ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είναι ανώτερός Του;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάλογος Άδου και Σατανά περί του Κυρίου.

Με χαρά ήλθε ο σατανάς ο κληρονόμος του σκότους και λέγει του Άδη. Λαίμαργε και αχόρταγε άκουσον τι θα σου πώ. Εκ του γένους των Ιουδαίων κάποιος που ονομάζεται Ιησούς, ονομάζει τον εαυτόν του Υιόν του Θεού. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν από δική μας ενέργειαν εσταύρωσαν αυτόν οι Ιουδαίοι ώς ατοιμασμένον, και ενταφιάσαμε αυτόν. Εγώ είδα ότι άνθρωπος είναι, και άκουσα αυτόν να λέγει ότι περίλυπος είναι η ψυχή μου μέχρι θανάτου. Έκανε και πολλά άλλα και έτρωγε μαζί με τους ανθρώπους και όσους ανθρώπους εγώ τους έδενα και τους έκανα τυφλούς, κουλούς λεπρούς, και αυτός μόνον δια του λόγου μόνο τους ιάτρευε, και όσους ετοίμαζα για ταφή και αυτούς μόνον διά λόγου τους ανάστηνε.

Λέγει ο Άδης. Αφού διά του λόγου μόνον έκανε όλα αυτά, εσύ κοίταξες να του αντισταθείς; Ουδείς μπορεί να του αντισταθεί, και επειδή όπως λέγεις τον άκουσες να λέει ότι ήταν φοβούμενος τον θάνατον, σε ξεγελούσε και σε κορόϊδεβε, για να σε αρπάξει με το χέρι του το δυνατό. Και αλοίμονο εις τον αιώνα τον άπαντα. Λέγει ο σατάν αχόρταγε Άδη, αυτόν εφοβήθης, του κοινού εχθρού μας; Εγώ αυτόν δεν εφοβήθει, και έσπρωξα τους Ιουδαίους και εσταύρωσαν αυτόν, και επότησαν χολή και όξος. Και στον ετοίμασα και σου τον έστειλα για να τον κρατήσεις γερά κάτω στον άδην.
Απεκρίθει ο Άδης. Κληρονόμε του σκότους, υιέ της απωλείας, διάβολε είπες ότι πολλούς ετοίμασες για να ταφούν και αυτός με έναν λόγο τους ανέστησε. Πώς αυτός και με ποία δύναμη θα τον κρατούσαμε δεμένον; Εγώ προ λήγον καιρού κατάπια έναν νέον ονομαζόμενον Λάζαρον. Και μετά λίγο μόνον διά του λόγου απέσπασε από τα βάθη του Άδη και γίνεται πάλι ζωντανός. Για να τον φέρεις εδώ κάτω κινδυνεύουμε να χάσουμε κι άλλους, όσους από αιώνες κατάπια . νιώθω πόνο στην κοιλιά μου, και δεν είναι σημείον καλό αυτό. Ο προαναρπαστής Λάζαρος από μπροστά μου έφυγε όχι ως νεκρός, αλλά σαν αετός. Η γή τον εξέρασε. Και σου έλεγα μην τον φέρεις αυτόν κάτω εδώ γιατί δεν μας μένει κανείς από τους νεκρούς.
Καθώς αυτά συζητούσαν ο σατάν και ο Άδης φωνή μεγάλη ήρθε σαν βροντή και έλεγε: Άρατε πύλας οι άρχοντες ημών , και επάρθητε πύλαι αιώνιοι, και εισελέυσεται ο βασιλιάς της δόξης (Λέγεται κατά την Ανάσταση) όταν άκουσαν αυτήν την φωνή λέγει ο σατάν του Άδη Τρέξε να φύγουμε είναι πολύ δυνατός και δεν μπορεί κανείς να του αντισταθεί. Έτρεξε έξω ο σατάν και λέγει ο Άδης στα δαιμόνια. Ασφαλίσατε καλά τας πύλας και βάλλεται της χάλκινες αμπάρες και σιδεριές. Πάρετε και τα κλειδιά μου και να είσαστε όρθιοι έτοιμοι, γιατί εάν αυτός έρθει κάτω εδώ, θα μας αρπάξει.
Όταν άκουσαν αυτά οι προπάτορες άρχισαν όλοι να βρίζουν αυτόν λέγοντας –παμφάγε και αχόρταγε άνοιξε να έρθει ο βασιλιάς της δόξης.
Λέγει ο Δαυίδ ο Προφήτης δεν είδες τυφλέ ότι όταν ζούσα ακόμη στον κόσμο, προφήτεψα το Άρατε πύλας οι άρχοντες υμών; Και ο Ησαΐας λέγει, ότι αυτό το προείδα, εκ Αγίου Πνευματος, έγραψα . Αναστήσονται οι νεκροί και εγερθησονται οι εν τοις μνημείοις, και ευφραθησονται οι εν τη γη. Και που σου, θάνατε το κεντρί σου; Που σού Άδη το νίκος; Ήλθεν και πάλιν φωνή. Άρατε πύλας ...
Ακούσας ο Άδης για δεύτερη φορά την φωνήν, λέγει σαν να μην ήξερε...Τις εστίν ούτος ο βασιλιάς της δόξης; Και λέγουν οι Άγγελοι του Δεσπότου-Κύριος κραταιός και δυνατός Κύριος δυνατός εν πολέμω. Και καθώς έλεγαν αυτά οι Άγγελοι συνετρίβησαν οι αμπάρες, και οι δεμένοι νεκροί ελύθησαν, και εισήλθε ο βασιλιάς της δόξης σαν άνθρωπος και όλος ο σκοτεινός Άδης εφωτίσθει. Και αμέσως φώναξε δυνατά ο Άδης. Αλοίμονον νικηθήκαμεν αλλά ποιός είναι αυτός που έχει τέτοιαν δύναμιν και εξουσία; Και ποιός είναι χωρίς αμαρτία που ήλθε εδώ; Που τόσος μικρός φαινόταν, και τώρα τόσο δυνατός; Ο ταπεινός και υψηλός, ο δούλος και ο δεσπότης; Ο στρατιώτης και βασιλεύς, ο έχων εξουσία στούς ζώντας και νεκρούς; Έν τω Σταυρώ προσηλωθείς και εν τάφω ετέθης, και σε λίγο έγινες ελεύθερος και ενίκησες όλην την δύναμη μας; Άρα συ εί ο Ιησούς, περί ου έλεγεν ο αρχισατράπης σατάν ότι διά σταυρού και θανάτου μέλει να κληρονομήσεις όλον τον κόσμον; Τότε ο βασιλεύς της δόξης άρπαξε από τα μαλλιά τον αρχισατράπη σατάν και τον παράδωσε στους αγγέλους του, είπε. Δέστε τον με σιδερένιες αλυσίδες χέρια και πόδια, και το στόμα του. Και τον παράδωσαν στον Άδη να τον κρατήσει ασφαλώς μέχρι την Δευτέρα Παρουσία. Και ο Άδης παρέλαβε τον σατάν και του έλεγε. Βελζεβούλ, κληρονομία της φωτιάς και της κολάσεως, εχθρέ των Αγίων, για πια ανάγκη εσταύρωσες τον βασιλιά της δόξης, και τον έφερες εδώ και μας έγδυσε; Γύρισε και δες, κανείς νεκρός δεν έμεινε, και όσους εκέρδησες διά τού ξύλου της γνώσεως, δια του ξύλου του Σταυρού τους έχασες όλους, και όλη σου η χαρά, εγύρησε σε λύπην. Και τον Βασιλέα της δόξης θέλοντας να θανατώσεις τον εαυτόν σου θανάτωσες. ¨Ω αρχιδιάβολε, του θανάτου αρχή, η ρίζα της αμαρτίας, το τέλος παντός κακού, τι κακόν ευρίκες εις τον Ιησού, και γύρευες την απώλειαν αυτού. Πως ετόλμησες αυτό το κακό να κάνεις; Πως αυτόν τον άνθρωπον εθανάτωσες και όσους από αιώνες είχες φέρει εδώ κάτω όλους τους έχασες; Καθώς έλεγε αυτά ο Άδης του σατάν, άπλωσε ο βασιλεύς της δόξης την δεξιάν αυτού, και έγειρε τον προπάτορα Αδάμ και γύρισε και προς τους λοιπούς είπε ελάτε όλοι μαζί μου. Και ο Αδάμ χαρούμενος έλεγε. Ευχαριστώ τη μεγαλοσύνη σου Κύριε. Το ίδιο και οι προφήτες και οι Άγιοι έλεγαν. Ευχαριστώντας τον Χριστό και Σωτήρα του κόσμου και ευλόγησεν ο Σωτήρ τον Αδάμ στο μέτωπο με το σημείο του Σταυρού, και όλους τους πατριάρχας και Προφήτας και Μάρτυρας. Και τους ελευθέρωνε, και αυτοί όλοι έψαλλον. Ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου, Αλληλούϊα, αυτώ η δόξα των αγίων πάντων. Κρατώντας τον προπάτορα Αδάμ έφτασαν εις τον Παράδεισον εις τον Αρχάγγελον Μιχαήλ.
Στην θύρα του Παραδείσου συνάντησαν δύο πρεσβύτερους ανθρώπους, και ρώτησαν. Ποιοι είναι αυτοί; εμείς δεν τους είδαμε εκεί κάτω στον Άδη: και είπε ο ένας εξ αυτών. Εγώ είμαι ο Ενώχ που ευαρέστησα τώ Θεώ και με τοποθέτησαν εδώ, και αυτός είναι ο Ηλίας ο Θεσβίτης, και μέλλομεν να ζήσουμε μέχρι της συντελείας του αιώνος. Τότε θα σταλούμε από τον Θεόν να αντισταθούμε του αντιχρίστου, και θα θανατωθούμε και μετά τρείς ημέρας θα αναστηθούμε και θα αρπαχθούμε μέσα σε νεφέλες και θα συναντήσουμε τον Κύριον. Καθώς λεγόντουσαν αυτά ήρθε άλλος ταπεινός άνθρωπος και κρατούσε στον ώμο του Σταυρόν και ρώτησαν οι Άγιοι. Εσύ ποιός είσαι, και έχεις την όψιν του λιστού, και κρατάς στον ώμο σου Σταυρόν; Και απεκρίθει λέγων. Όπως είπατε ληστής ήμουν και κλέπτης, γιαυτό οι Ιουδαίοι με σταύρωσαν δίπλα από τον Ιησού Χριστό. Και βλέποντας τα γενόμενα επίστεψα. Και παρακάλεσα τον Κύριον να με θυμηθεί στην Βασιλεία του. Και αμέσως μου είπε από σήμερον μετά εμού θα είσαι στον Παράδεισον. Και με απέστειλε προς την Πυλη της Εδέμ και καθώς είδε η φλογίνη ρομφαία το σημείον του Σταυρού, μου άνοιξαν αμέσως.
Και εβόησαν οι Άγιοι πάντες. Μέγας ο Κύριος και θαυμαστά τα έργα σου!

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 14:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο μπομπ σηκωθηκε πλυθηκε,ντυθηκε,εφαγε το πρωινο του και ξεκινησε για την δουλεια του
ενω περναγε διπλα απο το δασος ειδε μια περιεργη λαμψη σταματησε το αυτοκηνιτο και πηγε προς τα εκει

η λαμψη εβγαινε απ ομια τρυπα στο εδαφος
ο μποπμ εσκηψε να δει τι ηταν αυτο που εβγαζε την λαμψη αλλα γλυστρησε και επεσε μεσα στην τρυπα

επεφτε επεφτε επεφτε και σκεφτοταν την αλικη στην χωρα των θαυματων
πραγματικα μετα απο καποια λεπτα η ταχυτητα της πτωσης του αρχησε να ελατωνεται
η πτωση του μετατραπηκε σε ομαλη καθοδο
αφου πατησε στο εδαφος κοιταξε γυρο του ειδε ενα φιδι να του γνεφει με την ουρα
πηγε προς τα εκει και το φιδι του ειπε

-μημπωθθ ειδεθθ μια μικρη γαλιαντρα που εψανχε τον χαμενο τηθθ αντρα;;;

-οχι δεν ειδα τιποτα μολις ειρθα και δεν ξερω ουτε που ειμαι ουτε τι γινετε εδω μπορεις να με βοηθησεις;;

-ναι μπορω αρκει να μου πειθ ποθη ωρα κανει να χωνεψει ενα θπουργιτι μια ποικιλια τριων ατομων απο την μπυραρια του βαγγελη

-εχει πιει και μπυρες το σπουργιτι;;

-δεν ξερω γιατι θα του κανειθ αλκοτεθτ;;

-μονο αν παει οδηγοντας σπιτι του

-απο οτι ακουθα θα παει περπατωνταθ

-τοτε θα εχει χωνεψει μετα απο ενα τσιγαρο δρομο

-θωθτη απαντηθη θα θου πω που ειθε
ειθε θτην χωρα του ποτε

-μα αυτη δεν ειναι του πητερ παν;;

-εχαθε θτιθ τελευταιεθ εκλογεθ
τωρα εχουμε οικουμενικη κυβερνιθη
αποτελητε απο τον θουπερ-μαν,τον μπατ-μαν,τον θπαιντερ-μαν και τον πουλ-μαν

-θα ηθελα να παω σπιτι μου αν ειναι ευκολο

-πολυ ευκολο αρκει να βρεις τον δρομο που οδηγει εκει


τελος πρωτου μερους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 15:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΧΙΟΝΑΤΗ ΚΑΙ Η ΕΦΤΑ ΝΑΝΟΙ

Μια φορά κι έναν καιρό ζούσε μια βασίλισσα. Κάθε μέρα ρωτούσε το μαγικό καθρέφτη της:
-Καθρέφτη-καθρεφτάκι, ποιά είναι η πιο όμορφη στον κόσμο όλο;
- Εσύ βασίλισσά μου, απαντούσε ο καθρέφτης.

Μια μέρα όμως που το ρώτησε το ίδιο πράγμα, ο καθρέφτης απάντησε:
- Η Χιονάτη βασίλισσά μου

Θύμωσε τόσο πολύ η βασίλισσα που έστειλε έναν από το παλάτι να πάρει τη Χιονάτη και να την πάει στο δάσος να τη σκοτώσει. Εκείνος όμως τη λυπήθηκε και την άφησε απλά εκεί.

Η Χιονάτη βρήκε εκεί ένα σπιτάκι με εφτά μικρά κρεβάτια και κουρασμένη όπως ήταν ξάπλωσε να κοιμηθεί. Σε λίγο ήρθαν και οι εφτά νάνοι από τη δουλειά και απόρησαν που είδαν την κοπέλλα εκεί. Τη συμπάθησαν όμως και την φιλοξένησαν κι αυτή τους φρόντιζε.

Όταν λοιπόν η βασίλισσα ρώτησε πάλι τον καθρέφτη της
-Καθρέφτη-καθρεφτάκι, ποιά είναι η πιο όμορφη στον κόσμο όλο;
ο καθρέφτης πάλι της απάντησε "Η Χιονάτη" βασίλισσά μου. Κατάλαβε τότε πως η Χιονάτη είναι ζωντανή.

Έστειλε λοιπόν μια μάγισσα να τη βρει και να τη σκοτώσει. Η μάγισσα δηλητηρίασε ένα μήλο και όταν βρήκε τη Χιονάτη, της το έδωσε να το φάει. Μόλις δάγκωσε το μήλο, η Χιονάτη έπεσε νεκρή.

Ένα πριγκηπόπουλο που πέρναγε από κει και είδε τη Χιονάτη νεκρή και γύρω τους 7 νάνους να κλαίνε, παραξενεύτηκε και κατέβηκε από το άλογό του και πήγε να δει τι συμβαίνει. Μόλις είδε τη Χιονάτη την ερωτεύτηκε αμέσως και έσκυψε και τη φίλησε. Κι αμέσως η Χιονάτη ξύπνησε από τον ύπνο της.

Το πριγκηπόπουλο παντρεύτηκε τη Χιονάτη και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Y.Γ. Φίλε panos840, θεωρώ την ιδέα σου να ανοίξεις ένα topic όπου θα γράφουμε παραμύθια μέσα μια εξαιρετική ιδέα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 16:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάποια μέλη του φόρουμ διακρίνω την άσβεστη ανάγκη τους να διατυμπανίσουν την πίστη τους στά πέρατα της γης. Αν μη τι άλλο, η συμμετοχή σε ένα τέτοιο φόρουμ δεν είναι freeware άμβωνας! Πραγματικά δεν ξέρω που αποσκοπεί ένα τέτοιο θέμα φίλε panos840.

*σημ: το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι συνομιλούν ο Άδης (αμιγώς αρχαιοελληνικής προέλευσης) με τον σατανά (βαβυλωνισκής-εβραϊκής προέλευσης) για τον κύριο (δηλ. Ιησού) που είναι χριστιανικής προέλευσης! Αυτό κι αν είναι θρησκευτικός αχταρμάς!


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 18:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιβλικό θαύμα επαναλαμβάνεται στον Ιορδάνη ποταμό κατά την ημέρα των επιφανίων.

Μόσχα, 24 Ιανουαρίου - Κάπου πέντε χιλιάδες προσκυνητές από διάφορες χώρες έγιναν μάρτυρες ενός θαύματος το οποίο έγινε στο ιερό ποταμό Ιορδάνη την ημέρα των Επιφανείων.

Αμέσως αφού ο Πατριάρχης Θεόφιλος των Ιεροσολύμων τέλεσε την ευλογία των υδάτων, ο Ιορδάνης ποταμός σταμάτησε την ροή του και άρχισε να κυλάει προς τα πίσω, όπως έγινε αμέσως μετά το βάπτισμα του Χριστού, γράφει η ημερήσια εφημερίδα *Zhizn* (Ζωή).
Αμέσως αφότου ασημένιοι σταυροί ρίχτηκαν στα ήρεμα νερά μετά από προσευχή, ο ποταμός άρχισε να κοχλάζει. Μια αναταραχή δημιουργήθηκε και η ροή των υδάτων στράφηκε προς τα πίσω για αρκετά λεπτά.

Μια εκστατική κραυγή από πέντε χιλιάδες ανθρώπους ζωντάνεψε την Ιουδαϊκή έρημο. Οι άνθρωποι αρνούνταν να πιστέψουν στα ίδια τους τα μάτια, όπως έγινε και πριν δυο χιλιάδες χρόνια όταν ο Ιορδάνης αντέστρεψε την ροή του αφού ο Ιησούς Χριστός εισήλθε στα νερά του, όπως γράφει η εφημερίδα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 18:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βιβλικό θαύμα επαναλαμβάνεται στον Ιορδάνη ποταμό κατά την ημέρα των επιφανίων.

Μόσχα, 24 Ιανουαρίου - Κάπου πέντε χιλιάδες προσκυνητές από διάφορες χώρες έγιναν μάρτυρες ενός θαύματος το οποίο έγινε στο ιερό ποταμό Ιορδάνη την ημέρα των Επιφανείων.

Αμέσως αφού ο Πατριάρχης Θεόφιλος των Ιεροσολύμων τέλεσε την ευλογία των υδάτων, ο Ιορδάνης ποταμός σταμάτησε την ροή του και άρχισε να κυλάει προς τα πίσω, όπως έγινε αμέσως μετά το βάπτισμα του Χριστού, γράφει η ημερήσια εφημερίδα *Zhizn* (Ζωή).
Αμέσως αφότου ασημένιοι σταυροί ρίχτηκαν στα ήρεμα νερά μετά από προσευχή, ο ποταμός άρχισε να κοχλάζει. Μια αναταραχή δημιουργήθηκε και η ροή των υδάτων στράφηκε προς τα πίσω για αρκετά λεπτά.

Μια εκστατική κραυγή από πέντε χιλιάδες ανθρώπους ζωντάνεψε την Ιουδαϊκή έρημο. Οι άνθρωποι αρνούνταν να πιστέψουν στα ίδια τους τα μάτια, όπως έγινε και πριν δυο χιλιάδες χρόνια όταν ο Ιορδάνης αντέστρεψε την ροή του αφού ο Ιησούς Χριστός εισήλθε στα νερά του, όπως γράφει η εφημερίδα.


σιγα τα ωα
το μεγαλυτερο θαυμα ειναι οι κοιλιες των παπαδων
διαβαστε τις μερες νηστειας που εχει η ορ.
και τοτε θα καταλαβετε οτι μονο με θαυμα μπορει να εχουν τοσο μεγαλες κοιλιες οι παπαδες

http://www.matia.gr/7/72/7202/7202_1_5.html

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ελλειψη σοβαροτητας κρινει βοηθειας!!! Τα 18 τα εχεις κλεισει;;;Αν ναι κανε μια βολτα να το δεις και με τα ματια σου το παραπανω περιστατικο και μετα τα ξαναλεμε.
Αν μπορεις να μιλησεις μετα απο αυτο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ελλειψη σοβαροτητας κρινει βοηθειας!!!

θα σε βοηθησω οσο μπορω

quote:
Τα 18 τα εχεις κλεισει;;;

πριν λιγο εκλεισα τον θερμοσιφονα σου κανει;

quote:
Αν ναι κανε μια βολτα να το δεις και με τα ματια σου το παραπανω περιστατικο και μετα τα ξαναλεμε.

μπορεις να μου δανεισεις την δικη σου μηχανη του χρονου γιατι η δικη μου χαλασε;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 20:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panos840
Βιβλικό θαύμα επαναλαμβάνεται στον Ιορδάνη ποταμό κατά την ημέρα των επιφανίων.

Μιλάς για ένα παραμύθι που δεν το ανάφερε κανένα ειδησεογραφικό πρακτορείο πουθενά στον κόσμο (ακόμη και στο θεοκρατικό Ελλαδιστάν) παρά μια ρωσική θρησκευτική φυλλάδα, το παρουσιάζεις σαν γεγονός και μιλάς για σοβαρότητα;

Είπαμε, ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται αλλά τόσο βρε παιδί μου;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 20:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ιδιο ισχυει και για σενα:
quote:
Τα 18 τα εχεις κλεισει;;;Αν ναι κανε μια βολτα να το δεις και με τα ματια σου το παραπανω περιστατικο και μετα τα ξαναλεμε.
Αν μπορεις να μιλησεις μετα απο αυτο!!!

Αφου γυρισεις,το καταλαβες τωρα;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφου γυρισεις,το καταλαβες τωρα;;;

αφου γυρισω απο που βρε χριστιανοπουλο;;
για να δω το "θαυμα" πρεπει να ταξιδεψω πισω στον χρονο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 20:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Πάνο το μόνο που έχω να σχολιάσω για το παραπάνω "θαύμα" είναι ότι αν είναι όντως Θαύμα , τότε ο Θεός αναλώνει τις θαυματουργικές του δυνάμεις με σκηνικά τύπου Κόπερφιλντ και φτηνούς εντυπωσιασμούς , την ώρα που λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά στην μαρτυρική παλαιστίνη σκοτώνονται καθημερινά δεκάδες αθώοι άνθρωποι και παιδιά .
Αυτά τα παιδιά μάλλον θα είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού γιαυτό και κανείς δεν δίνει δεκάρα γιαυτά .

Τώρα αν εσύ πιστεύεις οτι σε ένα μέρος που καίγεται , ενας σοβαρός Θεός θα πήγαινε να κουνήσει τα νερά του Ιορδάνη για να προσφέρει θέαμα εγω τι να πώ . Να τον χαίρεσαι.
Για μένα αυτό που γράφεις είναι μία ακόμη αποδειξη της ανυπαρξίας του .

Θα παρατηρήσω επίσης στα γραφόμενα σου και μία βιασύνη να χαρακτηριστεί θαύμα , το γεγονός αυτό απο την εφημερίδα που ανέφερες , όπως και την βιασύνη σου να το αποδεχτείς ώς αληθινό χώρίς να το περάσεις απο κάποια λογική επεξεργασία .

Για διάβασε το παρακάτω Link :
http://www.focusmag.gr/fora/view-message.rx?oid=212180#msg_212180

Σε αυτό ο συγγραφέας αναφέρει ότι ο ποταμός ιορδάνης είναι γεμάτος ΦΡΑΓΜΑΤΑ και η ροή του συντηρείται απο τα νερά των υπονόμων .
Δεν περνα απο το μυαλό σου ότι το "Θαυμα" μπορεί να έχει κάποια λογική εξήγηση ?
Οτι δηλαδή το κλεισιμο κάποιου ανοιχτού φράγματος σε έναν ποταμό με ουτως η άλλως ασθενική ροή , θα μπορούσε να δημιουργήσει το φαινόμενο που ανέφερες ?
Χμμ... Εμένα αυτή η εκδοχή μου φαίνεται πολύ πιό λογική .

Η ανάγκη σου να πιστέψεις σε κάποιο θαύμα σκοτεινίαζει την κρίση και την λογική σου , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 21:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αναρωτιωμουνα,που ειναι οι υπολοιποι!!!

quote:
τότε ο Θεός αναλώνει τις θαυματουργικές του δυνάμεις με σκηνικά τύπου Κόπερφιλντ και φτηνούς εντυπωσιασμούς , την ώρα που λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά στην μαρτυρική παλαιστίνη σκοτώνονται καθημερινά δεκάδες αθώοι άνθρωποι και παιδιά .
Αυτά τα παιδιά μάλλον θα είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού γιαυτό και κανείς δεν δίνει δεκάρα γιαυτά .

Αν εκανε κατι για αυτα τα παιδια,εσυ θα πιστευες ετσι;;;
Δε νομιζω!!!Σα δεν ντρεπεστε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 21:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο ένα θαύμα:



Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 21:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μας εμποδίζει να γνωρίσουμε τον Θεό

Η απιστία προέρχεται από την υπερηφάνεια. Ο υπερήφανος ισχυρίζεται πως θα γνωρίσει τα πάντα με το νου του και την επιστήμη, αλλά η γνώση του Θεού παραμένει ανέφικτη γι’ αυτόν, γιατί ο Θεός γνωρίζεται μόνο με αποκάλυψη του Αγίου Πνεύματος.


*

Να το μυστήριο : Υπάρχουν ψυχές που γνώρισαν τον Κύριο. Υπάρχουν ψυχές που δεν Τον γνώρισαν, αλλά πιστεύουν. Υπάρχουν όμως και άλλες που ούτε Τον γνώρισαν ούτε πιστεύουν – κι ανάμεσά τους υπάρχουν ακόμα και επιστήμονες και διανοούμενοι.

*

Ο Κύριος αποκαλύπτεται στις ταπεινές ψυχές. Σε αυτές δείχνει τα έργα Του, που είναι ακατάληπτα για το νου μας. Με το φυσικό μας νου μπορούμε να γνωρίσουμε μόνο τα γήινα πράγματα, κι αυτά μερικώς, ενώ ο Θεός και όλα τα ουράνια γνωρίζονται με το Άγιο Πνεύμα.
Μερικοί μοχθούν σε όλη τους τη ζωή για να μάθουν τι υπάρχει στον ήλιο ή στην σελήνη ή κάτι παρόμοιο, αλλά αυτά δεν ωφελούν την ψυχή. Αν όμως προσπαθούσαμε να γνωρίσουμε τι υπάρχει μέσα στον άνθρωπο, τότε θα βλέπαμε στην ψυχή του αγίου την βασιλεία των ουρανών, ενώ στην ψυχή του αμαρτωλού σκοτάδι και κόλαση. Και είναι ωφέλιμο να το ξέρουμε, γιατί θα είμαστε αιώνια είτε στην βασιλεία είτε στην κόλαση.

*

Ο νωθρός στην προσευχή εξετάζει με περιέργεια τα πάντα, όσα βλέπει στην γη και στον ουρανό, αλλά δεν γνωρίζει ποιος είναι ο Κύριος ούτε προσπαθεί να το μάθει. Και όταν ακούει διδασκαλία για το Θεό λέει :
«Μα πως είναι δυνατό να γνωρίσουμε τον Θεό; Και εσύ από που Τον γνωρίζεις;».
Θα σου πω: μαρτυρεί το Άγιο Πνεύμα, Αυτό γνωρίζει και μας διδάσκει.
«Αλλά μήπως το Πνεύμα είναι ορατό;».
Οι απόστολοι Το είδαν να κατεβαίνει σε πύρινες γλώσσες, κι εμείς Το αισθανόμαστε μέσα μας. Είναι γλυκύτερο από κάθε τι γήινο. Αυτό γεύονταν οι προφήτες και μιλούσαν στον λαό και ο λαός τους πρόσεχε. Οι Άγιοι απόστολοι έλαβαν Άγιο Πνεύμα και κήρυξαν σωτηρία στον κόσμο χωρίς να φοβούνται τίποτα, γιατί τους ενίσχυε αυτό το Πνεύμα. Το ίδιο και οι μάρτυρες και οι ασκητές πήγαιναν χαρούμενοι στο μαρτύριο και την κακοπάθεια. Γιατί το Άγιο Πνεύμα, το αγαθό και γλυκύ, έλκει την ψυχή στην αγάπη του Κυρίου. Και έτσι η ψυχή, χάρη στη γλυκύτητα του Αγίου Πνεύματος, δεν φοβάται τα βασανιστήρια.

*

Πολλοί άνθρωποι λένε σήμερα πως δεν υπάρχει Θεός. Μιλούν έτσι γιατί στην καρδιά τους ζει υπερήφανο πνεύμα, που τους υποβάλλει ψέματα κατά της Αλήθειας και της Εκκλησίας του Θεού.
Νομίζουν πως είναι σοφοί, ενώ στην πραγματικότητα δεν αντιλαμβάνονται καν ότι τέτοιοι λογισμοί δεν είναι δικοί τους, αλλά προέρχονται από τον εχθρό. Αν όμως κανείς τους δεχθεί στην καρδιά του και τους αγαπήσει, τότε γίνεται συγγενής με το πονηρό πνεύμα. Και είθε να μην δώσει ο Θεός σε κανένα να πεθάνει σε τέτοια κατάσταση.
Αντίθετα στην καρδιά των Αγίων ζει η χάρη του Αγίου Πνεύματος που τους κάνει συγγενείς του Θεού. Οι άγιοι νιώθουν ολοκάθαρα πως είναι πνευματικά παιδιά του ουράνιου Πατέρα, και γι’ αυτό λένε : «Πάτερ ημών…».

*


Η υπερηφάνια εμποδίζει την ψυχή να μπεί στο δρόμο της πίστεως. Στον άπιστο δίνω μία συμβουλή. Άς πεί : «Κύριε, άν υπάρχεις, φώτισέ με, και θα Σε υπηρετήσω μ’ όλη μου την καρδιά και μ’ όλη μου την ψυχή». Και ο Κύριος θα φωτίσει οπωσδήποτε μία τέτοια σκέψη και προθυμία για την υπηρεσία του Θεού. Δεν πρέπει όμως να λέει : «Άν υπάρχεις, παίδεψέ με». Γιατί άν έρθει η τιμωρία, είναι δυνατό να μη βρεί τη δύναμη να ευχαριστήσει το Θεό και να μετανοήσει.
Όταν ο Κύριος σε φωτίσει, τότε η ψυχή σου θα τον αισθανθεί, θα αισθανθεί πως την συγχώρησε και την αγαπάει. Θά το μάθεις με την πείρα σου, και η χάρη του Αγίου Πνεύματος θα μαρτυρεί στην ψυχή την σωτηρία, και θα θέλεις τότε να διακηρύσσεις σ’ όλο τον κόσμο : «Πόσο πολύ μάς αγαπάει ο Κύριος!».
Ο Απόστολος Παύλος, όσο δεν γνώριζε τον Κύριο, Τον καταδίωκε. Όταν όμως Τον γνώρισε, τότε γύρισε σ’ όλη την οικουμένη κηρύσσοντας το Χριστό.
Γιά να σωθείς, είναι ανάγκη να ταπεινωθείς. Γιατί τον υπερήφανο, και με τη βία να τον βάλεις στον Παράδεισο, κι εκεί δεν θα βρεί ανάπαυση. Κι εκεί δεν θα είναι ικανοποιημένος και θα λέει : «Γιατί δεν είμαι εγώ στην πρώτη θέση;». Αντίθετα, η ταπεινή ψυχή είναι γεμάτη αγάπη και δεν επιδιώκει πρωτεία, αλλά επιθυμεί για όλους το καλό και ευχαριστιέται με όλα.

*

Δείξαμε μεγάλη αμέλεια και δεν καταλαβαίνουμε πιά άν υπάρχει η κατά Χριστόν ταπείνωση και αγάπη. Βέβαια, η ταπείνωση αυτή και η αγάπη γίνονται γνωστές μόνο με την χάρη του Αγίου Πνεύματος. Εμείς όμως δεν ξέρουμε ότι, για να προσελκύσουμε τη χάρη κοντά μας, πρέπει να την ποθήσουμε με όλη μας την ψυχή. Αλλά πως θα ποθήσουμε κάτι που δεν το γνωρίζουμε καθόλου; Και όμως, όλοι μας την γνωρίζουμε την χάρη, έστω και λίγο, γιατί το Άγιο Πνεύμα κινεί κάθε ψυχή στην αναζήτηση του Θεού.
Ώ, πως πρέπει να παρακαλούμε τον Κύριο να δώσει στην ψυχή το ταπεινό Άγιο Πνεύμα! Η ταπεινή ψυχή έχει μεγάλη ανάπαυση, ενώ η υπερήφανη βασανίζει η ίδια τον εαυτό της. Ο υπερήφανος δεν γνωρίζει την αγάπη του Θεού και βρίσκεται μακριά Του. Υπερηφανεύεται πως είναι πλούσιος ή επιστήμων ή ένδοξος, μά δεν ξέρει την τραγικότητα της φτώχειας και της απώλειάς του, αφού δεν γνώρισε τον Θεό. Απεναντίας, εκείνον που αγωνίζεται εναντίον της υπερηφάνειας, τον βοηθάει ο Κύριος να νικήσει αυτό το πάθος.

*

Ταπεινώσου και αγάπα την αλήθεια, και ο Κύριος οπωσδήποτε θα σού δώσει να Τον γνωρίσεις με το Άγιο Πνεύμα. Και τότε θα γνωρίσεις με την πείρα σου τι είναι η αγάπη του Θεού και τι η αγάπη του ανθρώπου.

*

Είναι αδύνατο ν’ αγαπήσουμε και να γνωρίσουμε τον Κύριο, άν δεν ζήσουμε σύμφωνα με τις εντολές Του. Ο άνθρωπος από μόνος του είναι ανίκανος να τηρήσει τις εντολές του Θεού. Γι’ αυτό ο Ιησούς είπε: «Αιτείτε, και δοθήσεται υμίν» (Ματθ. 7:7). Άν δεν ζητάμε, βασανίζουμε μόνοι μας τον εαυτό μας και χάνουμε την χάρη του Αγίου Πνεύματος.

*

Στον αγώνα μας πρέπει να είμαστε ανδρείοι. Ο Κύριος αγαπάει την ανδρεία και συνετή ψυχή. Άν δεν έχουμε ανδρεία και σύνεση, τότε πρέπει να τα ζητάμε από τον Θεό και να υπακούμε στους πνευματικούς, γιατί σ’ αυτούς ζεί η χάρη του Αγίου Πνεύματος. Ο άνθρωπος μάλιστα, που ο νούς του έπαθε βλάβη από δαιμονική ενέργεια, ιδίως αυτός πρέπει να υπακούει στον πνευματικό και να μην εμπιστεύεται καθόλου τον εαυτό του.
Οι ψυχικές συμφορές μάς έρχονται από την υπερηφάνεια, ενώ τις σωματικές τις παραχωρεί πολλές φορές ο Θεός από αγάπη για μάς, όπως έγινε με τον πολύαθλο Ιώβ.
Είναι πολύ δύσκολο να διαγνώσεις μέσα σου την υπερηφάνεια. Να όμως μερικά συμπτώματα: Άν σε προσβάλλουν δαίμοες ή σε βασανίζουν κακοί λογισμοί, αυτό σημαίνει πως δεν έχεις ταπείνωση. Γι’ αυτό, έστω και άν δεν αντιλήφθηκες την υπερηφάνεια σου, ταπεινώσου. Άν είσαι οξύθυμος ή, όπως λένε, νευρικός, αυτό είναι αληθινή συμφορά. Κι άν πάσχεις από παροξυσμούς και φοβίες, θα γιατρευτείς με την μετάνοια, με το ταπεινό φρόνημα και με την αγάπη για τον αδελφό σου, ακόμα και για τους εχθρούς. Όποιος δεν αγαπάει τους εχθρούς, σ’ αυτόν δεν έχει κατοικήσει ακόμα η χάρη του Θεού.

*

Στην πλάνη πέφτει κανείς είτε από απειρία είτε από υπερηφάνεια. Κι άν είναι από απειρία, ο Κύριος θεραπεύει γρήγορα αυτόν που πλανήθηκε. Άν όμως είναι από υπερηφάνεια, τότε θα υποφέρει για πολύ καιρό η ψυχή, ώσπου να μάθει την ταπείνωση, και τότε θα θεραπευθεί από τον Κύριο.
Στην πλάνη πέφτουμε όταν νομίζουμε πως είμαστε πιο συνετοί και έμπειροι από τους άλλους, ακόμα και από τον πνευματικό μας πατέρα. Έτσι σκέφτηκα κι εγώ με την απειρία μου, και γι’αυτό υπέφερα. Ευχαριστώ βαθιά τον Θεό, γιατί έτσι με ταπείνωσε, με νουθέτησε και δεν πήρε το έλεός Του από μένα. Και τώρα σκέφτομαι πως χωρίς εξομολόγηση στον πνευματικό δεν είναι δυνατό να απαλαγούμε από την πλάνη, γιατί στον πνευματικό έδωσε ο Θεός τη χάρη του «δεσμείν και λύειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 21:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εκανε κατι για αυτα τα παιδια,εσυ θα πιστευες ετσι;;;
Δε νομιζω!!!Σα δεν ντρεπεστε!!!


Είναι πολύ πιθανό να πιστεύαμε. Αν βλέπαμε τις σφαίρες των Ισραηλινών να σταματούν μόλις λίγα εκατοστά πριν τα κορμιά των μικρών Παλαιστινίων, τότε ναι θα πιστεύαμε. Αν βλέπαμε να γεμίζουν ξανά οι κοιλιές των παιδιών του 3ου κόσμου κι όχι των παπάδων, τότε ναι, θα πιστεύαμε. Αν βλέπαμε να εξαφανίζεται το AIDS από την Αφρική, τότε ναι, θα πιστεύαμε, αν βλέπαμε τα παιδιά με ακρωτηριασμένα μέλη να βρίσκουν ξανά λόγο και σκοπό για να ζήσουν, τότε ναι, θα πιστεύαμε.

Άλλωστε ο κάθε νορμάλ σκεπτόμενος θεός, ποτέ δεν κάνει ένα "θαύμα" για να μαζέψει περισσότερους πιστούς. Θα το κάνει γιατί είναι στη φύση του να κάνει θαύματα και να μεριμνά για τον κόσμο που εκείνος δημιούργησε. Και κάτι τέτοιο έχουμε να δούμε από κτίσεως κόσμου...

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι απανταχού οργανωμένες χριστιανικές εκκλησίες έχουν τόσο τα μέσα, όσο και το οικονομικό απόθεμα να βάλουν τέλος στη δυστυχία του κόσμου, αν όχι πλήρως, σίγουρα σε μεγάλο ποσοστό. Αυτό θα ήταν το μεγαλύτερο θαύμα της ανθρωπότητας, να μιμηθούμε σε καλοσύνη και προσφορά τον "δημιουργό" μας. Αλλά τι λέω τώρα...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 21:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panos840
Δε νομιζω!!!Σα δεν ντρεπεστε!!!

Κάποιος να το συμμαζέψει παρακαλώ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να υποθέσω πως τα αποσπάσματα που παραθέτει ο panos840 είναι ένα medley από κηρύγματα του άμβωνος;

1. Εξήγησέ μας τη φύση του αγίου πνεύματος.

2. Εξήγησέ μας πως γίνεται ο "άπιστος" να κάνει σκέψεις που προέρχονται από τον διάβολο. Αφού δεν πιστεύει στον (χριστιανικό) θεό, κατά συνέπεια δεν πιστεύει και σοτν διάβολο.

3. Εξήγησέ μας γιατί πρέπει να υπάρχει πάντοτε αυτή η δουλική σχέση θεού και ανθρώπων. Γιατί δεν σκαρφίστηκαν οι προφήτες έναν πιο sic όρο για το πως θα χαρακτηρίζονται οι άνθρωποι του θεού;

4. Εξήγησέ μας τι σημαίνει "ταπείνωση".

5. Οι (10) εντολές του θεού είναι ένας καλός μπούσουλας για μια ενάρετη ζωή. Θυμίσου όμως πως υπάρχουν κι άλλες που χρειαζόμαστε στη σημερινή εποχή. Θυμίσου επίσης πως ανά τον κόσμο υπάρχουν απίστευτα ενάρετοι άνθρωποι που διάγουν βίο προς μίμηση και πάραυτα δεν έχουν καμία σχέση με τον χριστιανισμό ή ακόμα και με οποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Πως είναι δυνατό να συμβαίνει αυτό;

6. Οι "άγιοι" προφήτες έδρασαν προ Ιησού. Πως γίνεται να γεύονταν το άγιο πνεύμα οι εβραίοι (Ιουδαίοι) προφήτες; Για αυτούς η τριαδικότητα του θεού ήταν άγνωστη.

7. Βάλε καλά στο μυαλό σου πως σχεδόν όλες οι επιστημονικές ανακαλύψεις, τα ιατρικά επιτεύγματα, τα διαστημικά ταξίδια κλπ επιτελέστηκαν από ανθρώπους που για να φτάσουν εκεί που έφτασαν πίστεψαν στο μυαλό τους και μόνον. Ήταν πραγματικά φωτισμένα μυαλά γιατί μπόρεσαν να δώσουν στο DNA τους αυτό το οποίο θα τους έκανε λαμπρούς επιστήμονες. Δεν έψαξαν σε κανέναν θεό να τους "φωτίσει" για να κάνουν μια δύσκολη χειρουργική επέμβαση, παρά μόνον κοιτούσαν τα χέρια τους και ήλπιζαν αυτά να μην τους προδώσουν. Από την άλλη πλευρά έχουμε και τους αλλόθρησκους επιστήμονες που αν και πιστεύουν στο θεό, πάραυτα έχουν απορρίψει το χριστιανισμό. Σαφώς ο Γιακούμπ δεν προσευχόταν στο άγιο πνεύμα όταν "κεντούσε" στην καρδιά του Ανδρέα... Κι αυτοί λοιπόν είναι άπιστοι; Κι αυτοί θα πάνε στο πυρ το εξώτερον;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εκανε κατι για αυτα τα παιδια,εσυ θα πιστευες ετσι;;;
Δε νομιζω!!!Σα δεν ντρεπεστε!!!

Aς το κάνει και το ξανασυζητάμε, αλλά μέχρι στιγμής δέν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Έχει δεχτεί τις χείριστες αδικίες μεταξύ των ανθρώπων χωρίς να αντιδράσει στο παραμικρό. Τουλάχιστον στους ιερόσυλους που κάνουν τα χειρότερα εγκλήματα επικαλούμενοι το όνομα του κάτι το ελάχιστο θα έπρεπε να δείξει σάν πρώτη ένδειξη για αλλαγή της κακής συμπεριφοράς.
Πάλι τίποτα πάλι τον ύπνο του δικαίου, θεός ωσεί παρών και ταυτόχρονα ωσεί απών, απο την άλλη ενδιαφέρεται με πάθος για όλους τους ανθρώπους που τους έχει σάν παιδιά του πωθώντας την σωτηρία τους.
Ποιός θα έπρεπε να ντρέπεται δέν ξέρω, σκέψου τα καλύτερα και απάντησε!!!
Ο Θεός πάντως όχι, αλλά κάποιοι δημιουργοί του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε πάνο :
quote:
Αν εκανε κατι για αυτα τα παιδια,εσυ θα πιστευες ετσι;;;
Δε νομιζω!!!Σα δεν ντρεπεστε!!!

Εκτός απο το να νομίζεις , έχεις να αντιπαραθέσεις κάποιο σοβαρό επιχείρημα ?
Για την ταμπακιέρα δεν λες κουβέντα .
Θα πρέπει να μάθεις στην ζωή αυτή , οτι εκτός απο το να μιλάς και να κυρήτεις την πίστη σου ,θα πρέπει κάποιες φορές να ακούς κιόλας .

Μας πασάρεις ένα παγκοσμίως άγνωστο "θαύμα" , απο μία παγκοσμίως άγνωστη εφημερίδα , που μπορεί να έχει δεκάδες λογικές εξηγήσεις , και απαιτείς να το πιστέψουμε ?
Και όχι μόνο αυτό άλλα να ντρεπόμαστε κι απο πάνω ??
Ελεος πιά .

Οι εποχές που ανοήσιες σαν αυτές που γράφεις παιρνούσαν στα μυαλά των ανθρώπων με τον φόβο και την ντροπή , έχουν περάσει ανεπιστρεπτί .
Είναι καιρός να ξυπνήσεις .

Συνέχισε πάντως το κήρυγμα σου . Εγώ το βρίσκω διασκεδαστικό .
Ιδίως άν έχει "θαύματα" όπως το παραπάνω ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 01:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τι μας εμποδίζει να γνωρίσουμε τον Θεό

Η απιστία προέρχεται από την υπερηφάνεια. Ο υπερήφανος ισχυρίζεται πως θα γνωρίσει τα πάντα με το νου του και την επιστήμη, αλλά η γνώση του Θεού παραμένει ανέφικτη γι’ αυτόν, γιατί ο Θεός γνωρίζεται μόνο με αποκάλυψη του Αγίου Πνεύματος.


Ωραία θεωρία .
Διάβασε τώρα και μιά ακόμα :

Η πίστη προέρχεται απο ψευδαισθήσεις .Ο έχων ψευδαισθήσεις ισχυρίζεται πως θα γνωρίσει τα πάντα με την γνώση του "Θεου" , αλλά η πραγματική γνώση παραμένει ανέφικτη γι'αυτόν , γιατί η γνώση μαθαίνεται με την μελέτη και την λογική .

Η όπως λέει ο Robert Pirsig :

"Οταν ένας άνθρωπος υποφέρει απο ψευδαισθήσεις το ονομάζουμε ψυχασθένεια . Οταν πολλοί άνθρωποι μαζί υποφέρουν απο ψευδαισθήσεις το λέμε θρησκεία ."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 01:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διάλογος Άδου και Σατανά περί του Κυρίου

"Με χαρά ήλθε ο σατανάς ο κληρονόμος του ....
....σημείον του Σταυρού, μου άνοιξαν αμέσως.
Και εβόησαν οι Άγιοι πάντες. Μέγας ο Κύριος και θαυμαστά τα έργα σου!"



panos840που το βρήκες αυτό το κείμενο;
σε ποιο βιβλίο ποιας διδασκαλίας υπάρχει;


ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 22/12/2006 01:39:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 01:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ με πρόλαβε.
Νομίζω πως είναι η πιο ενδιαφέρουσα ερώτηση.
Επειδή, μερικές φορές, όταν το δάχτυλο δείχνει το φεγγάρι καλό είναι να κοιτάς και το δάχτυλο για να ξέρεις ποιανού είναι!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840. Ενδιαφέρον το γραπτό σου, όμως τείνω να συμφωνήσω με την Chastity σχετικά με τα εμπλεκόμενα πρόσωπα. Να θεωρήσω πως το εν λόγω κείμενο αποτελεί μια εικόνα της σύγκρουσης των τριων κόσμων (που αναφέρει Chastity), πέρα από το προφανές μήνυμά του ;

Και όπως αναφέρει ο Ελάχιστος : ποιά είναι η προέλευση του κειμένου που παραθέτεις ;

Macedon και Gigenis παρότι οι ενστάσεις σας έχουν βάση, προς τι αυτός ο εμπαιγμός στο κείμενο του Panos840 ; Το ερώτημά μου τίθεται ως προς στην στάσης σας απέναντι σε θεωρίες που πιθανόν τις θεωρείτε λανθασμένες. Αναγνωρίζω το δικαίωμά σας να γράφετε ό,τι θέλετε και όπως το θέλετε, απλώς μου κάνει εντύπωση ο αρνητισμός σας και η λανθάνουσα -ίσως- ειρωνεία σας. Δεν αρέσκομαι στο να δημιουργώ διαπληκτισμούς, οπότε μην "στραβώνετε" με την απορία μου προς εσάς. Αν θέλετε απαντάτε... δεν διάκειμαι εχθρικά σε κανέναν.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οταν ο Think_math αναφερει το παρακατω,

quote:
Η πίστη προέρχεται απο ψευδαισθήσεις .Ο έχων ψευδαισθήσεις ισχυρίζεται πως θα γνωρίσει τα πάντα με την γνώση του "Θεου" , αλλά η πραγματική γνώση παραμένει ανέφικτη γι'αυτόν , γιατί η γνώση μαθαίνεται με την μελέτη και την λογική .

Η όπως λέει ο Robert Pirsig :

"Οταν ένας άνθρωπος υποφέρει απο ψευδαισθήσεις το ονομάζουμε ψυχασθένεια . Οταν πολλοί άνθρωποι μαζί υποφέρουν απο ψευδαισθήσεις το λέμε θρησκεία ."


δεν καθεται να σκεφτει (να του περασει απο το μυαλο)καν οτι μπορει να υπαρχει Θεος.Τα παραπανω που εχεις γραψει τα γραφουνε ανθρωποι που δεν πιστευουν ουτε καν στην υπαρξη προσωπων.
Τελος τα παραπανω που γραφεις ειναι μια ομολογια της αθειας!!!
Ουτε θελεις να καθησεις να αναρωτηθεις αν υπαρχει Θεος και μη μου πεις οτι το εχεις κανει και δε βρηκες τιποτα.Οποτε τι να κατσω να πω μαζι σου;
Ειναι σα να μου λες οτι και να μου αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος εγω θα λεω αυτα που λεω!!!Γινεσαι πληρως κατανοητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Odysseus_nemo
Macedon και Gigenis παρότι οι ενστάσεις σας έχουν βάση, προς τι αυτός ο εμπαιγμός στο κείμενο του Panos840; Το ερώτημά μου τίθεται ως προς στην στάσης σας απέναντι σε θεωρίες που πιθανόν τις θεωρείτε λανθασμένες.

Δεν είναι εμπαιγμός στο κείμενο όσο καυτηριασμός της νοοτροπίας του κειμενογράφου. Υποτίθεται πως ένα θέμα ανοίγει για να γίνει μια συζήτηση πάνω σε ένα δοθέν ερώτημα. Ποιό είναι το ερώτημα που τίθεται και ποιά η θέση του θεματοθέτη πάνω στο ερώτημα αυτό;

Τη μόνη θέση που είδα, μέσα από τα 34 μόλις μηνύματα του συγκεκριμένου μέλους ήταν πως θα πρέπει "να ντρέπονται" όσοι δεν συμφωνούν με τις λάβρες θεολογικές απόψεις του συγκεκριμένου μέλους και πως είναι ηλίθιοι όσοι θέτουν κάποιο θέμα προς συζήτηση με το οποίο το συγκεκριμένο μέλος δεν συμφωνεί (όπως ο ίδιος σχολιάζει σε άλλο topic). Καμία παρέμβαση όμως εκεί... Ίσως αυτή η προκλητική και επιλεκτική ανοχή να εντάσσεται στο πλαίσιο κάποιας γενικότερης πολιτικής του forum... δεν ξέρω.

Φυσικά, ίσως θα έχεις προσέξει πως εν προκειμένω δεν παρατίθεται καμία θεωρία. Στείρο κήρυγμα από άμβωνος και απαξίωση προς τους διαφωνούντες προς τις θεολογικές απόψεις του συγκεκριμένου μέλους παρατίθενται και στα 34 μηνύματα του μέλους αυτού.

Και φυσικά διαφωνώ με τη θέση σου

quote:
Αναγνωρίζω το δικαίωμά σας να γράφετε ό,τι θέλετε και όπως το θέλετε

καθώς πιστεύω (και ο ιδρυτής του forum αυτού επίσης, όπως τουλάχιστον το καταγράφει στους "Κανονισμούς Εγγραφής και Δήλωση Συμφωνίας με τον Τρόπο Λειτουργίας του ESOTERICA.gr") πως ο καθένας ΔΕΝ μπορεί να γράφει Ο,ΤΙ θέλει και ΟΠΩΣ το θέλει, τουλάχιστον όταν προσβάλλει τους υπόλοιπους και επ'αυτού δεν είδα να τοποθετείσαι... Και επειδή, όπως θα έχεις ίσως καταλάβει, μ'αρέσει να μιλάω με στοιχεία, να σου παραθέσω ένα απάνθισμα των δηλώσεων του νέου αυτού και φερέλπιδος μέλους για να σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη άποψη για το ποιός απαξιώνει ποιόν:

Αφού λοιπόν το προστατευόμενο μέλος αρχικά καλεί τους συντονιστές σε 3 διαφορετικά topics να τα κλειδώσουν "γιατί γράφουν άθεοι" και ταυτόχρονα απαγορεύει στους διαφωνούντες να γράφουν:


1. "Καλυτερα να μη μιλατε αν δεν ξερετε, γιατι η αμαρτια σας ειναι ακομα μεγαλυτερη"

2. "Καλυτερα θα ηταν να σβηστει αυτο το θεμα απο τον admin αν ειναι να γραφουν καποιοι μονο σχολια,γιατι τον τελευταιο καιρο μονο αυτο γινεται!!!"


και ο λόγος φυσικά που ζητάει από τους διαφωνούντες να μη μιλάνε είναι γιατί τον εμποδίζουν να περάσει τα ορθόδοξα μηνύματά του στο forum


3. "Γιαυτο μην μπλεκεστε στα ορθοδοξα μηνυματα που θελουν καποιοι να περασουν σε αυτο το φορουμ και γραψτε ενα θεμα για αθεους να γραφεται εκει."


κατόπιν παίρνει την κατάσταση στα χέρια του


4. "Το οτι ειχες αυπνιες χτες το βραδυ ειναι αποδεδειγμενο απο την περασμενη ωρα που εγραφες αυτο το θεμα.Μαλλον η περασμενη ωρα σε επηρεασε και στη νοημοσυνη για να σκεφτεις να γραψεις αυτες τις ηλιθιοτητες!"

5. "ΣΩΩΩΠΑ!Σοβαρα;
Τελικα και οι ιδιοι δεν ξερετε τι σας γινετε...Τελικα ειστε επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!

6. " Η ελλειψη σοβαροτητας κρινει βοηθειας!!! Τα 18 τα εχεις κλεισει;;;" (εδώ δεν κατάλαβα τι θα πει "η έλλειψη σοβαρότητας κρίνει βοήθειας" και σε ποιά γλώσσα είναι γραμμένο)

7. "Σα δεν ντρεπεστε!!!"

8. "Ντροπη σας που λεγεστε και ΕΛΛΗΝΕΣ!!!


Σε όλα αυτά υπήρξε ομολογουμένως μια παρέμβαση του συντονιστή Dying_Incubus (την οποία προφανώς ο φέρελπις χριστιανός έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια).

Ομολογώ πάντως πως η συγκεκριμένη παρέμβασή σου με εξέπληξε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 10:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα φυγω,εσενα ομως ποιος θα σε συμμαζεψει;
Σε εσενα μαλλον επιτρεπεται να γραφεις αυτα που γραφεις ετσι;
Εσας γιατι σας αφηνει ο συντονιστης να γραφεται αυτα,εχετε αποδειξει τιποτα το μονο που κανετε ειναι να σπερνετε διχονοια στα μελη.
Εγω μιλαω για την πιστη μου,εσυ γιατι δε μιλας για τη δικη σου και ασχολεισαι με τη δικη μου;;;
Υπαρχουν πολλοι για να μιλησουν σε αυτο το θεμα μη στενοχωριεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 10:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω θα φυγω,εσενα ομως ποιος θα σε συμμαζεψει;

να με συμμαζεψει;;
ερχεται μια κυρια δυο φορες την βδομαδα και συμμαζευει το σπιτι δεν φτανει;

quote:
Σε εσενα μαλλον επιτρεπεται να γραφεις αυτα που γραφεις ετσι;

γραφω αναλογα με το πως γραφει ο θεματοθετης

quote:
Εσας γιατι σας αφηνει ο συντονιστης να γραφεται αυτα,εχετε αποδειξει τιποτα το μονο που κανετε ειναι να σπερνετε διχονοια στα μελη.

εχω αποδηξει οτι η γη δεν φτιαχτικε το 4700πχ
εχω αποδηξει οτι η γη δεν ειναι επιπεδη
εχω αποδηξει οτι ο ουρανος δεν στυριζεται σε τεσσερεις κολονες
εχω αποδηξει οτι τα αστρα δεν ειναι σημεια στον ουρανο αλλα πλανητικα συστηματα
εχω αποδηξει οτι οταν εισαι αρωστος πας στον γιατρο και δεν περνεις βαμβακι με λαδι απο το καντιλι της εκκλησιας

αν η γνωση λεγετε διχονοια τοτε ναι σπερνω διχονοια


quote:
Εγω μιλαω για την πιστη μου,εσυ γιατι δε μιλας για τη δικη σου και ασχολεισαι με τη δικη μου;;;

εσυ μιλας για την πιστη σου και εγω την κρινω εισαι σε δημοσιο χωρο
αν θες να κανεις κυρηγμα πηγενε σε εκκλησια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 10:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Δεκεμβριο του 2004 βγήκε απ’ τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ένας Σαουδάραβας μουσουλμάνος, βαθύπλουτος. (Απ’ τη Σαουδική Αραβία) και διηγήθηκε το εξής ζωντανό, συγκλονιστικό γεγονός που έζησε και του άλλαξε όλη του τη ζωή: (το είπε από την τηλεόραση, ραδιόφωνο και κυκλοφόρησε και σε εφημερίδες , περιοδικά και φυλλάδια σε όλη τη Σαουδική Αραβία, Συρία, Παλαιστίνη και προφανώς όλες τις γειτονικές χώρες.

Παντρεύτηκε πριν από χρόνια μια κοπέλα πλούσια μουσουλμάνα αλλά στείρα. Οπότε πέρασαν τα χρόνια και δεν μπορούσαν να αποκτήσουν παιδιά, παρόλο που είχαν πολλά χρήματα και πήγαν σε πολλούς γιατρούς. Οι γονείς του, του έλεγαν να παντρευτεί και δεύτερη γυναίκα, και να κρατήσει και την πρώτη, αφού ο νόμος τους τούς επιτρέπει να έχουν μέχρι και τέσσερις γυναίκες. Εκείνος κουρασμένος και αρκετά στεναχωρημένος, πήρε τη σύζυγό του να πάνε ταξίδι αναψυχής στην γειτονική μας από το Ισραήλ, Συρία για να ξεκουραστούν και να ξεχαστούν για λίγο.

Στη Συρία νοίκιασε λιμουζίνα με ξεναγό-ξένο να τους πάει σε όλα τα κοσμικά αξιοθέατα της Συρίας. Ο οδηγός πρόσεξε στο ζευγάρι που ξεναγούσε μια πικρία, πόνο και θλίψη στα πρόσωπά τους. Αφού λοιπόν γνωρίστηκαν καλά, πήρε το θάρρος και τους ρώτησε γιατί δεν φαινόντουσαν ευχαριστημένοι, μήπως άραγε έφταιγε ο ίδιος και δεν τους άρεσε κάτι στην ξενάγηση του, στην περιήγηση που τους έκανε;

Εκείνοι του ανοίχθηκαν και του εξήγησαν το πρόβλημα της ατεκνίας. Ο μουσουλμάνος λοιπόν οδηγός τους είπε ότι εδώ στη Συρία οι Χριστιανοί και μάλιστα οι Ορθόδοξοι έχουν το μοναστήρι της Παναγίας της Σεϊδανάγιας (Δέσποινα – Κυρία) και πολλοί άτεκνοι καταφεύγουν στη Θαυματουργική της εικόνα. Εκεί λοιπόν τους δίνουν από το φυτίλι του καντηλιού της εικόνας αυτής και το τρώνε, το καταπίνουν, και τότε η “Μαρία” των Χριστιανών, τους δίδει κατά την προώρεσή τους και την πίστη τους.

Ενθουσιασμένος λοιπόν ο Σαουδάραβας και η γυναίκα του………. Πήγαινε μας του λέει εκεί στην Σεϊδανάγια ‘την Δέσποινα των Χριστιανών’ και αν γίνει το ποθούμενο, αν αποκτήσουμε παιδί, τότε θα ξαναρθώ και θα σου προσφέρω 20.000$ στο μοναστήρι. Πήγαν λοιπόν στη Μονή, έκαναν ότι έπρεπε και γυρίζοντας αργότερα στη Χώρα τους η γυναίκα του βρέθηκε έγκυος. Σε μερικούς μήνες γέννησε ένα χαριτωμένο αγοράκι υγιέστατο και πανέμορφο. Θαύμα της Παναγίας μας.

Μόλις γέννησε η σύζυγός του, ο Σαουδάραβας γύρισε αμέσως να εκπληρώσει, να πραγματοποιήσει, το τάμα που είχε κάνει. Τηλεφώνησε λοιπόν στον οδηγό εκείνον να τον παραλάβει από το αεροδρόμιο της Δαμασκού. Ο οδηγός όμως πανούργος και κακός ειδοποίησε άλλους δύο φίλους του για να πάνε μαζί στο αεροδρόμιο να παραλάβουν τον πλούσιο και κατόπιν δολίως να τον σκοτώσουν και να λάβουν όσα χρήματα θα είχε μαζί του. Πράγματι έτσι κι έγινε. Τον παρέλαβαν από το αεροδρόμιο. Καθ’ οδόν χωρίς ο άμοιρος να γνωρίζει τι θα συναίβαινε, τους είπε ότι από την χαρά του, θα έδινε και στους φίλους του οδηγού – ταξιτζή στον καθένα από 10.000 δολ. Αυτοί άλλαξαν πορεία και αντί να πάνε στο Μοναστήρι, πήγαν σε ερημικό μέρος, τον έσφαξαν κόβοντας του πρώτα το κεφάλι καθώς και τα υπόλοιπα μέρη του σώματος του , χέρια και πόδια σε κομμάτια. Τους τύφλωσε όμως το πάθος, από αυτήν την φοβερή εγκληματική τους ενέργεια και αντί να τον πετάξουν εκεί, τον έβαλαν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, αφού του πήραν χρήματα, ρολόι και ότι είχε, ξεκίνησαν να πάνε σε άλλο χώρο ερημικό για να τον πετάξουν.

Στον εθνικό δρόμο όμως τους χάλασε το αυτοκίνητο και στάθηκαν να δουν τι συνέβεινε, γιατι σταμάτησε η μηχανή. Ένας περαστικός τους είδε και από μόνος του, σταμάτησε να τους βοηθήσει. Εκείνοι όμως φοβούμενοι μήπως και γίνουν αντιληπτοί για το φοβερό έγκλημα που είχαν διαπράξει, προσποιήθηκαν ότι δεν θέλουν βοήθεια. Ο περαστικός οδηγός όμως , φεύγοντας παρατήρησε να στάζει αίμα πίσω από το κάτω μέρος του πορ μπαγκάζ και πιο κάτω ειδοποίησε την αστυνομία να πάει να εξιχνιάσει τι συνέβαινε γιατί αυτοί οι τρεις του φάνηκαν ύποπτοι.

Έφτασε η αστυνομία, είδαν οι αστυνομικοί το αίμα στο οδόστρωμα και δίνουν διαταγή να ανοίξουν το καπό. Μόλις άνοιξαν το πορ μπαγκαζ, συκώνεται και βγαίνει έξω ο Σαουδάραβας, υγιείς, ολοζώντανος, με αίματα βέβαια, αλλά ραμμένος!!! Μόλις τώρα τους είπε……”η Παναγία τελείωσε και τις τελευταίες βελονιές, ραφές του λαιμού μου εδώ μπροστά….” Δείχνοντας ο ίδιος το σημείο μπροστά στο καρύδι του λαιμού του…..” αφού μου έραψε όλο το σώμα πρώτα “

Ο κακοποιός εγκληματίας ταξιτζής και οι συνεργοί του, έχασαν τα λογικά τους, τρελάθηκαν και με χειροπέδες τους οδήγησαν στις Ψυχιατρικές φυλακές . Φώναζαν σαν δαιμονισμένοι …. ”εμείς σε σκοτώσαμε , εμείς σε κομματιάσαμε σου κόψαμε το κεφάλι, πώς εσύ ζείς;!!!
Ο Σαουδάραβας πήγε για πιστοποίηση του λαμπρού θαύματος. Τον είδαν ιατροδικαστές, εμπειρογνώμονες, αστυνομικοί και πιστοποίησαν με υπογραφές το θαύμα….. Το ράψιμο ήταν και είναι φανερό. Φαινόταν φρεσκοσυναρμολογημένος. Διακήρυτε δε και ομολογούσε τρανώς….ότι η Παναγία με έραψε και με ανέστησε η δύναμη του Υιού της. Κατόπιν ο ανεστηθής κάλεσε τηλεφωνικώς όλους τους δικούς του και ήλθαν στη Συρία.

Πήγαν στο Μοναστήρι ,ευχαρίστησαν την Θεοτόκο και πρόσφεραν δεήσεις και δοξολογίες, και αντί του ποσού των 80.000 δολλαρίων που ήταν το τάξιμο, πρόσφεραν στη Μονή το ποσό των 800.000 δολλαρίων για τη μεγάλη ευεγερσία που του πρόσφερε η Παναγία μας. Ο ίδιος σήμερα αφηγείτε συνεχώς το συγκλονιστικό αυτό θαύμα και αρχίζει πάντοτε λέγοντας:

“Όταν ήμουν μουσουλμάνος, μου συνέβει αυτό….κι αυτό, δηλώνοντας ότι δεν είναι πλέον μουσουλμάνος, ούτε αυτός, ούτε η οικογένειά του….”

Το θαύμα αυτό ετάραξε τις Αραβικές, μουσουλμανικές χώρες και όλη τη Μέση Ανατολή, δημιούργησε σάλο και φοβερή ενόχληση.

“ Ζεί, Κύριος ο Θεός ημών, ο Θεός των Δυνάμεων ”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 11:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θα φταίω εγώ φίλε Odysseus_nemo να παραθέσω το μύθο του λύκου με τα τρία γουρουνάκια;

Ή θα θεωρηθεί αήθης "αντίθεση προς τη θεωρία" κάποιο σχόλιό μου περί των κοπτοραπτικών και μανταριστικών ικανοτήτων της Παναγίας;

Καλύτερα ας περιμένουμε να δούμε μέχρι πού μπορεί να φτάσει αυτή η γελοιότητα...

macedon

Edited by - macedon on 22/12/2006 12:00:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 12:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pamos840 :
quote:
δεν καθεται να σκεφτει (να του περασει απο το μυαλο)καν οτι μπορει να υπαρχει Θεος.Τα παραπανω που εχεις γραψει τα γραφουνε ανθρωποι που δεν πιστευουν ουτε καν στην υπαρξη προσωπων.
Τελος τα παραπανω που γραφεις ειναι μια ομολογια της αθειας!!!
Ουτε θελεις να καθησεις να αναρωτηθεις αν υπαρχει Θεος και μη μου πεις οτι το εχεις κανει και δε βρηκες τιποτα.Οποτε τι να κατσω να πω μαζι σου;
Ειναι σα να μου λες οτι και να μου αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος εγω θα λεω αυτα που λεω!!!Γινεσαι πληρως κατανοητος

Δεν κάθησα να σκεφτώ ? ΧΑ ΧΑ ΧΑ !
Δήλαδή τι θέλει πιο πολλή σκέψη :
Να δεχτείς έναν Θεό ή να τον απορρίψεις ??

Εσύ τι νομίζεις δηλαδή ?
Ξύπνησα μιά ωραία μέρα και άρχισα να κυνηγώ όσους πιστεύουν στο θεό σου ?
Η μήπως πρώτα προβληματίστηκα σοβαρά με τα παρακάτω :

1)Με αυτά που κάνει η εκκλησία της διαφθοράς και των σκανδάλων.

2)Με την συμπεριφορά των "καλών χριστιανών" όπως εσύ και ο just me , που απο την πολύ αγάπη , βρίζετε και είρωνεύεστε συνεχώς τους συνομιλητές σας.

3)Απο την συμπεριφορά των ιερέων που είναι βουτηγμένοι στην διαφθορά .

4)Απο την συμπεριφορά των μποξέρ μοναχών .

5)Απο την συμπεριφορά του χριστιανισμού συνολικά στην ιστορία με τα εκκατομύρια των θυμάτων της μισσαλόδοξης πίστης του .

6)Με την δαιμονοποίηση της γνώσης το κάψιμο των επιστημονικών βιβλίων και των επιστημόνων .

7) Με τον σκοταδισμό που ακόμα διατυμπανίζουν οι πιστοί του όπως εσύ που μας θεωρείς χαχόλους και πρόβατα και μας ζητάς να πιστέψουμε σε φαντασιόπληκτα σενάρια .

8)Με τον φασισμό του στύλ : "Εμείς ξέρουμε την αλήθεια " , η του στυλ "Να κλείσει το θέμα" που ευαγγελίζεσαι .

9)Με την υποτίμηση της νοημοσύνης μας , και τις αναφορές σε "θαύματα" τύπου Βησσαρρίωνα , Ιορδάνη ποταμού , και βαθύπλουτου παγκοσμίως άγνωστου Σαουδάραβα .

10)Και τέλος με τα κελευσματα ενός εκδικητικού θεού που σε χρεώνει απο την στιγμή που γεννήθηκες με αμάρτημα που δεν έκανες , και σε απειλεί συνέχεια με την τιμωρία της αιωνιας κόλασης . Ο οποίος θεός μάλιστα για κάποιο ανεξήγητο λόγο προτίμησε τους Εβραίους για να εμφανιστεί , και ο μισός πλανήτης δεν τον γνωρίζει . ( Πριν τον χριστιανισμό δε , δεν τον γνώριζε ουτε το 0.1 % των ανθρώπων ).

Εσύ αλήθεια προβληματίστηκες ποτέ με αυτά που ανέφερα παραπάνω ??

Οσο για το "Αθεια" που συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις θα σου ξαναπώ οτι ο φανατισμός σου δεν σε αφήνει να δείς πέρα απο την μύτη σου .
Πάρτο χαμπάρι ότι δεν είσαι αντιπρόσωπος του θεού και ο θεός μπορεί να είναι κάτι πολύ διαφορετικό απο αυτό που φαντάζεσαι .
Πως την έχεις δει ρε φίλε ? Τόσος εγωισμός πια ?

Οσο για το καινούργιο θαύμα που μας έγραψες θα το πίστευα αν μου έλεγες ένα μόνο πράγμα :

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΟΥΔΑΡΑΒΑ ΒΑΘΥΠΛΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑΞΙΤΖΗ ?

Να το ξαναπώ μήπως δεν το είδες :
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΟΥΔΑΡΑΒΑ ΒΑΘΥΠΛΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑΞΙΤΖΗ ?

Αφου έγινε τόσος ντόρος θα πρέπει να είναι πολύ γνωστα τα ονοματά τους .
Εχεις προβληματιστεί σχετικά με το θέμα αυτό ???
ΟΧΙ βέβαια , γιατί η σκέψη και ο προβληματισμός , σου είναι εννοιες άγνωστες , όπως σου τόνισα και στην περίπτωση με το "θαυμα του Ιορδάνη ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy