ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝOI-ΑΘΕΟΙ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 21:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τελευταια χρονια ακουω συνεχεια θεματα και κυριως λογομαχιες απο Χριστιανους και αθεους στα φορουμς.Θελω λοιπον να γθνει μια <<τελευταια αναμετρηση>> και μετα να <<μετρησουμε τους νεκρους>> και να βγει ο νικιτης ή τουλαχιστων ο καθενας μας να φτιαξει μια αποψη για το θεμα.Εγω πιστευω στο Χριστο και στα εργα του οπως και στα θαυματα, θελω λοιπον αλ τη μερια μου να υποστιριξω τα πιστευω μου και να δεχτω την κριτικη απο τους διαφονούντες0οπως και τα επιχειρήματά τους.Λοιπον:

1:Ισχυει οτι οι <<αντιπροσωποι του θεου στη γη>>-οι παπαδες-ειναι αναξιοι του τιτλου τους,(υπαρχουν βεβαια λιγοι που κανουν καποια καλα αλλα οχι πολλοι)και κατα τη γνωμη μου ΟΛΟΙ οι παπαδες θα πρεπε να 'ταν ΑΓΙΟΙ.
Ξεκαθαρισα την αποψη μου για τους παπαδες απο την αρχη προκειμενου να μην αρχισουν ολοι οι αθεοι μαζι να λενε <<οι παπαδες εκαινο, οι παπαδες το αλλο>> οι παπαδες δεν ειναι θεοι και ουτε καν κοντα στην αγιοσυνη, επομενος ειναι λογικο να κανουν λαθοι και να λενε βλακιες και δικαιως αυτοι που ακολουθουν τις βλακιες τους χαρακτιριζονται <<προβατα>> ή απλα ηλ***οι θρησκοι.

2:<<Πως μπορεις να αποδειξεις την υπαρξει του θεου(γενικα) ή του Ιησου(ειδικα)?>>:Η απαντηση ειναι απλη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.Αυτο ομως που ΜΠΟΡΩ να κανω ειναι να πω οτι υπαρχουν 500+ αγιοβιογραφιες και 1000+ θαυματα αμφιβολεις εξηγισης και αληθοτητας ανα διαφορετικους αιωνες σε διαφορετικα μεροι διασπαρτα στον κοσμο.Εχοντας λοιπον υποψην μας οτι ΑΓΙΟΣ ΑΝΑΚΥΡΙΣΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ, μπορουμε να πουμε πως πολλα θαυματα γιναν απο πολλους αγιους.Παροτρεινω επισεις τους αναγνωστες να ψαξουν γαι την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΕ ΣΥΝΔΟΝΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΓΟΥΑΔΕΛΟΥΠΗΣ, οπως και την ιστορία της.

3:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:

Α:Αυτοι που ξουσαν τη ζωη τους αδιαφορώντας(και αμαρτουσαν ελευθερα) για θρησκεια και θεους και οι οποιοι οταν ακουγαν για κολαση τους επιανε ιλιγκος και γι αυτο μου λεγαν <<ρε φιλε στον 21 αιωνα ειμαστε>>.Απαντουσαν ετσι δηλαδη γιατι ξεραν οτι ειχαν <<λερωμενη τη φωλια τους>>.
Β:Αυτοι που βλεποντας την τρελα ή και τον φανατισμο των παπαδων αλλαξοπισθησαν.Γιατι δυστυχως οι παπαδες δινουν στους ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις πανω στο Χριστιανισμο λαθος εικονα.
Γ:Οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και αμφιβαλουν επιστημονικα ή εγωιστικα.
____->Οι ανθρωποι που ανηκουν στη Β κατιγορια μπρουν να ξαναγινουν χριστιανοι αν εχουν διαβασει το Α.Οι υπολοιποι μπορουν απλα να παψουν να ουν εγωισμο και να να αμφιβαλουν επιστημονικα.

Αυτα εχω να παραθεσω ως εδω, αναμενονται κι αλλα να γραψω μεσα στον μηνα.

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερει

Edited by - Palatianos on 16/11/2006 22:27:10

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1:Ισχυει οτι οι <<αντιπροσωποι του θεου στη γη>>-οι παπαδες-ειναι αναξιοι του τιτλου τους,(υπαρχουν βεβαια λιγοι που κανουν καποια καλα αλλα οχι πολλοι)και κατα τη γνωμη μου ΟΛΟΙ οι παπαδες θα πρεπε να 'ταν ΑΓΙΟΙ.
Ξεκαθαρισα την αποψη μου για τους παπαδες απο την αρχη προκειμενου να μην αρχισουν ολοι οι αθεοι μαζι να λενε <<οι παπαδες εκαινο, οι παπαδες το αλλο>> οι παπαδες δεν ειναι θεοι και ουτε καν κοντα στην αγιοσυνη, επομενος ειναι λογικο να κανουν λαθοι και να λενε βλακιες και δικαιως αυτοι που ακολουθουν τις βλακιες τους χαρακτιριζονται <<προβατα>> ή απλα ηλ***οι θρησκοι.


απο τη νστιγμη που δεχεσε οτ ιοι παπαδες δε νκανουν καλα τη νδουλεια τους αυτοματα δεχεσε οτ ικαι το αγιο πνευμα δεν κανει καλα την δουλεια του
(μην ξεχνας οτι κατα την χειροτονια το αγιο πνεμυα δινει την φωτηση στους παπαδες να κανουν το θελημα του θεου)


quote:
2:<<Πως μπορεις να αποδειξεις την υπαρξει του θεου(γενικα) ή του Ιησου(ειδικα)?>>:Η απαντηση ειναι απλη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.Αυτο ομως που ΜΠΟΡΩ να κανω ειναι να πω οτι υπαρχουν 500+ αγιοβιογραφιες και 1000+ θαυματα αμφιβολεις εξηγισης και αληθοτητας ανα διαφορετικους αιωνες σε διαφορετικα μεροι διασπαρτα στον κοσμο.Εχοντας λοιπον υποψην μας οτι ΑΓΙΟΣ ΑΝΑΚΥΡΙΣΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ, μπορουμε να πουμε πως πολλα θαυματα γιναν απο πολλους αγιους.Παροτρεινω επισεις τους αναγνωστες να ψαξουν γαι την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΕ ΣΥΝΔΟΝΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΓΟΥΑΔΕΛΟΥΠΗΣ, οπως και την ιστορία της.


την ανηπαρξια του χριστου μπορεις πολυ ευκολα να την αποδηξεις
αρκει να ψαξεις να βρεις αναφορα στο ατομο του απο τους ιστορικους της εποχης που εγραψαν για γεγονοτα που εγιναν στην περιοχη που υποτιθετε οτι εδρασε ο χριστος

αλλα ας πουμε οτι ο χριστος η μαλλον για να ειμαι ποιο σωστος ατομο με τις ιδιοτητες του χριστου εδρασε στην περιοχη την εποχη που λεει η αγια γραφη
σοου γουατ
δεν ηταν ο πρωτος γιος θεου που ηρθε για να σωσει τους ανθρωπους
ουτε ηταν ο πρωτος που απαρνηθηκε την ευκολη ζωη ουτε ηταν ο πρωτος που ειχε μαρτυρικο θανατο
με λιγα λογια η ζωη του δεν ηταν διαφορετικη απο <<μερικους>> αλλους υιους θεων

οσο για τα θαυματα ειναι πολυ ευκολο να γινουν αρκει να εχεις εναν βοηθο και αρκετα προβατα

quote:
3:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:

Α:Αυτοι που ξουσαν τη ζωη τους αδιαφορώντας(και αμαρτουσαν ελευθερα) για θρησκεια και θεους και οι οποιοι οταν ακουγαν για κολαση τους επιανε ιλιγκος και γι αυτο μου λεγαν <<ρε φιλε στον 21 αιωνα ειμαστε>>.Απαντουσαν ετσι δηλαδη γιατι ξεραν οτι ειχαν <<λερωμενη τη φωλια τους>>.
Β:Αυτοι που βλεποντας την τρελα ή και τον φανατισμο των παπαδων αλλαξοπισθησαν.Γιατι δυστυχως οι παπαδες δινουν στους ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις πανω στο Χριστιανισμο λαθος εικονα.
Γ:Οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και αμφιβαλουν επιστημονικα ή εγωιστικα.
____->Οι ανθρωποι που ανηκουν στη Β κατιγορια μπρουν να ξαναγινουν χριστιανοι αν εχουν διαβασει το Α.Οι υπολοιποι μπορουν απλα να παψουν να ουν εγωισμο και να να αμφιβαλουν επιστημονικα.


με λιγα λογια
1)αυτοι που φοβουνται οτι θα πανε στην κολαση
και κανουν οτι δεν πιστευουν

2)αυτοι που πιστευον στον θεο αλλα δεν τους αρεσει το πως φερονται οι παπαδες

3)και αυτοι που εχουν πεσει στην πλανη

χαχαχαχα

quote:
Αυτα εχω να παραθεσω ως εδω, αναμενονται κι αλλα να γραψω μεσα στον μηνα.


αναμενω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισχυει οτι υπαρχουν αναφορες για διαφορους επαναστατες της εποχης του Ιησου και οτι 1-2 μοιαζουν πολυ με αυτην του Ιησου.Εντουτης αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε Ιησους.Μην ξεχνας οτι οπως τα ιστορικα εγγραφα της εποχης αντιγραφτικαν(σωστα ή λαθος) απ τους μετεπειτα ανθρωπους και ετσι τα εχουμε σημερα, ετσι και το ευαγγελιο αντιγραφτηκε και εμεινε μεχρι σημερα, που σημαινει οτι και τα δυο μπορουν να εχουν υποστει αλλαγες.Το οτι κατι γρφτηκε απο ιστορικο δεν σημαινει οτι αντιγραφτηκε παλι απο ιστορικο αργοτερα.

Αγιο πνευμα θα παρει ο παπας αν ΦΕΡΕΤΑΙ και σαν παπας.Οι αντιπροσωποι του θεου δεν δινονται απ τους ανθρωπους αλλα επιλεγονται απ το θεο.

Οσον αφορα τους τυπους ανθρωπων θα μπορουσα και εγω να εχω πει ετσι <<ξεκαθαρα>> αυτα που ειπες (και που πανω κατω ειχες δικιο) αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απολυτα, γι αυτο εκανα αναλυση.

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:




Οι διαφοροι Χριστιανοι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντησει ανηκουν στις εξης κατηγοριες:


1.Μεγαλωσαν σε ενα θρησκευτικο περιβαλλον και οτι μαθανε εκει ως νεοι παπαγαλιζουν και ακολουθουν χωρις να εχουνε μελετησει καμια αλλη θρησκεια ορισμενοι εκ των οποιων μαλιστα δεν εχουν ανοιξει καν την Βιβλο.Πολλοι απο αυτους ειναι θρησκοληπτοι και λιγοι εχουν μελετησει καλα την θρησκεια τους.ΔΕΝ φτανουν ποτε σε αδιεξοδα σε οτι αφορα δογματικα ζητηματα λες και συνομιλουν με τον Θεο.


2.ατομα που πασχουν απο ψυχικες ασθενειες.Εχει αποδειχθει αυτο.Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα.Υπαρχουν π.χ προσωπα που πασχουν απο σχιζοφρενια και νομιζανε οτι βλεπανε αγιους,θεους και δαιμονες,οτι εγινε καποιο θαυμα κ.λ.π

3.Σε αυτην την κατηγορια ανηκουν οι διαφοροι αφελεις,ευκολοπιστοι κατι σαν την πλειονοτητα των Αμερικανων που νομιζουν οτι υπαρχει ενας φυλακας αγγελος να τους προστατευει και ενας μπαμπουλας που ονομαζεται διαβολος.Ατομα που μπορει καμια φορα να φτασουν σε αδιεξοδα και προβληματισμους σε οτι αφορα τον Θεο σε αντιθεση με την πρωτη κατηγορια που δεν φτανουν ποτε σε αδιεξοδα λες και εχουν απευθειας συνομιλια με τον Θεο.Η κατηγορια των προβατων.


4.Αυτοι που δεν πιστευουν στην πραγματικοτητα αλλα θελουν να ζουνε σε μια ψευδαισθηση.Η πιστη τους ουσιαστικα στον παραδεισο και στην βασιλεια των ουρανων ειναι αυτο που λεμε wish of thinking.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 23:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΟΥ
Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΙΣ
ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ
Θελω λοιπον να γθνει μια <<τελευταια αναμετρηση>> και μετα να <<μετρησουμε τους νεκρους>> και να βγει ο νικιτης ή τουλαχιστων ο καθενας μας να φτιαξει μια αποψη για το θεμα
ΠΡΩΤΟ ΛΑΘΟΣ
ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞOYN ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΩΡΑ
ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ(ΤΟ FORUM) ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ
Ξεκαθαρισα την αποψη μου για τους παπαδες απο την αρχη προκειμενου να μην αρχισουν ολοι οι αθεοι μαζι να λενε <<οι παπαδες εκαινο, οι παπαδες το αλλο>>
ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ
ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΦΡΑΣΕΩΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ(ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ )ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ «ΑΘΕΩΝ»

οι παπαδες δεν ειναι θεοι και ουτε καν κοντα στην αγιοσυνη, επομενος ειναι λογικο να κανουν λαθοι και να λενε βλακιες και δικαιως αυτοι που ακολουθουν τις βλακιες τους χαρακτιριζονται <<προβατα>> ή απλα ηλ***οι θρησκοι.
ΤΡΙΤΟ ΛΑΘΟΣ

ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΚΩΣ ΧΕΙΡΟΤΟΝΗΜΕΝΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΒΡΙΣΚΟΝΤΩ ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ «ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ»
ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ 2 ΤΕΙΝΑ.
Η ΤΟ»ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ «ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ,ΟΠΟΤΕ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ
Η
ΟΙ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ,ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΥΣ (ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΛΕΣ)
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΙΑ Η ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ «ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ»

ΛΕΣ
ΑΓΙΟΣ ΑΝΑΚΥΡΙΣΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ

ΕΔΩ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΟΝΟ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ?
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ

ΛΕΣ
μπορουμε να πουμε πως πολλα θαυματα γιναν απο πολλους αγιους
ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ
ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΘΑΥΜΑ
ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΙΛΑΣ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ «ΔΑΚΡΥΖΟΥΝ»?
ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΙΛΙΑ ΠΟΥ ΓΚΑΣΤΡΩΝΟΥΝ?
ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΟΣ?
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝ «ΡΑΥΤΡΑ»
Η ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ «ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥΝ»ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΩΝ ΕΝΟΡΙΩΝ ΤΟΥΣ?
ΛΕΣ
:Οι διαφοροι ανθρωποι οι οποιοι εχω συναντισει να πολεμουν με ή χωρις στομφο τον Χριατιανισμο ανηκουν στις εξεις κατηγοριες:
Α:Αυτοι που ξουσαν τη ζωη τους αδιαφορώντας(και αμαρτουσαν ελευθερα) για θρησκεια και θεους
ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ

ΛΕΣ
οι οποιοι οταν ακουγαν για κολαση τους επιανε ιλιγκος και γι αυτο μου λεγαν <<ρε φιλε στον 21 αιωνα ειμαστε>>.Απαντουσαν ετσι δηλαδη γιατι ξεραν οτι ειχαν <<λερωμενη τη φωλια τους>>.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΛ ΚΑΤΑ ΤΗ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ(ΚΑΠΟΥ 4,5 ΔΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ) ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ?
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ !!!!!!
ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΑΠΟΨΗ!!!!!


ΛΕΣ
Γιατι δυστυχως οι παπαδες δινουν στους ανθρωπους που δεν εχουν γνωσεις πανω στο Χριστιανισμο λαθος εικονα.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΧΕΙΡΩΤΟΝΗΜΕΝΟΣ ΠΑΠΑΣ ,ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ «ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ», ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑ????
ΜΠΑ!!!!!!!!

ΛΕΣ
Οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και αμφιβαλουν επιστημονικα ή εγωιστικα

ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
Η ΓΝΩΣΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ
ΤΟ «ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ» ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
ΛΕΣ
Οι ανθρωποι που ανηκουν στη Β κατιγορια μπρουν να ξαναγινουν χριστιανοι αν εχουν διαβασει το
ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ???
ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ 1500 ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΦΕΥΓΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΑΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΧΤΗΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟ ΛΕΣ
ΛΕΣ
Οι υπολοιποι μπορουν απλα να παψουν να ουν εγωισμο και να να αμφιβαλουν επιστημονικα
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΑΓΗ?
ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ

ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ ΕΙΝΑΙ
do it your way
ΑΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ WITH THEIRS WAY
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 01:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλατιανέ,να σε ρωτήσω(και να μου απαντήσεις σοβαρά):

Αν δεχτούμε πως

1ον-Η "Ορθόδοξη" διδασκαλία είναι τόσο τέλεια(άρα μένει η πίστη κατόπιν)και ανυπέρβλητη.
2ον-Με βάση το άνω,ξεπερνάει κατά πολύ(σε επίπεδο Αλήθειας και...χμ,Γνησιότητας)τις αντίστοιχες των άλλων Θρησκειών.
3ον-Αφού ΗΔΗ η "Ορθοδοξία" είναι η πλειοψηφούσα εν ελλαδι θρησκεία...

ΤΟΤΕ τι διάολο χρειάστηκε η κουστωδία να κατέβει σε κοτζάμ Συνδιάσκεψη Εκπροσώπων και να καταρτίσουν...επίσημη "λίστα εξωχριστιανικών και μη Αιρέσεων";ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ φοβούνται;

Η απάντηση ασφαλώς είναι προφανής:
-ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι ψυλιάζονται για το βάθος και το ύποπτο ειλικρινές της "ορθόδοξης" δοξασιας και διδασκαλίας.Σου λένε "κάτι βρωμάει εδώ" και βεβαίως ΔΕΝ ψαρώνουν! Επομένως,κορόϊδα είναι,να μη αναζητήσουν κάτι διαφορετικό,κάτι άλλο,που πιθανότατα είναι πιο αυθεντικό;;;;

Αμ και το παπαδαριό το καταλαβαίνει αυτό(κάποιοι κατόπιν εορτής-αφού βάλαν πια τα ράσα-δεν πολυπιστεύουν στο δικό τους Δόγμα ΑΛΛΆ δεν το λένε),απλά...η ιερατική καρέκλα και τα εξουσιαστικά προνόμια που απορρέουν από αυτήν είναι...πως να το πούμε...κάπως ΓΛΥΚΕΙΑ!!!

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αμ και το παπαδαριό το καταλαβαίνει αυτό(κάποιοι κατόπιν εορτής-αφού βάλαν πια τα ράσα-δεν πολυπιστεύουν στο δικό τους Δόγμα ΑΛΛΆ δεν το λένε),απλά...η ιερατική καρέκλα και τα εξουσιαστικά προνόμια που απορρέουν από αυτήν είναι...πως να το πούμε...κάπως ΓΛΥΚΕΙΑ!!!

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)


Έτσι είναι . Προσωπικά δεν πολυκατηγορώ τους ίδιους τους παπάδες,
όσο αυτό αυτό που αντιπροσωπεύουν . Στο κάτω κάτω τελείως ψυχρά άν το δούμε αυτοί θέλουν να κρατήσουν τις δουλειές τους και όλα τα όποια προνόμοιά τους. Το θέμα είναι το κοπάδι που κρέμεται από τα χείλη τους (ή και την τσέπη τους ). Κάτι άλλο απλό θα έπρεπε να προβληματίσει τους πιστούς τους : Όσοι κληρικοί και ιδίως ιεράρχες (μορφωμένοι) π.χ. Ειρηναίος στην Ιερουσαλήμ , συμπεριφέρονται και ζουν όπως ακούμε ,και δεν "φοβούνtαι" την "θεϊκή" τιμωρία την όποία διαφημίζουν ως ύψιστο μπαμπούλα σ' αυτήν ή σε κάποια άλλη ζωή ;
Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω από το ποίμνιό τους ; Μήπως ξέρουν εκ των ένδον για το μεγάλο παραμύθι ; Εκτός εάν έπεισαν τον εαυτό τους ότι για όσες στραβές κάνουν έχουν και τη θεία χάρη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 13:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Palatianos ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ
ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΩΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ
ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΡΓΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΧ
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΖΩΗ ?
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΖΩΗ ΓΕΜΑΤΗ ΑΜΑΡΤΙΕΣ
ΚΑΙ ΑΚΟΛΑΣΙΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ 50 ΧΡΟΝΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ 70 ΧΡΟΝΩΝ
ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ 60 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΤΑΝΟΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΖΩΗ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ
ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ ΕΙΧΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ
ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΡΑ ΕΙΧΕ ΑΒΑΝΤΑΖ.
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΝ ΟΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΤΕΛΕΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ?
ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΔΙΚΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ Η ΜΑΛΛΟΝ
ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΝΑ ΗΤΑΝ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΜΕ
ΠΕΙΘΕΙ .
ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΙ
ΒΑΖΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΣΕΛΙΔΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 14:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη για τα ορθογραφικα και για καποιες ελειψεις γραματων.Τα μεν ορθογραφικα οφειλονται στο οτι δεν ειμουν ποτε καλος στην ορθογραφια ενω τα υπολοιπα οφειλονταν στο οτι εγραφα με θυμο και βιαστικα λογο περιστασεων(αν και γενικα γραφω βιαστικα).
Στο θεμα τωρα:
1:Το αγιο πνευμα δεν μπορει απλος να κανει "πληση εγκεφαλου" στον παπα και αυτος ξαφνικα να γινει αγιος.Και επαναλαμβανω πως ο ανθρωπος γινεται παπας απο τις πραξεις του και οχι επειδη οι υψιλότερα εισταμενοι παπαδες τον εκριναν ως αρκετα διεφθαρμενο για τη θεση αυτη.Το αγιο πνευμα απλως δεν δρα στους αμαρτουλους.
2:Συγκεκριμενη αναφορα θαυματος εχω κανει ήδη:Η συνδονη και γενικα η ιστορια της παναγιας της Γουαδελουπης-ψαξτε και για επιστημονικες αναφορες στη συνδονη.
3:Οι περιπτωσεις αθεων που αναφερα δεν ειναι οι μοναδικες, απλα εγω επελεξα αυτες.Οι περιπτωσεις επισης που αναφερα δεν ειχαν ολες δοσει βαριτητα στο να ψαξουνε ή να μαθουνε για το θειο, απλος αδιαφορια γιατι διχως να ψαξουν ειπαν "Επιστημονικα στοιχεια δεν υπαρχουν αρα απλα δεν ασχολουμε με το αν αυτα που λεει ο Χριστος ισχυουν μεχρι να εχω 100% στοιχεια." Και πιστεψε με εαν υπηρχε εστο και 1% πιθανοτητα να ισχυουν τα λεγομενα του Ιησου παλι αυτο το ατομο θα πιανόταν απο
αυτην προκειμενου να μην πει "θα παω στην κολαση".Δεν αλλαξαν την ταυτοτητα τους αυτα τα ατομα ετσι ωστε να μην γραφει "χριστιανος ορθοδοξος" απλως ζουσαν και πιστευαν σαν αθεϊ.
4:Χεχε και τωρα ηρθε η ωρα για να απαντησω στον φιλτατο open mind που τον ευχαριστω που μου εδοσε την ευκαιρια να απαντησω σε αυτα τα ερωτηματα.
Το οτι ο ανθρωπος θα παει στην κολαση ειναι απλα ΕΝΑ ΨΕΜΑ.Ο θεος φιλτατε ξερει τον τροπο που ο καθενας μας καταλειγη στην κολαση και τον κρινει.Γι αυτο τον λογο ελαχιστοι θα πανε στην κολαση.Αυτοι που σιγουρα θα πανε στην κολαση ειναι οι ανθρωποι που γνωριζουν και πιστευουν για την υπαρξη παραδεισου-κολασης, αγγελους κλπ-και οι οποιοι ειτε επικαλουνται τα δαιμονια ειτε ζουνε μια ζωη γεματοι αμαρτιες.Επισης στην κολαση πανε οι ανθρωποι που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να πανε εκει.
Πρεπει να πω οτι ειμαι ενα ατομο που πιστευω στην μεταμψυχωση(Επειδη εγω δεν ακουσα τον Χριστο να λεει "Δεν υπαρχει μεταμψυχωση" αρα μπορει να υπαρχει) και μπορω να προσθεσω στο παραπανω κειμενο οτι-απ την αντιθετη πλευρα- οι ανθρωποι που λιωνουν στην προσευχη ή που κανουν πολλες καλες πραξεις+προσευχη, τοτε πανε αμεσως στον παραδεισω χωρις να χριαζεται να μεταμψυχόνονται συνεχεια μεχρι τη μερα της τελικης κρισης.

5:Και οσον αφορα το θεμα της τελικης κρισης...
Καποια στιγμη ο θεος αναμφιβολα θα ξεσπασει την οργη του ΣΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΟΛΟΥΣ(ενω οι ευσεβεις θα εχουν προστασια για τον εαυτό τους).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ γιατι ο θεος(λογου του μεγαλου του ελεους του και λογο του οτι οι αγγελοι και αλλοι ευσεβεις του λενε να μην το κανει ακομη γιατι λυπουνται την ανθρωπότητα)το παρατεινει συνεχεια.

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 15:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγνωμη για τα ορθογραφικα και για καποιες ελειψεις γραματων.Τα μεν ορθογραφικα οφειλονται στο οτι δεν ειμουν ποτε καλος στην ορθογραφια ενω τα υπολοιπα οφειλονταν στο οτι εγραφα με θυμο και βιαστικα λογο περιστασεων(αν και γενικα γραφω βιαστικα).
Το οτι ο ανθρωπος θα παει στην κολαση ειναι απλα ΕΝΑ ΨΕΜΑ.Ο θεος φιλτατε ξερει τον τροπο που ο καθενας μας καταλειγη στην κολαση και τον κρινει.Γι αυτο τον λογο ελαχιστοι θα πανε στην κολαση.Αυτοι που σιγουρα θα πανε στην κολαση ειναι οι ανθρωποι που γνωριζουν και πιστευουν για την υπαρξη παραδεισου-κολασης, αγγελους κλπ-και οι οποιοι ειτε επικαλουνται τα δαιμονια ειτε ζουνε μια ζωη γεματοι αμαρτιες.Επισης στην κολαση πανε οι ανθρωποι που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να πανε εκει.
Πρεπει να πω οτι ειμαι ενα ατομο που πιστευω στην μεταμψυχωση(Επειδη εγω δεν ακουσα τον Χριστο να λεει "Δεν υπαρχει μεταμψυχωση" αρα μπορει να υπαρχει) και μπορω να προσθεσω στο παραπανω κειμενο οτι-απ την αντιθετη πλευρα- οι ανθρωποι που λιωνουν στην προσευχη ή που κανουν πολλες καλες πραξεις+προσευχη, τοτε πανε αμεσως στον παραδεισω χωρις να χριαζεται να μεταμψυχόνονται συνεχεια μεχρι τη μερα της τελικης κρισης.


Αγαπητέ μου,πρώτον,ο θυμός δεν έχει θέση σε αυτό το φόρουμ.Είναι απαράδεκτο και μόνο που λες ότι γράφεις έτσι από θυμό.Και νομίζω θα συμφωνήσουν όλα τα μέλη μαζί μου.
Δεύτερον,δεν ήξερα ότι οι χριστιανοί πιστεύουν στην μετεμψύχωση.Νόμιζα ότι αυτά τα πράγματα είναι ειδωλολατρικά.
Τρίτον,προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς ως προς τους παπάδες.Αν εννοείς ότι οι οι πιο πολλοί είναι ανάξιοι του ράσου τους,τότε με βρίσκεις σύμφωνη.
Τέταρτον,όσοι κατηγορούν το παπαδαριό,δεν είναι όλοι άθεοι,μην τους βάζεις σε ένα τσουβάλι όλους..Υπάρχουν και πολλοί ευλαβείς χριστιανοί που έχουν την χειρότερη άποψη για τον κλήρο.
Πέμπτον,πολύ εύκολα κατατάσσεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες.
Έκτον,βάλε τις σκέψεις σου σε τάξη...


quote:
5:Και οσον αφορα το θεμα της τελικης κρισης...
Καποια στιγμη ο θεος αναμφιβολα θα ξεσπασει την οργη του ΣΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΟΛΟΥΣ(ενω οι ευσεβεις θα εχουν προστασια για τον εαυτό τους).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ γιατι ο θεος(λογου του μεγαλου του ελεους του και λογο του οτι οι αγγελοι και αλλοι ευσεβεις του λενε να μην το κανει ακομη γιατι λυπουνται την ανθρωπότητα)το παρατεινει συνεχεια.


Αυτά τα πράγματα είναι για παιδάκια...

quote:
μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερει

Με τέτοιες φράσεις,δεν νομίζω ότι ζητάς διάλογο,πολιτισμένο διάλογο με κανέναν μας.Αλήθεια,εσύ είσαι καλύτερος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 16:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας πω τι έχω παρατηρήσει ;

Βλέπω ότι αρκετοί αυτοχαρακτηρίζονται σαν πιστοί μιας θρησκείας, για διαφόρους λόγους ο καθένας, και μετά προσαρμόζουν τη θρησκεία στα μέτρα και στα γούστα τους, για να επιβεβαιώσουν πιο πολύ στον εαυτό τους, την πίστη τους στο συγκεκριμένο δόγμα.

Αυτό το αναφέρω γενικά.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 18:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Palatianos Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΣ?.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΕΥΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΦΟΥ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ ΟΠΟΤΕ
ΠΡΟΣ ΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 19:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα αθεϊστικά επιχειρήματα εκτέθηκαν στις τελευταίες σελίδες του τόπικ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΕΞΙΛΕΩΣΗ χωρίς να λάβουν μια ικανοποιητική απάντηση. Απλά θα πω ότι οι θεοί των γνωστών θρησκειών είναι τίγκα στους ανθρωπομορφισμούς(θυμώνουν, τιμωρούν, εκδικούνται, υπόσχονται, επιβραβεύουν κτλ). Αυτό και μόνο μαρτυρεί ότι πρόκειται περί ανθρώπινης επινόησης.

Οπως έχουμε πει στο παρελθόν, ο άνθρωπος για να εξηγήσει τα γεγονότα στα οποία βρέθηκε υποκείμενος, δηλαδή τη φύση, τα φυσικά φαινόμενα, την ίδια του την ύπαρξη και να απαλύνει την τραγικότητα του θανάτου, έπλασε θεούς και θεϊκούς κόσμους για να αυτοεξαπατάται.

Ειδικά τα όνειρα των προϊστορικών ανθρώπων στα οποία έβλεπαν νεκρούς του συγγενικού τους περιβάλλοντος ήταν και ένας από τους λόγους της επινόησης παραδείσων και κόσμων μακρινών που πρόκειται να ζουν μετά θάνατον, αφού ο πρωτόγονος άνθρωπος εκείνα τα χρόνια πίστευε πως αυτά τα νεκρά πρόσωπα που έβλεπε στον ύπνο του "ζούσαν" σε κάποιο άλλο κόσμο. Οχι και τόσο παράλογη σκέψη σε εποχές του 40.000 π.Χ.

Ακριβώς αυτές τις ανυσηχίες του ανθρώπου εκμεταλλεύτηκαν οι θρησκευτικοί φορείς και έστησαν τα μαγαζιά τους. Αλλοτε με φοβίες, άλλοτε με προσυλητισμό, άλλοτε σε συνεργασία με τον πολιτικό άρχοντα οι μάζες "υποτάσσονταν" σε μια θρησεκευτική πλάνη-εξουσία.

Δεν απορρίπτω εντελώς την ιδέα κάποιας "ανώτερης δύναμης" (μα τι ασαφής ορισμός ρε παιδί μου) που μπορεί να δημιούργησε τον κόσμο, αν και θεωρώ πολύ πιθανότερη τη δημιουργία του κόσμου αποτέλεσμα φυσικοχημικών διεργασιών που ίσως αδυνατούμε ακόμα να κατανοήσουμε πλήρως.

Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο και λογικότερο να πιστεύει κάποιος σε κάτι "ανώτερο" έτσι γενικά και αόριστα, από το να βάζει την πίστη του αυτή σε θρησκευτικά καλούπια. Γιατί είναι παράλογο να σκεφτούμε ότι υπάρχει Θεός που έφτιαξε σύμπαν, πλανήτες, ηλιακά συστήματα, γελαξίες, άστρα και δεν ξερω γω τι άλλο και κάθεται και ασχολείται με το να ανάβει εφετζίδικα μερικά κεράκια συγκεκριμένη ημερομηνία το χρόνο ή να υπόσχεται παρθένες στον Παράδεισο

Γιατί δεν σταματαέι ένα τσουνάμι, ένα σεισμό, ένα τυφώνα, ένα ηφαίστειο, μια αρρώστεια που μπορεί να αφανίσει χιλιάδες ζωές? Αλλά εδώ θα απαντήσει ένας οπαδός θρησκείας ότι ο Θεός έχει σχέδιο(τι σχέδιο? ζωγραφικής? γλυπτικής?), ότι μας δοκιμάζει(το τέλειο άλλοθι για την ανυπαρξία των θεών που παρουσιάζονται στις γνωστές θρησκείες) και άλλες υπεραπλουστευτικές απόψεις/εξηγήσεις.

Κατά τ'άλλα...τα πάντα εν σοφία εποίησεν....και τις τερατογενέσεις, και τα παιδιά με βιολογικά προβλήματα εκ γενετής.

Αυτά από μένα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/11/2006 19:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 20:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic σχεδόν συμφωνούμε απόλυτα.

Αυτές είναι και οι δικές σκέψεις πάνω στο θέμα.

quote:
Οπως έχουμε πει στο παρελθόν, ο άνθρωπος για να εξηγήσει τα γεγονότα στα οποία βρέθηκε υποκείμενος, δηλαδή τη φύση, τα φυσικά φαινόμενα, την ίδια του την ύπαρξη και να απαλύνει την τραγικότητα του θανάτου, έπλασε θεούς και θεϊκούς κόσμους για να αυτοεξαπατάται.

Αυτό σε συνδyασμό με αυτό :

quote:
Ακριβώς αυτές τις ανυσηχίες του ανθρώπου εκμεταλλεύτηκαν οι θρησκευτικοί φορείς και έστησαν τα μαγαζιά τους. Αλλοτε με φοβίες, άλλοτε με προσυλητισμό, άλλοτε σε συνεργασία με τον πολιτικό άρχοντα οι μάζες "υποτάσσονταν" σε μια θρησεκευτική πλάνη-εξουσία.

Είναι όλη η ουσία για μένα.

Η ατάκα "Money talk" είναι all time classic στη συγκεκριμένη περίπτωση.

quote:
Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο και λογικότερο να πιστεύει κάποιος σε κάτι "ανώτερο" έτσι γενικά και αόριστα, από το να βάζει την πίστη του αυτή σε θρησκευτικά καλούπια. Γιατί είναι παράλογο να σκεφτούμε ότι υπάρχει Θεός που έφτιαξε σύμπαν, πλανήτες, ηλιακά συστήματα, γελαξίες, άστρα και δεν ξερω γω τι άλλο και κάθεται και ασχολείται με το να ανάβει εφετζίδικα μερικά κεράκια συγκεκριμένη ημερομηνία το χρόνο ή να υπόσχεται παρθένες στον Παράδεισο

Και όχι μόνο, δυστυχώς !

quote:
...Οχι και τόσο παράλογη σκέψη σε εποχές του 40.000 π.Χ.

Μήπως έβαλες πολλά ;

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 21:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως έβαλες πολλά ;

Δεν ξέρω,μπορεί.

Το όλο point μου είναι ότι η πίστη σε μεταθανάτια ζωή και θεότητες χρονολογείται από πολύ παλιά στις πρωτόγονες κοινωνίες. Ταφές με στοιχεία τελετουργικά, κτερίσματα σε τάφους κτλ υποδεικνύουν μια πρώιμη θρησκευτική ας το πούμε τάση/σκέψη.

Να το αφήσω 25.000 π.χ. ,παλιότερα ή νωρίτερα?
Οπως επιθυμείς


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 21:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σας πω τι έχω παρατηρήσει ;

Βλέπω ότι αρκετοί αυτοχαρακτηρίζονται σαν πιστοί μιας θρησκείας, για διαφόρους λόγους ο καθένας, και μετά προσαρμόζουν τη θρησκεία στα μέτρα και στα γούστα τους, για να επιβεβαιώσουν πιο πολύ στον εαυτό τους, την πίστη τους στο συγκεκριμένο δόγμα.

Αυτό το αναφέρω γενικά.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...



ΦΙΛΕ ΣΤΡΑΤΟ ΜΟΝΟ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΞΕΡΕΙΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω πιστευω στο Χριστο και στα εργα του οπως και στα θαυματα, θελω λοιπον αλ τη μερια μου να υποστιριξω τα πιστευω μου και να δεχτω την κριτικη απο τους διαφονούντες0οπως και τα επιχειρήματά τους.Λοιπον:

Edited by - Palatianos on 16/11/2006 22:27:10



ΓΙΑ ΣΟΥ Palatianos
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ; ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟ ΜΙΛΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


1:Ισχυει οτι οι <<αντιπροσωποι του θεου στη γη>>


Edited by - Palatianos on 16/11/2006 22:27:10



Palatianos ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερει

Edited by - Palatianos on 16/11/2006 22:27:10



Palatianos ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΤΙ;
ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν απορρίπτω εντελώς την ιδέα κάποιας "ανώτερης δύναμης" (μα τι ασαφής ορισμός ρε παιδί μου) που μπορεί να δημιούργησε τον κόσμο, αν και θεωρώ πολύ πιθανότερη τη δημιουργία του κόσμου αποτέλεσμα φυσικοχημικών διεργασιών που ίσως αδυνατούμε ακόμα να κατανοήσουμε πλήρως.

Κάποιοι επιστήμονες τις έχουν κατανοήσει, είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα! Γιατί δεν ακολουθείς τις επιστημονικές συμβουλές αυτών των μεγάλων σύγχρονων φιλοσόφο-φυσικό-εγκεφαλολόγων, ώστε να έχεις και ένα επιστημονικό υπόβαθρο;

Και για να σοβαρευτούμε λίγο, κανείς επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του, δεν μπορεί να αποφανθεί για την μη-ύπαρξη ανώτερης δύναμης. Φέρτε αποδείξεις να το συζητήσουμε..

quote:

Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο και λογικότερο να πιστεύει κάποιος σε κάτι "ανώτερο" έτσι γενικά και αόριστα, από το να βάζει την πίστη του αυτή σε θρησκευτικά καλούπια. Γιατί είναι παράλογο να σκεφτούμε ότι υπάρχει Θεός που έφτιαξε σύμπαν, πλανήτες, ηλιακά συστήματα, γελαξίες, άστρα και δεν ξερω γω τι άλλο και κάθεται και ασχολείται με το να ανάβει εφετζίδικα μερικά κεράκια συγκεκριμένη ημερομηνία το χρόνο ή να υπόσχεται παρθένες στον Παράδεισο

Εντάξει, μας έπεισες! Αν εσύ δεν πιστεύεις στα κεράκια, είναι δικό σου πρόβλημα. Κοίταξε το!

quote:

Γιατί δεν σταματαέι ένα τσουνάμι, ένα σεισμό, ένα τυφώνα, ένα ηφαίστειο, μια αρρώστεια που μπορεί να αφανίσει χιλιάδες ζωές? Αλλά εδώ θα απαντήσει ένας οπαδός θρησκείας ότι ο Θεός έχει σχέδιο(τι σχέδιο? ζωγραφικής? γλυπτικής?), ότι μας δοκιμάζει(το τέλειο άλλοθι για την ανυπαρξία των θεών που παρουσιάζονται στις γνωστές θρησκείες) και άλλες υπεραπλουστευτικές απόψεις/εξηγήσεις.

Κατά τ'άλλα...τα πάντα εν σοφία εποίησεν....και τις τερατογενέσεις, και τα παιδιά με βιολογικά προβλήματα εκ γενετής.

Αυτά από μένα.


Άκου κι αυτά από μένα λοιπόν..

Το αν υπάρχουν άνθρωποι-τέρατα, άνθρωποι ασυνείδητοι δίχως καλό μέσα τους, οι οποίοι πατούν επί πτωμάτων για να υλοποιήσουν τους φαύλους σκοπούς τους, αν υπάρχουν άνθρωποι (και υπάρχουν πολλοί) που αποτελούν ωχρές απομιμήσεις ανθρώπινης ύπαρξης, αν υπάρχουν άνθρωποι-εγκληματίες που δεν προστατεύουν το περιβάλλον, άνθρωποι-ερπετά που δεν ενδιαφέρονται για τους συνανθρώπους τους, αν σε αυτό τον κόσμο υπάρχει όλη αυτή η βρωμιά, νομίζω πως για αυτό δεν φταίει ο Θεός.

Δεν φταίει επίσης ο Θεός αν μόνοι μας καταστρέφουμε την υγεία μας (καπνίζοντας, πίνοντας, κλπ), δεν φταίει ο Θεός αν στον τελευταίο σεισμό για παράδειγμα, κάποιοι δεν έπραξαν σωστά το καθήκον τους και τα κτίρια κατέρρευσαν. Δεν φταίει ο Θεός, αν υπάρχει αυτή η τεράστια έλλειψη κοινωνικής ευθύνης.

Ο Θεός μας έδωσε το ωραίο ταξίδι, μας έδωσε την ελευθερία της βούλησης! Κάποιοι άλλοι είναι υπεύθυνοι για όσα συμβαίνουν.

Από την άλλη πλευρά πάλι, όσοι ζητούν τη βοήθεια του Θεού, την λαμβάνουν, αν όμως κάποιοι δεν θέλουν τον Θεό στη ζωή τους, με τις πράξεις τους αλλά και με την ψυχή τους, τι φταίει ο Θεός; Με το ζόρι βοήθεια δεν γίνεται..

Επομένως, αυτοί που φταίνει για τις αδικίες και τους θανάτους, για την πείνα και την δυστυχία είναι αυτοί που δεν έχουν Θεό μέσα τους! Η για να παραφράσουμε και τα λόγια αυτών, που μας χαλαρώνουν, μας ριλαξάρουν και μας διασκεδάζουν, φταίνε εκείνοι που δεν πράττουν τα δέοντα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


θεωρώ πολύ πιθανότερη τη δημιουργία του κόσμου αποτέλεσμα φυσικοχημικών διεργασιών που ίσως αδυνατούμε ακόμα να κατανοήσουμε πλήρως.

Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο και λογικότερο να πιστεύει κάποιος σε κάτι "ανώτερο" έτσι γενικά και αόριστα, από το να βάζει την πίστη του αυτή σε θρησκευτικά καλούπια. Γιατί είναι παράλογο να σκεφτούμε ότι υπάρχει Θεός που έφτιαξε σύμπαν, πλανήτες, ηλιακά συστήματα, γελαξίες, άστρα και δεν ξερω γω τι άλλο και κάθεται και ασχολείται με το να ανάβει εφετζίδικα μερικά κεράκια συγκεκριμένη ημερομηνία το χρόνο ή να υπόσχεται παρθένες στον Παράδεισο

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/11/2006 19:53:20



ΦΙΛΕ Agnostic ΓΙΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΡΕΣΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ( ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 22:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Θεός μας έδωσε το ωραίο ταξίδι, μας έδωσε την ελευθερία της βούλησης!
[/quote]
ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ
... ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ...
TI EINAI AYTO;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο Θεός μας έδωσε το ωραίο ταξίδι, μας έδωσε την ελευθερία της βούλησης!


ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ
... ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ...
TI EINAI AYTO;

Θα σου πω, πως αντιλαμβάνομαι εγώ την ελευθερία της βούλησης. Διαχρονικά και στον άνθρωπο και στις κοινωνίες παρατηρείται αύξηση της γνώσης. Κάτι τέτοιο όμως δεν μπορεί να προέρχεται από τον ντιτερμινισμό. Η αιτιοκρατία δεν μπορεί να παράγει νέα γνώση (τέχνες, επιστήμες, κλπ) γιατί ίδιες αιτίες παράγουν τα ίδια αποτελέσματα.

Επομένως, ο ανθρώπινος νους δεν υπόκειται στην αιτιοκρατία. Επομένως, ο ανθρώπινος νους νοεί ελέυθερα. Επομένως υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Ελέυθερη βούληση δηλ. είναι η δυνατότητα νόησης έξω και πάνω από αιτιοκρατικούς νόμους, αλλά ούτε και πιθανοκρατικά, απλά δίχως νόρμες και δυνάμει περιορισμούς.

Edited by - isNGood on 17/11/2006 23:18:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 23:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Ο Θεός μας έδωσε το ωραίο ταξίδι, μας έδωσε την ελευθερία της βούλησης!


ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ
... ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ...
TI EINAI AYTO;

Θα σου πω, πως αντιλαμβάνομαι εγώ την ελευθερία της βούλησης. Διαχρονικά και στον άνθρωπο και στις κοινωνίες παρατηρείται αύξηση της γνώσης. Κάτι τέτοιο όμως δεν μπορεί να προέρχεται από τον ντιτερμινισμό. Η αιτιοκρατία δεν μπορεί να παράγει νέα γνώση (τέχνες, επιστήμες, κλπ) γιατί ίδιες αιτίες παράγουν τα ίδια αποτελέσματα.

Επομένως, ο ανθρώπινος νους δεν υπόκειται στην αιτιοκρατία. Επομένως, ο ανθρώπινος νους νοεί ελέυθερα. Επομένως υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Ελέυθερη βούληση δηλ. είναι η δυνατότητα νόησης έξω και πάνω από αιτιοκρατικούς νόμους, αλλά ούτε και πιθανοκρατικά, απλά δίχως νόρμες και δυνάμει περιορισμούς.

Edited by - isNGood on 17/11/2006 23:18:32



ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ; ΑΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΤΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗΣ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 23:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ; ΑΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΤΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗΣ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Ρώτησες κάτι και απάντησα και όσο με αφορά συνηθίζω να μιλώ σε επιστημονικό επίπεδο, όχι παρωχημένο ψευτοεπιστημονικό, ούτε μπανάλ της εποχής του '21.

Η απάντηση ήταν καθαρή. Ποια ακριβώς είναι η απορία σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 01:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΙΑ ΣΟΥ Palatianos
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ;

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΧΡΗΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ ΤΗΣ
ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 06:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι επιστήμονες τις έχουν κατανοήσει, είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα! Γιατί δεν ακολουθείς τις επιστημονικές συμβουλές αυτών των μεγάλων σύγχρονων φιλοσόφο-φυσικό-εγκεφαλολόγων, ώστε να έχεις και ένα επιστημονικό υπόβαθρο;


Ναι την έχω υπόψη τη θεωρία περι κβαντικής διακύμανσης του κενού (αν δεν κάνω λάθος). Κοίτα να δεις, δεν έχω, τουλάχστον όχι ακόμα, των γνωστικό υπόβαθρο για να καταλάβω λεπτομερώς τις θεωρίες των επιστημόνων, και στο θέμα μας των αστροφυσικών και κοσμολογων. Ωστόσο είναι γενικότερη τακτική μου να εμπιστεύομται τις επιστήμες οι οποίες προοδεύουν(μαζί και ο κόσμος) παρά τα θρησκευτικά δόγματα που μια ζωή μένουν στάσιμα.

quote:
Εντάξει, μας έπεισες! Αν εσύ δεν πιστεύεις στα κεράκια, είναι δικό σου πρόβλημα. Κοίταξε το!


Προφανώς αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα διαφορετικά. Εγώ θεωρώ αστείο και παράλογο, να υπάρχει θεός που έφτιαξε ένα τεράστιο σύμπαν, με γαλαξίες, πλανήτες, κτλ και να ασχολείται παράλληλα με τρικ ταχυδακτυλουργικά α-λα Κόπερφιλντ, σε συγκεκριμένη ημερομηνία, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Εσύ το βρίσκεις λογικό.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό. Ο τρόπος σκέψης μας διαφέρει κατά πολύ. Ε δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας γι'αυτό. Οκ?

quote:

Άκου κι αυτά από μένα λοιπόν..

Το αν υπάρχουν άνθρωποι-τέρατα, άνθρωποι ασυνείδητοι δίχως καλό μέσα τους, οι οποίοι πατούν επί πτωμάτων για να υλοποιήσουν τους φαύλους σκοπούς τους, αν υπάρχουν άνθρωποι (και υπάρχουν πολλοί) που αποτελούν ωχρές απομιμήσεις ανθρώπινης ύπαρξης, αν υπάρχουν άνθρωποι-εγκληματίες που δεν προστατεύουν το περιβάλλον, άνθρωποι-ερπετά που δεν ενδιαφέρονται για τους συνανθρώπους τους, αν σε αυτό τον κόσμο υπάρχει όλη αυτή η βρωμιά, νομίζω πως για αυτό δεν φταίει ο Θεός.

Δεν φταίει επίσης ο Θεός αν μόνοι μας καταστρέφουμε την υγεία μας (καπνίζοντας, πίνοντας, κλπ), δεν φταίει ο Θεός αν στον τελευταίο σεισμό για παράδειγμα, κάποιοι δεν έπραξαν σωστά το καθήκον τους και τα κτίρια κατέρρευσαν. Δεν φταίει ο Θεός, αν υπάρχει αυτή η τεράστια έλλειψη κοινωνικής ευθύνης.


quote:
Επομένως, αυτοί που φταίνει για τις αδικίες και τους θανάτους, για την πείνα και την δυστυχία είναι αυτοί που δεν έχουν Θεό μέσα τους! Η για να παραφράσουμε και τα λόγια αυτών, που μας χαλαρώνουν, μας ριλαξάρουν και μας διασκεδάζουν, φταίνε εκείνοι που δεν πράττουν τα δέοντα!

Να σε ρωτήσω κάτι. Είδες πουθενά βρε isNGood να αναφέρω ανθρώπους εγκληματίες, φονιάδες, ανθρώπους ασυνείδητους που δεν ενδιαφέρονται για τους συνανθρώπους τους?

Για φυσικές καταστροφές και αρρώστειες μίλησα φίλε μου, για τις οποίες δεν ευθυνόμαστε(ως επί των πλήστων). Δηλαδή αν σκάσει ένα ηφαίστειο και αφανίσει πληθυσμούς φταίνε οι άνθρωποι? Αν πεθάνουν πληθυσμοί από ένα σεισμό, ή τσουνάμι φταίνε οι άνθρωποι γι'αυτό? Οχι βέβαια. Αν και για κάποιους Λιακο-τέτοιους οι Αμερικάνοι προκάλουν με μυστικά υπερόπλα, τσουνάμια κτλ
Οι φυσικές καταστροφές είναι και ένας από τους λόγους που με κάνουν να πιστεύω στην απουσία κάποιας θεϊκής αγκαλιάς στον πλανήτη μας. Τι στο καλό. Δεν μπορούσε να είναι πιο φιλικό το περιβάλλον στο οποίο ο πλάστης τοποθέτησε τα πλάσματά του? Ποσοι άνθρωποι πεθανανε κατά τη διάρκεια παγετώνων είπαμε???

quote:
ΦΙΛΕ Agnostic ΓΙΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΡΕΣΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ( ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Φίλε el.elyon απλά διεισδύω στις ίδιες τις ρίζες του θρησκευτικού φαινομένου και αναγνωρίζω ποιες ανάγκες καλύπτει και τι σκοπούς εξυπηρετεί. Κάποια γενικά πράγματα για διάφορους θεούς έχω υπόψη μου. Δεν είναι ανάγκη να ξέρω και την παραμικρή λεπτομέρεια γύρω από κάθε θεό της εκάστοτε θρησκείας. Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να διακρίνεις τους ανθρωπομορφισμούς στους διάφορους θεούς?

Δεν υπάρχει κάτι για να αποδείξω. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο ποστ μου και ίσως κατανοήσεις καλύτερα τις θέσεις μου.

Εξέφρασα ορισμένες αθεϊστικές απόψεις. Χαλαρώστε, δεν κάθομαι να ασχολούμαι συνέχεια με αυτό το ζήτημα. Αλλωστε όπως έχω ξαναπει, αν μετα θάνατον, μου 'ρθει κάνας θεός και μου ζητήσει τα ρέστα που δεν τον πίστεψα, θα τον κεράσω καμιά μπύρα να τα βρούμε σαν καλά φιλαράκια. Θα του πω να παίξουμε και κάνα μπαρμπούτι.

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 18/11/2006 06:18:31

Edited by - Agnostic on 18/11/2006 06:24:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 07:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:
Για φυσικές καταστροφές και αρρώστειες μίλησα φίλε μου, για τις οποίες δεν ευθυνόμαστε(ως επί των πλήστων). Δηλαδή αν σκάσει ένα ηφαίστειο και αφανίσει πληθυσμούς φταίνε οι άνθρωποι? Αν πεθάνουν πληθυσμοί από ένα σεισμό, ή τσουνάμι φταίνε οι άνθρωποι γι'αυτό? Οχι βέβαια. Αν και για κάποιους Λιακο-τέτοιους οι Αμερικάνοι προκάλουν με μυστικά υπερόπλα, τσουνάμια κτλ

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ (ως επί των πλήστων) ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.
Και η φύση συμπεριφέρεται ακολουθώντας τους νόμους της όπως της συμπεριφέρονται.


quote:
Agnostic:
Οι φυσικές καταστροφές είναι και ένας από τους λόγους που με κάνουν να πιστεύω στην απουσία κάποιας θεϊκής αγκαλιάς στον πλανήτη μας. Τι στο καλό. Δεν μπορούσε να είναι πιο φιλικό το περιβάλλον στο οποίο ο πλάστης τοποθέτησε τα πλάσματά του? Ποσοι άνθρωποι πεθανανε κατά τη διάρκεια παγετώνων είπαμε???

Η ΘΕΙΚΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ... υποτυπωδώς έστω ... ΜΕΣΩ ΑΞΙΩΝ ΙΚΑΝΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ, ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΘΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.
Αλλά δέν εισακούονται!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 09:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Snoopy:
quote:
Η ΘΕΙΚΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ... υποτυπωδώς έστω ... ΜΕΣΩ ΑΞΙΩΝ ΙΚΑΝΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ, ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΘΟ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.
Αλλά δέν εισακούονται!!

Δηλαδή οι εκρήξεις των ηφαιστείων γίνονται εξαιτίας της κακής μας συμπεριφοράς ??
Ωχ το μάτι μου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 10:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ; ΑΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΤΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗΣ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Ρώτησες κάτι και απάντησα και όσο με αφορά συνηθίζω να μιλώ σε επιστημονικό επίπεδο, όχι παρωχημένο ψευτοεπιστημονικό, ούτε μπανάλ της εποχής του '21.

Η απάντηση ήταν καθαρή. Ποια ακριβώς είναι η απορία σου;



ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ; ΑΡΑ Η ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ; ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ;
...ΨΕΥΤΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ... ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ;

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ) ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ, ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ, ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ ( ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ, ΤΕΡΤΥΛΛΙΑΝΟΣ, ΚΑΛΒΙΝΟΣ ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΗΡΗΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΗ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΗΞΕΡΕΣ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ( ΤΗΝ ΔΕΥΕΡΗ ).

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ( ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ) ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΟΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ. ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΟΣ ΤΑ ΛΕΣ, ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΝΟΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΒΑΝΟΙ ΓΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ;
ΚΑΙ Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ( ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ) ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ( ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΗ ) ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ; ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ( ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΝΟΙ ) ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ, ΕΒΡΑΙΟΙ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΝΟΥ ΑΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ;

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ ( ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ) ΑΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ/ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΜΟΥ.
ΦΙΛΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ, ( ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ) ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 11:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑ ΣΟΥ Palatianos
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ;

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΧΡΗΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ ΤΗΣ
ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο Palatianos.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2.500.000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ( ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΝΟΙ ) ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 70% - 98% ( ΕΛΛΑΔΑ )ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΟΣ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ; ( ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy