ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ενας Αόρατος Δεσμός............
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 19:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 18/03/2003 03:18:26

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 21:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXEMBROTE!...

ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥΣΕΛΙΔΟ ...ΖΗΤΗΜΑ...
ΠΟΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ...ΤΗ ΝΕΑΝΙΚΗ ΜΟΥ...ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΟΥ...ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΜΟΥ...
...ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ 'ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟΝ' ΚΑΜΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕ ΒΓΗΚΕ ΑΛΑΒΩΤΗ...

2B CONTINUED...



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 09:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φταίει ίσως που η ΑΤΜΑ το μάτιασε το θέμα και είπε ότι θα γίνει πολυσέλιδο...

Αλλά ας ρωτήσω:
Σχέση μάνας - γιου και πατέρα - κόρης.
Ιδιες ή διαφορετικές, Εχέμβροτε;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 13:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΔΕΣΜΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΕΣΜΟΣ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΥΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ.
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΣΥΧΝΑ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΑΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ/ΗΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΕΙΧΟ ΓΟΝΕΑ ΜΑΣ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΤΟΥΣ, ΙΔΑΝΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΞΕΓΑΔΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΕΣΜΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 17:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους!
Πολυ ενδιαφερον το θεμα φιλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ!...

Απο τα λιγα που γνωριζω πανω στο θεμα της βρεφικης ηλικιας, ο περιεργος αυτος δεσμος μεταξυ μαμας-γιου, ειναι πολυ πιθανο να προερχεται απο το διαστημα της εμφανισης και αναπτυξης των σεξουαλικων ενστικτων που παιρνουν την τελικη(?) τους μορφη στην ηλικια των 3 χρονων περιπου. Το μητρικο χαδι, φιλι, αγγιγμα, μυρωδια, αλλα και το προνομιο (για τη γυναικα-μαμα) του θηλασμου, δινει τα πρωτα ερεθισματα στο μωρο και το πρωτο ''ξυπνημα'' αυτου του ενστικτου και κατ'επεκτασιν της αναπαραγωγης... το κινητρο της ιδιας μας της υπαρξης! Ετσι λοιπον, ως σεξουαλικο ενστικτο, ''στιγματιζει'' περισσοτερο τη σχεση μαμα-γιου, απο οτι κορης.
Ισως, λοιπον, το περιεργο να εγκειται στο οτι η σχεση αυτη, χαρακτηριζεται ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗΣ...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 20:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΑΜΑΛΙΑ!ΔΕ ΣΧΟΛΙΑΖΩ....
ΜΟΝΟ ΘΑ ΠΩ...
ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ...ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ(!)
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ -ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ- ΗΤΑΝ ΠΩΣ...
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ..."ΦΕΡΕΙ ΦΑΛΛΟ" ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΝΑΕΙ ΥΙΟ.


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 21:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ -ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ- ΗΤΑΝ ΠΩΣ...
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ..."ΦΕΡΕΙ ΦΑΛΛΟ" ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΝΑΕΙ ΥΙΟ.

Φιλη ΑΤΜΑ,
τι εννοεις?

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 00:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η μητερα ειναι για το παιδι -γενικα αγορι και κοριτσι- η δημιουργος του.

αρα, οπως νιωθουμε εναν εμφυτο δεσμο για τον δημιουργο μας, τον θεο, νιωθουμε και για τη μητερα μας εναν παρομοιο δεσμο, αλλα σε διαφορετικο επιπεδο.

οπως ειμαστε κατ εικονα και ομοιωση του θεου, ετσι ειμαστε και κατ εικονα και ομοιωση των γονιων μας, αλλα σε διαφορετικο επιπεδο.

οσον αφορα το δεσμο μεταξυ μητερας και γιου, θα συμφωνησω και εγω με την περι της σεξουαλικης επιθυμιας θεωρια του freud.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 01:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η μητερα ειναι για το παιδι -γενικα αγορι και κοριτσι- η δημιουργος του.

αρα, οπως νιωθουμε εναν εμφυτο δεσμο για τον δημιουργο μας, τον θεο, νιωθουμε και για τη μητερα μας εναν παρομοιο δεσμο, αλλα σε διαφορετικο επιπεδο.


ψαγμένο...
ουδέν σχόλιον κατά τα άλλα, τι περισσότερο θα μπορούσε τάχα να προσθέσει κάποιος;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 12:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερα!...

...ειναι αυτο που ειχα πει σε αλλο topic, για τα λαθη μου στη διατυπωση, και ποσο μαλλον προσπαθωντας να διατυπωσω ορισμους και μαλιστα επιστημονικους, απο τη στιγμη που οι γνωσεις μου ειναι αρκετα περιορισμενες!... Ζηταω συγνωμη, αν προκαλεσα -οτιδηποτε- με το να προσπαθησω να απαντησω στην απαντηση του φιλου EXEMBROTOY...
...και για να διορθωσω το δυνατον το σφαλμα, μεχρι το βραδυ θα εχω παραθεσει αυτολεξη τη συγκρκριμενη ΘΕΩΡΙΑ του Freud, την οποια ασπαζονται ολο και περισσοτεροι συγχρονοι επιστημονες, ΑΛΛΑ παραμενει ΘΕΩΡΙΑ! Αυτα προς το παρον...

Και φιλη ΑΤΜΑ, θα επιμεινω να περιμενω απαντηση στο ερωτημα μου....αν εχεις την καλοσυνη....

Φιλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, αν εσυ εισαι τρελος που ρωτας, φαντασου εμεις που απανταμε, ποσο μαλλον ο Freud και οι λοιποι...αλλα θα συμφωνησω μαζι σου, δεν βρισκω κατι το παραξενο στη θεωρια του, αρκει να σκεφτει κανεις, ποσο διαφορετικα βλεπουμε με τα παιδικα μας ματια και ποσο διαφορετικα φανταζουν τα ιδια πραγματα με τα σημερινα μας ματια!...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 13:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη elixir,
γραφεις,
quote:
...και για να διορθωσω το δυνατον το σφαλμα, μεχρι το βραδυ θα εχω παραθεσει αυτολεξη τη συγκρκριμενη ΘΕΩΡΙΑ του Freud, την οποια ασπαζονται ολο και περισσοτεροι συγχρονοι επιστημονες, ΑΛΛΑ παραμενει ΘΕΩΡΙΑ!

τι εννοεις οτι παραμενει ΘΕΩΡΙΑ?
η μελετη και αναπτυξη αυτης της θεωριας διηρκησε για τον Freud πολλα χρονια. μετα απο αυτον, αλλοι ψυχαναλυτες συνεχισαν το εργο του και ακολουθησαν τα βηματα του Πατερα της ψυχαναλυσης.
ετσι, δημιουργηθηκε η επιστημη της ψυχαναλυσης και μεσα απο αυτην εχουν γιατρευτει και γιατρευονται καθημερινα εκατομυρια ανθρωπων σε ολο τον κοσμο. η επιστημη αυτη στηριζεται προτιστως στη σχεση της μανας με τον υιο και αντιστοιχα, του πατερα με την κορη.

επειδη ισως καποιοι σε αυτο το forum να μην γνωριζουν αρκετα για τον freud και την ψυχαναλυση, θα ηθελα να διευκρινησω οτι δεν προκειται απλα περι μιας ΘΕΩΡΙΑΣ -(και αυτα που λενε για την ομαδα Ε θεωρια ειναι) αλλα περι μιας ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ.

Υ.Γ. αυτο δεν ειναι η προσωπικη μου γνωμη, αλλα η επισημη καταταξη της "ΘΕΩΡΙΑΣ" του Freud στο χωρο της επιστημης.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 13:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη ΛΙΛΙΘ,

Ως ΘΕΩΡΙΑ δεν θα την χαρακτηριζε και καποιος Ψυχαναλυτης? Αυτη δεν ειναι η Ορολογια της Επιστημης? Ειπα παραμενει θεωρια, επειδη ειναι δυσκολη η ''αυτουσια'' αποδειξη της, οχι οτι δεν αναγνωριζεται η αληθεια της... Πως ομως ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ αυτουσια? Δεν γινεται, ετσι δεν ειναι? Η αποδειξη της ειναι η αποτελεσματικοτητα της, το ιδιο δε λεμε?
Ευχαριστω για τη διευκρινηση παντως...

ΦΙΛΙΚΑ

Edited by - elixir on 18/02/2003 13:41:01

Edited by - elixir on 18/02/2003 13:43:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 13:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη λιλιθ…

Και ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ…. ο μπαμπάς της επιστήμης,…..έλεγε διάφορα που για χρόνια οι άνθρωποι κολλήσανε….μέχρι που κατάλαβαν πως δεν είναι…. αλάθητος!

Τώρα αυτά που λέει ο FREUD και οι ψυχαναλυτές….έχουν κάποια υπόσταση….για το πώς είναι αυτή τη στιγμή η συνείδηση…. Μα για αναλογίσου αν οι άνθρωποι ανακάλυπταν πως παρατηρητής/παρατηρούμενο η αν θέλεις αναλυτής/αναλυμένος είναι το ίδιο και το αυτό….

Με αλλά λόγια συνείδηση/ασυνείδητο μέσα/έξω …το ίδιο….

Που πάνε όλες αυτές οι ΘΕΩΡΙΕΣ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 14:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι elixir και πλατωνα,
δε διαφωνω μαζι σας!

απλα, θα ηθελα να διευκρινησω σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ το μεγεθος της επιστημονικης κατοχειρωσης που εχει η θεωρια του freud.

κατα τ αλλα, φυσικα και ειμαι και εγω σε μια διαθεση αμφισβοιτησης...

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 14:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ..."ΦΕΡΕΙ ΦΑΛΛΟ" ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,
ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....
(ΑΠΑΝΤΗΣΗ)
-ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΝΑΕΙ ΥΙΟ...(ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ)

KΑΛΗΜΕΡΑ!
...ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΤΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ!?

ΕΤΥΧΕ Ν'ΑΚΟΥΣΩ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ TV...(ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ...ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ν'ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΗΤΕΡΑΣ -ΚΟΡΗΣ...)
ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ,ΙΣΩΣ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ -ΠΡΟΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ...
ΞΕΡΕΙΣ... ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ +ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ+ΤΗ ΓΗ+ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ+ΤΟΝ ΑΦΕΝΤΗ...
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΧΡΟΝΟ 'ΜΙΑΣ ΑΝΑΣΑΣ ΣΤΙΓΜΗ'.... ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ+ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑΝ...

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΟ...
ΕΙΜΑΙ
ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΚΕΙΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΔΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...
ΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ...
ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ...
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ...

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/02/2003 14:44:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 16:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου καλη μου ΑΤΜΑ,

...το ''να διεκδηκησει τα οσα δικαιωματικα της ανηκουν'' δεν κατανοησα, αλλα τωρα εγινες σαφης! (ενα μεγαλο κεφαλαιο θα ηταν και η θεση της γυναικας στην οικογενεια και γενικα στην κοινωνια)...

quote:
''ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗΣ''

...και παρ'ολα αυτα δινουν τοση ''πνοη'' στο ΣΠΙΤΙ...
...μονο οταν σου λειψει αντιλαμβανεσαι τι σημαινει ο ρολος της αυτος, αλλα ειναι μεγαλη συζητηση, πιστευω να την κανουμε καποια στιγμη...

Στην συζητηση που ειχα με τη φιλη μου, η οποια εχει ασχοληθει αρκετα με τη διαπαιδαγωγηση των παιδιων απο χομπι (της οποιας θα ζητησω και το αποσπασμα που μου διαβασε και θα παραθεσω αργοτερα), ειχε αναφερει οτι δεν υπαρχει διαφοροποιηση (συμφωνα με τον Freud) μεταξυ γιου και κορης ως προς τα ''σεξουαλικης φυσης'' (=ειναι σωστοτερη εννοια) ενστικτα που αναπτυσσονται σε τη σχεση με του γονεις τους, και πως το ''Οιδιποδειο'' χαρακτηριστικο ειναι το φυσικο επακολουθο αυτων των ενστικτων, που εμφανιζεται στην ηλικια των 4 εως 6 ετων περιπου ΕΞΙΣΟΥ και στα δυο φυλα. Μετα, λεει, ακολουθει μια ''περιοδος ηρεμιας''...αλλα για να μην παραπληροφορησω, θα επανελθω με περισσοτερα στοιχεια αργοτερα.

ΦΙΛΙΚΑ

Edited by - elixir on 18/02/2003 16:17:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 12:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!

...λυπαμαι για την καθυστερηση!...Προσπαθω να επικοινωνησω με τη φιλη μου, αλλα ηταν αδυνατο! Ελπιζω να τα καταφερω σημερα!

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 18:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ,
εκτός από τις συνηθησμένες θεωρίες υπάρχει και αυτή της μεταφοράς ενέργειας λόγω της μεγάλης αγάπης της μάνας προς τον υιό.
Όσοι μπορούν να δουν την αύρα βλέπουν, όταν η αγάπη του πρώτου ατόμου προς το δεύτερο είναι μεγάλη, ένα κύμα ενέργειας να μεταφέρεται από τον πρώτο στον δεύτερο. Τότε το δεύτερο άτομο νοιώθει καλύτερα και πιο ηρεμο, αλλά με μια αίσθηση "υπεροχής". Το δεύτερο άτομο, επειδή νοιώθει ωραία, απαντά στέλνοντας και αυτός δίκή του ενέργεια στο πρώτο. Αν όμως ο ένας σταματήσει να στέλνει ενέργεια ο άλλος προσπαθεί να την πάρει με οποιονδήποτε τρόπο, συνήθως προσπαθώντας να φέρει τον "αντιπαλο" σε δύσκολη θέση(ο Υιός προς την μάνα) ή με την αύξηση παροχής ενέργειας(η μάνα προς τον υιό).
(ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ)

Ελπίζω να βοήθησα


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 20:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΩΡΑΙΑ!...
ΕΤΣΙ 'ΑΥΡΙΚΑ'...ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ...ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ...
ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ ...



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 01:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και καλησπερα!

Περι Freud λοιπον και Θεωριων...

''Ο Freud πιστευε οτι τα βρεφη γεννιουνται με την ικανοτητα να αισθανονται τη διεγερση που προκαλει η ΔΕΡΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ και οτι η ενταση που δημιουργειται στην επιφανεια του δερματος, συσσωρευεται και χρειαζεται να μειωθει με αμεση δερματικη επαφη. Αυτου του ειδους η διεγερση ΠΑΡΟΜΟΙΑΣΤΗΚΕ με το σεξουαλικο ερεθισμα, θεωρηθηκε ομως ΠΟΙΟΤΙΚΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ με το ειδος της σεξουαλικης διεγερσης που βιωνουν οι ενηλικοι, και αυτο γιατι ειναι πιο γενικευμενη και πιο αδιαφοροποιητη.

.....

Το παιδι αναπτυσσει συναισθηματα που μεγενθυνονται, για να διαμορφωσουν ενα συμπλεγμα ενδοσυσχετιζομενων συναισθηματων και συμπεριφορων(!), που ονομαζονται συμπλεγμα του Οιδιποδα, για τα αγορια και συμπλεγμα της Ηλεκτρας για τα κοριτσια. Η εσχατη σημασια αυτου του σταδιου ειναι η λυση των συγκρουσεων και η επακολουθη δημιουργια ταυτισης, καταλληλης ως προς το φυλο. Κατα τον Freud, ολη η δυναμικη διαδικασια της επιδρασης παιδιου-γονεων και η λυση των συγκρουσεων, εξασφαλιζουν το πλαισιο για τη βασικη οικοδομιση και σταθεροποιηση του Εγω. ...''

-ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ- Neil Salkint

Χχχχμμμμμμμμ.....μου ερχεται μοναχα μια ερωτηση στο νου, και δεν εχει να κανει (μονο) με το θεμα...
Αραγε, ποσοι απο εμας θυμομαστε να ειμαστε παιδια? Πως, ποσα, τι συναισθηματα ειχαμε ΤΟΤΕ?...
...και για να μιλησω πιο απλα: ΠΟΤΕ και ΓΙΑΤΙ σταματησαμε να ειμαστε παιδια???

Μετα τα τα λογια του φιλου ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ:

quote:
NA SAS PW TIN ALITHIA,XANADIAVAZONTAS TA GRAFOMENA MOU,THA MOU KANW MIA EROTISH.
''THELW ONTOS NA MATHW TI TO MYSTIRIO SYMVENEI SE AYTHN THN
SXESH???''
DEN ANERW THN EROTISH MOU,APLOS APANTW STON IDIO MOU TON EAYTO
MESO EROTISHS.
ELPIZW NA MHN ME PARETE GIA TRELO...
KOUVENTA KANOUME.
AN KAI DEN THA DIAFONISW ME TA PERI ''FREUD''SXETIKA ME THN VIOLOGIKH
PLEYRA TOY FENOMENOU.
EIMAI SIGOUROS OTI KAI THN MHTERA MOU NA ROTISW,TO IDIO THA MOU APANTISEI,''THELEIS NA XEREIS?DEN SOU ARKEI POU NIOTHEIS/OUME?''

ενα μοναχα:

... ΜΙΑ ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: AN ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ Η ΘΕΩΡΙΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ...

Αυτο προς αποφυγειν παρεξηγησεων...

ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 01:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ FREUD.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΥ. ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΣ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 11:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ FREUD.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΥ. ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΣ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"



ΑΓΑΠΗΤΗ
Silverwolf..
ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟΝ FREUD ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΨΑΧΝΕ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΜΕΣΑ ΤΟΥ...
ΕΡΜΗΝΕΥΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
ΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ...
ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟΣ...ΒΑΔΙΣΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΤΡΑΠΟ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΣΜΟ....
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΓΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy