ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυθωδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 02:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δοκιμάσουμε να κάνουμε τις παρακάτω κινήσεις:

1) Αφού ακούμε ότι το movement ξεκινάει με εικόνες του αστερισμού της Ανδρομέδας και της Λύρας κάνουμε pause στο 0:38 του βίντεο http://youtu.be/bp2UEAaDjvI

2) Ανοίγουμε νέο tab στον browser μας ... και πάμε και κάνουμε επίσης pause στο 0:23 αυτού του βίντεο http://youtu.be/Pq1wPJxGUHY

Στο 1ο παρ'όλο που φαίνεται αχνά από κάτω...Μήπως είναι τα ίδιο και με το 2ο ?

Άρα...

... τι θα έρθει από αυτούς τους Αστερισμούς και συμβολίζεται με την Θεά ΕΚΑΤΗ που βλέπουμε στο movement 7 ? Κάποιο ΑΡΜΑ (ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ) ακούμε ότι θα έρθει την νύχτα... και έτσι θα είναι αθέατο...οπότε δεν θα μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι το είδε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 03:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυαλό μου πάει σε 2 εκδοχές:

1) Είτε εννοεί ότι όντως ένα ΑΡΜΑ θα έρθει στη ΓΗ (εφόσον στο movement 6 αποκαλείται ΑΡΜΑ ο ΔΕΙΜΟΣ δηλαδή ο δορυφόρος του ΑΡΗ που σημαίνει ότι είναι ΤΕΧΝΗΤΟΣ δηλαδή ένα ... ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ τότε το ίδιο λογικά πρέπει να ισχύει και εδώ...δηλαδή αντιστοιχία της λέξεως ΑΡΜΑ = ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ με το ουράνιο σώμα που ακούμε ότι θα έρθει την νύχτα...)

ή

2) Είτε ότι την νύχτα το ΑΡΜΑ δεν φαίνεται...υπονοόντας ότι αυτό που έρχεται ΔΕΝ φαίνεται...στο σκοτάδι...

Τότε πως μπορούμε να δούμε κάτι στο σκοτάδι ? Μπορούμε να δούμε μόνο... ΥΠΕΡΥΘΡΑ !

Εάν είναι έτσι...

...θυμόσαστε τι είχα γράψει σε προηγούμενο post για το τι πιθανόν είναι ο ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ (ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΔΙΑ) που εμφανίζεται στο background στην έναρξη του movement 1 ?

ΜΙΑ ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΑΠΟΙΚΟΝΙΣΗ !!!

ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ... ΠΑΡΑΚΑΤΩ ?


1) Ο πλανήτης Χ ή NIBIRU ή TYCHE ή ΝΕΜΕΣΙΣ κλπ... ?

ή

2) Το νεφέλωμα της Κλεψύδρας ?

Ξαναρίξτε μια ματιά εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=851

Edited by - nireas on 20/06/2012 03:06:45

Edited by - nireas on 20/06/2012 03:08:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 17:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι ακόμα που πρέπει να συζητηθεί...

Στο movement 3 σύμφωνα πάντα με την δική μου αντίληψη αφήνεται να εννοηθεί ότι ο ΧΡΙΣΤΟΣ ήταν ο ΑΠΟΛΛΩΝ ... σαν ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ δηλαδή ΥΙΟΣ του ΔΙΑ ... όπως είπαμε και σε προηγούμενο post...

Όμως ενώ η σοπράνο μιλά προς τον πατέρα ΔΙΑ ... ξαφνικά μιλά στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ ... και ακούμε να τον αποκαλεί ΑΓΓΕΛΕ (δηλαδή Αυτόν που στάλθηκε...)

Ποιον εννοεί? Τον ΔΙΑ ή τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ ? Μα έτσι κι αλλιώς μας τους ταυτίζει υπονοόντας ότι είναι το Ένα και το Αυτό !

Εάν απευθύνεται στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ μήπως τον λέει ΑΓΓΕΛΟ επειδή ΣΤΑΛΘΗΚΕ ως ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ ?

Ή υπονοεί γενικότερα τον ΔΙΑ και ότι ΣΤΑΛΘΗΚΕ από ... κάπου ... αλλού ... για να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ζωή στη Γη ... ?

Εστιάστε στο 03:58 όπου βλέπουμε και ακούμε "...ΕΙΣ ΣΕ ΑΓΓΕΛΕ..."

http://youtu.be/EAnhJR9Xcio

Edited by - nireas on 20/06/2012 17:31:50

Edited by - nireas on 20/06/2012 17:33:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 13:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με την παρακάτω πρόσφατη ανακοίνωση της ello.gr μέσα από το facebook εάν ισχύουν τα παρακάτω τότε είμαι υποχρεωμένος να σταματήσω έστω την υποθετική προσέγγιση της ερμηνείας των στίχων (διότι μπορεί να είναι τελικά ίσως... αρκετά κοντά... αλλά ίσως... και χιλιόμετρα μακριά... από την πραγματικότητα) για να μην υπάρξει πλάνη λανθασμένων συμπερασμάτων και αδικηθεί η δουλειά της συγκεκριμένης ομάδας που με τόσο κόπο κατάφερε αυτό το θαυμαστό αποτέλεσμα !

" Θα ήθελα ΚΑΙ ΠΑΛΙ να σας ενημερώσω πως η παρουσίαση που έγινε μέσω του DVD το 2009 είναι σε ένα ποσοστό της τάξεως του 40% σωστή. Λόγω νέας έρευνας που έγινε προέκυψαν νέοι στίχοι, 100% αρχαίοι ελληνικοί, που ανατρέπουν όλη τη τότε ανάλυση. Επομένως να μη θεωρείτε την τότε ανάλυση εν ισχύ, ενώ σε καμία περίπτωση να μην μπλέξετε στις προσπάθειες προσέγγισής σας το αρχαίο ελληνικό στοιχείο με το χριστιανικό. Η Μυθωδία είναι κάτι περισσότερο από απλές λέξεις που βγάζουν ένα νόημα, αν ερμηνεύσουμε κατά λέξη το περιεχόμενο των στίχων. "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 12:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nireas

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΣΤΗΝ ΔΩΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΠΕΙΣΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ:


Sorry φίλε μου αλλά αυτά δεν απαντούν στο ερώτημά μου. Το να βάζεις μαθηματικά και "λεξαριθμικά" στοιχεία για τον Παρθενώνα (εκ των οποίων πάλι παρατηρούμε γενικεύσεις και μαγειρέματα με άρθρα ή χωρίς άρθρα) δεν απαντά στο γιατί επέλεξε ο αφηγητής (ή οποιοιδήποτε ερευνητές) του βίντεο να ξεκινήσει να φτιάχνει σχήματα και σχέσεις από τον Παρθενώνα ούτε στο γιατί άφησε έξω πλήθος άλλων ναών και ιερών τόπων. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

quote:
nireas

Η ισοψηφία όμως βγαίνει ! Και μπορεί να βγαίνει και με άλλες λέξεις, είναι σίγουρο ! Από εκεί και πέρα εξετάζεις τους τυχόν συσχετισμούς... και φυσικά ΔΕΝ σημαίνει πως όλοι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ συνδέονται μεταξύ τους... όμως έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον όταν ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ !!!


Ξέρεις όμως αυτό υποδηλώνει επιλεκτική κρίση. Δεν είναι αυτός σωστός τρόπος έρευνας.
Εγώ πάλι θεωρώ συμπτωματική τη σχέση που παρουσίασες. Από μια μακρά λίστα Παπών θα ήταν πιθανό να ταιριάξει ένα όνομα εξ' αυτών.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popes

quote:
nireas

Μπορείς να μας δώσεις την δική σου ερμηνεία γιατί η NASA επέλεξε τον συγκεκριμένο ναό και μάλιστα αφού πρώτα αναβλήθηκε η συναυλία, αυτή επενέβει επιμένοντας και τελικά... έγινε εκεί ?


Μπορεί να επιθυμούσε το όλο project να επενδυθεί με μια αρχαιοπρέπεια γι' αυτό και επέλεξε τον συγκεκριμένο χώρο (έχει και άπλα). Από 'κει και πέρα μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι τεχνικού, οικονομικού, πολιτιστικού τύπου που αγνοούμε καθώς κανένας μας δεν είναι μέσα στα πράγματα.
Για μένα το ερώτημα είναι ελάσσονος σημασίας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 20:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sorry φίλε μου αλλά αυτά δεν απαντούν στο ερώτημά μου. Το να βάζεις μαθηματικά και "λεξαριθμικά" στοιχεία για τον Παρθενώνα

Ότι ο Παρθενών είναι κατασκευασμένος πάνω στην ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ (και κατ'επέκταση μας "μιλάει" ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΣ) ... δεν το λέω εγώ, το λένε αυτοί που γνωρίζουν ! Εάν το αμφισβητείς και αυτό τότε ...όπως είπα πιο πάνω... πρέπει να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ αυτό το γεγονός ή ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ !


quote:
δεν απαντά στο γιατί επέλεξε ο αφηγητής (ή οποιοιδήποτε ερευνητές) του βίντεο να ξεκινήσει να φτιάχνει σχήματα και σχέσεις από τον Παρθενώνα ούτε στο γιατί άφησε έξω πλήθος άλλων ναών και ιερών τόπων. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Την ιδιαιτερότητα του Παρθενώνα και γιατί από αυτόν, νομίζω την εξήγησα πιο πάνω... Ελπίζω να έγινα και γω κατανοητός !


quote:

Εγώ πάλι θεωρώ συμπτωματική τη σχέση που παρουσίασες. Από μια μακρά λίστα Παπών θα ήταν πιθανό να ταιριάξει ένα όνομα εξ' αυτών.

Μπορεί και να είναι... άλλωστε... την παρέθεσα απλά γιατί έχει ενδιαφέρον πιστεύω. Δεν σημαίνει ντε και καλά πως ίσως ισχύει...αλλά βάζει σε σκέψη την λογική μας νομίζω.


quote:

Μπορεί να επιθυμούσε το όλο project να επενδυθεί με μια αρχαιοπρέπεια γι' αυτό και επέλεξε τον συγκεκριμένο χώρο (έχει και άπλα). Από 'κει και πέρα μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι τεχνικού, οικονομικού, πολιτιστικού τύπου που αγνοούμε καθώς κανένας μας δεν είναι μέσα στα πράγματα.

Και ποιο τότε το πρόβλημά της να ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ (θυμίζω ότι μέχρι σήμερα ΚΑΝΕΙΣ από την NASA και όλους αυτούς που συμμετείχαν ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ότι υπάρχουν στίχοι) ότι έχει στίχους στα αρχαία ελληνικά και μάλιστα με νόημα ? (μην μου πεις ότι δεν τους έχει...νομίζω είναι ξεκάθαρο πλέον αυτό) Αυτό και μόνο μας κάνει καχύποπτους ! Επίσης η καχυποψία μας ενισχύεται ισχυρά όταν ξέρουμε ότι το γεγονός αυτό ΔΕΝ το έχει ξανακάνει στην ιστορία της !!! Εν συνεχεία όταν η συναυλία στην αρχή της αναβάλεται... αυτή (NASA) επιμένει και αναλαμβάνει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για τα έξοδά που πρέπει να δαπανηθούν για αυτό το γεγονός (!!!)

Η λογική λέει ότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ αυτή των "επιστημόνων¨ της NASA ... Δεν νομίζεις ?


quote:
Για μένα το ερώτημα είναι ελάσσονος σημασίας.

Λυπάμαι, για μένα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !


Edited by - nireas on 23/06/2012 20:57:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 18:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nireas

Ότι ο Παρθενών είναι κατασκευασμένος πάνω στην ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ (και κατ'επέκταση μας "μιλάει" ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΣ) ... δεν το λέω εγώ, το λένε αυτοί που γνωρίζουν ! Εάν το αμφισβητείς και αυτό τότε ...όπως είπα πιο πάνω... πρέπει να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ αυτό το γεγονός ή ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ !


Δεν το αμφισβητώ αλλά...δεν είναι αυτή η ένσταση/ερώτηση που έθεσα.
Δεν ρώτησα αν ο Παρθενώνας περιέχει τη χρυσή τομή.

quote:
nireas

Την ιδιαιτερότητα του Παρθενώνα και γιατί από αυτόν, νομίζω την εξήγησα πιο πάνω... Ελπίζω να έγινα και γω κατανοητός !


Δηλαδή για να καταλάβω...πώς απαντούν τα ιδιαίτερα στοιχεία κατασκευής του Παρθενώνα στην ένσταση γιατί να μην αρχίσουμε να σχεδιάζουμε κύκλο (ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων) από κάποιον άλλο ναό του ευρύτερου χώρου της Ακρόπολης? Επειδή ο Παρθενώνας είναι χτισμένος με βάση τη χρυσή τομή νομιμοποιούμαστε να χαράσουμε νοητές γραμμές, κύκλους και σχέδια με αφετηρία αυτόν προς τα διάφορα αρχαία μνημεία της Αθήνας? Από πού κι ως πού?

quote:
nireas

Και ποιο τότε το πρόβλημά της να ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ (θυμίζω ότι μέχρι σήμερα ΚΑΝΕΙΣ από την NASA και όλους αυτούς που συμμετείχαν ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ότι υπάρχουν στίχοι) ότι έχει στίχους στα αρχαία ελληνικά και μάλιστα με νόημα ? (μην μου πεις ότι δεν τους έχει...νομίζω είναι ξεκάθαρο πλέον αυτό) Αυτό και μόνο μας κάνει καχύποπτους !


Δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν στίχοι με το νόημα στα ελληνικά έτσι όπως έχει παρουσιαστεί στο γνωστό βίντεο.
Με την ίδια λογική του επιφανειακού (κατευθυνόμενου πιστεύω) ακούσματος μπορούμε να ακούσουμε ελληνικά σε ιαπωνικό τραγούδι το οποίο έχει μετονομαστεί σε "Το Κρασάκι του Τσού"

http://www.youtube.com/watch?v=KkugZeN8ZMg
Μη μου πεις ότι δεν ακούς ή δεν μπορείς να διαβάσεις τα ελληνικά στο τραγούδι.

Χρειάζεται προσοχή με αυτές τις απόπειρες ερμηνείας.

quote:
nireas

Επίσης η καχυποψία μας ενισχύεται ισχυρά όταν ξέρουμε ότι το γεγονός αυτό ΔΕΝ το έχει ξανακάνει στην ιστορία της !!!


Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Σιγά το πράγμα.

quote:
nireas

Εν συνεχεία όταν η συναυλία στην αρχή της αναβάλεται... αυτή (NASA) επιμένει και αναλαμβάνει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για τα έξοδά που πρέπει να δαπανηθούν για αυτό το γεγονός (!!!)


Πού μπορώ να βρω αυτές τις πληροφορίες?

quote:
nireas

Η λογική λέει ότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ αυτή των "επιστημόνων¨ της NASA ... Δεν νομίζεις ?


...ή απλά εμείς όντας στην απ'έξω δεν γνωρίζουμε πολλές λεπτομέρειες για το deal με αποτέλεσμα να εικοτολογούμε με βάση τις προσωπικές μας εκτιμήσεις ή ακόμα και...επιθυμίες.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 01:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το αμφισβητώ αλλά...δεν είναι αυτή η ένσταση/ερώτηση που έθεσα.
Δεν ρώτησα αν ο Παρθενώνας περιέχει τη χρυσή τομή.


Είπες όμως : "Το να βάζεις μαθηματικά και "λεξαριθμικά" στοιχεία για τον Παρθενώνα" ... και σου απάντησα ποια η σχέση των μαθηματικών με τον Παρθενώνα...

quote:

Δηλαδή για να καταλάβω...πώς απαντούν τα ιδιαίτερα στοιχεία κατασκευής του Παρθενώνα στην ένσταση γιατί να μην αρχίσουμε να σχεδιάζουμε κύκλο (ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων) από κάποιον άλλο ναό του ευρύτερου χώρου της Ακρόπολης? Επειδή ο Παρθενώνας είναι χτισμένος με βάση τη χρυσή τομή νομιμοποιούμαστε να χαράσουμε νοητές γραμμές, κύκλους και σχέδια με αφετηρία αυτόν προς τα διάφορα αρχαία μνημεία της Αθήνας? Από πού κι ως πού?


Πάλι δεν μπορώ να σε καταλάβω... το ότι ακόμη και έτσι αυτά τα "γεωμετρικά" σχήματα βγαίνουν ... δεν σου λέει κάτι ? Σε ενοχλεί γιατί η αφετηρία δεν είναι στο ... ζάππειο ας πούμε ? Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν θα μπορούσε να είναι σε άλλο σημείο, (ίσως ξέρουν καλύτερα αυτοί που τα σχεδίασαν τότε) αλλά ούτε και με ενδιαφέρει... με ενδιαφέρει όμως ΓΙΑΤΙ βγαίνει π.χ. από τον Παρθενώνα και δίνει αυτές τις γεωμετρικές προβολές! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ και αυτό ? Είναι σαν να προσπαθείς να πεις... αυτό το αμάξι είναι lexus! Γιατί δεν είναι mercedes ? ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Γιατί είναι lexus !!


quote:

Δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν στίχοι με το νόημα στα ελληνικά έτσι όπως έχει παρουσιαστεί στο γνωστό βίντεο.
Με την ίδια λογική του επιφανειακού (κατευθυνόμενου πιστεύω) ακούσματος μπορούμε να ακούσουμε ελληνικά σε ιαπωνικό τραγούδι το οποίο έχει μετονομαστεί σε "Το Κρασάκι του Τσού"


Κάτσε... εδώ μας λες ότι ΔΕΝ υπάρχουν στίχοι στα ελληνικά ? Δηλαδή η αντίληψη σχεδόν όλων εδώ μέσα ΔΕΝ πρέπει να είναι ίδια με την δική σου διότι νομίζω ότι όλοι μας έχουμε καταλάβει ότι πράγματι υπάρχουν στίχοι στα ελληνικά ... (αν υπάρχει κάποιος άλλος που το αμφισβητεί αυτό, ας το γράψει)

quote:

Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Σιγά το πράγμα.


Δηλαδή ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ...

quote:

Πού μπορώ να βρω αυτές τις πληροφορίες?

Όλη η ανάλυση είναι εδώ - αλλά φοβάμαι ότι μάλλον δεν θα σε πείσει - ψάξε λίγο στο google για την ειδησεογραφία του έτους που έγινε η συναυλία... π.χ. σε αρθρα γνωστών εφημερίδων ...

http://youtu.be/g1jK5I3hRuo

* Βρήκα κάποιες δημοσιεύσεις της τότε εποχής ...

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_28/06/2001_5007056

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=134510

http://news.in.gr/culture/article/?aid=144547

http://news.in.gr/culture/article/?aid=146507

http://news.in.gr/culture/article/?aid=149437

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_09/06/2001_5005461

http://news.in.gr/culture/article/?aid=146186

Edited by - nireas on 25/06/2012 02:42:48

Edited by - nireas on 25/06/2012 02:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nireas

Είπες όμως : "Το να βάζεις μαθηματικά και "λεξαριθμικά" στοιχεία για τον Παρθενώνα" ... και σου απάντησα ποια η σχέση των μαθηματικών με τον Παρθενώνα...


Αυτό στο είπα μετά και σε σχέση πάντα με την κύρια ένσταση του γιατί να επιλέξουμε συγκεκριμένα μνημεία και όχι κάποια άλλα.

quote:
nireas

Πάλι δεν μπορώ να σε καταλάβω... το ότι ακόμη και έτσι αυτά τα "γεωμετρικά" σχήματα βγαίνουν ... δεν σου λέει κάτι ? Σε ενοχλεί γιατί η αφετηρία δεν είναι στο ... ζάππειο ας πούμε ? Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν θα μπορούσε να είναι σε άλλο σημείο, (ίσως ξέρουν καλύτερα αυτοί που τα σχεδίασαν τότε) αλλά ούτε και με ενδιαφέρει... με ενδιαφέρει όμως ΓΙΑΤΙ βγαίνει π.χ. από τον Παρθενώνα και δίνει αυτές τις γεωμετρικές προβολές! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ και αυτό ? Είναι σαν να προσπαθείς να πεις... αυτό το αμάξι είναι lexus! Γιατί δεν είναι mercedes ? ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Γιατί είναι lexus !!


Εγώ αυτό που σου λέω είναι ότι αυτοί που καλλιεργούν αυτές τις θεωρίες είναι ιδιαίτερα επιλεκτικοί κρατώντας τα στοιχεία που τους εξυπηρετούν και παραβλέποντας όσα δεν εξυπηρετούν. Αν κρατάμε μόνο ό,τι μας βολεύει τότε για ποια αντικειμενικότητα μιλάμε?

quote:
nireas

Κάτσε... εδώ μας λες ότι ΔΕΝ υπάρχουν στίχοι στα ελληνικά ? Δηλαδή η αντίληψη σχεδόν όλων εδώ μέσα ΔΕΝ πρέπει να είναι ίδια με την δική σου διότι νομίζω ότι όλοι μας έχουμε καταλάβει ότι πράγματι υπάρχουν στίχοι στα ελληνικά ... (αν υπάρχει κάποιος άλλος που το αμφισβητεί αυτό, ας το γράψει)


Ό,τι ακριβώς γράφει στο quote μου σου λέω. Ακούγοντας και άλλα σημεία της συναυλίας τείνω να επιβεβαιώσω περαιτέρω αυτή την άποψη.

Πήγαινε για παράδειγμα στο βίντεο που παρέθεσες στο σημείο 1:01 έως 1:03. Αυτά που γράφει ως στίχο ο αποκρυπτογράφος, απλά δεν ακούγονται. Το πολύ να μοιάζει η αρχή ή το τέλος της λέξης της σοπράνο με τη μετάφραση που δίνει αλλά σαφώς δεν ακούγεται ξεκάθαρα όλο το πακέτο λέξεων και φράσεων που αποκρυπτογράφησε. Το ίδιο παρατήρησα σε πολλά ακόμα σημεία της συναυλίας.

Προσπάθησέ να το ακούσεις χωρίς να κοιτάς τον αποκρυπτογραφημένο στίχο και θα το διαπιστώσεις εύκολα.

quote:
nireas

Δηλαδή ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ...


Αλίμονο αν είμαστε καχύποπτοι για οποιαδήποτε πράξη γίνεται πρώτη φορά.

quote:
nireas

Όλη η ανάλυση είναι εδώ - αλλά φοβάμαι ότι μάλλον δεν θα σε πείσει - ψάξε λίγο στο google για την ειδησεογραφία του έτους που έγινε η συναυλία... π.χ. σε αρθρα γνωστών εφημερίδων ...


Το είδα το βίντεο απλά διακρίνω κάποιες διαφοροποιήσεις με τα links.

Για παράδειγμα αυτό περί αρχικής αναβολής της συναυλίας και επιμονής της NASA να πραγματοποιηθεί και να αναλάβει τα έξοδα δεν το βρήκα στα links.

Για τη χρηματοδότηση βρήκα αυτό.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_28/06/2001_5007056

Η χρηματοδότηση της παρουσίασης της «Μυθωδίας», λοιπόν, προέρχεται από τα κονδύλια του ΥΠΠΟ και της Ανώνυμης Εταιρείας Πολιτιστικής Kληρονομιάς για το 2001- 07. Σαράντα δισ. είναι το ποσόν; «Δεν είναι μόνο αυτά τα λεφτά που διαθέτει το ΥΠΠΟ για την προβολή του ελληνικού πολιτισμού αλλά περισσότερα», είπε ο κ. Βενιζέλος.

Σε ένα από τα άλλα links που έδωσες δίνεται και μια εξήγηση για την επιλογή του χώρου.

http://news.in.gr/culture/article/?aid=144547
Ο υπουργός εξήγησε και την επιλογή του χώρου: «Είναι ένα σχετικά άγνωστο μνημείο στο εξωτερικό που θέλαμε να προβάλουμε».

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 20:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εγώ αυτό που σου λέω είναι ότι αυτοί που καλλιεργούν αυτές τις θεωρίες είναι ιδιαίτερα επιλεκτικοί κρατώντας τα στοιχεία που τους εξυπηρετούν και παραβλέποντας όσα δεν εξυπηρετούν. Αν κρατάμε μόνο ό,τι μας βολεύει τότε για ποια αντικειμενικότητα μιλάμε?

Αν υποθέσουμε ότι ακόμη και έτσι να είναι σου ξαναλέω πρέπει να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ τα γεωμετρικά σχήματα που του "βγαίνουν" ! Οπότε επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ !

quote:

Ό,τι ακριβώς γράφει στο quote μου σου λέω. Ακούγοντας και άλλα σημεία της συναυλίας τείνω να επιβεβαιώσω περαιτέρω αυτή την άποψη.

Πήγαινε για παράδειγμα στο βίντεο που παρέθεσες στο σημείο 1:01 έως 1:03. Αυτά που γράφει ως στίχο ο αποκρυπτογράφος, απλά δεν ακούγονται. Το πολύ να μοιάζει η αρχή ή το τέλος της λέξης της σοπράνο με τη μετάφραση που δίνει αλλά σαφώς δεν ακούγεται ξεκάθαρα όλο το πακέτο λέξεων και φράσεων που αποκρυπτογράφησε. Το ίδιο παρατήρησα σε πολλά ακόμα σημεία της συναυλίας.

Προσπάθησέ να το ακούσεις χωρίς να κοιτάς τον αποκρυπτογραφημένο στίχο και θα το διαπιστώσεις εύκολα.



Άρα ακόμη και αν αποκρυπτογράφος δεν "έπιασε" το 100% στους στίχους νομίζω ότι όλοι μας έχουμε καταλάβει ότι παρ'όλα αυτά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ! Συμφωνείς σε αυτό ;


quote:

Αλίμονο αν είμαστε καχύποπτοι για οποιαδήποτε πράξη γίνεται πρώτη φορά.


Εγώ έχω άλλη άποψη ! Δεν θεωρώ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ την ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ να διοργανώνει ... ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ !


quote:

Το είδα το βίντεο απλά διακρίνω κάποιες διαφοροποιήσεις με τα links.

Για παράδειγμα αυτό περί αρχικής αναβολής της συναυλίας και επιμονής της NASA να πραγματοποιηθεί και να αναλάβει τα έξοδα δεν το βρήκα στα links.



Είναι δύσκολο μετά από τόσα χρόνια να βρούμε περισσότερα στοιχεία στο google... Θα μπορούσες ίσως να στείλεις ένα email στην ομάδα ello που ανέλαβε την αποκωδικοποίηση και αναφέρει κατά λέξη:

" αρχικά αναβλήθηκε και τέλος ματαιώθηκε. Τότε, επενέβη η NASA και μέσω της αμερικανικής κυβέρνησης ανέλαβε την πλήρη χρηματοδότηση της συναυλίας. Το Υπουργείο Πολιτισμού ένταξε την προσπάθεια στα πλαίσια της πολιτιστικής Ολυμπιάδας. "

Περισσότερα εδώ: http://www.ello.gr/text-mythodea.html

quote:

Σε ένα από τα άλλα links που έδωσες δίνεται και μια εξήγηση για την επιλογή του χώρου.

Το βρίσκω λογικότατο ! Εσύ τι λες αν πράγματι κρύβεται κάτι άλλο από πίσω θα σου έλεγαν τον πραγματικό λόγο ... ; Δεν νομίζω ! Θα έδιναν μία εξήγηση - δικαιολογία - όπως αυτή στο link που θα δικαιολογούσε γιατί επιλέχτηκε ο συγκεκριμένος αρχαιολογικός χώρος !

ΛΟΙΠΟΝ, ας περιμένουμε σύντομα την νέα ανάλυση από την ομάδα που το ανέλαβε... στηριζόμενοι σε πιο "φρέσκα" δεδομένα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 09:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως (δεν θυμάμαι πια) το έχω ξανά γράψει παλαιότερα σε κάποιο άλλο θέμα του παρόντος forum αλλά νομίζω ότι αξίζει να το επαναλάβω και εδώ (με κάθε επιφύλαξη)..

Λοιπόν πριν αρκετά χρόνια, έτυχε να συναντήσω ένα άτομο που συμμετείχε σε χορωδίες, πιάσαμε κουβέντα λοιπόν και κάποια στιγμή φτάσαμε και στην Μυθωδία (ήταν τότε μια πολύ πρόσφατη υπόθεση) όπου ισχυρίσθηκε πως είχε συμμετάσχει στην χορωδία της, στο ερώτημα που έθεσα σχετικά με τους στοίχους (διότι ήδη από τότε λεγόντουσαν πολλά..) με διαβεβαίωσε ότι τους είχαν δοθεί στοίχοι τους οποίους όμως επέστρεψαν όλοι μετά την ερμηνεία τους, κατά την λήξη της παράστασης (συμφωνίας). Στο ερώτημα μου για το περιεχόμενο των στοίχων, δεν θυμόταν κάτι συγκεκριμένο πλην της αναφοράς στον Δία και τις γενικότερης εντύπωσης ότι οι στοίχοι ήταν αφιερωμένοι στον Πατέρα των Θεών, συμπληρώνοντας ότι θα ήθελε να μπορούσε να τους κράταγε για μετέπειτα ανάγνωση (και κατανόηση) καθώς είχε προβληματιστεί με όλα όσα ακούγονταν για αυτούς αλλά κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο καθώς ήταν υποχρεωτική η επιστροφή τους (σημείωση: Την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν κινητά με κάμερα κλπ που θα μπορούσαν να επιτρέψουν έστω μια επιπόλαια φωτογράφηση των λυρικών).

Τώρα έλεγε αλήθεια για αυτά ή ψέματα, δεν γνωρίζω ούτε είμαι σε θέση να μπορώ να διασταυρώσω ή να απορρίψω τα όσα ισχυρίστηκε, ειδικά μετά από τόσα πολλά χρόνια.

Κουβέντα να γίνεται λοιπόν, τα αναρτώ εδώ και κάθε γνώμη ή ένσταση δεκτή.

Edited by - XD on 29/06/2012 11:32:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 00:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nireas

Αν υποθέσουμε ότι ακόμη και έτσι να είναι σου ξαναλέω πρέπει να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ τα γεωμετρικά σχήματα που του "βγαίνουν" ! Οπότε επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ !


Μα φίλε μου το πιο εύκολο πράγμα είναι αυτά τα σχήματα (τρίγωνα, κύκλοι κλπ.). Αν είναι να διαλέγουμε μόνο όσους ναούς μας εξυπηρετούν τότε για ποια σοβαρή σχέση μιλάμε? Σημείωσε επίσης ότι σε άλλα μνημεία μιλάει για το κέντρο τους και σε άλλα για το μνημείο γενικά. Αυτή η επιλεκτικότητα με προβληματίζει...αρνητικά..

Θα ενθουσιαζόσουν το ίδιο αν κάποιος σου έδειχνε ότι βγαίνουν παρόμοια σχήματα με φαστφουντάδικα, ας πούμε?

quote:
nireas


Άρα ακόμη και αν αποκρυπτογράφος δεν "έπιασε" το 100% στους στίχους νομίζω ότι όλοι μας έχουμε καταλάβει ότι παρ'όλα αυτά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ! Συμφωνείς σε αυτό ;


Υπάρχουν λόγια ακατάληπτα.

quote:
nireas

Δεν θεωρώ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ την ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ να διοργανώνει ... ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ !


Η NASA είναι ο αποκλειστικός διοργανωτής? Γιατί εγώ βλέπω την Sony Classical κατ' αρχήν και το Υπουργείο Πολιτισμού να διαδραματίζουν τον κυριότερο ρόλο στην οργάνωση της συναυλίας...

quote:
nireas

Θα μπορούσες ίσως να στείλεις ένα email στην ομάδα ello που ανέλαβε την αποκωδικοποίηση και αναφέρει κατά λέξη:

" αρχικά αναβλήθηκε και τέλος ματαιώθηκε. Τότε, επενέβη η NASA και μέσω της αμερικανικής κυβέρνησης ανέλαβε την πλήρη χρηματοδότηση της συναυλίας. Το Υπουργείο Πολιτισμού ένταξε την προσπάθεια στα πλαίσια της πολιτιστικής Ολυμπιάδας. "

Περισσότερα εδώ: http://www.ello.gr/text-mythodea.html


Εμ εδώ είναι το θέμα φίλε μου. Μέχρι τώρα δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την συγκεκριμένη πληροφορία την οποία έχεις παρουσιάσει ως γεγονός.
Τώρα εγώ δεν συνηθίζω να μπαίνω στη διαδικασία αποστολής mail για τέτοιες περιπτώσεις ειδικά αν η πηγή δε μου φαίνεται αξιόπιστη.

Υπενθυμίζω βέβαια ότι η στάση μου είναι ερωτηματική και μπορεί να κάνω εγώ λάθος. Ευελπιστώ σε νεότερα αξιόπιστα στοιχεία.

quote:
nireas

Το βρίσκω λογικότατο ! Εσύ τι λες αν πράγματι κρύβεται κάτι άλλο από πίσω θα σου έλεγαν τον πραγματικό λόγο ... ; Δεν νομίζω ! Θα έδιναν μία εξήγηση - δικαιολογία - όπως αυτή στο link που θα δικαιολογούσε γιατί επιλέχτηκε ο συγκεκριμένος αρχαιολογικός χώρος !


Ναι αλλά η εξήγηση είναι λογική και ρεαλιστική. Ακόμα κι αν δεν είναι αυτή η αλήθεια ή όλη η αλήθεια, είναι τουλάχιστον μια λογική απάντηση που στηρίζεται σε μια πραγματικότητα. Δεν έχει την ίδια αίγλη και φήμη ο Ναός του Ολυμπίου Διός σε σχέση με τον Παρθενώνα και την Ακρόπολη ας πούμε. Οι περισσότεροι ξένου τον Παρθενώνα γνωρίζουν. Μια ευκαιρία προβολής του Ναού του Ολυμπίου Διός μέσω μιας πολιτιστικής εκδήλωσης όπως μια συναυλίας είναι μια πράξη επιθυμητή και κατανοητή.

Εμένα τώρα μου φαίνεται παράλογο να ήθελαν να κρύψουν κάτι σημαντικό και να το έκαναν τόσο φανερά με συναυλίες, δημόσια πλάνα, γιγαντοοθόνες και τέτοια μεγάλη προβολή στον Τύπο δίνοντας εύκολη τροφή στη συνωμοσιολογία.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 30/06/2012 00:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 01:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, ακούστηκαν οι απόψεις σου όπως και οι δικές μου... εσένα από ότι κατάλαβα δεν σου φαίνεται κάτι περίεργο... στην όλη υπόθεση... εμένα... το αντίθετο !

Ας περιμένουμε τα πιο φρέσκα στοιχεία ανάλυσης της ομάδας που το ανέλαβε !

Για το αν η NASA χρηματοδότησε την εν λόγω συναυλία τελικά, δεν μπόρεσα να σου βρω τα επαρκή στοιχεία από το google... αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι δεν έγινε...

Άσε να κάνω μια προσπάθεια ακόμη μήπως βρω κάτι, αν και μετά από 11 χρόνια... χλωμό το κόβω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 21:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια ... στο 13:38 του βίντεο παρακάτω νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ ότι αν δώσει κάποιος προσοχή στα χείλη του και προσπαθήσει να τα διαβάσει ... θα δει ότι όντως λέει: " ... come on this is what we were waiting for... " = ΕΛΑΤΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ...

Δηλαδή τι ήταν αυτό που περίμεναν ... ? Ποια λογική απάντηση ταιριάζει εδώ; Που αλλού πάει το μυαλό σας;

(Το δικό μου εξήγησα που πήγε...)

http://youtu.be/B--x7ls_E5M

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 19:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνέντευξη του Β. Παπαθανασίου στον Guardian

Μεταξύ άλλων έχει ενδιαφέρον το παρακάτω :

«Βλέπω την κρίση σαν μια θεατρική παράσταση που αφορά τον κόσμο. Όχι μόνο την Ελλάδα που είναι πολύ καλή για πειράματα. Το ένιωσα πριν πολλά χρόνια ότι θα γινόταν ό,τι έγινε. Δεν εκπλήσσομαι καθόλου.»

Προσωπικά... ούτε εγώ εκπλήσσομαι γιατί νομίζω αυτό που λέει παραπάνω μας το έδειξε με τα τύμπανα του πολέμου στο movement 2 της ΜΥΘΩΔΙΑΣ (για όσους τα δέχονται αυτά φυσικά...) και αφορούσε εμάς τους Έλληνες (περικεφαλαίες που μετά εκσυχρονίζονται θέλοντας να μας δείξει το ΤΩΡΑ δηλαδή την εποχή μας !)

Επίσης ενδιαφέρον έχει και το παρακάτω:

«Οι υπολογιστές είναι εξαιρετικά χρήσιμοι και καταπληκτικοί για μια πληθώρα επιστημονικών πεδίων, όταν όμως πρόκειται για δημιουργία, είναι ανεπαρκείς και αργοί. Όλη η προσπάθεια μου είναι να μείνω μακριά από αυτό το θηρίο. Επιστημονικά, είτε το πιστεύετε είτε όχι, η μουσική οδηγεί τα πάντα, επειδή η μουσική ισούται με το σύμπαν και το σύμπαν ισούται με τη μουσική.»

http://www.inews.gr/162/xespase-stin-Guardian-o-synthetis-vangelis-papathanasiou.htm


Edited by - nireas on 02/07/2012 19:11:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 09:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Βαγγέλης πού είναι τώρα?

Δηλαδή πού μένει κυρίως?

Ελλάδα (Αττική, Μαγνησία) ή εξωτερικό ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 09:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

O Βαγγέλης πού είναι τώρα?

Δηλαδή πού μένει κυρίως?

Ελλάδα (Αττική, Μαγνησία) ή εξωτερικό ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Για τον Βαγγέλη δεν ξέρω, ο Ντέμης Ρούσσος πάντως, που είναι στενός του φίλος και συνεργάτης από την εποχή των Aphrodite's Child,μένει στην Βούλα... Είχα ασχοληθεί με τους υπολογιστές του πριν λίγα χρόνια... πολύ αξιόλογο άτομο θα έλεγα!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 01:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον Βαγγέλη δεν ξέρω, ο Ντέμης Ρούσσος πάντως, που είναι στενός του φίλος και συνεργάτης από την εποχή των Aphrodite's Child,μένει στην Βούλα... Είχα ασχοληθεί με τους υπολογιστές του πριν λίγα χρόνια... πολύ αξιόλογο άτομο θα έλεγα!

Εσύ ρε Στάν, μόνο με το δικό μου υπολογιστή δεν καταπιάστηκες!
όλους τους άλλους τους έχεις φέρει ...μια γύρα!

Καλές γνωριμίες κάνεις πάντως...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 13:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για τον Βαγγέλη δεν ξέρω, ο Ντέμης Ρούσσος πάντως, που είναι στενός του φίλος και συνεργάτης από την εποχή των Aphrodite's Child,μένει στην Βούλα... Είχα ασχοληθεί με τους υπολογιστές του πριν λίγα χρόνια... πολύ αξιόλογο άτομο θα έλεγα!

Εσύ ρε Στάν, μόνο με το δικό μου υπολογιστή δεν καταπιάστηκες!
όλους τους άλλους τους έχεις φέρει ...μια γύρα!

Καλές γνωριμίες κάνεις πάντως...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



Έχουν περάσει υπολογιστές από τα χέρια μου... ουκ ολίγοι...
Που ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να έχω δει και τον δικό σου και να μην το ξέρεις. Το ίδιο έγινε και σε άλλο forum. Εκεί κατάλαβα ποιανού ήταν ο υπολογιστής που επισκεύαζα, και τον πήρα τηλέφωνο και τον άφησα "Παυλόπουλο"...

Τέλος το off topic... θα μας πάρουν με τις κλοτσιές...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 14:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώσπου να εμφανιστούν τα νέα βίντεο με την νέα προσέγγιση στο θέμα, ψάχνοντας ανακαλύπτω λεπτομέρειες που πιθανόν συσχετίζονται :

Στο 0:33 και 0:06 των παρακάτω βίντεο αντίστοιχα βλέπουμε ένα μάτι ? Υπονοεί ίσως την πηγή προέλευσης της γνώσεως από τους "οραματιστές" του project των μυστικών υπηρεσιών των Η.Π.Α ?

http://youtu.be/Kh3M5jarryk

http://youtu.be/l6Fuh21TmB8


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 10:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Μετά από απουσία 4 περίπου ετών, και μετά από πολλή έρευνα επάνω στη ΜΥΘΩΔΙΑ είμαι πλέον όχι 100 αλλά 1000 % σίγουρος για το τι ήθελαν να πουν οι συντελεστές το βράδυ αυτής της παράξενης συναυλίας !

Υπάρχει ενδιαφέρον να ακουστεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nireas
Καλημέρα,

Μετά από απουσία 4 περίπου ετών, και μετά από πολλή έρευνα επάνω στη ΜΥΘΩΔΙΑ είμαι πλέον όχι 100 αλλά 1000 % σίγουρος για το τι ήθελαν να πουν οι συντελεστές το βράδυ αυτής της παράξενης συναυλίας !

Υπάρχει ενδιαφέρον να ακουστεί;



Φίλε nirea καλώς επανέκαμψες στην παρέα μας. Προσωπικά, με την πεποίθηση ότι εκφράζω και τους υπόλοιπους φίλους, θα ήθελα να μάθω τα αποτελέσματα της έρευνάς σου σχετικά με την "Μυθωδία", ένα θέμα για το οποίο έχουν κατά καιρούς ειπωθεί πολλά.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 18:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα !

Μετά από αρκετά χρόνια έρευνας η οποία βασίστηκε στην αντίληψή μου η οποία ΔΕΝ πείστηκε ποτέ ότι αυτό που οργάνωσε η NASA ήταν απλά μια ωραία συναυλία και τίποτε παραπάνω ... μετά λοιπόν από έρευνα εις βάθος και με το ένα να με οδηγεί στο άλλο, κατέληξα στο συμπέρασμα πως:

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΗ ΓΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΛΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ !

Πιο συγκεκριμένα,

Ο Ήλιος που μας έδειχναν στον 9ο movement με τη Γη και με τους στίχους να λένε ταυτόχρονα ότι "...ΟΔΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΑ..." η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ δηλαδή η ΜΟΙΡΑ που ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ... δεν είναι παρά ο 2ος ΗΛΙΟΣ (ένα dwarf star) του ΗΛΙΑΚΟΥ μας ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ο οποίος επιστρέφει κάθε 3.600 χρόνια περίπου με ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΗ ΤΡΟΧΙΑ και λόγω των τεράστιων ελκτικών δυνάμεων που θα ασκηθούν όταν περάσει κοντά από τη "γειτονιά" μας θα προκαλέσει ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ, ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥΣ, ΣΕΙΣΜΟΥΣ, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΦΑΙΣΤΕΙΩΝ, ΠΤΩΣΗ ΜΕΤΕΩΡΙΤΩΝ κλπ ένας κανονικός ΑΡΜΑΓΓΕΔΔΩΝ !!!

Πολλοί ακούγοντας για έναν 2ο ΗΛΙΟ θα σας προκαλεί γέλιο !! Τα περισσότερα ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ έχουν 2 ή 3 ή ακόμη και 4 ΗΛΙΟΥΣ !!!!

Εμείς βρισκόμαστε σε ένα ΔΥΑΔΙΚΟ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ με έναν 2ο ΗΛΙΟ ο οποίος δεν είναι ακριβώς στο μέγεθος του ΗΛΙΟΥ μας αλλά είναι ένας ΗΛΙΟΣ που ακόμη γεννιέται ένας ΚΑΦΕ ΝΑΝΟΣ !!

Έχω ισχυρότατες ενδείξεις να σας παραθέσω στα επόμενα posts ...

Έχουν δώσει πάρα πολλά ονόματα στην ίδια σεναριολογία και μερικά από αυτά είναι:

ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ/NEMESIS/NIBIRU/PLANET X/HERCOLUBUS/WORMWOOD/ISON/TYCHE κλπ

ΟΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ στην ουσία στο ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ !!

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:24:27

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:40:04

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:55:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 18:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
* Γράφω ταυτόχρονα και σε άλλο forum αντίστοιχης θεματολογίας και θα σας κάνω copy paste για να μη τα ξαναγράφω.


Ξέρω ότι τέτοιες σεναριολογίες ΔΕΝ ΧΩΝΕΥΟΝΤΑΙ εύκολα...

Σας παραθέτω κομμάτια του ΠΑΖΛ που πιστεύω αφού τα δείτε θα καταλάβετε ότι όλα κολλάνε ... ΑΥΤΟΜΑΤΑ !!!

Παρακαλώ εξετάστε τα με ΠΡΟΣΟΧΗ:

1) Ακούστε το χρονικό σημείο 10:18" και μετά... Αναφορά για την ΝΕΜΕΣΙΣ στο ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΡΙΤΙΑ του ΠΛΑΤΩΝΑ https://youtu.be/W3LWYGSNclg


2) Ο πρώτος στην ουσία ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ που ανακάλυψε την ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ !! https://youtu.be/fM-JtyzCc2U


3) Επειδή το πραγματικό 2012 θα είναι σύντομα.... Ακούστε τα ίδια πράγματα από το 0:55 και μετά https://youtu.be/OdflOenP0f4


4) Η σεναριολογία του 2ου ΗΛΙΟΥ επιστημονικά τεκμηριωμένη μόνο που δεν έρχεται κάθε 26.000 χιλιάδες χρόνια ή 26.000.000 όπως ακούγεται, αλλά κάθε 3.600 χρόνια περίπου... και αυτό αναμένεται να γίνει όχι το αργότερο από το τέλος του 2017 !! https://youtu.be/hzcIX0vvMZc


5) Εδώ η ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ της ΝΕΜΕΣΙΣ στην ουσία του ΜΙΝΙ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ που έχει και ΠΛΑΝΗΤΕΣ αλλά και ΦΕΓΓΑΡΙΑ !!! Καθώς και γιατί ΔΕΝ φαίνεται συνέχεια στον ουρανό ... https://youtu.be/64Abxjn1FiM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 18:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξτε μια ματιά πιο κάτω, στο προτελευταίο κομμάτι της ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ και ας ακούστε την ΑΝΑΛΥΣΗ (5:40 και μετά...) των ΣΤΙΧΩΝ - και που φυσικά η NASA ποτέ της ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ότι υπάρχουν - !!! Μετά ΠΑΓΩΣΤΕ στο 2:50 την εικόνα και δείτε τι ΟΔΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΑ (ΓΗ) ... η ΜΟΙΡΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ (για να επιστρέφει πάει να πει ότι έχει ξανάρθει ... άρα μιλάμε για ένα φαινόμενο που επαναλαμβάνεται ! )

Πιο πριν η NASA διαμέσου των στίχων ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΗ ...

https://youtu.be/9m-0ghSKC7s

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:54:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 18:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ΑΡΧΗ της συναυλίας αυτού του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ concept όσοι ήταν παρατηρητικοί εμφανίζεται το ΝΕΦΕΛΩΜΑ της ΚΛΕΨΥΔΡΑΣ καθόλου τυχαίο μιας και είναι μία ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ! Στο συγκεκριμένο movement https://youtu.be/E6SfwvQjer8 που σας παραθέτω ΥΠΟΝΟΕΙΤΑΙ διαμέσου των κρυφών στίχων ότι αυτό που έρχεται είναι στην ουσία κάτι ΤΕΧΝΗΤΟ (!!!) ένα ΑΡΜΑ και μάλιστα ΝΥΧΤ'ΑΡΡΗΤΟ δηλαδή κάτι που θα εμφανιστεί στο ΣΚΟΤΑΔΙ ΔΕΝ φαίνεται ώστε να μπορέσει να το δει κάποιος και να ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ότι το είδε να έρχεται !! Και πως μπορεί να δει κάποιος στο ΣΚΟΤΑΔΙ; Μα μόνο ΥΠΕΡΥΘΡΑ !!! ΣΑΦΗ λοιπόν ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ότι αυτό που έρχεται για να το δει κάποιος θα μπορέσει μόνο ... ΥΠΕΡΥΘΡΑ !!! Σας θυμίζει κάτι τώρα το ΥΠΕΡΥΘΡΟ τηλεσκόπιο IRAS της NASA ;

Εδώ η 1η δημοσίευση ανακάλυψης στην WASHINGTON POST (τότε δεν γνώριζαν τι ακριβώς είναι αυτό το αντικείμενο) που έγινε μέσω του IRAS

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:30:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 18:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΤΕ λοιπόν ΔΕΝ πείστηκα ότι κατέβηκε η NASA εδώ κάτω για να κάνει μία απλή και πολύ ΠΑΡΑΞΕΝΗ συναυλία γεμάτη ΣΑΦΗ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ διαμέσου των κρυφών στίχων που ποτέ της ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ότι υπάρχουν, και που βρέθηκαν δυο-τρία άτομα (ello) που μετά από κάποια χρόνια ΑΝΕΛΥΣΑΝ και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ τους ήχους της συναυλίας και βρήκαν με ακρίβεια τους στίχους στα ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και εν συνεχεία τους ΕΡΜΗΝΕΥΣΑΝ βγάζοντας ΝΟΗΜΑΤΑ !!!!

Εγώ αυτό το βρίσκω ΑΚΡΩΣ ΑΠΙΘΑΝΟ να συμβεί από απλούς ερασιτέχνες συνωμοσιολόγους...εκτός ... εάν είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ από το στενό ίσως περιβάλλον του ΒΑΓΓΕΛΗ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ που γνωρίζουν τι έπεται να συμβεί και τα μεταδίδουν ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ για αυτούς τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ που η ΑΝΤΙΛΗΨΗ τους θα καταλάβει ότι κάποιος ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ υπήρξε για να το κάνει αυτό η ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ των ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ !

Edited by - nireas on 14/09/2016 18:34:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 22:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nireas έχω μερικές απορίες.
Σε κάποιο σημείο παραπάνω λες οτι αυτό που ερχεται είναι "τεχνητό",
μετά, οτι είναι ενα φυσικό γεγονός και πρόκειται περι καφέ νάνου
(παρεμπιπτόντως οι καφέ νάνοι δεν ειναι αστέρια που γεννιούνται, όπως λες, αλλά σώματα που δεν κατάφεραν ποτε να γίνουν αστέρες)
τελικά τι ισχύει; αντιλαμβάνεσαι οτι η διαφορά είναι τεράστια.
Επίσης σε κάποιο video (που τυχαία πάτησα) δειχνει, οπως εκατοντάδες χιλιάδες αλλα στο youtube, "αποδείξεις" με ενα αστρο διπλα στον ηλιο μας
(που δεν είναι άλλο απο ανακλάσεις των φακών)
Εσυ μας μιλάς για καφέ νάνο, και τα video που παραθετεις, μιλουν για ενα φωτεινό αντικείμενο....


σε άλλο σημείο λες:

quote:
η NASA διαμέσου των στίχων ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΗ ..

ποιον ακριβώς παρακαλεί ?
τους χειριστές του τεχνητού σώματος ή τον δημιουργό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 23:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nireas έχω μερικές απορίες.
Σε κάποιο σημείο παραπάνω λες οτι αυτό που ερχεται είναι "τεχνητό",
μετά, οτι είναι ενα φυσικό γεγονός και πρόκειται περι καφέ νάνου
(παρεμπιπτόντως οι καφέ νάνοι δεν ειναι αστέρια που γεννιούνται, όπως λες, αλλά σώματα που δεν κατάφεραν ποτε να γίνουν αστέρες)
τελικά τι ισχύει; αντιλαμβάνεσαι οτι η διαφορά είναι τεράστια.
Επίσης σε κάποιο video (που τυχαία πάτησα) δειχνει, οπως εκατοντάδες χιλιάδες αλλα στο youtube, "αποδείξεις" με ενα αστρο διπλα στον ηλιο μας
(που δεν είναι άλλο απο ανακλάσεις των φακών)
Εσυ μας μιλάς για καφέ νάνο, και τα video που παραθετεις, μιλουν για ενα φωτεινό αντικείμενο....


σε άλλο σημείο λες:

quote:
η NASA διαμέσου των στίχων ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΗ ..

ποιον ακριβώς παρακαλεί ?
τους χειριστές του τεχνητού σώματος ή τον δημιουργό;



Πάρα πολύ εύστοχες παρατηρήσεις !

Στην πορεία της έρευνάς μου τις αντιμετώπισα και εγώ ! Δεν έκανα όμως τίποτα άλλο από το να λάβω υπόψη μου ότι τελικά οι συντελεστές της ΜΥΘΩΔΙΑΣ από ότι φαίνεται ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πολύ καλά τι είναι αυτό που έρχεται !! Για το πόσο είναι τελικά "τεχνητό" αυτό που έρχεται είναι άξιο παρατήρησης να δείτε και το ΒΙΝΤΕΟ που παρέθεσα πιο πάνω για τον ΧΙΛΙΑΝΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟ Ferrada ο οποίος στην ανακάλυψή του ΑΝΑΦΕΡΕΙ χαρακτηριστικά ότι δεν ξέρει που να το κατατάξει λόγω του ότι αυτό το ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΩΜΑ έχει 3 ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (!!!) και το ονομάζει ΚΟΜΗΤΗ-ΠΛΑΝΗΤΗ !!!

Επίσης και μέσα στην ΜΥΘΩΔΙΑ το ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ... "ΑΡΜΑ" (όπως και τον δορυφόρο του ΑΡΗ τον ΔΕΙΜΟ. καθώς επίσης γίνεται αναφορά για το ίδιο και για την ΣΕΛΗΝΗ !! ) !!! Και φυσικά ότι έρχονται μαζί και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΘΕΟΙ των ΕΛΛΗΝΩΝ (οι ΑΝΟΥΝΑΚΙ εάν προτιμάτε όπως τους έλεγαν οι ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ) ...

Πράγματι εκπληκτικά συμπεράσματα που ανατρέπουν τα πάντα όπως τα γνωρίζουμε ...

Όσο για το αν φαίνεται ... πλέον είναι τόσο κοντά που είναι θέμα χρόνου να το δούμε όλοι μας. Παραθέτω ένα πολύ πρόσφατο βίντεο ...

https://youtu.be/hWW9X2kleKc

Τώρα για τον ποιον παρακαλούν πιστεύω είναι σαφές: Τον ΔΙΑ στον οποίο έκαναν ΕΠΙΚΛΗΣΗ και παρακαλούν να ΜΗΝ υπάρξει ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ διότι στο μυστικό μήνυμα που υπάρχει μέσα στην ΜΥΘΩΔΙΑ αναφέρεται ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΑΝ ΤΗΝ ΔΕΙ, δηλαδή
με κάποιο τρόπο (μην με ρωτήσετε πως, ειλικρινά δεν ξέρω) οι ΕΛΛΗΝΕΣ δεν θα πάθουν κάτι !! Ίσως να παρακαλούν να ΛΥΠΗΘΕΙ και τις άλλες φυλές των ανθρώπων που ΔΕΝ είναι ΕΛΛΗΝΕΣ ... στον υπόλοιπο πλανήτη...


Edited by - nireas on 14/09/2016 23:15:37

Edited by - nireas on 14/09/2016 23:19:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2016, 23:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία ακόμη ΙΣΧΥΡΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ότι αυτό που έρχεται είναι ΤΕΧΝΗΤΟ και ... ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟ από κάποιον ή κάποιους !!

Πηγαίνετε στο χρονικό σημείο 1:08:52 https://youtu.be/Dsop1Z-_rNI και ακούστε τον αφηγητή να λέει ...

" ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΘΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΝΟΣ ΗΛΙΟΥ ... ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΡΜΑ ... ΕΝΑ ΑΡΜΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΗ ΓΗ ... "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy