ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σπίτι στην Καστέλλα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stormrider
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 02:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stormrider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει ότι υπάρχει ένα σπίτι στην καστέλλα (που λέγεται και Σπίτι των Ανέμων), το οποίο είναι στοιχειωμένο. Μήπως ξέρει κανείς πού είναι?
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 16:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ξέρει κανείς πού είναι?

στην καστελλα,που αλλου;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 28/10/2006 16:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 23:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΣΑΚΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ ΤΙΣ ΖΕΑΣ.

ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΚΑΣΤΕΛΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΔΕΞΙΑ.

ΝΟΜΙΖΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 12:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gigenis λέει...

στην καστελλα,που αλλου;



Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 15:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι δεν το ξερω.
εχω ακουσει για ενα στοιχειωμενο στην κηφησια.πανω στην κηφησιας ειναι,στον δρομο για τα cinemax.{δηλαδη οπως εισαι στα μακντοναλντς της κηφησιας,το παιρνεις ολο ευθεια προς Αθηνα}.ειναι ενα παλιο {και μαλλον ακατοικητο}αρχοντικο.ακουσα οτι ειναι στοιχειωμενο απο οχι και τοσο εγκυρες πηγες,αλλα μπορεις να πας και να κοιταξεις.α,αν πας προσεξε τα καγγελα,γιατι ειναι πολυ ψηλα και μυτερα,ειναι τοσο ψηλα,που μαλλον χρειαζεσαι σκαλα.{σοβαρα}.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stormrider
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 20:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stormrider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ellovos, mipos les to arxontiko pou einai san kastro kai palia itan gnosto san "didymoi pyrgoi"


Deghar Adhark, ksereis kanena stin eyryteri perioxi tou peiraia? i kapoio site na psakso ego?


tks in adv!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 11:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου αρεσουν τα "Στοιχειωμενα" Σπιτια? Παω στοιχημα οτι η Αθηνα και οι γυρω Δημοι της εχουν αρκετα! Καποτε υπηρχε και "Οδηγος" για τα σπιτια για αυτους που τα αναζητουσαν

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 13:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ;;;;

ΡΩΤΑ.

11 8 80

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 14:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ παιδιά θα σας πω για ένα σπίτι που καλύτερα να ήταν "στοιχειωμένο" παρά να συμβαίνουν όλα αυτά που συμβαίνουν εκεί.

Είναι σε μια κάθετη οδό της Λιοσίων κοντά στην πλατεία Αττικής, νεοκλασικό μεγάλο, δείχνει ακατοίκητο -αν και καλοδιατηρημένο- αλλά δεν είναι! Περιστατικό γνωστού μου και έμπιστου ανθρώπου που έμενε απέναντι στιγμάτισε την υπόλοιπη ζωή του και τον ανάγκασε να εγκαταλείψει την Αθήνα.(Επειδή μίλησε γι'αυτό)

Με λίγα λόγια είδε να συγκεντρώνονται σε αυτό κάποια άτομα μεταφέροντας κάσες με τα πολυτελή τους αυτοκίνητα. Το τι συνέβαινε εκεί προσπάθησε να μάθει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τον παρακολουθούν αδιαλείπτως και να τον παρενοχλούν με διάφορους τρόπους. Περισσότερα θα πω αν μου το επιτρέψει διότι ο ίδιος πλέον φοβάται και δεν θέλει να μιλάει γι'αυτό.

Φίλε stormrider το έγραψα στο θέμα σου διότι έχει σχέση με περίεργα σπίτια.(Μην ανοίγουμε με το παραμικρό νέα θέματα)

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 14:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ellovos, φιλε...πολυ καλο...

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΤΗΝ "ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ"...

11 8 88


THE HOUSE CAT

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 14:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένας δημοσιογράφος κουτσομπολίστικης μεσημεριανής εκπομπής, που ονομάζεται Καμπούρης. Ο λόγος για τον οποίο ξέρω τον όνομά του είναι ότι κάτι μήνες πριν ο Χαρδαβέλας ξεκινήσει την αναζήτηση για το λυγισμένο κουτάλι, τη σκυτάλη του ghostbuster την είχε αυτός. Σε μία από τις εκπομπές που έκανε (στο extra3, αν θυμάμαι καλά), φιλοξένησε κάτι παλικάρια (φοιτητές ηλικιακά), τα οποία αφηγήθηκαν μια μικρή ιστορία, που έχει σχέση με το θέμα του topic.

Ήταν, λέει, μια παρέα που τους άρεσε να την αράζουν στην παραλία. Από τα συμφραζόμενα, υποθέτω ότι η παραλία είναι αυτή απέναντι από το νησάκι του Κουμουνδούρου (αυτό το νησί wannabe κοντά στην Καστέλλα). ΟΚ, υποθέτω πως θα μπορούσαν να βρουν μια πιο εξωτική παραλία, αλλά μπορεί να μη διέθεταν αμάξι τα παιδιά... Τις περισσότερες, λοιπόν, φορές που κάθονταν και επιδίδονταν σε ό,τι δραστηριότητες επιδίδονται τύποι της ηλικίας μας στην άμμο (πιθανότατα κιθαρίτσα, μπυρίτσα, μπαλίτσα, σκέτο Λίτσα), μπορούσαν να δουν στο παράθυρο ενός κοντινού σπιτιού μια ασπροφορεμένη, σχεδόν ημιδιαφανή μορφή να τους κοιτάζει. Η πιθανότητα να ήταν η γοτθού γειτόνισσα που γούσταρε κάποιον απ' την παρέα μειώνεται σημαντικά, αν αναλογιστεί κανείς ότι το εν λόγω σπίτι είναι ένα από τα διατηρητέα, που οι ιδιοκτήτες του έχουν αφήσει εδώ και δεκαετίες τη βαρύτητα να κάνει τη δουλεια του οδοστρωτήρα. Το σπίτι ακατοίκητο. The plot thickens.

Τη ξεδιάντροπη αυτή εισβολή του αοράτου κόσμου στο δικό μας, την είχαν καταγγείλει τα παλικάρια αυτά στην εν λόγω εκπομπή... της οποίας παλέβω ακόμα να θυμηθώ το όνομα. Καταραμένο alsheimer. Μόλις πιάνει, που λέτε, στα χέρια του τη διεύθυνση, ο γενναίος δημοσιογράφος βάζει σε ένα εκδρομικό σάκο παλούκια, σκόρδα, σταυρούς (ή θρησκευτικά σύμβολα, για να 'μαστε πολιτικά ορθοί) και τα λοιπά εξαρτήματα ενός ghostbuster που σέβεται τον εαυτό του και κάνει ένα ντου στο σπίιιιιιιιιτι... Εντάξει, δε θα επεκταθώ στο πιθανά παράνομο της συγκεκριμένης δραστηριότητας. Θα υποθέσω μάλιστα ότι δε χρειάστηκε να καβαλήσουν καμμιά μάντρα και να παραβιάσουν καμμιά κλειδαριά.

Μπαίνοντας στο σπίτι, οι πολυμήχανοι ρεπόρτερ ένοιωσαν περίεργα... τουλάχιστον αυτό είχαν αναφέρει στο ρεπορτάζ. Συγκεκριμένα, από όλα τα υποτιθέμενα στοιχειωμένα σπίτια, που είχαν εξετάσει για χάρη της πρωτοποριακής εκπομπής, αυτό ήταν το μόνο, μέσα στο οποίο ένοιωθαν φόβο (άκου 'κει). Αψηφώντας τις επιταγές της ουροδόχου κύστης τους, οι λεοντόκαρδοι ερευνητές είχαν καταγράψει μοναδικές σκηνές που πρόδιδαν πέρα από κάθε αμφιβολία τη δράση... ΣΑΤΑΝΙΣΤΩΝ!! Μουαχαχαχά!!

ΟΚ, για να 'μαι ειλικρινής, δε θυμάμαι ακριβώς τι έδειχναν τα πλάνα. Πιθανότατα τις κλασικές πεντάλφες, μισολιωμένα κεράκια και τα συναφή, που ανακαλύπτουν ανά καιρούς δαιμόνιοι δημοσιογράφοι. Σε ένα παλιό post του esoterica, κάποιος ισχυριζόταν ότι τα φύτευαν μόνοι τους (κλασική περίπτωση προκατάληψης προς τους υπηρέτες της ενημέρωσης, που κάνουν κοινωνικό έργο και που δε χρηματίζονται, δε διαφθείρονται και ποτέ, μα ποτέ δε λένε ψέμματα). Σε ένα τοίχο, θυμάμαι ότι κάποιος είχε γράψει τη λέξη hapshara/hampshala/hap-kati-tetoio-telos-panton.

Βασιζόμενος στα στοιχεία της εκπομπής, είχα βρει το σπίτι. Δε είχα μπει μέσα, όπως οι Έλληνες διάδοχοι του Van Helsing, απλώς είχα περάσει απ' έξω. Βρίσκεται στο ύψος της σκατούλας του Κουμουνδούρου, μέσα σε ένα ημικυκλικό στενάκι. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση, είναι ότι, αν είχα δει καλά, δεν υπήρχε πόρτα απ' την πλευρά του δρόμου. Αν είχα δει καλά. Αυτό που είχα υποθέσει είναι ότι θα υπήρχε μία από την πλευρά της παραλίας.

Στην ίδια εκπομπή, μια ιθαγενής της ίδιας περιοχής είχε μοιραστεί με το τηλεοπτικό κοινό τη δική της σουρεαλιστική εμπειρία, που περιελάμβανε μια κιθάρα, που έπαιζε μόνη της, όταν την άφηναν μόνη στο δωμάτιό της. Όχι, δεν κάνω πλάκα.

Το Σπίτι των ΑνέμωνTM, απ' όσο ξέρω ήταν ένα τραγούδι. Και ένα αρχιτεκτονικό ρεύμα στη Σαντορίνη. Και μια ποιητική συλλογή (ή μήπως ζωγραφικής;). Δε ξέρω κάτι που να συνδέει το όνομα με την Καστέλλα.

Όσο για τους διδύμους πύργους... Είμαι ερωτευμένος μαζί τους, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Edited by - Thios on 30/10/2006 14:39:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 16:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει ένας δημοσιογράφος κουτσομπολίστικης μεσημεριανής εκπομπής, που ονομάζεται Καμπούρης. Ο λόγος για τον οποίο ξέρω τον όνομά του είναι ότι κάτι μήνες πριν ο Χαρδαβέλας ξεκινήσει την αναζήτηση για το λυγισμένο κουτάλι, τη σκυτάλη του ghostbuster την είχε αυτός. Σε μία από τις εκπομπές που έκανε (στο extra3, αν θυμάμαι καλά), φιλοξένησε κάτι παλικάρια (φοιτητές ηλικιακά), τα οποία αφηγήθηκαν μια μικρή ιστορία, που έχει σχέση με το θέμα του topic.

παλαιοτερα εβλεπα τετοιου ειδους σκουπιδια για να γελασω,αλλα πλεον δεν μπορω.
πριν απο λιγες μερες,ειδα στο "ολα 5" ενα σκηνικο απο την εκπομπη του καμπουρη,που ειχαν ντυσει τον ταμπακη νυφη και τραγουδουσε με την γνωστη του φωνη...

βασικα στοιχειωμενα σπιτια ειναι καπως δυσκολο να βρει κανεις,διοτι τα περισσοτερα δεν ειναι ακριβως σπιτια,η δεν δειχνουν καθολου στοιχειωμενα,και οι περισσοτεροι δεν μιλανε ποτε για αυτα.
θυμηθηκα τωρα μια ερωτηση που ειχα κανει πριν απο καποιο καιρο,αν ξερει κανεις κανενα occult shop στην Αθηνα.ηθελα να βρω ενα για να αγορασω κανα ταρω και τετοια τοσο για εμενα,αλλα κυριως διοτι εκεινη την περιοδο πλησιαζαν τα γενεθλια μιας φιλης μου.κανεις απο εδω δεν μου απαντησε.και σιγουρα δεν θα βρω αν γυρισω την Αθηνα με τα ποδια.
ε,ετσι καπως παει και με αυτα τα σπιτια,χρειαζεται μερικη "δικτυωση" για να βρει κανεις ενα τετοιο.


santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 20:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας...
Επειδή είμαι κάτοικος της περιοχής από τότε που γεννήθηκα έχω να αναφέρω ότι δεν υπάρχει μόνο ένα σπίτι με αυτά τα χαρακτηριστικά (διατηρητέο, εγκατελημένο, ερείπιο κτλ) αλλά μερικές δεκάδες για να μην πώ εκατοντάδες! Επειδή ακριβώς είναι διατηρητέα, ο νόμος απαγορεύει στους ιδιοκτήτες να τα γκρεμίσουν και έτσι αυτοί περιμένουν να πέσουν από μόνα τους, μπας και μπορέσουν να χτίσουν καμία πολυκατοικία στην θέση τους και να τα κονομίσουν χοντρά, αφού η περιοχή είναι μία από τις ακριβότερες της Αττικής...
Τώρα για το αν υπάρχει κάτι άλλο εκεί... δεν ξέρω, πάντος η Καστέλα, είναι το μοναδικό μέρος που έχω πάει στην ζωή μου (σε ένα παρκάκι γύρω από τον Πρ.Ηλία) και είχα νοιώσει τόσο έντονη αρνητική ενέργεια... αν θέλετε λεπτομέρειες να σας πώ,αλλά φοβάμαι μήπως ξεφύγουμε από το θεμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 21:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταματη...μια ωραια επενδυση δεν θα ηταν να αναπαλαιωνανε τα κτιρια και να φτιαχνανε Αρχοντικα Ξενοδοχεια??? Πιο πολλα λεφτα θα βγαζανε και ο Τουρισμος στην περιοχη θα ανθουσε...

Ισως βοηθουσε και στην αρνητικη ενεργεια...!!!


THE ΗΟUSE CAT

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 05:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν επειδή εγώ δούλευα στο 11880, θα δώσω πληροφοριες!!!!!


Το σπίτι που αναφέρθηκε στην Κηφισιά λέγεται βίλα Καζούλη (αν θυμάμαι καλά)και χρησιμοποιήθηκε στην κατοχή από τους Γερμανούς, οι οποίοι και βασάνισαν πολλούς πατριώτες στα υπόγεια του. Από τότε έχει τη φήμη του στοιχειωμένου. Εδώ και μερικά χρόνια πάντως στεγάζει το ΕΚΠΑΑ (Εθνικό Κέντρο Περιβάλλοντος και Αειφόρου Ανάπτυξης)

www.ekpaa.gr
(έχει και φωτογραφία του ανακαινισμένου κτιρίου)

Όσον αφορά το σπίτι στην Καστέλλα, έχω ακούσει και γω κάτι φήμες κτλ αλλά τίποτα συγκεκριμένο. Το μόνο που γνωρίζω και ίσως βοηθήσει είναι ότι στην πόρτα του σπιτιού αυτού λέγεται όι υπάρχει ένα οικόσημο. Αυτό μάλλον θα το ξεχωρίζει από τα άλλα σπίτια.

Το πιο γνωστό "στοιχειωμένο" σπίτι της Αττικής είναι το σπίτι στο Πικέρμι , με πολλές μαρτυρίες κτλ, δε γνωρίζω όμως αν υπάρχει ακόμη ή αν έχει γκρεμιστεί.

Κάποια άλλα που έχω ακούσει είναι : ένα σπίτι στο Ν.Φάληρο (οδό Ε.Βενιζέλου)ετοιμόρροπο, ένα στο Καλλιμάρμαρο( οδός Άργας), Καλλιθέα (Λασκαρίδου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 19:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι φίλε Κώστα να το έβλεπαν έτσι και οι ιδιοκτήτες αυτών των σπιτιών. Τα περισσότερα εκεί στην περιοχή της Καστέλλας έχουν αναπαλαιωθεί και έχουν γίνει κέντρα διασκέδασης,κλαμπάκια και μπαράκια με καταπληκτική θέα στην θάλασσα και ακόμα και ξενοδοχεία που λες... υπάρχουν όμως και πολλά σχεδόν κατεστραμένα.
Φίλε Αναζητητή, επειδή τα σπίτια αυτά ανήκαν στις παλαιότερες και πλουσιότερες οικογένειες του Πειραια,σε πληροφορώ ότι όλα έχουν και από ένα οικόσημο! Η φήμη ότι είναι στοιχιωμένα, έχει βγεί μέσα από τα παιδικά μας παιχνίδια... και τα χαζά μας τα μυαλά,(για να μην πώ για την περιέργεια που έφαγε την γάτα!) που μας έσπρωχναν στο να μπαίνουμε μέσα εκεί και να παίζουμε τους κυνηγούς φαντασμάτων (ήταν της μόδας τότε) και διάφορα άλλα (μην πάει ο νους σας στο κακό! δημοτικό πηγαίναμε) παιχνίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 10:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Thios, η εκπομπή του Καμπούρη πρέπει να ήταν τα "Αληθινά Ψέματα" (Τηλεοπτικός σταθμός Extra) η οποία διήρκεσε σχεδόν ολόκληρο το καλοκαίρι του 2004, αν θυμάμαι καλά.

Γενικά η εκπομπή ήταν εντελώς αναξιόπιστη όσον αφορά τα ρεπορτάζ της, εντούτοις έδινε δημόσιο βήμα στους τηλεθεατές οπότε που και που μπορούσες να αλιεύσεις καμία ενδιαφέρουσα πληροφορία.

Υ.Γ.
Σχετικά με το σπίτι στο Πικέρμι, λέγεται πως έχει γκρεμιστεί και αντικατασταθεί από νεόδμητο χτίσμα.

Edited by - XD on 03/11/2006 10:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 18:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως ειναι κριμα να κατεδαφιζουν παλια σπιτια... Τουλαχιστο οσα ειναι Ιστορικα... γιατι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ειναι ιστορικα... επεζησαν μεσα στους Αιωνες... καποια επεζησαν τους 2 Μεγαλους Πολεμους... και ομως... εξαιτιας ορισμενων που θελουν να κανουν τετραπαχες τσεπες... τα ριχνουν σαν να ηταν χαρτοκουτα!!! ΚΡΙΜΑ


THE ΗΟUSE CAT

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 12:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν τα δείς φίλε Κώστα είναι απίστευτα σπίτια! Οι άνθρωποι που τα έφτιαχναν τότε μιλάμε έβαζαν όλη την τέχνη τους!
Το κρίμα φίλε μου είναι πως... αυτοί περιμένουν να πέσουν για να οικονομίσουν... και εγώ περιμένω τόσα χρόνια μια επιδότηση για να αναπαλαιώσω ένα σπίτι πάνω από 200 ετών που έχω στην Αίγινα... και μέχρι να έρθει το ΟΚ το σπίτι θα έχει πέσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vatraxaki
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 14:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vatraxaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω ακούσει ότι υπάρχει ένα σπίτι στην καστέλλα (που λέγεται και Σπίτι των Ανέμων), το οποίο είναι στοιχειωμένο. Μήπως ξέρει κανείς πού είναι?

xriste mou...paidia phga extes...dn mporeite na katalavete gia ti pragma milaw alla....tetoio fovo dn exw 3ananiwsei...katevhkame me tn parea mou sthn paralia k koitagame to spiti apo kapws makria,omws 2 atoma apo thn parea eipan na pane pio konta,arxisane na petane petres,mexri thn stigmh pou kapoios emfanisthke sto para8uro...eginan polla... einai sto mikrolimano...h odos einai kar.servias... apenanti apo mia ekklhsia einai...katw sto kalumvhthrio...alla...na pas me megalh parae

kapoiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 23:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vatraxaki Θα σε παρακαλέσω για άλλη μια φορά να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να είσαι κατανοητή από όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy