ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γνωριζοντας τα ζωα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι μου,

Κατα καιρους μαθαινουμε ολοι κατι παραξενο ή ιδιαιτερο που συμβαινει στον τροπο ζωης των ζωων.
Κατι που μας παραξενευει,αλλωτε μας σαγηνευει και αλλωτε μας αηδιαζει.

Νομιζω πως θα ηταν καλο να μοιραστουμε αυτες τις πληροφοριες,και να αποκτησουμε και οι ιδιοι περισσοτερη γνωση για την φυση των ζωων.


Mε εκτιμηση Άντα

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εντυπωση μου εκανε οταν εμαθα για το αλογακι της Παναγιτσας...


Κατα την διαρκεια της συνευρεσης τους το θυλικο βοηθαει το
αρσενικο να εκσπερματισει.......αποκεφαλιζοντας το!!!!


Επεισης ξερατε.... οτι τα θυλικα φιδια περνουν πολυ σοβαρα την επιβιωση των μικρων τους?


Τοσο που σε περιπτωση που ειναι παρα πολυ δυσκολη η ευρεση τροφης,το θυλικο θυσιαζει το αρσενικο σκοτωνοντας και προσφεροντας το για τροφη στα μικρα του.

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοι μου,

Κατα καιρους μαθαινουμε ολοι κατι παραξενο ή ιδιαιτερο που συμβαινει στον τροπο ζωης των ζωων.
Κατι που μας παραξενευει,αλλωτε μας σαγηνευει και αλλωτε μας αηδιαζει.

Νομιζω πως θα ηταν καλο να μοιραστουμε αυτες τις πληροφοριες,και να αποκτησουμε και οι ιδιοι περισσοτερη γνωση για την φυση των ζωων.


Mε εκτιμηση Άντα



Γεια σου Αντα.

Εγω ειχα διαβασει σε μια εγκυκλοπαιδεια οτι τα ποντικια σε καιρο εντονου στρες τρωνε τα ποδια τους.Δεν ξερω αν το εχεις ακουσει;


Και κατι αλλο να σε ρωτησω αν αληθευει.Ο θηλυκος κροκοδειλος εχω ακουσει πως ειναι ποιο δυνατος απο τον αρσενικο και το εχει κανει αυτο η φυση για να προστατευει τα μικρα της απο τους αρσενικους κροκοδειλους.Ο αρσενικος κροκοδειλος τρωει τα νεογνα κροκοδειλακια.Αληθευει;

Edited by - VIKING on 21/12/2006 22:17:14

Edited by - VIKING on 21/12/2006 22:18:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ακου τωρα κατι συγκλονιστικο.


Σε καποιο ντοκυμαντερ του νατιοναλ γεογραφικ ειδα το εξης απιστευτο.

Ενας κροκοδειλος ειχα χυμηξει πανω σε ενα ελαφι και ηταν ετοιμο να το κατασπαραξει.Εκει κοντα ηταν ενας ιπποποταμος που παρακολουθουσε και ξαφνικα ορμαει στον κροκοδειλο και το μικρο ελαφακι σωθηκε.Απιστευτο!!!Σωτηρας ιπποποταμος.


Και κατι αλλο.τα δελφινια ειναι πολυ ενδιαφεροντα πλασματα.Λενε πως αγαπουν πολυ τον ανθρωπο.Αλλα ειχα ακουσει σε ενα ντοκυμαντερ οτι ορισμενες φορες γινονται και επιθετικα απεναντι στον ανθρωπο.Εχουν σκοτωσει καποιους.Εχω ακουσει οτι ορισμενα δελφινια αυτοκτονουν χτυπωντας το κεφαλι τους σε βραχο η βγαινουν στην στερια και αρνουνται να ξαναμπουν μεσα στα βαθια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 23:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα καλε/η μου VIKING!

Για τα δελφινια μπορω να σου πω πως οταν αρνουντε να μπουν στα βαθια νερα και επιμενουν στα ρηχα,καποιος εχθρος τους παραμονευει και προσπαθουν να προστατευθουν.

Τα δελφινια ειναι παρα πολυ εξυπνα και πραγματικα παρα πολυ καλοκαρδα πλασματα.

Αληθευει οτι εχουν πνιξει ανθρωπους,αθελα τους ομως διοτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εμεις αναπνεουμε εξω απο το νερο.
Ετσι μας παρασερνουν απο το παιχνιδι και συμβαινει το μοιραιο.

Βεβαια δεν ισχυει παντα το ιδιο.
Αν βλαψης ενα δελφινι θα σου επιτεθει!
Για παραδειγμα,ειναι τοσο παιχνιδιαρικα που οταν συναντησουν ενα σκαφος περνανε οσο πιο κοντα μπορουν...
Καποτε αγγιξα ενα με αυτον τον τροπο.Αν ομως τα χτυπησεις,θα σου αναποδογυρισουν το σκαφος.

Συμπεριφερονται σαν τα παιδια!Ειναι αυθορμητα και ευγενικα!

Δεν γνωριζω κατι για πιθανες αυτοκτονιες ,θα το ψαξω ομως!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 23:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενα αλλο αξιοθαυμαστο που εμαθα απο ντοκυμαντερ,αφορα το καλαμαρι.
Κι ομολογω πως απο τοτε δυσκολευομαι παρα πολυ να φαω καλαμαρια.

Τα καλαμαρια οταν διαλεξουν ταιρι αυτο θα ειναι για μια ζωη!
Δεν το αποχωριζονται ποτε.

Το ντοκυμαντερ που ειδα,εδειχνε 2καλαμαρια(ζευγαρι).
Εχμαλωτιζουν οι ανθρωποι το ενα σε κατι σαν διχτυ,και τοποθετουν και μια καμερα να δουν τις αντιδρασεις ολο το 24ωρο.
Περιττω να σας πω οτι το αλλο ηταν ακριβως απεξω απο το διχτυ και δεν το κουνησε ρουπι,ουτε για φαγητο.

Πηρανε μετα απο 2μερες το αιχμαλωτο να δουν τι θα κανει το αλλο.

Και το συγκινητικο ειναι πως παρεμεινε στην ιδια ακριβως θεση μεχρι που πεθανε!

Αυτο θα πει αφοσιωση!!!!!!

καλο βραδυ απο μενα φιλοι μου,η συνεχεια αυριο!!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!!!!!!!!!
και για να μην το ξεχασω...

Ενα παιδικος φιλος εχει ενα θυλικο πομερανιαν(σκυλακι).
Το σκυλακι αυτο ειναι πολυ καλο,και αφοσιωμενο στην οικογενεια που το εχει.

Καποτε με τον φιλο μου βρηκαμε 2γατακια παρατημενα στα σκουπιδια και τα πηραμε.
Αγορασαμε και γαλα απο το φαρμακειο και φυσικα μπιμπερο για γατακια.

Φυσικα δεν γνωριζαμε το τι θα ακολουθουσε...
Παμε λοιπον πρωτα στο σπιτι του,
(υποτιθετε θα τα κρατουσα εγω στο σπιτι μου που δεν ειχα σκυλο μεσα)
απομακρινουμε την σκυλιτσα και βαζουμε τα γατακια σε ενα μαξιλαρι...
Παει ο φιλος μου να φερει πετσετες για να τα ταισουμε και μπαινει η σκυλιτσα του μεσα.

Εμεις φοβηθηκαμε αλλα δεν μπορουσαμε και να της απαγορεψουμε να τα πλησιασει..

Καθετε λοιπον και τα παιρνει αγκαλια,οποτε προσπαθουσαμε να τα πλησιασουμε μας γριλιζε...

Λεμε δεν πειραζει θα ερθει η μαμα του απο την δουλεια και θα τα παρει.
Καθησαμε λοιπον μεχρι να επιστρεψει η μητερα του.
Το ολο υπεροχο στην ιστορια ατη ειναι πως οταν ηρθε η μητερα του φιλου μου η σκυλιτσα ειχε κατεβασει γαλα και τα ταιζε!!!!!!

Τα γατακια αυτα ζουν ακομα ,μεσα στο σπιτι του φιλου μου και δεν τολμαει κανεις να τους φερθει 'καπως' γιατι αγριευει η σκυλιτσα.

δεν ειναι υπεροχο??????


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 00:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και παλι φιλη Άντα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που ανεφερες,αυτο με το καλαμαρι συγκλονιστικο.Ειμαι ο βικινγκ.


Εγω θα ηθελα να αναφερω ενα περιστατικο που συνεβη πριν παρα πολλα χρονια σε καποιο συγγενικο μου προσωπο.Πηγαινε βολτα στο δασος,χιονιζε πολυ.Οταν αποφασισε να γυρισει πισω στο σπιτι δεν θυμοταν το δρομο της επιστροφης.Χαθηκε και μετα απο αρκετα λεπτα αποφασισε να σταματησει απο την κουραση.Οι γονεις του ανησυχησαν και αρχισαν να τον ψαχνουν.Τελικα ενας πιστος φιλος του ο σκυλος του ενα χαριτωμενο λυκοσκυλο καταφερε και τον εντοπισε μεσα στο δασος σωζοντας του την ζωη ουσιαστικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 11:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα, φίλη μου whiz!

Τα ζώα συχνά μας συγκινούν με την συμπεριφορά τους ή μας αφήνουν άναυδους με μια πράξη τους η οποία είναι αντίθετη με την φύση τους - όπως τα γατάκια που ανέφερες οτι ανέθρεψε η σκύλα του φίλου σου.

Μερικά πράγματα που έχω ακούσει και μου έκαναν εντύπωση:

3 - 4 δελφίνια είναι ικανά να σκοτώσουν έναν καρχαρία χτυπώντας τον με τα ρύγχη τους στην κοιλιά του προκαλώντας του έτσι εσωτερική αιμορραγία.

Το θηλυκό αλογάκι της Παναγίας (Mantis Religiosus) όντως αποκεφαλίζει το αρσενικό μετά την συνουσία τους.
Το γιατί δεν το γνωρίζω αλλά μήπως γνωρίζουμε και γιατί κάνει το ίδιο η Black Widow (αράχνη)?

Αυτό με το καλαμάρι μου έκανε εντύπωση πάντως. Απ' ότι γνώριζα και το περιστέρι έχει ίδια συμπεριφορά.

Πολλά αρσενικά ζώα σκοτώνουν τα μικρά τους, ίσως λόγω ζήλειας.
Το θηλυκό όμως αν αντιληφθεί τις προθέσεις του αρσενικού, μαύρο φίδι που το έφαγε!
Όταν ήμουν παιδί είχα ακούσει πως η θηλυκή οχιά πεθαίνει όταν πρόκειται να γεννήσει αρσενικό φίδι (αστρίτης) το οποίο της σκίζει την κοιλιά για να βγει.
Έχει ακούσει κάποιος κάτι για αυτό?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη whiz ενδιαφέρον το θέμα σου

Και ήρθε σε περίοδο που έχουν σουξέ θέματα για τα ζώα

Πράγματι μερικά χαρακτηριστικά ορισμένων ζώων είναι εντυπωσιακά.
Ας αναφέρω κι εγώ ορισμένα που βρήκα στις πηγές μου.


- Ο αστερίας έχει το στόμα και το στομάχι στο κεντρικό τμήμα του σώματός του, το οποίο είναι ενωμένο με τους βραχίωνες. Οταν βρίσκει ογκώδη τροφή, είναι σε θέση(μοναδική περίπτωση ανάμεσα στα ζώα)να αναποδογυρίζει έξω το στομάχι του και να χωνεύει την τροφή έξω από το σώμα του! Ενα επίσης εντυπωσιακό χαρακτηριστικό είναι ότι μερικοί αστερίες στους οποίους ξαναμεγαλώνει κάποιος βραχίονας που έχουν χάσει,ενώ στην οικογένεια των γαλάζιων αστεριών, υπάρχουν είδη που από έναν κομμένο βραχίωνα δημιουργείται καινούργιος αστερίας.

- Υπάρχει ένα είδος Αράχνης που ζει κάτω από το νερό, αν και χρειάζεται αέρα. Για να μην βγαίνει λοιπόν συχνά στην επιφάνεια, καταναλώνοντας ενέργεια και ρισκάρωντας, φτιάχνει μια κύστη αέρα και ζει μέσα σ'αυτήν. Πρώτα, φτιάχνει ένα δίχτυ που το μπλέκει με τα φύκια και το στερεώνει στο βυθό. Στη συνέχεια, χτυπώντας τα πόδια της στην επιφάνεια του νερού, φτιάχνει αφρό και φέρνει στο δίχτυ τη φυσαλίδα που περιέχει οξυγόνο. Εχει φτιάξει έτσι έναν προσωπικό αναπνευστηρα και μπορεί να κάθεται πολλή ώρα στο βυθό!

- Στις παγωμένες θαλασσες της Ανταρκτικής υπάρχουν 2 είδη ψαριών(τουλάχιστον αυτά κατάφερα να βρω), τα Παγοτενία ή Μπερνάκειος και τα Παγέτοψις ή Μακρόπτερος τα οποία κατορθώνουν να επιβιώνουν στις θερμοκρασίες κα΄τω από το μηδέν διότι στο αίμα τους ρέει ένα είδος "αντιψυκτικής" ουσίας. Τα ψάρια αυτά, έχουν επίσης μεγάλη καρδιά και μεγάλα βράγχια, καθώς και πολύ αίμα. Στην επιφάνεια του σώματος δεν εχουν λέπια, αλλά δέρμα μέσω του οποίου μπρούν να οξυγώνονται ευκολότερα. Με τη μεγάλη καρδιά, μεγαλύτερη από αυτές των συνηθισμένων ψαριών, έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα και ταχύτητα κυκλοφορίας αίματος. Οι χαμηλες θερμοκρασίες της θάλασσας απαιτούν περισσότερο οξυγόνο στο αίμα και μια πιο αποτελεσματική κυκλοφορία. Τα ψάρια αυτά λόγων των προαναφερθέντων χαρακτηριστικών τους καταφέρνουν να επιβιώνουν στα συγκεκριμένα πολύ ψυχρά ύδατα.

- Η Φάλαινα Ναρβάλ που ζει στις βόρειες θαλασσες, διαθέτουν ένα χαυλιόδοντα ο οποίος είναι γεμάτος από πολυάριθμες νευρικές ίνες. Ο χαυλιόδοντας αυτός την βοηθάει στο να καταγράψει τις μεταβολές στη θερμοκρασία του νερού, την πίεση και κυρίως την συγκέντρωση σωματιδίων στα διάφορα βάθη. Αυτή η ικανότητα εντοπισμού σωματιδίων της δίνει τη δυαντότητα να καταγράφει την αλατότητα του νερού, κάτι που προφανώς την βοηθαέι να επιβιώνει στο παγωμένο αρκτικό περιβάλλον. Επίσης μπορεί να εντοπίζει σωματίδια τα οποία είναι χαρακτηριστικά των ψαριών που αποτελούν την κύρια τροφή της.
Το γεγονός ότι οι Φάλαινες Ναρβάλ "ξιφομαχούν" με τους χαυλιόδοντες τους, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρόκειται για ένα είδος μεταξύ τους επικοινωνίας.

Πηγές - Παγκόσμια Εγκυκλοπαίδεια Newton, Science Illustrated.


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 22/12/2006 16:25:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να ΄στε καλα ολοι παιδια!
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Λοιπον,καλε μου φιλε VIKING,πολυ ωραιο και το περιστατικο με το σκυλο.
Νομιζω παντος πως στα σκυλια θα πρεπει να κανουμε ολοκληρο αφιερωμα αν αρχισουμε να μιλαμε για αυτα και ειμαι σιγουρη πως θα ειναιενα ανεξαντλητο θεμα.

Αγαπητε Dying_Incubus,
πολυ ωραια και η δικη σου καταθεση.
Μου κανει λιγο εντυπωση αυτο με την οχια,νομιζωπως τα φιδια γεννουν μονο αυγα.Δεν εχω ακουσει ποτε να ειναι ζωοτοκα.
Μπορει βεβαια και να ισχυει..
Καποια στιγμη θα ψαξω για την αραχνη(μαυρη αραχνη)και θα μεταφερω οποιαδηποτε πληροφορια συναντησω.

Καλε μου Agnostic,
Να σε καλα που μοιραστικες μαζι μας τις γνωσεις σου και τοσο εμπεριστατομενα!
Αυτο με την αραχνη μου εκανε εντυπωση,οπως και αυτο με την φαλαινα!


Μηπως καποιος απο εσας γνωριζει πως κλεβουν τα ποντικια αυγα χωρις να σπασουν?
Πανε παντα δυο δυο,το ενα αγκαλιαζει το αυγο,το αλλο αναποδογυριζει το πρωτο και υστερα το τραβαει απο την ουρα μεχρι την φωλια.

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 18:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε μου Dying_Incubus,

εχω την απαντηση για το θεμα της μαυρης χηρας.

Οι πληροφοριες εχουν να κανουν με την διαδικασια αναπαραγωγης του ειδους αραχνης:

Όταν το αρσενικό ενηλικιωθεί, εναποθέτει ένα σπερματοφόρο σάκο, αφήνοντας στην άκρη μια σταγόνα υγρού την οποία κατευθύνει με τα πόδια του.

Έτοιμο για δράση το αρσενικό, αρχίζει την αναζήτηση για το θηλυκό. Καθώς το αρσενικό πλησιάζει τη φωλιά της θηλυκιάς, χτυπά απαλά τον ιστό της για να της γνωστοποιήσει ότι είναι παρόν και ενδιαφέρεται να ζευγαρώσει και ότι δεν είναι κάποιο θήραμα που πιάστηκε στον ιστό της.

Το αρσενικό έπειτα δονεί το πίσω μέρος της κοιλιάς του πάνω στον ιστό. Εάν το θηλυκό είναι δεκτικό στο κάλεσμά του, θα ανταποκριθεί πλησιάζοντας σιγά-σιγά. Τότε το αρσενικό θα πλησιάσει αργά και προσεκτικά τινάζει τα πόδια της με τα δικά του.

Εαν το θηλυκό παραμένει δεκτικό, τότε το αρσενικό πλέκει ένα μεταξωτό πέπλο γύρω απο τη θηλυκιά, πριν εναποθέσει το σπερματοφόρο σάκο του στο πίσω μέρος της θηλυκιάς.

Όταν το αρσενικό τελειώσει, πρεπει να εξέλθει απο τον ιστό το ίδιο προσεκτικά όπως είχε πλησιάσει, ώστε η θηλυκιά να μην τον περάσει κατά λάθος για θήραμα.

Κουρασμένα και εξουθενωμένα απο την όλη διαδικασία, τα περισσότερα αρσενικά, παραπατούν και ατυχώς καταλήγουν να γίνουν ενα εύκολο γεύμα απο την πεινασμένη σύντροφό τους.

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 18:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλε μου φιλε VIKING,

Σχετικα με τις αποριες σου για τα δελφινια,πιστευω να καλυπτεσε απο αυτα που μεταφερω παρακατω.

Τα δελφίνια είναι πολύ περίεργα και συχνά παρακινούνται από την περιέργεια τους για τον άνθρωπο. Συχνά, δύτες έχουν αντικρίσει δελφίνια κατάματα. Το βλέμμα τους δεν έχει την παγερή σταθερότητα που έχει το βλέμμα ενός καρχαρία, είναι ένα βλέμμα με μια απροσδόκητη λάμψη, που όλοι μαγεύονται από αυτό και από την επικοινωνία που αισθάνονται πως έχουν μαζί με τα δελφίνια, λες και αυτά είναι έτοιμα να τους αποκαλύψουν - επιτέλους - το μεγάλο μυστικό για το μυστήριο που τα καλύπτει.

Η αιχμαλωσία αποτελεί φοβερό πλήγμα για ένα δελφίνι, σωματικά και ψυχολογικά. Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές περιπτώσεις αιχμαλωτισμένων δελφινιών που μόλις τα έβαλαν σε δεξαμενές, σκοτώθηκαν, κολυμπώντας με όλη τους τη δύναμη και χτυπώντας στους τοίχους της δεξαμενής.

Σε κάθε περίπτωση ήταν ακατόρθωτο για τους ανθρώπους να τα συγκρατήσουν και να τα ηρεμήσουν. Υπάρχουν, όμως, και δελφίνια που προσαρμόζονται πιο εύκολα.

Όταν, όμως, δεν έχουν συντροφιά, είναι δυστυχισμένα. Πέφτουν σε λήθαργο και παραμένουν αδρανή. Αλλά μόλις βρουν σύντροφο (ένα άλλο δελφίνι ή έναν άνθρωπο), ξαναπηδούν στη ζωή.


Τα δελφίνια, ποτέ, σε καμία περίσταση, δεν έχουν εκδηλώσει την παραμικρή εχθρότητα προς τον άνθρωπο, ακόμα και όταν υποβάλλονται στα πιο φοβερά μαρτύρια, όπως το να περνούν μεταλλικούς γάντζους στο κρανίο τους, χτυπώντας τους με σφυρί. (Πρόκειται για ντοκουμενταρισμένο γεγονός).

Στο πείραμα αυτό, που έγινε στις Ηνωμένες Πολιτείες, 29 δελφίνια σκοτώθηκαν, κι όμως κανένα τους δεν προσπάθησε να δαγκώσει ή να πληγώσει με οποιοδήποτε τρόπο τους ανθρώπους που τα βασάνιζαν.

επεισεις:


--Ένα δελφίνι μπορεί να πηδήσει μέχρι και τρία μέτρα έξω από το νερό.

--Ένα νεογέννητο δελφίνι ζυγίζει 2 με 3 κιλά.

--Σε ηλικία ενός έτους ζυγίζει περίπου 35.

--Τα δελφίνια έχουν τα περισσότερα δόντια από οποιοδήποτε άλλο θηλαστικό θαλάσσιο ή χερσαίο. Είναι όλα κωνικά και χρησιμεύουν κυρίως στο να συγκρατούν την τροφή παρά να την κόβουν.

--Τα δελφίνια τρωνε περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα και τα γεύματα τους διαρκούν συνήθως μία ώρα.

--Στα δελφίνια, όπως και στους ελέφαντες της Αφρικής, υπάρχει οργανωμένη ιεραρχία.

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 19:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΥΚΝΟΣ

Τι ομορφο ζωο!
Και ποιος δεν εχει μαγευτει απο την παρουσια τους..

Από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα πιστεύεται ότι οι κύκνοι προαισθάνονται το θάνατό τους και θρηνούν προτού ξεψυχήσουν.
Ομως ο θρήνος τους δεν μοιάζει με μοιρολόϊ, αλλά είναι ένα γλυκύτατο άσμα, γνωστό ως «κύκνειο άσμα.

Και παμε και στον ΜΠΟΥΦΟ

Ο μπούφος είναι νυκτόβιο αρπακτικό πουλί και τρέφεται μεταξύ άλλων με μικρότερα πουλιά.

Κάποτε, λέει ένας μύθος, ο μπούφος συνάντησε για πρώτη φορά τα άλλα πουλιά και τους έκανε εντύπωση η αλλόκοτη φάτσα του, αφού πρώτη φορά τον έβλεπαν μπροστά τους και τον ρώτησαν τι ζητά: «Ψάχνω για μυρμήγκια», απάντησε ο Μπούφος, για να μην προδωθεί. «Ορίστε κύριε, που ψάχνεις για μυρμήγκια», είπαν τα πουλιά. «Το αλώνι είναι γεμάτο μυρμήγκια».

Ο μπούφος, για να μη φανερωθεί ότι τους είπε ψέματα, άρχισε να καταπίνει τα μυρμήγκια. Ασυνήθιστος όμως όπως ήταν στην τροφή αυτή, την έπαθε ο φουκαράς. Τα μυρμήγκια κόλλησαν στη γλώσσα του και δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν.

Τα πουλιά τον παράτησαν αβοήθητο.
Το πάθημα όμως του μπούφου του βγήκε σε καλό.

Όταν τα πουλιά ξαναγύρισαν τη νύχτα, είδαν τα μυρμήγκια στο στόμα του μπούφου και όρμηξαν να τα φάνε. Τότε ο μπούφος έκανε τα πουλιά μια μπουκιά.

Γι' αυτό ο μπούφος τις νύχτες στέκει σαν χάχας μ' ανοιχτό το στόμα. Στη γλώσσα του κολλούν διάφορα έντομα. Τα μικρά πουλιά, βλέποντας την εύκολη αυτή λεία, χιμάνε βιαστικά στο στόμα του μπούφου.

Και ενας μυθος για την δεκαοχτουρα.


Η δεκαοχτούρα ήταν φτωχή κόρη αλλά πολύ όμορφη.
Γι' αυτό καλοπαντρεύτηκε με κάποιο καλό νοικοκυρόπουλο του χωριού της που ήταν ράφτης.

Η πεθερά της όμως δεν τη συμπαθούσε καθόλου.
Μια μέρα την έστειλε στο φούρνο με μια πινακωτή με δεκαοχτώ στάρινα καρβέλια. Όταν ψήθηκαν, η κόρη πήγε να τα πάρει.

Η πεθερά της, μόλις έφτασε η νύφη, χίμηξε να μετρήσει τα καρβέλια. Τα βρήκε δεκαοχτώ.

Για να παιδέψει όμως τη νύφη της, φωνάζει το γιο της και του λέει πως τα καρβέλια ήταν δεκαεννιά και περνώντας από το σπίτι της μάνας της, η νύφη της έδωσε φαίνεται ένα. «Τι τη φυλάς την παλιογυναίκα που μας κλέβει το ψωμί και το σπίτι μας; Πήγε στο φούρνο με δεκαεννιά καρβέλια και έφερε δεκαοχτώ.» «Που είναι το άλλο το καρβέλι;» ρωτάει ο άνδρας της. «Δεκαοχτώ ψωμιά είχα πάει στο φούρνο», αποκρίνεται εκείνη. «Παναγιά μου σώσε με», φωνάζει η άμοιρη η νύφη.

Η Παναγία τη λυπήθηκε και την έκανε πουλί. Από τότε πιάνει τις κορφές των δέντρων και τις στέγες των σπιτιών και φωνάζει συνέχεια τον αριθμό των καρβελιών: «δεκαοχτώ, δεκαοχτώ».

Διαφέρει από το τρυγόνι, γιατί γύρω στο λαιμό της έχει ένα μαύρο γαϊτάνι. Της έμεινε από την εποχή που βοηθούσε τον άντρα της στο ράψιμο και περνούσε τις μαύρες κλωστές στο λαιμό της.



Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 09:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλειο Θεμα!

Υπαρχει ενα ειδος σαλιγκαριου, (θα το δειτε πολυ συχνα σε ενυδρεια..)
τα οποια, εαν βαλεις 2 μεσα στον ιδιο χωρο, ασχετα του τι φυλου ειναι, θα αλλαξει το ενα απο τα δυο φυλο, ετσι ωστε να ειναι 1-1.Δηλ αν ειναι και τα δυο αρσενικα, το ενα θα γινει θηλυκο, για να ζευγαρωσουν...


Ξέρετε πως οι ποντικοι τρωνε μύδια.?
περνουν με το στομα τους μια πετρουλα, την ριχνουν μεσα στο μυδι οπως ειναι ανοιχτο.. αυτο κλεινει, αλλα δε μπορει να κλεισει ολο..οποτε ευκολα απομακρυνουν το εσωτερικο του...

Ξερετε πως οι ποντικοι κλεβουν λάδι?
βαζουν την ουρα τους μεσα στα μπουκαλια ή στα δοχεια που κρατειτε το λαδι..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 10:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ιπποκαμπος, ειναι ισως το μοναδικο ζωο (διορθωστε με αν κανω λαθος) το οποιο κυοφορει το αρσενικο!!


οι πιγκουινοι ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα ζωα..
με το που γεννησουν τα αυγα τους, γεναει ενα αυγο η θηλυκια, το εναποθετει στα ποδια του αρσενικου, και φευγει για τη θαλασσα να τραφει..
αυτο το κανουν 0λα τα θηλυκα, με αποτελεσμα να μενουν πισω τα αρσενικα με τα τα αυγα μεχρι να γυρισουν οι θηλυκες απο την αναζητηση τους για τροφη.Αυτο παιρνει πολυ καιρο, και ολο αυτο το καιρο, οι αρσενικοι ειναι με τα αυγα, χωρις τροφη, χωρις τπτ..
οταν επιστρεψουν οι θηλυκες, τους δινουν τα αυγα και φευγουν αυτοι τωρα προς τη θαλασσα για αναζητηση τροφης.Δυστυχως ομως απο την πολυ εξαντληση λιγοι καταφερνουν να φτασουν στη θαλασσα και να βρουν τροφη..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 12:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι πιγκουινοι ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα ζωα..
με το που γεννησουν τα αυγα τους, γεναει ενα αυγο η θηλυκια, το εναποθετει στα ποδια του αρσενικου, και φευγει για τη θαλασσα να τραφει..
αυτο το κανουν 0λα τα θηλυκα, με αποτελεσμα να μενουν πισω τα αρσενικα με τα τα αυγα μεχρι να γυρισουν οι θηλυκες απο την αναζητηση τους για τροφη.Αυτο παιρνει πολυ καιρο, και ολο αυτο το καιρο, οι αρσενικοι ειναι με τα αυγα, χωρις τροφη, χωρις τπτ..
οταν επιστρεψουν οι θηλυκες, τους δινουν τα αυγα και φευγουν αυτοι τωρα προς τη θαλασσα για αναζητηση τροφης.Δυστυχως ομως απο την πολυ εξαντληση λιγοι καταφερνουν να φτασουν στη θαλασσα και να βρουν τροφη..

Αυτά είναι τα βάρη του συζυγικού βίου!

Να αναφέρω κι εγώ ένα μύθο για την Αλκυόνη.
Η Αλκυόνη ήταν κόρη του Αιόλου και σύζυγος του Κύηκα.
Ήταν πολύ αγαπημένο ζευγάρι με τον άνδρα της και βίωναν μια ευτυχία που όλοι τους θαύμαζαν.
Μια μέρα ο Κύηκας ήθελε να πάει για ψάρεμα αλλά η γυναίκα του που είχε ένα πολύ κακό προαίσθημα τον παρακαλούσε να μην πάει.
Τελικά ο Κύηκας πήγε και ξαφνικά άρχισαν να φυσούν μανιασμένοι άνεμοι και να σηκώνονται μανιασμένα κύματα τα οποία βύθισαν το πλοίο του.
Η Αλκυόνη που παρακολουθούσε με αγωνία από μακριά μην αντέχοντας τον πόνο έπεσε από τον βράχο και σκοτώθηκε.
Ο Δίας επειδή λυπήθηκε το ζευγάρι τους μετέτρεψε στα πουλιά αλκυόνες.
Επειδή τα πουλιά αυτά γεννούν τα μικρά τους μέσα στον χειμώνα, ο θεός όρισε μερικές μέρες του χειμώνα να είναι ζεστές κι ηλιόλουστες προκειμένου να επωαστούν τα αυγά του πουλιού αυτού.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 12:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι που πιθανοτατα, οι περισσοτεροι γνωριζετε..

τα χαριτωμενα χταποδια, σε περιοδους πεινας...τρωνε τα ποδια τους..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 13:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό θα πει πείνα!!!
Μετά βγάζουν πάλι πλοκάμια ή όχι?

Κάτι που μου είπε ένας φίλος μου - και το οποίο δεν γνώριζα εγώ - είναι οτι η σαλαμάνδρα έχει κάποιου είδους αναγεννητική ικανότητα.
Αν πχ της κόψεις το ένα πόδι σε κάποιο χρονικό διάστημα αυτό θα έχει γίνει ξανά όπως και πριν.
Κάποια άλλα ερπετά αναγεννούν το κομμάτι που τους κόπηκε αλλά το κομμάτι τους αυτό θα είναι μικρότερο απ' ό,τι πριν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 13:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό θα πει πείνα!!!
Μετά βγάζουν πάλι πλοκάμια ή όχι?

ναι βέβαια ξανά βγαζουν, αλλά πολλές φορές μπορεί να τύχει να δεις χταπόδι με λιγότερα από 8 πόδια (εξ ου και το χταπόδι = οχτώ πόδια) και ο λόγος είναι ότι έπεσε πολύ πείνα, και τράφηκαν με τα πόδια τους..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 18:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα φιλοι μου,

Καλε μου Dying_Incubus,το ιδιο ισχυει και για τα φιδια.
Αν τα κοψουν δεν πεθαινουν ξανα γεναει σωμα το κεφαλι,μονο πιο μικρο.
Γιαυτο και αν θες να σκοτωσεις φιδι το κτυπας στο κεφαλι και το θαβης για να μην οξυγονονετε ο εγκεφαλος και αναγεννηθει.

GWGW μου,σε ενα ντοκυμαντερ,που δυστηχως δεν θυμαμαι σε πια περιοχη αναφεροταν,ειχα δει χταποδια να σκοτωνουν και να τρωνε καρχαριες!
Μπορει να φανταζει απιστευτω,οταν ομως το βλεπεις,και ειδικα την μανια του χταποδιου σοκαρεσε!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, έψαξα σε μια από τις εγκυκλοπαίδιές μου για ορισμένα "ρεκόρ" που κατέχουν κάποια ζώα. Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά και σίγουρα θα έπρεπε να βρίσκονται σε αυτό το τόπικ.

Ας παραθέσω λοιπόν ένα κείμενο που ετοίμασα με αυτά τα ρεκόρ


ΖΩΑ ΓΙΑ ΡΕΚΟΡ

ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΙ

Το πιο μεγάλο δεν είναι πάντα συνώνυμο με το καλύτερο. Αυτή είναι η περίπτωση του ματιού της γιγάντιας σουπιάς. Έχει το ρεκόρ σε διαστάσεις (στον Καναδά ψαρεύτηκε ένα δείγμα με μάτι μισό μέτρο περίπου), αλλά σίγουρα όχι σε ικανότητα όρασης.

ΟΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΟΒΙΕΣ

Οι γιγάντιες χελώνες που ζουν στα νησιά Γκαλαπάγκος, ζυγίζουν περίπου 300 κιλά και στην αιχμαλωσία μπορούν να ζήσουν έως και 150 χρόνια.

Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ

Η φάλαινα φυσητήρας που κατοικεί σε θάλασσες με εύκρατα και τροπικά νερά, κατέχει το ρεκόρ του πιο μεγάλου εγκεφάλου. Ζυγίζει περίπου 10 κιλά, ενώ ο ανθρώπινος εγκέφαλος μόλις 1,5 κιλό.

Η ΠΙΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΗ

Η αρκτική στέρνα είναι ακούραστη και όχι μόνο. Φωλιάζει πέρα από τον πολικό αρκτικό κύκλο και διαχειμάζει στην Ανταρκτική. Διακρίνεται έτσι για την απίστευτη αίσθηση προσανατολισμού της.

ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ

Οι ακρίδες κατέχουν το ρεκόρ της μεγαλύτερης συγκέντρωσης: στα Βραχώδη Όρη στις ΗΠΑ παρατηρήθηκε μια ομάδα που την αποτελούσαν περίπου δωδεκάμισι εκατομμύρια από αυτές.

ΟΙ ΠΙΟ ΕΠΙΔΕΞΙΟΙ

Η ικανότητα των χεριών είναι ένα προνόμιο των ανθρωπόμορφων πιθήκων που είναι σε θέση να χρησιμοποιούν διάφορα εργαλεία. Οι ουρακοτάγκοι για παράδειγμα ξέρουν να χρησιμοποιούν τα φύλλα για να προστατεύονται από τη βροχή.

ΟΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Το ρεκόρ ανήκει στο γεράκι προσκυνητή που μπορεί να φτάσει τα 300 χιλιόμετρα την ώρα. Η φυσική του κατασκευή είναι τέτοια που το κάνει να προσαρμόζεται στις μεγάλες ταχύτητες: από τις περιελίξεις στα ρουθούνια του για να σταματά τον αέρα ως τα μακριά και μυτερά φτερά του που μοιάζουν με τα φτερά υπερηχητικού αεροπλάνου. Στην ξηρά το έχει ο γατοπόδαρος ο οποίος αναπτύσσει ταχύτητα 110 χιλιόμετρα της ώρας.

Ο ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ

Το ζώο που κατέχει το ρεκόρ του πιο δυνατού είναι ένα έντομο, ο σκαραβαίος ρινόκερος. Το έντομο αυτό μπορεί να μεταφέρει στη ράχη του ένα φορτίο 850 φορές μεγαλύτερο από το σωματικό του βάρος.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΙ

Το είδος κουκουβάγιας «Τυτώ η Λευκή» μπορεί να κυνηγά στο απόλυτο σκοτάδι λόγω της ακοής της. Τα ακουστικά της κανάλια είναι ασύμμετρα και της επιτρέπουν να ξεχωρίζει τους ήχους σε τρεις διαστάσεις. Έτσι εντοπίζει και μια λεία που πετάει.

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ

Παρά τα εντυπωσιακά τους χρώματα που τους κάνουν να μοιάζουν αβλαβείς, αλλά οι βάτραχοι των γενών Δενδροβάτης και Φυλλοβάτης που ζουν στη Νότιο Αμερική, εκκρίνουν ουσίες πολύ θανατηφόρες για τον άνθρωπο. Επίσης η μέδουσα «θαλάσσια σφήκα» περιέχει στα 60 πλοκάμια της δηλητήριο ικανό να σκοτώσει 60 ανθρώπους.

ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ

Το γαλάζιο φαλαινόπτερο φτάνει το μήκος των 32 μέτρων και το βάρος των 100 τόνων. Τρώει 4 τόνους πλαγκτόν την ημέρα που βρίσκει στα πολικά νερά.

Η ΠΙΟ ΛΑΙΜΑΡΓΗ

Το πιο αδηφάγο πλάσμα στη φύση είναι η προνύμφη της πεταλούδας τους είδους πεταλούδα η πολύφημος. Στις πρώτες 56 μέρες της ζωής της καταβροχθίζει τροφή 8000 φορές πάνω από το βάρος της.

ΤΑ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΑ

Δελφίνια και ανθρωπόμορφοι πίθηκοι είναι τα πιο έξυπνα ζώα εννοώντας με τη λέξη έξυπνος την ικανότητα αντίληψης. Πολλά πειράματα έχουν δοκιμάσει την αντίληψή τους με εκπληκτικά αποτελέσματα: από τον τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους ως την προσπάθεια να καταλάβουν τους ανθρώπους.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΑΣΗ

Η όραση του βασιλικού αετού είναι οκτώ φορές καλύτερη του ανθρώπου. Μπορεί να ξεχωρίζει αντικείμενα σε κίνηση: μια ακίνητη λεία περνά απαρατήρητη, αλλά μόλις κινηθεί γίνεται αμέσως αντιληπτή.

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ

Όσο για το αναπνευστικό σύστημα, το ρεκόρ κατέχουν τα πουλιά. Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν οι αγριόχηνες που μπορούν να πετάξουν πάνω από το Έβερεστ, και οι ούριες, πουλιά περισσότερο «δύτες» παρά υδρόβια: μόνιτορ τοποθετημένο σε πλατφόρμα πετρελαίου έχει δείξει μια ούρια που κολυμπούσε σε βάθος 97 μέτρων.

Περισσότερες πληροφορίες για ζώα που κατέχουν μερικά ρεκόρ μπορείτε να δείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα

http://nationalzoo.si.edu/Animals/AnimalRecords/

Στοιχεία για μερικά άγρια ζώα της ζούγκλας και της σαβάνας παρακάτω.

http://web.auth.gr/virtualschool/1.1/youngs/forkids/zoa/Wild/Jungle/wild_animal_first_page.html

Είναι πράγματι εντυπωσιακός ο κόσμος των ζώων


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 27/12/2006 23:06:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη μου whiz να μου επιτρεψεις να πω οτι αυτο που λες για τα φιδια δεν ειναι σωστο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


καποτε εγραψα ενα μικρο κειμενακι που ταιριαζει νομιζω στο τοπικ:


ανακαλυψεις που κλεψαμε απο το ζωικο βασιλειο

η ανωτεροτητα μας βασιζεται στην τεχνολογια μας, αλλα ο πολιτισμος μας για να αναπτυχθει, αντεγραψε μεθοδους απο διαφορα ζωα


το διχτυ...
βασικο για την ανευρεση τροφης απο την θαλασσα.
οι αραχνες μας το χαρισαν, μαζι με τον πρωτογονο τροπο του πεταγματος του, μεθοδος που ακομα χρησιμοποιειται απο ορισμενες αραχνες που το κρατουν στα μπροστινα τους ποδια και "ψαρευουν" εντομα.

το οργανωμενο κυνηγι...
ζωα οπως οι αγριοι σκυλοι, οργανωναν το κυνηγι πολυ πριν απο τον ανθρωπο, διαμοιραζοντας τους ρολους του καθε ενος - αλλοι θα κουρασουν διαδοχικα το επιλεγμενο θηραμα, και αλλοι θα του επιτεθουν τελικα .

το κυνηγι απο αποσταση...
υπαρχει ψαρι που εκτοξευει υδατινα βληματα με το στομα του, κτυπωντας εντομα που βρισκονται εξω απο το νερο. οι βατραχοι και οι χαμαιλεοντες εκτοξευουν την γλωσσα τους.

το δολωμα ...
ορισμενα ειδη ψαριων χρησιμοποιουν ειδικες αποφυσεις τους που μοιαζουν με τροφη για να προσελκυσουν αλλα ψαρια κοντα στο στομα τους.
ενα ειδος φιδιου χρησιμοποιει για τον ιδιο σκοπο την ουρα του που μοιαζει και κινειται σαν σκουληκι.

οι παγιδες...
πολλα ειδη αρπακτικων εντομων σκαβουν λακους με αποτομα τοιχωματα για να παγιδευσουν τα θηραματα τους.

ο πολεμος...
ανακαλυψη των μηρμυγκιων που οργανωνουν ολοκληρες εκστρατειες εναντιον αλλων μηρμυγκοφωλιων με πληθος νεκρων.

η χρηση σκλαβων...
ενας απο τους λογους του πολεμου σε ορισμενα ειδη μηρμυγκιων ειναι η κλοπη αυγων των αντιπαλων, απο τα οποια θα εκκολαψουν γεννιες σκλαβων.
αλλο ειδος χρησιμοποιει αλλη μεθοδο. η βασιλισα μπαινει κρυφα και σκοτωνει την ντοπια βασιλισα, και αναπαραγωντας τις φερομονες που εκπεμπει, πειθει την αποικια να μεγαλωσει τους δικους της απογονους που αποτελουν την ελιτ πλεον.

η κτηνοτροφια...
τα μηρμυγκια αρμεγουν σακχαρα απο τις αφιδες (μελιγκρα) και τις προσεχουν σαν ιδιοκτητο κοπαδι, πολυ πριν εμεις το διανοηθουμε καν.

η καλλιεργεια...
αλλα ειδη μηρμυγκιων καλλιεργουν μυκητες πανω σε μασημενα φυλλα και τρεφουν τα μικρα τους .

κοινωνικη οργανωση...
σε αυτην μας ξεπερνουν οι αγριοσκυλοι ακομα και τωρα.
ο σεβασμος της ιεραρχιας τους ειναι αξιοθαυμαστος, οπως επισης και το οτι ποτε σκυλος δεν σκοτωνει σκυλο.

οι δρομοι...
παλι τα μηρμυγκια εχουν τα πρωτεια, ανοιγοντας λεωφορους για την μετακινηση της τροφης στη φωλια.
τα κοκκινα μηρμυγκια μαλιστα φτιαχνουν γεφυρες με τα σωματα τους και περνουν υδατινα εμποδια.

τα φραγματα...
η ανακαλυψη βεβαια ανηκει στους καστορες.

τα πολυ ψηλα κτιρια...
σε αναλογια με το μεγεθος των τερμιτων, οι φωλιες τους εχουν υψος ουρανοξυστη.

ο κλιματισμος...
οι φωλιες των τερμιτων διαθετουν ενα τελειο συστημα κλιματισμου για τις τεραστιες κατασκευες τους.

η διακοσμηση του χωρου...
υπαρχει ενα πουλι που η διακοσμηση της φωλιας του ξεφευγει απο το συνηθισμενο.
ενας φτερωτος διακοσμητης.

η καλαθοπλεκτικη...
την ιδεα μαλλον κλεψαμε απο τις πλεγμενες φωλιες των πουλιων .

η ζυμωση που παραγει αλκοολ...
οι πιθηκοι μασουν σπορους και τους θαβουν, για προκαλεσουν ζυμωση, και μετα απο μερικες μερες τους ξεθαβουν και τους τρωνε, φτιαχνοντας κεφαλι.

ο ηλεκτρισμος...
χρησιμοποιειται απο τα σελαχια ως αμυνα, και απο ορισμενα αλλα ειδη ψαριων για ανιχνευση.

η πτηση...
εκτος απο τα πτηνα, υπαρχουν ζωα οπως ο ιπταμενος σκιουρος που κανει πτησεις ανεμοπτερου απο δεντρο σε δεντρο.

ο χημικος πολεμος...
τα αγγουρια της θαλασσας, ενα ειδος που μοιαζει με γυμνοσαλιαγκα, απελευθερωνει τοξικες ουσιες στο νερο για να αμυνθει.

το ραψιμο...
υπαρχουν καμπιες που "ραβουν" με μια κλωστη σαν τον ιστο της αραχνης τα φυλλα και τα διπλωνουν για να φωλιασουν.

ο καφες...
ανακαλυφθηκε επειδη τον προτιμουσαν πρωτες οι κατσικες για την υπερδιεγερση που προσφερει.

η υγροποιηση των ατμων...
σκαθαρια στην ερημο, στεκονται με το κεφαλι προς τα κατω νωρις το πρωι, υγροποιωντας στο κρυο σωμα τους σταγονες νερου απο την ατμοσφαιρα, που ρεει προς το στομα τους για να πιουν.

το ξιφος...
ανηκει δικαιωματικα στον ξιφια .

οι καταδυσεις...
πολλα πτηνα και ζωα καταδυθηκαν στο νερο πριν καν το σκεφτει ο ανθρωπος.

το σοναρ (ηχοεντοπισμος)...
το χρησιμοποιουν οι νυχτεριδες, και τα δελφινια

νυκτερινη οραση υπερυθρων...
τα νυκτοβια φιδια εντοπιζουν το θηραμα στο σκοταδι απο την θερμοκρασια του


κτλ, κτλ...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 15:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου whiz, έχεις δίκιο για τα φίδια.
Απ' ό,τι έχω ακούσει κι εγώ, κάτι τέτοιο γίνεται.
Υποθέτω παρόλα αυτά πως θα ισχύει σε περιπτώσεις που το τμήμα που κόβεται δεν θα είναι εξαιρετικά μεγάλο.
Φαντάσου δηλαδή να αποκεφαλίσεις ένα φίδι, δεν ξέρω κατά πόσο θα αναγεννούσε όλο του το σώμα.

quote:
GWGW μου,σε ενα ντοκυμαντερ,που δυστηχως δεν θυμαμαι σε πια περιοχη αναφεροταν,ειχα δει χταποδια να σκοτωνουν και να τρωνε καρχαριες!
Μπορει να φανταζει απιστευτω,οταν ομως το βλεπεις,και ειδικα την μανια του χταποδιου σοκαρεσε!

Αυτό πως γίνεται δηλαδή?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 15:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα καταθεσατε φιλοι μου.

Καλε μου gigeni,
Εδω στην περιοχη μου εχει πολλα φιδια,και οταν καποιο ερθει κοντα σε σπιτι το σκοτωνουν με τον τροπο που ανεφερα πιο πανω.

Οταν εγω ρωτησα γιατι πηρα αυτη ακριβως την απαντηση.
Μπορει και να μην ισχυει,δεν ειμαι σε θεση να το πω με σιγουρια.

Παντος ειναι κατι που μου εκανε εντυπωση και το ανεφερα.

Σε ευχαριστω ομως που με διορθωνεις,μηπως γνωριζεις εσυ κατι διαφορετικο να μοιραστεις μαζι μας σχετικα με τα φιδια?

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 15:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε μου Dying_Incubus,
χαχα!μαζι στειλαμε το ποστ!
Πλακα ειχε!

Λοιπον,το ντοκυμαντερ εδειχνε ενα χταποδι κοκκινο στο χρωμα,το οποιο με το που ειδε να περναει απο κοντα ενας καρχαριας φουσκωσε το σωμα του και αρπαξε με τα πλοκαμια του το σωμα του καρχαρια.

Αυτο ομως διατηρουσε επαφη με τον πατο της θαλασσας,ετσι εχοντας τυλιξει κυριολεκτικα το σωμα του καρχαρια τον κρατουσε μεχρι που τον "εσκασε".

Φυσικα,αν και δεν αναφερθηκαν καθολου τα μεγεθη τους ηταν σε παρομοιο μεγεθος και τα δυο.
Και σιγουρα δεν ηταν μικρος ο καρχαριας,απλα ηταν τεραστειο το χταποδι..


Σε ευχαριστω για τα φιδια φιλε μου!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 16:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, αγαπητή μου!
Μαζί απαντήσαμε!

Τρομερό αυτό με το χταπόδι, για να είμαι ειλικρινής είχα ακούσει μόνο για γιγάντια καλαμάρια των οποίων το μήκος ξεπερνάει τα 5 μέτρα.
Ίσως να είναι και περισσότερο, 5 όμως είναι σίγουρα.

Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα ψαρέψει ο άνθρωπος το χταπόδι αλλά το χταπόδι τον άνθρωπο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 20:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλε μου gigeni,
Εδω στην περιοχη μου εχει πολλα φιδια,και οταν καποιο ερθει κοντα σε σπιτι το σκοτωνουν με τον τροπο που ανεφερα πιο πανω.

Οταν εγω ρωτησα γιατι πηρα αυτη ακριβως την απαντηση.
Μπορει και να μην ισχυει,δεν ειμαι σε θεση να το πω με σιγουρια.

Παντος ειναι κατι που μου εκανε εντυπωση και το ανεφερα.

Σε ευχαριστω ομως που με διορθωνεις,μηπως γνωριζεις εσυ κατι διαφορετικο να μοιραστεις μαζι μας σχετικα με τα φιδια?


τα φιδια ειναι σαν ολα τα αλλα ζωα
αν χτυπηθει ζωτικο τους οργανο δεν μπορει να αναγενησει αυθτο το οργανο
ετσι αν ενα φιδι χτυπηθει στην καρδια τοτε θα πεθανει
αν χτυπηθει στον εγκεφαλο και η ζημια ειναι μεγαλη θα πεθανει

ζωα που εχουν την ιδιοτητα αναγεννησης μελων τους ειναι

σαυρες που συνηθως χανουν θελημενα τις ουρες τους για να γλητωσουν απο τους θυρευτες τους

καποια ειδη εντομων που χανουν καποιο ποδι τους για τον ιδιο σκοπο
και τα χταποδια

για πληρη αναπλαση αν κοπει στα δυο ειναι ενα σκουλικι και αυτο δεν το λεω με απολυτη βεβαιοτητα
δεν γνωριζω αν ειναι αληθεια η μυθος

το προβλημα της αναπλασης εχει να κανει με τα ζωτικα οργανα
οχι τοσο στο οτι δεν γινετε να αναπλαθουν αλλα στο οτι δεν μπορει να ζησει καποιο ζωο χωρις τα ζωτικα του οργανα

ετσι ενω οι σαλαμανδρες μπορουν να αναπλασουν τα κομενα τους ποδια και μετα απο καποιο διαστημα εχει το ιδιο μηκος με τα αλλα

αλλα δεν μπορουν να αναπλασουν την καρδια τους γιατι μεχρι να φτιαξουν μια αλλη κατι πρεπει να αναλαβει την λειτουργια της κατεστραμενης

ετσι στα φιδια αν δεχτουμε οτι εχουν την δυνατοτητα αναπλασης
θα πρεπει σε περιπτωση που κατα την κοπη του σωματος τα οργανα που θα καταστραφουν η θα αποσπαστουν (πνευμονες,καρδια,νεφρα,στομαχι κλπ)απο το κοματι που θα εχει το κεφαλι να βρεθουν λυσεις αμεσες αντικαταστασης μεχρι να ολοκληρωθει η αναπλαση

πιστευω οτι ο μυθος που υπαρχει γυρο απο το φιδι και την αναγεννηση του εχει να κανει με το οτι αλλαζει δερμα


παντως υπαρχει ενας πολυ ευκολος τροπος να δεις αν ειναι σωστο αυτο που λες
βρες ενα φιδι κοφτο στην μεση και βαλε τα κοματια του σε ενα κουτι και περιμενε να δεις αν θα γινει κατι

αρκετα βαρβαρο απανθρωπο και καταδικαστεο απο εμενα

quote:
Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα ψαρέψει ο άνθρωπος το χταπόδι αλλά το χταπόδι τον άνθρωπο...

απορια
ο ανθρωπος θελει παραγουλιασμα η οχι;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

να προσθεσω στα οσα ειπε ο γηγενης οτι για τα κοκκινα σκουλικια του κηπου ισχυει η πληρης αναπλαση, κι αυτο επειδη δεν εχουν ζωτικα οργανα

ολος ο οργανισμος ειναι μια πεπτικη οδος, με ενα νευρικο συστημα χωρις εγκεφαλο, με αναπνευστικους πορους παντου


οσον αφορα τα φιδια, δεν αναπλαθουν τιποτα

αν τα κοψεις στα δυο πεθαινουν

ο μυθος που αναφερθηκε ομως εχει καποια βαση, οπως ολοι οι μυθοι: το κομενο κεφαλι του φιδιου μπορει να δαγκωσει αντανακλαστικα πολλες ωρες μετα τον θανατο του αν το πιασεις


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


να προσθεσω στα οσα ειπε ο γηγενης οτι για τα κοκκινα σκουλικια του κηπου ισχυει η πληρης αναπλαση, κι αυτο επειδη δεν εχουν ζωτικα οργανα

ολος ο οργανισμος ειναι μια πεπτικη οδος, με ενα απλο νευρικο συστημα χωρις εγκεφαλο, με αναπνευστικους πορους παντου


οσον αφορα τα φιδια, δεν αναπλαθουν τιποτα

αν τα κοψεις στα δυο πεθαινουν

ο μυθος που αναφερθηκε ομως εχει καποια βαση, οπως ολοι οι μυθοι: το κομενο κεφαλι καποιων φιδιων μπορει να δαγκωσει αντανακλαστικα πολλες ωρες μετα τον θανατο τους αν το πιασεις


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy