ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ = ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 03:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΘΕΟΣ. ΟΜΩΣ Η ΛΕΞΗ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΒΛΑΣΦΗΜΗ ΚΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ , ΕΣΤΩ ΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΥΜΒΟΛΟ .
ΤΟ ΥΣΤΕΡΙΚΟ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟ ΠΛΗΘΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΙΟ , ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΝΟΣ ΑΓΙΟΥ , ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΛΥΨΕΙ ΚΙ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΙ ΙΔΙΟΤΕΛΗ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ
ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΟΛΑΚΕΥΕΤΑΙ;;;;
ΔΟΡΩΔΟΚΕΙΤΑΙ;;;
ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ [ ΧΑΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ];;;;;
ΚΙ Η ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ Η ΜΑΝΑΔΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΝΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΡΩΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ;;;
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 03:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

  • εγώ δηλώνω θρησκευόμενος και δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει να πει άθεος.
    μια και δηλώνεις άθεος θα ήθελες να μας εξηγήσεις τι ακριβώς είναι αυτό;

  • γιατί ένας άθεος ενδιαφέρετε τόσο για τον χριστιανισμό;


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 03:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΘΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΔΥΝΑΜΕΩΣ [ ΦΥΣΙΚΗΣ Η ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΗΣ]
ΟΥΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ , ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ [ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ]
ΑΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΘΕΟ !!!
ΑΘΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ
ΔΕΝ
ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ ΔΟΥΛΙΚΑ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ
ΔΩΡΟΔΟΚΕΙ ΜΕ ΤΑΜΑΤΑ Η ΘΥΣΙΕΣ
ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΗ , ΠΡΟΣΩΠΟΜΟΡΦΙΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΙ ΙΔΙΟΤΕΛΗ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ
[ ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΙΣ ... ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΟ ΟΠΑΔΟ ΤΗΣ ΝΑ ... ΝΙΚΗΣΩ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΟΥ
ΚΛΠ]
ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΘΕΙΚΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ [ ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ]

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΜΙΑΣ - ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΗΘΙΚΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ
ΑΛΛΑ Η ΚΟΛΑΚΙΑ ΚΙ ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ
ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΟΥΣ
Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΠΡΑΥΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥΣ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΥΛΙΚΗ ΕΥΗΜΕΡΙΑ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ
Η ΑΚΟΜΗ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ
[ ΥΛΙΚΟ ΑΓΑΘΟ ΚΙ ΑΥΤΟ]

ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΑΘΕΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ;;
ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΙ ΕΝΑΣ ΠΙΣΤΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ
ΚΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΙΤΟ ΚΙ ΑΘΕΜΙΤΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ '' ΣΩΣΕΙ''
ΞΑΝΑΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ''ΟΔΟ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ''
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΒΙΑ ΚΙ ΕΠΙΒΟΛΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 04:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06
ΑΛΛΑ Η ΚΟΛΑΚΙΑ ΚΙ ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ
ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΟΥΣ

Μια ένσταση μόνο. Η κολακεία όντως απευθύνεται στις "ανώτερες δυνάμεις" αλλά η δωροδοκία διενεργείται μέσω του επαγγελματικού σωματείου δημοσίων υπαλλήλων/αντιπροσώπων του θεού που διαχειρίζεται το μοναστήρι/ ναό/ παρεκκλήσι. Όσο πιο πολλοί πελάτες... αχμμ... πιστοί εννοώ, όσο πιο θαυματουργή η εικόνα ή το όποιο τοτέμ τόσο πιο εύκολα ξεπληρώνεται η μεζονέττα.

Άσε που αν είναι από τα πολύ "θαυματουργά" μοναστήρια ή αν υπάρχει κάποιο καλό "τεμάχιο" (γλώσσα, κεφάλι, χέρι, πόδι) κανενός φουκαρά οσίου μπορούν να βάλουν και κανα δις στην άκρη "για τα γεράματά τους" (βλ. πρώην μητροπολίτης Αθηνών Παντελεήμων, πρώην πατριάρχης Ιεροσολύμων Ειρηναίος).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 09:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΘΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΔΥΝΑΜΕΩΣ [ ΦΥΣΙΚΗΣ Η ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΗΣ]
ΟΥΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ , ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ [ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ]
ΑΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΘΕΟ !!!
ΑΘΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ...

Αυτό που περιγράφεις, είναι ο άθρησκος και όχι ο άθεος. Ο άθεος δεν πιστεύει σε καμία ανώτερη δύναμη – Θεό.
Απλά, ως διευκρίνιση το αναφέρω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 11:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Μια κάπως εύθυμη ιστοριούλα θα σας γράψω για τη μεγαλόχαρη, εκτός από αστεία, είναι οπωσδήποτε και διδακτική κατά κάποιον τρόπο...

Είναι ανήμερα της Παναγίας λοιπόν, και ένας ανάπηρος με το καροτσάκι του πάει στη μεγαλόχαρη να κάνει τάμα, να περπατήσει. "Συρτός θα ανεβώ τα σκαλοπάτια σου μεγαλόχαρη, φτάνει να μην ξανακαθίσω στο καροτσάκι" ήταν το τάμα του και μια και δυο, αφήνει το καροτσάκι εκεί που αρχίζουν οι σκάλες.
Μπουσουλώντας λίγα εκατοστά το λεπτό, ανέβαινε τα σκαλοπάτια αγκωμαχόντας, με πολύ κόπο και πόνο. Κάθε σκαλοπάτι σαν αιώνας του φαινότανε. Κατά το μεσημεράκι, είχε ανέβει τη μισή σκάλα, ήταν μούσκεμα στον ιδρώτα, τα χέρια του είχαν γδαρθεί, αλλά αυτός ανέβαινε.
Σκαλοπάτι και αιώνας, τον βρίσκει το απόγευμα μπροστά στα "πόδια" της μεγαλόχαρης να λέει κλαίγωντας:
"Κάνε Παναγιά μου το θάμα σου! Γλύτωσέ με από το μαρτύριο αυτό! Πάρε το καροτσάκι από τη ζωή μου, να μην το ξαναδώ!"
...
Αφού άναψε και τη λαμπάδα, άρχισε ξανά το δύσκολο δρόμο της επιστροφής.
Κάποια στιγμή φτάνει στη βάση της σκάλας.
...
Του είχαν κλέψει το καροτσάκι!

Είναι λοιπόν καλό, που κάποιες φορές ο Θεός βούλεται από μόνος του και δεν μας χρησιμοποιεί ως συμβουλάτορες...Αν ήταν τόσο προσωπικός, που κάθε μας τάμα το έκανε αυτός πραγματικότητα, δε θα ήταν Θεός, αλλά ένα συνοθύλευμα από κάθε δική μας παρερμηνεία, προσωπικό πόθο, περιστασιακή ανάγκη, κ.λπ.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 06:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ AINEIAN06 ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ?
Η ΠΙΣΤΗ, Η ΑΓΑΠΗ, Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΟΜΗΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΑΝΕ?
ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, ΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 07:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ξέρω ότι το τάμα αποτελεί κάτι παραπάνω από χρέος και ότι η αθέτησή του επιφέρει συμφορά στον πιστό, όπως τουλάχιστον ισχυρίζεται η παράδοση.

Άλλωστε η λαϊκή σοφία το αναφέρει ξεκάθαρα: "Μη τάξεις σ' άγιο κερί και σε παιδί παιχνίδι".

Όσο για τα θαύματα... νομίζω ότι έχει εξαντληθεί το θέμα σε άλλο topic. Προσωπικά δεν γνωρίζω καμία περίπτωση παγκόσμια, καμιάς θρησκείας και κανενός Θεού να έκανε το θαύμα του σε κάποιον πιστό να φυτρώσει το κομμένο πόδι του ή να σταματήσει την αιμοκάθαρση κάποιος νεφροπαθής. Αυτό θα ήταν επιστημονικά ανεξήγητο και θα μπορούσε να αποδοθεί μόνον σε θαύμα.

Όλα τα υπόλοιπα "θαύματα" γίνονται για τον πλουτισμό των εκκλησιών και των υπαλλήλων του ιερατείου που τις διαχειρίζονται καθώς και για εσωτερική κατανάλωση μεταξύ των αφελών και των ευκολόπιστων. Έτσι απλά!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 09:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon, και εγώ "τα παίρνω" με όλους τους θαυματοπώλες του δημοσίου, αλλά η αλήθεια είναι ότι σε όλη την πορεία της ιστορίας, σε κάθε οργανωμένη θρησκεία υπήρχε συσσώρευση πλούτου και ισχύος στο ιερατείο, ασχέτως του σε ποιά θρησκεία ανήκε. Οι παπάδες συνεχίζουν απλά το έργο των προκατόχων τους. Η διαφορά είναι ότι πλέον έχουν και ΙΚΑ...

Όπως έλεγε ένας φίλος μου θησαυροθήρας, "δεν υπήρξε ποτέ κάποιος θεός που να μην απαίτησε χρυσό από τους πιστούς του".

Δεν είναι παράξενο να θεωρεί πάντως ο πιστός την σχέση του με τον Θεό ως ένα βαθμό και ανταποδοτική. Κάποιος Λουδοβίκος ήταν που είχε πει το φοβερό "πώς μπόρεσε να το κάνει αυτό σε μένα ο Θεός, μετά από όσα έχω κάνει εγώ γι αυτόν;"

Πάντως αν γουστάρετε να ξεσηκώσετε τον παπά της γειτονιάς σας, ρωτήστε τον απλά "γιατί λέτε ότι στην Τήνο πχ, υπάρχει η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας και όχι η εικόνα της θαυματουργής Παναγίας?".
Τα θαύματα της εικόνας διαφημίζονται και από το τοπικό έντυπο που εκδίδει η εκεί ενορία και ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονται πολλές φορές σου δίνει την εντύπωση ότι αποδίδονται στην εικόνα (τα σανίδια και τις μπογιές) και όχι στην Παναγία.

Τώρα για όποιον νοιάζεται στ' αλήθεια (μια κι ανέφερα την Τήνο), πέρα από την κονόμα, η ύπαρξη τόσων πολλών "θαυματουργών" αγίων στα νησιά μας, οφείλεται στο ότι η Ορθόδοξη εκκλησία βρισκόταν σε μειονεκτική θέση καθώς μετά από τόσα χρόνια κατοχής τους από καθολικά έθνη, οι καθολικοί ήταν πλέον περισσότεροι από τους ορθόδοξους. Η ορθόδοξη εκκλησία προκειμένου να προσελκύσει πιστούς (και όχι θρησκευτές και θρησκευόμενους) εμφάνισε θαυματουργές εικόνες, λείψανα και ναούς και σε πολύ μεγάλο βαθμό - αν εξαιρέσουμε δηλαδή την περίπτωση της Σύρου - τα κατάφερε πολύ καλά.

Μην ξεχνιέστε αδέρφια, κι η θρησκεία πολιτική είναι. Και στην πολιτική τα ρουσφέτια δίνουν και παίρνουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 12:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, ΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ.»

Η οικονομική δοσοληψία έχει παράδοση φίλτατε στον Χριστιανισμό. Ανήκει στις ιερές υποχρεώσεις των πιστών, καθώς ο Θεός των χριστιανών……αναγνωρίζει τις «δωρεές» και αντιστοίχως και αναλόγως ΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ!

Αυτό προκύπτει τουλάχιστον μέσα από μια προσεκτική ματιά….

Το ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ είναι μια θεσμοθετημένη κατάσταση στον Χριστιανισμό, και η κονόμα που διενεργείται με την Παναγία είναι ένα από τα πολλά παρακλάδια εσόδων του ιερατείου.

Οι παπάδες της Παναγίας της Τήνου, βλέπεις προσπαθούν και αυτοί με την σειρά τους να τηρούν τις εντολές που άφησε ο ιδρυτής του οργανωμένου χριστιανισμού, ο Φαρισαίος Σαούλ:

Στην αρχή του κεφαλαίου Η’ (Β’ Προς Κοριν.) γνωστοποιεί ο Φαρισαίος πως στις εκκλησίες της Μακεδονίας (των Εβραϊκών κοινοτήτων της εποχής..) έχει δοθεί «η χάρις του Θεού» διότι αυτές μάζεψαν…..αρκετά χρήματα (!), αν και δεν διστάζει να δηλώσει αμέσως μετά ότι ταυτόχρονα βρίσκονται «εν πολλή δοκιμή θλίψεως» εξ αιτίας της «κατά βάθους πτωχείας τους» καθώς……βρίσκονται γενικότερα σε έσχατη φτώχεια!!!

Όλα τα κεφάλαια Η’ και Θ’ (για να μην κουράζουμε..) είναι αφιερωμένα ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΡΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΑΓΙΟΥΣ», και έτσι έχει έκτοτε δοθεί ένας «ιερός σκοπός» στην συλλογή και συσσώρευση πλούτου («εράνους» τους αποκαλούν προς τους πιστούς προς αποφυγή προκλήσεων…).

Έτσι, λίγο παρακάτω εάν διαβάσουμε θα δούμε τον Φαρισαίο Σαούλ να ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ τους Μακεδόνες να μην τον κάνουνε ρεζίλι (!), και να έχουνε φροντίσει να………μαζέψουνε αρκετό παραδάκι ΠΡΙΝ να καταφθάσει για εισπράξεις ο Σαούλ με τους υπόλοιπους «Αγίους» (!!), ώστε (ακούστε!) να………ΜΗΝ ΦΑΝΕΙ ΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ «ΚΑΛΟ ΕΡΓΟ»!!!!!!!!!!! (Θ’1-5)

Επομένως φίλτατε snoopy, η «βαλίτσα» της κονόμας πάει ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ στην χριστιανική εκκλησία, τότε ήσαν οι επιστολές του «θεόπνευστου» τώρα είναι οι «θαυματουργές» εικόνες και άλλα διάφορα τονωτικά της ζήτησης των προσφορών Του και Της……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 12:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe, θα το ξαναπώ, ο πλουτισμός του ιερατείου δεν είναι αποκλειστικό φαινόμενο του χριστιανισμού.
Δυστυχώς ακόμη και στην πατρογονική θρησκεία, οι προσφορές στους θεούς ήταν σε χρήμα και σε πολύτιμα μέταλλα, εκτός φυσικά αν νομίζεις ότι αφιερώματα όπως ο θησαυρός των Αθηναίων στους Δελφούς, ήταν κάποια κιβωτός πνευματικής γνώσης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω ότι όπου υπάρχει ιερατείο, τότε είναι σχεδόν ανέφικτο να αποφύγουμε φαινόμενα πλουτισμού ή και χρηματισμού. Η εξουσία βλέπεις είναι γλυκιά….

Ωστόσο, υπάρχουνε ταυτόχρονα και σημαντικές διαφορές μεταξύ ιερατείων, εάν αφήσουμε μια φορά στην άκρη το θέμα του πλουτισμού, καθώς όλα εκκινούν από τις αντιλήψεις και την ιδεολογία που εδράζει το ιερατείο, από όπου αντλεί προτάσεις αλλά και διαμορφώνει/επηρεάζει τους πολίτες.

Είναι άλλο θέμα φυσικά, αλλά κατά βάση συμφωνούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 12:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ:Το ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ είναι μια θεσμοθετημένη κατάσταση στον Χριστιανισμό, και η κονόμα που διενεργείται με την Παναγία είναι ένα από τα πολλά παρακλάδια εσόδων του ιερατείου.

To τί κάνει το ιερατείο είναι άλλη δουλειά, και οι παπάδες άνθρωποι είναι σάν και εμάς και θα κοιτάξουν πάνω απ'όλα την κονόμα τους.
Αλλά αυτό είναι παντελώς αντίθετο με το πνεύμα του Χριστιανισμού και την διδασκαλία του Ιησού Χριστού.
Και άν ο Απόστολος Παύλος ήθελε πλούσιες εκκλησίες το επιζήτησε ώστε να υπάρχει μεγάλη οικονομική άνεση γιατί τα εκκλησιαστικά χρήματα πάντα προορίζονται υπέρ των φτωχών και αδυνάτων.
Άν στην πορεία οι ιερείς άλλαξαν το τροπάριο και άρχισαν να τα βάζουν στην τσέπη τους θα κριθούν με τον χειρότερο τρόπο απο τον Θεό όταν έρθει η ώρα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«To τί κάνει το ιερατείο είναι άλλη δουλειά, και οι παπάδες άνθρωποι είναι σάν και εμάς και θα κοιτάξουν πάνω απ'όλα την κονόμα τους.»

Έχει ενδιαφέρον η ευκολία με την οποία αποδέχεσαι την κατάσταση……

snoopy:
«Και άν ο Απόστολος Παύλος ήθελε πλούσιες εκκλησίες το επιζήτησε ώστε να υπάρχει μεγάλη οικονομική άνεση γιατί τα εκκλησιαστικά χρήματα πάντα προορίζονται υπέρ των φτωχών και αδυνάτων.»

Μάλλον δεν τα έχεις διαβάσει αρκετά προσεκτικά φίλτατε τα λόγια του Φαρισαίου Σαούλ , του ανθρώπου που ΟΥΔΕΠΟΤΕ αντίκρισε τον Ιησού, αλλά επάνω στα λόγια και τις απόψεις του δομήθηκε αυτό που εμείς αποκαλούμε χριστιανισμό.

Ο Παύλος ομιλεί ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ», και…..μάντεψε ΠΟΙΟΙ είναι οι «Άγιοι»?

Μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος ζει με χρήματα ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝΕ (σύμφωνα και με τις επιστολές που φροντίζει να αποστέλλει..), και έτσι δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι το πάρε-δώσε με το χρήμα και την «ιερά συσσώρευση πλούτου» αποτελεί από τότε κεκτημένο της χριστιανικής εκκλησίας που γαλούχησε ο Παυλισμός.

Το εάν ήθελε επομένως ή όχι πλούσιες εκκλησίες, φαίνεται ΑΠΟ ΤΟΤΕ, φαίνεται από τις πρώτες ημέρες που ανέλαβε χρέη δημόσιας θρησκείας ο χριστιανισμός υπό την σκέπη του καισαροπαπισμού, φαίνεται ανά τους αιώνες (Βυζάντιο και οι χιλιάδες Μονές με την απίστευτη περιουσία..) και φυσικά…βγάζει μάτι σήμερα!!

Η οικονόμα και η πολιτική εξουσία φίλτατε, ήταν ΑΝΕΚΑΘΕΝ ο σκοπός του χριστιανισμού. Του ΝΟΘΟΥ χριστιανισμού που ίδρυσε ο Παύλος, συνέχισε ο καισαροπαπισμός και παραλάβατε και εσείς από την μεταφορά της έδρας των Ρωμαίων στην Νέα Ρώμη.

Τόσο απλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 00:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Παύλος ομιλεί ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ», και…..μάντεψε ΠΟΙΟΙ είναι οι «Άγιοι»?
Μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος ζει με χρήματα ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝΕ (σύμφωνα και με τις επιστολές που φροντίζει να αποστέλλει..), και έτσι δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι το πάρε-δώσε με το χρήμα και την «ιερά συσσώρευση πλούτου» αποτελεί από τότε κεκτημένο της χριστιανικής εκκλησίας που γαλούχησε ο Παυλισμός.


Βιος αποστόλου Παύλου:

[ο Απόστολος των Εθνών]
Γεννήθηκε στην Ταρσό της Κιλικίας, μεταξύ των ετών 5-15 μ.Χ. Το όνομά του ήταν Σαούλ, ενώ στους ελληνιστικούς κύκλους της Ταρσού ήταν γνωστός και σαν Σαύλος ή Παύλος. Οι γονείς του ήταν Εβραίοι της φυλής του Βενιαμίν, αλλά ο πατέρας του είχε αποκτήσει και τη ρωμαϊκή υπηκοότητα. Αυτό το χαρακτηριστικό έδινε σημαντικά προνόμια στον Παύλο, που κληρονόμησε την ιδιότητα του Ρωμαίου πολίτη από τον πατέρα του.

Η ανατροφή του Παύλου βασίστηκε στις αυστηρές φαρισαϊκές αρχές και στις διδασκαλίες της θρησκείας των Πατέρων του. Παράλληλα όμως η μόρφωσή του δέχτηκε επιρροές από την ελληνιστική σκέψη και ιδιαίτερα τη φιλοσοφία των στωικών φιλοσόφων, καθώς διδάχτηκε την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό τρόπο ζωής. Ήταν επομένως ο Παύλος ένα άτομο με ιουδαϊκή ανατροφή, αλλά με ελληνιστική εκπαίδευση. Αυτό ήταν το χαρακτηριστικό που ουσιαστικά τον ανέδειξε σε "Απόστολο των Εθνών". Διότι ο Παύλος ήταν αυτός που πίστεψε ότι η διδασκαλία του Ιησού έπρεπε να αγκαλιάσει όλες τις φυλές, όλα τα χρώματα και τις τάξεις και το εφάρμοσε ταξιδεύοντας σε όλο τον τότε γνωστό ειδωλολατρικό κόσμο.

Έφηβος ακόμα έρχεται στην Ιερουσαλήμ, για να σπουδάσει στο πανεπιστήμιο του Ναού. Αυτό πρέπει να έγινε μετά το δράμα του Γολγοθά, γιατί δε φαίνεται να γνώρισε τον Ιησού κατά τη δράση του. Ολοκληρώνει τις σπουδές του δίπλα στο μεγάλο νομοδιδάσκαλο Γαμαλιήλ και γίνεται και ο ίδιος νομοδιδάσκαλος. Μάλιστα, πολύ πιθανόν να ήταν και μέλος του Συνεδρίου. Έχοντας την ιδιότητα του νομοδιδασκάλου, αποκτά μεγάλη επιρροή στα Ιεροσόλυμα και γίνεται ενθουσιώδης Φαρισαίος και ορκισμένος διώκτης των Χριστιανών και μάλιστα έλαβε μέρος στον λιθοβολισμό του πρωτομάρτυρα Στεφάνου, το 36 μ.Χ. Πίστευε ότι έτσι προστάτευε ό,τι πολυτιμότερο είχε, τη θρησκεία και το έθνος του.

Η μεταστροφή του Παύλου συνέβη όταν ο ίδιος σαν επικεφαλής έφιππου αποσπάσματος πήγαινε στη Δαμασκό της Συρίας, με σκοπό να συλλάβει όλους τους χριστιανούς και να τους πάει στα Ιεροσόλυμα, κατόπιν εντολής του αρχιερέα. Ο ίδιος μας περιγράφει αυτό το περιστατικό (Πράξεις 22:6-10): "Ενώ δε επροχωρούσα και επλησίαζα εις την Δαμασκόν, αίφνης κατά το μεσημέρι άστραψε γύρω μου ολόλαμπρο φως από τον ουρανό. Έπεσα τότε κάτω εις το έδαφος και ήκουσα φωνήν, που μου έλεγε: "Σαούλ, Σαούλ, διατί με διώκεις;" Εγώ δε απάντησα: "Ποιος είσαι Κύριε;" Και μου είπε: "Εγώ είμαι ο Ιησούς, ο Ναζωραίος, τον οποίο εσύ καταδιώκεις". Αυτοί δε που ήσαν μαζί μου, είδαν το φως, εκυριεύθησαν από φόβον, αλλά δεν εξεχώρησαν τις λέξεις εκείνου, ο οποίος μου ομιλούσε. Εγώ δε είπα: "Τι να κάμω, Κύριε;" Ο δε Κύριος μου είπε: "Σήκω, πήγαινε εις την Δαμασκόν και εκεί θα σου λεχθεί δι όλα όσα ο Θεός έχει ορίσει να κάμεις εσύ".

Πράγματι μετά από αυτό το γεγονός, ο Παύλος οδηγείται χειραγωγούμενος στη Δαμασκό, γιατί είχε τυφλωθεί προσωρινά από το δυνατό φως. Εκεί, κατηχείται και βαπτίζεται από τον Ανανία και αντί να διώξει τους χριστιανούς, έγινε κήρυκας του χριστιανισμού τόσο θερμός, τόσο δραστήριος, τόσο ατρόμητος, ώστε ονομάστηκε "Απόστολος των Εθνών" και κατατάχτηκε μεταξύ των κορυφαίων Αποστόλων. Αν και δεν ήταν μαθητής του Χριστού, έλαβε τον τίτλο του Αποστόλου, γιατί στο χριστιανισμό κλήθηκε από τον ίδιο τον Ιησού, η δε διδασκαλία του ήταν φυσική συνέπεια της κλήσεως αυτής.

Ο Παύλος αποσύρεται για λίγο στην έρημο της Αραβίας, για ασφάλεια και για να σκεφθεί και κατόπιν επιστρέφει στη Δαμασκό όπου ασκεί ιεραποστολικό έργο για τρία χρόνια. Στη συνέχεια μεταβαίνει στην πατρίδα του την Ταρσό, περνώντας για λίγο από τα Ιεροσόλυμα, για να συναντηθεί με τους αποστόλους και ιδιαίτερα με τον Πέτρο. Στην Ταρσό συνεχίζει τη δράση του για μεγάλο χρονικό διάστημα, έως ότου τον καλεί η εκκλησία της Αντιόχειας, για να του αναθέσει το ιεραποστολικό έργο στον αχανή χώρο του ειδωλολατρικού κόσμου.

Η πρώτη περιοδεία του Παύλου μαζί με τον απόστολο Βαρνάβα είναι μεταξύ των ετών 47-48 μ.Χ. και συμπεριλαμβάνει τις περιοχές της Πυσιδίας, της Λυκαονίας και της Παμφυλίας της Μικράς Ασίας, την Κύπρο και την Ιερουσαλήμ. Στην επόμενη περιοδεία του (49-52 μ.Χ.) και αφού είχε χωρισθεί από τον Βαρνάβα, επισκέπτεται και πάλι τη Μ. Ασία μαζί με τον Σίλα και από εκεί περνά στους Φιλίππους της Μακεδονίας (το φθινόπωρο-χειμώνα του 49-50 μ.Χ.) και συνεχίζει στη Θεσσαλονίκη και στη Βέροια. Ιδρύει τις εκκλησίες των Φιλίππων, της Έδεσσας και της Θεσσαλονίκης και από εκεί ήλθε στην Αθήνα και στην Κόρινθο και επιστρέφει στην Αντιόχεια, με ενδιάμεσο σταθμό την Έφεσο. Η τρίτη αποστολική περιοδεία του μαζί με τον ευαγγελιστή Λουκά, τον βρίσκει να διασχίζει και πάλι τη Γαλατία και τη Φρυγία και να εγκαθίσταται στην Έφεσο, απ όπου επιχειρεί εκδρομές στην Ελλάδα και κυρίως στην Κόρινθο. Το 57 μ.Χ. επιστρέφει στα Ιεροσόλυμα, όπου και επιχειρείται το λιντσάρισμα του από πλήθος Ιουδαίων, που είχαν πεισθεί ότι ο Παύλος δίδασκε εναντίον του Ισραήλ και του μωσαϊκού Νόμου. Ο Παύλος σώζεται τελευταία στιγμή από το χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία, που επεμβαίνει για να καθησυχάσει την αναταραχή που είχε σηκωθεί στην πόλη. Ο χιλίαρχος τον αιχμαλωτίζει και αποφασίζει να τον φυγαδεύσει στην Καισάρεια της Παλαιστίνης, όταν μαθαίνει την ύπαρξη συνωμοσίας σαράντα και πλέον Ιουδαίων για τη δολοφονία του αποστόλου. Εκεί ο Παύλος παραμένει φυλακισμένος για δύο χρόνια (57-59 μ.Χ.), έως ότου αναλαμβάνει νέος ηγεμόνας στην πόλη. Τότε του δίνεται η ευκαιρία να δικαστεί για τις κατηγορίες που του απέδιδαν οι Ιουδαίοι. Αυτός όμως προτιμά να δικαστεί ενώπιον του Καίσαρα, εφ’ όσον ήταν ρωμαίος πολίτης και εφ’ όσον ήξερε ότι στα Ιεροσόλυμα κινδύνευε άμεσα η ζωή του. Βέβαια, για τους ρωμαίους δεν υπήρχε και δεν υπήρξε ποτέ κάποιο έγκλημα που να είχε διαπράξει ο Παύλος. Απλά τον κρατούσαν δέσμιο για να ηρεμούν τους συμπατριώτες του, που ενοχλούνταν από τη διδασκαλία του και από το άνοιγμα που είχε επιχειρήσει ο Παύλος στα άλλα έθνη. Έτσι, το 59 μ.Χ. και μετά από ένα περιπετειώδες ταξίδι, καταφθάνει ο απόστολος στη Ρώμη. Εκεί κρατείται περιορισμένος για άλλα δύο έτη (59-61 μ.Χ.). Μετά την αποφυλάκισή του, ιδρύει στη Ρώμη την πρώτη χριστιανική εκκλησία και αναλαμβάνει να φέρει εις πέρας και τέταρτη ιεραποστολική περιοδεία (62-64 μ.Χ.). Σ’ αυτή την τελευταία του περιοδεία ο Παύλος έφτασε μέχρι και την Ισπανία. Επιστρέφοντας στη Ρώμη το 64 μ.Χ., έχουμε τη δεύτερη φυλάκισή του και το μαρτυρικό του θάνατο μαζί με τον απόστολο Πέτρο το 67 ή το 68 μ.Χ. κατά το διωγμό που διέταξε ο Νέρων.

Ο απ. Παύλος υπήρξε πρωτεργάτης στη διάδοση του χριστιανισμού στους εθνικούς. Στην Αποστολική Σύνοδο που έγινε το 49 μ.Χ. στα Ιεροσόλυμα, αυτός, ο Πέτρος και ο Βαρνάβας υποστήριξαν με σθένος ότι όσοι από τους ειδωλολάτρες ήθελαν να γίνουν χριστιανοί, δεν θα έπρεπε συγχρόνως να τηρούν και τους κανόνες του μωσαϊκού Νόμου. Ο Ιάκωβος, ένα άλλο σημαντικό στέλεχος της Εκκλησίας, πρόσθεσε ότι εκείνο που θα έπρεπε να ζητούμε μόνο απ’ αυτούς είναι να απέχουν από τις προηγούμενες ειδωλολατρικές τους συνήθειες. Το αποτέλεσμα αυτής της Συνόδου καταγράφηκε σε μια ειδική εγκύκλιο επιστολή, την οποία μετέφεραν ο Παύλος και ο Βαρνάβας στην εκκλησία της Αντιόχειας. Εκεί, κατά τη διάρκεια μιας σύναξης, διαβάστηκε η επιστολή αυτή, προκαλώντας συναισθήματα μεγάλης χαράς και ικανοποίησης. Ο δρόμος για τη διάδοση της διδασκαλίας του Χριστού σε όλο τον ειδωλολατρικό κόσμο, είχε ανοίξει πλέον και επίσημα από την Εκκλησία. Ο Παύλος δε δίστασε ούτε μια στιγμή, στη διάρκεια εκπλήρωσης της αποστολής του. Ακόμα και όταν δεν του ήταν εύκολο να επισκεφθεί μια περιοχή, φρόντιζε πάντα να κρατάει στο σωστό δρόμο τους Χριστιανούς με τις επιστολές που τους έγραφε. Συνολικά έγραψε 14 επιστολές: προς Θεσσαλονικείς Α' και Β', προς Κορινθίους Α' και Β', προς Γαλάτας, προς Ρωμαίους, προς Εφεσίους, προς Κολοσσαείς, προς Φιλιππησίους, προς Φιλήμονα, προς Τίτο, προς Τιμόθεο Α' και Β' και προς Εβραίους.

Ο απ. Παύλος ήταν άτομο που διακρινόταν για το ήθος του και για την αφοσίωσή του στο δύσκολο έργο που είχε αναλάβει. Ποτέ δεν υπολόγισε τους κινδύνους και τις αντιξοότητες. Πάντοτε ανιδιοτελής, δεν επιβάρυνε την Εκκλησία. Στις περιοχές που έμενε για μεγάλο χρονικό διάστημα εξασκούσε το επάγγελμά του (ήταν σκηνοποιός), για να κερδίζει αυτά που χρειαζόταν για τη διαβίωσή του. Νοιαζόταν πολύ για τους συνανθρώπους του και το έδειχνε με τους εράνους που έκανε και με τα αναρίθμητα θαύματά του. Ο απ. Παύλος ήταν αυτός που μετέφερε και εδραίωσε το Χριστιανισμό στην Ευρώπη. Ήταν ο 13ος απόστολος, ο "Απόστολος των Εθνών".


quote:
Η οικονόμα και η πολιτική εξουσία φίλτατε, ήταν ΑΝΕΚΑΘΕΝ ο σκοπός του χριστιανισμού. Του ΝΟΘΟΥ χριστιανισμού που ίδρυσε ο Παύλος,

Για πες μας τον σωστό χριστιανισμό εσύ που ξέρεις …!!!! Γιατί απ’ ότι λες ο Απόστολος Παύλος μας δίδαξε τον νόθο.
Συχώρα με, αλλά από τα λεγόμενα σου έχω την αίσθηση ότι δεν γνωρίζεις τον βίο του Αποστόλου Παύλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΓΙΑ ΠΥΛΗ" η Παναγία
"ΠΥΛΑΙΑ" και η θεά Δήμητρα!!!
Τότε και τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε pr_gid,

Αντί να μας αραδιάσεις όλο αυτό το «σεντόνι», θα αρκούσε εάν μας παρέπεμπες στην σελίδα που αντέγραψες. Ας το κάνω εγώ λοιπόν:
http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/People/Men/P/Paul.htm

Αλήθεια, περίμενες η συγκεκριμένη σελίδα να γράφει κάτι το διαφορετικό??

Ας είναι.

Όσον αφορά δε τον «σωστό χριστιανισμό», αυτόν μάλλον δεν τον γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα, και δεν υπάρχουνε εχέγγυα για να τον γνωρίσει κάποτε, καθώς ο τελευταίος χριστιανός τελικά πέθανε επάνω στον σταυρό.

Κατά τα υπόλοιπα, όση σχέση έχει ο Μαρξ με τον Μαρξισμό άλλη τόση έχει και ο Χριστός με τον Χριστιανισμό που ίδρυσε ο Παύλος!

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο «ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ» ΠΑΥΛΟΣ?

Δίδασκε αλήθεια τις ιδέες και το Λόγο του Ιησού? Μας αποδεικνύουνε τα έργα και οι επιστολές του πραγματικά έναν φωτισμένο συνεχιστή του επαναστάτη Ιησού?

Είμαστε απολύτως σίγουροι τελικά ότι η μορφή του Χριστιανικού δόγματος ως έχει σήμερα, αποτελεί την συνέχεια του «Χριστιανισμού» του Ιησού και όχι ενός Παυλισμού?

Είναι ευρέως αποδεκτό πλέον, μιας και η έρευνα δεν αποτελεί πια αποκλειστικό προνόμιο της αστικής διανόησης, το ότι ο χριστιανισμός είναι σάρκα και αίμα ιουδαϊκά. Κάτι το οποίο το παραδέχεται ανοιχτά ακόμα και το Βατικανό. Μένει να αναδείξουμε ένα πράμα: ότι ο εξελληνισμένος εβραϊσμός του Φαρισαίου Παύλου υπήρξε ένας ΦΛΟΓΕΡΟΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΓΟΝΟΥ ΕΒΡΑΪΣΜΟΥ.

Για να ομολογήσει όμως κανείς τον διαχρονικό θηλασμό της ανθρωπότητας από την μισαλλοδοξία του ιουδαϊσμού, και μάλιστα εδώ και 1700 χρόνια, ΘΕΛΕΙ ΚΟΣΤΟΣ.

Αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα συνάμα αποτελεί το ότι, σε πλήρη αντίθεση με τον επαναστάτη του αυθεντικού λαϊκού κινήματος Ιησού, ο Θερμόαιμος Φαρισαίος Παύλος υπήρξε ένα κράμα ιδιοτήτων. Αναδείχθηκε (και αυτοανακηρύχθηκε μέσω του δήθεν «Σαούλ, Σαούλ γιατί με καταδιώκεις»…) σε θρησκευτικό ηγέτη ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΙΣΤΗ αλλά ΑΠΟ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ. Και η διαφορά είναι απλά ΧΑΩΔΗΣ.

Σαν θρησκευτικός ηγέτης πλέον, και έχοντας την ΠΛΗΡΗ ΚΑΛΥΨΗ στην αποστολή του τόσο των ελεγχόντων του ιερατείου Φαρισαίων όσο και των Ρωμαίων (γιατί άραγε έδρασε τόσο ανενόχλητος σε σχέση με τον Ιησού που κυνηγήθηκε ανηλεώς και οδηγήθηκε στον σταυρικό θάνατο?) πραγματοποιεί ουσιαστικά το παθιασμένο όνειρο της εξάπλωσης του ιουδαϊσμού στον κόσμο, και συνάμα ως ένας πολιτικός ηγέτης εξασφαλίζει μέσω της «διδασκαλίας» του την σωτηρία της άρχουσας οικονομικής ολιγαρχίας, στήνοντας ταυτόχρονα και τις βάσεις των αυταρχικών καθεστώτων υπό θρησκευτικό μανδύα και φόβο Θεού.

Θα πρέπει κανείς να ευνουχίσει το πνεύμα του ώστε να μην αηδιάσει μπροστά στην ανηθικότητα και τους απώτερους σκοπούς του Παύλου, που ταυτόχρονα αναδεικνύει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο και το ήθος στα λόγια του Ιησού:

Παύλος:
«Συμπεριφέρεσθε καθώς και γώ ο οποίος καθ’όλα αρέσω σε όλους» «Με τους ασθενής ως ασθενής για να κερδίσω τους ασθενείς. Με τους πάντες έγινα τα πάντα»

Ιησούς:
«Αλίμονο σας όταν όλοι οι άνθρωποι μιλούν καλά για σας»

Τι παίχτηκε λοιπόν με αυτόν τον ξεδοντιασμένο «χριστιανισμό» του Παύλου? Η «σχολή» του πάντως βρήκε (φυσικό!) ένδοξους συνεχιστές. Έτσι βλέπουμε να «συμπληρώνουνε» σταδιακά τα αρχικά επαναστατικά λόγια του Ιησού και να στρογγυλεύουν το κήρυγμα στα μέτρα του Παυλισμού και των σκοπών που αυτός κλήθηκε να εξυπηρετήσει:

Στο Κατά Λουκάν βλέπουμε τον Ιησού να λέει «Μακάριοι οι πτωχοί, ότι υμετέρα έστιν η βασιλεία του Θεού». Διότι οι πλούσιοι είναι διεφθαρμένοι. Πράγμα που το έχει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ τονίσει.

Στο Κατά Ματθαίον όμως γίνεται μία «χειρουργικής ακρίβειας» συμπλήρωση του κειμένου (ότι ήδη ήτανε γνωστό ως τα λόγια Του δεν μπορούσανε έτσι απλά να το εξαφανίσουνε..) και ο ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ θα απαλειφθεί και θα εισάγει τον καινούργιο στόχο «Μακάριοι οι πτωχοί ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ»!

Αλλά ας μην σας κουράσουμε περισσότερο προς το παρόν, καθώς το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις ακόμα.

Ας σε ακούσουμε λοιπόν αγαπητέ……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 04:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AINEIAN06τα έχεις μπερδέψει λίγο ή πολύ τα πράγματα...

άθεος μια φορά δεν είσαι , σύμφωνα με το απαντητηκό σου post.
προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα με τον χριστιανισμό το οποίο σε κάνει να δηλώνεις άθεος.
λυπούμε για αυτό αλλά δικαίωμα σου είναι βέβαια...

δυστυχώς δεν θα συμετάσχω στο topic που άνοιξες, είμαι σίγουρος όμως ότι θα πιάσει τις 30 σελίδες και αυτό, εκτός και αν καταφέρει "κάποιος" απο τους συνομιλητές να εκνευρίσει "τον εχθρό" όπότε και θα κλειδωθεί μόλις αρχίσει το "κινέζικο" λεξιλόγιο...


καλά να είστε όλοι.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 09:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe
Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα: http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/People/Men/P/Paul.htm
είναι η πρώτη την οποία βρήκα όταν έκανα ένα search στο google για τον Απόστολο Παύλο. Οφείλω να πω ότι η ιστοσελίδα αυτή δεν ανήκει στην ορθόδοξη πίστη . Τα ιστορικά δεδομένα της ζωής του Αποστόλου Παύλου Θεώρησα πως είναι σωστά γι’ αυτό και παρέθεσα το κείμενο. Για να μην δημιουργηθούν παρερμηνείες να πω επίσης ότι εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος και δεν υιοθετώ το θεολογικό περιεχόμενο της συγκεκριμένης ιστοσελίδας.


Ερώτηση: το «σεντόνι» που παρέθεσα το διάβασες καθόλου;

Επειδή από το ποστ που έχεις στείλει φαίνεται ότι είσαι έξυπνο άτομο μην μου πεις ότι δεν καταλαβαίνεις πως είναι άδικο να παίρνουμε μεμονωμένες φράσεις έξω από το πλαίσιο του κειμένου στο οποίο ανήκουν και να κάνουμε αρνητικά σχόλια. Όσον αφορά επίσης τα κείμενα της καινής διαθήκης και τις «χειρουργικές επεμβάσεις» επ’ αυτών, Θα ήθελα να σε ρωτήσω από πού τα διάβασες αυτά; Γιατί και μόνο από τα ποστ που έχεις στείλει στα τόπικς «ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ = ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ» και «ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΙΣΤΕΩΣ» έχω την αίσθηση ότι καλώς ή κακώς δεν έχεις ανοίξει μια Καινή Διαθήκη στην ζωή σου. Αυτά λοιπόν που μου παραθέτεις και ειδικά τους σχολιασμούς θα ήθελα να μου πεις από πού τα διαβάζεις;;;


Σε κάποιο ποστ που έστειλες έγραψες:

quote:
Ο Παύλος ομιλεί ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ», και…..μάντεψε ΠΟΙΟΙ είναι οι «Άγιοι»?
Μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος ζει με χρήματα ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝΕ (σύμφωνα και με τις επιστολές που φροντίζει να αποστέλλει..), και έτσι δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι το πάρε-δώσε με το χρήμα και την «ιερά συσσώρευση πλούτου» αποτελεί από τότε κεκτημένο της χριστιανικής εκκλησίας που γαλούχησε ο Παυλισμός.


Απαντηση:
Ο απ. Παύλος ήταν άτομο που διακρινόταν για το ήθος του και για την αφοσίωσή του στο δύσκολο έργο που είχε αναλάβει. Ποτέ δεν υπολόγισε τους κινδύνους και τις αντιξοότητες. Πάντοτε ανιδιοτελής, δεν επιβάρυνε την Εκκλησία. Στις περιοχές που έμενε για μεγάλο χρονικό διάστημα εξασκούσε το επάγγελμά του (ήταν σκηνοποιός), για να κερδίζει αυτά που χρειαζόταν για τη διαβίωσή του. ".Νοιαζόταν πολύ για τους συνανθρώπους του και το έδειχνε με τους εράνους που έκανε και με τα αναρίθμητα θαύματά του. Ο απ. Παύλος ήταν αυτός που μετέφερε και εδραίωσε το Χριστιανισμό στην Ευρώπη. Ήταν ο 13ος απόστολος, ο "Απόστολος των Εθνών

Αλλού γραφεις:

quote:
Είναι ευρέως αποδεκτό πλέον, μιας και η έρευνα δεν αποτελεί πια αποκλειστικό προνόμιο της αστικής διανόησης, το ότι ο χριστιανισμός είναι σάρκα και αίμα ιουδαϊκά. Κάτι το οποίο το παραδέχεται ανοιχτά ακόμα και το Βατικανό. Μένει να αναδείξουμε ένα πράμα: ότι ο εξελληνισμένος εβραϊσμός του Φαρισαίου Παύλου υπήρξε ένας ΦΛΟΓΕΡΟΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΓΟΝΟΥ ΕΒΡΑΪΣΜΟΥ.

Απάντηση από την βιογραφία του Αποστόλου Παύλου που παρέθεσα παραπάνω βλέπουμε ότι οι Εβραίοι ήταν έτοιμοι να τον λιντσάρουν:
Το 57 μ.Χ. επιστρέφει στα Ιεροσόλυμα, όπου και επιχειρείται το λιντσάρισμα του από πλήθος Ιουδαίων, που είχαν πεισθεί ότι ο Παύλος δίδασκε εναντίον του Ισραήλ και του μωσαϊκού Νόμου. Ο Παύλος σώζεται τελευταία στιγμή από το χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία, που επεμβαίνει για να καθησυχάσει την αναταραχή που είχε σηκωθεί στην πόλη.


Αλού γράφεις:

quote:
Σαν θρησκευτικός ηγέτης πλέον, και έχοντας την ΠΛΗΡΗ ΚΑΛΥΨΗ στην αποστολή του τόσο των ελεγχόντων του ιερατείου Φαρισαίων όσο και των Ρωμαίων

Απάντηση:
Το 57 μ.Χ. επιστρέφει στα Ιεροσόλυμα, όπου και επιχειρείται το λιντσάρισμα του από πλήθος Ιουδαίων, που είχαν πεισθεί ότι ο Παύλος δίδασκε εναντίον του Ισραήλ και του μωσαϊκού Νόμου. Ο Παύλος σώζεται τελευταία στιγμή από το χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία, που επεμβαίνει για να καθησυχάσει την αναταραχή που είχε σηκωθεί στην πόλη. Ο χιλίαρχος τον αιχμαλωτίζει και αποφασίζει να τον φυγαδεύσει στην Καισάρεια της Παλαιστίνης, όταν μαθαίνει την ύπαρξη συνωμοσίας σαράντα και πλέον Ιουδαίων για τη δολοφονία του αποστόλου. Εκεί ο Παύλος παραμένει φυλακισμένος για δύο χρόνια (57-59 μ.Χ.), έως ότου αναλαμβάνει νέος ηγεμόνας στην πόλη. Τότε του δίνεται η ευκαιρία να δικαστεί για τις κατηγορίες που του απέδιδαν οι Ιουδαίοι. Αυτός όμως προτιμά να δικαστεί ενώπιον του Καίσαρα, εφ’ όσον ήταν ρωμαίος πολίτης και εφ’ όσον ήξερε ότι στα Ιεροσόλυμα κινδύνευε άμεσα η ζωή του. Βέβαια, για τους ρωμαίους δεν υπήρχε και δεν υπήρξε ποτέ κάποιο έγκλημα που να είχε διαπράξει ο Παύλος. Απλά τον κρατούσαν δέσμιο για να ηρεμούν τους συμπατριώτες του, που ενοχλούνταν από τη διδασκαλία του και από το άνοιγμα που είχε επιχειρήσει ο Παύλος στα άλλα έθνη. Έτσι, το 59 μ.Χ. και μετά από ένα περιπετειώδες ταξίδι, καταφθάνει ο απόστολος στη Ρώμη. Εκεί κρατείται περιορισμένος για άλλα δύο έτη (59-61 μ.Χ.). Μετά την αποφυλάκισή του, ιδρύει στη Ρώμη την πρώτη χριστιανική εκκλησία και αναλαμβάνει να φέρει εις πέρας και τέταρτη ιεραποστολική περιοδεία (62-64 μ.Χ.). Σ’ αυτή την τελευταία του περιοδεία ο Παύλος έφτασε μέχρι και την Ισπανία. Επιστρέφοντας στη Ρώμη το 64 μ.Χ., έχουμε τη δεύτερη φυλάκισή του και το μαρτυρικό του θάνατο μαζί με τον απόστολο Πέτρο το 67 ή το 68 μ.Χ. κατά το διωγμό που διέταξε ο Νέρων.

Από το 57 μέχρι το 67-68 έχουμε εξ’ αιτίας των διώξεων για διαφορετικούς λόγους και όχι ταυτόχρονες και από Ιουδαίους και από Ρωμαίους έχουμε:
• δύο φυλακίσεις
• έναν διετή περιορισμό στην ρώμη
• και τελικά μαρτυρικό θάνατο

Σχόλιο δικό μου: ευτυχώς, που όπως λες, είχε την κάλυψη των Ρωμαίων και Ιουδαίων. Που να τον κυνηγούσαν κιόλας.

Να εχετε όλοι μια καλή ημέρα.


Edited by - pr_gid on 26/06/2006 09:45:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 09:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, θα μπορούσε κάποιος να μου υπενθυμίσει λίγο το αρχικό θέμα αυτού του topic?
Νομίζω πως κάπου έχασα τη μπάλα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 10:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pr_gid, επειδή σε βλέπω διαβασμένον στα περί του χριστιανισμού, θα ήθελα -άν γνωρίζεις φυσικά- να μου πείς και ακόμα καλύτερα να μου εξηγήσεις , αν ο Θεός των χριστιανών είναι ο ίδιος με τον Γιαχβέ των εβραίων (αυτόν που έδωσε τις εντολές στον Μωυσή), ή όχι.
Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν αποκλίνουμε από το αρχικό θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 16:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid:
«Ερώτηση: το «σεντόνι» που παρέθεσα το διάβασες καθόλου;»

Μου είναι γνωστά αγαπητέ αυτά που μας «υπενθύμισες», εδώ και πολλά χρόνια τώρα……

Ωστόσο, δεν είναι απαραίτητα και πραγματικότητα.

pr_gid:
«Γιατί και μόνο από τα ποστ που έχεις στείλει στα τόπικς «ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ = ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ» και «ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΙΣΤΕΩΣ» έχω την αίσθηση ότι καλώς ή κακώς δεν έχεις ανοίξει μια Καινή Διαθήκη στην ζωή σου.»

Σε πληροφορώ, για να μην πελαγοδρομείς, ότι την Καινή Διαθήκη την γνωρίζω από πάρα πολύ καλά έως άριστα. Μείνει στα όσα σχολιάζω και μην αλλάζεις θέμα…

pr_gid:
«Αυτά λοιπόν που μου παραθέτεις και ειδικά τους σχολιασμούς θα ήθελα να μου πεις από πού τα διαβάζεις;;;»

Νομίζω απάντησα…

pr_gid:
«Ο απ. Παύλος ήταν άτομο που διακρινόταν για το ήθος του και για την αφοσίωσή του στο δύσκολο έργο που είχε αναλάβει.»

Αυτό το λες εσύ. Εγώ, δεν διακρίνω κανένα ιδιαίτερο «ήθος». Επιπλέον, και ας αφήσουμε τα παραμύθια στην άκρη, δεν του ανέθεσε ΚΑΝΕΙΣ κανένα έργο.

pr_gid:
«Πάντοτε ανιδιοτελής, δεν επιβάρυνε την Εκκλησία. Στις περιοχές που έμενε για μεγάλο χρονικό διάστημα εξασκούσε το επάγγελμά του…»

Ο Φαρισαίος Σαούλ κάθε άλλο παρά «ανιδιοτελής» ήταν.

Στους στίχους 16-24 (Β’Κορινθ.) μπορούμε να δούμε με πόση λεπτομέρεια οργανώνει και ξεκαθαρίζει ο Φαρισαίος το ΠΟΙΟΣ θα εισπράξει τα χρήματα των εκκλησιών (Προς τους «Αγίους» ας σημειωθεί..), έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν παρερμηνείες αλλά και ενδεχομένως να……εισπραχθούνε τα χρήματα από λάθος εισπράκτορα (μη αποδεκτό από τους «Αγίους»..) !!

Εάν εσύ φίλτατε δεν θέλεις να ΔΕΙΣ, εάν εσύ δεν θέλεις να ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ, μπροστά σε αυτή την…………«θεόπνευστη» οικονομική πολιτική του Σαούλ, σε πλήρη αντίφαση με την ανυπαρξία σχετικών προτροπών από τον Ιησού, τότε μάλλον φοβάσαι την ακύρωση και το κενό.

pr_gid:
«Νοιαζόταν πολύ για τους συνανθρώπους του και το έδειχνε με τους εράνους που έκανε και με τα αναρίθμητα θαύματά του.»

Ε καλά, «θαύματα» έχουμε και σήμερα…….

pr_gid:
«Ο χιλίαρχος τον αιχμαλωτίζει και αποφασίζει να τον φυγαδεύσει στην Καισάρεια της Παλαιστίνης…»

Ο Χιλίαρχος φίλτατε (διαβάζεις άραγε τι γράφεις??) δεν «αιχμαλωτίζει» τον Παύλο ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΕΙ! Με λίγα λόγια, απολαμβάνει ιδιαίτερης φροντίδας ο Παύλος από τους Ρωμαίους, αν και είναι γνωστή η δράση του. Γιατί άραγε??

pr_gid:
«Εκεί ο Παύλος παραμένει φυλακισμένος για δύο χρόνια (57-59 μ.Χ.), έως ότου αναλαμβάνει νέος ηγεμόνας στην πόλη.»

Ας δούμε λοιπόν σύμφωνα με το εδάφιο κδ’23 (Πράξεις) τι είδους «φυλάκισης» έτυχε ο….κακομοίρης αυτός ο οργανωτής:

{διαταξάμενος τε τώ εκατοντάρχη τηρείσθαι τον Παύλον ΕΧΕΙΝ ΤΕ ΑΝΕΣΙΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΑ ΚΩΛΥΕΙΝ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΑΥΤΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙΝ Η ΠΡΟΣΕΡΧΕΣΘΑΙ ΑΥΤΩ}!!

Σου μοιάζει με……«φυλακή» φίλτατε η εντολή να ΦΥΛΑΣΣΕΤΑΙ ο Παύλος (να προστατεύεται με άλλο λόγια..), να έχει ταυτόχρονα ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΥΚΟΛΙΑ (!!),αλλά και να μπορεί ανεμπόδιστα να δέχεται επισκέψεις ανθρώπων ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ?????

Δεν μου λες, μήπως δεν έχεις μάθει ποτέ σου την διαφορά της φυλακής από……την προστασία ενός ασύλου με ανέσεις ξενοδοχείου??

Κοίτα να δεις αγαπητέ, με το να ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ τα κείμενα ή με το να ωρύεσαι ότι είσαι ορθόδοξος δεν αποδεικνύεις γνώση αλλά επανάληψη της γνωστής και τετριμμένης προπαγάνδας. Φρόντισε να μελετήσεις καλύτερα πριν αναπαράγεις ΤΑ ΨΕΥΔΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΧΕΙ Η ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ «ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ» (παραποιημένου) ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

Όσον αφορά τον «μαρτυρικό του θάνατο», αυτό είναι ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, καθώς οι λόγοι που θανατώθηκε αφορούσανε κατηγορίες για εγκλήματα του ποινικού κώδικα και όχι κάποια «αποστολική ταλαιπωρία» του (δήθεν)…..13ου Αποστόλου. Βλέπεις, κάποτε αλλάζουνε και οι σχέσεις και οι συσχετισμοί στην πολιτική σκακιέρα….

Ο Παύλος δεν έχει καμία σχέση με την ΠΛΑΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ που αναλύουνε τα κείμενα της χριστιανοσύνης, όπως δεν έχει και καμία σχέση με την πραγματικότητα ο ψευδεπίγραφος Ιησούς που αναδύεται μέσα από την Κ.Δ.

Στην ουσία πρόκειται για τον χριστιανισμό του Παυλισμού, μια οργανωμένη συνομωσία για ΧΡΗΜΑ, ΕΞΟΥΣΙΑ και ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ/ΕΠΙΡΡΟΗ στην καθημερινότητα των ανθρώπων. Ανεξαρτήτως προέλευσης και γένους….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 21:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Schwabe, δεν θέλω να με βλέπεις σαν αντίπαλο. Εδώ πέρα, πηγές παραθέτουμε και προσπαθούμε να εκφράσουμε λογικούς συνειρμούς.
Εγραψες:
quote:
Στην ουσία πρόκειται για τον χριστιανισμό του Παυλισμού, μια οργανωμένη συνομωσία για ΧΡΗΜΑ, ΕΞΟΥΣΙΑ και ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ/ΕΠΙΡΡΟΗ στην καθημερινότητα των ανθρώπων.

Τόση εξουσία ποιος να την αντέξει άραγε;;;;; Τόσο μεγάλη εξουσία είχε ο Απόστολος Παύλος, που μέσα σε μια δεκαετία είχε πολυετείς περιορισμούς, φυλακίσεις και τελικά μαρτυρικό θάνατο.

Ο χιλίαρχος από ποιους προστάτευσε τον Απόστολο Παύλο υπό περιορισμό για 2 χρόνια;;; ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ.
Γιατί τον προστάτευσε από τους Ιουδαιους; ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ.


Στόχος του Αποστόλου Παύλου ήταν οι περιοδείες και αντί αυτών ήταν 2 χρόνια καθηλωμένος στην Καισάρεια εξαιτίας των διώξεων των Ιουδαίων.

Από ποιους φυλακίστηκε και πέθανε τελικά ο Απόστολος Παύλος; ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ.

Παραθέτω αυτό που είχα γράψει:

quote:
Το 57 μ.Χ. επιστρέφει στα Ιεροσόλυμα, όπου και επιχειρείται το λιντσάρισμα του από πλήθος Ιουδαίων, που είχαν πεισθεί ότι ο Παύλος δίδασκε εναντίον του Ισραήλ και του μωσαϊκού Νόμου. Ο Παύλος σώζεται τελευταία στιγμή από το χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία, που επεμβαίνει για να καθησυχάσει την αναταραχή που είχε σηκωθεί στην πόλη. Ο χιλίαρχος τον αιχμαλωτίζει και αποφασίζει να τον φυγαδεύσει στην Καισάρεια της Παλαιστίνης, όταν μαθαίνει την ύπαρξη συνωμοσίας σαράντα και πλέον Ιουδαίων για τη δολοφονία του αποστόλου. Εκεί ο Παύλος παραμένει φυλακισμένος για δύο χρόνια (57-59 μ.Χ.), έως ότου αναλαμβάνει νέος ηγεμόνας στην πόλη. Τότε του δίνεται η ευκαιρία να δικαστεί για τις κατηγορίες που του απέδιδαν οι Ιουδαίοι. Αυτός όμως προτιμά να δικαστεί ενώπιον του Καίσαρα, εφ’ όσον ήταν ρωμαίος πολίτης και εφ’ όσον ήξερε ότι στα Ιεροσόλυμα κινδύνευε άμεσα η ζωή του. Βέβαια, για τους ρωμαίους δεν υπήρχε και δεν υπήρξε ποτέ κάποιο έγκλημα που να είχε διαπράξει ο Παύλος. Απλά τον κρατούσαν δέσμιο για να ηρεμούν τους συμπατριώτες του, που ενοχλούνταν από τη διδασκαλία του και από το άνοιγμα που είχε επιχειρήσει ο Παύλος στα άλλα έθνη. Έτσι, το 59 μ.Χ. και μετά από ένα περιπετειώδες ταξίδι, καταφθάνει ο απόστολος στη Ρώμη. Εκεί κρατείται περιορισμένος για άλλα δύο έτη (59-61 μ.Χ.). Μετά την αποφυλάκισή του, ιδρύει στη Ρώμη την πρώτη χριστιανική εκκλησία και αναλαμβάνει να φέρει εις πέρας και τέταρτη ιεραποστολική περιοδεία (62-64 μ.Χ.). Σ’ αυτή την τελευταία του περιοδεία ο Παύλος έφτασε μέχρι και την Ισπανία. Επιστρέφοντας στη Ρώμη το 64 μ.Χ., έχουμε τη δεύτερη φυλάκισή του και το μαρτυρικό του θάνατο μαζί με τον απόστολο Πέτρο το 67 ή το 68 μ.Χ. κατά το διωγμό που διέταξε ο Νέρων.


Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα έντονα γράμματα των ποστ που στέλνω θα έβλεπες ότι όχι μόνο διαβάζω αυτά που γράφω αλλά τα κάνω bold και τα υπογραμμίζω για να τα διαβάσεις και εσύ πιο εύκολα.

Αν τα παραπάνω εσύ τα ονομάζεις βοήθεια και κάλυψη Ιουδαίων και Ρωμαίων τότε τι να πω……!!!!!!!! Πολύ φοβάμαι ότι και μέχρι 2ας παρουσίας να συζητάμε δεν θα βγάλουμε άκρη. Εγώ πάντως, τα παραπάνω τα ονομάζω εμπόδια.

Διάβασε και τον Ελευθερουδάκη: Τόμος 10 σελίδα 530. Θα διαβάσεις και εκεί « παραμύθια» (συμφωνά με τα λεγόμενα σου) για τον Απόστολο Παύλο.

Φίλτατε Schwabe αυτά τα οποία υποστηρίζεις για τον Απόστολο Παύλο από πού τα διάβασες;;; Δήλωσες ότι έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη. Από το πνεύμα σου και μόνο έχω την αίσθηση ότι και να έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη (πολύ φοβάμαι ότι δεν την έχεις διαβάσει) την έχεις παρερμηνεύσει.

Όσο για την παράθεση μεμονωμένων φράσεων έξω από το πλαίσιο του κειμένου στο οποίο ανήκουν επίτρεψε να μην κάτσω να απαντήσω στις συγκεκριμένες τακτικές παράφρασης της Καινής Διαθήκης που, άθελά σου, εφαρμόζεις. Αν έχεις πράγματι απορίες πήγαινε σε έναν επιστήμονα θεολόγο να σου απαντήσει, γεμάτη θεολόγους είναι η Ελλάδα.

ΥΓ. οι διαιτητές στο μουντιάλ τα έχουν παίξει. Schwabe εκεί πιστεύω να συμφωνούμε.


Edited by - pr_gid on 26/06/2006 22:26:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 01:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ Απεστάλη: 26/06/2006, 04:38:33
--------------------------------------------------------------------------------
AINEIAN06τα έχεις μπερδέψει λίγο ή πολύ τα πράγματα...

άθεος μια φορά δεν είσαι , σύμφωνα με το απαντητηκό σου post.
προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα με τον χριστιανισμό το οποίο σε κάνει να δηλώνεις άθεος.
λυπούμε για αυτό αλλά δικαίωμα σου είναι βέβαια...

δυστυχώς δεν θα συμετάσχω στο topic που άνοιξες, είμαι σίγουρος όμως ότι θα πιάσει τις 30 σελίδες και αυτό, εκτός και αν καταφέρει "κάποιος" απο τους συνομιλητές να εκνευρίσει "τον εχθρό" όπότε και θα κλειδωθεί μόλις αρχίσει το "κινέζικο" λεξιλόγιο...


καλά να είστε όλοι.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

ΦΙΛΕ ''ΕΛΑΧΙΣΤΕ''
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ , ΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΚΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΤΡΥΦΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ [ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ , ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΙ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ , ΚΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΣΕ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ...]
ΕΓΩ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΙ ΘΕΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΗΛΙΤΕΣ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ
ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ;
ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ , ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΘΕΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ
ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΛΕΙΨΙΜΟ ΚΙ ΕΝΑ ΛΑΔΩΜΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΡΦΗ ΚΑΘΕΙΚΟΝΑ ΚΙ ΚΑΘΟΜΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΑΡΧΟΝΤΩΝ ΜΑΣ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 14:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid:
«Εδώ πέρα, πηγές παραθέτουμε και προσπαθούμε να εκφράσουμε λογικούς συνειρμούς.»

Σωστά το τοποθετείς, ωστόσο σωστά δεν ακολουθείς αγαπητέ.

Η ιστορία, είναι επιστήμη. Συνεπώς, έχει και την δέσμευση να είναι ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΙΚΗ, να πατά σε ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ με αυστηρότατους χρονολογικούς ελέγχους αλλά και σε στοιχειοθετημένες επαληθεύσεις.

Έχεις την ψευδαίσθηση ότι οι «πηγές» από τις οποίες αντλείς παρέχουν σχετικά τεκμήρια?

Αυτό για το οποίο ομιλείς και ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ φίλτατε, είναι η λεγόμενη ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΦΗΜΗ. Πρόκειται για αφηγηματικές υπερβολές και ανακολουθίες, πρόκειται για ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ της επιστήμης της ιστορίας, με σκοπό τα στενά συμφέροντα του δόγματος.

Τέλος, δεν κάνεις καν τον κόπο να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ τα ίδια τα κείμενα τα οποία δήθεν σχολιάζεις (απλά τα παραθέτεις ως έχουν..), αποτέλεσμα του οποίου είναι η έλλειψη προσωπικής άποψης για σημεία που βρίθουν ανακολουθίας και αντιφάσεων.

Αυτά τα λίγα ως εισαγωγή.

pr_gid:
«Ο χιλίαρχος από ποιους προστάτευσε τον Απόστολο Παύλο υπό περιορισμό για 2 χρόνια;;; ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ.¨»

Ο Παύλος φίλτατε, δεν είναι ο απλός «13ος Απόστολος» από την Ταρσό που σας μάθανε να αφηγείστε. Θα το δούμε στη διάρκεια όμως.

Στο κεφάλαιο των Πράξεων κγ’23-24 βλέπουμε τον Χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία να ετοιμάζει την μεταφορά του…….«κακομοίρη» κυνηγημένου Φαρισαίου Παύλου, και μας ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΤΡΙΧΑ, καθώς……η μεταφορά αυτή αρμόζει ΣΕ ΒΑΣΙΛΕΑ και όχι σε έναν δήθεν ασήμαντο ιεροκήρυκα!!

Έτσι, τον συνοδεύουν τον Παύλο ΔΙΑΚΟΣΙΟΙ ΛΕΓΕΩΝΑΡΙΟΙ (!), τον συνοδεύουν ΔΙΑΚΟΣΙΟΙ ΛΟΓΧΟΦΟΡΟΙ (!!), τον συνοδεύουν 70 ΙΠΠΕΙΣ (!!!), καθώς και ακολουθούν διάφορα υποζύγια, δηλαδή ζώα που κουβαλούν τα πράγματα του «φτωχού» ιεραπόστολου!!!

Με άλλα λόγια, ένας ολάκερος στρατός από 470 ΠΑΝΟΠΛΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ συνοδεύει…………..έναν «άσημο» Εβραίο????

Αλήθεια, έχεις να μας υπενθυμίσεις σε ολάκερη την ιστορία των Ρωμαίων την μεταφορά κανενός άλλου «άσημου» και φυλακισμένου Εβραίου που να έγινε με τόση επιμέλεια και προσοχή??

Έτσι, ο κάθε ΛΟΓΙΚΑ σκεπτόμενος ιστορικός ή αναλυτής, μπορεί να συμπεράνει (γνωρίζοντας το που έδιναν μεγάλη προσοχή οι Ρωμαίοι και που όχι..) ότι ο Παύλος κάθε άλλο από ένας «απλός και άσημος Εβραίος» ιεροκήρυκας ήταν, καθότι εάν αυτό ήταν αλήθεια ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΝΤΑΝ ΟΛΑΚΕΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΦΗΤΗ ΙΟΥΔΑΙΚΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ!!!

pr_gid:
«Στόχος του Αποστόλου Παύλου ήταν οι περιοδείες και αντί αυτών ήταν 2 χρόνια καθηλωμένος στην Καισάρεια εξαιτίας των διώξεων των Ιουδαίων.»

Στόχος του Παύλου (που στην πραγματικότητα κάθε άλλο παρά από την Ταρσό κατάγονταν..) ήταν Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ και η αλλόκοτη θρησκευτική ιδεολογία που Ο ΙΔΙΟΣ ανέπτυξε. Αυτά, με την σειρά τους ωστόσο….

Είδαμε ότι στην Καισάρεια, απολάμβανε ΚΑΘΕ ΑΝΕΣΗ ο «φυλακισμένος Εβραίος», είχε κάθε άνεση να δέχεται ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΕΛΕΓΕ, και γενικότερα βρίσκονταν υπό απόλυτη προστασία. Αλήθεια, γνωρίζεις πολλές άλλες παρόμοιες «φυλακισμένων» φίλτατε??

Ας δούμε κάτι άλλο όμως, μιας και ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ να διαβάζεις τα κείμενα που τόσο επιπόλαια έρχεσαι να «επιβεβαιώσεις»:

Στην Προς Ρωμαίους επιστολή (ιστ’11-12) βλέπουμε τον «άσημο» Παύλο να ομιλεί για ΤΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ονόματι Ηρωδίων, που μένει στην κατοικία του Αριστόβουλου, καθώς και τον Νάρκισσο. Ποιοι είναι άραγε αυτοί για τους οποίους ομιλεί ο Παύλος φίλτατε? Έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί?

Ο Αριστόβουλος είναι ο Βασιλιάς Αριστόβουλος ο Γ’, ο οποίος αργότερα έγινε ο Βασιλιάς της Μεγάλης Αρμενίας και το 70μ.χ. Βασιλιάς της Χάλκης. Ήταν ο δεύτερος σύζυγος της Σαλώμης της Β’ (κόρη του Ηρώδη-Φιλίππου και της Ηρωδιάδας), εγγονής του Ηρώδη του Μεγάλου ΚΑΙ ΣΤΕΝΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, τον οποίο και πρόσφερε θάρρος και «έμπνευση» σύμφωνα με το Ευαγγέλιο του Θωμά.
(Σημ: στο Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Θωμά η Σαλώμη Β’ είναι ερωμένη του Ιησού..)

Από τον γάμο του Αριστόβουλου του Γ’ με την Σαλώμη Β’ απέκτησαν τρία αγόρια: τον Ηρώδη ή Ηρωδίων (υποκοριστικό του Ηρώδη), τον Αγρίππα και τον Αριστόβουλο.

Εφόσον λοιπόν ο Παύλος αποκαλεί τον Ηρωδίων ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ, αυτό σημαίνει πως οι γονείς του Ηρωδίων, ήσαν ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ.

Λοιπόν, έχεις καμία απάντηση φίλτατε? Είναι ο Παύλος αυτός ο οποίος φαντάζεστε ή είναι τόσο φτιαχτός όσο και ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης?

pr_gid:
«Από ποιους φυλακίστηκε και πέθανε τελικά ο Απόστολος Παύλος; ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ.»

Ο «άσημος» Παύλος ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΤΗΚΕ διότι συμμετείχε σε συνομωσία κατά του Νέρωνα, την οποία ενορχήστρωνε ο κολλητός του Σενέκας υπό τις οδηγίες του Πείσωνα. Κανείς άλλος δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για οτιδήποτε άλλο, πράγμα που αποδεικνύει και η σκοτεινή έως τότε πορεία του.

Είπαμε, όλα τα ψέματα έχουν κάποτε ένα τέλος.

Αυτά προς το παρόν διότι μάλλον κουράσαμε….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 12:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3906 και συνεχίζει!!!!!!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 00:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Der Papagei ist wieder daaaaaaaa!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 05:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ , ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΙ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ , ΚΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΣΕ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ..


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 05:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καρφί ο παπάς βελιάλ!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 15:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω από την Αγία Γραφή « ΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΙ ΤΩΝ ΦΥΛΑΡΧΩΝ » ( 7,1-87)

6 οϋτω ο Μωϋσής έλαβε τας άμαξας και τους βόας και τα έδωκεν εις τους Λευίτας .
7 Δύο άμαξας και τέσσαρας βόας έδωσεν εις τους Γεδσωνίτας αναλόγως , της ποσότητος της εργασίας των , 8 και τέσσαρας άμαξας και οκτώ βόας έδωκεν εις τους Μεραρίτας , αναλόγως της ποσότητος εργασίας των ..........
10 Κα;ι προσέφεραν οι αρχηγοί δώρα δια την αφιέρωσιν του θυσιαστηρίου τηνημέραν καθ’ην εχρίσθη , και έφεραν τας προσφοράς των έμπροσθεν του θυσιαστηρίου .
11 Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωϋσήν , « Ούτοι πρέπει να φέρουν τας προσφοράς των , ανά εις αρχηγός εκάστην ημέραν , δια την καθιέρωσιν του θυσιαστηρίου » .
12 Έφερεν δε την προσφοράντου κατά την πρώτην ημέραν ο Ναασσών , υιός Αμιναδάβ , ανήκων εις την φυλήν του Ιούδα .
13 Η προσφορά του ήτο ήτο είς αργυρούς δίσκος , ζυγίζων εκατόν τριάκοντα σίκλους , μία αργυρά λεκάνη εβδομήκοντα σίκλων , αμφότερα πλήρησεμιδάλαωςαναμεμιγμένης με έλαιον , ως προσφορά δημητριακών , 14 χρυσούν θυμιατοδόχον δέκα σίκλων , πλήρες θυμιάματος , 15 είς μόσχος , εις κριός και εις αρσενικός αμνός ενός έτους , ως προσφορά ολοκαυτώματος , 16 έν ερίφιον ως προσφορά δι’αμαρτίαν , 17 και ως ευχαριστήριος θυσία δύο βόες , πέντε κριοί και π’εντε αρσενικοί αμνοί ενός έτους . Αύτη ήτο η προσφορά του Ναασσών υιού Αμιναδάβ ........
Και ακολουθούν ανάλογες προσφορές των υπολοίπων αρχηγών .
Όπως βλέπετε φίλοι μου η εκμετάλλευση των αφελών από το προαιώνιο παπαδαριό κατ’εντολήν του Θεού πάντοτε , είναι διαχρονική .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy