ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 21:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Γηγενη θεωρεις οτι εισαι αυτονομο ατομο και οτι αυτοπροσδιοριζεσαι;

ναι


quote:
Σε καμμια περιπτωση....αντιγραφεις συμπεριφορας αλλων...
Απ΄οσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα,
μαλλον θελεις να ακολουθεις και να αντιγραφεις...
Σε καμμια περιπτωση δεν σε εχω δει να εχεις αυτονομη και αυτοδημιουργικη προσωπικοτητα...

για πες μου βρε αντζι ποιον/α αντιγραφω
οχι τιποτα αλλο απλα να ξερω και εγω να το λεω
"αντιγραφω τον/ην ταδε"

quote:
Ισως ειναι το μερακι σου το να κατεβασεις ιδεες δικες σου και να εχεις και τον τροπο να τις μεταφερεις με επιχειρηματα,
αλλα προς το παρον δεν σου βγαινει...
Γι΄αυτο αναλωνεσαι στη γκρινια....

ψυχαναλυτρια μου εσυ ολα τα καταλαβενεις


quote:
Χρειαζεται κοπος, μερακι, πολλες ωρες δουλειας και αυτοαναλυση...
Το οχταωρο και η μη αναλλειψη πρωτοβουλιων και ρισκων, αγαπητε μου Γιγενη,
δεν ωφελησε ποτε ανθρωπους που εχουν φιλοδοξιες...
Και εσενα το μεγαλυτερο παραπονο σου,
ειναι αυτο που κατακρινεις...γιατι δεν καταφερνεις ή δεν εχεις την ορεξη να κοπιασεις για να το πετυχεις...
Οι οικονομικες ανεσεις...τα λεφτα...
Αυτα ειναι το βαθυτερο προβλημα σου...

δεν ειμαστε ολοι το ιδιο

quote:
Στο λεω εγω,
το προβατο.

ελα βρε
αυτο σε χαλασε πες το βρε αντζι και ψαχνομουν


quote:
Υπαρχει βεβαια και μια αλλη περιπτωση,
αλλα μονο εαν διακρινω οτι πρεπει,
θα την αναφερω...

θα περιμενω


quote:
Προς το παρον πιστευω οτι εισαι ενας πλανεμενος επαναστατης της πλακας.

ωπα παιδια μια μια οι δουλειες δεν προλαβαινω
εχω γινει γιδοβοσκος,μαναβης,λυστροσυμοριτης,αλητης τωρα και πλανεμενος επαναστατης;;


quote:
Και στο λεω εγω που απο την πρωτη στιγμη εξεφρασα τις αμφιβολιες μου για την τιμωρια που σου δοθηκε.
Επικοινωνησα και με την Αμαλια γι΄αυτο το λογο (μεσω μεηλ).

μα εισουν και η πρωτη που εδωσες τα συχαρητιρια στον τζελυ-μαν για το στολισμα που μου εριχνε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671

Edited by - gigenis on 15/04/2007 21:33:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 21:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
και δεν μου λες ρε εγκεφαλε χριαστηκες 1,5 μηνα για να το καταλαβεις αυτο;;
γιατι ολοι το καταλαβαν απο την αρχη


Οχι.. σε κατάλαβα απο τότε που έκανες το ατόπημα να με προσβάλλεις.
Εκεί λοιπόν δεν συζήτησες βάσει των φυσικών νόμων αλλά με μπουρδολογίες και προσβολές.
Είναι μια τακτική που εφαρμόζεις.. μονίμως.. ειδικά τον τελευταίο καιρό...και μετά κάνεις την πάπια επικαλούμενος το χιούμορ...
Αυτά ειχα πεί και τότε που ήσουν απενεργοποιημένος και αυτά λέω και τώρα..
Δεν είναι έτσι ρε gigeni.. και εγώ θα μπορούσα να δείξω τέτοια συμπεριφορά... γιατί είναι στη φύση μου.. αλλά τουλάχιστον εδώ μέσα συγκρατούμαι....

Στο παρελθόν εχω δείξει τέτοιες συμπεριφορές που η δική σου καθώς και αλλων εδώ μέσα ωχριούν...


Edited by - allzzaro on 15/04/2007 21:47:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 22:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αλλζζαρο αλλζζαρο

απο την στιγμη που λες οτι εισαι ανωτερος πνευματικα λογο του οτι ακολουθεις χορτοφαγικη διατροφη και αμεσως μετα απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν γνωριζεις τα βασικα της θεωριας της εξελιξης
ολοι μπορουν να καταλαβουν το ποιος μπουρδολογει και το ποιος μιλαει βασει φυσικων νομων

τελικα τι εγινε εμαθες οτι ο χομο ερεκτους δεν εξελιχτικε σε χομο σαπιεν αλλα ηταν δυο διαφορετικα ειδη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 22:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

16/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 22:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
απο την στιγμη που λες οτι εισαι ανωτερος πνευματικα

Δεν είπα ποτέ οτι είμαι ανώτερος πνευματικά
Μην βάζεις λόγια που δεν εχω πεί.. το σιχαίνομαι αφάνταστα...
Βάλε νερό στα κρασί σου και σταμάτα επιτέλους.
Βγάλε αυτη την υπογραφή που εχεις φτιάξε τη συμπεριφορά σου..και γίνε ο παλιός gigenis που ξέραμε..
Δεν έχω τίποτα μαζί σου.. ούτε και κανείς..

Edited by - allzzaro on 15/04/2007 22:40:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 23:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

αμαλια

Σε σχέση με τις παραπάνω μετακινήσεις μηνυμάτων, μία υπενθύμιση προς όσους δεν εννοούν να αποδεχτούν ότι η προσπάθεια του Esoterica προωθεί, ανάμεσα στα άλλα, τον ουσιαστικό ανθρώπινο διάλογο σε όλες τις μορφές του και ως εκ τούτου καταδικάζει οποιεσδήποτε καταστροφικές συμπεριφορές και στάσεις(και περισσότερο τις αγελαίες) που το μόνο που μπορούν να επιτύχουν είναι επιπέον άμβλυνση της Συνείδησης:



δηλαδη το αυτοπιπαριζομενο πιθηκακι του χεντριξ στο Πεντελικον και οι απειλες του τζεντλεμαν προωθουν τον ουσιαστικο ανθρωπινο διαλογο και ωθουν στην επιπέον Συνειδηση, ενω εγω οχι.

οσον αφορα την επιπέον Συνειδηση, μπορει δεν αντιλεγω.

ουτως ή αλλως καλη μου δεν ταιριαζανε ποτε τα γουστα μας...


quote:

Στην εποχή αυτή υπάρχουν άπλετες δυνατότητες για οποιονδήποτε δεν συμφωνεί ή δεν κατανοεί τα παραπάνω, να ξεδιπλώσει τα ταλέντα του και να εκφράσει πρακτικά τις επιθυμίες του σε άλλους χώρους που μπορούν ή δέχονται να "περιθάλψουν" αυτές τις ωθήσεις.


εδω επιτρεπεται μονο γλειψιμο στους διαχειριστες και αυτοπιπωματα πιθηκων δηλαδη.

να το ξερω ωστε να επιλεγω τι γραφω

και να σου θυμισω ποσο αμεροληπτα υπερασπιστηκες την εθελοντικη απουσια μου απο τον χεντριξ και τον τζεντλεμαν!

δεν ειδα να τους προτρεπεις να μου ριχνουν τις γελοιοτητες τους σε αλλο χωρο.

μαλλον σου αρεσουν τα ταλεντα τους για να περιθαλπτεις τις "ωθησεις" τους...


quote:

Το να κρύβεται κάποιος πίσω από το δάκτυλό του και ταυτόχρονα να το κουνά απειλητικά προς αυτά που ούτως ή άλλως δεν βλέπει δεν είναι ούτε έξυπνο αλλά ούτε και θαρραλέο.


ποιος κρυβεται?

αυτος που επωνυμα κραταει εναν καθρεπτη και βλεπετε αυτο που δεν θελετε να δειτε, ή αυτοι που βριζουν ανωνυμα?

θεωρεις απειλητικη την πραγματικοτητα και την αληθεια? (κατι θα ξερεις...)

αλλά στην τελικη δεν περιμενω απο σενα να με κρινεις στο θαρρος ή στην εξυπναδα και καλο θα ηταν να μην το προσπαθεις γιατι εκτιθεσαι...

quote:

Το λογικό και το δίκαιο είναι πάντα να αναλαμβάνουμε πλήρως τις ευθύνες των επιλογών μας και να αφήνουμε τους άλλους να κάνουν το ίδιο.


μια φορα να το κανατε και θα σας εβγαζα το καπελο!!!

κοιτα πως αντιδρας αν γραψω "βζιν βζουν" (χτυπας κοκκινο στο πιεσομετρο - δεν το ξαναγραφω μην μου παθεις τιποτα κι εχω τυψεις)

εγω ποιες ευθυνες μου ακριβως θελεις να αναλαβω?


quote:

Οι τάσεις που αντλούν ενέργεια και ζωή απλά και μόνον από το να αντιμάχονται τις ξεκάθαρες επιλογές άλλων ανθρώπων - σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο - είναι σίγουρα και με "μαθηματική ακρίβεια", αδιεξοδικές.


χαχαχα!

αυτα τα εγραψα εγω καποτε για το αντιεσωτερικα! (με αντιγραφεις ατιμουτσικο)

θεωρεις οτι το εσωτερικα με καθοριζει σαν ανθρωπο ή σαν προσωπικοτητα? (ειτε ειμαι μεσα ειτε εξω απο αυτο?)

οτι δεν εχω άλλα ενδιαφεροντα ή μου λειπει η επικοινωνια?

δεν μπορεις ουτε να φαντασθεις μια δικη μου μερα στην πραγματικοτητα εξω, αυτην την πραγματικοτητα που κινδυνευεις να ξεχασεις απο τις ωρες που την βγαζεις μπροστα στον υπολογιστη

το δικτυο και τα φορουμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η πραγματικοτητα ξερεις

γραφουμε κατ επιλογην στον ελευθερο χρονο μας και φυσικα οχι για να ευχαριστησουμε τους συντονιστες, αλλά για τους ανθρωπους που γραφουν και διαβαζουν.

αλλά μ αρεσει η πικαντικη σαλτσα που εβαλες: "ξεκαθαρες επιλογες"

ειναι ξεκαθαρο οτι οποιον δεν γουσταρετε επειδη σας κανει κριτικη ή επειδη αρνειται να καπελωθει απο το εσωτερικα, τον σουταρετε!

ανθρωπινο αλλά οχι ανωτερο...


ΥΓ. αν θελεις να μην ξαναγραψω, ακομη και να μην ξαναδιαβασω, μου το λες και το κανω, αρκει να μαζεψεις τους κακεντρεχεις σου ωστε να μην αναφερονται σε μενα, γιατι ως πνευμα οταν με επικαλουνται παρουσιαζομαι


cyberloa johnnietsagooooooooo


ΥΓ. δεν ξερω σε ποιο τοπικ να παω να γραψω, στις αποτυχημενες στατιστικα συναστριες ή στους παππαδες με τα τανγκα που ο τζελυμαν ομολογει οτι εχει γυαλια με ακτινες Χ (εχει και ενα νερομπιστολο ιοντων)

ειναι και τα δυο εξισου σοβαρα και δεν ξερω αν εχω την απαραιτητη καταρτιση για να εκφερω γνωμη...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 23:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
μα εισουν και η πρωτη που εδωσες τα συχαρητιρια στον τζελυ-μαν για το στολισμα που μου εριχνε

Και παλι αποδεικνυεις το ποσο μονοπλευρος και στενομυαλος εισαι...
Στο συγκεκριμενο μηνυμα (εαν καταφερεις να καταλαβεις),
δεν αναφερθηκα στο περιοχομενο του αλλα στον τροπο γραφης του...
απλως αυθορμητα και παρορμητικα ειπα "το ποσο ζηλευω" τους ανθρωπους που εχουν καλη εκφορα γραπτου λογου!!!!
Δεν ειχε σχεση με σενα...
Αλλα και αυτο δεν το επιασες...
Παρακατω στο επομενο μηνυμα μου,
διευκρινησα στον gentleman,
οτι δεν κατανοησε αυτο που εγραψα...
Αλλα παλι ακολουθησες την οδο της επιλεκτικης μνημης....
Ασε μας ρε Γιγενη...
Πλακα μας κανεις;
Εισαι και οικογενειαρχης;
Αλλου τα παπαλα...
Κατι σοβαρο εχεις να μας πεις ή να μας επιδειξεις;
Εγω δεν εχω,
διαβαζω και περιμενω να το μαθω απο δω.
Σιγουρα ομως δεν θα εισαι στην προτιμηση μου...
Πες μου (σε ξαναρωτω),
Τί εχεις κανει στην πραξη για να διορθωσεις τα κακως κειμενα;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 23:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
quote:

τελικα τι εγινε εμαθες οτι ο χομο ερεκτους δεν εξελιχτικε σε χομο σαπιεν αλλα ηταν δυο διαφορετικα ειδη;

Καλησπέρα φίλε gigenis,
θα θελα καταρχάς να μας πείς εαν είσαι ανθρωπολόγος και γνωρίζεις να μας παραθέσεις αποδείξεις για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους από κατώτερα.. Κάποιος που αναρωτιέται για το αν ο χόμο ερεκτους(erectus)εξελίχθηκε σε χομο σάπιενς(sapiens λέγεται όχι σαπιεν όπως γράφεις.. οκ?) προφανως θα γνωρίζει και εαν τελικά ο άνθρωπος πρίν γινει σάπιενς, περπατούσε με τα δυο πόδια ή τα τέσσερα..
Θα θελα να μας πείς με αποδείξεις όμως
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 01:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μετά την επίλυση του Ελληνοτουρκικού προβλήματος, καιρός είναι να περάσουμε και στο θέμα της εξέλιξης του ανθρωπίνου είδους....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 01:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

A. Kircher
Μετά την επίλυση του Ελληνοτουρκικού προβλήματος, καιρός είναι να περάσουμε και στο θέμα της εξέλιξης του ανθρωπίνου είδους....


ειναι σιγουρο οτι εξελιχθηκαν ολοι το ιδιο αδελφε?

εχω καποιες αμφιβολιες...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 02:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Κάποιες διευκρινίσεις:

  • Το μήνυμα του Jonniebegood (Απεστάλη: 15/04/2007, 22:07:20) μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΜΥΜΑΤΩΝ ως χαρακτηριστικό δείγμα πλήρους διαστρέβλωσης και κιτρινισμού. Είναι προφανέστατο φυσικά για οποιονδήποτε σώφρονα και καλοπροαίρετο αναγνώστη, πως ο gentleman στο μήνυμά του - Απεστάλη: 14/04/2007, 22:38:28 δεν απείλησε κανέναν, απλά έκανε μια μεταφορά. Εννοείται ότι συγκαταλέγουμε το μεταφερθέν μήνυμα στις προσπάθειες δημιουργίας εικόνας και εντυπώσεων, όπως άλλωστε και το αμέσως επόμενο του Jonniebegood - Απεστάλη: 15/04/2007, 23:03:31
  • Σχετικά με τους μανάβηδες και τους γιδοβοσκούς:
    Ούτε η angi, αλλά ούτε και οι συντονιστές έχουμε χαρακτηρίσει τον gigenis ως μανάβη ή γιδοβοσκό, ούτε βέβαια και τις συμπεριφορές του με ανάλογο τρόπο.
    Παραθέτω στη συνέχεια σχετικά και φυσικά γνωστά μηνύματα, για του λόγου το αληθές:

quote:
angi - Απεστάλη: 10/03/2007, 14:51:26

Συμφωνω σε πολλα σημεια μαζι σου αλλα εξακολουθω να εχω τις αμφιβολιες μου για τον Γιγενη.
Παρολο που με εβγαζε απο τα ρουχα μου καποιες φορες, πιστευω οτι πραγματι δεν ειχε κακη διαθεση, δεν ηταν κακοπροαιρετος...
...


quote:
amalia - Απεστάλη: 10/03/2007, 23:24:11

Gentleman συμφωνούμε με την ουσία αυτών που έγραψες στο μήνυμά σου της προηγούμενης σελίδας. Πιστεύουμε ότι μιλάς τη γλώσσα της αλήθειας, με τον αιχμηρό λόγο που ομολογουμένως χρησιμοποίησες και ο οποίος σε κάποια σημεία έχει υπερβεί κάπως τα όρια. Ωστόσο, η αντίδρασή σου είναι δικαιολογημένη ηθικά, άλλωστε τη στοιχειοθετείς επαρκώς στο μήνυμά σου και είναι κάτι που είναι εμφανέστατο σε κάθε αμερόληπτο αναγνώστη.

Ένσταση μόνο έχουμε στην υπερβολή των χαρακτηρισμών που αποδίδεις στον gigenis και όχι στη συμπεριφορά του ιδίου, καθώς θεωρούμε, συμφωνώντας σε μεγάλο βαθμό με τη σωστή τοποθέτηση της angi, ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει επιδείξει τη δυνατότητά του να αντιληφθεί και να υποστηρίξει κάτι το αληθινό και δίκαιο...
...


quote:
amalia - Απεστάλη: 12/03/2007, 17:03:50

Για τα όσα γράφει ο gentleman απευθυνόμενος στον Jonniebegood, η θέση μας είναι ανάλογη με τα όσα έγραψα και για τον gigenis: Δεν θεωρούμε σωστό να καταδικάζουμε τον άνθρωπο, αλλά τις συμπεριφορές. Και επιπλέον, θα πρέπει να έχουμε πάντα υπόψη μας, πως ο άνθρωπος που έχουμε απέναντί μας και που πιθανόν μας έχει βγάλει εκτός εαυτού, μπορεί να μπήκε στη θέση αυτή λόγω συγκυριών και λανθασμένων επιλογών, δεν είναι απαραίτητα εχθρός μας...
...



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 02:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
allzzaro ωραίο το σκίτσο που έβαλες!
(αυτός που το φιλοτέχνησε, έπιανε το χέρι του )


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 04:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Γεια σου ρε αμαλία. Ο jbg κάνει πως δεν καταλαβαίνει τι γράφουμε, τακτική B. Αυτή τη φορά με quotes out of context, απομονώνοντας δηλαδή φράσεις από τα συμφραζόμενά τους, και παραποιώντας έτσι το νόημα:

Φυσικά και όλοι ξέρουμε πως χρησιμοποιείται το παράδειγμα "θα σου στείλω Αλβανούς", μεταφορικά σαν παράδειγμα προς αποφυγή: ότι δηλαδή έτσι κάνουνε οι κάφροι, θα γίνουμε κι εμείς κάφροι; Θα γίνουμε ζούγκλα;

Αλλά στο matrix της λασπολογίας, το πασιφανές νόημα δεν έχει σημασία. Αρκεί να λασπωθεί ο στόχος. Ρίχνει την φράση απομονωμένη από δω κι από κει, κι όποιος τσιμπήσει.

Κι επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως, η συκοφαντία θα επαναλαμβάνεται εντός και εκτός esoterica. Και θα την ψιλο-πιστεύουν οι διάφοροι, και θα βρίσκομαι αντιμέτωπος με καινούρια άτομα που δεν έχω μιλήσει ποτέ μαζί τους, να νομίζουν, ένας θεός ξέρει τι για μένα. Κι άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Η ρετσινιά θα 'χει κολλήσει.

Άλλο παράδειγμα όπου κάνει πως δεν καταλαβαίνει, το σχόλιο μου για τις αποζημιώσεις στα δικαστήρια για προσβολή της προσωπικότητας. Φυσικά εννοώ ότι η προσβολή της προσωπικότητας και η συκοφαντική δυσφήμηση δεν είναι παιχνιδάκι, είναι δυνάμει σοβαρό αδίκημα, αρκετά σοβαρό ώστε να οδηγήσει σε αποζημιώσεις. Και τη βοήθεια του νόμου ζητάνε οι πολιτισμένοι ανθρώποι αν δεν λύνεται το πρόβλημα εξωδικαστικά, δεν πιάνουν τα μαχαίρια.

Αλλά ο κατά συρροήν συκοφάντης και εξευτελιστής, θα έχανε μια τέτοια ευκαιρία; "τι θα λεει η μηνυση, με ειπανε ανωνυμο μαλακα;"


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 04:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Υπάρχει και ο άλλος της αγέλης, που έχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές έχει γράψει ψέματα για να λασπολογήσει. Από που ν' αρχίσω.

Το ξέρατε ότι η αμαλία τον είπε γιδοβοσκό; Δεν το ξέρατε; Μα φυσικά και τον είπε, αφού συμφωνεί ότι ο gentleman έλεγε τη γλώσσα της αλήθειας τις προάλλες. Μόνο που o gentleman δεν είπε τίποτα για γιδοβοσκούς (στο μήνυμα με το οποίο συμφωνούσε η αμαλία). Έχει κανείς την όρεξη να το ψάξει; Φυσικά όχι. Εκεί ποντάρει ο λασπολόγος.

Το ξέρατε ότι ο gentleman άνοιξε topic στο μεταφυσικό; Όχι; Μα έτσι είναι! Να κοιτάχτε. Έχει κανείς την όρεξη να το ψάξει; Φυσικά όχι. Εκεί ποντάρει ο ψεύτης.

Έχω χάσει το μέτρημα πόσα τέτοια ψέματα, και παραποιήσεις λόγων έχει γράψει. Ότι δήθεν λέω για "υπερ οπλα που μετατρεπουν σε αβουλα οντα τους διαδηλωτες", ότι δήθεν λέω οτι "ελεγχεται ο εγκεφαλος με επαλαμβανομενες φρασεις του στιλ θελω παγωτο θελω παγωτο", και μύρια άλλα.

Και λέγε-λέγε, τα πιστεύει κι ο ίδιος τα ψέματά του. Όπως ότι ο PaNo μας προτρέπει να βάλουμε το χέρι μας στο νερό, και πόσα άλλα ψέματά του και παραποιήσεις αρχίζει να τα πιστεύει μετά από ένα διάστημα.

Συζήτηση είναι αυτή; Αυτός θα κατασκευάζει ψέματα, κι εγώ θα ψάχνω να βρω τα παλιά μηνύματα όπου αποδεικνύεται ότι λέει ψέματα;

Αλλά στο μυαλό του κάθε αναγνώστη, που βαριέται να διαβάσει τα παλιά μηνύματα, θα μένει κάποια υποψία. Εκεί ποντάρει ο λασπολόγος.


Edited by - gentleman on 16/04/2007 04:54:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 06:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Καλησπέρα φίλε gigenis,
θα θελα καταρχάς να μας πείς εαν είσαι ανθρωπολόγος και γνωρίζεις να μας παραθέσεις αποδείξεις για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους από κατώτερα.. Κάποιος που αναρωτιέται για το αν ο χόμο ερεκτους(erectus)εξελίχθηκε σε χομο σάπιενς(sapiens λέγεται όχι σαπιεν όπως γράφεις.. οκ?) προφανως θα γνωρίζει και εαν τελικά ο άνθρωπος πρίν γινει σάπιενς, περπατούσε με τα δυο πόδια ή τα τέσσερα..
Θα θελα να μας πείς με αποδείξεις όμως
Ευχαριστώ.

κατι γρηγορο τα λοιπα το απογευμα

1)για το αν εξελιχθηκε ο ερεκτους σε σαπιεν(ς) το ρωτουσε ο αλλζζαρο εγω ελεγα και λεω οτι ειταν διαφορετικα ειδη

2)η λογικη του μονο ανθρωπολογοι πρεπει να μιλουν για την εξελιξη ειναι τοσο μουροχαυλη οσο η λογικη μονο μετεωρολογοι πρεπει να μιλουν για τον καιρο

3)Homo Sapien Sapien

http://www.gpc.edu/~pgore/students/f97/glenda/sapiensapien.htm

Homo sapien, had a brain size between 1350-1400cc

http://www.brainchannels.com/evolution/homosapiens.html


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 12:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
υπάρχει λόγος να συντηρείται και άλλο το θέμα αυτό ?

ίσως αποδειχθεί ψυχοφθόρο για όσους συμμετέχουν ενεργά...

και θα ακουστούν πράγματα που δεν χρειάζεται να ακουστούν


γιατί δε ρίχνετε λίγο νερό στο κρασί σας ?

όσοι έχουν κρίση θα καταλάβουν τι παίχτηκε και το "δίκιο" θα αποδοθεί αναλόγως

αλλά κι από την άλλη πλευρά...δεν είναι δικαστήριο εδώ !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 14:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

Κάποιες διευκρινίσεις:

[list]

  • Το μήνυμα του Jonniebegood (Απεστάλη: 15/04/2007, 22:07:20) μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΜΥΜΑΤΩΝ ως χαρακτηριστικό δείγμα πλήρους διαστρέβλωσης και κιτρινισμού. Είναι προφανέστατο φυσικά για οποιονδήποτε σώφρονα και καλοπροαίρετο αναγνώστη, πως ο gentleman στο μήνυμά του - Απεστάλη: 14/04/2007, 22:38:28 δεν απείλησε κανέναν, απλά έκανε μια μεταφορά. Εννοείται ότι συγκαταλέγουμε το μεταφερθέν μήνυμα στις προσπάθειες δημιουργίας εικόνας και εντυπώσεων, όπως άλλωστε και το αμέσως επόμενο του Jonniebegood - Απεστάλη: 15/04/2007, 23:03:31

  • προσπαθεις να με ξεκανεις απο το πολυ γελιο?

    ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

    www.johnniebegood.gr

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    jonniebegood
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    4382 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 14:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
    ___________________________________________

    ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
    ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

    16/4/2007
    ___________________________________________
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    jonniebegood
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    4382 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 14:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
    ___________________________________________

    ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
    ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

    16/4/2007
    ___________________________________________
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    allzzaro
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    6226 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
    quote:
    η λογικη του μονο ανθρωπολογοι πρεπει να μιλουν για την εξελιξη ειναι τοσο μουροχαυλη οσο η λογικη μονο μετεωρολογοι πρεπει να μιλουν για τον καιρο

    Tίποτα που να μην είναι μουρόχαυλο??

    Καλό θα είναι να απαντάς επι της ουσίας και να μην απαντάς με μπουρδολογίες ..
    Ειναι απάντηση αυτή που έδωσες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    allzzaro
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    6226 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 15:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
    quote:
    allzzaro ωραίο το σκίτσο που έβαλες!
    (αυτός που το φιλοτέχνησε, έπιανε το χέρι του )

    Ευχαριστώ Αμαλία.

    Και εγώ εμεινα έκπληκτος οταν μου το έστειλαν.
    Το ζωγράφισε εν ριπή οφθαλμού βλέποντας μια απλή φωτό στα ΜΣΝ...

    Το μέλος ``Μηδεία``Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    amalia
    Διαχειριστής

    Greece
    10782 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 17:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
    quote:
    allzzaro:
    Καλό θα είναι να απαντάς επι της ουσίας και να μην απαντάς με μπουρδολογίες ..

    Εδώ που τα λέμε allzzaro, έχει κάποιο δίκιο ο gigenis. Πέρα από το αδόκιμο της έκφρασης "μουρόχαυλη" που χρησιμοποίησε, η αλήθεια είναι πως δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος π.χ. ανθρωπολόγος για να εκφέρει άποψη σε ένα συναφές θέμα. Αρκεί να το έχει μελετήσει σοβαρά, να μπορεί να στηρίξει τα λεγόμενά του με στέρεα επιχειρήματα και φυσικά να αποδέχεται την, ανάλογης στερεότητας, κριτική άλλων ανθρώπων που πιθανότατα και να το έχουν μελετήσει περισσότερο και σε μεγαλύτερο βάθος.

    Και ούτε βέβαια η Μηδεία πιο πάνω, φαίνεται να υποστήριξε πως μόνο οι ανθρωπολόγοι μπορούν να μιλήσουν. Έκανε μια ερώτηση και η ακριβής φράση της ήταν η εξής:

    "Καλησπέρα φίλε gigenis,
    θα θελα καταρχάς να μας πείς εαν είσαι ανθρωπολόγος και γνωρίζεις να μας παραθέσεις αποδείξεις για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους από κατώτερα.. "


    Ψυχή μου,
    Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
    αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    allzzaro
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    6226 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 18:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
    Αμαλία..
    quote:
    Αρκεί να το έχει μελετήσει σοβαρά,

    Σοβαρά!!

    Edited by - allzzaro on 16/04/2007 19:28:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    jonniebegood
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    Greece
    4382 Μηνύματα
    Απεστάλη: 16/04/2007, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
    ___________________________________________

    ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
    ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

    17/4/2007
    ___________________________________________
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    amalia
    Διαχειριστής

    Greece
    10782 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 02:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
    quote:
    αγνοών:

    υπάρχει λόγος να συντηρείται και άλλο το θέμα αυτό ?

    ίσως αποδειχθεί ψυχοφθόρο για όσους συμμετέχουν ενεργά...

    και θα ακουστούν πράγματα που δεν χρειάζεται να ακουστούν



    Αγαπητέ αγνοών το έχουμε γράψει ήδη, πως το θέμα αυτό έχει μπει σε τροχιά ολοκλήρωσης. Εγώ θα ευχηθώ, να μην αποβεί ψυχοφθόρο, αλλά ψυχο-γονιμοποιό (ας μου επιτραπεί ο νεολογισμός αυτός ).

    Καλύτερα είναι να ειπωθεί ότι είναι να ειπωθεί εδώ, ώστε να μη μείνουν απωθημένα και να εμφανίζονται σε άλλα θέματα. Ευελπιστώ στην επιστράτευση των καλών προθέσεων από όλους, στην ολοκλήρωση της πορείας του θέματος.


    Ψυχή μου,
    Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
    αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    gentleman
    Μέλος 3ης Βαθμίδας


    757 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 02:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
    Αγνοών, δεν είδα καμία απάντησή σου για το ήθος της ζούγκλας.

    Αν απολαμβάνεις εσύ ένα πολιτισμένο περιβάλλον, κάποιος έχει βρεθεί αντιμέτωπος με τα ζώα της ζούγκλας για να απολαμβάνεις εσύ ένα πολιτισμένο περιβάλλον. Αντιμέτωπος με τους ψεύτες, τους κιτρινιστές, τους απαξιωτές, τους εξευτελιστές, τους αλήτες κωλοέλληνες με δυο λόγια, που λέει και το λαμόγιο.

    Σου θυμίζω τι έγραψα για την ανάγκη στήριξης των συντονιστών. Γιατί δεν είναι απόμακροι, όπως ένας πρωθυπουργός ή διευθυντής εταιρείας, αλλά προσπελάσιμοι σε όλους μας. μίλα τους, ενθάρρυνέ τους.

    Με μια διόρθωση όμως στο κείμενό μου, γιατί κάποιοι υποκριτές δήθεν ανησύχησαν για τους Αλβανούς (οι ίδιοι που αλλού γράφουν για αραπάδες), έβαλα λοιπόν για πολιτική ορθότητα "μπράβους":

    Αγνοών, θα διαφωνούσα κι εγώ με τη διαγραφή αν ήταν μόνο για την περιφρονητική αναφορά στην αμαλία και την περίοδό της.

    Αλλά μήπως δεν είδες και τη μακρόχρονη ερειστικότητα προς τους συντονιστές και τον οχετό απαξίωσης θεμάτων και προσώπων, τα 2 μέτρα γλώσσα που κατά συρροή βγάζει σε θέματα που προφανώς είναι πάνω από τις δυνατότητές του;

    Οι συντονιστές χρειάζονται την στήριξή σου, και τη στήριξη όλων μας. Για να μην κατρακυλάει το forum στο μπάχαλο που λέει και ο allzarro. Γιατί δεν μπορούν να ενεργούν μόνοι τους οι συντονιστές. Το αντιλαμβάνεσαι αυτό; Μια φορά ζητήσανε από κάποιον με πολύ ευγενικό τρόπο να μην αφήνει απαξιωτικά υπονοούμενα στην υπογραφή του.

    Και σε χρόνο dt η γνωστή αγέλη κατήλθε να κατασπαράξει την αμαλία. Των καλών τρόπων τα τελείως αυτονόητα, είναι άγνωστα στο matrix της αλητοδιασκέδασης.

    Σε κάτι τέτοια χρειάζεται στήριξη η αμαλία. Γι αυτό σταμάτα να πολεμάς τους συντονιστές, και στήριξέ τους. Όχι απλώς έχεις δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι όταν σου καταστρέφουν το topic, έχεις υποχρέωση να διαμαρτυρηθείς, γιατί δεν είναι πάντα προφανής η κακοήθεια στα αρχικά της στάδια (άλλο ένα κοινό με τα Ίμια). Γιατί χωρίς επεμβάσεις συντονιστών, με τη μογγολική νοοτροπία της ανομίας και της ζούγκλας όπου οι κωλοέλληνες του λαμόγιου αρέσκονται (βαράτε όλοι κι όποιος είναι πιο δυνατός), δεν έχουμε forum, έχουμε ζούγκλα.

    Ή ζούγκλα θέλεις; Θα βάλω κανά-δυο μπράβους να σε κοπανήσουν λίγο να πάρεις χρώμα πρόωρα φέτος. Εσύ μη ζητήσεις τη βοήθεια του νόμου, βρες άκρη μόνος σου, δεν ξέρω τι θα κάνεις. Ήθη και έθιμα της καφρίλας του Ελλαδιστάν.

    Ξέρεις πόσες αποζημιώσεις δίνονται κάθε χρόνο για προσβολή της προσωπικότητας και συκοφαντική δυσφήμιση στα ΜΜΕ; Γιατί βγήκανε αυτοί οι νόμοι; Δεν μπορείς να λες ότι γουστάρεις στα ΜΜΕ.

    Περιμένω τα σχόλια σου, γιατί το θέμα είναι καίριο.


    Σε αυτό τον διαδικτυακό τόπο τι γυρεύουμε; Παιδεία, ή αλητεία;
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    A. Kircher
    ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

    USA
    1626 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 03:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
    Δεν ξέρω αν ακούσατε τι έγινε εδώ στην Αμερική σήμερα. Στο Παν/μιο Virginia Tech κάποιος σκότωσε 31 άτομα και τραυμάτησε άλλα 15.

    Θα μου πείτε και τι σχέση έχει αυτό με το θέμα;

    Ίσως καμία. Σκεφτόμουνα όμως το τι γίνεται εκεί έξω, στην ζωή που κυλάει πέρα από την οθόνη του κομπιούτερ. Πόσο ασήμαντα φαντάζουν όλα, όταν τα συγκρίνεις με μια πραγματικότητα σαθρή και άδεια, ένα κόσμο χωρίς αξίες και ιδανικά, εκεί που όλα πουλιούνται και αγοράζονται, και όπου η ανθρώπινη ζωή πολλές φορές δεν έχει καμιά αξία.

    Και μεις τι κάνουμε εδώ; Βυθισμένοι μέσα στον εγωισμό, πιανόμαστε από το παραμικρό, κρατάμε "μανιάτικο" για μια κουβέντα, ένα σχόλιο, μια απάντηση και συνεχίζουμε, αποροφημένοι σε μέγιστο βαθμό από τον "μικρό κόσμο" μας, αδυνατώντας να δούμε και να βιώσουμε την ουσία, γυρίζοντας σαν σβούρα πάλι στα ίδια και στα ίδια.

    Το εσωτέρικα, ως χώρος εσωτερικής αναζήτησης και ως χώρος ανοιχτής διαδυκτιακής επικοινωνίας, νομίζω πως ανήκει σε όλους, τόσο στους συντονιστές-πρωτεργάτες αυτής της κίνησης όσο και στα απλά μέλη. Έχει χτιστεί από όλους και όχι από λίγους εκλεκτούς. Και ανήκει ακόμα και σε αυτούς τους πολλούς που το διαβάζουν χωρίς να είναι μέλη.

    Πραγματικά δεν νομίζω πως έχει ανάγκη από αυτόκλητους φρουρούς και προστάτες.

    Συνεχίζω να διαδηλώνω την εμπιστοσύνη μου στους συντονιστές που κάνουν μια αξιόλογη προσπάθεια να συντηρήσουν και να διαφυλλάξουν αυτό τον χώρο με βάση τις αρχές και τις ιδέες με τις οποίες θεμελιώθηκε αυτή η προσπάθεια.

    Λάθη έγιναν, γίνονται και ίσως θα συνεχίσουν να γίνονται. Είναι ανθρώπινο και κατανοητό. Είναι δύσκολο να συντονίζεις ένα διαδυκτιακό χώρο. Ποιός από εμάς δεν έχει κάνει λάθη στη ζωή του; Ποιός;

    Πόσο δύσκολο όμως είναι να πεις "εντάξει, και τι έγινε;" "Δεν πειράζει βρε αδερφέ". Ας κάνουμε ένα μικρό βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση να δούμε μέσα από τα μάτια του άλλου και ας περιμένουμε το αποτέλεσμα. Υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν και γράφουν και άνθρωποι που δεν γράφουν αλλά διαβάζουν. Scripta manet και ο καθένας κρίνεται με βάση τα γραφόμενα του.

    Και επειδή το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς λίγα ακόμα θα γράψω και θα σταματήσω. Απλά να πω πως θα πρέπει να δούμε και λίγο την ουσία. Είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι εδώ με σκοπό να συζητάμε κάποια θέματα τα οποία δεν είναι κοινά, δεν είναι τετριμένα, θέματα που μας ενδιαφέρουν και μας συναρπάζουν, και στα οποία κάποιοι από εμάς έχουν αφιερώσει ένα μεγάλο κομμάτι από την ζωή τους.

    Ας κάνουμε μια ειλικρινή προσπάθεια να διαφυλάξουμε αυτόν τον χώρο χωρίς έριδες και προστριβές.

    Και κάτι τελευταίο:

    Φίλε jonniebegood πραγματικά στενοχωριέμαι για το δεύτερο αυτομπανάρισμα. Δεν έχουμε προλάβει να ανταλλάξουμε πολλές κουβέντες εδώ και είναι κρίμα γιατί έχουμε τόσα πολλά να πούμε, όπως και με όλους εδώ. Ελπίζω να σε δω να γράφεις σύντομα. Το ίδιο ισχύει και για τον Γιγενή, την Βασιλική και τον gentleman.

    Ας κάνουμε όλοι μας μια καινούργια αρχή γιατί η ζωή περνάει και χάνεται που έλεγε και ο Πάριος. Ας μείνουν πίσω τα καλά και τα μεγάλα κι ας περάσουν στην λήθη τα άσχημα και τα μικρά.


    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    αγνοών
    Πλήρες Μέλος

    Greenland
    803 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 11:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
    gentleman,θα σου απαντούσα πολλά αλλά με πρόλαβε ο A.Kircher !

    εγώ το esoterica.gr το βλέπω ως εξής : αφού θα βγω που θα βγω για καφέ,να μη γράψω και πέντε κουβέντες ??

    δεν έχω κανένα κέρδος από το χώρο (μάλλον το αντίθετο συμβαίνει[;),δε γνωρίζω κανέναν από τους συντονιστές/διαχειριστές,γνωρίζω δυο τρία άτομα από τα φόρα,δεν έχω σκοπό να γίνω κάτι παραπάνω από απλό μέλος...

    ...για να σου δώσω να καταλάβεις,δεν έχω κανένα συμφέρον να στηρίξω ούτε τα αφεντικά αλλά ούτε και τους υπαλλήλους

    με κανέναν δεν πρόκειται να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου,το μόνο που συμβαίνει είναι ότι περνάω καλά μαζί σας

    ..........................................................

    αν κάποια μέλη τώρα θίγονται από διάφορα που μπορεί να γραφτούν εδώ,αυτό δε με αφορά σε πρώτη φάση,με αφορά όμως σε δεύτερη φάση που υποτίθεται ότι πρέπει να πάρω θέση

    είμαι αντίθετος στη φίμωση και στα μπαναρίσματα,τα θεωρώ κοριτσίστικα
    πράγματα (με όλο το σεβασμό στις δεσποινίδες και κυρίες του φόρουμ!!)

    κοριτσίστικα με την έννοια ότι αν το μεγαλύτερο πρόβλημα στη ζωή σου είναι ότι γράφονται "ύβρεις" και άλλες κακές λέξεις στα φόρα κι εσύ δεν μπορείς να τις αντιμετωπίσεις,τότε δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μεγάλο πρόβλημα θα σου γίνει κάτι απείρως πιο σημαντικό

    ...............................................................

    φίλε gentleman δεν κοροιδεύω κανέναν ούτε και σκοπεύω να αναγνβωριστώ ως προσωπικότητα του "χώρου"...αυτά είναι για τους βλαμμένους και τους εγωπαθείς...κι εγώ δεν ήμουν ποτέ τέτοιο άτομο

    αλλά επειδή ζητάς τη στήριξή μου στο πρόσωπο των συντονιστών,θα σου πω ότι αυτοί θα την έχουν μόνο αν το κρίνω ΕΓΩ σωστό και ελπίζω αυτό να το καταλαβαίνεις

    τώρα που βλέπω ότι φέρονται δεσποτικά,όχι,δε βρίσκω λόγο να τους στηρίξω...ας κάνουν κάτι πρώτα με την παντελώς ανόητη τακτική του μπαναρίσματος και μετά θα δω τι θα κάνω

    προς το παρόν όμως η συμπεριφορά δεν είναι και τόσο...αντρίκια !

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

    Dying_Incubus
    Συντονιστής

    Tuvalu
    13482 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 11:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
    quote:
    Δεν ξέρω αν ακούσατε τι έγινε εδώ στην Αμερική σήμερα. Στο Παν/μιο Virginia Tech κάποιος σκότωσε 31 άτομα και τραυμάτησε άλλα 15.

    Θα μου πείτε και τι σχέση έχει αυτό με το θέμα;

    Ίσως καμία. Σκεφτόμουνα όμως το τι γίνεται εκεί έξω, στην ζωή που κυλάει πέρα από την οθόνη του κομπιούτερ. Πόσο ασήμαντα φαντάζουν όλα, όταν τα συγκρίνεις με μια πραγματικότητα σαθρή και άδεια, ένα κόσμο χωρίς αξίες και ιδανικά, εκεί που όλα πουλιούνται και αγοράζονται, και όπου η ανθρώπινη ζωή πολλές φορές δεν έχει καμιά αξία.


    Φίλε μου A. Kircher, μόλις σήμερα το πρωί πληροφορήθηκα από το ραδιόφωνο για το τι συνέβη στο Πανεπιστήμιο της Virginia.
    Από εχθές το απόγευμα μέχρι σήμερα έμαθα ακόμα 2 άσχημα γεγονότα τα οποία συνέβησαν σε φιλικά μου άτομα και τα οποία με έβαλαν σε σκέψεις για κάποια θέματα που έχουν να κάνουν με την ζωή ενός ανθρώπου.
    Βλέποντας το μήνυμα σου είδα πως κάποιες σκέψεις που έκανα από εχθές τις αναφέρεις κι εσύ.

    Μερικές φορές μπορεί να βλέπεις έναν άνθρωπο καθημερινά στην ζωή σου.
    Μπορεί να είναι συνάδελφος σου, μπορεί να είναι απλός γνωστός σου ή μπορεί να είναι ο περιπτεράς από τον οποίο παίρνεις τσιγάρα κάθε πρωί.
    Ίσως να μην έχεις ιδιαίτερες σχέσεις μαζί του κι η όλη σας επαφή να έχει να κάνει από μια καλημέρα και μόνο.
    Ο άνθρωπος αυτός σχετίζεται με σένα, έστω και σ' αυτό τον ελάχιστο βαθμό.
    Και κάποια στιγμή ο άνθρωπος αυτός χάνεται και μένεις έκπληκτος.
    Πως είναι δυνατόν να συνέβη κάτι τέτοιο αφού την προηγούμενη ημέρα ο άνθρωπος αυτός σε κοίταξε, σου μίλησε ή τον είδες απλά μπροστά σου?

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως παρατηρώ μια συσπείρωση των ανθρώπων όταν κάποιος συνάνθρωπος τους αντιμετωπίζει μια δύσκολη στιγμή κι ένα έντονο ενδιαφέρον όταν υπάρχει κίνδυνος για αυτό το άτομο.
    Σκεφτόμαστε αυτό τον άνθρωπο όταν απειλείται η ζωή του, η υγεία του κτλ.
    Γιατί όμως δεν τον σκεφτόμαστε όταν έχουμε την ευκαιρία να είμαστε κοντά του, να ξοδέψουμε λίγο από τον χρόνο μας για να τον γνωρίσουμε, να μάθουμε έστω κι ένα πράγμα από εκείνον και να του δώσουμε μια χείρα βοηθείας που μπορεί να χρειάζεται?
    Δυστυχώς τα περισσότερα πράγματα δεν διαρκούν για πάντα κι αυτό ισχύει και για τον άνθρωπο.
    Κανείς μας δεν θα μείνει εδώ για πάντα.
    Ερχόμαστε, μαθαίνουμε, αποκτούμε εμπειρίες, δημιουργούμε οικογένειες και παρέες, βιώνουμε, νιώθουμε, πονάμε, γελάμε, συναναστρεφόμαστε με άλλους ανθρώπους κι έρχεται κάποια στιγμή που ο κύκλος μας εδώ κλείνει και μένει η ανάμνηση του καθενός μας στους υπόλοιπους.

    Και πιστεύω πως αυτό το τελευταίο είναι αυτό ακριβώς που μπορεί δώσει ζωή σε έναν άνθρωπο έστω κι αν έχει επέλθει ο φυσικός του θάνατος.
    Όταν αυτός ο άνθρωπος έχει αφήσει πίσω του κάτι για τους υπόλοιπους.
    Και δεν αναφέρομαι σε σπίτια, περιουσίες, αυτοκίνητα κτλ.
    Εννοώ αξίες, ιδανικά και πιστεύω που βοηθούν έναν άλλον άνθρωπο στην δική του ζωή, ο οποίος με την σειρά του θα ωφελήσει έναν άλλον άνθρωπο κτλ.
    Κι αυτό το έργο το θεωρώ πολύ σημαντικό επειδή η δημιουργία κι η ωφέλεια έχει φύγει από την σφαίρα του ατομικού κι έχει επεκταθεί στην σφαίρα του συλλογικού.

    Κι ερχόμαστε στα Forums με τα μέλη του και τους αναγνώστες του.
    Έχοντας συνομιλήσει με αρκετά μέλη σε διάφορα θέματα έχω διακρίνει σχεδόν σε όλους ευαισθησίες, ανησυχίες, ανθρωπιά, και θετικά χαρακτηριστικά.
    Πιθανότατα το ίδιο θα συμβαίνει και με πολλούς άλλους ανθρώπους που συμμετέχουν - ενεργά ή όχι - στις Συζητήσεις.

    Κι η προτροπή μου προς όλους μας είναι να προσπαθήσουμε να θυμηθούμε ή να αναγνωρίσουμε αυτά τα θετικά στοιχεία που μπορεί να έχει ο συνομιλητής μας.
    Σίγουρα υπάρχουν διαφορές, συναισθηματική φόρτιση ενίοτε, εντάσεις και δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί κι αυτό κατά κάποιον τρόπο ότι είμαστε άνθρωποι κι όχι απλά διαδικτυακοί λογαριασμοί.
    Πέρα απ' αυτά όμως είμαστε εδώ γιατί μας συνδέουν πολλά άλλα πράγματα.
    Μοιραζόμαστε ανησυχίες, σκέψεις, απόψεις, εκφραζόμαστε κτλ.
    Και σίγουρα υπάρχει η ανησυχία αλλά κι η επιθυμία μας για να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε κάποια αρνητικά στοιχεία από τον κόσμο μας και να κάνουμε ένα βήμα για να τον κάνουμε καλύτερο.
    Ας συντονιστούμε σ' αυτό κι ας αναγνωρίσουμε αυτή την επιθυμία και στους υπόλοιπους.
    Σίγουρα δεν είμαστε εμείς οι μόνοι που θέλουμε να βοηθήσουμε τον κόσμο μας, υπάρχουν πολλοί άλλοι άνθρωποι που θέλουν ακριβώς το ίδιο.
    Μην ακυρώνουμε όμως την αγνή πρόθεση που μπορεί να διακατέχει και τον συνάνθρωπο μας για να προσφέρει κι αυτός ό,τι καλύτερο μπορεί...

    Ας κοιτάξουμε τι μπορούμε να αφήσουμε από εμάς για να το λάβει και να το διανθίσει ένας άλλος άνθρωπος με τις δικές του δυνάμεις κι ικανότητες αλλά και για να τον βοηθήσει να διευρύνει την συνείδηση του με το να σκεφτεί και να διευρύνει τα όρια του μυαλού του.

    Την καλημέρα μου σε όλους!


    In anticipation of my resurrection...

    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    Ευστράτιος
    Μέλος 3ης Βαθμίδας

    Greece
    785 Μηνύματα
    Απεστάλη: 17/04/2007, 14:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
    quote:
    αγνοών
    ...δεν κοροιδεύω κανέναν ούτε και σκοπεύω να αναγνωριστώ ως προσωπικότητα του "χώρου"...αυτά είναι για τους βλαμμένους και τους εγωπαθείς...

    Έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου και δε μου το λες ; ε ;

    Στράτος


    Παν μέτρον άριστον
    Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
    Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
      1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
     11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
     21 22 23 24 25 26 27 28 29
     
     Νέο Θέμα  Topic Locked
     Εκτυπώσιμη Μορφή
    Μετάβαση Σε:

    ESOTERICA.gr Forums !

    © 2010-11 ESOTERICA.gr

    Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
    0.1875
    Maintained by Digital Alchemy