ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΛΧΗΜΕΙΑ???????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
REDJUPITER
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 23:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REDJUPITER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ. ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ, ΒΙΒΛΙΑ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ. ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΡΟΥΝ "ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ" Η' ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 23:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε REDJUPITER, υπάρχουν ήδη άλλα δύο topic με το ίδιο θέμα. Προς διευκόλυνσή σου, στα παραθέτω:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=67
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=542

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
REDJUPITER
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 23:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REDJUPITER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ ANANASSS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΝ ΖΩΗ ΑΛΧΗΜΕΙΣΤΕΣ ΣΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ Η' ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

REDJUPITER
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 16:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REDJUPITER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ............ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΑΛΧΗΜΕΙΑ" ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ... ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝ ΖΩΗ ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ?ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΟΥ :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 16:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Οπου ακούς ΠΟΛΛΑ κεράσια
κράτα και ΜΙΚΡΟ καλάθι

Χμμμμ πόσο εύκολα θα αποδεχόσουν ότι "κάποιος ή κάποια" είναι ΟΝΤΩΣ Αλχυμιστής;;;
Τι είναι αυτό φίλε μου που θα σε ΕΠΕΙΘΕ ότι είναι;;;
Μπορείς φαντάζομαι να μας πείς...

Αααα και κάτι ακόμα...
Γιατί τόση "αγωνία" φίλε μου;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

REDJUPITER
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 00:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REDJUPITER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΑ,ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ. ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΙΚΟΣ, ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ TRICK, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΟΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ.(ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚ. ΤΕΛΕΤΕΣ,ΜΑΣΟΝΙΑ Κ.Τ.Λ) ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ,ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ-ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΓΜΕΝΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ITNOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 00:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ITNOS  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ITNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mporeis na mou peis pios einai aytos o kyklos pou aneferes oti eisai melos tou kai to diatympanizeis toso apla?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 10:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι...
Κόκκινε Δία σέβομαι την επιθυμία σου για να ΜΗΝ φανερώσεις περεταίρω στοιχεία για τον ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ που ΚΑΙ εσύ μετέχεις...
Μου αρκούν ότι πρώτον ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοιος κύκλος και δεύτερον ότι συμμετέχεις και εσύ, ένα απο τα μέλη του Esoterica.gr

Τώρα περί τρύκ κλπ ΔΕΝ νομίζω ότι αναφέρεσαι σε ΑΛΧΥΜΙΣΤΗ και στην ΑΛΧΥΜΙΑ αλλά σε εκέινους που ΒΕΒΗΛΩΝΟΥΝ την Ιερή αυτή επιστήμη που σαν ΓΕΝΙΚΟ σκοπό έχει την ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ...

Το ΤΟΝΙΖΩ αυτό γιατί βρίσκω ανεδαφικό αυτό που λές ότι

quote:
ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ TRICK, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ

ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ κανένας ΑΛΧΥΜΙΣΤΗΣ δεν ανέφερε ότι ΚΑΤΕΡΡΙΨΕ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ...

Στο λέω φίλε μου, μη τυχόν ψάχνεις επι ματαίω για κάτι που δεν έχει να κάνει με την ευγενή τέχνη της ΑΛΧΥΜΙΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Κρατώ την ΕΛΛΗΝΙΚΗ απόδωση της τέχνης των ΧΥΜΩΝ, εξού και η ΧΥΜΕΥΤΙΚΗ η τέχνη των Ελλήνων και Αιγυπτίων στην παραγωγή χρυσού...
Eτσι έχουμε την σύνθετη λέξη ΑΛ+ΧΥΜΙΑ όπου ΑΛ η αραβική λέξη του ΘΕΟΥ και ΧΥΜΙΑ απο την ελληνική λέξη ΧΥΜΟΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 11:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ΚΑΙ ΕΙΠΕ Ο ΕΡΜΗΣ..
ΠΩΣ ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ...
ΖΗΣΕΙ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ...
+ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙ 7ΧΙΛΙΑΔΕΣΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
+ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΕ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

REDJUPITER
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 23:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REDJUPITER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ITNOS,ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΚΑΠΩΣ, ΕΧΘΡΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ( to diatympanizeis toso apla?).
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ, ΔΕΣ ΤΟ ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ-ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ SITE.ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Η' ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ "ΠΑΡΕΑ" ΔΕΝ ΔΙΑΡΡΕΟΥΝ ΣΤΟ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΚΟΙΝΟ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΑΡΕΑΣ.

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ,ΚΑΤ' ΑΡΧΕΙΝ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ.ΤΩΡΑ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΡΑΤΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ.
ΛΕΓΟΝΤΑΣ "ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ" ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ TRICK ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ.

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΣΕΙ. ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΟΣΕΣ "ΑΛΗΘΕΙΕΣ" ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΞΕΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΣΟΦΟΙ. ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΠΡΙΣΜΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΥΞΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΙΣΤΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. "VISITA INTERIORA TERRAE RECTIFICANTO INVENIES OCCULTUM LAPIDEM"
Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.

Υ.Γ: ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΣ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΑΛΧΥΜΙΑ". ΑΝ ΘΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΑΛΧΗΜΙΚΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΕΡΕΤΕΡΑ ΕΝΝΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....


Edited by - REDJUPITER on 26/02/2003 23:55:48

Edited by - REDJUPITER on 26/02/2003 23:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 16:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΕ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ. . . . . ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΕΡΕΙΑ. . . ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. . .
ΚΥΡΙΟΙ . . . ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΟΘΟ ΣΑΣ . . . .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΥΨΙΣΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ . . .
. . . . ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ . . . . .ΠΟΣΟ ΧΡΥΣΟ
ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ <<ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ>>. . . .
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ;
ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΙΣΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕΤΕ ΠΩΣ
ΑΝ Ο ΜΟΛΥΒΔΟΣ ΓΙΝΕΙ ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΙ Ο <<ΠΛΟΥΤΟΣ>> ΣΑΣ
ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ. . . . . . . . . . . . .
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ. . . . . . . ΟΧΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ
ΧΡΟΝΙΑ. . . . . ΜΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ . . . . . . . .
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΘΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΓΝΟΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ
ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ…
ΜΑ ΑΝ ΠΟΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑΣ , ΝΑ <<ΠΕΘΑΝΕΙ>>
Ο ΜΟΛΥΒΔΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΥΣΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑΣ,
ΤΟΤΕ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΕΝΔΥΘΕΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΤΗΣ ΕΝΔΥΜΑΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΔΙΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.
ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ , ΘΑ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ,
ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΘΑ ΦΩΤΙΖΕΙΣ
ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ , ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΔΟΝΕΙ
Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ.



ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 19:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
quote:
ΚΑΤ' ΑΡΧΕΙΝ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Θα εκτιμούσα απεριόριστα εάν μου παρέθετες ΠΟΙΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΗΡΓΗΘΕΙ...
Μήπως θέλεις να πείς ότι η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΕΙ;;;;
Μάλλον αυτό θα εννοούσες φίλε μου, εάν κάνω λάθος θα ήθελα να μάθω ΠΟΙΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΙΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ...

quote:
ΛΕΓΟΝΤΑΣ "ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ" ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ TRICK ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ.

Πίστεψέ με ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΧΥΜΙΣΤΗΣ δεν έχει ΑΝΑΓΚΗ να αποδείξει ΤΙΠΟΤΑ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ...
Εκτελέι το Magnum Opus (είδες έμαθα ΚΑΙ λατινικά!!) ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ όπως ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ...
Η ΦΥΣΗΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ που θα πρέπει να εργάζεται ο ΒΟΗΘΟΣ ΤΗΣ...
ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ

'Αλλωστε ο Μέγας Αλχυμιστής που τον έχουμε γνωρίσει ως Ιησού, ΠΟΥΘΕΝΑ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ μπροστά δεν ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ...
Απλά "εμείς" βλέπαμε το αποτέλεσμα...

Xαίρομαι που μας παραθέτεις την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ για το τι είναι για σένα ο Αλχυμιστής... Δεν με βρίσκεις αντίθετο φίλε μου, αλλά έχω μια "ένσταση" επι της διατύπωσης...
Η Σοφία των Αρχαίων είναι κάπως ΒΑΡΙΑ σαν τοποθέτηση...
Η Σοφία των Αρχαίων φίλε μου είναι η ΣΟΦΙΑ που υπήρχε, υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει ΕΣΑΕΙ... όσο υπάρχει ΚΟΣΜΟΣ...
Απλά "κάποιοι" στην αρχαιότητα την ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ αλλά αυτή η ΣΟΦΙΑ, Η ΓΝΩΣΗ εξελίσεται!!!
Τίποτα δεν μένει ΣΤΑΣΙΜΟ, "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"....

'Οσο για τα λατινικά, δεν θεωρώ ότι έχουν να προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ περισότερο απο την δική μου ΕΛΛΗΝΙΚΗ γλώσσα...
Απλά οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ της Χυμευτικής Τέχνης ΤΟΤΕ μιλούσαν και έγραφαν στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ...

Με τιμή και εκτίμηση

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 16:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΧΗΜΕΙΑ

Δυο σταγόνες και οι δυο στην όψη
Κι όμως στην αφή , η μια σπαθιού λαβή , η άλλη κόψη

Στο βέλος το φτερό και η λεπίδα
Στα μάτια σου το χάος και η πατρίδα

Την ψυχή που ξεριζώνει
μα και την ελευθερώνει
Αυτοκρατορίες υψώνει
όλα που τα κάνει σκόνη
Που παγώνει σαν το χιόνι
σαν αγνό λευκό σεντόνι
Που τον νου απογειώνει
Την καρδιά μου που ματώνει

Δυο σταγόνες και οι δυο στην όψη
Κι όμως στην ψυχή , είναι προσευχή , ή θάνατος μαζί

Στα χέρια σου το τέλος και η ελπίδα
Το όνειρο , η τρέλα , η παγίδα


ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 23:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να'σαι καλα ...αγαπητε Αγγελικε...!
...ενωσες τα αυτα..θεματα...!!!
εδω..στο"παραξενο"...
+εκει..στη"γνωση"....
αλχημεια=αλχημεια?????


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 16:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛ(ΧΥΜ)ΕΙΑ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ.
ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ (CHEM=XEM)= MAYPH ΓΗ.
ΤΟΝ 7ον ΑΙΩΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΠΩΣ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ.
ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ (AL-KIMIYA) ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ CHEM.
(AΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΧΗΜΕΙΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ).

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 19:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ενώσουμε λοιπόν αγαπητή και αγαπητοί , άλλη μια χάντρα στο περιδέραιο της σοφίας , ενώνοντας το «παράξενο» των ινδουιστικών γραφών με την άχρονη , συμπαντική «γνώση» της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ:
TSAKRA - Harish Johari σελίδα 116

ΘΕΟΤΗΤΕΣ: Ο Καμεσβάρα και η Καμεσβάρι. Ο Καμεσβάρα είναι ο ίδιος ο κύριος Σίβα. Είναι ο κύριος της επιθυμητής αρχής (κάμα «επιθυμία» ισβάρα «κύριος»). Είναι εκείνος που κάθεται πάνω από το περίφημο ταντρικό τρίγωνο Α-ΚΑ-ΤΑ και τον οποίο ανυπομονεί να συναντήσει η Ντέβι (Άντια, Κουνταλίνη, Τριπούρα και Καμεσβάρι).
Η Καμεσβάρι κάθεται στο Μουλαντάρα ως κοιμισμένη ενέργεια. Διαμέσου του στενού περάσματος του Μπράχμα Νάντι, ορμά για να συναντήσει τον κύριο της, τον Καμεσβάρα, χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από τις πέντε κινήσεις. Γυρίζοντας τα πέταλα όλων των λωτών των διαφόρων τσάκρα, φτάνει μέχρι το υψηλότερο για να τον συναντήσει.
Ο Καμεσβάρα περιγράφεται ως η πιο όμορφη από τις ανδρικές μορφές. Κάθεται σαν γιόγκι, αλλά σε αιώνιο αγκάλιασμα με την αγαπημένη του την Τριπούρα Σουντάρι, που είναι η Καμεσβάρι, την πολύ όμορφη θηλυκή μορφή των τριών κόσμων (τρι «τρία», πούρα «πεδία, κόσμοι», σουντάρι «όμορφη»).
Ο Καμεσβάρα είναι επίσης γνωστός ως Ουρντβαρέτα (ούρντβα «προς τα επάνω», ρέτα «ρεύμα , ροή»), για την ικανότητα του να τραβά, μέσω της Σουσούμνα, την ουσία του σπερματικού υγρού προς τα πάνω. Είναι ο κύριος της γνώσης, της ανοδικής κίνησης της ενέργειας. Η Βαματσάρα («της αριστερής οδού») Τάντρα δίνει πλήρη περιγραφή της διαδικασίας της ανοδικής κίνησης και ισχυρίζεται ότι εδώ βρίσκεται το σημείο όπου πρέπει να μεταφερθεί το σπέρμα. Εδώ, το φυσικό ανδρικό σπέρμα (μπίντου) ενώνεται με τη σεληνιακή θηλυκή ενέργεια και η εσωτερική και η εξωτερική ένωση γίνεται τάντρα (διευρυμένη συνείδηση), γιατί είναι ένας συνδυασμός μπόγκα και γιόγκα, δηλαδή απόλαυσης και απόσπασης.
Ο Καμεσβάρα χαρίζει τη δύναμη της ανοδικής κίνησης και το κράτημα του σπέρματος, επομένως διαλογισμός στον Καμεσβάρα κάνει το εγώ να αποσύρεται και ο γιόγκι κάθεται στο Σόμα Τσάκρα και απολαμβάνει την μπραχμανάντα (τη μακαριότητα του Μπράχμαν). Ο Καμεσβάρα είναι τώρα σε ειρήνη στην ένωση του με την πολυαγαπημένη του η οποία δεν είναι πια το οργισμένο ερπετό που πετάει φωτιές, όπως ήταν όταν ξυπνούσε ξαφνικά από τον ύπνο της.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ: Εκείνος που διαλογίζεται πάνω σ’αυτό το τσάκρα και σταματά την καθοδική κίνηση του αμρίτα του ή νέκταρ, εκτελώντας την κέτσαρι μούντρα (κε, «ο αιθέρας», τσάρι «κίνηση») γίνεται αθάνατος, ενώ βρίσκεται μέσα σ’αυτό το φυσικό σώμα. Είναι ικανός να σταματήσει τη διεργασία γήρανσης και να παραμείνει έτσι νέος για πάντα και γεμάτος ζωτικότητα και αντοχή.
Καταφέρνει να νικήσει την ασθένεια, τη φθορά και το θάνατο και μέσω της ένωσης του Σίβα και της Σάκτι, που είναι ο απώτατος σκοπός της κουνταλίνι γιόγκα, να απολαμβάνει αιώνια ευδαιμονία. Η κέτσαρι μούντρα αυξάνει την ανοδική ποή της ενέργειας και ο γιόγκι γίνεται ικανός να παραμείνει στη Γκαντάνα Μάνταλα ή Σούνια Μάνταλα, «στο κενό», δηλαδή τον κοίλο χώρο ανάμεσα στα δυο ημισφαίρια του εγκεφάλου, που είναι γνωστός και ως η δέκατη πύλη του σώματος και είναι τοποθετημένος μέσα στο Σαχασχάρα, το έβδομο τσάκρα.
ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ:
Παρακαλώ να θυμόσαστε ότι είπα: «Ας ενώσουμε. . . . . άλλη μια χάντρα στο περιδέραιο της σοφίας» και όχι ότι αυτό είναι το περιδέραιο της σοφίας της αναγέννησης (της μητέρας των γνώσεων) ……και επίσης ότι λέω: «να φυλάγεστε από τα λόγια γιατί η αλήθεια δεν βρίσκεται εκεί» και κυρίως όταν είναι πολλά.
Εξάλλου έχω πει: «ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ, ΤΟΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΔΕΝ ΥΠΑΙΝΙΣΣΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ <<ΓΝΩΣΗ>>. . . . . . . . . .ΑΠΛΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ. . . . .»



ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ
ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ
ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ
ΕΞΑΛΕΙΦΩ+ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ+ΑΠΛΑ
ΠΟΘΩ,ΤΟ<ΕΓΩ ΞΕΡΩ>ΝΑ
ΠΥΡΠΟΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ+ΝΑ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΥΤΗ+ΜΟΝΟ
ΑΛΗΘΕΙΑ&ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lefteris
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 23:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lefteris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγγελικέ ποσο καιρο έχεις να πας με γυναίκα?

_________________________________________________________________

Παρατήρηση από Admin! Τέτοιου είδους συνδιαλλαγή θεωρώ
ότι πρέπει οπωσδήποτε να εκλείπει από μία Εσωτερική/Φιλοσοφική
Συζήτηση! Οπωσδήποτε δεν είναι ευγενικό, πρώτα απ'όλα...
(ευχαριστώ πολύ φίλε Kelso για την συνδρομή σου )
__________________________________________________________________Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 00:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου...
Φίλε Λευτέρη, θα σε βοήθαγε ΠΟΛΥ στην "εσωτερική σου αναζήτηση" να μάθεις την απάντηση στο ερώτημα που απευθήνεις ΔΗΜΟΣΙΑ στον Αγγελικό;;;

Θα παρακαλούσα τα μέλη-φίλους, ΑΝ ΔΕΝ κατανοούν ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ που αποστέλει ένα μήνυμα, ΑΠΛΑ να τον ρωτήσει...

Φίλε Αγγελικά, ζητάω συγγνώμη εκ μέρους του Λευτέρη και θα εκτιμούσα το ΝΑ ΜΗΝ δωθεί συνέχεια...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 02:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/03/2003 02:58:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΚΑΙ ΑΧΗΜΕΙΑ
Η άγνοια και η επιδίωξη παραπλάνησης , δυστυχώς έχουν επενδύσει αυτό το αρχέγονο σύμβολο με τον μανδύα του τσαρλατανισμού. Κοιτάξτε ποια είναι η απλή πραγματικότητα, ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ που αποτυπώνει:
Κοίταξε φίλη / φίλε μου. . . . .εσύ είσαι. . . . . αγκαλιά με τον αγαπημένο / αγαπημένη σου. Με το κεφάλι στην ίδια κατεύθυνση , τους ώμους του άντρα(αρσενικής αρχής , δύναμης) να ξεχωρίζουν στο επάνω μέρος και την λεκάνη της γυναίκας(θηλυκής αρχής , δύναμης) να ξεχωρίζει στο κάτω μέρος.
Είναι το ΘΕΪΚΟ ΑΝΔΡΟΓΥΝΟ που ελέγχει τα παθη του, τέλεια ένωση στο όνομα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΥΣΤΙΚΟΥ.Η ΑΛΧΗΜΕΙΑ που ΓΕΝΝΑ και ΕΝΣΑΡΚΩΝΕΙ εντός μας το ΠΥΡ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.
Μα να προσέχετε…. Ο ΕΧΩΝ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ..Ο ΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ… που αγνοεί το μεγάλο μυστικό…..κατακρημνίζεται αναπόφευκτα στην άβυσσο.
Ίσως τώρα να μην με καταλαβαίνεις . . . . .
μα εκείνος που δηλώνει ότι βλέπει μέσα στο σκοτάδι ,
αλλά δεν έχει το ΦΩΣ στα χέρια του , ίσως να σφάλει
και οι εικόνες του να είναι αυταπάτες στις σκιές της
νύχτας . . . . . .
Πολλές φορές η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το
ψέμα γιατί το άλλο μισό που αγνοούμε συνήθως
αποδεικνύει ότι όλα ήταν μια εθιστική πλάνη που
ναρκώνει την ψυχή και συνηγορεί υπέρ του ΥΠΝΟΥ ΤΗΣ
ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.
Πρέπει να είμαστε υπό διαρκή αμφισβήτηση του εαυτού
μας αλλιώς θα γλιστρήσει ο χρόνος μέσα από τα χέρια
μας μέσα σε μία και μόνο στιγμή.
Ας μην σκοτώσουμε την ευκαιρία θυσιάζοντας αυτή την
ύπαρξη μας στον βωμό της υπεροψίας , αυτοεξαπατόμενοι
ότι έχουμε γνώση . Δεν γίνετε κάποιος να ΓΝΩΡΙΖΕΙ
«το μισό» της ΓΝΩΣΗΣ . Είτε έχουμε ΓΝΩΣΗ είτε ΑΓΝΟΙΑ ,
όπως δεν υπάρχει μισή ειλικρίνεια , μισή αγάπη , μισή
αλήθεια .
Η θαυμαστή ομορφιά του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ,
η μαγική πραγματικότητα της ΓΝΩΣΗΣ του ΦΩΤΟΣ σε
αντιδιαστολή με την ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΕΝΗ αλήθεια - ΨΕΜΑ της
καθημερινότητας – ψευδαίσθησης , η ΜΑΓΕΙΑ της ΑΓΑΠΗΣ
στον ΝΑΟ του σύμπαντος , ακτινοβολούσα , αγκαλιάζοντας
ακόμα και το σκοτάδι ως τα έγκατα του χάους , δεν
καθιστούν επιλογή μα ΕΠΙΤΑΓΗ
την γνώση της ΑΛΧΗΜΕΙΑΣ πριν την αναπόφευκτη και
αμείλικτη φθορά στις συνέπειες της άγνοιας . . . . . .
. .
Επιταγή ΓΝΩΣΗΣ στο μοναδικό φως της ΑΛΗΘΙΝΗΣ όρασης ,
την ίδια την ΑΛΗΘΕΙΑ που δίνει ζωή και ανανεώνει
ακατάπαυστα την φύση . . . . . .
ΕΠΙΤΑΓΉ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ ΤΗΣ ΠΥΡΙΝΗΣ ΦΛΟΓΑΣ – ΨΥΧΗΣ
ΠΟΥ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟ:
ΕΔΩ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΖΗΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΟΘΕΙ , ΜΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
«ΑΥΤΟΣ» ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΛΕΤΕ ΚΑΚΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΧΗΜΕΙΑ , ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ.
ΘΑ ΣΑΣ ΕΔΙΝΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΑΛΧΗΜΕΙΑ.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ,ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΕΥΚΟ.
ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ.
ΝΑ ΦΥΛΑΓΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΕΥΔΟΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΙΩΠΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ.
ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΣΗ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ.
ΓΙΑΤΙ «ΑΥΤΟΣ» ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΣΕΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ.
ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΣΑΣ.


ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ
ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ
ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ
ΕΞΑΛΕΙΦΩ+ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ+ΑΠΛΑ
ΠΟΘΩ,ΤΟ<ΕΓΩ ΞΕΡΩ>ΝΑ
ΠΥΡΠΟΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ+ΝΑ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΥΤΗ+ΜΟΝΟ
ΑΛΗΘΕΙΑ&ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
rexresearch.com/adept/aa1agau.htm
Transmutations of Silver
(1) M. Rulandus
(2) T. Tiffereau
(3) R. Hunter
(4) A. Waite
(5) Fulcanelli
(6) F. Jollivet-Castelot
(7) S. Emmens
(8) C. Lea
(9) J. Champion
(10) References


rexresearch.com/adept/aa7hgau.htm
Transmutations of Mercury
(1) H. Nagaoka, et al.
(2) F. Tausend
(3) R. Caro & Kamala-Jnana
(4) References


rexresearch.com/adept/aa2ore.htm
Transmutation of Ores
(1) T. Moray
(2) Dunikovski
(3) A. Klobasa
(4) D. Hudson
(5) J. Champion
(6) References

The Dwellings of the Philosophers by Fulcanelli www.cista.net/Houses/main.htm

The simplest archemic process consists in using the effect of violent reactions --- that of acids on bases --- so as to provoke, in the midst of the effervescence, the reunion of the pure parts, their irreducible combination under the form of new bodies. It is then possible, from a metal close to gold --- silver preferably --- to produce a small quantity of the precious metal. Here is, in this order of experiments, an elementary operation whose success we certify provided our instructions are closely followed.

Pour into a tall tubular glass retort a third of its capacity of pure nitric acid. Attach to it a receiver with an exhaust tube and set the apparatus on a sand bath. Operate under a fume hood. Heat the apparatus gently without reaching the boiling point of the acid. Then stop the heat, open the neck and introduce a thin fraction of virgin or cupeled silver that contains no traces of gold. When the emission of nitric peroxide ceases and the effervescence has calmed down, allow a second portion of pure silver to fall into the liquor. Thus repeat the introduction of the metal, without haste, until the boiling and emission of red fumes manifest only little energy, signs of approaching saturation. Add nothing more, Let it settle for a half hour, then cautiously decant your clear, still-warm solution into a beaker. You will find at the bottom of the retort a thin deposit in the form of fine black sand. Wash it with lukewarm distilled water and let it drop into a small porcelain capsule. You will find out through testing that this precipitate is insoluble in hydrochloric acid, as it is in nitric acid. Aqua regia dissolves it and yields a magnificent yellow solution, absolutely similar to that of gold trichloride. Dilute this liquor with distilled water; precipitate it with a sliver of zinc; an amorphous powder, very fine, dull, of reddish-brown coloration will be deposited, identical with that given by natural gold reduced in the same manner. Properly wash, and then dry this powdery precipitate. By pressing it on a sheet of glass or marble, you will get a brilliant, coherent lamina, of a beautiful yellow shine in reflection, of a green color in transparency, having the appearance and the superficial characteristics of the purest gold.

In order to augment your minute deposit with a new quantity, you can do this operation as many times as you wish. In this case, take again the clear silver nitrate solution, diluted by the waters of the first washing; reduce the metal with zinc or copper; decant and abundantly wash when the reduction is complete. Dry this powdery silver and use it for your second dissolution. By continuing in this manner, you will amass enough metal to render the analysis much easier. Furthermore, you will be assured of its true production --- even if the silver that you originally used had some traces of gold.

Among the archemists who used gold to augment it, making use of formulas which led them to success, we will note the Venetian priest Pantheus (12); Naxagorus, author of Alchymia Denudata (1715); de Locques; Duclos; Bernard de Labadye; Joseph du Chesne, baron of Morance, appointed physician to King Henry IV of France; Blaise de Vigenere; Bardin, of Le Havre (1638); Mlle. De Martinville (1610); Yardley, the English inventor of a process which he transmitted to Monsieur Garden, glover in London, in 1716, and later communicated by Monsieur Ferdinand Hockley to Dr Sigismond Bacstrom (13), and which became the object of a letter from the latter to M. L. Sand in 1804; finally, the pious philanthropist, St Vincent de Paul..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy