ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Το Μυστικό Του BROKEBACK MOUNTAIN
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 13:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έχετε να πείτε για την ταινία Το Μυστικό Του BROKEBACK MOUNTAIN…
Θέλω να ακούσω τις κριτικές σας και τι αίσθημα & μήνυμα σας έδωσε η ταινία.
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 17:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν την ειδα , δεν γνωριζω...αλλα δεν με συγκινει ουτε με προσελκυει να την δω...Για μενα εχει απαραδεκτο περιεχομενο...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 17:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν την είδες δεν γνωρίζεις… αλλά λες ότι έχει απαράδεχτο περιεχόμενο,
πως γίνετε αυτό να ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζεις…
εκτός βέβαια αν άλλοι παράγοντες σε ωθούν να συμπεριφέρεσαι έτσι για κάτι που δεν γνωρίζεις αλλά νομίζεις ότι γνωρίζεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 17:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεκινησα να την βλεπω, πριν φτασω στα μισα ημουν ηδη τις γνωμης οτι δε ταιριαζει σε αυτο που θεωρω εγω καλη ταινια, την εκλεισα και πηγα για υπνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cryagnus
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 17:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cryagnus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ, Το μυστικό του Brokeback Mountain. Απίστευτη ταινία κατά τη γνώμη μου. Καταρχάς η όλη "ρεαλιστική" άποψη στη σκηνοθεσία μου άρεσε πάρα πολύ. Μπορεί να φάνηκε κάπως πεζή και βαρετή σε κάποιους αλλά πιστεύω ότι ταίριαζε απόλυτα σε αυτήν την ταινία. Η ηρεμία των γύρω σκηνικών της φύσης σε αντίθεση με τα φουρτουνιασμένα συναισθήματα των πρωταγωνιστών.Σκιαγραφεί τον έρωτα την αγάπη το πάθος και το αδιέξοδο των πρωταγωνιστών με πολύ όμορφο τρόπο.Και τι να πεις για τις ερμηνείες των ηθοποιών απλά καταπληκτικές. Η ταινία αυτή με άγγιξε βαθιά και με συγκίνησε. Δίνει το μήνυμα ότι ενας ξεχωριστός έρωτας μένει για πάντα ζωντανός άσχετα από τις συνθήκες άσχετα από τα εμπόδια... Ένας ύμνος στον αντρικό έρωτα. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει απλά ένα αριστούργημα.

Αλλά Οσιρις δε μας λες και εσύ τη γνώμη σου σαν θεματοθέτης που είσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 17:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OSIRIS_A_K, θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο Cryagnus στο να μας πεις την γνώμη σου για την συγκεκριμένη ταινία καθώς και λίγα πράγματα παραπάνω.
Για παράδειγμα τον σκηνοθέτη, τους ηθοποιούς, λίγα πράγματα ενδεικτικά της υπόθεσης του έργου κτλ.

Όχι τίποτα άλλο, μα πρέπει να ξέρουμε γιατί δεν άρεσε και στην φίλη GWGW αλλά και γιατί δεν προδιαθέτει τον αγαπητό PREDATOR να την δει.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2006, 14:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μυστικό Του BROKEBACK MOUNTAIN
Πρωταγωνιστές: Jake Gyllenhaal, Heath Ledger
Σκηνοθεσία: Ang Lee

H φράση «Σ' αγαπώ» δεν ξεστομίζεται ποτέ στο «Μυστικό του Brokeback mountain» κι όμως, η ταινία του Ανγκ Λι είναι από τις πιο συγκλονιστικές ιστορίες αγάπης στην ιστορία της μεγάλης οθόνης. Η μακρόχρονη αγάπη δύο καουμπόηδων είναι εύκολο να γίνει στόχος ειρωνικών σχολίων από όσους αισθάνονται σίγουροι(;) για τον «ανδρισμό» τους.
Ομως, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας.
Φορέστε παρωπίδες στα δήθεν χαριτωμένα σχόλια και απολαύστε μια ιστορία που στίβει την καρδιά.

Τα βραβεία που έχει ήδη κερδίσει η ταινία και τα Οσκαρ δεν είναι αποτέλεσμα πολιτικής θέσης. Το «Μυστικό του Brokeback mountain» είναι απλώς η καλύτερη ταινία της χρονιάς, επειδή με πολύ απλά υλικά λέει τα πιο σύνθετα πράγματα.
Το καλοκαίρι του 1963 δύο νεαροί καουμπόηδες, ο Ενις και ο Τζακ, συνεργάζονται για να φροντίσουν ένα κοπάδι πρόβατα. Σε λίγο καιρό η σχέση τους θα εξελιχθεί σε ερωτική, ένα γεγονός αποκαλυπτικό και για τους ίδιους. Και θα συνεχιστεί στο πέρασμα του χρόνου, αφού οι κοινωνικές συμβάσεις δεν τους επιτρέπουν να ζήσουν όπως οι ίδιοι θέλουν, αλλά να σπαταλήσουν τις ζωές τους σε γάμους που δεν επιθυμούν και σε χαμένες ευκαιρίες.
Η ιστορία της Αννι Πρου (μόλις 50 σελίδων) μεταφέρεται εξαιρετικά πιστά στο σενάριο, που παίρνει εικόνα και ήχο από τη θαυμάσια φωτογραφία και τη μουσική του Γκουστάβο Σανταολάγια. Ο Ανγκ Λι, πέρα από το γεγονός ότι είναι καταπληκτικός σκηνοθέτης, είναι κι ένας ευφυής άνθρωπος. Πήρε ένα μάτσο είδος όπως το γουέστερν και το ανέτρεψε, μιλώντας για πράγματα που υπερβαίνουν τη λογική και τη συνήθεια. Ο,τι κάνει, δηλαδή, ένας μεγάλος έρωτας.

Από το πρωταγωνιστικό ζευγάρι, ο Τζέικ Τζίλενχαλ είναι πολύ καλός στον ρόλο του Τζακ, όμως ο Χιθ Λέτζερ ως Ενις είναι ό,τι πιο σπαρακτικό έχω δει εδώ και πολλά χρόνια στο σινεμά.

Ενα γνήσιο και ανεπιτήδευτο αριστούργημα, που για να σε αγγίξει δεν πρέπει να το δεις με ανοιχτό μυαλό, αλλά με ανοιχτή καρδιά.


Edited by - OSIRIS_A_K on 01/10/2006 14:10:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 05:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θεωρώ τον Ανγκ Λι ως ένα πολύ καλό σκηνοθέτη, την ταινεία την βρήκα λίγο αργή και χωρίς συναίσθημα. Αυτό βέβαια δεν έχει τίποτα να κάνει με το θέμα της ταινείας. Δεν θα έλεγα πως είναι κακή, κάθε άλλο, απλά την περίμενα καλύτερη.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 09:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το Μυστικό Του BROKEBACK MOUNTAIN
Πρωταγωνιστές: Jake Gyllenhaal, Heath Ledger
Σκηνοθεσία: Ang Lee

H φράση «Σ' αγαπώ» δεν ξεστομίζεται ποτέ στο «Μυστικό του Brokeback mountain» κι όμως, η ταινία του Ανγκ Λι είναι από τις πιο συγκλονιστικές ιστορίες αγάπης στην ιστορία της μεγάλης οθόνης. Η μακρόχρονη αγάπη δύο καουμπόηδων είναι εύκολο να γίνει στόχος ειρωνικών σχολίων από όσους αισθάνονται σίγουροι(;) για τον «ανδρισμό» τους.
Ομως, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας.
Φορέστε παρωπίδες στα δήθεν χαριτωμένα σχόλια και απολαύστε μια ιστορία που στίβει την καρδιά.

Τα βραβεία που έχει ήδη κερδίσει η ταινία και τα Οσκαρ δεν είναι αποτέλεσμα πολιτικής θέσης. Το «Μυστικό του Brokeback mountain» είναι απλώς η καλύτερη ταινία της χρονιάς, επειδή με πολύ απλά υλικά λέει τα πιο σύνθετα πράγματα.
Το καλοκαίρι του 1963 δύο νεαροί καουμπόηδες, ο Ενις και ο Τζακ, συνεργάζονται για να φροντίσουν ένα κοπάδι πρόβατα. Σε λίγο καιρό η σχέση τους θα εξελιχθεί σε ερωτική, ένα γεγονός αποκαλυπτικό και για τους ίδιους. Και θα συνεχιστεί στο πέρασμα του χρόνου, αφού οι κοινωνικές συμβάσεις δεν τους επιτρέπουν να ζήσουν όπως οι ίδιοι θέλουν, αλλά να σπαταλήσουν τις ζωές τους σε γάμους που δεν επιθυμούν και σε χαμένες ευκαιρίες.
Η ιστορία της Αννι Πρου (μόλις 50 σελίδων) μεταφέρεται εξαιρετικά πιστά στο σενάριο, που παίρνει εικόνα και ήχο από τη θαυμάσια φωτογραφία και τη μουσική του Γκουστάβο Σανταολάγια. Ο Ανγκ Λι, πέρα από το γεγονός ότι είναι καταπληκτικός σκηνοθέτης, είναι κι ένας ευφυής άνθρωπος. Πήρε ένα μάτσο είδος όπως το γουέστερν και το ανέτρεψε, μιλώντας για πράγματα που υπερβαίνουν τη λογική και τη συνήθεια. Ο,τι κάνει, δηλαδή, ένας μεγάλος έρωτας.

Από το πρωταγωνιστικό ζευγάρι, ο Τζέικ Τζίλενχαλ είναι πολύ καλός στον ρόλο του Τζακ, όμως ο Χιθ Λέτζερ ως Ενις είναι ό,τι πιο σπαρακτικό έχω δει εδώ και πολλά χρόνια στο σινεμά.

Ενα γνήσιο και ανεπιτήδευτο αριστούργημα, που για να σε αγγίξει δεν πρέπει να το δεις με ανοιχτό μυαλό, αλλά με ανοιχτή καρδιά.


Edited by - OSIRIS_A_K on 01/10/2006 14:10:57


Μπορει για εναν αντρα, να ειναι πολυ ερωτικο ή και ερεθιστικο να βλεπει δυο γυναικες να φιλιουνται και να ...... αλλα επετρεψτε μου εμενα να μην μου προκαλει τα ιδια συναισθηματα οταν βλεπω δυο αντρες να κανουν τα παραπανω...Ισα ισα που μου προκαλει αηδια..οποτε δε θεωρω οτι πρεπει σωνει και καλα να δω ενα εργο μονο και μονο επειδη οι "ανωμαλοι" του hollywood αποφασισαν οτι ειναι η καλυτερη ταινια ή επειδη εχει πολυ ωραια μουσικη ή επειδη εχει ωραια σκηνοθεσια..(για μερικους)..

Δε νομιζω ουτε οτι ειμαι ρατσιστρια προς τους ομοφυλοφυλους, ουτε εχω κανενα προβλημα, ας κανουν οτι θελουν.. Το τι κανεις ομως στο κρεβατι σου ειναι προσωπικη υποθεση και παρουσιαζοντας το απλα προκαλεις..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 14:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ώμος είσαι ρατσίστρια φίλη μου GWGW αλλά δεν το έχεις καταλάβει ..
Δηλαδή η κοινωνία σου έχει μάθει να είσαι, ασυνείδητα ή συνειδητά
δεν αναφέρομαι μόνο για εσένα αλλά για όλους,
ότι μας το έχουν βάλει στο μυαλό.. ότι είναι κάτι ‘’ανώμαλο’’ μη φυσικό και αλλά τέτοια….
Το γιατί… το γιατί είναι μια άλλη ιστορία που δεν κολλάει να το αναλύσουμε εδώ.

quote:
Το τι κανεις ομως στο κρεβατι σου ειναι προσωπικη υποθεση και παρουσιαζοντας το απλα προκαλεις..


Το να παρουσιάζουν κάτι σε μια ταινία δεν είναι προσωπική υπόθεση, είναι μια ταινία έτσι απλά…
το να προκαλείς παρουσιάζοντας που λες που κολλάει… γιατί προκαλείς?? Και ποιον προκαλείς ??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 09:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ώμος είσαι ρατσίστρια φίλη μου GWGW αλλά δεν το έχεις καταλάβει ..
Δηλαδή η κοινωνία σου έχει μάθει να είσαι, ασυνείδητα ή συνειδητά
δεν αναφέρομαι μόνο για εσένα αλλά για όλους,
ότι μας το έχουν βάλει στο μυαλό.. ότι είναι κάτι ‘’ανώμαλο’’ μη φυσικό και αλλά τέτοια….
Το γιατί… το γιατί είναι μια άλλη ιστορία που δεν κολλάει να το αναλύσουμε εδώ.

Θα το ξαναπω, αν εσυ φιλε μου γουσταρεις και σου αρεσει αυτο το περιεχομενο, εχεις καθε δικαιωμα να το δεις και να το απολαυσεις..
Εγω μπορω να εχω διαφορετική γνωμη?
Δε καταλαβα δηλ γιατι πρεπει σωνει και καλα να μου αρεσει αυτο που αρεσει και σε σενα και να το θεωρω οτι ειναι και αριστουργημα και απο πανω..
ελεος ρε παιδια..

οκ αν αυτο ειναι ρατσισμος ε τοτε τι να πω αντε καλα ειμαι ρατσιστρια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 14:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη αλλά εγώ δεν σου επέβαλα να σου αρέσει η ταινία σώνει και καλά όπως λες μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω..

Συζήτηση κάνουμε και απλά μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα που είπες χωρίς να δεις όλη την ταινία, ασκείς τέτοια κριτική την όπια θεωρώ κάπως…


Δηλαδή δεν μπορείς να λες

quote:
οταν βλεπω δυο αντρες να κανουν τα παραπανω...Ισα ισα που μου προκαλει αηδια..

quote:
δε θεωρω οτι πρεπει σωνει και καλα να δω ενα εργο μονο και μονο επειδη οι "ανωμαλοι" του hollywood αποφασισαν οτι ειναι η καλυτερη ταινια

quote:
παρουσιαζοντας το απλα προκαλεις..


Και μετά και το κερασάκι στην τούρτα..

quote:
Δε νομιζω ουτε οτι ειμαι ρατσιστρια προς τους ομοφυλοφυλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 09:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθεσω και εγω τοτε οτι και εγω ειμαι ρατσιστης και βρηκα την ταινια απαραδεκτη και ανουσια.Για γελια και για υπνο ενα πραγμα.Το "οπου λαχει εμεις οι βλαχοι" εχει περισσοτερο υποβαθρο ως προς τις ομορφιες της "φυσης" (που ειναι και η ελληνικη βεβαια βεβαια) , τον ερωτα(που δεν ειναι και μεταξυ ομοφυλοφυλων),την ελληνικη κουλτουρα και τα ελληνικα ηθη και εθιμα και τροπο ζωης στην υπαιθρο.Αρχιζω να πιστευω οτι ο Ang Lee προσπαθησε να αντιγραψει το ελληνικο αριστουργημα,σε πιο soft εκδοχη και φυσικα απετυχε.
Απο την αλλη υπαρχει και το αλλο ελληνικο αριστουργημα "το παλαμαρι του βαρκαρη" αλλα και παλι ..... το "λασο του καουμποϊ"...?Δεν εχει ομοικαταληξια και φυσικα δεν βλεπουμε πουθενα το λασο του.Οποτε ακομη και ο τιτλος ειναι αστοχος (τωρα που το σκεφτομαι οχι και τοσο.Broke-"back" mountain.Υποπτο αυτο το "πισω"....).
Και για να καταληξω κατατασω την ταινια στην κατηγορια των b-movies ("b" για bisexual) ή και g-movies και απευθυνεται στους gay στους οποιους λειπει το ρομαντζο και ο μεγαλος ανεκπληρωτος ή και εκπληρωμένος ερωτα στην ζωη τους,και θελουν να πανε στον σινεμα να δακρυσουν με μια ιστορια αγαπης μεταξυ δυο αγελαδαρηδων.Της δινω 2 αστερια εκ των οποιων το 1 ειναι αποκλειστικα και μονο για το αλογο του πρωταγωνιστη.......

ιχα....σουζα τ'αλογακ'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 09:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δε νομιζω ουτε οτι ειμαι ρατσιστρια προς τους ομοφυλοφυλους"

ουτε και εγω πιστευω πως ειμαι.Απλα αυτοι ειναι gay!

Εναλλακτικος τιτλος της ταινιας:Επιστροφη του πισωγλεντη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 11:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν σου επέβαλα να σου αρέσει η ταινία σώνει και καλά όπως λες μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω..

προφανως..

δηλ συγνωμη επειδη δε γουσταρω να βλεπω μπροστα μου ερωτικες περιπτηξεις ανδρων αυτο με κανει ρατσιστρια προς ομοφυλοφυλους?
Σου τονισα οτι δεν εχω κανενα προβλημα με αυτους, μαλιστα εχω και γνωστους που τα παμε και μια χαρα, αυτο τι σημαινει οτι πρεπει να τους βλεπω να κανουν και ερωτα μπροστα μου?
τελος παντων, δεν εχει νοημα ολο αυτο, οπως ειπες και συ γνωμες λεμε εδω για την ταινια, ας πουν λοιπον και αλλοι τη γνωμη τους, εγω εξεφρασα τη δικη μου, τωρα οσο αφορα οτι ειμαι ρατσιστρια.. ας το κρινουν αυτοι που με ξερουν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 12:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε tpt
Το θέμα της συζήτησης είναι η ταινία τώρα αν είσαι κομπλεξικός η δεν ξέρω τι με τους gay δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου
μια ταινία επειδή έχει θέμα τους ομοφυλόφιλους δεν σημαίνει ότι όσοι τους αρέσει είναι ομοφυλόφιλοι, δηλαδή αν μου αρέσει μια ταινία με ένα σχιζοφρενή δολοφόνο τότε... μήπως πάσχω από σχιζοφρένεια επειδή μου αρέσει…
Κάθε ταινία δίνει ένα μήνυμα για αυτούς που μπορούν να το λάβουν, φυσικά αν φοράς παρωπίδες δεν θα λάβεις τίποτα, δες λιπών το παλαμάρι του βαρκάρη αν σου δίνει κάτι
Τέσπα δεν θα κατσο να ασχολιθω άλλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 14:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OSIRIS_A_K,
άνοιξες ένα εντελώς άστοχο θέμα σε ένα εντελώς άσχετο φόρουμ.

βασικά οι κοινωνίες όλων των χωρών δε θα μπορέσουν ΠΟΤΕ να ξεπεράσουν
την έννοια "έρωτας μεταξύ αντρών".

είναι από τα πιο ισχυρά ταμπού που υπάρχουν στον κόσμο κι ένα από τα πιο ρατσιστικά.

που να πάρει χαμπάρι τώρα η GWGW,για τι είδους συναισθηματική καταστροφή
μιλάμε όταν ένας άνθρωπος δεν μπορεί να χαρεί τον έρωτα ελεύθερος
(τον έρωτα - ΟΧΙ το σεξ).

δηλαδή φίλη GWGW εσύ μπορείς να έχεις το δικαίωμα να χαμουρεύεσαι δημοσίως με τον έρωτα της ζωής σου.

οι κάθε είδους "ιδιαίτεροι" άνθρωποι δεν το έχουν αυτό το δικαίωμα ?

νομίζεις ότι εμένα μ'αρέσει να βλέπω ζευγάρια να φιλιούνται δημοσίως
και να μην παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω τους ?

και για στο πω πιο ξεκάθαρα,δεν είσαι ρατσίστρια,αμόρφωτη είσαι.
βρίσε όσο θες,αλλά η στενομυαλιά σου δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ποτέ
να δεις την πραγματικότητα όπως έχει.

μιλάμε για συναισθήματα,για σκέψεις,για έρωτα.
ποια είσαι εσύ που θα αηδιάσεις με το πως εκφράζεται ο καθένας ?
ποιος σου είπε ότι άλλοι άνθρωποι δεν αηδιάζουν μαζί σου ?

πως είσαι τόσο σίγουρη ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί και σε σένα ή σε κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο ?

σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μη σου κάτσει τέτοια φάση.
τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 10:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου (ή φιλεναδα) OSIRIS δεν ειμαι κομπλεξικος με τους Gay,απλως δεν τους συμπαθω,ομοιως και τους Αμερικανους πολιτικους(κατι τετοιο αν καταλαβαινεις),τους μαϊντανους της τηλεορασης και παει λεγοντας.
Ο καθης κανει οοοοοτι θέλει με τον κω... , ποπό του τεςπα.
Κριτικη στην ταινια εκανα όχι στους Gay ,και αμα-αφου εισαι και εσυ ενας απο αυτους και θιχτηκες(δλδ εθιξα μια ταινια σημαντικη για εσενα και σε αντιπροσωπευει) ζητω ταπεινα συγγνωμη!!!Φυσικα και δεν θεωρω οσους την ειδαν οτι ειναι gay,αλλα και πολλοι που την ειδαν ειναι gay.
Ουτε εγω σκοπευω να ασχοληθω με το παρον θεμα σοβαρα,γιατι εχω σημαντικοτερες ασχολιες απο τους gay και τα γουστα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 12:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπραβο βρε αγνοων...ωραιος τροπος..
καλα που απαντας εσυ με το δικο σου φοβερο επιπεδο μιας και..

quote:

που να πάρει χαμπάρι τώρα η GWGW,για τι είδους συναισθηματική καταστροφή

φυσικα, και αυτο επειδη ειμαι ηλιθια

quote:

μιλάμε όταν ένας άνθρωπος δεν μπορεί να χαρεί τον έρωτα ελεύθερος
(τον έρωτα - ΟΧΙ το σεξ).

λες και ειπε κανεις οτι δε θα επρεπε να χαιρονται οι ανθωποι αυτο που θελουν

quote:

δηλαδή φίλη GWGW εσύ μπορείς να έχεις το δικαίωμα να χαμουρεύεσαι δημοσίως με τον έρωτα της ζωής σου.

ειπα εγω κατι τετοιο?

quote:

οι κάθε είδους "ιδιαίτεροι" άνθρωποι δεν το έχουν αυτό το δικαίωμα ?

ειπα εγω οτι δεν το εχουν?
ΑΠΛΑ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΠΩς ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΑΜΟΥΡΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ Η ΧΑΜΟΥΡΕΜΑΤΑ ΔΥΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ)ΟΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΤΕΡΟΦΥΛΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

quote:

νομίζεις ότι εμένα μ'αρέσει να βλέπω ζευγάρια να φιλιούνται δημοσίως
και να μην παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω τους ?

εγω δε νομιζω τπτ, εγω απλα ειπα την γνωμη μου

quote:

και για στο πω πιο ξεκάθαρα,δεν είσαι ρατσίστρια,αμόρφωτη είσαι.
βρίσε όσο θες,αλλά η στενομυαλιά σου δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ποτέ
να δεις την πραγματικότητα όπως έχει.

εγω δεν εβρισα, ουτε σκοπευω να βρισω..
εσυ βριζεις και ευχαριστω πολυ και για το ρατσιστρια και για το αμορφωτη..

quote:

μιλάμε για συναισθήματα,για σκέψεις,για έρωτα.
ποια είσαι εσύ που θα αηδιάσεις με το πως εκφράζεται ο καθένας ?
ποιος σου είπε ότι άλλοι άνθρωποι δεν αηδιάζουν μαζί σου ?

αν αηδιαζουν, ωφειλουν να μου το πουν

quote:

πως είσαι τόσο σίγουρη ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί και σε σένα ή σε κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο ?

σε μενα, δε μπορει να συμβει, γιατι λογικα θα το ειχα καταλαβει μεχρι τωρα, αν παλι συμβει σε καποιο αγαπημενο προσωπο, οπως ΞΑΝΑΕΙΠΑ για χιλιοστη φορα, ΕΧΩ φιλους ομοφυλοφυλος και δεν εχω κανενα προβλημα και αυτο γιατι οι ανθρωποι ειναι σωστοι και δεν προκαλουν..

quote:

σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μη σου κάτσει τέτοια φάση.

επισης, και τελειωσα με αυτο το θεμα..

αλλωστε ΞΑΝΑΛΕΩ το θεμα ειναι η ταινια, και οχι το μορφωτικο μου επιπεδο..ΛΥΠΑΜΑΙ αν δεν σας αρεσει η αποψη μου, δε προκειται να αλλαξω για να σας ειναι αρεστα αυτα που λεω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι έχετε να πείτε για την ταινία Το Μυστικό Του BROKEBACK MOUNTAIN…
Θέλω να ακούσω τις κριτικές σας και τι αίσθημα & μήνυμα σας έδωσε η ταινία.

Αλλαξε το θέμα στην πορεία και τελικά έγινε "ποιο είναι το μορφωτικό επίπεδο του κάθε μέλους?" γιατί υπέθεσα πως εδώ γίνεται διάλογος για την ταινία brokeback mountain.

Εκτός αυτού, με όλο το σεβασμό στους συμμετέχοντες του τόπικ, γιατί πρέπει κάποιος να συμφωνεί ντε και καλά με αυτόν που εκφράζει μία άλλη γνώμη ? στο κάτω κάτω ο σεβασμός στον συνομιλητή δεν δίνει και έναν υγιή διάλογο?? Είναι κρίμα να χαλάσει ένα ωραίο τόπικ.

Αλλά και για να μη ξεφεύγω από το θέμα και γω η ίδια, προσωπικά δεν έχω δει την ταινία για ένα και μόνο λόγο. Πολύ καουμπόυδες ρε παιδί μου, και απλά δεν είναι το στυλάκι μου.

Συγνώμη για την παρέμβαση
Καλή συνέχεια


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ταινια προσπαθησε να δημιουργηση αισθηση (αφου πρωταθηκε για πολλα Οσκαρ, μαζι με αυτο της Καλυτερης Ταινιας)... συνδιαζοντας ενα στοιχειο της ΑΓΡΙΑΣ ΔΥΣΗΣ με ποιο "ανοιχτο" τροπο... κατι που συνηθως δεν συναδει με την ιδεολογια που μας αφησαν οι Ταινιες της Αγριας Δυσης του 1960-1970 με στιλ Κλιντ Ιστγουντ και γενικα KΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟΣ


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 16:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζητώ συγγνώμη από τη GWGW αν θίχτηκε με τον τρόπο
που εκφράστηκα.

πιστεύω όμως ότι με μία δεύτερη ανάγνωση των όσων γράφω θα καταλάβει
τι προσπαθώ να της πω.

αν νομίζει ότι την εξύβρισα,ζητώ και πάλι συγγνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 21:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκεφτομαι να γυρησω μια ταιναι που θα λεγεται το μυστικο του ουρακακα ρεστοραν

η ταινια βασιζεται στην ιστορια πεντε ατομων ουροκοπρολαγνων που μαζευονται καθε σαββατο βραδυ σε ενα εστιατοριο που εχει ενας απο αυτους και
τρωγοπινουν υπο το φως των κεριων και απαλης μουσικης αυτα που λαχταρει ο ουρανισκος τους
αν και καθημερινα ειναι υποχρεωμενοι να ζουν μεσα σε μια κοινονια που δεν τους καταλαβενει και τους θεωρει ανωμαλους
ειναι αναγκασμενοι να κατευναζουν την πεινα τους με φαγητα που τρωνε ολοι το σαββατοβραδο σπανε το κατεστημενο και καταφερνουν να γευτουν αυτο που πραγματικα λαχταρανε

οποιος τολμησει να πει οτι αηδιαζει με το θεμα της ταινιας ειναι ρατσιστης και αμορφωτος
επισης ειναι κομπλεξικος γιατι δεν μπορει να καταλαβει την αναγκη που εχει ο καθε ενας να εκφραστει ελευθερα
αυτα τα λιγα
η ταινια θα εχει καταπλυκτικη φωτο και μουσικη
οπως και σκηνοθεσια

η ταινια ειναι μια γροθια στο στομαχι των κολημενων ατομων που δεν μπορουν να δεχτουν την διαφορετικοτητα των αλλων

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 09:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αληθεια ειναι οτι με πειραξε λιγο το post σου αγνοων, αφου ομως λες οτι δεν ηταν εκ προθεσεως, το δεχομαι, οποτε.. no hard feelings..


βρε γιγενη...δε παιζεσαι..απορω που τα σκεφτεσε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 15:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτα από όλα,δεν είμαι ρατσίστρια,το αντίθετο.
η ταινία δεν μου άρεσε καθόλου,θεώρησα ότι πέταξα τα 7 ευρώ του εισιτηρίου.
Και γιατί δεν μου άρεσε;γιατί είναι ένα κοινότυπο love story,που παρόμοιό του έχουμε δεί άπειρα στο σινεμά,μεταφύ ετερόφυλων ζευγαριών.Ο Ledger,δεν είναι καλός ηθοποιός κατ'εμε και χάλασε πολύ τον ρόλο του.Από τεχνικής άποψης,η ταινία είναι εξαίρετη.
Το μοναδικό πράγμα που έκανε την ταινία ξεχωριστή-παντα κατ'εμε-ήταν ότι η ιστορία εκτυλίχτηκε ανάμεσα σε δυο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΟΥΜΠΟΙΣ,κοινώς ας το πούμε κι έτσι ήταν μια γροθια στα στομάχια των ψευτοματσο αμερικανακιων,ότι ναι,ακόμα και καποιοι καουμποις είναι ομοφυλόφιλοι...Τίποτα άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 22:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βρε γιγενη...δε παιζεσαι..απορω που τα σκεφτεσε...

ωρες ωρες απορω και εγω με τον πολυταλαντο γηγενη


quote:
πρώτα από όλα,δεν είμαι ρατσίστρια,το αντίθετο.
η ταινία δεν μου άρεσε καθόλου,θεώρησα ότι πέταξα τα 7 ευρώ του εισιτηρίου.
Και γιατί δεν μου άρεσε;γιατί είναι ένα κοινότυπο love story,που παρόμοιό του έχουμε δεί άπειρα στο σινεμά,μεταφύ ετερόφυλων ζευγαριών.Ο Ledger,δεν είναι καλός ηθοποιός κατ'εμε και χάλασε πολύ τον ρόλο του.Από τεχνικής άποψης,η ταινία είναι εξαίρετη.
Το μοναδικό πράγμα που έκανε την ταινία ξεχωριστή-παντα κατ'εμε-ήταν ότι η ιστορία εκτυλίχτηκε ανάμεσα σε δυο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΟΥΜΠΟΙΣ,κοινώς ας το πούμε κι έτσι ήταν μια γροθια στα στομάχια των ψευτοματσο αμερικανακιων,ότι ναι,ακόμα και καποιοι καουμποις είναι ομοφυλόφιλοι...Τίποτα άλλο...

και ομως εισαι ρατσιστρια
γιατι γιατι απλα σημφωνα με μερικους πρεπει να σου αρεσει οτι διχνει
δυο ατομα του ιδιου φυλου να εχουν μια ερωτικη σχεση
πρεπει να το βρησκεις οχι απλα φυσιολογικο αλλα να το χειροκροτεις
αλλιως μπενεις καιεσυ στην λιστα των κομπλεξηκων,ρατσιστων,αμορφωτων και ολων αυτων των επιθετων

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και ομως εισαι ρατσιστρια
γιατι γιατι απλα σημφωνα με μερικους πρεπει να σου αρεσει οτι διχνει
δυο ατομα του ιδιου φυλου να εχουν μια ερωτικη σχεση
πρεπει να το βρησκεις οχι απλα φυσιολογικο αλλα να το χειροκροτεις
αλλιως μπενεις καιεσυ στην λιστα των κομπλεξηκων,ρατσιστων,αμορφωτων και ολων αυτων των επιθετων


Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτό που έγραψα,έτσι;είπα εγώ πουθενά ότι δεν μου άρεσε το ομοφυλοφιλικό θέαμα που έδειχνε;όχι.εσένα πως σου ήρθε;είπα ότι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο γιατί απλά έδειχνε ένα χιλιοκινηματογραφημένο love story που το έχουμε δεί σε πάμπολλες ταινίες,με ετερόφυλα ζευγάρια.για μένα δεν υπάρχει διαφορά,είτε βλέπω ετερόφυλο ζευγάρι,είτε ομοφυλόφιλο,είναι το ένα και το αυτό.δεν με ενοχλεί,δεν βρίσκω κάτι διαφορετικό,κάτι ιδιαίτερο.ίσως γιατί έχω πολλούς φίλους gay(σιχαίνομαι την λέξη ομοφυλόφιλος) και οι οποίοι επίσης δεν βρήκαν την ταινία κάτι το ιδιαίτερο.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έβγαλες το πόρισμά σου.Δεν μου άρεσε απλά η ταινία,δεν την είδα ρατσιστικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαρακι, μαλλον δεν εχεις μαθει ακομη το χιουμορ του gigeni..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 12:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μαρακι, μαλλον δεν εχεις μαθει ακομη το χιουμορ του gigeni..

Όχι,είμαι σχετικά καινούρια στο Εσωτερικα και δεν μπορώ να αντιληφθώ το χιούμορ του Γηγενή.Με τον οποίο σε άλλα topics,έχω συμφωνήσει σε διάφορα πράγματα πολλές φορές.
Αν ήταν χιούμορ,ειναι οκ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 13:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, αν θελουμε να βλεπουμε τους ομοφυλοφυλους-ετεροφυλους, δεν χρειαζομαστε τον Ξενο κινηματογραφο... εχουμε και τον Παπακαλιατη...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 14:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως, αν θελουμε να βλεπουμε τους ομοφυλοφυλους-ετεροφυλους, δεν χρειαζομαστε τον Ξενο κινηματογραφο... εχουμε και τον Παπακαλιατη...


Μα γιατί το λες αυτό;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy