ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θα ήθελα τη γνώμη σας (Σχετικά με διαταραχές κατά την διάρκεια του ύπνου)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 16:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ένα γεγονός που θεωρώ "παράξενο" και με προβληματίζει ιδιαίτερα.Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά εαν κάπου υπάρχει ανοιχτό αντίστοιχο θέμα αλλά δεν ήξερα για τι ακριβώς ψάχνω.

Είναι κάτι που δεν συμβαίνει σε μένα προσωπικά αλλά στον φίλο μου και θέλω να μάθω αν και πως μπορώ να τον βοηθήσω.Πολύ συχνά ,σχεδόν 4-5 φορές τον μήνα,βλέπει πάντα τον ίδιο εφιάλτη και ουρλιάζει στον ύπνο του για να τον ξυπνήσω.Το θέμα είναι όμως οτι δεν πρόκειται απλά για ένα εφιάλτη κατά τη γνώμη μου γιατί κάθε φορά νιώθει πως αν δεν τον ξυπνήσω θα πεθάνει,οτι κάτι του πιέζει το στήθος δεν μπορεί να πάρει ανάσα και βγάζει κραυγές για να τον ακούσω και να τον ξυπνήσω.Αυτό που με ανατριχιάζει ακόμα περισσότερο είναι οτι ενώ εγώ κάθε φορά τον παρακολουθώ σαστισμένη χωρίς να κάνω τίποτα,εκείνος όταν ξυπνήσει μου λέει που ακριβώς στεκόμουν και τι έκανα μέσα στο δωμάτιο.

Πώς γίνεται αυτό?Πως είναι δυνατόν να κοιμάται αλλά να συνηδειτοποιεί οτι πρέπει να ξυπνήσει?Πως είναι δυνατόν να με βλέπει αφού έχει κλειστά τα μάτια?Είναι δυνατόν να βγαίνει άθελα του από το σώμα του?και αν το κάνει αυτό πως νιώθει συγχρόνως οτι κάτι τον πιέζει στο στήθος?

Έχω πολλές απορίες αλλά αυτό που μ'απασχολεί ιδιαίτερα είναι το πως μπορεί να το αντιμετωπίσει.Τον τελευταίο καιρό έγινε χειρότερο γιατί ενώ πριν απλά φώναζε τώρα χτυπιέται πάνω στο κρεβάτι σαν χταπόδι! Και το ακόμη πιο δύσκολο για να το καταλάβω είναι οτι χτες μου φάνηκε οτι τον είδα..δεν ξέρω πως να το εξηγήσω,σαν να έχει ανασηκωθεί μέσα από το σώμα του ο ίδιος αλλά..διάφανος!
Ξέρω οτι ακούγομαι ηλίθια,εντάξει αυτό το τελευταίο μπορεί να το έπλασε η φαντασία μου επειδή τρόμαξα,τα υπόλοιπα όμως συμβαίνουν και με ανησυχούν.
Τι πρέπει να κάνει για να σταματήσει αυτή η κατάσταση?

____________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Θα ήθελα τη γνώμη
σας
ΣΕ Θα ήθελα τη γνώμη σας (Σχετικά με
διαταραχές κατά την διάρκεια του ύπνου)

05/01/2007
____________________________________________________

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 21:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλός ήρθες φίλη 0000 στο φόρουμ μας.

Το ποιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να πάρεις τη γνώμη κάποιου ειδικού.

Τα περισσότερα από αυτά που λες είναι φυσιολογικά, από άγχος, κούραση,κ.τ.λ.

Όταν βλέπεις ένα εφιάλτη είναι προφανές ότι θέλεις να ξυπνήσεις, αλλά δεν μπορείς, οι

κραυγές είναι λίγο περίεργες.

quote:
σαν να έχει ανασηκωθεί μέσα από το σώμα του ο ίδιος αλλά..διάφανος!

Σίγουρα το φαντάστικες, από το φόβο, από αυτά που σου είχε πει ο φίλος σου; ποιος ξέρει;

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Παντως θα το σκεφτώ το πρόβλημά σου, να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι φίλοι του φόρουμ και

θα τα ξαναπούμε αύριο.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ

Χρόνια πολλά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 00:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios ευχαριστώ για το απάντηση σου.Σίγουρα θα ρωτούσα ειδικό,ίσως κάποιο ψυχολόγο,αν απλά ήταν εφιάλτης.Όμως όπως είπα και πιο πάνω με βλέπει έχοντας τα μάτια κλειστά.Αυτό δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να μου το εξηγήσει ένας ψυχολόγος.Δεν είναι ένας συγκεκριμένος εφιάλτης,δεν θυμάται εννοώ κάτι συγκεκριμένο,μόνο το οτι νιώθει πως αν δεν ξυπνήσει θα πεθάνει.Αυτό συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια αλλά τα τελευταία τρία γίνεται πολύ πιο συχνά.Βασικά φοβάμαι οτι θα πάθει κανένα καρδιακό από την όλη ένταση ή αν τον ξυπνήσω απότομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 01:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα οοοο!
(τί ψευδόνυμο κι αυτό!, δύσκολα το προφέρεις!)

Καταρχήν ο φίλος σου ασχολείται με αστρικές προβολές, ή κάτι παρόμοιο,
έχει σχέση με παρόμοιες τεχνικές; Ποιά είναι τα πιστεύω του, ποιές οι
επιρροές του; Ποιά ηλικία έχει; Είχε κάποιο έντονο, δυσάρεστο βίωμα
πριν αρχίσουν να του συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις; Κάνει κάτι για
να αποφύγει τα βιώματα αυτά, όπως ασκήσεις χαλάρωσης;

Από το τελευταίο μήνυμά σου φαίνεται ότι αυτά του συμβαίνουν για πάνω
από τρία χρόνια. Πώς και δεν έχει προβληματιστεί και αναζητήσει
βοήθεια πιό πριν;

Αν συνέβαινε τόσο συχνά (κάθε βδομάδα) και με την ένταση που περιγράφεις, θα
περίμενα να είχε ήδη αναζητήσει τη βοήθεια κάποιου ειδικού.

Καταρχήν, το γεγονός ότι σε "βλέπει" με τα μάτια κλειστά, θα μπορούσα
να υποθέσω ότι σημαίνει ότι σε "αισθάνεται", κάτι που είναι φυσιολογικό.

Κατά τη γνώμη μου, αν θες να τον βοηθήσεις, θα πρέπει πρώτα να μπορέσεις
εσύ να δεις αντικειμενικά το τί συμβαίνει στο φίλο σου.
Έπειτα να το συζητήσεις μαζί του. Αν είναι κάποιο άγχος, θα τον
βοηθήσει να το βγάλει προς τα έξω.

Αν παρ' όλ' αυτά, διαπιστώσετε ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα
τότε θα ήταν καλό να επισκευτείτε έναν ειδικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 01:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα λιλιθ!Ευχαριστώ και σένα για την απάντηση σου.
Οχι δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τίποτα απ'όσα αναφέρεις.Πιστεύει μόνο αυτό που βλέπει και οτι του μάθαν στο σχολείου περί θρησκείας,δηλαδή όσα αναφέρεις για εκείνον είναι τρελά! Είναι 25 αυτή τη στιγμή και μου έχει πει οτι αυτό του συμβαίνει από όταν ήταν πολύ μικρός,όχι τόσο συχνά ωστόσο το θυμάται έντονα.Τα τελευταία τρία χρόνια γίνεται συχνά αλλά εκείνος νομίζει οτι είναι σημάδια ανακοπής!!Επιμένει πως αν κόψει το τσιγάρο όλα θα πάνε καλά!Επομένως δεν είναι επηρεασμένος από θεωρίες ή ακόμα και πρακτικές που θα μπορούσαν να τον υποβάλλουν σ'αυτή τη κατάσταση.

Το γιατί δεν ρωτήσαμε ειδικό (αλήθεια ποιος θεωρείται ειδικός σε τετοιές περιπτώσεις?)οφείλεται σε εκείνον που ουσιαστικά το έχει σχεδόν δεχτεί σαν κάτι φυσικό!Μόνο τον τελευταίο καιρό άρχισε να προβληματίζεται και θέλει να πάει..σε παπά!

Σκεφτόμουν οτι ίσως θα ήταν λύση το να πάει γιατί αν πιστέψει οτι αυτό θα τον βοηθήσει ίσως να πείσει τον εαυτό του και να σταματήσει να έχει αυτούς τους "εφιάλτες".Αν όμως αυτό προκαλείται από κάτι άλλο και όχι από τον ίδιο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 02:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλη οοοο.Σκέφτηκα να σταθώ και γω στο θέμα σου διότι έχω την εντύπωση ότι εξωσωματική εμπειρία μπορείς να κάνεις και άθελα σου μέσα σε ένα όνειρο..Ισως το κάνει άθελα του και δέχεται επίθεση από οντότητες της "αλλης" διάστασης (αν δεν είναι πρόβλημα ψυχολογικό)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 02:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οοοο καλώς ήρθες στα forums και καλή χρονιά!

Μπορείς να επισκεφτείς κάποια θέματα, στα οποία οι συζητήσεις περιέχουν αναφορές που μπορούν να σε βοηθήσουν πιθανότατα να αποκτήσεις μία πιο σφαιρική εντύπωση για φαινόμενα, που παρουσιάζουν ομοιότητες με αυτό που περιγράφεις.

Κάνε απλά κλικ στα παρακάτω θέματα - links:

ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη

Παράξενη ακινησία (Μόρα)

Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα...

αστρική προβολή (μέρος πρώτο)

Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση

Καλή ανάγνωση!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 04:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Betrex και Amalia ευχαριστώ για τα μνμ.Άρχισα το διάβασμα και βλέπω οτι υπάρχουν πολλά άτομα με παρόμοιες εμπειρίες.Συγνώμη που διπλοάνοιξα θέμα,φαντάζομαι σε κάποια απ'αυτές τις κατηγορίες θα ανήκει η απορία μου.

Απ'αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα κατάλαβα οτι υπάρχει η επιστημονική εξήγηση που λέει οτι πρόκειται για sleep paralysis και η θεωρία της Mora.Από την άλλη υπάρχει η περίπτωση κάποιος να βγαίνει από το σώμα του (καταλάθος?)και να του επιτίθεται κάτι αόρατο.Δεν καταλαβαίνω όμως πως ξεχωρίζει κανείς την κάθε περίπτωση.Είναι δυνατόν τα παραπάνω να συμβαίνουν όλα μαζί?Το να συμβαίνει σε κάποιον τόσο συχνά δεν αποτελεί από μόνο του πρόβλημα,εννοώ οτι για κάποιο λόγο θα πρέπει να συμβαίνει.
Αν βγαίνει από το σώμα του και μπορεί να βλέπει εμένα,γιατί δεν βλέπει και αυτό το κάτι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angus young
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 04:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angus young  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ....ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

kittyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angus young
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 04:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angus young  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ ΟΟΟΟ.........

kittyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 06:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αngus young sorry δεν παρακολουθούσα το forum όταν έστειλες.Θα χαρώ να ακούσω την γνώμη σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 18:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Θα ήθελα τη γνώμη σας ΣΕ Θα ήθελα τη γνώμη σας (Σχετικά με διαταραχές κατά την διάρκεια του ύπνου).



===========================================




Αγαπητή μου oooo, όπως θα είδες κι εσύ μετονομάστηκε ο τίτλος του θέματος σου - για την ακρίβεια προστέθηκε μια επεξήγηση δίπλα από τον αρχικό τίτλο.
Αυτό είναι πιο λειτουργικό καθώς ο τίτλος θα προϊδεάζει τους συμμετέχοντες για το αντικείμενο του θέματος που συζητείται αλλά και θα είναι και πιο "διαφωτιστικό" στο μέλλον όταν κάποιος κάνει Αναζήτηση για να βρει κάποια στοιχεία που θα τον ενδιαφέρουν.

quote:
Από την άλλη υπάρχει η περίπτωση κάποιος να βγαίνει από το σώμα του (καταλάθος?)και να του επιτίθεται κάτι αόρατο.

Υποθέτω οτι αναφέρεσαι στην Αστρική Προβολή (έστω κι όταν αυτή συμβαίνει ακούσια).
Πιστεύω πως αν διαβάσεις τα topics για την Αστρική Προβολή που σε παρέπεμψε η amalia θα βρεις αρκετά στοιχεία για αυτήν.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 19:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη angus young καλός όρισες


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 20:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα όσα σκεφτόμουν όλη τη μέρα (σου είχα υποσχεθεί ότι θα ξανά ρθω) Τελικά... αναιρούνται, αγαπητή μου 0000.
Ο λόγος; επειδή δεν είμαι πολύ καλός γνώστης του θέματος, αλλά έχω άποψη, και αν μου ζητηθεί θα την πω.
Θα ήθελα πρώτα να μάθω από αυτούς που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο, αν υπάρχει επιστημονική απόδειξη επί της ψυχής, Ή τονίζω το ή είναι απλές θεωρίες; θα το ξανά σκεφτώ φίλη 0000 έχοντας υπόψη και τις γνώμες των άλλων φίλων.
Θα ήθελα όμως να σου κάνω δύο ερωτήσεις αν δεν σε πειράζει, α) το ξέρει ο φίλος σου ότι γράφεις εδώ; και β)σου έχει πει κάποιος τρίτος (μάνα, πατέρας, αδελφή, πρώην) ότι έχει βρει το φίλο σου σε αυτή την κατάσταση;
Αν πιέζεσαι μην απαντήσεις καλύτερα.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 21:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη οοοο να σε καλοσορισω και εγω στην παρεα του Εσωτερικα, και καλη παραμονη...

Πριν ακουσεις καποια γνωμη απο εδω μεσα, το καλυτερο ισως να ηταν να ακουσεις πρωτα την γνωμη καποιου ειδικου, ωστε να βοηθησει την κατασταση καλυτερα, αφου θα γνωριζει περισσοτερα


NIGHTHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 01:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις!
Dying_Incubus άρχισα την μελέτη με ενδιαφέρον!
Krios είσαι ιδιαίτερα ευγενικός/η και με κανει να αισθάνομαι ανετα αυτό.
Οχι δεν το ξέρει το οτι γράφω εδώ.Οσο για την άλλη ερώτηση ναι,τον έχουν δει και άλλοι έτσι,η οικογένεια του βασικά οι οποίοι νόμιζαν οτι είχε παέι για ύπνο μεθυσμένος και τον καημένο τον εβρέχαν για να τον συνεφέρουν!!
PREDATOR φαντάζομαι οτι έχεις δίκιο αλλά ειλικρινά δεν ξέρω ποιος θεωρείται ειδικός.Φοβάμαι οτι αν μιλούσε με κάποιο ψυχολόγο θα τον χαπάκωνε ή θα τον έπειθε οτι έχει ψυχολογικά (και επειδή είμαι μαζί του πολλά χρόνια ξέρω οτι δεν έχει)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
p.u.r.p.l.e
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 09:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους p.u.r.p.l.e  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη οοοο καλημερα! αν το παρουμε απο την επιστημονικη του πλευρα θα σου ελεγα ο φιλος σου να επισκεφτει εναν ειδικο και δεν εννοω ψυχολογο,αλλα ψυχιατρο.ολα αυτα που συμβαινουν μπορει να ειναι λογω αγχους,στρεςς στενοχωριας και αφου μου λες οτι του συμβαινει απο τοτε που ηταν μικρος μπορει να εχει ξεκινησει απο τοτε ενα προβλημα.πριν ταραχτεις με τη λεξη ψυχιατρος θελω να σου πω(επειδη γνωριζω) οτι στον ψυχιατρο δεν πανε μονο οι τρελοι κ σιγουρα δεν χαπακωνουν οποιον βρουν μπροστα τους.ο ψυχιατρος ειναι γιατρος μπορει να καταλαβει αμεσως αν αυτο που του συμβαινει ειναι εξαιτιας καποιου παραγοντα οπως το αγχος.θα σου ελεγα λοιπον να του μιλησεις και να τον πεισεις να κανει μια επισκεψη και αν δεν εχει αποτελεσμα βλεπετε απο κει και περα.
τωρα ομως,επειδη εγω ειμαι και του μεταφυσικου αν δεν εχει αποτελεσμα η επισκεψη στον ειδικο μπορειτε να απευθυνθειτε αλλου.δεν υπαρχει καμια ντροπη,απο οτι καταλαβαινω η κατασταση ειναι σοβαρη.
μπορει να πιστευω στα μεταφυσικα αλλα πιστευω εξισου το ιδιο και στα παιχνιδια που παιζει το μυαλο μας και στο οτι μπορει να δημιουργησει απιστευτα πραγματα.αυτα ειχα να πω και πραγματικα ευχομαι να βρειτε μια λυση και να στε καλα και οι δυοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 10:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καλημερίσω και να καλωσορίσω το νέο μας μέλος p.u.r.p.l.e .


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sofi-k
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 00:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofi-k  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι απο μενα.

Πιστευω οτι αυτο που θα επρεπε πρωτιστως να κανει ειναι να προσπαθησει να θυμηθει ποτε ακριβως ξεκινησε αυτο το φαινομενο και να σκεφτει μηπως υπηρξε κατι το συνταρακτικο στην ζωη του εκεινη την περιοδο, πριν αρχισουν να εμφανιζονται αυτοι οι εφιαλτες...Εν αναγκη θα μπορουσε να παει σε εναν ειδικο(ψυχολογο) να τον βοηθησει να θυμηθει...
Με προβληματιζει παντως που λες οτι λεει πως αν κοψει το τσιγαρο θα ειναι ολα καλα, αλλα παρολα αυτα δεν το 'χει κοψει ...(Δεν πιστευω οτι οφειλεται σ'αυτο αλλα αν αυτος πιστευει οτι φταιει αυτο, δεν θα πρεπε να το χει ηδη κοψει; ). Λες επιπλεον οτι το δεχεται σαν κατι φυσικο...Πιστευω οτι πρεπει να τον πιεσεις και να του εξηγησεις οτι δεν ειναι καθολου φυσικο και θα πρεπει να κανει κατι γιατι το οτι συμβαινει πολλα χρονια μαλλον δειχνει οτι δυστηχως δεν ειναι κατι που θα φυγει απο μονο του...

Αναμενουμε εξελιξεις και ευχομαι ολα να πανε καλα...

Endless climb
I am blind
why can`t i leave?
color blind
speaking a phrase
instantly grown
i am blind
waiting in line

Edited by - sofi-k on 07/01/2007 00:25:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oooo
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 01:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oooo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτιμώ και την δική σου απάντηση sofi-k.Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 01:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου οοοο!
Λοιπον διαβασα το θεμα σου και θελω κι εγω να παραθεσω την γνωμη μου μηπως και μπορεσω να βοηθησω.
Ας βαλουμε μια σειρα στα πραγματα γιατι πολλα ακουγονται και μπορει να εχεις μπερδευτει ή να φοβηθει αν δεν εχεις ξαναασχοληθει με τετοια θεματα.
Ας ξεκινησουμε πρωτα απο τα πιο απλω και πιο γηινα:

1)Μια καλη κινηση και διαφωτιστικη θα ηταν να επισκευτειτε εναν καρδιολογο για μια εξεταση καρδιας οπως καρδιογραφημ,υπερυχογραφημα για να αρχισουμε να αποκλειουμε μερικες ασχημες υποθεσεις.

2)Επειτα να ειναι ολα καλα που στο ευχομαι,κανουμε μια εξεταση αιματος γενικες,βιοχημικες,ουρα ολο το πακετο ωστε να δουμε και γενικα πως ειναι ο οργανισμος,μπορειτε να ζητησετε και απο τον μικροβιολογο να κοιταξει για διαφορες ουσιες που μπορει να προκαλουν αυτες τις αντιδρασεις.

3)Επειτα μια ερωτηση σε καποιον παθολογο ή γνωστο γιατρο αν θα ηταν καλο ενα εγκεφαλογραφημα γιατι πολλα παραξενα στο υπνο συμβαινουν και απο διαφορες διαταραχες στον εγκεφαλο.

4)Αφου ειναι ολα καθαρα και ειναι υγιεστατος τοτε ας προσπαθησετε να αναλογιστειτε ποτε ακριβως ξεκινησε το περιστατικο,τι εγινε τοτε και μηπως συνεχιζεται αυτο μεχρι σημερα,ελεγξτε καποιες συνηθειες κακες οπως καπνισμα,ξενυχτι,αγχος,πολυ δουλεια,υπερκοπωση και τον κοινωνικο περιγυρω αν ειναι θετικος ή προκαλει επιπλεον αρνητικοτητα.

5)Καντε μια σοβαρη συζυτηση με αληθινα πραγματικα λογια μηπως ασχοληθηκε ή διαβασε εστω κατα λαθος καποιο βιβλιο με σατανιστικο περιεχομενο ή παραθρησκευτικο ή τιποτα παραξενες ευχες...ή αν του παρουσιαστηκε κατι που τον φοβησε...

Αληθεια τι εφιαλτη βλεπει;

Αυτο που αναφερεις με το βαρος στο στηθος το εχει νιωσει συγγενικο μου προσωπο, ειναι αυτο που λενε οτι σε πλακωνει η σκια σου, σε οτι οφειλεται ομως δεν ξερω ακριβως αλλα ετσι κι αυτη η συγγενης μου ενιωθε οτι θα σκασει,δεν μπορουσε να αναπνευσει και ειχε μετα ταχυπαλμια λες και παλευε.

6)Μηπως ειχε καμια παλια σχεση ή καποια που ειχε κολλημα;
ρωταω γιατι απο προσωπικη πειρα,ειναι πολλες τρελες μονο μπορω να τις απολεσω που οταν απογοητευονται κανουν μαγια για εκδικηθουν τον αλλον.
Ποτε δεν ξερεις πως θα σε επηρεασουν τα μαγια,παντως σιγουρα αρνητικα. π.χ. Εμενα με εκαναν να αρρωσταινω συνεχεια.
Η λυση ειναι μια επισκεψη στον παπα και να το συζητησετε.
Α και μια εξομολογηση και μεταλαβια δεν κανει κακο, και λιγος αγιασμος στο σπιτι,σημερα ηταν και τα φωτα,δεν κανει ασχημο.
Και λιγο θυμιατισμα διωχνει τα κακα.

7)Τελος μπορω οντως να βγαινει απο το σωμα του για αγνωστο λογο χωρις να το θελει και να μην μπορει να το ελεγξει και για αυτο φοβαται και νομιζει οτι θα πεθανει.

Αυτα αρκετα για να διαβαζεις για ωρα.
Σε ζαλισα αλλα ηθελα να καλυψω απο την μερια μου πληρως το θεμα.
Θα ρωτησω ομως και ενα γνωστο μου ατομο πολυ προχωρημενο σε τετοια θεματα και θα σου πω αν μαθω κατι νεωτερο το συντομοτερο.
Μακαρι να εχει καλη καταληξη και να βρειτε το συντομοτερο λυση.

Φιλικα LordThomas.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 11:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα.
Διάβασα κι εγώ τα όσα ενδιαφέροντα μας γράφεις, φίλη οοοο, και η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα λιγάκι.
Όπως παραθέτει και η amalia νομίζω πως το πρόβλημα του φίλου σου είναι ένας συνδυασμός των φαινομένων "αστρική προβολή" και"mora ή mola". Πώς όμως είναι δυνατόν αυτό? Εννοώ να εμφανίζονται ταυτόχρονα και τα δύο φαινόμενα...
Δεν αμφισβητώ τίποτα από όσα μας λες, απλά εκφράζω μια απορία μου και ζητώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.
Φυσικά, όπως προαναφέρθηκε και από άλλα παιδιά, καλό θα ήταν πρώτα να συζητήσεις εκτενέστερα με το φίλο σου αυτό που βιώνει γιατί νομίζω πως είναι ο πιο κατάλληλος για να δώσει τις περισσότερες απαντήσεις ή πληρόφορίες ώστε να βοηθηθεί με το σωστό τρόπο.

Εύχομαι να βρείς τις απαντήσεις σου...


Χαιρετώ σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy