ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΡΗΣ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ESA ΑΠΟ ΚΥΔΩΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
templier
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 09:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους templier  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέες φωτογραφίες από την περιοχή της Κυδωνίας στον Άρη αφήνουν λίγες πλέον αμφιβολίες για την φυσική δημιουργία του Προσώπου αλλά και των Πυραμίδων. Ολόκληρο το άρθρο στην παρακάτω διεύθυνση:http://www.esa.int/esaCP/SEM09F8LURE_index_0.html

Λυπούμαι που δεν προλαβαίνω να το μεταφράσω. Για όλους όσους ίσως απαγοητεύτηκαν (και εμού προσωπικώς), διαλέγω την φράση του Carl Sagan: " η Φαντασία συχνά θα μας μεταφέρει σε κόσμους που δεν υπήρξαν ποτέ. Αλλά χωρίς αυτήν δεν πηγαίνουμε πουθενά"

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it" - Aristotle

Edited by - templier on 22/09/2006 09:49:59

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 16:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε templier,
πολύ καλό το link που παρέθεσες.

Για μένα το θέμα του προσώπου είχε κλείσει με τις φωτογραφίες του 2001.
Θυμάμαι τότε που περίμενα με αγωνία μπας και οι φωτογραφίες αποδείξουν τίποτα και έμπαινα στο site της NASA ανά πέντε λεπτά για να δω πότε θα τις ανεβάσουν.

Με τον Αριστοτέλη και τον Καρλ Σάγκαν μου έφτιαξες την διάθεση.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 19:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι φίλοι μου, και εγώ είχα απογοητευθεί τότε από τις φωτογραφίες αυτές. Μερικοί όμως ακόμα υποστηρίζουν,(όχι εγώ... εγώ είμαι πιο... ρεαλιστής και ίσως και σκεπτικιστής) ότι έχει φτιαχτεί έτσι,με τέτοια προοπτική, ώστε να φαίνεται σωστά μόνο από απόσταση και όχι από την επιφάνεια του πλανήτη Αρη.Ξέρετε,σαν κάτι τεστ που υπάρχουν,που όταν κοιτάξεις μια εικόνα από κοντά φένεται διαφορετική από όταν την κοιτάξεις από μακρυά... Τέλος πάντων... μάλλον μικρά πράσινα ανθρωπάκια δεν υπάρχουν στον Αρη Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 22:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν "too good to be true",ε? Από την άλλη ήταν και αφελές. Μας είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσουμε από αυτόν τον ανθρωποκεντρισμό που μας καπελώνει την σκέψη. Μάλλον έχουμε ακόμα αρκετό δρόμο μέχρι να παραδεχτούμε ότι δεν είμαστε (σ)το κέντρο του σύμπαντος, η κορωνίδα της Δημιουργίας, ώστε από τον θεό/θεούς μέχρι τους εξελιγμένους εξωγήϊνους θα πρέπει να μας μοιάζουν και να σκέφτονται και να πράττουν περίπου σαν και μας...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 12:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ
ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 21:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην φωτο κατω απο την φωτο που δειχνει το προσωπο οπως ειχε φωτογραφηθει απο το vikink1 υπαρχει το προσωπο ενος αιλουροειδους
πιθανον πουμα προσεχτε το και πειτε μου

μπορει να χασαμε το ενα προσωπο αλλα βρηκαμε αλλο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 21:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φαινεται και στην προτελευταια φωτο και μαλιστα πανω απο το μετωπο του εχει σημαδι απο πατουσα αιλουροειδους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 21:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε gigenis, το πιστεύεις οτι κι εγώ το παρατήρησα και σκεφτόμουν οτι μοιάζει με κάποιο αιλουροειδές?

Σκεφτόμουν οτι θα είναι η ιδέα μου αλλά φαίνεται πως έκανες κι εσύ την ίδια σκέψη με μένα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε gigenis, το πιστεύεις οτι κι εγώ το παρατήρησα και σκεφτόμουν οτι μοιάζει με κάποιο αιλουροειδές?

Σκεφτόμουν οτι θα είναι η ιδέα μου αλλά φαίνεται πως έκανες κι εσύ την ίδια σκέψη με μένα!


και τωρα αφου δεν ειμαι μονο εγω που το βλεπω το μεγα ερωτημα

σε ποσο χρονο θα υπαρξει θεωρια περι κατασκευης αιλουροειδες προσωπου;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 15:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και τωρα αφου δεν ειμαι μονο εγω που το βλεπω το μεγα ερωτημα

σε ποσο χρονο θα υπαρξει θεωρια περι κατασκευης αιλουροειδες προσωπου;;;


Μην δίνεις ιδέες κι εσύ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 15:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην δίνεις ιδέες κι εσύ!

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 20:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην φωτο κατω απο την φωτο που δειχνει το προσωπο οπως ειχε φωτογραφηθει απο το vikink1 υπαρχει το προσωπο ενος αιλουροειδους
πιθανον πουμα προσεχτε το και πειτε μου

μπορει να χασαμε το ενα προσωπο αλλα βρηκαμε αλλο



Nαι το παρατηρησα και εγω!!!


Συνταρακτικες αποκαλυψεις κυριες και κυριοι!Ειμαστε απογονοι αιλουροειδομορφων εξωγηινων!!!

Επιτελους αποκαλυπτεται η σκοτεινη συνομωσια που απεκρυπτε την πραγματικη καταγωγη του ανθρωπου!!!!

Δεν ειμαστε απογονοι μαιμουδων αλλα των Thundercats!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 23:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνταρακτικες αποκαλυψεις κυριες και κυριοι!Ειμαστε απογονοι αιλουροειδομορφων εξωγηινων!!!

Επιτελους αποκαλυπτεται η σκοτεινη συνομωσια που απεκρυπτε την πραγματικη καταγωγη του ανθρωπου!!!!

Δεν ειμαστε απογονοι μαιμουδων αλλα των Thundercats!!!



Νομίζεις ότι μας αποκαλούν τυχαία "γατούλες";!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 03:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μας είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσουμε από αυτόν τον ανθρωποκεντρισμό που μας καπελώνει την σκέψη. Μάλλον έχουμε ακόμα αρκετό δρόμο μέχρι να παραδεχτούμε ότι δεν είμαστε (σ)το κέντρο του σύμπαντος, η κορωνίδα της Δημιουργίας, ώστε από τον θεό/θεούς μέχρι τους εξελιγμένους εξωγήϊνους θα πρέπει να μας μοιάζουν και να σκέφτονται και να πράττουν περίπου σαν και μας...

Οstria δεν μπορώ να σου πω πόσο πολύ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Πάντως η αντίληψη για πρόσωπο ανθρώπου στον Άρη είχε ξεπεραστεί εδώ και πολύ καιρό αφού ο Hoagland και οι λοιποί το έβλεπαν για αιλουροειδές.

Ακόμα και μετά τις φωτογραφίες του ESA οι πιστοί συνεχίζουν να βλέπουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

Ιδού:

Καταλήγουμε λοιπόν πως ο τυπικός Αρειανός έμοιαζε κάπως έτσι:

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 08:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποπο!!!
από μικρός το έλεγα πως οι Thundercats υπάρχουν!
Thundercats... Hooooooooo!
(αντε,να βρούμε και την Cheetara τώρα!)
Βρε...λέτε ο Τουτανχαμών που αναφέρω σε άλλο θέμα, να είναι ο Mum-Ra τελικά??? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 12:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως να ηταν ο Mum-RA !!!! του εμοιαζε λιγακι στο "ετουτο" του...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 23:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε... άλλοι λένε για καταγωγή από σαυροειδή... γιατί όχι και από αιλουροειδή, ε;!
(τα προτιμώ σίγουρα... έχετε δει το Cat People; )

Οντως ο Hoagland το είχε πει ότι έμοιαζε με αιλουροειδές... το ίδιο ισχυριζόντουσαν μερικοί και για το κεφάλι της Σφίγγας στην Αίγυπτο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

templier
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους templier  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Το ξεφτιλίσατε το θέμα.

Ostria: Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, διαφωνώ όμως στην σύνδεση τους με το θέμα. Το θέμα της ύπαρξης ή μη τεχνητών μορφωμάτων στον Άρη αποτέλεσε για χρόνια θέμα συζητήσεων, μάλλον μεταξύ μη αφελών ατόμων. Πάντως δεν ήταν μόνο το πρόσωπο υπό αμφισβήτηση. Ας μην ξεχνάμε πως κάποιοι έβλεπαν πυραμίδες, λεωφόρους κτλ.

Όπως και να έχει, έχω την εντύπωση ότι αφορισμοί τέτοιου είδους είναι μάλλον υπερβολικοί και ίσως να αξίζουν περισσότερο στους βαθιά θρησκευόμενους οπαδούς της θεωρίας της δημιουργίας και λιγότερο σε εκείνους που είναι έτοιμοι να δεχτούν την ύπαρξη εξωγήινης ζωής.

Το πρόσωπο θα μπορούσε να είναι ένα μήνυμα προς συγκεκριμένους αποδέκτες με συγκεκριμένο και μόνο επίπεδο τεχνολογίας – τόσο απλά. Εφόσον δεν είναι, η αναζήτηση συνεχίζεται χωρίς εμπάθειες και μικροκοσμικές αναστολές. Άλλωστε είμαστε ήδη αρκετά μακριά από την εποχή που παρατηρούσαμε με το τηλεσκόπιο ¨τo νερό στους ποταμούς¨ του Άρη.


"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it" - AristotleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy