ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΜΑΔΑ WICCA ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elintor
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 14:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elintor  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος elintor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας με λενε γιαννη και ειμαι παγανιστης!!! εγω λοιπον και ο αδερφος μου αποφασισαμε να κανουμε ενα coven και θελουμε μαλλον ψαχνουμε ατομα με τα ιδια πιστευω γιαυτο οποιος θελει ας εποικινωνησει στο 6973460431 η στο 6998507731 η στο arlekino15@yahoo.gr arlekino17@hotmail.com elntorian@pathfinder.gr

me ektimisi kai sevasmo
elntorian

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΑΤΑΡΧΙΝ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΕΝ ΤΑΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΠΙΣΤΕΩΣ ΣΟΥ
ΔΗΛ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?
ΤΙ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΕΤΣΙ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ WICCA ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ , ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 07:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ WICCA ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ , ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ?

Η Wicca(ίσως εκ της αρχαίας Γερμανικής λέξης wicce=σοφό) πιστεύει σε μια Θεά Μητέρα και έναν Θεό Πατέρα ο οποίος αν δεν κάνω λάθος γεννήθηκε από τη Θεά. Αυτές οιδύο θεότητες αλληλοσυμπληρώνονται, προστατεύουν την ανθρωπότητα και μεριμνούν γι'αυτήν. Ουσιαστικά οι οπαδοί της συγκεκριμενης θρησκείας θρέφουν ιδιαίτερο σεβασμό για τη φύση και τα πλάσματα της θεωρώντας τα εκφάνσεις του Θεού και της Θεάς. Οι θρησκευτικές τους τελετές γίνονται απ'ότι ξέρω στο ύπαιθρο.

Γιορτάζουν τα "Σάμπατς" 8 φορές το χρόνο με διάφορες θρησκευτικές τελετές που περιλαμβάνουν πέραν των τυπικών τελετουργικών, χορούς και τραγούδια. Αυτές οι γιορτές σχετίζονται με τον ηλιο και τη γη και το σύνολο των εορταστικών εκδηλώσεων ονομάζεται ο "Τροχός του έτους" υποδεικνύοντας ότι ο χρόνος είναι κυκλικός

Γιορτάζουν επίσης και κάποια "Εσμπατς" τα οποία είναι μικρότερες γιορτές στις οποίες προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τη Θεά μόνο όταν έχει πανσέληνο.

Αν έχω καταλάβει καλά, οι δοξασίες των Wiccans περιλαμβάνουν και την άσκηση μαγείας η οποία είναι ταυτόσημη της σοφίας και χρησιμοποιείται πάντα για καλό σκοπό. Αν κάποιος προσπαθήει μέσω αυτής της μαγείας να βλάψει κάποιον τότε αυτή επιστρέφει στον "δράστη" τρεις φορές πιο ισχυρή ενώ θα επέλθει και θεία δίκη ιδιαίτερα σκληρή.

Ο Ιδρυτής του Συμβουλίου των Μαγισσών Αμερικής, Carl Llewellyn Weschcke, έχει εκδόσει γύρω στο 1973 τις 13 αρχές της πίστης Wicca, ώστε να διευκρινιστεί σε γενικές γραμμές το θρησκευτικοφιλοσοφικό της πλαίσιο και να μην συγχέεται με το Σατανισμό(όπως την έχουν κατηγορήσει λόγω της χρήσης "μαγείας").

Η φάση είναι ότι η Wicca έχει αρχίσει να διδίδεται όλο και πιο πολύ και να κερδίζει ολοένα και περισσότερους πιστούς ανά τον κόσμο.

Προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο όπως όλες οι θρησκείες.
Δε νομίζω όμως να αφήνει αδιάφορο τον Χριστόδουλα που άμα εντοπίσει τίποτα τελετές wiccans σε κάνα υπαίθριο ελληνικό χώρο, μπορεί να αρχίσει τους εξορκισμούς και τις κινδυνολογίες.
Αστειεύομαι

Οπως έχω ξαναπεί,

περί ορέξεως.............

Και κάποια επιπλέον στοιχεία

http://en.wikipedia.org/wiki/Wicca

http://www.wicca.org/

http://www.magicwicca.com/wicca/principals.html

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 03/11/2006 07:33:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 23:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,καλά κάνετε και πήρατε τέτοια πρωτοβουλία(βέβαια...μέσω ίντερνετ,είναι ολιγον περίεργο,αλλά τέλος πάντων!)για σύσταση ομάδας Wicca.Μπράβο και να συνεχίσετε έτσι(αγνοώντας ύβρεις και ειρωνείες!)...

Δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρώ εαυτόν ως έχων ...ψιλο-παγανιστικές καταβολές.Είμαι Γνωστικός(βαλεντ.σχολής)χριστιανός,αλλά πιστεύω βαθιά στο Ιερό Θηλυκό(ή Μητέρα Θεά-αν θέλετε)και στο κομοδίνο μου έχω μικρογλυπτό Θεάς,και κάθε Σάββατο ανάβω κερί ή στικ μπροστά του-προσευχόμενος νοερά...6 χρόνια τώρα,αυτό κάνω...

Ας γελάσουν μερικοί,που θα διαβάσουν το πάνω-διόλου δε με νοιάζει(μεγάλη μου σκασίλα,άλλωστε...).Φτάνει που κάτι με "γεμίζει",που μου δίνει ένα βαθιά εσωτερικό νόημα και δύναμη για την επόμενη-δύσκολη μέρα μου...

Τον "Ορθόδοξο" Χριστιανισμό,τον ούλτρα-πουρο δογματικό και βάλε...δεν τον μπορώ πλέον!!Πολύ αντιφατικός και υποκριτικός κατάντησε-άσε που πλέον δεν είναι τόσο εμφανώς οικολογικός όπως η Γουϊκα(αν πάρουμε μια πλευρά τους ως σύγκριση)...

Δεν ξέρω.Δε θέλω να συνεχίσω άλλο τη κουβέντα.Πείτε με εντελώς λάθος,πείτε με γραφικό ή αλλοπρόσαλο-πάλι αδιαφορώ...Ελπίζω ο καθένας-καθεμία σας να ακολουθήσει αυτό που πραγματικά του/της δίνει άλλη υπόσταση στη ζωή του/της και να του/της δίνει το λαχταριστό "γέμισμα"(παντοιοτρόπως).Να'στε πραγματικά ευτιχισμένοι!
Με υγεία και δύναμη!

Να'στε καλά...

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 00:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ingmar
Δεν ξέρω.Δε θέλω να συνεχίσω άλλο τη κουβέντα.Πείτε με εντελώς λάθος,πείτε με γραφικό ή αλλοπρόσαλο-πάλι αδιαφορώ...

Προσωπικά νομίζω πως αυτό που πιστεύει ο καθένας δεν μπορεί να είναι ποτέ λάθος για τον ίδιο, όταν σ'αυτό βρίσκει ουσιαστικά αυτό που ψάχνει.

Λάθος είναι η προσπάθεια επιβολής των πεποιθήσεών του σε άλλους με τη βία, ψυχολογική, σωματική ή πνευματική.

Όσο για τις ευχές σου, προσωπικά, ευχαριστώ και ανταποδίδω.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ η βιαίη επιβολή της Ψ ή Χ πεποίθησης είναι κάτι κατάπτυστο,συμφωνώ.
Απλά,αυτό είναι ένα άλλο θέμα(που δεν αφορά το τόπικ,νομίζω)...

Απλά,ήθελα να τονίσω το γεγονός της πολυμορφίας,της διαφορετικότητας(που κακά τα ψέματα,αρκετές κοινωνίες δεν αποδέχονται ως τετελεσμένο)των κάθε μυητικών/θρησκευτικών κατευθύνσεων & πεποιθήσεων.

Όπως υπάρχουν π.χ. πολλά Τεκτονικά τάγματα διαφορετικών σχολών ή παραδόσεων (άλλα έχουν χιραμική,άλλα οσιρική ή χριστιανική/σουηδική κ.ο.κ. παραδόσεις)που δεν συμφωνούν απόλυτα μεταξύ τους...

Όπως υπάρχουν Γνωστικές Μυητικέςσχολές-διαφορετικές μεταξύ τους(π.χ. η δική μου κατεύθυνση παρεκκλίνει "ελαφρώς" από αυτήν της Αλεξανδρινής σχολής)...

Έτσι ακριβώς και με το ρεύμα της WICCA (προσωπικά,έχασα τη μπάλλα με αυτό-έλεγα έχω καταφέρει να αποκτήσω τη συνολική εικόνα,αλλά κάποια στιγμή διαπίστωσα έκανα λάθος,που παραδέχτηκα...)!

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gaardner
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 13:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gaardner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μου λέτε,η ιστοσελίδα

www.wicca.gr

είναι δική σας;(δεν βλέπω τίποτα-"ύπο κατασκευή" λέει!)

.'.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_WiCCaN_
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 09:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _WiCCaN_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια θελω ΔΙΑΚΑΩΣ να μαθω πραγματα για τους Wicca! Ποιος μπορει να με βοηθησει?

underworld-charmed@hotmail.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 12:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή _WiCCaN_, πρώτα απ' όλα καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica!

Θα μπορούσες να διαβάσεις το παρακάτω topic κι αν θέλεις να εκφέρεις τις απόψεις/απορίες σου σ' αυτό (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

WICCA


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gaardner
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 14:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gaardner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έτσι μάλιστα!

Να μην ανοίγουμε κάθε φορά καινούργιο τόπικ...

(αλλά φαίνεται-τόσα και τόσα φόρουμ ασχολήθηκαν με το ίδιο θέμα-κούρασε πια πολύ κόσμο...)

.'.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy