ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ες Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου μέσα από τη "μαύρη" μουσική?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 18:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθατε
Σκοπος αυτου του τοπικ ειναι η συνεχιση μιας συζητησης που ξεκινησε στο τοπικ μεταλ, γκοθικ [και αλλα...] Νο2 http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8013&whichpage=13&ARCHIVE=
στη σελιδα 13, μετα μεταφερθηκε για λιγο στο "μεταλ και σατανισμος"
για να καταληξει εδω.

μεγαλο και μπερδεμενο ταξιδι, αλλα αν το ακολουθησετε απο την αρχη ισως το βρειτε ενδιαφερον.

τοπικ-ο-δεσποτες:
Crucifire

Deghar adhark

Ntavelis666

και ο συντονιστης dying incubus


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ες Έδαφος Φέρειν ΣΕ Ες
Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου
μέσα από τη "μαύρη" μουσική?)
.
06/09/2006
____________________________________________________________

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 18:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και συνεχιζουμε εδω...

quote:
η θρησκεια υποστηριζει οτι το εκανε για να δοκιμασει τον ανθρωπο.υποστηριζει επισης οτι ο θεος ξερει το μελλον,και τι ακριβως θα γινει.

τι να δοκιμασει... αφου ξερει ηδη. γιατι να δοκιμασεις κατσαριδοκτονο εμποριου σε κατσαριδα; για να δοκιμασεις αν θα τη σκοτωσει... αφου θα τη σκοτωσει... ντινγκ ντονγκ


quote:
προσωπικα αυτο το σημειο ειναι μου φαινεται περιεργο.


και καλα κανει και σου φαινεται περειργο...
ξανα-ντινγκ ντονγκ!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 18:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, θα ήθελες να κάνεις και μια μικρή εισαγωγή ως προς το αντικείμενο που θα εξετάσει το συγκεκριμένο θέμα, σε ποιά "πεδία" θα κινηθεί κτλ?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να καταλάβουν κι οι φίλοι που θα θελήσουν να συμμετάσχουν τι θα εξετάσουμε σ' αυτό το θέμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 17:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ες εδαφος φερειν και ρυπαινειν θαλεγα, αν κρινω απ την κατασταση των περισσοτερων αρχαιολογικων χωρων


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 23:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ες εδαφος φερειν και ρυπαινειν θαλεγα, αν κρινω απ την κατασταση των περισσοτερων αρχαιολογικων χωρων

ορθος! [αν και καθημενος!]

οκ dying, εχεις δικιο, ειναι λιγο γαιδουρια να στελνω τους αναγνωστες απ'το ενα τοπικ στο αλλο. [βεβαια το τοπικ ειναι καπως πριβε, αλλα οποιος αισθανεται οτι κατι εχει να προσθεσει ειναι ευπροσδεκτος.]

η συζητηση, λοιπον ξεκινησε στο μεταλ τοπικ με τον ντεγκαρ να ρωταει προς τι αυτη η εμφανιση των γκοθαδων/μεταλαδων, [μαυρα, καρφια, σκισμενα τζιν κλπ.] την οποια συσχετισε με το σατανισμο.
εγω, ο duing και ο νταβελης σπευσαμε να του εξηγησουμε οτι ουδεμια σχεση εχει η μεταλ ως φιλοσοφια με το σατανισμο, και αυτα ειναι απλως φτηνα τρικ των εταιριων, σε συνδυασμο με την αφελεια των εφηβων στα 80s - 90s.

εγω πηρα τοι θαρρος να παραθεσω το ευστοχο σχολιο του φιλτατου jonniebegood, σχετικα με το οτι, για τα μαζικα κυματα των σατανολατρων, και κυριως των metallers, ευθηνη φερει η χριστιανικη θρησκεια που δουλευει τον κοσμο, και μολις το συνηδειτοποιησουν αυτο οι νεοι, αντι να βγουν εντελως απ αυτο το τρυπακι, πανε στην αντιπερα οχθη [του σατανα]. αλλωστε χριστιανισμος και σατανισμος ειναι αρηκτα δεμενα. το ενα δεν μπορει να υπαρξει χωρις το αλλο.

επειδη η συζητηση που ακολουθει ομως ειναι καπως; συνθετη, παρακαλω τους αναγνωστες τουλαζιστον να τσεκαρουν τη σελιδα 13 στο μεταλ-γκοθ-τοπικ νο.2

και το ταξιδι προς τη γνωση συνεχιζεται...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ο βαρβαρος θα ερθει εναν καιρο", ελεγε με την βαρυβροντη φωνη του ο σοφος.

"και θα ερθει καιρος, που ο ωραιος θεος του Φωτος θα εγκαταλειψει τουτον εδω τον ναο του!

γιατι θα ερθουν οι βαρβαροι και θα μολυνουν το ιερο αυτο χωμα.

θα καταστρεψουν τα ιερα, θα συλλησουν τα αγια.

θα συντριψουν τους βωμους, λιθαρι σε λιθαρι δεν θ'αφησουν.

και οι βοσκοι θα φερνουν τα κοπαδια τους, να βοσκουν αναμεσα στα μαυρα ερειπια και τα συντριμια των Δελφων..."

(Ed. Schure: "Πυθαγορας, ο Μεγιστος Μυσταγωγος της Ελλαδος")

απο την πρωτη σελιδα του "Υπερ της των Ελληνων Νοσου" του Βλαση Ρασσιά


ΥΓ. και ετσι εγινε...

κατα την ταπεινη μου γνωμη ομως, δεν πρεπει να ξεχναμε την ιστορια μας μεν, αλλά και δεν πρεπει να μισουμε για τα παρελθοντα

μας ενδιαφερει το Τωρα μας και το Μελλον των παιδιων

η διαμαχη ειναι φαυλος κυκλος - μόνο φαρμακο η Παιδεια!

(στην τελικη ολοι οι Ελληνες ειναι κρυπτοπαγανιστες αλλά δεν το ξερουν )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 08:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο η συζήτηση αυτή να ήταν πιο "ανοικτή" κι όχι prive.
Η ποικιλία απόψεων πάντοτε βοηθάει να εμπλουτιστεί ένα topic, σωστά?

Τώρα στο κατά πόσο μπορούμε να πούμε οτι ο συσχετισμός του Σατανισμού με το metal εξαρτάται από τον Χριστιανισμό είμαι αρκετά επιφυλακτικός.
Μου ακούγεται κάπως γενικό και δε νομίζω οτι αυτή είναι τόσο πολύ η ουσία του θέματος...
Κατά την γνώμη μου το κλειδί βρίσκεται στον φόβο προς κάτι το οποίο δε μπορούμε να το κατανοήσουμε.

Τώρα για το γεγονός οτι κάποιοι νέοι άνθρωποι δεν καλύπτονται από τον Χριστιανισμό και περνούν στον Σατανισμό, ενδεχομένως να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις.
Αυτή όμως η στάση είναι ωφέλιμη ή όχι?

Υ.Γ. Φίλε μου, πρέπει να ομολογήσω οτι ο τίτλος του θέματος σου είναι αρκετά όμορφος και ποιητικός κατά κάποιον τρόπο.
Επειδή όμως ίσως να μην είναι τόσο πολύ ενδεικτικός της συζήτησης που θα διεξαχθεί κι ίσως να μην διαφωτίζει αρκετά τους υπόλοιπους συμμετέχοντες αλλά και να μην βοηθάει πολύ σε μια μελλοντική αναζήτηση κάποιου ενδιαφερόμενου, θεωρώ πως θα ήταν καλό να μπει δίπλα από τον υπάρχοντα τίτλο μια μικρή επεξήγηση.
Κάποια μικρή πρόταση για παράδειγμα ενδεικτική του περιεχομένου του.
Για πρότεινε λοιπόν κάτι...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 17:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολα τα εκλεκτα μελη της συζητησης.

quote:
Καλως ηρθατε

καλως σε βρηκαμε

η θρησκεια μας αγαπητε συνοδοιπορε Crucifire λεει οτι ο θεος ηθελε να αφησει τον ανθρωπο να πιστεψει μονος του.πιστευε δηλαδη στην ελευθερια βουλησης,διοτι μπορουσε να ειχε κατεβει,να μας πει ολη την αληθεια και εμεις να τον πιστεψουμε.ετσι ομως μας αφηνει ελευθερους να επιλεξουμε.αυτη ειναι η αποψη της χριστιανικης πιστης.
εγω ειμαι καπως επιφυλακτικος διοτι κατεβηκε που κατεβηκε αλλα μας ειπε μονο τα μισα.ΔΕΝ {και εδω ειναι η διαφορα μας} βγαζω ομως ακομα απολυτα συμπερασματα...

οι αυτοαποκαλουμενοι σατανιστες για να ειμαι και ειλικρινεις δεν ξερω ακριβως τι κανουν.τι ακριβως πιστευουν και τι θελουν να πετυχουνε μεσα απο αυτη την πιστη.παντως ακουγεται οτι κανουν βιαιες και αρωστημενες πραξεις σε αθωα ατομα.καταραμενοι να'ναι αν το κανουν.

ειδα τις προαλλες στο video club ενα dvd των black sabbath.απε'ξω ειχε την φωτογραφια του μυστικου δειπνου,και οπου ειναι ο χριστος καθοταν ο Ozzy και και στα δεξια και αριστερα δεν υπηρχαν μαθητες αλλα τα υπολοιπα μελη του συγκροτηματος.
ε...ενταξει,τι θες να υποθεσει η γριουλα που μεγαλωσε στην κατοχη και οταν βλεπει τηλεοραση χαιρεταει τον κοσμο.{αληθινο συμβαν της γιαγιας του πατερα μου,χαιρετουσε τον κοσμο στην τηλεοραση και αναρωτιοταν πως γινετε οπου και να πηγαινει να την βρισκουν και να την χαιρετανε ξανα}.
δηλαδη...προκαλουνε φιλε Crucifire.το ιδιο και με τα κομικ του Μωαμεθ.πειραζουνε επιτηδες λεπτα σημεια,και η ιδια η κοινωνια και οι εταιριες προβαλουν την εικονα του σατανιστη σε ενα συγκροτημα.

σχετικα με την εξελιξη του θεματος,και τον χριστιανισμο και τον σατανισμο,εχω να πω μονο οτι ο χριστιανισμος δεν στηριζεται στον σατανισμο,ενω ο σατανισμος στηριζεται στον χριστινισμο

ο χριστιανισμος δεν στηριζεται στον σατανισμο,ενω ο σατανισμος στηριζεται στον χριστινισμο

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 19:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Deghar Adhark
ο χριστιανισμος δεν στηριζεται στον σατανισμο,ενω ο σατανισμος στηριζεται στον χριστινισμο

Για πάρτο αλλιώς !!!!

Φαντάσου το χριστιανισμό χωρίς το σατανά... και μετά...το αντίθετο.

Ποιός βγαίνει χαμένος από την έλλειψη του άλλου


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 18:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πωπω συμμετοχη!
κατ' αρχιν ο τιτλος, για κακποιους που ισως δεν ξερουν [και δεν εννοω εσενα dying!] ειναι:
1ον, η διαταγη του μ****και του κωνσταντινου σχετικα με τους αρχαιους ναους [bring them to the ground!]

2ον, τυγχανει να ειναι ο τιτλος του δισκου που γραφουμε αυτο τον καιρο εγω και ενα αλλο πειφανες μελος του esoterica. [χ***καμε]

τζωνυ, συμφωνω μαζι σου, αλλα πιστευω πως, οσα μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη, για να αλλαξουμε το παρελθον, αλλα τοσα μπορουμε να κανουμε για να αλλαξουμε το παρον... απαισιοδοξος...;

d.a. ακομα δεν μου απαντας στην κατηγορια οτι ο θεος ειναι σαδιστης... πιστεψε με, στο ατομο που θα καταφερει με επιχειρηματα να μου αποδειξει το αντιθετο, θα κοψω το χερι μου [για να μην πω τπτ αλλο] και θα του το δωσω να το ταριχευσει να το βαλει στον τοιχο του!

για τα υπολοιπα, επειδη με πιεζει ο χρονος θα σου απαντησω αυριο. συγγνωμη, αλλα οπως οι σκεψεις σου δεν ειναι επιπολεες, ετσι και οι απαντησεις μου δεν πρεπει να ειναι.

τελος, πεθαμενε [βαριεμε να αλλαζω γλωσσα στο πληκτρολογιο, σορρυ, μη με παρεξηγεις!] θα προτινω ενα τιτλο το βραδυ, αν δε σε πειραζει γιατι πρεπει να το σκεφτω...

κατι σκετικα με την ισσοπεδωσαη της αρχαιας θρησκειας απο τη νεα...
αν πρεπει να βαλεις κατι γρηγορα... ε... βαλε... ξερω'γω...
"ενας θεος καλυτερος απο 12 σοφους;"

αλλα αν δε βιαζεσαι θα εχεις ενα τιτλο μεχρι τις 12.

υ.γ. στρατο σωστος και welcome [αντε να μαζευεται κοσμος !!!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 21:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

crucifire

η διαταγη του μ****και του κωνσταντινου σχετικα με τους αρχαιους ναους [bring them to the ground!]


τζωνυ, συμφωνω μαζι σου, αλλα πιστευω πως, οσα μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη, για να αλλαξουμε το παρελθον, αλλα τοσα μπορουμε να κανουμε για να αλλαξουμε το παρον... απαισιοδοξος...;



οντως απαισιοδοξο σε βρισκω

κι επειδη θελω να σου φτιαξω το κεφι, σκεψου τι του κανανε οι Εθνικοι παγανιστες του Κωστακη - τον αναγορευσαν προστατη αγιο των πυροβατων, αυτον που η ιδια η εκκλησια ονομαζει "μη θαυματουργο αγιο"

εχουμε χιουμορ, ε?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 00:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Νομίζω ότι η μουσική σκηνή του Γκόθικ και του Μέταλ σχετίζεται με το
μαύρο, επειδή το μαύρο είναι ένα χρώμα, που δηλώνει δύναμη, καθώς και
απόλυτες καταστάσεις, όπως το πέρασμα του Θανάτου, το Μυστήριο, η
αιώνια ζωή κ.α. ενδεχομένως.

Για πολλούς "ρομαντικούς" το μαύρο υπήρξε τρόπος έκφρασης, με τον
τρόπο αυτό προσπαθούσαν να εκφράσουν τον τρόπο που η ψυχή τους ζούσε
με μεγάλη ένταση, δηλαδή το μαύρο υποδήλωνε τα μεγάλα πάθη.

Ο συσχετισμός τώρα του μαύρου, του γκόθικ και του σατανισμού δεν
είναι άσχετος, αν σκεφτούμε το τί εκφράζει ψυχολογικά ο σατανισμός
και το μαύρο: Είναι ένα είδος προσωπικής επανάστασης, είναι μια
θέληση του ατόμου για να βγάλει μια κραυγή, αλλά θέλει να το κάνει
αυτό μέσα από ένα σύμβολο κυριαρχίας (μαύρο, μυστήριο, αιώνιο, θάνατος κλπ.)

Ο "σατανιστής", κατά τη γνώμη μου στην ουσία είναι ένας αρνητής του
κατεστημένου, είναι ένας επαναστάτης!
Είναι ένας επαναστάτης, που βλέπει την προσωπικότητά του να ανεβαίνει
και να γίνεται πελώρια, αλλά και μυστηριώδης, είναι ένα είδωλο,
που πηγάζει από βαθιές ψυχολογικές ανάγκες του ανθρώπου.
Οι ήχοι της μουσικής Γκόθικ, (από τα λίγα που έχω ακούσει)
υποστηρίζουν τέτοιες ψυχολογικές τάσεις, τους δίνουν έκφραση.
Η σχετική ενδυμασία συμπληρώνει το "ρόλο".

Απενοχοποιώντας, μαύρο, σατανισμό, και κάποιους "παράξενους" ήχους
αυτής της μουσικής, θα έλεγα τελικά, ότι εκφράζει για αρκετούς
ανθρώπους την ανάγκη της ψυχής τους να φωνάξει: "είμαι εδώ!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 01:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψε η λίλιθ παραπάνω και θα προσθέσω και κάποιες άλλες σκέψεις σχετικά με το σατανά στη μουσική ως μεταφορά.

Ετυμολογικά "σατανας" σημαίνει ο αντίπαλος και συμβολικά ο σατανας μπορεί να θεωρηθεί ένας καθολικός-με την έννοια ότι κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει απ'αυτόν-αντίπαλος, όπως ο θάνατος για παράδειγμα.
Το να οικοιοποιηθείς τον σατανά ως αναπόφευκτο και παντοδύναμο θάνατο-αντίπαλο έρχεται σε συμφωνία με την βασική θεματολογία του death metal.

Και μια άλλη σκέψη:

Ο σατανάς είναι ο αντίπαλος του θεού, ο θεός δεν νικιέται ποτέ, ο θεός δεν μπορεί να καταστραφεί ποτέ από τον σατανά, αλλά ο σατανάς συνεχίζει να αντιστέκεται.

Βάλτε στην θέση του θεού το κατεστημένο, τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, τον συντηριτισμό, την αδιαλλαξία της θρησκείας και στην θέση του σατανά κάθε ιδέα που αντιπροσωπεύει το metal και το gothic.

quote:
Ο "σατανιστής", κατά τη γνώμη μου στην ουσία είναι ένας αρνητής του
κατεστημένου, είναι ένας επαναστάτης!

Έτσι ακριβώς το είχε φανταστεί και ο Μπωντλαίρ στο Les litanies de Satan.
Το οποίο παρεπιπτόντος το έχουν μελοποιήσει ολόκληρο και στα γαλλικά παρακαλώ οι ιταλοί Theatres des Vampires.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 09:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, μπορώ να περιμένω για την περαιτέρω επεξήγηση στον τίτλο του θέματος, οπότε δεν συμπληρώνω κάτι από μόνος μου.

quote:
τελος, πεθαμενε [βαριεμε να αλλαζω γλωσσα στο πληκτρολογιο, σορρυ, μη με παρεξηγεις!] θα προτινω ενα τιτλο το βραδυ, αν δε σε πειραζει γιατι πρεπει να το σκεφτω...

Κοίτα να δεις που θα μου κολλήσει το παρατσούκλι κι όχι τίποτα άλλο, θα μου αρέσει!

Σχετικά με αυτά που αναφέρει η φίλη λίλιθ, θα συμφωνήσω κι ειδικά σε αυτό με τους "ρομαντικούς" και τη μεγάλη ένταση που μπορεί να βίωναν κατά την απόδοση κάποιου συναισθήματος κτλ, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο μιας και καλύφθηκα.

Φίλε A. Kircher, αναφέρεις:

quote:
Ο σατανάς είναι ο αντίπαλος του θεού, ο θεός δεν νικιέται ποτέ, ο θεός δεν μπορεί να καταστραφεί ποτέ από τον σατανά, αλλά ο σατανάς συνεχίζει να αντιστέκεται.

Ενδεχομένως αυτές οι 2 έννοιες (Θεός - Σατανάς) να περικλείουν πολλές άλλες έννοιες αλλά και σε κάποιο βαθμό η μια να βοηθά ώστε να προσδιορίζεται επαρκέστερα η άλλη.
Όπως είδα άλλωστε στο μήνυμα σου έδωσες κι εσύ ένα συμβολικό χαρακτήρα σε αυτές τις 2 έννοιες...

quote:
Έτσι ακριβώς το είχε φανταστεί και ο Μπωντλαίρ στο Les litanies de Satan.
Το οποίο παρεπιπτόντος το έχουν μελοποιήσει ολόκληρο και στα γαλλικά παρακαλώ οι ιταλοί Theatres des Vampires.

Ένα υπέροχο ποίημα που μελοποιήθηκε πολύ καλά από το συγκρότημα που αναφέρεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 17:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πεθαμενε, μου' ρθε στον υπνο μου συμπληρομα τιτλου!
μου το δωσανε μαλιστα οι finntroll με την εκφραση kristna plaga, που στα φινλανδικα σημαινει [τα-ταν, τα-ταν!!!!!]:

χριστιανικη πανουκλα!

τι λες, θα το βαλουμε η θα μας λογοκρινουν;


λιλιθ, καλως ηρθες, και... ουαου, πολλη καλη αναλυση!
συμφωνω και με τον kircher, δεν το ειχα σκεφτει ετσι.


πραγματι εμενα τουλαχιστον, αν και ειμαι αντικοινωνικος και δρω κυριως παρασκηνιακα, μου αρεσει να ξεχωριζω, κι ας αγγιζω τα ορια του εκκεντρικου καμια φορα. μαλιστα πολυ που δεν ξερουν το ονομα μου, με αποκαλουν "το παιδι που γρυλιζει", καθως συχνα, ενα warcry μουβγαινει ως η καλυτερη απαντηση, και φοραω μαυρα, μεχρι να βρω κατι πιο σκουρο. ["-ψυχακια, φορας μαυρα καλοκαιριατικα;" -"ναι ρε τρεντα. χασου απο μπροστα μου μη σε θυσιασω!"]

απλως η λατρεια του σατανα μου φαινεται εντελως ασκοπη, απο την αποψη οτι θεωρω ενα σατανιστη το ιδιο αφελη, καθως και επικινδυνο με ενα χριστιανο...


dying, το κλοπηright του "πεθαμενος" το εχω μονο εγω! οποιος αλλος σε αποκαλεσει ετσι θα εχει κανει με τα σαγονια μου!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 02:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Κάποιο βιώμά μου, ίσως προσφέρει κάποια στοιχεία για το "μαύρο".

Η πρώτη φορά, που θυμάμαι να ντύνομαι στα μαύρα ήταν στην 3η Λυκείου,
μια δύσκολη περίοδος...
Θυμάμαι, να βάφομαι έντονα και να διαλέγω από τη ντουλάπα μου, ό,τι
μαύρο υπήρχε, μπορεί και να μη ταίριαζαν μεταξύ τους, αλλά δεν είχα
άλλη επιλογή, μια που οι γονείς μου δε μου αγόραζαν τότε τα ρούχα που
θα ήθελα.
Ήταν σημαντική η νύχτα που φόρεσα μαύρα για πρώτη φορά... συνειδητά.
Και γι αυτό το θυμάμαι!
Πληγωμένη, ανασφαλής, κατατρεγμένη, ένιωθα ότι το περιβάλλον μου με
απόδιωχνε, από εκεί, όπου ναι μεν μπορούσα να ανήκω, αλλά ουσιαστικά
ένιωθα πολύ διαφορετική.
Σίγουρα μέσα μου ένιωθα λίγο ανώτερη και παρεξηγημένα δεν ήμουν
στη θέση που θα μου άρμοζε...
Φόρεσα μαύρα για να τους δίξω ότι δεν ήταν
δική τους επιλογή, ότι δεν ανήκα εκεί... εγώ έφευγα, εγώ ήμουν αλλού,
και ίσως εκεί που ήμουν να ήταν πολύ ανώτερα, σίγουρα κάπου πολύ
ψηλά, πολύ μυστήρια για να φτάσουν εκεί. Δεν ήταν πιά δικό μου το
λάθος, που δε με καταλάβαιναν, ήταν η δική τους αδυναμία να είναι
στο δικό μου τον κόσμο...
Ακόμη, μέσα σε εκείνο το μυστήριο, που πάντα κρύβει το μαύρο, ποιός
ξέρει ποιές "μυστηριώδεις δυνάμεις" κρύβονταν, ποιό μυστικό κατείχα,
που εκείνοι δε μπορούσαν να διανοηθούν... δεν ήταν αντάξιοι!
Μέσα σε εκείνο το μαύρο, μια δόση μαύρης μαγίας, μαύρου, σατανικού
πνεύματος, φαντασίωνε την παρουσία του και μου προσέφερε λίγη από
τη δύναμή του... έστω και ως μια ιδέα!
Η "παράξενη μουσική", που μπορεί να μην ήταν τότε γκόθικ, αλλά ήταν
ή τουλάχιστον προσπαθούσε να είναι απόκοσμη, αλλόκοτη και ασυνήθιστη,
έδινε τον ιδιαίτερο τόνο: Οχύρωνε τον κόσμο μου, με έκανε μια
βασίλισσά του, γιατί κολυμπούσα στους ήχους... Μέσα σε εκείνα τα
συγκλονιστικά συναισθήματα έβρισκα τη δικαίωση, επιτέλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 09:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, φοβάμαι οτι θα πρέπει να δεις κάποιο άλλο όνειρο για να βρεις μια περαιτέρω επεξήγηση για τον τίτλο του θέματος...
Όπως καταλαβαίνεις, δεν γίνεται να μπει κάτι τέτοιο.

Όσο για το copyright για το "πεθαμένος", σου κατοχυρώθηκε!

Σχετικά με τα μαύρα ρούχα ακόμα και το καλοκαίρι, εγώ να δεις τι έχω ακούσει τόσα χρόνια...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 12:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

crucifire

απλως η λατρεια του σατανα μου φαινεται εντελως ασκοπη, απο την αποψη οτι θεωρω ενα σατανιστη το ιδιο αφελη, καθως και επικινδυνο με ενα χριστιανο...



quote:

dying, το κλοπηright του "πεθαμενος" το εχω μονο εγω! οποιος αλλος σε αποκαλεσει ετσι θα εχει κανει με τα σαγονια μου!



μην εισαι μοναχοφαγας ρε crucifire

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 12:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

πεθαμενος

Σχετικά με τα μαύρα ρούχα ακόμα και το καλοκαίρι, εγώ να δεις τι έχω ακούσει τόσα χρόνια...



που να δεις τι τραβανε οι μαυροπουκαμισαδες της Κρητης...


ή εγω, που εγινα σαν αραπης με εναμισυ μπανιο (να σας μαθω το ξορκι αμα θελετε) και με κοιτουν στον δρομο σαν τον ζερζεβουλη


ρε τι τραβαμε οι σατανιστες με την γκαρνταρομπα μας...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ή εγω, που εγινα σαν αραπης με εναμισυ μπανιο (να σας μαθω το ξορκι αμα θελετε) και με κοιτουν στον δρομο σαν τον ζερζεβουλη

πες το ξορκι ρε τζωνυ, γιατι ειμαι κι εγω του βουνου κι εχω να δω θαλασσα χρονια... που να μαυρισω οταν δε με βλεπει ο ηλιος. και φοραω μαυρα και ο ιδιος ειμαι ασπρος σαν πτωμα! [το εκρου του νεκρου που λενε!]

λίλιθ εκφραζεις πολυ καλα ενα μερος της ολης φιλοσοφιας του ακραιου ηχου μας! γ*μ* το, εγω γιατι δεν μπορω να εκφρασω τοσο γαματα τις σκεψεις μου;!ακριβως το ιδιο, βεβαια για διαφορετικους μαλλον λογους, προσπαθω να πετυχω κι εγω. μεχρι και στη δουλεια μαυρα φοραω, και με ρωτανε ολοι αν πενθω. πενθω για τις δικες σας χαμενες ψυχες αβουλα οντα!

συμβαν:
φοραω στο λαιμο μου ενα κρανιο πουλιου [το βρηκα σε μια παραλια, δεν του το πηρα με το ζορι!]. anyway, οταν ειχα παει στο μαγαζι με τις χανδρες και τα λοιπα μπιχλιμπιδια για να το περασω σε ενα κρικακι και να παρω δερματινο κορδονι, την ωρα που η πωλητρια, αταραχγη εντελως με το καρνιο, μετραγε την περιφερεια του λαιμου μου [!] μια κυρια με ρωτησε τι ειναι αυτο που θελω να κρεμασω. το και το ειναι!
απαντηση:
-"και δε βαζεις κανα σταυρο αγορι μου, να σε φυλαει ο θεουλης; τοσα διαολια κυκλοφορουν!"
-"εγω δεν πιστευω ουτε στο θεο ουτε στο διαβολο. ση φυση και στον ανθρωπο μονο."
-"ναι, ε; και τον ανθρωπο ποιος τον εφτιαξε;"

την διεκοψε κομψα ο ιδιοκτητης που με ξερει και μηραζομαστε τις ιδιες πεποιθησης, αλλιως θα της εδιχνα φοτο του τζωνυ, να δει διαολια!!!


τεσ'πα χ****καμε γι' αυτους τους κολλημενους...

dying, λογω του καινουργιου δισκου των maiden δε με παιρνει ο υπνος. σκεψου κατι εσυ, αλλιως βαλε "χριστιανισμος vs. αρχαιο πνευμα" !!!
σε εμπιστευομαι ομως, εισαι μυαλο εσυ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

πες το ξορκι ρε τζωνυ, γιατι ειμαι κι εγω του βουνου κι εχω να δω θαλασσα χρονια... που να μαυρισω οταν δε με βλεπει ο ηλιος. και φοραω μαυρα και ο ιδιος ειμαι ασπρος σαν πτωμα! [το εκρου του νεκρου που λενε!]



"γυμνος και ξυπολητος στο βουνο"

μην το πεις, καντο!


quote:

αλλιως θα της εδιχνα φοτο του τζωνυ, να δει διαολια!!!



ποιανου τζωνυ?

εγω εχω φωτοστεφανο και μπορει να με παρεξηγουσε...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα σε όλους!

Θυμάμαι τον εαυτό μου και διάφορους φίλους όταν ζούσαμε την ζωή μας με βάση τα ακούσματα μας από metal και gothic. Νομίζαμε ότι για να είμαστε πιστοί σ' αυτά που δήλωνε η μουσική η χαρά θα πρέπει να είναι απούσα από την ζωή μας. Η εφηβία είναι αρκετά δύσκολη περίοδος και όπως υπέροχα το περιέγραψε και η λίλιθ το μαύρο ήταν το χρώμα της ζωής μας.

Αρκετά χρόνια αργότερα συνειδητοποίησα ότι ο εναγκαλισμός της αρνητικότητας σε κατατρώει και το μαύρο μπορεί να γίνει απλή καταστροφή χωρίς αναγέννηση. Η πραγματική ουσία της σκοτεινής μουσικής βρίσκεται στο αγκάλιασμα των δυνατοτήτων που είναι έμφυτες τόσο στο θάνατο όσο και στη ζωή. Αυτό είναι που μετατρέπει τη θλίψη του θανάτου, της αποσύνθεσης, και της απώλειας σε ελπίδα, χαρά, και ζωή.

Η σκοτεινή τέχνη προσφερει τη λύτρωση γιατί σου επιτρέπει να δεις ξεκάθαρα και τις δύο όψεις.

Εκεί που είμασταν παλιά ήταν η συνεχής κριτική για ένα ένα κόσμο που δεν αντάποκρίνεται στα ιδεατά πρότυπα μας.

Εδώ που είμαστε τώρα είναι η συνειδητοποίηση ότι σ'αυτόν τον κόσμο όλα είναι πιθανά.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 18:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λογω του καινουργιου δισκου των maiden δε με παιρνει ο υπνος

Εγώ να δεις .

Tell me what you can hear
And then tell me what you see
Everybody has a different way to view the world
I would like you to know, when you see the simple things
To appreciate this life it's not too late to learn

Από το Different Worlds


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 13:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, ίσως να είναι καλύτερο να σκεφτείς εσύ κάποια περαιτέρω επεξήγηση παρά εγώ.
Θα έχει μεγάλο νόημα για παράδειγμα αν εγώ βάλω κάτι το οποίο να μην σε εκφράζει?
Αν σκεφτείς οτι το topic είναι προσανατολισμένο προς το πως μερικά μουσικά είδη παρερμηνεύονται, πως αντιμετωπίζονται από κάποιες μερίδες ανθρώπων και την αντιπαραβολή τους με κάποιες παγιωμένες κοινωνικές αξίες, ίσως διευκολυνθείς.

Η επεξήγηση πχ "Χριστιανισμός vs αρχαίο πνεύμα" δε νομίζω πως θα είναι τόσο ενδεικτική του θέματος...

Φίλε μου A. Kircher, το κλειδί ενδεχομένως να βρίσκεται στο πως θα αντιμετωπίσεις το μαύρο ή έστω μια fothic ιδεολογία.
Αν την παρερμηνεύσεις, ίσως να σκεφτείς οτι πρέπει να περιφέρεσαι σαν την άδικη κατάρα, χωρίς καν να χαμογελάς και να κλαις όπου βρεθείς κι όπου σταθείς.
Αν την δεις ως μια ιδεολογία με την οποία μπορείς να "φλερτάρεις" κατανοώντας το νόημα της αλλά και το πως θα μπορούσε να σε εκφράσει κατά περιόδους ίσως να την βιώσεις καλύτερα αλλά και βαθύτερα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 01:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με αυτά που αναφέρεις καλέ μου Dying_Incubus.

Θέλω να τονίσω ακόμη ότι πρέπει να κρατούμε μια ισορροπία μέσα
μας, να μην αφηνόμαστε μέσα στο μαύρο...
Όποιος δέχεται το μαύρο, υποχρεωτικά δέχεται και το λευκό και
όλα τα χρώματα που περιέχει το λευκό.
Δε γίνεται να είσαι μόνο μαύρος, δε μπορείς να βυθιστείς μέσα στον
απόλυτο πόνο του μαύρου, αν δεν έχεις βιώσει την απόλυτη χαρά,
δε μπορείς να αναζητήσεις την κυριαρχία, αν δεν έχεις υπάρξει
υπόδουλος... δεν μπορείς να βρεις το μέτρο, δε μπορείς να εκφράσεις
το είναι σου, αν δεν το έχεις απλώσει προς κάθε πιθανή κατεύθυνση!

Θα σας αφιερώσω το παρακάτω κείμενο από το βιβλίο "Ο προφήτης" του
Kahlil Gibran:


"Η χαρά σου δεν είναι παρά η θλίψη σου χωρίς μάσκα.
Και το ίδιο πηγάδι, απ' όπου αναβρύζει το γέλιο σου ήταν πολλές φορές
γεμάτο με τα δικά σου δάκρυα.
Πώς μπορεί να είναι αλλιώς;
Όσο πιό βαθιά σκάβει η λύπη μέσα σου, τόσο πιό πολλή χαρά μπορείς να
χωρέσεις.
Δεν είναι το ποτήρι που γεμίζει με το κρασί σου εκείνος ο ίδιος
πηλός που ψήνονταν στο φούρνο;
Δεν είναι το λαούτο που γαληνεύει το πνεύμα σου το ξύλο που σκάψανε
μαχαίρια;
Όταν χαίρεσαι, κοίταξε βαθιά μες την καρδιά σου και θα δεις πως αυτό
που σε κάνει χαρούμενο είναι αυτό που κάποτε σε έκανε θλιμμένο.
Και όταν λυπάσαι, κοίταξε πάλι μες την καρδιά σου και θα δεις ότι
όντως κλαίς για αυτό που ήταν κάποτε η χαρά σου.
Μερικοί από εσάς λένε -η χαρά είναι μεγαλύτερη από τη θλίψη- άλλοι
λένε, -όχι, η θλίψη είναι πιό μεγάλη.
Εγώ όμως σας λέγω πως είναι αχώριστες.
Έρχονται πάντα και οι δυό μαζί και όταν η μία κάθεται μαζί σας στο
τραπέζι σας, να θυμάστε πως η άλλη κοιμάται στο κρεβάτι σας.
Αλήθεια, όλοι σας ταλαντέυεστε σαν τις ζυγαριές, πότε προς τη χαρά
και πότε προς τη λύπη.
Μόνο όταν είστε αδειανοί είστε ασάλευτοι και ζυγιασμένοι.
Όταν ο θησαυροφύλακας σας σηκώνει για να ζυγίσει το χρυσάφι και το
ασήμι του, τότε η χαρά ή η λύπη σας ανεβαίνουν ή πέφτουν."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 15:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου λίλιθ, έχεις δίκιο σ' αυτό που μόλις με το προηγούμενο μήνυμα σου ανέφερες.

Για να μπορέσεις να κατανοήσεις μια κατάσταση στο βάθος της, πρέπει να έχεις βιώσει και να κατανοήσει αντίστοιχα την αντίθετη της.
Όχι, δεν υπάρχει κανείς λόγος να εμμένεις στο μαύρο συνεχώς, πρέπει να περνάς και στο λευκό (και γενικότερα στα υπόλοιπα χρώματα) διαφορετικά το μαύρο θα σε καταβροχθίσει και θα μπεις σε άλλα μονοπάτια, (αυτο)καταστροφικά.

Για να αποκομίζεις ένα είδος γνώσης πρέπει να περνάς από διάφορα στάδια, να στροβιλίζεσαι μέσα σ' αυτά μαθαίνοντας ό,τι έχουν να σε διδάξουν.
Αλλά όχι να βαλτώσεις σ' αυτά...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 15:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
d.a. ακομα δεν μου απαντας στην κατηγορια οτι ο θεος ειναι σαδιστης... πιστεψε με, στο ατομο που θα καταφερει με επιχειρηματα να μου αποδειξει το αντιθετο, θα κοψω το χερι μου [για να μην πω τπτ αλλο] και θα του το δωσω να το ταριχευσει να το βαλει στον τοιχο του!

εχω την εντυπωση οτι ουτε καν διαβασες τι εγραφα....ακου ο θεος ειναι σαδιστης.για ποιον μιλας φιλε μου ?
νομιζεις οτι ειναι ενας σαν και εμας,σε συνηθειες,παθη,επιθυμιες κτλπ ?
ειναι κατι το τοσο διαφορετικο που ειναι αστειο να το κοσμεις με επιθετα που ταιριαζουν στους ανθρωπους.

Λιλιθ και Α.Kircher

ο θανατος πιστευω οτι ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο τον σατανα,διοτι ο θανατος μπορει να βρει και τον σατανα,αν υποθεσουμε οτι ειναι καποια υπαρκτη οντοτητα.
μου αρεσε η αποψη περι που death metal και της "επαναστασης".αυτοι ομως ειναι αυτοι που οπως και ενας φιλος μου ελεγε {και το εκανε και στιχο σε τραγουδι} "φτηνοι επαναστατες της στιγμης".


quote:
πραγματι εμενα τουλαχιστον, αν και ειμαι αντικοινωνικος και δρω κυριως παρασκηνιακα, μου αρεσει να ξεχωριζω, κι ας αγγιζω τα ορια του εκκεντρικου καμια φορα. μαλιστα πολυ που δεν ξερουν το ονομα μου, με αποκαλουν "το παιδι που γρυλιζει", καθως συχνα, ενα warcry μουβγαινει ως η καλυτερη απαντηση, και φοραω μαυρα, μεχρι να βρω κατι πιο σκουρο. ["-ψυχακια, φορας μαυρα καλοκαιριατικα;" -"ναι ρε τρεντα. χασου απο μπροστα μου μη σε θυσιασω!"]

ε ?
ουτε μια φορα στην ζωη μου δεν σε εχω δει με μαυρο τζιν

γιατι ολοι φορατε μαυρα οτα νιωθετε καπως ?
εγω ολη μου την ζωη φοραω μαυρα,καφε και πρασσινα {σκουρα πρασσινα} ειναι τα αγαπημενα μου χρωματα.αλλα και full μαυρα να φοραω δεν μοιαζω με μεταλα.
αν και το μαυρο και ασπρο δεν ειναι χρωματα,αλλα χρωματικη απουσια πιστευω οτι ο καθενας τα φοραει για διαφορετικο λογο.
ο κλεφτης για παραδειγμα τα φοραει για να μην φαινεται στο σκοταδι.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 17:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ουτε μια φορα στην ζωη μου δεν σε εχω δει με μαυρο τζιν

1ον: αχεμ...... γκουχ γκουχ....

ΒΛΑΚΑ! you blew our cover!!!

2ον: την περασμενη βδομαδα μου εκανες διαλεξη επειδη φορεσα μαυρη βερμουδα χωρις να εχω μαυρισει, λες και με νοιαζει τι θα πουν τα τρεντια γυρω μου! και με μαυρο τζιν με εχεις δει αλλα απο παρατηρητικοτητα σκιζεις!!!


...και μετα απο αυτο το ευχαριστο διαλειμμα:

το οτι μου αρεσει να φοραω μαυρο, οσον αφορα εμενα προσωπικα παντα, δε σημαινει οτι ειμαι και μαυροψυχος!
ειμαι χαβαλες αι μου αρεσει να το ριχνω εξω, αλλα δε μπορω να γινω και χαζοχαρουμενος σαν αυτους που βλεπω καθε μερα και τα γραφουν ολα.... εκει που δεν πιανει το μελανι.

το 70% των συναισθηματων μου ημερισιως ειναι λυπη, ασχετως το τι εξωτερικευω. δε θα πεσω και στα ναρκωτικα, αλλα θλιβομαι βλεποντας την γυρω μου κατασταση, και γι' αυτο προσπαθω να ξεχωρισω... και να σωσω και αλλους μαζι μου.


πεθαμενε, μηπως να βαζαμε "το μαυρο χρωμα ως τροπος ζωης";

αν και ξεφυγαμε λιγο.

ο σκοπος οτυ τοπικ ηταν να συζτησουμε σχετικα με την συγκρουση χριστιανισμου και αρχαιου κοσμου... αχταρμας... και μεσα σ'ολα τ'αλλα η ισπανια μας πηρε τα σωβρακα!!! δευτεραθλητες σου λεει...


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 00:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντύνομαι στα μαύρα:
Μαύρο, το χρώμα της κυριαρχίας, το χρώμα του πένθους, το χρώμα της
σοβαρότητας, το χρώμα της ιεροτελεστίας, το χρώμα της επισημότητας...
Το μαύρο είναι απουσία χρώματος, είναι μινιμαλιστικό, απόλυτο.
Ντύνομαι στα μαύρα όταν θέλω να είμαι ΕΓΩ και αυτό το ΕΓΩ να είναι
σκέτο, ανόθευτο...

Δε θέλω να παρασύρω με τα χρώματα, γιατί κάθε χρώμα κάτι συμβολίζει,
άρα ίσως κάτι αποκαλύπτει, το γαλάζιο την ανεμελιά, το κόκκινο το
πάθος, το λευκό την αγνότητα, το κίτρινο την εξωστρέφεια κλπ...

Ενώ το μαυρό... αχ το μαύρο! Τότε είμαι μόνο ΕΓΩ και αυτό το ΕΓΩ
μπορεί να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα μυστηρίου, να είναι ότι θέλω...

Μέσα στο μαύρο είμαι ένας κυρίαρχος. Μπορώ να επιλέγω, το ΕΙΝΑΙ μου
ανεπηρέαστο δε χρειάζεται να υπακούσει σε νόμους, που άλλα χρώματα
το καθυποτάσσουν.

Με το μαύρο, υπάρχει μόνο ένα πρόσωπο και έτσι αυτό το πρόσωπο γίνεται
ξαφνικά πολύ σημαντικό. Το βλέμμα στέκεται σε αυτό το πρόσωπο και
αυτό το πρόσωπο τότε μετασχηματίζεται σε μια πύλη...

Αχ! το μαύρο, πόσα δεν αποκαλύπτει, πόσο ενεργοποιεί τη φαντασία...

Αχ! το μάυρο, το χρώμα που ντύνει ένα βασιλιά, έναν ιερέα... το χρώμα
της ψυχής, μόλις αγγίζει τον κόσμο της ύλης, ενώ ακόμη ΕΙΝΑΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 05:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο σκοπος οτυ τοπικ ηταν να συζτησουμε σχετικα με την συγκρουση χριστιανισμου και αρχαιου κοσμου...

Αγαπητοί φίλοι,
τι θα λέγατε να το συζητάγαμε το παραπάνω στα πλαίσια της σκληρής μουσικής;

Ιδιαίτερα που στα τελευταία χρόνια στο metal τον σατανισμό τον έχει αντικαταστήσει ο παγανισμός. Συγκροτήματα από την Ευρώπη και όχι μόνο στρέφονται στις αρχαίες προ-χριστιανικές λατρείες όχι μόνο για να εμπευστούν μουσικά αλλά και και για να βρούν μιά καινούργια ιδεολογία και κοσμοθεωρία.

Τι αντιπροσωπεύει αυτή η αλλαγή σε πνευματικό αλλά και κοινωνικό επίπεδο;
Μήπως έχουμε εξιδανικεύσει χωρίς λόγο το παγανιστικό παρελθόν μας και έχουμε δαιμονοποιήσει τον χριστιανισμό ως αιτία όλων των σύγχρονων κακών ή μήπως το προ-χριστιανικό παρελθόν κρύβει μια καινούργια αφετηρία για το μέλλον;
Έρχεται το τέλος του χριστιανισμού ως κυριαρχούσα κοσμοθεωρία στο δυτικό κόσμο;

Απλά μια ιδέα.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 09:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, αν το topic μετονομαστεί σε "το μαυρο χρωμα ως τροπος ζωης", παρόλο που θα είναι ένα ενδιαφέρον θέμα, θα πρέπει να μεταφερθεί και σε άλλη Κατηγορία καθώς η συνάφεια του με τον Μύθο & Θρησκεία δεν θα είναι μεγάλη...

Ίσως να μπορούσαμε να προσθέσουμε μια επεξήγηση του τύπου "η σύγκρουση του Χριστιανισμού με τον αρχαίο κόσμο μέσα από τη μουσική" ή κάπως έτσι.
Προσωπικά θεωρώ πως είναι πολύ σωστή η παρατήρηση αλλά κι η κατεύθυνση που προτείνει ο φίλος A. Kircher!

Τι λες λοιπόν κι εσύ?
Όχι τίποτα άλλο αλλά το έχουμε καθυστερήσει λιγάκι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy