ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Οι Όνειροι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 10:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάνω μία πρώτη προσέγγιση και θα ήθελα για όσους γνωρίζουν περισσότερα να μας δώσουν τα φώτα τους...

quote:
Ψάχνοντας στο Internet για πληροφορίες για τη πιο αγαπητή μου θεότητα, δεν βρήκα απολύτως τίποτα στα Ελληνικά, ενώ βρήκα πολλά κείμενα στα Αγγλικά (ντροπή!). Πολύς κόσμος επικαλείται το Μορφέα στα κείμενά του, αλλά πουθενά πληροφορίες για αυτόν. Έτσι, ως φόρο τιμής για τις ώρες που ξοδεύω μαζί του, έγραψα τη... βιογραφία του.

Περιληπτικά Οι Αρχαίοι Έλληνες, μεγάλοι και προικισμένοι παραμυθάδες, δημιουργούσαν θεότητες για κάθε τι ανεξήγητο, απρόσμενο ή υπερβολικά σημαντικό. Μία από αυτές τις αναρίθμητες θεότητες ήταν και ο Μορφέας, θεός του ονείρου. Ο Μορφέας δεν ήταν από τους "βασικούς θεούς", αφού δεν άνηκε στους 12 θεούς του Ολύμπου, αλλά ούτε και ημίθεος, αφού δεν είχε σχέση με τους ανθρώπους. Ένα σημαντικό λάθος Συνήθως ο περισσότερος κόσμος επικαλείται το Μορφέα ως θεότητα του ύπνου. Αυτό είναι λάθος, αφού ο Μορφέας δεν είναι η θεότητα του ύπνου, αλλά του ονείρου, και συγκεκριμένα των ονείρων που έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη μορφή. Η δράση του Μορφέα Το όνομα Μορφέας, βγήκε από τη λέξη "Μορφή" και σχετίζεται με την ικανότητά του να παίρνει οποιαδήποτε ανθρώπινη μορφή και να εμφανίζεται στα όνειρα. Έχει την ιδιότητα να στέλνει εικόνες στα όνειρα ή στα οράματα των ανθρώπων, να τα διαμορφώνει, και να μορφοποιεί τα όντα που κατοικούν σε αυτά. Η δράση του Μορφέα είναι πρωταγωνιστική, αλλά όχι αποκλειστική. Σε ένα όνειρο παρεμβαίνουν επίσης ο "Φοβήτωρ", ο "Φάντασος" και ο "Ίκελος". Ο Μορφέας είναι ο πιο ισχυρός από τους υπόλοιπους, για αυτό και είναι ο μοναδικός θεός που μπορεί να επέμβει στα όνειρα των βασιλιάδων και των ηρώων, ενώ όπως λένε μετέφερε τα μηνύματα των θεών στους θνητούς, με τη μορφή ονείρων. Γενεαλογικό Δένδρο Πατέρας: Ύπνος - θεός του ύπνου.
Απόγονος του Σκότους και της Νύχτας - Έρεβος & Νύξ. Μητέρα: Πασιθέα - θεά της χαλάρωσης και της ξεκούρασης
Απόγονος της Ηρας και του Διόνυσου Θείος: Θάνατος - θεός του θανάτου. Αδέρφια: Φοβήτωρ.
Κάνει τα όνειρα τρομακτικά. Η προσωποποίηση του εφιάλτη, και παίρνει μορφή τεράτων ή τρομακτικών ζώων. Φάντασος.
Παράγει τα δυσνόητα και πλασματικά όνειρα, ενώ εμφανίζεται χωρίς ζωτική μορφή. Ίκελος
Βοηθάει τις πτυχές των ονείρων που απεικονίζουν τη πραγματικότητα, κάνοντάς τα ρεαλιστικά. Οι Όνειροι Ο Μορφεύς (Μορφέας), Ο Ίκελος, Ο Φοβήτωρ (Φόβος) και ο Φάντασος (Φαντασία) είναι αδέρφια. Όλοι μαζί ονομάζονται "Όνειροι" και είναι οι θεοί των ονείρων. Κατοικούσαν στις ακτές του ωκεανού, στη Δύση, σε ένα σπήλαιο κοντά στα σύνορα του Άδη. Οι όνειροι, έστελναν τα όνειρα στους θνητούς, μέσα από δύο πύλες που βρίσκονταν εκεί. Η μία πύλη ήταν φτιαγμένη από Κέρατο, και με αυτή έστελναν τα αληθινά όνειρα (προμηνύματα), ενώ με τη δεύτερη που ήταν φτιαγμένη από ελεφαντόδοντο, έστελναν τα ψεύτικα όνειρα.


Όπως και ο κύριος του άρθρου έτσι και εγώ έψαχνα στο ίντερνετ για τα αδέρφια αυτά.

Παραθέτω και την adress
http://www.kybernografoi.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=262

Ας μην ξεχνάμε πως υπήρχαν και άλλες θεότητες εκτός από εκείνες του Ολύμπου..

Με λυπεί ιδιαιτέρως το γεγονός ότι περισσότερο ξένοι έχουν ασχοληθεί με αυτούς τους θεούς παρά εμείς

Μία μικρή έκπληξη από τον Μορφέα του Gaiman <<Sandman>>

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......


Edited by - simori on 17/09/2006 10:41:03

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 13:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ simori

Γράφεις:
"Το όνομα Μορφέας, βγήκε από τη λέξη "Μορφή" και σχετίζεται με την ικανότητά του να παίρνει οποιαδήποτε ανθρώπινη μορφή και να εμφανίζεται στα όνειρα."

Τα αδέρφια Wachowski σε αντίθεση με πολλούς Έλληνες το γνωρίζανε αυτό καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 13:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και δεν εχω διαβασει το εργο του neil gaiman [παρακηψη καθως διαβαζω απειρα κομικς συνεχεια] ειχα την εντυπωση πως πραγματευοταν πιο πολυ τη μαγεια, και το ονομα ηταν απλως το ονομα του πιτσιρικα στο εξωφυλλο, οπως και στα matrix, morpheus ειναι απλως ονομα.

παντως τωρα τελευταια εχω αρχισει να βλεπω κατι περιεργα ονειρα, χωρις κανενα συγκεκριμενο στορυ, οπου, πχ, ειμαι με την παρεα μου σε ενα αδειο δωματιο και μιλαμε, η τσακωνομαστε για το αν θα παρουμε τον ενα δρομο που οδηγει στην παραλια, η τον αλλο που οδηγει στην πολη [μαλλον ειμαστε σε καποιο νησι]

η βλεπω δραστηριοτητες που κανω καθημερινα, αλλα τα σκηνικα ειναι ελαφρως διαφορετικα. ετσι εχω παψει να δινω πια σημασια στα ονειρα.

θελω να πω... τι ειναι; προβολες του υποσυνειδητου, συχνα σχετικες με τη μερα που περασε... τιποτα αλλο... κατ'εμε.

παντως μου εδωσες ιδεα για τραγουδι... Όνειροι

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 12:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η βλεπω δραστηριοτητες που κανω καθημερινα, αλλα τα σκηνικα ειναι ελαφρως διαφορετικα. ετσι εχω παψει να δινω πια σημασια στα ονειρα.

θελω να πω... τι ειναι; προβολες του υποσυνειδητου, συχνα σχετικες με τη μερα που περασε... τιποτα αλλο... κατ'εμε.

παντως μου εδωσες ιδεα για τραγουδι... Όνειροι


Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου.. αλλά πιστεύω γενικότερα πως τα όνειρα είναι συμβολικά.. όχι μόνο για την μέρα που πέρασε... αλλά πράγματα που μας απασχολούν γενικότερα.. αυτά πολύ γενικά.
Πιστεύω πολύ στα όνειρα και θεωρώ πως μέσα σε αυτά ζει ένα μεγάλο μέρος του εαυτού μας.. Εκτός από εκτόνωση (γιατί χωρίς αυτά ο άνθρωπος δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει και πόσο μάλλον να ζήσει) από διάφορα πειράματα που έχουν γίνει έχουν βρεθεί παρόμοια αποτελέσματα.

Χαίρομαι για την ιδέα που έδωσα... για το τραγούδι...:-)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 16:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έχουν βρεθεί παρόμοια αποτελέσματα.

αναπτυξε πλιζ

quote:
Χαίρομαι για την ιδέα που έδωσα... για το τραγούδι...:-)

καλα, ακομα τη μουσικη γραφω. δεν ειμαι εγω αλλωστε ο υπευθυνος επι των στιχων. δεν χειριζομαι πολυ καλα την αρχαϊζουσα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 13:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αναπτυξε πλιζ

Διάφορα πειράματα που έχουν γίνει με εθελοντές "πειραματόζωα-(ανθρώπους)"
Η διαδικασία ήταν ως εξής: Με κάποιες καλωδιακές ενώσεις μεταξύ αυτών και ειδικών μηχανημάτων, ανιχνεύσανε ακριβώς τις στιγμές που το άτομο άρχισε να ονειρεύεται και με διάφορες μεθόδους διακόπτανε το όνειρο ώστε το άτομο να κοιμάτε αλλά να μην μπορεί να να ολοκληρώσει το όνειρο ή να μην ονειρευτεί καθόλου.
Τα αποτελέσματα ήταν όπως ανέφερα....
Την άλλη μέρα το άτομο δεν μπορούσε να λειτουργήσει κανονικά και ένιωθε ένταση αλλά και κόπωση...
Υπάρχουν επίσης και περιπτώσεις πολύ πιο δύσκολες αλλά πιο ευκολονόητες για να μπορέσει να βγάλει κάποιος ένα συμπέρασμα για τον συναισθηματικό κόσμο ενός ατόμου, όπως για παράδειγμα όταν ένα γεγονός στιγματίζει τόσο έντονα την ζωή ενός ατόμου, ειδικά όταν αυτό συμβαίνει στην παιδική ηλικία του ατόμου και έτσι τελικά εμφανίζεται σε μορφή εφιάλτη που το ακολουθεί σε όλη την ζωή και σε καθημερινή βάση, μπορεί να φανταστεί κανείς τα αποτελέσματα ενός τέτοιου γεγονότος.
Αυτά τα γεγονότα που στιγματίζουν την ζωή κάποιου, δυστυχώς εμφανίζονται συνήθως μόνο μέσα απο το υποσεινήδητο ενώ στον συνειδητό νου γίνεται delete....
Αυτά πολύ γενικά
Θα επανέλθω....


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy