ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 19:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΨΗΛΟΣ

1 Επιτέλους, βρήκα κάποιον που γνωρίζει τα περί «διδασκαλίας και κοσμοθεωρίας», της από τους σύγχρονους Έλληνες, αποκαλούμενης Εθνικής θρησκείας των Ελλήνων.
Πολύ θα ήθελα να μου αναφέρεις περιληπτικά τα περί διδασκαλίας και κοσμοθεωρίας της.
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΤΥΡΙ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΚΑ .
ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΟΝΟ ΑΡΑΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ .ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΡΑΓΕ?
ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ Η ΕΓΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΨΑΛΜΩΝ ΤΟΥ ΔΑΥΙΔ .
ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ?
ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΛΙ Η ΣΧΕΣΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ
ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΑΙΓΑΤΕ ΕΠΙ ΤΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ( ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΚΟΛΟΣΣΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ
ΑΝ ΠΑΡΑΥΤΑ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΒΡΑΪΚΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΕΡΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ

2 Αυτό το «ιδεολογικός αντίπαλος» δεν το κατάλαβα

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ


@ΣΑΜΟΥΗΛ

1 Μας παραθέτεις ένα κατεβατό, για το οποίο δεν μπηκα στον κόπο να κοιτάξω την πηγή, γιατί δεν αμφιβάλλω ότι το κατέβασες αυτούσιο απο κάπου
ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΣΕΛ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ’
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΟΛΩΝ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ.
ΕΣΥ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ
1 ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
2 "σοφός"
2 Στα άλλα που γράφει, χρησιμοποιώντας λόγια των Γραφών, για να προσδώσουνε θρησκευτική βαρύτητα σε αυτό το συκοφάντημα, δε θα απαντήσω.
ΚΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ
3 και εγώ δυο γραμμές διάβασα και μου έφτασαν!
ΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ (ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ,ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ,ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΠΑΠΙΚΟΙ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΙ κτλ κτλ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΚΟΜΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ,ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ «ΑΙΡΕΣΕΙΣ»ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΟ ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ
ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙΤΕ
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ ,ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΑ
«ΠΑΠΠΟΥ» ΣΩΚΡΑΤΗ
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΘΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΜΕΝΙΟΥΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 20:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Νικ,
τώρα που το σκέφτομαι, οι παραπάνω που ανέφερες, μάλλον σε εσάς θα έβρισκαν κατανόηση και μια στέγη, αφού εσείς δέχεστε τους πάντες, όπως κι αν αντιλαμβάνονται το θείο.

Πρόσεξε κακομοίρη μου μη σας πάρουν μυρωδιά και έρθουν και μπουκάρουν όλοι στο μαγαζί σας, θα σας το τινάξουν στον αέρα!!!

Αλλά, θα μου πεις, εσείς θα δείξετε ανωτερότητα, όπως πάντα, και θα τους δεχθείτε και αυτούς.

"Εδώ ο καλός ο μύλος που τ' αλέθει όλα!!!"

******Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο βρε Νικ.

Ενώ λέτε ότι σέβεστε και τιμάτε όλες τις εθνικές θρησκείες των λαών, την εθνική θρησκεία των Εβραίων, γιατί τη μισείτε;;
Δεν είναι και αυτή εθνική θρησκεία ενός λαού;
Γιατί επιδεικνύετε μια τόσο ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ συμπεριφορά απέναντι στις εθνικές θρησκείες των λαών;
Άλλα λέμε και άλλα πράττουμε;; Πολύ διάκριση πέφτει βρε αδελφέ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 20:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου nik67 περιμένω μία απάντηση σχετικα με το ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ με τι πραγματεύεται?Ποιά είναι η Διδασκαλία της?Ανυπομονώ να απαντήσεις.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 20:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου nik67 περιμένω μία απάντηση σχετικα με το ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ με τι πραγματεύεται?Ποιά είναι η Διδασκαλία της?Ανυπομονώ να απαντήσεις.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΡΘΑ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΩ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ( ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ)ΕΝΩ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ
74 ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ1993
.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ,ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΑΚΟΜΑ
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 74
ΕΑΝ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛ ΓΙΑ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΩΝ,ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ κτλ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΘΑ ΒΡΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ
ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΩΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ…
ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ 4-5 ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ 422 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ)
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΡΘΑ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΩ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ( ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ)ΕΝΩ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ
74 ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ1993
.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ,ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΑΚΟΜΑ
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ 74
ΕΑΝ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛ ΓΙΑ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΩΝ,ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ κτλ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΘΑ ΒΡΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ
ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΩΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ…
ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ 4-5 ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ 422 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ)
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ?

Φίλε μου Νικ αν αυτή είναι η απάντησή σου στο ερώτημα τι πρεσβεύει η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ και ποιά η Διδασκαλία της τότε μάλλον συνάγω το συμπέρασμα ότι δεν ξέρεις.Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν αντιπροσωπεύει κάτι

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 22:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΣΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΕ 2 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ?
ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΝ ΒΙΩΝΕΙΣ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΔΑΞΩ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ

ΜΕΡΕΝΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, «Η Θρησκεία Των Αρχαίων Ελλήνων. Η Εικών Του Θείου Εν Τώ Κατόπτρω Του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος
ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
Η
http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=faq
ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ
Αλλά δυστηχώς οι σύγχρονοι πιστοί ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ βάλλουν κατά της Ορθοδοξίας με τέτοιου είδους επιχειρηματολογία(καταστροφή αρχαιοελληνικών μνημείων από Χριστιανούς κ.τ.λ που οφείλονται σε μεμονομένες πράξεις ανθρώπων)αντί να αντιπαρατεθούν σε θέματα διδασκαλίας Χριστιανισμού και Αρχαιοελληνικής θρησκείας-γιατί άραγε
ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ
ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ( ΜΕ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΡΝΙΕΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΕ
Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΔΕΙΚΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ «ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ «ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η MONADIKH (ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ)ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ
ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΙΠΟΤΑ
http://www.apodimos.com/arthra/06/May/SOMATEIO_LATREIAS_TOY_DODEKATHEOU/index.htm
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
1 Αυτή νέα Θρησκεία του Δωδεκαθέου η οποία Αναγνωρίζεται ως Αρχαία Θρησκεία ως Ισότιμη με τις άλλες γνωστές θρησκείες , για μας δεν θα περάσει διότι όλοι οι Έλληνες , Απόδημοι και Ομογενείς πρέπει να σηκώσουν το ανάστημα τους και να ενωθούν εναντίων εκείνων οι οποίοι καπηλεύονται την Ελλάδα, τον Ελληνισμό , τον Ελληνικό Πολιτισμό και σε βάθος την Ορθοδοξία.
2 Το Apodimos.com θέτει τα πιο κάτω ερωτήματα . Για όλα αυτά τα έχει υπ’ όψη της η Αρχιεπισκοπή Αθηνών και η Ιερά Σύνοδος της Ελλάδος ; Οι περισσότεροι λάτρεις του Δωδεκαθέου είναι δηλωμένοι Ορθόδοξοι, τι κάνουν οι τόπους Μητροπολίτες; Ποιοι είναι οι χρηματοδότες αυτής της κίνησης εναντίον του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας ;
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ?
ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ
ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ
ΤΟ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟΣ (άλλες γνωστές θρησκείες)
ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΙΣΟΤΙΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ
ΜΟΝΟ Η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣ
ΡΩΤΑ
; Ποιοι είναι οι χρηματοδότες αυτής της κίνησης εναντίον του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας ;
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΟΧΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕ ΑΔΡΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ ΤΙΣ MERCEDES
ΤΩΝ «ΙΕΡΑΡΧΩΝ» ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ?
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ
ΕΙΘΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ ΝΑ ΣΕ ΦΩΤΙΣΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 22:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσεξε κακομοίρη μου μη σας πάρουν μυρωδιά και έρθουν και μπουκάρουν όλοι στο μαγαζί σας, θα σας το τινάξουν στον αέρα!!!
ΜΑΓΑΖΙΑ ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΟΠΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΥΛΙΚΕΣ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ
ΟΠΩΣ- ΕΑΝ- ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤ1
ΓΑΜΟΣ 300ε
ΒΑΠΤΙΣΗ 70- 100
ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟΥ 50-70
ΓΑΜΟΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΝΟΡΙΑ100-120
ΓΙΑΥΤΟ ΑΣΕ ΤΟ «ΜΑΓΑΖΙ ΜΑΣ»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 22:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26
ΕΠΙΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΛΙΛΗΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
"ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ"
ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ
http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=109132
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΙΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 23:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσεξε κακομοίρη μου μη σας πάρουν μυρωδιά και έρθουν και μπουκάρουν όλοι στο μαγαζί σας, θα σας το τινάξουν στον αέρα!!!
ΜΑΓΑΖΙΑ ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΟΠΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΥΛΙΚΕΣ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ
ΟΠΩΣ- ΕΑΝ- ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤ1
ΓΑΜΟΣ 300ε
ΒΑΠΤΙΣΗ 70- 100
ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟΥ 50-70
ΓΑΜΟΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΝΟΡΙΑ100-120
ΓΙΑΥΤΟ ΑΣΕ ΤΟ «ΜΑΓΑΖΙ ΜΑΣ»


Νικ,
Αν κατάλαβα καλά, θεωρείς τους ανθρώπους του ΥΣΕΕ ικανούς να απαντήσουν σε όποιες ερωτήσεις έχουμε γύρω από αυτό που οι ίδιοι αποκαλούν πατρώα θρησκεία.

Οι του ΥΣΕΕ στην κοινή δήλωσή τους, στην ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (είπες τίποτα για ΕΛΛΗΝΙΚΗ πατρώα θρησκεία Νικ μου;;;;;;;;;;;;;;;;;;), λένε το εξής:

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ


Εμείς, οι σύνεδροι του Παγκοσμίου Συνεδρίου των Εθνικών Θρησκειών, το οποίο διοργανώθηκε στη Βίλνα της Λιθουανίας από 20 έως 24 Ιουνίου 1998, συγκεντρωθήκαμε για να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας προς όλες τις εθνικές, αυτόχθονες, ιθαγενείς και / ή παραδοσιακές θρησκείες της Ευρώπης και των λοιπών ηπείρων του πλανήτη.

………

…………………………

Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), (πες μου βρε Νικ, γιατί το μεταφράζουν έτσι εδώ ενώ στο σηματάκι τους το έχουν ως ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;;;;)με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".

Σε ερωτώ λοιπόν, κι αν δεν ξέρεις να μου απαντήσεις εσύ, ρώτα τους να σου πουν:

η θρησκεία των Εβραίων δεν είναι και αυτή μια «εθνική αυτόχθονη, ιθαγενής, παραδοσιακή θρησκεία»;
Γιατί τη μισούν τόσο;; Προς τι η επιλεκτική τους συμπεριφορά;;
Άλλα λένε στις διακηρύξεις τους και άλλα πράττουν;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 23:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ?’
ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΧΙ ΙΟΥΔΑΙΣΤΗΣ
Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ?
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ , ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ
ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΩΣ ΚΟΡΗΝ ΟΦΘΑΛΜΟΥ
ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ ΝΩΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΟΓΥΓΟΥ Η ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΟΣ
ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΚΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΥΡΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ
ΨΗΛΕ ΕΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ CROWL26
ΤΗΣ ΛΙΛΗΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 23:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η θρησκεία των Εβραίων δεν είναι και αυτή μια «εθνική αυτόχθονη, ιθαγενής, παραδοσιακή θρησκεία»;
Γιατί τη μισούν τόσο;; Προς τι η επιλεκτική τους συμπεριφορά;;]
Ψηλός
Φίλε Ψηλέ , άν εκτός από την Αγία Γραφή σου επέτρεπε ο πνευματικός σου να διαβάζης και άλλα βιβλία , δεν θα έκανες αυτήν την ερώτηση στον nik67 .
Θα γνώριζες ότι η θρησκεία αυτή και τά παράγωγά της ( Χριστιανισμός και Ισλάμ ) , είναι οι θρησκείες που έκαναν και κάνουν θρησκευτικούς πολέμους , όπως επίσης θα γνώριζες οτι είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελληνικής φιλοσοφίας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 00:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ nik67

Γράφεις:
"ΦΙΛΕ ΕΣΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΕ 2 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ?
ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΝ ΒΙΩΝΕΙΣ"

Αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα ωστόσο αγανακτώ όταν ακούω τέτοια πράγματα και δεν μπορώ να μην απαντήσω.
Έχεις ακουστά το:
"Πιστεύω εις έναν Θεό Πατέρα Παντοκράτορα, ποιητή ουρανού και γης..."

Γράφεις:
"ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΔΑΞΩ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ"

Μα δεν σου μιλάει για διδαχή, σου ζητάει να του πεις ένα πιστεύω όπως αυτό που σου παρέθεσα και που σίγουρα το έχεις ακουστά.
Σαν αρχαιότερη θρησκεία, όπως λέτε ότι είναι η "πατρώα ελληνική" πρέπει να έχει διατυπώσει και αυτή κάποια πιστεύω, αν όχι με τη μορφή, που είναι διατυπωμένα στην Χριστιανική Εκκλησία, ωστόσο κάποιες βάσεις υπάρχουνε και αυτές θέλουμε να μάθουμε.

Και τι θα πει "Δεν εισαι άξιος";;
Είναι θέμα αξιότητας, να ξέρει κάποιος τι πιστέυει;;

Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.

Αποκ. κεφ 12.
"7 Και έγινε πόλεμος στον ουρανό, ο Μιχαήλ και οι άγγελοί του ήρθαν να πολεμήσουν με το δράκο. Και ο δράκος πολέμησε και οι άγγελοί του, 8 αλλά δεν υπερίσχυσε ούτε τόπος βρέθηκε για αυτούς πια στον ουρανό. 9 Και ρίχτηκε ο δράκος ο μεγάλος, ο όφης ο αρχαίος, που καλείται Διάβολος και ο Σατανάς, αυτός που ΠΛΑΝΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ ΟΛΗ, ρίχτηκε στη γη και οι άγγελοί του ρίχτηκαν μαζί του."

Αυτοί οι δαίμονες πλανούσανε τον κόσμο και οι τότε άνθρωποι τους νομίζανε για θεούς.

"Ότι μέγας Κύριος και αινετός σφόδρα· φοβερός έστιν υπέρ πάντας τους θεούς. Ότι ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ·" ψαλμ. 94.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 00:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.

Αποκ. κεφ 12.
"7 Και έγινε πόλεμος στον ουρανό, ο Μιχαήλ και οι άγγελοί του ήρθαν να πολεμήσουν με το δράκο. Και ο δράκος πολέμησε και οι άγγελοί του, 8 αλλά δεν υπερίσχυσε ούτε τόπος βρέθηκε για αυτούς πια στον ουρανό. 9 Και ρίχτηκε ο δράκος ο μεγάλος, ο όφης ο αρχαίος, που καλείται Διάβολος και ο Σατανάς, αυτός που ΠΛΑΝΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ ΟΛΗ, ρίχτηκε στη γη και οι άγγελοί του ρίχτηκαν μαζί του."

Αυτοί οι δαίμονες πλανούσανε τον κόσμο και οι τότε άνθρωποι τους νομίζανε για θεούς.

"Ότι μέγας Κύριος και αινετός σφόδρα· φοβερός έστιν υπέρ πάντας τους θεούς. Ότι ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ·" ψαλμ. 94.


ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ νικ67 παρ 2.1
ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ νικ67 παρ 2.2

Edited by - nik67 on 09/09/2006 00:29:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 00:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"Θα γνώριζες ότι η θρησκεία αυτή και τά παράγωγά της ( Χριστιανισμός και Ισλάμ ) , είναι οι θρησκείες που έκαναν και κάνουν θρησκευτικούς πολέμους"


ΙΕΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ


Ο Πρώτος Ιερός Πόλεμος

έγινε μεταξύ 590 - 589 π.Χ.

Όταν οι Δελφοί βρήκαν πρόφαση ότι οι Κιρραίοι φορολογούσαν τους προσκηνυτές˙ το συμβούλιο των Αμφικτυόνων κήρυξε ιερό πόλεμο εναντίον των Κιρραίων ως ασεβών, και άρχισε φοβερός και καταστρεπτικός πόλεμος, με αποτέλεσμα αυτοί να καταστραφούν. Οι Κιρραίοι εξανδραποδίστηκαν, η χώρα τους πέρασε από φωτιά και σίδηρο, οι γαίες τους αφιερώθηκαν στον Απόλλωνα, στη Λητώ και στην Αθηνά Πρόνοια.


Ο Δεύτερος Ιερός Πόλεμος,

το 447 π.Χ.

Κηρύχθηκε από τους Δελφούς κατά των Φωκέων, υπό την καθοδήγηση των Σπαρτιατών. Αυτόν το Δεύτερο Ιερό Πόλεμο τον προκάλεσαν οι Φωκείς που ήθελαν το ιερό του Απόλλωνα να ανήκει σε όλους τους Φωκείς κι όχι μόνο στην πόλη των Δελφών. Όταν οι Φωκείς κατέλαβαν το ιερό, οι Δελφοί ζήτησαν την επέμβαση των Σπαρτιατών. Οι Σπαρτιάτες έσπευσαν να αποκαταστήσουν τους Δελφούς στα κυριαρχικά τους δικαιώματα επί του ιερού. Αμέσως όμως μόλις ο σπαρτιατικός στρατός αποχώρησε απ’ τους Δελφούς, ο Περικλής εξεστράτευσε με Αθηναίους και παρέδωσε το ιερό πάλι στους Φωκείς.


Ο Τρίτος Ιερός Πόλεμος,

το 356 - 346 π.Χ.

Άρχισε όταν οι Φωκείς κατέλαβαν το μαντείο από την πόλη των Δελφών, οπότε οι Λοκροί, οι Θηβαίοι, οι Θεσσαλοί κήρυξαν Ιερό πόλεμο κατά των ιερόσυλων Φωκέων οι οποίοι νικήθηκαν, διαλύθηκαν, εξαναγκάστηκαν να ζουν σε χωριά και να πληρώνουν 60 τάλαντα ανά έτος. Ο αρχηγός των Φωκέων Ονόμαχος σταυρώθηκε ως ιερόσυλος (Διόδωρος 16, 53) και οι αιχμάλωτοι φωκείς στρατιώτες καταποντίστηκαν στον Παγασητικό, επίσης ως ιερόσυλοι. Οι όροι της συνθήκης ήταν: Όλοι οι Φωκαείς αποκλείστηκαν από τους ιερούς χώρους των Δελφών, από θυσίες, τελετές κ.λ.π. Το φωκαϊκό «έθνος» έπαψε ν’ αποτελεί μέρος της αμφικτυονίας. Όλες οι φωκαϊκές πόλεις καταστράφηκαν. Κανένας οικισμός δεν επιτρεπόταν να είναι άνω των 50 οικογενειών ή να βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 10 σταδίων από έναν άλλον. Τα όπλα των Φωκαέων καταστράφηκαν, τα άλογά τους εκποιήθηκαν υπέρ του Ιερού, και οι Φωκαείς υποχρεώθηκαν να καταβάλουν 10 χιλιάδες τάλαντα στο Μαντείο, 30 τάλαντα ανά εξαμηνία, δηλαδή να εξοφλήσουν το ποσό σε 167 περίπου χρόνια. Ως τότε, σύμφωνα με τη συνθήκη δεν θα μπορούσαν να αποκτήσουν όπλα κι άλογα.


Ο Τέταρτος Ιερός Πόλεμος,

το 339 π.Χ.

Άρχισε όταν οι Λοκροί της Άμφισσας αυτή τη φορά καταπάτησαν τη γη του μαντείου. Εναντίον τους κηρύχθηκε Ιερός Πόλεμος, και η Άμφισσα καταστράφηκε. Τέλος, ως αιτία της Πανελλήνιας εκστρατείας κατά των Περσών, ο Φίλιππος ανέφερε την τιμωρία των Περσών για τις καταστροφές ελληνικών ιερών από τον Ξέρξη. (Διόδωρος ΙΣΤ' 89, 2: "και λαβείν παρ’ αυτών δίκας υπέρ τής εις ιερά γενομένης παρανομίας").

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να πούμε ότι ο όρος "Ιεροί" Πόλεμοι για τους προαναφερθέντες πολέμους δεν πρωτοχρησιμοποιήθηκε από χριστιανούς, αλλά από τους ίδιους τους αρχαίους Έλληνες, τόσο της κλασσικής εποχής, όσο και της ρωμαϊκής (π.χ. Καλλισθένη, Παυσανία).

Δίχως άλλο, δεν υπήρξε Ιερός Πόλεμος στην Αρχαία Ελλάδα!!! Για να το λένε ο Δαυλός, το ΥΣΕΕ και οι λοιποί ανιστόρητοι κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

Πηγή: http://www.oodegr.com/neopaganismos/arxaio_xali/ieroi_polemoi1.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 00:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
> Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.

Οι αθάνατοι του Τσακαλία τι είναι Nik67; Τους βρίσκει σε συγκεκριμένες τοποθεσίες στα βουνά, υποτίθεται.

Παίζει περίπτωση ο δωδεκαθεϊσμός να μην είναι η πατρώα θρησκεία;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Σαμουήλ,
Ποτέ τους δεν έδωσαν μια καθαρή απάντηση. Πάντα καταφεύγουν στη σύγκριση και τη σύγκρουση!

Άραγε θεωρούν ως πατρώα θρησκεία, ο Νικ και ο Σεσόστρης, τη θρησκεία των ειλώτων της Σπάρτης, που απ' ότι λέγεται ήταν οι αυτόχθονες κάτοικοι της περιοχής τους οποίους και “μετέτρεψαν” σε σκλάβους οι κατακτητές τους;;

Αλήθεια βρε Νικ, σε τι πίστευαν οι είλωτες;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

> Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
> Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.

Οι αθάνατοι του Τσακαλία τι είναι Nik67; Τους βρίσκει σε συγκεκριμένες τοποθεσίες στα βουνά, υποτίθεται.

Παίζει περίπτωση ο δωδεκαθεϊσμός να μην είναι η πατρώα θρησκεία;


Dare To Dream


Εσύ τι λες;; Να παίζει;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δουν οι φίλοι μας και κάτι που ίσως (εγώ λέω ίσως, αυτοί ξέρουν) το αγνοούν:

"Ίσως, η πιο σημαντική εξέλιξη την εποχή αυτή είναι ο υποβιβασμός των φτωχών αγροτών στο επίπεδο του εξαρτημένου παραγωγού από μία δευτερεύουσα ομάδα, που χρησιμοποιούσε το πλεόνασμα της σοδειάς για μη αγροτικές δραστηριότητες. Στη Θεσσαλία, στη Σπάρτη και στην Κρήτη, οι αυτόχθονες λαοί -πενέστες, είλωτες, αφαμιώτες, μνωίτες και κλαρώτες- είχαν υποδουλωθεί και ήταν νομικά δεμένοι με τη γη (Αριστοτέλης, Πολιτικά 1269α35-1269β10). Μόνο στις απομονωμένες ορεινές περιοχές οι αγρότες παρέμεναν ανεξάρτητοι. Αλλά στις ανοιχτές, εύκολες σε πρόσβαση, περιοχές είχαν μεταπέσει σε απλούς χωρικούς που προμήθευαν με αγαθά τους γαιοκτήμονες. Από την άλλη πλευρά, όμως αυτές οι ομάδες ήταν που στήριζαν τους θρησκευτικούς και κοινωνικούς μηχανισμούς της πόλης."

Έτσι, για να δουν κάποιοι το «θρησκευτικούς» και να προσέχουν όταν μιλάνε ΜΟΝΟ για την Ορθόδοξη Εκκλησία, .................... αγαπητοί Νικ, Σεσόστρη και λοιπή παρέα ..........

Πηγή: http://www2.fhw.gr/chronos/04/gr/economy/peasants_intro.html

****Σαμουήλ, δεν χρειάζεται να παραθέτεις στοιχεία από ιστοσελίδες όπως και των παιδιών της ΟΟΔΕ.
Γίνεσαι η αιτία για να βγάζουν σπυριά ορισμένοι.
Υπάρχουν τόσα και τόσα στοιχεία, ακόμη και στις "δικές" τους ιστοσελίδες αλλά τα αγνοούν παντελώς ..... (όπως λέμε παντελάκη μου .....)

Edited by - Ψηλός on 09/09/2006 01:20:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> > Παίζει περίπτωση ο δωδεκαθεϊσμός να μην είναι η πατρώα θρησκεία;

> Εσύ τι λες;; Να παίζει;;

Για τον nik67 είναι η ερώτηση. Το τι νομίζουμε εμείς οι εκτός, μικρή σημασία έχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι σχετικά με κάτι που παράθεσες βρε Σαμουήλ,

"Ο Πρώτος Ιερός Πόλεμος

έγινε μεταξύ 590 - 589 π.Χ.

Όταν οι Δελφοί βρήκαν πρόφαση ότι οι Κιρραίοι φορολογούσαν τους προσκηνυτές˙ το συμβούλιο των Αμφικτυόνων κήρυξε ιερό πόλεμο εναντίον των Κιρραίων ως ασεβών, και άρχισε φοβερός και καταστρεπτικός πόλεμος, με αποτέλεσμα αυτοί να καταστραφούν. Οι Κιρραίοι εξανδραποδίστηκαν, η χώρα τους πέρασε από φωτιά και σίδηρο, οι γαίες τους αφιερώθηκαν στον Απόλλωνα, στη Λητώ και στην Αθηνά Πρόνοια."

Το παραπάνω το γνωρίζουν οι του ΥΣΕΕ;
Τι λένε άραγε;;
Πώς το δικαιολογούν;
Πώς δικαιολογούν το γεγονός ότι "οι γαίες τους αφιερώθηκαν στον Απόλλωνα, στη Λητώ και στην Αθηνά Πρόνοια";
Τι υπόσταση είχαν ή πώς αντιλαμβάνονταν, τη στιγμή εκείνη, οι αρχαίοι μας τους Θεούς στους οποίους έκαναν την εν λόγω αφιέρωση;;

Ειλικρινά, θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση επ' αυτού!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 02:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ίσως, η πιο σημαντική εξέλιξη την εποχή αυτή είναι ο υποβιβασμός των φτωχών αγροτών στο επίπεδο του εξαρτημένου παραγωγού από μία δευτερεύουσα ομάδα, που χρησιμοποιούσε το πλεόνασμα της σοδειάς για μη αγροτικές δραστηριότητες. Στη Θεσσαλία, στη Σπάρτη και στην Κρήτη, οι αυτόχθονες λαοί -πενέστες, είλωτες, αφαμιώτες, μνωίτες και κλαρώτες- είχαν υποδουλωθεί και ήταν νομικά δεμένοι με τη γη (Αριστοτέλης, Πολιτικά 1269α35-1269β10)

Αν υποψιαστώ ότι ο Ψηλός διαβάζει Αριστοτέλη...

Δες λοιπόν τι λέει ο Αριστοτέλης στα εδάφια 1269α35 μέχρι 1269β10 των Πολιτικών και πες μου πώς βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις και πού τα βρήκες αυτά (ζητώ συγνώμη εκ μέρους του Αριστοτέλη που έγραψε στα ελληνικά και όχι στα Αραμαϊκά, με αποτέλεσμα να σε δυσκολέψει λίγο Ψηλέ, αλλά τέτοιος ήταν τι να τον κάνουμε;):

"την των αναγκαίων υπάρχειν σχολήν ομολογούμενόν έστιν: τίνα δέτροπον υπάρχειν, ού ράδιον λαβείν. η τε γάρ Θετταλών πενεστεία πολλάκις επέθετο τοις Θετταλοίς, ομοίως δε και τοις Λάκωσιν οι είλωτες ώσπερ γάρ εφεδρεύοντες τοις ατυχήμασι διατελούσιν. Περί δε τους Κρήτας ουδέν πω τοιούτον συμβέβηκεν. Αίτιον δ'ίσως το τας γειτνιώσας πόλεις καίπερ πολεμούσας άλλήλαις, μηδεμίαν είναι σύμμαχον τοις αφισταμένοις διά το μή συμφέρειν και αυταίς κεκτημέναις περιοίκους, τους δε Λάκωσιν οι γειτνιώτες εχθροί πάντες ήσαν, Αργείοι και Μεσήνιοι και Αρκάδες. Επεί και τοις Θετταλοίς κατ'αρχάς αφίσταντο διά το πολεμείν έτι τοις προσχώροις, Αχαιοίς και Περραιβοίς και Μάγνησιν. Έοικε δε και ει μηδέν έτερον αλλά το γε της επιμελείας εργώδες είναι, τίνα δεί προς αυτούς ομιλήσαι τρόπον. Ανιέμενοί τε γαρ υβρίζουσι και των ίσων αξιούσιν εαυτούς τοις κυρίοις, και κακοπαθώς ζώντες επιβουλεύουσι και μισούσι. Δήλον ούν ως ουκ εξευρίσκουσι τον βέλτιστον τρόπον, οις τούτο συμβαίνει περί την ειλωτείαν"

Άμα βρείς και για τί πράγμα μιλάει ο Αριστοτέλης εδώ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 02:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συστατικά έπεσαν...

Το ζουμί βράζει από χρόνια!

Η κουτάλα ανακατέβει σταθερά τώρα μέσα στην κατσαρόλα!

Στη νέα τάξη πραγμάτων που γοργά αναδύεται μέσα στο ανθρώπινο, τα συστατικά που συγκροτούν την ισορροπία του μείγματος νιώθουν την ενέργεια της θερμότητας.

Νιώθουν την ένταση της στιγμής, και στροβιλιζόμενα μέσα στα ρευστά των θερμοδυναμικών ρευμάτων συγκρούονται ανελέητα. Συγκρούνται ψάχνωντας να βρούνε εκείνη την κατάλληλη θέση της ισορροπίας. Αλλά μέσα στην κατσαρόλα το ζουμί τώρα βράζει από χρόνια...

Η ενέργεια είναι ασίγαστη, ανελέητη, διαπερνά τα πάντα μέσα στο μείγμα και πάντα είναι συσωρευτική, ασταμάτητη.

Στη νέα τάξη των πραγμάτων που ανατέλει, το παλιό έρχεται ως νέο, και το νέο με το μανδύα του παλιού. Άλλωστε μέσα στον κοχλασμό και την αναμπουμπούλα της κατσαρόλας ποιός να προσέξει την ασίγαστη φωτιά που καίει; Όλοι προσέχουν μόνο αν είσαι όμορφος σαν νέος και σοφός σαν τον παλιό...

Κι όλα συγκρούονται εν τέλει μέσα στην ίδια κατσαρόλα...

Έτσι και το ζουμί που βράζει για τόσα χρόνια, δεν θα έχει στο τέλος καμιά ομοιότητα με κανένα από τα συστατικά που ρίξανε στην κατσαρόλα!

Κι όπως είπε και ένας παλιός ξεχασμένος σοφός: "Κι ύστερα, όλα τα παλιά παρήλθαν..."

Πάντα φιλικά, για να σπάμε και λίγο τη θερμότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 03:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υποψιαστώ ότι ο Ψηλός διαβάζει Αριστοτέλη...

Μόνο σε αραμαϊκή μετάφραση.
quote:
macedon
και πες μου πώς βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις και πού τα βρήκες αυτά

Ώπα! Να που κάνουμε κι’ ότι δεν βλέπουμε τώρα!!!!
Αχ βρε Ψηλέ, γιατί τους στεναχωρείς τώρα;;;

Τα παράπονά σου σε τούτους [url=http://www2.fhw.gr/]εδώ[/url], αυτοί φταίνε για όλα.
Λες να διαβάζουν και αυτοί μόνο μεταφράσεις στα αραμαϊκά;; Που ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 03:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υποψιαστώ ότι ο Ψηλός διαβάζει Αριστοτέλη...

Μόνο σε αραμαϊκή μετάφραση.

quote:
macedon
και πες μου πώς βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις και πού τα βρήκες αυτά

Ώπα! Να που κάνουμε κι’ ότι δεν βλέπουμε τώρα!!!!

Αχ βρε Ψηλέ, γιατί τους στεναχωρείς τώρα;;;

Τα παράπονά σου σε τούτους εδώ, αυτοί φταίνε για όλα.

Λες να διαβάζουν και αυτοί μόνο μεταφράσεις στα αραμαϊκά;; Που ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται;;;;;;;

*****Τι θα γίνει κύριοι συντονισταί με το φόρουμ!!!
500 ώρες για να γυρίσει σελίδα και άλλες τόσες για να μπούμε μέσα;;;
Δεν υπάρχει γιατρειά;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 03:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
και πες μου πώς βγάζεις τα συμπεράσματα που βγάζεις και πού τα βρήκες αυτά

Ψηλός
Τα παράπονά σου σε τούτους εδώ, αυτοί φταίνε για όλα.


Ναι, ξεχνώ καμιά φορά ότι μιλάω με σένα και θεωρώ μερικά πράγματα αυτονόητα. Εννοώ πού τα βρήκες αυτά που λες, μέσα στο κείμενο του Αριστοτέλη, όχι πού βρήκες απόψεις άλλων και τις αντέγραψες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 04:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας εχουνε τρελανει αυτοι οι on line παπαδες. Τουλαχιστον δεν κοιτανε να ανοιξουν πρωτα κανα βιβλιο.


quote:
Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.

Αστο μαστορα. Ο μονος Σατανας επι γης ηταν ο Ιησους Χριστος!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 08:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μας εχουνε τρελανει αυτοι οι on line παπαδες. Τουλαχιστον δεν κοιτανε να ανοιξουν πρωτα κανα βιβλιο.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ξέρεις τι είναι οι δώδεκα θεοί;;
Είναι οι πεσμένοι άγγελοι του Ενός και Αληθινού Θεού.
--------------------------------------------------------------------------------


Αστο μαστορα. Ο μονος Σατανας επι γης ηταν ο Ιησους Χριστος!



Πολύ μίσος και εμπάθεια βλέπω ότι σε διακατέχει.
Χαλάρωσε velial

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 08:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΕΣΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΕ 2 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ?
ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΝ ΒΙΩΝΕΙΣ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΔΑΞΩ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ

Αυτή είναι η διαφορά όλων των θρησκειών από την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία.

Σε ρώτησα φίλε μου nik67 να μου πείς ποιά είναι η Διδασκαλία της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ώστε να αντιπαρατεθεί με αυτήν της Ορθοδοξίας.

Καίτοι δηλώνεις πιστός της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ δεν μπορείς, αδυνατείς να μου πείς σε τι πιστεύεις.Όταν λέω Διδασκαλία δεν εννοώ να μου αναλύσεις αναλυτικά κάθε πτυχή της θρησκείας αλλά να μου πείς δύο λόγια.Ούτε αυτό δεν μπορείς να κάνεις.

Αντί αυτού μου προτείνεις να μελετήσω πολυσέλιδα βιβλία για να καταλάβω τι πρεσβεύει η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.Εσυ προφανώς δεν γνωρίζεις γιατί αυτά τα βιβλία απλά πολεμούν τον Χριστιανισμό βασιζόμενοι στα λάθη που όντως έχουν κάνει ορισμένοι εκφραστές του.Δεν αναπτύσσουν την Διδασκαλία της γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.Όπως λέει και ο φίλος Ψηλός ο καθένας σας πιστεύει ό,τι θέλει.

Τα πιστεύω της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας μπορω να στα αναπτύξω σε μία φράση, δεν χρειάζονται καν δύο παράγραφοι.Η Διδασκαλία της είναι η τέλεια Αγάπη πρός όλους."Αγαπάτε τον συνάνθρωπον ως εαυτόν και τον Θεόν με όλην την καρδιά, την ψυχή και διανοίαν σας."Αυτή είναι η Διδασκαλία της Ορθοδοξίας τόσο τέλεια, τόσο απλή και τόσο ευεργετική για τον άνθρωπο και για τον κόσμο.

Τουναντίον ακούω συνέχεια τους εκφραστές ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ να εξαπολύουν μύδρους κατά της Ορθοδοξίας, τονίζοντας ιδιαίτερα τα λάθη που έγιναν κατά την επικράτηση του Χριστιανισμού τα πρώτα χρόνια αλλά ποτέ δεν άκουσα ποιό είναι το μήνυμα της θρησκείας τους.Το μήνυμα που θα βοηθήσει τον άνθρωπο.Τι έχει να ελπίζει από αυτήν.Τι του λέει να κάνει στη ζωή του για να γίνει καλύτερος πνευματικά.Η Ορθοδοξία λέει στον άνθρωπο να αγαπάει τέλεια γιατί από την τέλεια αγάπη θα γίνει καλύτερος πνευματικά άνθρωπος.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τι λέει?Για αυτήν, υπάρχει Θεός ή Θεοί.Αν ναι, ο θεός της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ως δημιουργός, τι επιθυμεί για τα δημιουργήματα του (τους ανθρώπους)? Οι άνθρωποι τι πρέπει να κάνουν για να υλοποιήσουν τις εντολές-επιθυμίες του θεού-δημιουργού τους και με ποιόν τρόπο(αγάπη?μίσος?εμπάθεια?κ.τ.λ)

Αυτά τα ερωτήματα είναι βασικά για να αντιληφθεί κάποιος τι πρεσβεύει μία θρησκεία.Αν δεν γνωρίζεις αυτά φίλε μου nik67 τότε η μελέτη των προτεινομένων από σένα βιβλίων θα μου είναι μάλλον κουραστική.-

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy