ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 17:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλός

Γράφεις:
"Υποτίθεται πως και εσύ έλαβες Πνεύμα Άγιο, αλλά κοίτα πως κατάντησες."

Δεν έπρεπε να το πεις αυτό το πράγμα, γιατί ο Μακεδών θα αρχίσει να κλαίει, και είναι τόσο σεμνό και συνεσταλμένο παιδί, όταν καμιά φορά μας λέει γύφτους το λέει απο αγάπη...

Εξάλλου ξέφυγες λίγο απο τα έθιμα αυτού του φόρουμ, εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να ακούμε τις βρισιές.
Δε βλέπεις πως ήρθε αμέσως ο συντονιστής να τον υπερασπιστεί, και πως πετάχτηκε και ο Σβάμπε, ο δάσκαλος της ηθικής, ο κίνσορας του Μύθος και θρησκεία, που αποκαλλεί όποιον δεν τρώει τη φόλα που έφαγε και αυτός, αυτιστικό και βλάκα;;;

Για αυτό Ψηλέ πρέπει να το πάρεις πίσω αυτή την βαριά κουβέντα.


Βρε δε μας χ.... λέω εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 22:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Εξάλλου ξέφυγες λίγο απο τα έθιμα αυτού του φόρουμ, εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να ακούμε τις βρισιές.»

Βρε ποιός ομογάλακτος ήταν αυτός που προσφάτως αποκάλεσε ΦΑΣΙΣΤΕΣ άπαντες που δεν ασπάζονται....αναντιρρήτως τα ΘΕΣΦΑΤΑ του χριστιανικού ΔΟΓΜΑΤΟΣ, βρε ποιός να ήταν...........

samuel1974:
«...και πως πετάχτηκε και ο Σβάμπε, ο δάσκαλος της ηθικής, ο κίνσορας του Μύθος και θρησκεία, που αποκαλλεί όποιον δεν τρώει τη φόλα που έφαγε και αυτός, αυτιστικό και βλάκα;;;»

Γεια σου ρε Σαμουήλ με.....τα χριστιανικά «γιατρικά» σου!!!!
(γιατρικό = το αντίθετο της φόλας??)

Και ενώ....όλοι οι άλλοι «έφαγαν τη φόλα», εκείνοι (όπως ο Σαμουήλ π.χ.), έλαβαν ΦΩΤΙΣΗ, έλαβαν.....ΑΡΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΝΥΠΝΙΑ ΤΟΥΣ!!!

Μωρέ, μήπως και εξ ου το βαρυσήμαντο nick του φιλτάτου μέλους???
Εβραϊκό šəmû’ēl = Όνομα Θεού

samuel1974:
«Βρε δε μας χ.... λέω εγώ.»

Ε ρε Σαμουήλ τι παθαίνετε μόλις κάτω από το φως των ερωτημάτων πέσει λίγο το προσωπείο, το προσωπείο που κρύβεται κάτω απο ελάχιστη επιφάνεια δήθεν επιχειρημάτων και κάποιας αφηρημένης «αλήθειας».....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 23:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν βρε, ούτε να αστειευτεί και λιγάκι κάποιος δεν μπορεί, αμέσως του τα χώνετε!!!

Το "δες πως κατάντησες" δεν το ανέφερα με σκοπό να υποτιμήσω ή να θίξω τον συνομιλητή μου, αλλά το επέλεξα γιατί θεώρησα πως, ως απάντηση στη συγκεκριμένη πρόταση του macedon, είναι αυτό που δηλώνει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μπορεί να «πάθει» κάποιος όταν, συνειδητά, είτε στην αρχή, είτε κατά την πορεία της πνευματικής του ζωής, αρνείται και απομακρύνεται από τη σκέπη του Αγίου Πνεύματος.

Δηλαδή, που να τον έλεγα και καμπούρη τον άνθρωπο!!! Τότε τι θα με κάνατε βρε;; Πόσους μήνες μπαν "γράφει" κάτι τέτοιο;

Edited by - Ψηλός on 14/10/2006 23:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 00:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Το "δες πως κατάντησες" δεν το ανέφερα με σκοπό να υποτιμήσω ή να θίξω τον συνομιλητή μου, αλλά το επέλεξα γιατί θεώρησα πως, ως απάντηση στη συγκεκριμένη πρόταση του macedon, είναι αυτό που δηλώνει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μπορεί να «πάθει» κάποιος όταν, συνειδητά, είτε στην αρχή, είτε κατά την πορεία της πνευματικής του ζωής, αρνείται και απομακρύνεται από τη σκέπη του Αγίου Πνεύματος.»

Κάποιες φορές είναι καλύτερα......ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 02:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Το "δες πως κατάντησες" δεν το ανέφερα με σκοπό να υποτιμήσω ή να θίξω τον συνομιλητή μου, αλλά το επέλεξα γιατί θεώρησα πως, ως απάντηση στη συγκεκριμένη πρόταση του macedon, είναι αυτό που δηλώνει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μπορεί να «πάθει» κάποιος όταν, συνειδητά, είτε στην αρχή, είτε κατά την πορεία της πνευματικής του ζωής, αρνείται και απομακρύνεται από τη σκέπη του Αγίου Πνεύματος.»

Κάποιες φορές είναι καλύτερα......ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ!!



Γιατί κυρ Σβάμπε μου, γιατί μου τη λέτε έτσι καλέ;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 08:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε schwabe, όπως είχα αναφέρει και σε άλλο μήνυμα, οποιαδήποτε ύβρις από άτομα τέτοιας πνευματικής στάθμης, την εκλαμβάνω ως έπαινο. Κι αν τα άτομα αυτά λένε ότι λένε έχοντας την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος, ευχαριστώ αλλά δεν μου χρειάζεται.

Για τον samuel τι να πώ. Το σχόλιό του, προφανώς κι αυτού με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος, τα λέει όλα:

"Βρε δε μας χ.... λέω εγώ."

Όσο για την ουσία της παρατήρησης του επαγγελματία χριστιανού, επαγγελματία ορθοδόξου και ερασιτέχνη αναγνώστη απάντησε για μένα ο αφορισθείς από την εκκλησία ηθοποιός Νίκος Καλογερόπουλος

Δεν είμαι δούλος κανενού
ούτε Θεού ούτε ανθρώπου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 14:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, η κατάσταση έχει πλακά!!!! Εδώ πέρα κάποιοι βρίζουν τους συνομιλητές ως βλάκες και αυτιστικούς κατά κόρον. Κάποιοι άλλοι υποτιμούν τους συνομιλητές ως κατώτατης νοητικής υποστάθμης και κακόμοιρους. Και ξαφνικά του την πέσανε του ψηλού για την φράση

«"δες πως κατάντησες"» που στο κάτω κάτω εξηγεί ο άνθρωπος τι εννοεί

«Δεν το ανέφερα με σκοπό να υποτιμήσω ή να θίξω τον συνομιλητή μου, αλλά το επέλεξα γιατί θεώρησα πως, ως .......... «πάθει» κάποιος όταν, συνειδητά, είτε στην αρχή, είτε κατά την πορεία της πνευματικής του ζωής, αρνείται και απομακρύνεται από τη σκέπη του Αγίου Πνεύματος.»


Edited by - pr_gid on 15/10/2006 15:00:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 15:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Βρε ποιός ομογάλακτος ήταν αυτός που προσφάτως αποκάλεσε ΦΑΣΙΣΤΕΣ άπαντες που δεν ασπάζονται....αναντιρρήτως τα ΘΕΣΦΑΤΑ του χριστιανικού ΔΟΓΜΑΤΟΣ, βρε ποιός να ήταν..........."

"Φασίστα" αποκάλεσα όποιον αποκαλεί τους αντάρτες του ΕΛΑΣ συμμορίτες, γιατί η λέξη "συμμορίτες" χρησιμοποιήθηκε απο τη δεξιά. Και όπως αποδείχτηκε με τις τοποθετήσεις αυτών που αυτοαποκαλλούνται οπαδοί "πατρώας θρησκείας" ή φιλικά προσκείμενοι στα "ελληνικά ιδεώδη" ή υποστηρικτές του "κάλλιο 12θεοί και Έλληνες παρά Ένας και Εβραίος" ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ. Γιατί ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν βρέθηκε να πει έστω και το τόσοδα θετικό για την αντιστασιακή δράση των αριστερών αγωνιστών κατα τη διάρκεια ης γερμανικής κατοχής.
Αυτό είτε το κάνατε όλοι εσείς απο την τακτική-γιουρούσι που σας χαρακτηρίζει, όταν αντιπαρατίθεται κάποιος όμοιός σας, τρέχετε δηλαδή να τον υποστηρίξετε ισοπεδώνοτας τα πάντα, ιστορία, ιδεολογίες ακόμη και αν δεν τα πιστευετε, είτε το κάνατε απο δεξιόφιλο ομοϊδεατισμό, πάντως ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ.
Είπατε δηλαδή ΟΛΟΙ με ένα στόμα, με μία φωνή "Οι αντάρτες φταίγανε, που δεν κατέβασαν τα παντελόνια στους Γερμανούς". Και με αυτήν σας την πράξη Σβάμπε, επιτεύξατε το να με επιβεβαιώσετε σε αυτό που υποσ΄τηριζω εδώ και καιρό, ότι δηλαδή: Όλοι οι νεοπαγανιστές, κρυφονεοπαγανιστές, δωδεκαθεϊστές, αρχαιολάτρες και χιτωνόμυαλοι έχετε κλίση προς τον ελληνοκεντριστικό σωβινισμό.

Γράφεις:
"Και ενώ....όλοι οι άλλοι «έφαγαν τη φόλα», εκείνοι (όπως ο Σαμουήλ π.χ.), έλαβαν ΦΩΤΙΣΗ, έλαβαν.....ΑΡΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΕΝΥΠΝΙΑ ΤΟΥΣ!! Μωρέ, μήπως και εξ ου το βαρυσήμαντο nick του φιλτάτου μέλους???
Εβραϊκό šəmû’ēl = Όνομα Θεού"

Εμφανίστηκε ο Στάλιν στον ύπνο μου και μου είπε:
"Σύντροφε Σαμουήλ, μία νέα προσπάθεια της καπιταλιστικής αποχαυνωτικής προπαγάνδας εμφανίστηκε στην Ελλάδα. Μία νέα μορφή εθνικιστικής υστερίας, που υποκινείται απο τους έχοντες τα μέσα παραγωγής και τα διεθνή τραστ προσπαθεί να αποβλακώσει για μια ακόμη φορά τους λαούς, για να τους στραγγίζει ανενόχλητα το αίμα και τον ιδρώτα τους. Πάλεψέ τους!"
Και ενώ τα είπε αυτά έστριψε την μουστάκα του και εξαφανίστηκε.

Όσο για το όνομα Σαμουήλ, σημαίνει "αυτός που εισακούγεται απο τον Θεό" και όχι το "όνομα του Θεού".

Γράφεις:
"Ε ρε Σαμουήλ τι παθαίνετε μόλις κάτω από το φως των ερωτημάτων πέσει λίγο το προσωπείο, το προσωπείο που κρύβεται κάτω απο ελάχιστη επιφάνεια δήθεν επιχειρημάτων και κάποιας αφηρημένης «αλήθειας»....."

Ποιό φως, το απολλώνειο;; Αυτό που έχει φωτίσει και σένα και αντιφάσκεις σε κάθε σου δέυτερο μήνυμα.

Δεν υπήρχε ο Χριστός, υπήρχε, ήτανε ένας ραββίνος και μεγάλος μύστης του πνέυματος, ήτανε ένας εθνικιστής Ιουδαίος. Ήτανε δημιούργημα των Ευαγγελιστών, οι οποίοι δεν υπήρχανε, γιατί τα Ευαγγέλια τα γράψανε οι συνοδικοί Πατέρες, οι οποίοι δεν υπήρχανε, γιατί τους δημιούργησανε οι παπάδες του 6ου αιώνα...


@ Macedon

Γράφεις:
"Φίλε schwabe, όπως είχα αναφέρει και σε άλλο μήνυμα, οποιαδήποτε ύβρις από άτομα τέτοιας πνευματικής στάθμης, την εκλαμβάνω ως έπαινο. Κι αν τα άτομα αυτά λένε ότι λένε έχοντας την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος, ευχαριστώ αλλά δεν μου χρειάζεται."

Μάλιστα κύριε καθηγητά!!!

Γράφεις:
"Για τον samuel τι να πώ. Το σχόλιό του, προφανώς κι αυτού με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος, τα λέει όλα:"
"Βρε δε μας χ.... λέω εγώ."

Όταν με είπες "Γύφτο" προφανώς σε "φωτίσανε" τα ιστορικά σου βιβλία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 18:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid δεν ειναι η πρωτη φορα και σηγουρα δεν θα ειναι η τελευταια που ο ψηλος αλλα γραφει και οταν στριγμωνεται λεει οτι αλλα θελει να πει

ειναι γνωστη η ιστορια με τον αλεξανδρο που ειχε ξεκινησει να γραφει οτι ειναι δολοφονος παρανοικος και στην πορεια το αλλαξε και ειπε
οτι αυτος απλα εγραψε οτι ειδε σε μια ανθελληνικη σελιδα και απλα ρωτουσε την γνωμη μας
αν και κατα καιρους εχει εκφρασει τα ιδια για τον αλεκο

και αλλη φορα εχει βρισει ατομα και μολις του εγιναν οι συστασεις αρχησε τα γνωστα
<<οχι βρε παιδια με παρεξηγησατε εγω αλλιως τα ειπα >>

απλα ο ψηλος δεν εχει το θαρος να παραδεχτει καποια πραγματα
μου θυμηζει κατι υπανθρωπους που γλυφουν τους παντες και περνουν συνεχως τον λογο τους πισω
ειναι φυγοπονος ριπτασπις και συγουρα ειναι παραδειγμα προς αποφυγη

η φραση του ψηλου ηταν καθαρα προσπαθεια υποτημισης του μακεδονα
αλλα σαν γνησιος αναδρος(και εδω η λεξη εχει να κανει οχι με την σεξουαλικη του ζωη αλλα με την αποδοχη η οχι των πραξεων του)
προσπαθησε να μας βγει λαδι

αν δεν κανω λαθος η λεξη συμορητες δοθηκε στους αντηστασιακους μετα την ληξη του πολεμου και αφου αρνηθικαν να διαλησουν τις ομαδες που ειχαν φτιαξει με σκοπο την αντισταση στους γερμανους

απο την στιγμη που ειχε τελιωσει ο πολεμος ηταν περιτη η συσταση ομαδων ανταρτων

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 19:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Είπατε δηλαδή ΟΛΟΙ με ένα στόμα, με μία φωνή "Οι αντάρτες φταίγανε, που δεν κατέβασαν τα παντελόνια στους Γερμανούς".

Μίλησα για ένοπλες ομάδες όταν οι Γερμανοί ήταν ήδη στη Γερμανία.

quote:
samuel1974
Όταν με είπες "Γύφτο" προφανώς σε "φωτίσανε" τα ιστορικά σου βιβλία...

Ουδέποτε αποκάλεσα οιονδήποτε γύφτο. Και σε προκαλώ να δείξεις πού ειπώθηκε αυτό.

Εκτός από ανήθικος υβριστής είσαι και αναίσχυντος συκοφάντης. Με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος βεβαίως...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 20:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
φτωχέ μου Γηγενή.
Σου το έχω πει και άλλες φορές, κάνε μια προσπάθεια να γίνεις κατανοητός με αυτά που γράφεις (δεν εννοώ την ορθογραφία, αυτή .....). Γίνεσαι κουραστικός και, επιπλέον με τις ανοησίες που επαναλαμβάνεις, σε λίγο, δεν θα σε λαβαίνει κανείς στα σοβαρά.

Εγώ, αν πρόσεξες, τον τελευταίο καιρό, έπαψα να ασχολούμαι μαζί σου. Για κάθε μήνυμά σου χρειαζόμουν και διερμηνέα.

Τώρα, όσον αφορά, τα "όμορφά" σου λόγια, δεν έχω να πω τίποτα. Δεν είναι η πρώτη φορά.
Φαίνεται ότι οι συντονιστές έχουν αναπτύξει μια περίεργη ευαισθησία και αντιδρούν σε εκφράσεις όπως "κοίτα πως κατάντησες", ενώ εμπρός στις ύβρεις και στη βλακεία δεν αντιδρούν.

Ας είναι κι έτσι.
Δεν είναι η πρώτη φορά που οι συντονιστές επιδεικνύουν την προτίμησή τους σε άτομα σαν και την αφεντιά και την παρέα σου και όχι μόνο δεν σας λένε τίποτα, για την προσβλητική σας συμπεριφορά, αλλά τρέχουν ευθύς αμέσως μόλις δουν το τρομερό και φοβερό «κοίτα πως κατάντησες» να επιπλήξουν τον «υπάνθρωπο» που τόλμησε και ξεστόμισε κάτι τέτοιο.

Φτάνει ως εδώ, χαράμισα ήδη αρκετό από το χρόνο μου με το ασχοληθώ μαζί σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 21:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή,
φτωχέ μου Γηγενή.
Σου το έχω πει και άλλες φορές, κάνε μια προσπάθεια να γίνεις κατανοητός με αυτά που γράφεις (δεν εννοώ την ορθογραφία, αυτή .....). Γίνεσαι κουραστικός και, επιπλέον με τις ανοησίες που επαναλαμβάνεις, σε λίγο, δεν θα σε λαβαίνει κανείς στα σοβαρά.

Εγώ, αν πρόσεξες, τον τελευταίο καιρό, έπαψα να ασχολούμαι μαζί σου. Για κάθε μήνυμά σου χρειαζόμουν και διερμηνέα.

Τώρα, όσον αφορά, τα "όμορφά" σου λόγια, δεν έχω να πω τίποτα. Δεν είναι η πρώτη φορά.
Φαίνεται ότι οι συντονιστές έχουν αναπτύξει μια περίεργη ευαισθησία και αντιδρούν σε εκφράσεις όπως "κοίτα πως κατάντησες", ενώ εμπρός στις ύβρεις και στη βλακεία δεν αντιδρούν.

Ας είναι κι έτσι.
Δεν είναι η πρώτη φορά που οι συντονιστές επιδεικνύουν την προτίμησή τους σε άτομα σαν και την αφεντιά και την παρέα σου και όχι μόνο δεν σας λένε τίποτα, για την προσβλητική σας συμπεριφορά, αλλά τρέχουν ευθύς αμέσως μόλις δουν το τρομερό και φοβερό «κοίτα πως κατάντησες» να επιπλήξουν τον «υπάνθρωπο» που τόλμησε και ξεστόμισε κάτι τέτοιο.

Φτάνει ως εδώ, χαράμισα ήδη αρκετό από το χρόνο μου με το ασχοληθώ μαζί σου.




Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 21:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, μην ανησυχείς και κανείς δεν σε σταύρωσε!
Μια ερωτησούλα απλά σου έγινε οπότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει αυτή η αγανάκτηση...

Αν θυμάσαι καλά είχες κληθεί πριν κάμποσο καιρό να πάρεις μια απόφαση σχετικά με την συμμετοχή σου στις Συζητήσεις του Esoterica.
Κι η απάντηση σου προς τον macedon νομίζω πως συγκλίνει προς τη μια επιλογή από τις 2 που είχες.

Ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 21:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus ο ψηλος παρακαλαει για καποια παρεμβαση απο τους συντονηστες γιατι τοτε στο χριστιανικο του μυαλο γινετε μαρτυρας
για του χριστου την δοξα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 22:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Γιατί κυρ Σβάμπε μου, γιατί μου τη λέτε έτσι καλέ;;»

Μα, γιατί ρε Ψηλέ??

Διότι το πρώτο που είπες ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, το δε δεύτερο.....χειρότερο!!!

Εξ ου και το «χαριτωμένο» σχόλιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 23:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«"Φασίστα" αποκάλεσα όποιον αποκαλεί τους αντάρτες του ΕΛΑΣ συμμορίτες..»

Σου είπα να μην ψεύδεσαι, καλύτερα να παραδέχεσαι τις πατάτες σου. Η αναφορά που έκανες δεν σχετίζονταν με το ΕΛΑΣ. Κοίτα την και θα το δεις και πάλι...

samuel1974:
«Και με αυτήν σας την πράξη Σβάμπε, επιτεύξατε το να με επιβεβαιώσετε..»

Δεν μου λες, μήπως έχεις μπερδευτεί παντελώς? Εγώ δεν αναμίχθηκα ΠΟΤΕ σε συζητήσεις αντάρτικου και άλλα παλαβά, επομένως κάνε μου τη χάρη!!

samuel1974:
«Όλοι οι νεοπαγανιστές, κρυφονεοπαγανιστές, δωδεκαθεϊστές, αρχαιολάτρες και χιτωνόμυαλοι έχετε κλίση προς τον ελληνοκεντριστικό σωβινισμό.»

Κοίτα να δεις, εάν νομίζεις ότι η ακατάσχετη εβραιοπληξία, η εσχατολαγνεία, και ο εγκιβωτισμός του μυαλού σε θερμοκοιτίδα επώασης ιουδαϊκών μύθων ότι είναι....«πνευματική ανάταση», μάλλον δικαιολογείται θα έλεγα και το Κυριακάτικο παραλλήρημα σου.

Καιρός να ενηλικιωθείτε Σαμουήλ. Πνευματικά.

samuel1974:
«Εμφανίστηκε ο Στάλιν στον ύπνο μου και μου είπε:»

Δεν αμφιβάλω ότι.....«κάτι» σου εμφανίστηκε ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ!!!!

Άμα όλη την μέρα αναπολείς και ονειρεύεσαι....οπτασίες, «φωνές Κυρίου», «Χείρα Κυρίου», και σύννεφα της «επουράνιας βασιλείας», μωρέ και....τον ΤΖΕ ΓΚΕΒΑΡΑ με την ράβδο του Μωυσή θα δεις μπροστά σου!!!!!!!!!

samuel1974:
«Όσο για το όνομα Σαμουήλ, σημαίνει "αυτός που εισακούγεται απο τον Θεό" και όχι το "όνομα του Θεού".»

Δεν είναι έτσι, αλλά και έτσι να είναι, θα έλεγα ότι.....δικαιώνομαι απόλυτα!!!!!!

samuel1974:
«Ποιό φως, το απολλώνειο;; Αυτό που έχει φωτίσει και σένα και αντιφάσκεις σε κάθε σου δέυτερο μήνυμα.»

Όχι, αυτό το.......«φως της ακαιας» που κανείς δεν το γνώριζε για χίλια χρόνια!!!

Όσον αφορά τις δήθεν «αντιφάσεις», για πες μας, ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΣΑΜΟΥΗΛ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ????

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε και βάση ποίου «υλικού» δήθεν καλείσται να αποδείξετε τις....βαθύτατα αναντίρρητες αλήθειες σας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 01:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γηγενή αν και δε νομίζω ότι αυτός ο διάλογος έχει νόημα (ελπιζω να συμφωνουμε στο ατοπο αυτης της κουβέντας) ακόμα και τώρα που κριτικάρεις τον ψηλό ταυτόχρονα χρησιμοποιείς εναντίων του ψηλού πολυ χειρότερο λεξιλόγιο από αυτό που έχει χρησιμοποιήσει ποτέ ο ψηλός.

Εν κατακλείδι αυτά που έχει ακούσει ο ψηλός είναι πολλά περισσότερα από αυτά τα οποία έχει πει και επίσης έχει ταυτόχρονα δώσει εξηγήσεις (ο ψηλός) για το τι εννοεί και συνεπώς δεν υπάρχει περιθώριο παρεξήγησης δεδομένου ότι δίνει εξηγήσεις οι οποίες δεν είναι καθόλου υποτιμητικές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 02:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid, καμιά φορά και οι «άτοποι» διάλογοι έχουν (κρύβουν) κάποιο «νόημα» (βαθύτερο)...

Μιας και έκατσε λοιπόν στο περί «φασισμού» η μπίλια, ρίχτε μια ματιά στα όσα διεμείφθησαν σ' ένα άκρως φασιστικό forum, τη λεγόμενη Αγορά (βλ. Αφοδευτήριο) των ΥΣΕΕδων με θέμα (ΠΡΟΣΟΧΗ, βρωμάει)... «Αφοδεύσεις Ανωνύμου πρωκτός»!!! Φυσικά και δεν θα το βρείτε online...

Κάποιος προνοητικός όμως τους πρόλαβε και πήρε ένα backup (καλού κακού σου λέει, ας βρίσκεται...) Για να δούμε λοιπόν τη «δημοκρατική ευαισθησία» των αυτοαποκαλούμενων «αθέων» του esoterica! Your comments, please...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 02:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid, καμιά φορά και οι «άτοποι» διάλογοι έχουν (κρύβουν) κάποιο «νόημα» (βαθύτερο)...

Μιας και έκατσε λοιπόν στο περί «φασισμού» η μπίλια, ρίχτε μια ματιά στα όσα διεμείφθησαν σ' ένα άκρως φασιστικό forum, τη λεγόμενη Αγορά (βλ. Αφοδευτήριο) των ΥΣΕΕδων με θέμα (ΠΡΟΣΟΧΗ, βρωμάει)... «Αφοδεύσεις Ανωνύμου πρωκτός»!!! Φυσικά και δεν θα το βρείτε online...

Κάποιος προνοητικός όμως τους πρόλαβε και πήρε ένα backup (καλού κακού σου λέει, ας βρίσκεται...) Για να δούμε λοιπόν τη «δημοκρατική ευαισθησία» των αυτοαποκαλούμενων «αθέων» του esoterica! Your comments, please...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 08:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθομαι και παρατηρώ τις εξελίξεις στο θέμα και παράλληλα διαβάζω την κατάθεση διαφόρων "απόψεων" στις οποίες αναφέρονται κάποιες λεξούλες όπως "μάρτυρες, φασίστες, εγκιβωτισμοί, χιτωνόμυαλοι κτλ κτλ".

Η προσωπική μου πεποίθηση από την εξέλιξη της συγκεκριμένης συζήτησης είναι πως αν είχαμε 5 - 6 παιδάκια να μαλώνουν ίσως να μάλωναν σε πολύ μικρότερο βαθμό και σε μικρότερη ένταση.
Απορίας άξιο αυτό, ε?

Τα ερωτήματα μου είναι 2:

1. Γνωρίζετε οτι σας διαβάζουν καθημερινά τόσες χιλιάδες μάτια και τι γνώμη θα έχουν σχηματίσει για εσάς?
Και πολύ περισσότερο, γνωρίζετε οτι με τον τρόπο που προασπίζεστε τις απόψεις και τα πιστεύω σας το μόνο που καταφέρνετε είναι να τα προβάλλετε αρνητικά?

2. Γνωρίζετε οτι τέτοια ένταση δεν υπάρχει ούτε ανάμεσα στους πολιτικούς σε προεκλογική περίοδο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 10:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid η κριτικη που εκανα στον ψηλο δεν ειχε να κανει με το λεξιλογιο του αλλα με την προσπαθια του να μα αλαξει την εννοια της λεξης καταντια

αν ηθελε να δωσει το νοημα στην φραση του που εδωσε μετα το κραξιμο που εφαγε δεν θα ελεγε <<κοιτα που καταντησες>> αλλα <<κοιτα που εφτασες>>

εγω τον κατακρινω γιατι δεν εχει το θαρος να πει
<<ναι ρε παιδια η φραση μου ηταν υποτιμητικη
ηθελα να την πω στον μακεδονα γιατι κρινω οτι ετσι οπως φερεται ειναι καταντια>>

αλλα αρχησε τα <<οχι βρε παιδια και να εγω αλλιως το ειπα οτι να που εφτασε και...>>

με λιγα λογια την εκανε γαργαρα

κιοτεψε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 12:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

pr_gid, καμιά φορά και οι «άτοποι» διάλογοι έχουν (κρύβουν) κάποιο «νόημα» (βαθύτερο)...

Μιας και έκατσε λοιπόν στο περί «φασισμού» η μπίλια, ρίχτε μια ματιά στα όσα διεμείφθησαν σ' ένα άκρως φασιστικό forum, τη λεγόμενη Αγορά (βλ. Αφοδευτήριο) των ΥΣΕΕδων με θέμα (ΠΡΟΣΟΧΗ, βρωμάει)... «Αφοδεύσεις Ανωνύμου πρωκτός»!!! Φυσικά και δεν θα το βρείτε online...

Κάποιος προνοητικός όμως τους πρόλαβε και πήρε ένα backup (καλού κακού σου λέει, ας βρίσκεται...) Για να δούμε λοιπόν τη «δημοκρατική ευαισθησία» των αυτοαποκαλούμενων «αθέων» του esoterica! Your comments, please...

© unregistered essence


Φίλε Bartimaeus,
Φτου να μην μας αβασκαθούν τα παλικάρια μας!!!

Άντε βρε, καμαρώστε τα πρωτοπαλίκαρα, αυτούς που και εσείς προσπαθείτε να μιμηθείτε!!!

Άξιοι! Άξιοι! Είμαι σίγουρος πως οι αρχαίοι μας, από εκεί που βρίσκονται τώρα, δεν μπορεί παρά να νιώθουν υπερήφανοι για τα άξια παιδιά τους!!!!

Μη μου πείτε ότι δεν βλέπετε τη συνέχεια του ελληνικού πνεύματος στο πνεύμα που αποπνέει από τον τρόπο αλλά και από τα βρομόλογα που ξεστομίζουν τα παλικάρια αυτά;;;

Φτου και πάλι φτου ........ μην τους ματιάσουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 13:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...... και ξέρεις τι μου αρέσει φίλε Bartimaeus;
είναι κάτι που τώρα τελευταία το συναντώ και εδώ μέσα.

Φωνασκούν και παραπονιούνται για δήθεν υβριστικά σχόλια, τη στιγμή που από το στόμα τους (ή μάλλον από την πένα τους) δεν βλέπεις τίποτα άλλο από υβριστικά και προκλητικά σχόλια!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 13:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Άντε βρε, καμαρώστε τα πρωτοπαλίκαρα, αυτούς που και εσείς προσπαθείτε να μιμηθείτε!!!»

Ψηλέ, το λάθος το έχεις κάνει ήδη, τώρα βλέπω το επαναλαμβάνεις.

Οι αόριστες γενικεύσεις, η λάσπη στον ανεμιστήρα, δεν σε τιμά αλλά ούτε και σε ανυψώνει στα μάτια κανενός θαρρώ. Ενδεχομένως στα μάτια ολίγων γραφικών και θρησκόληπτων...

Το τι γράφει η Χ σελίδα δεν αφορά κανέναν εδώ μέσα, ιδιαίτερα δε όταν οι μη συμφωνούντες μαζί σου δεν έχουνε υιοθετήσει τίποτα απολύτως.

Εάν θέλεις κάτι να πεις, καλό θα είναι να απευθύνεσαι ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 16:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το τι γράφει η Χ σελίδα δεν αφορά κανέναν εδώ μέσα, ιδιαίτερα δε όταν οι μη συμφωνούντες μαζί σου δεν έχουνε υιοθετήσει τίποτα απολύτως.

Δυστυχώς, Σβάμπε, η Χ ή η Ψ ιστοσελίδα, έχει δώσει, ουκ ολίγες φορές, τα "φώτα της", και σε εσένα (κατά καιρούς σου έχω υποδείξει τις ιστοσελίδες από όπου και αλιεύεις τα στοιχεία που παραθέτεις), και έχει λειτουργήσει ως πηγή απ' όπου κάποια άτομα αντλούν τα στοιχεία τους για να επιχειρηματολογήσουν.

Τις υβριστικές ατάκες των εν λόγω ιστοσελίδων, τις βλέπουμε, πολλές φορές, να επαναλαμβάνονται και εδώ μέσα.

Οπότε, φίλε Σβάμπε, αλλού τα σάπια.

Όπου Χ ή Ψ, βάλε ΥΣΕΕ, hellenicreligion, ……… ή ό, τι άλλο γνωρίζεις εσύ.

Αν έχω κάνει ένα λάθος, εδώ μέσα, είναι ότι δεν ακολουθώ και εγώ τη δική σας τακτική να χρησιμοποιώ, σε μόνιμη βάση, χαρακτηρισμούς όπως π.χ. αρχαιογκαγκάς, όπως κάνετε εσείς με τους Χριστιανούς (κλήρος και λαός), για τους οποίους χρησιμοποιείτε, κατά κόρον, πλήθος υποτιμητικών χαρακτηρισμών!!

Το ότι ενεργείτε με την ανοχή των συντονιστών, δεν χωρά αμφιβολία.
Εγώ, ένα "κοίτα πως κατάντησες" είπα και είδες τη φασαρία έγινε!!!
Πού να σας στόλιζα κιόλας κανονικά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 16:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon


Γράφεις:
"Μίλησα για ένοπλες ομάδες όταν οι Γερμανοί ήταν ήδη στη Γερμανία."

Θα μας τρελλανεις!!!

Όταν έφερες για παράδειγμα τον Γερμανό γιατρό, που μαχαιρώσανε πισώπλατα και μπαμπέσικα οι αντάρτες, για πότε μιλούσες, για το 47;;;
Υπήρχανε μήπως ακόμα Γερμανοί γιατροί, που προσφέρανε τις υπηρεσίες τους στους Έλληνες;;;


Γράφεις:
"Ουδέποτε αποκάλεσα οιονδήποτε γύφτο. Και σε προκαλώ να δείξεις πού ειπώθηκε αυτό."

"Άλλοι πουλάνε χαλιά, άλλοι πουλάνε καρπούζια και συ πουλάς Ορθοδοξία"

Το είπες ή δεν το είπες;;;

Γράφεις:
"Εκτός από ανήθικος υβριστής είσαι και αναίσχυντος συκοφάντης. Με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος βεβαίως..."

Ανήθικος, αναίσχυντος και υβριστής μπορεί να είμαι, αλλά συκοφάντης δεν ήμουνα, δεν είμαι κι ούτε πρόκειται να γίνω ποτέ. Ότι είπες, αυτό σου καταλογίζω, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Εμένα δε με ενοχλεί να με βρίζουνε ανώνυμα σε ένα φόρουμ, και ούτε με πείραξε που με είπες γύφτο, αλλά μη μας το παίζεις και αθώα κορασίδα τώρα... ότι και καλά δεν βρίζεις και ότι δε πέφτεις χαμηλά στο επίπεδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 16:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Δυστυχώς, Σβάμπε, η Χ ή η Ψ ιστοσελίδα, έχει δώσει, ουκ ολίγες φορές, τα "φώτα της", και σε εσένα, και έχει λειτουργήσει ως πηγή απ' όπου κάποια άτομα αντλούν τα στοιχεία τους για να επιχειρηματολογήσουν.»

Κοίτα να δεις, ΕΣΥ δεν είσαι σε θέση να το παιζεις ούτε «επαϊων» αλλά ούτε και τιμητής. Και το λέω αυτό διότι η ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ στην οποία επιδίδεσαι, κυρίως δρώντας ως μεγάφωνο του Απολογητή, είναι άνευ προηγουμένου.

Το εάν κείμενα που ΕΥΡΕΩΣ κυκλοφορούν στο internet, και ουδέποτε απέδειξες κάποιο copyright μιας δεδομένης σελίδας, τυχαίνει να συγκλίνουνε, είναι θέμα που δεν σε αφορά.

Άσε λοιπόν τις γελοιότητες και βρες άλλο τρόπο να εκφράσεις το άγχος σου.

Ψηλός:
«Τις υβριστικές ατάκες των εν λόγω ιστοσελίδων, τις βλέπουμε, πολλές φορές, να επαναλαμβάνονται και εδώ μέσα.»

Εδώ γίνεται διάλογος, και όχι αναπαραγωγή λάσπης. Να μένεις στα ΕΚΦΡΑΖΟΜΕΝΑ και όχι στα όποια παρακλάδια μπορεί να υπάρχουνε πάνω και πέρα απο πηγές.

Ψηλός:
«Οπότε, φίλε Σβάμπε, αλλού τα σάπια.»

Σάπιες είναι οι απόψεις που έχετε φίλτατε για τον τρόπο υποστήριξης των θεμάτων σας....

Ψηλός:
«Αν έχω κάνει ένα λάθος, εδώ μέσα, είναι ότι δεν ακολουθώ και εγώ τη δική σας τακτική να χρησιμοποιώ, σε μόνιμη βάση, χαρακτηρισμούς όπως π.χ. αρχαιογκαγκάς, όπως κάνετε εσείς με τους Χριστιανούς..»

Το λάθος σου είναι ο τρόπος που σκέφτεσαι. Τα υπόλοιπα, αφορούν μεμονομένες περιπτώσεις και κανείς δεν σου έκλεισε το στόμα!

Μην μας βγεις τώρα και....«μάρτυρας»!!

Ψηλός:
«Εγώ, ένα "κοίτα πως κατάντησες" είπα και είδες τη φασαρία έγινε!!!
Πού να σας στόλιζα κιόλας κανονικά;»

Ψηλέ, όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 18:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Θα μας τρελλανεις!!!

Όταν έφερες για παράδειγμα τον Γερμανό γιατρό, που μαχαιρώσανε πισώπλατα και μπαμπέσικα οι αντάρτες, για πότε μιλούσες, για το 47;;;
Υπήρχανε μήπως ακόμα Γερμανοί γιατροί, που προσφέρανε τις υπηρεσίες τους στους Έλληνες;;;


1. Για "ένοπλες συμμορίες" μίλησα αναφερόμενος στην περίοδο μετά την απελευθέρωση.
2. Για ενέργειες της αντίστασης με αντικειμενικό σκοπό τον εντυπωσιασμό, χωρίς πολλές φορές αντικειμενικό όφελος μίλησα για την περίοδο της κατοχής.

quote:
samuel1974
Εμένα δε με ενοχλεί να με βρίζουνε ανώνυμα σε ένα φόρουμ,

Στο δικό μου το προφίλ υπάρχει και το όνομά μου και το επίθετό μου μέχρι και η φωτογραφία μου, ενώ στο δικό σου απουσιάζουν όλα αυτά. Ποιός λοιπόν κρύβεται πίσω από ανωνυμία;

quote:
samuel1974
"Άλλοι πουλάνε χαλιά, άλλοι πουλάνε καρπούζια και συ πουλάς Ορθοδοξία"

Το είπες ή δεν το είπες;;;


Όχι φυσικά. Ο παραλληλισμός είχε να κάνει με το πλανόδιο εμπόριο της Ορθοδοξίας στο οποίο ασκείσαι και δεν είχε καμία εθνική ή φυλετική αιχμή.

Να είσαι σίγουρος δε πως άν επιθυμούσα να αποκαλέσω "γύφτο" (ή οτιδήποτε άλλο), εσένα ή οποιονδήποτε άλλο, θα το έκανα ευθέως.

macedon

Edited by - macedon on 16/10/2006 18:26:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 17:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ Ψηλός
Εξάλλου ξέφυγες λίγο απο τα έθιμα αυτού του φόρουμ, εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να ακούμε τις βρισιές.

Βρε δε μας χ.... λέω εγώ.


Καμαρώστε τον άνθρωπο που είναι υπό την σκέπη του αγίου πνεύματος!!! Το λεξιλόγιό του ακόμα είναι άγιο...!!!
Δεν βλέπω τις βρισιές που ακούτε και μάλιστα κατα παράδοσιν...!!!!
Το μόνο που μπορώ εγώ να διακρίνω είναι οτι αν σου επιτρεπόταν θα χρησιμοποιούσες απρεπέστατο λεξιλόγιο...
Λυπάμαι πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 07:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Επανέρχομαι προσωρινά και με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου για να επισημάνω μία είδηση - γεγονός, το οποίο αφενός δε γνώριζα, αφετέρου αποδεικνύει την έκταση της θρησκοληψίας, αλλά και της αγνωμοσύνης και της αμετροέπειας που χαρακτηρίζει την ισχύουσα νομοθεσία του δήθεν Ελληνικού - και τύποις και ουσία αποκλειστικά ορθόδοξου - κράτους, στο οποίο διαβιούμε.
Αντιγράφω από την ηλεκτρονική σελίδα της Ναυτεμπορικής :

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/10/25/1582060.htm

"Προαιρετική αργία η 28η Οκτωβρίου

Πληροφορίες για την απασχόληση και την αμοιβή εργασίας κατά της 28η Οκτωβρίου ανακοινώθηκαν από το Κέντρο Πληροφόρησης Εργαζομένων και Ανέργων (ΚΕΠΕΑ) της ΓΣΕΕ

Η 28η Οκτωβρίου, όπως σημειώνεται, σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 2 του Β.Δ. 748/1966 είναι ημέρα προαιρετικής αργίας. Έτσι λοιπόν η λειτουργία των επιχειρήσεων και κατ' επέκταση η απασχόληση των μισθωτών σ' αυτές ανήκουν αποκλειστικά στη διακριτική ευχέρεια του εργοδότη, οπότε οι εργαζόμενοι είναι υποχρεωμένοι να εργαστούν εφόσον αποφασισθεί αυτό. Έχει διαπιστωθεί, όμως, ότι σε μεγάλο ποσοστό οι επιχειρήσεις δεν λειτουργούν και επομένως χαρακτηρίζεται ως κατ΄ έθιμο αργία."

κλπ. κλπ.
Επίσης αντιγράφω από το σχετικό Βασιλικό Διάταγμα, βάσει του οποίου ορίζονται (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ) οι επίσημες και υποχρεωτικές αργίες του "Ελληνικού κράτους" και οι προαιρετικές αργίες :
(http://www.docman.gr/Documents/896.aspx)

"Άρθρο 4 : Ημέραι αργίας

1. Καθορίζονται ως ημέραι υποχρεωτικής αργίας αι κάτωθι:

α/ Η 25η Μαρτίου.

β/ Η Δευτέρα του Πάσχα.

γ/ Η εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, και

δ/ Η εορτή της Γεννήσεως του Χριστού.

2. Καθορίζονται ως ημέραι προαιρετικής αργίας, κατά την κρίσιν του εργοδότου, αι κάτωθι:

α/ Η 1η Μαίου και

β/ Η 28η Οκτωβρίου.

Η απασχόλησις των μισθωτών των καταστημάτων ως και η λειτουργία τούτων απαγορεύετται μέχρι της 13.00' ώρας της Μ. Παρασκευής."

κλπ. κλπ.

Αγαπητοί συνforumίτες, για όποιον από τα παραπάνω δε συνάγεται ότι το δήθεν "Ελληνικό κράτος" ασχημονεί και υβρίζει κατά της μνήμης των αγωνιστών του 1940, αλλά - και στην ουσία - κατά ΚΑΙ των επαναστατημένων της 25ης Μαρτίου, φοβάμαι ότι οποιαδήποτε περαιτέρω ενημέρωση και επεξήγηση είναι περιττή.
Για όσους αντιλαμβάνονται την ουσία α) Της προσβολής της μνήμης των Ελλήνων αγωνιστών σε κάθε μεγάλο εθνικό αγώνα β) Της αποκλειστικά χριστιανοκεντρικής προσέγγισης της απόδοσης τιμών από το νομοθέτη και γ) της αθλιότητας όλων των νομοθετών της μεταπολίτευσης να αγνοήσουν την κατάργηση ή μετατροπή του συγκεκριμένου "νομο"εκτρώματος, ας είναι αυτό το Β.Δ. άλλο ένα δείγμα του πως είναι οργανωμένο το κράτος που (θέλει να) λέγεται Ελλάς και ας αντιληφθούν την ταλιμπανική ανεξιθρησκεία που παρέχουν όλα τα μεταπολιτευτικά Συντάγματα, απαιτώντας, με ειρηνικό και νόμιμο τρόπο, μέσω της ψήφου ή κάθε θεμιτής μορφής αγώνων, τον ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy