ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πόσα θα πληρώνατε για τηλεόραση χωρίς διαφημίσεις;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 16:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είχατε τη δυνατότητα να δείτε τηλεόραση χωρίς καθόλου διαφημίσεις, πόσα θα πληρώνατε για μια τέτοια υπηρεσία;

Κάτι τέτοιο μπορεί να δημιουργηθεί με χαμηλό κόστος βάζοντας καμιά 30αριά φοιτητές να βλέπουν τηλεόραση 3-4 ώρες την ημέρα, και να πατάνε ένα κουμπί όταν έχει διαφημίσεις.

Τα κανάλια να αναμεταδίδονται καθαρισμένα από διαφημίσεις, με καθυστέρηση 30 λεπτών ας πούμε.

Αφήστε τα θέματα copyright στην άκρη, το καλό το παλικάρι ξέρει πολλά τεχνολογικά μονοπάτια, και βρίσκει και νομικά παραθύρια.

Με 15 ευρώ το μήνα, θα γραφόσασταν σε μια τέτοια συνδρομητική τηλεόραση;


Dare To Dream

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 18:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mηπως κανεις καποιο λαθος? Αν δεν υπηρχαν οι διαφημισεις, ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα ηταν πολυ ακριβοτερα (ισως και 10.000%)... Για αυτο το λογο υπαρχουν οι διαφημισεις... Marketing δεν εχεις διαβασει? Το λεει ξεκαθαρα... Καταρχας, η τηλεοραση υπαρχει λογω των διαφημισεων...

Και παλι, μια τετοια συνδρομητικη τηλεοραση δεν θα ειχε διαρκεια ζωης... καθως για να "ζησει" χρειαζεται την διαφημιση... γιατι ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (και γενικα ΜΜΕ) = ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 20:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σε πληρωνανε θα εβλεπες τηλεοραση εστω και χωρις διαφημισεις???


(μερικες διαφημισεις ειναι εργα τεχνης και μερικες αλλες επιστημη)


_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 10:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καποιες αλλες ανουσιες... το θεμα ομως δεν ειναι αυτο... δεν γινεται να υπαρξει η τηλεοραση χωρις τις διαφημισεις...Ο,τι και να πουμε... δεν γινεται


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 13:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hendrix
(μερικες διαφημισεις ειναι εργα τεχνης και μερικες αλλες επιστημη)

Συμφωνώ !!
Με τελευταία που μου έρχεται στο μυαλό, του Johnnie Walker με το ρομπότ.

Τώρα όσο αφορά την ερώτηση, θα απαντούσα...
Όχι !!

Δεν θα πλήρωνα ούτε δραχμή για μια τέτοια δυνατότητα.
Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ήταν η αρχή να πληρώνουμε τα πάντα στην τηλεόραση.
Να αγοράζουμε με το κομμάτι.

Εκτός από αυτό, εγώ προσωπικά βλέπω ελάχιστα τηλεόραση και δεν με ενοχλούν και τόσο πολύ οι διαφημίσεις.
Επίσης μου επιτρέπουν να πηγαίνω τουαλέτα ενδιάμεσα χωρίς να χάνω τίποτα, να βάζω το δάχτυλο στη κατσαρόλα που μαγειρεύει η γυναίκα μου και πάλι ενδιάμεσα και άλλα τέτοια σημαντικά πράγματα.

Όταν θα θελήσω να δω μια ταινία, θα τη δω μόνο σε DVD, για τα άλλα δε με κόβει και τόσο.

Και αφού το ποδόσφαιρο, δεν το διακόπτουν για διαφημίσεις, είμαι κομπλέ.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 15:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR

το θεμα ομως δεν ειναι αυτο... δεν γινεται να υπαρξει η τηλεοραση χωρις τις διαφημισεις...Ο,τι και να πουμε... δεν γινεται


Μαλλον δεν καταλαβες καλα PREDATOR. Ο gentleman δεν εννοει να αλλαξει η υπαρχουσα κατασταση στης τηλεορασης, αλλα να βγει μια πατεντα που να δειχνει τα ιδια ακριβως με την τηλεοραση χωρις διαφημισεις (για αυτο και η καθυστερηση των 30 λεπτων). Με αλλα λογια, μια συνδρομιτικη τηλεοραση που να εχει το ιδιο προγραμμα με την υπαρχουσα χωρις διαφημισεις.

Εγω παντως δεν θα εδινα δραχμη. Αλλωστε μου αρεσουν οι διαφημισεις. Ειναι πολυχρωμες και μου δινουν τη δυνατοτητα να κανω μικρες αγγαριες οπως ο Ευστρατιος. Δεν μου φαινεται ιδιαιτερα καλη επιχειρηματικη ιδεα παντως.

Αληθεια, ετοιμαζεις μια τετοια πατεντα gentleman;

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 16:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι παλι, συνδρομιτικα καναλια, παλι εχουν διαφημισεις για την επιβιωση τους... Για αυτο το ειπα ετσι, γιατι ποτε δεν προκειται να υπαρξει κατι τετοιο!!!

Και ας πουμε οτι βγαινει... θα πληρωναμε υπερογκα ποσα, ακριβως για τον παραπανω λογο που ειπα: ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 19:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το feedback.

Στην Αγγλία πληρώνουν από 25 ευρώ και άνω για τηλεόραση ΜΕ διαφημίσεις. Όλα σχεδόν τα σπίτια έχουν.

Σε Αμερική, Αυστραλία, Ιαπωνία, Γερμανία, τα ίδια.

Τηλεόραση όποιος δεν βλέπει καθόλου, ας μην μιλάει. Ο Λαζόπουλος έχει κάνει φοβερές εκπομπές, έχει περάσει μηνύματα, κοινωνικά και εθνικά και όχι μόνο πλακίτσα. Η τηλεόραση είναι σαν το topic του jbg: έχει μαργαριτάρια μέσα, αλλά για να τα βρεις, πρέπει να σκανάρεις πολύ θόρυβο.

Οι διαφημίσεις κατεβάζουν το επίπεδο της τηλεόρασης γιατί όταν αρχίζουν, όλοι κάνουμε ζάπινγκ, και δημιουργείται μια οικονομία της προσοχής, όλα τα κανάλια ανταγωνίζονται για την προσοχή της στιγμής με βυζιά και κώλους, και τίτλους τρανταχτούς, αντί για ποιότητα.

Τα παιδιά κάθονται και τις βλέπουν τις διαφημίσεις, κι ότι άλλη σαβούρα βγαίνει. Ένας γνωστός μου δεν αφήνει την κόρη του να δει τηλεόραση καθόλου. Γιατί; "Θ' αφήσω την κόρη μου να κάθεται και να ακούει μείνε μαζί μου έγγυος είμαι πολύ φερέγγυος;" Καθαρισμένη από διαφημίσεις (και ίσως και με πρόσθετα επίπεδα λογοκρισίας ανάλογα με την επιθυμία του πελάτη), η συνδρομητική τηλεόραση μπορεί να προωθηθεί στο στυλ "προστατέψτε τα παιδιά σας".

Τέλος, οι διαφημίσεις ενθαρρύνουν τον άκρατο καταναλωτισμό, και την επακόλουθη ζημιά στο περιβάλλον.

Εννοείται πως ένα τέτοιο εγχείρημα θα πολεμηθεί σκληρά από τα μεγάλα συμφέροντα.

Αλλά ας κάνουν τα παράπονά τους στον ΟΗΕ, η αναμετάδοση μπορεί να γίνει από Ιράν, Συρία, και όποια χώρα θέλεις.

Λοιπόν, για τα παιδιά ρε γαμώτο. Θα δίνατε 30 ευρώ το μήνα, για να τα προστατέψετε από τη σαβούρα της τηλεόρασης, με επιλογή λογοκρισίας 5 - παιδική;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 11/12/2006 21:48:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 09:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρ' ολα αυτα gentleman, αν και η διαφημιση επηρεαζει ΓΕΝΙΚΩΣ την ζωη μας... ειναι το μεσο επιβιωσης της Τηλεορασης, των ειδων γεκικως, των εταιριων... Δεν νοιαζονται αυτοι τι "παθαινουμε" εμεις... αυτοι κοιτανε το καθαρο κερδος τους


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 15:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ευτυχώς λόγο δουλειάς έχω πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο και κατ’ επέκταση δεν μπορώ να δω πολύ τηλεόραση. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια ιδέα, του τι παίζει με τα τηλεοπτικά.

Στην τηλεόραση εγώ προσωπικά βλέπω, ειδήσεις όταν προλαβαίνω, ταινίες μόνο σε DVD, κανά ντοκιμαντέρ (όταν πετυχαίνω κανένα) και εννοείτε αθλητικά με έμφαση στο ποδόσφαιρο.

Το πρόβλημα για μένα δεν είναι οι διαφημίσεις, αλλά η ποιότητα της τηλεόρασης.
Από τόσα κανάλια, από τόσες ώρες τηλεοπτικού χρόνου, ας μου πει κάποιος τι αξίζει να δεις.
Δυστυχώς η για μένα η τηλεόραση μας είναι πολύ χαμηλού επιπέδου στους περισσότερους τομείς.

Να πληρώσω συνδρομή για να δει αύριο το παιδί μου τι, ρε φίλε gentleman ;
Δεν έχεις άδικο γι’ αυτά που λες για τις διαφημίσεις, αλλά αυτό είναι μόνο το πρόβλημα ; οι διαφημίσεις ; τα άλλα που προηγούνται και επακολουθούν των διαφημίσεων είναι ένταξη ;

Αν και πιστεύω ότι οι διαφημίσεις στοχεύουν εμάς τους μεγαλύτερους και λιγότερο τα παιδιά.

Τα παιδιά πρέπει να προστατευτούν, από άλλα πιο σοβαρά πράγματα που προβάλει η τηλεόραση.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy