ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Σαρδάμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 05:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματα μου διαπιστώνω once again πως και ο γραπτός μου λόγος διανθίζεται από δέκα και πλέον σαρδάμ ανα δευτερόλεπτο όπως και ο προφορικός. Θα μπορούσα να επικαλεστώ το προχωρημένο της ώρας παρολαταύτα θα ζητήσω απλώς την κατανόηση των ταλαιπωρηθέντων αναγνωστών των επιστολών μου. Προσπαθώ επιμόνως να βρω την ουσία "Σαρδαμίνη" την οποία μου υπέδειξε συνάδελφος διατροφολόγος ως την κατάλληλη για την αποφυγή σαρδάμ, παρόλαταυτα δεν εκατέστη δυνατό να συναντηθούμε έως τώρα. Όποιος την βρεί παρακαλείται να μου την ταχυδρομήσει στο γνωστό e mail...

Ευχαριστώ για την φιλοξενία, καλή μέρα να έχουμε.

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 17:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΑΛΑ !!!!

Ποιός έχει παρατηρήσει πόσσες διαφημίσεις γάλακτος ή γαλακτοκομικών παίζονται σε μία τηλεοπτική ώρα ;;; Εγώ.. Λοιπόν είναι πάνω από 15 κατά μέσο όρο !
Μιλάμε για ΠΟΛΥ γάλα. Ρέει άφθονο, άσπρο άσπρο, τόσο άσπρο που απορεις αν το έχουν ξεβγάλει με χλωρίνη. Και ποσα γάλατα?? Έχω χάσει λογαριασμο... Γάλα εβαπορέ,γάλα σκόνη, γάλα με κακάο, γαλατάκια για καφέ, γάλα βιολογικό, γάλα πλήρες, γάλα 2%, γάλα 1,5 %, γάλα με έξτρα ασβέστιο, γάλα με σίδηρο, γάλα με βιταμίνες, γάλα με Ω3 λιπαρά, γάλα με φολικό οξύ, γάλα χωρίς λιπαρά, γάλα χωρίς λακτόζη και αναρωτιέμαι αν θα φτιάξουν και γάλα χωρίς γάλα ! Γιατί όχι ; Ο Θεός είναι με-Γάλος....
Όμως για στάσου..αναρωτιέμαι.. όλες αυτές οι διαφημίσεις, όλοι αυτοί οι γιατροί και διαιτολόγοι και ειδικοί - χο χο - δεν μας λένε να πίνουμε γάλα γιατί έιναι η θρεπτικότερη, η υγιεινότερη, η τελειότερη τροφη ; Σωστά. Καλά τότε πως γίνεται να συμπληρώνουν τόσα πράγματα; πως γίνεται να βγάζουν άλλα τόσα; τι σόι τελειότητα είναι αυτή που χρειάζεται εκατό προσθήκες, αλλαγές, μετατροπές, αφαιρέσεις... ρε μπας κα μας δουλευουνε κανονικα;;;
Ε λιγααακι...Δηλαδή όχι και λιγάκι, μας έχουν κάνει κανονική πλύση εγκεφάλου με γάλα αλλά οκ τι να κάνουνε κλέφτες θα γίνουνε; Οι γαλακτοβιομηχανίες είναι 4ες σε ετήσιο κέρδος μετά την βιομηχανία όπλων, ναρκωτικών και φαρμάκων. Ξεπερνάνε τα τσιγάρα , τα ποτα - και τα ξενύχτια - και έχουν μπει στα καλύτερα και άπαντα τα σπίτια. Είναι παντού...αναμεσά μας...άμα έχεις συνηθήσει να κονομάς πχ 500 δις ευρώ ετησίως και ξαφνικά γίνουν 499,9 τρελένεσαι γιατί έχεις και υποχρεώσεις ε; Πως θα την βγάλεις; Βάζεις μερικούς βιοτεχνολόγους να σου φτάξουν το νέο γάλα με γεύση πατατακια και εξαπλή ποσότητα Β12, για φυτοφάγους - το μόνο παρασκευασμένο από μη ζωικές πηγές - και εκτοξέυεις και πάλι τις πωλήσεις στα ύψη ! Δεν θα ΄λέιψουν και κάποιοι ΄"δικοί μας" ειδικοί να εκθειάσουν τις αρετές του γάλατος στο κοινό και η δουλειά ευδοκιμεί και απαστράπτει..
Εγώ πάντως με τόσο γάλα αισθάνομαι πολύ υγιής. Δεν έχω παράπονο. η γιαγιά μου ας πούμε που δεν έπινε παρά ελάχιστο τρομάξανε να λειώσουν τα κόκκαλά της (Θεός σχωρέστην). Εξάλλου ποτέ άλλοτε δεν πιναμε τόσο πολύ γάλα και ποτέ άλλοτε δεν υπήρχε τόσο πολύ οστεοπωρωση...Τι είπατε; πως γίνεται να συνδιάζονται αυτά τα 2;; εχμμμ....Αυτό ρώτησα και μία χθεσινή πελάτισά μου και μου απάντησε πως ο γιατρός της είπε να πινει τουλάχιστον 2 ποτήρια τη μέρα. Κατόπιν την ρώτησα αν ξέρει που έχει σπουδάσει διατροφή ο γιατρός της και πως τεκμηριώνει επιστημονικά την συνταγή του. Και της πρότεινα να τον ρωτήσει αν στα 6 χρόνια ιατρικής και στα 5-6 χρόνια ειδικότητάς του έχει κάνει το ένα και μοναχικό ΠΡΟΕΑΙΡΕΤΙΚΟ και ΚΑΤ ΕΠΙΛΟΓΗΝ εξάμηνο στο οποίο οι γιατροί μαθαινουν τις θερμίδες τους υδατάνθρακες, τις πρωτείνες και άλλες χρήσιμες πληροφορίες για την τροφή και για την ζωή στην φύση γενικότερα..
Μετά της πρότεινα να το κόψει. Τέλος. Αντίο. Αποχαιρετισμός στο τιμημένο. Και της εγγυήθηκα πως - ακολουθώντας και τις υπόλοιπες οδηγίες - σε 20 μέρες θα δει πολύ μεγάλη βελτίωση αν όχι πλήρη εξάλλειψη στην ιγμορίτιδα της που υποτριοπιάζει συνεχώς... Με κοίταξε με ορθάνοιχτα μάτια σαν να της είχα προτεινει να κόψει τουλάχιστον το δάχτυλό της. Το μεσαίο, το καλό...Ίσως δεν την έπεισα αλλά αν το κάνει, έστω σαν πειραμα, θα γιάνει..

Τέλος πάντον το Γάλα είναι θέμα με-γάλο, δόξα το Θεό , θα χουμε να πούμε πολλά.

Προς το παρόν χαιρετώ με Σαρδάμ μέχρι τελικής πτώσεως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 18:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ !

Δεν έχω τηλεόραση μα όταν βρεθώ σε σπίτι που διαθέτει μία απορροφόμαι σε σημείο αποβλάκωσης. Προσφάτως κοιτούσα μία εκπομπή ποικίλης ύλης στην οποία παρευρέθει ιατρός ολιστικής ιατρικής. Στην ερώτηση της δημοσιογράφου για το τι έιναι τελικά Υγεία στον άνθρωπο ο ιατρός κοίταξε τους συνομιλητές και την κάμερα με κάποοι οίκτο και σχεδόν μας έκανε την χάρη να μας το αποκαλύψει: "Υγεία δεν έιναι η απουσία ασθένειας αλλά η παρουσία ενέργειας! Όσο περισότερη ενέργεια, όσο περισότερη κίνηση τόσο περισσότερη υγεία"

Με μιας έπεσε σωπή στο Studio.. Όλα έγιναν πιο σιωπηλά και από μια βραδυά στην επιφάνεια του πλανήτη Δία. Οι παρευρισκομενη κατάλαβαν πως εδώ δεν είχαν να κάνουν απλώς με ένα γιατρό αλλά κάποιον με βαθειά γνώση της ζωής και του ανθώπου. Η δημοσιογράφος εκοίταζε μαγεμένη τον ιατρό προσπαθώντας να μην φανερώσει τον οργασμό που μόλις εβίωνε...Ναι, αυτός δεν ήταν απλός ένας γοητευτικός ψηλός μελαχροινός και επιτυχημένος επιστήμονας, ήταν ένας μικρός Σωκράτης που η καλή μοίρα της έφερε στην εκπομπή.

Μα και εγώ δεν πήγα πίσω. Δάκρυα χαράς και ρίγη συγκίνησης με επλυμηρησαν. Ετοιμαζόμουν να ξεκινήσω για το Studio, να μπω και να σφιξω το χέρι στον γιατρό και να τον ερωτήσω "μόνος σας το σκεφτήκατε αυτό ή κάπου το έχετε διαβάσει;" Δυστυχως η φίλη μου έκανε ζαπιν σε άλλο κανάλι όπου κάποιοι συζήταγαν για τις ατομικές και πυρηνικές δοκιμές. ’σχετο δηλαδή

Μία σημερινή ατομική βόμβα, λεεί, έχει τόση ενέργεια ώστε μπορεί να καταστρέψει σχεδόν ολοκληρωτικά την Αθήνα με την μιά...Γουάο ! αυτό θα πει ενέργεια...Αν αυτή η βόμβα ήταν άνθρωπος δεν θα υπήρχε πιο υγιης στον γαλαξία.. Αλλά γιατί να είχε τόση ενέργεια ; Ας είχε μόνο την ενέργεια που καιέι το οπεάκι μου και τρεχεί πάνω κάτω στην εθνική με λιγα λίτρα βενζίνης. Τότε να δεις υγεία !!! Τέλος πάντον πάνω που ετομαζόμουν να ψάξω πως θα μπορούσε ο άνθρωπος να μετατρέπει τα δικά του καύσιμα σε ενέργεια όπως κάνουν και οι μηχανές η φίλη μου ξαναέκανε ζαπιν..

Ήταν ένα μικό αφιέωρμα στον Τσιτσάνη. Μια μαυρόασπρη εικόνα..Ο γερό τσιτσάνης κρατούσε ένα τρίχορδο και έκανε δεύτερα στην Μπέλου που τραγουδούσε . Τα μάτια του κομμένα απ το ξενύχτι, σκυφτός, με την χαρακτηριστική φωνή, σαν να μην μπορούσε να ανοίξει το στόμα. Αυτός ο τύπος δεν είχε καθόλου ενέργεια, ήταν φανερό...

Στο 2 λεπτό έκλαιγα. Είχα λειώσει μέσα στον δάσκαλο. Πως γίνεται κάποιος με τόσο λίγη κινητική ενέργεια να ασκεί τέτοια επίδραση; Και αυτή η επίδραση να συνεχίζεται χρόνια μετά τον θανατό του σαν το φω ενός αστεριού που ταξιδεύει χρόνια μετά το σβήσιμό του; Μήπως τελικά η ανθρώπινη υγεία δεν έχει σχέση με την "υγεία". επάρκεια ή λειτουργικότητα της εκάστοτε συσκευής ή μηχανής η εφεύρεσης ; Μήπως έχει να κάνει με ένα σύνολο από ποιότητες όπως ιδέες, συναισθήματα, ενοράσεις, αγάπη, ένωση, επίραση στην κοινωνία και σωματική ελευθερία; Αν μπορούαμε να συγκρίνομε τον Τσιτσάνη με τον Καρλ Λιούις ως προς το ποιος είναι πιο υγιείς όλο θα απαντούσαν πως όταν ο Καρλ τερματίζει ο Βασίλης ξεκινάει.. Είναι όως αυτή η πραγματικότητα;

Όσο η νοοτροποία των ειδικών παραμένει ίδια δεν μπορούν να αλλάξουν τα κριτήρια για την υγεία και άρα οι κατευθήνσεις των θεραπευτικών μέσων. Όσο βλέπουμε το άνθρωπο ως μηχανή και τον κρίνουμε με τα κριτήρια που κρίνουμε τις μηχανές πάντα θα αστοχούμε στην προσπάθειά μας να τον αναβαθμίσουμε είτε λεγόμαστε κλασικοί, ολιστικοί, ομοιοπαθητικοί, διατροφολόγοι ή ό,τι άλλο. Οι πρόοδος των τίτλων και ειδικοτήτων δεν συνιστά πρόοδο στην ανθρώπινη κατανόηση. Χρειαζόμαστε νέα μάτια και όχι νέα ονόματα. Τότε ίσως θα μπορούμε να διαμορφώσουμε καλύτερα μοντέλα για την υγεία και την ασθένεια και να ευδοκιμήσουμε στην πορεία μας για την αναβάθμιση του ψυχο-σωματικού συνόλου. Μέχρι τότε οι διάφοροι μικροί και μεγάλοι Χίτλερ θα πλασάρονται ως πρότυπα και μοντέλα υγείας και θα δημιουργούμε μόνοι μας ζουρλομανδύες για να εγκλωβίζουμε τις αγωνίες μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 20:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕΣ......

ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΝΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ "ΣΑΡΔΑΜ" :

ΠΑΙΔΙΑ !!! :

ΤΟ ΑΣΑΝΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΦΕΛΙΜΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΕΙΜΑΝΙΩΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΔΕΤΑΙ ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ ΚΑΘΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ! ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΔΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟ-ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ !!!

6 ΟΡΟΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ.. ΤΑ ΠΑΤΗΣΙΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΑΕΡΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ

ευχαριστώ και ο Θεός βοηθόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 22:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΚΟ - ΦΡΕΤΑ !!! (Πιάσε - Πέτα ! ...)

Μόλις είχα τελειώσει τις ερωτήσεις για το ιστορικό ο μπόμπιρας εξαφανίστηκε και καθώς σημείωνα κάποιες επιπλλεον εμφανίστηκε με τα χειλη γεμάτα σοκολάτα.

- "Να όλο τέτοια τρώει..του αρέσουνε πολύ"

Πιάνω στα χέρια μου το εν λόγω "τρόφιμο" και διαβάζω συστατικά : ΖΑΧΑΡΗ, ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΚΑΟ, ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ (χειρίστου είδους), ΛΕΚΙΘΙΝΗ ΣΟΓΙΑΣ(μεταλαγμένη), ΖΑΧΑΡΗ (πάλι), ΥΔΡΟΓΩΝΟΜΈΝΑ ΛΙΠΗ (όξειδωτικά και πολύ καρκινογόνα), ΑΛΕΥΡΟ ΣΙΤΟΥ (αποφλοιωμένο - σκετη ζάχαρη, ΣΚΟΝΗ ΚΑΚΑΟ(να πάρουμε και λίγη καφείνη και επιπλέον κορεσμένα λίπη), ΚΙΤΡΙΚΟ ΟΞΥ (παρασκευάζεται από μύκητες), ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ (να και κάτι που δεν λέει πως είναι τροφή), Ε471, Ε414, Ε418, (αυτά τα Ε σε κάουν να λες "ΕΕΕΕΕΕΕ..¨")ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΑΜΜΩΝΙΟ (σκέτη θρεπτικότητα), ΚΑΡΑΜΕΛΟΧΡΩΜΑ (μπορείτε και να βάψετε με αυτό), ΣΙΡΟΠΙ ΓΛΥΚΟΖΗΣ (ζάχαρη από ζάχαρη γιατί μας έλειψε), ΤΑΡΤΡΑΖΙΝΗ (αποδεδειγμένα προκαλεί σπασμούς και σύνδομο υπερκινητικότητας σε παιδιά)...

- "Πόσα τέτοια τρώει δηλαδή το παιδί; "

- " Όχι πολλά, 2-3 τη μέρα. Απλώς καμία φορά δεν τρώει τίποτα άλλο, βγάζει την μέρα του με αυτά"

- " Ακούστε πιστέυω πως θα δει μεγάλη ωφέλεια αν τα μειώσει η και τα κόψει αυτά. Διότι το πόβλημα που αντιμετωπίζει..'

- " Τι να τα κόψει; Εμας ο γιατρός μας είπε πως όσο το άσθμα του ελέγχεται με τα εισπνεόμενα να τρώει απ όλα..Γιατί να ξεχωρίζει από τα άλλα παιδάκια και να ζηλέυει"

- " Δεν χρειάζεται να ζηλέυει, μπορείτε να του ετοιμάζετε ωραίες φρουτοσαλάτες, να τρώει φρούτα και σπιτικό κολατσιό στο σχολείο. Η σοκοφρέτα δεν του προσφέρει απολύτως κανένα θρεπτικό στοιχείο, κοιτάξετε και μόνη σας. Τι από όλα αυτά που γράφει εδώ υπάρχει ή υπήρχε ποτέ στην φύση; Έχετε δει ποτέ κάποιο ε414 να φυτρώνει σε κάποιο κλαρί; κάποιο ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΑΜΜΩΝΙΟ να καλιεργείτε σε χωράφι; Κάποια Ταρτραζίνη να ψαρεύεται στην θάλασσα; όλα αυτά τα στοιχεία μπαινουν μέσα στο σώμα και δημιουργούνε ένα καρο προβλήματα, δεν αποκλείεται - αυτά μαζί με άλλα - να επιδεινώνουν ή και να προκαλούν το άσθμα τοπυ παιδιού και..."

- 'Δηλαδή όλα τα άλλα παιδάκια που τρώνε από τα ίδια γιατί δεν έχουν άσθμα;'

- " Κάθε οργανισμός έιναι διαφορετικός, έχει άλλες αδυναμίες, άλλες δυνάμεις και αλλές αποστολές και δυναμικό να εκπηρώσουν στην ζωή, το να συγκρίνουμε δεν οδηγεί σε σωστά συμπεράσματα"

- "Και γιατί να είναι διαφορετικό το παιδί το δικό μου; Εγώ δεν νιοώθω πως διαφέρει σε τίποτα ίσα-ίσα είμαι περήφανη που το παιδί μου είναι αυτό που είναι και έχει άσθμα"

- " Ακούστε, το να έχει κάποιος μία ιδιαιτερότητα σίγουρα δεν έιναι λόγος ούτε να ντρέπεται ούτε να αισθάνεται μειονεκτικά. Και εγώ αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας. Δεν ντρέπομαι για αυτό όμως γιατί να είμαι περήφανος; Μπορούμε απλά να δούμε το γεγονός ως γεγονός χωρίς χρωματισμό + ή - ,και να ακολουθήσουμε την φυσική μας τάση πού έιναι συνήθως να βελτιώσουμε την κατάσταση.

- " Και να μην τρώει δηλαδή σοκοφρέτα; Ο γιατρός είπε να τρώει απ όλα. Του αρέσει, την ζητάει ο οργανισμός του παιδί είναι. Εμείς θέλουμε μια ενίσχυση του ανοσοποιητικού του με συμπληρώματα όχι να πιέζουμε το παιδί, αυτό θα δημιουργήσει μεγάλα ψυχικά τραύματα όπως μας έιπε και ο γιατρός"

- "Συγνώμη αλλά τα τραύματα που δημιουργούν τα εισπνεόμενα τα λαμβάνετε υπ όψη; και δεν μιλάω μόνο για την σωματική φθορά από την κορτιζόνη αλλά και για το ότι το παιδί κρατάει και σκεφτεται πάντα να έχει μαζί του το συγκεκριμένο μπουκαλάκι. Αυτό είναι επίσης ψυχολογική επιβάρυνση, δεν αισθάνεται δηλαδή με αυτό πως διαφέρει;"

- " όχι, μια χαρά έχει εξοικειωθεί, το έχει μαζί του, θα πάει με τους φίλους του, κανένα πρόβλημα, είναι κάτι τελείως φυσικό γιατί να το κάνουμε να αισθάνεται πως κάνει κάτι αφύσικο;'

- "Προς Θεού δεν είπα κάτι τέτοιο, αλλά εφ όσον μιλούμε εμείς τώρα μεταξύ μας... Όταν γενιέται ο άνθρωπος δεν κουβαλάει μαζί του εισπνεόμενα.. το οτι χρησιμοποιούμε μία λύση ανάγκης είναι άλλο, και άλλο να θεωρούμε πως αυτή η λυση ειναι η φυσική ή η καλύτερη δυνατή για το παιδί. Δεν χρεάζεται κανείς να αισθάνεται αφύσικος ή μιονεκτικά αλλά αν ανάγουμε το μη φυσικό ώς φυσικό σε λίγο θα πιστέψουμε πως έτσι πρέπει να ζούμε. Αυτό μπορεί να υποβαθμίσει την ποιότητα ζωής γιατί υποβαθμίζει την προοπτική μας να εκπληρώσουμε το δυναμικό μας. Τότε πως θα βρεθεί τρόπος για να εξηγηθεί ο πόνος μας ή κίνητρο για να αλλάξουμε; Ειδικά όταν υπάρχουν όλες οι πιθανότητες για πλήρη αναστροφή της κατάστασης όπως με το παιδί"

- " Ακούστε, εμας μας είπανε πως γνωρίζετε πολυ καλά τα συμπληρώματα για τέτοια και άλλα θέματα. Γιατί δεν μας γράφετε ποια χρειάζεται το παιδί να τα πάρουμε; Εμείς για αυτό θέλαμε να σας συναντήσουμε"

Έγραψα 3 συμπληρώματα που είδα πως θα βοηθούσαν το παιδί. Τουλάχιστον να του φανώ χρήσιμος σε κάτι. Χαιρέτησα και έφυγα.


Στο δρόμο ήρθαν να με βρουν οι ενοχές..Γιατί κόλησα με το θέμα της σοκοφρέτας; Δεν μπορούσα να βρω κάποιο άλλο τρόπο να βοηθηθεί το παιδί; Γιατί να εμπλακώ σε αυτήν την κλοτσοπατινάδα; Και γιατι σηκωθηκα και έφυγα και δεν κάθησα να εξηγήσω με απλό ή με επιστημονικό ρόπο τι κάνει το κάθε στοιχείο από αυτά και πως επηρεάζει την υγεία του παιδιού;

Γιατί; Γιατί απλώς ο εγωισμός μου είναι διευρυμένος και πολύ ευθικτος. Έτσι απλώς συγκρουστήκανε 2 εγωισμοί με χρησιμοποιώντας αντί για μήλο την σοκοφρέτα ης έριδος. Προσπαθούσα να αποδείξω το δίκιο μου και οχύρωσα τον απέναντι στο να προσπαθεί και αυτός κάτι αντίστοιχο. Όταν δεν τα κατάφερα μούτρωσα και αποχώρησα. Δυστυχώς όταν συγκρούονται 2 εγωισμοί η υγεία και η ευημερία πάει περίπατο...ΌΠως και όλα τα άλλα

Πάνω απ το κεφάλι μου πετάγανε ερινύες με καραμελοχρωμα και διάφορα Ε..

"ΣΟΚΟ - ΦΦΡΕΤΑ....ΠΙΑΣΕΕ - ΠΕΤΑ.!.."

ΠΙΑΣΕ - ΠΕΤΑ. Τι κιαν είσαι γιατρός, γονιός, εναλλακτικός, ανταλακτικός...’ραγε όταν ο Θεός σε ευλογήσει να "πιάσεις" ένα παιδάκιατό σημαίνει πως μπορείς και να το "πετάξεις" ...;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 09:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιάνω στα χέρια μου το εν λόγω "τρόφιμο" και διαβάζω συστατικά : ΖΑΧΑΡΗ, ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΚΑΟ, ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ (χειρίστου είδους), ΛΕΚΙΘΙΝΗ ΣΟΓΙΑΣ(μεταλαγμένη), ΖΑΧΑΡΗ (πάλι), ΥΔΡΟΓΩΝΟΜΈΝΑ ΛΙΠΗ (όξειδωτικά και πολύ καρκινογόνα), ΑΛΕΥΡΟ ΣΙΤΟΥ (αποφλοιωμένο - σκετη ζάχαρη, ΣΚΟΝΗ ΚΑΚΑΟ(να πάρουμε και λίγη καφείνη και επιπλέον κορεσμένα λίπη), ΚΙΤΡΙΚΟ ΟΞΥ (παρασκευάζεται από μύκητες), ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ (να και κάτι που δεν λέει πως είναι τροφή), Ε471, Ε414, Ε418, (αυτά τα Ε σε κάουν να λες "ΕΕΕΕΕΕΕ..¨")ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΑΜΜΩΝΙΟ (σκέτη θρεπτικότητα), ΚΑΡΑΜΕΛΟΧΡΩΜΑ (μπορείτε και να βάψετε με αυτό), ΣΙΡΟΠΙ ΓΛΥΚΟΖΗΣ (ζάχαρη από ζάχαρη γιατί μας έλειψε), ΤΑΡΤΡΑΖΙΝΗ (αποδεδειγμένα προκαλεί σπασμούς και σύνδομο υπερκινητικότητας σε παιδιά)...


ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ!
μπορεις να μας γράψεις μια λιστα με τα πιο κοινα επικίνδυνα συστατικά?
ευχαριστούμε


Edited by - Yiannakas on 09/06/2006 09:53:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 13:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πιάνω στα χέρια μου το εν λόγω "τρόφιμο" και διαβάζω συστατικά : ΖΑΧΑΡΗ, ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΚΑΟ, ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ (χειρίστου είδους), ΛΕΚΙΘΙΝΗ ΣΟΓΙΑΣ(μεταλαγμένη), ΖΑΧΑΡΗ (πάλι), ΥΔΡΟΓΩΝΟΜΈΝΑ ΛΙΠΗ (όξειδωτικά και πολύ καρκινογόνα), ΑΛΕΥΡΟ ΣΙΤΟΥ (αποφλοιωμένο - σκετη ζάχαρη, ΣΚΟΝΗ ΚΑΚΑΟ(να πάρουμε και λίγη καφείνη και επιπλέον κορεσμένα λίπη), ΚΙΤΡΙΚΟ ΟΞΥ (παρασκευάζεται από μύκητες), ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ (να και κάτι που δεν λέει πως είναι τροφή), Ε471, Ε414, Ε418, (αυτά τα Ε σε κάουν να λες "ΕΕΕΕΕΕΕ..¨")ΟΞΙΝΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΑΜΜΩΝΙΟ (σκέτη θρεπτικότητα), ΚΑΡΑΜΕΛΟΧΡΩΜΑ (μπορείτε και να βάψετε με αυτό), ΣΙΡΟΠΙ ΓΛΥΚΟΖΗΣ (ζάχαρη από ζάχαρη γιατί μας έλειψε), ΤΑΡΤΡΑΖΙΝΗ (αποδεδειγμένα προκαλεί σπασμούς και σύνδομο υπερκινητικότητας σε παιδιά)...


ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ!
μπορεις να μας γράψεις μια λιστα με τα πιο κοινα επικίνδυνα συστατικά?
ευχαριστούμε


Edited by - Yiannakas on 09/06/2006 09:53:02


Αγαπητέ φίλε Yannakas..

Παρ όλο που δεν θα ήθελα να σε αγχώσω θα πρέπει να μιλήσω ανοιχτά για το ερώτημά σου.

Καταρχήν το ξέρεις πως τα τελευταία 70 χρόνια οι επιστήμονες έχουν "ευφέυρει" κυκλοφορήσει στον πλανήτη περίπου 10 εκατομύρια χημικές ουσίες οι οποίες δεν υπήρχαν ώς βιο-χημική σύνθεση προηγουμένως;;

Για ποια ακριβώς από αυτές τις ουσίες ενδιαφέρεσαι ;
Να βρίσκεται στον αέρα;
ΜΟΛΥΒΔΟΣ - Προκαλεί αυτισμό σε νεογνά από την εισπνοή της μητέρας κατά την κύηση, προκαλέι επιθετική συμπεριφορά, κατάθλιψη, καρκινογέννεση και πολλά άλλα
ΚΑΔΜΙΟ - ΣΤΡΟΝΤΙΟ - Για Ψυχώσεις, Κατάθλιψη, ’σθμα, και ψυχο-νοητικά συμπτώματα κ. α έχουν ενοχοποιήσει αυτές τις ουσίες. Το Κάδμιο βρίεσκεται κυρίως στο τσιγάρο και μπορεί να προκαλέσει σύγχηση και επιθετικότητα.
Επίσης υπάρχουν ενώσεις της διάσπασης του πετρελαίου από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων, τοξικά από τις καμινάδες των εργοστασίων κλπ κλπ...
PCB'S - Κυρίως χύνοται στις θάλλασες αλλά μπορούν να βρεθούν και στο χώμα και αέρα και είναι κατάλοιπα βιομηχανιών που παράγουν χημικά όπως εντομοκτόνα, ζιζανιοκτόνα, χημικά λιπάσματα και πλαστικά

Να βρίσκεται στο νερό που πίνουμε;;

ΧΛΩΡΙΟ - νευροτοξικό, καταστρέφει τα φιλικά βακτηρίδια του εντέρου, επηρρεάζει την ισοροπία των ορμονών, αποσυντονίζει το ανοσοποιητικό σύστημα και δεκάδες άλλα!
ΑΛλΟΥΜΙΟ - Νευροτοξικό, Ενοχοποιείται ευρέως για την νόσο του Αλτζχάιμερ και άλλες νευρολογικές παθήσεις
ΧΑΛΚΟΣ - Κατάθλιψη, Σχιζοφρένεια κ.α
ΑΜΙΑΝΤΟΣ - Προκαλεί καρκίνο και αμιάντωση (ευτυχώς δεν υπάρχει στα δίκτυα της ΕΥΔΑΠ..)

ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ Φ’ΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ; Εδώ φίλε η λίστα είναι τεράστια και αλλάζει κάθε 2-3 χρόνια..Φάρμακα που είναι επικύνδυνα μπορεί να χρησιμοποιούνται για κάποια χρόνια, να κάνουνε ζημιές και μετά να αποσύρονται ως ακατάλληλα παρ όλο που είχαν λάβει πράσινο φως ως ασφαλή... Οι παλαιότεροι θα θυμούνται την Θαλυδομίδη η οποία ευθύνεται για την γέννηση εκατοντάδων παιδιών με χεράκια και ποδαράκια φώκιας, ή θα έχεις ακούσει φαντάζομαι για κάποιον που έπαθαν τα νεφρά του από απλή συνταγογραφούμενη αντιβιοσούλα.. Ο γράφων (Σαρδάμ και ώχ αμάν), πριν 8 χρόνια, έπεσε θύμα αλλεργικού σοκ σε φαρμακευτική ουσία με αποτέλεσμα να μείνει σε ημικωματώδη κατάσταση για 16 μήνες και να υποστεί βαρειές ζημιές στο νευρικό (κυρίως) και ανοσοποιητικό σύστημα.. Το φάρμακο αυτό αποσύθηκε από την αγορά πριν 7 χρόνια και επανήλθε δριμύτερο με άλλο όνομα για να αποσυρθεί εκ νέου πριν 2 χρόνια... Το όνομά του τότε ; Ας μην το πω, εξάλλου δεν υπάρχει στην αγορά και επειδή προσπάθησα να κινηθώ δικαστικά και έπεσα σε ένα κυκεώνα δικονομίστικων λαβυρίνθων που με ταλαιπώρησαν αφάνταστα δεν γουστράρω να ξαναμπλέκω. Το θέμα είναι πως μετά από 2 χρόνια που αποκαλύφθηκε η ένοχη ουσία και μπορούσα κάπως να σταθώ όρθιος δεν μπορούσα να αποδείξω πως ήταν αυτή που με έφερε σε αυτά τα χάλια !!! Έχει πλάκα και θα στα πω καμιά φορά να γελάσουμε χο χο χο...

Γενικώς τα φάρμακα είναι γεμάτα εκπλήξεις και καλό είναι κανείς να έχει ένα καλό πνευματικό να προσεύχεται κάθε που καταπίνει κάποιο καινούριο σκεύασμα

ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΕΙΔΗ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ;

ΧΛΩΡΙΝΗ - τα κάνει αόρατα, ακόμη και τους ανθρώπους
ΕΝΤΜΟΚΤΟΝΑ - ενοχοποιούνται για ανοσολογικές παθήσεις, για αναπνευστικά προβλήματα και για ανικανότητα στους άντρες
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ - Ακόμη γίνονται έλεγχοι και έχουν βρεθεί διάφορες τοξικές ουσίες (πχ αμμωνία από τις πιο κοινές) και πραγματικά η λίστα είναι επίσης τεράστια
ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΤΕΣ - Ουσίες που βρίσκονται σε διάφορα πλαστικά είδη και μπορει να μεταφέρονται στις τροφές (πχ από το τάπερ στο λαδερό μας φαγητό) και ενοχοποιούνται κυρίως για ορμονικές διαταραχές όπως πολυκιστικές ωοθήκες, ενδομητρίωση και άλλα.

ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΑ ΠΟΥ ΚΟΛΥΜΠΑΜΕ ;

ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ και άλλα βαρέα μέταλα που τρώνε τα ωραία μας ψαράκια και κατόπιν τρώμε εμείς επειδεινώνοντας νευρολογικές παθήσεις, προβλήματα ανοσοποιητικού και ψυχολογικά προβλήματα καθώς και την μνήμη μας
ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ ΛΗΜΑΤΑ - με απρόβλεπτες συνέπειες για κάθε ξεχωριστό άνθρωπό και το οικοσύστημα

ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΑΙ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ;

ΠΑΡΑΣΙΤΟΚΤΟΝΑ ΚΑΙ ΖΙΖΑΝΙΟΚΤΟΝΑ - Ενοχοποιούνται για Αλλεργίες, άσθμα, αυτοάνοσες παθήσεις, νευρολογικά προβλήματα και πολλά άλλα
ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ - Ορμονολογικά ποβλήματα, προβλήματα ανοσοποιητικού, αδυναμία τεκνοποίησης, μυκητιάσεις και σύνδρομα που έχουν σχέση με υπερ ανάπτυξη μυκήτων, ακόμη και Διαβήτης
ΔΙΟΞΙΝΕΣ (κυρίως στις ζωικές τροφές) - Νευρολογικές διαταραχές ’νοια, νόσος τρελών αγελλάδων και αλλά πολλά και χαρωπά
ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ, ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ, ΤΕΧΝΗΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ - ενοχοποιούνται για πάσης φύσεως προβλήματα ανάλογα με την ευαισθησία του ατόμου προς αυτά. Μερικά πιο κοινώς χρησιμοποιούμενα :

- ΤΑΡΤΡΑΖΙΝΗ : Χρησιμοποιείτια για χρωματισμό. Ενοχοποιείται για σύνδρομο υπερκινητικότητας στα παιδιά, για σχιζοφρένεια και άλλα νευρολογικά προβλήματα
- ΒΗΤ : Χημικό που εμποδίζει την οξέιδωση των τροφών . Ενοχοποιείται για τερατογεννέσεις και για επιθετική συμπεριφορά εννηλίκων
ACESULFAME K : Χημικό γλυκαντικό σε τσίχλες, κέικ, ποτά, το οποίο θεωρείτια καρκινογόνο και βλάπτει τον θυρεοειδή
MSG (Monosodium Glutamate) : Μπορεί να καταστρέψει τα εγκεφαλικά και νευρικά κύτταρα, να δημουρήσει κρίση πανικού και άλλα νευρο-ψυχικά σύνδρομα, Επιδεινώνει αλλαργίες και άσθμα κ.α
ΑΣΠΑΡΤΑΜΗ : Δεν με πείθουν οι νέες έρευνες περί ασφάλειάς της. Θεωρούνταν δυνητικώς καρκινογόνα ουσία αλλά μέχρι να οριστικοποιηθεί αυτό δεν μπορεί κάποος να ισχυριστεί κάτι πιο συγκεκριμένο
CYCLAMATE : Γλυκαντικό κυρίως σε προϊόντα διάιτης. Ενώ αποσύρθηκε επανήλθε κάπως τροποποιημένη... Καρκινογόνος ουσία
PROPYL GALLATE : Συντηρητικό σε πατατάκια και λιπαρά προϊόντα αλλά και σε κάπια κρέατα, λουκάνικα, μπέικον,. Καρκινογόνο
ΥΔΡΟΓΩΝΟΜΕΝΑ ΛΙΠΑΡΑ : σε εκατοντάδες προϊόντα, μπισκότα, πατατάκια, γαριδάκια, παγωτά, κρακεράκια, τηγανήτα, μαργαρίνες. Δημιουργούν τα λεγόμενα TRANS λιπαρά τα οποία έιναι καρκινογόνα, μπορούν να προκαλέσουν καρδιοπάθειες και πολλά ορμονικά προβλήματα κ.α
ΖΑΧΑΡΙΝΗ : Σε προϊόντα διαίτης. Δυνητικώς καρκινογόνο
SODIUM NITRATE : Συντηρητικό και βελτιωτικό γέυσης σε καπνιστά κρέατα ή ψαρια, κονσέρβες κρεατικών, μπέικον, κορν-μπιφ. Δυνητικώς καρκινογόνο.
SULFUR DIOXIDE : Εμποδίζει των αποχρωματισμό τρωφών όπως αποξηραμένα φρούτα, γαρίδες κλπ. και μπορει να προκαλέσει σπασμούς και κριση άσθματος σε ασθματικούς

Η λίστα μπορεί να συνεχιστεί αλλά θα σταματήσω εδώ για 3 κυρίως λόγους

1. Οι εταιρείες αλλάζουν συχνά τα χημικά συντηρητικά τους με κάποια νέα ιδίως όταν υπάρχουν έρευνες που να δείχνουν πως η ουσία τάδε είναι επικίνδυνη. Οι εταιρείες το ξέρουν αυτό από πολύ νωρίς και όταν μία έρευνα τέτοια δημοσιοποιηθεί στους ειδικούς έστω οι εταιρείετς έχουν αλλάξει ήδη το παλιό συντηρητικό με ένα νέο για το οποίο υπάρχουν μόλις 1-2 έρευνες συνήθως χρηματοδοτημένες από τις ίδιες τις εταιρείες....Πολλές φορές όταν, εμείς το κοινό, μαθαίνουμε πως αυτό που τρώγαμε μας έτρωγε, η ουσία αυτή έχει εξαφανιστεί από την αγορά και μία άλλη την έχει αντικαταστάσει. Μετά ο κύκλος ερωτηματικών και αμφιβολιών ξανααρχίζει και δεν βγάζει πουθενά σαν τον σκύλο που κηνυγά την ουρά του.

2. Πόσοι απο μάς θα θυμούνται ή ακόμη θα διαβάζουν τις ετικέτες των τροφίμων για να εντοπίσουν την επικύνδυνη ουσία; Και πόσοι θα ενημερώνονται για τις νέες που βγαίνουν κάθε λίγο και λιγάκι στην πιάτσα; Εδώ δεν προλαβαίνουν να τις μάθουν αυτοί που τις φτιάχνουν...

3. Μπαίνοντας στην διαδικασία να διαβάζουμε λίστες και να αναλύουμε ίσως χάνουμε την μεγάλη εικόνα του δάσους κοιτώντας ένα δέντρο. Αυτό που λέω σαν ένα γενικό κανόνα στους πελάτες και φίλους είναι πως όσο πιο φυσική και ανεπεξέργαστη είναι μία τροφή, όσο λιγότερα Ε και δυσνόητα χημικά ονόματα έχει, όσο πιο φρέσκια ή λιγότερο προορισμένη να μείνει στα ράφια του σούπερ μάρκετ είναι τόσο καλύτερη για αυτούς και τα παιδιά τους και όσους αγαπούν.

Εύχομαι να απαντησα σε κάποια από τα ερωτήματά σου. Συγνώμη αν σε άγχωσα αλλά είναι ένα στάδιο που πέρασα και εγώ όταν διάβαζα και τώρα έχω χαλαρώσει. Είναι καλό να ξέρεις, έστω και αν αγχώνεσαι στην αρχή, γιατί κατόπιν όλα βελτιώνονται.

Σαρδάμ Αλέκουμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 13:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑ - ΚΑ - ΤΑΘΛΙΨΗ !!!

(Παίζουν οι δημοφιλείς : Γιάννης Γιαγιάννης, Δόκτωρες, ψυχίατροι, καθηγητές, ψυχολόγοι, θηριοδαμαστές, ακροβάτες, πιγκουίνοι και ένα πλήθος κομπάρσων - στο Ι.Κ.Α -. Αφήγηση σχολιασμός : Σαρδάμ. Περίληψη : Ο Γιάννης εδώ και καιρό αισθάνεται μεγάλη ψυχολογική πτώση και θλίψη χωρίς συγκεκριμένο λόγο.. Ένας φίλος τον συμβουλέυει να πάει να δει ένα καλό ψυχίατρο, καθηγητή. Μετά από εσωτερικές συγκρούσεις και σκέψη αποφασίζει να πάει κάτω από το βαρύ βάρος των περιστάσεων..)

Δρ. - Περάστε αγαπητέ μου (Θερμή χειραψία). Καθήστε αναπαυτικά και χαλαρώστε (πλατύ χαμόγελο φιλικότητας). Πως μπορώ να βοηθήσω;

Γ. - Ε, να...ξέρετε... εγώ μια χαρά ένοιωθα... δεν ξέρω...αλλά ταλευταία...

Δρ. - Μιλήστε ελέυθερα μην αγχώνεστε, χαλαρώστε..Ανοίχτε μου την καρδιά σας. Τι σας συμβαίνει τι νοιώθετε;

Γ. - Δεν αισθάνομαι καλά ιατρέ..έχω ένα βάρος...

Δρ. - Μήπως συνοδεύεται από ρεψίματα και ποικίλης ύλης και διαβαθμισμένων εντάσεων αέρια;

Γ. - Βάρος ψυχικό.. ψυχίατρος δεν είστε;

Δρ. - (με αυταπάρνηση) Ναι, αλλα αυτο δεν με εμποδίζει να μαι και άνθρωπος.. Να ζω τις πίκρες, τις χαρές, τια απογοητεύσεις, τις αγωνίες, τις αδυναμίες μου... εγώ για παράδειγμα έχω αδυναμία στην φασολάδα με μπόλικο κρεμμύδι... όμως το βράδυ σπίτι γίνεται της Αναστάσεως...

Γ. - Βαρελότα ;

Δρ. - Μα έτσι είναι η ζωή αγαπητέ..Με χαρές, με λύπες με ανακατατάξεις. Γευστικές απολάυσεις τις διαδέχονται πόνοι (κοιλιακοί) και αυτές τις διαδέχοται ανακουφίσεις διαβαθμισμένων ηχητικών εντάσεων..

Γ. Με το δικό μου το θέμα τι μπορεί να γίνει γιατρέ

Δρ. - Κάθε μου κουβέντα αγαπητέ είναι ένα απόσταγμα ζωής και απευθύνεται και σε σας. Μην βιάζεστε.. μην τα παίρνετε κατάκαρδα.. Τι αισθάνεστε επακριβώς;

Γ. - Δεν έχω κέφι για τίποτα.. στενοχώρια, θλίψη.. και δεν είναι πως έχει γίνει κάτι τραγικό στη ζωή μου... δεν νοιώθω χαρά, νοιώθω κούραση συνεχώς, δεν γελάω πια..ακόμη και όταν κερδίζει ο Ατρόμητος ίσα που χαμογελάω...

Δρ. - Ίσως αν γίνεται Ολυμπιακός θα χαρείτε περισσότερο. 10 χρόνια πρωταθλητές, είναι τυχαίο ; μεγάλη αναβάθμιση προσφέρουν στην ποιότητα ζωής όλων αυτά τα πρωταθλήματα! Εγώ που είμαι Ολυμπιακός χαίρομαι πάντα γιατί πάντα τους νικάμε όλους ! ΟΕΟ !

Γ. - Είναι θέμα ομάδας πιστεύετε γιατρέ;

Δρ. - Αγαπητέ μου η μοντέρνα ψυχιατρική λαμβάνει όλες τις παραμέτρους υπ όψη. Δεν μπορεί να χαιρόμαστε όταν έιμαστε συνεχώς με τους χαμένους

Γ. - Μα να γίνουμε όλοι Ολυμπιακοί;

Δρ. - Γιατί όχι; Η εποχή μας αγαπητέ είναι Universalius Unisexius..Καλύτερα όλοι χαρούμενοι παρά οι μισοί

Γ. - Μα άμα είμαστε όλοι Ολυμπιακοί ποιοι θα είναι οι αντίπαλοι που θα νικάμε για να χαρούμε;

Δρ. - Εκεί είναι το πρόβλημα; Θα γίνονται κάποιοι παροδικά κάποιες άλλες ομάδες για να χάνουνε και μετά εναλλάξ άλλοι.. Φαντασία να υπάρχει και χαλάρωση και όλα λύνονται ! Τι άλλο αισθάνεστε;

Γ. - Αυτά.. καμιά φορά με πιάνει να κλαίω..Νοιώθω ένα βάρος να μου πλακώνει το στήθος..

Δρ. - Μχμ, Μχμ..

Γ. - Δεν έχω κέφι να πάω βόλτα έξω.. παλιά πήγαινα με φίλους.. τώρα και στην πλατεία που πάω γίνεται χαμός, θόρυβος, καυσαέρια. δεν μου κάνει καρδά να πάω..

Δρ. - Μχμ, που μένετε;

Γ. - Κυψέλη

Δρ. - Σοβαρά; Μικρός επήγα στον Πανελλήνιο για χάντμπολ. Όλα πηγαίνανε καλά ώσπου μια μέρα έριξα ένα σουτ κάπως στραβά και η μπάλα καρφώθηκε θεαματικά στην μούρη του προπονητή που εκοίταζε ανυποψίαστος..Του έμεινε μόνο ένα δόντι μέσα δεξιά..Κατόπιν εκδιώχθηκα κακήν κακώς από την βασική ομάδα και σε μία κρίση πόνου για την αδικία που υπέστην αποφάσισα να γίνω ψυχίατρος !

Γ. Λυπάμαι που περάσατε όλα αυτά γιατρέ

Δρ. - Έτσι είναι η ζωή, με τις χαρές, με τις λύπες... αλλά μην λυπάστε , βγάζω τουλάχιστον 1000πλάσια απ ότι αν είχα γίνει παγκόσμιος πρωταθλητής στο χαντμπολ..

Γ. Με μένα τι μπορεί να φταίει;

Δρ. - Μην βιάζεστε αγαπητέμου και μην ασχολείστε τόσο με τον εαυτό σας επιτέλους... και μάθετε να χαλαρώνετε. Κοιτάξτε πόσο χαλαρός έιμαι εγώ.. Παρατηρήστε με ποση χαλαρότητα θα λάβω το 150άρι της επισκέψεως σας σε λίγο..

Γ. - Νόμιζα πως ήταν 100..;

Δρ. - Σε καθηγητή ήρθατε δεν ήρθατε σε κάνα γιατρουδάκι.. Λοιπόν, θα σας γράψω τα 'Χαλαρέξ" των 750. Είναι κάτι πράσινα και θα παίρνετε 1 προ του ύπνου και ένα προ του πρωινού σας ροφήματος, Θα δείτε την ζωή πιο χαλαρά, πιο ήρεμα και όλα θα είναι καλύτερα..

Γ. - Γιατρέ ευχαριστώ, σε σας βασίζομαι

Δρ. - Βασιστείτε άφοβα. Πάρτε την συνταγούλα. Πληρώνετε έξω στην γραμματέα, αυτή με το μίνι.. Χαμογελάστε αγαπητέ, όλα θα πάνε καλά ! (χαμόγελο εμπιστοσύνης)

(Συνεχίζεται.._
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 13:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑ - ΚΑ - ΤΑΘΛΙΨΗ !!! (Μέρος 2ο. Περίληψη προηγουμένου. Ο Γιάννης πήγε στον καθηγητή ο οποίος παραθέτωντας μία φιλοσοφία ζωής έγραψε φάρμακα πράσινου χρώματος στον Γιάννη και τον διαβεβαίωσε για την θετική κετάληξη της περίπτωσής του..)

Δρ. - Ω τον αγαπητό ! Περάστε

Γ.- ..Πάλι εγώ γιατρέ μου...

Δρ. Πως πάμε; μια χαρά σε βλέπω, μια χαρά !

Γ.- Ναι ; Δεν ξέρω.. κοιτάξτε...

Δρ. - Είμαστε καλύτερα ε; Τια σας έλεγα; Σας βλέπω πιο χαλαρό ήδη χαχα

Γ. - Ναι δεν λέω.. ξέρετε..

Δρ. - Όλα καλύετα λοιπόν.. Είδατε; όλα απλουστεύονται με την χαλαρή στάση ζωής!

Γ. - Γιατρέ μήπως έχω παρα-χαλαρώσει; Δηλαδή πέφτει πολύ η πίεσή μου. Έχω και ιλίγγους..το πρωί δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου.. και μια ανακατοσούρα.. λες και τραβάει κολιά με χειρόφρενο μια μπετονιέρα μεσ το στομάχι μου..

Δρ. - Μχμ..Το θέμα της πιέσεως δεν με απασχολεί προσωπικά και δεν θα πρεπε να απασχολεί ούτε και σας..

Γ. - Συγνώμη που με απασχόλησε...αλλά είχα κάτι σκοτοδίνες..

Δρ. - Από κέφια όμως; καλύτερα ε;

Γ. - εε.. ίσως... μεταξύ 13.48 και 14.05 παρατήρησα πως αισθάνομαι κάπως πιο...όμως το απόγευμα με πάνει μια μελαγχολία...

Δρ. - Είναι και ο καιρός αγαπητέ.. μήπως είχατε κάποια διένεξη; κάποιο πρόβλημα με την δουλειά; Τι επαγέλεστε;

Γ. Υπάλληλος.

Δρ. - Τέλεια. Τι να πω και εγώ με τόσες ευθήνες; και ανασφάλεια ! Εσείς μήνας μπαίναι μήνας βγαίνει ο μισθός τρέχει!

Γ. - Τρέχει έξω από την τσέπη μου γιατρέ..

Δρ. - Α, δεν θέλω αρνητικότητα ! Όλα θα φτιάξουν, να τα βλέπετε θετικά ! Εγώ τώρα θα σας γράψω κάτι κόκκινα χαπάκια τα "Τονοτρέξ" για να σας τονώσω,να σας ανεβάσω και να νοιώθετε πιο ενεργητικός, πιο high !

Γ. - θα τα πάω καλά αυτή τη φορά γιατρέ;

Δρ. - Το ρωτάτε; Θα σκίσουμε ! Εγώ ήδη ξεκινάω να σκίζω από τώρα την συνταγούλα σας χο χο χο! Απλώς το "Χαλαρέξ" δεν σας ταίριαζε πολύ, τώρα όμως πιστέυω πως το βρήκαμε και όλα θα πάνε τέλεια! Σας συμβουλεύω επίσης να αγοράσετε το cd "τέλειατέλειατέλεια!" με το οποίο θα ανεβείτε στα ουράνια ψυχολογικά και θα γεμίσετε θετική σκέψη ενώ θα μάθετε και αγγλικά ταυτοχρόνως! Στο σπίτι το βάζουν τα πιτσιρίκια μου και γίνεται χαμός. Να δείτε την κόρη μου πως το τραγουδάει, ένα νάζι το άτιμο, θα τις φάει όλες αυτή μια μέρα.. Ω χοχο χοχο!

Γ. Μακάρι γιατρέ...γιατί άρχισα και φοβάμαι μήπως συνεχιστεί και αναρωτιέμαι γιατί να συμβεί αυτό σε μένα..

Δρ. - Ηρεμήστε.. Σε όλους συμβαίνει αγαπητέ... το 90% των ανθρώπων στις μέρες μάς θα αντιμετωπίσει έστω μία φορά καταθλιπτικό σύνδρομο..Μα έτσι έιναι η ζωή.. με τις χαρές, με τις λύπες..Εγώ τις προάλλες...δεν καθάρισε καλά την πισίνα ο υπεύθηνος υπηρέτης και έπαθα μυκητίαση στον παράμεσο του ποδιού αγαπητέ ! Ετρελάθηκα, πήγα να πάθω κατάθλιψη..με νοιώθετε;

Γ. - Πήρατε τα πράσινα ή τα κόκκινα γιατρέ;

Δρ. - Όχι αλλά αφού τον περιέλουσα με όλα τα κοσμητικά επίθετα οικοδομικής προελεύσεως τον απέλυσα και με συνδρομή γνωστού δικηγόρου κανόνισα να μην λάβει αποζημίωση ενώ του ζητώ εγώ αποζημίωση για παράλειψη καθηκόντων και πρόκληση σωματικής βλάβης. Έτσι εκτονώθηκα και είμαι μια χαρά. Μεγάλο πράμα η εκτόνωση αγαπητέ..

Γ. - Μήπως εκείνος πάθει κατάθλιψη;

Δρ. - Α και για αυτό φρόντισα. Του έδωσα την κάρτα του ιατρείου μου.. Διότι πάνω απ όλα η συμπόνοια για τον συνάνθρωπο.. Δεν είναι επάγγελμα αυτό που κάνουμε εμείς αλλά λειτούργημα! Λοιπόν, πάρτε την συνταγούλα...(σκρααατσ). Πληρώνετε έξω στην κοπέλα... αυτή με το ντεκολτέ (θε μου δώσε μου κουράγιο) και πείτε της να έρθει μέσα κάτι που την θέλω..

Γ. - Ναι γιατρέ.. γιατί μου συμβαίνει αυτό γιατρέ ;

Δρ. - Αγαπητέ ηρεμήστε και εμπιστευθείτε με. Σε λίγο καιρό όλα θα είναι καλύτερα. Γεια χαρά και χαμογελάστε.!. Α , πείτε και στην κοπέλα να περάσει λίγο που την θέλω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 14:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑ - ΚΑ - ΤΑΘΛΙΨΗ !!! (Μέρος 3ο. Περίληψη προηγουμένου: Ο Γιάννης εξακολουθεί να μην αισθάνεται καλά και αυτή τη φορά λαμβάνει δισκία κόκκινου χρώματος μαζί με τις ένθερμες συμβουλές του κ καθηγητή)

Δρ. - Φίλε μου καλέεε! Τι κάνεις; κάθησε.. πως πάμε;

Γ.- Εε.. ναι... δηλαδή...

Δρ, - Σε βλέπω όμως μια χαρά, πιστέυω αυτή τη φορά να είμαστε καλύτερα ε;

Γ. - Γιατρέ δεν αισθάνομαι και τόσο... δλαδή δεν μου έφτανε η θλίψη και η κούραση τώρα έχω και κάτι νεύρα! Με ενοχλούν όλα, πετάγομαι με το παραμικρό...και η πίεση μου ... πάνω κάτω σαν ασανσέρι πότε 10 πότε 18..

Δρ. - Α το 18 να το προσέξεις! Θα σε στείλω σε ένα φίλο μου καθηγητή, κορυφή ! Θα σου γάψει κάτι αντιυπερτασικούλια και όλα θα πάνε καλα ! Και όχι πολλά αλάτια.

Γ. - Μα εγώ δεν είχα πίεση γιατρέ...

Δρ. - Τι τα θες; Όλοι έχουμεις πιέσεις μας... εγώ προχθές έψαχνα ένα ανταλλακτικό για την mercedes και έφαγα όλα τα βόρεια προάστεια και τελικά αναγκάστικα να πάω που; Ιερά οδό ! Κατάλαβες φίλε μου οι αλιτήριοι! Δεν κοντάς να πάρεις κάτι λίγο πιο καλό - έχω ένα νέο μοντέλο - και να σε αναγκάζουνε να τρέχεις στα Αιγάλεα! Είναι να μην μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι;

Γ. Με μένα τι μπορεί να γίνει γιατρέ;

Δρ. - Βλέπεις; πάλι για σένα μιλάς...Μην θεωρείς τον εαυτό σου το κέντρο του κόσμου ντε ! Λοιπόν άκουσέ με προσεκτικά! Η περίπτωσή σου έιναι ιδιάζουσα και με έχει απασχολήσει σε βάθος. Θα σου γράψω τώρα τα "Αντικαταθλιπτέξ" που θα τα παίρνεις πρωί μεσημέρι βράδυ βρέξει χιονίσει. Είναι κάτι φωσφωριζέ κίτρινα, όπως η ΑΕΚ, και θα τα πάτε καλά μαζί χο χο

Γ. - Μα εγώ είμαι Ατρόμητος...

Δρ, - ’πό Α αρχίζει και αυτό.. οκ, καλά το θυμόμουνα. Τι χρώματα έχει ο Ατρόμητος;

Γ. - Μπλε, άσπρο και λίγο κίτρινο...

Δρ. - Δεν έχω κάτι αντίστοιχο σε μπλε άσπρο αλλά στο κίτρινο πέσαμε μέσα ε; ! Καλά μην κολλάμε στα χρώματα εδώ δεν είμαστε μπογιατζήδες, εδώ είναι επιστήμη!

Γ.- Γιατρέ τι έιναι όλα αυτά τα χάπια; Για ποιοό λόγο τα παίρνω, τι κάνουνε;

Δρ. - Είναι η θεραπεία σου φίλε μου. Και - πρόσεξέ με τώρα - εγώ γράφω αντικαταθλιπτικά νέας γενιάς μόνο, όχι τα παλιά τα μπανάλ και ξεπερασμένα! με μένα θα έχεις ό,τι πιο μοντέρνο στο χωρο της κατάθλιψης αλλά και των χρωμάτων.

Γ. - Δηλαδή γιατρέ...η κατάθλιψη είναι πάθηση που οφείλεται στην έλλειψη αντικαταθλιπτικών;;;

Δρ. - ...Ε..; ... κοίταξε δεν μπορούμε τώρα να μούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες διότι... θα πρέπει να αναλύσουμε επιστημονικά τα δεδομένα και τις θεραπευτικές προεκτάσεις και εφαρμογές, οι οποίες βάση των νέων ερευνών και υπό το πρίσμα της εξατομικευμένης θεραπείας μπορεί να αποτελέσουν εφαλτήριο για φιλοσοφικές και θεωρητικές όσο και επιστημονικές διενέξεις η οποίες τελικά ουδεμία επίδραση έχουν επί της ποιότητος ζωής του ασθενούς.. Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός...

Γ.- ...Ε; πάντος αν μου εξηγήσετε ίσως καταλάβω..Γιατί αν οφείλεται σε έλλειψη αντικαταθλιπτικών γιατί δεν μας τα δίνουνε προληπτικά ια να μην πάθουμε;

Δρ. - Στην Αμερική έχουνε ήδη νέα σειρά αντικαταθλιπτικών για παιδάκια με γέυση κόκα κόλλα σε σχήμα χελονονιντζάκι, τα οποία τα δίνουνε προληπτικά ! Τι τα θες όμως φίλε μου μου αν ήταν έτσιαπλά να σου εξηγούσα τότε τι στο καλό έκανα 14 χρόνια τις σπουδές μου και τα διδακτορικά ; Τόσο απλά είναι τα πράγματα νομίζεις; Εντωμεταξύ περιμένει και κόσμος απ έξω..’κου, πάρε τώρα αυτά που σου δίνω και άμα δεν σε βοηθήσουν.. έχει ο Θεός.. πάντος από χρώματα δεν πρόκειται να ξεμείνουμε... σε παρακαλώ, πληρώνεις έξω στην κοπελιά με το φούξια σι θρού και της λες να έρθει κάτι που την θέλω. Και χαμογέλα επιτέλους ! όλα θα πάνε καλά είπαμε !!!!

(συνεχίζεται..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 18:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑ - ΚΑ -ΤΑΘΛΙΨΗ !

(Μέρος 4ο. Περίληψη προηγουμένου... Ο Γιάννης παίρνει κάργα χαπάκια ποικίλων χρωμάτων και σχημάτων αλλά δεν βελτιώνεται... έχοντας δώσει 2-3 μισθούς σε καθηγητές αποφασίζει να πάει σε γιατρό του Ι.Κ.Α. Μετά από ένα μήνα αναμονής...)

Δρ - Επόμενος !!

Γ.- Γεια σας.. Δεν αισθάνομαι καλά.. Νομίζω πως έχω κατάθλιψη..

Δρ. - Κάνουμε και διαγνώσεις τώρα; Τότε τι μας χρειάζεστε εμάς;

Γ. - Α.. όχι εγώ, ένας καθηγητής ψυχιατρικής που επισκέφθηκα

Δρ. - Τώρα μάλιστα, σώθηκες.. Πες μου έτσι... ξεκινάτε από τους δήθεν καθηγητάδες και άμα τα βρείτε σκούρα έρχεστε και κατα δω ε;

Γ. - Ένας φίλος μου πε...

Δρ. - Καλό κουμάσι θα ναι κι αυτός..

Γ.- Γιατρέ μου ζητώ την βοήθειά σας τώρα... δεν νοιώθω καθόλου καλά..

Δρ. - Εμείς φίλε ούτε διπλοθεσίτες είμαστε, ούτε βγάζουμε βίλες με πισίνες σε ένα χρόνο δουλειάς. Εμείς ιδρωκοπάμε κάθε μέρα για το μεροκάματο, κατάλαβες; Και να ακούμε του ενός και του άλλου τις παπαροφιλοσοφίες.. Κοίτα έξω ουρά ! Όχι πήγαινε και δες ! έπαθα τενοντίτιδα από το γράψε-γράψε φάρμακα...γράφω υπνωτικά, γράφω αντικαταθλιπτικά, γράφω ηρεμιστικά, γράφω αγχολυτικά, γράφω τούτα, γράφω κείνα, κατάλαβες ; Εμένα ποιος θα με ακούσει μου λες; Που βγάζω πιο λίγα από τον υδραυλικό; 470 ευρώ μου πήρε να μου φτιάξει ένα θερμοσίφωνο κατάλαβες; Εγώ έχω ευθήνη κύριε, κρατάω ζωές στα χέρια μου δεν κρατάω κατσαβίδια.. και να ακούω του ενός και του άλλου τις αμπελοσαβουροθεωρίες, κατάλαβες;

Γ. - Ναι γιατρέ μου..

Δρ. - Μάθαμε τώρα όλοι, καθηγητές και τα τοιαύτα.. Αλλά δεν φταίει κανείς εγώ φταίω που πήρα ψυχιατρική, κατάλαβες; ενώ η μάνα μου το λεγε "πάρε ειδικότητα χειρουργική να πήξεις στο πεντοχίλιαρο" - είχαμε άλλα νομίσματα τότε. Είχε μύτη η γριά, κατάλαβες; και να τα τώρα! Μην πας μακριά.. ο συμφοιτητής μου ο Ιώσηπος...σκράπας τελείως στη σχολή, κατάλαβες; άμα τον ρώταγες που πέφτει ο σπλήνας κοίταζε μακριά τον ορίζοντα και αναστέναζε ρομαντικά, κατάλαβες; Και μου λέει "θα πάρω χειρουργική Βαγγέλη, Ω.Ρ.Λ." Ξέρεις τι κονομάει τώρα; Και τι; κόβει αμυγδαλές.. 2-3 κάθε μέρα, .. ό,τι αμυγδαλή βλέπει την κόβει...πάει ο γονιός αγχωμένος, το παιδάκι πονάει τα λαιμά του, κλαίει, του λεει ο Ιώσηπος "κάνε αααα" και μετά παίρνει ύφος σοβαρό και θλιμένο "πρέπει να τις βγάλουμε γιατί θα πάθουν τα νεφρά του και πόσο θα παίρνει αντιβιώσεις" απλά τα πράματα, άντε τώρα ο άλλος να καταλάβει άμα χρειάζεται να τις βγάλει ή όχι, και άμα περάσουν τα χρόνια και πάθει κάτι άντε να το συνδέσει με την έλλειψη αμυγδαλών, κατάλαβες; Και κονομάει φίλε, κονομάει ! και 6 και 8 και 10 χιλιάρικα και βάλε κατάλαβες; Δεν πέρασε ένας χρόνος που πήρε 2ο εξόχικο και του έκανε και αυτού επέκταση..κατάλαβες; Πολύ κονόμα οι αμυγδαλές,, αλίμονο σε μένα που κάθομαι εδώ και ακούω του καθενός τις.. αντε μην πω..κατάλαβες; Λοιπόν, τι έχεις εσύ;

Γ. - Δεν αισθάνομαι καλά..

Δρ. - Καταθλιψούλα;; Καταθλιψούλα;;

Γ.- Δεν ξέρω.. εσείς τι λέτε; έχω πάρει και όλα αυτά τα χάπια.. έχω μία υπερένταση το βράδυ και το πρωί κούραση και λήθαργο.. και η διάθεση μου πάνω κάτω συνέχεια..

Δρ. - Μανιοκαταθλιψούλα;; Μανιοκαταθλιψούλα;;

Γ.- Λέτε γιατρέ; τι συμβαίνει; είναι σοβαρό; Γιατί να μου συμβεί εμένα αυτό; δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου..Σαν να μην είμαι εγώ μα κάποιος άλλος..

Δρ. - Σχιζοφρενειούλα;; Σχιζοφρενειούλα;;

Γ. - Τι έχω γιατρέ;

Δρ. - Μένα ρωτάς; Ο καθηγητής που τονε χρυσοπληρώνεις τι σου λέει; Αλλά αυτοί είσαστε, αυτά σας αξίζουνε!

Γ.- Εγώ γιατρέ...

Δρ. - Εγώ.. κι εσυ... εσύ κι εγώ..μόνοι πάνω στο Ι.Κ.Α αυτό.. Λοιπόν σου γράφω τα Χαλαρέξ να πα να τα πάρεις με το κουπόνι...

Γ. - Νομίζω τα έχω πάρει αυτά γιατρέ, δεν με βοήθησαν..

Δρ.- Έχουμε και γνώμη τώρα, κατάλαβες..(Σκρράτσ σκίσιμο συνταγής). Πάρε τα Τονοτρέξ που είναι πιο φθηνά με το κουπόνι απ το ταμείο..

Γ. - Τα έχω πάρει και αυτά

Δρ. - Να σου γράψω τα Υπνοσεξ που σούρχονται τσάμπα; Ή μήπως σε πειράζει που δεν θα σου κάνει κούκου ούτε με γερανό μετά;

Γ.- Εσείς τι λέτε γιατρέ; Είναι καλά αυτά;

Δρ. - Ω μποοοο.!!.. όλα εγώ θα τα πώ; Λοιπόν άκου θα κάνεις μία δική μου μέθοδο με πάνω από 90% επιτυχία! Θα αγοράσεις ένα μπλέντερ και θα ρίξεις μέσα ένα Υπνοσεξ, ένα Τονοτρέξ, ένα Χαλαρέξ, ένα Αντικαταθλιπτέξ και ένα Μπιρ-αλλάχ-εξ, κατάλαβες; Τα χτυπας καλά και προσθέτεις το αγαπημένο σου ρόφημα

Γ. - Φραπέ πίνω συνήθως καλό είναι

Δρ. - Ουυυ μια χαρά ! Λοιπόν πρόσεξε τώρα γιατί εδώ θέλει τέχνη: Μόλις άρχίσει το μείγμα να παίρνει χρώμα πράσινο του βατράχου του ποταμίσιου, πρόσεξε όχι του βάλτου, τότε σταματάς το χτύπημα και το πίνεις μπαμ και κάτω ! Κατάλαβες;

Γ. - Δεν έχω δει βάτραχο ποταμίσιο γιατρέ μου

Δρ. - Πάρε ένα DVD player και αγόρασε της National Geographic τα ντοκυμαντέρια. Έτσι θα απασχολιέσαι κιόλλας με κάτι άλλο και όχι να σκέφτεσαι όλο τις μ...κιες σου. Βλέπεις; Εμείς δίνουμε πρακτικές συμβουλές όχι θεωρίες και να παίρνουμε τα λεφτά του κοσμάκη..Αλλά που αναγώριση φίλε μου, κατάλαβες; Υπάρχει κράτος; Κάντα αυτά και τα ξαναλέμε..Κοίτα- κοίτα ουρά.. Επόμενος !

Γ. - Γιατρέ ευχαριστώ πολύ, μήπως να δώσω κάτι...

Δρ. - Επιτέλους ένας άνθρωπος με φιλότιμο ! Τι να δώσεις ανθρωπέ μου; Η δική μου η δουλειά είναι λειτούργημα, πληρώνεται; ’σε ένα κατοστάρικο...

Γ. - Συγνώμη μόνο 50 έχω..

Δρ. - Εμ βέβαια τα πολλά τα χουμε για τους καθηγητάδες, κατάλαβες; Α ρε άτιμη χώρα, άμα πας με το σταυρό στο χέρι δεν προκόβεις...και νόμιζα πως είχες και φιλότιμο.. Φέρτο 50άρι... Επόμενος !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 00:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακόπτουμε τις περιπέτειες του Γιάννη Γιαγιάννη για μία έκτακτη μετάδοση του ντοκιμαντεριού με τίτλο:

Ο Εκλεκτός λαός του Θεού, ο Ρατσισμός, και η Θεραπεία.
(Με αφορμή τα πρόσφατα τραγικά γεγονότα στν Λίβανο)

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. 20, 25, 30 χρόνια πάντα έβλεπα την ίδια εικόνα και άκουγα την ίδια είδηση στην τηλεόραση. "Χαμός στην Μέση Ανατολή. Ισραηλινές δυνάμεις έκαναν επιδρομή στα κατεχόμενα με αεροπλανα, βαπόρια, πυραύλους, τανκς και συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από Παλαιστίνιους με σφεντόνες και ξυλίκι. Περίπου 45 Παλλεστήνιοι σκοτώθηκαν ενώ ένας Ισραηλινός σκόνταψε και σκονίστηκε ο μπερές του."

" Χαμός στον νότιο Λίβανο. Ισραηλινά στρατεύματα εισέβαλαν στην χώρα σε αντίποινα για τον σκονισμένο μπερέ του στρατιώτη βάλοντας κατά σχολικών και νοσοκομείων. Φανατικοί ισλαμιστές απάντησαν με ροχάλες εδάφους αέρος με θαυμαστή ευστοχία. Περίπου 60 άμαχοι σκοτώθηκαν εκ των οποίων οι μισοί γυναικόπαιδα ενώ ο σκονισμένος Ισραηλινός στρατιώτης έφαγε ροχάλα στη μάπα με αποτέλεσμα δραματική μείωση στην ατοπεποίθησή του και ενδοοικογεννειακές διαμάχες οι οποίες επηρεάζουν το χρηματηστήριο του Ισραήλ, τις τιμές του πετρελαίου και την βενζινα που θα βάλετε στο αμάξι"

Τώρα στα 32, εύλογα ερωτήματα αναβλύζουν μέσα μου ψάχνοντας διέξοδο :

1. Καλά, αυτοι οι Παλαιστίνιοι δεν τελειώνουνε ποτέ; Τι σόι game boy είναι αυτό όπου σκοτώνεις σκοτώνεις και δεν περνάς πίστα; Αν έχουμε κατά μέσο όρο 50 νεκρούς ανά μέρα και καμιά 200αριά τραυματίες θα έχουμε 1550 και 6000 αντιστοίχως το μήνα και άρα 18.600 και 72.000 το χρόνο συνεπώς στα 50 περίπου χρόνια που τραβάει αυτό το βιολί θα έχουμε 930.000 νεκρούς και 3.600.000 τραυματίες. Αυτά χωρίς να λογαριάζουμε περιόδους ανοιχτών διενέξεων όπου οι οι αριθμοί αυξάνονται γεωμετρικά. Και ερωτώ : Που στο καλό βρίσκονται και άλλοι άντρες ή αγόρια σε ένα κρατίδιο 4-5 εκατομυρίων; Να δεις που είναι χαλασμένο το game boy....

2. Είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμη άνθρωποι στο γαλαξία μας που πιστεύουν πως ο κίνδυνος και οι τρομοκράτες είναι οι Ισλαμιστές;

3. Ποιοί είναι τέλος πάντων αυτόι οι Εβραίοι που μπορούν επί δεκαετίες να γενοκτονούν 2 λαούς και να μην μπορεί να τους αγγίξει κανείς; Που ενώ έχουν καταπατήσει κάθε έννοια ανθρωπιάς και δικαιοσύνης προσπαθούν να μας βιδώσουν στο κεφάλι πως αυτοί είναι που έχουν υποστεί τις μεγαλύτερες δυστυχίες, γεννοκτονίες και αδικίες στην Ιστορία; Που όποτε πας να μιλήσεις για το προφανές άδικο που επιβάλλουν αμέσως σε κατηγορούν ως ρατσιστή; Που όλοι έχουν μασήσει το παραμύθι τους και ρετουσάρουν στο μυαλό τους τις κτηνωδίες που κάνουν χρόνια και χρόνια τώρα;

Πριν καιρό είχε έρθει ένας φίλος στο σπίτι, συγκλονισμένος. "Είδα μία φοβερή ταινιάρα" μου λέει "Η λίστα του Σίντλερ. Ρε συ, αυτός ο λαός έχει περάσει του Χριστού τα πάθη και όμως δεν λύγισε και τους κατηγορούν όλοι ακόμη και τώρα. Να πας να την δεις, εγώ συγκλονίστηκα και άμα μου πει κανείς κάτι κακό για τους Εβραίους θα τον βρίσω"

Τον ρώτησα αν έχει διαβάσει για την γεννοκτονία των Αρμενίων, των Ελλήνων, αν έχει δει τον πίνακα του Ντελακρουά "Η σφαγή της Χίου", αν άκουσε τίποτα για τους Ίνκας, τους Αζτέκους, τους αντιρησίες συνείδησης στην Τουρκία, στην Χιλή, στην πάλε ποτέ Σοβιετική Ένωση επί Στάλιν, για το Βιετνάμ και την Κορέα, για το δουλεμπόριο και αποικιοκρατία Ευρωπαίων και Αμερικάνων στην Αφρική, για χιλιάδες άλλες ιστορίες με ξεκληρίσματα λαών οι οποίες δεν είχαν κανένα Σπίλμπεργκ να τις σκηνοθετήσει και κανένα Εβραικό λόμπι να τις χρηματοδοτήσει, προμοτάρει και σερβίρει.

"Μα ο λαός δεν φταίει, οι κυβερνήσεις φταίνε. Και βασικά είσαι ρατσιστής", είναι το ρεφρέν που απαντάει ο φίλος και κάθε συνομιλητής που ακούει την άποψή μου.

Συγνώμη αλλά ο στρατός δεν είναι λαός;(σημειωτέον πως μία από τις καλυτερες και πιο καλοπληρωμένες δουλειές στο Ισραήλ είναι το φανταριλίκι. Ένα μεγάλο ποσοστό των ανδρών εργάζονται ως μάχιμες ή υποστηρικτικές δυνάμεις στρατού). Οι γυναίκες και τα παιδιά των φαντάρων δεν είναι λαός; Οι πνευματικοί ηγέτες που υποστηρίζουν την πολιτική ηγεσία και οι πιστοί που τους ακολουθούν δεν έναι λαός; Δεν είναι το Ισραήλ ένα στρατιωτικό κράτος όπου οι κυβερνήτες του απολαμβάνουν τεράστιες πλειοψηφίες ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ;

Έχετε μιλήσει ποτέ με κάποιον Εβραίο ο οποίος να μην υποστηρίζει την πολιτική που ακολουθεί το κράτος του Ισραήλ; Σίγουρα θα υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι, φαντάζομαι, αλλά εγώ δεν έτυχε ώς τώρα να συναντήσω κάποιον. Και τι κάνουν οι έχοντες τα μέσα να μιλήσουν - δηλαδή οι Εβραίοι καλιτέχνες, οι άνθρωποι που κατέχουν τα μικρόφωνα και την δύναμη να επηρρεάσουν την κοινή γνώμη;. Την πάπια ή προπαγάνδα υπέρ της πατρίδος! Εκτός και αν θεωρείται κριτική το "Τζουράσικ Πάρκ" ή οι σαξοφωνικές παραφωνίες του Γούντυ ’λλεν ο οποίος χρειάστηκε το Μέγαρο Μουσικής για να ξεδιπλώσει τις ψυχαναλυτικές του ανησυχίες με νότες, βγάζοντας τρελό παραδάκι..

Ζούμε την καθημερινή παραποίηση της αληθινής καθημερινότητας. Το δίκαιο ανήκει σε όσους έχουν την εικόνα, το μικρόφωνο και την σπουδή να πείθουν πως έχουν δίκιο. Εφαρμόζουν τον νόμο της ζούγκλας αλλά το παρουσιάζουν σαν το νόμο του Κυρίου για το δίκαιο. Ξέρουν πως αυτό που χρειάζονται είναι να κοιμόμαστε και πληρώνουν πολλά για να μας χορηγούν καθημερινά τα υπνωτικά τους : "ΟΘΌΝΗ , ΟΘΌΝΗ είσαι ναρκωτικό που δεν παίρνει μεθαδόνη" τραγουδάει κάπου ο Λήτης..

Όμως η νάρκωση δεν είναι η φυσική κατάσταση του ανθρώπου. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσουμε όταν θα έχουν ήδη μπει μέσα στο σπίτι μας και θα έχει ξεκινήσει ο βιασμός, τον οποίο θα παρακολουθούμε live από την τηλεόραση. Μόνο που θα πρόκειται για τον δικό μας βιασμό..

Δεν υπάρχει υγεία του μέρους χωρίς την υγεία του συνόλου. Ένα κύτταρο δεν μπορεί να είναι υγιές όταν όλα τα γύρω του είναι άρρωστα. Όταν οι κοινωνίες χάνουν την αίσθηση της πραγματικότητας, του δίκαιου, όταν χάνουν το μέτρο σύγκρισης και μπερδεύουν τον θύτη με το θύμα τότε η ασθένεια σε όλα τα επίπεδα είναι αναπόφευκτη. Γιατί η υγεία και η ασθένεια είναι μία συνολική κατάσταση : Χρειάζεται ισορροπία στο περιβάλλον, στην τροφή, στην ψυχή, στο μυαλό,στην γειτονιά, στην κοινωνία, στους λαούς. Η ασθένεια και η υγεία δεν είναι άσχετη της πολιτικής, της οικονομίας, της σχεσης μεταξύ των φίλων, της ηθικής, της θρησκείας, της αίσθησης και αντίληψης που έχουμε για την κοινωνία και την κοινωνική δικαιοσύνη.

Όταν ανεχόμαστε την παραποίηση της πραγματικότητας και Ιστορίας και την καταπίεση και γενοκτονία των λαών ανεχόμαστε μία μορφή πόνου που κάπου, κάποια στιγμή θα ξεσπάσει. Είναι καιρός να κοιτάξουμε με άλλα μάτια και να αποκτήσουμε πάλι την συνοχή και την επι-κοινωνία που χρειάζεται ένας οργανισμός να λειτουργήσει αρμονικά και σε υγεία. Είναι καιρός να εκτονώσουμε τον πόνο που φέρνει η κοινωνική και δια-κρατική ανισορροπία. Καλύτερος κόσμος, καλύτερες πόλεις, καλύτερες κοινωνίες, καλύτερο σώμα, αληθινότερη ανέλιξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 17:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΠΑΡΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΟΥ !!!"

Είναι ωραίο να έχεις 2 απανωτά τηλέφωνα τα οποία να αναφέρουν μία θεαματική αναστροφή κατάστασης. Και τα 2 είναι περιπτώσεις άσθματος και αλλεργικής ρινίτιδας, από 2-4 χρόνια με κορτιζόνη και εισπνεόμενα. Σε 25 μέρες η πρώτη, σε 35 μέρες η δεύτερη. Εξαφάνιση όλων των αλλεργικών συμπτωμάτων και των κρίσεων. Τα φάρμακα μπήκαν στο ράφι και η μόνη μου σύσταση είναι πως το φάρμακκο διακόπτεται μόνο με την σύσταση του γιατρού και όχι αυτοβούλως. Είμαι κάπως "έκπληκτος" από την ταχύτητα της αναστροφής, παρ όλο που ήταν περιπτώσεις που ένας διατροφολόγος θα ονόμαζε όσο "καραμπαμπαμ ισταδελικές", δηλαδή κατά βάση μη περιπλεγμένες.

Με αυτές τις σκέψεις κατηφορίζω προς το σπίτι με 2 μαρούλια στην σακούλα "απολαμβάνωντας" τον καύσωνα στα μαγευτικά Πατήσια. Αίφνης εμφανίζεται η υψηλή Τέχνη με την μορφή υμι-υπογείου. Στο εν λόγω "διαμέρισμα", ηλικιωμένη κυρία περιλούζει με κοσμητικά επίθετα ένα ακόμη πιο ηλικιωμένο κύριο και του σπρώχνει μέσα στο στόμα ένα μαρκούτσι συνδεδεμένο με μπουκάλα. Ο γέρος κοιτάει έντρομος, ανήμπορος να αντιδράσει και ρουφάει από το μαρκούτσι οξυγόνο μαζί με πίκρες, ταπείνωση αλλά και μπόλικο καυσαέριο από τα μηχανάκια που μαρσάρουν ενάμιση μέτρο μακρύτερα από το κρεβάτι του πόνου του..Η γριά ωρύεται : "Εσύ θα με πεθάνεις!! Δεν στο είπα πιο πριν; ΠΑΡΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΟΥ !!!!"

Δίπλα στην μπουκάλα οξυγόνου, μία μπουκάλα γάλα. Επάνω στο κομοδίνο πολύχρωμα χαπάκια και μία συσκευή εισπνεόμενου. Ακριβώς απέναντι μία τηλεόραση προσπαθεί να συναγωνιστεί σε θόρυβο τις μηχανάρες με τις κομμένες εξατμίσεις, χάνοντας στα σημεία..Δίπλα στην τηλεόραση ο ’η Γιώργης σκοτώνει το αθάνατο φίδι...

Ρε φίλε, τι κάνουμε εμείς; Τι σημαίνει θεραπεία; Να πάω κάτω στην υπόγα και να πω στον γέρο πως μπορώ να τον βοηθήσω; Και τι νόημα έχει; Θα αλλάξει τίποτα από το υμι-υπόγειο, από τις μηχανάρες, από τα μαγευτικά Πατήσια, από την τηλεόραση, από τα πολύχρωμα χάπια, από όλο αυτό το πλαίσιο που γεννά την ασθένεια κάθε λεπτό; Ο ’η Γιώργης τι γνώμη έχει επί τούτου;

Τα μάτια του γέρου είναι έντρομα και ορθάνοιχτα, μένουν έτσι μέσα μου έως τώρα. Αυτά τα μάτια τα βλέπω συχνά αλλά και τα "ακούω" όταν προτείνω μία βιταμίνη C, ή μία αλλαγή.. Τι είναι αυτά τα διαβολικά πράγματα; Φεύγουν έντρομοι, μετά ρωτάνε τον γιατρό (ο οποίος μπορεί να μην έχει ακούσει ποτέ κάτι περί θρεπτικών στοιχείων), διαβάζουν ένα περιοδικό και αισθάνονται ασφαλείς - "ουφ, πάλι καλά που δεν πήρα εκένο το μπουκαλάκι με την βιταμίνη C, αυτά είναι Τζέκος, καλά τα λεεί ο Ευαγγελάτος"

Μετά καταπίνουν κάποιο αντικαταθλιπτικό, κάποιο ηρεμιστικό, 2-3 αντιφλεγμονώδη, εισπνεόμενα, και βέβαια παυσίπονα και αντιβιοσούλα. Είναι πραγματικά ασφαλείς, διότι όλα αυτά είναι εγκεκριμένα από τον Ε.Ο.Φ αλλά τα έχει γράψει ο Ιατρός, δηλαδή ο αυτοκράτορας της υγείας, ο μόνος υπεύθυνοςγια την ζωή, τον θάνατο τον πόνο και την υγεία. ΠΑΡΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΟΥ ! Το είπε ο γιατρός = το είπε ο Θεός.

Δηλαδή ρε φίλε τι κάνουμε εμείς; όταν θεωρείται φυσικό και mainstream η αντιβίωση και η μπουκάλα οξυγόνου και όταν θεωρείται περίεργο, αμφίβολο, "εναλλακτικό-ανταλακτικό" η βιταμίνη C και η διατροφή; Όταν θεωερίται φυσικό και mainstream η μηχανάρα, ο θόρυβος, το καυσαέριο, το υμι-υπόγειο και η μαλ...ς που λέει ο κάθε τηλεπαρουσιαστής και θεωρείται περίεργο να προτείνεις αλλαγές στον τρόπο ζωής και διατροφής για να αλλάξει μία κατάσταση που δεν έχει αλλάξει με τίποτα άλλο έως τώρα;

Τελικά το άσθμα, οι αλλεργίες, και όλες οι σωματικές καταστάσεις πρέπει να είναι τα απλούστατα. Αυτό που θέλει πολύ δουλειά, χρόνο, ευφυεία και τύχη είναι να θεραπευτεί η τεράστια ΣΥΓΧΗΣΗ που έχει διαποτίσει τον σύγχρονο άνθρωπο, η νοητική και πνευματική ΣΥΓΧΗΣΗ ή με απλά λόγια Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ...

Όποτε απογοητεύομαι έτσι, ευτυχώς θυμάμαι την φάτσα του John Cleese στο "Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα". Του έχουν πάρει την κοπέλα και τα λεφτά και προσπαθεί να μάθει ποιος και πού πήγαν ρωτώντας τον κεκέ, ο οποίος λόγω έντασης δεν μπορεί να σταυρώσει λέξη..Ο χρόνος τρέχει, το αεροπλάνο φεύγει αλλά ο John προσπαθεί να μην αγχώσει τον κεκέ για να βγάλει έστω μία συλλαβή. Ενώ ο ίδιος κοντεύει να πεθάνει από βιασύνη και αγωνία του λέει "no worries mate, Plenty of time !" Η φάτσα του κοντεύει να εκραγεί γελάω και τώρα που το σκέφτομαι.

Έτσι είναι τελικά. Plenty of time...Που θα πάει; Δεν μπορεί να συνεχίζουν οι πληθυσμοί τον ανθρώπων να βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο και να απορούν γιατί δεν τους περνάει ο πονοκέφαλος. Κάποια στιγμή θα γίνουν ορατές και κατανοητές οι αστοχίες και θα αλλάξει η πορεία. Εμείς απλώς θα περιμένουμε, έχοντας άπλετη εμπιστοσύνη στον παραλογισμό του θεραπευτικού και κοινωνικού συστήματος που έχει επικρατήσει στην εποχή μας. Είναι η μόνη εγγύηση πως ο ασθενής, ο οδοιπόρος και ο ’η Γιώργης θα σιχαθούν τα αδιέξοδα και την συνεχή έκπτωση της ποιότητας ζωής τους και θα στραφούν και πάλι στην κοινή λογική, στην φύση και στις αληθινά θεραπευτικές τέχνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑΔΑΡΑΑ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 22:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑ ΔΑ ΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 14:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε φορά που πρέπει να αποδυκνύεις πως είσαι φαβορί και δυνατός βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση. Όταν είσαι Αουτσαιντερ δεν έχεις τίποτα να χάσεις, είσαι χαλαρός και αποδίδεις το καλύτερο. Όταν περιμένουν από σένα κάτι, αυτό το κάτι σε περιορίζει και σε μειώνει. Οι Έλληνες θα καταλάβουν κάποια στιγμη αυτήν την απλή ψυχολογία και θα προχωράνε μέχρι εκεί που αξίζουν και όχι μέχρι εκεί που τους περιορίζουν.

Οι Έλληνες έχουν την αίσθηση της Ύβρεος αλλά και της ταπεινότητας από αρχαία Ελλάδα και στην συνέχεια με την ορθοδοξία. Όταν τους εξυψώνουν με το ζόρι κάτι τους τραβάει πάλι στο έδαφος για να επέλθει ισορροπία. Δεν χρειάζονται Υπερ-ενθουσιασμοί και απογοητεύσεις. Μόνο η χαρά του να παίζεις και να ζεις τις εκπλήξεις χαμογελώντας το κατά δύναμιν.

Ε ΛΛ Α Δ Α Ρ Α !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 18:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επ !

Απόψε στις 9, στο κανάλι ΤΗΛΕΦΩΣ, η 2η εκπομπή με τίτλο "ΕΝΑ" στην οποία ο παγκοσμίως άγνωστος διατροφολόγος Μ.Πρωτομάριος φιλοξενεί τον εαυτό του στο συναρπαστικό θέμα "ΧΟΛΟΣΤΕΡΙΝΗ" (Το Ο με Ι), θα αναλυθεί (σε λυγμούς) το θέμα και θα εξηγηθούν οι μηχανισμοί και οι παρανοήσεις. Δηλαδή μιλάμε για συναρπαστική μέθεξη Διονυσιακού βεληνεκούς...(όποιος αντέξει..)

Και τώρα πάω να προλάβω το σούπερ μάρκετ και να σιδερώσω κάνα πουκάμισο. Τι τραβάμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 18:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ! μην το ξεχάσω ! θα δωθεί ρεσιτάλ Σαρδάμ για σόλο αρκούδα και μπισκότα ολικής αλέσεως δώρο σε όποιον αντέξει περισσότερο από 11 δευτερόλεπτα...

Μην το χάσετε !(Το τσάμπιονς Λήγκ..ειδικά αύριο με την ΑΕΚάρα !!!!!!!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 18:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε ο διατροφολόγος μας θα τελέσει υπο πίεση και εν μέσω της αφόρητης ντροπαλότητάς του θα προσπαθήσει να διερευνήσει το θέμα "ΠΙΕΣΗ" , κανάλι Τηλεφώς και περι ώρας 21.00

Παίζουν : Τζων Τίκης = κιθάρα - μπαρουτωφονο, Σταμάτης Σαρδέλης = Ντραμς καμ του μι για να την βρεις, Μ. Πρωτομή = Σαρδαμόφωνο, Μιχάλης Μόσιος = Ταμτάκ τακ κανει η καρδιά μου, και άλλοι.

Χάστε το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 17:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παίζουν : Τζων Τίκης = κιθάρα - μπαρουτωφονο, Σταμάτης Σαρδέλης = Ντραμς καμ του μι για να την βρεις, Μ. Πρωτομή = Σαρδαμόφωνο, Μιχάλης Μόσιος = Ταμτάκ τακ κανει η καρδιά μου, και άλλοι.


Τελικά ωραίο το πουκάμισο.. εεε. μόνος σου το σιδέρωσες..

quote:
Μην το χάσετε !(Το τσάμπιονς Λήγκ..ειδικά αύριο με την ΑΕΚάρα !!!!!!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 01:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αν εννοείς πως με είδες... αναρωτιέμαι για ποιο πουκάμισο λες διότι την 2η φορά φόραγα ένα μπλουζάκι μαύρο. Όντως εγώ το σιδέρωσα...

Αν με είδες την πρώτη φορά που φόραγα το πουκάμισο το θαλασσί, όντως ήταν χάλια, συμφωνω χο χο...

Τι τα θες, ο καθένας ό,τι μπορεί κάνει... το θέμα είναι να προσπαθώ λέω και κάτι που να έχει ενδιαφέρον... για κάποιους έστω..

Να σαι καλά !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 00:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΕΙΡΕΙ ΤΟΝ ΣΟΥΓΚΛΑΚΟ ;

Έλα ντεσκ ! Αυτά αναρωτήθηκα πολλές φορές όταν έβλεπα την αφίσα με τον θηριώδη Σουγκλάκο να προκαλεί τον οποιονδήποτε (από τον Μπιλ Κλίντον - πάλαι ποτέ Πλανητάρχη - έως τον Μάικ Τάισον) να μπει στο ριγκ μαζί του. Τον είχα πετύχει μερικές φορές τελείως τυχαία στην παλιά μου γειτονιά στους Αγίους και στην πλατεία Βάθης, να φωνάζει και να γελάει και να κάνει τσαμπουκάδες - χωρίς κακία ομολογουμένως..

Για πολλά χρόνια στα ριγκ, στις ταινίες, και στην βιοπάλη ο Αποστόλης υπήρξε μια λαική φιγούρα που προσπάθησε όπως όλοι να βγει από την αφάνεια και την ανέχεια με ό,τι διέθετε ως ανταλακτική αξία. Μυική δύναμη και κόλπα κασκαντέρ και ρολάκια μικρά η μεγάλα σε ταινίες και ιδρώτας στα ριγκ του κατς. Μετά αποφάσισε να σταματήσει να ιδρωκοπάει τόσο πολύ και το γύρισε στο τραγούδι. Σε αυτήν την φάση τον βρήκε το πρώτο έμφραγμα και εγχειρίζεται με by pass.

Κατόπιν τον ξαναβλέπω στα Παρατράγουδα ως κριτική επιτροπή, αδυνατισμένο λίγο. Για καιρό έχει αφήσει τους αγώνες και έχει μείνει αναπάντητο το ερώτημα "ποιος θα δείρει τον Σουγκλάκο"

Ο Αποστόλης έφυγε πριν 7 μέρες από εγκεφαλικό. Αναρωτιέμαι αν του είπε κανείς ποτέ οτι το καρδιαγγειακό σύστημα είναι ενιαίο και πως όταν έχουμε βλάβη σε κάποια αρτηρία αυτό δείχνει πως όλα τα αγγεία έχουν υποστεί φθορά και οξείδωση. Πως όσα by pass και αν γίνουνε αυτό δεν διορθώνει την αιτία που είναι τα σκουριασμένα αγγεία. Πως η καρδιά και οι αρτηρίες και οι φλέβες χρειάζονται αντιοξειδωτικά στοιχεία, βιταμίνη C, Λυσίνη, Προλίνη, Βιταμίνη Ε, Q 10. Πως καλό είναι να περπατάει και να μειώσει τα γλυκά και τα τηγανητά. Ίσως βέβαια αυτά τα τελευταία κάποιος να τα είπε, αλλά μάλλον θα τα είπε με την γνωστή περιφρόνηση που λέμε τα αυτονόητα και χιλιοειπωμένα.. Τι να μας κάνει τώρα το περπάτημα και τα λαχανικά, εδώ έχουμε by pass και μπαλονάκια, με τα λαχανικά θα ασχολούμαστε;

Ποιος θα δείρει τον Σουγκλάκο; Δυστυχώς το εγκεφαλικό... Διότι, όσον αφορά τον άνθρωπο, η Δύναμη είναι ένα εντελώς παρεξηγημένο μέγεθος. Είναι ένα σύνολο από ποιότητες και όχι μία ιδιότητα μόνο - πχ μυική δύναμη. Μπορεί κάποιος άνθρωπος να είναι τσιλιβίθρας μυικά αλλά να έχει αγγεία που να τον βγάλουν 100 χρόνια. Κάποιος άλλος να έχει χάλια αγγεία και χάλι μυικό σύστημα αλλά να φωτιστεί στα 30 και να επηρρεάσει την ανθρωπότητα για 2000 χρόνια. Μπορεί κάποιος να μην έχει δύναμη να επιβληθεί αλλά να έχει δύναμη να υπομένει τις ατυχίες και την "σπουδαιότητα του ντουνιά", όπως λέει ο Τσιφόρος. Η δύναμη είναι τόσο πολυπαραγοντικό φαινόμενο, και θα πρέπει να αλλάξουμε τελείως την οπτική μας για το εν λόγω θέμα.

Πολλοί άνθρωποι γεννιούνται δυνατοί, αλλά αυτή τους η τύχη γίνεται η καταδίκη τους, γιατί τους γεννάει αλαζονεία και δεν ακούν ούτε μαθαίνουν από την ζωή. ’λλοι γενιούνται αδύναμοι αλλά αυτή τους η αυχία γίνεται ευλογία γιατί μαθαίνουν να αναπτύσυν άλλες παραμέτρους και να συνεργάζονται με το Σύμπαν αραιώνοντας τον εγωισμό τους σταδιακά..

Ο Αποστόλης ίσως δεν τα άκουσε αυτά, ίσως και δεν τα είχε ανάγκη. Έφυγε ξαφνικά, νικητής στα ριγκ, νικημένος σε κάποια άλλα πεδία. Και ποιος είναι νικητής σε όλα; Ποιος είναι αυτός που μόνο δέρνει και δεν δέρνεται; Και ο Σούπερμαν ακόμη έτρεχε πίσω από την Λόις Λέην..

Δεν υπάρχουν αυτοδυναμίες στο Σύμπαν. Όλοι είμαστε νικητές και νικημένοι και όλοι είμαστε ισόπαλοι. Και δεν υπάρχει ούτε νίκη ούτε ήττα ούτε ισοπαλία. Όλα είναι καταστάσεις που μεταβάλλονται από το Σύμπαν, το οποίο δεν χαρακτηρίζει, δεν χρωματίζει, δεν αξιώνει ή απαξιώνει.

Ποιός θα δείρει τον Σουγκλάκο; Πάντως ο Θεός δεν δέρνει, δεν επαινεί και δεν τιμωρεί. Απλώς υπάρχει για να γελάει με τις μπλόφες που δημιουργούν οι αντιλήψεις μας, και μας κάνουν να κομπάζουμε όταν πετυχαίνουμε κάτι και να τρελαινόμαστε όταν δεν πετυχαίνουμε.

Αποστόλη καλό ταξίδι. Όταν έρθω πάνω και γω θα σου πω για την βιταμίνη C και σε αντάλλαγμα θα κάτσεις να σε δείρω..Θα είναι μία πρωτόγνωρη εμπειρία και για τους 2. Τα λέμε φίλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 19:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι τα θες, ο καθένας ό,τι μπορεί κάνει... το θέμα είναι να προσπαθώ λέω και κάτι που να έχει ενδιαφέρον... για κάποιους έστω..

Συμφωνώ.. αν και ``σαρδάμ`` κάθε αλλο παρά σαρδάμ ..

Φίλε μου.. ναί τα πάντα εχουν ενδιαφέρον .. αντιλαμβάνεσαι οτι το χιούμορ μου είναι καλοπροαίρετο , σε οτι αφορούσε το πουκάμισο σου...
Την πρώτη φορά σε είδα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 20:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι 'ΤΗΛΕΦΩΣ', στην εκπομπή με τίτλο ΕΝΑ θα παρέμβει ο πρώτος Υγιεινιστής γιατρός εν Ελλάδι, Παναγιώτης Κουμεντάκης. Θέμα εκπομπής "Οικολογία και Συμπληρώματα Διατροφής".

Allzaro είμαι σίγουρος πως έχεις Χιούμορ, το έχεις αποδείξει, εξάλλου είδες και την εκπομπή άρα σίγουρα έχεις !

Να σαι καλά ! Θα περιμένω τα σχόλιά σου, ελπίζω όχι για το πουκάμισο..χαχαχ

Φιλικά, Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 15:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Allzaro είμαι σίγουρος πως έχεις Χιούμορ, το έχεις αποδείξει,

Χμμμ.. βλέπω είσαι ενημερωμένος για το χιούμορ μου..

quote:
Θέμα εκπομπής "Οικολογία και Συμπληρώματα Διατροφής".

Ενδιαφέρον πολύ ενδιαφέρον..... θα φθάσω αργά σπίτι.. ελπίζω κάτι να προλάβω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 00:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αυτό που μ αρέσει πολύ είναι οι φατσούλες που βάζεις μετά τις προτάσεις.

Έβαλα και εγώ δύο. Σωστός; !!!

χοχο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 17:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλεια .. τέλεια..

Σωστός.. αλλά..

quote:
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι 'ΤΗΛΕΦΩΣ', στην εκπομπή με τίτλο ΕΝΑ θα παρέμβει ο πρώτος Υγιεινιστής γιατρός εν Ελλάδι, Παναγιώτης Κουμεντάκης. Θέμα εκπομπής "Οικολογία και Συμπληρώματα Διατροφής".

Αλλος βγήκε.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 00:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοοείς βγήκε άλλος; Εγώ ήμουν και κατά τις 9.40 μίλησε ο Κουμεντάκης.. Απλώς άργησα λογω κίνησης...(α ρε ΑΕΚΑΡΑ..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 15:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοοείς βγήκε άλλος;

Aλλος.. ήταν.. στις 21.00 .. κάποιος Κρομμυδάς!! αν δεν κάνω λάθος..

Και να αλλάξεις ομάδα.. εγώ άλλαξα.. μια ζωή ΑΕΚτζής.. ολο γκόλ τρώγαμε... έγινα Παναθηναικός και ησύχασα.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 00:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε προς το παρόν βγαίνω κάθε Τρίτη γύρω στις 21.10...Προχθές άργησα..

Ομάδα αίματος μπορεί να αλλάξω, αλλά τώρα στα γεράματα να αφήσω την ΑΕΚ, αδύνατο...Είναι θέμα κοινονικών καταβολών φίλε. Και Νέας Φιλαδέλφειας όπου έμεινε ο παπούς μου όταν τους πετάξανε από την γή του, το Αιδίνιο Μικράς Ασίας, πριν πολλά χρόνια..Την ΑΕΚ πρωτοείδα στο γήπεδο 8 χρονών. Μετά όλα ήρθαν μόνα τους...

Ολυμπιακός δεν μπορώ να γίνω, ποτέ δεν μου άρεσε το κατεστημένο. Παναθηναικός δεν μπορώ να γίνω γιατί δεν μου αρέσει η αριστοκρατία. Οι άλλες ομάδες δεν μου θυμίζουν κάτι δικό μου. Μ αρέσει που χωρίς λεφτά και χωρίς διαιτησίες και μέσα παλεύουμε μια ζωή και μπαίνουμε σφήνα μέσα στους μεγάλους.

Πόσο μ αρέσει η μπάλα ! Και τι κρίμα που την έχουν καταντήσει ένα θερετρο φουσκωμένων εγωισμών οι μεγαλολεφτάδες. Κρίμα, όπως και όλοι οι τυχεροί αυτού του κόσμου...βρίσκονται μέσα στον Παράδεισο και αυτοί κάθονται και ασχολούνται με τον όφι...

Τα λέμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 16:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άλλες ομάδες δεν μου θυμίζουν κάτι δικό μου.

Ούπς.. δεν εχεις δίκιο..
Και θα στο αποδείξω..

Aιδίνιο λοιπόν...

Αεκτζήδες λοιπόν Μάριε .. ολοι οικογενειακώς.. καθότι Ιωνας και εγώ..

Πέρασε ομως πολύς καιρός για να καταλάβω οτι δεν εχω καμμία σχέση με την Αθλητική Ενωση Κωνσταντινούπολης (ΑΕΚ).

Αλλη ράτσα οι Ιωνες αλλη ράτσα οι Πολίτες...και καθότι αυτοί ΑΕΚτζήδες παθιασμένοι,έτσι και εγώ επρεπε να βρώ μια ομάδα που να εκφράζει τη χαμένη μου πατρίδα.. νομίζω.. οπως και αυτοί...
ΙΩΝΙΚΟΣ λοιπόν
Τώρα που κολλάει το Παναθηναικός εε.. βρε Μάριε στην Αθήνα ζω τα τελευταία 50 χρόνια..
Ξέρω θα ρωτήσεις γιατί Παναθηναικός και οχι Ολυμπιακός..
Ιωνας είπαμε βρε Μάριε.. οχι Αρβανίτης...
χεχε.. καλή δεν είναι η απόφαση μου??


Edited by - allzzaro on 02/10/2006 18:54:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy