ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 AΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΠΑΡΤΗΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
3000_px
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 01:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3000_px  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΣΠΑρτιατικου ιδεωδους εχω ασχοληθει πολλες φορες ...με σπαρτιατικου ενδιαφεροντος θεματα, και θελω να πιστευω οτι ειμαι καλος γνωστης της σπαρτιακης ιστοριας και κουλτουρας, ωστοσο εκπληκτος ανακαλυψα οτι κυκλοφοορυν διαφορες δοξασιες οσο αφορα το αρχαιο θεατρο της πολης της Σπαρτης, οπου ειναι στον ευρυτερο χωρο της αρχαιας ακροπολης της πολης.
Οι δοξασιες και οι διαφοροι μυθοι του οποιους ακουσα αναφερουν οτι κατα την εαρινή ισημερία και τη φθινοπωρινη ισημερία το αρχαιο γινεται μαρτυς φαινομενων εμφανισης πνευματων... γνωριζω οτι αυτο που λεω πιθανον να ειναι λαικες δοξασιες και να απεχουν απο την πραγματικότητα, ωστοσο αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι οτι οσοι εχουν επιχειρησει να εκτελεσουν αρχαιολογικες ερευνες στο θεατρο αλλα και στην ευρυτερη περιοχή δεν εχουν κατορθώσει να τις τελειωσουν και ετσι το θεατρο παροτι ενα απο τα μεγαλυτερα της αρχαιοτητας δεν εχει μπορεσει κανείς να κανει καμια ολοκληρωμενη ερευνα και πολλοι συνδεουν τις δοξασιες με αυτην την πραγματικα και αυτο ειναι που με ωθει να ερευνησω αν οντως υπαρχει εστω και ενα ιχνος αληθειας σε ολα αυτα που ακουγονται!
Αυτο που ζητω, ειναι αν καποιος απο τους επιγονους των δοξασμενων σπαρτιατων μπορει να συμμετασχει στην κουβεντα μας και να πει οσα σχετικα γνωριζει, καθως πιστευω οτι οι ντοπιοι σιγουρα θα εχουν καλυτερη γνωση των γεγονοτων της περιοχης τους.
Επισης, παρακαλω οσους αλλους γνωριζουν σχετικα με το ζητημα να δωσουν της πληροφοριες τους καθως και αν γινεται να το ψαξουν και οι ιδιοι.
τελος, αυτο που ειναι το ζητουμενο ειναι εαν κατα τις ημερες της χειμερινης και εαρινης ισημεριας παρατηρουνται περιεργα φαινομενα στην περιοχη ακροπολης- αρχαιου θεατρου της περιοχης της σπαρτης






________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ
________________________________________________

rtzr_flw
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 02:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rtzr_flw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα. Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που αναφερεις φιλε μου..
Εχω μακρινη καταγωγη απο την μεσσηνια και η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει κατι για ευθυγραμμια του αρχαιου θεατρου σπαρτης με τον προφητη Ηλια τη ψηλοτερη κορυφη του ταϊγετου-που εχει το σχημα πυραμιδας-λενε οτι εκει υπηρχε ιερο του Απολλωνα- και με ενα αλλο σημειο στην περιοχη στο οποια υπηρχε αρχαιο μνημειο.

Παντως αξιοπροσεκτο ειναι οτι οι αρχαιολογικες ανασκαφες στο αρχαιο θεατρο της Σπαρτης εχουν σταματησει -ανεξηγητα?- και μπορει να το διαπιστωσει κανεις και απο διαφορες φωτο οπως και αυτες που μας εδωσες. Ειναι πραγματι περιεργο αυτο.. Ειχα επισκεφθει μονο μια φορα το μερος οταν ημουν μικρος και αν θυμαμαι καλα δεν βλεπω να εχουν προχωρησει οι ανασκαφες. Οποια και να τα αιτια -λογικα- -ή ανεξηγητα- ειναι κριμα παντως.

Οσο γι'αυτα που αναφερεις περι ισημεριας - δε με εκπλησουν καθως πολλοι αρχαιοι χωροι εχουν αναφερθει ως περιοχες με ενεργεια και ανεξηγητα φαινομενα -ποσο μαλλον η ακροπολη της Σπαρτης.

Θα προσπαθησω να μαθω περισσοτερα για το θεμα και ελπιζω να βρουμε περισσοτερες πληροφοριες.

Edited by - rtzr_flw on 07/09/2006 02:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 02:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως αξιοπροσεκτο ειναι οτι οι αρχαιολογικες ανασκαφες στο αρχαιο θεατρο της Σπαρτης εχουν σταματησει -ανεξηγητα?- και μπορει να το διαπιστωσει κανεις και απο διαφορες φωτο οπως και αυτες που μας εδωσες. Ειναι πραγματι περιεργο αυτο.. Ειχα επισκεφθει μονο μια φορα το μερος οταν ημουν μικρος και αν θυμαμαι καλα δεν βλεπω να εχουν προχωρησει οι ανασκαφες. Οποια και να τα αιτια -λογικα- -ή ανεξηγητα- ειναι κριμα παντως.

Ολόκληρη η Ελλάδα είναι γεμάτη με αρχαία που ''περιμένουν''... Κάποιες φορές μάλιστα ξαναθάβονται για να τα ανακαλύψουν οι μελλοντικές γενιές... Στην χώρα μας το ''ανεξήγητο'' είναι αρκετά συνηθισμένο... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 17:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Chianti έχεις απόλυτο δίκιο!
Εμένα η καταγωγή μου είναι από την Αίγινα. Ενα νησί με τρομερή αρχαία ιστορία! Από μικρός που ήμουν,ελιχα προσέξει ότι όποτε γκρέμιζαν ένα σπίτι για να χτίσουν στην θέση του ένα καινούριο,πάντα έβρισκαν στα θεμέλια αρχαία αντικείμενα! Οι "παλιοί" εκεί μου είχαν πεί πως κάτω από την σημερινή πόλη βρίσκεται ολόκληρη η αρχαία πόλη της Αίγινας.Μεχρι και σπίτια ολόκληρα έχουν βρεθεί! Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες των σπιτιών όμως κάνουν την "πάπια" και δεν καλούν την αρχαιολογική υπηρεσία,γιατί θα κάνουν έρευνες για πολύ καιρό και δεν θα τους αφήσουν να χτίσουν!!! κάποια στιγμή ώμως... ίσως σε επόμενες γενεές κάποιος θα τα βρεί!Τώρα για το θέατρο της Σπάρτης...δεν είναι τυχαίο το σημείο που έχει χτιστεί! Οι αρχαίοι Ελληνες έδιναν πολύ μεγάλη σημασία στο πού είναι χτισμένα τα θέατρά τους.Πίστευαν ότι το να παρακολουθεί κάποιος ένα "εργο" στο θέατρο,έχει για αυτόν ευεργετικές ιδιότητες για τον οργανισμό του! Τα θέατρα ήταν λοιπόν κάτι σαν θεραπευτήρια (δεν ξέρω άν ήταν και για το σώμα,πάντως σίγουρα ήταν της ψυχής! εξ'ου και "ψυχαγωγία"). Ολα λοιπόν βρίσκονται σε μέρη με "υψηλή ενέργεια".Το ότι ευθυγραμμίζεται με 2 άλλα "ιερά" μέρη ίσως να σημαίνει ότι έχει χτιστεί με βάση τις "γραμμές" ενέργειας που διασχίζουν την επιφάνεια της Γής. Υπάρχει ένα βιβλίο,νομίζω λέγεται "η ιερή γεωγραφία της Ελλάδας" που αναφέρεται για το πώς και πού έχτιζαν οι αρχαίοι Ελληνες τα ιερά τους,τα θεραπευτήριά τους και ότι άλλο κτίσμα θεωρούσαν πως είναι σημαντικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 14:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stanfromgreece,
σε πάρα πολλές περιπτώσεις η αρχαιολογική υπηρεσία δεν προχωράει σε ανασκαφές μπλοκάροντας το χτίσιμο για υπερβολικά πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει λόγω έλλειψης χρημάτων ή επειδή στο δημόσιο κανείς δεν έχει όρεξη να δουλέψει. Αυτό είναι μεγάλη αδικία εάν ο χώρος είναι ασήμαντης αρχαιολογικής αξίας. Η αδικία είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν αυτός που έχει τα ''μέσα'' παίρνει αμέσως την άδεια για χτίσιμο ακόμα και όταν τα ευρήματα έχουν μεγάλη ιστορική αξία.

Φέτος, ο Χαρδαβέλας έδειξε ένα καραμπινάτο περιστατικό όπου καταστράφηκε αρχαίο ελληνικό νεκροταφείο που αριθμούσε πάνω απο 100 τάφους προκειμένου να χτιστεί βίλλα, εάν θυμάμαι καλά. Έδειξε φωτογραφίες κ το νεκροταφείο ήταν καταπληκτικό. Οι εργάτες μπήκαν με τις μπουλντόζες κ δε έμεινε τίποτα. Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες. Το μετρό της Αθήνας είναι ένα άλλο καραμπινάτο παράδεγμα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό για τις μελλοντικές γενιές να βρουν τα αρχαία που έχουν θαφτεί όχι με χώμα αλλα με μπετόν.

Συγνώμη αν κούρασα αφού είμαι εκτός θέματος... Πιστεύω πως αυτό το πρόβλημα είναι μεγάλο. Το θέατρο της Σπάρτης, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες, είναι παρατημένο. Μπορούμε όλοι να φανταστούμε τι έχει να προσφερει στην περιοχή, σε πολιτισμικό κ οικονομικό επίπεδο, η εκμετάλλευσή του. Όσοι είχαν την τύχη να ταξιδέψουν στην γειτονική Ιταλία ξέρουν πολύ καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy