ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;

Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ηράκλειτος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή

Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zyths
Νέο Μέλος

16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 17:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zyths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα ο Ηράκλειτος ήταν ο Σκοτεινός της Αρχαίας Ελλάδας η ο μόνος Φωτεινός;;;;;
Μήπως τελικά όλη η σοφία και όλες οι απαντήσεις στα διάφορα ερωτήματα μας καθώς και σε αυτα που έχουν τεθεί σε άλλα forum στο Esoterica.gr βρήσκονται στην κρυφή του σοφία;;
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 18:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή φίλε zyths είναι μια πολύ σοβαρή ερώτηση!

Μπορείς να βάλεις ένα ένα μέσα τα κείμενα του…. ίσως βρούμε μια άκρη.

Ο Ίδιος ο Σωκράτης είπε στον ΠΑΡΜΕΝΙΔΗ, που του έδωσε τα κείμενα του, πως από ότι κατάλαβε….πρόκειται για μεγάλο ΣΟΦΟ….. μα χρειάζεται να πας σε μεγάλο βάθος.

Από τα πιο προσιτά του...

Αν δεν ελπίσει κανείς το ανέλπιστο, δεν πρόκειται να το ανακαλύψει, γιατί είναι ανεξερεύνητο και απρόσιτο.

ΑΧΡΟΝΟ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 20:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zyths, προσωπικά όσο περισσότερο μελετώ τον Ηράκλειτο τόσο περισσότερο με "φωτίζει"...
Για να συμπληρώσω όλη την ιστορία του αγαπητού φίλου Πλάτωνα "junior", ο σχολιασμός του βιβλίο του Ηράκλειτου απο τον Σωκράτη έιχε ως εξείς
" ότι κατάλαβα ήταν υπέροχο, ότι δεν κατάλαβα επίσης. Εδώ χρειάζεται ένας Δήλιος κολυμβητής...(οι Δήλιοι θεωρούνταν ως οι καλύτεροι κολυμβητές εκείνη την εποχή).
Θα μου επιτρέψεται να παραθέσω κάποια απο τα αποφθέγματα του Ηράκλειτου για όσους δεν τον γνωρίζουν.

Αν δεν ελπίζεις, δε θα βρεις το ανέλπιστο, που είναι ανεξερεύνητο και
απλησίαστο.

Ο άρχοντας, που δικό του είναι το μαντείο στους Δελφούς, ούτε λέει
ούτε κρύβει, αλλά μονάχα σημαίνει.

Ο άνθρωπος νήπιο αποκαλείται απ' τη θεότητα, όπως ακριβώς το παιδί
από τον άντρα.

Το ανθρώπινο ον δεν κατέχει την αληθινή γνώση, αλλά το θείο την
κατέχει.

Αν και ο λόγος αυτός είναι αιώνια οι άνθρωποι είναι ανίκανοι να
καταλάβουν και πριν τον ακούσουν και αφού τον ακούσουν για πρώτη
φορά. Γιατί, ενώ τα πάντα συντελούνται σύμφωνα μ' αυτόν το λόγο,
αυτοί μοιάζουν άπειροι όταν αποκτήσουν εμπειρία λέξεων και πράξεων
σαν αυτές που εγώ διηγούμαι, όποτε διακρίνω το κάθε τι σύμφωνα με τη
σύσταση του και εκθέτω το πώς έχει. Αλλά από τους άλλους ανθρώπους
διαφεύγουν όσα πράττουν όταν είναι ξυπνητοί, ακριβώς όπως λησμονούν
όσα πράττουν όταν κοιμούνται.

Όταν ακούν δεν καταλαβαίνουν και γι' αυτό μοιάζουν με κουφούς. Σ'
αυτούς ταιριάζει η παροιμία: Παρόντες απουσιάζουν.
Γιατί δε σκέφτονται οι πιο πολλοί απ' τους ανθρώπους, πάνω σ' αυτό
που συναντούν, ούτε κι όταν το μάθουν, το γνωρίζουν, αλλά το
φαντάζονται.

Τα πιο πολλά από τα θεία πράγματα μας ξεφεύγουν από απιστία, και δεν
γίνονται γνωστά.

Ο θεός είναι μέρα, νύχτα, χειμώνας, καλοκαίρι, πόλεμος, ειρήνη,
κορεσμός και πείνα. Αυτός μεταβάλλεται με τον τρόπο της φωτιάς: όποτε
αναμιχθεί με θυμιάματα, ονομάζεται ανάλογα με τη μυρωδιά του καθενός

Ο Ηράκλειτος λοιπόν λέει ότι το παν είναι διαιρετό και αδιαίρετο,
γεννητό και αγέννητο, θνητό και αθάνατο, λόγος και αιών, πατέρας και
γιος, θεός και δικαιοσύνη. Αφού ακούσετε όχι εμένα αλλά το λόγο,
είναι σοφό να ομολογήσετε πως τα πάντα είναι ένα.

Το Εν, το οποίο μόνον είναι η Σοφία, θέλει και δε θέλει να καλείται
με το όνομα του Δία.

Νόμος είναι και η πειθαρχία στη θέληση του ενός.

Ο δρόμος που ανεβαίνει κι ο δρόμος που κατεβαίνει είναι ένας κι ο
ίδιος δρόμος

Συνδέσεις όλα κι όχι όλα, ομόνοια, διχόνοια, συμφωνία, ασυμφωνία: το
Ένα γεννιέται απ' όλα και από το Ένα όλα.

Του τόξου το όνομα είναι ζωή, αλλά το έργο θάνατος.

Το ίδιο πράγμα υπάρχει σε μας, το ζωντανό και το πεθαμένο, το ξύπνιο
και το κοιμισμένο, το νέο και το γερασμένο· γιατί αυτά μεταβάλλονται
σ' εκείνα και, αντίθετα, εκείνα μεταβάλλονται σ' αυτά.

Η θάλασσα είναι το πιο καθαρό και το πιο μολυσμένο νερό· για τα ψάρια
είναι πόσιμο και σωτήριο, αλλά για τους ανθρώπους μη πόσιμο και
ολέθριο

Οι αθάνατοι είναι θνητοί και οι θνητοί αθάνατοι· αυτοί ζουν από το
θάνατο εκείνων κι εκείνοι πεθαίνουν από τη ζωή αυτών

Είναι τέρψη ή θάνατος για τις ψυχές να γίνονται υγρές. Είναι τέρψη
γι' αυτές η πτώση τους στη γέννηση. Η ζωή μας γεννιέται από το θάνατο
τους και η ζωή τους γεννιέται από το θάνατο μας.

Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε, και είμαστε και δεν
είμαστε

Δεν μπορούμε να μπούμε δυο φορές στο ίδιο ποτάμι, κατά τον Ηράκλειτο,
ούτε ν' αγγίξουμε δυο φορές μια ουσία θνητή, γιατί σκορπίζεται και
πάλι μαζεύεται με την οξύτητα και την ταχύτητα της μεταβολής, (και
μάλιστα όχι πάλι, ούτε αργότερα, αλλά ταυτόχρονα εμφανίζεται και
χάνεται) και πλησιάζει κι απομακρύνεται.

Για τις ψυχές θάνατος είναι να γίνουν νερό, για το νερό θάνατος να
γίνει γη, από τη γη γίνεται νερό κι απ' το νερό ψυχή

Στην περιφέρεια του κύκλου η αρχή και το πέρας συμπίπτουν

Η φωτιά ζει το θάνατο της γης κι ο αέρας ζει το θάνατο της φωτιάς, το
νερό ζει το θάνατο του αέρα και η γη του νερού.

Αν όλα τα όντα γίνονταν καπνός, θα το γνωρίζαμε με τα ρουθούνια

Αυτόν εδώ τον κόσμο, τον ίδιο για όλους, ούτε κανείς θεός ούτε
άνθρωπος τον έπλασε, αλλ' ήταν από πάντα και είναι και θα είναι
αιώνια ζωντανή φωτιά, που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο.

Οι κοιμισμένοι είναι εργάτες και συνεργοί σ' αυτά που γίνονται στον
κόσμο.

Η φύση αγαπά να κρύβεται

Αν η ευτυχία βρισκόταν στις σωματικές απολαύσεις, θα λέγαμε
ευτυχισμένα τα βόδια όταν βρίσκουν μπιζέλια για να φάνε

Για τα μέγιστα πράγματα ας μη κάνουμε υποθέσεις στην τύχη.

Η αρρώστια κάνει την υγεία ευχάριστο και καλό πράγμα, η πείνα το
χορτασμό, η κούραση την ανάπαυση.

Ο Ηράκλειτος είπε στους Αιγυπτίους: "Αν είναι θεοί, γιατί τους
θρηνείτε; Αλλά εάν τους θρηνείτε, μη τους θεωρείτε πια θεούς ους".

Η παιδεία είναι ένας άλλος ήλιος για τους μορφωμένους

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 21:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλωτίνε,

Τα αποσπάσματα του Ηρακλείτου, τα πρωτοβρήκα χάρις στο ΝΙΤΣΕ, (πανε χρόνια), που έλεγε καθαρά, πως είναι ο μόνος που δεν κατάλαβε…Βέβαια σώζονται μονο 126, και λιγα αμφισβητούμενα... μα αν και η ανάγνωση είναι σύντομη, η κατανόηση είναι πολύ αργή και θα ελεγα ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ!
Είναι για μένα το πιο χρήσιμο και σοφό πράγμα που βρήκα, μάλιστα στα φοιτητικά μου χρόνια, τα αντέγραψα από μια βιβλιοθήκη το μετέφρασα (αυτολεξεί), έκανα φωτοτυπίες, και τα χάριζα σε ψυχές... που δεν τους ήταν αρκετή, η επιφανειακή εξήγηση των πραγμάτων.

Μην τα διαβασεις γρηγορα, οπως λεει και ο ιδιος!

κάθε απόσπασμα, έχει ΖΩΗ και επίπεδο μέσα στη συνείδηση... όταν το ΒΙΩΝΕΙΣ, ελευθερώνει....είναι εκεί.... το βλέπεις.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/02/2003 21:16:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zyths
Νέο Μέλος

16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 15:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zyths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ για την παράθεση μερικών απο τα ρητά του σκωτεινού δασκάλου (όπως μου αρέσει να τον αποκαλώ).
Ο λόγος για την δημιουργία αυτού του θέματος είναι το γεγονός οτι αυτήν την περίοδο διαβάζω το βιβλίο του ΟΣΣΟ " Η Κρυμμένη αρμονία "
το οποίο παραθέτει μια πολύ κάλη ανάληση των λεγομένων του Ηρακλείτου. Παράλληλα με αυτό το βιβλίο έτυχε να μπώ στο esoterica.gr και να διαβάσω πράγματα περι Ε, κούφιας γης, εξωγήινων κτλ. και μου δημιουργηθηκε μια εύλογη ερώτηση, τελικά αξίζουν της προσοχής μας τέτια θέματα ή θα έπρεπε ο καθένας μας να συγκεντροθεί περισσότερο στην πρωσοπική του εξέλιξη? Μηπώς όμως συγκεντρομένος ο καθένας στην ζωή αντι καλό κάνει κακό? και αυτό το εννοώ με βάση το γεγονός οτι εάν όλα αυτά τα σεωάρια πέρι συνωμοσιών είναι βάσιμα τότε θα έπρεπε να επικεντροθούμε περισσότερο στο γενικό καλό παρά στο πρωσοπικό. ίσως να τα έχω μπερδέψει λίγο... πάντος νομίζω οτι θα ήτανε πρέπων να απαντήσουμε στο αν αξίζει να ασχολιθούμε πρωτα και μετά να αναλύσουμε την σοφία του.

pisteye kai mh, ereynaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 16:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zyths ότι ψαχνει κανείς αυτό βρίσκει...(Τα σχόλια μου περί "Ε" κ.λ.π θα τα βρείς στα αντίστοιχα θέματα...)

"..Όταν ακούν δεν καταλαβαίνουν και γι' αυτό μοιάζουν με κουφούς. Σ'
αυτούς ταιριάζει η παροιμία: Παρόντες απουσιάζουν.
Γιατί δε σκέφτονται οι πιο πολλοί απ' τους ανθρώπους, πάνω σ' αυτό
που συναντούν, ούτε κι όταν το μάθουν, το γνωρίζουν, αλλά το
φαντάζονται"

Θεωρώ τον Ηράκλειτο ως έναν εκ των μέγιστων της αρχαιότητος.Ακόμη και
σήμερα ποιός θα έλεγε αυτό που είπε ο Ηράκλειτος στους Αιγυπτίους:

"Αν είναι θεοί, γιατί τους
θρηνείτε; Αλλά εάν τους θρηνείτε, μη τους θεωρείτε πια θεούς ".

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 20:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζyths, συμφωνώ με τον Πλωτίνο (αλήθεια Πλωτίνε, πότε διαφωνήσαμε;;; Ποτέ...), αλλά θα κάνω ένα ακόμα βήμα παραπέρα...

Η λέξη ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, απ'όπου προέρχεται και το όνομα της σελίδας ΜΑΣ, δεν έχει να κάνει με τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ που γίνονται ΓΥΡΟ ΜΑΣ, αλλά με εκείνες τις "μαγικές" διεργασίες που ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, με τα ανάλογα ερεθίσματα...
Τι να το κάνω το τί είπε ή έγραψε ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ, όταν ΔΕΝ ΞΕΡΩ ποιός ή τί είμαι, που είμαι, που πάω, με ποιόυς πάω κλπ κλπ...
Μόνο τότε τα αποσπάσματα των σοφών έρχονται να κάνουν την δουλέια τους, εκείνη τη δουλεία που είχε σκοπό ο σοφός συγγραφέας...
Να μας μεταδώσει τη γνώση του...
Αλλά για να κατανοήσουμε τη γνώση του, θα πρέπει να ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ και αυτό, ειληκρινά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με τις διάφορες συνομοσιολογικοφανείς αρλουμπολογίες του ΚΑΘΕ πειραγμένου ανθρωπομορφικού πιθήκου...

Είναι φαινόμενο της ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ, να ψάχνουμε τη λύση ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ και όχι ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΜΑΣ...
Πόσο τρελό είναι αυτό!!! Να έχω ΕΓΩ, ΜΕΣΑ ΜΟΥ την απορία και να ψάχνω να τη βρώ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!
Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον μεθυσμένο που έχασε τα κλειδιά του και κάθετε κάτω απο έναν στήλο της Δ.Ε.Η με φώς να ψάξει να τα βρεί...
Τον βλέπει ένας στα τέσσερα ακι τον ρωτά, "τι κάνεις ρε φίλε" και του απνατά, "ψάχνω τα κλειδία μου"...
Και ο άλλος τον ξαναρωτά, "καλά εδώ τα έχασες;" Και μεθυσμένος του απαντά, ΟΧΙ, αλλά εδώ έχει φώς και βλέπω...

Θεωρώ λοιπόν ΚΑΘΗΚΟΝ του καθενός ΜΑΣ να ερευνήσει ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ και μετά αν ΔΕΝ βρεί κάτι, ας ψάξει και αλλου, πράγμα όμως που το ρίσκω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

zyths
Νέο Μέλος

16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 15:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zyths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί έχετε απόλυτο δίκιο. Είναι σαν αυτούς που αγονίζονται και καλά για τα ανθρώπινα δικαιώματα και ενάντια σε ότι υπάρχει στην κοινωνία μονο και μόνο γιάτι δεν αντέχουν την εσωτερική μάχη και την παραδοχή της αδυναμίας τους. Σου λένε οτι φταίει αυτός που καπνίζει και παρασύρονται και ότι θα έπρεπε να τον απομωνόσουμε αλλά ποτέ δεν πρόκειτε να παραδεχτούνε οτι αυτοί είναι απλά αδύναμοι και δεν μπορούνε να αντισταθούνε στον πειρασμό! και αυτό γιατι; γιατί τότε σημαίνει οτι αυτοί είναι αυτοί οι οποίοι πρέπει να απομωνοθούν και να καταβάλουν την προσπάθεια για βελτίωση.
Αλλά τελικά βρήσκουν το εαυτό τους να σπαταλά περισσότερη ενέργεια σε αυτόν τον ψεύτικο αγώνα απο το αν καθόταν να θωρακίσουν τον δικό τουσ εαυτό... είναι τόσο δύσκολη η μάχη με τον εαυτό μας. Γιατί σημένη την κατάρηψη του Εγώ...

Αλλα η απορία που εξέφρασα παραπάνω εντάσεται στα πλέσια αυτής της συνιδειτοποίησης που και εσυ εξέφρασες φίλε kelso:
----------------------------------------------------------
Τι να το κάνω το τί είπε ή έγραψε ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ, όταν ΔΕΝ ΞΕΡΩ ποιός ή τί είμαι, που είμαι, που πάω, με ποιόυς πάω κλπ κλπ...
----------------------------------------------------------
Μέρος της εσωτερικής αναζύτησης είναι και οι κοινωνική ένταξη καθώς και ο σκοπός που ο καθένας είρθε εδώ για να διακπερεώσει.
Δηλαδή, είμαστε εδώ για να αναπτυχθούμε προσωπικά και μόνο;;
Είναι ένα υπαρξιακό-φιλοσοφικό ερώτημα!
Και αν η απάντηση είναι οχι (που εγώ πιστεύω οτι όντως είναι οχι) τότε ποιά ακριβως είναι η ομαδική εξέλιξη;;
Τι είναι αλήθεια;;

pisteye kai mh, ereynaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.277344E-02
Maintained by Digital Alchemy