ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Σ.ΝΑΓΟΣ: Ο νεοπυθαγόριος τέκτονας και ο Λόγος του
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ingmar33o
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 17:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar33o  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

*επέστρεψα πάλι-μετά από καιρό-και ανανεωμένος(ελπίζω...)

Το κάτωθι είναι μικρό απόσπασμα από το βιβλίο του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ"(Ιδεοθέατρον-2003):

"ο Νόμος της Αγάπης είναι η συνέδουσα το άπειρο δύναμη,η συγκρατούσα αυτό σε αρμονία και η προσδιορίζουσα την σφαίρα ενέργειας κάθε μορφής του Απείρου.
Η αγάπη είναι το πηδάλιο του ηρωϊσμού,είναι ο νόμος ο διακανονίζων τον Νόμο της θελήσεως.Ουδείς καθίσταται ήρωας άνευ αγάπης ,ουδείς καθίσταται θεός αν δεν υπήρξε ήρως.Η Αγάπη γεννά τον ηρωϊσμό,ο ηρωϊσμός συντρίβει όλα τα πάθη.
Τους αιώνιους αυτούς Νόμους που λειτουργούν στα βάθη των ψυχών των θεοτήτων του Ουρανού ουδείς ο οποίος επιθυμεί να γίνει θεός δύναται να παραγνωρίσει.Ο παραγνωρίζων αυτούς είναι θνητός.

Δεν υπάρχουν πια πολλοί άνθρωποι που γράφουν με τέτοια τόλμη κ ποίηση...

Σχόλια δικά σας!

Ingmar33o
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 17:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar33o  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λησμόνησα να παραθέσω ενδεικτική βιβλιογραφία του ίδιου:

-"Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ"
-"ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑΙ ΙΔΕΑΙ"
-"ΠΕΡΙ ΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΚΡΕΟΦΑΓΙΑΣ"
-"Η ΑΛΗΘΕΙΑ"

Χωρίς παρεξήγηση -κι άσχετα από την όποια εντύπωση μπορεί να προκαλεί στο καθένα κάποιες απόψεις/ιδέες του- ΑΞΙΖΕΙ να διαβαστεί το έργο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar33o
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 19:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar33o  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ ΟΚ Δύσκολα σας έβαλα...
Ίσως ακατάλληλο το θέμα:"τι διάολο να πει κανείς πάνω σ αυτό-βαρετό είναι χώρια" θα πείτε...

δύσκολα σας έβαλα...:-/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 05:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε δε μας έβαλες δύσκολα!Συνέχισε!
Λες πως :"Δεν υπάρχουν πια πολλοί άνθρωποι που γράφουν με τέτοια τόλμη κ ποίηση..."
Γιατί αυτό το "πια" ;;; Γενικά, δεν υπήρξαν και πολλοί σαν κι αυτόν!

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 07:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΚ ΟΚ Δύσκολα σας έβαλα...
Ίσως ακατάλληλο το θέμα:"τι διάολο να πει κανείς πάνω σ αυτό-βαρετό είναι χώρια" θα πείτε...

δύσκολα σας έβαλα...:-/


Συνέχισε φίλε μας....φως μας φέρνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 07:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από καιρό ήθελα να ανοίξω θέμα για το Σπύρο Νάγο …δε το έκανα από σεβασμό … δεν έχω τις ικανότητες που χρειάζονται για να παρουσιάσω αυτό το μεγάλο Έλληνα Διδάσκαλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 10:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από καιρό ήθελα να ανοίξω θέμα για το Σπύρο Νάγο …δε το έκανα από σεβασμό … δεν έχω τις ικανότητες που χρειάζονται για να παρουσιάσω αυτό το μεγάλο Έλληνα Διδάσκαλο.



Η ανθρωπολατρεία (που διακρίνω) για κάποιον που, έστω, είπε κάτι ενδιαφέρον δε λέει τίποτα. Πόσο χρήσιμα είναι αυτά που λέει; Τα εφάρμοσες; Αν ναι, είδες ωφέλεια; Πως και τι εφάρμοσες για να δεις ωφέλεια; Αυτά μετράνε. Το ποιος τα είπε και το πόσο σπουδαίος ήταν έχει μικρότερη σημασία.

Το απόσπασμα πιο κάτω είναι βασικά λόγια.

quote:
ο Νόμος της Αγάπης είναι η συνέδουσα το άπειρο δύναμη,η συγκρατούσα αυτό σε αρμονία και η προσδιορίζουσα την σφαίρα ενέργειας κάθε μορφής του Απείρου.
Η αγάπη είναι το πηδάλιο του ηρωϊσμού,είναι ο νόμος ο διακανονίζων τον Νόμο της θελήσεως.Ουδείς καθίσταται ήρωας άνευ αγάπης ,ουδείς καθίσταται θεός αν δεν υπήρξε ήρως.Η Αγάπη γεννά τον ηρωϊσμό,ο ηρωϊσμός συντρίβει όλα τα πάθη.
Τους αιώνιους αυτούς Νόμους που λειτουργούν στα βάθη των ψυχών των θεοτήτων του Ουρανού ουδείς ο οποίος επιθυμεί να γίνει θεός δύναται να παραγνωρίσει.Ο παραγνωρίζων αυτούς είναι θνητός.
Λείπει το δια ταύτα. Ας πούμε ότι έτσι είναι. Και λοιπόν; Τι κάνουμε; Μπορείς να λες ωραία λόγια για την αγάπη χωρίς να κάνεις τίποτα που να τη δείχνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 11:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος έχει την Ευλογία να γνωρίσει την ΑΓΑΠΗ για την οποία μιλάει ο Σπύρος Νάγος… τότε ό,τι κάνει είναι ΑΓΑΠΗ.

ΑΓΑΠΗ είναι μια ασύλληπτη για τον ανθρώπινο νου δόνηση , την οποία ένιωσε το Ανεκδήλωτο και εκδήλωσε τον Εαυτό του… το Σύμπαν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 12:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συμπληρώνω….
…αυτό δεν είναι κάτι απλά ενδιαφέρον… είναι … ΤΟ ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 12:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν κάποιος έχει την Ευλογία να γνωρίσει την ΑΓΑΠΗ για την οποία μιλάει ο Σπύρος Νάγος… τότε ό,τι κάνει είναι ΑΓΑΠΗ.

ΑΓΑΠΗ είναι μια ασύλληπτη για τον ανθρώπινο νου δόνηση , την οποία ένιωσε το Ανεκδήλωτο και εκδήλωσε τον Εαυτό του… το Σύμπαν.




Υπάρχει αγάπη ως ψυχική διάθεση (χωρίς αναγκαστικά περιεχόμενο) κι αγάπη που κάνει. Τα λόγια μπορεί να είναι όμορφα, αλλά η αγάπη που δρα ίσως δεν έχει χρόνο για λόγια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 13:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

*επέστρεψα πάλι-μετά από καιρό-και ανανεωμένος(ελπίζω...)

Το κάτωθι είναι μικρό απόσπασμα από το βιβλίο του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ"(Ιδεοθέατρον-2003):

"ο Νόμος της Αγάπης είναι η συνέδουσα το άπειρο δύναμη,η συγκρατούσα αυτό σε αρμονία και η προσδιορίζουσα την σφαίρα ενέργειας κάθε μορφής του Απείρου.
Η αγάπη είναι το πηδάλιο του ηρωϊσμού,είναι ο νόμος ο διακανονίζων τον Νόμο της θελήσεως.Ουδείς καθίσταται ήρωας άνευ αγάπης ,ουδείς καθίσταται θεός αν δεν υπήρξε ήρως.Η Αγάπη γεννά τον ηρωϊσμό,ο ηρωϊσμός συντρίβει όλα τα πάθη.
Τους αιώνιους αυτούς Νόμους που λειτουργούν στα βάθη των ψυχών των θεοτήτων του Ουρανού ουδείς ο οποίος επιθυμεί να γίνει θεός δύναται να παραγνωρίσει.Ο παραγνωρίζων αυτούς είναι θνητός.

Δεν υπάρχουν πια πολλοί άνθρωποι που γράφουν με τέτοια τόλμη κ ποίηση...

Σχόλια δικά σας!


Ας ξαναδιαβάσουμε λοιπόν με τη δέουσα προσοχή , αυτά περί Αγάπης , που μας λέει ο Σπυρος Νάγος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 14:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και συμπληρώνω….
…αυτό δεν είναι κάτι απλά ενδιαφέρον… είναι … ΤΟ ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ.




Ας πούμε ότι είναι το ζητούμενο. Με ποιο τρόπο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 16:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

*επέστρεψα πάλι-μετά από καιρό-και ανανεωμένος(ελπίζω...)

Το κάτωθι είναι μικρό απόσπασμα από το βιβλίο του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ"(Ιδεοθέατρον-2003):

"ο Νόμος της Αγάπης είναι η συνέδουσα το άπειρο δύναμη,η συγκρατούσα αυτό σε αρμονία και η προσδιορίζουσα την σφαίρα ενέργειας κάθε μορφής του Απείρου.
Η αγάπη είναι το πηδάλιο του ηρωϊσμού,είναι ο νόμος ο διακανονίζων τον Νόμο της θελήσεως.Ουδείς καθίσταται ήρωας άνευ αγάπης ,ουδείς καθίσταται θεός αν δεν υπήρξε ήρως.Η Αγάπη γεννά τον ηρωϊσμό,ο ηρωϊσμός συντρίβει όλα τα πάθη.
Τους αιώνιους αυτούς Νόμους που λειτουργούν στα βάθη των ψυχών των θεοτήτων του Ουρανού ουδείς ο οποίος επιθυμεί να γίνει θεός δύναται να παραγνωρίσει.Ο παραγνωρίζων αυτούς είναι θνητός.

Δεν υπάρχουν πια πολλοί άνθρωποι που γράφουν με τέτοια τόλμη κ ποίηση...

Σχόλια δικά σας!


Ας ξαναδιαβάσουμε λοιπόν με τη δέουσα προσοχή , αυτά περί Αγάπης , που μας λέει ο Σπυρος Νάγος.



ίσως θα έπρεπε - για να κάνουμε κουβέντα εντός θέματος να μας πεις ποιος ήταν ο Σπυρος Νάγος (και άν ήταν!) και να δούμε και το λόγο του - όχι τόσο αποσπματικά όσο τον δίνεις.
Το όνομα το είχα ακούσει χωρίς όμως να θυμάμαι κάτι άλλο.
Έκανα ένα google και υπάρχουν άνθρωποι που αμφιβάλλον ότι υπήρξε! Κυκοφορούν και σύντομα βιογραφικά (που είναι κάπως 'αγιογραφικά') που λένε πολλά για τη δημόσια δραστηριότητά του (πριν 100+ χρόνια) αλλά τίποτα για την οικογενειακή ζωή του - που συνήθως αποκαλύπτει για τον άνρθωπο όσα και τα λόγια του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 16:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό!!! Όμως μου μοιάζει κομματάκι δύσκολο να είναι μαζί μας ο φίλος Ingmar μετά από τόσα χρόνια απουσίας.
RINTRAH , ξαναέφερες το θέμα στην επιφάνεια…. ίσως έχεις κάτι να πεις.(???)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 17:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και συμπληρώνω….
…αυτό δεν είναι κάτι απλά ενδιαφέρον… είναι … ΤΟ ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ.




Ας πούμε ότι είναι το ζητούμενο. Με ποιο τρόπο;




Με τη φωτιά της καρδιάς του , ο ειλικρινής αναζητητής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 10:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν επιθυμώ να συμμετέχω στον ευρύτερο σχολιασμό του θέματος.

Όμως για λόγους προστασίας της αλήθειας,της ερευνητικής "νοημοσύνης" αλλά και προς αρωγή του αγαπητού μου Notirk,είμαι υποχρεωμένος να σχολιάσω το παρακάτω quote του panpam..

quote:
Έκανα ένα google και υπάρχουν άνθρωποι που αμφιβάλλον ότι υπήρξε!

Ο Σπυρίδων Νάγος -ανεξαρτήτως από το ποιόν του-είναι πραγματικό πρόσωπο.
Η αναφορά του στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως την 4η Ιανουαρίου 1928,καθιστά την ύπαρξή του αδιαπραγμάτευτη.
Όσοι ισχυρίζονται το αντίθετο,είτε δεν το έχουν ερευνήσει αρκετά,ώστε να δικαιούνται γνώμης,είτε ψεύδονται.

Για τυπικούς λόγους πάρτε και url με το εν λόγω ΦΕΚ,για να μη το κουράζουμε άλλο:

http://norfid.files.wordpress.com/2011/01/p-d-ths-02-12-1927-peri-idrusews-tektonikou-idrumatos.pdf

καλή τύχη με τη συνέχεια του θέματος

ΥΓ: Notirk,προσεκτικά φίλε μου,προσεκτικά ,δεν είναι όλα όπως δείχνουν.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 12:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Και συμπληρώνω….
…αυτό δεν είναι κάτι απλά ενδιαφέρον… είναι … ΤΟ ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ.




Ας πούμε ότι είναι το ζητούμενο. Με ποιο τρόπο;




Με τη φωτιά της καρδιάς του , ο ειλικρινής αναζητητής.



Οκ οπότε περνάμε στη φάση: πως βάζουμε και πως κρατάμε τη φωτιά στην καρδιά.

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ σ'ευχαριστώ για την παραπομπή. Να σημειώσω όμως ότι το ότι υπήρξε άνθρωπος με αυτό το όνομα - και ότι κυκλοφορεί και μια φωτογραφία - δε σημαίνει ότι ο άνθρωπος που είχε το όνομα έγραψε τα κείμενα που "υπέγραψε" ή ότι είναι ο άνθρωπος της φωτογραφίας. Επί του παρόντος το πρόβλημα (που είδα να θέτουν σε διάφορες συζητήσεις) φαίνεται να είναι υπαρκτό με την έννοια ότι δεν μπορούνε να παρουσιαστούνε ατράνταχτα στοιχεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 12:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ισχυρίζομαι ότι όλα όσα του αποδίδονται, είναι αληθινά.
Αν και είναι αρκετά από αυτά.
Επίσης υπάρχουν και ενέργειες που δεν του αποδίδονται δημοσίως.
Δεν σημαίνει ότι δεν έγιναν.
Δεν θα σχολιάσω άλλο.

Στο quote απάντησα,που αμφισβητούσε την ύπαρξή του.

Το ΦΕΚ δείχνει ότι υπήρξε, ότι ήταν υψηλόβαθμος τέκτων και συνιδρυτής στοάς.

Την συνέχεια επί του παρόντος θέματος, την αφήνω σε σας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 11:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λησμόνησα να παραθέσω ενδεικτική βιβλιογραφία του ίδιου:

-"Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ"
-"ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑΙ ΙΔΕΑΙ"
-"ΠΕΡΙ ΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΚΡΕΟΦΑΓΙΑΣ"
-"Η ΑΛΗΘΕΙΑ"

Χωρίς παρεξήγηση -κι άσχετα από την όποια εντύπωση μπορεί να προκαλεί στο καθένα κάποιες απόψεις/ιδέες του- ΑΞΙΖΕΙ να διαβαστεί το έργο του...


To -"ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑΙ ΙΔΕΑΙ" το διάβασα πριν καμιά 30αριά χρόνια. Δεν μου άφησε κάτι συγκεκριμένο αλλά τότε μου φαινόταν σημαντικό. Πρέπει να το ξαναδώ... ούτε είχα συγκρατήσει συγγραφέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 09:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν επιθυμώ να συμμετέχω στον ευρύτερο σχολιασμό του θέματος.

Όμως για λόγους προστασίας της αλήθειας,της ερευνητικής "νοημοσύνης" αλλά και προς αρωγή του αγαπητού μου Notirk,είμαι υποχρεωμένος να σχολιάσω το παρακάτω quote του panpam..

quote:
Έκανα ένα google και υπάρχουν άνθρωποι που αμφιβάλλον ότι υπήρξε!

Ο Σπυρίδων Νάγος -ανεξαρτήτως από το ποιόν του-είναι πραγματικό πρόσωπο.
Η αναφορά του στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως την 4η Ιανουαρίου 1928,καθιστά την ύπαρξή του αδιαπραγμάτευτη.
Όσοι ισχυρίζονται το αντίθετο,είτε δεν το έχουν ερευνήσει αρκετά,ώστε να δικαιούνται γνώμης,είτε ψεύδονται.

Για τυπικούς λόγους πάρτε και url με το εν λόγω ΦΕΚ,για να μη το κουράζουμε άλλο:

http://norfid.files.wordpress.com/2011/01/p-d-ths-02-12-1927-peri-idrusews-tektonikou-idrumatos.pdf

καλή τύχη με τη συνέχεια του θέματος

ΥΓ: Notirk,προσεκτικά φίλε μου,προσεκτικά ,δεν είναι όλα όπως δείχνουν.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.



Aγαπητέ Αμεινία , η εκτίμηση σου στο πρόσωπο μου , αυτό που παρουσιάζω σαν Notirk , είναι πραγματικά τιμή για μένα.

.Όμως , είσαι σίγουρος ότι αν με γνώριζες εκ του σύνεγγυς θα με εκτιμούσες το ίδιο;
Προφανώς , τα γραφόμενα μου εκτίμησες και τη γενικότερη παρουσία μου στο χώρο.

Ο Σπύρος Νάγος , για μένα , είναι ένας συγγραφέας , του οποίου κάποια βιβλία έχω διαβάσει και διαπίστωσα με χαρά ότι οι ιδέες του συνάδουν με της δικές μου .
Επίσης , κάποιες από της υπερβατικές εμπειρίες του όπως της αναφέρει στο βιβλίο του ‘’ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΎΜΠΑΝΤΟΣ ‘’ , είχα τη τύχη-παρόμοιες- να έχω και εγώ.

Παρεμπιπτόντως συμπληρώνω , ότι αυτές οι υπερβατικές εμπειρίες μου , ήταν το έναυσμα για να αρχίσω την αναζήτηση και να κάνω τη μεγάλη αλλαγή πορείας στη ζωή μου , που μέχρι τότε ήταν ότι κάτσει. Χωρίς αυτές της εμπειρίες τώρα δε θα ήμουν εδώ σ’αυτό το χώρο.

Νομίζω λοιπόν , ότι το να μη κάνουμε διάκριση των ιδεών από της πράξεις κάποιου , είναι σαν μαζί με τα μπανιόνερα να πετάμε και το μωρό.

Και κλείνω με αυτό: Κάποτε ένας μαθητής , έκανε την παρατήρηση στον πνευματικό του διδάσκαλο ότι δεν εφαρμόζει αυτά που διδάσκει στους μαθητές του.
O διδάσκαλος απάντησε:

''Και το ακόνι δεν κόβει , κάνει όμως τα μαχαίρια να κόβουν‘’.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 13:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... κάποιες από της υπερβατικές εμπειρίες του όπως της αναφέρει στο βιβλίο του ‘’ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΎΜΠΑΝΤΟΣ ‘’ , είχα τη τύχη-παρόμοιες- να έχω και εγώ.

Παρεμπιπτόντως συμπληρώνω , ότι αυτές οι υπερβατικές εμπειρίες μου , ήταν το έναυσμα για να αρχίσω την αναζήτηση και να κάνω τη μεγάλη αλλαγή πορείας στη ζωή μου , που μέχρι τότε ήταν ότι κάτσει. Χωρίς αυτές της εμπειρίες τώρα δε θα ήμουν εδώ σ’αυτό το χώρο.....


Αυτό είναι αρκετά καλός "οδηγός" για να αξιολγήσουμε μια διδασκαλία. Αν δηλαδή μιλάνε για κάτι που αναγνωρίζουμε επειδή το ζήσαμε πριν το διαβάσουμε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 18:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι λοιπόν αξιολογώντας την αρχαία Ελληνική θρησκεία , θεωρώ ότι σύμφωνα με αυτή , οι 12 Θεοί , είναι εκφάνσεις /εκπορεύσεις της θείας ουσίας , της οποίες μπορεί να αντιληφθεί ο άνθρωπος και να τους αποδώσει τιμές , ανάλογες με το επίπεδο του πολιτισμού του.
Γιατί η ίδια η θεία ουσία είναι ακατάληπτη για τον άνθρωπο του κόσμου των αισθήσεων.
Αυτός ο Ελληνικός πολιτισμός , μας άφησε κληρονομιά τα υπέροχα έργα , ναούς και αγάλματα που ακόμα και τώρα αγάλλεται η ψυχή μας όταν τα αντικρίζουμε. Και δυστυχώς έχουμε λησμονήσει γιατί.
Οι αρχαίοι Έλληνες δε λάτρευαν τα αγάλματα , αλλά μέσω αυτών απέδιδαν τιμές και δήλωναν το σεβασμό τους στης θείες ενέργειες που αυτά απεικόνιζαν.
Με το άγαλμα της Αθηνάς τιμούσαν το Θείο νου , με το άγαλμα του Απόλλωνα το θείο κάλλος και τη συμπαντική αρμονία , με το άγαλμα της Αφροδίτης την μαγνητική/ερωτική έλξη όλων των όντων της δημιουργίας , με το άγαλμα του Ερμή τη Θεία διάνοια….. κ.ο.κ.
Συμπάθαμε φίλε μου…. αυτά τα έγραψα , γιατί αντικρίζοντας της χριστιανικές εικόνες που ποστάρεις , μου φούντωσε η μόνιμη πικρία και θλίψη που νιώθω , για το χαμένο(;) Ελληνικό μεγαλείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 12:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι λοιπόν αξιολογώντας την αρχαία Ελληνική θρησκεία , θεωρώ ότι σύμφωνα με αυτή , οι 12 Θεοί , είναι εκφάνσεις /εκπορεύσεις της θείας ουσίας , της οποίες μπορεί να αντιληφθεί ο άνθρωπος και να τους αποδώσει τιμές , ανάλογες με το επίπεδο του πολιτισμού του.
Γιατί η ίδια η θεία ουσία είναι ακατάληπτη για τον άνθρωπο του κόσμου των αισθήσεων.
Αυτός ο Ελληνικός πολιτισμός , μας άφησε κληρονομιά τα υπέροχα έργα , ναούς και αγάλματα που ακόμα και τώρα αγάλλεται η ψυχή μας όταν τα αντικρίζουμε. Και δυστυχώς έχουμε λησμονήσει γιατί.
Οι αρχαίοι Έλληνες δε λάτρευαν τα αγάλματα , αλλά μέσω αυτών απέδιδαν τιμές και δήλωναν το σεβασμό τους στης θείες ενέργειες που αυτά απεικόνιζαν.
Με το άγαλμα της Αθηνάς τιμούσαν το Θείο νου , με το άγαλμα του Απόλλωνα το θείο κάλλος και τη συμπαντική αρμονία , με το άγαλμα της Αφροδίτης την μαγνητική/ερωτική έλξη όλων των όντων της δημιουργίας , με το άγαλμα του Ερμή τη Θεία διάνοια….. κ.ο.κ.
Συμπάθαμε φίλε μου…. αυτά τα έγραψα , γιατί αντικρίζοντας της χριστιανικές εικόνες που ποστάρεις , μου φούντωσε η μόνιμη πικρία και θλίψη που νιώθω , για το χαμένο(;) Ελληνικό μεγαλείο.
Λόγω ημερών - που ήταν - δε βρίσκω ότι βλάπτει η χριστιανική ελληνική εικονογραφία το Ελληνικό μεγαλείο.

Άλλά επί του θέματος. Θα σου πω καθαρά πως το αντιλαμβάνομαι. Ναι "οι 12 Θεοί , είναι εκφάνσεις /εκπορεύσεις της θείας ουσίας" ή τουλάχιστον έπαιξαν κάποιο ρόλο προς αυτό. Από εκεί και πέρα δε νομίζω πως αξίζει να αποδίδει κανείς τιμές σε κάτι που είναι αποτέλεσμα κι όχι αιτία. Ειδικά αν αυτό το κάτι παίζει ρόλο υποκατάστατου. Αν υπάρχει δρόμος προς την "θεία ουσία" γιατί να κολλάμε στις "εκφάνσεις" (γιατί κι αν "η θεία ουσία είναι ακατάληπτη για τον άνθρωπο του κόσμου των αισθήσεων" αυτό δεν εμποδίζει την κοινωνία με αυτή.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 22/04/2014 12:51:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 14:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Έτσι λοιπόν αξιολογώντας την αρχαία Ελληνική θρησκεία , θεωρώ ότι σύμφωνα με αυτή , οι 12 Θεοί , είναι εκφάνσεις /εκπορεύσεις της θείας ουσίας , της οποίες μπορεί να αντιληφθεί ο άνθρωπος και να τους αποδώσει τιμές , ανάλογες με το επίπεδο του πολιτισμού του.
Γιατί η ίδια η θεία ουσία είναι ακατάληπτη για τον άνθρωπο του κόσμου των αισθήσεων.
Αυτός ο Ελληνικός πολιτισμός , μας άφησε κληρονομιά τα υπέροχα έργα , ναούς και αγάλματα που ακόμα και τώρα αγάλλεται η ψυχή μας όταν τα αντικρίζουμε. Και δυστυχώς έχουμε λησμονήσει γιατί.
Οι αρχαίοι Έλληνες δε λάτρευαν τα αγάλματα , αλλά μέσω αυτών απέδιδαν τιμές και δήλωναν το σεβασμό τους στης θείες ενέργειες που αυτά απεικόνιζαν.
Με το άγαλμα της Αθηνάς τιμούσαν το Θείο νου , με το άγαλμα του Απόλλωνα το θείο κάλλος και τη συμπαντική αρμονία , με το άγαλμα της Αφροδίτης την μαγνητική/ερωτική έλξη όλων των όντων της δημιουργίας , με το άγαλμα του Ερμή τη Θεία διάνοια….. κ.ο.κ.
Συμπάθαμε φίλε μου…. αυτά τα έγραψα , γιατί αντικρίζοντας της χριστιανικές εικόνες που ποστάρεις , μου φούντωσε η μόνιμη πικρία και θλίψη που νιώθω , για το χαμένο(;) Ελληνικό μεγαλείο.
Λόγω ημερών - που ήταν - δε βρίσκω ότι βλάπτει η χριστιανική ελληνική εικονογραφία το Ελληνικό μεγαλείο.

Άλλά επί του θέματος. Θα σου πω καθαρά πως το αντιλαμβάνομαι. Ναι "οι 12 Θεοί , είναι εκφάνσεις /εκπορεύσεις της θείας ουσίας" ή τουλάχιστον έπαιξαν κάποιο ρόλο προς αυτό. Από εκεί και πέρα δε νομίζω πως αξίζει να αποδίδει κανείς τιμές σε κάτι που είναι αποτέλεσμα κι όχι αιτία. Ειδικά αν αυτό το κάτι παίζει ρόλο υποκατάστατου. Αν υπάρχει δρόμος προς την "θεία ουσία" γιατί να κολλάμε στις "εκφάνσεις" (γιατί κι αν "η θεία ουσία είναι ακατάληπτη για τον άνθρωπο του κόσμου των αισθήσεων" αυτό δεν εμποδίζει την κοινωνία με αυτή.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 22/04/2014 12:51:10


‘’Όποιος γνωρίσει εμένα θα γνωρίσει και τον πατέρα μου’’. Κάπως έτσι το είπε ο Χριστός.
Αν πρώτα δε μάθουμε να σεβόμαστε και δε κατανοήσουμε το μεγαλείο των θείων εκπορεύσεων και κυρίως δεν εναρμονιστούμε με αυτές , πως θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε τη θεία ουσία από την οποία αυτές εκπορεύονται;

Γι'αυτό ήμαστε εδώ , για να συντονίσουμε της ενέργειες μας με αυτές. Αμαρτία είναι κάθε πράξη που μας εμποδίζει να συντονιστούμε με της συμπαντικές , θείες ενέργειες.
Δε μας τιμωρεί κανένας θεός για αυτές της πράξεις/αμαρτιίες. Αυτοτιμωρούμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 23:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την παρουσίαση της έκδοσης του βιβλίου του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ":

Και ο Διόνυσος και ο Χριστός υπήρξαν για τα Μυστήρια της Ελευσίνος και τα Χριστιανικά ο αυτός συμβολικός τύπος. Η διαφορά έγκειται σε τούτο. Ο μεν Διόνυσος έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών, διότι η Θεά Δήμητρα έπαυσε να είναι αντικείμενον λατρείας των ανθρώπων, ενώ ο συμβολικός τύπος, τον οποίον παρίστανε ο Χριστός ως ουράνιος μυσταγωγός, διεφθάρη, εκφαυλίσθη, κατερρυπώθη και τον αντικατέστησε θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα......

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 23:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από την παρουσίαση της έκδοσης του βιβλίου του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ":

Και ο Διόνυσος και ο Χριστός υπήρξαν για τα Μυστήρια της Ελευσίνος και τα Χριστιανικά ο αυτός συμβολικός τύπος. Η διαφορά έγκειται σε τούτο. Ο μεν Διόνυσος έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών, διότι η Θεά Δήμητρα έπαυσε να είναι αντικείμενον λατρείας των ανθρώπων, ενώ ο συμβολικός τύπος, τον οποίον παρίστανε ο Χριστός ως ουράνιος μυσταγωγός, διεφθάρη, εκφαυλίσθη, κατερρυπώθη και τον αντικατέστησε θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα......

*


Έγκλημα που το πλήρωσε , το πληρώνει και ποιος ξέρει πόσο ακόμα θα το πληρώνει η έρημη η ανθρωπότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 00:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελληνική μύησις

[(Σπυρίδωνος Νάγου)]

Η Ελληνική μύησις κατά την έκφρασιν και το κάλλος υπερέβη πάσαν άλλην μύησιν.

Εάν ανεγεννάτο η Ελληνική μύησις θα εφώτιζε ως πνευματικός Ήλιος και το πνεύμα της ανθρωπότητος θα είχε παύσει να αναπαύεται εις το σκότος.

Αφού όμως το πνεύμα με έφερε επί της Ελληνικής μυήσεως, συγχωρήσατε να είπω ακόμη δύο λέξεις.

Εάν αναγεννάτο η Ελληνική μύησις, η ομίχλη, η οποία κρατεί επί των διανοιών των ιθυνόντων τους σημερινούς κόσμους θα είχε διαλυθεί και πανταχού θα επεκράτει πνεύμα ειρήνης.

Η Ελληνική μύησις, η οποία ανέπτυξε τόσους σοφούς, αυτή η οποία ενέπνευσε την ανέγερσιν του Ναού της Ουρανίας Παρθένου Αθηνάς θα είχε, εάν επιζούσε, ανεγείρει άπειρα παρόμοια μνημεία κάλλους και δόξης και σύμπασα η ανθρωπίνη ψυχή θα προσήρχετο σεμνή να προσφέρει την λατρείαν της.

Τα πάθη της Δύσεως θα προσέκρουαν προ των βελών του Ουρανίου Απόλλωνος και όλον εκείνον το αίσχος του Χριστιανισμού, το οποίον εξηπλώθη επί του κόσμου και τον διέφθειρε θα διελύετο και δεν θα μετεφέρετο και εδώ εις την Ελλάδα και πανταχού η μύησις του εγκλήματος.

Τα αίσχη της νεωτέρας Ρώμης, η οποία περικλείει εις θρησκευτικά της μουσεία ιερά αγάλματα των Θεών θα εξέλιπαν και θα ίσταντο αυτά εις τας θέσεις των επιβάλλοντα σεβασμόν προς πάσαν ψυχήν και αγάπην προς την Φύσιν και το πνεύμα της.

Αίσχος υβρισταί του κάλλους και της λατρείας της Φύσεως.

Αι ιεραί προμετωπίδες του Παρθενώνος θα ήτο το προσκύνημα πάσης ψυχής και το έμβλημα πάσης σωματικής δόξης.

Λησταί και βέβηλοι Ελγίνοι δεν θα υπήρχον.

Αίσχος εις σέ Αλβιών (Αγγλία), διότι έχεις τοιαύτη ιστορία! Ίσως αυτή θα είναι η μέλλουσα καταδίκη σου!

Και θα είναι, διότι

η Ελληνική μύησις θα ανατείλει!
Δεν γνωρίζω πότε
αλλά θα ανατείλει
και τότε η Ελλάς
θα καταστεί
το προσκύνημα
πάσης Ψυχής!

[(Σπυρίδων Νάγος)]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 10:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από την παρουσίαση της έκδοσης του βιβλίου του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ":

Και ο Διόνυσος και ο Χριστός υπήρξαν για τα Μυστήρια της Ελευσίνος και τα Χριστιανικά ο αυτός συμβολικός τύπος. Η διαφορά έγκειται σε τούτο. Ο μεν Διόνυσος έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών, διότι η Θεά Δήμητρα έπαυσε να είναι αντικείμενον λατρείας των ανθρώπων, ενώ ο συμβολικός τύπος, τον οποίον παρίστανε ο Χριστός ως ουράνιος μυσταγωγός, διεφθάρη, εκφαυλίσθη, κατερρυπώθη και τον αντικατέστησε θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα......

...


Αυτό είναι μάλλον γενίκευση. Κάθε άνθρωπος ως υπεύθυνο ον μπορεί να μυσταγωγεί κατά Χριστόν χωρίς να ακολουθεί τυχόν "θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα" -

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 13:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Από την παρουσίαση της έκδοσης του βιβλίου του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ":

Και ο Διόνυσος και ο Χριστός υπήρξαν για τα Μυστήρια της Ελευσίνος και τα Χριστιανικά ο αυτός συμβολικός τύπος. Η διαφορά έγκειται σε τούτο. Ο μεν Διόνυσος έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών, διότι η Θεά Δήμητρα έπαυσε να είναι αντικείμενον λατρείας των ανθρώπων, ενώ ο συμβολικός τύπος, τον οποίον παρίστανε ο Χριστός ως ουράνιος μυσταγωγός, διεφθάρη, εκφαυλίσθη, κατερρυπώθη και τον αντικατέστησε θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα......

...


Αυτό είναι μάλλον γενίκευση. Κάθε άνθρωπος ως υπεύθυνο ον μπορεί να μυσταγωγεί κατά Χριστόν χωρίς να ακολουθεί τυχόν "θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα" -

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Για να καταλάβω τι εννοείς… και σε τι Χριστό πιστεύεις…

…Ο Σπυρίδων Νάγος … Για ποιον Χριστό μιλάει και ποιόν εννοείς εσύ; Πώς εννοείς τη μυσταγωγία ;Τι εννοεί όταν μιλάει για θρησκευτικό δογματικό έγκλημα; Τι συμβολίζει ο Διόνυσος και γιατί έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών από τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαυσαν να λατρεύουν τη Δήμητρα; Τι συμβολίζει η Θεά Δήμητρα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Για να καταλάβω τι εννοείς… και σε τι Χριστό πιστεύεις…

…Ο Σπυρίδων Νάγος … Για ποιον Χριστό μιλάει και ποιόν εννοείς εσύ; Πώς εννοείς τη μυσταγωγία ;Τι εννοεί όταν μιλάει για θρησκευτικό δογματικό έγκλημα; Τι συμβολίζει ο Διόνυσος και γιατί έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών από τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαυσαν να λατρεύουν τη Δήμητρα; Τι συμβολίζει η Θεά Δήμητρα;



Ένα ένα φίλε Notirk. Του τα έβαλες μαζεμένα του παιδιού, και θα μου το μπερδέψης. Αυτά για τον panpam είναι ψιλά γράμματα.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Notirk
Για να καταλάβω τι εννοείς… και σε τι Χριστό πιστεύεις…

…Ο Σπυρίδων Νάγος … Για ποιον Χριστό μιλάει και ποιόν εννοείς εσύ; Πώς εννοείς τη μυσταγωγία ;Τι εννοεί όταν μιλάει για θρησκευτικό δογματικό έγκλημα; Τι συμβολίζει ο Διόνυσος και γιατί έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών από τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαυσαν να λατρεύουν τη Δήμητρα; Τι συμβολίζει η Θεά Δήμητρα;



Ένα ένα φίλε Notirk. Του τα έβαλες μαζεμένα του παιδιού, και θα μου το μπερδέψης. Αυτά για τον panpam είναι ψιλά γράμματα.
...
quote:
Πέφτεις σε αντιφάσεις. Αν είναι ψιλά γράμματα (δηλ. ασήμαντα) πως μπορούν να με μπερδέψουν.
quote:

[quote]
Από την παρουσίαση της έκδοσης του βιβλίου του Σπυρίδωνος Νάγου "ΘΕΟΣ Ή ΑΓΡΟΝΑΥΤΗΣ":

Και ο Διόνυσος και ο Χριστός υπήρξαν για τα Μυστήρια της Ελευσίνος και τα Χριστιανικά ο αυτός συμβολικός τύπος. Η διαφορά έγκειται σε τούτο. Ο μεν Διόνυσος έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών, διότι η Θεά Δήμητρα έπαυσε να είναι αντικείμενον λατρείας των ανθρώπων, ενώ ο συμβολικός τύπος, τον οποίον παρίστανε ο Χριστός ως ουράνιος μυσταγωγός, διεφθάρη, εκφαυλίσθη, κατερρυπώθη και τον αντικατέστησε θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα......

...


Αυτό είναι μάλλον γενίκευση. Κάθε άνθρωπος ως υπεύθυνο ον μπορεί να μυσταγωγεί κατά Χριστόν χωρίς να ακολουθεί τυχόν "θρησκευτικόν δογματικόν έγκλημα" -

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
...


Για να καταλάβω τι εννοείς… και σε τι Χριστό πιστεύεις…

…Ο Σπυρίδων Νάγος … Για ποιον Χριστό μιλάει και ποιόν εννοείς εσύ; Πώς εννοείς τη μυσταγωγία ;Τι εννοεί όταν μιλάει για θρησκευτικό δογματικό έγκλημα; Τι συμβολίζει ο Διόνυσος και γιατί έπαυσε να ενεργεί επί των ανθρωπίνων ψυχών από τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαυσαν να λατρεύουν τη Δήμητρα; Τι συμβολίζει η Θεά Δήμητρα;


Πήρες αμυντική στάση. Προσπάθησε να δεις αυτό που είπα όπως ο «διδάσκαλος» Νάγος θα το έβλεπε. Θα ρωτούσε λες αυτό που ρωτάς; Όχι αν είναι ήταν όπως προβάλλεται. Θα συνεννοούμουν και θα καταλάβαινε το τι είπα και γιατί.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy