ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 17:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και καινουργιο μελος θα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες απο ατομα που εχουν ασχοληθει γενικα με το πνευμα αλλα και κατι πιο ειδικο σχετικα με το θεμα.
Απο την δικη μου μερια αν και δεν θεωρω οτι ξερω και τα παντα για αυτο ανοιξα το θεμα μηπως και μαθω εγω αλλα και οσοι ενδιαφερονται περισσοτερα.
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 17:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικα μπορω να πω οτι ειμαι στην αρχη,...στην πολυ αρχη αφου δεν μπορω ουτε να συγκεντρωθω σε μια συγκεκριμενη μοναχα σκεψη για πολυ ωρα.Απο κοντινο μου ομως προσωπο που ειναι πολυ εμπειρο αλλα δεν του αρεσει να μιλαει και πολυ σε αλλους για αυτα εχω μαθει μερικα πραγματα.Ηταν σε καποια ομαδα δασκαλος και μαθαιναν στους καινουργιους πως να ταξιδευουν με το μυαλο και κανανε ενα απλο πειραμα,ολοι επρεπε να συγκεντρωθουν και να προσπαθησουν να ταξιδεψουν σε μια πολη,δεν θα ηθελα να πω ποια,εδω στην ελλαδα και να δουνε τι εγραφε η επιγραφη σε ενα αγαλμα σε καποια τοποθεσια που κανεις δεν ειχε παει ποτε.Αυτο το μαθημα κρατησε μεχρι και 5 με 6 χρονια.Αλλοι το διαβασαν νωριτερα αλλοι αργοτερα.Στο τελος οργανωσαν μια μερα μια εκδρομη εκει για να δουν αν οντως διαβασαν σωστα.Αργοτερα ο ιδιος προσπαθησε και περασε σε αλλο πλανητη μεσα στο ηλιακο μας συστημα αλλα για βγει εξω απο αυτο χρειαζοταν καποιο κωδικο ονομα γιατι τον εμποδιζαν καποιοι πολυ ανωτερη πνευματικα απο αυτον.με τον καιρο ομως το εμαθε,ηταν σε γλωσσα αραμαΐκων και ετσι μπορεσε και περασε σε αλλο ηλιακο συστημα.με το δικιο σας θα πειτε οτι ειναι βλακειες, το μονο σιγουρο ειναι οτι εμενα με αφησα για ωρες αφωνο,γιατι μου εχει πει και πολλα αλλα, και με εβαλαν σε σκεψει και θελησα κι εγω να προσπαθησω.ετσι ξεκινησα με το πρωτο βημα να προσπαθησεις να συγκεντρωσεις την σκεψη σου σε κατι συγκεκριμενο και να αδειασεις εντελως το μυαλο σου απο οτιδηποτε αλλο.δεν ειναι ευκολα για αρκετη ωρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 20:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έθιξες. Είναι αλήθεια οτι μέσω της συγκέντρωσης μπορείς να καταφέρεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο για έναν κοινό άνθρωπο να συγκεντρωθεί πραγματικά σε κάτι χωρίς να παρεμβάλλονται άλλες σκέψεις. Θέλει μεγάλη εξάσκηση και θέληση. Πάντως είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να συγκεντρώνονται με όλη την έννοια της λέξεως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα Semiramis!Ειναι αρκετα δυσκολο και χρονοβορο.Για να καταλαβεις τον βαθμο δυσκολιας προσπαθησε κατι απλο,αφιερωσε λιγο χρονο το βραδακι που εχει ησυχια,δεν εχει σχεση αν ειναι μερα ή νυχτα απλα στην αρχη ειναι δυσκολη η αυτοσυγκεντρωση οταν υπαρχει φασαρια και η ρουτινα της ζωης...μονο το βραδυ συνηθως ξενοιαζεις απο ολα,κλεισε τα ματια σου και προσπαθησε να βαλεις στο μυαλο σου κατι συγκεκριμενο αλλα να εχεις μονο αυτο και απομακρυνε οποιαδηποτε σκεψη και μην αποσπασε.Για αρχη βαζουμε ενα αντικειμενο αργοτερα που θα καταφερουμε αυτο,το μυαλο μας πρεπει να το αδειασουμε εντελως.Σιγουρο ειναι οτι θα κουραστεις πολυ γρηγορα αλλα και θα αποσπαται η προσοχη σου συνεχως.εσυ εχεις ασχοληθει περιπου με το θεμα;σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα έλεγα κατά κάποιον τρόπο πως έχω ασχοληθεί γιατί έκανα 2 χρονια yoga και διαλογισμό και έτσι έβλεπα κάθε φορά πόσο δύσκολο ήταν να συγκεντρωθώ καθώς ο νούς μου έπαιζε μαζί μου και σκεφτόμουν ο,τι μπορείς να φανταστείς κατά τη διάρκεια της άσκησης...Η μεγάλη δασκάλα Σούαμι Σιβαμούρτι Σαρασουάτι έχει πει σε ένα βιβλίο της "Δεν υπάρχει τίποτα που να μην μπορείς να καταφέρεις εάν συγκεντρωθείς απόλυτα σε αυτό"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι τοσα πολλα πραγματα που πραγματικα δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις.Προσφατα εχω αρχισει και ψαχνομαι...δεν ξερω γιατι και τι θελω πραγματικα να βρω ή να καταφερω απλως δεχομαι τοσες πληροφοριες που νε παροτρυνουν να ψαξω.Αλλωστε απο την πρωτη μερα που γεννιομαστε το μονο που κανουμε ειναι να ψαχνουμε και να μαθαινουμε.μου αρεσε τρελα η εικονα που μου περιεγραψε αυτο το ατομο που μου μαθαινει ορισμενα πραγματα,δηλαδη να βρισκεσαι για μια στιγμη στην μεση του συμπαντος ή να εχεις την δυνατοτητα να επισκευτεις αλλους κατοικημενους πλανητες που δεν εχουν ανακαλυφθει.ακομα δεν μπορω να το χωνεψω...απογοητευση ειναι ομως οταν γυρνα πισω στην κλασσικη καθημερινη ζωη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 12:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ LordThomas συμφωνώ μαζί σου οτι αυτό που περιγράφεις είναι καταπληκτική εμπειρία, αλλά είναι κάτι που δεν μπορεί να καταφέρει ο μέσος άνθρωπος. Πρέπει να ανεβείς κάποια άλλα σκαλοπάτια πρώτα για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο συνειδητότητας. Εξάλλου οι δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου είναι πολύ μεγάλες και να μην ξεχνάμε οτι λειτουργούμε μόνο με ένα μικρό ποσοστό του εγκεφάλου μας. Υπάρχουν όμως πρακτικές αφύπνισης των υπόλοιπων τμημάτων του μυαλού. Αυτό που προέχει όμως για να φτάσει κανείς στο επίπεδο που αναφέρεις είναι να έχει αγνά αισθήματα και να σκέφτεται με ένα τελείως διαφορετικό τρόπο από οτι οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα, δηλαδή, να μην ασχολείται με τα μικροπροβλήματα της καθημερινότητας και να έχει φιλοσοφήσει κάποια πράγματα, να βάζει το μυαλό του σε λειτουργία και να θέτει ερωτήματα. Τώρα είμαι σίγουρη πως κάποιοι εδώ μέσα θα σχολιάσουν τα όσα γράφουμε, όπως κάνουν συνήθως άλλωστε, αλλά ας τους αφήσουμε να πιστεύουν πως ξέρουν την αλήθεια και πως όλα είναι έτσι όπως τα βλέπουν, με το μάτι του ορθολογισμού και της "λογικής".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 18:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω αντιμετωπιση αρκετες φορες την κριτικη στα λογια μου απο ανθρωπους που οπως ειπες βλεπουν με το μάτι του ορθολογισμού και της "λογικής".Και οντως εχεις δικιο οτι για να καταφερεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις αγνα αισθηματα αλλα και οτι θελεις να το χρησιμοποιησεις για καλο.αυτο βεβαια ειναι και η δοκιμασια που πρεπει να περασεις αν θελεις καποιος να σε βοηθησει στην εκπαιδευση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 19:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι ορισμενοι μπορει επικοινωνησουν με το μυαλο με ατομα που ειναι και σε πολυ μεγαλες αποστασεις ασχετα να ο αλλος ειναι πνευματικη ανεβασμενος, αρκει που ειναι ο πομπος του μηνυματος,απλως αν ο δεκτης δεν εχει υψηλη πνευματικοτητα μπορει να μην λαβει αμεσως το μηνυμα ή μπορει να μην καταλαβει τι γινεται.Ετσι μπορει να ακουει μεσα στο μυαλο του κατι σαν μια φωνη να του λεει κατι και να νομιζει οτι ειναι καποιο πνευμα ή παραφυσικο φαινομενο.Συνηθως καταλληλες ωρες για τετοια επικοινωνια ειναι οι βραδινες που οι πιο πολλοι ξεκουραζονται και δεν ασχολουνται με πολλα πραγματα γιατι αν το μυαλο ειναι απασχολημενο με εργασιες δυσκολα θα μπορεσει να λαβει τετοια μηνυματα.Μπορει να ακουγεται τρελο σε μερικου αλλα ειχαμε δοκιμασει μερικες φορες να επικοινωνησουμε με καποιο γνωστο μας προσωπο στην αλλη ακρη της ελλαδας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tetan
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 20:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tetan  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Tetan  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Tetan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια ξερετε να μου πειτε βιβλια που μπορω να αγορασω για διαλογισμο?
Με ενδιαφερι πολυ το θεμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jean_claude
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 21:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jean_claude  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει το βιβλίο του COURTNEY BROWN(ΚΟΥΡΤΝΕΙ ΜΠΡΑΟΥΝ) Κοσμικό Ταξίδι, εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ 1998. Αναφέρεται στη χρήση τεχνικών με τις οποίες μετακινούνταν στο χωροχρονικό (παρελθόν και παρόν) σε επιλεγμένους στόχους (γεγονότα ή πρόσωπα) καταγράφοντας τις επαφές των συνεδριών του. Επικονωνια με προηγμένους εξωγήινους, με πρόσφυγες κατοίκους του Άρη που είναι κρυμένοι στη Γη λόγω ερήμωσης του πλανήτη ακόμη και με τον Ιησού !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 19:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas, μου έχει τύχει πολλές φορές αυτό που λες, δηλαδή, να σκέφτομαι ένα άτομο και να με παίρνει σύντομα τηλέφωνο ακόμα και αν δεν έχουμε μιλήσει αρκετό καιρό. Βέβαια, δεν μου τηλεφωνά αμέσως αλλά σχεδόν πάντα την επόμενη μέρα. Αυτό το γεγονός είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψες, δηλ. οτι ο δέκτης δεν είναι σε υψηλό πνευματικό επίπεδο. Πάντως μια φορά θυμάμαι έιχα ονειρευτεί το μεσημέρι ένα φιλικό πρόσωπο που είχαμε να μιλήσουμε πάνω από ένα μήνα, και ακριβώς τη στιγμή του ονείρου, χτύπησε το τηλ. και ήταν αυτός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 15:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως semiramis!
Λοιπον ιδου μια ιστορια απο την αρχαια Αιγυπτο.
Οι Ιερεις εκεινης της εποχης επρεπε να περασουν πολλες δοκιμασιες για να φτασουν στο τελευταιο και ανωτερο βαθμο.
Ο Εκπαιδευομενος παρεμενε για τα πρωτα 7 χρονια στο 1ο βαθμο οπου περνουσε καθημερινα δοκιμασιε σκληρες,εξευτελισμους,αγκαριες και πολυ μελετη.
Επειτα στον 2ο βαθμο παρεμενε για 10 χρονια οπου συνεχιζε η σκληρη εκπαιδευση.
Τελικα στον 3ο βαθμο παρεμενε για 15 χρονια οπου η εκπαιδευση γινοταν πιο πνευματικου περιχενομενου.
Την τελευταια μερα εμπαινε σε ενα κτιριο οπου επρεπε να βρε το δωματιο οπου τον περιμενε ο μεγαλος ιερεας και θα του εδειχνε τον Θεο.
Αφου επηζουσε απο τις θανασιμες παγιδες και απο πειρασμους εφτανε στο δωματιο.
Ανοιγε την πορτα και εβλεπε καποιον να τον περιμενει μεσα και να του λεει οτι πισω απο μια μεγαλη κουρτινα ηταν ο Θεος.Εμενε μοναχα να την τραβηξει.
Ολο ενθουσιασμος και υπομονη μετα απο τοσα χρονια εκπαιδευση τραβουσε αμεσως την κουρτινα και εβλεπε εναν ... καθρεφτη.
Αναρωτιονταν αμεσως τι ηταν αυτο;καποια πλακα;
Και του ελεγε ο αλλος:
Τι βλεπεις;
Και απαντουσε:
Τον εαυτο μου.
Και του ελεγε:
Εσυ εισαι ο Θεος.
Οι πιο πολυ τρελενονταν αλλοι το επαιρναν αγρια και λιγοι καταλαβαιναν το νοημα του ολου πραγματος.
Δηλαδη περασε αυτος ο ανθρωπος τοσες δοκιμασιες,περιορισμους,δεσμευσεις,οχι καταχρησεις,υπακουει και μελετη.Τι αλλο ηθελε;Ηταν πια Θεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε,
LordThomas και Semiramis,διάβασα την συζητησή σας περί του ταξιδιού που είπατε και ακόμα γενικότερα για τον διαλογισμό και την συγκέντρωσή μας σε κάτι.Εγώ άρχισα να ασχολούμε με τον διαλογισμό μόνος μου τώρα πρόσφατα και σκοπεύω κάποια στιγμή να παρακολουθήσω μαθήματα.Ήθελα να ρωτίσω μιας και το θίξατε:Η εξάσκηση διαλογισμού,συγκέντρωσης του νου μας σε κάτι,οραματισμού είναι επικίνδυνη χωρίς την επίβλεψη κάποιου γνώστη?Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω πως να συγκεντρώνομαι σε κάτι γιατί έτσι πλέον,ανοίγεται ένας ολόκληρος νέος κόσμος μπροστά σου,έτοιμος να τον επισκευτείς και να επωφεληθείς από τα αγαθά που σου προσφέρει.Αυτο που δεν ξέρω όμως,είναι τι κινδύνους επιφυλάσει αυτός ο νέος κόσμος?Είχα ακούσει από ένα φίλο πως υπήρξαν περιπτώσεις ανθρώπων που πέθαναν σε κατάσταση διαλογισμού...Τεσπα,αυτά.Όποιος γνωρίζει κάτι,παρακαλώ ας απαντήσει.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 16:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παν μετρον αριστων ελεγα οι προγονοι μας.Στην ζωη να κανεις τα παντα αλλα με μετρο.
Λοιπον οχι ειμαι προχωρημενος αλλα απο συζητησεις με ατομα ξερω οτι δεν ειναι επικινδυνο να ξεκινησεις μονος σου αλλα με απλα πραγματα οπως αυτα που εχουμε πει παραπανω.Αρχισε απλως με το να συγκεντρωθεις σε μια ιδεα,ενα αντικειμενο κατι συγκεκριμενο χωρις ομως να αποσπας το μυαλο σου με τιποτα αλλο.Σκεψου το μυαλο σου σαν εναν τρυπιο κουβα και μεσα βαζουμε νερο.Αν εχει πολλες τρυπες,που ειναι οι διαφορες σκεψεις που κανεις ο εγκεφαλος,τοτε το νερο θα τρεχει απο παντου και ετσι χανεται αμεσως.Απωλεια της συγκεντρωσης σου και ενεργειας πνευματικης.Αν ομως αρχισεις να κλεινεις καθε τρυπα μεχρι να μεινει μονο μια αυτη της σκεψης που συγκεντρωνεσαι τοτε ολη η ενεργεια σου θα διαρεεται απο την μια και μοναδικη τρυπα,δηλαδη την μοναδικη σκεψη σου.Ειναι δυσκολο παρα πολυ ειδικα μονος σου.Καλο ειναι οπως λες να εχεις καποια καθοδηγηση και οταν γινεται ομαδικη συγκεντρωση επιτυγχανεται γρηγοροτερο αποτελεσμα.
Προσπαθησε να πιεσεις το μυαλο σου να σκεφτεται μοναχα ενα πραγμα.Σιγουρα θα κουραστεις γρηγορα.Προτιμησε νυχτερινες ωρες.Ειδικα εξω στην φυση να αναπνεεις καθαρο αερα ωστε να οξυγονονεται καλυτερα ο εγκεφαλος.Απο πολλες προσπαθειες για να εξαλειψεις την πνευματικη σου κουραση η μονη λυση ειναι ενας καλος υπνος.Αξιζει πιστευω η προσπαθεια.Απλως μην δοκιμαζεις οτι λεει καθε βιβλιο ή καποιος που μπορει να ασχολειται χρονια και καποια πραγματα του φαινονται απλα αλλα για σενα τεραστια και απιαστα.
Μπορει καποιος να πεθανει οπως ειπες οταν οντως ειναι πληρης συγκεντρωμενος και γινει κατι ξαφνικο,αποτομο ωστε να το επαναφερει αποτομα για αυτο ειπα καποιο ησυχο μερος αλλα στην αρχη μιας και δεν γινεται να καταφερεις πληρη αυτοσυγκεντρωση δεν διακινδυνευεις.
Συντομα πιστευω θα σας προτεινω και καποια σχετικα βιβλια.

Φιλικα LordThomasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GeorgioS_25
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 10:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι απο μενα παιδια. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε αυτο το φορουμ, αν και το παρακολουθω αρκετο καιρο. Πολυ ενδιαφερον το θεμα σας. Εχω ακουσει οτι εχουμε καταφερει να χρησιμοποιουμε το πολυ το 5% του εγκεφαλου μας. Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη για να φτασουμε εστω το 10% θελει προσπαθεια που ουτε καν φανταζομαστε. Που θα βρει κανεις τοση ησυχια οση χρειαζεται για να διαλογιστει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 11:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σας κι απο μενα παιδια. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε αυτο το φορουμ, αν και το παρακολουθω αρκετο καιρο. Πολυ ενδιαφερον το θεμα σας. Εχω ακουσει οτι εχουμε καταφερει να χρησιμοποιουμε το πολυ το 5% του εγκεφαλου μας. Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη για να φτασουμε εστω το 10% θελει προσπαθεια που ουτε καν φανταζομαστε. Που θα βρει κανεις τοση ησυχια οση χρειαζεται για να διαλογιστει?

Tην τελευταια φορα που ακουσα αυτη τηνεσφαλμενη αποψη αναφεροταν σε ποσοστο 10%.

Παντως η γενικη ιδεα ειναι λανθασμενη.

Για περισσοτερες πληροφοριες κοιταξε εδω:

http://www.ideopolis.gr/modules/news/article.php?storyid=16

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 16:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλά ας τους αφήσουμε να πιστεύουν πως ξέρουν την αλήθεια και πως όλα είναι έτσι όπως τα βλέπουν, με το μάτι του ορθολογισμού και της "λογικής".

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ;;;;

ΕΣΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 17:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα σας
Δεν ξέρω πάρα πολλά περί του θέματος.Το μόνο που είχα δεί ήταν μία εκπομπή στην τηλεόραση για τηλεπαθητική επικοινωνία μεταξύ δίδυμων αδερφών. Ελεγε ότι μεταξύ διδύμων η τηλεπαθητική επικοινωνία είναι πιό εύκολη γιατί και τα δύο μυαλά που προσπαθούν να επικοινωνήσουν είναι "συμβατά" μεταξύ τους. Είχαν τοποθετήσει λοιπόν τους δίδυμους αυτούς σε διαφορετικές περιοχές και έκαναν πειράματα για να δούν αν επικοινωνούν μεταξύ τους. Αρκετά από τα πειράματα (όχι όλα) είχαν επιτυχή αποτελέσματα...
βρε λές να είχε δίκιο ο ποιητής... όταν κάποτε είχε γράψει :
καιιιιι κάνω έρωτα μαζί σου...με τήλεπάθεια... σ'ένα κόσμο μπερδεμένο, όλο αστάθεια! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 19:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω ακουσει οτι εχουμε καταφερει να χρησιμοποιουμε το πολυ το 5% του εγκεφαλου μας. Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη για να φτασουμε εστω το 10% θελει προσπαθεια που ουτε καν φανταζομαστε. Που θα βρει κανεις τοση ησυχια οση χρειαζεται για να διαλογιστει?

Μυθος:
Σύμφωνα με τον μύθο, χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας. Το άλλο 90 τοις εκατό, παραμένει ανεκμετάλλευτο από τον απλό άνθρωπο, και χρειάζεται διάφορες μεθόδους για να ενεργοποιηθεί. Οι δε ιδιότητες του ποσοστού αυτού, θαυματουργές: τηλεπάθεια, υπερφυσικές δυνάμεις, αντοχή στον πόνο κ.α (αλλά όχι ευφυΐα). Ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για το αντίθετο του μύθου, μια μικρή δόση κοινής λογικής είναι αρκετή για να τον κατατάξει στις «κοινά αποδεκτές παρανοήσεις»

Γιατι ο μυθος ειναι μυθος:
Απτά και αδιάσειστα επιχειρήματα για το ποσοστό του εγκεφάλου που χρησιμοποιούμε δεν υπάρχουν. Παρ’ όλα αυτά υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν ότι το 10% ως ποσοστό χρήσης του εγκεφάλου δεν έχει καμία λογική βάση.Ο εγκέφαλος αποτελείται από διάφορα μέρη, το καθένα από τα οποία αναλαμβάνει μια διαφορετική λειτουργία του εγκεφάλου. Έχει διαπιστωθεί ότι ο εξωτερικός φλοιός, είναι υπεύθυνος για όλες τις ανώτερες διανοητικές μας λειτουργίες (ο οποίος έχει πάχος μόλις 2,5 χιλιοστά), αλλά δεν γίνεται να λειτουργήσει αυτόνομα και αποκομμένος από τον υπόλοιπο τμήμα του εγκεφάλου. Διάφορα τμήματα είναι συνδεδεμένα με λειτουργίες όπως η κίνηση, ο ρυθμός της καρδιάς, η κίνηση των μυών και είναι αυτά τα τμήματα που δεν διεγείρονταν από το ηλεκτρικό ρεύμα γιατι το τελευταίο δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Κατʼαρχήν, το ποσοστό από μόνο του είναι αυθαίρετο. Δεν νοείται μέρος, ενός συνόλου που δεν γνωρίζουμε το μέγεθος του. Για να πούμε ότι το νερό σε ένα ποτήρι καταλαμβάνει το 10% του όγκου του, θα πρέπει να ξέρουμε τον όγκο του ποτηριού, κάτι που δεν συμβαίνει με το μέγεθος των δυνατοτήτων του εγκεφάλου.

Όλος ο μύθος του 10% ξεκίνησε από μία απλή παρεξήγηση: Το μήκος του δενδρίτη. Τι είναι αυτό;
Τα κύτταρα του εγκεφάλου αποτελούνται από το κυτταρικό σώμα και τον δενδρίτη που είναι μια επιμήκη άκρη, μοιάζει δηλαδή με το σπερματοζωάριο. Τα κύτταρα της άνω στοιβάδας, το 10% περίπου του όγκου του εγκεφάλου, έχουν πολύ μακρύ δενδρίτη ενώ όλα τα υπόλοιπα πολύ μικρό. Έτσι λοιπόν, όταν έγινε αυτή η ανακάλυψη, την εξήγησαν ως εξής: Το 10% του εγκεφάλου είναι πλήρως αναπτυγμένο ενώ το υπόλοιπο όχι!!! Αργότερα βέβαια κατάλαβαν την γκάφα τους και ανακάλεσαν αλλά ο μύθος παρέμεινε καθώς, βασιζόμενοι σ' αυτήν την προκαταρκτική επιστημονική μελέτη, πολλοί αποκρυφιστές και πνευματιστές τη χρησιμοποιούσαν για να... κάνουν τα δικά τους
Όσο για τον Αϊνστάιν, μετά το θάνατο ο εγκέφαλος του υπεβλήθη σε νεκροψία (έπειτα από δική του συγκατάθεση). Βρήκαν λοιπόν ότι έμοιαζε με ένα συνηθισμένο εγκέφαλο πλην ενός σημείου: Ο αριστερός άνω κροταφικός λοβός, λίγο πάνω από το αυτί, ήταν 15% μεγαλύτερος ενώ του έλειπε σχεδόν εξ ολοκλήρου το μεσολόβιο (η δεσμίδα νεύρων που ενώνει τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου). Αυτό είχε σαν συνέπεια μια αχαλίνωτη φαντασία και αυξημένη ταχύτητα στους συλλογισμούς. Άλλωστε και ο ίδιος είχε δηλώσει ότι τη θεωρία της σχετικότητας την ανακάλυψε φανταζόμενος τον εαυτό του κλεισμένο σε μία σφαίρα να διασχίζει το σύμπαν με την ταχύητα του φωτός.

Διαβάστε Περισσότερα:
1. http://www.csicop.org/si/9903/ten-percent-myth.html
2. http://www.csicop.org/si/9903/ten-percent-myth.html
3. http://eslvcr.fireplug.net/bcskeptics/ratenq/Re3.2-Brain10.html
4. http://faculty.washington.edu/chudler/tenper.html
5. http://www.urbanlegends.com/science/10_percent_of_brain.html
6. http://www.tafkac.org/faq2k/science_27.html[/size]


Φιλε Georgios δεν χρειαζεσαι παντοτε ησυχια για να διαλογιστεις,απλως η ησυχια σε βοηθαει στα πρωτα σου βηματα ωστε να μην ξεφευγεις συνεχεια.Σκεψου για παραδειγμα οταν πρωτοαρχισες το σχολειο,εκανες ποση ωρα να διαβασεις και να γραψεις 2-3 σειρες και ηθελες να μην σε ενοχλει κανεις για να τα μαθεις αλλα οταν εφτασες λυκειο ή καποια σχολη αργοτερα διαβαζες ολοκληρα βιβλια και οχι αναγκαια με απολυτη ησυχια.

quote:

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ;;;;

ΕΣΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ;;;;


Φιλε ellovos αν και δεν μπορω να πω με απολυτη σιγουρια τι εννοουσε,μπορω μοναχα να σου πω οτι απλως σου λεει οτι σε τετοια θεματα ξεφευγεις απο την λογικη και την πραγματικοτητα που βλεπεις με τα ματια σου.
Γιατι ολοι μας πιστευουμε αυτο που βλεπουμε γυρω μας,αλλα αμα μπορεσεις και δεις τα πραγματα με μια αλλη "ματια" τοτε σιγουρα δεν θα συμφωνουν ουτε με την λογικη ουτε με τους νομους της φυσης.
Αλλα οπου και να το πεις θα σε περασουν για τρελο γιατι;;;
Επειδη αυτοι βλεπουν ακομα με τα ματια.
Τωρα μπορει καποιος να πει δικαιολογημενα οτι μπορει να ειναι εικονες που πλαθει ο εγκεφαλος,μπορει...
Οταν ομως μπορεσεις να επικοινωνησεις με ατομα σε πολυ μεγαλες αποστασεις μονο με το μυαλο και λαβει ακριβως καποια λογια που θελεις να του πεις,ε τοτε δεν ειναι ψευδαισθηση.

Θα ηθελα μοναχα να πω οτι λογο περιοδου εξεταστικης μπορει μερικες απαντησεις μου να ειναι καθυστερημενες.

Φιλικα LordThomas!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GeorgioS_25
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 15:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για τις γρηγορες και σωστες απαντησεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 18:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για οσους θελουν να κανουν ενα τεστ στον εαυτο τους:
Εχετε την "εκτη αισθηση";
Απαντατε θετικα και μετρατε ποσα ναι εχετε:

1)Εχετε ποτε νιωσει αστραπιαια οτι καποιο κτιριο ειναι ενα ευχαριστο ή απειλητικο μερος;

2)"Γνωριζετε αν μπορειτε ή οχι να εμπιστευτειτε καποιον;

3)Οταν χτυπαει το πολλες φορες γνωριζετε ποιος ειναι;

4)Μπορειτε να ακουτε τις σκεψεις των αλλων;

5)Αισθανεστε ποτε οτι κατι διαπερναει το σωμα σας;

6)Οταν ψαχνετε για θεση σταθμευσης του αυτοκινητου σας,εχετε ποτε ακουσει το ενστικτο σας με αποτελεσμα να στριψετε σ' ενα αγνωστο δρομο κι εκει να βρειτε θεση;

7)Ξυπνησατε ποτε το πρωι με την αισθηση οτι κατι σας αποκαλυφθηκε στην διαρκεια της νυχτας;

8)Ενω μιλατε σε καποιον που μολις γνωρισατε εχει τυχει ποτε να εχετε μια πολυ εντονη αισθηση οτι κατι δυσαρεστο θα του συμβει; Μετα ετυχε ν' ακουσετε οτι το συγκεκριμενο ατομο επαθε ατυχημα ή αρρωστησε;

9)Οταν κλεινετε τα ματια σας βλεπετε συχνα ματια ή προσωπα ανθρωπων;

10)Μερικες φορες αισθανεστε τις τριχες σας να σηκωνονται θετοντας σας σε επιφυλακη;

11)Πηρατε ποτε μια αποφαση που ηταν αντιθετη με οτι σας ειχαν συμβουλεψει φιλοι και οικογενεια απλως επειδη νιωθατε οτι ηταν σωστη;

12)Ειστε καποιος που βιωνει εναν ασυνηθιστα μεγαλο αριθμο συμπτωσεων;

Σε ποσες ερωτησεις απαντησατε θετικα;

1-2:
Εστω κι αν εχετε απαντησει θετικα μονο σε μια ή δυο ερωτησεις χετε καποια προσβαση στις πηγες διαισθησης που κρυβετε μεσα σας και μπορειτε να τις αναπτυξετε.

3-5:
Η διαισθηση σας ειναι αρκετα ενεργοποιημενη αλλα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης.Πρεπει να μαθετε να εμπιστευεστε τον εαυτο σας και ν' αφησετε το ενστικτο σας να σας καθοδηγει.

6-9:
Ειστε ηδη καλα συντονισμενοι με τις εσωτερικες σας πηγες σοφιας και με εξασκηση θα μπορειτε να ελεγχετε ακομη περισσοτερο την διαισθηση σας.

10 ή και παραπανω:
Η διαισθητικη ικανοτητα ειναι πολυ αναπτυγμενη και ισχυρη.Επιπλεον εχετε την δυναμη να επιστευεστε την εμφυτη κριση σας.

Περιμενω τα ποσοστα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 23:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτωντας Το Φεγγαρι:

Δειτε ενα οραμα κοιτωντας την Πανσεληνο.

1)Βρειτε ενα ησυχο μερος για να χαλαρωσετε και στρεψτε το βλεμμα σας στην πανσεληνο.Αφηστε τον εαυτο σας ν' απορροφηθει τελειως απο το φως του φεγγαριου.

2)Επειτα κλειστε τα ματια σας κι επικεντρωθειτε στο εντονο μπλε χρωμα που εχει εντυπωθει ως εικονα στον αμφιβληστροειδη σας.Τραβηξτε την λαμψη αυτου του χρωματος προς το μερος σας και χρησιμοποιηστε το για να οραματιστειτε τον εαυτο σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ποτε να μην δοκιμασετε να κοιταξετε τον ηλιο γιατι θα σας κανει σιγουρα βλαβη στα ματια και δεν θα καταφερεται κατι παρα μονο κακο στον εαυτο σας και στην οραση σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 20:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικες Οδηγιες Για Τον Διαλογισμο:
Βρειτε ενα καθαρο,ευαερο,ανετο και ησυχο χωρο.
Αν νομιζετε οτι καποιος θα σας διακοψει αποσυνδεστε τηλεφωνο και κλειδωστε την πορτα.
Φορεστε ανετα και καθαρα ρουχα.
Καντε ενα ντους ή τουλαχιστον πλυνετε τα χερια σας.
Μπορειτε να χρησιμοποιησετε κατι βοηθητικο για να σας βοηθησει να συγκεντρωθειτε οπως κερι,λουλουδι,πινακας ή καποιος ηχος.
Καθιστε σε καρεκλα ή πατωμα στηριζοντας την πλατη,τοποθετηστε τα χερια σας πανω στα ποδια σας ενω το εσωτερικο των χεριων να βλεπει προς τα πανω.
Εστιαστε στο αντικειμενο και μεινετε συγκεντρωμενοι για 5 λεπτα στην αρχη και μετα αυξηστε στα 20 αν ειναι δυνατον.
Μην πιεζεται το μυαλο σας να ειναι συγκεντρωμενο και αν εισβαλλουν σκεψεις στο μυαλο σας μην τις διωχνεται αλλα αφηστε τις να πεταξουν μακρια.
Μπορειτε να διαλογιζεστε το πρωι μολις ξυπνησετε και με αδειο στομαχι ειναι καλυτερα αλλα μπορειτε και αλλες ωρες που σας βολευει οπως τις βραδινες αλλα το βραδυ υπαρχει κινδυνος να αποκοιμηθειτε.
Καλο ειναι να διατηρειτε ενα σταθερο ωραριο.
Μην πιεζεστε να συγκεντρωθειτε αν δεν μπορειτε καποια μερα ή καποιο μεγαλο διαστημα.
Δεν το κανουμε με το ζορι αλλα επειδη το νιωθουν και το εχουμε αναγκη και αν και μονο αν το εχουμε.
Δεν υπαρχει πρεπει.


Αργοτερα θα αναφερθω πιο συγκεκριμενα στα αντικειμενα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για να συγκεντρωθουμε και πολυ αργοτερα για τα τσακρα και αν μπορεσω καποιο οπτικο υλικο,απο το scanner μου εξαρταται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 04:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 04:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dokimasa na kano auta pou eipes file LordThomas omos to mono pou katafera na kano itan na xalaroso toso poli pou eftasa se simio na koimitho(bebaia elega sinexia ston euto mou na min koimithei)omos ti prepei na mou deiksei o dialogismos(??)oti mporo na apla na xalaroso,mporo an thelo na petaxo gia alla meri mporo na do prosopa kai meri pou den exo dei pote xana???an ithele enas anthropos na niosei ena xaos eikonon,sinaisthimaton kai ixon tha mporouse na paei apla stin athina kai na dei tin kathimerinotita tis den nomizeis??....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 08:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή BeTReX, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 18:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
Φιλε BeTReX μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα τα λογια μου και τις οδηγιες και εκανες κατι επιφανειακο δηλαδη ενα μηδενικο.

quote:
Μπορειτε να διαλογιζεστε το πρωι μολις ξυπνησετε και με αδειο στομαχι ειναι καλυτερα αλλα μπορειτε και αλλες ωρες που σας βολευει οπως τις βραδινες αλλα το βραδυ υπαρχει κινδυνος να αποκοιμηθειτε.

quote:
Μην πιεζεστε να συγκεντρωθειτε αν δεν μπορειτε καποια μερα ή καποιο μεγαλο διαστημα.
Δεν το κανουμε με το ζορι αλλα επειδη το νιωθουν και το εχουμε αναγκη και αν και μονο αν το εχουμε.
Δεν υπαρχει πρεπει.

Φιλε μου δεν γινεται να καταφερεις ουτε να θυμηθεις τι εφαγες πριν ενα μηνα με μια φορα διαλογισμου αν οντως το εκανες και σωστα.
Προσπαθειες μηνων και χρονων θα σου δωσουν την δυνατοτητα να ταξιδεψεις με το μυαλο σε καποιο αλλο σημειο ή να επικοινωνησεις με καποιο αλλο ατομο ή να αναπτυξεις καποια ψυχικη σου δυναμη αν υπαρχει παντα οχι με το ζορι να εχουμε ολοι μια ψυχικη δυναμη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 18:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
Φιλε BeTReX μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα τα λογια μου και τις οδηγιες και εκανες κατι επιφανειακο δηλαδη ενα μηδενικο.

quote:
Μπορειτε να διαλογιζεστε το πρωι μολις ξυπνησετε και με αδειο στομαχι ειναι καλυτερα αλλα μπορειτε και αλλες ωρες που σας βολευει οπως τις βραδινες αλλα το βραδυ υπαρχει κινδυνος να αποκοιμηθειτε.

quote:
Μην πιεζεστε να συγκεντρωθειτε αν δεν μπορειτε καποια μερα ή καποιο μεγαλο διαστημα.
Δεν το κανουμε με το ζορι αλλα επειδη το νιωθουν και το εχουμε αναγκη και αν και μονο αν το εχουμε.
Δεν υπαρχει πρεπει.

Φιλε μου δεν γινεται να καταφερεις ουτε να θυμηθεις τι εφαγες πριν ενα μηνα με μια φορα διαλογισμου αν οντως το εκανες και σωστα.
Προσπαθειες μηνων και χρονων θα σου δωσουν την δυνατοτητα να ταξιδεψεις με το μυαλο σε καποιο αλλο σημειο ή να επικοινωνησεις με καποιο αλλο ατομο ή να αναπτυξεις καποια ψυχικη σου δυναμη αν υπαρχει παντα οχι με το ζορι να εχουμε ολοι μια ψυχικη δυναμη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 01:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά και σε σένα..Λοιπόν επειδή ξεκίνησα λίγο ανορθόδοξα μήπως θα μπορούσες να μου αναφέρεις συνοπτικά τι μπορώ να καταφέρω με τον διλογισμό?Εκτος από "astral projection" φάση.Δηλαδή μπορεί να με κάνει π.χ να έχω την δυνατότητα να αλλάξω στιγμιαία τα συναισθήματά μου από δυστηχισμένος σε χαρούμενος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 23:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δυνατοτητα αυτη να αλλαζεις συναισθηματα απο την μια στιγμη στην αλλη αμεσως και δεν ειναι καλο αλλα και εξαρταται ποσο εχεις ασχοληθει με διαλογισμο ωστε να εχεις καποια ανεπτυγμενη ικανοτητα.
Μπορεις να προσπαθησεις να χαλαρωσεις ας πουμε με τον τροπο του κεριου που αναφερω και να κλεισεις τα ματια και να σκεφτεσαι θετικες εικονες και αισιοδοξα ωστε να αρχισεις να βλεπεις την θετικη πλευρα των πραγματων και να μην απογοητευεσε γιατι μονο το εαυτο σου χαλας και τιποτα αλλο.Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω.Ετσι μπορεις να καταφερεις οτι βαλεις στο μυαλο σου,αρκει να το θελεις αληθινα και να προσπαθησεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy