ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στο Άγιο Όρος παίρνουν ψυχοφάρμακα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 18:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείγματα αυταρχισμού και στο Άγιο Όρος...

Καλόγεροι υποχρεώνονται να πάρουν ψυχοφάρμακα.

Από την Ελευθεροτυπία:


"Ο πατήρ Μιχαήλ, ένας παλιός αγιορείτης μοναχός, ζει σε ένα κελί στην ορεινή Κορινθία. Και από εκεί καταγγέλλει «πράγματα και θαύματα» για την αθωνική πολιτεία: από ομοφυλοφιλία μέχρι εθισμό σε βαριά ψυχοφάρμακα!

Μοναχός Μιχαήλ Χατζηαντωνίου. Η φωνή του, αντίλαλος στην έρημο όπου έζησε στο Σινά για έντεκα ολόκληρα χρόνια, ίσως αποδεσμεύσει τους... εγκλωβισμένους του μοναστικού συστήματος. Ο αγιορείτης καλόγερος, μετά από δεκατέσσερα χρόνια στη Μονή Σίμωνος Πέτρα, υψώνει φωνή διαμαρτυρίας για όσα συμβαίνουν στην αθωνική πολιτεία. Ο μοναχός Μιχαήλ ζει σήμερα στα ορεινά της Κορινθίας μόνος και ήσυχος, σε ένα κελί που του έχουν διαθέσει κάποιοι ευλαβείς άνθρωποι. Εκεί συγγράφει τα βιβλία του: έχει εκδώσει δώδεκα έως σήμερα και πολλές από τις καταγγελίες του βρίσκονται και εκεί, καταγραμμένες και στοιχειοθετημένες.

Επιδεικνύουν απολυταρχική συμπεριφορά οι ηγούμενοι στα μοναστήρια του Αγίου Όρους;

«Στην αρχή, όταν εμφανίστηκαν, προέβαλαν εαυτούς ως χαρισματικές προσωπικότητες, οι οποίες κατά κάποιο τρόπο είχαν πάρει από το Θεό την αποστολή να δημιουργήσουν ένα καινούργιο μοντέλο μοναχισμού. Έτσι, γι’ αρκετό κόσμο οι προσωπικότητες αυτές εξέφραζαν ελπίδες και όνειρα. Προσπάθησαν, δημιούργησαν, οικοδόμησαν αδελφότητες, μοναστήρια, δραστηριοποιήθηκαν πάρα πολύ. Σημασία όμως έχει τι απέδωσε αυτή η δραστηριότητα. Και πάνω σ’ αυτό μπορώ να αναφέρω μία συζήτηση που είχαμε με το γερο-Παΐσιο. Το βασικό ερώτημα που με απασχολούσε ήταν το εξής: Γιατί η γενιά μου, σε επίπεδο μοναχών, ενώ παρουσίασε καλλιέργεια, κουλτούρα, ευαισθησία -σημεία πολύ θετικά για το γερο-Παΐσιο- δεν απέδωσε πνευματική καρποφορία;»

Χρησιμοποιούν «ειδικές» μεθόδους οι ηγούμενοι για να συνετίσουν ή να συμμορφώσουν το σύνολο των μοναχών;

«Νομίζω ότι πολλοί γέροντες ηγούμενοι αλλιώς ξεκίνησαν και αλλιώς κατέληξαν. Ήταν τελείως διαφορετικά όταν η αδελφότητα αριθμούσε έξι-εφτά μοναχούς και διαφορετικά όταν ο ίδιος γέροντας είχε περισσότερους μοναχούς. Το οργάνωσαν στην αρχή πατερικά, μοναχικά, είχαν βρει και μια παράδοση στο Άγιο Όρος.... Αργότερα όμως, όσο μεγάλωνε η αδελφότητα, άρχισαν να τη “στρατιωτικοποιούν”, να την αντιμετωπίζουν ως στρατόπεδο. Έπρεπε να μείνει η συνοχή, η τάξη· κι ένα καινούργιο στοιχείο που εμφανίστηκε, το οποίο ήταν καθοριστικό στη νοοτροπία αυτής της οργάνωσης: η βιτρίνα. Ήταν πάρα πολύ προσεκτικοί στο πώς θα εκφραζόμασταν, άσχετα πώς ζούσαμε και τι λέγαμε μεταξύ μας. Πώς θα φανούμε, πώς δεν θα “γρατσουνιστεί” η βιτρίνα μας, πώς δεν θα ακουστούν τα προβλήματά μας μέχρι τη Θεσσαλονίκη... Ήμουν παρόν σε διάλογο στη Σύναξη όταν τηλεφώνησε κάποιος Ηγούμενος και είπε ότι βρέθηκε ένας Ιβηρίτης (σ.σ.: μοναχός από τη Μονή Ιβήρων) νεκρός στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος ήταν ομοφυλόφιλος και είχε σχέση με δύο Ρουμάνους. Δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα, διότι μέσα σ’ ένα μεγάλο αριθμό μοναχών μπορεί να συμβαίνουν και τέτοια γεγονότα. Ο Ηγούμενος όμως που το έθιξε, ζήτησε απ’ την Ιερά Κοινότητα να εκδώσει χαρτί το οποίο θα ’λεγε, ότι ο συγκεκριμένος μοναχός δεν έχει καμιά σχέση με το Άγιο Όρος. Και ο παθών ήταν αγιορείτης πολλών δεκαετιών. Συζητιόταν τότε το θέμα και έλεγαν: “Πώς θα το πούμε αυτό, ο καθένας θα μπορεί να μας ανατρέψει, αφού δεν έχει διαγραφεί από τη Μονή... είναι κανονικός αγιορείτης”. Το πρόβλημα αυτό δείχνει ότι αρκετοί γέροντες σήμερα έχουν μεταφέρει το ενδιαφέρον τους στη βιτρίνα».

Ποια είναι τα προβλήματα πίσω από τη βιτρίνα; Στα βιβλία σας υποστηρίζετε ότι ποσοστό μοναχών παίρνει βαριά ψυχοφάρμακα, κατ’ εντολή μάλιστα του ηγουμένου.

«Ήταν και για μένα αυτό μια πάρα πολύ μεγάλη και λυπηρή διαπίστωση. Ήταν οδυνηρή η απόφαση ν’ αρχίσω να τα δημοσιοποιώ και να γράφω γι’ αυτά τα πράγματα. Το έκανα μετά από 25 χρόνια στο μοναχισμό, ενώ οι διαπιστώσεις μου είχαν γίνει πολλά χρόνια πριν. Μετά δε απ’ την έκδοση των συγκεκριμένων βιβλίων που αναφέρονται στα ψυχοφάρμακα, ήρθαν πολλοί μοναχοί και με διαβεβαίωσαν ότι αυτά που γράφω είναι πάρα πολύ ήπια σε σχέση με την πραγματικότητα που ισχύει στο Άγιο Όρος».

Αναφέρετε σ’ ένα από τα βιβλία σας ότι φαρμακοποιός από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίος συνδεόταν πνευματικά με κάποιο μοναστήρι του Αγίου Όρους, ήρθε σε δυσχερέστατη θέση όταν ο ηγούμενος του ζήτησε με τις...κούτες, βαριά ψυχοφάρμακα.

«Να πούμε ότι αυτό το μοναστήρι είναι ο κατεξοχήν εκπρόσωπος της “νοεράς” προσευχής (σ.σ.: η συνεχής επανάληψη της φράσης “Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό”, η οποία οδηγεί σε φώτιση), που σημαίνει αυτό ότι εκπροσωπεί ό,τι πνευματικότερο μπορεί αυτή τη στιγμή να διαθέσει η Ορθοδοξία απέναντι στον σύγχρονο προβληματισμό».

Ποιο είναι αυτό το μοναστήρι, πατέρα Μιχαήλ; Και το περιστατικό με τις δύο κούτες ψυχοφάρμακα σε ποια Μονή συνέβη;

«Το περιστατικό αφορά τη Μονή Φιλοθέου και ο ηγούμενος που ήθελε τα ψυχοφάρμακα ήταν ο γέροντας Εφραίμ».

Μπορεί κάποιος να αντειπεί ότι η μισή Ελλάδα παίρνει ψυχοφάρμακα, αγχολυτικά ή οτιδήποτε άλλο.

«Δεν ανέχομαι αυτή την κατάσταση. Θα ήθελα ο καθένας να μπορεί να βελτιώσει με προσπάθεια την ψυχολογική και πνευματική του κατάσταση και να εξισορροπήσει την καθημερινότητά του. Αλλά ακόμη περισσότερο δεν μπορώ να το ανεχθώ από ανθρώπους που ήρθαν να ασχοληθούν με υψηλότερο τρόπο ζωής, επομένως να ξεπεράσουν ανθρώπινα στοιχεία και αδυναμίες και ν’ αποκτήσουν, όπως λέμε, αγγελικό βίο».

Το νηφάλιο και μειλίχιο ύφος, δηλαδή, πολλών μοναχών στο Άγιο Όρος, οφείλεται στην επίδραση των ηρεμιστικών μιλιγκράμ;

«Μπορώ να κάνω μια σύγκριση με τους βεδουίνους που έζησα στο Σινά 11 χρόνια. Εκεί ήμουν υπεύθυνος για κάποια ερημητήρια σε αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα μακριά, και τους έβλεπα να λιάζονται μ’ ένα υπέροχο χαμόγελο, διότι χρησιμοποιούσαν χασίς. Ιερά φυτά τα λέγανε εκεί. Τα είχαν μέσα στην καθημερινή τους ζωή, σαν ντομάτες. Ήταν και αυτοί πάρα πολύ πράοι, ήπιοι, χαμογελαστοί, γλυκείς. Επομένως, δεν μου αρκούν οι εξωτερικές συμπεριφορές».

Επανερχόμαστε στα του Αγίου Όρους. Γράφετε στα βιβλία σας ότι ο ηγούμενος, προκειμένου ν’ ασκήσει ψυχοσωματικό έλεγχο, επιβάλει στους «αντιδραστικούς» μοναχούς να λαμβάνουν κάθε βράδυ ισχυρή δόση ηρεμιστικού. Αληθεύει αυτό;

«Δεν είναι κανόνας αυτό που περιγράφετε, αλλά συμβαίνει. Ρώτησα μοναχό, που ήρθε προσκύνημα στο Σινά και συζητούσαμε: “Πώς πήρες ψυχοφάρμακο την πρώτη φορά;”. Εκείνος μου απάντησε: “Ήρθε ο επίτροπος (σ.σ.: επίτροπος είναι ο αντικαταστάτης του ηγουμένου), έβαλε πάνω στο τραπέζι ένα μπουκαλάκι και μου είπε: «Θα παίρνεις ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ. Αυτό το στέλνει ο Γέροντας και πρέπει να το πιεις...»”. Όπως μου είπε ο νεαρός μοναχός, εκείνο το βράδυ έκανε “υπακοή” και ήπιε το φάρμακο. Συνεχίζοντας τη συζήτηση μαζί του, τον ρώτησα σε τι ποσοστό στο μοναστήρι του οι μοναχοί λαμβάνουν ψυχοφάρμακα. Και μου απάντησε: “Είναι πολύ μεγάλο...”».

Ο νεαρός μοναχός σας μίλησε για μεγάλα ποσοστά. Αναφερόταν στο μοναστήρι του ή γενικότερα;

«Αυτός μου είπε για το μοναστήρι του. Ποτέ δεν φανταζόμουν βέβαια ότι τα ψυχοφάρμακα θα έβρισκαν εφαρμογή σε τόσο μεγάλη κλίμακα. Υπήρχε γιατρός, που είχε διατελέσει στις Καρυές και είχε αναλάβει να τακτοποιήσει το φαρμακείο σε ένα μοναστήρι, ο οποίος είχε δει τις κούτες με τα ψυχοφάρμακα. Αυτός ο γιατρός αργότερα αποφάσισε να γίνει μοναχός».

Αφού είδε τις κούτες με τα ψυχοφάρμακα;

«Ναι, και μάλιστα σε αυτό το μοναστήρι που είχε τακτοποιήσει το φαρμακείο».

Ποιο είναι αυτό το μοναστήρι;

«Είναι γνωστή μονή, η οποία έχει στις τάξεις της πάνω από πενήντα μοναχούς».

Μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένος;

«Όχι, γιατί νομίζω ότι καταντάει πλέον προσωπική εμπάθεια. Είναι αδύνατο, δηλαδή, να μην το χαρακτηρίσουν έτσι, γιατί αυτούς τους μοναχούς τους ξέρω. Θα πουν ότι ο Μιχαήλ επιτέθηκε εναντίον μας προσωπικά. Δεν θέλω, αλλά εάν για κάποιο λόγο χρειαστεί, εάν π.χ. η Κοινότητα του Αγίου Όρους με καλέσει, τότε θα πω τα στοιχεία. Εκεί θα μπορώ. Δεν θέλω να γίνω τόσο πολύ συγκεκριμένος, ή ίσως δεν ήλθε ακόμη η ώρα... Η ευθύνη όμως γι’ αυτά μεταφέρεται στον Ηγούμενο και σε δυο-τρία πρόσωπα του περιβάλλοντός του, τα οποία επιβάλλουν όχι μόνο τον απολυταρχισμό, αλλά και τη ρουφιανιά και μεθόδους ταπεινές, χαμηλού πνευματικού επιπέδου. Υπάρχει κάποια ευθύνη, θα έλεγα ακόμη και νομική. Διότι το να μπει κάποιος χωρίς να παίρνει ψυχοφάρμακα και μετά από δέκα ή δεκαπέντε χρόνια να παίρνει ψυχοφάρμακα και να είναι μεγάλο το ποσοστό, ε, τότε, εάν η κοινωνία μας ήταν υγιής, δεν θα το ανεχόταν απλά και ήπια».

Υπάρχουν, δηλαδή, και τέτοια περιστατικά; Μπαίνει στο Άγιο Όρος κανείς υγιής και βγαίνει εθισμένος σε... καταπραϋντικές ουσίες;

«Ναι, πολλά... (χαμηλόφωνα και με αίσθηση ντροπής). Πρόσφατα μίλησε μαζί μου ένας πρώην μοναχός του Αγίου Όρους, ο οποίος μου είπε: “Θέλω να ψάξω για ένα κανάλι για να το πω. Δοκίμασαν τριάντα ψυχολογικά φάρμακα πάνω μου. Έζησα δεκαπέντε χρόνια απλά και φυσιολογικά. Πώς κατέληξα να γίνω πειραματόζωο;”».

Εσείς βλέπατε να διακινούνται κούτες στο Άγιο Όρος τα χρόνια που μονάζατε εκεί;

«Όχι, δεν τα ήξερα. Έβλεπα κουτιά αλλά δεν ήξερα τι περιείχαν ακριβώς».

Νομίζατε ότι ήταν απλά φάρμακα...

«Ναι. Με είχε στείλει, για παράδειγμα, μια φορά να αγοράσω φάρμακα ένας μοναχός όταν ήμασταν έξω. Μου είχε δώσει μια λίστα. Στο φαρμακείο, ο φαρμακοποιός με κοίταζε καλά καλά».

Σε φαρμακείο της Θεσσαλονίκης;

«Ναι. Με ρώτησε: “Για ποιόν τα θες τα φάρμακα αυτά;” και του είπα ότι τα ’θελα για έναν μοναχό. “Το ξέρετε, πάτερ”, μου είπε, “ότι τα φάρμακα αυτά είναι πολύ βαριά και δεν τα δίνουμε χωρίς συνταγή;”. Σκέφτηκα τότε ότι δεν θα είχε τα φάρμακα που ζητούσα και πήγα σ’ άλλο φαρμακείο, όπου μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Όταν ρώτησα τι φάρμακα είναι επιτέλους αυτά που δεν μου τα δίνει κανείς, μου απάντησε ο φαρμακοποιός: “Πάτερ μου, αυτά δεν στα δίνω χωρίς συνταγή και χωρίς να γνωρίζω για ποιον προορίζονται γιατί είναι βαριά ψυχοφάρμακα...”. Εκνευρίστηκα λοιπόν πολύ με τον μοναχό που με είχε στείλει».

Σε άλλη κουβέντα, πατέρα Μιχαήλ, μου έχετε αποκαλύψει ότι πολλοί αγιορείτες επισκέπτονται συχνά ψυχίατρο. Είναι γεγονός;

«Στη Θεσσαλονίκη είναι ο πρώτος. Ασκεί θεραπευτική, γνωρίζει πολύ καλά τη νοοτροπία των μοναχών κι είναι πολύ οικείος μαζί τους. Πηγαίνουν σ’ αυτόν πολλοί μοναχοί και τους αρχίζει πάντοτε μιλώντας τους περί ακτίστου φωτός (σ.σ.: ένδειξη της παρουσίας του Αγίου Πνεύματος που περιβάλλει τους πνευματικούς μοναχούς με μια λάμψη) και νοεράς προσευχής».

Ο ψυχίατρος επισκέπτεται ο ίδιος το Άγιο Όρος ως θεράπων ιατρός;

«Ναι, θεραπεύει και στο Άγιον Όρος, αλλά τον επισκέπτονται οι μοναχοί και στη Θεσσαλονίκη για πιο ολοκληρωμένη αγωγή. Υπήρξε περιστατικό όπου μοναχός πήδηξε από το μπαλκόνι του και τον ανέσυραν εκεί, σ’ ένα παραλιακό μοναστήρι. Ευτυχώς έζησε...».

Εφόσον το περιστατικό ανήκει στο παρελθόν, μπορούμε να το γνωστοποιήσουμε;

«Κι όμως δεν έγινε ποτέ γνωστό».

Σε ποιο μοναστήρι είχε γίνει αυτό;

«Στα πρώτα, όπως πάει το καραβάκι... Εμένα, όμως, με απασχολούν κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα: 1ον. Γιατί ένας μοναχός να μην έχει τη δυνατότητα να φύγει από ένα χώρο όπου φθάνει σε αδιέξοδο - γιατί μιλήσαμε πριν για απολυταρχισμό. 2ον. Εάν ένας μοναχός κάνει απόπειρα αυτοκτονίας, έχει δικαίωμα ο ηγούμενος να τον κρατήσει κοντά του; Δεν νομίζω. Ξέρουμε ότι όλοι γινόμαστε μοναχοί για να διεκδικήσουμε ένα δικαίωμα, ν’ αναπαύσουμε την καρδούλα μας, να ικανοποιήσουμε μια πνευματική λαχτάρα, μια δίψα που έχουμε στη ζωή. Πώς φθάνουν αυτά τα παιδιά σ’ αυτό το τραγικό σημείο και πώς δεν γίνεται θέμα;».

Υπάρχουν πολλές απόπειρες αυτοκτονιών στο Άγιο Όρος;

«Γνωρίζω ένα περιστατικό. Μοναχός έχει αυτοπυρποληθεί».

Ποια χρονιά έγινε αυτό;

«Το 1994 περίπου».

Συνέβη σε μοναστήρι ή σε σκήτη;

«Σε μοναστήρι. Στις σκήτες είναι πιο ήπια τα πράγματα. Αν και βλέπουμε ότι και αυτά τώρα, τα μεγάλα παραδοσιακά καλιά στις Σκήτες, επειδή είχαν λειψανδρία, απέκτησαν και αυτά γέροντα, αυστηρή ζωή, πρόγραμμα και τάξη... κι έλυσαν το πρόβλημα».

Ποιος ευθύνεται τελικά για όλα αυτά που συμβαίνουν στο Περιβόλι της Παναγίας;

«Ευθύνονται και οι δύο πλευρές (σ.σ.: εννοεί και τους ηγουμένους και τους μοναχούς). Περισσότερο, όμως, νομίζω ενοχοποιείται η κεφαλή, αφού έχει τη δυνατότητα να εξυγιάνει τον προσερχόμενο, διότι ο προσερχόμενος έρχεται και παραδίδεται σ’ αυτόν με μια εμπιστοσύνη σχεδόν απόλυτη. Θα ήθελα να δω και περιπτώσεις κάποιων προσωπικοτήτων υγιών, ανοιχτόμυαλων, ελεύθερων, να δραστηριοποιούνται χωρίς κόμπλεξ, καταπιέσεις κτλ. Αυτό δεν το έχουμε δει ακόμα...».

Το θέμα των ψυχοφαρμάκων έχει τεθεί ποτέ στη σύναξη της Ιεράς Κοινότητας;

«Απ’ ό,τι ξέρω, όχι».

Μόνο το θέμα των ομοφυλοφιλικών σχέσεων τέθηκε, όποτε και εάν προέκυψε κάποιο κρούσμα...

«Πολλά κρούσματα - και μάλιστα, πριν από λίγο καιρό, ένας παλιός μοναχός αγιορείτης με αποκάλεσε UFO και ότι με περίμενε λίγο πιο έξυπνο. Γιατί υπήρχαν παρέες στις Καρυές, ή σε κάποιο κελί, όπου συναντιόμασταν γνωστοί μοναχοί και περίμεναν πότε θα φύγω για να εκδηλωθούν πιο ελεύθερα οι άνθρωποι. Τους αντιμετώπιζα όλους τόσο φυσικά που τους μπέρδευα. Με ρώτησε λοιπόν ο μοναχός: “Καλά, δεν καταλάβαινες τίποτε από αυτά που γινόντουσαν;”. Και συνέχισε στο ίδιο ύφος: “Τον τάδε μοναχό τον υποψιάστηκες ποτέ σου; Να σου πω ότι υπάρχει και κασέτα η οποία έχει καταγεγραμμένες συνομιλίες”. Απάντησα: “Μα ήμασταν φίλοι μ’ αυτόν που μου λες τόσα χρόνια. Πότε έγιναν αυτά;” Και μου αποκρίθηκε: “Γι’ αυτό σε αποκαλώ UFO”. Ναι, ζητήματα ομοφυλοφιλίας τέθηκαν στη Σύναξη, αλλά δεν πιστεύω πλέον σ’ αυτό το θεσμό, ότι μπορεί να μιλήσει έντιμα, ειλικρινά, με κόστος, διότι είδα πολλά χρόνια, δεκαετίες, η προτεραιότητά τους να είναι η βιτρίνα τους και -μπορώ να πω- κάποια στιγμή και η οικονομία τους. Όχι οικονομία με τον εκκλησιαστικό όρο, αλλά οικονομία “πρακτική”, δηλαδή κουκούλωμα των πάντων»"


Πηγή: http://www.dorcas.gr/syn/syn_e.htm


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 14/12/2006 19:47:38

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 19:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε τζέντλεμαν,
τι στην ευχή σχέση έχει αυτό το θέμα τώρα με τη θρησκεία και το Μύθο;;

Δεν φτάνουν τα ήδη ανοιγμένα θέματα που πετροβολούν το Χριστιανισμό??


Edited by - Ψηλός on 14/12/2006 19:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 19:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άριστον καί σωτήριον φάρμακον τής πίστεως

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 19:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε να σκάσει μύτη κανένας jbg με τα ενθεογενή και θα δεις τι σχέση έχει.

Σοβαρά τώρα, ο αυταρχισμός είναι διάχυτος στην ορθοδοξία, ακόμα και στο Άγιο Όρος, αυτό μας λέει το άρθρο πάνω απ' όλα.

Γιατί αυτό είναι ο χριστιανισμός, σε αυτό αποσκοπεί από τη αρχή του, στην υποδούλωση, στην προβατοποίηση, στον εξουσιασμό.

Ο αυταρχισμός έχει δύο μορφές:

- ενεργητικός αυταρχισμός (διαταγές και μανιπιουλάρισμα στους προβατοποιημένους), και

- παθητικός (γουστάρω, γ..α με κι άλλο αγά μου ν΄αγιάσω).


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 03:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα λενε οτι ειναι... το οπιο του λαου


Αλλα ο Ψηλος εεε? Μας αποστομωσε! Φαινεται δεν εχει τι να πει.


Τι ψαχνεται ρε παιδια, ετσι ειναι η κοινωνια. Sex, drugs and rock n roll. Βεβαια αυτοι εκει περα αντι για ροκ εχουνε βυζαντινους υμνους, κατα τα αλλα ειναι στα ιδια! Ή μαλλον χειροτερα. Χιλιες φορες οι βεδουινοι με τα χορταρακια, παρα οι παπαδες με τα χαπια και τις ανωμαλιες!

Αυτος ειναι ο Χριστιανισμος

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 05:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Velial κάνεις μέγα λάθος που νομίζεις ότι από τα τρία (sex, drugs, και rock 'n roll) λείπει το τελευταίο.

Και σε ρωτάω λοιπόν,

οι Παπαροκάδες τι είναι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 08:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ναι,οι Παπαροκάδες!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 10:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλα λενε οτι ειναι... το οπιο του λαου


Αλλα ο Ψηλος εεε? Μας αποστομωσε! Φαινεται δεν εχει τι να πει.


Τι ψαχνεται ρε παιδια, ετσι ειναι η κοινωνια. Sex, drugs and rock n roll. Βεβαια αυτοι εκει περα αντι για ροκ εχουνε βυζαντινους υμνους, κατα τα αλλα ειναι στα ιδια! Ή μαλλον χειροτερα. Χιλιες φορες οι βεδουινοι με τα χορταρακια, παρα οι παπαδες με τα χαπια και τις ανωμαλιες!

Αυτος ειναι ο Χριστιανισμος

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."



Για να πει κάτι ο Ψηλός, προϋποθέτει ότι θα έχει απένατί του άτομα με τρύπες στα αυτιά.

Το ξέρω πως για να διασκεδάσετε περισσότερο, έχετε ανάγκη έναν Ψηλό για να έχετε κάτι να πείτε ή να του την πείτε, γιατί μεταξύ σας, μετά από λίγο καταντά βαρετό να επιβεβαιώνει ο ένας τον άλλο.

Αν ψάξετε περισσότερο στο Νετ, θα βρείτε πλήθος παρόμοια αρθράκια, που θα σας πάνε γάντι για να κάνετε τη δουλειά σας.
Ούτως ή άλλως, ευρύτερες γνώσεις γύρω από τα θέμα με το οποίο ασχολείστε δεν έχετε.
Το μόνο κριτήριό σας για να επιλέξετε ένα θέμα είναι το κατά πόσο «επιτίθεται» κατά του Χριστιανισμού. Αν δείτε ότι σας βολεύει, τότε το αρπάζετε και το ρίχνετε εδώ μέσα κι όποιον πάρει ο Δίας!!

Συνεχίστε λοιπόν τη δουλειά σας ανενόχλητοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 11:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να πει κάτι ο Ψηλός, προϋποθέτει ότι θα έχει απένατί του άτομα με τρύπες στα αυτιά.

Υπονοείς ότι ο Ψηλός έχει τρύπες στα αυτιά;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 12:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και στα νοσοκομεια και στα πανεπιστημια γινεται της ποπης

ουδολως επηρεαζεται ομως το επιπεδο της εκπαιδευσης, της ερευνας και της παροχης των σχετικων υπηρεσιων εξ αυτου του λογου

η ποιοτητα εξακολουθει να πεφτει ελευθερως και σε αυτο φταινε αλλοι και αλλα...

και οχι η ποπη

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 15:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπουμε ότι η διδασκαλία της μετάνοιας και η αποδοχή της αμαρτωλότητος στις τάξεις των μοναχών (παράγωγο της πίστης..), σε τίποτα τελικά δεν διαφοροποιεί τον άνθρωπο.

Και τις ομοφυλοφιλικές τους ορέξεις εκδηλώνουν (ενδεχομένως ακόμη πιο αχαλίνωτα ένεκα του περιβάλλοντος στέρησης..) αλλά και φυσικά είτε ψυχικά ασθενείς μεταξύ τους βρίσκονται είτε ψυχωτικοί και ψυχασθενείς γίνονται υπό το βάρος του αφύσικου αναχωρητισμού.

Μια καθόλα φυσική εξέλιξη θα έλεγα, καθώς η καταστολή κάθε προσωπικής έκφρασης που αναγνωρίζεται ως «αρετή» του μοναχού, γενικότερα η απόλυτη καταπίεση της προσωπικότητας του καθενός, δημιουργεί στρατιωτικοποιημένα άτομα τα οποία μέσα απο την «Εν Χριστώ» διαβίωση-υποταγή τους καταλήγουν νοθρά μεγάφωνα δοξολογίας και αέναου μουρμουρίσματος.

Εάν δε κοιτάξουμε και διαχρονικά τι είδους άτομα έχουνε «κοσμήσει» τον μοναχικό βίο, π.χ. ο Σύριος ο Βαραδάτος ή ο Συμεών ο Στυλίτης, τότε μάλλον ως αναμενόμενα προκύπτουν όλα αυτά....

Αλήθεια, υπάρχει έστω και ένα όφελος για τους πολίτες, για την κοινωνία, για τον πολιτισμό, απο τον μοναχισμό? Μήπως (και πάλι..) κάτι περισσότερο ξέρουν οι εβραίοι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 11:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφελος? Βεβαιως! Φαντασου ολοι αυτοι να ηταν ελευθεροι...

Μαλιστα θα επρεπε ο θεσμος να επεκταθει: πχ

ολοι οι επιδοξοι δικτατορισκοι που αναζητουν θεσουλες εξουσιας για να επιβεβαιωσουν την κουφοτητα τους

ολοι οι ψυχολογικα ανεπαρκεις που ενδυονται εναν γυαλιστερο ψευδοτιτλακο και θελουν να ειναι οι πρωτοι του χωριου

κλπ ανωμαλοι

θα επρεπε να οδηγηθουν εκει ωστε να αποκαθαρθουν ψυχικως αλληλοχοροπηδουμενοι

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 02:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τωρα θα κανω δηλωση, που θα αρχισουν κανονια να βαρανε!


Λοιπον, μια που αναφερθηκαν οι εβραιοι, διατυπωνω με παρρησια την εξης αποψη: Πιστευω λοιπον οτι οι εβραιοι σημερα ειναι 100 φορες πιο κοντα στο Αρχαιοελληνικο πνευμα απο τους Δωδεκαθειστες, και 1000 φορες περισοτερο απο τους ορθοδοξους.

Και αυτο το στηριζω στο γεγονος πως εχουν πολυ περισσοτερο ορθολογισμο τοσο στη σκεψη τους οσο και στην πρακτικη τους. Παραδειγμα η αμυνα: τη στιγμη που εμεις αγοραζουμε οτι σαπακι κυκλοφορει στην πολεμικη βιομηχανια, αυτοι κοντευουν να γινουν πυρηνικη υπερδυναμη.

Επισης συμπτωματικα ειχα διαβασει καποτε διδασκαλιες τους, και απο τοτε γελαω πολυ με τους χριστιανους και τους μουσουλμανους. Μιλαμε για μεγαλα κοροιδα!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 11:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι σίγουρος πως οι Εβραίοι γυμνάζουν την ορθολογικότητά τους κουνώντας το κεφάλι τους εκεί στο Τείχος...

Ως γνωστόν το κούνημα τού κεφαλιού ενεργοποιεί την επίφυση - γιαυτό κι ο Κέννεντυ ήταν τόσο πολύ έξυπνος: κουνιόταν (σε κουνιστή πολυθρόνα, μην παρεξηγηθούμε κιόλας!)

Στα κατεχόμενα θα ρίξουν την μπόμπα?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 14:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα, δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω τους εβραιους. Αλλα πες μου ειληκρινα, τι προτιμας? Να κουνιεσαι μπροστα σε ενα τειχος, ή να πλακωνεσαι στα υπνοσεντον και καπακι να σε περνανε ολοι οι κουνιστοι?

Χιλιες φορες καπελακι και στο τειχος φιλε μου!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 19:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια

σιγουρα μεσα στα μοναστηρια του ορους δεν πρεπει να βρισκεται και η αφροκρεμα της ορθοδοξιας
αλλα μεσα στο ορος διασπαρτοι σε καθε γωνια υπαρχουν πραγματικοι αγιοι
ασκητες ονομα και πραμα αλλα για να τους βρεις πρεπει να εισαι πραγματικα χριστιανος

οσο για τους εβραιους...τι να πουμε ρε παιδια τον χρηστο μας σταυρωσαν
τι αλλο χειροτερο...απο το να σε καταραστει ο θεος

και για τον κυριο που κανει συγκριση εβραιων και ελληνων....καλη η συγκριση αλλα να την εκανες με ελληνες...μιας και αυτοι που κυβερνουν και κρατουν τα ηνια ειναι ανθελληνες και προδοτες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 20:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
οσο για τους εβραιους...τι να πουμε ρε παιδια τον χρηστο μας σταυρωσαν
τι αλλο χειροτερο...απο το να σε καταραστει ο θεος

Το χρήστο; Ποιόν χρήστο;

Εκτός αν εννοείς ότι οι Εβραίοι σταύρωσαν έναν εβραίο ραββίνο, στο όνομα του οποίου δημιουργήθηκε ένα παρακλάδι της εβραϊκής θρησκείας, ο χριστιανισμός, ο οποίος βασίζεται πάνω στα εβραϊκά ιερά βιβλία της παλαιάς διαθήκης, που χτίζει τους ναούς του με την εβραϊκή αρχιτεκτονική και που μνημονεύει όλους τους Εβραίους κάθε Κυριακή στην εκκλησία.

Ε, για "καταραμένοι από το θεό", δεν τα κατάφεραν κι άσχημα οι Εβραίοι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon εισαι απεραντα υπεροπτης και υβριστης του θεου
το εαν εγραψα χρηστος αντι του σωστου χριστος αυτο μπορει να οφειλετε στο οτι μου ξεφυγε αν και σε εμενα οφειλετε στο οτι με λενε χρηστο
και εγινε απο συνηθεια

παντως το διορθωνω και ζητω συνχωρεση απο τον χριστο για εσενα δεν με νοιαζει καθολου

παντως υπαρχουν πολλοι χρησταδες που γραφουν το ονομα τους σαν χριστος
αν και οι φιλολογοι λεν οτι οπως θες το γραφεις απο σεβαση στον χριστο καλα ειναι να γραφουμε χρηστος

το οτι δεν μπορεις να καταλαβεις ορισμενα πραγματα δεν φταιω εγω αλλα το στενο μυαλο σου που θελει εγωιστικα να πιστευει οτι τα παντα οφειλονται σε αυτο αλλα οχι στον θεο που σου το εδωσε

η πραγματικη ζωη δεν ειναι εδω αλλα στον αλλο κοσμο του θεου..εκει που θα παμε οταν αφησουμε τον ματαιο τουτο κοσμο
εδω θα ζησεις 40-60-80 η και 100 χρονια ενω εκει αιωνια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οσο για τους εβραιους...τι να πουμε ρε παιδια τον χρηστο μας σταυρωσαν
τι αλλο χειροτερο...απο το να σε καταραστει ο θεος

Οι Εβραίοι δεν σταύρωναν αγαπητέ, λιθοβολούσαν. Αυτό όριζε ο Νόμος.Οι Ρωμαίοι χρησιμοποιούσαν την σταύρωση.


Επίσης οι σημερινοί Έλληνες είμαστε καταραμένοι και ευθυνόμαστε για τον θάνατο του Σωκράτη???

Αλλά τέλος πάντων και να Τον σταύρωσαν τι με αυτό? Οι Χριστιανοί που Τον βρίζουν χυδαία καθημερινά???(και την οικογένεια του μαζί)

Μην τρελαθούμε χριστουγεννιάτικα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
macedon εισαι απεραντα υπεροπτης και υβριστης του θεου

"Μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε" (Ματθ. 7, 1)

quote:
19cp20eh
παντως το διορθωνω και ζητω συνχωρεση απο τον χριστο για εσενα δεν με νοιαζει καθολου

"Αλλά προς εσάς τους ακούοντας λέγω· Αγαπάτε τους εχθρούς σας, αγαθοποιείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσιν, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσιν." (Λουκ. 6, 27-28)

quote:
19cp20eh
η πραγματικη ζωη δεν ειναι εδω αλλα στον αλλο κοσμο του θεου..εκει που θα παμε οταν αφησουμε τον ματαιο τουτο κοσμο
εδω θα ζησεις 40-60-80 η και 100 χρονια ενω εκει αιωνια

Μα φυσικά, φυσικά. Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο αλλά κανείς δεν θέλει να πεθάνει...

quote:
19cp20eh
παντως υπαρχουν πολλοι χρησταδες που γραφουν το ονομα τους σαν χριστος
αν και οι φιλολογοι λεν οτι οπως θες το γραφεις απο σεβαση στον χριστο καλα ειναι να γραφουμε χρηστος

Μπορεί ο Χρήστος να γράφεται και Χρίστος αλλά ποτέ ο Χριστός (που σημαίνει αυτός που έχει το χρίσμα) δεν γράφεται σαν "Χρηστός" (αυτός που είναι ηθικός).

Τέλος πάντων, θα βοηθούσε πάρα πολύ όταν γράφεις να βάζεις και κανένα τόνο στα γραπτά σου (εκείνο το σημαδάκι πάνω στα φωνήεντα), ώστε να ξέρουμε τι ακριβώς λες. Ξέρεις, ο τόνος στην ελληνική γλώσσα δεν είναι προαιρετικός, είναι υποχρεωτικός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε marte το να ξερεις πραγματα ειναι καλο ..το να θες να το επιδεικνυεις θελοντας να πεις οτι ξερεις παραπανω απο τον αλλον με σκοπο να τον υποτιμησεις ειναι μεγαλη αμαρτια

και για να παμε στην ουσια
εννοειται οτι ξερω πως οι εβραιοι λιθοβολουσαν αλλα απο την στιγμη που παρεδωσαν στους ρωμαιους τον χριστο οι οποιοι σταυρωναν ειναι σαν να τον σταυρωσαν οι ιδιοι

οσο για τους χριστιανους...ναι δεν ειναι ολοι καλοι
αλλο ο πραγματικα χριστιανος και αλλο ο φαινομενικα και ονομαστικα
εξαλου στο ονομα του χριστου εγιναν μεγαλες αμαρτιες στην ιστορια των ανθρωπων
ο χριστος δεν ειπε να σκοτωνομαστε στο ονομα του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon και αυτο παλι που κανεις δεν ειναι σωστο...το να αλλαζεις και τα
λογια του αλλου προς επιδειξη των γνωσεων σου

εγω δεν αφησα να υποτεθει μεσα απο τα γραφομενα μου οτι το ονομα του χριστου γραφεται και σαν χρηστος

ειπα πως επιδει με λενε χρηστο απο συνηθεια μου ξεφυγε και εγραψα το χριστος οπως το χρηστος

οσο για τονους κα ορθογραφιες κλπ δεν κρυβω οτι τελειωσα με το ζορι μονο το δημοτικο
αλλα ο θεος με βοηθησε και ειμαι ενας καλος υδραυλικος που βγαζω αρκετα για να ζω την οικογενεια μου ανετα αυτες τις δυσκολες εποχες
οπως επισης με βοηθησε να παντρευτω μια καλη γυναικα που ειναι και μορφωμενη (μαθηματικος-πληροφορικη) και να ζουμε αρμονικα με καλη υγεια εδω και εικοσι χρονια

για εσενα παλι απο τα τελευταια γραφομενα σου με τις χριστιανικες ατακες εξαγω το συμπερασμα οτι η ιεχωβας εισαι η χριστιανος διαβασμενος που αλλαξε χωρις να ξερω γιατι η καποιος που αντιπαθει τον χριστιανισμο αλλα γνωριζει πολλα για αυτον

σε εμενα παλι.....ναι δεν ειμαι καλος χριστιανος εχεις δικιο...εχω πολλα παθη κρινω κατακρινω αλλα σιγουρα προσπαθω να αλλαξω..εαν καταφερω να αλλαξω δεν το ξερω ..παντως προσπαθω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο χριστος δεν ειπε να σκοτωνομαστε στο ονομα του

δεν ειναι κακο να διαβαζουμε που και που την βιβλο


Eιρήνη και διχασμός

(Λκ. 12:51-53)

34“Mη νομίσετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη αλλά διχασμό. 35Γιατί ήρθα να διχάσω το γιο ενάντια στον πατέρα του και την κόρη ενάντια στη μητέρα της και τη νύφη ενάντια στην πεθερά της. 36Kαι εχθροί του ανθρώπου θα είναι τα μέλη της οικογένειάς του”.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε gigeni αυτα που λες με μια πρωτη αναγνωση τα αποριπτω διοτι δεν πιστευω οτι ο χριστος μπορει να ειπε τετοια πραγματα διοτι ο χριστος μιλουσε για αγαπη

παντως θα ρωτησω τον πνευματικο μου και τους αγιοριτες να μου δωσουν μια
αξιοπιστη χριστιανικη απαντησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αγαπητε marte το να ξερεις πραγματα ειναι καλο ..το να θες να το επιδεικνυεις θελοντας να πεις οτι ξερεις παραπανω απο τον αλλον με σκοπο να τον υποτιμησεις ειναι μεγαλη αμαρτια

Συμφωνώ μαζί σου.

quote:
και για να παμε στην ουσια
εννοειται οτι ξερω πως οι εβραιοι λιθοβολουσαν αλλα απο την στιγμη που παρεδωσαν στους ρωμαιους τον χριστο οι οποιοι σταυρωναν ειναι σαν να τον σταυρωσαν οι ιδιοι

α)θεολογικά οι αμαρτίες της ανθρωπότητας Τον έστειλαν στον σταυρό.

β)Σύμφωνα με την ιστορία το ιουδαϊκό ιερατείο που τα είχε κάνει πλακάκια με τους Ρωμαίους ήθελε την εξόντωση του λόγω επαναστατικών και καλά φρονημάτων Του καθώς επίσης και ο Ρωμαίος διοικητής Πιλάτος.

Διάλεξε και πάρε!


Σαν χριστιανός που είσαι όμως να θυμάσαι τα λόγια του Σαούλ (Παύλου)
ότι μπολιαστήκατε στον λαό του θεού και μετέχετε της ευλογίας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι απορυπτεις;;;

αν εχεις καινη διαθηκη ανοιξε στον λουκα
κεφαλαιο 12
στιχοι 51-53

εκει θα το δεις γραμμενο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
34“Mη νομίσετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη αλλά διχασμό. 35Γιατί ήρθα να διχάσω το γιο ενάντια στον πατέρα του και την κόρη ενάντια στη μητέρα της και τη νύφη ενάντια στην πεθερά της. 36Kαι εχθροί του ανθρώπου θα είναι τα μέλη της οικογένειάς του”.

Το συγκεκριμένο φίλε μου gigenis o Ραβί Γιεσούα το είχε πει γιατί ήταν "επαναστατικό" (πνευματικώς) το κήρυγμα Του και γνώριζε ότι όποιος τον ακολουθήσει θα χωριστεί αναγκαστικά από τους γύρω του (ιδεολογικά και πνευματικά)
Το έχω ζήσει προσωπικά όταν υπήρξα μαθητής του (και παρανοητής του)



Edited by - Marte on 28/12/2006 01:28:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τι το επαναστατικο διδαξε ο χριστος;;;
τι το τοσο διαφορετικο απο το οτι ελεγαν οι τοσες θρησκειες μεχρι τοτε;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και τι το επαναστατικο διδαξε ο χριστος;;;
τι το τοσο διαφορετικο απο το οτι ελεγαν οι τοσες θρησκειες μεχρι τοτε;;;

Για την Ιουδαία της εποχής του ήταν! Για την κατάντια της Ιουδαϊκής θρησκείας τότε ήταν!
Δεν ήρθε στην Αθήνα, δεν πήγε στη Ρώμη. Εβραίος ραβίνος ήταν, και ένας αληθινά φωτισμένος Άνθρωπος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 02:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε gigeni αυτα που λες με μια πρωτη αναγνωση τα αποριπτω διοτι δεν πιστευω οτι ο χριστος μπορει να ειπε τετοια πραγματα διοτι ο χριστος μιλουσε για αγαπη


Ακομα μια αποδειξη του οτι ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ πως ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ στο χριστο δεν εχουν ΙΔΕΑ για το τι γραφει η βιβλος.

Αν ειχαν, θα ειχαν απορριψει αυτην την επαισχυντη θρησκεια. Οπως και οι αρχαιοι σοφοι ειχαν απορριψει τις γελοιοτητες του δωδεκαθεου.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 03:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κυριοι εαν θελετε τελειες θεολογικες απαντησεις στις αποριες σας βαλτε τις ερωτησεις σας στη σελιδα του αγιου ορους να σας απαντησουν οι αγιοριτες μοναχοι και οχι εγω ο ασχετος

για εσας μπορει να μοιαζω χαζος βλακας και οτι αλλο μπορει να σκεφτεσται
εγω δεχομαι τον θεο δεν αμφισβητω τιποτα και εαν εχω λαθος απλα επεξα και εχασα δεν με ενδιαφερει να ψαξω τα του χριστου και του θεου

αγιος δεν ειμαι ουτε αγιος γεννηθηκα..εκανα πολλα αντιχριστιανικα στη ζωη μου και τωρα μετανιωσα και θελω να ερθω στο δρομο του θεου
σιγουρα εχω παρα πολυ δρομο διοτι τα παθη τα μιση και ο κακος εαυτος δεν φευγουν ευκολα
προσπαθω και θα προσπαθω

αυτα για εμενα το θεμα εξαντληθηκε

υ.γ οσο για τον διχασμο στο ιβ' 51-53 κατα λουκα
ο χριστος ειπε οτι θα επελθει διχασμος για αυτον αλλα υπευθηνη θα ειναι η κακια των ανθρωπων
δεν διδαξε τον διχασμο αλλα προφητευσε τι θα συμβει

τελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy