ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 δυναμη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 23:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολη την πελοπονησο υπαρχει η γνωμη οτι η τελευταια μπουκια απ οτο ψωμι ειναι ολη η δυναμη σου και αν δεν την φας δεν θα εχεις δυναμη, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

______________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ,
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ ΜΕ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΧΟ, ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ.

amalia

______________________________________

siba2001
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 00:18:32  Εμφάνιση Προφίλ
Η γιαγιά μου μου λέει συνεχεια να μην αφήνω την τελευταια μπουκια ψωμιου αλλα δεν ξερω γιατι...μπορει να ειναι αυτο που λεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 00:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
Αν δεν φάς την τελευταία μπουκιά ...η γιαγιά θα τα πάρει στο κρανίο...και θα σου χώσει μια σφαλιάρα...θα βλέπεις αστεράκια (θα βγάλεις και σπυράκια) και μετά δεν θα έχεις δύναμη για τίποτε.....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 10:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
quote:

Αν δεν φάς την τελευταία μπουκιά ...η γιαγιά θα τα πάρει στο κρανίο...και θα σου χώσει μια σφαλιάρα...θα βλέπεις αστεράκια (θα βγάλεις και σπυράκια) και μετά δεν θα έχεις δύναμη για τίποτε.....


χαχαχαχα niceee..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 11:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
AZAΧ_ΧΑΖΑ ενδιαφερον αυτο που λες εχεις τεκμιριωμενα στοιχεια επ'αυτου;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 12:35:13  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε βρε Γηγενή για να μη λες ότι μόνο στο "Μύθος και θρησκεία" συμμετέχω.

Στο δικό μου χωριό, στη Θεσσαλία,
κάποτε ο παππούς ενός φίλου μου, που είχαμε πάει να τον επισκεφτούμε, ήμασταν μικρά παιδιά, μας πρόσφερε κάτι να φάμε. Εμείς δεν καταφέραμε να τελειώσουμε όλο το ψωμί που μας είχε δώσει και αφήσαμε, όπως λες, μια μικρή μπουκίτσα.

Θυμάμαι πολύ καλά, γιατί μου έκανε εντύπωση, ότι μας είπε να τρώμε την τελευταία μπουκιά γιατί διαφορετικά θα μα πάρει όλη τη δύναμη η γυναίκα!

Μπορώ να σου πω πως ακόμη και σήμερα, αν τύχει και τελειώσω το φαγητό μου και μείνει μια μπουκιά από το ψωμί που έχω πάρει, όσο και να έχω σκάσει από φαγητό, θα τη φάω για να μην την αφήσω στο πιάτο και πεταχτεί.
Δεν το κάνω βέβαια "για να μην μου πάρει τη δύναμη η γυναίκα", όπως είχε πει ο παππούς, αλλά θυμάμαι πάντα την κουβέντα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 12:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

AZAΧ_ΧΑΖΑ ενδιαφερον αυτο που λες εχεις τεκμιριωμενα στοιχεια επ'αυτου;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του




Tο έμαθα από τον θείο του ξαδέλφου της μάνας του πατέρα ενός φίλου μου....δεν νομίζω να θές πιό καλή τεκμηρίωση από αυτήν....;;;


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 13:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:

Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολη την πελοπονησο υπαρχει η γνωμη οτι η τελευταια μπουκια απ οτο ψωμι ειναι ολη η δυναμη σου και αν δεν την φας δεν θα εχεις δυναμη, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 11:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez
Όντως gigenis,ε τη μπουκιά το ακούω και εγώ απ'τη γιαγιά μου ακόμη και τώρα που έχω γίνει κοτζάμ γαιδούρι και όπως είπε και ο AZAX_XAZA
quote:
Αν δεν φας την τελευταία μπουκιά...η γιαγιά θα τα πάρει στο κρανίο...και θα σου χώσει μια σφαλιάρα...θα βλέπεις αστεράκια (θα βγάλεις και σπυράκια) και μετά δεν θα έχεις δύναμη για τίποτε...

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 13:26:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ισχύει, γι'αυτό όταν βλέπουμε έναν δυνατό άνθρωπο λέμε "αυτός είναι ψωμωμένος"!

Στα δικά μου μέρη οι γονείς μας, μάς έλεγαν να τρώμε όλο το φαϊ μας για να πάρουμε όμορφη κοπέλα (ή παληκάρι για τα κορίτσια). Κόλπο φυσικά για να τρώμε το φαγητό, με αποτέλεσμα οι Έλληνες να έχουν καταλήξει οι πλέον παχύσαρκοι της Ευρώπης...

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

kondoras λέει....

Στα δικά μου μέρη οι γονείς μας, μάς έλεγαν να τρώμε όλο το φαϊ μας για να πάρουμε όμορφη κοπέλα (ή παληκάρι για τα κορίτσια). Κόλπο φυσικά για να τρώμε το φαγητό, με αποτέλεσμα οι Έλληνες να έχουν καταλήξει οι πλέον παχύσαρκοι της Ευρώπης...


Ναι αλλά κοίτα τί κοπελάρες πήραμε......http://dienekes.angeltowns.net/pictures/greekwomen/


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...


Edited by - AZAΧ_ΧΑΖΑ on 08/08/2006 18:38:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 19:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Tο έμαθα από τον θείο του ξαδέλφου της μάνας του πατέρα ενός φίλου μου....δεν νομίζω να θές πιό καλή τεκμηρίωση από αυτήν....;;;

αφου στο ειπε δικος σου ανθρωπος μου αρκει

quote:
Θυμάμαι πολύ καλά, γιατί μου έκανε εντύπωση, ότι μας είπε να τρώμε την τελευταία μπουκιά γιατί διαφορετικά θα μα πάρει όλη τη δύναμη η γυναίκα!


ελεος βρε ψηλε ελεος παλι οι γυναικες θα την κανουν την ζημια;
πρωτα η ευα τωρα αυτο


αλλα απο την αλλη αν ερθουν οι γυναικες που δειχνει ο AZAΧ_ΧΑΖΑ
για να μου παρουν την δυναμη να αρχισω να αφηνω καρβελια

και κατι που σκεφτικα μολις ειδα αυτο

quote:
Ισχύει, γι'αυτό όταν βλέπουμε έναν δυνατό άνθρωπο λέμε "αυτός είναι ψωμωμένος"!

ο ψωμιαδης τι σχεση εχει με ολα αυτα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 09:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Το "μπουκιά και συγχώριο" μπας και έχει καμμία σχέση με τα παραπάνω ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 10:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Aχ ρε γιαγιάδες με τις μπουκιές και τις σφαλιάρες σας...

Όχι μόνο δε με άφηναν να σηκωθώ και να αφήσω τη "δύναμη" μου, αλλά ούτε κάτω δε επέτρεπαν να μας πέσει το ψωμί...

"Κλαίει ο χριστούλης" μας έλεγαν...

Συμπτωματικά βέβαια είχαν περάσει και από πεντέ έξι πολέμους, τρεις κατακτητές κτλ κτλ

Πάντως αυτό το ΓΕΓΟΝΟΣ για τη "δύναμη" το έλεγα κι εγώ στα παιδιά μου...

Και δεν είναι καθόλου χοντρά: αλλά κάποια μλκ έπρεπε να λέω όταν τα ταϊζα! Δεν έτρωγαν αλλιώς τα σκασμένα!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 20:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
τωρα μπορεις να τους λες για το 12κλωνο dna

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 03:04:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

KERRY KING:
Το "μπουκιά και συγχώριο" μπας και έχει καμμία σχέση με τα παραπάνω ?



Η συγκεκριμένη φράση βγήκε από αλλού:
Ένα τυπικό κυριακάτικο μεσημέρι πριν από 20 περίπου χρόνια. Οι ελληνικές οικογένειες ξανασμίγουν στο μεσημεριανό τραπέζι, βλέποντας ταυτόχρονα μια παλιά καλή ελληνική ταινία.
Τρως μια μπουκιά.
- Φανταστικός ο Κωνσταντάρας, θεός σχωρέστον.
Τρως δεύτερη μπουκιά.
- Τί κωμικός αυτός ο Αυλωνίτης, θεός σχωρέστον.
Και ούτω καθεξής. Κάθε Κυριακή μεσημέρι είχαμε "μπουκιά και συγχώριο".

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 05:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gigenis.
Στις 6 Αυγούστου άνοιξες τρία νέα θέματα:
λυκανθρωποι
δυναμη
μετρωντας τα αστρα
με παρόμοια εισαγωγική τοποθέτηση μεταξύ τους, η οποία αποτελεί μία ειρωνικής και υποτιμητικής στόχευσης παράφραση, του εισαγωγικού μηνύματος που στάλθηκε από το μέλος navas στο θέμα που άνοιξε με τίτλο Ισκιος δεντρων:
quote:
Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο υπαρχει η γνωμη οτι δεν ειναι καλο να κοιμαται καποιος κατω απο τον ισκιο της συκιας γιατι θα πεθανει απο πλακωμα καποιου ισκιου λενε,και αυτο γιατι η συκια ειναι καταραμενη επειδη κρεμαστηκε ο Ιουδας, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Υποθέτω, πως είσαι σε θέση να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ:
της διαφωνίας στις απόψεις κάποιου ανθρώπου, ή ακόμα και της διάθεσης να βρίσκεις "αστεία" αυτά τα οποία για κάποιους άλλους, αποτελούν τουλάχιστον ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση,
και του να παραφράζεις τα λόγια του ανθρώπου αυτού επαναλαμβάνοντας το "αστειάκι" (για να χρησιμοποιήσω μία επιεική έκφραση) αυτό, 3 φορές σε έναν χώρο, ο οποίος έχει ως σκοπό να φιλοξενεί ουσιαστικές συζητήσεις κι όχι την ειρωνική και περιπαιχτική διάθεση, που εκφράζει και τα τρία αυτά θέματα που άνοιξες.

Πιστεύω πως μέσα στη επόμενη βδομάδα, κατά τη διάρκεια της οποίας ο λογαριασμός σου θα είναι απενεργοποιημένος (η απενεργοποίηση αυτή είναι προειδοποιητικής φύσεως για αυτού του είδους τη συμπεριφορά, που στη συγκεκριμένη περίπτωση προήλθε από εσένα, αλλά και για οποιονδήποτε άλλο επαναλάβει κάτι παρόμοιο με οποιονδήποτε άλλο τρόπο)
θα σου δοθεί η ευκαιρία να σκεφτείς πραγματικά την πράξη αυτή και το πόσο μπορείς να έχεις προσβάλλει κάποιον άνθρωπο, που στην προκειμένη περίπτωση, δε σου έκανε και τίποτα!

Το παρόν θέμα θα απενεργοποιηθεί σε 2 ημέρες, μέχρις ότου όσα μέλη είχαν τη διάθεση για ουσιαστική συμμετοχή στη συζήτηση αυτή, να κλείσουν τις τοποθετήσεις τους, ή να συνεχίσουν στο γενικότερο παλιότερο θέμα:

Λαογραφία, Ψυχή και……


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 06:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy