ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ" ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 00:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ" ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΙ

…Εάν η αγαπημένη γυναίκα γίνεται αυτοσκοπός- τότε αυτό είναι θάνατος…
Πολλοί πεθαίνουν μ’ αυτόν τον τρόπο…
Και τότε στην επόμενη ενσάρκωση ο άνθρωπος δεν «γλείφεται» πια, όταν βλέπει μια γυναίκα, δεν τρέχει πίσω από την φούστα, ούτε του τρέχουν τα σάλια ενώπιον μιας πανέμορφης τσαχπίνας.
Έτσι διαπαιδαγωγείται η ψυχή…

Όταν υπάρχουν προβλήματα στις ερωτικές σχέσεις, πρέπει να επανεξετάσεις εκατό φορές την ζωή σου, να προσεύχεσαι εκατό φορές και εκατό φορές να ζητάς συγχώρεση από τον Θεό για την παραμικρή επιθετικότητα σου προς τις γυναίκες η τους άνδρες αναλόγως, που είναι στην ουσία μια τρανταχτή απόδειξη της προσκόλλησης σου στις σχέσεις, τα ιδανικά, τις σεξουαλικές στιγμές.
Να προσεύχεσαι και να ζητάς συγνώμη, για το ότι ως ανώτερο σκοπό της ζωής σου έβαζες όχι την αγάπη προς τον Θεό, αλλά την γυναίκα η τον άνδρα και τα υπόλοιπα συναφή μαζί τους…

Να πιστεύεις μπορείς μόνο στον Θεό.
Μπορείς να πιστεύεις 100% μόνο σ’ αυτό, που είναι απόλυτα σταθερό.
Και απόλυτα σταθερός δεν μπορεί να είναι κανένας άνθρωπος, ούτε καν ο Άγιος.
Σταθερό είναι μόνο αυτό, που είναι αιώνιο.
Γι’ αυτό, όταν κάποιος λέει, ότι πρέπει να πιστεύεις στους ανθρώπους- είναι είτε απατεώνας, είτε βλάκας, είτε ιδεαλιστής, που στην τελική ανάλυση είναι το ίδιο πράγμα. Έτσι τελευταία άρχισα να πιστεύω.
Όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολύ καταλήγω σ' αυτό το συμπέρασμα.
Πρέπει να πιστεύεις στον Θεό και όχι στους ανθρώπους.
Η ζωή τελικά θα δείξει και θα τα βάλει όλα στην θέση τους...

Κατά το διάστημα προβλημάτων στις σχέσεις με τις γυναίκες η τους άνδρες- είναι καλό να υποβληθείς σε δοκιμασία της πείνας.
Γιατί ως πρώτο σύμπτωμα του έρωτα θεωρείται η ανορεξία?
Διότι δια της τροφής ο άνθρωπος προσκολλάται στις ανθρώπινες αξίες.
Για την τροφή καταναλώνεται μεγάλη ποσότητα της λεπτής πνευματικής ενέργειας.
Έτσι το ανθρώπινο «Εγώ» ενισχύεται και μ’ αυτόν τον τρόπο είναι ευκολότερο να προσβάλλεις και να ταπεινώσεις την αγάπη και μετά να πληρώσεις πολύ - πολύ σκληρά…

Όσο πιο δυνατό είναι το αίσθημα της αγάπης, τόσο πιο επικίνδυνη είναι η ποδοπάτησή και η ταπείνωσή του.
Γι’ αυτόν τον λόγο ο οργανισμός επιστρατεύει τους αμυντικούς μηχανισμούς.
Για να υλοποιηθεί το αίσθημα της αγάπης μέσα στην ψυχή, απαιτούνται μεγάλες δυνάμεις, γι’ αυτόν τον λόγο φεύγει η επιθυμία επαφής με τους άλλους, δεν θέλεις να τρως, ούτε να πίνεις, ούτε να διασκεδάζεις.

Το σημαντικό είναι το εξής- το αίσθημα της αγάπης πρέπει να καθαριστεί από την σκόνη των ανθρώπινων αξιών.
Όσο πιο δυνατή είναι η αγάπη, τόσο λιγότερο πρέπει να εξαρτάται ο άνθρωπος από τα πάντα γύρω του.
Η διαδικασία απελευθέρωσης της αγάπης, η αναδιάταξη των αξιών, όταν τα πάντα υποτάσσονται στην αγάπη- είναι μια δύσκολη, βαριά διαδικασία.

Οι ενεργειακές απώλειες είναι παρόμοιες με τις ενεργειακές απώλειες στην βαριά αρρώστια.
Εάν κάποιος αγάπησε- για ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ξεχαστούν τα πάντα, εκτός της αγάπης.
Αυτό σημαίνει διατήρηση αυτού του αισθήματος ότι κι αν γίνει.

Ενώ στο επίπεδο της συνειδήσεως η ταλάντευση προς τον αγαπημένο άνθρωπο είναι απολύτως φυσιολογική.
Συνεπώς αν κατά τα διαστήματα μέσα μας εμφανίζονται οι σκέψεις, ότι δεν μας αγαπάνε πραγματικά, ότι μας πλησιάζουν από το συμφέρον, ότι υπάρχει και κάποιος άλλος/ άλλη, ότι είμαστε τρίτοι- αυτά είναι φυσιολογικά φαινόμενα.
Είναι η άμυνά μας κατά της προσκόλλησης στον αγαπημένο άνθρωπο.
Αυτή η ταλάντευση δεν μας αφήνει να προσκολληθούμε στον αγαπημένο άνθρωπο και να τον μετατρέψουμε σε αυτοσκοπό.
Το κυριότερο είναι- αυτές οι σκέψεις να ανακόπτουν την εξωτερική ορμή, χωρίς να ανακόπτουν την εσωτερική αγάπη.

Όσοι έχουν συνηθίσει εσωτερικά να προσεύχονται στην γυναίκα η τον άνδρα, τότε οι καλότυχες και ευτυχισμένες σχέσεις με έναν άνδρα η μια γυναίκα μπορούν να τον σκοτώσουν.
Συνεπώς θα μας θεραπεύουν η με την προδοσία, η την προσβολή, η την ταπείνωση η με το «ερωτικό τρίγωνο», όπου θα είσαι αναγκασμένος να χαρίζεις πολλή αγάπη στην κάθε γυναίκα η άνδρα και να πηδάς μεταξύ τους σαν λαγός, να βασανίζεσαι.
Και όμως όλα αυτά θα καθαρίζουν την ψυχή σου.
Το «τρίγωνο» καθαρίζει την ψυχή και των τριών συμμετεχόντων.

Ο αγαπημένος άνδρας η η αγαπημένη γυναίκα μπορούν να προβούν σε αδικαιολόγητες, ανόητες, και αισχρές ακόμη πράξεις εις βάρος μας.
Μη δώσει ο Θεός να τους καταδικάσουμε.
Για να σωθεί η αγάπη- ο αγαπημένος άνθρωπος μπορεί να μας «κλοτσήσει» ακριβώς στα πιο ευαίσθητα και επώδυνα σημεία. Και αυτά τα σημεία είναι οι εξιδανικεύσεις μας, οι προσκολλήσεις μας, τα «άγια των αγίων» μας…
Πρέπει να το αποδεχόμαστε αυτό ως θεραπεία.
Να θυμόμαστε: η συμπεριφορά του αγαπημένου άνδρα η της αγαπημένης γυναίκας δεν υπάγεται στην λογική εκτίμηση- ανάλυση.
Η λογική εδώ δεν έχει καμία σχέση.
Εδώ λειτουργεί μια άλλη, Ουράνια Λογική, ανώτερη σε περιεχόμενο και σκοπιμότητα της περιορισμένης γήινης.
Γι’ αυτό οι απαντήσεις από την γήινη λογική στον τομέα αυτό δεν έρχονται ποτέ…

Υπάρχει μια παλιά ινδική ιστορία.
Ο νεαρός έρχεται στην κοπέλα του και της χτυπάει την πόρτα.
Αυτή τον ρωτά:
- Ποιος είναι?
- Είμαι εγώ,- απαντάει αυτός, αλλά αυτή δεν του ανοίγει.
Και έτσι έγινε και την δεύτερη φορά.
Στην ερώτηση της κοπέλας ποιος είναι? ο νεαρός απαντούσε: εγώ!- αυτή δεν του άνοιξε την πόρτα.
Την τρίτη φορά, που ο νεαρός κτύπησε στην πόρτα και όταν η κοπέλα τον ρώτησε :
- Ποιος είναι?
Ο νεαρός απήντησε:
- Είσαι εσύ.
Και τότε η κοπέλα του άνοιξε την πόρτα.

Δημιουργείται το ερώτημα: γιατί αυτή συμπεριφερόταν έτσι?
Διότι τον αγαπούσε.
Γιατί ο νεαρός δεν έφυγε, όταν τόσες φορές τον άφησαν απ’ έξω?
Διότι την αγαπούσε.

Εάν οι φιλοδοξίες του θα ήταν ισχυρότερες της αγάπης, αυτός θα είχε φουσκώσει από το εγωισμό και κατακόκκινος από την οργή και αγανάκτηση θα είχε φύγει.
Ο νεαρός κατάλαβε με την καρδιά, ότι η κοπέλα τον αγαπάει.
Αλλά κάτι υπήρχε μέσα του, που την εμπόδιζε να τον δεχτεί.
Λοιπόν, αυτό το κάτι ήταν το «Εγώ» του, και η υπερηφάνεια του, που ήταν πιο πάνω από την αγάπη.

Αν ο άνθρωπος είναι έτοιμος εν ονόματι της αγάπης να απαρνηθεί το «Εγώ» του, τις επιθυμίες του- τότε η αγάπη θα φέρει την ευτυχία και στους δύο.
Εάν ο άνθρωπος δεν θα καταφέρει να πράξει αυτό το πράγμα- τότε η αγάπη θα του γίνει πρόβλημα.

Και όταν ο νεαρός είπε στην κοπέλα του: «είσαι εσύ»,- αυτό ήταν μια συμβολική παραίτηση από το «Εγώ» του εν ονόματι της αγάπης.
Με την φαινομενικά παράλογη συμπεριφορά της η κοπέλα με φροντίδα καλλιεργούσε μέσα στην ψυχή του διαλεκτού της το αληθινό αίσθημα της αγάπης.
Αυτή ήταν η δασκάλα και πρωτεύουσα της Αγάπης.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι η εξάρτηση από τον αγαπημένο άνθρωπο γεννά στην αρχή το προσκύνημά του και μετά τον εκνευρισμό και το μίσος προς αυτόν.
Ενώ η εξάρτηση από το αίσθημα της αγάπης γεννά την αξιοπρέπεια, την καλοψυχία και την υπομονή.

Αιρετικών συλλογισμών προς το παρόν τέλος.
_________________
Ο, ΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 02:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Και τότε στην επόμενη ενσάρκωση ο άνθρωπος δεν «γλείφεται» πια, όταν βλέπει μια γυναίκα, δεν τρέχει πίσω από την φούστα, ούτε του τρέχουν τα σάλια ενώπιον μιας πανέμορφης τσαχπίνας.
Έτσι διαπαιδαγωγείται η ψυχή…



αρα εμενα δεν μου εγινε ποτε αυτοσκοπος στις προηγουμενες ενσαρκωσεις μου η γυναικα...

ισως να ημουν σε ολες γυναικα


ειδες τα παντελονια που ειναι της μοδας στις πιτσιρικες?

quote:

Όταν υπάρχουν προβλήματα στις ερωτικές σχέσεις, πρέπει να επανεξετάσεις εκατό φορές την ζωή σου, να προσεύχεσαι εκατό φορές και εκατό φορές να ζητάς συγχώρεση από τον Θεό για την παραμικρή επιθετικότητα σου προς τις γυναίκες η τους άνδρες αναλόγως, που είναι στην ουσία μια τρανταχτή απόδειξη της προσκόλλησης σου στις σχέσεις, τα ιδανικά, τις σεξουαλικές στιγμές.



ή να αλλαξεις συντροφο γιατι ακομη δεν βρηκες την καταλληλη χημεια

quote:


Να προσεύχεσαι και να ζητάς συγνώμη, για το ότι ως ανώτερο σκοπό της ζωής σου έβαζες όχι την αγάπη προς τον Θεό, αλλά την γυναίκα η τον άνδρα και τα υπόλοιπα συναφή μαζί τους…



δηλαδη αμα γουσταρεις γυναικες δεν αγαπας τον Θεο?

δε μας τα λες καλα καμαραντ...

quote:

Να πιστεύεις μπορείς μόνο στον Θεό.



οχι στον Ολυμπιακο!!!

quote:

Μπορείς να πιστεύεις 100% μόνο σ’ αυτό, που είναι απόλυτα σταθερό.



μονο που το Θειον και το Συμπαν ειναι ρευστα...

quote:

Όσο πιο δυνατό είναι το αίσθημα της αγάπης, τόσο πιο επικίνδυνη είναι η ποδοπάτησή και η ταπείνωσή του.

Οι ενεργειακές απώλειες είναι παρόμοιες με τις ενεργειακές απώλειες στην βαριά αρρώστια.
Εάν κάποιος αγάπησε- για ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ξεχαστούν τα πάντα, εκτός της αγάπης.



γιατι εχω την αισθηση οτι το τελευταιο δειπνο σου ηταν χυλοπιτα???

quote:

Υπάρχει μια παλιά ινδική ιστορία.
Ο νεαρός έρχεται στην κοπέλα του και της χτυπάει την πόρτα.
Αυτή τον ρωτά:



λαθος...


ειναι σουφικη, και μιλαει για τον Αγαπημενο - ποιος ειναι αυτος?


quote:

Αιρετικών συλλογισμών προς το παρόν τέλος.


καθε αιρεση πρεπει να ειναι ευελικτη ωστε να ανεχεται την αναιρεση...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 02:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο αγαπημένος είναι εγώ

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 17:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ο αγαπημένος είναι εγώ



απο αλλον την περιμενα την απαντηση...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο αγαπημένος είναι εγώ

ΚΟΑΝ!
1. Αυτό το λες εσύ!
2. «Εγώ» και όχι «εσύ»;
3. Κι αν είναι «εγώ» τότε ποια η υπέρβασή του;

((Ποιος είναι ο «άλλος» και ποιος ο «αυτός»; Ποιος ο αυτός-καθε-αυτός;!;))

Baa, Baa, Black Sheep Baa, baa black sheep
Have you any wool Yes sir, yes sir Three bags full.
One for my master And one for my dame
And one for the little boy Who lives down the lane.

Sah-ra sha-rah sheerrr sa-mayach.

((Moss moths Oft cause cloth Loss in the lost Sloth's soft Cloth lofts...))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 02:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπάω κι αδιαφορώ
κ' έχω φτειάξει έναν καινούργιο εαυτό.
Τώρα πια με αγαπάω κ' εμένα
όπως εσένα.

Νικόλας Άσιμος

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.

Edited by - hendrix on 11/06/2006 02:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 21:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας παιδιά.

Ο καθένας ότι κατάλαβε- αναλόγως και αντέδρασε.

Με άλλα λόγια ο καθένας ότι έχει κατά νου- αυτό ακούει και αυτό βλέπει.

Τα γυαλιά της ψυχής που λέμε...

Δυο συμβουλές. Τις ακολουθείτε αν θέλετε, η δεν τις ακολουθείτε, αν δεν θέλετε:

1) Να μεταφράζετε όχι τις λέξεις, αλλά το πνεύμα.

2) Δείτε το θέμα απο διαφορετικές γωνίες, ίσως δείτε κάτι, που σας έχει ξεφύγει με την πρώτη ματιά- αντίδραση.

Κατά τα άλλα να είστε καλά!

Πως το είπες φίλε? Χυλόπητα?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Τραχανάς μου αρέσει... Λυπάμαι, μια άλλη φορά ίσως μαντέψεις καλλίτερα.

Και γω Ολυμπιακός είμαι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 05:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν η αγαπημένη γυναίκα γίνεται αυτοσκοπός- τότε αυτό είναι θάνατος

Δηλαδη, αμα δεν ειναι και ο ερωτας αυτοσκοπος, τοτε τι ειναι? Αμα ερωτευομαστε για καποια αλλη αιτια, τοτε καλυτερα να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να πεσουμε στη θαλασσα.

(Ενταξει, αμα συναντησω την Αθηνα Ωναση, μπορει να μην την ερωτευτω τοσο... αυτοσκοπικα )


quote:
ούτε του τρέχουν τα σάλια ενώπιον μιας πανέμορφης τσαχπίνας.
Έτσι διαπαιδαγωγείται η ψυχή

Φιλε ασε την ψυχη στη θεση της... αμα γουσταρεις καποια, και θελεις να την τραγανησεις, σου τρεχει και λιγακι σαλακι... πως θα γινει δηλαδη? Η διαπαιδαγωγιση ειναι ΚΑΚΟ πραγμα


quote:
να προσεύχεσαι εκατό φορές και εκατό φορές να ζητάς συγχώρεση από τον Θεό


Δεν υπαρχει θεος


quote:
Πρέπει να πιστεύεις στον Θεό και όχι στους ανθρώπους.


Ξεκινα να πιστευεις στον εαυτο σου, και μετα βλεπουμε...

quote:
Διότι δια της τροφής ο άνθρωπος προσκολλάται στις ανθρώπινες αξίες.
Για την τροφή καταναλώνεται μεγάλη ποσότητα της λεπτής πνευματικής ενέργειας.


Αυτα που λες ειναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ: Αντι να ευχαριστεις τη Φυση για τη γενναιωδωρια της, και να σεβεσαι τα ζωα και τα φυτα ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ για να ζησεις, ΤΡΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ (αφου ζεις ακομα ), και μετα το παιζεις και υπερανω... τι να πω!


quote:
Όσο πιο δυνατό είναι το αίσθημα της αγάπης, τόσο πιο επικίνδυνη είναι η ποδοπάτησή και η ταπείνωσή του.

Το σημαντικό είναι το εξής- το αίσθημα της αγάπης πρέπει να καθαριστεί από την σκόνη των ανθρώπινων αξιών.



Οταν θα ερωτευτεις πραγματικα, θα συμβιωσεις με καποιον, και θα δεις τα καλα και τα πακετα, θα καταλαβεις καποια πραγματα παραπανω.


quote:
Συνεπώς αν κατά τα διαστήματα μέσα μας εμφανίζονται οι σκέψεις, ότι δεν μας αγαπάνε πραγματικά, ότι μας πλησιάζουν από το συμφέρον, ότι υπάρχει και κάποιος άλλος/ άλλη, ότι είμαστε τρίτοι- αυτά είναι φυσιολογικά φαινόμενα.


Αυτα φιλε μου εχουν ονομα, και λεγονται ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ! Αν παγιδευτικες σε αυτες, και απο εργαλειο επαληθευσης εχουν καταντησει το καστρο και η φυλακη σου, ειναι δικο σου προβλημα- μην το προβαλεις στους αλλους!


quote:
Υπάρχει μια παλιά ινδική ιστορία.


Θα σου πω μια σοφη παροιμια, για την ανατολικη ""σοφια""" : "Δε μας φταναν τα αιδοια, φεραμε κι απ την Ινδια"

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 01:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, φιλαράκο Velial, βλέπω δεν σου άρεσε καθόλου η προβληθείσα ιδέα.

Και επειδή δεν σου άρεσε- με ευκολία την απορρίπτεις με σιγουριά του αλάθητου του Πάπα.

Υποψιάζομαι, πως ξέρεις τα πάντα, αλλιώς δεν θα μιλούσες με τέτοια άνεση του παντογνώστη. Απορώ γιατί δεν είσαι Πάπας στην θέση του Πάπα…

Βασικά όλοι μας, οι κοινοί θνητοί είμαστε ολίγον λαλίστατοι, ολίγον (επιφανειακά τουλάχιστον) σίγουροι για τον εαυτό μας μέχρι να μας στριμώξουν στον τοίχο χωρίς περιθώρια διαφυγής. Τότε λέμε άλλα πράγματα ( αν θέλουμε- ας μη πούμε). Συνήθως λέμε από πάνω κι ένα τραγούδι… ( Ιτιά-Ιτιά, π.χ.)

Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον αυτό θα σου αρέσει. Ε? τι λές? Όχι? Ούτε αυτό? Το ήξερα…

Αλλά τι να γίνει… Δεν μας κάνουν το χατίρι οι Ισχυρότεροι ημών…


Εάν η αγαπημένη γυναίκα γίνεται αυτοσκοπός- τότε αυτό είναι θάνατος

*Δηλαδη, αμα δεν ειναι και ο ερωτας αυτοσκοπος, τοτε τι ειναι?*

Αγαπητέ μου παντογνώστη. Γυναίκα και έρωτας αν δεν έχεις αντίρρηση- δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Ούτε εσύ και ο έρωτας είναι το ίδιο πράγμα.
Ο έρωτας είναι μια κατάσταση.
Αυτός μπορεί να εισχωρήσει μέσα σου και να σε κάνει να ξεχάσεις το όνομά σου, και την ευγλωττία σου, την οποία λαμπρά από δω την έδειξες.
Ούτε η Αγάπη για την οποία μιλάμε εδώ δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τον έρωτα.
Εγώ θα σε διορθώνω συνεχώς? Τα, τς, τς…

* Αμα ερωτευομαστε για καποια αλλη αιτια, τοτε καλυτερα να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να πεσουμε στη θαλασσα.*

Ερωτευόμαστε στην αρχή και αγαπάμε μετά τον Θεό, που κατοικεί μέσα στον άλλον άνθρωπο.
Διότι αλλιώς το ανθρώπινο, αν τοποθετηθεί υπεράνω του Θεού- θα διαλυθεί και θα καταρρεύσει επώδυνα και τότε όντως, όπως πολύ σωστά το παρατήρησες : «τότε καλύτερα να δέσουμε μια πέτρα στο λαιμό μας και να πέσουμε στη θάλασσα».
Με πολλούς και πιο λεβέντες από μας έγινε έτσι.
Διαφωνείς?

*(Ενταξει, αμα συναντησω την Αθηνα Ωναση, μπορει να μην την ερωτευτω τοσο... αυτοσκοπικα )*

Σωστά. Άμα τη συναντήσεις.
Και άμα σε συναντήσει.
Τα πάντα πιθανά και απίθανα μπορούν να συμβούν.
Όσο ζούμε- ελπίζουμε.
Προς το παρόν πές ευχαριστώ σ’ αυτό, που σου δίνει ο Κύριος.


*Φιλε ασε την ψυχη στη θεση της... αμα γουσταρεις καποια, και θελεις να την τραγανησεις, σου τρεχει και λιγακι σαλακι... πως θα γινει δηλαδη? Η διαπαιδαγωγιση ειναι ΚΑΚΟ πραγμα *

Τελικά εσύ γουστάρεις η αγαπάς?
Είναι δυο διαφορετικές καταστάσεις.
Δύο διαφορετικά ρήματα.
Το ένα ουσιώδες. Το άλλο της πλάκας.
Ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με το επίπεδό του.
Σε βλέπω φουκαρά μου να τραγανίζεσαι για πολύν καιρό ακόμη.
Σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις το κείμενο αν θέλεις βέβαια.
Να καταλάβεις τι μήνυμα υπάρχει εκεί.
Ξέρεις, έχω ακούσει από έναν άλλον παντογνώστη ( ήξερε σίγουρα λιγότερα από σένα), ότι όσο πιο πτωχό είναι το εσωτερικό περιεχόμενο ενός ανθρώπου – τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος αυτός προσκολλάται στην εξωτερική μορφή, που στο τέλος πάλι θα του ξεγλιστρήσει απ’ τα χέρια του.
Σίγουρα θα είπε βλακείες.

*Δεν υπαρχει θεος*

Εδώ προτείνω την απαλλαγή του εν λόγω παντογνώστη λόγω….

*Ξεκινα να πιστευεις στον εαυτο σου, και μετα βλεπουμε...*

Βλέπω κατέχεις καλά τις ξένες φράσεις.
Από πού τις αντέγραψες?
Θα σου προτείνω να ανοίξεις ένα θέμα- μάθημα αυτογνωσίας, να ξεστραβωθούμε όλοι οι υπόλοιποι με τα φώτα σου.
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ, για να το λες.
Θα προτιμούσα να πεις εδώ την δική σου, ολοδική σου φράση, προϊών της δικής σου νοητικής διεργασίας. Μπορείς.

*Αυτα που λες ειναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ:*

Αυτά που λες εσύ φίλε, είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ Η ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ.
Ξαναδιάβασε το κείμενο, χωρίς να κόβεις τις φράσεις κατά το δοκούν.

*Αντι να ευχαριστεις τη Φυση για τη γενναιωδωρια της, και να σεβεσαι τα ζωα και τα φυτα ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ για να ζησεις, ΤΡΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ (αφου ζεις ακομα ), και μετα το παιζεις και υπερανω... τι να πω!*
Δεν σκότωσα κανένα ζώο.
Αν τρώω καλά η όχι- ούτε αυτό το ξέρεις.
Τώρα αν το παίζω υπεράνω- δεν παίζω γενικώς.
Έχω μεγαλώσει.
Τι να πεις?
Καλλίτερα μην πεις παραπανήσιες κουβέντες.
Πολύ απλά.

*Οταν θα ερωτευτεις πραγματικα, θα συμβιωσεις με καποιον, και θα δεις τα καλα και τα πακετα, θα καταλαβεις καποια πραγματα παραπανω.*

Ούτε και αυτό το ξέρεις, αγαπητέ μου παντογνώστη.
Γενικά διαπίστωσα ότι οι άγνοιές σου είναι πολύ περισσότερες των γνώσεών σου.

*Αυτα φιλε μου εχουν ονομα, και λεγονται ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ!*

Ενώ εσύ είσαι τόσο ασφαλής…
Ποτέ δεν έχεις περάσει από αυτό το στάδιο…
Μόνον οι άλλοι.
Η όταν ξεπέρασες αυτό το στάδιο ( που αμφιβάλλω εντόνως)- φρόντισες να δείξεις στους άλλους ότι δεν σε έχει ακουμπήσει ποτέ.
Κατανοητόν… αποδεκτόν… ανθρώπινη ατέλεια… τι να κάνουμε.
Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, που διαλαλεί αυτό.
Τέλος πάντων…

* Αν παγιδευτικες σε αυτες, και απο εργαλειο επαληθευσης εχουν καταντησει το καστρο και η φυλακη σου, ειναι δικο σου προβλημα- μην το προβαλεις στους αλλους!*

Από πού το ξέρεις παντογνώστη, ότι παγιδεύτηκα εκεί, που παγιδεύτηκες ο ίδιος και τρομάζεις να το συνειδητοποιήσεις?
Διέκρινα στις απαντήσεις σου και στις τοποθετήσεις σου ένα μεγάλο φόβο, υποσυνείδητο φόβο.
Φρόντισε να το εξουδετερώσεις.
Για να αποκτήσεις πιο καθαρή ματιά στα πράγματα.
Οι εξυπνάδες δεν βοηθούν.
Η καθαρή ματιά βοηθάει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 02:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντα διασκεδαζω οταν η "εσωτερικη γαληνη" η "ανατολικη σοφια" και η "αιωνια νιρβανα" του καθε φωτισμενου forumά , υποχωρει μπροστα σε λιγο τσιγκλισμα

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."


Edited by - velial on 14/06/2006 02:56:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 11:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φιλαράκο Velial

Καμιά ανατολική η δυτική, βόρεια η νότια φιλοσοφία δεν με επιρεάζει.

Έχω τις δικές μου σκέψεις, την δική μου φιλοσοφία, δικά μου λόγια.

Περί του φορουμά τώρα: προκύπτει πως είσαι πολύ πιο φορουμάς απο μένα, βάσει αριθμού καλαιδημάτων, εγώ μόλις άρχισα να λέω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το τραδούδι.

Να είσαι σίγουρος , ότι εδώ θα ακούγεται η φωνή του Διόστα, ατόφια, προσωπική.

Περί τσιγκλίσματος: ατύχισες.

Ο Διόστας δεν τσιγκλίζεται έτσι εύκολα.

Διότι πατάει στις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΒΑΣΕΙΣ.

Και βασίζεται μόνον στον εαυτόν του.

Κρίμα που δεν είπες τίποτα στην ουσία, ενώ στην απάντησή μου έθιξα πολλές πλευρές, τις οποίες είναι καλό να τις αποβάλλουμε όλοι.

Δεν φτάνουν οι δυνάμεις?

Κατανοώ...

Οπότε η θεωρία σου περί τσιγκλίματος είναι εξηγήσιμη.

Πιστεύω με τον φτωχό μου το μυαλό, ότι το φόρουμ είναι τόπος ανταλλαγής ιδεών, μάχης ιδεών, δοκιμασίας ιδεών στην πράξη.

Δεν είναι τόπος για τσιγκλήματα.

Ίσως να έκανα λάθος να ξεχωρήσω το φόρουμ απο την λαική της γειτωνιάς, όπου πουλάνε πατάτες και καρώτα, λέγοντας ο καθένας ότι του κατέβει.

Αν δεν έχουμε να πούμε κάτι σοβαρό και ουσιώδες- καλλίτερη είναι η σιωπή.

Με μένα θα συζητάς μόνο για αξιόλογα πράγματα, η δεν θα συζητάς καθόλου.

Εκτός αν θέλεις να διαγωνιστείς μαζί μου στην ικανόητα του πειράγματος- κατέχω και αυτήν την τέχνη, εξοπλίσου όμως πολύ καλά και δέκα φορές σκέψου πριν λαλήσεις μία.

Μου ήρθε έμπνευση τώρα: φλασιά πέρασε- μάλλον οι Πάνω μου υπαγόρευσαν την φράση:
Η ένοχη γλώσσα κόβεται μαζί με το κεφάλι...

Κάτσε κοντά μου: θα μάθεις πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 18:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου ήρθε έμπνευση τώρα: φλασιά πέρασε- μάλλον οι Πάνω μου υπαγόρευσαν την φράση:
Η ένοχη γλώσσα κόβεται μαζί με το κεφάλι...


Μεγάλε, να το κοιτάξεις αυτό... μη το αφησεις, πρόλαβέ το τώρα που είναι νωρίς...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

freja
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 23:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους freja  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣΣΣ....

DIOSTAS, ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΑΦ ΕΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΓΩΤΗΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΦ ΕΤΕΡΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟ...
ΚΟΙΤΑ, ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΑΝ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ, Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Η ΘΕΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΦΘΟΡΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ Η ΠΗΓΗ ΜΥΡΙΑΔΩΝ ΚΑΚΩΝ ΕΙΔΑΛΛΩΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΑΠΗ!
Η ΑΓΑΠΗ , ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ. ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ!ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ...
ΠΡΩΤ ΑΠ ΟΛΑ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΑΠΟΚΤΑ ΝΟΗΜΑ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ (ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ) ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΓΝΟΟΥΣΑΜΕ!ΤΕΛΟΣ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΛΗ Η ΑΣΧΗΜΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΘΕΙΟ...Πρέπει να πιστεύεις στον Θεό και όχι στους ανθρώπους.....ΦΙΛΕ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΚΟΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ...ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ???

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 01:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*DIOSTAS, ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΑΦ ΕΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΓΩΤΗΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΦ ΕΤΕΡΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟ...*

Γειά σου, φίλη freja !
Ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα εξ αποστάσεως περί άλλου.
Θα πέφτουμε συνεχώς σε λάθη. Δεν ξέρουμε πολλά πράγματα. Αυτά που ΔΕΝ ξέρουμε- είναι απείρως περισσότερα αυτών που δήθεν ξέρουμε και όταν το αναλύσουμε εις βάθος- θα αποδειχτεί, ότι στην ουσία ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.
Μη βιάζεσαι, φίλη μου, μη βιάζεσαι...η βιασύνη θα σε προδώσει, δεν είναι αληθινή φίλη σου…
Περί απογοήτευσης για την κοινωνία…
Μάλλον περί ανάγκης ανασυγκρότησης της κοινωνίας γίνεται λόγος, για αλλαγή, μετάλλαξη της ψυχοσύνθεσής της… Δεν έχουμε καιρό για απογοητεύσεις και τα κλαψουρίσματα.
Καιρός είναι για δράση.

* Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Η ΘΕΤΙΚΑ...*

Κορίτσι μου καλό, τα έντονα συναισθήματα χρησιμεύουν όχι για το ενδιαφέρον, αλλά για μέσον προς την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Μόνο ένα έντονο θετικό η αρνητικό αίσθημα είναι ικανό να σε σπρώξει προς την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Ούτε το καλό φαί, ούτε το τραλαλά στην εξοχή.

*Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ Η ΠΗΓΗ ΜΥΡΙΑΔΩΝ ΚΑΚΩΝ ΕΙΔΑΛΛΩΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΑΠΗ!*

Τεράστιο λάθος! Η αγάπη ποτέ δεν είναι δυστυχισμένη. Δυστυχισμένη είναι η αγαποφάνεια.
Νιώθεις την διαφορά? Οι περισσότεροι εξ ημών δεν είναι αγαπούντες. Είναι αγαποφανούντες με τα γνωστά σε όλους αποτελέσματα.
Τώρα μας είναι δύσκολο να πούμε σε άλλον: αγαποφανώ. Ντρεπόμαστε να ομολογήσουμε την αλήθεια. Κρυβόμαστε πίσω από το ρήμα αγαπώ. Και βολικότερο είναι και ξεμπερδεύεις… τουλάχιστον έτσι νομίζεις. Η αγαποφάνεια πάντα στο τέλος θα μας ζητήσει το λογαριασμό τοις μετρητοίς.

*Η ΑΓΑΠΗ , ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ. *

*ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΘΕΙΟ...Πρέπει να πιστεύεις στον Θεό και όχι στους ανθρώπους.....ΦΙΛΕ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΚΟΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ..*

Λάθος! Αυτός είναι εύκολος δρόμος στα λόγια, και δυσκολότατος στην πράξη.
Στα λόγια τα πάντα είναι εύκολα.

.*ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ???*

Ένα τεράστιο ποσοστό των ανθρώπων του πλανήτη ΔΕΝ πιστεύει σε κάποιο Θεό, διότι αν πίστευε θα αγαπούσε. Θεός- αγάπη εστίν.
Συνεπώς έχουμε τους επιφανειακά θρησκευόμενους, τους καμουφλαρισμένους πίσω από τους τύπους, παραδόσεις, ήθη και έθιμα και τις κεκτημένες ταχύτητες αθεϊστές.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Και βέβαια μετέτρεψαν τον κόσμο σαν τα μούτρα τους. Κατ’ εικόνα και ομοίωσή τους.
Φίλη, σ’ ευχαριστώ που έκανες σοβαρές και γεμάτες προβληματισμό ερωτήσεις πάνω στο θέμα, συμβάλλοντας έτσι στην ανάπτυξή του.
Να είσαι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 14:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου ήρθε έμπνευση τώρα: φλασιά πέρασε- μάλλον οι Πάνω μου υπαγόρευσαν την φράση:
Η ένοχη γλώσσα κόβεται μαζί με το κεφάλι...

Κάτσε κοντά μου: θα μάθεις πολλά...



τι θα μαθει, να κοβει γλωσσες μαζι με το κεφαλι σε οσους διαφωνουν μαζι του?

εσυ για την αγαπη στον Θεο μας ελεγες στην αρχη...

η αγαπη στον Θεο σημαινει τσεκουρι στους απιστους???


και ποιοι ειναι αυτοι οι αιμοσταγεις "Πανω"?


.


ΥΓ1 γενικως, ακους φωνες να σου μιλανε?

ΥΓ4 στην φρεγια μαλακωσες παλι - γιατι?
επειδη ειναι γυναικα?

ΥΓ6.06.66 γραφε ελευθερα την αποψη σου, τσιγκλα οποιον θες, συμφωνησε και διαφωνησε με οποιον θες, αλλά μην κοψεις κανα κεφαλι σ αυτο το φορουμ πληζ

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 15:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν Τζόνυ Μπι Γκούντ,
Βλέπω το ζητάει πολύ ο οργανισμός σου, σου ξύνεται βλέπω πολύ η πλάτη…
Ας την ξύσουμε λοιπόν…

Ίσως γίνει κάτι με την προκύψασα κόντρα για να αποκατασταθεί η ανταλλαγή απόψεων σε πραγματικά ελληνικό επίπεδο ΔΙΑ- Λόγου.

Ελπίζω να απαλλαγούμε όλου από το τουρκοβλάχικο «λεβέντικο» σύνδρομο.
Πριν απ’ όλα η πάγια τακτική μου ποτέ δεν είναι επίθεση.
Η πάγια τακτική μου είναι αντεπίθεση.

Συνεπώς, θα κάνω αντεπίθεση μόνον σε κείνους, που θα μου επιτεθούν. Σε κείνους, που λόγο ποιότητας της ψυχής επιλέγουν την τουρκοβλάχικη μορφή διαλόγου. Δηλαδή- τα κακαρίσματα.

Σε κείνους, που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ για ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να επικρατεί ήρεμο κλίμα διαλόγου, διότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ για ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να φανεί μια αλήθεια, που ίσως τους εκθέσει.

Είμαι πάντα υπέρ της αξιοπρεπούς ανταλλαγής απόψεων.
Αλλά τις εξυπνάδες, τα πετάγματα, τα κακαρίσματα, τα κουνήματα- δεν τα ανέχομαι.

Όποιος θέλει να μιλήσει μαζί μου όμορφα και ωραία, να προβάλλει ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι τις επαναλήψεις των άλλων σαν παπαγάλος- καλώς ήλθε στο θέμα μου.
Αλλιώς ας πάει αλλού- θέλω να μιλάω με πρόσωπα αυθύπαρκτα με γνώμες, με επίπεδο, δεν θέλω ετερόφωτους εδώ, θέλω αυτόφωτους εδώ.
Πάμε παρακάτω:

*τι θα μαθει, να κοβει γλωσσες μαζι με το κεφαλι σε οσους διαφωνουν μαζι του?*

Εσύ αγαπητέ ούτε που διαφώνησες στην ουσία.
Απλώς πετάχτηκες σαν ζεματισμένος.
Πέταξες μια κουβέντα στο άψε- σβήσε, επιπόλαια, ανεύθυνα, άφοβα εξ αποστάσεως, χωρίς καν να επιχειρηματολογήσεις αξιοπρεπώς.
Παρατήρησα ένα πράγμα: είσαι πολύ απρόθυμος στην ανταλλαγή απόψεων με γερά επιχειρήματα, πρόθυμος όμως στην κριτική, στην παρουσίαση του άλλου κατά το δοκούν, κατά πως εσένα σε συμφέρει.
Βλέποντας τι έχω μπροστά μου- αντιδρώ με τον εξής τρόπο: σου λέω η κάτσε να μιλάμε όμορφα και ωραία η τράβα από δω κάπου αλλού.
Αν δεν αντέχεις αξιοπρεπή κλίμα- τράβα εκεί, που η αξιοπρέπεια και ο πολιτισμός δεν είναι απαραίτητα πράγματα.

*εσυ για την αγαπη στον Θεο μας ελεγες στην αρχη...*

Εγώ για την αγάπη στον Θεό λέω και στο τέλος.
Μάθε τρόπους συμπεριφοράς.
Αυτό είναι το καθήκον σου.
Άσε τον Θεό στην άκρη.
Μάθε να συμμαζεύεις τον εαυτόν σου.
Και τότε θα δεις, πως θα σου μιλάν με σεβασμό και οι άλλοι.

*η αγαπη στον Θεο σημαινει τσεκουρι στους απιστους???*

Η αγάπη στον Θεό σημαίνει αγάπη στον Θεό.
Μάθε, ότι ο Θεός δεν έχει την ανάγκη της αγάπης σου, εσύ έχεις την ανάγκη της αγάπης Του.
Ζεις , αναπνέεις, πετάγεσαι εκεί που δεν σε σπέρνουν μόνο από την αγάπη άνευ όρων , που έχει Αυτός για σένα.

*και ποιοι ειναι αυτοι οι αιμοσταγεις "Πανω"?*

Δεν είναι καθόλου αιμοσταγείς.
Εσύ είσαι πιο αιμοσταγής από Αυτούς.
Είναι Αυτοί, που όσο είσαι έτσι όπως είσαι- δεν θα σου αποκαλυφθούν.

.*ΥΓ1 γενικως, ακους φωνες να σου μιλανε?*

Αντιστρέφω την ερώτηση, που ταιριάζει πιο πολύ σε σένα: ακούς φωνές να σου μιλάνε?
Η μόνο το λίμπιντο έχεις στο μυαλό σου?
Ως εκεί φτάνει η βολή σου?
Σπουδαία διανοητική κατάκτηση.

*ΥΓ4 στην φρεγια μαλακωσες παλι - γιατι?
επειδη ειναι γυναικα?*

Είσαι και ζηλιάρης βλέπω…
Σταμάτα να φέρεσαι σα παιδί που του πήραν την σοκολάτα.
Στην Φρέγια μίλησα έτσι όπως μίλησα από πρέποντα σεβασμό διότι είναι γυναίκα.
Διότι παρ’ όλο που δεν συμφώνησε σε τίποτε απ’ ότι έγραψα εδώ- μου έκανε διευκρινιστικές ερωτήσεις στα πλαίσια της αξιοπρέπειας.
Και εννοείται, πως ξέρω να σέβομαι και να εκτιμώ και κείνους, που διαφωνούν μαζί μου.
Διαφωνούν μεν, σέβονται δε.
Για σένα αυτά βλέπω είναι δύσκολα πράγματα και στην κατανόηση και στην εφαρμογή.
Της μίλησα και για άλλον, βασικό λόγο: την γυναίκα βασικά την σέβομαι εκ των προτέρων.
Κατ’ αρχάς, ότι αξιόλογο έμαθα στη ζωή μου- το έμαθα από τις γυναίκες.
Μόνο η γυναίκα μπορεί να με γεννήσει, να με αναθρέψει, να με αγαπήσει, να με στηρίξει.
Γι’ αυτό εξ εμπειρίας που είχα- αποκάλεσα την γυναίκα δασκάλα της Ζωής και πρωτεύουσα της Αγάπης.
Συνεπώς ακόμη κι αν κάποια γυναίκα μου μιλήσει άσχημα- θα κρατηθώ πιο πολύ και θα απαντήσω πιο μαλακά, σεβόμενος την ιερή ιδιότητά της, διότι αυτή κάποιον θα γεννήσει, κάποιον θα αναθρέψει, κάποιον θα αγαπήσει, κάποιον θα στηρίξει αύριο.
Η ήδη το έχει κάνει.
Κατάλαβες γιατί?
Πάψε να ζηλεύεις.
Κακό πράγμα η ζήλεια…

*ΥΓ6.06.66 γραφε ελευθερα την αποψη σου, τσιγκλα οποιον θες, συμφωνησε και διαφωνησε με οποιον θες, αλλά μην κοψεις κανα κεφαλι σ αυτο το φορουμ πληζ*

Μη μου δίνεις οδηγίες αν θα γράψω ελεύθερα η όχι την άποψή μου.
Η ελευθερία μου δεν βρίσκεται στα δικά σου, αλλά στα δικά μου χέρια.
Και γενικά πάψε να δίνεις οδηγίες στους οδηγούς.
Να μεγαλώσεις πρώτα και πάλι βλέπουμε.
Μη μου το παίζεις πατερούλης.
Σοβαρέψου και συγκεντρώσου.
Μάθε να φέρεσαι.
Να σέβεσαι.
Να μιλάς.
Να είσαι αξιοπρεπής.
Και μη ξεχνάς ποτέ την μεγάλη αλήθεια- δεν είσαι παντογνώστης, αλλά είσαι ένας απλός κοινός θνητός.
Λιγότερη αλαζονεία δεν βλάπτει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 17:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζονι Μπιγκουντ

Αυτο το σηματάκι *ΥΓ6.06.66* που χρησιμοποίησες τι είναι?

Σαν πολλά εξάρια δεν έχει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 00:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα !

quote:
Diostas
Όταν υπάρχουν προβλήματα στις ερωτικές σχέσεις, πρέπει να επανεξετάσεις εκατό φορές την ζωή σου, να προσεύχεσαι εκατό φορές και εκατό φορές να ζητάς συγχώρεση από τον Θεό για την παραμικρή επιθετικότητα σου προς τις γυναίκες η τους άνδρες αναλόγως, που είναι στην ουσία μια τρανταχτή απόδειξη της προσκόλλησης σου στις σχέσεις, τα ιδανικά, τις σεξουαλικές στιγμές.

Κατά την άποψή μου, τα προβλήματα στις ερωτικές σχέσεις, πηγάζουν από τις ανασφάλειές μας, τα βιώματά μας, τις φοβίες μας κ.λ.π. Μέσα από μία στενή σχέση τα στοιχεία αυτά έρχονται έντονα στην επιφάνεια. Αυτό, όμως, είναι και το ζητούμενο. Η εξέλιξη ! Καλούμαστε, λοιπόν, μέσα από αυτά τα προβλήματα να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας, να έρθουμε σε επαφή με το υποσυνείδητό μας και να δουλέψουμε !

quote:
Diostas
Αν ο άνθρωπος είναι έτοιμος εν ονόματι της αγάπης να απαρνηθεί το «Εγώ» του, τις επιθυμίες του- τότε η αγάπη θα φέρει την ευτυχία και στους δύο.
Εάν ο άνθρωπος δεν θα καταφέρει να πράξει αυτό το πράγμα- τότε η αγάπη θα του γίνει πρόβλημα.

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα ! Η πραγματική ένωση = Ένα, είναι από «Εγώ», να γίνουμε «Εμείς» !

quote:
Diostas
Όσοι έχουν συνηθίσει εσωτερικά να προσεύχονται στην γυναίκα η τον άνδρα, τότε οι καλότυχες και ευτυχισμένες σχέσεις με έναν άνδρα η μια γυναίκα μπορούν να τον σκοτώσουν.
Συνεπώς θα μας θεραπεύουν η με την προδοσία, η την προσβολή, η την ταπείνωση η με το «ερωτικό τρίγωνο», όπου θα είσαι αναγκασμένος να χαρίζεις πολλή αγάπη στην κάθε γυναίκα η άνδρα και να πηδάς μεταξύ τους σαν λαγός, να βασανίζεσαι.
Και όμως όλα αυτά θα καθαρίζουν την ψυχή σου.
Το «τρίγωνο» καθαρίζει την ψυχή και των τριών συμμετεχόντων.

Αν η σχέση είναι υγιής, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μας θεραπεύσουν ! Γενικά, δε θα πρέπει να διατηρούμε άρρωστες σχέσεις, από λύπη, από το φόβο της μοναξιάς κ.λ.π.



Φιλικά, η www.greekastrology.gr

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 00:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Αν η σχέση είναι υγιής, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μας θεραπεύσουν ! Γενικά, δε θα πρέπει να διατηρούμε άρρωστες σχέσεις, από λύπη, από το φόβο της μοναξιάς κ.λ.π.*

Σύμφωνοι, φίλη Karma

Edited by - Diostas on 16/06/2006 00:45:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 02:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Λοιπόν Τζόνυ Μπι Γκούντ,
Βλέπω το ζητάει πολύ ο οργανισμός σου, σου ξύνεται βλέπω πολύ η πλάτη…
Ας την ξύσουμε λοιπόν…



κατι με την γκλιτσα του τσομπανη μου θυμιζει αυτο...

μηπως με απειλεις?


quote:

Πριν απ’ όλα η πάγια τακτική μου ποτέ δεν είναι επίθεση.
Η πάγια τακτική μου είναι αντεπίθεση.



δεν αντεχεις καθολου την κριτικη, ουτε το χιουμορ και μιλας για αγαπη στον Θεο?

ποιος σου εκανε επιθεση?


quote:

Συνεπώς, θα κάνω αντεπίθεση μόνον σε κείνους, που θα μου επιτεθούν. Σε κείνους, που λόγο ποιότητας της ψυχής επιλέγουν την τουρκοβλάχικη μορφή διαλόγου. Δηλαδή- τα κακαρίσματα.



δεν πιστευω να με βριζεις?

quote:

Αλλά τις εξυπνάδες, τα πετάγματα, τα κακαρίσματα, τα κουνήματα- δεν τα ανέχομαι.



μηπως με ξαναβριζεις?


quote:

Όποιος θέλει να μιλήσει μαζί μου όμορφα και ωραία, να προβάλλει ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι τις επαναλήψεις των άλλων σαν παπαγάλος- καλώς ήλθε στο θέμα μου.
Αλλιώς ας πάει αλλού- θέλω να μιλάω με πρόσωπα αυθύπαρκτα με γνώμες, με επίπεδο, δεν θέλω ετερόφωτους εδώ, θέλω αυτόφωτους εδώ.



ποιον επαναλαμβανω αν επιτρεπεται?


quote:


*τι θα μαθει, να κοβει γλωσσες μαζι με το κεφαλι σε οσους διαφωνουν μαζι του?*

Εσύ αγαπητέ ούτε που διαφώνησες στην ουσία.



για ξαναδιαβασε τι εγραψα αφου ηρεμησεις...

quote:

Απλώς πετάχτηκες σαν ζεματισμένος.
Πέταξες μια κουβέντα στο άψε- σβήσε, επιπόλαια, ανεύθυνα, άφοβα εξ αποστάσεως, χωρίς καν να επιχειρηματολογήσεις αξιοπρεπώς.



παλι νομιζω οτι με βριζεις αλλά και οτι υποκρυπτεις μια απειλη με αυτο το "αφοβα εξ αποστασεως"

δηλαδη αν συναντηθουμε κινδυνευω???


quote:


Βλέποντας τι έχω μπροστά μου- αντιδρώ με τον εξής τρόπο: σου λέω η κάτσε να μιλάμε όμορφα και ωραία η τράβα από δω κάπου αλλού.



οταν γραφεις σε ενα δημοσιο βημα πρεπει να ανεχεσαι την κριτικη - αυτο απαιτει η αξιοπρεπεια

τι σε χαλασε, η χυλοπιτα?

τα ιδια σου ειπε η φρεγια και δεν χαλαστηκες καθολου!

ξαναρωτω, μηπως γιατι ειναι γυναικα?

ειναι τοσο δυσκολο να παραδεχθεις οτι αλλο η αγαπη στην γυναικα και αλλο η Αγαπη στον Θεο?


quote:

Και τότε θα δεις, πως θα σου μιλάν με σεβασμό και οι άλλοι.



δεν απαιτησα σεβασμο απο κανεναν

τα γραπτα μενουν στο δικτυο και κρινομαστε ανα πασα στιγμη και εσυ και εγω


quote:

Μάθε, ότι ο Θεός δεν έχει την ανάγκη της αγάπης σου, εσύ έχεις την ανάγκη της αγάπης Του.



μονος σου απαντησες φιλε μου - την εχω την Αγαπη Του εφοσον μπορω να κανω αυτο που ειπες: "Ζεις , αναπνέεις, πετάγεσαι εκεί που δεν σε σπέρνουν μόνο από την αγάπη άνευ όρων, που έχει Αυτός για σένα."


quote:

*και ποιοι ειναι αυτοι οι αιμοσταγεις "Πανω"?*

Δεν είναι καθόλου αιμοσταγείς.
Εσύ είσαι πιο αιμοσταγής από Αυτούς.
Είναι Αυτοί, που όσο είσαι έτσι όπως είσαι- δεν θα σου αποκαλυφθούν.



εχεις δικιο, ειμαι αιμοσταγης - μαζευω τελετουργικα κρανια και τα συρικνωνω με την μεθοδο των ινδιανων Σουαρ

αυτοι οι Πανω ομως ποιοι ειναι?

Ενας δεν ειναι ο Πανω???


quote:

Η μόνο το λίμπιντο έχεις στο μυαλό σου?
Ως εκεί φτάνει η βολή σου?
Σπουδαία διανοητική κατάκτηση.



την κοροϊδευεις την λιμπιντο ε?

αν χρησιμοποιουσα τον ορο κουνταλινι θα καταλαβαινες τι ειπα?

μονο πλακα δεν εκανα!

quote:

*ΥΓ4 στην φρεγια μαλακωσες παλι - γιατι?
επειδη ειναι γυναικα?*

Είσαι και ζηλιάρης βλέπω…
Σταμάτα να φέρεσαι σα παιδί που του πήραν την σοκολάτα.



τι να ζηλεψω ακριβως?

το νικ με το ενα μηνυμα?

θα μπορουσα να ειμαι και εγω, το σκεφθηκες?

οι συντονιστες και το ατομο πισω απο το νικ φρεγια ξερουν οτι δεν ειμαι εγω, αλλά ξερουμε ποιος στ αληθεια ειναι?

αναρωτησου τωρα γιατι σουρθε η ζηλεια στο μυαλο...

quote:

Κατάλαβες γιατί?
Πάψε να ζηλεύεις.
Κακό πράγμα η ζήλεια…



τωρα που μου εξηγησες δεν ζηλευω!

quote:

*ΥΓ6.06.66 γραφε ελευθερα την αποψη σου, τσιγκλα οποιον θες, συμφωνησε και διαφωνησε με οποιον θες, αλλά μην κοψεις κανα κεφαλι σ αυτο το φορουμ πληζ*

Μη μου δίνεις οδηγίες αν θα γράψω ελεύθερα η όχι την άποψή μου.
Η ελευθερία μου δεν βρίσκεται στα δικά σου, αλλά στα δικά μου χέρια.



υπαρχουν και κανονες στο φορουμ ξερεις - αυτοι σου παρεχουν το ελευθερο να εκφραζεσαι...


quote:

Και γενικά πάψε να δίνεις οδηγίες στους οδηγούς.
Να μεγαλώσεις πρώτα και πάλι βλέπουμε.



οκ - δεν ξαναμιλαω στον οδηγο!

quote:

Μη μου το παίζεις πατερούλης.
Σοβαρέψου και συγκεντρώσου.



quote:

Και μη ξεχνάς ποτέ την μεγάλη αλήθεια- δεν είσαι παντογνώστης, αλλά είσαι ένας απλός κοινός θνητός.



το ιδιο ισχυει και για σενα να υποθεσω ή δεν εισαι θνητος?

quote:

Θα στρώσεις, αγαπητέ, θα στρώσεις...

Ξέρω ήδη τα αδύνατα σημεία σου.

Και είναι πιο τρωτά, απ'ότι το έχω φανταστεί...

ΑΚΟΥΣΑΣ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ Ο ΙΕΡΕΥΣ ΑΠΟΦΑΣΙΝ ΕΛΑΒΕΝ...ΑΜΑ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗΣ ΕΛΕΥΣΕΙ ΠΡΟΣ ΗΛΙΟΝ...

Ο νοών νοείτω...


ε τωρα δεν μπορει να κανω λαθος, με απειλεις μεγαλε!

τι θα μου κανεις, μαγια?


ο νοων απορει και γελαει θαλεγα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 02:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Τζονι Μπιγκουντ

Αυτο το σηματάκι *ΥΓ6.06.66* που χρησιμοποίησες τι είναι?

Σαν πολλά εξάρια δεν έχει?



are you talking to me?


με τα εξαρια τσιμπησες, ε?

ψαξε τι σημαινει 6.06.66

τοτε θα καταλαβεις το χουμορ μου και...

"Ίσως γίνει κάτι με την προκύψασα κόντρα για να αποκατασταθεί η ανταλλαγή απόψεων σε πραγματικά ελληνικό επίπεδο ΔΙΑ- Λόγου."

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 03:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε...

Θα φανεί.

Τσιτώθηκες λιγάκι, δεν πειράζει.

Απλά να ξέρεις, ότι για τον καθένα απο μας υπάρχει και ένας κουρέας.

Ουδείς εξαιρείται.

Ελπίζω η ανταλλαγή απόψεων να γίνεται στα ευπρεπή όρια.

Τότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Για να δούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 04:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΟΟΥΥΥΥΥ! ΡΟΥΜΠΕΡΤΟΥ ΚΑΡΛΟΥΥΥΥΣ!


*γονατα που τρεμουν*


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 10:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial,

Να περιοριστείς σε παρακαλώ στο συγκεκριμένο θέμα που υπάρχει εδώ, και στις ιδέες, που εκφράζονται εδώ.

Αν έχεις να πεις κάτι αξιόλογο και σοβαρό πάνω στο θέμα– πες το , κανένα απολύτως πρόβλημα. Να είναι όμως αξιόλογο.

Άλλωστε γι’ αυτό το σκοπό και παρουσιάστηκε εδώ το θέμα.

Κραυγές, χαρακτηρισμοί, εξυπνάδες – δεν είναι του παρόντος.

Θέλω ευπρεπή διάλογο και όχι αντιπαραθέσεις χαμηλής στάθμης.

Άντε να σοβαρευτούμε λιγάκι.

Καταναλώθηκε τόσος χρόνος σε άσχετες κραυγές και το θέμα ούτε καν συζητήθηκε στην ουσία.

Εκτός αν ο σκοπός είναι άλλος και ευρισκόμεθα εις διατεταγμένην υπηρεσίαν εκτελούντες διαταγάς…η συκοφαντία και η προβοκάτσια έχει βαθιές ρίζες και πλούσια ιστορία.

Αν ξαναδώ κραυγές, και άσχετους του παρόντος θέματος χαρακτηρισμούς προσωπικούς- θα πειστώ οριστικά για την σκοπιμότητα και την συνειδητή επιδίωξη κάποιων και δεν θα απαντώ.

Αν δεν θέλεις να συζητήσεις σαν κύριος- βγες από το θέμα και πήγαινε αλλού.

Αν έχεις να καταθέσεις απόψεις, καλλίτερες κατά την αντίληψή σου από το παρόν θέμα- ευχαρίστως να τις ακούσω.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους.

Φτάνει το τουρκογύφτικο παζάρι και η παραδοσιακή προβοκάτσια.
Αρκετά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 12:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood,
κάπου ρώτησες "άλλο η αγάπη στη γυναίκα κι άλλο η αγάπη στο Θεό ?"
ή κάπως έτσι ήταν το πνεύμα.
Μα...η γυναίκα είναι ΘΕΟΣ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν έχεις να καταθέσεις απόψεις, καλλίτερες κατά την αντίληψή σου από το παρόν θέμα- ευχαρίστως να τις ακούσω.

Το οποιο θεμα ειναι πιο ακριβως? Οτι εφαγες χυλοπιτα?

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 20:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velial ,

Η μόνη απάντηση είναι μια:

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 12:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλά να ξέρεις, ότι για τον καθένα απο μας υπάρχει και ένας κουρέας.


Επιτέλους!...γαβ


quote:
Ουδείς εξαιρείται.



οουυγγκκ...Αυτό θέλω να το δώ...!

Edited by - Mercury on 17/06/2006 12:34:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 15:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OK.

Είπαμε λίγες λέξεις παραπάνω όλοι.

Το ότι προσπαθείς να εκτονώσεις την κατάσταση με την αστεία εικόνα- δείχνει, ότι έχεις κατά βάθος φιλική διάθεση.

Την ανταποδίδω.

Να είσαι καλά ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy