ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρόσκληση συνάντησης μελών του ESOTERICA στην Κρήτη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 05:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέτος το καλοκαίρι, κάποιοι από την ομάδα συνεργατών του ESOTERICA θα επισκεφτούμε την Κρήτη.
Η επίσκεψη αυτή μας δίνει μεγάλη χαρά
Όχι μόνο, επειδή για κάποιους από εμάς, το πάτριο χώμα θα μας θυμίσει παλιότερες εποχές που γυρνάμε για να ξαναζήσουμε (ή απλά για να μυρίσουμε ξανά το κρητικό θυμάρι), αλλά επιπλέον γιατί,
μπορεί να μας δοθεί η ευκαιρία να ζήσουμε έστω κάποιες στιγμές από τις όμορφες συζητήσεις που γίνονται στα forum, στη φυσική πραγματικότητα, παρέα με όσους Κρητικούς ή Κρητικές θα ήθελαν να παρευρεθούν σε μία τέτοια συνάντηση, αλλά και με όλους όσους οι συγκυρίες - ή η αγάπη για τον τόπο αυτό - θα τους φέρουν στην Κρήτη τις 2 ερχόμενες εβδομάδες.

Έτσι, την ερχόμενη βδομάδα θα βρισκόμαστε στην ευρύτερη περιοχή του νομού Χανίων, ενώ μετά από τον Δεκαπενταύγουστο,κάποιοι από την "αποστολή" που θα παραμείνουμε, θα επισκεφτούμε για μερικές μέρες το νομό Ηρακλείου και Λασιθίου.

Στο θέμα αυτό, μπορούμε να συνενοηθούμε για τη συνάντηση (ή τις συναντήσεις). Επίσης, κάθε πρόταση καλοδεχούμενη να τη συζητήσουμε. Από κάποιο όμορφο μέρος για να γίνει η συνάντηση, μέχρι και κάποιο ενδιαφέρον μέρος που θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε τη συνάντηση, κάνοντας μία επίσκεψη σ' αυτό.

Για περισσότερες λεπτομέρειες - σε περίπτωση που η παρούσα συζήτηση δεν επαρκεί - σχετικά με το πως μπορούμε να κανονίσουμε μία συνάντηση, μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε μέσω email με εμένα: devahan@yahoo.gr
και τον συντονιστή Dying Incubus: georg_captain@yahoo.gr

Σας προειδοποιώ, πως ως Κρητικοί (τουλάχιστον κατά το ήμισυ) θα χρειαστεί να καταβάλλετε μεγάλο κόπο, ώστε να μας εκπλήξετε με τις προτάσεις σας!



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 12:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστροφή στην Κρήτη λοιπόν, έστω και για κάμποσες μέρες.

Νομίζω πως η amalia, τα είπε όλα!
Η χαρά για την επίσκεψη τούτη στην Κρήτη, η επιστροφή στα πάτρια εδάφη κι οι αναμνήσεις που ακολουθούν αυτήν την επιστροφή...

Τι πιο καλό λοιπόν από την ευκαιρία για κάποια/ες συνάντηση/εις στον όμορφο τούτο τόπο!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις Dying Incubus, στην Κρήτη υπάρχει και μία μικρή πυραμίδα, για την οποία αναφέρεται πως υπάρχει ένας θαλαμίσκος - κάτι σαν μικρή σπηλιά - μέσα της. Είχα βρει παλαιότερα και κάποια φωτογραφία:


Λες να τη βρούμε;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 16:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρήτη.
Ομολογώ, πως αν και είμαι κατά το ήμισυ κρητικής καταγωγής,
κι ας έχω φάει στο παρελθόν την Κρήτη "με το κουτάλι"...!
παίρνοντας μέρος στις εκδρομές εξερεύνησης που πραγματοποιήσαμε αυτές τις ημέρες, συνειδητοποίησα το πόσο αυτό το νησί, είναι από μόνο του ένας γρίφος για αρχαιολόγους, για γεωλόγους, για αναζητητές, για κάθε έναν που τον γοητεύουν τα μέρη εκείνα, όπου το παρελθόν έχει χαράξει επάνω τους τα ανεξήτηλα σημάδια του.

Ας πάρουμε όμως μια γεύση, κοιτώντας ένα μικρό μέρος από τη συλλογή φωτογραφιών που τραβήξαμε:



"Μινωική" αποστολή - "εβδομάδα Πέτρας", Δυτική Κρήτη


"Φρούριο Βράχων" στον Άγιο Παύλο.




Η "Πόλη των Βράχων" στο Σταυρό. Αρχαίες "Αλυκές"(;;)



Το νησάκι εξορίας των "νεκρο-ζώντανων" στον Καλαθά.


Κάποια από τα ευρήματα στο νησάκι του Καλαθά. Αναμεσά τους ένα εξαιρετικά διαβρωμένο τμήμα αντικειμένου από στρώματα σιδήρου και ένα απολιθωμένο κομμάτι οστού.


Ο κωνικός τάφος(λεγόμενη "Πυραμίδα") στα Καμάρια.


Αρχαία Φαλάσαρνα. Από τα λαξευτά δωμάτια και τις λιθοδομές της ακτής.


Υστερο-Μινωικοί τάφοι στους Αρμένους Ρεθύμνου.


Απόγευμα στο ανεμοδαρμένο Λιβυκό.


Η "Σπηλιά της Αρκούδας" στο Ακρωτήρι Χανίων. Έχει φιλοξενήσει λατρευτικό χώρο της Αρτέμιδος.


"Σπηλιά της Αρκούδας". Κεντρική αίθουσα.


"Σπηλιά της Αρκούδας". Ενδιάμεσο δωμάτιο.



Το υλικό της επόμενης εβδομάδας θα προέρχεται από τη συνέχεια του "οδοιπορικού" μας στην Ανατολική Κρήτη




Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 02:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζήτησή μας αυτή, οφείλουμε ένα ευχαριστώ στον ΕΛΑΧΙΣΤΟ, για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσε, οι οποίες μας βοήθησαν να αρχίσουμε την εξερέυνηση για την ανεύρεση του κωνικού τάφου, που είναι γνωστός ως "πυραμίδα". Επίσης, ευχαριστούμε τον κύριο Μιχάλη από το χωριό Καμάρια, που ήταν οδηγός μας στην αναζήτηση της τελικής τοποθεσίας της πυραμίδας.
Τον ευχαριστούμε επίσης, για την πατροπαράδοτη ρακή


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 02:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 12:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ εδώ και λίγες μερούλες γύρισα από Κρήτη και έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις(δεν είχα ξαναπάει ποτέ). Δυστυχώς οι συνθήκες ήταν τέτοιες που τα μόνα μέρη που κατάφερα να δω ήταν το Ρέθυμνο, το Ηράκλειο, Η Κνωσσός, μια λίμνη Γούρνα (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), το Μπαλί(έτσι πρέπει να λεγόταν), το Πάνορμο, τη Σούδα και 3-4 χωριά στον Ψηλορείτη (δεν θυμάμαι ονόματα).

Σας συνιστώ να πάτε σε μια παραλία που λέγεται "Σπηλιάρα", επί της εθνικής οδού μπαίνει(από ένα βενζινάδικο Σελ νομίζω). Είναι σχετικά κοντά στο Ρέθυμνο, με αμάξι και κοντά στην Κρέτα Φαρμ, από την οποία όταν πέρναγα ερχόταν μια ευωδιά άλλο πράγμα μιλάμε.

Να πάτε και στο ενυδρείο κοντά στο Ηράκλειο. Αξίζει.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 16:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη λίμνη του Κουρνά θα πήγες. Εννοείται βέβαια ότι όποιος πάει στην Κρήτη πρέπει να περάσει και το φαράγγι της Σαμαριάς. Αλλά και να επισκεφτεί και άλλα φαράγγια στην ευρύτερη περιοχή των Σφακίων που ξεκινάνε από τον Ομαλό. Η Κρήτη μπορεί να έχει εντυπωσιακές παραλίες (που λίγο πολύ αναφέρφθηκαν) αλλά μη ξεχνάμε ότι πρώτα από όλα είναι βουνό και όχι νησί. Όπως και οι κάτοικοι είναι βουνίσιοι και όχι θαλασσινοί.
Τα χωριά που πήγες Agnostic στον Ψηλορείτη πιθανότατα θα είναι εκτός από τα Σφακιά, τα Ζωνιανά, τα Λιβάδια,μπορεί το Πέραμα. Δε ξέρω αν έφαγες οφτό με μακαρόνια με ανθότυρο συνοδευόμενα από πρωτοράκι και γραβιέρα με μέλι!
Εύχομαι να περάσετε ωραία γιατί η Κρήτη είναι όντως ένα μαγικό μέρος και έχω τη χαρά να την ξέρω από άκρη σε άκρη (χωρίς μάλιστα να είμαι κρητικός στην καταγωγή, αλλά την αισθάνομαι δικό μου μέρος) και παρακληση να ανεβάσετε όσο το δυνατό πιο πολλές φωτογραφίες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 09:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από μια περίοδο ανανέωσης κι ηρεμίας στην Κρήτη, και πάλι στην καθημερινότητα και τους ρυθμούς της Αθήνας.
Πέραν της δύναμης και της ψυχικής ανατροφοδότησης που προσφέρουν σε κάποιον οι διακοπές γενικότερα πιστεύω οτι λίγες μέρες στο όμορφο τούτο νησί σε κάνουν να νιώθεις ξεχωριστά.

Πιστεύω οτι όποιος κατάγεται από κάποιο μέρος κι επιστρέφει για λίγο νιώθει δέος αντικρύζοντας από μακριά τον τόπο του.
Προσωπικά αυτό μου συμβαίνει...

Οι εξερευνήσεις στα μέρη από τα οποία παρατέθηκαν οι φωτογραφίες ήταν άκρως ενδιαφέρουσες και μοναδικές.
Ελπίζω το φωτογραφικό υλικό να αποδεικνύει μέρος αυτού του γεγονότος!

Άκρως ενδιαφέρον επίσης είναι το γεγονός μιας όμορφης επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων...


================================================


Φίλε Agnostic, υποθέτω κι εγώ πως θα εννοείς τη λίμνη του Κουρνά κι όχι Γούρνα.

Αν την γύρισες και με το θαλάσσιο ποδήλατο αυτήν θα εννοείς.
Ελπίζω μόνο να είδες και την περιβόητη Νεράϊδα της γιατί εμένα δεν μου έκανε την τιμή...

Στην Σπηλιάρα δεν έχω πάει και για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω ακούσει κιόλας.
Είναι μεταξύ Ρεθύμνου - Ηρακλείου ή Ρεθύμνου - Χανίων?

Στο Μπαλί και το Πάνορμο έχει κάποια χρόνια που είχα πάει και μου άρεσε.
Πέραν της Κνωσσού αξίζει κάποιος να επισκεφτεί την Φαιστό και τα Μάλια.

Από τη νότια Κρήτη ωραία είναι στα Μάταλα, στο Φραγκοκάστελο, στην Παλαιόχωρα, στον Πλακιά, στην Πρέβελη, στην Αγία Γαλήνη, στα Σφακιά και σε τόσα άλλα μέρη που ειλικρινά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι.

quote:
Η Κρήτη μπορεί να έχει εντυπωσιακές παραλίες (που λίγο πολύ αναφέρφθηκαν) αλλά μη ξεχνάμε ότι πρώτα από όλα είναι βουνό και όχι νησί. Όπως και οι κάτοικοι είναι βουνίσιοι και όχι θαλασσινοί.

Εγώ πάλι, αγαπητέ μου, νομίζω πως έχουμε έναν όμορφο συνδυασμό μεταξύ βουνού και θάλασσας.

Υ.Γ. Κάτι μου λέει οτι η επιθυμία σου για φωτογραφίες σύντομα θα πραγματοποιηθεί...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Κρήτη ήταν όμορφη, όπως πάντα, και σε ετούτο το ταξίδι.
Για ακόμη μια φορά μου απέδειξε ότι αυτό το νησί είναι
ένας "άπειρος κόσμος", όπου η εξερεύνηση ποτέ δεν τελειώνει,
φτάνει να έχει κάποιος την ικανότητα να βλέπει, να παρατηρεί...

Μια παράξενη και συναρπαστική "μυστική αποστολή", ένα αλλόκοτο
"κυνήγι θησαυρού", του οποίου η αφετηρία ήταν κρυμμένη ανάμεσα
στις μυριάδες άλλες αφετηρίες άλλων θησαυρών, μου έδωσε το
έναυσμα για να σκεφτώ και να γράψω αυτό το μήνυμα.

Ένιωσα, πόσο πολύ καλά μπορεί να κρυφτεί ένα μυστήριο από τα
μάτια των ανθρώπων που δεν αναζητούν την αποκάλυψή του...
ακόμη και αν τα χνάρια που οδηγούν στη λύση του βρίσκονται
φαινομενικά μπροστά στα μάτια μας!

Ένιωσα έτσι, το πόση συγκέντρωση και προσοχή χρειάζεται για να φτάσει
κάποιος στο στόχο του...

Ακόμη, θέλω να σας γράψω ότι ανάμεσα στα πολλά πολύτιμα δώρα, που
μου έδωσε και φέτος η Κρήτη, βρίσκεται και η αποκάλυψη μιας εικόνας...
μέσα στο σπήλαιο της Αρκούδας στο Ακρωτήριο Χανίων.

Μιας εικόνας, που δημιουργούσε
μια διήγηση πολύ αγαπημένη, από ένα αγαπημένο βιβλίο,
μια φανταστική διήγηση, που για χρόνια φύλαγα την εικόνα της
στη σκέψη μου, ξαφνικά την είδα μπροστά μου!
Μια σπάνια εικονογράφιση μιας συναρπαστικής αίσθησης...

Συγκλονίστικα γιατί η πραγματικότητα που είδαν τα μάτια μου
δεν ήταν καθόλου διαφορετική, από αυτό που για χρόνια προσπαθούσε
να εικονοποιήσει η φαντασία μου.

Και ακόμη, με γύρισε πίσω στο χρόνο, σε κάποια στιγμή, που αυτή
η εικόνα ήταν το έναυσμα για μια συζήτηση στα φόρουμς...
η πρώτη συζήτηση, που έκανα στα φόρουμς του Esoterica...

και μια αναζήτηση, που για εμένα προσωπικά ηχεί μια πολύτιμη
νότα στο τραγούδι της ζωής μου, που μου προκαλεί ρίγος...

ΠΕΡΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ
17/02/2003, 23:35:38 λίλιθ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=901&SearchTerms=ποιητικ

Σας παραθέτω το μήνυμα, που έγραψα τότε, για εκείνη την εικόνα,
και που σας ορκίζομαι ότι ήταν ακριβώς αυτό, που είδα μπροστά μου,
και ένιωσα πριν από μερικές μέρες...

quote:

το παρακατω αποσπασμα ειναι απο το διηγημα "l' antiquaire" του henri bosco
που αναφερεται στο βιβλιο "η ποιητικη του χωρου" του gaston bachelard.

Ο ηρωας του μηθυστορηματος περιπλανιεται στο υπογειο ενος εγκαταληλλημενου σπιτιου.
Μεσα απο μυστικες εισοδους οδηγειται σε υπογειες στοες, οι οποιες βρισκονται κατω απο ενα βουνο.
Ο bachelard αναφερει την περιγραφη αυτη ως "ποιημα του κοσμικου υπογειου".

"Ακριβως μπροστα στα ποδια μου το νερο βγηκε απο τα ερεβη. το νερο!...
Μια τεραστια στερνα!... και τι νερο!... ενα νερο μαυρο, στασιμο,
τοσο τελεια επιπεδο που ουτε μια ρυτιδα, ουτε μια φουσκαλα δεν ταραζε την επιφανεια του.

Διχως πηγη, διχως προελευση. απο χιλιαδες χρονια βρισκοταν εκει και εμενε εκει,
φυλακισμενο απο το βραχο, και απλωνοταν σαν μια αταραχη υδατινη μαζα, και ειχε γινει,
μεσα στην πετρινη μητρα του, πετρα κι αυτο, αυτη η μαυρη, ασαλευτη πετρα,
η αιχμαλωτη του ορυκτου κοσμου. Αυτου του καταπιεστικου κοσμου ειχε υποστει τη συνθλιπτικη μαζα,
την τεραστια συσσωρευση του. Κατω απο αυτο το βαρος, θα λεγε κανεις
πως ειχε αλλαξει φυση, ετσι οπως δυιλιζοταν μεσα απο τις φαρδιες πλακες του πετρωματος
που κρατουσαν τον μυστικο του.
Ειχε λοιπον γινει το υγρο στοιχειο το πιο πυκνο του υπογειου βουνου.
Η αδιαφανεια του και η ασυνηθιστη συσταση του το καναν σαν μια αγνωστη υλη,
φορτισμενη με φωσφορισμους που οι αργυρες τους λαμψεις μονο φευγαλεα αγγιζαν με τις αστραπες τους
την επιφανεια. Σημαδια των σκοτεινων δυναμεων που αναπαυονταν μεα στα βαθη,
αυτοι οι ηλεκτρισμενοι χρωματισμοι μαρτυρουσαν την λανθανουσα ζωη και τη φοβερη δυναμη
αυτου του στοιχειου που προς το παρον παρεμενε αδρανες."
Με εκαναν να φρικιω."

ΦΙΛΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ...

Απεστάλη: 17/02/2003, 23:51:44
λίλιθ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 21:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μετά από μια περίοδο ανανέωσης κι ηρεμίας στην Κρήτη, και πάλι στην καθημερινότητα και τους ρυθμούς της Αθήνας.


Σε νοιώθω απόλυτα. Αν και έχω φύγει έως τώρα τέσσερις φορές πολύήμερα και μια στο εξωτερικό από τον Ιούνιο, άν δεν ήξερα ότι θα φύγω άλλες δύο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, δε θα άντεχα με τίποτα...

Καλή συνέχεια λοιπόν εντός των τειχών και περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον τις φωτογραφίες από τη συνάντησή σας.

Υ.Γ. Ωραία τα σπηλαιάκια



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 18/08/2006 21:36:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 17:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Μινωική" αποστολή - μία μικρή συλλογή στιγμιοτύπων από την Κρητική Πανίδα !




Κατσίκα στην "σπηλιά της Αρκούδας"




"Κουκουβάγια, Λαντουριστό ή Ντάκος": παραδοσιακό κρητικό έδεσμα με παξιμάδι, ντομάτα, λάδι και μυζήθρα

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Και μία "πρόγευση" του υλικού από το δεύτερο μέρος της αποστολής η οποία φυσικά, Συνεχίζεται...




*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 20:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι αυτό το τσαμπί με τους χοχλιούς!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 05:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι είναι αυτό το τσαμπί με τους χοχλιούς!!!


Είναι η λεγόμενη "σαλιγγαράμπελος"!!!

Στην ουσία πρόκειται για μία αποικία σαλιγγαριών, που προτιμήσανε μία τριανταφυλλιά ως θερινή τους κατοικία. Φήμες λένε, πως όποιος δομικάσει τέτοιους χοχλιούς, αναδίνουν ένα άρωμα τριαντάφυλλου...

Το συγκεκριμένο φυτό, βρίσκεται δίπλα στον τάφο του...Λόγιου.

Αλήθεια, ξέρει κανείς ποιος είναι ο Λόγιος; - το κουίζ της ημέρας


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 20:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Καζαντζάκης ήταν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 04:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator όχι, δεν είναι ο Καζαντζάκης ο Λόγιος στον οποίο αναφέρομαι.
Ήταν πράγματι ο Λόγιος και όχι κάποιος που ήταν λόγιος.

Άντε, θα δώσω μια μικρή βοήθεια: Ο τάφος του Λόγιου, βρίσκεται στα νότια του νομού Ηρακλείου.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 05:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νότια νομού Ηκραλείου... Φαιστός, Τυμπάκι, Μάταλα... Τσούτσουρος.
Φήμες λένε ότι εκεί υπάρχει ο τάφος του Μίνωα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 08:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νότια νομού Ηκραλείου... Φαιστός, Τυμπάκι, Μάταλα... Τσούτσουρος.
Φήμες λένε ότι εκεί υπάρχει ο τάφος του Μίνωα


Φίλε μου, δε νομίζω ο τάφος του Λόγιου να έχει τόσο μεγάλη σχέση με το Μίνωα.
Ίσως όμως να είσαι κοντά γεωγραφικά οπότε αν θέλεις ψάξτο λίγο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 19:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εδώ άλλος ένας κατά το ήμισυ Κρητικός.


Δε γίνεται να μη σε μαγέψει αυτό το νησί.Μόλις γύρισα από μία τετραήμερη γύρα στη νότια Κρήτη την οποία θα θυμάμαι για πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 11:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πείτε ρε παιδιά ποιος ήταν ο Λόγιος!!! Θα σκάσω αν δε μάθω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 04:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λόγιος.
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα: http://www.interkriti.org/agiavarvara/grvilges.htm

"Ο Λόγιος γεννήθηκε το 1771, και ήταν εμπειρικός γιατρός. Από το 1800 έως το 1815, αγωνίστηκε εναντίον των Τούρκων. Ο τάφος του είναι απέναντι από την αρχαία πόλη της Φαιστού."

Εκεί τον βρήκαμε κι εμείς, σε μία από τις περιπλανήσεις μας στην φορτωμένη με αρχαιολογικούς χώρους περιοχή, που βρίσκεται ενδιάμεσα της αρχαίας Γόρτυνας και της Φαιστού. Μια μεγάλη ταμπέλα που έδειχνε έναν χωματόδρομο σε κάτι χωράφια και έγραφε: "Τάφος Λόγιου".
Η αλήθεια είναι, πως μέσα σε τόσους αρχαιολογικούς χώρους, μια τέτοια μεγάλη ταμπέλα, θα μπορούσε να σε κάνει να φανταστείς έναν αρχαίο μινωϊκό τάφο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Καμιά διακοσαριά μέτρα όμως μετά από τη διαδρομή σε έναν στενό χωματόδρομο, βρεθήκαμε μπροστά από... έναν σύγχρονο σχετικά τάφο, ο οποίος είχε χτιστεί προς τιμήν του συγκεκριμένου αγωνιστή, του Λόγιου!

Δίπλα στον τάφο, υπήρχε η τριανταφυλλιά με τα σαλιγγάρια, που φαίνεται στην φωτογραφία πιο πάνω και που στάθηκε ως αφορμή γι' αυτό το σύντομο κουίζ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 15:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρεπε να ντρέπομαι οπυ δε το ξέρω γιατί έχω πάει και πολλές φορές εκεί πέρα

Πάντως η Κρήτη βρίθει από τέτοιες ιστορίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy