ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυθωδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
necroskopos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 07:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους necroskopos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PEDES ELLINON AMES DEN G' ESSOMETHA POLLON KARRONES

KALIMERA SE OLOUS TOSA XRONIA DIABAZO STO ESOTERICA KEROS NA GEINO MELOS...
STO THEMA METHODIA
PIOS DISKOS ? PIOS ARIS?
XEXNATE TA GEODINAMIKA PEDIA STO SIMIO TOY NAOU ?
ASXOLOUME ME RADIO EPIKINONIES KAI RADIO HLEKROMAGNITIKA PEDIA KINOS ASIRMATOUS CB POLLA XRONIA K TA TELEFTA 10 XRONIA POU PSAXNOME EXO KATALABI KATI POS KATHE YLI KAI ANTI YLI POU IPARXI EXEI THN DIKIA TOU SYXNOTITA SINTONISMOU OPOTE SKEYTITE TO EXIS
PIOS O LOGOS O PATHANASIOU NA XRISIMOPIOISI TA 16 TETARTA (GIA OSOUS XEROUN APO MOUSIKI) SE RITHO 8 METRON ANA 5 PEMTA? KAI GIA PIO LOGO O PAPATHANASIOU XRISIMOPIOISE TA FONIENTA ? LIGOI XEROUME POS TA SIGKEKRIMENA FONIENTA EXOUN SIGKEKRIMENI SYXNOTITA SINTONIZMOU KAI EXIGO POS SIXNOTITA SINTONISMOU ENOS ANTIKIMENOU PX OPOS TA FTERA XELIDONIOU OTAN PETAEI EINAI NA AKOUS TON IXO POU PARAGOUN KATHOS KINOUNTE PANO KATO....
SYMPERASMA EXONTAS KATALABI EDO KAI XRONIA OPOU TA IXERAN OI ARXAIOI MAS PROGONI OTI TO SEIMIO EKEINO LEITOYRGI KAI EINAI H KALITERI "DIAPLANITIKI KEREA SYNTONISMOU TOU SYMPANTOS" H NASA ITHELE KAI ALLA PRAGMATA EKTOS APO TON DISKO. ENA MIPOS SIMA GIA LOUS POLITISMOUS? H APLOS TIN PIRANE PREFA TI PEZI ME TON LEGOMENO ETHERA (GIA OSOUS XEROUN) APO THN X-FISIKI TI THELANE NA KANOUNE TON KOKINO PLANITI POU EKEINO TO BRADI STIS 9:30 ME 10:45 EYTHIGRAMIZOTAN SE EYTHIA KAI OSI THN IXATE DI TIN SYNABLIA APO TO ET1 THIMASTE EKEINO TO LAMPERO ASTRO ? DEN EITAN H AFRODITI ALLA O ARIS....
ISOS GINOME KOURASTIKOS ALA SIGOURA H NASA EKEINO TO BRADI EKANE PAIXNIDI ME TIN ILIKI SYSTASH TOY ARI MHN XEXNATE OTI THELOUN NA TON KANOUN KATIKISIMO STO MELON...
ALLA ENAI KAI TO ALLO..
AN THIMASTE IXAME OLYMPIAKOUS. MIPOS THELANE NA STILOUNE ENA MINIMA XERETISMOU STON MOUSIGETI APOLONA? ISOS OXI AKRIBOS STON APOLONA POU MAS EXOUNE PI ALLA SE ENAN ALLON POU DEN PAEI TO MIALO MAS..
PANTOS OTI KAI NA KANANE PREPEI NA TIMAME TON PAPATHANASIOU AYTON TON MEGALO MOUSIKO KAI BEBEA TOUS PROGONOUS MAS POU PANTA BRISKANE TA OREOTERA OIKOPEDA NA ZISOUN AYTOI KAI TA PAIDIA TOYS
KAI GIA TO FOS POU XARISAN STON KOSMO

SINEXISTE TIN KALI DOULEIA

PERIMENO TA MINIMATA SAS
EYXARISTO

serfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

necroskopos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 08:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους necroskopos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SYMPLIROSI
XEXASA NA ANFERO LENE POS IPARXI ENA X PLANITIS
ALLA POLI LENE POS DEN EINAI TIPOTA PARAPANO APO TON KOMITI HALEEY H KAPION ALLON
GIA OSOUS THELOUN..PSAXTE TIS TROXIES TON MAGALITERON KOMITON POU KINIOUNTE EOS KAI MESA STO HLIAKO SISTIMA MAS KAI THA DITE POS EKEINO TO BRADI KATA TIXI PERNAGE ENAS APO AYTOUS ONOMATI X-23 DOPLEY KAI GIA OSOUS THELETE EINAI KAI KALA O KOMITIS POU THA XANAPERASI APO KONTA MAS TO 2024-25
EKEINO TO BRADI MALON ANN DEN TA FENOMENA APATOUN PRPEI NA YPIRXE ETHIGRAMISI METAXI NAOU ARI KAI TOU DOPLEY....

TA SYMPERASMATA DIKA SAS
EYXARISTO


serfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 10:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αληθεύουν αυτά φίλε necroskopos είναι πολύ ενδιαφέρον!...
Καλώς ήλθες στην παρέα μας!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 12:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ....

ΝΑ ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ........
(ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΣΟΥ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 12:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ,ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΗΣ ΜΥΘΩΔΙΑΣ
www.ellanioi.net/keimena/mythodea/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου ο δημιουργός της Μυθωδίας έχει δηλώσει ότι η Μυθωδία δεν περιέχει στίχους, είναι καθαρά μια μουσική οργάνων.

Edited by - r00t on 23/09/2007 15:07:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IRIS 2012
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 18:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IRIS 2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα αγαπητοι μου απο οσα ξερω για την Μυθωδια οντως αναφερουν οτι δεν υπαρχουν στιχοι απλα καποια φωνηεντα (πολυ παραξενο παντως)γιατι αν παρατηρησετε το στομα τους απο κοντα θα δειτε οτι ολοι κατι λενε το οποιο ταιριαζει απολυτα με αυτα που λενε οι στιχοι!!και οχι μονο αυτο ...ακομη προσεξτε και τα ρουχα των σοπρανο η μια φοραει ενα μπεζ-γκρι φορεμα το οποιο απο πισω ακριβως στην πλατη της εχει μια σειρα απο εξογκωματα σαν δρακου ενω τις αλλης ειναι λευκο και εχει κατι τεραστια λευκα φτερα οταν τα ανοιγε με την κινηση της....τωρα λετε να εχει σχεση δρακων- ολυμπιων ή οποιοδηποτε αλλων που βρισκονται στην καλη πλευρα? πιστευω οτι τιποτε δεν ειναι τυχαιο ακομα και τα φορεματα τους ειχαν το σκοπο τους!

ΑΝΔΡΟΜΕΔΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 17:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ,ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΗΣ ΜΥΘΩΔΙΑΣ
www.ellanioi.net/keimena/mythodea/

xa xa xa xa xaxaxaxaxaax......!

Καλό είναι φίλε μου να διαβάσεις και τις προηγούμενες σελίδες....ημερολογιακά φτάνουν μέχρι 2003!

χαχαχαχ..........

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 11:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xa xa xa xa xaxaxaxaxaax......!

Καλό είναι φίλε μου να διαβάσεις και τις προηγούμενες σελίδες....ημερολογιακά φτάνουν μέχρι 2003!

χαχαχαχ..........

Εχετλαίος

Φίλε Εχετλαίο, επειδή όπως λες οι προηγούμενες σελίδες ημερολογιακά φτάνουν μέχρι το 2003, κι επειδή τότε εγώ ήμουν απών και το βασικότερο δεν έχω την δυνατότητα του ταξιδιού στο παρελθόν, δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο 2003, έτσι λοιπόν η απάντησή μου ήρθε από το μέλλον του 2007.
χα χαχαχαχαχ, πάντως κι εγώ γέλασα με την απάντησή σου, όταν συνηδητοποίησα πόσες απαντήσεις είχαν δοθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 11:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Εχετλαίο, επειδή όπως λες οι προηγούμενες σελίδες ημερολογιακά φτάνουν μέχρι το 2003, κι επειδή τότε εγώ ήμουν απών και το βασικότερο δεν έχω την δυνατότητα του ταξιδιού στο παρελθόν, δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο 2003, έτσι λοιπόν η απάντησή μου ήρθε από το μέλλον του 2007.

Βεβαίως και μπορείς να ταξιδέψεις στο παρελθόν! Το μόνο που κάνεις, είναι να κάνεις "κλίκ" σε μία από τις προηγούμενες σελίδες του θέματος. Αλλά γιατί να το κάνεις; Είναι μάλλον πιο έξυπνο να δίνεις "αν και καθυστερημένα, τη διεύθυνση για τους στίχους της Μυθωδίας". Έτσι δεν είναι;

Και όταν βεβαίως προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη γκάφα σου με αυτά που διαβάζω αντί να ζητήσεις μια υποτυπώδη συγγνώμη, τότε "φίλε" είσαι μάλλον για γέλια όταν σε αυτό ειδικά το θέμα εμφανίζεσαι ως "σοφός" και διαφημίζεις τους αντιγραφείς (κακούς θα έλεγα) μιας προσωπικής μου έρευνας και εργασίας 5 μηνών.

Καλή σου μέρα,
Εχετλαίος

Edited by - Εχετλαίος on 21/10/2007 12:18:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όταν βεβαίως προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη γκάφα σου με αυτά που διαβάζω αντί να ζητήσεις μια υποτυπώδη συγγνώμη, τότε "φίλε" είσαι μάλλον για γέλια όταν σε αυτό ειδικά το θέμα εμφανίζεσαι ως "σοφός" και διαφημίζεις τους αντιγραφείς (κακούς θα έλεγα) μιας προσωπικής μου έρευνας και εργασίας 5 μηνών.

Ξαναλέω σε φίλε Εχετλαίο, το φίλος δεν είναι ειρωνικό και ας μην γνωριζόμαστε, δεν νομίζω πως είναι γκάφα να μην διαβάσω όλες τις σελίδες του φορουμ, γκάφα είναι εάν θες να μην δώσω το δικό σου όνομα σαν πρωτεργάτη της μετάφρασης, διότι δεν εμφανίστηκα σαν σοφός, διότι δεν είπα οτι εγώ μετέφρασα, απλώς έδωσα μια διεύθυνση που είχα βρει τελευταία, και απ΄ ότι γνωρίζω πρώτη φορά η έρευνά σου δημοσιεύτηκε σε περιοδικό του χώρου της αναζήτησης, όταν ακόμη ήταν ημιτελής. Άρα γνωρίζω πολύ καλά ποιός είσαι. Το είχα διαβάσει τότε και περίμενα την συνέχεια της έρευνάς σου. Δυστυχώς όμως ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και δεν έχω την πολυτέλεια της συνεχούς παρακολούθησης των εξελίξεων και δεν γνώριζα που θα βρω την τελική μορφή της έρευνας. Τυχαία έπεσα πάνω στην διεύθυνση που δήλωσα, και αυτό είναι όλο.
Θέλω να πιστεύω πως ίσως τώρα να δικαιολογήσεις την "γκάφα" μου.
Φιλικά χωρίς " " seirios12aΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 02:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσες μία "τυχαία" διεύθυνση που βρήκες, όμως το περιοδικό που αναφέρεις δηλώνει σαφώς και ρητά την διεύθυνση της ιστοσελίδας μου, η οποία αποτέλεσε το κύριο υλικό του άρθρου. Άρα το ότι "δεν γνώριζες που θα βρείς την τελική μορφή της έρευνας", δεν ισχύει.

Κάνω λάθος;

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

topgiant1981
Νέο Μέλος

Germany
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 14:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους topgiant1981  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas. neos xrhsths edw....wstoso exw edw kai poli kairo asxolithei me to thema, kai ime o xrhsths LUSTVOLLGR, pou sto site tou EXETLAIOU (geia su), edwsa tin 1i sta ellinika xronika ermhneytikh apodosi tis mythwdias.

http://www.geocities.com/ehetlaios/mythodea_full.pdf

tha ithela ta sxolia sas....
to PDF yparxei sto site edw kai kati mhnes....wstoso, sta forums akomi diabazw "xazes" ermhnies" twn stixwn, pou deixnei...
1) i oti oi xrhstes exoun pantelh elleipsi gnwshs ellinikwn
2) i oti kati allo parafron proion egkefalikis diadrasis symbainei.

ta sxolia sas....sto keimeno.

eyxaristw
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 15:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ topgiant1981, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 12:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσες μία "τυχαία" διεύθυνση που βρήκες, όμως το περιοδικό που αναφέρεις δηλώνει σαφώς και ρητά την διεύθυνση της ιστοσελίδας μου, η οποία αποτέλεσε το κύριο υλικό του άρθρου. Άρα το ότι "δεν γνώριζες που θα βρείς την τελική μορφή της έρευνας", δεν ισχύει.

Το γεγονός του να μην έχω το συγκεκριμένο τεύχος με την ιστοσελίδα σου, δεν σου λέει κάτι? Σαφώς όμως κι έδωσα μία τυχαία διεύθυνση
που βρήκα. Ήταν σου ξαναλέω μη σκόπιμη η ενέργειά μου να δώσω αυτήν την διεύθυνση. Εκτιμώ και σέβομαι την δουλειά που έκανες, διότι χάριν στο άρθρο του τότε περιοδικού αγόρασα την Μυδωδία και το dvd επίσης. Άρα σε θαυμάζω κι εκτιμώ τον κόπο σου. Δεν μ΄ αρέσει να ακυρώνω τον κόπο κάποιου, και τα πνευματικά του δικαιώματα αν θες στην ανάλυση των στίχων. Άν συνεχίζεις να πιστεύεις πως το έκανα σκόπιμα, δεν μπορώ να κάτι πέραν της συγνώμης που σου έχω ζητήσει ουσιαστικά με τα μηνύματά μου. Πάντως με στεναχωρεί το γεγονός, ένας άνθρωπος που ασχολήθηκε κι ανακάλυψε όλα αυτά , να έχει παρεξηγηθεί μαζί μου.
Κλείνοντας σου υπενθυμίζω πως δεν είμαι σοφός, διότι όταν ο σοφότερος όλων για μένα , δήλωσε "ένα πράγμα ξέρω, πως δεν ξέρω τίποτα", ότι και να πούμε όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ένα τίποτα μπροστά του.
Φιλικούς Χαιρετισμούς
seirios12aΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 15:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ seirios12a,

Στα χρόνια που πέρασαν μετά την αποκάλυψη της εργασίας μου, ήταν πολλοί αυτοί που προσπάθησαν (προφανώς λόγω της επιτυχίας της) είτε να την αντιγράψουν, είτε να την αρνηθούν, είτε ακόμη να την καρπωθούν εξυπηρετώντας σκοπούς άλλους πέρα από την αναζήτηση της αλήθειας.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχεις κακούς σκοπούς.
Όμως μια απλή σύγκριση της δικής μου απόδοσης των στίχων με αυτή που υπάρχει στην ιστοσελίδα που έδωσες μπορεί να δημιουργήσει (εύλογα) ερωτηματικά στον ανυποψίαστο επισκέπτη. Διότι υπάρχουν σαφείς διαφορές και ανακολουθίες. Και δεν θα ήθελα ο επισκέπτης αυτός να παρασυρθεί και να απασχοληθεί με την κακοαντεγραμμένη (εσκεμμένα πιστεύω) έκδοση, διότι έτσι δημιουργείται κακοπιστία και απαξίωση του θέματος.

Από την άλλη εσύ με αυτά που λες με μπερδεύεις πολύ...

Αν και υποστηρίζεις ότι έχεις διαβάσει το άρθρο...

quote:
...απ΄ ότι γνωρίζω πρώτη φορά η έρευνά σου δημοσιεύτηκε σε περιοδικό του χώρου της αναζήτησης, όταν ακόμη ήταν ημιτελής. Άρα γνωρίζω πολύ καλά ποιός είσαι. Το είχα διαβάσει τότε και περίμενα την συνέχεια της έρευνάς σου.

... παρότι στο άρθρο αυτό αναφέρεται σαφώς η διεύθυνση της ιστοσελίδας μου λές ότι...

quote:
Το γεγονός του να μην έχω το συγκεκριμένο τεύχος με την ιστοσελίδα σου...

ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ;;;
Τη μία φορά λες ότι γνωρίζεις πολύ καλά ποιός είμαι και την άλλη ότι δεν ήξερες τη διεύθυνσή της ιστοσελίδας...
Δεν είναι μια μεγάλη αντίφαση αυτό;
.
.
.
Προσωπικά δεν επιδιώκω πάντως να αποσπάσω ούτε τη συγγνώμη σου, ούτε το θαυμασμό σου. Απλά δε θέλω να διαβληθεί η γνησιότητα του θέματος.
Το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό αυτό.
Και κάτι ακόμα: δεν δέχομαι ότι υπάρχει κάτι τυχαίο. Τίποτε δεν είναι τυχαίο.

Επίσης με την ευκαιρία, θα ήθελα να ανταποδώσω το χαιρετισμό στο φίλο topgiant1981 (ή LUSTVOLLGR) και να προσθέσω ότι χάρηκα πολύ με τη εκτενή του εργασία, την οποία πλέον τη θεωρώ αναπόσπαστο πλέον κομμάτι της ιστοσελίδας και τον ευχαριστώ δημοσίως.
Νομίζω ότι είναι τόσο πλήρης που δύσκολα θα υπάρξει κάτι που μπορεί να προσθέσει κανείς.
Παρόλα αυτά επειδή δεν μου αρέσει να είμαι σίγουρος για τίποτα, καλώ κι εγώ για άλλη μία φορά, κάθε φίλο που ανακαλύψει κάτι άλλο είτε για διόρθωση, είτε για συμπλήρωση των όσων έχουν ήδη γραφεί, να το μοιραστεί μαζί μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

topgiant1981
Νέο Μέλος

Germany
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 15:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους topgiant1981  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ.....ΕΧΕΤΛΑΙΕ

(Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα!)

ΥΓ: Για να μη "μαλώνετε", ποιός το έγραψε πρώτος, και ποιός το ήξερε ή δε το ήξερε, πως εσύ ΕΧΕΤΛΑΙΕ είσαι αρχικά αυτός που το έγραψε, ακολούθησε τη συμβουλή μου, που κάποτε σου είχα δώσει...και άσε όποιον θέλει να λέει ότι θέλει. 3 απλά βηματάκια μόνο, και μετά....όποιος "φωνάζει" θα βλέπει μπροστά του ένα δικηγόρο ή μια ωραία εξώδικη μηνυσούλα.
1. Ζήτα από τον παροχέα σου (όποιον είχες, όταν ανέβασες για πρώτη φορά τους στίχους!) αναλυτική κατάσταση ΙΡ που είχε επισκεφτεί. (Κρατάνε πάντα αρχείο!)
2.Με ένα αντίτυπο των στίχων, και τα στοιχεία επισκέψεων στο σάιτ, πας στην Εθνική Βιβλιοθήκη, υποβάλεις το αντίτυπο, και επικαλείσαι το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Εκεί σου σφραγίζουν το αντίτυπο....και πλέον είσαι ο κύριος συγγραφέας.
3. Κάθε φορά που κάποιος πάει να σου κάνει "λαδιά".... επικαλείσαι τα δικαιωματά σου. (άσε που αν το κάνεις μια φορά....όλα τα φόρουμ, που έχουν κλέψει το υλικό σου, θα αναγκαστούν να σου ζητήσουν και δημοσίως συγνώμη....και θα αφαιρέσουν τυχόν παραπομπές.....έτσι γιατί μόνο με φοβέρα....κάποιοι εδώ μέσα καταλαβαίνουν τι εστί βερύκοκο.

Ύστερα, θα μπορούμε πλέον ανενόχλητοι να επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας στο ζητούμενο...και όχι σε αντιδράσεις που περισσότερο ταιριάζουν σε μωρά παιδιά που μαλώνονυ μεταξύ τους, για ένα χωνάκι παγωτό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheUknown
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 20:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheUknown  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας κι από μένα,
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα post του θέματος και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα.
Θα ήθελα καταρχήν να ευχαριστήσω όλους όσου συνέβαλαν στον εμπλουτισμό του θέματος. Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Εχέτλαιο για τη δουλειά που έχει κάνει ώστε να βρούμε οι υπόλοιποι έτοιμη τροφή. (τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα)

Κάτι που πέρασε από το μυαλό μου πριν μερικά λεπτά σχετικά με τα μηνύματα της Μυθωδίας και θα ήθελα να το αναφέρω είναι το κατά πόσο θα έπρεπε να παίξουμε τα μουσικά κομμάτια ανάποδα.
Δοκίμασα το Movement 1 αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω κάτι, ίσως κάποιος από εσάς να πετύχει κάτι.
Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα GoldWave και από το μενού Effects επέλεξα Reverse, για όποιον θέλει να δοκιμάσει.

Αυτά προς το παρόν
Καλό βράδυ σε όλους.

ΥΓ. Για όσους ενδιαφέρονται για δισκογραφία του Βαγγέλη Π. θα βρούν έδώ:

 http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=147340&highlight=MYTHODEA 


Αν £ + £=2 και @ + @=2, τότε 2 + 2=2.
Απλά Μαθηματικά?

Edited by - TheUknown on 29/10/2007 20:25:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 16:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εχετλαίο
Δεν είναι θέμα αν αποζητάς την συγνώμη μου ή τον θαυμασμό κάποιου, το θέμα είναι πως απ΄την στιγμή που υπέπεσα σε σφάλμα το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι σαφώς και να ζητήσω συγνώμη. Τώρα το αν θαυμάζω κάποιον για κάτι που έκανε είναι δικό μου θέμα. Έκανες καταπληκτική δουλειά και δεδομένου της δυσκολίας του εγχειρήματος, για μένα είναι ένα λόγος να θαυμάσω κάποιον.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως δεν αποπροσανατόλισα κάποιον, εξάλλου δεν νομίζω πως η συγκεκριμένη σελίδα που δήλωσα, να έχει σκοπό να μπερδέψει κάποιον που ψάχνει. Απ΄ ότι κατάλαβα η μετάφραση της Μυδωδίας ανέβηκε στην συγκεκριμένη σελίδα για να υποστηρίξει το γεγονός οτι τελικά υπάρχουν στίχοι. Υπάρχουν βέβαια διαφορές και είναι υποδυέστερη μετάφραση απ΄ την δική σου, απ΄ ότι είδα τελικά, κάτι που στην αρχή δεν ήξερα.
Τώρα για το περιοδικό που αναφέρω, τότε δεν είχα σύνδεση στο διαδύκτυο, το περιοδικό πετάχτηκε, οπότε τρέχα γύρευε.
Προχθές το βράδυ εν τω μεταξύ έτυχε να ψάχνω κάτι σε ένα βιβλίο του Καλογεράκη και είδα πως για το θέμα της Μυθωδίας σε αναφέρει. Οπότε πίστεψέ με, για αυτό κ απαντάω άλλωστε, συνειδητοποιήσα το μέγεθος της "πατάτας" μου.
Τέτοια απολογία δεν έχω κάνει ούτε σε γκόμενα, νομίζω πλέον πως κατάλαβες, πως δεν είχα πρόθεση να μπερδέψω τον κόσμο.
Εξάλλου είναι ποιο σημαντικό, απ΄την στιγμή που υπάρχουν στίχοι στην Μυθωδία, να περιμένουμε τι τελικά θα γίνει.
Συγνώμη εάν κούρασα τους φίλους του φόρουμ με άχρηστες πληροφορίες.

Έσεται Ήμαρ
seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 02:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ seirios12a,

Ελπίζω να κατανοείς τη μεγάλη μου ευαισθησία επί του θέματος, όπως επίσης και τους λόγους για τους οποίους αμύνομαι ενάντια σε απόπειρες διαστρέβλωσης.
Μετά την τελευταία σου απάντηση, δεν έχω κανένα πλέον λόγο να ανυσυχώ ότι υπήρξε η παραμικρή τέτοια πρόθεση από μέρους σου κι σε ευχαριστώ για την ειλικρίνειά σου.
Χρειάζεται άνθρωπο με σθένος και γενναιότητα για να γράψει δημοσίως αυτά που έγραψες.
Και σου το αναγνωρίζω ότι απέδειξες ότι είσαι.

Επί της ουσίας τώρα, εάν χρειάζεσαι οποιεσδήτε πληροφορίες σχετικά με το θέμα που συζητάμε, σε παρακαλώ να μου τις ζητήσεις.

Φιλικά,
Εχετλαίος

ΥΓ: TheUknown δεν μου πέρασε από το μυαλό να εξετάσω την Μυθωδία ανάστροφα... Λες να την υποτιμήσαμε και να περιέχει κι άλλο νόημα;;;
Με βάζεις σε πολλές σκέψεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 11:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εχετλαίο
Χαίρομαι ειλικρινά που έληξε η παρεξήγηση,διότι δεν είναι ωραίο σε ομοϊδεάτες να υπάρχουν διχόνοιες. Διότι μόνο ενωμένοι θα κάνουμε τελικά ένα βήμα παραπέρα. Σ΄ευχαριστώ για τον χρόνο που σπατάλησες μαζί μου.
Τώρα μία παρατήρηση γενική για το βίντεο της Μυθωδίας. Παρατήρησα πως το 90% των ανδρώς έχουν μούσι. Παράξενο, εκτός κι αν ο Βαγγέλης θέλει να υπενθυμίσει το πως ήταν οι πρόγονοί μας.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί πάνω απο τους χιτώνες του, φοράνε μαύρα μαντήλια. Και το λέω αυτό ορμώμενος πως το λευκό είναι το χρώμα του καλού και το μαύρο του κακού, για εμάς τους θνητούς τουλάχιστον.
Η προβολή της προτομής του Δία στο βάθος του χώρου, είναι σαν να βλέπεις τον Χριστό ή τον Απολλώνιο, τουλάχιστον απ΄ ότι μας τους έχουν παρουσιάσει κάπως έτσι μοιάζει.
Κι ένα τελευταίο. Άν όντως το μήνυμα απευθύνεται στου Ολύμπιους, τι θα λέγανε βλέποντας τις τραγουδίστριες, να προσεύχονται σε σπαστά αρχαία Ελληνικά και να μην μοιάζουν καθόλου με Ελληνίδες καθότι είναι μαύρες? Δεν είναι ρατσιστικό σχόλιο, είναι απορία.

Έσεται Ήμαρ
seirios12aΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

topgiant1981
Νέο Μέλος

Germany
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 12:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους topgiant1981  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μία παρατήρηση γενική για το βίντεο της Μυθωδίας. Παρατήρησα πως το 90% των ανδρώς έχουν μούσι. Παράξενο, εκτός κι αν ο Βαγγέλης θέλει να υπενθυμίσει το πως ήταν οι πρόγονοί μας.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί πάνω απο τους χιτώνες του, φοράνε μαύρα μαντήλια. Και το λέω αυτό ορμώμενος πως το λευκό είναι το χρώμα του καλού και το μαύρο του κακού, για εμάς τους θνητούς τουλάχιστον.

Απάντηση...
Το μούσι είναι ένα καθαρά αντρικό χαρακτηριστικό. Οι πρεσβύτεροι το έχουν ως δείγμα σωφροσύνης και σύνεσης, ενώ οι νεότεροι, ακριβώς επειδή επιθυμούν αυτά τα δείγματα και για τους εαυτούς τους. Κανείς δε μπορεί να μας πει, πως οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν ή όχι μούσι. Είναι ένα καθαρά προσωπικό στοιχείο για τον καθένα. Κάποιοι είχαν και κάποιοι άλλοι όχι. (Εγώ προσωπικά νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο!). Όσον αφορά τα "μαύρα μαντήλια", προς γνώσην ονομάζονται "έσθητες" ή "επιτηβέννια"! Χαρακτηρίζουν το βαθμό και το επίπεδο ενός ατόμου που τα φορά. (Στις ορκομωσίες πχ, οι καθηγητές στο ΕΚΠΑ φορούν μαύρα επιτηβέννια και οι απόφοιτοι χρώμα ανάλογο του τμήματος που έχουν φοιτήσει. πχ μπλε η Φιλοσοφική, κόκκινο η Νομική, Λευκό η Ιατρική!)
Για τη χρήση των στη Μυθωδία εκτιμώ πως έγινε για να αναπαραστήσουν τη σοβαρότητα, ως σημασία! Αν ήταν να στείλουμε ένα μήνυμα σε κάποιον και θέλαμε να μας λάβει σοβαρά υπόψιν του, θα έπρεπε να έχει τόσο το μήνυμα, όσο κι ο πρεσβευτής την ανάλογη σοβαρότητα. Πιστεύω, πως η χρήση λευκών τηβέννων και μαύρων επιτηβεννίων χαρακτήριζε ακριβώς αυτό> αγνότητα λόγω του λευκού, σοβαρότητα λόγω του μαύρου.

Η προβολή της προτομής του Δία στο βάθος του χώρου, είναι σαν να βλέπεις τον Χριστό ή τον Απολλώνιο, τουλάχιστον απ΄ ότι μας τους έχουν παρουσιάσει κάπως έτσι μοιάζει.

Απάντηση>
Ο Δίας, ο Κεχρισμένος μεταξύ τους δε μοιάζουν καθόλου. Εκτός αν εννοείται πως μοιάζουν επειδή έχουν και οι 2, δυο μάτια, δυο φρύδια, κοκ. Εικόνα του Απολλώνιου δεν έχουμε σωσμένη, οπότε αδύνατη η σύγκριση. Ο Διας εμφανίζεται μόνο στην αρχή της Μυθωδίας. Διάβασε την ανάλυσή μου στην ιστοσελίδα του ΕΧΕΤΛΑΙΟΥ να δεις την αποψή μου, γιατί συμβαίνει αυτό.


Κι ένα τελευταίο. Άν όντως το μήνυμα απευθύνεται στου Ολύμπιους, τι θα λέγανε βλέποντας τις τραγουδίστριες, να προσεύχονται σε σπαστά αρχαία Ελληνικά και να μην μοιάζουν καθόλου με Ελληνίδες καθότι είναι μαύρες? Δεν είναι ρατσιστικό σχόλιο, είναι απορία.

Απάντηση>
Πρώτον, μια παρατήρηση που κανείς ως τώρα δε φαίνεται να έχει κάνει. Περί το 3ο Movement, οι κάμερες παρακολουθούν την τελετή από ύψος, δίνοντάς μας μια σφαιρική άποψη του χώρου. Εκεί ακριβώς, γίνεται κατανοητό, πως πάνω στον αρχαίο Ναό, ΜΟΝΟΝ ο Χορός στέκεται. Τόσο ο Βαγγέλης, όσο και οι σοπράνο, οι και οι οργανοπαίχτες, είναι κάτω από το Ναό. Μόνο "καθαροί" Έλληνες στέλνουν μήνυμα. Οι σοπράνο, ως μη γνήσιοι στο αίμα Έλληνες/ιδες φέρουν χαρακτηριστικά ελλάνια. Πχ... η Battle, φορά αρχαία ελληνική ενδυμασία, που ταιριάζει σε Ελληνίδα, με κοσμήματα εποχής, ενώ η Norman φορά όντως στολή που δεν παραπέμπει σε Ελλάδα.

Κάτι για το Χορό τώρα. Πολλοί έχουν πει, πως ο Χορός ήταν μέσα "στο παιχνίδι", και πως ήξερε τι γινόταν εκείνη τη νύχτα! Διαφωνώ κατακόρυφα! Στο 1ο κιόλας Movement, όταν ο Χορός για πρώτη φορά σηκώνει τα χέρια σε στάση ικεσίας, ακριβώς τη στιγμή που οι άρπες παίζουν μόνες τους, αν παρατηρήσετε καλά, θα δείτε κάποιον να είναι ακριβώς πίσω από το σημείο που κάθεται ο Βαγγέλης όσο παίζει, και ο οποίος δε έχει την πλάτη γυρισμένη προς το κοινό, για να κοιτάει το Χορό. Εκτιμω πως είναι η κα. Φ. Παλαμήδη, που ως χορωδός συντονίζει το Χορό. Χαρακτηριστικά, όταν εκείνη σημώνει τα χέρια της, ακολουθεί ο Χορός. Επομένως, κατά την κρίση μου, δεν είναι υποχρεωτικό ο Χορός να "ήξερε" τι γινόταν εκείνο το βράδυ. Απλά πήρε μέρος στην τελετή, στα πλαίσια μιας ακόμη μουσικής παράστασης. Μένει μόνο να βρούμε κάποιον να μας πει, αν τους μίλησαν για κάτι, και τι τους είπαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 19:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
topgiant1981

Πιστεύω, πως η χρήση λευκών τηβέννων και μαύρων επιτηβεννίων χαρακτήριζε ακριβώς αυτό> αγνότητα λόγω του λευκού, σοβαρότητα λόγω του μαύρου.

Φίλε μου, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και οι απόψεις σου περί του όλου γεγονότος είναι απ΄ ότι φαίνεται αποτέλεσμα ενδελεχούς μελέτης. Πάντως θα πρέπει να παραδεχτείς πως το όλο σκηνικό ήταν λιγάκι σκοτεινό θα έλεγα. Εντάξει βέβαια η συναυλία έλαβε χώρα κατά τις βραδυνές ώρες, αλλά γενικά αυτή την εντύπωση μου έδινε το όλο σκηνικό.

Έσεται Ήμαρ
seirios12aΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 02:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Μετά από πολύ καιρό επαναφέρω το θέμα..

Κατάλαβε κανείς ποιος ήταν ο λόγος της συναυλίας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 03:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση ότι κάποια μηνύματα που ήθελε να περάσει η NASA και που δεν λέγονται εύκολα τα έχω "πιάσει" ! Προσωπική μου εκτίμηση πάντα (μπορεί και να σφάλω..)

1ον Ο Θεός αυτού του κόσμου με την μορφή που τον γνωρίζουμε φαίνεται να είναι ο ΔΙΑΣ για τον οποίο στο σχολείο μας τον έμαθαν σαν ΜΥΘΟ δηλαδή ΠΑΡΑΜΥΘΙ (ασχέτως αν ο ΜΥΘΟΣ είναι ΙΣΤΟΡΙΑ δηλαδή η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ! )

2ον Φαίνεται να έχει γίνει κάποιο είδος παραποίησης της ιστορίας από αυτούς που ΔΕΝ κατάγονται από τον ΔΙΑ όταν στην 1η Έλευση ο ΑΠΟΛΛΩΝ δηλαδή ο ΥΙΟΣ του ΔΙΑ δηλαδή ο ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ ... κατέβηκε στην Γη ! Ακούστε λίγο την ανάλυση του 3ου movement εδώ :

http://youtu.be/EAnhJR9Xcio

Ακούμε καταρχήν την παραδοχή ότι ο ΔΙΑΣ μας έπλασε... και ότι οι Άτλαντες και κατ'επέκταση η Ατλαντίδα υπήρξαν !! Όμως δεν προέρχονται από τον ΔΙΑ ! Όπως και οι άλλες φυλές των ανθρώπων (!!!) δεν προέρχονται από τον ΔΙΑ !

Ξαφνικά εκεί που απευθύνεται στον ΔΙΑ ... μιλάει στον ... ΑΠΟΛΛΩΝΑ ... ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ !!! Το δε όνομά του βγαίνει ως Α-ΠΟΛΛΩΝ δηλαδή ο 1ος ΟΛΩΝ !

Αλήθεια ποιος θα μπορούσε να είναι ο 1ος όλων αμέσως μετά τον ΘΕΟ ? Μήπως ο ΥΙΟΣ του ... ?

Γιατί τώρα εμφανίζονται οι μινωϊκές φιγούρες να κρατούν το Α και το Ω την στιγμή που απευθύνεται στον ΑΠΟΛΛΩΝ ?

Θυμηθείτε ποιος είπε όταν κατέβηκε στην ΓΗ ... ότι "Εγώ ειμί το Α και το Ω "

Ακούμε μετά "ΠΑΛΙΝ ΣΥ ΕΡΧΟΜΕΝΕ ΘΕΕ" δηλαδή ΘΕΕ ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ γιατί όπως λέει και η ανάλυση ... ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΑΛΙ πάει να πει πως έχει ήδη έρθει μία φορά τουλάχιστον στην Γη !

Σκεφτείτε τώρα Ποιος ήρθε μία φορά στην Γη σαν Θεός... ή καλύτερα σαν ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ ?

Τώρα ίσως η πιο συγκλονιστική αποκάλυψη... Ακούμε τους στίχους:

" ΚΑΤΗΛΘΑΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΜΕΝ ΕΥ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ " που σημαίνει :

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ (ΑΤΛΑΝΤΕΣ ? = ΕΒΡΑΙΟΙ - ΙΟΥΔΑΙΟΙ ? ) ΕΙΠΑΝ ΜΕΝ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ (ΠΡΑΜΑΤΑ, ΛΟΓΙΑ)

Δηλαδή:

Στο πρόσωπο του Χριστού δηλαδή του ΑΠΟΛΛΩΝΑ είπαν καλά πράγματα (όντως αυτό που γνωρίζουμε σήμερα σαν ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ δεν λέει κακά πράγματα για τον Χριστό)


ΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΙ: Εσύ όμως να μην τους πιστέψεις (ΧΡΙΣΤΕ = ΑΠΟΛΛΩΝΑ)

ΟΥΧΙ ΜΗ ΔΕΙ ΠΟΤΕ: Ούτε και πρέπει να τους πιστέψεις ποτέ !


Δηλαδή υπήρξε μία παραποίηση γεγονότων ως προς την 1η Έλευση του Χριστού δηλαδή του ΑΠΟΛΛΩΝΑ και κατ'επέκταση ως προς τον ίδιο τον ΘΕΟ ! Η παραποίηση πιθανότατα έγινε από τους Εβραίους - Ιουδαίους που προέρχονται όπως αφήνεται να εννοηθεί από τους Άτλαντες ! Άλλωστε ο Θεός των Εβραίων είναι ο Γιαχβέ ή Ιαχωβάς ή Ιεχωβάς όπως το έχει ακούσει ο περισσότερος κόσμος και οι πιο πολλοί από εμάς...

Έγινε λοιπόν ένα μαγείρεμα βασιζόμενο στην Αρχαία Ελλάδα δανειζόμενο πολλά στοιχεία από αυτήν ! Και το όνομα του μαγειρέματος είναι γνωστό στις μέρες μας ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ !

Κρατήστε τώρα την αρχαιοελληνική λέξη ΔΙΑ-ΒΟΛΟΣ που προέρχεται από το αρχαιοελληνικό ρήμα ΔΙΑ-ΒΑΛΛΩ και θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως ο ΒΑΛΛΩΝ τον ΔΙΑ (δεν πρέπει να είναι μία απλή πρόθεση...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 03:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα η σχέση των Ελλήνων είναι ιδιαίτερη για αυτό και έγινε η συναυλία στις Στήλες του Ολυμπίου Διός ... δηλαδή στον Ναό του Θεού ! Του πραγματικού Θεού !!!

Ξέρω ότι αυτό ακούγεται κάπως... και θα αμφισβητηθεί... εντόνως πιθανότατα...

Σεβαστό...


Πάμε τώρα στο movement 2

http://youtu.be/hXnuP0LqY8w

Η μάχη που εξοστορείτε ότι θα αρχίσει και βλέπουμε περικεφαλαίες στο background είναι αυτή... που δίνουμε στις μέρες μας όλοι οι Ελληνες με αυτά που βιώνουμε τώρα !

Οι αρχαίες περικεφαλαίες κάποια στιγμή εκσυχρονίζονται απλά... για να μας δείξουν το ΤΩΡΑ ! Δηλαδή τις μέρες μας στην σύγχρονη εποχή μας !


Και ακούμε ότι Τον προσμένουμε... και περιμένουμε να έρθει ! Εννοείτε ο ΔΙΑΣ ή ο ΑΠΟΛΛΩΝ (ΧΡΙΣΤΟΣ) είναι η 2η ΠΑΡΟΥΣΙΑ που έχουμε μάθει ... η 2η ΕΛΕΥΣΗ του ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 03:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εμφάνιση του Ωρίωνα και του Σείριου στο background χρήζει περαιτέρω ανάλυσης για την πιθανή μας καταγωγή ως ... ΈΛΛΗΝΕΣ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 03:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν βρίσκεται ενδιαφέρουσα την πιθανή ερμηνεία των στίχων ... πείτε μου να συνεχίσω ... και με άλλες ερμηνείες των άλλων movements...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 09:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ nireas

Να συνεχίσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 10:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί σου nireas!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy