ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ - ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 11:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρήκα ένα κείμενο στο Ιντερνέτ με μια εξής παράξενη για τα κοινά , τουλάχιστον επίσημα παραδεκτά δεδομένα ιστορία.

Τίποτε το ιδιαίτερο δεν υπάρχει στην παρακάτω ιστορία- τέτοιες υπάρχουν χιλιάδες και χιλιάδες.
Ίσως και πολύ περισσότερες, απ’ όσο μπορούμε να φανταστούμε.

Απλά την παραθέτω ως παράδειγμα και αφορμή για να προκληθεί η συζήτηση.

Με προβλημάτισε πολύ για να είμαι ειλικρινής.
Με προβλημάτισε, διότι ξέρω, ότι το φαινόμενο του ερωτικού τριγώνου, για να μην πούμε και τετραγώνου - πήρε πια μεγάλες διαστάσεις μέσα στην κοινωνία, ασχέτως αν δεν δηλώνεται ανοικτά.

Μήπως έχει γίνει τρόπος ζωής πια?

Προσωπικά δεν θα εκφράσω εδώ καμιά γνώμη- θα ήθελα ο καθένας από εσάς να τοποθετηθεί για να φανεί- ποια είναι η γενική στάση έναντι του συχνού πια γεγονότος αυτού υπό την μορφή, που αυτό παρουσιάζεται εδώ.

Μεταφέρω λοιπόν ένα απόσπασμα του κειμένου, που έχω διαβάσει :

« Τον έλεγαν Αλέξανδρο.
Τον έχω δει κάμποσες φορές στις παρέες με τους κοινούς μας φίλους.
Έδινε την εντύπωση ενός έξυπνου και ευαίσθητου ανθρώπου.
Λοιπόν, επειδή, δεν ξέρω γιατί, αλλά τον συμπάθησα πολύ, αποφάσισα να τον καλέσω στο σπίτι μου.

Ο Αλέξανδρος ήρθε συνοδευόμενος από δύο όμορφες γυναίκες.
Αμέσως παρατήρησα την ιδιαίτερη θερμή στάση αυτών των γυναικών προς αυτόν, η καθεμιά σαν να ήταν έτοιμη να δώσει τα πάντα γι’ αυτόν.
Ήταν ολοφάνερο, ότι και οι δυο τον αγαπούσαν και δεν το έκρυβαν άλλωστε.

Βέβαια, μεταξύ των γυναικών υπήρχε κάποιας μορφής ψυχρότητα, αλλά προς τον Αλέξανδρο η καθεμιά ήταν πολύ διαφορετική.

Παρ’ όλο που αυτό είναι ασυνήθιστο (?) για τον δυτικό πολιτισμό, αλλά δημιουργούνταν η εντύπωση, ότι αυτοί οι τρεις ως σύνολο αποτελούν κάτι το όμορφο και ξεχωριστό.

Έβλεπα μπροστά μου ένα ερωτικό τρίγωνο με όλους τους συμμετέχοντες παρόντες.

Πιάσαμε κουβέντα και του έθεσα την ερώτηση - αν μπορεί ο άνδρας να αγαπά κάμποσες γυναίκες ταυτοχρόνως.

Ο Αλέξανδρος γέλασε και μου είπε, πως βρίσκεται ακριβώς σ’ αυτήν την κατάσταση.

- Και πως ζείτε όλοι μαζί?- τον ρώτησα.

- Στον κάθε άνδρα υπάρχει η εσωτερική γυναίκα, την οποία αυτός αναζητά απ’ έξω,- μου είπε . – Είχα κάμποσες γυναίκες και η καθεμιά ήταν κάποιο κομμάτι της εσωτερικής γυναίκας μου.
Όταν χωρίζαμε, ένιωθα, ότι κάτι χάνω.
Πάντα ήθελα να τις ενώσω και να νιώσω την αγάπη ταυτοχρόνως προς την καθεμιά.
Δεν ξέρω πως συμβαίνει αυτό, αλλά έχω την αίσθηση, ότι η εσωτερική μου γυναίκα
παρουσιάζεται μπροστά μου κάθε φορά με πολλές μορφές.
Πιθανώς αυτή θέλει να δω σε κάθε γυναίκα, που συναντώ στην ζωή μου, ότι
όλες αυτές είναι Αυτή ως σύνολο.

- Και τι λένε περί αυτού οι γυναίκες, που ζούνε μαζί σας?


- Κατά την γνώμη μου αυτές προσπαθούν να σκέφτονται λιγότερο γι’ αυτά τα πράγματα και περισσότερο να αισθάνονται.
Τσακώνονται καμιά φορά μεταξύ τους, αλλά τελικά τα καταφέρνουν να είναι φίλες και είμαστε όλοι μαζί μια χαρά.
Ρωτήστε τις ίδιες.

Οι δυο γυναίκες γέλασαν, αλλά την συζήτηση συνέχισε μόνον η μία- η Όλγα.

- Ξέρετε,- μου είπε,- ίσως ο Αλέξανδρος απλά με έπεισε, ίσως έτσι είναι πράγματι.
Νιώθω, ότι είμαι μέρος του.
Στην αρχή προσπάθησα να απομακρυνθώ από τέτοιου είδους σχέση, αλλά δεν τα
κατάφερα τελικά.
Τον αγαπώ και ξέρω, ότι μ΄ αγαπάει κι΄ αυτός.
Βλέπω, πως αυτός δεν θέλει να μπει στην δοκιμασία επιλογής μιας μόνο από μας
τις δυο και πιθανώς να έχει δίκαιο.
Ίσως ο άνδρας μπορεί καλλίτερα να νιώσει το σύνολο στις γυναίκες, που αγαπά,
παρά η γυναίκα στους άνδρες.
Μπορεί εδώ να υπάρχει και κάτι το πολύ βασικό, που εγώ δεν καταλαβαίνω ως το τέλος.
Εμένα και την Ειρήνη – είπε , κοιτώντας την άλλη γυναίκα,- μας ενώνει η αγάπη μας των δυο μας προς τον Αλέξανδρο.
Ίσως ακριβώς λόγω του άνδρα, που αγαπάμε και οι δυο- μας δίνεται η ευκαιρία να κατανοήσουμε καλλίτερα η μια την άλλη, ίσως και να αγαπηθούμε πραγματικά μεταξύ μας.

Η Ειρήνη κούνησε το κεφάλι, σαν να επιβεβαίωνε τα ειπωθέντα, αλλά δεν είπε τίποτε .
Μιλούσαν μόνο τα μάτια της.
Μάτια γυναίκας, που αγαπάει.»

**********************************************


Αυτή είναι λοιπόν η ιστορία, που έχω διαβάσει.

Παράκληση να αποφεύγονται οι συνηθισμένες εκ της κεκτημένης ταχύτητας τυχόν προσωπικές επιθέσεις και σχόλια ορισμένων «θερμόαιμων» και να μην ταυτίζεται ο αναφέρων το περιστατικό με το θέμα, ως ο προπαγανδίζων αυτό.

Εδώ υπάρχει ένας προβληματισμός:

Το σύνολο των μελών της κοινωνίας μας επισήμως δεν αποδέχεται τα φαινόμενα αυτά και τα καταδικάζει με όλα τα μέσα που διαθέτει - ( το φαίνεσθαι).

Ένα πολύ μεγάλο μέρος του κοινωνικού συνόλου, που επισήμως καταδικάζει το φαινόμενο αυτό- ανεπισήμως ταυτόχρονα επιδίδεται ακριβώς σ’ αυτό το «σπορ» με όλα τα μέσα που διαθέτει - ( το πράγμασιν είναι ).

Η αυστηρή προς αυτά κοινωνία αποφεύγει επιμελώς να ασχοληθεί εκτεταμένα με το ενδογενές πρόβλημά της ( τελικά είναι όντως πρόβλημα ? ) – γιατί αποφεύγει?

Μήπως με την έρευνα αυτή θα φανεί πια είναι και θα θιγεί η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας ?
Μήπως εδώ ισχύει ο κανόνας του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού-(αυτή τη φορά του μουλωχτού δημοκρατικού συγκεντρωτισμού) - η πλειοψηφία έχει δίκαιο και επικρατεί, όπως στα πολιτικά κόμματα?

Αν επικρατεί- τότε γιατί δεν πανηγυρίζει ανοικτά για την επικράτησή της η πλειοψηφία, ενώ στις άλλες πολιτικές (που είναι εξ ορισμού κοινωνικές) εκδηλώσεις- γίνεται το σώσε?

Γιατί προτιμάται η οδός μόνον του «φαίνεσθαι» και όχι η οδός ΚΑΙ του «φαίνεσθαι» ΚΑΙ του «είναι» ?


Τελικά τι είναι η τιμιότητα?

Ποιος ορίζει την τιμιότητα?

Ποιος νομοθετεί και ποιος ποδοπατεί τα νομοθετήματα?

Απλή υποκρισία ?
Μία ακατανίκητη φυσική ανάγκη, περιοριζόμενη και καταδιωκόμενη για λόγους αυτοσυντήρησης μιας αφύσικα δομημένης κοινωνίας?
Κάτι άλλο?
Τέλος πάντων- τι?


Προσωπικά δεν εκφράζω εδώ καμιά γνώμη περί αυτού- δηλώνω σκόπιμα ουδέτερος για λόγους συζήτησης.

Τα σχόλια : υπέρ η κατά η ουδέτερα - δικά σας.

Παράκληση να αποφεύγονται οι ύμνοι και οι καταδίκες.

Ο καθένας ψύχραιμα, νηφάλια και αντικειμενικά ας τοποθετηθεί και εκφράσει την γνώμη του- ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ την γνώμη του άλλου.

Να δούμε από κοινού ποιο συμπέρασμα θα προκύψει από αυτήν την συζήτηση.



ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 14:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ DIOSTAS ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΤΡΙΓΩΝΟ ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ , ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΠΟΥ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ, ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ.
ΕΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΙΓΩΝΟΥ ΔΗΛΑΔΗ, ΟΧΙ ΑΠΛΟΣ ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑΜΠΟΥ, ΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΟΜΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .

ΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕ ΜΑΣ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ (ΕΥΤΥΧΩΣ) ΟΥΤΕ ΠΟΙΝΙΚΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 14:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο φίλος ellovos έγραψε:

quote:
ΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕ ΜΑΣ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ (ΕΥΤΥΧΩΣ) ΟΥΤΕ ΠΟΙΝΙΚΑ.

Φίλε μου- η στάση μου στο θέμα αυτό είναι δεδομένη εξ αρχής- ουτε εξυμνώ το φαινόμενο, ούτε το καταδικάζω.

Ψάχνω την ΑΙΤΙΑ- αυτή με ενδιαφέρει, διότι χωρίς αυτήν δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω το φαινόμενο.

Περί θρησκείας?

Μα το φαινόμενο αυτό ήταν ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΕΠΟΧΕΣ- ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΓΟΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ.

Και υποθέτω, πως θα υπάρξει και με την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Υποθέσεις κάνω- και αποφεύγω να πάρω θέση ούτε υπέρ, ούτε κατά.

Περιμένω τις καταθέσεις και των υπολοίπων.


ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 18:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΓΚΙΑ o Aλέξανδρος, ε? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 18:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ μπέρδεμα κατάσταση βρε παιδιά. εδώ δεν μπορούμε να συννενοηθούμε δύο πόσο μάλλον τρεις ή και περισσότεροι

πάντως το θέμα χρίζει διευρεύνησης γιατί:

πες ότι αγαπάς το ίδιο δύο πρόσωπα και κοινή συνενέση αποφασίζεται να ζήσετε όλοι μαζί. ΟΜΟΡΦΑΑΑΑ. λέμε τώρα πως ναι μεν εσύ αγαπάς αυτά τα δύο πρόσωπα αλλά αυτά τα δύο δεν αλληλοαγαπιούνται. έτσι έστω ότι κάθε ένα από αυτά τα δεύτερα αγαπάει εσένα αλλά εξίσου αγαπάνε και από άλλο έναν.
με παρακολουθείται; πόσοι γίναμε; 5 ζωή νά'χουμε!!!!
άντε τώρα να συνεννοηθούν 5 σ'ένα σπίτι. και να μην το χοντρίνω το πράγμα γιατί τότε θα φτάσουμε στην επιθυμητή σε όλους ουτοπία που όλοι αγαπάνε όλους, όλοι είμαστε μια μεγάλη οικογένεια και τρέχα γύρευε!!

σοβαρά όμως τώρα πιστεύω, πως μια τέτοια σχέση μπορεί να βολέψει για ένα μικρό διάστημα, αλλά οι άνθρωποι δεν είμαστε ώριμοι ακόμα να αντέξουμε για πολύ σε μια τέτοια κατάσταση. γιατί ναι μεν ο μάγκας Αλέξανδρος μπορεί να βρήκε τις γυναίκες που τον συμπληρώνουν, που του ολοκληρώνουν την εσωτερική του γυναίκα (α ρε ατιμούλη Αλέξανδρε, πως τα λές, πως τα λες )όμως παρόλο που τις αγαπάει δεν νοιάζεται αρκετά γι'αυτές.

quote:
Κατά την γνώμη μου αυτές προσπαθούν να σκέφτονται λιγότερο γι’ αυτά τα πράγματα και περισσότερο να αισθάνονται. Τσακώνονται καμιά φορά μεταξύ τους, αλλά τελικά τα καταφέρνουν να είναι φίλες και είμαστε όλοι μαζί μια χαρά
(εύγε αγόρι μου, τις βρήκες και αστροπελέκια. Όσο λιγότερο σκέφτονται τόσο το καλήτερο για την ολοκλήρωση της εσωτερικής σου γυναίκας)
βλέπει πως οι συντρόφισές του δεν περνάνε και ζάχαρη αλλά φτάνει που τα βρίσκουνε!

ήθελα να'ξερα αν αυτή η εσωτερική του γυναίκα εξελιχθεί ως προσωπικότητα μήπως θα χρειαστεί και καμοιά τρίτη έτσι για συμπλήρωμα;;

τέλος πάντων, πιστεύω πως όλοι κάποια στιγμή έχουμε βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να διαλέξουμε ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που αγαπούσαμε. ξέρω πως είναι δύσκολο, μακάρι να μπορούσαμε πραγματικά να συμβιώσουμε περισσότεροι, αλλά δυστηχώς δεν είμαστε τόσο εξελιγμένοι για να επιβιώσουμε σε μια τέτοια κατάσταση. σνιφ σνιφΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 19:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να δω τον Αλέξανδρο αν τον άφηνε η Ειρήνη… και η Όλγα του έλεγε ότι θέλει να συμπληρώσει και να ολοκληρώσει τον εσωτερικό της άντρα και έτσι φώναζε το Βαγγέλη, το Μήτσο και τον Μπάμπη.

Πως θα του φαινόταν ;

Θα είχε την ίδια χαλαρότητα ;


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 19:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά!

Λογικότατα όλα αυτά- και γω το λέω!

Το ερώτημα είναι : ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΩΤΙΚΑ ΤΡΙΓΩΝΑ, ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, ΠΕΝΤΑΓΩΝΑ, ΕΞΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ... ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ...

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

Όλοι μας ξέρουμε, ότι η διατήρηση αυτών των σχημάτων είναι δύσκολη υπόθεση- αλλά ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ?

Εντάξει, μαγκιά ο Αλέξανδρος...

Το θέμα δεν είναι ο Αλέξανδρος και ο κάθε Αλέξανδρος η Μπάμπης η Μήτσος η Κίτσος.

Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 19:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλα ρε diosta πες μας και εσύ τη γνώμη σου! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 20:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου γνώμη ήδη υπάρχει.

Δεν θα ξεκινούσα αυτό το θέμα, αν δεν θα είχα γνώμη περί αυτού.

Θα την πω όμως στο τέλος.

Πρώτα ας ακουστούν όσο περισσότερες γίνεται απόψεις.

Το θέμα μόλις άνοιξε... έχει πολλές εκπλήξεις...

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 00:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά....

Αν δεν συναντήσεις το άλλο σου μισό... την αδελφή σου ψυχή (το μισό πορτοκάλι που λένε και οι Κινέζοι), που θα σε συμπληρώνει απόλυτα, μία ζωή θα ψάχνεσαι....

Είτε είσαι μόνος, είτε κάνεις παράλληλες σχέσεις, πάντα βαθιά μέσα σου θα αναζητάς την ίδια με σένα «ουσία».... για να νιώσεις ολοκληρωμένος !

Και αν τη βρεις... δεν θα υπάρχει τίποτε άλλο.... Δε θα βλέπεις μπροστά σου... μόνο αυτό το άτομο, που θα είναι τα ΠΑΝΤΑ για σένα εδώ στη γη....



Φιλικά, www.greekastrology.gr


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 01:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβει κανείς την τραγωδία των γήινων συνθηκών- ας αναλογιστεί το εξής:

- όσο πολύπλοκη είναι η προσωπικότητά σου- τόσο πιο δύσκολα βρίσκεις το άλλο σου μισό.
Βρήσκεις το πολύ τέταρτα η άσχετα τρόπος ειπείν συμπληρώματα.
- βρίσκεται το άλλο σου μισό επιτέλους
- το εντοπίζεις στο δεύτεο ήμισυ της ζωής
- είσαι και είναι σε διαφορετικές πια οικογένειες
- ολοι οι νόμοι είναι εναντίον
- οι υποχρεώσεις και οι δεσμέυσεις σε κάνουν να το κοιτάς απο μακριά
- τα καλλίτερα χρόνια της νιώτης του άλλου σου μισού τα γέυτηκαν οι άλλοι, που δεν είχαν ούτε το δικαίωμα, ούτε το άξιζαν.
- σου μένουνε μόνο τα κόκαλα...

Περιμένω άλλες τοποθετήσεις, το θέμα μόλις άρχισε...

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 03:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ήταν ο διάβολος με την μορφή μικρού κοριτσιού που λέει στον Ιησού ... στον "τελευταίο πειρασμό" του Καζατζάκη

"υπάρχει μόνο μία Γυναίκα στον κόσμο" ...

ε μερικές φορές της αρέσει να παρουσιάζεται και με δύο πρόσωπά

quote:
Ψάχνω την ΑΙΤΙΑ- αυτή με ενδιαφέρει, διότι χωρίς αυτήν δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω το φαινόμενο.

ρώτα την...!!

Γιώργος
hail to the goddess


Edited by - Γιώργος on 06/09/2006 03:59:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 10:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους,

quote:
τα καλλίτερα χρόνια της νιώτης του άλλου σου μισού τα γέυτηκαν οι άλλοι, που δεν είχαν ούτε το δικαίωμα, ούτε το άξιζαν.
- σου μένουνε μόνο τα κόκαλα...

όπως όλοι ξέρουμε πολύ καλά η κάθε επιλογή που κάνουμε στη ζωή μας έχει και ένα κόστος . αν διαλέξαμε να συνδεθούμε με άτομα που δεν μας κάλυπταν 100% δεν πρέπει να τους χρεώνουμε για αυτή μας την επιλογή. το αν άξιζαν ή όχι να γευτούν τα καλήτερά μας χρόνια αυτό το κρίναμε εμείς πρωταρχικά, όταν αποφασίσαμε να τους τα χαρίσουμε.
πρέπει πάντα να αναλαμβάνουμε τις επιπτώσεις των πράξεών μας φίλοι μου.
τώρα αν βρεθούμε σε μια τέτοια φάση που περιγράφει ο diostas καλό θα είναι πριν πράξουμε να σκεφτούμε τις επιπτώσεις που θα έχει η απόφασή μας στους γύρω μας, που επαναλαμβάνω δεν φταίνε για τις δικές μας λανθασμένες επιλογές.
αν λοιπόν πιστεύουμε πως μπορούμε να αντέξουμε τον πόνο που θα προκαλέσουμε στους τρίτους, τότε προχωράμε προς την ολοκλήρωσή μας με το άλλο μας μισό. αν όμως το βάρος του πόνου θα είναι ασύκωτο για την ψυχή μας τότε θα πρέπει να αρκεστούμε σε μια πιο πλατωνική σχέση με το μισό μας έστω και αν αυτή η σχέση δεν θα μας ολοκληρώση απόλυτα.
το βασικό όμως είναι επαναλαμβάνω να μην χρεώνουμε άλλους για τις δικές μας επιλογές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 12:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maraT έγραψε κάτι:


quote:
αν λοιπόν πιστεύουμε πως μπορούμε να αντέξουμε τον πόνο που θα προκαλέσουμε στους τρίτους, τότε προχωράμε προς την ολοκλήρωσή μας με το άλλο μας μισό. αν όμως το βάρος του πόνου θα είναι ασύκωτο για την ψυχή μας τότε θα πρέπει να αρκεστούμε σε μια πιο πλατωνική σχέση με το μισό μας έστω και αν αυτή η σχέση δεν θα μας ολοκληρώση απόλυτα.
το βασικό όμως είναι επαναλαμβάνω να μην χρεώνουμε άλλους για τις δικές μας επιλογές.

Είναι μια λογική άποψη.
Στέκει και περπατάει.
Μόνο να μην ξεφύγουμε απο το κυρίως θέμα: το ερωτικό τρίγωνο είνα αγάπη η όχι?
Να απαντηθούν τα ερωτήματα, που υπάρχουν ως προβληματισμός στην αρχή του θέματος( αρχικό ποστ)

Η συζήτηση και η αναζήτηση απαντήσεων συνεχίζεται...




ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Edited by - Diostas on 06/09/2006 12:52:02

Edited by - Diostas on 06/09/2006 12:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 12:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και από εμένα.
Το συναίσθημα δεν μπορείς να το περιορίζεις -ντε και καλά- σε έναν άνθρωπο.Είτε αυτό είναι οργή,είτε τρυφερότητα,είτε αγάπη. Μια έκφραση των συναισθημάτων γίνεται και μέσω της σεξουαλικότητας.

Προσωπικά,η ταυτόχρονη συνεύρεση δεν μου έχει πει πολλά,προτιμώ μία παρτενέρ.


quote:
Αν δεν συναντήσεις το άλλο σου μισό... την αδελφή σου ψυχή (το μισό πορτοκάλι που λένε και οι Κινέζοι), που θα σε συμπληρώνει απόλυτα, μία ζωή θα ψάχνεσαι....

Είτε είσαι μόνος, είτε κάνεις παράλληλες σχέσεις, πάντα βαθιά μέσα σου θα αναζητάς την ίδια με σένα «ουσία».... για να νιώσεις ολοκληρωμένος !

Και αν τη βρεις... δεν θα υπάρχει τίποτε άλλο.... Δε θα βλέπεις μπροστά σου... μόνο αυτό το άτομο, που θα είναι τα ΠΑΝΤΑ για σένα εδώ στη γη....



Η δική μου άποψη σε αυτό που λες φίλη karma είναι πως παρ'όλο που θεωρώ πως βρίσκομαι με το άλλο μου μισό και νιώθω ολοκληρωμένος, καταστάσεις,χρονικές περίοδοι και πρόσωπα στη ζωή μου, μου έχουν "ξυπνήσει" πολύ όμορφα και τρυφερά ερωτικά συναισθήματα. Πιστεύω πως ο Ερωτας είναι η ουσία της ζωής.Προς τι η άρνηση των συναισθημάτων που τον συνοδεύουν?

Οσο για το παράδειγμα του Diostas,ίσως είναι λεπτά τα όρια μεταξύ αγάπης και εξάρτησης για ψυχολογικούς λόγους. Νομίζω πως σε μια οποιαδήποτε σχέση υπάρχει αγάπη όταν τα εμπλεκόμενα μέλη τη δίνουν σε όλους και τη δέχονται από όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 13:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους,
quote:
Το ερώτημα είναι : ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΩΤΙΚΑ ΤΡΙΓΩΝΑ, ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, ΠΕΝΤΑΓΩΝΑ, ΕΞΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ... ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ...

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?


συμβαίνει πως αντί να κοιτάξουμε να τα βρούμε με τον εαυτό μας, να τον αγαπήσουμε, να τον εξελίξουμε και να τον φτάσουμε σε ένα σημείο έτσι ώστε να μπορούμε να ζούμε καλά μαζί του, ψάχνουμε δεκανίκια σε άλλους. και όσο μεγαλύτερο το εσωτερικό κενό, τόσο περισσότερα δεκανίκια χρειαζόμαστε.

την έννοια της αδελφής ψυχής την δέχομαι και εγώ, αλλά πιστεύω ότι είναι μία. όσο πιο καλά γνωρίζουμε τον εαυτό μας, τόσο πιο εύκολο είναι να την αναγνωρίσουμε. δεν είναι όμως σίγουρο αν, και πότε θα την συναντήσουμε. ίσως ένα από τα μαθήματα που θα πρέπει να πάρουμε μερικοί σ' αυτή τη ζωή να είναι το πως να ζήσουμε χωρίς ή σε απόσταση από το άλλο μας μισό.
δεν δέχομαι όμως πως αυτό το άλλο μισό μπορεί να συμπληρωθεί από δύο τέταρτα
τώρα στην περίπτωση των πολύπλοκων γεωμετρικών σχημάτων, δεν αμφιβάλω πως κάποια από αυτά μπορεί να κρύβουν ένα μεγάλο βαθμό αγάπης και έρωτα. αλλά παρ' όλες τις καλές και αγαθές προθέσεις των συμμετεχόντων έχω την πεπόιθηση πως στο τέλος πάντα κάποια από τα μέλη των σχημάτων αυτών (αν όχι κι όλα)
καταλήγουν να γλύφουν πληγέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πίπης
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 15:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πίπης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραιο θεμα,εμενα μου αρέσουν πολύ τα τρίγωνα,έχω κάνει αρκετα και νομιζω οτι δεν εχουν σχεση με την αγαπη αλλα με το σεξ.ας πουμε ειναι πιο ωραιο να το κανεις με αλλες δυο παρα με μια γιατι η μια συμπληρωνει αυτα που δεν κανει η αλλη.σηγουρα λοιπον δεν ειναι θεμα αγαπης αλλα ικανοποιησης σεξουαλικης φισεως.

πιπηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nausika317
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 17:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nausika317  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη maraT:
quote:
δεν δέχομαι όμως πως αυτό το άλλο μισό μπορεί να συμπληρωθεί από δύο τέταρτα

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά στην περίπτωση που συζητάμε , φαίνεται ότι το "άλλο μισό" ή η "αδελφή ψυχή", έχει μάλλον πολυδιασπαστεί ,η είναι ανύπαρκτη, στο υποσυνείδητο του " Αλέξανδρου", ο οποίος, για να αναπληρώσει το κενό και την ανασφάλεια που του δημιουργεί αυτό, επιλέγει να ζεί με δύο γυναίκες - και αυτό το ονομάζει "αγάπη". Στην πραγματικότητα, είναι ανασφάλεια - είναι δύσκολο γι' αυτόν να ζεί και να διατηρεί ζωντανή και βιώσιμη μιά σχέση με ΕΝΑΝ άλλο άνθρωπο - και , επίσης , για να επιβεβαιώσει το εγώ του, πρέπει να έχει την "αγάπη" όχι μιάς, αλλά ΔΥΟ γυναικών ( αργότερα θα μπορούσαν να γίνουν και τρείς , γιατί όχι?)

Σίγουρα θα υποβόσκει και ανταγωνισμός ανάμεσα στις δύο αυτές γυναίκες, έστω κι αν εξωτερικά δεν φαίνεται, και θα προσπαθούν να τον ευχαριστήσουν περισσότερο η καθεμιά.

- Τώρα, αυτές οι γυναίκες γιατί κάθονται? Πολλές μπορεί να είναι οι ερμηνείες σε αυτό :

1) Η αισθάνονται οι ίδιες τόσο ανασφαλείς, που έχουν πιστέψει ότι δεν θα βρεθεί άνθρωπος να τις αγαπησει αποκλειστικά αυτές , και μόνο αυτές

2) Η έχουν κάποιες μαζοχιστικές τάσεις, αισθάνονται ότι πρέπει να " υπηρετούν" κάποιον και να υποβιβάζουν τον εαυτό τους μέσα από αυτή τη άνιση σχέση - γιατί, είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, ένας άνθρωπος να ικανοποιεί δύο ανθρώπους συγχρόνως, και στις σεξουαλικές , αλλά και στις ψυχολογικές και πρακτικές τους ανάγκες, ενώ παράλληλα "παίπνει και απο τις δύο.

Η
3) Είναι τόσο καλός στο σέξ ο τύπος, που δεν μπορούν να ξεκολλήσουν απ' αυτόν!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nausika317
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 17:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nausika317  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ωραιο θεμα,εμενα μου αρέσουν πολύ τα τρίγωνα,έχω κάνει αρκετα και νομιζω οτι δεν εχουν σχεση με την αγαπη αλλα με το σεξ.ας πουμε ειναι πιο ωραιο να το κανεις με αλλες δυο παρα με μια γιατι η μια συμπληρωνει αυτα που δεν κανει η αλλη.σηγουρα λοιπον δεν ειναι θεμα αγαπης αλλα ικανοποιησης σεξουαλικης φισεως.

πιπης


Φίλε Πίπη,
σεβαστή η αποψη σου, αλλά υποθέτω ότι μιλάς για ερωτικά και μόνον τρίγωνα, που δημιουργούνται και διαλύονται γρήγορα, για να υπάρχει και η ποικιλία, και να μη βαριόμαστε!!

Αλλιώς θα ηταν τα πράγματα, αν ζούσες συνέχεια με δύο γυναίκες και τραβούσατε και το ζόρι της καθημερινότητας μαζί - δυστυχώς αναπόφευκτο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτικά τρίγωνα και Αγάπη δεν μπορούν να συμβαδίζουν.Ερωτικά τρίγωνα και Ηδονή-Σέξ είναι πράγματα που τεριάζουν καλύτερα.Η αγάπη είναι συνυφασμένη με έννοιες όπως εμπιστοσύνη,συντροφικότητα,καρτερικότητα,κατανόηση,αλληλεγγύη,τιμιότητα και πίστη.Τα ερωτικά τρίγωνα εκτός από ευτελής ικανοποίηση εφήμερων σεξουαλικών ενστίκτων δεν μπορεί να είναι συνοδοιπόρος της ευγενούς Αγάπης.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ταιριάζουν αντί τεριάζουν".Με συγχωρείται για το εκ παραδρομής ορθογραφικό μου λάθος.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 21:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερωτικά τρίγωνα και Αγάπη δεν μπορούν να συμβαδίζουν.Ερωτικά τρίγωνα και Ηδονή-Σέξ είναι πράγματα που τεριάζουν καλύτερα.Η αγάπη είναι συνυφασμένη με έννοιες όπως εμπιστοσύνη,συντροφικότητα,καρτερικότητα,κατανόηση,αλληλεγγύη,τιμιότητα και πίστη.Τα ερωτικά τρίγωνα εκτός από ευτελής ικανοποίηση εφήμερων σεξουαλικών ενστίκτων δεν μπορεί να είναι συνοδοιπόρος της ευγενούς Αγάπης.

αψογη απαντηση
απολυτη ταυτιση ιδεων
δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο
ευγε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 14:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
CROWL26
Ερωτικά τρίγωνα και Αγάπη δεν μπορούν να συμβαδίζουν.Ερωτικά τρίγωνα και Ηδονή-Σέξ είναι πράγματα που τεριάζουν καλύτερα.Η αγάπη είναι συνυφασμένη με έννοιες όπως εμπιστοσύνη,συντροφικότητα,καρτερικότητα,κατανόηση,αλληλεγγύη,τιμιότητα και πίστη.Τα ερωτικά τρίγωνα εκτός από ευτελής ικανοποίηση εφήμερων σεξουαλικών ενστίκτων δεν μπορεί να είναι συνοδοιπόρος της ευγενούς Αγάπης.

Θα συμφωνήσω κι’ εγώ απόλυτα !!

Απλά ο κάθε τέτοιος τύπος βρίσκει δύο (ή τρία) αφελή θύματα και τους πουλάει παραμύθι για αγάπες, κενά, τέταρτα και ημιτόνια, για να κάνει τη δουλειά του.

Και μάγκας είναι αφού το καταφέρνει.

Αν ήταν έτσι, θα βρίσκαμε μια γυναίκα για να μας καλύπτει αισθηματικά, μια που να μας αγαπάει και να γίνεται χαλί, μια που να είναι turbo στο κρεβάτι, μια που να είναι έξυπνη για να διαβάζει τα παιδιά αύριο μεθαύριο, μια που να είναι εμφανίσιμη για τις βραδινές εξόδους κ.α.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι……………….


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 15:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σύνολο των μελών της κοινωνίας μας επισήμως δεν αποδέχεται τα φαινόμενα αυτά και τα καταδικάζει με όλα τα μέσα που διαθέτει - ( το φαίνεσθαι).

Ένα πολύ μεγάλο μέρος του κοινωνικού συνόλου, που επισήμως καταδικάζει το φαινόμενο αυτό- ανεπισήμως ταυτόχρονα επιδίδεται ακριβώς σ’ αυτό το «σπορ» με όλα τα μέσα που διαθέτει - ( το πράγμασιν είναι ).

Η αυστηρή προς αυτά κοινωνία αποφεύγει επιμελώς να ασχοληθεί εκτεταμένα με το ενδογενές πρόβλημά της ( τελικά είναι όντως πρόβλημα ? ) – γιατί αποφεύγει?

Μήπως με την έρευνα αυτή θα φανεί πια είναι και θα θιγεί η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας ?

Μήπως εδώ ισχύει ο κανόνας του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού-(αυτή τη φορά του μουλωχτού δημοκρατικού συγκεντρωτισμού) - η πλειοψηφία έχει δίκαιο και επικρατεί, όπως στα πολιτικά κόμματα?

Αν επικρατεί- τότε γιατί δεν πανηγυρίζει ανοικτά για την επικράτησή της η πλειοψηφία, ενώ στις άλλες πολιτικές (που είναι εξ ορισμού κοινωνικές) εκδηλώσεις- γίνεται το σώσε?

Γιατί προτιμάται η οδός μόνον του «φαίνεσθαι» και όχι η οδός ΚΑΙ του «φαίνεσθαι» ΚΑΙ του «είναι» ?

Απλή υποκρισία ?

Μία ακατανίκητη φυσική ανάγκη, περιοριζόμενη και καταδιωκόμενη για λόγους αυτοσυντήρησης μιας αφύσικα δομημένης κοινωνίας?

Κάτι άλλο?

Τέλος πάντων- τι?

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ- ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.


ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Edited by - Diostas on 10/09/2006 15:54:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 11:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί η ερωτική συνευρεση παραμενει μόνο ώς ενοχή!


Εγω δεν θα μπορουσα να νοιώσω να χάνεται το βλεμα μου παρά μόνο να βυθίζεται σε ένα ζευγάρι ματια!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 13:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ερωτικά τρίγωνα και Αγάπη δεν μπορούν να συμβαδίζουν.Ερωτικά τρίγωνα και Ηδονή-Σέξ είναι πράγματα που τεριάζουν καλύτερα.Η αγάπη είναι συνυφασμένη με έννοιες όπως εμπιστοσύνη,συντροφικότητα,καρτερικότητα,κατανόηση,αλληλεγγύη,τιμιότητα και πίστη.Τα ερωτικά τρίγωνα εκτός από ευτελής ικανοποίηση εφήμερων σεξουαλικών ενστίκτων δεν μπορεί να είναι συνοδοιπόρος της ευγενούς Αγάπης.

αψογη απαντηση
απολυτη ταυτιση ιδεων
δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο
ευγε


ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ;

ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ,ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΡΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ,ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ;

ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 14:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΣΕ ΟΠΙΩΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ
ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ,ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΡΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ,ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕΞ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sandra H
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 14:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sandra H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα. Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου ευρύτερο και δεν εστιάζεται μόνο στη δημιουργία τριγώνων, τετραγώνων κ.ο.κ. Η αιτία είναι μάλλον η ίδια που ωθεί κάποιους από εμάς να δημιουργούμε παράλληλες σχέσεις - καλυπτόμαστε εν μέρει από αυτό που έχουμε και προσπαθούμε να καλύψουμε τα κενά. Η διαφορά είναι βέβαια, ότι στις παράλληλες σχέσεις κάποιοι από τους μετέχοντες βρίσκονται σε άγνοια σε αντίθεση με τα κοινή συναινέσει τρίγωνα. Ας μη γελιόμαστε όμως - τα τελευταία είναι ένα απειροελάχιστο ποσοστό. Λείπουν, λοιπόν, κομμάτια του παζλ και μπαίνουμε στη διαδικασία της "σύνθεσης" ίσως αφού έχουμε προηγουμένως αναζητήσει επί αρκετό καιρό το ένα και μοναδικό πρόσωπο και έχοντας διαπιστώσει ότι αυτό οι συγκυρίες δεν μας το φέρνουν στο δρόμο μας. Ως εκ τούτου άλλοι επιλέγουν συνειδητά τη μοναξιά και άλλοι κάνουν "συνδυασμούς". Δεν μπαίνω καν σε ψευδοηθικολογίες του στυλ ότι αυτό είναι κακό κλπ. γιατί περισσότερο ανήθικες θεωρώ κάποιες σχέσεις που φαινομενικά είναι "σωστές" αλλά στην ουσία στερούνται και των πιο βασικών θεμελίων ούτε προτείνω τη στάση του Αλέξανδρου ως παράδειγμα προς μίμηση. Απλά την καταλαβαίνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 14:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά!

Λογικότατα όλα αυτά- και γω το λέω!

Το ερώτημα είναι : ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΩΤΙΚΑ ΤΡΙΓΩΝΑ, ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, ΠΕΝΤΑΓΩΝΑ, ΕΞΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ... ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ...

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

Όλοι μας ξέρουμε, ότι η διατήρηση αυτών των σχημάτων είναι δύσκολη υπόθεση- αλλά ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ?

Εντάξει, μαγκιά ο Αλέξανδρος...

Το θέμα δεν είναι ο Αλέξανδρος και ο κάθε Αλέξανδρος η Μπάμπης η Μήτσος η Κίτσος.

Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ


ΙΣΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ ΤΟ (ΕΓΩ) ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 14:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είσαι πιστός σε έναν άνθρωπο επειδή ΠΡΕΠΕΙ, τότε δεν είσαί τίμιος ούτε απέναντι στον εαυτό σου, ούτε απέναντι στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Η πίστη είναι ένα συναίσθημα αυθόρμητο, που πηγάζει από την εσωτερική ολοκλήρωση και πληρότητα της σχέσης.

Αν νιώσεις την ανάγκη να κοιτάξεις κάτι άλλο σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στη σχέση σου (είτε δεν την έχεις καλλιεργήσει, είτε αυτή δεν σε καλύπτει πια).

Πολλές φορές επιλέγουμε συντρόφους από το φόβο της μοναξιάς ή για να καλύψουμε κάποιες βασικές μας ανάγκες. Εκ των πραγμάτων, αυτό θα μας οδηγήσει στην αναζήτηση και στις... παράλληλες σχέσεις ! Είναι, άραγε, σωστό να διατηρούμε μία φθαρμένη κατάσταση, η οποία δεν μας ωφελεί, μόνο και μόνο επειδή ΠΡΕΠΕΙ ;

Όταν υπάρχει αμοιβαία έλξη, ψυχή τε και σώματι, τα πάντα καταλύονται... και τότε επέρχεται η αναγέννηση... Στο χέρι μας είναι να αρχίσουμε να ζούμε ξανά και... υγιώς....



Φιλικά, www.greekastrology.gr


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 15:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πίστη είναι ένα συναίσθημα αυθόρμητο, που πηγάζει από την εσωτερική ολοκλήρωση και πληρότητα της σχέσης.


ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ, Η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΣΧΕΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy