ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 OSHO
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 13:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.... ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ..(ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 1990) ΑΝΟΙΞΕ ΝΕΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΟΔΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ ΜΟΥ...
ΚΑΘ'ΟΔΟΝ ΛΟΙΠΟΝ...

http://www.osho.com

... Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ- ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΣΣΟ +...ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΚΟΥΩ ΜΙΑ 'ΕΙΔΗΣΗ' ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ...ΣΤΟ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ...
ΤΙ ΝΑ ΠΩ!
ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ...'Η ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/10/2003 22:44:27

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 18:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΤΜΑ!!!!
ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ;

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 01:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM!ΧΑΙΡΟΜΑΙ...
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ...
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΣΣΟ?
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟ?ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΡΩ ...ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥ....ΜΙΛΑΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕ ΡΩΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ...ΤΙΠΟΤΕ...
ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ...ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ...



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 13:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΟ ΑΚΟΜΗ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΣΣΟ...
ΕΝΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ:
http://www.religioustolerance.org/rajneesh.htm
ON LINE ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΟΣΣΟ,Σ'ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΑΨΟΓΟ(ΣΤ'ΑΓΓΛΙΚΑ):
http://www.oshoworld.com/onlinebooks/index.asp


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/03/2003 13:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 08:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλός ο Οσσο , απο αυτούς που δεν κράτησαν το φώς για την πάρτη τους και δεν πλαισιώθηκαν.Επαναστάτης του πνεύματος ...
Αλλα μάζεψε δίπλα του κάτι σότα...αυτό είναι το τίμημα του να δέχεσαι τους πάντες όμως.

Να ναι καλα εκεί που είναι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 08:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλα μάζεψε δίπλα του κάτι σότα...αυτό είναι το τίμημα του να δέχεσαι τους πάντες όμως.



Την καλημέρα μου με μιά απορία φίλε ΕοΝ...
"Μάζεψε δίπλα του κάτι...."
Τι είναι το "σότα...";;;;
Δηλαδή ΤΙ μάζεψε δίπλα του;;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 13:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σότα βρε παιδί μου...δεν καταλαβαίνεις ?
Πνευματολιγούρια you know ? δεν θέλω να λέω ονόματα .
όχι οτι έφταιγε ο Οsso αυτός μια χαρά τα έλεγε και τα έκανε αλλά μετά τον θάνατο του ....
όρμισαν οι γύπες ....αλλά αυτό να μου πείς συμβαίνει σχεδόν πάντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 22:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΜΗ ΔΥΟ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΟΣΣΟ..
http://www.geocities.com/brianperkins77/107osho.htm

http://www.algroup.co.uk/wpb/people/osho.htm\


-ΚΑΛΕ ΜΟΥ Ε0Ν...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ..ΔΕΔΟΜΕΝΟ...
ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΩ ΜΙΛΑΓΑΜΕ Μ'ΕΝΑ ΦΙΛΟ ,
ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ..ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ +ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ...:)



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hui-Neg
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 21:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αλλαγή επιτυγχάνεται στη σιγή.

living every day is like drinking a bottle of God's WhiskeyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν και ελληνικές διευθύνσεις για τον Οσσο...

Εκδόσεις "Ρέμπελ" (εκδίδουν τα έργα του Οσσο)
Αθήνα
www.rebel.gr

Κέντρο Διαλογισμού «Ηράκλειτος» (μαθητές του Οσσο)
Δάφνη Αττικής
www.meditate.gr

Osho Afroz Meditation Center (επίσημο κέντρο διαλογισμών του Oσσο)
Ερεσσός Λέσβου
www.afrozmc.gr

Osho Information Center (χώρος σεμιναρίων και διακοπών)
Πάρος, τηλ. 2284.029103, φαξ 2284.029103
premanando@otenet.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να 'σαι καλα να με συμπληρωνεις...

(δεν βαζω ελληνικες διευθυνσεις/
ειμαι ο σαμποτερ του ελληνικου ιντερνετ...)



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:37:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 13:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λιγα λογια απ΄τον osho πάντα με εμπνέουν,με χαλαρώνουν,μου δίνουν εμπνευση ή με συγκινούν....πάει τόσο βαθειά με τόσο απλά λόγια....αιώνια ευγνωμοσύνη θα έχω γιάυτον....συστηνω ανεπυφύλακτα το ταντρα-η υπερτατη κατανόηση εκδ.εσοπτρον......thanks Atma-shakti


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 15:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Never act out of fear. Don't be worried about my body, it is okay. Don't listen to my body but to me. My body is always a little strange... it's bound to be.
Once you are aware, the body starts losing its grip over the consciousness. Once you are aware, you are no more of this world. That is why the awakened one dies and is not born again. He cannot be born, it is impossible. He cannot have another body. This is my last body.
You are fortunate to be with a person who is in the last body. I will not be again because I AM Being. Once you are Being you cannot be born again. It is Being which matters. It is Being which is eternal. Bodies come and go; Being remains. Bodies are born and die; Being is neither born nor dies.
The music is beautiful but stop it. I am unpredictable. It is beautiful, but a hindrance to the ultimate flight. It is a bridge and you cannot make your home under a bridge. The bridge needs to be dropped. Mohammed was averse to music because the very beauty of music can keep one rooted. It is just between this and that, but I want only that. I hear music during the day but only to keep myself rooted in the body a little more because I love you so much. I want to create a home for the people I love. I do not want history to say I dreamed but could not make my dream become a reality. Just for this I want to linger in this body. ]κ1.

απο τις "ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΤΡΕΛΟΥ"

Ευχαριστω,φιλε μου Ηλιοφορε,
το ιδιο νοιωθω ...
μια απολυτη ταυτιση με την εσω-ηχω των λογων του,
στο τελευταιο αυτο σωμα για η Ατμα...-
\!Φ_Φ!/




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hui-Neg
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 18:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφα λόγια. Να συμπληρώσω:
Once you become the bridge, the more you travel elsewhere, the more you live outside. Then the living person is a lightning light inside his mind.

living every day is like drinking a bottle of God's WhiskeyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 13:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


The seed cannot know what is going to happen, the seed has never known the flower. And the seed cannot even believe that he has the potentiality to become a beautiful flower. Long is the journey, and it is always safer not to go on that journey because unknown is the path, nothing is guaranteed.

Nothing can be guaranteed. Thousand and one are the hazards of the journey, many are the pitfalls - and the seed is secure, hidden inside a hard core. But the seed tries, it makes an effort; it drops the hard shell which is its security, it starts moving. Immediately the fight starts: the struggle with the soil, with the stones, with the rocks. And the seed was very hard and the sprout will be very, very soft and dangers will be many.

There was no danger for the seed, the seed could have survived for millennia, but for the sprout many are the dangers. But the sprout starts towards the unknown, towards the sun, towards the source of light, not knowing where, not knowing why. Great is the cross to be carried, but a dream possesses the seed and the seed moves.

The same is the path for man. It is arduous. Much courage will be needed.

Osho Dang Dang Doko Dang Chapter 4




Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 19:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...that's why a seed that has survive through all these difficulties, gives so beautiful flowers. If someone won't pass from everything in his life, he cannot reach his wisdom
~the electricity in my head~Greg

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 23/06/2003 19:42:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 03:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Politics


Anybody who can be a good pretender, a hypocrite, will become your leader politically, will become your priest religiously. All that he needs is hypocrisy, all that he needs is cunningness, all that he needs is a facade to hide behind. Your politicians live double lives, your priests live double lives--one from the front door, the other from the back door. And the back-door life is their real life. Those front-door smiles are just false, those faces looking so innocent are just cultivated. If you want to see the reality of the politician you will have to see him from his back door. There he is in his nudity, as he is, and so is the priest. These two kinds of cunning people have dominated humanity. And they found out very early on that if you want to dominate humanity, make it weak, make it feel guilty, make it feel unworthy. Destroy its dignity, take all glory away from it, humiliate it. And they have found such subtle ways of humiliation that they don't come in the picture at all; they leave it to you to humiliate yourself, to destroy yourself. They have taught you a kind of slow suicide.

Osho The White Lotus Chapter 10




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 00:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



[OshO
Never born, never dead,
just visit this Planet
between 11.12.1933
and 19.01.1990]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 22:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ADMIN!!!!!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ "ΣΟΦΙΑ";

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ
"AΠΛΑ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ "...
ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΝ ΣΟΦΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ(ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ...)
(((*_*)))


Edited by - ΑΤΜΑ on 30/09/2003 03:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gwb
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gwb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
σότα βρε παιδί μου...δεν καταλαβαίνεις ?
Πνευματολιγούρια you know ? δεν θέλω να λέω ονόματα .
όχι οτι έφταιγε ο Οsso αυτός μια χαρά τα έλεγε και τα έκανε αλλά μετά τον θάνατο του ....
όρμισαν οι γύπες ....αλλά αυτό να μου πείς συμβαίνει σχεδόν πάντα...


Συμφωνω και επαυξανω . Παντοτε '' οι διαδοχοι'' `ηταν αυτοι που εκμεταλλε`υονταν δε`οντως τον κοπο των πρωτεργατων. Εδω τον `ιδιο τον Ιησου τον χρησιμοποιησαν και τον χρησιμοποιο`υν για να θυσαυριζουν και να ασκουν εξουσια στις ψυχες των ανθρ`ωπων με τον φοβο της κολασεως αντι να προσπαθουν να κανουν πραξεις τις διδασκαλιες Του. Η ιστορια θα επαναλαμβανεται παντα αν δεν αλλαξει ο ανθρωπος εσωτερικα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτή είναι η εικόνα του Ανάντα, του ξαδέλφου και μαθητή του Γκωτάμα Βούδα. Ήταν διαρκώς στο πλευρό του Βούδα, φροντίζοντας την κάθε ανάγκη του, επί σαρανταδύο χρόνια. Διηγούνται ότι, όταν πέθανε ο Βούδας, ο Ανάντα ήταν ακόμη στο πλευρό του, κλαίγοντας. Οι άλλοι μαθητές τον επέπληξαν, γιατί δεν καταλάβαινε πως ο Βούδας είχει πεθάνει απόλυτα ολοκληρωμένος. Ο Ανάντα θα έπρεπε να χαίρεται. Εκείνος όμως είπε, "Εσείς δεν καταλαβαίνετε. Δεν κλαίω για κείνον, αλλά για μένα, επειδή όλα αυτά τα χρόνια ήμουν διαρκώς στο πλευρό του κι ακόμη δεν έχω φτάσει." Ο Ανάντα έμεινε ξύπνιος όλη τη νύχτα, σε βαθύ διαλογισμό νιώθοντας τον πόνο και τη λύπη του. Λένε πως το πρωί φωτίστηκε. Οι στιγμές μεγάλης λύπης έχουν το δυναμικό να γίνουν στιγμές μεγάλης μεταμόρφωσης. Για να γίνει όμως η μεταμόρφωση πρέπει να πάμε βαθιά, στις ίδιες τις ρίζες τού πόνου μας και να τον βιώσουμε όπως είναι, χωρίς επικρίσεις ή αυτολύπηση.

"Αυτός ο πόνος δεν είναι για να σε κάνει λυπημένο. Να το θυμάσαι! Αυτό εξακολουθούν να μην το καταλαβαίνουν οι άνθρωποι... Αυτός ο πόνος είναι για να σου φέρει μεγαλύτερη εγρήγορς. Οι άνθρωποι αποκτούν εγρήγορση μόνον όταν το βέλος πηγαίνει βαθιά στην καρδιά τους και τους πληγώνει. Διαφορετικά δεν έχουν εγρήγορση. Όταν η ζωή είναι εύκολη, άνετη, βολική, γιατί να σκοτιστεί; Γιατί να μπει στον κόπο να ξυπνήσει; Όταν πεθάνει ένας φίλος, υπάρχει μια πιθανότητα. Όταν η γυναίκα σου σε εγκαταλείψει, εκείνες τις σκοτεινές νύχτες, νιώθεις μοναξιά. Έχεις αγαπήσει τόσο αυτή τη γυναίκα και τα έχεις ποντάρει όλα και, ξαφνικά, μια μέρα φεύγει. Το να κλαις μες στη μοναξιά σου, είναι η κατάλληλη περίσταση που, αν την αξιοποιήσεις, μπορείς να αποκτήσεις επίγνωση. Το βέλος πονάει. Μπορεί να αξιοποιηθεί. Ο πόνος δεν είναι για να σε κάνει δυστυχισμένο, ο πόνος είναι για να σου δώσει μεγαλύτερη επίγνωση! Και όταν έχεις επίγνωση, η δυστυχία εξαφανίζεται."

Osho Take it Easy, Volume 2 Κεφάλαιο 12


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 22:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


O Οσσο για τον Κρισνα,τον πολυχρωμο θεο που χορευει...

[....Man's mind has always wanted to choose be tween the seeming opposites. He wants to preserve heaven and do away with hell. He wants to have peace and escape tension. He desires to protect good and destroy evil. He longs to accept light and deny darkness. He craves to cling to pleasure and to shun pain. His mind has always divided existence into two parts and chosen one part against the other. And from choice arises duality, which brings conflict and pain.
Krishna symbolizes acceptance of the opposites together. And he alone can be whole who accepts the contradictions together. One who chooses will always be incomplete, less than the whole, because the part he chooses will continue to delude him and the part he denies will continue to pursue and haunt him. He can never be rid of what he rejects and represses. ]...

http://www.oshoworld.com/onlinemag/august2003/htm/mainstory.asp



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 04:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

A simple watchfulness and you reach to the beyond.

You transcend life and death, you transcend duality.

You come to feel the eternity, the immortality,

your cosmic wholeness. You are not just a part,

you are the cosmos.

That is the meaning of being a buddha.

Osho

Turning In
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 12:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΤΜΑ, ΠΑΡΟΤΙ ΤΑ POSTS ΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑΝ ΙΣΧΥΡΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ OSHO, ΤΟ ΠΡΩΤΟ SITE ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ "ΠΩΛΗΣΙΑΚΟ".

ΘΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ "ORIGINAL" ΚΑΙ ...ΛΙΓΟΤΕΡΟ TRENDY. ΛΥΠΑΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ ΤΑ "TRENDY LIVINGS" !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 12:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ:

Ή ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 14:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM...ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ...
ΤΙ ΚΡΙΜΑ...
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ...ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΔΩ.
ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑΥΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΕΡΟ.
ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΣΑ ΛΙΝΚΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΡΙΝΑ.
ΛΥΠΑΜΑΙ/ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΡΙΝΟΜΑΙ ΑΣΚΟΠΑ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ.

ΣΤΑ ΤΡΕΝΤΥ ΕΙΜΑΙ "ΜΑΕΣΤΡΟΣ" -ΝΑ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ -ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΟΥΛΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΦΤΙΑΞΑ "ΕΓΩ".

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ΟΜΩΣ, ΕΔΩ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ....ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ "ΞΕΦΥΓΕΙ" !

+ΜΙΑ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ...
ΤΟΝ ΟΣΣΟ ΤΟΝ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ /ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΔΙΚΤΙΟ.

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ "ΠΙΟ" ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΕΔΩ.
IT'S A FREE COUNTRY


-ΔΕ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΜΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ-


atmashaktih...


Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:38:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 14:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΤΜΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΥΤΟ-ΑΠΟΚΑΛΕΣΤΩ ΚΑΛΟΣ ΜΠΕΛΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΕΚΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ, ΑΠΟΨΗ, ΣΕΛΙΔΑ, ΠΟΙΗΜΑ, ΚΛΠ. ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΙΘΕΜΕΘΑ "ΥΠΟ-ΚΡΙΣΗ" ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΝΑ ΕΚΘΕΣΩ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΕΙ.

ΟΜΩΣ ΤΟ LINK http://www.oshoworld.com/onlinebooks/index.asp ΤΟ ΕΚΑΝΑ ALREADY BOOKMARK, ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΝ OSHO, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΠΕΦΥΓΑ ΝΑ ΚΡΥΨΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ...

ΥΣ. ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ, ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΝΑΥΣΜΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 20:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
anyway...
εχουμε ολοκληρο ονειρο να "πραγματωσουμε" ,
ολα τ'αλλα ειναι απλα+βατα,καλε μου φιλε ...


atmashaktih...


Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:51:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 03:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[No-Thought for the Day

When you are with people, remember, for them still good and bad exist.
Be respectful to them and their dreams. It is not for you to disturb anybody´s dream. Who are you? It is not for you to interfere. Be polite to people and their stupidities, be polite to them and their games. But all the time remember,
deep down nothing is good, nothing is bad.

*Copyright © 2003 Osho International Foundation ]
ειναι πολυ μαγικο οταν ακους + τη φωνη του /... τοσο απλοικος...

http://www.osho.com/Main.cfm?Area=Magazine&Sub1Menu=Tarot&Sub2Menu=OshoZenTarot&Language=English



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 23:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ωραίος ο Οσσο, Ατμα, και για μένα η καλύτερη ανάλυση που έχω διαβάσει για τον Ηράκλειτο είναι στο βιβλίο του Οσσο Η κρυμμένη αρμονία εκδ Ουράνιο τόξο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 01:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[Η μόνη διάκριση ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα είναι πως η πραγματικότητα σού επιτρέπει να αμφιβάλεις, ενώ το όνειρο δεν σου επιτρέπει... Για μένα, η ικανότητα της αμφιβολίας είναι μια από τις μεγαλύτερες ευλογίες της ανθρωπότητας. Οι θρησκείες είναι εχθροί, επειδή κόβουν τις ρίζες της αμφιβολίας. Και υπάρχει λόγος που το κάνουν αυτό: Επειδή θέλουν τους ανθρώπους να πιστεύουν τις ψευδαισθήσεις που τους κηρύττουν... Γιατί οι άνθρωποι όπως ο Γκωτάμα Βούδας επέμειναν τόσο πολύ στο ότι ολόκληρη η ύπαρξη – εκτός από τον παρατηρητή μέσα σου, εκτός από την επίγνωσή σου – ολόκληρη η ύπαρξη είναι εφήμερη, πλασμένη απ’ το ίδιο υλικό με τα όνειρα. Δεν λένε πως αυτά εδώ τα δέντρα δεν είναι εδώ. Δεν λένε πως αυτές οι κολώνες δεν είναι εκεί. Μην τους παρανοήσεις εξαιτίας της λέξης “ψευδαίσθηση”.... Μεταφράστηκε σαν ψευδαίσθηση, αλλά η σωστή λέξη δεν είναι ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση δεν υπάρχει. Η πραγματικότητα υπάρχει. Η μάγυα είναι κάπου ανάμεσα — σχεδόν υπάρχει. Όσον αφορά τις καθημερινές δραστηριότητες, μπορεί να θεωρηθεί πραγματικότητα. Μόνο σε ό,τι αφορά στο τελικό στάδιο, στην κορύφωση της φώτισής σου, γίνεται ψεύτικη, ψευδαίσθηση.

Osho The Great Zen Master Ta Hui Κεφάλαιο 12



Η πεταλούδα αυτή συμβολίζει το εξωτερικό, αυτό που διαρκώς κινείται και αυτό που δεν είναι αληθινό αλλά ψευδαίσθηση. Πίσω από την πεταλούδα βρίσκεται το πρόσωπο της συνειδητότητας, που κοιτάζει προς τα μέσα, στο αιώνιο. Ο χώρος ανάμεσα στα μάτια έχει ανοίξει, αποκαλύπτοντας το λωτό τού πνευματικού ανοίγματος και τον ανατέλλοντα ήλιοu της επίγνωσης. Μέσα από την ανατολή τού εσωτερικού ήλιου, γεννιέται ο διαλογισμός. Αυτή η κάρτα μάς θυμίζει να μην γυρεύουμε το αληθινό έξω από μας, αλλά από μέσα. Όταν εστιάζουμε στα εξωτερικά πράγματα, πολύ συχνά παγιδευόμαστε σε κριτική — το ένα είναι καλό, το άλλο κακό, θέλω τούτο, δεν θέλω εκείνο. Αυτή η κριτική μάς κρατά παγιδευμένους στις ψευδαισθήσεις μας, στην τεμπελιά μας, στις παλιές συνήθειες και στα παλιά πρότυπα συμπεριφοράς. Απόβαλε / Διώξε το (γεμάτο με απόψεις και γνώμες) νου και τις γνώμες του και κινήσου προς τα μέσα. Εκεί, μπορείς να χαλαρώσεις στη δική σου βαθύτερη αλήθεια. Εκεί, όπου είναι ήδη γνωστή η διαφορά μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας. ]


atmashaktih....

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2004 02:00:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy