ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γνωριζοντας τα ζωα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 22:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαβάστε το παρακάτω και μετά σκεφθείτε
τι πρέπει να κάνουμε στο ον αυτό;
Γιατί ειλικρινά σας λέω,θα ψάξω το θέμα και
.................


Που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ανωμαλία; Μην βάζετε στοίχημα για αυτό πριν διαβάσετε την είδηση που ακολουθεί. Στο αστυνομικό τμήμα Κορίνθου οδηγήθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου ένας κάτοικος της Κορίνθου, ο οποίος το μεσημέρι της ίδιας ημέρα εντοπίστηκε να σέρνει με το αυτοκίνητο του δύο σκυλιά, τα οποία είχε δεμένα πάνω στο Ι.Χ. του.

Κάποιοι περίοικοι ειδοποίησαν την Αστυνομία και όταν το περιπολικό εντόπισε το αυτοκίνητο, ο οδηγός ανέπτυξε ταχύτητα. Τα δύο άτυχα σκυλιά σέρνονταν και κτυπούσαν σε σταθμευμένα αυτοκίνητα και εμπόδια. Τα ζώα γδέρνονταν πάνω στην άσφαλτο και αιμόφυρτα ούρλιαζαν.

Όταν οι αστυνομικοί σταμάτησαν τον ανώμαλο αυτόν τύπο διαπίστωσαν, ότι το ένα σκυλί είχε διαμελιστεί ενώ το άλλο ήταν σε τραγική κατάσταση... Μέχρι που μπορεί λοιπόν να φτάσει η ανωμαλία;

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=176892&cid=17


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Καποδίστρια δεν θα μιλήσουμε γι'ανώμαλους-ψυχωτικούς...δεν θα μιλήσουμε για παλιανθρώπους που στερούνται συναισθήματος και "λογικής" επίσης...καλύτερα "όχι" φίλη μου..!!!

Όσο για την "ανωμαλία"...έχει δείξει πρόοδο πολύ μεγάλη...
Παντού ανωμαλία...

Για τις κυράδες -σου- πές μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 22:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορισμένες φορές αναρωτιέμαι το αν είχα κάποιον από αυτούς τους … "ανώμαλους-ψυχωτικούς".. μπροστά μου, αν μπορούσα να κρατηθώ ή αν θα γινόμουν και εγώ το ίδιο απέναντι τους… "άνθρωπος" χωρίς συναίσθημα και λογική…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 12:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ορισμένες φορές αναρωτιέμαι το αν είχα κάποιον από αυτούς τους … "ανώμαλους-ψυχωτικούς".. μπροστά μου, αν μπορούσα να κρατηθώ ή αν θα γινόμουν και εγώ το ίδιο απέναντι τους… "άνθρωπος" χωρίς συναίσθημα και λογική…



Είναι θέμα αυτό φίλε μου...όντως...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 16:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως,φίλοι μου,είμαι
σίγουρη πως αν ήμουν μπροστά,
δεν θα την γλύτωνε αυτός!
Τι ανώμαλος και ψυχωτικός μου λέτε,
δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ!!!

Μια φορά ο αδερφός μου,και κάποιοι φίλοι
μαζί και εγώ,πετύχαμε να σταματήσουμε έναν
τύπο (πολύ γνωστού πολιτικού-τσαμπουκά ανηψιό),
που είχε χτυπήσει με την σπόρ μερσεντές του,
τον γάτο μας,τον Χλωρίνα (έτσι τον λέγαμε).
Λοιπόν ο τύπος ότι γλύτωσε το νοσοκομείο,απ'τα
χέρια του αδερφού μου,ένας και μόνο λόγος μέτρησε.
Η τρομάρα του (σχεδόν δεν τα έκανε επάνω του)!!!

Απεδείχθη πάντως ότι δεν είχε καταλάβει τίποτα,
άλλωστε γι'αυτό σταμάτησε,όταν μας είδε(περίπου 7-8
άτομα)να τρέχουμε πίσω απ'το αυτοκίνητο,φωνάζοντάς του
να σταματήσει.

Εν κατακλείδι,δεν είχε δίπλωμα,άδεια οδήγησης ούτε και
ασφάλεια!!!
Άν και φώναζε στον αστυνόμο που ήρθε,πως ήταν ανηψιός
του τάδε,οι πινακίδες έκαναν "φτερό"!!!

δεν του κάναμε μήνυση,γιατί,ώ του θαύματος,ο
φουκαράς ο Χλωρίνας δεν είχε πάθει παρά μόνον σοκ!!!
Το καυμένο,αν το βλέπατε,έτρεμε!!!


Οι κυράδες και ο Χήνος μια χαρά είναι. Γύρω στις
1.30 πήγα και τους έριξα το ψωμάκι τους,αφράτο-αφράτο!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 19:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα οι γατεσ ειναι εφταψυχεσ πραγματικα.....τα αγαπαω παρα πολυ αυτα ζωακια.....πριν καμια 15 χρονια ειχα μια μηχανη ενα 550 ΧΤ... ενα βραδυ γυριζα σπιτι και κοντα στην γειτονια μου πεταχτηκε μια γατα μπροστα μου ,προσπαθησα να την αποφυγω αλλα την πατησα με την πισω ροδα.....την ακουσα που νιαουρησε δυνατα, σταματησα την μηχανη και την ειδα να τρεχει κουτσενωντασ...δεν μπορεσα να κοιμηθω το βραδυ.....μετα απο 4-5 μερεσ την ειδα να περιφερετε στην γειτονια χαζοκουτσενωντασ αλλα ηταν καλα.....πιο παλια παλι με ενα φιλο μου για να μην πατησουμε ενα γατακι με το παπακι που ειχα καρφοθηκαμε σε ενα σταματημενο φορτηγο.....το αποτελεσμα ηταν να καταληξουμε στο νοσοκομειο με ραματα στο κεφαλι και εγω να μην μπορω να περπατησω ενα μηνα........παντωσ αυτην η γατα ηταν αχαριστη,δεν γυρισε να δει αν ειμαστε καλα,εξαφανιστηκε αμεσωσ μετα το ατυχημα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 21:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

........παντωσ αυτην η γατα ηταν αχαριστη,δεν γυρισε να δει αν ειμαστε καλα,εξαφανιστηκε αμεσωσ μετα το ατυχημα.....



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 01:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://englishrussia.com/index.php/2009/07/15/russian-girl-and-her-dog/


Αυτό ήταν στο facebook αναρτημένο,μετά από διαμαρτυρίες το έβγαλαν.
Απορία: Την ψυχοπαθή τσούλα την έβαλαν εκεί όπου της ανήκει,άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 21:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Οι Χήνες σε πρωϊνή "εξόρμηση"!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2010, 22:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Οι Χήνες σε πρωϊνή "εξόρμηση"!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Φουριόζες....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 19:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)






ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 15:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

SING BABY,SING !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 15:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 18:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)




ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/10/2010 18:08:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2010, 12:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ, σήμερα
και ας είναι τουλάχιστον η ημέρα αυτή
σεβαστή και από εκείνους τους...
ον-θρωπους,που τα ψυχικά κατάλοιπα
που κουβαλούν,τα πραγματώνουν ως έκφραση
μίσους πρός την Δημιουργία (φύση και ζώα!!!)

Άν και αμφιβάλλω πως μια ημέρα θα μπορούσε
να αποτελέσει για 'κείνους τροχοπέδη στην
ψυχανωμαλία τους...



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2010, 23:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

10/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 14:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 18:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού μεταφέρθηκε στη
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

10/11/2010




υπερβολες... αυτα ειναι "τεχνητα ειδη"... μετα απο ανθρωπινη παρεμβαση, βγηκαν αυτα τα εκτρωματα! Ουτε στο Τσερνομπιλ δεν ειχαμε τετοιες μεταλλαξεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 16:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τήν ανακοίνωση αυτή την βρήκα στά αληθινά ψέματα ,εγω πισ΄τεύω πως δέν είναι ψέμα ,σκότωμα θέλει ο κερατάς ,πού έκανε τέτοια πράξη...

Edited by - pandi on 29/10/2010 16:09:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 20:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεος... Αν είναι δυνατόν. Πόσο διεστραμμένοι μπορεί να είναι οι άνθρωποι???? Μια κοπελιά είχε ανεβάσει φωτο στο φεισμπουκ, στις οποίες ξεκοίλιαζε σκυλάκια, με το σύνθημα "Θάνατος στα αδέσποτα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 01:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελεος... Αν είναι δυνατόν. Πόσο διεστραμμένοι μπορεί να είναι οι άνθρωποι???? Μια κοπελιά είχε ανεβάσει φωτο στο φεισμπουκ, στις οποίες ξεκοίλιαζε σκυλάκια, με το σύνθημα "Θάνατος στα αδέσποτα".
είναι τυχερή ....ξεκοίλιασμα η ίδια θέλει καί δεν είμαι υπερβολική ,να τής ρίχνουν καί αλάτι από πάνω @@@@@@@@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΖΩΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεξηγημένο ή όχι, προτιμώ να τα βλέπω μόνο μέσα από τηλεόραση…
Παρεμπιπτόντως kapodistria μήπως πρόσεξες τι στολή φοράει ο δύτης….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρεξηγημένο ή όχι, προτιμώ να τα βλέπω μόνο μέσα από τηλεόραση…
Παρεμπιπτόντως kapodistria μήπως πρόσεξες τι στολή φοράει ο δύτης….





Ναι,ενισχυμένο ΑΤΣΑΛΙ!!!

Παρ'όλα αυτά είναι πολύ τρυφερό!!!

Ο καρχαρίας λένε πως όταν τρώει,το μάτι
του καλύπτεται από μια άσπρη "σκέπη".
Είναι από την ευχαρίστηση που νοιώθει!

Πρόσεξες Ελο,όταν το χάϊδευε ο δύτης,το μάτι;
Ευχαριστιόταν το χρυσό μου...

Αλλά ναι,προτιμώ και εγώ από ...μακριά!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 20:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι από την ευχαρίστηση που νοιώθει!

Αυτή η ευχαρίστηση είναι που φοβάμαι …

quote:
Πρόσεξες Ελο,όταν το χάϊδευε ο δύτης,το μάτι;
Ευχαριστιόταν το χρυσό μου...

Ευχαριστιότανε ή έψαχνε το κατάλληλο σημείο για να δοκιμάσει… το χρυσό σου…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 17:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην ρίχνουμε το επίπεδο αυτού του θέματος!
Υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά αντλούν αλλά και καταθέτουν πολύ όμορφες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Παρακαλώ πολύ λοιπόν,να αφαιρέσετε οικειοθελώς όλη την σαβούρα που τελευταία κατακλίζει το θέμα.

Φιλικά

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 06:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο whiz για κάποιες συγκεκριμένες εικόνες.

42NA το μήνυμα που έστειλες (Απεστάλη: 04/10/2010, 23:10:20 ) μεταφέρθηκε στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
Και το χιούμορ, καλό είναι να έχει κάποια όρια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 17:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βίντεο αποτελεί ΑΠΑΝΤΗΣΗ σε ορισμένους που διαχωρίζουν τα ζώα απο τους ανθρώπους...

http://www.youtube.com/watch?v=ceQr90C0Em0


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πολύ αγάπη αφιερωμένες στον
αγαπητό Εαρινό!

Οι κυράδες καθώς κάνουν "φτερό" !!!



Και όλα τα ξεκίνησε το μικρό!
Πρώτο αυτό "σκιάχτηκε" !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 12:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χταπόδι...

Από τα πιο εκπληκτικά πλάσματα των θαλασσών

Όλοι βέβαια γνωρίζουμε για το χταπόδι. Ωστόσο, λίγοι είναι αυτοί που ερεύνησαν την παράξενη συμπεριφορά του και ακόμα ελάχιστοι επιστήμονες μελέτησαν με ειδικά πειράματα την υψηλή νοημοσύνη του. Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα θαλάσσιο ζώο, που ίσως ακόμα δεν ανακαλύψαμε πλήρως τα μυστικά του.

Υπάρχουν περίπου 250 είδη χταποδιών σε όλο τον κόσμο. Το μέγεθός τους ποικίλλει με το είδος, αλλά έχει μια καταπληκτική ευκινησία και ξέρει καλά να προστατεύει το σώμα του. Ανήκει στην κατηγορία των Κεφαλόποδων και θεωρείται από τις πιο επιτυχημένες μορφές ζωής στον πλανήτη μας.

Ανατομία
Ο Κρις Ίμπι, στο περίφημο βιβλίο του «Το Ζωντανό Σύμπαν» (εκδ. Ψυχογιός), κάνει μιαν αξιοθαύμαστη περιγραφή του χταποδιού με έναν αυστηρά επιστημονικό τρόπο. Προσέξτε τι κρύβεται πίσω από ένα χταπόδι: «Ένα χταπόδι έχει ευφυΐα στα μέλη του. Κάθε πλοκάμι έχει ένα περίπλοκο νευρικό σύστημα, αποτελούμενο από 50 εκατομμύρια νευρώνες και μια τεράστια περιοχή συνεχούς κίνησης. Η απλή διάταξη των γονάτων και αστραγάλων, αγκώνων και καρπών μας, μοιάζει συγκριτικά πολύ πρωτόγονη (εδώ ο Κρις Ίμπι συγκρίνει το ανθρώπινο σώμα με αυτό του χταποδιού, καταλήγοντας ότι δεν μπορούμε να συγκριθούμε με την πετυχημένη ανατομία αυτού του κεφαλόποδου) και συνεχίζει: «Ισραηλινοί επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ότι κάθε πλοκάμι έχει το δικό του πρόγραμμα κίνησης, χωρίς κεντρικό έλεγχο.
Ο εγκέφαλος δίνει μια εντολή εκκίνησης και μετά αναλαμβάνουν τα έξυπνα μέλη».

Χημικοί αισθητήρες
Πέρα από την κινητικότητά του, μπορεί επίσης να περάσει μέσα από έναν μικρό σωλήνα διαμέτρου δύο εκατοστών χωρίς κανένα πρόβλημα! «Το μάτι του χταποδιού», λέει ο Ίμπι, «είναι τόσο προοδευμένο όσο το ανθρώπινο μάτι, αν και έχει διαφορετικό σχέδιο (…). Μπορεί να νιώσει την πόλωση του φωτός, πράγμα που του επιτρέπει να βλέπει διαφανή θηράματα όπως γαρίδες και ψάρια (…) ένα χταπόδι έχει χημικούς αισθητήρες στις βεντούζες του, ώστε να γεύεται ό,τι αγγίζει και να απορρίπτει αμέσως τις λάθος τροφές. Δεν έχει όμοιό του στο κυνήγι - ταχύ, δυνατό, προωθούμενο από ένα τζετ νερού και εξοπλισμένο με βεντούζες, ράμφος, κατευθυνόμενα εκτοξευόμενο μελάνι και τοξικό σάλιο. Το γιγαντιαίο χταπόδι φθάνει τα πενήντα κιλά, αλλά οι τρομαχτικοί μύθοι των ναυτικών γι’ αυτά είναι φανταστικοί. Όταν συναντούν ανθρώπους είναι περίεργα και ευγενικά».

Δερματικά «πίξελ»
Ασφαλώς, το πιο εκπληκτικό χαρακτηριστικό ενός χταποδιού, σύμφωνα με τον Ίμπι, είναι το δέρμα του, μια άμεση προέκταση του εγκεφάλου του, όπου το χρησιμοποιεί για κάλυψη και επικοινωνία. Ας δούμε τι γίνεται μέσα σ’ αυτό το πολύπλοκο μέρος του χταποδιού, όσον αφορά τη δερματική του υφή: «Ημιδιαφανείς σάκοι», λέει ο Κρις Ίμπι, «που λέγονται χρωματοφόροι, είναι γεμάτοι με χρωστικές ουσίες διαφόρων χρωμάτων: Κίτρινο, πορτοκαλί, κόκκινο, καφέ και μαύρο. Όταν συσταλούν οι μύες, που είναι προσαρμοσμένοι σε κάθε σάκο, αυτός εκτείνεται και το χρώμα γίνεται ορατό. Ειδικά κύτταρα κάτω από χρωματοφόρα δρουν σαν ιριδίζοντες ανακλαστήρες πολλών χρωμάτων, δημιουργώντας οπτικές αλληλεπιδράσεις μεθυστικής πολυπλοκότητας και ομορφιάς. Το δέρμα του χταποδιού μπορεί να διαμορφώνει άμεσα την υφή του, ώστε να μιμηθεί ένα λείο κοράλλι ή έναν σπάγγο ή τα σκουριασμένα μέταλλα ενός βυθισμένου πλοίου». Προσέξτε τη συνέχεια: «χρειάζεται μεγάλη υπολογιστική ισχύς, ώστε 20 εκατομμύρια δερματικά «πίξελ» να επιλέξουν χρώμα από μια παλέτα χιλιάδων χρωμάτων σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Η σύγκριση με τον χαμαιλέοντα είναι προσβλητική για το χταπόδι».

Η εξέλιξη συνεχίζεται
Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ κόσμος του χταποδιού δεν σταματά ποτέ. Η εξέλιξη συνεχίζεται. Ο άνθρωπος μόλις άρχισε να αντιλαμβάνεται κάποια από τα μυστικά του. Η επικοινωνία με ένα χταπόδι των κοραλλιογενών υφάλων δεν είναι εύκολη υπόθεση. Το βέβαιο είναι ότι τα χταπόδια είναι φιλικά στην ανθρώπινη παρουσία. Ίσως μας στέλνουν τα δικά τους μηνύματα μέσα από το άγνωστο σιωπηλό τους περιβάλλον. Τα χταπόδια έχουν μιαν ακατανίκητη περιέργεια, να μαθαίνουν και να παρατηρούν. Όμως, απέχουμε ακόμα πολύ ώστε να φθάσουμε στην πλήρη κατανόηση αυτού του παράξενου θαλάσσιου πλάσματος…

(πληροφορίες απο την sigma live ΤΟΥ ΣΟΦΟΚΛΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 12:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πουλί που πετά και με… όπισθεν

ΤΟ ΚΟΛΙΜΠΡΙ είναι μικρό πουλί της Αμερικής, που τρέφεται με νέκταρ και είναι γνωστό για το γρήγορο κτύπημα των φτερών του, που του επιτρέπει να τρέφεται πετώντας. Τα μεγαλύτερα είδη, όπως η παταγώνια ή γίγας των Άνδεων, φτάνει μόλις τα 20 εκ. Το μικρότερο κολιμπρί της Κούβας έχει μέγεθος εντόμου. Το σώμα του είναι γύρω στα 2,5 εκ. και άλλη τόση η ουρά του. Τα περισσότερα κολιμπρί έχουν μήκους 5 εκ. περίπου ή και λιγότερο. Κουνούν τα φτερά τους μέχρι 70 κτυπήματα το δευτερόλεπτο. Μπορούν, επίσης, να πετάξουν προς τα πίσω, και είναι η μόνη ομάδα των πτηνών που μπορούν να το κάνουν.

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy