ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΙΧΩΡ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι σε εμάς τους Έλληνες τρέχει στο αίμα μας μια θεία ουσία που ονομάζεται ΙΧΩΡ. Αυτή μας δίνει κάποιες ξεχωριστές πνευματικές ιδιότητες και ενεργοποίειται σε κάποιες δύσκολες για τον Ελληνισμό χρονικές στιγμές. Εικάζεται πως θα αρχίσει να ενεργοποιείται τα επόμενα χρόνια. Παρακαλώ να γράψετε την γνώμη σας καθώς και όποια άλλη πληροφορία έχετε για το θέμα.

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 05:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXW AKOUSEI ARKETES ISTORIES SXETIKA ME TO THEMA POU THIGEIS!
FISIKA KAI DEN MPORW NA GNORIZW EAN ALITHEVEI.
EXEI PANTOS AKOUSTEI MIA PARAXENH ISTORIA GIA THN PERIODO TOU
DEUTEROU PAGOSMIOU POLEMOU STHN ELLADA.
OI AMERIKANOI ''FORTONAN'' ELLINOPOULA STON PIREA YPOTITHETE
NA TA SOSOUN APO THN KATASTASH POU EPIKRATOUSE.ALA YPOSTIRIZETE
OTI OI SKOPOI TOUS HTAN ALOI.HTHELAN NA MELETISOUN TI EINAI AYTO
POY KANEI TON ELLINA TOSO DIAFORETIKO APO THS YPOLIPES FILES.
H MALON,GNORIZAN OTI EINAI DIAFORETIKOS (ANOTEROS ORGANISMOS)
KAI OS GNOSTON ENA TETIO OPLO THA HTAN TO ISXIROTERO!!
MELETH DNA? DIASTAYROSH FILON? EKPEDEUSH GIA SYGEKRIMENOUS STOXOUS?
TH AKRIVOS HTHELAN NA KANOUN, H TI EKANAN?

PANTOS PISTEUONTAS KAPIOS AYTHN THN THEORIA H MH,OFILEI NA PARADEXTEI
KATI ARKETA OPHTHALMOFANES,EXETE PARATIRISEI POSO EXEI ALAXEI H MORFH
KAI TA XARAKTIRISTIKA TON SYNXRONON ELLINON APO TOUS PROGONOUS TOUS?
PRIN APO 100,200,300 XRONIA TA XARAKTIRISTIKA TON ELLINON HTAN PIO...
ANATOLITIKA NA TO PW? KATI TETIO EN PASI PERIPTOSH.
PROSEKSTE POSO MEGALH DIAFORA YPARXEI STON PROPAPOU SAS KAI SE ESAS
DEN YPARXEI SXEDON KAMIA OMIOTITA,LES KAI EISTAI APO DIAFORETIKA FILA!
AYTO EXIGITE SYMFONA ME THN THEORIA PERI ELLINIKOU DNA.
SAN NA KATHARIZEI H FILH,NA TO PW APLOIKA.LES KAI YPARXEI KAPIOS
MIXANISMOS STO AIMA H DEN XERW TI KAI EPANERHETE STON ARHIKO TYPO

DEN EIMAI YPOSTIRIKTHS AYTHS THS APOPSHS,APLOS SKEPTIKISTHS EIMAI.
KALO THA HTAN EAN KAPIOS EXEI ASXOLITHEI ME GENETIKH NA MPOROUSE
NA MAS PEI EAN KATI TETIO ESTO KAI THEORITIKA THA MPOROUSE NA EUSTATHEI,THA HXE EXERETIKO ENDIAFERON,DEN NOMIZETE???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 10:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας...
Χωρίς να θέλω να σε μειώσω φίλε μου Εχέμβροτε, μου θυμίζεις τον ΑΛΛΟΠΑΡΜΕΝΟ και ΦΕΥΓΑΤΟ Κο Φουράκη με όλες αυτές τις ΑΛΟΥΡΜΠΟΛΟΓΙΚΕΣ και ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ "τρίχες" που λέει τόσο στα βιβλία του όσο και στη τηλεόραση...

Οι θεωρίες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑΣ, πάντα με άφηναν ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ, αλλά να μην φτάνουμε στο σημείο να "καταδικάζουμε" την ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝΕ παιδιά που ΜΟΛΙΣ βγήκαν και επέζησαν ενός παγκοσμίου πολέμου...
Και οι Ρώσσοι είχαν πάρει "υπο της φιλοξενίας τους" όχι ΜΟΝΟ παιδιά, ΑΛΛΑ οικογένειες ολόκληρες.... Και εκέι συνομοσία;;;
και οι Τούρκοι.... είχαν τους ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥΣ, χμμμμ ναι μα ΒΕΒΑΙΑ, αυτοί κρύβονται πίσω από ΟΛΑ αυτά και απ'ότι υποπτεύομαι και σύμφωνα με τις πληροφορίες του Εξωγήινου Συνδέσμου μου, του κου ΣΠΟΚ, για όλα αυτά αιτία είναι το ΕΒΡΑΪΚΟΣΙΩΝΙΣΤΙΚΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣΟΒΙΕΤΟΓΕΡΜΑΝΙΚΟ σχέδιο για την παγκόσμια κυριαρχία του ΚΑΘΕΝΟΣ απο αυτούς ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!!

Παραδέχομαι όμως αυτό που επισημένης φίλε μου, περί "άλλαγής" του ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΥ του Ελληνα, είναι γεγονός...
Με πολύ πρόχειρη ματιά, θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που πλέον σήμερα ΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ, έχουμε αλλάξει την ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΜΑΣ ΑΛΥΣΙΔΑ και θεωρώ ότι αυτό είναι ΚΥΡΙΑ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ, αν δεν είναι και η μόνη...

Φιλικά πάντα,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 10:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΙΧΩΡ θα το βρείτε κάθε μήνα στα περίπτερα. Το εκδίδει ο Μπεξής και μάλιστα είχα γράψει και εγώ ένα άρθρο.....Ακόμα περιμένω το έπαθλο
ΧΕ,ΧΕ....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PLOTINE EXEIS GRAPSEI STO ''ΙΧΩΡ'' ?
BRAVO!!!!
SOVARA TORA, POTE EGINE AYTO?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 16:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KELSO MALON DEN SOU THIMIZW EGW TON ''FOURAKI''ALA OI THEORIES
POU ANEFERA,GIATH AN TO PROSEXES DEN EIPA OTI IOTHETW AYTHN THN
THEORIA.GIA NA MIN GINEI KAMIA PAREXIGISH


quote:
DEN EIMAI YPOSTIRIKTHS AYTHS THS APOPSHS,APLOS SKEPTIKISTHS EIMAI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 17:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που είπα "ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ", το καταστώ σαφές ΑΜΕΣΩΣ παρακάτω λέγοντας πώς ΑΥΤΑ ΠΟΥ (απλά) ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, τα λέει ο Φουράκης τόσο στα βιβλία του όσο και στη τηλεόραση...

Μην αρπάζεσαι λοιπόν, τουλάχιστον όχι με εμένα, αλλά μάλλον με τον Φουράκη και τον ΚΑΘΕ Φουράκη που βγαίνει και λέει ΟΤΙ ...... (ας μη το πώ καλύτερα) ΘΕΛΕΙ.

Σε εκπομπή που κατα διαβόλου κάλστα "ΕΤΥΧΕ" να συμμετάσχω ήταν παρόν και αυτός και μερικοί "άλλοι" απο το συνάφι των ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΦΩΝ - ΟΥΦΟΛΟΓΩΝ και το ..... (ας μη το πώ καλύτερα) άκουσαν τα αυτάκια μου, ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ φίλε μου...

'Οχι να λέμε ότι η ΓΗ είναι το ΚΕΝΤΡΟ του ΣΣύμπαντός και κατ'επέκταση σαν κέντρο που είναι έχει καταστεί απο τους ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ώς "κέντρο διερχομένων", κάτι σαν "Gaz Station" ή ακόμα καλύτερα κάτι σαν ΜΟΤΕΛ στην Εθνική Οδό...

'Ελεος...

Εάν λοιπόν μεταφέρουμε την κάθε ΑΡΛΟΥΜΠΟΛΟΓΙΑ του κάθε εθισμένου στην ΠΡΕΖΑ νού, καλό θα ήταν να προσέχουμε διπλά το ΤΙ λέμε και ΠΩΣ το λέμε...
Κια για να μην υπάρξει ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ η πρέζα που ανέφερα ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ αυτή που κυκλοφορεί στη πιάστα...

Κατα τα άλλα που είπα.... ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 19:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)DEN ARPAXTIKA DIEUKRINISH EKANA,PAREXIGISES
2)
quote:
Κατα τα άλλα που είπα.... ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ;;;

DILADI?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 22:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τευχος 14, το πρώτο θέμα.(ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΥΣΤΉΡΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΌΣ)
Εκτός απο τους Θεούς ΙΧΩΡ έτρεχε και στις φλέβες του ΤΑΛΩΣ, του μηχανικού γίγαντα που προφύλασε την Κρήτη..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 22:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε εκπομπή που κατα διαβόλου κάλστα "ΕΤΥΧΕ" να συμμετάσχω ήταν παρόν και αυτός και μερικοί "άλλοι" απο το συνάφι των ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΦΩΝ - ΟΥΦΟΛΟΓΩΝ και το ..... (ας μη το πώ καλύτερα) άκουσαν τα αυτάκια μου, ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ φίλε μου...

Συμετείχες στις ΑΥΠΝΙΕΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Οχι φίλε μου...
Πέρισυ σε μια εκπομπή της Αννα Δρούζα...

Αλλά το πάνελ ήταν σχεδόν το ίδιο... Η ΙΔΙΑ πρέζα κυκλοφόρησε ΚΑΙ εκεί...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι "δηλαδή" φίλε μου;;;
Τι ΔΕΝ κατάλαβες ΠΑΛΙ;;;

quote:
Παραδέχομαι όμως αυτό που επισημένης φίλε μου, περί "άλλαγής" του ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΥ του Ελληνα, είναι γεγονός...
Με πολύ πρόχειρη ματιά, θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που πλέον σήμερα ΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ, έχουμε αλλάξει την ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΜΑΣ ΑΛΥΣΙΔΑ και θεωρώ ότι αυτό είναι ΚΥΡΙΑ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ, αν δεν είναι και η μόνη...

Επάνω σε ΣΟΒΑΡΑ θέματα λέω.... τι έχουμε να πούμε;;;;
Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ.... Η αξία των ΘΡΕΠΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ.... Η ΘΡΕΨΗ....

Λέω.... στο ΝΤΟΥΚΟΥ περνάνε ή επειδή οι ΟΥΦΟΛΟΓΟΚΑΡΑΓΚΙΖΗΔΕΣ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΠΛΟΚΟΙ δεν είπαν ΤΙΠΟΤΑ γι'αυτό δεν θα πρέπει ΚΑΙ εμείς να το ψάξουμε;;;;;

Κατανοητό τώρα φίλε μου το ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RE SY KELSO ORISMENES FORES OMOLOGW DEN SE KATALAVENW.
O TROPOS POU APEUTHINESE TOULAXISTON SE MENA,THA MPOROUSE
NA XARAKTIRISTEI OS EPITHETIKOS H YPEROPTIKOS!
EAN KANW LATHOS...SE PARAKALW NA PAREIS THESH KAI NA
MOU TO DIEUKRINISEIS.EXW KSANAPEI OTI EIMAI KALOPROERETOS.
KAPIES PAREXIGISIS XEKINOUN ALA TELIONOUN KAPOTE...
APO THN DIKH MOU THN PLEURA TOULAXISTON
THA SE PARAKALOUSA NA TO SIZITISOUME.EAN OXI STO TOPIC
TOULAXISTON ME E.MAIL
SOU MILAW POLI SOVARA.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι εγώ μιλάω σοβαρά...

Με όποιο τρόπο θέλεις, αφου βλέπεις ή νομίζεις ότι σε προσβάλω...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 22:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Kelso δεν μπορω να καταλαβω γιατι γιατι αποριπτεις κατι για το οποιο δεν γνωριζεις αν οντως υπαρχει , οπως και κανεις μας βεβαια.
Πως ξερεις οτι δεν τρεχει στις φλεβες σου ΙΧΩΡ? Εκανες αιματολογικες εξετασεις και βγηκαν αρνητικες??? Γιατι με λιγα λογια λες οτι οι ουφολογοι και συνομοσιολογοι ειναι καραγκιοζηδες? Πως απορριπτεις ετσι κατι με το οποιο δεν συμφωνεις?
Οσο για αυτην την ουσια νομιζω οτι και καποιος αρχαιος φιλοσοφος εχει αναφερθει. Οποιος γνωριζει σχετικα ας το γραψει.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 23:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Alastis έχει δίκιο Κelso. Το να κρίνεις κάτι με τόσο επιθετικό τρόπο χωρίς να το έχεις μελετήσει εις βάθος δείχνει κάποιο δογματισμό. Μην είσαι απόλυτος σε αυτά τα θέματα. Δε λέω, φυσικά δεν έχουν όλοι δίκιο, αλλά ίσως μερικά από αυτά να κρύβουν κάποιες αλήθειες. Όσον αφορά το ΙΧΩΡ, θα ήθελα να ρωτήσω: δηλαδή τι είναι οι Έλληνες και διαθέτουν μόνο αυτοί το υγρό αυτό ή ότι άλλο είναι στο αίμα τους και κανένας άλλος λαός. Η άποψη αυτή μου φαίνεται άκρως σοβινιστική. Ελπίζω να μη με θεωρήσετε τρελό για αυτά που λέω και να μου απαντήσετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 10:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σταματησουν οι προσωπικες διαμαχες, θα παραθεσω ενα αποσπασμα μεταφρασμενο απο τον "Τίμαιο" του Πλάτωνα (κεφ.Γ, c 24):

"..η θεά λοιπόν Αθήνα πρωτους εσας (τους Ελληνες) εθεψε και συνοικισε την πόλη σας, επέλεξ δε τον τόπο στον οποιο γεννηθηκε παιρνοντας υπ'οην της ότι το ευκρατο κλίμα θα γεννουσε ανδρες εξυπνους.Επειδη η θεά ειναι φιλοπολεμη και φιλοσοφος επελεξε τον τόπο αυτο, γιατι γνωριζε οτι εκει θα γινονταν ανδρες αντάξιοί της. Κατοικειτε εσεις εκει , έχοντες τους καλυτερους νόμους και ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΝΤΕΣ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, πραγμα φυσικο αφου ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑΤΕ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ..."

με εκτιμηση Ραδαμανθυς

-ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 12:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙ? ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ..
ΚΕΛΣΟ,ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ "ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ" ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΦΑΝΤΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΠΛΑΣΜΕΝΕΣ ΤΡΑΒΑΝΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ..ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΙΝ CLUB ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?

Edited by - beyond on 20/02/2003 09:43:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"...γιατί γίναμε ΟΛΟΙ μια μεγάλη και υγιής παρέα, ανήσυχων ανθρώπων που ΔΕΝ θέλουν να μείνουν ΣΤΑΣΙΜΟΙ μέσα στη βαλτώδη ζωή που ζούμε όλοι ΜΑΣ, αλλά που ΟΛΟΙ θέλαμε (και που ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ακόμα περισσότερο), να δούμε τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΕΑΥΤΟ να γίνεται ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟΣ… Φωτεινότερος όχι από ένα ΦΩΣ που έρχεται ΑΠ' ΕΞΩ και μας φωτίζει, αλλά ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟΣ από το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΦΩΣ… ΤΟ ΑΝΕΣΠΕΡΟ ΦΩΣ… ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ... ΤΟ ΑΪΖΩΩΝ ΠΥΡ του Ηρακλείτου, εκείνου του Σκοτεινού Φιλοσόφου, που όμως τα λόγια του και οι σκέψεις του ήταν ΓΕΜΑΤΕΣ από αυτό το ΦΩΣ…

ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟΙ, τόσο όσο να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΙΑ, και να σταματήσει η καλή μας Σκοτεινή Αγγελική να αναρωτιέται για το μέγεθος της Σκιάς της…
Κάποτε της απάντησα και μου είπε ότι δεν είχε ξανακούσει τόσο καλή απάντηση για την αναρώτησή της. Την απάντηση που έδωσα τότε μέσα από κάποιο από ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πλέον μηνύματά μου, δεν της την έδωσα ΟΛΟΚΛΗΡΗ….
Την υπόλοιπη θα την ανακαλύψει ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ελπίζοντας να πρόσφερα ένα μικρό λιθαράκι στο όλο οικοδόμημά της, ένα οικοδόμημα ΤΟΣΟ ΚΟΙΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..."


Το παραπάνω απόσπασμα μπορείτε να το δείτε ΟΛΟΚΛΗΡΟ στη παρακάτω διεύθηνση: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=919

Είναι λοιπόν ΞΕΚΑΘΑΡΟ το ΓΙΑΤΙ λέω ότι λέω καθώς και ΠΩΣ τα υποστηρίζω...

Το ΑΝ ή ΟΧΙ έχω ψάξει τις συνομοσιλογοπαρακρούσεις του ΚΑΘΕ ΕΥΦΑΝΤΑΣΤΟΥ ΝΟΥ, αυτό είναι ένα θέμα που μπορούμε ΑΝ θέλετε να το διαπιστώσουμε μαζί, παρεούλα...

Ολόκληρο το κείμενο που απόκοψα το κομμάτι της παραπομπής μου, το αφιερώνω απο εδώ, στο φίλο Εχέμβροτο που "παραπονιέται"...
Φίλε για σένα...

'Οσο για το κείμενο που παρέθεσε ο φίλος Ραδάμνθυς, το αναλύω ως εξής:

"..η θεά λοιπόν Αθήνα (Η ΣΟΦΙΑ) πρωτους εσας (τους Ελληνες)(ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ) έθρεψε (ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ) και συνοικισε (ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΗΣΕ ΜΕΣΑ ΣΑΣ)την πόλη σας (ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ δηλαδή), επέλεξ δε τον τόπο (ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ) στον οποιο γεννηθηκε παιρνοντας υπ'οψην της ότι το ευκρατο κλίμα θα γεννουσε ανδρες εξυπνους (ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ). Επειδη η θεά (ΣΟΦΙΑ) ειναι φιλοπολεμη (ΕΚ ΤΗΣ ΦΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗΤΟΥ, "ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ ΕΣΤΙ ΠΟΛΕΜΟΣ") και φιλοσοφος (Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ) επελεξε τον τόπο αυτο, γιατι γνωριζε οτι εκει θα γινονταν ανδρες (ΑΝΘΡΩΠΟΙ) αντάξιοί της (ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΝ). Κατοικειτε εσεις εκει (ΕΣΕΙΣ ΔΕ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ), έχοντες τους καλυτερους νόμους και ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΝΤΕΣ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ, ΤΟ ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ), πραγμα φυσικο αφου ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑΤΕ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ (ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ)..."

Φίλε Ραδάμνθυ καλό θα ήταν για την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ, να ερευνούμε τα πράγματα ΣΕ ΒΑΘΟΣ και όχι επιφανειακά και προπαντώς να ΜΗΝ πετσοκόβουμε κείμενα για να μοντάρουμε με αυτά τις όποιες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ του κάθε ένα ΠΑΡΑΦΡΟΝΑ ΝΟΥ που προ πολλού η Θεά Αθηνά, έχει εγκαταλήψει την πόλη του, δηλαδή το σώμα του...

Πάντα Φιλικά
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 19:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Κελσο,
σε συμβουλευω να διαβασεις ολοκληρο τον τιμαιο του πλατωνα για να καταλαβεις ακριβως πως εννοει το αποσπασμα που παρεθεσα.
Ο καθενας μπορει να το μεταφρασει αυθαιρετα με οποιον συμβολισμο θελει,οπως επραξες εσυ.
Διαβασε τον Τιμαιο λοιπον, και μετα μιλα για εσωτερικη βελτιωση.
Τοτε θα καταλαβεις τι εννοει ο Πλατωνας.

"ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ"

ρΑΔΑΜΑΝΘΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 20:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον φίλε μου Ραδάμανθυ τα έχεις ελαφρώς μπερδέψει...
Ο άμοιρος ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... Τι μετάφραση άλλωστε ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;;; Απο ΕΛΛΗΝΙΚΑ σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ;;;

ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ επιχείρησα να πράξω και ΕΠΡΑΞΑ, κάτι που ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ...

Πιστεύεις ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ και δή το ΤΙΜΑΙΟ;;;

Τέλος πάντων, ΝΟΜΙΖΕ ότι ΘΕΣ αν αυτό βοηθά ΕΣΕΝΑ...

'Ασε όμως και τους ΑΛΛΟΥΣ να δούν τι ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ...
Το ότι εσύ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ, δε σημαίνει ότι ΚΑΙ οι άλλοι δεν μπορύν να δούν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 23:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα βρά παιδιά τι τσακώνεστε σαν τα κοκκόρια τώρα ....μπορεί ο καθένας να υποστηρίζει το μακρύ του και το κοντό του, αλλά το θέμα ειναι τι τελικά θα βγεί αληθινό στην συνέχεια ...
Οπότε αδικα η διαφωνίες μέχρι αποδείξεως του εναντίου!!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 10:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω Ιχωρ στο αιμα μου σε τεραστιες ποσοτητες
επειδη παιζω μπαλα θεωρουμε... ντοπε?
το προβλημα ειναι οτι τα νεφρα μου δεν αναγνωριζουν την χρησιμοτητα της και καθε πρωι κατουραω.. ενα λιτρο απο δαυτη

αναρωτιεμαι ειναι βιοδιασπομενη ουσια ή μολυνω καθε πρωι τον υδροφορο οριζονατα.
Αν ειναι να μολυνω τον υδρ. οριζοντα καθε πρωι να κατουραω στην αυλη του γειτονα που μου φενεται λιγο ανατολιτης...
να βοηθησω στην αφωμιωση του.
Απο ποια φρουτα την παιρνεις, ποση ποσοτητα χρειαζεσαι στην διατροφη σου,
Γιατι η κυβερνηση δεν την χορηγει ΔΩΡΕΑΝ στα σχολεια ετσι ολα τα παιδια μας να γινουν γνησιοι Ελληνες, μηπως φταινε τα γνωστα κεντρα.

Στα εισαγομενα ειδη διατροφης υπαρχει?... στο βασιλοπουλο που ψωνιζω υπαρχει? μηπως γιαυτο ειναι ποιο φτηνα στα supermarket απο τις λαικες

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 20:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι νομίζω τον εχουν τα korn Flakes μόνο!!!!!!! Εντάξη νομίζω πως το μπιπππππππ ....το θέμα !!!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 22:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι νομίζω τον εχουν τα korn Flakes μόνο!!!!!!! Εντάξη νομίζω πως το μπιπππππππ ....το θέμα !!!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"



μα το θεμα ειναι μπιπππππ απο μονο του....
...ακου Ιχωρ και μπιπ τουμπανα

παντως σορυ αν σου χαλαω την κουβεντα cat αλλα δεν μπορω ρε παιδι μου να διαβαζω μπιπ και να τα αφηνω ασχολιαστα... ειμαστε σοβαροι και ενηλικες, εχουμε παει σχολειο και ζουμε σε μια κοινωνια που ευκολα κρεμαει κουδουνια...
καλυτερα να προσεχουμε...
και να μην αφηνουμε χωρο για γραφικοτητες

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 23:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Drumx13 εάν το θέμα δεν σου αρέσει μην ξαναγράψεις.

Halloween: The night HE came home!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 00:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Wolffaced εχει δικιο. Αν εχετε να πειτε κατι επι της ουσιας του θεματος ή να εκφρασετε καποιον προβληματισμο ΟΚ αλλα μην το γ..... το θεμα.
Ενταξει, δεν ειναι δυνατον να συμφωνουμε ολοι σε ολα αλλα για να ανοιγει καποιος ενα θεμα παει να πει οτι θελει να μαθει κατι. Αμα ο καθενας μας γραφει τετοια οπου δεν συμφωνει τοτε αστα να πανε, δεν κανουμε τιποτα ετσι.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 01:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνό, και επαυξάνω ΄Wolffaced, Alastis'
οπως και εγώ γράφω κάποιες απόψεις μου κατακαιρούς ...και ακούω κράξιμο ..
νομίζω πως αυτό το μέρος φτιάχθηκε για να γίνονται συζητήσεις πέραν από κάθε φαντασία ...και για να εξωτερικεύονται ολες οι απορίες που τυχόν εχουμε...
αλλα για ονομα του θεού ...δεν εχουμε ανάγκη απο αστυνόμευση στο τι λέμε κάθε φορά ..

...περί ορέξεως .....κολοκυθοκεφτεδες !!!!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1398926
Maintained by Digital Alchemy