ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενη φωτογραφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 06:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Τρίτη 11 Ιουλίου επισκεφτήκαμε το δάσος των Μuir Woods, βόρεια του San Francisco, που ήταν το ιερό δάσος των ινδιάνων Miwok που ζούσαν εκεί (τώρα είναι εθνικό πάρκο των Η.Π.Α.) . Ανάμεσα στις διάφορες φωτογραφίες που τράβηξα, πήρα και την κόρη μου μπροστά από μια σεκόγια (έχει πολλές εκεί). Η φωτογραφία τραβήχτηκε με ψηφιακή Olympus και παρουσιάζει (εκτός από την κόρη μου) δύο ευδιάκριτες στρογγυλές κηλίδες, γαλαζωπού χρώματος μία από πάνω της και μία πλάι της. Δεν ήταν σκόνη, δεν ήταν το φως, δεν ήταν τίποτε από όλα αυτά. Τράβηξα 5-6 φωτογραφίες από την ίδια θέση και μόνο τα δέντρα αλλά αυτές δεν υπάρχουν στις επόμενες φωτογραφίες.

Επειδή δεν μπόρεσα να δώσω κάποια εξήγηση, τις ανεβάζω εδώ για να μου πείτε την άποψή σας.

Η φωτογραφία σε σμίκρυνση 1:5 περίπου της αρχικής


Οι κηλίδες όπως φαίνονται στο αρχικό μέγεθος της φωτογραφίας

Μπορείτε να δείτε την αρχική φωτογραφία εδώ (ανάλυση 1920x2560 pixels, μέγεθος περίπου 1 ΜΒ)

macedon

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 07:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον πρόκειται για κάποιο είδος «orbs», κηλίδες δηλαδή που υποτίθεται πως εμφανίζονται τυχαία σε διάφορες εικόνες, ύστερα από την φωτογράφηση κάποιου τοπίου. Το «φαινόμενο» αποδίδεται άλλοτε σε «υπερφυσική δραστηριότητα» κτλ. (πνευματιστές κ.α.) ή στις ατμοσφαιρικές συνθήκες, τον φωτισμό, την κατάσταση στην επιφάνια του φακού -σκόνη, υγρασία κτλ. (ορθολογιστές) που επικρατούσαν στον χώρο ή την συσκευή, κατά την φωτογράφηση και αποτυπώθηκαν στιγμιαία στον «φακό» (βλ. film στις κλασσικές ή CCD στις ψηφιακές μηχανές).

Εγώ πάντως ψηφίζω «υγρασία και φως»..

Edited by - XD on 15/07/2006 07:34:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 08:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως. Πιο πολύ δείχνουν να είναι "τυπωμένες" στην εικόνα, παρά να αποτελούν μέρος του σκηνικού. Εγώ δεν θα έδινα περισσότερη σημασία. Αν θέλεις να βρεις τέτοια φαινόμενα σε επανάληψη, δοκίμασε τη σπηλιά του Νταβέλη. Εκεί όντως συμβαίνουν περίεργα πράγματα...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 08:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως αλλά 4 δευτερόλεπτα μετά τραβήχτηκαν άλλες 5 φωτογραφίες του ίδιου τοπίου από την ίδια θέση χωρίς να εμφανιστεί τίποτε. Πριν απ'αυτό είχαν ήδη τραβηχτεί πάμπολλες φωτογραφίες μέσα στο δάσος, επίσης χωρίς να εμφανιστεί τίποτε παρόμοιο.

Ο συνδυασμός υγρασίας και φωτός δεν θα έπρεπε να διατηρηθεί έστω και μερικά δευτερόλεπτα; Άλλωστε το φως δεν έπεφτε ούτε στη μηχανή ούτε στο αντικείμενο ούτε καν στο χώρο, λόγω της σκιάς των δέντρων. Όσο για την υγρασία, δεν υπήρχε ούτε ίχνος στην ατμόσφαιρα (και πολύ περισσότερο στη μηχανή).

Σε φωτογραφίες που έχω δει με "orbs" (τις οποίες άρχισα να ψάχνω μετά τη φωτογράφηση), οι κηλίδες συνήθως είναι θολές, πολλές σε αριθμό και με σχετική ασφάλεια παραπέμπουν (οι περισσότερες) σε υγρασία πάνω στο φακό. Οι κηλίδες αυτές όμως στη συγκεκριμένη φωτογραφία είναι αρκετά καθαρές, είναι μόνο 2, ευδιάκριτες και σχηματοποιημένες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 11:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon για το ίδιο θέμα που αφορά τα orbs, είχε γίνει κουβέντα στο θέμα "ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη" του jonnie. Έχει αν θυμάμαι καλά και αρκετές ενδιαφέρουσες φωτογραφίες, αλλά δεν θυμάμαι σελίδα για να σου πω.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εκεί ή κάνε μια ερώτηση στο jonnie για να σε κατατοπίσει ακριβώς. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να βγάλεις μια άκρη...
και το θέμα και ο jonnie.

Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 13:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ευστράτιος

Φίλε macedon για το ίδιο θέμα που αφορά τα orbs, είχε γίνει κουβέντα στο θέμα "ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη" του jonnie. Έχει αν θυμάμαι καλά και αρκετές ενδιαφέρουσες φωτογραφίες, αλλά δεν θυμάμαι σελίδα για να σου πω.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εκεί ή κάνε μια ερώτηση στο jonnie για να σε κατατοπίσει ακριβώς. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να βγάλεις μια άκρη...
και το θέμα και ο jonnie.


φιλε Στρατο, ναμαι, αν και δεν ξερω αν μπορω οντως να βοηθησω

φιλε macedon, η δικη μου πρωτη επαφη με τα ορμπς ηταν οντως στην σπηλια της Πεντελης, συγκεκριμενα στο δεξι τουνελ, οταν δανειστηκα μια ψηφιακη για να φωτογραφισω την δοκο υποστηριξης Α6

βγηκαν τα πρωτα δυο (αναμεσα σε 70 φωτογραφιες καθαρες) και μονο πανω στην δοκο


η μηχανη δεν ειχε ξαναβγαλει ποτε της ορμπς - ο φιλος τσεκαρε ολες τις φωτογραφιες του (και ειχε επισκεφθει αρκετα υγρα ή σκονισμενα σκοτεινα μερη ανα την Ελλαδα) και προβληματιστηκε (πιστευε οτι χαλασε η μηχανη του - οταν μαλιστα μετα απο μια εβδομαδα απο το τσεκαρισμα βρηκε "επιμολυσμενες φωτογραφιες" μεσα στον υπολογιστη του, τα ψιλοεπαιξε και μου την πουλησε )

αρχισε να ανεβαινει μαζι μου και το κουφο ειναι οτι καθε μερα που περνουσε αυξανονταν οι φωτογραφιες με ορμπς - στο τελος εκεινης της περιοδου εβγαζα συνεχως φωτογραφιες με χιλιαδες ορμπς, καθε ειδους

(για να βρω "καθαρες" φωτογραφιες για το βιβλιο, ιδρωσα - και παλι σε καποιες υπαρχουν ορμπς)

εχω φωτογραφισει κινουμενα, διπλά, και ενα πρασινο που "αποφευγει" το πτερυγιο του αυτιου μου καμπυλωνοντας προς τα μεσα σε εκεινο το σημειο την επιφανεια του (αυτο θα το παρουσιασω σιγουρα στο μελλον)


αυτο που παρατηρησα ηταν οτι η παρουσια καποιων ατομων (στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα) στο καδρο τα "προσηλκυε", ενω άλλα ατομα τα "απωθουσαν"

οπως επισης εκανα για πειραματισμο συνεχομενες φωτογραφισεις στο ιδιο σημειο ακριβως και εκει εχει καταγραφει το περιεργο να εμφανιζονται ξαφνικα και ξαφνικα να σταματουν εντελως (μιλαμε για φωτογραφισεις ανα δευτερολεπτα, οσο χρειαζεται η μηχανη για να ξανατραβηξει - πολλοι επισκεπτες τοτε με κοιταζαν σαν παλαβο αφου στεκομουν ακινητος σε ενα σημειο και τραβαγα δεκαδες φωτογραφιες στη σειρα με τη μηχανη ακινητη )


οπως επισης βρεθηκα ενα βραδυ με τον φιλο μου τον βριλ στην σπηλια και δοκιμασαμε διαφορα ειδη φωτισμου - στο φως του φακου αιωρουνταν εκατομμυρια σωματιδια, τα εβλεπα με γυμνο ματι ή οταν αναβε το φλας και αστραφταν

ωστοσο οταν ξεκινησα να φωτογραφιζω περιμετρικα τον χωρο στο βαθος της σπηλιας, εβγαιναν ελαχιστα ορμπς με εξαιρεση την στιγμη που εφτασα στο σημειο που στεκοταν ο βριλ και τοτε εμφανιστηκαν και μαλιστα με πολυ χιουμορ, γυρω του

το χιουμορ του τοπου που αναφερω και παρακατω, εκφραζεται καθαρα σε αυτη την φωτογραφια, αφου ο βριλης φαινεται να ειναι ο μονος που δηλωσε καποτε σε τοπικ οτι θα παει για ψαρεμα στην σπηλια, και τον εχω να εχει ψαρεψει ενα μεγαλο ορμπ με την σαν καλαμι ραβδο που κρατουσε )

οπως επισης εχω φωτογραφιες του και του Νταβελη να εστιαζουν με την δικη τους μηχανη, και στην φωτογραφια που εγω τους εβγαλα εκεινη τη στιγμη να εμφανιζεται ενα ορμπ, φαινομενικα μπροστα στον φακο τους

ελπιζω να μου επιτρεψει να τις παραθεσω στο δευτερο βιβλιο, οπως ελπιζω να μου επιτρεψει ο φιλος Παναγιωτης να παραθεσω καποιες παλιες φωτογραφιες του που παρουσιασαν ορμπς ενω δεν ειχαν οταν τραβηχτηκαν - ξερω οτι ακουγεται ακραιο, αλλά αν τις δει κανεις θα κουφαθει: ειναι τοσο πολλα τα ορμπς και τοσο εμφανη (πανω σε προσωπα πχ) που ειναι αδυνατον να μην τα δεις, και επειδη ηταν φωτογραφιες απο γλεντια, καποιες μου τις ειχε δειξει οταν ηταν ακομη καθαρες

εχω και εμενα να δειχνω με το δακτυλο καπου ψηλα και εκει ακριβως να εμφανιζεται ενα ορμπ - το οτι την ωρα που εδειχνα ειπα στον Παναγιωτη "βγαλε μου ενα εδω ρε μαλακα και θα την αγορασω 2000 ευρω την μηχανη σου", ειναι αραγε συμπτωση ή χιουμορ?


η γνωμη μου για το τι ειναι τα ορμπς?

αντανακλασεις φωτος πανω σε μικροσωματιδια σκονης ή υγρασιας

ομως αυτο που με παραξενευει δεν ειναι η προελευση τους, αλλα η συμπεριφορα τους ως προς το ποτε και που παρουσιαζονται

προσωπικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι επηρεαζονται, ειτε απο τον ανθρωπο (φωτογραφο ή φωτογραφιζομενο), ειτε απο τον τοπο


αυτα που εγω εχω φωτογραφισει και θεωρω οτι επηρεαστηκαν απο τον τοπο της σπηλιας, εμπεριεχουν χιουμορ, γι αυτο και μιλαω για Νοηση


ΥΓ. τους τελευταιους 6-7 μηνες τα ορμπς στις φωτογραφιες μου (με την ιδια μηχανη παντα) εχουν σχεδον εξαφανισθει - παρουσιαζονται ελαχιστα σε λιγες φωτογραφιες, αν και η σκονη και η υγρασια στην σπηλια ειναι παντα σε αυξημενα επιπεδα

λετε να χαλασε η μηχανη μου?


ΥΓ.2 στο ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη εχω παραθεσει αρκετα ορμπ απ ο,τι θυμαμαι


ναστε καλα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 14:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΦΙΛΕ MACEDON ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΟΡΜΠΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ME SONY.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΡΜΠΣ ΜΟΝΟ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΨΙΛΟ ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η SONY ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.
ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΩΣΠΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΙΣ SONY ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΜΕΤΑΞΙ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.
ΤΗ ΝΑ ΠΩ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 00:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ θα θέσω ένα ερώτημα:
Σε υποβρύχιες φωτογραφήσεις εμφανίζονται ορμπς


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 01:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Avallon λέει....

Eγώ θα θέσω ένα ερώτημα:
Σε υποβρύχιες φωτογραφήσεις εμφανίζονται ορμπς


ΝΑΙ.... συνηθες φαινόμενο ειδικά αν έχει πολύ πλανγκτόν η περιοχή...

Από την στιγμή που υπάρχουν μικροσωματίδια στην ατμοσφαιρα (υγρασία, σκόνη κλπ κλπ) όπως και στη θάλασσα, και χρησιμοποιούμε φλάς τότε σχεδόν 99% θα έχουμε όρμπς.
Τα όρμπς εμφανίζονται γιατί στις σύχρονες φωτογραφικές μηχανές το φλάς είναι πολύ κοντά στο φακό και η αντανάκλαση του φωτός στο σωματίδιο πάει κατευθείαν μέσα στον φακό και στο CCD...αν θέλουμε να αποφύγουμε τα όρμπς τότε χρησημοποιούμε SLAVE φλάς μακριά απο το φακό (τουλαχιστον 50 εκατοστά και πάνω και σε γωνία με τον φακό). ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ, ΠΟΥ ΩΣ ΓΝΩΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ, ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΥΞΙΑ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 10:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να αυξησω λίγο περισσότερο τον προβληματισμό παραθέτω το ποστ μου σε ανάλογο για τα ορμπς θέμα που ήταν και το τελευταίο:

quote:
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσω την κατάσταση ή θα περιπλέξω ακόμη περισσότερο τα πράγματα... αλλά φαίνεται ότι τα orbs εκτός από χιούμορ είναι και θρησκόληπτοι αλλά και κοσμικοί τύποι...

Πως αλλιώς να εξηγήσω το γεγονός ότι βρέθηκαν σε φωτογραφίες που τράβηξα με την βιντεοκάμερά μου στη Νότρ Νταμ και στο Μουλέν Ρουζ...

Μάλιστα επειδή η βιντεοκάμερά μου είναι η SONY DCR-TRV 22E με ανάλυση 800.000 pixel αυτό δεν έγινε αντιληπτό όταν έβλεπα τις φωτογραφίες στην οθόνη του υπολογιστή αλλά όταν κάποιος φίλος μου τις πέρασε σε CD και τις είδα στην τηλεόρασή μου.

Ακόμη πιο περίεργο είναι ότι είδα αρκετά orbs κατά τη διάρκεια κατάδυσής μου σε βάθος περίπου 4-5 μέτρων αλλά όταν κατέβηκα να τα "περιεργαστώ" με την μάσκα μου αυτά δεν υπήρχαν... Εδώ μάλλον μιλάμε για τη φυσιολογική περίπτωση της ανάκλασης του φωτός (μάλλον). Και λέω μάλλον γιατί παρόλο το βάθος και το γεγονός ότι δε φορούσα μάσκα οι ακτίνες τους φαίνονταν ξεκάθαρα! Δε χρειάζεται βέβαια να πω ότι αν και κινούμαι αρκετά χρόνια "υποβρυχίως" αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή με orbs...


Eίναι άραγε η τεχνολογία της μηχανής που τα τα προκαλεί αυτά?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 13:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eίναι άραγε η τεχνολογία της μηχανής που τα τα προκαλεί αυτά?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ;

Oχι φίλε μου δυστυχώς δεν έχω!

Από την άλλη όμως "λογική εξήγηση" σημαίνει απαραίτητα και "σωστή εξήγηση"

Εγώ σου ανέφερα ότι είδα ομπς με τα μάτια μου και όχι μέσα από φωτογραφικό φακό και αυτό δε σε προβληματίζει καθόλου?

Ακούσαμε ότι πρόκειται για σκόνη, για υγρασία, για παρενέργειες της ψηφιακής τεχνολογίας ή για "ελαττώματα" της μηχανής που όλα όμως αυτά βρίσκουν την εφαρμογή τους στο φακό... στο τέλος σου συμβαίνει κάτι τέτοιο όπως αυτό που συνέβει σε μένα και όλα μέσα σου ανατρέπονται.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 12:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου απάντηση από τεχνικής πλευράς:
Πιθανών να οφείλονται σε ελλατωματικό αισθητήρα CCD τις ΣΟΝΥ
(σσ. οι παρτιδες των ελλατωματικών CCD αισθητήρων δεν ήταν made in japan γιαυτό και παρουσίασαν διάφορα προβλήματα). Επίσης οι περισσότερες ψηφιακές φοτογραφικές μηχανές ανεξαρτήτου μάρκας χρησιμοποιούν της ίδιας προέλευσης CCD αισθητήρες.
Μία συγκεκριμένη βλάβη που θυμάμαι ήταν ότι ο CCD κέγονταν αν ο φακός της μηχανής κοιτούσε στον ήλιο.

Τώρα όσο αναφορά αυτά τα "ξένα" σώματα που εμφανίζοντε στην φοτογραφία μάλλον πρέπει να είναι σωματίδια τα οποία βρέθηκαν στην κατάλληλη γεωμετρική θέση και φωτισμένα από το φως κατά την δειάρκεια της φοτογράφισης.

π.χ. δειτε σε ενα σκονισμένο σπίτι,κοντά σε ένα παράθυρο, απο ένα σημειο που μπαίνει το φως του ηλίου την σκονη που αιωρείτε και λάμπει.

Τέλος να δώσω και μία δική μου πιθανή εξήγηση γιατί αυτα τα σωματίδια εμφανίζοντε ανάλογα ποιος είναι κοντά:
Επειδή ζούμε σε ένα κόσμο όπου τα πάντα είναι "βασισμένα" στον ηλεκτρισμό,ετσι αναλόγος το ηλεκτρικό φορτίου που "κουβαλούν" έλκοντε ή αποθούντε αναλόγος πάλι το ηλεκτρικό φορτίο που έχει ο καθένας μας εκείνη την στιγμή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 14:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ AVALLON ΤΑ ΕΙΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΑΛΑ ΟΠΟΣ ΛΕΣ ΔΕ ΦΟΡΟΥΣΕΣ ΜΑΣΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΘΑΜΠΑ.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΑ
ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΗ ΩΡΑ ΟΠΟΣ ΣΤΗ ΦΩΤΟ;;

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΩ ΦΩΤΟ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΟΡΜΠΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ 20% ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 0%.
ΑΛΑ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΟΡΜΠΣ Η ΟΧΙ.
Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 40 ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ ΕΒΓΑΛΕ ΟΡΜΠΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΠΑΝΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΙΓΕ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 15:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά παιδιά η Avallon πείσθηκε…

Αλλωστε το ανθρώπινο μάτι δεν είναι από τα πιο τέλεια αισθητήρια όργανα…

Είναι περίεργο όμως που σχετικά με τα όρμπς υπάρχουν 3 περιπτώσεις:

- Αυτά που βλέπουμε με γυμνό μάτι
- Αυτά που βλέπουμε μόνο μέσα από τον φακό την ώρα που τραβάμε
- Αυτά που δεν βλέπουμε την ώρα που τραβάμε και τα βλέπουμε μετά

Όμως όπως είπαμε το μάτι είναι πολύ tricky όργανο.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 15:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλά παιδιά η Avallon πείσθηκε…

Αλλωστε το ανθρώπινο μάτι δεν είναι από τα πιο τέλεια αισθητήρια όργανα…

Είναι περίεργο όμως που σχετικά με τα όρμπς υπάρχουν 3 περιπτώσεις:

- Αυτά που βλέπουμε με γυμνό μάτι
- Αυτά που βλέπουμε μόνο μέσα από τον φακό την ώρα που τραβάμε
- Αυτά που δεν βλέπουμε την ώρα που τραβάμε και τα βλέπουμε μετά

Όμως όπως είπαμε το μάτι είναι πολύ tricky όργανο.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


ΣΩΣΤΑ.
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΩ.
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ (ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy