ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαρα Μειμαριδη (Μαγεια)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tetan
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tetan  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Tetan
Γεια σας!
Ειμαι καινουργιος, παρακολουθω τα θεματα σας και ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω...!
Θα θελα να σας ρωτησω εαν πιστευεται τη Μαρα Μειμαριδι τη συγραφεα?
Εγω τη πιστευω πολυ και τη θεωρω διανια!
Εχει σπουδασει απο τη ξερω παρα πολλα και ξερει παρα πολλα και αυτο αποδεικνειεται και στα 3 βιβλια που εχει βγαλει!
Μπορω να σας δικαιολογησω γιατι τη πιστευω:
Τη πιστευω γιατι εχω και εγω κανει καποια πειραματα(μαγια) που εχει αναφερει και οντως εχουν πετυχει...
Πιστευω οτι ο ανθρωπινως εγκεφαλος μπορει να κανει πολλα αλλα ολα θελουν το σπρωξηματακι τους!(και το σπρωξηματακι τους μπρει να ειναι ενα ξορκι,βοτανο κτλ.)
Η επιθυμια ειναι πολυ δυνατη!
Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας!

______________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μαρα Μειμαριδι (Μαγεια)
ΣΕ Μαρα Μειμαριδη (Μαγεια).
12/08/2006
______________________________________________________

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Φίλε Tetan καλωσόρισες !!!

quote:
Τη πιστευω γιατι εχω και εγω κανει καποια πειραματα(μαγια) που εχει αναφερει και οντως εχουν πετυχει...

Μπορείς να μας πεις κάποια από τα πειράματα-μάγια που αναφέρει, γιατί εγώ δεν την έχω διαβάσει καθόλου και δεν ξέρω σε τι αναφέρεται. Με εξαίρεση "Τις μάγισσες της Σμύρνης", που έχω μια μικρή ιδέα μόνο, με βάση τη σειρά στη TV.
Και ποια πειράματα-μάγια έκανες εσύ, τα οποία πέτυχαν ;



Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tetan
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tetan  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Tetan
Φιλε Στρατο καθε Παρασκευη με την Espresso που σαν εφημεριδα τη θεωρω χαλια εχει και να ενθετο το μαρας life που ειναι δικο της περιοδικο...
Κυκλοφορει εδω και ενα χρονο και εξηγει και αποκαλυπτει μαγια,βοτανα απο τα μπαουλα των μαγισσων!
Δεν το θεωρει σαν ενα ενχειριδιο μαγειας αλλα σαν ενας παλιος πολιτισμος που χαθηκε με τα χρονια και εμεινε κρυφο απο στομα σε στομα.Εχει και προσφατα κυκλοφορισει ενα βιβλιο που τα γραφει ολα αναλυτικα εκει!
Η μαγεια ειναι σοφια,γνωση,πλουτος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:

Η μαγεια ειναι σοφια,γνωση,πλουτος!

ΑΝ ΔΕ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ ,ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
Βρε tetan μας, αφού τη θαυμάζεις τόσο και την έχεις πρότυπο, μάθε και το όνομα της σωστά... ντροπή είναι....

Παρεμπιπτόντως, να σου πω και την άποψή μου.
Από τα βιβλία της έχω διαβάσει τις Μάγισσες της Σμύρνης και δεν είχα ακούσει για άλλα. Το βιβλίο μου άρεσε, αν και το τέλος με χάλασε ως βιαστικό κλείσιμο. Ήταν, όμως, μυθιστόρημα και όχι έρευνα, και αυτό πρέπει να το έχεις κάπου στην άκρη του μυαλού σου.
Για την συγκεκριμένη συγγραφέα έχω να πω ότι διαβάζοντας το βιογραφικό της, νομίζω ότι δεν ξέρει ούτε η ίδια ποια είναι η κλίση της και τι την ενδιαφέρει. Γιατί άλλαξε εντελώς κατευθύνσεις τόσες φορές και χωρίς λογική συνέχεια, που δεν καταλαβαίνω. Δεν δείχνει να την τραβάει κάποια κατεύθυνση και ψάχνεται. Και κάπου σε αυτό το ψάξιμο, έγραψε και ένα βιβλίο που έτυχε και έγινε επιτυχία και, τελικά, κατέληξε να εμπορεύεται την επιτυχία αυτή με διάφορα προϊόντα (τράπουλες, ξόρκια, συνταγές, κ.τ.λ.) αντί να προχωρήσει και να μας παρουσιάσει το επόμενο έργο της. Ίσως και η συγγραφική καριέρα της να ήταν μία στροφή του δρόμου της...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star
Πανέξυπνη επιχειρηματίας
αυτό είναι το μόνο σίγουρο

προσωπικά για μένα, είναι μία γυναίκα που έχει πάρει ότι συνταγές μπορεί να βρήκε από γιαγιάδες, ή από βιβλία ακόμα των wicca (υπάρχει και φωτο της με τέτοιο βιβλίο), ή ότι άλλο και τα έχει βγάλει λες και είναι ας πούμε συνταγές μαγειρικής.

εγώ πάλι θα σε συμβούλευα σε αυτά τα πράγματα να μη πιστεύεις κανέναν, παρά μόνο εσένα, απόλυτα μόνο εσένα. δεν είναι παιχνίδια, αχ τι καλά θα κάψω ένα λιβάνι και θα γίνω πλούσια. πιστεύεις ότι με ένα ένθετο μπορείς να αποκτήσεις σοφια,γνωση,πλουτο, όπως αναφέρεις και σύ? αν δεν ψάξεις μέσα σου και συγχρόνως έξω σου, αν δεν διαβάσεις, αν δεν επιλέξεις και αν δεν επιβεβαιώσεις, δεν γίνεται τίποτα.

Πιστεύεις ότι με ένα ξόρκι γίνονται όλα. Και εύχεσαι τι εύχεσαι. Που το εύχεσαι όμως ξέρεις? τι είναι αυτό που θα σε βοηθήσει? και αν θες να σε βοηθήσει αυτό γιατί να το κάνει? και αν δεν θέλει να σε βοηθήσει, μήπως μπορεί να σε πειράξει κάπως αλλιώς? και πως εσύ έχεις προστασία?

Το ανθρώπινο μυαλό σίγουρα έχει πολλές δυνατότητες. Ελα όμως που ο ίδιος σου ο εαυτός μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά.

Εκτός αυτού αν η Γνώση έχει δωθεί στους ανθρώπους, αυτή θα έπρεπε να δίνεται απλόχερα, δωρεάν, και όχι μέσω παραγγελιών με αντικαταβολή.
Σκέψου τα λίγο.

Να με συγχωρέσεις για το αν είμαι λίγο αυστηρή στο ύφος, απλά δεν θα ήθελα να πιστεύουμε αν μη τι άλλο χωρίς να το ψάχνουμε, το οτιδήποτε.



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
Και για του λόγου το αληθές, έκανα μία αναζήτηση στο internet για τα βιβλία της.
Deste, η τράπουλα της Κατίνας
Οι μάγισσες της Σμύρνης
ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΓΕΙΑΣ Ι. ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ. ΒΟΤΑΝΑ, ΜΑΓΙΑ, ΦΙΛΤΡΑ, ΞΟΡΚΙΑ.
Όπως το φαντάστηκά. Βασισμένα στην ίδια ιδέα που έπιασε και πούλησε...
Δεν είναι κακό. Αλλά όχι και να την κάνουμε πρότυπο σοφίας.... Γιατί δεν ξέρω και για τι ηλικίες μιλάμε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 16:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Φίλε Tetan σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα συμφωνίσω κι' εγώ με τους προλαλήσαντες στο ότι:

quote:
another star
Πανέξυπνη επιχειρηματίας
αυτό είναι το μόνο σίγουρο

προσωπικά για μένα, είναι μία γυναίκα που έχει πάρει ότι συνταγές μπορεί να βρήκε από γιαγιάδες, ή από βιβλία ακόμα των wicca (υπάρχει και φωτο της με τέτοιο βιβλίο), ή ότι άλλο και τα έχει βγάλει λες και είναι ας πούμε συνταγές μαγειρικής.


quote:
Bizarre
Και για του λόγου το αληθές, έκανα μία αναζήτηση στο internet για τα βιβλία της.
Deste, η τράπουλα της Κατίνας
Οι μάγισσες της Σμύρνης
ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΓΕΙΑΣ Ι. ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ. ΒΟΤΑΝΑ, ΜΑΓΙΑ, ΦΙΛΤΡΑ, ΞΟΡΚΙΑ.
Όπως το φαντάστηκά. Βασισμένα στην ίδια ιδέα που έπιασε και πούλησε...
Δεν είναι κακό. Αλλά όχι και να την κάνουμε πρότυπο σοφίας.... Γιατί δεν ξέρω και για τι ηλικίες μιλάμε....

Για τον απλό λόγο ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με μαγικά που "πουλάνε" και για το ότι όσοι έχουν τέτοιες γνώσεις δεν τις μοιράζονται με τον καθένα, και προπάντων δεν τις πουλάνε, ειδικά με τη Espresso.

Και μόνο ο τίτλος "Μάρας life"......

Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tetan
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 17:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tetan  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Tetan
Μπορει να να εχει ενθετο στην espresso και να πρεπει να πληρωνουμε για να μαθουμε.....αλλα εγω βρε παιδια και πληρωσα αλλα στο τελος ματο θεο με βοηθησε πολυ γιατι οσω να ναι και προσωπικα εχουμε μιλησει και για εμενα ατη η γυναικα ειναι λιγο απο ολα!
Εχει καποια προιοντα που μπορεις να τα παραγγειλεις...!
Εγω εχω μερικα και τελικα βγηκε στο τελος αλανθαστη!!!
Ok,αλλα παρτε τα βιβλια η το ενθετο και θα καταλαβαιτε!

Πολλα Φιλια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 04:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μαρα Μειμαριδι (Μαγεια) ΣΕ Μαρα Μειμαριδη (Μαγεια).

=====================================


Αγαπητέ Tetan, καλώς ήλθες στις συζητήσεις μας!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Σχετικά με τη Μάρα Μεϊμαρίδη ή ακόμα και για τις Μάγισσες της Σμύρνης θα μπορούσες να παραθέσεις τις απόψεις σου στο ήδη σχετικό topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Το θέμα λοιπόν απενεργοποιείται.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy