ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ερώτηση λογικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anubarak
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 23:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anubarak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas. Pisteuete se pneumata e? Se daimones kai pothrakia? Me olo to sevasmo vriskw thn katastash tragikh edw mesa. De synh8izw na kanw post se forum, eidika se tetoiou eidous giati to vriskw askopo k aisxro. Ntroph. Exoume mpei ston 21o aiwna kai yparxei kosmos pou pisteuei oti o Kolokotronhs einai fantasma, kavala st alogo tou kai kanei voltes mexri na ton kalesoume me to pothraki. Alla ton aiwna den ton kanei to onoma, ton kanoun oi an8rwpoi.. Kai ti san einai 21os an o kosmos pisteuei se pneumata? Poia h ekseliksh apo ton mesaiwna ektos apo tous ouranoksystes thn texnologia kai thn oikonomia? O an8rwpos den katafere pote na kseperasei to fovo tou gia to 8anato opws fainetai, oxi mono pisteuei oti 8a yparxei kai meta8anaton zwh, alla oti 8a zhsei kai se kapoia "meta"koinwnia me kaka kai kala pneumata kai oles oi mnhmes tou 8a meinoun zwntanes kai 8a tis kouvalaei san psyxh. Den mporei na syllavei kaneis th diafora EGW kai th diafora ESY, giati den exei syllavei ena: thn pemptousia ths zwhs, thn KSEXWRISTH PROSWPIKOTHTA. Diavaste mono pws symperiferetai ena atomo me dixasmenh proswpikothta. Einai DYO atoma se ena myalo. Auto shmainei oti exei DYO psyxes??? H oti einai daimonismeno?!
Kanena plasma ston kosmo den gnwrizei oti 8a pe8anei ektos apo ton an8rwpo. Auto ton ephreazei psyxologika. Pisteuete dhladh oti an yphrxe mia stis 10.000 pi8anothtes na yparxei mia aorath dynamh pou spaei tzamia, metakinei karekles, tromazei san auth enos ... "DAIMONA" de 8a thn eixan twra me to meros tous oi Amerikanoi, kai oi ka8e Amerikanoi sto parel8on wste na eksyphretoun ta symferonta tous???? Mhn to psaxnete loipon. Kata kapoio tropo vevaia thn exoun me to meros tous, giati oles autes oi tainies tou Hollywood sto stylaki ths 6hs ais8hshs, exoun dhmiourghsei mikrotraumata se poly kosmo wste na mhn kleinei mati olo to vrady, na postarei koufa post etc mono kai mono gia na dhmiourghsei mia atmosfaira. Anti na pathsoume sth Gh kai na poume; RE ti ginetai ekei sth mesh anatolh? Ki allos polemos??? Ti ginetai me to petrelaio? Poia 8a einai ta epomena 8ymata tou karkinou??? Posa eidh zwwn eksafanisthkan?? Vevaia, auta einai ta apotelesmata mias makroxronias eirhnhs (ki euxomai na paraminei h eirhnh sthn Elladitsa oso to dynaton perissotero giati arketa travhkse) giati sthn periodo polemou den parousiazetai kamia psyxikh arrwstia px sxizofrenia. H alh8eia panta mas prosgeiwnei, einai sklhrh kai epipedh.
OK 8a me vlepete san airetiko san daimona san saboter isws kapoios na m pei anedh h opis8odromiko, ALLA kante auto: Kateveite 5-10 lepta eksw sto dromo brosta ap thn porta sas. Piaste enan opoiondhpote an8rwpo kai peite: x8es milhsa m enan daimona. Mou grapse ston toixo 8a pe8aneis me aima. An den sas koitaksei etc --> o_O Peite me daimona

__________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Erwthsh logikhs
ΣΕ Ερώτηση λογικής.
03/08/2006
__________________________________________________

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 00:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
welcome....welcome...welcome....

quote:

Geia sas. Pisteuete se pneumata e? Se daimones kai pothrakia? Me olo to sevasmo vriskw thn katastash tragikh edw mesa.

Κοίτα η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμη πιό τραγική...ευτυχώς υπάρχουν μερικοί εδώ μέσα οι οποίοι ο καθένας με τον τρόπο του προσπαθουν να αντισταθούν σε αυτές τις μερικές φορές παλαβομάρες....
Θα ήταν ακόμη πιό τραγική αν ολοι λέγαμε ..μπράβο ...ναι ...έχεις δίκιο...έτσι είναι...και δεχόμασταν οτί κατεβάζει ο καθένας απο το μυαλό του.... π.χ. Με βίασαν εξωγήινοι...!!!!

Στο εσοτέρικα θα ακούσεις πολλά πράματα... μερικά από αυτά είναι ενδιαφέροντα και σε κανουν να λές .... ρε συ μπάς και συμβαίνει;;; αλλά υπάρχουν και θέματα που σε κάνουν να βγαίνεις από τα ρούχα σου...

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος με αυτούς που λένε διάφορες ανοησίες χώρις να έχουν κάποια βάση, θεωρία ή απόδειξη.

Κάποτε κάποιος εδώ μέσα υποστίριζε...και ακόμη νομίζω πώς υποστιρίζει οτι αν βάλεις το χέρι σου σε κατσαρόλα με καυτό νερο υπάρχει τρόπος (κάνοντας κάποιον οραματισμό κλπ κλπ κλπ) να μην πάθεις εγκαύματα...
ΤΡΑΓΙΚΟ;;; Εγω θα σου έλεγα δεν είναι τραγικό...θα ήταν τελειο να γινόταν κάτι τέτοιο...Έλα ντε που όμως όλοι είπαμε σε αυτόν τον άνθρωπο ..καντο μπροστά μας να το δούμε και εμείς οτι γίνεται, αλλά αντιθέτος ο άνθρωπος αυτός δεν ξαναείπε τίποτε για το συγκεκριμένο...(με ελαφρα πηδηματάκια άλλαξε πορεία και θεματολογία)...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ....είναι τραγικό να πετάς την μπαρούφα σου και μετα να μήν μπορείς να την στιρίξεις...

Πάμε παρακάτω....

quote:

Exoume mpei ston 21o aiwna kai yparxei kosmos pou pisteuei oti o Kolokotronhs einai fantasma, kavala st alogo tou kai kanei voltes mexri na ton kalesoume me to pothraki.

Και όπως λοιπόν κατάλαβες και μόνος σου μερικοί ζούν μερικά εκατοντάδες χρόνια πίσω ....
Το ερώτημα είναι τί κανεις με αυτούς τους ανθρώπους πώς τους αντιμετωπίζεις;;;; Δεν θα σου πώ εγώ...και ούτε νομίζω πρέπει να μας επιβάλει κανείς πώς θα τους αντιμετωπίσουμε... ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει ότι θέλει... Άλλος θα τον πέι βλάκα...άλλος θα τον πέι έξυπνο...άλλος θα τον κάνει θεό του....άλλος θα θέλει να του ρίξει ντοματες και μαρούλια...κλπ κλπ κλπ....
Όπως ο καθένας είναι ελευθερος να πει το μακρύ του και το κοντό του ...έτσι και οι ακροατές είναι ελέυθεροι να κρίνουν και να σχολιάσουν...
ΦΟΡΟΥΜ είναι και διάλογος και αλλαγή απόψεων (όποιες και αν είναι αυτές) πρέπει να γίνονται...

quote:

....giati sthn periodo polemou den parousiazetai kamia psyxikh arrwstia px sxizofrenia....

σωστά....τότε ο άνθρωπος δεν έχει την πολυτέλεια να αφήσει αχαλίνωτο το μυαλό του και να φαντασιώνεται...

quote:

Piaste enan opoiondhpote an8rwpo kai peite: x8es milhsa m enan daimona. Mou grapse ston toixo 8a pe8aneis me aima.

Ναι..να έχεις και φωτογραφική μηχανή να βγάλεις φωτογραφία την έκφρασή του....

Κουράγιο....θα το χρειαστέις...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 04:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στο Esoterica φίλε anubarak. Αν χρησιμοποιούσες μάλιστα ελληνικούς χαρακτήρες θα ήταν ακόμα πιο ευανάγνωστο το post σου για να έχουμε και έναν ομορφότερο για τους αναγνώστες διάλογο.

Παρατηρώ , με όλο το σεβασμό ότι έχεις βγεί απο τα ρούχα σου. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σε αρκετά πράγματα αλλά μπορώ έστω και λίγο να κάνω το δικηγόρο του "διαβόλου" και να πάω στον αντίποδα, πάντα με φιλική διάθεση και χωρίς στείρα αντιπαράθεση.
.Η θέση σου είναι σαφής και δεν θα εκφέρω τη δική μου απλά θα τοποθετήσω συλλογισμούς σαν δικηγόρος που μου ανέθεσε η αλλη πλευρά την υπεράσπιση της π.χ (εδώ είναι που ταιριάζει γιατί δικηγόρο σε βάλαμε??????).
Διαχωρίζω επίσης τον εαυτό μου εξαρχής απο τον εκλαικευμένο αποκρυφισμό στύλ ποτηράκι, είδε η θειά μου και άκουσε η μάνα μου, πάρε ένα κερί και δές την φάτσα στον καθρεπτη κτλ και αυτά που προβάλει το Χόλυγουντ για να "μαγέψει" τον αμύητο θεατή που ότι δεί σαγηνεύεται και το θεωρεί δεδομένο λόγω άγνοιας.

quote:
Pisteuete se pneumata e? Se daimones kai pothrakia?

Προσωπικά πιστεύεις μόνο σε αυτο που βλέπεις και κατανοεί ο νούς σου φίλε μου??? Το μυαλό μας π.χ δεν το βλέπουμε, αλλά εργαζόμαστε με αυτό καθημερινά και πολλοί λένε ότι ο εγκέφαλος είναι μόνο ένα μικρό τμήμα της έδρας του. Γιατί όλες οι φυλές,κουλτούρες,αρχαίοι λαοί συχνά εντελώς απομακρυσμένοι μεταξύ τους πίστευαν στην ύπαρξη τέτοιων οντοτήτων?
Οντως υπήρχαν ή ήταν η εξατομικευμένη αναπαράσταση των εσωτερικών τους ψυχολογικών συμπλεγμάτων???? Εδώ για να έχει κανείς άποψη θα έπρεπε να διαβάσει πολύ, να δεί ή να καταγράψει μαρτυρίες και να πειραματιστεί πολύ σε προσωπική βάση για να δεί άν όντως παίζει το ένα ή το άλλο. Αβίαστη κριτική η οποία δεν στηρίζεται σε βιωματική εμπειρία είτε απο την μία πλευρά είτε απο την άλλη δεν βγάζει αξιόπιστα συμπεράσματα.
Μιά παλιά παροιμία λέει ότι όπου υπαρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

quote:
O an8rwpos den katafere pote na kseperasei to fovo tou gia to 8anato opws fainetai, oxi mono pisteuei oti 8a yparxei kai meta8anaton zwh, alla oti 8a zhsei kai se kapoia "meta"koinwnia me kaka kai kala pneumata kai oles oi mnhmes tou 8a meinoun zwntanes kai 8a tis kouvalaei san psyxh.

Xμμ,έστω ότι έχεις δίκιο καθώς δεν αποδεικνύεται επιστημονικά και συμφωνώ. Μπορείς όμως να πείσεις κάποιον ο οποίος π.χ ήταν στο χειρουργείο και είδε την εγχείρηση όλη live, και μετά έλεγε στους γιατρούς πως τον έκοψαν εδώ ή εκεί και τι ακριβώς έκαναν. Η έπεσαν σε κώμα και όταν επανήρθαν είχαν φέρει ακριβείς πληροφορίες πίσω?? Δύσκολο το κόβω , γιατί λάθος ή σωστός , φαντασιόπληκτος ή μη είχε βιωματική εμπειρία.

quote:
Den mporei na syllavei kaneis th diafora EGW kai th diafora ESY, giati den exei syllavei ena: thn pemptousia ths zwhs, thn KSEXWRISTH PROSWPIKOTHTA.

Σε αυτό οποιοσδήποτε "μεταφυσικός" θα απαντούσε ότι άλλο η ψυχή και άλλο η γήινη προσωπικότητα, κάτι που οι Ανατολικοί λαοί το έχουν δεδομένο και για αυτό κλαίνε όταν γεννιέται κάποιος (λόγω του πακέτου της ζωής που θα φάει μπροστά) και χαίρονται όταν φεύγει. Ισχυρίζονται ότι ο Μπάμπης θα γίνει Βαγγελιώ, θα γίνει Αλέκος κ.ο.κ έως οτου πάρει τα μαθήματα του και τελειοποιηθεί σιγά σιγά ως άνθρωπος.
Αν τους πείς σιγά μ@λ@κίες, θα σου πούν γιατί ο ένας γεννιέται στα πούπουλα και ο άλλος στα παγκάκια??? Τυχαίο??? Και άν είναι τυχαίο τότε η Τύχη είναι κάτι ανώτερο απο τον άνθρωπο, άρα κάτι "Θείο" άρα ο "Θεός" που τα έφτιαξε όλα εν αρμονία όπως φαίνεται στην τελειότητα της Φύσης, δεν θα άφηνε κανέναν παραπονεμένο θα λέγανε. Η βιοθεωρία της μίας ζωής (ότι φάμε,ότι πιούμε κτλ ή μια ζωή την έχουμε) είναι τελείως διαφορετική απο την δική τους.
Ο κονομημένος επιχειρηματίας (στην πλάτη των εργαζόμενων του βέβαια) με το κάμπριο σήμερα στην επόμενη ζωή να γεννηθεί στο Πακιστάν να πουλάει χαρτομάντηλα λένε. Το δόγμα βέβαια της μετενσάρκωσης συναντάται σε όλους τους λαούς και σε μάς τους Χριστιανούς αναθεματίστηκε μαζί με τον Πατέρα Ωριγένη στην Σύνοδο της Λαοδικείας, απο άλλους "φωτισμένους" Πατέρες.

quote:
Diavaste mono pws symperiferetai ena atomo me dixasmenh proswpikothta. Einai DYO atoma se ena myalo. Auto shmainei oti exei DYO psyxes??? H oti einai daimonismeno?!

Είναι γνωστό ότι πλείστες ασθένειες στον Μεσαίωνα της ανήγαγαν σε δαιμονισμό λόγω αγνοιας και σκοταδισμού. Ο ψυχολογικός επιστημονικός όρος όμως για την ιδιωτεία είναι alienation και αυτό εγείρει πολλά ερωτήματα.
Ενας λαικός "μεταφυσικός" χωρίς ιδιαίτερη γνώση θα έλεγε όμως :Εχεις παρακολουθήσει όμως ποτέ κανέναν εξορκισμό??? Εχεις ακούσει ποτέ αμόρφωτο οικοδόμο να μιλάει σε καμιά δεκαριά γλώσσες με τέλεια άρθρωση και να σύρει καμιά δεκαρια ατομα που τον κρατάνε?? Κάνε μία βόλτα στην εκκλησία του Αγίου Κυπριανού στη Χασιά να δείς ιδίοις όμμασι. Ο ψυχολόγος βέβαια θα έλεγε ότι μόνο Χριστιανοί δαιμονίζονται και έχουν θρησκοληψία. Ενας προχωρημένος αποκρυφιστής με βαθιά γνώση του αόρατου ίσως έλεγε ότι οι ψυχές που έμειναν κάτω επιθυμουν να μπούν κάπου μέσα και μόλις βρούν τρύπα στην αύρα κάποιου το κάνουν. Υπάρχουν πολλές καταγεγγραμένες περιπτώσεις που είναι πολύ παράξενες και περίεργες και έχουν μείνει στα άλυτα προβλήματα της Ψυχιατρικής επιστήμης.

quote:
Kanena plasma ston kosmo den gnwrizei oti 8a pe8anei ektos apo ton an8rwpo.

Αμα ρωτήσεις κάποιο βοσκό που τρέφει πρόβατα θα σου πεί ότι με το που σκάει μύτη με το μαχαίρι στην τσέπη πριν σφάξει το πρόβατο , αυτο έχει πανιάσει και τρέμει σύγκορμο και βελάζει με τέτοιο τρόπο που σου σπαράζει την καρδια. Με την ίδια διαίσθηση που ένα σκυλι θα έβρισκε το αφεντικό του ανάμεσα σε χιλιάδες άτομα.

quote:
Pisteuete dhladh oti an yphrxe mia stis 10.000 pi8anothtes na yparxei mia aorath dynamh pou spaei tzamia, metakinei karekles, tromazei san auth enos ... "DAIMONA" de 8a thn eixan twra me to meros tous oi Amerikanoi, kai oi ka8e Amerikanoi sto parel8on wste na eksyphretoun ta symferonta tous??

Οι Αμερικανοί έσκασαν πολλά εκατομμύρια δολλάρια στο Stargate project για τις δυνάμεις του Νού και πως αυτές καλλιεργούνται, άσχετα αν αναιρέθηκαν τα αποτελέσματα ως μη στατιστικά αξιοποιήσιμα. Τώρα κατά τα αρχαία γραπτά αυτών που τους επικαλούνταν άν υπήρχαν ή υπάρχουν, κανένας εάν το κατάφερνε δεν θα πήγαινε στους Αμερικάνους ή στους ρώσους καθως η βιοθεωρία του είναι διαφορετική. Με το σημερινό φώς των πειραματιστών πανω στα αρχαία αυτά βιβλία επικλήσεων οι περισσότεροι μιλούν για ένα πολύ προωθημένο σύστημα απώθησης ψυχολογικών συμπλεγμάτων , βίαιο και επικίνδυνο γιατί ο καθένας μας υποστηρίζουν έχει τους "δαίμονες" του. Η λέξη Δαίμων βέβαια για τους δικούς μας Αρχαίους έλληνες είχε τελείως διαφορετική έννοια.

quote:
Kata kapoio tropo vevaia thn exoun me to meros tous, giati oles autes oi tainies tou Hollywood sto stylaki ths 6hs ais8hshs, exoun dhmiourghsei mikrotraumata se poly kosmo wste na mhn kleinei mati olo to vrady, na postarei koufa post etc mono kai mono gia na dhmiourghsei mia atmosfaira.

Εδώ θα συμφωνήσω αλλά φταίει και ο κόσμος που τα καταπίνει αμάσητα και δεν ψάχνει περαιτέρω για τιποτε ούτε προβληματίζεται. Δηλαδή τον Κώδικα Ντα Βίντσι περιμένει κάποιος για να μάθει την Σύνοδο της Λαοδικείας και τα "Ευαγγέλια" που αποπέμφθηκαν απο την τότε Εκκλησία. Μαζί με αυτό θα χάψει και άλλες εκατοντάδες ανακρίβειες του Dan Brown ή δεν θα πιστέψει τίποτα.Και οι δύο στάσεις είναι λάθος κατά την ταπεινή μου γνώμη.

quote:
Ti ginetai me to petrelaio? Poia 8a einai ta epomena 8ymata tou karkinou??? Posa eidh zwwn eksafanisthkan??

Σωστά ερωτήματα. Οσο για το τελευταίο σχεδόν όλα εκτός απο τον άνθρωπο.

quote:
giati sthn periodo polemou den parousiazetai kamia psyxikh arrwstia px sxizofrenia.

Xμμμ όταν οι εφημερίδες έγραφαν για τα πολλαπλά ψυχικά κρούσματα που είχαν οι αμερικανοί στρατιώτες ειδικά στα αεροπλανοφόρα ειπώθηκε ότι κάποιοι αξιωματικοί μίλησαν ανεπίσημα και είπαν ότι το Πεντάγωνο είχε πληροφορίες ότι οι Ιρακινοί είχαν επιστρατεύσει μέσα ψυχικής επίθεσης μέσω των εξπέρ "ιερέων" τους οι οποίοι πιθανά να το βλεπαν και θείο έργο. Who knows???

quote:
OK 8a me vlepete san airetiko san daimona san saboter isws kapoios na m pei anedh h opis8odromiko, ALLA kante auto: Kateveite 5-10 lepta eksw sto dromo brosta ap thn porta sas. Piaste enan opoiondhpote an8rwpo kai peite: x8es milhsa m enan daimona. Mou grapse ston toixo 8a pe8aneis me aima

Κανένας δεν θα σε πεί έτσι φίλε μου, συζήτηση κάνουμε και ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του. Κανένας πάντως "δαίμονας" δεν θα γραφε κάτι τέτοιο σε εναν τοιχο εάν υπήρχε. Αυτό είναι χολυγουντιανό. Οσο για τον τύπο στο δρόμο πιθανά να σου πεί για το δικό του "αρχιδαίμονα" πιστωτική , ο οποίος τρέφει τους υποτακτικούς του "βαρονους δαίμονες"(ανάγκες επιβίωσης και επιθυμίες ακράτητες) και θα φωνάξουν τον Αρχιδιάβολο ονόματι Τράπεζα που θα του πάρει το σπίτι εναντι πινακίου φακής και θα του πιεί το ΑΙΜΑ.

Οσον αφορά πάντως τις αισθήσεις μας ως αξιόπιστο εργαλείο οι αρχαίοι μάγοι πίστευαν ότι χρειαζόταν ιδιαίτερη εκπαίδευση να τις καλλιεργήσει κάποιος (βλέπε αρχαία ιερατεία π.χ Αιγυπτιακά)για να δεί αποδείξεις απτές του αόρατου κόσμου. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τις φυσικές.
Η λεπτή γλώσσα του δοκιμαστή κρασιών πληρώνεται ακριβά απο την οινοποιία. Εάν μας βάλουν πανί στα μάτια και πιάσουμε σχοινιά , ο ορειβάτης (και υπάρχουν αρκετοί καλοί εδώ μέσα απο ότι ξέρω) θα αντιληφθεί πολύ εύκολα ποιό ειναι νάυλον,ποιό κανάββινο κτλ Ετσι λοιπόν λέγεται και για τους αναζητητές του αόρατου ότι εξασκούν και αυτοί τα αιθητήρια τους για να πιάσουν και παραπάνω "σταθμούς". ΑΝ αληθεύει η δεοντολογία θα επέβαλλε να τους αξιολογήσουμε όπως και στην περίπτωση των σχοινιών ειδάλλως η σύγκριση είναι άνιση.

Υ.Γ Οσον αφορά τη διαστροφή που έπαιζε στο Μεσαίωνα με τους δαίμονες το βιβλίο του Δόκτορος Φάουστ (ο οποίος ήταν υπαρκτό πρόσωπο και όχι ευφήημα του Γκαίτε) ΠΕΡΙ ΜΑΓΕΙΑΣ θα δώσει πολλές εξηγήσεις για το πώς αντιμετώπιζαν κάποιοι όπως ο Φαουστ αυτά τα θέματα. Εκεί είναι αλλιώς , δεν θυμίζει Χόλυγουντ και αξίζει τον κόπο έστω και για να γελάσει κανείς ή να μπεί σε βαθιές σκέψεις αναλόγως με την βιοθεωρία του.

Edited by - Yngwie on 15/07/2006 04:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 13:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω συζητήσει με πολλά άτομα σαν το φίλο Ανουμπαράκ.
Δυστυχώς σχεδόν πάντα η συζήτηση κατέληγε σε αδιέξοδο.
Ο καθένας έχει μια σταθερή κοσμοθεωρία και την υποστηρίζει αμετάκλητος χωρίς καμιά πρόθεση να αλλάξει έστω και για λίγο την γνώμη του.

Και εγώ ήμουν υλιστής στο παρελθόν αλλά κάποια πράγματα που έζησα με ρευστοποίησαν από το σταθερό σημείο συναρμολόγησης του νου μου ώστε να αλλάξει και η κοσμοθεωρία και ουσιαστικά ολόκληρη η ζωή μου


Η απάντηση του Yngwie ήταν αρκετά καλή. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτή

Μόνο θα ήθελα να πω πως ο λόγος που έχει καταλήξει σε αυτό το σημείο η ανθρωπότητα είναι η απώλεια της αίσθησης του μέτρου
Τώρα η ανθρωπότητα βρίσκεται στο άκρο του υλισμού
Για αυτό μην κατηγορείτε αυτούς που προσπαθούν να εξισορροπήσουν κάπως τα πράγματα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε anubarak, καλώς ήλθες στις συζητήσεις του Esoterica.
Όπως σου επεσήμανε κι ο φίλος Yngwie, καλό είναι να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες προκειμένου να είναι ευανάγνωστα τα μηνύματα μας.

Επιπλέον, μιας κι ο τίτλος είναι ασαφής ως προς το περιεχόμενο του και πιθανόν σε μια μελλοντική Αναζήτηση οι χρήστες που θα θέλουν να εκθέσουν τις απόψεις τους επάνω σ' αυτό το θέμα να μη μπορούν να το βρουν, θα πρέπει να τροποποιηθεί.

Έχεις κάποιον τίτλο υπόψιν σου, φίλε μου, που να είναι ενδεικτικός για το θέμα?

Επειδή όμως το θέμα ταιριάζει καλύτερα στην Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. κι όχι στο .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. θα πρέπει να μεταφερθεί σε εκείνη.
Προκειμένου να ενημερωθείς για τη μεταφορά τόσο εσύ όσο κι οι υπόλοιποι φίλοι που έχουν συμμετάσχει ή σκοπεύουν να συμμετάσχουν, αυτό θα γίνει σε 2 μέρες από τώρα.

Πιστεύω πάντως πως το θέμα σου μπορεί να λάβει πολλές προεκτάσεις και να φιλοξενήσει ένα πλήθος απόψεων.
Και φυσικά κανείς δε νομίζω οτι θα σε χαρακτηρίσει ως αιρετικό ή σαμποτέρ από την στιγμή που καταθέτεις τις απόψεις σου σε πολιτισμένα πλαίσια.

Αγαπητέ ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ, αναφέρεις:

quote:
Κάποτε κάποιος εδώ μέσα υποστίριζε...και ακόμη νομίζω πώς υποστιρίζει οτι αν βάλεις το χέρι σου σε κατσαρόλα με καυτό νερο υπάρχει τρόπος (κάνοντας κάποιον οραματισμό κλπ κλπ κλπ) να μην πάθεις εγκαύματα...

αν θυμάμαι καλά είχες καταθέσει τις απόψεις σου σχετικά με αυτό το θέμα στο αντίσοιχο topic.
Θεωρώ λοιπόν πως είναι περιττό να κάνεις την συγκεκριμένη αναφορά και σε αυτό το topic από την στιγμή που δεν σχετίζεται με αυτό.

quote:
Και όπως λοιπόν κατάλαβες και μόνος σου μερικοί ζούν μερικά εκατοντάδες χρόνια πίσω ....
Το ερώτημα είναι τί κανεις με αυτούς τους ανθρώπους πώς τους αντιμετωπίζεις;;;; Δεν θα σου πώ εγώ...και ούτε νομίζω πρέπει να μας επιβάλει κανείς πώς θα τους αντιμετωπίσουμε... ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει ότι θέλει... Άλλος θα τον πέι βλάκα...άλλος θα τον πέι έξυπνο...άλλος θα τον κάνει θεό του....άλλος θα θέλει να του ρίξει ντοματες και μαρούλια...κλπ κλπ κλπ....
Όπως ο καθένας είναι ελευθερος να πει το μακρύ του και το κοντό του ...έτσι και οι ακροατές είναι ελέυθεροι να κρίνουν και να σχολιάσουν...
ΦΟΡΟΥΜ είναι και διάλογος και αλλαγή απόψεων (όποιες και αν είναι αυτές) πρέπει να γίνονται...

Αλήθεια, πως αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους αυτούς οι οποίοι αναφέρουν κάποια πράγματα ή απόψεις οι οποίες είναι αντίθετες από την δική σου?
Σίγουρα είναι ένα θέμα το οποίο πολλές φορές απαιτεί μεγάλη σκέψη αλλά και την κατάλληλη διάκριση από μέρους μας.

Η κριτική απέναντι σε μια ιδέα όταν είναι εκφρασμένη με έναν τρόπο τέτοιο που να προάγει τον γόνιμο διάλογο είναι θεμιτή.
Η κριτική όμως απέναντι στο πρόσωπο που την εκφράζει σίγουρα δεν είναι θεμιτή...
Εάν κάποιος υποστηρίζει μια άποψη η οποία είναι αντίθετη από την δική μας ή μας φαίνεται ως μη σοβαρή δικαιοδοτούμαστε εμείς όλοι να ειρωνευτούμε, να βρίσουμε, να χλευάσουμε?
Μάλλον όχι, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας τι αντίκτυπο θα μπορούσε να έχει μια τέτοια αντιμετώπιση σ' αυτόν τον άνθρωπο.
Κι αυτό, φίλε μου, είναι κάτι πολύ σημαντικό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 16:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ, αναφέρεις:

quote:
Κάποτε κάποιος εδώ μέσα υποστίριζε...και ακόμη νομίζω πώς υποστιρίζει οτι αν βάλεις το χέρι σου σε κατσαρόλα με καυτό νερο υπάρχει τρόπος (κάνοντας κάποιον οραματισμό κλπ κλπ κλπ) να μην πάθεις εγκαύματα...

αν θυμάμαι καλά είχες καταθέσει τις απόψεις σου σχετικά με αυτό το θέμα στο αντίσοιχο topic.
Θεωρώ λοιπόν πως είναι περιττό να κάνεις την συγκεκριμένη αναφορά και σε αυτό το topic από την στιγμή που δεν σχετίζεται με αυτό.



ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ..ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ???? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ??? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ???
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΓΡΑΜΜΑΤΑ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ.....
Ε ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ .....

ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ....ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ???
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ???? ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΑΣ ??? ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ?? ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΖΩΝΗ??? ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΩ....

ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΤΠΩΣΗ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..... ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΗ.... !!!!

quote:

Η κριτική απέναντι σε μια ιδέα όταν είναι εκφρασμένη με έναν τρόπο τέτοιο που να προάγει τον γόνιμο διάλογο είναι θεμιτή.
Η κριτική όμως απέναντι στο πρόσωπο που την εκφράζει σίγουρα δεν είναι θεμιτή...


Κατά την άποψή μου αυτό είναι τελεώς λανθασμένο ...και η ιδέα αλλά και το πρόσωπο που εκφράζει την ιδέα έχουν την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να δεχθούν κριτική... Και τα δύο συνδέονται....

quote:

Εάν κάποιος υποστηρίζει μια άποψη η οποία είναι αντίθετη από την δική μας ή μας φαίνεται ως μη σοβαρή δικαιοδοτούμαστε εμείς όλοι να ειρωνευτούμε, να βρίσουμε, να χλευάσουμε?


Γιατί όχι.... ο καθένας όπως νομίζει.... ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ.... και από τι στιγμή που αποφασίζουμε να γράψουμε σε ένα ανοιχτό για όλους φόρουμ...τότε πρέπει να έιμαστε έτοιμοι και να δεχτούμε κάθε είδους κριτική...Πες οτι πήγενε ο Ε.Τ. βιασμένος φίλος μας στην πλατεία Συντάγματος και εκφώνιζε αυτά που μας είπε εδώ μέσα...Είμαι σίγουρος οτι θα υπήρχαν άτομα τα οποία θα τον πίστευαν και άτομα τα οποία θα του πετούσαν κρουασάν .... όπως και άτομα που θα προσπαθούσαν με άλλο τροπο να εκφρασουν την γνώμη τους.... έτσι είναι και εδώ μέσα....

quote:

Μάλλον όχι, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας τι αντίκτυπο θα μπορούσε να έχει μια τέτοια αντιμετώπιση σ' αυτόν τον άνθρωπο.
Κι αυτό, φίλε μου, είναι κάτι πολύ σημαντικό...

Μεγάλα παιδιά είμαστε και οι περισσότεροι που γράφουν εδώ μέσα έχουν την δυνατότητα να απαντήσουν σε καθε είδους κριτική...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 16:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΖΑΧ ΧΑΖΑ καταλαβαίνεις τι εννοεί ο συντονιστής Dying Incubus, τα παραδείγματα που έγραψες, των βιβλιογραφιών, δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με το γεγονός που αναφέρθηκε.

Οι εντυπώσεις που έχεις είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη, «εντυπώσεις».

Στο θέμα της κριτικής όχι μόνο των συμπεριφορών αλλά και των ατόμων, θα σε παρακαλέσω να σκεφτείς την προτροπή του Dying Incubus.

Ο παρόν χώρος συζητήσεων είναι ανοιχτός προς όλους αρκεί να τηρούνται οι κανόνες του. Έχεις καταλάβει πιστεύω ότι προάγουμε τον υγιή διάλογο, γι΄αυτό σε παρακαλώ προσπάθησε να τοποθετήσε μέσα στα πλαίσια που ανέφερε ήδη ο Dying Incubus.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 16:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ, λυπάμαι που μετέφρασες την σύσταση μου ως απαγόρευση.
Αν το μεταφράζεις έτσι λοιπόν χάνεις το ουσιαστικό νόημα αυτής της προτροπής που είναι η ηθική υποχρέωση όλων μας να δείχνουμε σεβασμό απέναντι στον χώρο που μας φιλοξενεί αλλά και προς τους υπόλοιπους ανθρώπους που συμμετέχουν σ' αυτόν.

Όλοι μας όταν θελήσαμε να συμμετάσχουμε εδώ συμφωνήσαμε σε κάτι πολύ βασικό που γίνεται σαφές στους Κανονισμοί Λειτουργίας:

quote:
Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες


Εάν όντως συμφωνείτε με τους Κανονισμούς και τις Πολιτικές που δηλώνονται σ'αυτήν την συμφωνία καθώς και με τα κριτήρια που αναφέρονται, προχωρήστε πατώντας το κουμπί "Συμφωνώ!" παρακάτω, ειδάλλως πατήστε "Ακύρωση".


Κι όλοι μας πατήσαμε την επιλογή "Συμφωνώ" AZAX_XAZA...

Η ελευθερία, αγαπητέ, δεν περιορίζεται στο να μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε και να πράττουμε επίσης ό,τι θέλουμε.
Ελευθερία είναι να μπορούμε να ανοίξουμε εμείς οι ίδιοι το νου μας και να τον απαλλάξουμε από τα πιθανά εμπόδια του.

Επειδή καλό θα ήταν να μην εκτραπεί η αρχική πορεία της συζήτησης που δόθηκε από τον αγαπητό anubarak, θα μπορούσες AZAX_XAZA να μου αποστείλλεις ένα e-mail αν χρειάζεσαι κάποια περαιτέρω διευκρίνηση.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 21:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο θα ήθελα να πω πως ο λόγος που έχει καταλήξει σε αυτό το σημείο η ανθρωπότητα είναι η απώλεια της αίσθησης του μέτρου
Τώρα η ανθρωπότητα βρίσκεται στο άκρο του υλισμού
Για αυτό μην κατηγορείτε αυτούς που προσπαθούν να εξισορροπήσουν κάπως τα πράγματα

Συμφωνώ ως προς το πρώτο (την απώλεια της αίσθησης του μέτρου) διαφωνώ ως προς το δεύτερο (την εξισορρόπηση). Εγώ βλέπω απώλεια της αίσθησης του μέτρου και από την μεριά της "μεταφυσικής ή του παράξενου". Ποτέ άλλοτε νομίζω δεν κυκλοφορούσαν τόσο παράλογες απόψεις και μάλιστα προσπαθώντας να επενδυθούν με επιστημονικό ρούχο. Οτι @αλακία κατέβει στο μυαλό του καθενός, όσο ακραία κι αν είναι, αποκτά αμέσως φανατικούς οπαδούς. Αυτό δεν είναι ανησυχητικό ως προς την πορεία μας στον 21ο αιώνα;!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 00:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


για να μην μπερδευουμε τος βουρτσες με τος σκουπες, τι εννοει ο καθενας οταν λεει πνευμα?

εγω για παραδειγμα δεχομαι οτι ολα εχουν "πνευμα" στην Φυση, αλλά θεωρω κατασκευασμα του ανθρωπινου μυαλου τους δαιμονες που περιμενουν καποιοι ναρθουν με το ποτηρακι ή με την σολωμονικη


ισως οι σπηλαιοδιφες μας να γνωριζουν πρακτικα και καλυτερα απο τους αναζητητες του καναπε, αν και "αμφισβητιες", την σχεση ανθρωπου - Φυσης, οταν ανα πασα στιγμη μπορει να τα τιναξεις...

ακραιες καταστασεις προκαλουν συνειδησιακες εμπειριες


το αν τις αποδεχεσαι ή πως τις ερμηνευεις ειναι αλλο θεμα...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 12:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OK 8a me vlepete san airetiko san daimona san saboter isws kapoios na m pei anedh h opis8odromiko

Αν σε πει καποιος δαιμονα και σε καλεσει με το ποτηρακι του (διαφημιστικο της Vodafone) να μας το πεις , μπας και δουμε ασπρη μερα.

quote:
De synh8izw na kanw post se forum, eidika se tetoiou eidous giati to vriskw askopo k aisxro. Ntroph.

Αλλα αν το θεωρεις ασκοπο και αισχρο , γιατι εγινες μερος του ;

Η δεν εγινες;


Φιλικα παντα


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 01:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε anubarak νομίζω πως η κοσμοθεωρία σου είναι ελλειπής. Όχι μόνο η δική σου αλλά και όλων μας ίσως. Το θέμα όμως είναι ότι είσαι απόλυτος και αυτό δε βοηθάει την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης και αναζήτησης της αλήθειας των πραγμάτων.

Πολύ απλά θα πω το εξής.

Η απλή υλιστική άποψη του κόσμου προϋποθέτει μία φυσική αιτία όλων των γεγονότων. Για πες μας όμως πώς ξεκίνησε το σύμπαν; Υπήρχε κάποια αιτία για το big bang; Ο νόμος της αιτιότητας δεν γίνεται να πηγαίνει επ' άπειρον προς τα πίσω έτσι δεν είναι; Αυτό έχει αιτία κάτι προηγούμενο, το προηγούμενο κάτι πριν, κάτι άλλο πιο πριν... μέχρι πού όμως;

Κι αν παραβιάστηκε ο νόμος της αιτιότητας μία φορά, γιατί να μην παραβιάζεται και άλλες;

Δώσε απάντηση πρώτα σε αυτό το ερώτημα και μετά μπορούμε να μιλήσουμε για απόλυτο υλισμό. Διαφορετικά δεν έχουμε το δικαίωμα.


«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 09:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δώσε απάντηση πρώτα σε αυτό το ερώτημα και μετά μπορούμε να μιλήσουμε για απόλυτο υλισμό.


Και με το να μιλάμε για δαίμονες και ποτηράκια, εξωγήινους που βίασαν γήινους, σπηλιές που ξεκινάνε από Αθήνα και βγάζουν Θεσσαλονικη (με ΣΕΟ στη Λαρισα) και οραματισμούς για δήθεν αντοχή του ανθρώπινου χεριού σε κατσαρόλα με καυτό νερό......θα δώσουμε απάντηση σε αυτό το ερώτημα;;;;

quote:

Διαφορετικά δεν έχουμε το δικαίωμα.

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα... από τον πίο βλάκα μέχρι τον πιό έξυπνο.....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 10:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οστρια

Ειναι παραξενο, καθε φορα που βλεπω σχολιο σου εχω μια δυνατη παρορμηση να σου πεταω το γαντι.


quote:

Ποτέ άλλοτε νομίζω δεν κυκλοφορούσαν τόσο παράλογες απόψεις και μάλιστα προσπαθώντας να επενδυθούν με επιστημονικό ρούχο. Οτι @αλακία κατέβει στο μυαλό του καθενός, όσο ακραία κι αν είναι, αποκτά αμέσως φανατικούς οπαδούς. Αυτό δεν είναι ανησυχητικό ως προς την πορεία μας στον 21ο αιώνα;!



Ο Ανθρωπος ειναι ηταν και θα ειναι ανθρωπος. Κουβαλαει στο κεφαλι του περισσοτερη λογικη απο οση μπορει να αποδεχτει το συναισθημα του.

Ετσι λοιπον, οταν η λογικη λεει "Μαγκα μου, ωραια η ζωη, αλλα ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν. Ετοιμασου λοιπον για ολικη εκμηδενιση σε καμια 70αρια χρονια (αν δεν πινεις, καπνιζεις, οδηγεις χωρις κρανος, κτλ)".

Το συναισθημα αντιδρα με ΑΡΝΗΣΗ, και λεει "Πριτς που θα εκμηδενιστω σε 70 χρονια, θα ερθουν οι Ανδρομεδιοι με το μαγικο ραβδακι και θα με μετατρεψουν σε 32456325-διαστατο πλασμα με 12 φτερουγες και εκπληκτικη ικανοτητα στο παιξιμο της Τζαμαικανης Αρπας."

Πες μου λοιπον Οστρια (εδω ειναι το σημειο που εκτοξευεται το γαντι).

Γιατι πιστευεις οτι η επιστημινικη και η τεχνολογικη αναπτυξη μπορουν να εχουν καποια επιδραση στην συναισθηματικη ωριμαση του ανθρωπου ωστε να μπορει να δεχτει την πεπερασμενη του υπαρξη που υπαγορευει η λογικη ?


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 10:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν ακουστεί πολά για τις μεταφυσικές ανθρώπινες ικανότητες.
Έχω διαβάσει εκτενώς σε περιοδικά βιβλία αλλά δέν ήμουνα μάρτυς ποτέ άρα δέ μπορώ να πώ τη γνώμη ξεκάθαρα.
Για το χέρι που δέ παθαίνει έγκαυμα σε καυτό νερό μπορεί να εξιγηθεί σά απόλυτη συγκέντρωση κάτι ανάλογο με την αστρική προβολή ή τους αναστενάρηδες. Με την απόλυτη συγκέντρωση μπορούμε να προστατέψουμε κάποιο μέρος του σώματος απο επικύνδινους εξωτερικούς κινδίνους αλλά όλα αυτά είναι θεωρίες.
Έχω διαβάσει μάρτυρες τέτοιου είδους εμπειριών που τις καταθέτουν στα διάφορα forum αλλά δέν γίνεται με τη μία να τους καταδικάσεις ονειροπαρμένους ή ψυχοπαθείς. Ποτέ δέ ξέρεις τι μπορεί να κρίβεται απο πίσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 12:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί ο άνθρωπος να είναι στη φύση του αυτοκαταστροφικός
Φανταστείτε όμως έναν κόσμο όπου αντί επιστήμης θα υπήρχε μαγεία
Θα ήταν πιο όμορφος
Εξάλλου η μαγεία είναι φιλική προς το περιβάλλον, ως ένα βαθμό βέβαια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 13:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tώρα η ανθρωπότητα βρίσκεται στο άκρο του υλισμού
Για αυτό μην κατηγορείτε αυτούς που προσπαθούν να εξισορροπήσουν κάπως τα πράγματα

Απο ο,τι βλεπω πολλοι μπερδευουν τον ορο ΝΑΤΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ με τον ορο ΥΛΙΣΜΟΣ.

Η επιστημη ασχολειται με πραγματα που μπορουν να μετρηθουν γιατι αλλιως δεν μπορει να τα μελετησει.Αν κατι δεν μπορει να μετρηθει δεν μπορουμε να το μελετησουμε και ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει γιαυτο οπως πχ. για τηνψυχη,τον θεο,τις διαφορες υπερφυσικες δυναμεις κτλ. που υποτιθεται οτι υπαρχουν αλα ως μη μετρησιμες τιμες δεν μπορει να ελεγχθει η υπαρξη τους.

Αυτο (την ενασχοκηση με πραγματα που μπορει να μετρηθουν)πολλοι μεταφυσικοι το βαφτιζουν λανθασμενα ως υλισμο.

Κατηγορουμε οσους αποδεχονται αμφιβολης ποιοτητας αποδειξεις για να πιστεψουν σε οτιδηποτε.

Στην κατηγορια των αμφιβολων αποδειξεων ανηκουν:

-οι ανεκδοτες μαρτυριες
-πληροφοριες απο αναξιοπιστες πηγες
-πληροφοριες και θεωριες που δεν δοκιμαστηκαν πειραματικα
-πληροφοριες και θεωριες που απετυχαν ξανα και ξανα και ξανα στις πειραματικες δοκιμες

Δεν θεωρουμε αξιοπιστα συμπερασματα που υποστηριζονται απο:

-επιχειρηματολογια απο την αγνοια (η επιστημη δεν ξερει τι κρυβεται πισω απο το Χ φαινομενο αρα υπαρχει κατι μεταφυσικο εκει)
-επικληση στην αυθεντια (πχ ο ταδε σπουδαιος ανθρωπος το ειπε αρα ειναι σωστο) κτλ
-παρερμηνεια ή διαστρεβλωση ορθα εκπονημενων επιστημονικων μελετων
-που ληφθηκαν με βαση μονο τα στοιχεια που τις υποστηριζουν χωρις να λαβουν υποψη και τα στοιχεια που τα καταριπτουν

Α επι του σχολιου με το βραστο νερο και την λανθασμενη συγκριση με τα ανστεναρια:

Στα αναστεναρια υπαρχει ενα μονωτικο στρωμα στακτης που προστατευει το ποδαρακι του αναστεναρη.Στο βραστο νερακι δεν υπαρχει κανενα μονωτικο υλικο για να σωσει το δερματακι σου απο το τσουρουφλισμα (γιαυτο και δεν βλεπουνε βραστονεροαναστεραρηδες χεχεχε).Ο κυριος Πανος που μας διαβεβαιωνε οτι το παιδακι στην Αφρικη που εζησε με τους πιθηκους εβλαε το χερι του στο βραστο νερο και δνε καηκε επειδη ειχε μεγαλωσει με τα πιθηκια και δεν γνωριζε οτι θα καει εγινε καπνος μολις του ζητηθηκε να επαναλαβουμε το πειραμα με πειραματοζωο τον ιδιο(υποστηριζε οτι ηταν INDIGOμε ενεργοποιημενους τους εξτρα κλωνους του DNA του και οτι μπορουσε να κανει πραγματα και θαυματα).

Καταλαβαινετε γιατι εχει μεγαλη σημασια το πειραμα στην επιστημη?


Οσο για την σχεση αιτιας αιτιατου :
1.δεν καταριπτει το Big Bang αφου υπαρχουν στοιχεια πειραματικα που υποστηριζουν την υπαρξη αυτου του φαινομενου.Το τι υπηρχε πριν αν υπηρχε ομως θα μας το πουνε οι φυσικοι και οχι τα μεντιουμ ή οι θρησκευτικοι ηγετες να ειστε σιγουροι γιαυτο.

2.Δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικη η σχεση αιτιας-αιτιατου για να βαφτιστει ενα φαινομενο ως αυθεντικο.Θα πρεπει καταρχας να μπορει να παρατηρηθει/καταγγραφει απο όλους όσους διαθετουν τον καταλληλο εξοπλισμο και στις καταλήλες για την παρατηρηση του συνθηκες.Αν καποιος ισχυριζεται οτι βλεπει εναν ροζ ελεφαντα αλλα οτι μπορει να τον δει μονον αυτός ε....

Edited by - medtech on 20/07/2006 13:43:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 15:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε ο κόσμος να ήταν μόνο υλικός. Ότι τον αποτελούσε να ήταν μόνο η ύλη, υπαρκτά να είναι μόνο όλα όσα μπορούν να δουν τα μάτια μας και όλα όσα θα μπορούσαν να περιγράψουν οι λειτουργίες του εγκεφάλου μας. Θα μπορούσε επίσης κάθε πιστεύω να αποτελείτε μόνο κατόπιν έρευνας και αποδείξεων από επιστημονικής πλευράς.

Θα μπορούσε….

Αλλά για να μπορούσε σε μένα προσωπικά θα έπρεπε κάποιος να μου αποδείξει ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα άλλο από ύλη.

Δεχόμενοι μόνο τον κόσμο αυτό κινδυνεύουμε από μια ωμή οπτική και ουσιαστικά και από κάποια ανουσιότητα ύπαρξης, επιπλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος για να οδηγηθεί κάποιος σε αναζητήσεις ή σε αυτογνωσία.

Θα μπορούσε ο κόσμος να ήταν μόνο πνευματικός. Ότι τον αποτελούσε να ήταν μόνο πνεύμα, υπαρκτά να είναι όλα όσα μπορούν να ανακαλύψουν οι αισθήσεις μας και όλα όσα θα μπορούσαν να περιγραφτούν από την ψυχή μας, καμιά φορά κι όλα όσα θα μπορούσαν να δουν τα μάτια μας πάντα όμως μέσα από το πέπλο μια άλλης διάστασης. Θα μπορούσε επίσης κάθε πιστεύω να αποτελείτε μόνο από αισθητικές λήψεις και βιώματα.

Θα μπορούσε…

Αλλά για να μπορούσε σε μένα προσωπικά θα έπρεπε κάποιος να μου αποδείξει ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα άλλο από πνεύμα.

Δεχόμενοι μόνο τον κόσμο αυτό κινδυνεύουμε να οδηγηθούμε σε μια οπτική που πολλές φορές μπορεί να μας πλανέψει ή να πέσουμε σε δεισιδαιμονίες και πολλές φορές παραφροσύνη, επιπλέον δεν θα είχαμε κανένα λόγω για να οδηγηθούμε σε μια εξέλιξη της τεχνολογίας και της καλύτερης διαβίωσης μας.


Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα ήταν ο κόσμος αν υπήρχαν μόνο εκείνοι που θα πίστευαν στην ύλη. Τι εξέλιξη θα είχε άραγε και που θα οδηγούταν; Κι αναρωτιέμαι μπροστά σε μια μεγάλη καταστροφή της ύλης, όπως είναι π.χ. ένας πόλεμος, τι θα ήταν αυτό που θα κράταγε τον άνθρωπο όρθιο;

Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα ήταν ο κόσμος αν υπήρχαν άνθρωποι που θα πίστευαν μόνο στο πνεύμα και θα απαρνιόντουσαν την ύλη; Πιθανόν ως διαβίωση να μην είχαμε εξελιχθεί καθόλου και πράγματα όντως αποδεδειγμένα διαφορετικά να τα περιγράφαμε μεταφυσικά.

Μήπως η κατάλληλη στάση ενός ανθρώπου θα ήταν η ισορροπία μεταξύ ύλης και πνεύματος;

Κι αν δεν είναι εφικτό να υπάρξει μια τέτοια ισορροπία πάντα σε έναν άνθρωπο, μήπως διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικές νοοτροπίες και διαφορετικά πιστεύω εξυπηρετούν στην ισορροπία και στην ομαλή λειτουργία του κόσμου;

Μήπως μέσω της συνειδητοποίησης ότι η μεν είναι απαραίτητοι για τους δε και το αντίθετο καθώς κρατάν διαφορετικές ισορροπίες σε διαφορετικά πράγματα να μην ήμασταν τόσο ενάντια απέναντι στην εντελώς διαφορετική αντίληψη από εμάς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 17:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω επί των "επιχειρημάτων" που αναφέρει ο θεματοθέτης. Αλλά το μετάνιωσα. Με ενδιαφέρει πιο πολύ η γενικότερη στάση του. Και αυτή την αντιλαμβάνομαι ως εξής:
1. Χαζεύω στο Δίκτυο
2. Πετυχαίνω το esoterica
3. Διαβάζω στα πεταχτά 2-3 από τα άπειρα μηνύματα που βλέπω
4. Βλέπω τους τίτλους από μερικά θέματα
5. Τσαντίζομαι γιατί -φυσικά- "εγώ ξέρω καλύτερα από όλους αυτούς τους μ..."
6. Κάνω τον κόπο να γραφτώ για να τους κράξω
7. Σε greeklish ασφαλώς, γιατί γράφω μόνο με το κινητό ή σε chat-rooms
7. Νιώθω ήδη ηρωικά που "αυτά τα μπάζα" θα με θεωρήσουν σαμποτέρ, αφού ποτέ δεν έχουν αντιμετωπίσει λογικό άνθρωπο στη ζωή τους και ζουν σε άλλο πλανήτη.

Συγνώμη, κυρίες και κύριοι, αλλά αυτά τα θεωρώ "Me olo to sevasmo" φτήνια, αγένεια και καραγκιοζιλίκι. Σαν να βλέπεις μια παρέα να συζητά στο καφέ, ζητάς να κάτσεις κι εσύ μαζί τους κι αρχίζεις να τους βρίζεις.

Δίνω μεγαλόθυμα την άδειά μου στον anubarak να συλλάβει την πεμπτουσία της ζωής κάπου αλλού αν εδώ το μέρος του πέφτει "αισχρό". Κι όταν τη συλλάβει να πάει στη γωνία να δει αν έρχομαι.

ΥΓ: Μου φαίνεται πως ο/η επόμενη που θα χρησιμοποιήσει β' πρόσωπο πληθυντικού θα φάει βρισίδι (κι εγώ διαγραφή) που θα πάει σύννεφο.

ΥΓ2: An kapoios den ta katalave sta ellinhka na ta grapso kai greeklish.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 19:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eσύ δηλαδή Γουέντιγκο θα πρέπει να νιώθεις περήφανος που ζεις αποκλειστικά σε αυτό τον πλανήτη, έτσι όπως τον έχει καταντήσει η θεοποιημένη λογική σου

Μαγκιά σου

Κι αν εσύ στο κάτω κάτω, τα ξέρεις όλααυτά τα μεταφυσικά και τα παράξενα θέματα καλύτερα από όλους τους μ... εδώ μέσα , είσαι μεγαλύτερο μπάζο από αυτούς, σύμφωνα πάντα με την μονόπλευρη οπτική σου

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, αλλά το γράμμα σου ήταν πολύ προκλητικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 19:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eσύ δηλαδή Γουέντιγκο θα πρέπει να νιώθεις περήφανος που ζεις αποκλειστικά σε αυτό τον πλανήτη, έτσι όπως τον έχει καταντήσει η θεοποιημένη λογική σου

Μαγκιά σου

Κι αν εσύ στο κάτω κάτω, τα ξέρεις όλααυτά τα μεταφυσικά και τα παράξενα θέματα καλύτερα από όλους τους μ... εδώ μέσα , είσαι μεγαλύτερο μπάζο από αυτούς, σύμφωνα πάντα με την μονόπλευρη οπτική σου

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, αλλά το γράμμα σου ήταν πολύ προκλητικό


Χμμμμ....

Χαίρομαι που εσύ δεν τα βλέπεις ούτε μονόπλευρα και τα γραφόμενά σου δεν είναι καθόλου μα καθόλου προκλητικά !

Χαίρομαι. Σκέψου, για χ-ψ-ω λόγους να έπρεπε να αντιπαρατεθείς, τι θα έγραφες...

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 19:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βριλ δεν θέλω να υποστηρίξω την άποψή μου μιας και δεν την έχω εκθέσει ακόμη.
Οπότε πως μπορείς να ισχυριστείς οτι είμαι μονόπλευρος;

Τέλος πάντων, επειδή δεν θέλω να καταλήξει το θέμνα σαπουνόπερα
δεν θα συνεχίσω

Αν πείραξα τον Γουέντιγκο με αυτά που είπα , του ζητάω δημόσια συγγνώμη

Ελπίζω τώρα να με συγχωρήσεις Βριλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 21:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω τώρα να με συγχωρήσεις Βριλ


Εγώ μια παρατήρηση έκανα. Δεν είμαι άξιος να δίνω άφεση αμαρτιών

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 21:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lord of green, ανεξήγητη επίθεση προς τον wendigo. Εγώ συμφωνώ μαζί του.
Μιας και το ξανασκέφτηκες όμως, πάσο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 23:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα ήταν ο κόσμος αν υπήρχαν μόνο εκείνοι που θα πίστευαν στην ύλη. Τι εξέλιξη θα είχε άραγε και που θα οδηγούταν; Κι αναρωτιέμαι μπροστά σε μια μεγάλη καταστροφή της ύλης, όπως είναι π.χ. ένας πόλεμος, τι θα ήταν αυτό που θα κράταγε τον άνθρωπο όρθιο;

Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα ήταν ο κόσμος αν υπήρχαν άνθρωποι που θα πίστευαν μόνο στο πνεύμα και θα απαρνιόντουσαν την ύλη; Πιθανόν ως διαβίωση να μην είχαμε εξελιχθεί καθόλου και πράγματα όντως αποδεδειγμένα διαφορετικά να τα περιγράφαμε μεταφυσικά.

Μήπως η κατάλληλη στάση ενός ανθρώπου θα ήταν η ισορροπία μεταξύ ύλης και πνεύματος;



Μα τι λες?


Ξεχνας ποσες ΣΦΑΓΕΣ εγιναν απο διαφορους που πιστευαν στο Πνευμα οπως εσυ το οριζεις ΕΙΣ το ονομα του Πνευματος μαλιστα ακομα και εαν το ΙΔΙΟ το πνευμα του...Πνευματος δεν το ενεκρινε (πχ χριστιανισμος)?

Δεν ξερω που θα πηγαινε ο κοσμος χωρις πιστη σε θεοτητες αλλα βλεπω καλα απο την ιστορια αρχαια τε και συγχρονη που πηγε οταν πιστευε και πιστευει σε θεοτητες.


Αναφορικα με τον πολεμο ειναι μεσα στην φυση του ανθρωπου,βοηθησε λαους να προοδευσουν (σε βαρος των αλλων αλλα τι να γινει) και συνεισφερει και αυτος στην εξελιξη.

Πολεμος θα γινεται παντα και παραβιαση των κανονων θα υπαρχει παντα ειτε υπαρχει πιστη στην υλη ειτε μονο στο πνευμα ειτε και στα 2.

Επαναλαμβανω δε οτι αν δεν μπορεις να μετρησεις κατι δεν μπορεις και να το μελετησεις.Οποτε εκει η φαντασια οργιαζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 23:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου λοιπον Οστρια (εδω ειναι το σημειο που εκτοξευεται το γαντι).

Γιατι πιστευεις οτι η επιστημονικη και η τεχνολογικη αναπτυξη μπορουν να εχουν καποια επιδραση στην συναισθηματικη ωριμαση του ανθρωπου ωστε να μπορει να δεχτει την πεπερασμενη του υπαρξη που υπαγορευει η λογικη ?



Ωπ! Επιασα ένα γάντι!

Αγαπητέ μου Άγγελε, το θέμα δεν είναι να δεχτεί την πεπερασμένη του ύπαρξη, αλλά να πάψει να είναι τόσο αφελής; τόσο ευκολόπιστος; να βάλει λίγο το μυαλό του να δουλέψει; Τουλάχιστον να αρχίσει να απορρίπτει αυτά για τα οποία είτε έχουν δοθεί πιά απαντήσεις, είτε έχουν αποδειχτεί μούφες. Δεν μπορεί να ζούμε στο σήμερα και να σκεφτόμαστε όπως σκεφτόντουσαν οι άνθρωποι στον μεσαίωνα. Δεν μπορεί να έχουμε πατήσει στο φεγγάρι (άσε που αμφισβητείται και αυτό αλλά οκ) και ο άλλος να σου λέει, μα το φεγγάρι είναι φτιαγμένο από τυρί!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου Άγγελε, το θέμα δεν είναι να δεχτεί την πεπερασμένη του ύπαρξη, αλλά να πάψει να είναι τόσο αφελής; τόσο ευκολόπιστος; να βάλει λίγο το μυαλό του να δουλέψει; Τουλάχιστον να αρχίσει να απορρίπτει αυτά για τα οποία είτε έχουν δοθεί πιά απαντήσεις, είτε έχουν αποδειχτεί μούφες. Δεν μπορεί να ζούμε στο σήμερα και να σκεφτόμαστε όπως σκεφτόντουσαν οι άνθρωποι στον μεσαίωνα. Δεν μπορεί να έχουμε πατήσει στο φεγγάρι (άσε που αμφισβητείται και αυτό αλλά οκ) και ο άλλος να σου λέει, μα το φεγγάρι είναι φτιαγμένο από τυρί!

Αν ο μεσος ανθρωπος δεν διδαχθει τα εργαλεια της κριτικης σκεψης,πως να αποφευγει τα λογικα σφαλματα και τι συνιστα μια αξιολογη μελετη τα παραμυθια θα θριαμβευουν.

Ακομα και εαν εφαρμοστει το παραπανω βεβαια,θα υπαρχουν παντα αυτοι που ακομα και εαν διδαχθουν τα ανωτερω θα το ριξουν στο παραμυθι για τους δικους τους λογους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eσύ δηλαδή Γουέντιγκο θα πρέπει να νιώθεις περήφανος που ζεις αποκλειστικά σε αυτό τον πλανήτη, έτσι όπως τον έχει καταντήσει η θεοποιημένη λογική σου

Μαγκιά σου

Κι αν εσύ στο κάτω κάτω, τα ξέρεις όλααυτά τα μεταφυσικά και τα παράξενα θέματα καλύτερα από όλους τους μ... εδώ μέσα , είσαι μεγαλύτερο μπάζο από αυτούς, σύμφωνα πάντα με την μονόπλευρη οπτική σου

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, αλλά το γράμμα σου ήταν πολύ προκλητικό



Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, lord of the green.
Σίγουρα εννόησες τα λόγια μου και το πού απευθύνονταν;
Η θεοποιημένη λογική μου; Ο πλανήτης; Τα ξέρω όλ'αυτά καλύτερα απ'όλους;

Αν κατάλαβες τι λέω και επέλεξες να εκφραστείς έτσι δεν υπάρχει λόγος για καμμία συγνώμη, δημόσια ή ιδιωτική! Είσαι εντάξει με μένα.
Αλλά σίγουρα κατάλαβες; Αν θες κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις το μήνημά μου, αργά και ολόκληρο.
Αν επιμείνεις στη στάση σου έχει καλώς. Καμμία σαπουνόπερα. Δικαίωμά σου να είσαι όσο προκλητικός ήμουν κι εγώ.
Η απορία μου, πάντως, είναι ειλικρινής.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Φαρμακευτικός θησαυρός αναδύεται από τοξική λίμνη
Ζωή από το θάνατο


Το όμορφο τοπίο της λίμνης είναι στην πραγματικότητα θανατηφόρο
Μπάτε, Μοντάνα: Μια μολυσμένη, τοξική λίμνη στην πολιτεία της Μοντάνα έχει κατοικηθεί από παράξενους μικροοργανισμούς που παράγουν χημικά για την καταπολέμηση της ημικρανίας και του καρκίνου.

«Είναι συναρπαστικό να γνωρίζεις ότι κάτι τοξικό και επικίνδυνο μπορεί να περιέχει κάτι πολύτιμο» σχολιάζει στο New Scientist η Αντρια Στίρλε, χημικός του Πανεπιστημίου της Μοντάνα στο Μπάτε.

Η λίμνη του Μπάτε σχηματίστηκε μετά το 1982, όταν το τοπικό ορυχείο χαλκού έκλεισε και to νερό του υδροφόρου ορίζοντα γέμισε το γιγάντιο, ανοίχτό όρυγμα. Η λίμνη έγινε εξαιρετικά όξινη λόγω διαλυμένων μεταλλικών ενώσεων, όπως ο σιδηροπυρίτης, και σήμερα το pH του νερού είναι μόλις 2,5, τιμή απαγορευτική για τις περισσότερες μορφές ζωής.

Η λίμνη, όμως, σύντομα αποικήθηκε από οξεόφιλα βακτηρίδια και μύκητες, οι οποίοι αναγνωρίστηκαν το 1995 από την ομάδα της Στίρλε ως νέα είδη.

Με δημοσίευσή της την περασμένη εβδομάδα στο Journal of Organic Chemistry, η Στίρλε αναφέρει ότι ένας από τους μύκητες, του γένους Penicillium, παράγει μια νέα ουσία που ονομάστηκε μπερκελικό οξύ και διαπιστώθηκε ότι μειώνει κατά 50% την ταχύτητα πολλαπλασιασμού των κυττάρων σε καλλιέργειες καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

Το πολλά υποσχόμενο οξύ έρχεται να προστεθεί σε μια άλλη ουσία, η οποία προέρχεται από μύκητα του γένους Pithomyces και μποκάρει έναν υποδοχέα που εμπλέκεται στην εκδήλωση της ημικρανίας. Ένας ακόμα μύκητας Penicillium συνθέτει μια άλλη ουσία που αναστέλλει τον πολλαπλασιασμό κυττάρων από όγκους στον πνεύμονα.

Οι επιστήμονες συνεχίζουν να αναλύουν τη χημική «σούπα» της λίμνης όσο μπορούν
ταχύτερα, καθώς οι τοπικές αρχές προγραμματίζουν επιχείρηση απορύπανσης."


"Μύκητας του ξύλου χωνεύει «άφθαρτα» πλαστικά
Πρωταθλητής της ανακύκλωσης


H μούχλα του ξύλου είναι πιο σημαντική από όσο φαίνεται
Ουάσινγκτον: Ένα είδος λευκής μούχλας που συνήθως αναπτύσσεται στο νεκρό ξύλο αποδεικνύεται ότι μπορεί να καταβροχθίζει πλαστικά πολυμερή τα οποία είναι τόσο ανθεκτικά ώστε θεωρούνταν άφθαρτα.

Ο βιοχημικός άθλος του μύκητα θα μπορούσενα επιτρέψει την ανακύκλωση, ή έστω την καταστροφή των επίμονων σκουπιδιών.

Όπως εξηγεί το Nature.com, ο μύκητας Phanerochaete chrysosporium διασπά τις φαινολικές ρητίνες, ανθεκτικά πολυμερή που χρησμοποιούνται συχνά ως κόλλα για να ενώσουν τα κομματάκια ξύλου στο κόντρα πλακέ. Απαντώται επίσης στα αυτοκίνητα.
Τα πολυμερή αυτά αποτελούν το 10% της συνολικής παραγωγής πλαστικού, ποσότητα που ανέρχεται σε 2,2 εκατ. τόνους το χρόνο.

Σε αντίθεση με τα ανακυκλώσιμα πλαστικά, όπως το πολυαιθυλένιο από το οποίο κατασκευάζονται μπουκάλια, οι φαινολικές ρητίνες δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν.

Η μόνη πειραματική μέθοδος, που βασίζεται σε θέρμανση και χρήση διαλυτών, είναι ακριβή και αφήνει ανεπιθύμητα παραπροϊόντα.

Ο Δρ Ανταμ Γκούσι και οι συνεργάτες του στο Πανεπιστήμιο του Ουισκόνσιν στο Λα Γκρος στράφηκαν στους μύκητες του ξύλου, οι οποίοι είναι γνωστό ότι μπορούν να διασπάσουν τη λιγνίνη, μια ουσία του ξύλου εξαιρετικά ανθεκτική, η οποία μοιάζει με τις φαινολικές ρητίνες ως προς τη χημική δομή.

Οι ερευνητές τάισαν κομματάκια ξύλου σε διάφορα είδη μούχλας, και διαπίστωσαν ότι το P.chrysosporium αναπτυσσόταν κανονικά και γινόταν από άσπρο ροζ. Αυτό σήμαινε ότι διασπούσαν τις ρητίνες σε μικρότερα μόρια, τα οποία ήταν γνωστό ότι είναι ροζ. Πειράματα με φαινολικές ρητίνες που περιείχαν ραδιενεργά ισότοπα του άνθρακα επιβεβαίωσαν ότι ο μύκητας απορροφούσε τα ισότοπα.

Η ερευνητική ομάδα ελπίζει ότι τα προϊόντα της διάσπασης είναι δυνατό να επαναχρησιμοποιηθούν για την παραγωγή πλαστικού. Όμως ακόμα και αν η ανακύκλωση των ρητινών είναι αδύνατη, είναι ευχάριστο να γνωρίζουμε ότι όταν οι ουσίες αυτές καταλήξουν στα σκουπίδια κάποτε θα αποσυντεθούν και δεν θα διατηρηθούν για εκατοντάδες χρόνια.

Και το εντυπωσιακό είναι ότι ο ίδιος μύκητας παράγει ένζυμα που διασπούν και άλλα πλαστικά, όπως το πολυστυρένιο και τα επικίνδυνα πολυχλωριωμένα διφαινύλια (PCBs).

Η μελέτη δημοσιεύεται online στο Environmental Science and Technology."


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...το σύμπαν δεν είναι ένα μηχανιστικό κατασκεύασμα. 'εχει ψυχή και νόηση όπως ακριβώς και άνθρωποςκαι μας αποκαλύπτεται στο μέτρο των δυνατοτύτων μας.

για όσους χρησιμοποιούν μόνο τις ανεπαρκείς ανθρώπινες αισθήσεις και τα όργανα που τις ενισχύουν, αποκαλύπτει μια εντυπωσιακά μαγική , συγχρόνως όμως και ψεύτικη εικόνα. είναι η εικόνα του ορατού και παρατηρήσιμου σύμπαντος που έχουμε την αίσθηση πως μας περιβάλλει.

Η εικόνα όμως αυτή δεν αποτελεί παρά μια παραμορφωμένη και στρεβλή σκιά ενός απειροελάχιστου μέρους των ιδιοτήτων αυτού που στην πραγματικότητα είναι το σύμπαν.

ΟΜΩΣ ΌΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΜΟΝΑΧΑ ΨΕΥΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΡΕΒΛΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ.

...ΤΟ αληθινό Σύμπαν γεννηθηκε απο κάτι που προϋπήρχε , ασχέτος αν αυτό δεν αναφέρετε σε θεολογικά κείμενα και δεν εξυπηρετει δοματικές κοινωνικές αγκυλώσεις.

...Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΙΣΘΗΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ, ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.

Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΜΑΣ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΪΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΤΗΣ, ΤΗΝ ΝΟΗΣΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ "ΜΑΓΙΚΗ" ΕΚΤΗ ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΣΗ."

Μάνος Δανέζης Στράτος Θεοδοσίου,καθηγητές αστροφυσικής παν/μιο Αθηνών.
"Η κοσμολογια της νοησης"
ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΔΙΑΥΛΟΣ"


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 21/07/2006 02:04:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

"...το σύμπαν δεν είναι ένα μηχανιστικό κατασκεύασμα. 'εχει ψυχή και νόηση όπως ακριβώς και άνθρωποςκαι μας αποκαλύπτεται στο μέτρο των δυνατοτύτων μας...."


Μάνος Δανέζης Στράτος Θεοδοσίου,καθηγητές αστροφυσικής παν/μιο Αθηνών.
"Η κοσμολογια της νοησης"
ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΔΙΑΥΛΟΣ"



ενθεο και Νοημον Συμπαν!

να τα "πνευματα" που ανεφερα καπου παραπανω και φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με ποτηρακια ή σολομωνικες


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy