ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Ατοπική Δερματίτιδα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Giannis19
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 02:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Giannis19  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας, με λένε Γιάννη..είμαι 19 ετών..αλζάρο είσαι πολύ εντυπωσιακός με τις γνώσεις σου...μου έχεις τραβήξει το ενδιαφέρον
Εγώ πάσχω από ατοπική δερματίτιδα στο πρόσωπο...τα τελευταία χρόνια μου έχει δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα λογω των κοκκινίλων που εχω στο πρόσωπο.Δεν είναι κάτι επιβλαβές για τον οργανισμό αυτο που πάσχω αλλά είναι πολύ αντιαισθητικό..Έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους οι οποίοι μου χορηγούσαν συνηθισμένες θεραπείες...το τελευταίο χρόνο πήγαίνω σε ένα δερματολόγο ο οποίος μου χορήγησε την Εlidel(Pimecrolimus).Τις πρώτες μέρες χρήσης της γιατρέυτηκα πλήρως...συνέχιζα να την χρησιμοποιώ.(Ήταν λάθος αυτό?)
Μετά από λίγο καιρό τα συμπτώματα επανήλθαν...μετά από 6 μήνες σταματησα την χρησιμοποίηση της συγκεκριμμένης αλοιφής και τώρα χρησιμοποιώ μία συνηθισμένη πάλι η οποία προφανως δεν κάνει τίποτα..:(
Έμαθα για μία αλλη αλοιφή χθές στο διαδίκτυο την PROTOPIC(Tacrolimus)...Διάβασα ότι είναι πολύ καλή..Δεν γνωρίζω όμως σιγουρα...Εαν κάποιος έχει το ίδιο προβλημα με εμένα ή είχε η γνωρίζει κάποια θεραπεία παρακαλώ ας απαντήσει..Είναι δύσκολο να είσαι νέος και να κρύβεσαι από το πλήθος για να μην δούν τις κοκκινίλες σου...και νιώθεις άσχημα όταν στο λένε...Ευχαριστώ.
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 22:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη,

Δεν θυμάμαι που, αλλά έχω γράψει 2-3 φορές για δερματικά προβλήματα σε αυτό το σάητ. Η Δερματίτιδα, επίσης, είναι ένα θέμα που ξεκινάει από μέσα από το σώμα και ό,τι αλοιφές και να βάλεις θα χουν κατά βάση συμπτωματικό αποτέλεσμα. Χρειάζεται να καθαρίσει ο οργανισμός από μέσα αλλά και να ισχυροποιηθεί το ανοσοποιητικό. Κάθε μορφή δερματίτιδας εμπεριέχει κάποιου βαθμού αλλεργική αντίδραση, οπότε η κατάσταση του εντέρου και η γενική τοξίνωση του σώματος παίζουν τεράστιο ρόλο. Επίσης καλό θα είναι να αποφεύγεις ερεθιστικές ουσίες όπως χημικά καλυντικά, μεγάλη επαφή με χλωρίνη, με υγρά καθαρισμών κλπ. Χρησιμοποίησε βιολογικά καλυντικά με απλές και φυσικές πρώτες ύλες.

Αλοιφές με οργανικό Θείο(MSM) αλλά και το ίδιο για εσωτερική χρήση μπορεί να βοηθήσει σημαντικά. Να επαναλάβω : Χρειάζεται συνολική αντιμετώπιση που θα συμπεριλαμβάνει αποτοξίνωση του εντέρου και του ήπατος με φυσικές αβλαβείς ουσίες, ενίσχυση του ανοσοποιητικού και βελτίωση της διατροφής με ταυτόχρονη αποφυγή ερεθιστικών και χημικών ουσιών.

Πάντως θα σε βοηθήσει πολύ να κόψεις τα αναψυκτικά, τον φραπέ καφέ και το γάλα. Γενικά το πρόβλημα που σε απασχολεί θεωρείται απλό εφ όσον κάνεις υπομονή και άποιες αλλαγές. Ό, τι με χρειαστείς mdiatrofi@yahoo.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 05:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ.ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η "ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΣ",ΑΛΛΑ Η "ΣΜΙΓΜΑΤΟΡΟΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΣ".Η "ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΣ" ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ "ΑΤΟΠΙΑ"=ΓΕΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΕ "ΑΛΕΡΓΙΟΓΟΝΑ",Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ" ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΚΛΑΙΚΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΥΤΗΣ,ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ Η "ΣΜΙΓΜΑΤΟΡΟΙΚΗ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΠΑΘΕΙΕΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η "ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ.Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ:1.ΚΟΡΤΙΚΟΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΤΟΠΙΚΑ+ΑΝΤΙΜYΚHΤΙΣΙΑΚΟ[π.χ.cr.TRAVOCORT-ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΙΣΟΚΟΝΑΖΟΛΗ].2.ΚΟΤΙΚΟΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΤΟΠΙΚΑ+ΚΑΛΥΝΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ[π.χ. ΜΙΓΜΑ cr.FLIXOTIDE+cr.BEPANTHOL].ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΚΡΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΒΟΗΘΑ,ΙΔΙΩΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΖΩΙΚΩΝ ΛΙΠΑΡΩΝ,ΙΔΙΩΣ ΤΟΥ ΒΟΥΤΥΡΟΥ[ΓΑΛΑ,ΤΥΡΙ]ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ ,ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ "ΑΡΑΧΙΔΟΝΙΚΟ ΟΞΥ"=ΕΝΑ ΛΙΠΑΡΟ ΟΞΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΕΧΕΙ ΤΗΣ ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΟΥΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ,ΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΤΗΝ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy