ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ - ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ "ΕΣΩ- ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 00:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι ο λόγος που ανοίγω αυτό το τόπικ είναι για να συζητάμε περιπτώσεις περίεργων συμβόλων ή εικόνων που πέφτουν κατά καιρούς στην αντίληψή μας.

Προσωπικά έχω πολλές φορές βρεθεί σε ένα αδιέξοδο προσπαθώντας να "αποκωδικοποιήσω" περίεργα σύμβολα που κατά καιρούς έχω εντοπίσει πράγμα που με κάνει να θέλω να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη από ποιους άλλους? από εσάς τους "εσωτερικούς" γιατί αν τα συζητήσω με τους φίλους μου το σίγουρο είναι ότι θα με πάρουν με τις λεμονόκουπες!!!

Τις προάλλες λοιπόν που βρισκόμουν σε ένα ιερό Ναό για την τέλεση ενός Μυστηρίου εντόπισα αυτή την περίεργη για μένα εικόνα όπου απεικονίζει 2 παγώνια να κρατούν κάτι περίεργα αντικείμενα στο στόμα τους. Εν αρχή νόμιζα ότι το ένα κρατά κουκουνάρι με λίγη προσεκτικότερη όμως εξέταση ανακάλυψα ότι μοιάζει με στάθμη!!
Το άλλο αρχικά νόμισα ότι κρατά κλάδι ελιάς εξ'ου και το ΕΙΡΗΝΗ που αναγράφεται δίπλα... όμως ένα κλαδί ελιάς αποτελείται από
καμπύλες γραμμές και εκεί εγώ βλέπω πολλές "γώνίες"...

Τα περίεργα όμως δεν σταματούν εδώ...

Περίεργα γράμματα σχηματίζουν μια ακατάληπτη για μένα λέξη, ενώ πολύ συγκεκριμένα πράγματα του γλυπτού τονίζονται με σκούρο μαύρο χρώμα μεταξύ των οποίων και μια περίεργη σπίρα-σβάστικα-όρμπ δεν ξέρω πως να το πω η οποία βρίσκεται "ξεκάρφωτη" κάτω αριστερά του έργου...

Τι θέλει να μας πει λοιπόν ο "ποιητής" του έργου αυτού

Aνοίξτε καλά τα μάτια και δείτε… κλείστε τα μάτια ερμητικά και αφήστε την ψυχή να μιλήσει…

Το μπαλάκι σε σας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
tco99
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tco99  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file avalon signomi gia to asxeto pou tha petaxo alla eho tin aporia,den xero an yparhi forum gi'auta ta pramata.
1on. kapies fores vlepoume kapio polu periergo oneiro kai meta apo kamposo kairo to zoume, h kapies stigmes niwthis oti auto to ehis xanazisi.
2on. mia mera xipnisa sikothika apo to krevati kai entelos asinesthita kitaxa mesto saloni to opio itan skoteino sto opio anti na do ta pramata mprosta mprosta pou fotizontoustan ligo ida mia eikona i opia itan dio kefalia aspromallon griwn me aspra matia.

auto pou anefera molis tora to patheno polles fores, na kitao kati px.tin othoni tou pc kai na vlepo alla....
------------------------------
entelos asxeta me to thema alla tha ithela kapios na mou ta exigisi.

tco99Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tco99 αυτό ακριβός μου συνέβη και εμένα σήμερα και ήθελα να το πω. πάλι καλά που βρέθηκες και εσύ να μου το θυμίσεις.
Μου έχει συμβεί και άλλες φορές στο παρελθόν


ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 05:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ tco99 ΚΑΙ T_Chameleon of Rodos, ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ "DEJA VU" ΚΑΙ "ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ". ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚΣ.
ΦΙΛΗ Avallon ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 09:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα!
Δεν ξέρω αν δε φαίνεται γενικώς ή μόνο εσύ δε την βλέπεις αγαπητή μου φίλη... Το περίεργο είναι ότι εγώ τη βλέπω μια χαρά!

Θα ήθελα αν μπορούσε και κάποιος συντονιστής να μας πει αν την βλέπει, και αν όχι του τη στέλνω να την ανεβάσει εκείνος.

Tco99 νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα δικό σου αν δεν υπάρχει κάτι σχετικό ήδη. Σε αντίθετη περίπτωση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να μην εκτροχιάσεις την εδώ συζήτηση.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 10:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon, την φωτογραφία δε μπορώ να την δω ούτε εγώ.
Επειδή αυτή την στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να την ανεβάσω σε κάποιο πρόγραμμα όπως πχ το imageshack αν θέλεις την ανεβάζω αργότερα ώστε να εμφανίζεται κανονικά σε όλους μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 11:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων D.I.!
Mη γελάσετε αλλά τώρα πια δεν την βλέπω εγώ...ούτε βέβαια τον μονόκερό μου που είναι και αυτός στο ίδιο site... Τι να φταίει άραγε?

Υ.Γ. D.I. προσπάθησε να μην μειώσεις πολύ την εικόνα σε μέγεθος γιατί έχει αρκετές λεπτομέρειες


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 19:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon η φωτογραφία σου δε φαίνεται, γιατί ήταν πολύ μεγάλη και ξεπέρασε το Bandwidth που σου διατίθεται στο site που την φιλοξενεί - όπως φαίνεται από την σημείωση στο πάνω μέρος της σελίδας στο Ripway Web Hosting.
Στην αντικατέστησα με μία μικρότερη.
Γενικότερα θα συνιστούσα να ανέβαζες ούτως ή άλλως μικρότερο μέγεθος φωτογραφιών, γιατί αυξάνει κατά πολύ το πλάτος του παραθύρου και τα μηνύματα δεν είναι εύκολο να διαβαστούν.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 23:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ιδού η φωτογραφία μετά από "παρέμβαση" του Dying Incubus:


κάνε κλικ^^^^

quote:
Avallon η φωτογραφία σου δε φαίνεται, γιατί ήταν πολύ μεγάλη και ξεπέρασε το Bandwidth που σου διατίθεται στο site που την φιλοξενεί - όπως φαίνεται από την σημείωση στο πάνω μέρος της σελίδας στο Ripway Web Hosting.

Αν ισχύει αυτό πως γίνεται εγώ να την βλέπω?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 08:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon, η εικόνα πλέον φαίνεται επειδή έχει ανέβει στο imageshack.
Όταν είχες παραθέσει το αρχικό link της φωτογραφίας πράγματι δεν φαινόταν όμως πλέον μπορεί να φαίνεται κανονικά.
Για να είμαι ειλικρινής πάντως, δεν περίμενα οτι θα ανέβαζες την φωτογραφία από το link που πήρα από το imageshack.
Το αναφέρω αυτό επειδή αφενός μεν στο έστειλα για πιθανή μελλοντική χρήση κι αφετέρου η εικόνα όπως την αντικατέστησε η amalia στο εισαγωγικό σου μήνυμα δείχνει με εξίσου μεγάλη ευκρίνεια τις λεπτομέρειες.

Όχι τίποτα άλλο αλλά το format της σελίδας πανικοβλήθηκε κι αργεί να φορτώσει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 11:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη παιδιά έγινε παρεξήγηση!

Δεν είχα ιδέα ότι η Αμαλία είχε διορθώσει την εικόνα στο αρχικό μου μήνυμα για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ εξ'αρχής έτσι την έβλεπα και νόμισα ότι είναι ίδια και ότι έπρεπε εγώ να την ανεβάσω μέσω του λινκ που μου δώσατε.

Εαν και εφόσον σας ενοχλεί έχετε το ελεύθερο από μένα να την διαγράψετε αφού προκαλεί πρόβλημα.

Και τέλος πάντων μπορούμε να συζητήσουμε επί του θέματος?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 08:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Any ideas???


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 05:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ Η' ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ, ΣΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ?

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΔΕΞΙΑ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΚΦΡΑΣΗ. ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΓΑΛΗΝΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΣΕ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΙΡΗΝΗ. ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΙΡΩΝΙΚΟ, ΣΑΡΔΟΝΙΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΛΕΜΜΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΝ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΜΕΝΑ, ΑΦΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΕΙ "ΚΑΛΑ Μ@ΑΛ@ΑΚΕΣ, ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ, ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΤΕ, ΚΙ ΑΜΑ ΑΡΓΗΣΩ ΦΑΤΕ... "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 14:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το προσέχατε η γραμμές που είναι γύρο γύρο είναι λατινικοί αριθμοί
Μήπως το ένα πτηνό συμβολίζει την νύχτα και το άλλο την μέρα. Όταν γίνεται πόλεμος την νύχτα έχουνε ανακωχή και την μέρα αρχινάνε πάλι.

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 18:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πουλια δε κρατουν κατι στο στομα τους?

το ενα μου κανει σαν ψαρι, ψαροκοκαλο δηλ
και το αλλο σαν ανθρωπος αλλα στο πολυ απλοικο του (δυο ποδια, ενα χερι, κεφαλι σαν να προσπαθει να ξεφυγει)

μαλλο εχω πολυ φαντασια εεε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 19:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon γεια σου. Πες μου σε ποιο σημείο του ναού βρίσκονται οι ζωγραφιές αυτές, αν μπορείς να πεις περιοχή κατά προσέγγιση πάντα, οι υπόλοιπες απεικονίσεις έχουν παρόμοια τεχνοτροπία και τέλος ποια είναι τα γράμματα δεξιά του πρώτου παγωνιού;


---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 19:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης αν ο ναός βρίσκεται σε λόφο, αν υπάρχει κοντά νερό (πηγή, πηγάδι, ποτάμι, κ.λ.π), εάν υπάρχει χαραγμένη ημερομηνία στην είσοδο του ναού ή στην εικόνα και αν ναι, ποια. Τέλος, είναι πολυσύχναστος ναός ή βρίσκετε κάπου ερημικά;

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 23:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avallon καλησπέρα.
1. Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται για ποιο ναό πρόκειται και κατά προσέγγιση χρονολόγηση, αν και η χρονολόγησή του με βάση τα σύμβολα παραπέμπει στο τελευταίο μισό του 19ου- αρχές του 20ού αιώνα και σαφώς αυτός που επέλεξε το μοτίβο είχε σχέσεις με τον τεκτονισμό. Κατ' ουσίαν ο ήλιος είναι ο ήλιος του τεκτονισμού όπως παγιοποιήθηκε ως σύμβολο από το 18ο αιώνα. Περίεργο παραμένει το δεύτερο πτηνό που φαίνεται να κρατά κλάδο ακακίας. Δεν θα με εξέπληττε αν ο ναός βρίσκεται στη Σύρο ή σε οποιοδήποτε λιμάνι του ελλαδικού χώρου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 08:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα!
Αρχίσατε επιτέλους να "λαλάτε" και αυτό χαροποιεί ιδιαίτερα την Avallon!

Θα αρχίσω λέγοντας λίγα πράγματα για το Ναό.
Ο Ναός για τον οποίο μιλάμε είναι η Αγία Σκέπη του Παπάγου.
Πρόκειται για μια μεγάλη και αρκετά "δημοφιλή" για μυστήρια εκκλησία.

Το γλυπτό το είδα πάνω από την κεντρική είσοδο και σε τουλάχιστον μια από τις δυο πλαϊνές εισόδους. Συνήθως κάνω εκτενέστερη έρευνα στο χώρο που μου τραβάει την προσοχή αλλά στη συγκεκριμένη περίσταση υπήρχε ένα πολύ καλός αντιπερισπασμός: η κόρη μου παράνυμφος και είχε κάθε λόγο να έχει την ΑΜΕΡΙΣΤΗ προσοχή μου (νομίζω ότι είναι καλή δικαιολογία)

Για τα "τοπογραφικά" τώρα να πω ότι ο Ναός αυτός μοιάζει να βρίσκεται σε λόφο αφού ο δρόμος ναι μεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το ιερό του αλλά από την μπροστινή κεντρική πύλη ξεκινάει κατωφερές επίπεδο όπου καταλήγει σε ένα όμορφο και καταπράσινο άλσος. Πρέπει να υπάρχει μάλιστα και κέντρο για υποδοχή γάμων μιας και κατά τη διάρκεια της τελετής άκουγα μουσική μάλλον από τον προηγούμενο γάμο...

Στα κάτω δεξιά της εικόνας υπήρχε ημερομηνία την οποία και δεν θυμάμαι αλλά θεώρησα πολύ σημαντικότερα τα υπόλοιπα στοιχεία και έτσι εστίασα την προσοχή μου σε αυτά για να φαίνονται όσο το δυνατόν καλύτερα.

Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω στις υπόλοιπες ερωτήσεις για την περίεργη λέξη σας έχω φτιάξει κάποιες ζουμαρισμένες φωτογραφίες μήπως και βγάλετε άκρη μόνοι σας.

Eντύπωση προκαλεί επίσης και το γεγονός ότι ο δημιουργός έχει επιλέξει πολύ συγκεκριμένα πράγματα για να τονίσει με μαύρη μπογιά...

Αγαπητέ φίλε CM ... τι βομβαρδισμός ερωτήσεων ήταν αυτός?
Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες - αν όχι όλες τις απορίες.΄
Γιατί όμως τόσες πολλές ερωτήσεις? Που πάει το μυαλό σου?
Θες να μοιραστείς τις σκέψεις σου?
Εις αναμονήν...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 19:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Μίνα δεν θα σταθώ στο ποιος κατασκεύασε όλο αυτό το σύνολο μια και λείπουν αρκετά στοιχεία ακόμη. Το παγώνι στην Χριστιανική τέχνη θεωρείτε σύμβολο αθανασίας και άφθαρτης ψυχής. Η ποιο συνηθισμένη του παράσταση στην Χριστιανική τέχνη είναι σε ζεύγη, ένα σε κάθε πλευρά του δισκοπότηρου. Τα συγκεκριμένα παγώνια κρύβουν κάποια μηνύματα που ακόμη δεν είμαι σε θέση να αναλύσω.

Το διακοσμητικό μοτίβο πάνω στο οποίο πατάνε τα παγώνια (φυτικά σχήματα) συσχετίζεται, κατά τον Γιουνγκ, με τον ήλιο και την καθημερινή αναγέννηση του. Αυτά τα τυλίγματα συμβολίζουν την απόκρυψη, την εξαφάνιση, το θάνατο, αλλά και την δυνατότητα της αναγέννησης μέσα από το Χριστιανισμό που συμβολίζεται με τον σταυρό. Αν παρατηρήσεις τα μοτίβα αυτά θα δεις ότι κάθε πλευρά τους έχει διαφορετικό τελείωμα, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει συμμετρία.

Στην εικόνα βλέπουμε δύο ήλιους. Ο ήλιος συμβολίζει το χρυσάφι. Επίσης έχει την σημασία της πηγής ζωής, του θετικού, αλλά και του θείου οφθαλμού που βλέπει τα πάντα. Ο ήλιος που βρίσκεται κάτω αριστερά, με την μορφή τροχού ή σπείρας, συμβολίζει την κρυφή φάση του ήλιου, το νυχτερινό του ταξίδι (μαύρο χρώμα), την αμαρτία, την εξιλέωση, αλλά και την απόκρυψη, το κατώτερο. Αν μετρήσετε τις ακτίνες και των δύο ήλιων θα δείτε πως είναι εννιά. Οι περιττοί αριθμοί χρησιμοποιούνταν πάντοτε σε αποκρύψεις για να δηλώσουν ότι η απόκρυψη είναι πραγματική και όχι παραπλανητική.

Τα διακοσμητικά μοτίβα, στην κορυφή και την βάση της εικόνας, σχηματίζουν πάνω από το σταυρό ένα κύκλο και κάτω από τον σταυρό ένα τετράγωνο. Θα μπορούσαμε να δούμε το τετράγωνο σαν την πλουραλιστική κατάσταση του ανθρώπου που δεν έχει κατακτήσει την εσωτερική τελειότητα και τον κύκλο σαν το τελευταίο στάδιο της τελειοποίησης. Όμως ο κύκλος μπορεί να συμβολίζει και τον αριθμό ένα, ή ένα πηγάδι, ή ένα σπήλαιο. Το τετράγωνο μπορεί να μας δίνει κατεύθυνση 90 μοιρών, ή να συμβολίζει την υπόγεια αίθουσα, την κρύπτη. Αν τώρα ο κύκλος έχει την έννοια του αριθμού ένα, τότε αντιστοιχεί στην πρώτη μέρα της δημιουργίας: «Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων». Συνεπώς παραπέμπει στο νερό ή στο καθρέφτισμα που το νερό δίνει, άρα σας στέλνει σε κάποια απόσταση, ή κοντά σε νερό, ή σημαίνει πως πρέπει να δείτε σε καθρέφτη κάποιον χάρτη για να πάρετε την σωστή κατεύθυνση.

Τα δύο τελευταία γράμματα της λέξης ΕΙΡΗΝΗ συνδέονται μεταξύ τους με τέτοιο τρόπο που δημιουργεί την εντύπωση ύπαρξης κάποιου κώδικα. Τα γράμματα δεξιά από το πρώτο παγώνι δεν μπορώ να τα ξεχωρίζω αλλά πιθανό να είναι μέρος του κώδικα ή να δίνουν μέτρα για κάτι. Η ημερομηνία που είπες ότι υπάρχει είναι πιθανό να είναι παραπλανητική, μια και ο σκοπός ήταν να περάσει το σχέδιο αυτό σαν μέρος της όλης αγιογραφίας.

Βάση όλων όσων προανέφερα: το σχήμα του σταυρού, τα μοτίβο, τους ήλιους, κ.λ.π., πιστεύω πως το σχέδιο αυτό είναι ένας χάρτης του χώρου που σε οδηγεί σε κάποια υπόγεια αίθουσα ή σε υπόγεια αίθουσα που από εκεί ξεκινούν ορισμένα τούνελ. Αυτά μπορεί να συμβολίζονται με το αντικείμενο που κρατάει στο στόμα του το δεύτερο παγώνι. Εκεί υπάρχουν κρυμμένα θρησκευτικά αντικείμενα αξίας, χρυσός ή και τα δύο. Αν δεν έχουν αρθεί φυσικά στο πέρασμα των χρόνων από την κρύπτη. Επίσης θεωρώ ότι υπάρχουν παγίδες στον χώρο και κοιτώντας προσεκτικά το σχέδιο θα έλεγα ότι η ποιο ασφαλής δίοδος είναι αυτή που είναι δεξιά, ο ερευνητής θα πρέπει να μένει πάντα δεξιά μετά την είσοδο του στην κρύπτη. Αυτή είναι η θέση του «καλού κλέφτη» που ήταν στα δεξιά του Ιησού. Αυτά για την ώρα.


---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 23:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μετρήσετε τις ακτίνες και των δύο ήλιων θα δείτε πως είναι εννιά

To έχω κάνει ήδη και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση...
Σε ευχαριστώ πάντως για την εμπεριστατωμένη ανάλυσή σου...

Να προσθέσω και γω λίγα πράγματα για το 9 που ταυτίζονται και συμπληρώνουν τα όσα μας έχεις πει...

Το 9 είναι ο τελευταίος αριθμός στην Πυθαγόρεια αριθμοσοφία.
Είναι συνεπώς ο αριθμός του τέλους της αποπεράτωσης, της αλλαγής (αφού μετά ξεκινάνε οι διψήφιοι αριθμοί). Είναι ο αριθμός που κλείνει τον "κύκλο" και τον ξαναστέλνει στην αρχή στον πρώτο αριθμό.
Είναι επίσης η προετοιμασία για την αναγέννηση.
Στο ελληνικό αλφάβητο είναι το Θ, όπως ο θρίαμβος, θάνατος από το τελείωμα και την αναδημιουργία. Είναι επίσης το Ρ όπως η ρόδα, (τροχός που γυρίζει)όπως ο ρυθμός.

Το 9 σαν τρίγωνο των τριάδων (τριπλασιασμός της τριπλότητας) παριστάνει την πλήρη εικόνα των τριών κόσμων: του φυσικού, του πνευματικού και του ψυχικού. Είναι λοιπόν σύμβολο πλήρους και τέλειας αλήθειας...

Το ότι είναι κώδικας νομίζω ότι για μένα φαίνεται ξεκάθαρα πως επιλεκτικά έχουν μαρκαριστεί έντονα κάποια στοιχεία με μαύρη μπογιά...

Για μένα το κάτω αριστερά σύμβολο είναι ηλιακός τροχός όμως για να δούμε λιγάκι και τη λέξη... η οποία για μένα είναι εντελώς ακατάληπτη...

Περιμένω και τους υπόλοιπους να μιλήσουν...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 10:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ποια είναι τα γράμματα στο πρώτο παγώνι, έχεις καταφέρει να τα διακρίνεις;

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 14:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς όχι!
Στην αρχή που το έβλεπα από μακριά νόμιζα ότι λέει Μαθε αλλά τελικά όταν είδα την φωτογραφία δεν είχε καμμία σχέση!

Αξιοπερίεργο είναι ότι κάποιος έχει ξύσει πρόσφατα και με περίεργο τρόπο το γλυπτό πάνω από το τελευταίο γράμμα της λέξης...

Πιστεύω ακράδαντα πλέον ότι μπορεί να έβλεπα και άλλα περίεργα αν έδινα περισσότερη σημασία και αν θυμάμαι καλά το γλυπτό πάνω από την κύρια είσοδο φαινόταν να είναι το ίδιο αλλά εχω την εντύπωση ότι είχε κάτι διαφορετικό...

Μια επιτόπια έρευνα βέβαια θα βοηθούσε αλλά ποιός τρέχει τώρα στου Παπάγου...



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 23:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να βρίσκεται και κάποιος τάφος στα δυτικά.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 14:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα, σε μια πρώτη ανάγνωση μπορώ να συμπληρώσω πως ο ναός της Αγ. Σκέπης και του Αγ. Αλεξάνδρου (είναι διπλός) θεμελιώθηκε τον Ιανουάριο του 1959, ακολουθεί τον βυζαντινό ρυθμό σε κυκλαδικό τύπο, από τον αρχιτέκτονα Ιωάννη Κουμανούδη.

Η αγιογράφηση του ναού ακολουθεί την κλασσική βυζαντινή τεχνοτροπία φιλοτεχνημένη από τον αγιογράφο Πέτρο Βαμπούλη μαθητή του Φώτη Κόντογλου, κάποια εσωτερικά ξυλόγλυπτα φιλοτεχνήθηκαν από τους Νομικό και Καβρουλάκη.

Υ.Γ.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι τα σύμβολα στα αριστερά σχηματίζουν λέξη αλλά κάποιον βυζαντινό αριθμό, καθώς αν διαβαστεί από τα δεξιά προς τα αριστερά και δεδομένου ότι αποδεχόμαστε πως το 2ο -αριστερά->δεξιά- ή 3ο -αριστερά<-δεξιά- γράμμα είναι ένα είδος «σαμπί», τότε προκύπτει το έτος θεμελίωσης του ναού, δηλαδή «1959» -γραμμένο όμως σε ανορθόδοξη βυζαντινή γραφή.

Edited by - XD on 02/07/2006 16:37:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 18:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ XD για τα πολύτιμα στοιχεία σου!

Είναι αλήθεια ότι οι αγιογραφίες ήταν πολύ καλές και τώρα εξηγείται το γιατί... Ο δημιουργός τους είχε μαθητεύσει στον Δάσκαλο των Δασκάλων τον Κόντογλου... έναν άνθρωπο που οι αγιογράφοι του χρωστάμε πολλά αφού έχει δημιουργήσει δική του "Σχολή" και έχει προσφέρει πολλά με το συγγραφικό του έργο στο χώρο αυτό...

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω... Ποιός ο λόγος για να γράψει κάτι τέτοιο (μιαν απλή ημερομηνία έτους) τόσο ανορθόδοξα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 22:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με προβληματίζει το γεγονός ότι ο ναός είναι τόσο νέος. Σε αυτή την χρονολογία δεν υπήρχε λόγος να κωδικοποιηθεί η ύπαρξη κάποιας κρύπτης, εκτός ...

Μίνα όπως είπες κάτω και δεξιά της εικόνας υπήρχε ημερομηνία, μπορείς να μάθεις ποια ήταν αυτή;

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 23:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ευχαριστώ XD για τα πολύτιμα στοιχεία σου!

Είναι αλήθεια ότι οι αγιογραφίες ήταν πολύ καλές και τώρα εξηγείται το γιατί... Ο δημιουργός τους είχε μαθητεύσει στον Δάσκαλο των Δασκάλων τον Κόντογλου... έναν άνθρωπο που οι αγιογράφοι του χρωστάμε πολλά αφού έχει δημιουργήσει δική του "Σχολή" και έχει προσφέρει πολλά με το συγγραφικό του έργο στο χώρο αυτό...

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω... Ποιός ο λόγος για να γράψει κάτι τέτοιο (μιαν απλή ημερομηνία έτους) τόσο ανορθόδοξα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Φίλη Avallon,

Τελικά η απόδοση της συγκεκριμένης ημερομηνίας δεν είναι καθόλου ανορθόδοξη αν συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχουν περισσότεροι από ένας τρόποι να γραφθεί κάποια τιμή στο ελληνικό σύστημα αρίθμησης –πράγμα που μου ξέφυγε εντελώς στο προηγούμενο post .

Συνεπώς αν υποθέσουμε ότι οι χαρακτήρες είναι οι (πράγμα πολύ πιθανό όπως τους βλέπω –με επιφύλαξη πάντα σχετικά με το «σαμπί» βέβαια) τότε πολύ απλά πρόκειται κατευθείαν για την ημερομηνία 1959.

Βέβαια εάν εμείς δοκιμάσουμε να γράψουμε κατευθείαν 1959 στα αρχαία ελληνικά από συνήθεια θα γράψουμε 19 .. 59 : -εδώ την πάτησα .

Όμως ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε εάν απλά γράψουμε ή (καθώς το ` + γράμμα ανεξαρτήτως θέσης -δεξιά ή αριστερά- υποδηλώνει στην Βυζαντινή αριθμητική τις "Χιλιάδες" αρα α` ή `α = 1000) οπότε τώρα το ενδεχόμενο να πρόκειται για το έτος θεμελίωσης είναι περισσότερο πιθανό.

Edited by - XD on 02/07/2006 23:21:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 08:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε να είναι έτσι...
Οσο όμως το ξανακοιτάζω διακρίνω ότι το σαμπί δεν μπορεί να είναι σαμπί για δυο λόγους:
-Eχει γωνίες αντί για καμπύλες
- Ο "αξονάς" του κοιτάζει δεξιά αντί για αριστερά...

Επίσης το ν είναι ένα πολύ εύκολα αναγνωρίσιμο γράμμα αφού αποτελείται ΜΟΝΟ από δυο σκέλη!
Μια προσεκτικότερη ματιά θα δείξει ότι το πρώτο γράμμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να'ναι ν. Παρόλ'αυτά έχουν γίνει από τους δημιουργούς φιλότιμες προσπάθειες για να περάσει στα μάτια όλων ως έτσι...
Γιατί όμως?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 09:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ.. όσον αφορά το πρώτο γράμμα μου φαίνεται σαν N, για το σαμπί κάθε πρόταση δεκτή, από εκεί και περά η Βυζαντινή παλαιογραφία και επιγραφική φημίζεται για τις δεκάδες παραλλαγές των συμβόλων της και γενικότερα του τρόπου γραφής της. Για παράδειγμα η συνένωση των γραμμάτων (όπως συμβαίνει στα δυο τελευταία γράμμα της λέξης ΕΙΡΗΝΗ) είναι συνηθισμένη πρακτική στις λεγόμενες «κτητορικές επιγραφές» τέτοιων ναών..

Δυστυχώς πέραν των ανωτέρω δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο .. εκτός από κάποιες σκόρπιες σκέψεις σχετικά με το «κουκουνάρι» (λέγε με στα συγγράμματα παλαιογραφίας «λαϊκή τέχνη») που βρίσκεται πάνω από το «έτος θεμελίωσης» ( ; ) το οποίο θυμίζει κάποιο όργανο (μου διαφεύγει η ονομασία του) που χρησιμοποιούν οι χτίστες στις οικοδομές ώστε να διατηρούν την ευθεία

Edited by - XD on 03/07/2006 09:20:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 10:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς πέραν των ανωτέρω δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο .. εκτός από κάποιες σκόρπιες σκέψεις σχετικά με το «κουκουνάρι» (λέγε με στα συγγράμματα παλαιογραφίας «λαϊκή τέχνη») που βρίσκεται πάνω από το «έτος θεμελίωσης» ( ; ) το οποίο θυμίζει κάποιο όργανο (μου διαφεύγει η ονομασία του) που χρησιμοποιούν οι χτίστες στις οικοδομές ώστε να διατηρούν την ευθεία

Στο πρώτο μου ποστ είχα πει:

quote:
Εν αρχή νόμιζα ότι το ένα κρατά κουκουνάρι με λίγη προσεκτικότερη όμως εξέταση ανακάλυψα ότι μοιάζει με στάθμη!!

Στάθμη που χρησιμοποιούν οι κτίστες λοιπόν, αν είναι έτσι...
Tα μεγάλα πνεύματα απλώς συμπίπτουν ... ή μήπως όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη "Ρώμη"...

Αγαπητέ CM δυστυχώς μένω πολύ μακριά για να μπορέσω να ξαναεπισκεφτώ το Ναό αυτό...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy