ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο ύποπτος ρόλος των ΜΜΕ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 00:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
...κατ' αρχήν να ευχηθώ χρόνια πολλά μια και πλησιάζει η μέρα των χριστουγέννων.
Ο λόγος που με έκανε να ανοίξω αυτό το θέμα, είναι ότι για άλλη μια φορά όπως κάθε χρόνο αυτόν τον καιρό, βλέπω να παίζεται απο την τηλεόραση το ίδιο "έργο". Έχουν αρχίσει εδώ και δυο εβδομάδες περίπου, να βγαίνουν όλα τα κανάλια και να σπέρνουν τον φόβο σχετικά με την αύξηση της εγκληματικότητας και να μεγαλοποιούν γεγονότα και καταστάσεις που συμβαίνουν καθημερινά. Ληστεία στο τάδε μέρος, αρπαγή της σύνταξης του φτωχού συνταξιούχου, οι τσαντάκηδες έχουν ξεσαλώσει κλπ κλπ.
Κατά τον ίδιο τρόπο, άλλες εποχές σπέρνουν τον φόβο με την νόσο των πουλερικών, με την ασιατική γρίπη, με τις τρελές αγελάδες και τα σχιζοφρενή περιστέρια και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Άλλες πάλι εποχές ξαναθυμούνται το AIDS, την χολέρα και τον ιό έμπολα.
Έχετε αναρωτηθεί άραγε, για ποιο λόγο πράγματα που έτσι και αλλοιώς συμβαίνουν κάποιες στιγμές, μπαίνουν σαν πρώτο θέμα και μάλιστα με τρόπο που να σπέρνει τον πανικό.
Προσωπικά πιστεύω ότι καθημερινά και ανάλογα με τις εποχές και τα συμφέροντα, μας χειρίζονται μέσω του φόβου. Ειδικά αυτήν την εποχή κατά την οποία ο κόσμος παίρνει τον λεγόμενο 13ο μισθό, σπέρνοντας τον φόβο και την ανασφάλεια αυξάνεις την τάση καταναλωτισμού του κόσμου.
Προσωπική μου γνώμη την οποία εγω τουλάχιστον την τηρώ σε μεγάλο βαθμό. Σταματήστε να τους βλέπετε και να τους ακούτε. Γυρίστε τους την πλάτη. Μην επιτρέπετε να σας κάνουν πλύση εγκεφάλου. Βλέπω πια ελάχιστη έως καθόλου τηλεόραση και πιστέψτε με η εικόνα που έχω για τον κόσμο απο την προσωπική μου επαφή μαζί του είναι πολύ καλύτερη και δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα που δίνουν τα (Μ)έσα (Μ)αζικού (Ε)λέγχου...
Περιμένω τις τοποθετήσεις σας...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 01:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Μ)έσα (Μ)αζικού (Ε)λέγχου

Tι άλλο να πει κάποιος;
τα είπες όλα με 3 λέξεις.
το internet είναι το τελευταίο κάστρο ελευθερίας,
στο περίπου και αυτό αλλά τέλος πάντων...

το ερώτημα είναι πόσο θα αντέξει κι αυτό ;
και μετά τι ;

ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΠΟΥ_
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 02:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΠΟΥ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε λέω ρε παιδιά,μπορει να είναι σωστα ολα αυτα αλλα μήπως να σκεφτουμε οτι μπορεί να γίνονται και για τα νούμερα όλα αυτά?και το κάθε κανάλι κανει οσο πιο τραγικό το θεμα που εχει για να πουλήσει περισσότερο!
Εγω πιστεύω οτι αν αυτή την εποχή υπηρχε ενα θεμα οπως "Πολεμος,σεισμός,τρομοκρατικο χτύπημα" κάνεις δεν θα ασχολιόταν με αυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 07:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαμορφώνουν και παγιώνουν (ή παγώνουν) την πραγματικότητα.

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 10:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σαφώς και δεν πρέπει να βλέπουμε τηλεόραση

εγώ στο σπίτι δεν έχω και δε σκοπεύω να βάλω

αλλά είναι δύσκολο να τραβήξεις τον κόσμο μακριά από αυτήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 11:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φταιει η Τηλεοραση σαν εφευρεση, αλλα αυτη που ελεγχουν την Τηλεοραση... ητοι τα Μεσα...

Οποτε δεν μπορουμε να κατηγορησουμε το οργανο, αλλα τον διαχειρηστη του οργανου... (ειναι σαν να λεμε δεν φταιει το οπλο, αλλα αυτος που το χρησιμοποιει)


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 12:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε λέω ρε παιδιά,μπορει να είναι σωστα ολα αυτα αλλα μήπως να σκεφτουμε οτι μπορεί να γίνονται και για τα νούμερα όλα αυτά?και το κάθε κανάλι κανει οσο πιο τραγικό το θεμα που εχει για να πουλήσει περισσότερο!
Εγω πιστεύω οτι αν αυτή την εποχή υπηρχε ενα θεμα οπως "Πολεμος,σεισμός,τρομοκρατικο χτύπημα" κάνεις δεν θα ασχολιόταν με αυτά

Συμφωνώ για τους εξής λόγους :
Όπου νούμερα….
Διαφήμιση.
Όπου διαφήμιση…
Απάτη.
Όπου απάτη…
Χρήμα.
Όπου χρήμα…
Εξουσία !!!
Και πάει λέγοντας …


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 13:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xωρις την τηλεοραση...ο "πολιτικοι" δεν θα μπορουσαν να ελεγξουν τους ανθρωπους! Αλλα η χρηση της τηλεορασης σαν Μεσο Ελεγχου, ξεκινησε σχεδον αμεσως απο την εφευρεση της!

Δυστυχως ειναι το πιο δυνατο Μεσο, σε συγκριση με τα υπολοιπα (εφημεριδες-ραδιοφωνα)


NIGHTHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 14:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREDATOR & KRIOS,
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 17:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΠΕΡΙΤΤΕ ΣΥΝΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ.
ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΛΕΝΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΕΛΕΝΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ 8Α ΕΝΦΑΝΗΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΛΟΓΟΥ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΥ. ΑΥΤΟ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΙΝΟΥΝ ΣΧΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. ΔΗΛ ΕΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΜΕΤΑΚΣΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙΡΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ ΤΙΣ ΤΗΜΕΣ ΤΩΝ ΚΑΥΣΗΜΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. ΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 18:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επέλαση
Των
ΜΜΕ

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 20:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Απέριττε πολύ καλό το θέμα που ανοιξες.
θυμάμαι που πρίν λίγες μέρες συζητούσαμε μαζί για το φαινόμενο των ημερων με την τρομολαγνεία που σπέρνει η τηλεόραση αυτές τις ημέρες.
Η αλήθεια ειναι οτι πράγματι μπορεί να υπάρχει μια εξαρση εγκληματικότητας λόγω των ημερών αλλά σίγουρα η υπέρμετρη προβολή της ειναι ύποπτη.
Θα ήθελα να πώ εδω οτι κάποτε ανθρωπος που ειχε εταιρία συστημάτων ασφαλείας μου ειχε εκμυστηρευτεί οτι ειχαν δώσει μεγάλο χρηματικό ποσό, μερικοί που ειχαν παρόμοιες τέτοιες εταιριες, σε πολύ γνωστό δημοσιογράφο, που ελεγχε δελτίο ειδήσεων, για να προβάλει καθημερινά διαρήξεις σε σπίτια και καταστήματα.
Το αποτέλεσμα...
Οι εγκαταστάτες δεν προλάβαιναν απο τις δουλιές ουτε ανάσα να πάρουν.
Το ιδιο ειδα προ ημερών σε δελτίο ειδήσεων να γράφει μια λεζάντα ¨ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ¨.
Οποτε κάποιοι πάλι βγάζουν πολλά χρήματα...
Εχει πολλές παραμετρους το θεμα.
Ενα αλλο φαινόμενο χαρακτηριστικό των ημερών ειναι και με τα ΤΥΧΕΡΑ παιχνίδια!!
Πάλι τα ΜΜΕ εβαλαν για τα καλά το χεράκι τους και εδω...
Το το γίνεται στα πρακτορεία του ΟΠΑΠ το βλέπετε δεν χρειάζεται να το πω εγώ.
Τώρα αν θυμηθούν οι φίλοι εδω θα εχουν παρατηρήσει οτι πολλά χρόνια τώρα οταν πλησιάζουν αυτές οι ημέρες τα μεγάλα τυχερά παιχνίδια και κυρίως το ΤΖΟΚΕΡ κάνουν απανωτά τζακ ποτ!!
Τι σύμπτωση βρε παιδί μου..
Φωνάζουν τα κανάλια και τρέχει ο κάθε μπατιρημένος και εξαντλημένος, οικονομικά, μπάς και πιάσει τα απιαστα...


Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙς ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΒΙΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ
Μαζικά ομως οχι ενας δυο...
Εκει να δεις κρύος ιδρωτας που θα επιανε μερικούς...
Θανάσης
Πάνειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 21:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι μόνο η τρομοκρατία και ο φόβος που μας επιβάλουν μέσω της τηλεόρασης (και μη)όπως είπε ο φίλος Απέριττος συνέχισε και ο φίλος PaNo.
Είναι ακόμη ότι μας επιβάλλουν και έναν ορισμένο τρόπο να κινούμαστε, να ντυνόμαστε,μας επιβάλουν πρότυπα ομορφιάς, ακόμη και το πως να "μιλάμε"(το ξέρετε ότι υπάρχουν οδηγίες για το πως θα πρέπει να μιλάνε όσοι είναι στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο, έτσι ώστε να ακολουθούμε τους ίδιους γλωσσοκτόνους κανόνες στην καθημερινή μας ομιλία;)
φιλικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 01:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ίαιρα, επειδή μου είχες μιλήσει περί αυτού θα ήθελα να αναφερθείς συγκεκριμένα για το θέμα της γλώσσας στα μέσα, γιατί έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Θα ανοίξει τα μάτια σε πολλούς...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 08:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Αφού το ζήτησε ο φίλος Απέριττος θα αναφερθώ πιο αναλυτικά για το θέμα της Ελληνικής γλώσσας στα ΜΜΕ.
Το "ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ'εκδίδει και αποστέλλει:
-(θα βάλω κάποια ενδεικτικά)-

Στα ΡΗΜΑΤΑ η Ελληνική γλώσσα προτιμάει την ενεργητική σύνταξη...
Δηλαδή, όχι: θα ληφθεί απόφαση απότο υπουργείο,
αλλά: Το υπουργείο θα αποφασίσει (...)
όχι: Συγκαλείται γενική συνέλευση από τον πρόεδρο
αλλά: Ο πρόεδρος συγκελεί γενική συνέλευση

Τα περισσότερα ρήματα της παθητικής και μέσης φωνής που λήγουν
σε -ούμαι καλό είναι να αποφεύγονται...
Δεν γράφουμε: Στην δημοσιογραφία ακολουθούνται ορισμένοι κακόνες
γράφουμε: Η δημοσιογραφία ακολουθεί ορισμένους κανόνες (...)

Ο παθητικός αόριστος έχει κατάληξη -θηκα -θηκες -θηκε:
Εκθόθηκε (όχι εξεδόθη)
δηλώθηκε (όχι εδηλώθει)
επιβλήθηκαν (όχι επεβλήθησαν)
απονεμήθηκε (όχι απενεμήθει)
υποδέχθηκε (όχι υπεδέχθει)
επιτέθηκε (όχι επετέθει)
...
δεν γράφουμε: Ελέχθη ότι...
Γράφουμε: Είπαν ότι...
δεν γράφουμε: Εψάλη δοξολογία
γράφουμε: Έγινε δοξολογία...

Στον Παρακείμενο, οι μετοχές της νεοελληνικής δεν παίρνουν αναδιπλασιασμό:
αποκομμένος (όχι αποκεκομμένος)
διαγραμμένος (όχι διαγεγραμμένος)
εκφρασμένος (όχι εκπεφρασμένος)...

Τα παροξύτονα σε -φορος σχηματίζουν τ οθηλυκό σε -φορα
-η λαχειοφόρα αγορά (όχι λαχειοφόρος)

Στα κύρια ονόματα προσώπων που προέρχονται από την αρχαία γλώσσα χρησιμοποιούμαι τον τροποποιημένο ... τύπο τους:
Ο Πλάτωνας -του Πλάτωνα(!)
ο Φαίδωνας -του Φαίδωνα
η Άρτεμη -της ΄Αρτεμης

Αποφεύγεται η γενική πτώση, όπου και όταν αυτό είναι δυνατό.(!!!)
Μερικά παραδείγματα παλαιάς και νέας σύνταξης:
άλλοτε: Από της προσεχούς εβδομάδας
σήμερα: Από την προσεχή εβδομάδα

Απαραίτητη, επίσης, είναι η περικοπή του τελικού "ν" από τα άρθρα τον,την, έναν, τις αντωνυμίες αυτήν,την και το επίρρημα μη, όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από απλό σύμφωνο πλην των κ π τ.
το Γιώργο(όχι τον Γιώργο)
ένα φοιτητη (όχι έναν φοιτητή)
αυτή γύρευε (όχι αυτήν γύρευε)...

Τα περισσότερα από τα επιρρήματα της καθαρέυουσας που γράφοντας σε δύο λέξεις (απ'ευθείας, κατ'εξοχήν)... γράφονται σήμερα με μία λέξη:
απευθείας (όχι απ' ευθείας)
κατεξοχή (όχι κατ' εξοχήν)
αφενός (όχι αφ'ενός)
εξαρχής (όχι εξ' αρχής)
επιπλέον (όχι επί πλέον)
υπόψη (όχι υπ' όψιν)
-(πάνε να μας φάνε τις προθέσεις)

Παρόμοιες και χειρότερες "οδηγίες" επιβάλλει το περιώνυμο "ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΝΤΟΥΤΟ" με την έκδοση "Προδιαγραφές για την συγγραφή διδακτικών βιβλίων" -1999-

Απλά προσέξτε και παρατηρήστε....

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
...κατ' αρχήν να ευχηθώ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε όλους σας.
Αυτά που αναφέρει η φίλη Ίαιρα, είναι πάρα πολύ σημαντικά. Μην το θεωρήσετε σαν μια απλή εφαρμογή των νέων γραμματικών κανόνων. Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Η δύναμη του λόγου και το πως χρησιμοποιείται απο τα μέσα και το πως αυτή διαμορφώνει και ενεργοποιεί τον εγκέφαλό μας έχει πολύ μεγάλη σημασία. Δεν πρέπει ούτε στιγμή να ξεχνάτε ότι ο εγκέφαλος είναι ένας βιολογικός υπολογιστής. Ανάλογα το πρόγραμμα που θα του βάλεις, θα πάρεις το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Αρκεί να θυμηθείτε (και όσοι δεν το έχετε διαβάσει παρακαλώ να το κάνετε) αυτά που ανέφερε για τον χειρισμό της γλώσσας απο τον Μεγάλο Αδελφό, ο Τζωρτζ Όργουελ στο βιβλίο του 1984.
Όσο για τον φίλο που αναφέρει ότι όλα γίνονται για χάρη της διαφήμισης, θα του πω με αγάπη ότι κάνει τραγικό λάθος. Όταν βγαίνει στον αέρα ένα δελτίο και ένα θέμα που κανονικά δεν θα έπρεπε να καταναλώνει το πολύ δέκα λεπτά, αυτοί το ξεχειλώνουν μέχρι μισή ώρα ή τρία τέταρτα ανοίγοντας παράθυρα με διάφορους χαχόλους που ωρύονται, αυτό φίλε μου δεν έχει να κάνει με την διαφήμιση. Στις περισσότερες απο αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως όλοι αγανακτούμε και έχει τύχει να ακούσω κι εγω διαμαρτυρίες απο ανθρώπους που βλέπουν πολύ τηλεόραση.
Την στιγμή όμως που σε καθημερινή βάση συμβαίνει αυτό, είτε βλέπεις είτε όχι η ζημιά και η πλύση εγκεφάλου σε σένα γίνεται. Τα εξαρτημένα αντανακλαστικά του Παβλόφ λειτουργούν και σε σένα και σε μένα που ψυχανεμίζομαι ότι κάτι τρέχει.
Θα σου πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Πρόσεξε ειδικά αυτήν την περίοδο μέσα απο αυτήν την τρομολαγνεία, ποιο είναι το είδος της διαφήμισης που κυρίως μας βομβαρδίζει;
Είναι τα διαφόρων μορφών "πακέτα" πώλησης χρήματος απο τις τράπεζες. Και δεν μιλάμε βέβαια για τα εορτοδάνεια (μακρυά απο εμάς), αλλά δανειακά πακέτα κάθε είδους και μορφής. Το θέμα δεν είναι απλό. Σκεφτείτε φίλοι μου πόσο ελεγχόμενος είσαι αν έχεις δεσμεύσει το δικό σου οικονομικό μέλλον και της οικογένειάς σου για τουλάχιστον πέντε χρόνια. Και όπως μας λένε τα νούμερα, σχεδόν όλες πια οι οικογένειες είναι δεσμευμένες στις τράπεζες.
Αυτό λοιπόν είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, γιατί κατά μεγάλο μέρος οφείλεται στα μέσα τα οποία μας βομβαρδίζουν και μας ωθούν στο να καλύπτουμε επίπλαστες ανάγκες, τις οποίες αφού δεν μπορούμε να καλύψουμε με τα χρήματα που παράγουμε, στρεφόμαστε στην λύση του δανεισμού...
Θα πούμε πολλά ακόμα. Το θέμα έχει πολύ ψωμί...
Και πάλι Χρόνια Πολλά σε όλους σας...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 25/12/2006 09:21:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 18:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά σε όλους.
Αγαπητέ φίλε Απέριττε, αν εννοείς εμένα, δεν έχει άλλωστε και σημασία, θα σου πω τη δικιά μου γνώμη.
Πρώτον και βασικό, πριν τη διαφήμιση, έβαλα τα ΝΟΥΜΕΡΑ (που είχε πει ο φίλος ΜΠΟΥ) μετά η διαφήμιση, η απάτη, το χρήμα, την ΕΞΟΥΣΙΑ (όπου οι περισσότεροι αναφέρουν) και πάει λέγοντας. Λες αγαπητέ μου φίλε (συζήτηση κάνουμε έτσι ) …τραγικό λάθος. Και εσύ όμως φίλε μου, στην τελευταία σου παράγραφο, σε ένα είδος διαφήμισης αναφέρεσαι. Και ο φίλος ο ΠΑΝΕΙΟΣ σε ένα άλλο είδος διαφήμισης αναφέρεται. Αλλά το πρώτο κακό είναι τα νούμερα, και έπονται τα υπόλοιπα. Κάπου στο τέλος η ΕΞΟΥΣΙΑ. Η διαφορά μας αλήθεια που είναι ; ακόμα δεν έχω καταλάβει.
Κλασικό παράδειγμα:


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ

Χρόνια πολλά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ θα πρότεινα κάτι που θα ξεκινούσε εμφύλιο πόλεμο...

να κλείσουν άμεσα τα ιδιωτικά κανάλια των εκδοτών
και των βιομηχάνων
και να παραμείνουμε στα κρατικά και σε μερικά ακόμη που ασχολούνται με κάτι εξειδικευμένο (π.χ. μουσικά κανάλια)

λίγο σε χούντα παραπέμπει η πρότασή μου, αλλά το θεωρώ αναγκαίο κακό
προκειμένου να γίνει κάτι που θα προστατέψει -σε κάποιο βαθμό- την πνευματική υγεία τη δική μας αλλά κυρίως των παιδιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 19:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Αλλη μία φορά για όσους δεν το "έπιασαν"

"Διαμορφώνουν και παγιώνουν (ή παγώνουν) την πραγματικότητα."

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 19:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Διαμορφώνουν και παγιώνουν (ή παγώνουν) την πραγματικότητα."

Το τελικό συμπέρασμα αυτό μου φαίνεται ότι είναι

quote:
να κλείσουν άμεσα τα ιδιωτικά κανάλια των εκδοτών
και των βιομηχάνων


Ξέρεις κανένα φίλε μου που θα τολμούσε κάτι τέτοιο.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ

Χρόνια πολλά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 19:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγνοών θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς το κρατική τηλεόραση.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι το πόσο "αμερόλυπτη και δημοκρατική" ήταν η κρατική τηλεόραση μέχρι που βγήκαν οι ιδιωτικές...
Ακόμα και η κρατική γινόταν φερέφωνο του κάθε κόμματος και των "πιστεύω του" που ήταν στην εξουσία μια και ήταν μονοπώλιο.

Όντως όμως είναι τραγικό και συνάμα εξοργιστικό, να πωλούν εξουσία μέσα από τα ΜΜΕ ανθρωπάκια που μόνο χρήματα έχουν (και καθόλου μυαλό ή ψυχή) και θέλουν να το παίζουν συνεξουσιαστές και διαμορφωτές της κοινής γνώμης και να προωθούν τα δικά τους σάπια πιστεύω.

Ένα μικρό παράδειγμα - ακραίο μεν αλλά ωραίο. Είναι γνωστό ότι οι ιδιοκτήτες του Μέγκα απεχθάνονται μέχρι αηδίας το μέλλον και την τεχνολογία και ότι συνεπάγεται αυτό και προσπαθούσαν (προσπαθπούν) με κάθε τρόπο να το μεταφέρουν αυτό στο κοινό. Αυτό άνετα μπορείτε αν το δείτε εάν παρακολουθήσετε το πρόγραμμα του σταθμού. Στην προσπάθεια τους αυτή έπραξαν τούτο: Το Star όταν ήταν ακόμα στα καλά του (πριν το 2000) είχε βάλει την σειρά Babylon 5. Οι υπέυθυνοι του Mega προσπάθησαν με κάθε τρόπο να κάψουν την τηλεθέαση της σειράς. Μέσα σε ένα χρόνο είχαν αλλάξει το πρόγραμμα της συγκεκριμένης ώρας 6 φορές!!! Στο τέλος αγόρασαν μία σειρά ΕΦ για να την βάλουν την ίδια ώρα! με το B5. Μία σειρά στην οποία οι γήινοι είχαν υποδουλωθεί!!! στους εξωγήινους και έκαναν αντίσταση!!! Φυσικά πήραν τα... Όχι μόνο αυτό αλλά μια και ήταν η τελευταία χρονιά του Β5, την επόμενη ξεχασαν ακόμα και αυτό το έκτρωμα που είχαν αγοράσει (για να βάλουν την συνέχεια).
Όχι μόνο αυτό αλλά σίγουρα η περίφημη AGB παίζει με τους αριθμούς και δίνει νούμερα που βολεύουν τα καναλια των "αρχηγών". Η τηλεθέαση του Β5 σύμφωνα με τα νούμερα ήταν πολύ μικρή - αλλά τότε προς τι ο πανικός του Mega; Και κυρίως πως είναι δυνατόν να βρίσκω δισέλιδα αφιερώματα του Β5 ακόμα και στο κυριακάτικο βήμα εάν μία σειρα δεν πουλούσε ή γιατί άνθρωποι που δεν ασχολούνται καθόλου με την ΕΦ και το διαστημα να σχολιάζουν το Β5;

Δεν πιστεύω ότι η λύση είναι η κατάργηση των καναλιών. Πιστεύω ότι η λυσή είναι να τους επιτεθούμε με όποιο τρόπο μπορούμε (όχι αιμοσταγή) και να τους κάνουμε να αλλάξουν γνώμη. Ας πούμε στα "ανώτερα μορφωμένα πλάσματα" στα οποία έχουν δώσει τα μηχανάκια της AGB την αλήθεια και ας τους προτρέψουμε να σβήνουν αυτές τις αηδίες. Λίγο δύσκολο γαι τους ανθρώπους που διάλεξαν να βάλουν τα μηχανάκια αλλά όχι ακατόρθωτο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 20:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ως προς το κρατική τηλεόραση

quote:
Δεν πιστεύω ότι η λύση είναι η κατάργηση των καναλιών
Η εσχάτη … ίσος

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ

Χρόνια πολλά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 16:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να τα κλεισει το κρατος αποκλειεται, θα ηταν εξαλλου και λαθος (λαβη για πρακτικες χουντας)

το ερωτημα ειναι: μπορουμε να κανουμε κατι για να τα κλεισουμε? εμεις, με το ετσιθελω!


(εχετε ρωτησει εργαζομενους σε θεσεις κλειδια τι φοβουνται περισσοτερο τα ΜΜΕ ??)

οι επισημανσεις του παιδ. ινστιτ. για τη χρηση της γλωσσας ειναι σωστες και ευλογες. το προβλημα ειναι στα "λαθη" που γινονται παρα τις επισημανσεις!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 16:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να τα κλεισει το κρατος αποκλειεται, θα ηταν εξαλλου και λαθος (λαβη για πρακτικες χουντας)

το ερωτημα ειναι: μπορουμε να κανουμε κατι για να τα κλεισουμε? εμεις, με το ετσιθελω!


(εχετε ρωτησει εργαζομενους σε θεσεις κλειδια τι φοβουνται περισσοτερο τα ΜΜΕ ??)

οι επισημανσεις του παιδ. ινστιτ. για τη χρηση της γλωσσας ειναι σωστες και ευλογες. το προβλημα ειναι στα "λαθη" που γινονται παρα τις επισημανσεις!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 16:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να τα κλεισει το κρατος αποκλειεται, θα ηταν εξαλλου και λαθος

βεβαιότατα ... αλλά θα τους άξιζε.
quote:
μπορουμε να κανουμε κατι για να τα κλεισουμε? εμεις, με το ετσιθελω!

Με εσένα, εμένα, και μερικούς άλλους, τίποτα δεν γίνετε, δυστηχός

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ

Χρόνια πολλά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 00:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείτε να κάνετε το πιο απλό απο όλα.. κλείστε το κουμπί.. όταν το κάνουν πολλοί μαζί θα πάθουν ήττα μεγάλη.. και θα αρχίσουν να ψάχνονται.. φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 01:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω δεν την ανοιγω καν, αλλα κανεις δεν τρεμει απο τον φοβο του...

... ακόμα!!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 08:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου και χρόνια πολλά...
Εγώ δεν θα μπώ σε ακρότητες όπως "σπάστε τις τηλεοράσεις,κτλ" (χιχι... τόσα λεφτά έδωσα για την lcd μου!)... αλλά θα πώ ότι το πρόβλημα είναι οι "ενημερωτικές" (και κάλά!) εκπομπές... η... "δημοσιογραφία" (ουυυυυυυυυ!) έχει καταστρέψει την τηλεόραση...
Εγώ ποτέ μου δεν έβλεπα και ποτέ μου δεν θα δώ τέτοιου είδους εκπομπές... και από τις ειδήσεις... μόνο τα αθλητικά και τον καιρό βλέπω! Ο μόνος λόγος που "στήνομαι" μπροστά στην τηλεόραση είναι για να δώ κανένα σήριαλ που μου αρέσει ή κανένα αθλητικό γεγονός και τίποτα άλλο! Τις περισσότερες φορές που την "ανάβω" είναι γιατί... βλέπω κανένα dvd οπότε... είναι χρήσιμη... αλλά μόνο η τηλεόραση είναι αυτή που μας φταίει? Μέσα στο Internet τί γίνεται? Ακόμα και στο ραδιόφωνο... το οποίο είναι μόνο ακουστικό μέσο... πιστεύω ότι μας επιρεάζει περισσότερο γιατί ειναι πολύ πιο περιγραφικό...
Και όπως είπαν και άλλοι πιο πάνω... το πρόβλημα δεν είναι το μέσο... αλλά αυτοί που το χρησιμοποιούν... Το μαχαίρι είναι ένα εργαλείο πχ για έναν χασάπη... και ένα θανάσιμο όπλο για έναν δολοφόνο... θα καταργήσουμε τα μαχαίρια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 12:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ stanfromgreece ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΟ ΝΑ ΠΕΙΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΤΗΝ ΠΕΤΑΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ
Η ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ .
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΠΧ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΚΡΑΙΟ ΝΑ
ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ
ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Η ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 15:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Απέριττε, όντως το θέμα των ΜΜΕ είναι σημαντικό και μπορεί να δώσει τροφή για μεγάλους και χρήσιμους διαλόγους.
Σίγουρα όλοι βομβαρδιζόμαστε με πληροφορίες, ειδήσεις ανάλογα με τις επιθυμίες μιας μικρής σχετικά μερίδας ανθρώπων.
Δυστυχώς αυτό πολλές φορές μπορεί να μας "υπνωτίσει" και να καθοδηγήσει την σκέψη μας βάζοντας την σε καλούπια.
Ίσως όμως να είμαστε ως άνθρωποι ικανοί να σπάσουμε από αυτά τα καλούπια και να αναπτύξουμε την διάκριση μας σε τέτοιο βαθμό που να μας επιτρέπει να διαχωρίζουμε τις χρήσιμες πληροφορίες από τις περιττές.

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο topic δεν έχει τόσο μεγάλη συνάφεια με την Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. όπου ανοίχθηκε.
Νομίζω πως η Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. είναι η πιο κατάλληλη.
Ας τηλε-μεταφερούμε εκεί λοιπόν!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 20:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκριβως... τουλαχιστο υπαρχουν αρκετες επιλογες για τον καθε να, ωστε να προτιμησει να δει αυτο που θελει να δει


NIGHTHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy