ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πενταλφα και υπονομοι!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 22:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο ζήτημα (το είχα διαβάσει αρχικά σε κάποιο βιβλίο) … το «αστείο» είναι ότι στην αυλή μου υπάρχει ένα τέτοιο καπάκι –όχι με πεντάλφα αλλά ένα άστρο (5άκτινο νομίζω;) μέσα σε κύκλο (κλασσικό λούκι) , όταν είχα «πωρωθεί» με αυτή την υπόθεση είχα διαβάσει ότι το άστρο σαν σύμβολο πάνω στο καπάκι δρα τρόπο τινά ως «κλειδωνιά» προς τις χθόνιες δυνάμεις.

Δεν ξέρω αν αυτό το σύμβολο για τους πιο «ψαγμένους» στο θέμα σημαίνει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 12:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα ότι κάπου έχουμε ανάγκη και μια σύγχρονη μυθολογία. Σίγουρα είναι γοητευτικό το να αφήνουμε τη φαντασία μας να υποθέτει για το τι μπορεί να κρύβεται κάτω από τα πόδια μας. Μπορεί όμως και οι εξηγήσεις να είναι πιο απλές. Τα μυστηριώδη καπάκια ίσως να π.χ. σηματοδοτούν εισόδους στις υπόγειες στοές της Αθήνας, που είναι πολλές. Ή μπορεί να πρόκειται για εκκεντρικό στυλ του κατασκευαστή τους. Η παλιά πολυκατοικία της Πινδάρου, στην οποία μάλιστα έμεναν παλιά κάποιοι γνωστοί μου, μάλλον σχεδιάστηκε από ευφάνταστο αρχιτέκτονα (και ιδιοκτήτη) που θέλησαν να ξεφύγουν από την πεπατημένη. Η αισθητική αναζήτηση υπήρχε από τότε. (Οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται τη "Βίλλα Μαργαρίτα", ένα σχεδόν μεσαιωνικό πύργο στους Αμπελοκήπους, απέναντι από τον κινηματογράφο "Γαλαξίας".) Και άλλα ασυνήθιστης αρχιτεκτονικής κτίρια υπήρχαν σε διάφορες περιοχές της Αθήνας, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι. Η παράξενη είσοδος στην οδό Ακαδημίας ήταν για το νεοκλασικό κτίριο με κύρια είσοδο στην οδό Μαυρομιχάλη, το οποίο στέγαζε την ιστορική συλλογή Λοβέρδου. Το κτίριο (αναφέρεται εκτενώς στο βιβλίο του ο Γιαννόπουλος) σήμερα είναι εγκατελειμμένο και πιθανώς καταρρέει. Η είσοδος από την Ακαδημίας (με την επιβλητική πόρτα) στολιζόταν με ένα εντυπωσιακό γλυπτό.
Ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι "Το εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο (απλό μυθιστόρημα ή πηγή πληροφοριών;). Ο συγγραφέας αναφέρει πολλά και διάφορα για υπόγεια και μυστικά περάσματα και μυστικές εισόδους... Αναφέρεται μάλιστα σε ένα κτίριο του Παρισιού το οποίο είναι "σκηνικό" γιατί είναι ακατοίκητο και εκείνο που περιέχει είναι συστήματα εξαερισμού του παριζιάνικου μετρό. Κατά το συγγραφέα, ο εξαερισμός είναι πρόφαση και το σπίτι αποτελεί "είσοδο". Μου δόθηκε η ευκαιρία να πάω να κοιτάξω και, εμφανισιακά τουλάχιστον, το σπίτι είναι όπως το περιγράφει ο συγγραφέας. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω. Άρα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ας σκεφτούμε και το μετρό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 12:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Reo ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Η παράξενη είσοδος στην οδό Ακαδημίας ήταν για το νεοκλασικό κτίριο με κύρια είσοδο στην οδό Μαυρομιχάλη, το οποίο στέγαζε την ιστορική συλλογή Λοβέρδου.

ΘΑ ¨ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΥΤΗΝ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΕΙΤΑΝ ΜΙΑ ΒΟΗΘΙΤΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ?????

ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ.
ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΗΓΙΣΗ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.
ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΙΑΧΝΑΝ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΚΤΗΡΙΟ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 20-25 ΤΜ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.....
ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 15:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ¨ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΥΤΗΝ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΕΙΤΑΝ ΜΙΑ ΒΟΗΘΙΤΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ?????
ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ.
ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΗΓΙΣΗ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.

Φίλε Avatargr,
Υποθέτω ότι η είσοδος (έστω και μικρή) από την Ακαδημίας έγινε για να υπάρχει είσοδος από ένα κεντρικό δρόμο και όχι από τη Μαυρομιχάλη, που είναι στενοσόκακο.
Θα σε παραπέμψω στο βιβλίο του Γιαννόπουλου και αν μάθω κάτι περισσότερο, θα ενημερώσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 15:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας προτείνω και μια επίσκεψη στο σάιτ της ΕΥΔΑΠ,
http://www.eydap.gr/eydap/gr/company/1840_1930.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 16:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπρρρ... τι είναι αυτό το τέρας, που σας βεβαιώνω ότι είναι υποχθόνιο;

Να το πάρει το ποτάμι (στην κυριολεξία): Είναι υπόγειος αποχετευτικός αγωγός της ΕΥΔΑΠ (ή, αλλιώς, πώς τροποποιούνται τα ποτάμια της Αθήνας)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 22:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Reo ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΤΗΡΙΩΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ..
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΠΟΥ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ....
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΟΔΟ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΜΑΥΡΟ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΜΕ ΦΤΕΡΑ
ΝΥΧΤΕΡΙΔΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΦΙΛΟΣ Liam.

ΑΣ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑΛΦΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΥΔΑΠ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 12:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatargr,
Οι δυο είσοδοι δεν κατασκευάστηκαν ταυτόχρονα. Το κτίριο στη Μαυρομιχάλη είναι παλιό, "νεοκλασικό", ενώ το κτίριο στην Ακαδημίας περίπου της δεκαετίας του 60 (το πρώην ξενοδοχείο "Ακάδημος", σήμερα στεγάζει κάποια υπηρεσία). Ως πιτσιρικάς περνούσα συχνά από την Ακαδημίας και αναρωτιόμουν τι να είναι αυτή η μυστηριώδης πόρτα, που τη θυμάμαι πάντα κλειστή. Ε, προφανώς τα δυο κτίρια επικοινωνούσαν. Άλλωστε αυτή η μέθοδος συνέβαινε και αλλού... Θυμάμαι π.χ. δυο παλιούς κινηματογράφους με είσοδο στη Θεμιστοκλέους, σε παλιά κτίρια, που μετέπειτα έφτιαξαν από μια μικρή είσοδο στην Πανεπιστημίου (μάλλον επρόκειτο για τις εξόδους κινδύνου που απέκτησαν κύρια σημασία!). Αλλά για να μην ξεφεύγουμε από τα καπάκια, όπως σωστά επισημαίνεις: Πολύ μυστήριο! Παραξενεύτηκα που στο ίδιο σημείο μπορεί να υπάρχουν και τρία καπάκια κοντά-κοντά (θα εξυπηρετούν διαφορετικά τεχνικά έργα, υποθέτω), πρόσεξα καπάκια με διάφορες φίρμες κατασκευαστών, καπάκια με τσιμέντο... και καπάκια που γράφουν ΟΤΕ. Μια χαρούμενη ποικιλία.
Α, ναι. Παλιότερα είχα ακούσει ότι όλες οι "Εταιρείες" (εκείνες που το -ρεία το γράφουν με έψιλον ιώτα και έχουν κοινωφελείς σκοπούς, όπως η Εταιρεία Υδάτων - Αποχέτευσης), είναι τεκτονικές οργανώσεις. Άρα, θα βγουν οι τέκτονες από τους υπονόμους και θα μας φάαανε. :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 17:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΕΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ.

1- ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΓΩΝΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΑΙ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ (ΠΑΛΑΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΚΑΔΗΜΟΣ) ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ.

2-ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΔΕΝ ΣΤΕΓΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ Η ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΙΣΟΔΟΣ.

ΤΟΡΑ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ΦΙΑΓΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΓΥΡΟ ΚΤΗΡΙΑ.
ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΔΕ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΑΥΡΟΣ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΤΕΡΑ ΝΥΧΤΕΡΙΔΑΣ. (ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ 70 ΕΚ ΠΕΡΙΠΟΥ)

KAI BΕBAIA ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΗΘΙΖΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΝΩ.
ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σάββατο πρωί (περίπου 11 π.μ.), και έχω τρομερά νεύρα. Ο λόγος;
Είμαι από τις 7.45 π.μ. σε συνεργείο αυτοκινήτων για ένα απλό service το οποίο δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί.
Το συνεργείο είναι το μεγαλύτερο πολύ γνωστής εταιρίας...
Καθώς ξαναπεριεργάζομαι τον χώρο (καθώς έχω ξαναπάει τουλάχιστον 4 φορές), ο οποίος είναι σε πολλούς ορόφους, βλέπω κάτι καπάκια στο απέναντι πεζοδρόμιο...κάνω το κλικ και θυμάμαι τον AVATAR!!!
Ωραία λέω, θα φάμε που θα φάμε όλο το πρωινό, ας παρατηρήσω λίγο τα καπάκια, που ξέρεις;
Και Ω!! του θαύματος!!!
Στην είσοδο που οδηγεί προς το υπόγειο του συνεργείου, στο οποίο στεγάζεται το φανοποιείο, υπάρχει μία σιδερένια πλάκα (η οποία δεν φαίνεται να καλύπτει κάτι από κάτω), στο μισό της οποίας υπάρχουν πολλές γραμμές, άναρχα σχεδιασμένες και στο άλλο μισό μία
ΩΡΑΙΑ ΠΕΝΤΑΛΦΑ, σχεδιασμένη μάλλον με το χέρι!!
Σίγουρα δεν μιλάμε για καπάκι Δημόσιας Υπηρεσίας, μια που από κάτω δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.
Αραγε να την έχει βάλει ο ιδιοκτήτης του συνεργείου; Ή κάποιος άλλος;
Θα προσπαθήσω να την φωτογραφήσω...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 23:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2-ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΔΕΝ ΣΤΕΓΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ Η ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΙΣΟΔΟΣ.


Φίλε Avatargr,
Κατ' αρχήν με γεια τα ελληνικά (ευκαιρία να σου το γράψω).
Τώρα με μπέρδεψες! Είχα την εντύπωση πως η επί της Ακαδημίας είσοδος είναι ενσωματωμένη στο κτίριο της Νομαρχίας. Αν είναι στο διπλανό, το γωνιακό Ακαδημίας & Μαυρομιχάλη, γράψε λάθος! Πάντως, το παλιό κτίριο που αναφέρω δεν είναι γωνιακό, είναι το πρώτο -νομίζω- δεξιά μπαίνοντας στη Μαυρομιχάλη, που σήμερα είναι εγκατελειμμένο. Δεν θυμάμαι και πού βρίσκεται το βιβλίο μου, να σου γράψω περισσότερα. Όσο για εκείνο το δράκοντα, ίσως να μεταφέρθηκε μαζί με τα άλλα της συλλογής στο Βυζαντινό Μουσείο, αν δεν απατώμαι.
Αν μάθω κάτι καλύτερο, θα σε ενημερώσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 20:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο εξαιρετικά στο φίλο Αvatargr: H θρυλική λοιπόν είσοδος της Ακαδημίας 58Α, ανήκει σε ένα διώροφο κτίσμα (που στο πέρασμα του χρόνου «καπελώθηκε» από το κτίριο του ξενοδοχείου). Το κτίσμα συνδέεται με το κτίριο της Μαυρομιχάλη 6, όπου ήταν και η κύρια είσοδος και είναι έργο του Τσίλλερ. Μπαίνοντας από την Ακαδημίας και περνώντας από ένα στενό διάδρομο, κατέληγες σε ένα εκκλησάκι με μυσταγωγική ατμόσφαιρα. Η εικόνα ενός ιππότη σε μια αίθουσα που βρίσκεται πάνω από την είσοδο, παραπέμπει στο Τάγμα των Ιπποτών του Ναού. Δεν είναι γνωστό σε τι εξυπηρετούσαν το εκκλησάκι και το κτίριο… Πάντως, η περιοχή όπου σήμερα υπάρχουν το Πανεπιστήμιο, η Ακαδημία και η Βιβλιοθήκη (και άλλα παλιά κτίρια) ήταν γνωστή με το όνομα Αγία Σιών (!) και είναι πιθανό τα κτίρια να συνδέονταν μεταξύ τους με υπόγειες στοές. (Οι έχοντες καλή μνήμη θα θυμούνται και το περίπτερο που… καταποντίστηκε στην Πανεπιστημίου!)

Πηγή των παραπάνω πληροφοριών το βιβλίο του Ιωάννη Γιαννόπουλου «Μυστική Αθήνα & Αττική», εκδόσεις Έσοπτρον. O συγγραφέας αναφέρει ότι το σημείο αυτό στην Ακαδημίας διαπνέεται (σωστή η λέξη;) από ένα τελλουρικό ρεύμα. To βιβλίο περιλαμβάνει και χάρτη της υπόγειας Αθήνας, παρακαλώ. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 21:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΕΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΜΑΝΣΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ.
(ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ.
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΑΝ..
ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΙΝΕΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΥΤΗ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΗ.

ΦΙΛΕ old tiger ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΘΥΜΑΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 12:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatargr, μας έκοψες πάνω στο καλύτερο! :) Και δεν εννοώ την Ακαδημίας, αλλά γενικά. Το τόπικ που αναφέρεις δείχνει ανενεργό.
(Για τα ελληνικά σου εννοούσα την ευκολία να διαβάζουμε ελληνικά και όχι λατινικά γράμματα. Η ορθογραφία δεν έχει σημασία.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 13:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΕΟ ΚΑΙ ΑΝΕΝΕΡΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥΝ.

ΑΝΑΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Parania7
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 23:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Parania7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάλησπερα σε ολους!!!!

Διαβασα αυτα που γραψατε και θα ηθελα να σας πω απλα πως ολα αυτα που ζητατε να μαθετε ειναι μεσα στο μυαλο σας.Αρκει να το αφησετε ελευθερο....

Welcome_To_The_World_Of_Darkness
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 01:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή
μην περιμένεις να σε βρει το μεσονύχτι
έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ πρωί
γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ

Άν ποτέ στα βρόχια του πιαστείς
κανείς δεν θα μπορέσει να σε βγάλει
μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
κι αν είσαι τυχερός ξεκίνα πάλι

Αυτό το δίχτυ έχει ονόματα βαριά
που 'ναι γραμμένα σ' εφτασφράγιστο κιτάπι
άλλοι το λεν του κάτω κόσμου πονηριά
κι άλλοι το λεν της πρώτης άνοιξης αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 10:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Φοίνιξ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ???
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ.

ΦΙΛΕ Parania7 ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 10:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκάτσος avatar ...

ο ένας και μοναδικός...είναι απο το soundtrack του "Ρεμπέτικου". Ποίηση Γκάτσος, μουσική Ξαρχάκος, σκηνοθεσία Φέρρης, το έχεις δεί ?

Ισως η καλύτερη ελληνική ταινία που έγινε ποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 11:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΕΟΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ.....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 12:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avataaar
Καλά, δεν έχεις δει την ταινία.
Δεν έχεις ακούσει το τραγούδι;
Ούτε σε υπόνομο να ζούσαμε! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 12:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ότι αυτό είναι το κατάληλο μέρος για να γράψω αυτό το γεγονός αλλά κάπου πρέπει να το γράψω γιατί θα σκάσω... Στο χωριό μου βρίσκετε χτισμένη δίπλα στο καινούργια μια πολύ παλιά εκλησία που χρονολογείτε γύρω στο 1200! Έχω ακριβώς από αυτήν την εκλησεία( η οποία είναι σκαλισμένη μέσα σε έναν βράχο και πρωτοχρησιμοποιήθηκε ως κελί μοναχού) υπάρχει ένα μεγάλο κομάτι μάρμαρο πάνω στο οποιο είναι σκαλισμένη μια μεγάλη πεντάλφα. Αυτή η σίγουρα πολύ βαριά πλάκα φέτος είναι αναποδογυρισμένη... Όχι δεν το αποδίδω σε παραφυσικό φαινόμενο αλλά στους μικρόμυαλους συγχωριανούς μου που κάπου άκουσαν ότι "είναι του Σατανά"... Και έτσι αυτό το πανάρχαιο σύμβολο που χρησιμοποιούνταν από τους πρώτους χριστιανούς μένει στην αφάνεια εξαιτίας κάποιων ανθρώπων που μετα βίας τελείωσαν το δημοτικό. Αυτό είναι ένα μόνο από τα εγγλήματα που έκαναν σε αυτήν την εκλησίτσα. Ολες οι βυζντινές τειχογραφίες έχουν σχεδόν καταστραφεί απο το καθημερινό πλύσιμο τους με azax. Το κράτος δε θα έπρεπε να παρέμβει;;

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 13:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hallo brothers..
Na sas pw thn alithia apo tote pou diavasa to forum afto otan perpataw sto dromo prospathw na thimamai na parathrw ta kapakia. Alla den exw vrei kati tetoio.. lete na eimai atuxos h mh parathrithkos?
Pantws twra vriskomai sth Germania sthn polh ths Kolonias gia ligo diasthma mexri na epistrepsw sthn Polh mou (Athens) kai sekftika na koitaksw etsi gia to kolima mou..
Kai vrika kapaki tetoio se ena steno pou odhgouse se adieksodo kai etuxe na vrethw ekei me mia parea gia liga lepta ena vradu pou eixame vgei gia ksidia (prin pioume.. giati mporei kapios na pei pws to eida upo thn epoiria alcohol) kai emeina afwnos! Oi alloi legane pou na pame kai ti na kanoume ki egw koitaza apo edw kai apo ekei ton kosmo pou eixe vgei to vradu na diaskedasei ws pou to vlema mou epese mesa sto steno tou adieksodou (vriskomastan 1-2 metra mesa se ekeino to steno kai akoumousane ston toixo kai eixe ligo fws..
kai eida ligo pio pera apo emena ena kapaki kai lew periergo mou fainete.. piga pros ta ekei kai eskupsa me ton anapthra kai eriksa fws kai eida afto akrivws.. ena grizomavro kapaki me diafores grammes kai sto kentro eixe mia pentalfa.. Vasika ithela na to pw se kapion afto alla nme aftous pou hmouna ekei mou htan duskolo na tous eksigisw olo to thema..(ante twra na eksigiseis stous germanarades ollh thn istoria twra). Pantws allou to epsaxna kai allou to vrika! Kai me epirease toso afto to skhniko pou pistevw pws kati me odhgise ekei.. Giati sthn athina to epsaxna sunexeia kai ekei pou de to epsaksa ekei to vrika..
Thelw pantws na vrw ena tetoio kapaki sthn athina na dw an einai to idio me afto pou vrika sthn kolonia!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 14:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Smart Alex- ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΜΕ 2 ΠΑΝΤΑΛΦΑ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ......
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 13:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλώς σας ξαναβρίσκω μετά απο ένα
πολύ φορτωμένο καλοκαίρι αλλά θα με ξαναχάσετε γιατί
....δεν έχω πάει διακοπές ΑΚΟΜΑ!!!!!

Λοιπόν ο λόγος που στέλνω αυτό το μήνυμα είναι ότι
σήμερα μου ήρθε αυτό το λίνκ για το θέμα που συζητάτε
και νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό

http://www.vembos.gr/lidsresearch.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 16:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.μπήκα μετά από πολύ καιρό στην ιστοσελίδα να (ξανα)διαβάσω τα περί την μαγική Αθήνα και με μια γρήγορη ματιά έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις για το οίκημα επί της Ακαδημίας 58α(ελπίζω να μην αναμασώ πληροφορίες που έχουν γράψει και άλλοι αλλά διάβασα ομολογουμένως βιαστικά τις απαντήσεις).
Το σπίτι λοιπόν αυτό ήταν η προσωπική κατοικία του Ερνέστου Τσίλλερ. Ο κύριος χώρος του είναι το νεοκλασσικό επί της Μαυρομιχάλη, το οποίο σήμερα που πέρασα από εκεί είδα με μεγάλη χαρά ότι σκεπάστηκε με δίχτυ κι πιθανώς να αποκατασταθεί. Η μαύρη πόρτα επί της Ακαδημίας ήταν η απόληξη ενός μακρού διαδρόμου που έδινε μια δεύτερη έξοδο στο σπίτι(υ.γ. ισως κάποια στιγμή καταφέρω να έχω φωτογραφία της κατόψεως). Το άγαλμα του δράκου ήταν προφανώς κάποιο σπόλιο(spoglium) που έφερε από την πατρίδα του ο Τσίλλερ. Κανείς βέβαια δε μπορεί να μην αναρωτηθεί γιατί το τοποθέτησε σε μιά τόσο περίοπτη θέση... Το άγαλμα απομακρύνθηκε ύστερα από εντονότατες πιέσεις που δέχτηκε η γηραιά χήρα Λοβέρδου περίπου το 1998-9 και βρίσκεται στο σπίτι της.
Ελπίζω να μην έγινα βαρετός.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 23:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,
Το θέμα το είδα σήμερα και μου κίνησε το ενδιαφέρον,διότι προ ημερών υπήρχε μια εκπομπή του Χαρδαβέλλα, στην οποία αναφέρθηκαν αρκετά διεξοδικά με το θέμα των περίεργων μεταλλικών καπακιών σε διάφορα σημεία της Αθήνας.
Ειδικότερα ο Παντελής Γιαννουλάκης αναφέρθηκε αναλυτικά για συγκεκριμένη περιοχή της Αθήνας, στην οποία σε διάφορα σημεία της βρίσκονται διασκορπισμένα τέτοια καπάκια. Οταν "χαρτογραφήθηκαν" αυτά τα καπάκια επάνω στον χάρτη της Αθήνας,διαπίστωσαν οτι ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ σχημάτιζαν μια τεράστια ΠΕΝΤΑΛΦΑ.
Τα σχέδια που υπήρχαν ανάγλυφα επάνω στα καπάκια, δεν ήταν μόνον πεντάλφες αλλά πολλών ειδών περίεργα και αγνωστα σχέδια.
Βεβαίως δεν δόθηκαν αναλυτικές εξηγήσεις το πως και γιατί τοποθετήθηκαν αυτά τα καπάκια, όμως η έρευνα του Χαρδαβέλλα, έφθασε μέχρι την ΕΥΔΑΠ η οποία δήλωσε παντελή άγνοια περί των καπακιών αυτών.
Δεν συγκράτησα πολλές λεπτομέρειες από την σχετική εκπομπή του χαρδαβέλλα, πάντως δυμάμαι τό όνομα ΡΙΑΝΚΟΥΡ της ιδιοκτήτριας δηλαδή όλου αυτού του οικοδομικού τετραγώνου που περιστοιχίζεται με τα μυστηριώδη αυτά καπάκια.
Αυτά τα λίγα σαν βοήθημα στις έρευνές σας σχετικά με το ανεξήγητο αυτό θέμα.
με φιλικούς χαιρετισμούς , Χρήστος
Chrisgiann

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pappous_manowar
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 10:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pappous_manowar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε βεβαια αν ηθελαν να κρυψουν κατι,καπακια με πεντάλφες θα βάζανε αχ αχ χααχα

-------------------------
Α_α_Β_β_Γ_γ_Δ_δ_Ε_ε_Ζ_ζ_Η_η_Θ_θ_Ι_ι_Κ_κ_Λ_λ_Μ_μ_Ν_ν_Ξ_ξ_Ο_ο_Π_π_Ρ_ρ_Σ_σ_Τ_τ_Υ_υ_Φ_φ_Χ_χ_Υ_υ_Ω_ω
τι παρατηρήτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 11:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Urban legends, άλλωστε, παντού υπάρχει ένας μύθος, το λέει και η διαφήμιση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy