ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Προκαλώ......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 01:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Mporei na me thewrisete allazona alla par'ol'auta tha ekfrasw tin apopsi mou gia tin pleiopsifia twn thematwn tou forum...

Thewrw oti ola auta peri epsilon , katagwgis ellinwn, siwnistwn ktl den einai tipota parapanw para anoisies. Einai i ekfrasi tis fantasias kapoiwn anthrwpwn twn opoiwn i apotyxia - sinithws - tis koinwnikis tous zwis, tous odigei sto na katafeugoun se themata opws ta proanaferthenta pou thewroun oti tous kanoun na ksehwrizoun.

Mporw na apodeiksw oti oi apopseis pou ekfrazontai einai toulaxiston astiriktes kai malista prokalw opoiondipote na mou apodeiksei to antitheto me epixeirimata....

OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS


..EYXARISTW..


Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάτερ, καλώς όρισες στη μεγαλύτερη Μεταφυσική παρέα του Ελληνικού διαδυκτίου...

Χμμμμ θα ήθελα να ακούσω τα επιχειρήματα σας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ΔΙΑΦΩΝΩ μαζί σας...

Θα ήθελα όμως, να μας πείτε Πάτερ και την άποψή σας για τα υπόλοιπα θέματα της Ιστιοσελίδας μας...
Και αυτά κατατάσοντε απο εσάς, στην ίδια κατηγορία, αυτή της ΑΝΟΗΣΙΑΣ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Πάντως, ένας ιερέας να ΜΗΝ γράφει στη γλώσσα που γράφτηκαν τα 4 ευαγγέλια, οι Επιστολές των Αποστόλων, οι Πράξεις των Αποστόλων καθώς και η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, μου κάνει και εμένα κάπως.... ανόητο (συγχωρέστε μου την έκφραση).
Τι έχει το Ελληνικό Αλφάβητο και δεν το τιμάτε Πάτερ;;;
Πιστέψτε με, το Αλφάβητο ΔΕΝ το ανακάλυψαν ΟΥΤΕ οι ΕΨΙΛΟΝλόγοι ΟΥΤΕ και οι ΟΥΦΟλόγοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΜΑ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ...ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΔΡΕΙΑ!()

"OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS"


"ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ Ν'ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΧΑΖΟΥΝ
Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ"

-ΣΥΜΦΩΝΩ!ΜΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/02/2003 02:33:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΩ ΑΓΕΝΗΣ !
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ,ΠΑΤΕΡ!


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ποιός μπορέι να σε αποκαλέσει ΑΓΕΝΗ φίλη μου 'Ατμα;;;
Ας το κένει όποιος θέλει να τα βάλει με έναν ΙΝΤΙΑΝΑ ΤΖΟΟΥΝΣ...
Χμμμμ ναι ναι αυτό με τοοοοο μαστήγιο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν ευχαριστώ με τίμησες με το να απαντήσεις.

Δεύτερον , δέχομαι τον υπαινιγμό για τα ελληνίκα και όπως βλέπεις συμμορφωθηκα! (αν και δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται ανόητο καθ'οτι τα κείμενα που ανέφερες γράφηκαν στα αρχαία ελληνίκα και οχι στα νεα, εκτος αν ο υπολογιστης σου εχει αρχαια ελληνικα fonts)

Τρίτον , η ειρωνεια αγαπητά μου τέκνα :) (εφ'οσον θεωρησατε οτι το ψευδώνυμο ειναι και ιδιότητα) είναι η καλύτερη άμυνα γι'αυτόν που δεν σκέφτεται , φαντάζομαι λοιπόν ότι δεν σας τίμα...

Αρκέτα όμως με αυτά

Νομίζω ότι θα συζητήσουμε σώστα....

Τα επιχειρήματα μου θα τα μάθεις όταν έχω να αποδείξω ότι κάτι είναι αβάσιμο από αυτά που λέγονται από εδώ και πέρα, είναι αδύνατον να το κάνω για όλα τα προηγούμενα…

Αλλά δεν είναι αυτό το νόημα

Το νόημα είναι να μην ξεφεύγουμε από τον πραγματικό προορισμό της ζωής μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 03:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παράδειγμα και ταυτόχρονα μια ερώτηση :

Ας πούμε ότι κάποιος πιστεύει στο θεό σύμφωνα με την ελληνορθόδοξη θρησκεία .
Ακολουθεί λοιπόν τις επιταγές της θρησκείας του και κάποια στιγμή στο τέλος της ζωής του μαθαίνει ,του αποκαλύπτεται, ότι ο θεός που πίστευε τόσα χρόνια δεν υπάρχει , τι πρέπει να κάνει ο άνθρωπος αυτός ??

Για να σας δω λοιπόν τέκνα μου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 03:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατρχάς εσύ πάτερ μας τιμάς, που μπαίνεις στο κόπο και γράφεις σε αυτή την πανάρχαιη γλώσσα...
Την αποκαλώ δε ΠΑΝΑΡΧΑΙΗ, μιάς και έτσι όπως πάει το πράγμα με τα Greeklish πολύ σύντομα εκέι θα την κατατάξουμε απο μόνοι μας!!!

'Οσω για την διόρθωση, δεχτή αλλά η παρατήρησή μου έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία... Για φαντάσου πάτερ μου τα ιερά αυτά κείμενα σε Greeklish!!!
'Η την ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ!!!

Και τώρα στο ερώτημα παράδειγμα...
Φαντάζομαι πώς ΑΝ ήμουν στη θέση του θα ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ γιατί τελικά επιτέλεσα τον σκοπό (να τηρώ τους "νόμους και τις επιταγές" της θρησκείας μου), ΧΩΡΙΣ τη βοήθεια ΕΞΩΘΕΝ, δηλαδή υποστηριζόμενος απο αυτό που θεωρούσα Θεό, αλλά ΜΟΝΟΣ μου και με την ΔΙΚΗ μου αξία...
Πολλοί που κάνουν το "τάδε" ή το "δείνα" πράγμα σπεύδουν να το αποδώσουν στην "βοήθεια" που είχαν απο τον Θεό τους αν είναι "ΚΑΛΟ" ενώ αν είναι "ΚΑΚΟ" τότε θεωρούν ότι η προσπάθεια τους ΔΙΑΒΑΛΘΗΚΕ απο τον 'Αγγελο του Σκότους...

Χμμμμ ναι μάλλον έτσι θα ένιωθα...
Τι λές και συ πάτερ μου;;;;

Πάντως επέιδή αύριο έχω πρωινό εγερτήριο για να προλάβω τον 'Ορθο, θα μου επιτρέψεις να αποχωρήσω....
Πές μου εσύ αν απάντησα σωστά ή λάθος και ΓΙΑΤΙ και αυριο θα τα ξαναπούμε...
Την ευλογία σου Πάτερ μου (και αν προκόψω...)

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 04:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Φαντάζομαι πώς ΑΝ ήμουν στη θέση του θα ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ γιατί τελικά επιτέλεσα τον σκοπό (να τηρώ τους "νόμους και τις επιταγές" της θρησκείας μου), ΧΩΡΙΣ τη βοήθεια ΕΞΩΘΕΝ, δηλαδή υποστηριζόμενος από αυτό που θεωρούσα Θεό, αλλά ΜΟΝΟΣ μου και με την ΔΙΚΗ μου αξία...»

…Αν κρίνω από την απάντηση σου είσαι ένας άνθρωπος που τιμά τον λόγο του και σέβεται τους νόμους που πλαισιώνουν την ύπαρξη του…και λίγο εγωιστής ….Ίσως να έκανες για στρατιωτικός !!! :)

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση , κάθε απάντηση φανερώνει κάποια ή σε μερικές περιπτώσεις και όλα τα στοιχεία του χαρακτήρα του ανθρώπου που εκείνη τη στιγμή απαντάει στην ερώτηση (κάτι που συμβαίνει σχεδόν με όλες τις ερωτήσεις κρίσεως)

Ωστόσο υπάρχει μια απάντηση στην οποία νομίζω ότι θα συμφωνήσεις πως είναι είναι η «καλύτερη» όχι απαραίτητα η σωστότερη για κάποιους

Ας πάρουμε κάποιες περιπτώσεις

1)Αν ο άνθρωπος αυτός ήταν χριστιανός από φόβο θεού ,που λέμε, και εκτελούσε τα χρέη του φοβούμενος μήπως χάσει το τρένο για την βασιλεία των ουρανών τότε ότι και να κάνει είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει θεός είναι ένας χαμένος από χέρι….
1α) Αν υπάρχει θεός παντοδύναμος και παντογνώστης είναι προφανές ότι θα γνωρίζει ότι ο εν λόγω άνθρωπος απλά υποκρίνεται και καταπιέζει τον εαυτό του
1β) Αν δεν υπάρχει θεός τότε αυτός ο άνθρωπος υποκρίνεται και καταπιέζει τον εαυτό του μια ολόκληρη ζωή …

2)Αν ο άνθρωπος ήταν χριστιανός επειδή η ουσία των λόγων του Χριστού βρήκε έδαφος μέσα του ή επειδή ,αν θες ο ίδιος είχε την τάση να ζει με αγάπη για την ζωή και το συνάνθρωπο του τότε αυτός ο άνθρωπος έχει κερδίσει πολλά γιατί εν τέλει θα του είναι αδιάφορη η ύπαρξη του θεού ή όχι , ως τιμωρού και επιβλέποντα,αφού ζει σύμφωνα με αυτό που του ορίζει ο εαυτός του

Το πώς φτάνει τώρα ένας άνθρωπος στο σημείο να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο…
είναι ένα άλλο θέμα , συζητήσιμο…..

Διαφωνίες δεκτές πάντα με επιχειρήματα….. (και χωρίς για διευκρινίσεις) :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 10:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα! Ενας παπάς στα φόρουμς!!!
Καλώς μας ήρθατε, σκεπτόμενε παπά.

Ημέρα του Αγιου Βαλεντίνου, κι εμείς όλοι εδώ, να γράφουμε. Να δούμε τι θα γίνει και το βράδυ...
Λοιπόν, λες:

quote:
Thewrw oti ola auta peri epsilon , katagwgis ellinwn, siwnistwn ktl den einai tipota parapanw para anoisies. Einai i ekfrasi tis fantasias kapoiwn anthrwpwn twn opoiwn i apotyxia - sinithws - tis koinwnikis tous zwis, tous odigei sto na katafeugoun se themata opws ta proanaferthenta pou thewroun oti tous kanoun na ksehwrizoun.

και δεν θα διαφωνήσω βέβαια με τον τρόπο της σκέψης σας, γιατί και λογικότατη είναι και καθόλου αβάσιμη θα έλεγα.
Ναι, παρατηρείται όντως από άτομα που έχουν αντικρύσει τα αποκρουστικά ή τα καθόλου γοητευτικά οπίσθια της ζωής, να στρέφονται σε τέτοια ενδιαφέροντα, νιώθοντας ίσως ότι έτσι θα ξεχωρίσουν. Είναι άλλωστε ένας τομέας, που δυσκολότερα θα σε κρίνουν αν είσαι χοντρός, κοντός, άσχημος, φτωχός, με 124 χυλόπιτες στο ενεργητικό σου, και βάλε...
Σε αυτόν τον χώρο συναντάς πολλών ειδών άτομα. Πιστεύετε πάτερ, ότι μόνο τέτοια άτομα πλαισιώνουν αυτόν τον χώρο όμως; Θα διαφωνίσω μαζί σας, αν και σας έδωσα δίκιο εν μέρη.
Πολύ συχνά, άτομα πιο νορμάλ (κατά τη γνώμη κάποιων πάντα), τρώγοντας μερικά χαστουκάκια από τη ζωή, νιώθοντας τη μοναξιά να τους βαραίνει, αρχίζουν και σκέφτονται "πιο μεταφυσικά" θα έλεγα. Γυρνάν την πλάτη τους στις χαρές που εκείνες πρώτες τους πρόδωσαν. Γιατί όμως προδόθηκαν; Μήπως γιατί ποτέ δεν τις είχαν ουσιαστικά ανάγκη; Ναι, κάποιοι ξεχωρίζουν - νιώθουν - από τους άλλους, ζουν στον δικό τους κόσμο, κι εκεί βρίσκουν την επιβεβαίωση που δεν τους χάρησε η κοινωνική του ζωή, στον τομέα που εκείνοι βασικά θέλανε. Η μήπως νομίζανε ότι θέλανε; Γιατί έτσι πρέπει, αυτό είναι το προφίλ του επιτυχημένου, στο οποίο μας προγραμματίζουν οι κοινωνικές επιταγές της εποχής που γεννιόμαστε.
Μήπως διαφωνείτε και σε αυτό;
Οτι η κοινωνική επιτυχία-αναγνώριση πολύ συχνά έχει σχέση με το κοινωνικό γίγνεσθαι της εποχής μας, και με αυτό που θεωρείται από τους πολλούς σωστό; Δηλαδή από τη μάζα. Πολλοί δεν θέλουν όμως να ανοίκουν σε αυτήν, να είναι κτήμα των νόμων της. Θέλουν να ξεχωρίσουν. Που παρόλα αυτά, μπορεί και να ξεχωρίζουν ήδη γιατί είναι και στον κοινωνικό τομέα αξιόλογα άτομα. Αλλά δεν τους φτάνει. Δεν τους γεμίζει.

Μια τελευταία ερώτηση. Πιστεύετε ότι οι τέκτονες είναι άτομα που έχουν αποτύχει στην κοινωνική τους ζωή;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 10:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΦΙΛΕ ThePriest ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ.
ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩΝΤΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ,ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ,ΟΙ ΜΑΣΩΝΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΘΕΙ Η ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ 'Ε' ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΤΑΞΗ.
ΚΟΙΜΙΣΟΥ ΛΑΕ Η ΤΥΧΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (Η ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ).

ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ.
ΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΦΙΛΕ ThePriest ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 11:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΕΡΙ ΕΙΡΩΝΙΑΣ ,ΑΜΥΝΑΣ,+ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ+Ο ΤΙΤΛΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...)
ΠΩΣ...ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΙΘΕΤΑΙ ΩΣ ΔΡΑΣΗ
Η ΑΜΥΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ,Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...

+ΠΩΣ
'ΟΤΑΝ ΜΙΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ'....

ΥΓΕΙΑ!
ΚΕΛΣΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ..ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤ' ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...'Η ΕΣΤΩ ΜΕ ... 'ΦΟΥΘΑΡΚ'...
(ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ... ΘΑ ΑΡΙΘΜΟΥΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑΣ ΠΑΛΑΜΗΣ ΜΕΛΗ...)


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/02/2003 12:10:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 15:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα … με το δικό τους τρόπο.

Θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια από τα θέματα που γράφει η amalia

Θα ήταν σίγουρα επιπόλαιο και λυπηρό από μέρους μου να θεωρώ ότι όλοι σε αυτό το διαδικτυακό χώρο είναι άνθρωποι που έχουν δει τη ζωή από την ανάποδη…

Θέλω να πω όμως ότι όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγόρια που θεωρώ ότι είναι η μεγάλη πλειοψηφία , όταν καταφεύγουν λόγο π.χ. της μοναξιάς που τους βαραίνει όπως λες και εσύ σε μεταφυσικές αναζητήσεις τότε είναι σε λάθος δρόμο.
Το καλύτερο θα ήταν να αναζητήσουν μέσα τους το λόγο που η ζωή, τους φέρθηκε έτσι και όχι να καλύπτουν το κενό ,τη μοναξιά τους , με υποκατάστατα που σε βάθος χρόνου ίσως τους καταβυθίσουν ακόμα περισσότερο σε αυτήν όταν κάποια στιγμή αντιμετωπίσουν για μια ακόμη φορά το χλευασμό για τα θέματα που ασχολούνται.
Θα ήθελα εδώ να πω ότι η μαιευτική μέθοδος του Σωκράτη βοηθάει στο να βρεις την απάντηση μέσα σου…..

Επίσης σημειώνω ότι θεωρώ προσωπικά πως η πλειοψηφία των θεμάτων που συζητούνται είναι ανόητα , αυτό δε σημαίνει ότι έχω δίκιο ή άδικο όμως όταν λέω ότι η πρώτη προτεραιότητα δεν είναι να λύσουμε το αν υπάρχει ομάδα Ε ή αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ομοφυλόφιλος αλλά να ασχοληθούμε με θέματα που έχουμε πραγματικά ανάγκη , να θέσουμε δηλαδή προτεραιότητες στη ζωή μας νομίζω ότι έχω δίκιο.

Τέλος η ανάγκη του ανθρώπου να ξεχωρίζει είναι εντελώς ψεύτικη και πλασματική και μάλιστα την προάγει η κοινωνία την οποία κατηγορείς…πω λοιπόν ξεχωρίζεις από την κοινωνία που κατηγορείς όταν πραγματοποιείς αυτό που επίταση;;;
Είναι λοιπόν πλασματική γιατί από μόνος του κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και η επίγνωση της μοναδικότητάς του είναι αυτή που τον κάνει να ξεχωρίζει και ταυτόχρονα να αποφεύγει τα χαστουκιά για το υπόλοιπο της ζωής του….

Όσο για τους τέκτονες θα σου απαντήσω με αντιστροφή της ερώτησης σου :

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι επιτυχημένοι κοινωνικά ;


Ευχαριστώ και συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 15:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μια αλήθεια θέλει αποδείξεις είναι η μισή αλήθεια

Χμμμμ , είσαι σίγουρη ;;;

Η γη είναι στρογγυλή , μέχρι να αποδειχθεί κανένας δεν το πίστευε ακόμα και αν μερικοί το έλεγαν χρησιμοποιώντας ενδείξεις

Η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο , μέχρι να αποδειχθεί όλοι πίστευαν ότι δεν ισχύει

Μάλιστα χρησιμοποιώντας διαφορετικό σύστημα αναφοράς μπορούμε να αποδείξουμε ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη (θέμα διπλωματικής εργασίας σε γνωστό πανεπιστήμιο της Ελλάδας)

Ποιο από τα δυο είναι αλήθεια αγαπητή ΑΤΜΑ ;;;

Η αλήθεια είναι περίεργο πράγμα
Όπως βλέπεις γράφω μερικά αντιφατικά πράγματα για να σου πω ότι ενώ φαίνεται ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες τελικά μάλλον έχεις άδικο!! Ή μήπως όχι ;; :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 15:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Για να αρχίσουμε από το τέλος, καθόλου μακροσκελής δεν ήταν η απάντησή σου. Μακροσκελείς είναι για μένα μόνο οι απαντήσεις που μέσα σε πολλές γραμμές δεν λένε απολύτως τίποτα...

θα συμφωνήσω μαζί σου στην πλειοψηφία των περισσότερων που λες, θέλοντας συγχρόνως να τονίσω ότι οι άνθρωποι που είναι αποτυχημένη - τρόπον τηνά - σε κάποιον σημαντικό τομέα της ζωής τους, είναι αμφίβολο εαν θα πετύχουν τον αυτοσκοπό τους και σε κάποιον άλλο τομέα, όπως η μεταφυσική, που είναι κι ο δυσκολότερος δρόμος.

οσον αφορά την κοινωνία, και βέβαια δεν την κατηγορώ, αφού και μέλος της είμαι, αλλά και μέσα σε αυτήν πραγματώνει ο καθένας τη μάχη του, κι όχι έξω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 16:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια , Ωραια ...

Αλλά :

"οι άνθρωποι που είναι αποτυχημένη - τρόπον τηνά - σε κάποιον σημαντικό τομέα της ζωής τους, είναι αμφίβολο εαν θα πετύχουν τον αυτοσκοπό τους και σε κάποιον άλλο τομέα, όπως η μεταφυσική, που είναι κι ο δυσκολότερος δρόμος."

Αμφίβολο; Μήπως είσαι λίγο άδικη , μια αποτυχία δε σημαίνει ότι μάλλον θα έχει την ίδια κατάληξη οποιαδήποτε άλλη ασχολία τους

Αυτοσκοπός; Ποιός είναι αυτός,εσύ τον ξέρεις; Υπ'αρχουν πολλοί ή ενας;

Μεταφυσική; Τι είναι αυτό;Τί ακριβως εννοείς;

Δυσκολότερος; Δε νομιζώ , εκτός αν θεωρείς οτι η αυτογνωσία επιτυγχάνεται μεσω της μεταφυσικής;

Ειναι όντως δρόμος η μεταφυσική; Γιατί ;

Πολλά ερωτήματα ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 16:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεταφυσική = ο απεριόριστος χώρος που βρίσκεται πέρα από την ανθρώπινη αντίληψη και περιέχει όσα μεσολαβούν ανάμεσα στον άνθρωπο και στον δημιουργό του

Για να απαντήσω σ' ένα απο τα ερωτήματά σου και καλώς όρισες σ' αυτόν τον χώρο. Και μια παραίνεση : μην προσπαθεις να εξηγήσεις με την λογική όλα αυτά που εμπίπτουν στον χώρο της μεταφυσικής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 17:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου sofia7,

Ξερεις...
...το Μεσαιωνα πολλα πραγματα που εξηγηθηκαν αργοτερα με τη λογικη και τα οποια μπορουσαν και τοτε να εξηγηθουν με τη λογικη θεωρουνταν μεταφυσικα , μαγικα αν θες, ακομα και οι χημικες αντιδρασεις των αλχημιστων, οι παρατηρησεις των πρωιμων φυσικων οι διαγνωσεις των γιατρων κτλ

Αρα θα σου ελεγα ...

μην θεωρεις οτι σε αυτο αποκαλεις Μεταφυσικη δεν χωραει λογικη εξηγηση

αρα , συγγνωμη κιολας , αλλα ο ορισμος ειναι τουλαχιστον αστοχος ή καλυτερα προχειρος...(ακομα κι αν ειναι απο τον Μπαμπινιωτη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 17:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έχεις καταλάβει σε αυτόν τον χώρο ανταλλάσουμε απόψεις.
Δεν κάνουμε κριτική στους άλλους γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει και να πιστεύει οτι θέλει.
Αν ο ορισμός που σου έδωσα (και δεν είναι απο κανένα λεξικό) δεν σου ταιριάζει δεν είσαι υποχρεωμένος να τον ασπαστείς αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να τον κρίνεις ως
quote:
τουλαχιστον αστοχος ή καλυτερα προχειρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 17:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους...
Πάτερ.... πολλά θέτεις και θα ΦΑΝΕΙ ότι δεν απαντώνται, ενώ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ έχουν ΗΔΗ απαντηθεί...

Ας ΜΗΝ "μπουκώνουμε" τον σωλήνα... 'Οσο και να τον "μπουκώσεις", ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣΤΟΥ θα είναι ΚΑΙ το νερό που θα περάσει...
Μην τον κάνεις ΚΟΝΤΟ....
Γιατί ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΑ ΩΡΑ θα είναι ποσότητα που θα συσορευτεί στην ΔΕΞΑΜΕΝΗ....

Τα ΠΑΝΤΑ έιναι σχετικά και ΑΝΑΛΟΓΑ.... Αυτό μαρτυρά ΚΑΙ η επιστήμη, την όποια δεν ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ αλλά επικουρικά με βοηθά....

Υπάρχουν ΤΕΚΤΟΝΕΣ οι οποίοι ΔΕΝ φαίνοντε ΠΟΥΘΕΝΑ γιατί απλά είναι ΟΝΤΩΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ...
Και όταν "κάποιοι" τους αναγνωρίσουν λέγοντας: "Μα καλά ούτος δεν είναι ο Υιός του Τέκτονος;" δεν τον αναγνωρίζουν επειδή φορούσε τη τίβενο των τεκτόνων, αλλά γιατί αυτό που ΕΠΡΑΞΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ φάνηκε.... Δηλαδή το ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ οι πάντες...

Τέκτονας ΔΕΝ είναι εκέινος που προσπαθεί να δείξει ότι είναι, αλλά εκείνος που ΠΡΑΤΕΙ το τεκτονικό ιδεώδες που είναι συμπικνομένο μέσα σε ΤΡΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...
..... ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ..... ΙΣΟΤΗΣ ..... ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ.....

Τριχθά τα ΠΑΝΤΑ δέδαχθαι, έλεγε ο πνευματικός Δάσκαλος των ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ τεκτόνων, ο Μέγας Πυθαγόρας και πόσο δίκιο είχε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 18:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sofia7,

Όντως μου έδωσες μια απάντηση , γιατί όμως μου ζητας να μην την κρίνω;
Μου λες δηλαδή να την δεχτώ ως έχει; Για πιο λόγο ;
Μπορεί να σε πείραξε ο τρόπος που εκφράστηκα και σε αυτό θα συμφωνήσω αλλά όπως λέω και στον τίτλο προκαλώ… και απαντώ….

Από την άλλη εσύ η ίδια λες ότι στο forum εκφράζουμε απόψεις , μα μια άποψη δεν είναι αποτέλεσμα μιας κρίσης ;

Κλείνοντας θέλω να σου πω αν αυτό που σε πείραξε είναι το τελευταίο σχόλιο που έκανα , αγνόησέ το, αυτά που έγραψα πριν από αυτό δε σε πείθουν ότι πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου; Αν όχι γιατί ;


Φίλε Kelso,

Δεν θέτω πολλά , συγκεκριμένα δεν έχω θέσει τίποτα απλά απαντώ στα μηνύματα που έρχονται ίσως με λίγο διαφορετικό τρόπο
Όσο για τους τέκτονες , ωραία αυτά που λες αλλά δεν έχουν σχέση με αυτό για το οποίο αναφέρθηκαν σε προηγούμενο μήνυμα…
Πάντως θα ήταν καλό να συζητήσουμε και γι αυτούς κάποια στιγμή…

Τέλος και λίγο πλάκα, αν θέλεις να μιλήσουμε για τη ροή των ρευστών δια μέσου σωλήνων θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον… :) (πάντα μου αρέσουν οι συζητήσεις περί φυσικής)


Ευχαριστώ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 18:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου λες δηλαδή να την δεχτώ ως έχει;

quote:
Αν ο ορισμός που σου έδωσα (και δεν είναι απο κανένα λεξικό) δεν σου ταιριάζει δεν είσαι υποχρεωμένος να τον ασπαστείς

quote:
μια άποψη δεν είναι αποτέλεσμα μιας κρίσης ;

Οχι καλέ μου φίλε δεν ειναι τουλάχιστον μόνο αποτέλεσμα κρισης, είναι πολλές οι διεργασίες για να σχηματίσει κάποιος μία άποψη.

Θα τα πούμε όμως απο Δευτέρα, πρέπει να φύγω!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 18:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλως ηρθες Priest...

Θα συμφωνησω μαζι σου στη γενικη ιδεα του προβληματισμου σου, αν και ειμαι απο τα ατομα που μαγευονται απο τη ''μεταφυσικη'' -βαλε τον δικο σου ορισμο- διαταση των πραγματων. Νομιζω ειναι αναγκη πνευματος (πρωτα απ'ολα), αλλα και παραλληλα καθημερινων βιωματων μου, να αναζητω μονιμως ''εξηγησεις'', για πραγματα που συμβαινουν γυρω μου, αλλα και μεσα στην ψυχη μου! Ομως, αυτο δεν σημαινει οτι δεχομαι τα παντα με αυτο το σκεπτικο, αλλα ουτε οτι τα παντα τα ερμηνευω με τη λογικη. Θα αποτυγχανα σε σχεση με τον εαυτο μου αν απερριπτα ειτε το ενα , ειτε το αλλο. Σε ευχαριστω παντως που μου εδωσες την ευκαιρια να τοποθετηθω...

....αλλα επετρεψε μου μια ερωτηση: γιατι θεωρεις οτι ''αυτα τα πραγματα μας διχαζουν''? Δηλαδη, το να εκφραζεται και να σκεφτεται καποιος με διαφορετικο τροπο απο εναν αλλον, (διαφωνια αποψεων), ειναι κατι που θα επρεπε να διχαζει, η κατι που σε τελικη, ''ανοιγει'' πνευματικους, κοινωνικους κτλ οριζοντες? Εγω πιστευω παντως, πως (ειδικα) σε εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις, ανακαλυπτει κανεις βαθειες, ''κρυμμενες'' αληθειες...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 18:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε Πάτερ μου να περιμένω αυτή σου την απάντηση...
Τι θα μπορούσε να γνωρίζει ένας Πάτερ για την ΟΥΣΙΑ του Τεκτονισμού, για να μην πώ και με αναθεματίσεις, για την ΟΥΣΙΑ του Χριστιανισμού!!!

Φυσικά έτσι και ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ λίγο στο ΤΙ έγραψα "θα ανοιχθούν οι οφθαλοί σου" και θα κατανοήσεις...
Αν πάλι δεν γίνει έτσι, δεν με απασχολεί...
Εχω ανοιχτά ΗΔΗ τα μάτια μου, χωρίς να σημαινει ότι είμαι ΔΕΜΕΝΟΣ με μία απο τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ μας και κατ'επέκταση με τη ΛΟΓΙΚΗ, της οποίας είναι λειτουργοί (οι ΠΕΝΤΕ αισθήσεις)...

Αλλά για να συζητήσουμε Πάτερ μου θα λέμε ΑΛΗΘΕΙΑ και όχι ΨΕΜΑΤΑ...
Πώς δηλαδή ΔΕΝ έβαλες πολλά θέματα;;;
Μόνο σε ένα πόστ δικό σου μέτρησα ΠΕΝΤΕ!!! (ο αριθμός μάλλον ΤΥΧΑΙΟΣ θε έιναι και μάλλον καμία σχέση δεν φέρει με τις ΠΕΝΤΕ αισθήσεις...)

quote:
Αμφίβολο; Μήπως είσαι λίγο άδικη , μια αποτυχία δε σημαίνει ότι μάλλον θα έχει την ίδια κατάληξη οποιαδήποτε άλλη ασχολία τους

Αυτοσκοπός; Ποιός είναι αυτός,εσύ τον ξέρεις; Υπ'αρχουν πολλοί ή ενας;

Μεταφυσική; Τι είναι αυτό;Τί ακριβως εννοείς;

Δυσκολότερος; Δε νομιζώ , εκτός αν θεωρείς οτι η αυτογνωσία επιτυγχάνεται μεσω της μεταφυσικής;

Ειναι όντως δρόμος η μεταφυσική; Γιατί ;


Σε όλα αυτά η καλή μας Αμαλία δεν καλείται να απαντήσει;;;
΄Η κάνω λάθος;;;
Μιλάς απλά ΡΗΤΟΡΙΚΑ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 18:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kelso,

Τα θέματα είναι προς απάντηση από την amalia αλλά όχι απαραίτητα στο forum , νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αυτονόητο , αν κάνω λάθος ζήτω συγγνώμη.

Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις ποσά και τι γνωρίζω για την ουσία οποιουδήποτε θέματος όπως επίσης και δεν μπορείς να ξέρεις ποσά από αυτά που γνωρίζω λέω…

Επίσης δε νομίζω να έχω πει ότι γνωρίζω την ουσία σε οτιδήποτε
αλλά ακόμα κι αν δεν την γνωρίζω μπορώ να καταλάβω ποτέ κάποιος λέει κάτι άσχετο σε μια συζήτηση…

Μπορεί αυτά που είπες να είναι γεμάτα νόημα αλλά είναι άσχετα τη στιγμή που χρησιμοποιήθηκαν

Προσπαθώ να έχω τα μάτια μου ανοικτά , εσύ προσπαθείς να έχεις ανοικτά τα αυτιά σου;

Το αστείο είναι ότι κι εγώ περίμενα μια τέτοια απάντηση από εσένα…

Πάντως ο αναθεματισμός και οι κατάρες είναι για τους αδύναμους….

Νομιζω οτι εσυ αν ξερεις περισσοτερα απο καποιον θα σου ειναι ευκολοτερο να συζητησεις μαζι του αν θελει πραγματικα να συζητησει αλλα δεν ξερει πολλα...

Δεν ειναι αναγκη να προσπαθεις να ανεβασεις τους τονους...


Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 19:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε elixir,

ο διχασμος προκυπτει απο τον φανατισμο....

εχεις δει εσυ σε καποιο forum να συζητανε χωρις φανατισμο

καθενας εμμενει πεισματικα στην αποψη του ακομη κι αν ειναι ολοφανερο οτι ειναι αστηρικτη...

συμφωνω οτι η διαφωνια ειναι εποικοδομητικη , χωρις φανατισμο...

Ευχαριστω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 19:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ThePriest.

Παρακολουθώ εδώ και ώρες το ξεδίπλωμα των σκέψεών σου και την μεθοδολογία των απαντήσεών σου σε αυτό και σε άλλα topics. Με συγχωρείς που το λέω αυτό αλλά ο τρόπος μου θυμίζει ένα αυτάρεσκο μαιουδάκι που χοροπηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι, χωρίς να μας πετάει τουλάχιστον μία... μπανάνα για να κερδίσουμε κι εμείς κάτι από αυτό το χοροπήδημα.

Καταρχήν προκαλείς τους πάντες ότι μπορείς να αποδείξεις ότι η ομάδα Ε δεν υπάρχει. Καλώς. Γιατί δεν το κάνεις, όμως, σε κάποιο από τα ανάλογα topics (έχουμε αρκετά παναθεμάτα, γεμάτα και... τροφαντά ). Νομίζω ότι εκεί θα ήταν πιο καίρια η παρέμβασή σου.

Δεύτερον λες:

quote:
OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS....

Το νόημα είναι να μην ξεφεύγουμε από τον πραγματικό προορισμό της ζωής μας


Πάλι, καλώς. Οι παρεμβάσεις σου νομίζω, όμως, ότι είναι μακράν του να αποδεικνύουν την επιθυμία σου να μας... ενώσεις. Αντιθέτως, οι ειρωνικές σου φράσεις όπως:

quote:
Για να σας δω λοιπόν τέκνα μου...

αρα , συγγνωμη κιολας , αλλα ο ορισμος ειναι τουλαχιστον αστοχος ή καλυτερα προχειρος...


δείχνουν ότι μάλλον προκαλείς τους άλλους και δεν αγωνίζεσαι για κάποια ένωσή μας.

Επίσης μιλάς συνέχεια γενικά και αόριστα για το να δώσουμε σημασία στις πραγματικές μας ανάγκες. Ποιες είναι, λοιπόν, οι πραγματικές μας ανάγκες, όπως τις θεωρείς εσύ; Νομίζω ότι αν θέλεις κάτι θετικό να προσφέρεις είναι να μιλήσεις για αυτές τις ανάγκες.

Τώρα αν γράφεις σε αυτό το forum απλώς για να προκαλέσεις κάποιον ή κάποιους για να τους αποδείξεις ότι εσύ έχεις δίκιο και οι άλλοι άδικο, εεε, νομίζω ότι είναι πολύ παιδικό και αφελές. Δεν σε όρισε κανένας εξεταστή των άλλων, ούτε ιεροεξεταστή της αλήθειας.

Είσαι σε forum εσωτερικής αναζήτησης όχι σε δικαστήριο, ούτε σε Βουλή και η συζήτηση έχει τους δικούς της κανόνες. Συνείσφερε κι εσύ. Έξυπνο παιδί φαίνεσαι και με γνώσεις. Χρησιμοποίησέ τις για να μας δώσεις κάτι θετικό. Η στάση της άρνησης ή της πρόκλησης είναι άγονη και άκαιρη.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 19:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Priest,

...ο φανατισμος που αναφερεις (ο αστηρικτος), τρεφεται και διαιωνιζεται απο το πεισμα της ''αλλης πλευρας'' να αποδιξει το ''αστηρικτο'' του. Δηλαδη ''οφθαλμος αντι οφθαλμου''!!. Θα μου πεις, ετσι δεν θα γινει ποτε διαλογος, αλλα τι νοημα θα ειχε ενας διαλογος, του οποιου τα συμπερασματα θα ηταν..... αστηρικτα? Με λιγα λογια, πιστευω οτι οι ενας φανατισμενος λογος, δεν θα ''πρεπει'' να εχει αντιλογο, αλλα μιλαω καθαρα προσωπικα....

Παντως, δεν ειναι ΟΛΑ τα forum ετσι, εισαι αδικος.... Υπαρχουν πολυ ομορφα θεματα σε αυτο τουλαχιστον το forum, (εξαιρεσεις παντου υπαρχουν), αλλα φυσικο ειναι να υπαρχουν και συγκρουσεις....και θα συμφωνησω μαζι σου, οτι η καλη διαθεση προεχει ολων...

Απ'την αλλη, ειναι και η μερα τετοια, ΕΝΤΟΝΟΥ ΠΑΘΟΥΣ.....ναζια ειναι αυτα!...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 20:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ toth ,

Μιλάς για μεθοδολογία απαντήσεων , εγώ θα έλεγα ότι από μέρους σου υπάρχει μεθοδολογία απαντήσεων όπως και σε αρκετούς από αυτούς που γράφουν σε διάφορα forums. Αυτή είναι να απομονώνουν κάποιες φράσεις από το κείμενο κάποιου και να τις ερμηνεύουν ανεξάρτητα του υπόλοιπου κειμένου…

Αν από όσα έχω γράψει αυτό που έχεις καταλάβει είναι ότι προσπάθησα να ειρωνευτώ και να διχάσω (εφ’οσον κατά τη γνώμη σου δεν προσπαθώ να ενώσω) τότε δεν χρειάζεται να διαβάσεις πέρα από αυτήν την παράγραφο. Ειρωνεία είναι αυτό που γράφεις εσύ στην αρχή του μηνύματος περί μαμουδιών και μπανανών , (χαριτωμένο πάντως) αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την πικρόχολη Ειρωνεία από ένα αρνητικό σχόλιο με καλοπροαίρετη διάθεση δεν φταίω εγώ…

Με κατηγορείς ότι μιλάω γενικά και αόριστα ….
Χμμ , φαντάζομαι αντίθετα όλοι όσοι γράφουν στα forums γράφουν πολύ αναλυτικά και συγκεκριμένα……(τώρα ειρωνεύομαι αγαπητέ αλλά και πάλι όχι με κακή διάθεση)

Επίσης δεν είμαι εγώ αυτός που θα υποδείξει ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες σου , αυτές αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο , αν π.χ. δεν έχεις να φας πρώτη ανάγκη είναι να βρεις φαγητό…
Ωστόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μαιευτική μέθοδο για γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου ….και τις ανάγκες σου κατ’επεκταση

Σαφώς δεν είμαι σε δικαστήριο και σαφώς δεν είμαι σε βουλή …γι’αυτό και ακόμα και αυτά που θεωρώ ανόητα και προσβλητικά όχι μόνο τα ακούω αλλά τα σέβομαι και προσπαθώ να απαντήσω αμερόληπτα (και όχι αντικειμενικά ,όποιος νομίζει ότι είναι αντικειμενικός πιστεύω ότι σφάλει…)

Όσο για την ομάδα Ε . τα όσα έχω ακούσει και διαβάσει για τα υποτιθέμενα όπλα και κάποια φαινόμενα είναι τουλάχιστον αστεια.Πραγματικά συγχώρεσε με αλλά σε προκαλώ να μου πεις ένα βιβλίο, θα το αγοράσω αύριο και πες μου ποιο σημείο κατά τη γνώμη σου θα ήθελες να σου σχολιάσω…

Επειδή φαντάζομαι κι εσύ είσαι έξυπνο παιδί προσπάθησε να πάρεις τις γνώσεις αν και όταν τις προσφέρω και συζητά μαζί μου αντί να αναλώνεσαι σε τέτοιου είδους κείμενα…

Αν πραγματικά ήμουν αυτάρεσκος θα είχα αγνοήσει αυτό το site….

Συγγνώμη αν κάποιες φορές είμαι οξύς , κυρίως στις κρίσεις μου δεν το κάνω ούτε από κακία ούτε για να «πουλήσω μούρη» που λέμε…

Ειλικρινά σε ευχαριστώ…και ελπίζω σε συζητήσεις και όχι φιλονικίες…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 21:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ξανά ThePriest.

Καταρχήν το "όνομά" μου είναι THOTH (όχι Toth).

Δεν έχω καμία πρόθεση να φιλονικήσω. Ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον χρησιμοποιώ για φιλονικίες. Επειδή βλέπω ότι έχεις διάθεση να συζητήσεις και να καταλάβεις για αυτό και χρησιμοποιώ τον χρόνο μου για να συζητήσω μαζί σου. Αλλιώς απλά και λυτρωτικά θα σε αγνοούσα όπως κάνω με πολλούς άλλους.

Δεν έχω να πω κάτι νέο γιατί δεν μου έδωσες τροφή για κάτι νέο. Απλώς να τονίσω ξανά αν δεν έγινε πλήρως κατανοητό ότι δεν άνοιξα εγώ αυτό το topic κι έτσι δεν έχω καμία ανάγκη να το υπερασπίσω. Και να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρει γιατί δεν πίστεψα ποτέ ότι υπάρχει μία τέτοια ομάδα "Ε". Την μόνη αξιόλογη και μαχητική ομάδα "Ε" που γνωρίζω (γιατί είμαι και μέλος της) είναι η ομάδα "Ε"(soterica) και αυτήν υπερασπίζομαι εδώ.

Αφού λες:

quote:
Επειδή φαντάζομαι κι εσύ είσαι έξυπνο παιδί προσπάθησε να πάρεις τις γνώσεις αν και όταν τις προσφέρω και συζητά μαζί μου αντί να αναλώνεσαι σε τέτοιου είδους κείμενα…

εγώ θα κάνω υπομονή και θα περιμένω όταν και αν μου προσφέρεις τις γνώσεις σου για να δω αν αξίζει τον κόπο να τοποθετηθώ. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που... αναλώνομαι . Πάντως επειδή αρκετές φορές μας προέτρεψες να αναλώνουμε τις σκέψεις μας στις πραγματικές μας ανάγκες εγώ επιμένω να... αναλώνομαι σε μια πραγματική μου ανάγκη, να σε καλώ να μου πεις ποιες είναι οι πραγματικές μου ανάγκες. Οι ερωτήσεις και οι αμφισβητήσεις είναι ο εύκολος δρόμος. Θα περιμένω να δω πότε θα ακολουθήσεις τον δύσκολο.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 23:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτάρεσκο μαιουδάκι που χοροπηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι, χωρίς να μας πετάει τουλάχιστον μία... μπανάνα για να κερδίσουμε κι εμείς κάτι από αυτό το χοροπήδημα.

1)VRE POS TA LEEI AYTOS O ANTHROPOS..(THOTH)
2)EAN SOY PW OTI DEN KATALAVA PIOS AKRIVOS EINAI O PROVLIMATISMOS
SOU KALE MOU IEREADEN PISTEUW NA ME PAREXIGISEIS!!

FILIKA

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 14/02/2003 23:39:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy