ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 OSHO
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 06:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)))))))))))))))))))))))))))))

ειμαστε εδω,ομως παραλληλα,αν οχι ταυτοχρονα και στην πραγματικοτητα.

ειμαστε στις σκεψεις ενος,μα παραλληλα ,αν οχι ταυτοχρονα πολλων..

ειμαστε στο τωρα,μα παραλληλα μπορει να μην υπαρχουμε γιατι κανενας δεν μας προσεξε.

βρισκομαστε στην προσωπικη μας σιωπη,μεσα σε μια αφιλοξενη και γεματη θορυβους πολη και εποχη.

οπου το ουρλιαχτο απογνωσης θα σκεπαστει, απο αισθηματα ικανοποιησης απο καποιους.

το ονειρο ειναι η πραγματικοτητα του θελω και μπορω , η ψευδαισθηση ειναι η πραγματικοτητα του τωρα.

η γαληνη ειναι το ονειρο,το δακρυ που απορεει απο την ψευδαισθηση του ειναι η πραγματικοτητα του ειναι

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 13:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Καλή μου ΑΤΜΑ σε χαιρετώ.
Δεν ξέρω εάν μπορώ να θεωρηθώ απ'τις τυχερές της παρέας, μα είμαι απ' τους λίγους Έλληνες που πέρασα μαζί με τον Ραζνί δύο 24ωρα εδώ στην Ελλάδα. Βόλτα στην Ακρόπολη και μετά στην Κρήτη φιλοξενούμενοι και οι δυό, σε σπίτι γνωστού σκηνοθέτη. (Υπάρχουν σχετικές φωτογραφίες).
Δεν θα γράψω τι απεκόμισα απ' την ολιγοήμερη επαφή μου με τον Ραζνί. Μόνο καλή μου φίλη, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει και εάν ξέρεις, και θέλεις, μου απαντάς.
Γιατί υπέστει το ονομά του αυτήν την αλλαγή, δηλαδή γιατί μετά θανάτου του, οι μαθητές τον μετονόμασαν σε ΟΣΣΟ;
Σε ευχαριστώ και σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου zezmperg...
o Osho ειχε 2-3 ονοματα οχι μονο αυτο,απο οτι γνωριζω
δεν το αλλαξανε οι μαθητες του το ονομα του,μα ο ιδιος το ζητησε
λιγο πριν το θανατο του,ειπε στους μαθητες του να γραψουνε το ονομα Osho σε ολα τα βιβλια που ειχε γραψει μεχρι τοτε...και εκεινοι απλα τιμησαν την επιθυμια του...δεν ξερω βεβαια το γιατι το ζητησε...
καλησπερα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 22:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

γεια σου zezmperg...
o Osho ειχε 2-3 ονοματα οχι μονο αυτο,απο οτι γνωριζω
δεν το αλλαξανε οι μαθητες του το ονομα του,μα ο ιδιος το ζητησε
λιγο πριν το θανατο του,ειπε στους μαθητες του να γραψουνε το ονομα Osho σε ολα τα βιβλια που ειχε γραψει μεχρι τοτε...και εκεινοι απλα τιμησαν την επιθυμια του...δεν ξερω βεβαια το γιατι το ζητησε...
καλησπερα...



Σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 22:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... "ΩΚΕΑΝΟΣ ΣΟΦΙΑΣ"....ο ΟΣΣΟ

-....θυμηθηκα μια καρτα απο το ταρω του ΖΕΝ

τωρα που νοιωθω πως... τα λογιΑτμα βυθιστηκαν σε μια παραξενη σιωπη -ας μιλησει εκεινος,ο Δασκαλος....-



["Οι Εραστές"
Τρία πράγματα να θυμόσαστε: Η κατώτατη αγάπη είναι το σεξ. Είναι σωματικό. Ο ανώτατος εξευγενισμός της αγάπης είναι η συμπόνια. Το σεξ είναι κάτω από την αγάπη, η συμπόνια είναι πάνω από την αγάπη, η αγάπη βρίσκεται ακριβώς στη μέση. Πολύ λίγοι άνθρωποι γνωρίζουν τι είναι έρωτας. Οι ενενήντα εννέα στους εκατό ανθρώπους, δυστυχώς, νομίζουν ότι η σεξουαλικότητα είναι έρωτας. Δεν είναι. Η σεξουαλικότητα είναι πολύ ζωώδης. Σίγουρα έχει τη δυνατότητα να εξελιχτεί σε έρωτα, αλλά δεν είναι πραγματικός έρωτας, απλώς και μόνο μια δυνατότητα.... Αν γίνεις συνειδητός και ξύπνιος, διαλογιστικός, τότε το σεξ μπορεί να μεταμορφωθεί σε έρωτα. Και αν η διαλογιστικότητά σου γίνει ολοκληρωτική, απόλυτη, ο έρωτας μπορεί να μεταμορφωθεί σε συμπόνια. Το σεξ είναι ο σπόρος, ο έρωτας είναι το λουλούδι, η συμπόνια είναι το άρωμα. Ο Βούδας όρισε τη συμπόνια σαν “αγάπη με διαλογισμό.” Όταν ο έρωτάς σου δεν είναι μόνον ένας πόθος για τον άλλον, όταν ο έρωτάς σου δεν είναι μόνον ανάγκη, όταν ο έρωτάς σου είναι μοίρασμα, όταν ο έρωτάς σου δεν είναι ζητιάνου, αλλά αυτοκράτορα, όταν ο έρωτάς σου δεν ζητάει αντάλλαγμα, αλλά είναι έτοιμος μόνο να δώσει –να δώσει για τη χαρά του δοσίματος και μόνο– τότε πρόσθεσε το διαλογισμό και θα αναδυθεί αγνό άρωμα. Αυτό είναι συμπόνια. Η συμπόνια είναι το υψηλότερο φαινόμενο.

Osho Zen, Zest, Zip, Zap and Zing Κεφάλαιο 3
Σχόλιο
Αυτό που ονομάζουμε έρωτα, στην πραγματικότητα είναι ένα ολόκληρο φάσμα του σχετίζεσθαι, που φτάνει από τη γη στον ουρανό. Στο πιο γήινο επίπεδο, ο έρωτας είναι σεξουαλική έλξη. Πολλοί από μας μένουν κολλημένοι εκεί, επειδή η διαπαιδαγώγησή μας έχει φορτώσει τη σεξουαλικότητά μας με ένα σωρό προσδοκίες και απωθημένα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το σεξουαλικό έρωτα είναι ότι ποτέ δεν κρατάει. Μόνο αν αποδεχτούμε το γεγονός αυτό, μπορούμε να το γιορτάσουμε γι’ αυτό που στ’ αλήθεια είναι, να το καλωσορίσουμε όταν συμβαίνει και να το αποχαιρετίσουμε με ευγνωμοσύνη όταν τελειώνει. Έτσι, καθώς ωριμάζουμε, μπορούμε να αρχίσουμε να βιώνουμε τον έρωτα που υπάρχει πέρα από τη σεξουαλικότητα και τιμά τη μοναδική ατομικότητα του άλλου. Αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε ότι ο σύντροφός μας συχνά λειτουργεί σαν καθρέφτης, αντικατοπτρίζοντας αόρατες όψεις του βαθύτερου εαυτού μας και βοηθώντας μας να γίνουμε ολόκληροι. Αυτός ο έρωτας βασίζεται στην ελευθερία, όχι στην προσδοκία ή στην ανάγκη. Τα φτερά του μάς πηγαίνουν όλο και ψηλότερα προς την παγκόσμια αγάπη που βιώνει τα πάντα σαν ένα.]



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 23:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πώς γίνεται και αναπνέεις τόσο τέλεια;
Ο Τσουανγκ Τσου λέει ότι δεν αναπνέεις εσύ,
αλλά ότι η φύση αναπνέει εσένα.
Δεν αναπνέεις εσύ, γιατί εσύ δεν κάνεις τίποτα.
Το "εγώ αναπνέω" είναι εσφαλμένη αντίληψη.
Πιο σωστό είναι να πεις: Η φύση αναπνέει εμένα."

Osho...

"Όταν ταιριάζει το παπόύτσι"
σελ. 25.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 03:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κοίτα ένα παιδί όταν θυμώνει και θα δεις ένα όμορφο άνθισμα,
άνθισμα από δύναμη, ενέργεια, κινούμενη ενέργεια.
Και την επόμενη στιγμή, το παιδί είναι χαρούμενο, χαμογελάει.
Τώρα το χαμόγελο είναι επίσης αληθινό.
Τώρα το χαμόγελό του είναι επίσης όμορφο.
Ο,τιδήποτε είναι φυσικό, είναι όμορφο".

Osho
"Όταν ταιριάζει το παπούτσι"
σελ. 271.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 03:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"If you really want to know who I am, you will have to be absolutely empty as I am. Then two mirrors will be facing each other, and only emptiness will be mirrored.
Infinite emptiness will be mirrored: two mirrors facing each other . But if you have some idea, then you will see your own idea in me".
Osho



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 12:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
you will have to be absolutely empty as I am.

Βρε τον μπαγάσα τον Ραζνίσι, τι ωραία που τα λέει!

Πάντως, χωρίς να θέλω να χαλάσω το ειδύλιο κανενός, αναφέρω οτι πρόσφατα διάβασα το βιβλίο "My Life in Orange", την ιστορία ενος μικρού παιδιού που μεγάλωσε μέσα στις κοινότητες του Ραζνις.
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1862076324/ref=sr_aps_books_1_1/026-5445819-3853213

Δεν ξέρω, μπορεί να ψεύδεται βέβαια ο συγγραφέας, αλλα αμφιβάλλω, και η όλη ιστορία αφήνει μια πολύ άσχημη γεύση.

Την έχει διαβάσει κανενας άλλος;

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 23:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ενας δασκαλος ειναι δασκαλος αν μιλαει μεσα σου...αλλιως μαλλον εκανες λαθος...επιλογη.
μου θυμισες φιλε μου μια ιστορια που ανεφερα σ'να γνωστο μου καποτε για τη μυστηριακη ολονυχτια που καποτε εζησα σ'ενα μετοχι του αγ.ορους...εκεινος ειχε τυχει παλιοτερα να συνεργαστει σε εργασιες σχετικες με ανεγερση καποιου κτισματος μεσα στο χωρο του μοναστηριου....
+αποφασισε πως ταιριαζε να συγκρινει την εκεινη ατυχη εμπειρια του - με τους "κακους" γκαιη καλογερους..!- (την υποκειμενικη χωρις καμμια εσωτερικη προσεγγιση ...-αφου ειχε να κανει με την πραγματικοτητα..) με τη δικη μου εντελως υπερβατικη "ενατενιση του θειου"(ισως υποκειμενικη σε τουτη τη φαση μα αναμφισβητητα μυστηριακη για τους παραβρισκομενους στο τοτε μου..)που μαλλον καμμια σχεση δεν ειχε με την πραγματικη πραγματικοτητα(του)....

τι να πω η ψυχη..../οχι δεν το διαβασα αυτο το βιβλιο/..δεν ετυχε ν' ακουσω παρα μοναχα τωρα εδω γι'αυτο..και δεν νομιζω να τ' αναζητουσα ..'η να τυχαινε ως τα τωρα μου,να το δω ν' ανοιγει τις σελιδες του μπροστα μου, παρα μοναχα αν ο δασκαλος αυτος θα με ειχε....απογοητευσει το ιδιο...με τον συγγραφεα που "χωρισε το πορτοκαλι"!...

Ο καθενας ακουει αυτα που πρεπει,οταν απευθυνεται στον δασκαλο και ολοι καταλαβαινουν μα οχι τα ιδια αν απλα παρακολουθουν τις απαντησεις του σε- πανω απο ενα- ατομα....
ακομη κι εκεινος -καπου διαβασα θυμαμαι- ειχε πει, πως στον καθενα απαντα συμφωνα με τα οσα ερωτηθηκε....
Επειδη η φυση μου μαλλον ειναι η αυτη...θα σου ελεγα το ιδιο--δηλαδη ο,τι ηδη σου απαντησα:)

Αtmashakti...



...the soul of the rose...

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/02/2004 23:58:49


Edited by - ΑΤΜΑ on 08/08/2004 00:43:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 00:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Προγραμματισμός

Αν δεν πετάξεις την προσωπικότητά σου, δεν θα μπορέσεις να βρεις την ατομικότητά σου. Η ατομικότητα δίνεται από την ύπαρξη. η προσωπικότητα επιβάλλεται από την κοινωνία. Η προσωπικότητα είναι μια κοινωνική διευκόλυνση. Η κοινωνία δεν μπορεί να ανεχθεί την ατομικότητα, γιατί η ατομικότητα δεν ακολουθεί σαν πρόβατο. Η ατομικότητα έχει ποιότητα λιονταριού . το λιοντάρι πηγαίνει μόνο του. Τα πρόβατα είναι πάντα μέσα στο πλήθος, ελπίζοντας ότι μέσα στο πλήθος θα νιώσουν άνετα. Μέσα στο πλήθος νιώθει κανείς πιο προστατευμένος, πιο ασφαλής. Αν κάποιος σού επιτεθεί, μέσα στο πλήθος έχεις πολλές πιθανότητες να σωθείς. Μόνος σου όμως; Μόνο τα λιοντάρια πηγαίνουν μόνα τους. Γεννιέσαι λιοντάρι, αλλά η κοινωνία διαπλάθει συνεχώς το χαρακτήρα σου, προγραμματίζοντας το μυαλό σου σαν νά ’σαι πρόβατο. Σού δίνει μια προσωπικότητα, μια βολική προσωπικότητα, καλή, βολική, υπάκουη. Η κοινωνία θέλει σκλάβους, όχι ανθρώπους ολοκληρωτικά αφοσιωμένους στην ελευθερία. Η κοινωνία θέλει σκλάβους, επειδή όλες οι επενδύσεις και τα συμφέροντα θέλουν υπακοή.

Osho One Seed Makes the Whole Earth Green Κεφάλαιο 4

Σχόλιο
Αυτή η κάρτα μάς θυμίζει μια παλιά Ζεν ιστορία για ένα λιοντάρι, που ανατράφηκε από πρόβατα και νόμιζε ότι ήταν πρόβατο κι αυτό μέχρι που ένα γέρικο λιοντάρι τον οδήγησε σε μια λίμνη, όπου του έδειξε το καθρέφτισμά του. Πολλοί από μας είμαστε σαν αυτό το λιοντάρι. Η εικόνα που έχουμε για τους εαυτούς μας δεν έρχεται από τα δικά μας άμεσα βιώματα, αλλά από τις γνώμες άλλων. Η προσωπικότητα που επιβάλλεται απ’ έξω αντικαθιστά την ατομικότητα, που θα μπορούσε να έχει αναπτυχθεί από μέσα. Γινόμαστε ένα ακόμη πρόβατο του κοπαδιού, ανίκανοι να κινηθούμε ελεύθερα χάνοντας τη συνείδηση της πραγματικής μας ταυτότητας. Είναι καιρός να ρίξεις μια ματιά στο καθρέφτισμά σου στη λίμνη και να κάνεις κάτι για να ξεφύγεις από όλα όσα σε προγραμμάτισαν άλλοι να πιστεύεις για τον εαυτό σου. Χόρεψε, τρέξε, πήδα, πες ασυναρτησίες, κάνε οτιδήποτε χρειαστεί για να ξυπνήσεις το κοιμισμένο λιοντάρι μέσα σου.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 02:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Άτμα,
quote:
Επειδη η φυση μου μαλλον ειναι η αυτη...θα σου ελεγα το ιδιο-δηλαδη ο,τι ηδη σου απαντησα:)

Κανένα πρόβλημα με την απάντησή σου...

Αλλα ουτέ μπορούσα και να μήν παραθέσω το στοιχείο, αφου υπήρχε η εσωτερική προτροπή.

Φιλικά

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 10:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
But if you have some idea, then you will see your own idea in me".

Φίλη ΑΤΜΑ, πολύ σοφή αυτή η φράση...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 18:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή συνεχίζει να κινείται μπροστά. Ποτέ δεν επαναλαμβάνεται.
Ακόμα κι αν σου φαίνεται ότι επαναλαμβάνεται,
ποτέ δεν επαναλαμβάνεται.
Δεν μπορεί. Αν νιώθεις ότι η ζωή επαναλαμβάνεται,
είναι μόνο επειδή δεν μπορείς να νιώσεις το καινούργιο,
είσαι τόσο πεθαμένος.
Αλλιώς, ποτέ δεν επαναλαμβάνεται. Ένα σύννεφο που είδες το πρωί,
ποτέ ξανά δε θα επιστρέψει στον ουρανό, δεν μπορεί.
Ο ήλιος που ανέτειλε το πρωί, δεν θα ανατείλει ξανά,
επειδή όλο το σύμπαν αύριο το πρωί θα είναι διαφορετικό.
Είναι τόσο ευρύ και όλα αλλάζουν.

Osho - Όταν ταιριάζει το παπούτσι - εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ποτέ μη ζητάς σεβασμό, επειδή είναι το εγώ που ζητάει σεβασμό.
Ποτέ μην ψάχνεις σεβασμό από τους άλλους,
επειδή είναι μια λεπτή σκλαβιά
και γρήγορα θα είσαι φυλακισμένος και κλεισμένος μέσα σ' αυτή.
Ζήσε απλά, ζήσε μόνο όπως αισθάνεσαι, φυσικά.
Και μην ασχολείσαι με κανέναν άλλο."

Osho - Όταν ταιριάζει το παπούτσι - εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 16:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλός ο Οσσο , απο αυτούς που δεν κράτησαν το φώς για την πάρτη τους και δεν πλαισιώθηκαν.Επαναστάτης του πνεύματος ...
Αλλα μάζεψε δίπλα του κάτι σότα...αυτό είναι το τίμημα του να δέχεσαι τους πάντες όμως.

ΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΕΟΝ...
ΜΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΕΣ ΧΥΜΑ...ΕΕΙΣ Ν'ΑΝΤΙΜΕΝΤΩΠΗΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΣΟΤΑ..ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΕΟΝ..ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ -ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ-ΠΩΣ ΟΙ 'ΔΗΘΕΝ'(ΣΟΤΑ)ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΟΝΟΥΝΤΑΙ ΣΙΩΠΗΛΑ+ΒΙΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ-ΤΟΝ ΚΑΘΕ "ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ"...ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΙΩΝΙΕΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ..-
ΜΑ ΙΣΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ 'ΣΟΤΑ' ΠΟΥ ΚΟΚΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΥΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.....ΠΩΣ ΟΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ....ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΙ ΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ.-
ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕΣ....ΜΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ~ΑΦΩΜΟΙΩΣΕΙΣ(ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟ ΧΡΟΝΟ..)

ΣΤΕΦΑΝΕ ΜΟΥ,ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ...
ΜΑ Η ΑΤΜΑ ΘΑ ΠΕΙ...
ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΙΜΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ/
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥΣ.-
ΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ..ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ/ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ!

Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ/ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΦΩΝΟΥΛΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ Ν'ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ/ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ//ΝΑ ΣΥΝΕΒΡΕΘΕΙ "ΕΡΩΤ-ΙΚΑ" ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΣΕ ΜΙΑ.

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΙΡΕΣΑΝ + ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ...

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΣ Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ.-


ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ
ΜΑ /ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΠΟΛΕΜΗΘΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ" ΠΟΥ "ΧΑΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ" 'Η ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.
ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΨΩ ΠΑΛΙ-
ΤΟ ΔΡΩΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΕΚΠΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΛΑΘΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ) ΣΤΙΓΜΗ .. ΜΑΣ.

-ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΒΛΕΠΩ "ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ" ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΗΣΟΥΝ-

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΙΚΡΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ....ΥΠΑΡΧΕΙ + ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ/ΟΙΚΙΟΠΟΙΟΝΥΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΣΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ /'Η ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ....
Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ////Ν'ΑΝΑΠΝΕΥΟΝ.
ΟΧΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ....
ΑΝΤΑΛΑΣΣΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΧΡΗΜΑ-
ΟΥΤΕ ΚΟΒΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ....ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ "ΕΓΩ"
..ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΟ-ΘΥΣΙΑΣ/
ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΣΩ ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΒΙΟΥ-ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΩΣ...ΕΙΝΑΙ ...ΥΛΙΣΤΙΚΑ...-

ΦΩΣ!


ΠΑΤΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...
ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΝΑΜΑΙ ΠΙΑ...
ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ....
ΦΟΒΑΜΑΙ...


ΑΘΕΟΦΟΒΗ ΜΕ ΕΙΠΑΝ...
ΚΑΙ ΔΟΝΗΘΗΚΕ Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ....


"ΚΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΗΡΘΕ...."!!!!!!
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ...

-"ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ"-
ΤΑ ΚΑΧΕΚΤΥΠΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ..
ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ-ΜΟΥ/
ΟΠΟΙΑ* ΤΟΛΜΑ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ.

(ειμαι γυναικα και μαλλον το συμπερασμα ειναι απλο.
με πολεμησαν και με πολεμουν οι γυναικες.
οπως ενα μελος αυθορμητο με βοηθησε να συμπερανω.

οσες γυναικες δεν με πολεμησαν ειναι οι αυθεντικες υπαρξεις εδω εσω...
και διαβλεπω ω πατερα....
οτι ειναι πολυ πολυ λιγες...

οσες ειναι στειρες..κλεβουν τα παιδια μου...οσες ειναι ανεραστες θελουν τον ερωταμου....
οσες ειναι τυφλες θελουν να μου παρουν το βλεμμα που απο απεναντι με λατρεια με κοιταζει,....
γιατι μ'εκανες ομορφη ψυχη πατερα....
φταιω πατερα που γνωριζω ποια ειμαι;..
φταιω που δεν μπρορω να μιλησω με τα ψεμματα τους..
φτιαω που δεν θελω ναπαριστανω κατι που δεν ειμαι επειδη ετσι θα χαρουν οσοι μειονεκτικα διπλα μου στεκουν....
φταιω πατερα που το μισος που βιωνω ειναι ασυκωτο..επειδη να καθρεφτιζω πια δεν μπορω τα αισχη και τις βρωμιες.των....
φταιω που γεμμησε ο τοπος κοτες.. παπιες....
και στερεψε απο ελαφινες...
φταιω που θελω να ερθω παλι κοντα σου επειδη δεν μπορω αλλο το ασχημο αυτο τριπακι...

πατερα..δεν αντεχω αλλο.

σταματησε το κακογουστο παιχνιδι τους/'η παρε με παλι πισω.-
atma in the end...)


--τελικα ηταν μοιραιο ..να ταιριαζει το παπουτσι...:)--




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 08/08/2004 00:50:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 00:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι άνθρωποι φοβούνται, φοβούνται πάρα πολύ εκείνους που γνωρίζουν τον εαυτό τους. Εκείνους που έχουν μια δύναμη, μια αύρα και ένα μαγνητισμό, ένα χάρισμα που μπορεί να βγάλει από τη φυλακή της παράδοσης τους νέους ανθρώπους, που διψάνε για ζωή.... Ο φωτισμένος άνθρωπος δεν μπορεί να υποδουλωθεί –αυτή είναι η δυσκολία – και δεν μπορεί να φυλακιστεί.... Κάθε ιδιοφυία, που έχει γνωρίσει κάτι από το εσώτερο, δυσκολεύεται λίγο στο να απορροφηθεί. Γίνεται μια δύναμη που αναστατώνει. Οι μάζες δεν θέλουν να ταράζονται, ακόμη κι αν ζουν στη δυστυχία. Είναι δυστυχισμένοι, αλλά έχουν συνηθίσει τη δυστυχία. Και όποιος δεν είναι δυστυχισμένος μοιάζει ξένος. Ο φωτισμένος άνθρωπος είναι ο πιο ξένος στον κόσμο. Μοιάζει να μην ανήκει πουθενά. Καμιά οργάνωση δεν τον περιορίζει, καμία κοινότητα, καμία κοινωνία, κανένα έθνος.

Osho The Zen Manifesto: Freedom from Oneself Κεφάλαιο 9


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 13:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πει κανείς για τον Όσσο...;
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΨΥΧΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ...!
Τα λόγια του άγγιγμα ψυχής...!
Ανακαλύψτε την αλήθεια του...αλλά θυμηθείτε:

"Υπάρχει κάτι που έχει τεράστια σημασία σε σχέση με την αλήθεια:
Αν δεν την ανακαλύψεις εσύ ο ίδιος
δεν γίνεται ποτέ αλήθεια για σένα...
Αν δανειστείς την αλήθεια ενός άλλου,
μ'αυτό το δανεισμό δεν είναι πια αλήθεια...
Έχει γίνει ψέμα..."

Το σκοτάδι δεν υπάρχει, είναι απλά η απουσία φωτός...

free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 16:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ...ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΓΥΡΩ ΤΟΥ..
ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟ2 ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΣΑΛΜΟΝΕΛΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SALAD BARS ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ OSHO ? ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Η ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 14:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ

Να θυμασαι πως,καθε στιγμη,μπορεις α διαλεξεις να βρισκεσαι στον παραδεισο 'η στην κολαση.Αν δεν εισαι συνειδηοτς,εισαι στην κολαση.Η επιλογη ειναι δικη σου.

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 15:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ

Oταν εισαι συνειδητος,εισαι στον παραδεισο.Μεινε ξυπνιος,μεινε αγρυπνος,μεινε συνειδητος.Και παλι,απο σενα εξαρταται.

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 15:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Να θυμασαι πως,καθε στιγμη,μπορεις α διαλεξεις να βρισκεσαι στον παραδεισο 'η στην κολαση.Αν δεν εισαι συνειδητος,εισαι στην κολαση.Η επιλογη ειναι δικη σου.

quote:

Oταν εισαι συνειδητος,εισαι στον παραδεισο.Μεινε ξυπνιος,μεινε αγρυπνος,μεινε συνειδητος.Και παλι,απο σενα εξαρταται.


Γεια σου ATMA !

Μήπως μπορείς να δώσεις μια ιδέα για το τι θα εννοεί ο Osho λέγοντας "συνειδητός";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 15:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

{Ο Χακουιν ο δασκαλος του ζεν,ειναι ενα σπανιο λουλουδι.Ενας Σαμουραι τον επισκεφτηκε και τον ρωτησε:Υπαρχει κολαση;Υπαρχει παραδεισος;Αν υπαρχει κολαση και παραδεισος,που ειναι οι πυλες;Αποπου μπορω να μπω;
Ηταν ενας απλος στρατιωτης.Οι πολεμιστες ειναι παντα απλοικοι,δεν εχουν πονηρια στο μυαλο τους.Ξερουν μονο δυο πργμτ:Τη ζωη και το θανατο.Δεν ειχε ερθει να μαθει καποιο δογμα,ηθελε να μαθει που βρισκοταν η πυλη,ωστε ν'άποφυγει την κολαση και να μπει στον παραδεισο.Και ο Χακουιν απαντησε μ'εναν τροπο ,που μονο ενας πολεμιστης θα μπορουσε να καταλαβει.
Ο Χακουιν ειπε:"Ποιος εισαι εσυ;"
Οπολεμιστης απαντησε:"Ειμαι σαμουραι."Στην Ιαπωνια,το να εισαι σαμουραι ειναι μεγαλο καυχημα.Σημαινει πως εισαι τελειος πολεμιστης,ενας ανδρας που δεν θα διστασει ουτε στιγμη να δωσει τη ζωη του.Ειπε:Ειμαι σαμουραι.Ειμαι αρχηγος των σαμουραι.Ακομη κι ο αυτοκρατορας με σεβεται."
Ο Χακουιν γελασε και ειπε:"Εισαι σαμουραι;Εσυ μοιαζεις με ζητιανο!"
Η περηφανεια του πληγωθηκε.Οσαμουραι ξεχασε γιατι ειχε ερθει.Τραβηξε το σπαθι του και ηταν ετοιμος να σκοτωσει τον Χακουιν.
Τοτε ο Χακουιν γελασε και ειπε:"Αυτη ειναι η πυλη της κολασης.Μαυτο το σπαθι,αυτο το θυμο,αυτο το εγω,νατη,ανοιγει η πυλη !"
Αυτο ειναι κατι που ενας πολεμιστης μπορει να καταλαβει.Αμεσως καταλαβε ο σαμουραι.Εβαλε το σπαθι πισω στη θηκη του..και ο Χακουιν ειπε:"Νατη,ανοιγει η πυλη του παραδειδου!"

Η κολαση και ο παραδεισος ειναι μεσα σου.Κι οι δυο πυλες ειναι μεσα σου.Οταν φερεσαι ασυνειδητα νατην η πυλη της κολασης.Οταν εισαι αγρυπνος και συνειδητος,νατη η πυλη του παραδεισου.Το μυαλο ειναι η κολαση- το μυαλο ειναι ο παραδεισος.Και το μυαλο εχει την ικανοτητα να γινει οποιοδηποτε απο τα δυο.Οι ανθρωποι ,ομως εξακολουθουν να πιστευουν πως τα παντα ειναι καπου αλλου,εξω απο τον εαυτο τους..
Ο παραδεισος και η κολαση δεν βρισκονται στο τελος της ζωης-βρισκονται στο εδω και στο τωρα.
Η πυλη ανοιγει καθε στγμ ,μπορεις να περασεις,απ'τον παραδεισο στην κολαση και απο την κολαση στον παραδεισο...}

"Roots+Wings"

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 15:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρη χαιρε:)
εν τω μεσω τριλογιας με πετυχες...
να τι φερει καμμια φορα το διπολο χωρις το τριτο ερμηνευτικο μερος:)

ευχαριστω που αθελα σου...-- εγραφα το τριτο μερος σαν ηρθες//--
επιβαιωσες το σκεπτικο της αυτης τριπλης απαντησης μου:)

--το να ερθω μια ακομη τεταρτη...
πραγματωνει την αρχικη μου προθεση:)να καταστησω φανερο το διπολο που ανερχεται σε ενα.. i mean---

...πιστευω να "σε καλυψε" η ιστορια παραβολη του Οσσο//
;)


...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 16:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαίρε ΑΤΜΑ

"Με κάλυψε" το τρίτο μέρος με την παραβολή του Osho.

Σ’ ευχαριστώ για την τέταρτη παρέμβαση σου, τη συμπληρωματική για εμένα :)

Σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 02:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΩΤΗΣΗ
Εγκατελειψε καθε φιλοδοξια να εισαι ο πρωτος που θα φωτιστει.
Δεν υπαρχει ατομικη φωτιση.Ολα τα ατομα ενωνονται με το Ολον.


Ο Βουδας εφτασε στην πυλη του παραδεισου.Οι ανθρωποι εκει,φυσικα τον περιμεναν.Ανοιγουν την πυλη και τον καλοσοριζουν.Εκεινος τους γυριζει την πλατη και κοιταζει τους ανθρωπους,εκατομυρια ψυχες στο ιδιο μονοπατι,ν'αγωνιζονται σε αθλιες συνθηκες ,με αγωνια,προσπαθωντας να φτασουν στην πυλη αυτη του παραδεισου και της ευδαιμονιας.
"Περαστε παρακαλω!"ειπε ο θυρωρος."Σας περμεναμε!"Και λεει ο Βουδας:Πως μπορω να περασω,οταν οι αλλοι δεν εχουν ακομη φτασει;Δεν ειναι ακομη ωρα.Πως μπορω να μπω κι εγω;Πως μπορω να μπω,οταν η Ολοτητα δεν εχει ακομα μπει;Θα περιμενω.Ειναι σαν να εφτασε στην πορτα το χερι μου και να μην εχουν φτασει ακομη τα ποδια μου -θα πρεπει να περιμενω.Το χερι δεν μπορει να μπει μονο του!"

Σ'αυτη την ομορφη ιστορια,λενε πως ο Βουδας περιμενει ακομα.Πρεπει να περιμενει.Κανεις μας δεν ειναι νησι-ολοι μαζι αποτελεουμε μιαν ηπειρ,ειμαστε μαζι.Ισως εγω εχω προχωρησει περισσοτερο απ'οτι εσυ,μα δεν πορω να ειμαι ξεκομμενος.Τωρα το ξερω βαθεια.Τωρα,για μενα,αυτη δεν ειναι μονο μια ιστορια:Σας περιμενω.Τωρα,ξερω πως δεν ειναι μονο μια παραβολη.Τωρα ξερω πως δεν υπαρχει ατομικη φωτιση.Τ'ατομα μπορουν να προχωρησουν λιγα βηματα μπροστα,αυτο ειναι ολο,μενουν ομως ενωμενα με το συνολο.
---TANTRA:THE SUPREME UNDERSTANDING---


..χρονια τωρα μετα απο την εκεινη πρωτη φορα που συνειδητοποιησα τουτα τα λογια..//αφου οι σελιδες σαν τυχαια στη ζωη μου ανοιξαν τις λεξεις βρηκαν+ ονομασαν τις στιγμες μου..//

τωρα η ωρα για αλλους...:)


φως+αγαπη

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 09:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ/Ε ΑΤΜΑ
ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ 'ΟSHO'ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ
'ΑΥΤΟ ΜΟΝΑΧΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ'ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
'ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ'

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΟΠΑΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΟΝΟ
ΣΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ.ΜΟΝΟ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΘΥ ΣΚΟΤΑΔΙ
ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ
ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ,ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ
ΜΑΛΛΟΝ ΣΚΛΗΡΑ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΟΠΑΔΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΑΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΚΙΑ,ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ
ΤΗ ΛΑΜΠΑ.
ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΠΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΥΚΝΗ ΣΚΙΑ.........
ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ.
ΜΟΛΙΣ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΤΕ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ
ΕΧΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΠΙΑ.

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ
ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

D.H

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osho
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 23:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ άπαντες…

Τι να πρωτοπούμε γι’αυτήν την ψυχή?...ΨΥΧΑΡΑΑΑΑ θά’λεγα...Τον Osho τον μελετώ εδώ και παραπάνω από μισό χρόνο και ακόμα μαθαίνω από αυτόν. Ακόμα ζωγραφίζουν τα λόγια του – οι θησαυροί - μέσα στην ψυχή μου.. μέχρι πότε? ΠΑΝΤΑ λέω εγώ. Αυτά ακριβώς τα λόγια - τελείος απλά, καθαρά, κρυστάλινα – όπως ήταν του Osho, μέσα απο τις ομιλίες, βιβλία, συνεντεύξεις του κ.α, φωτείζουν κυριολεκτικά το ΕΙΝΑΙ σου (τουλάχιστον το δικό μου σίγουρα)!

Από μικρό παιδί τον θυμάμαι να πηγαίνει ενάντια σε όλους και σε όλα, να αναζητάει την ΑΛΗΘΕΙΑ μέσα σε όλα, μέσα απ’όλα. Τον διώχνανε απο το σχολέιο επειδή σε κάθε τι που έλεγε ο καθηγητής σε κάθε μάθημα ο μικρός τότε Osho ήταν 100 χρόνια μπροστά! Ήξερε καλύτερα όλους τούς φιλόσοφους, διαφώτιστες κ.α καλύτερα απο τον καθήγητη, ακόμα και αυτούς που δεν γνώριζε ο καθηγητής! Καθυστερούσε έτσι την ύλη και αφού δεν έβρισκε νόημα στο να πηγαίνει σχολείο, τελικά η έφτανε η στιγμή που τον διώχνανε η τίς πιο πολλές φορές έφευγε μόνος του. Αυτός ο μικρός επαναστάτης του πνεύματος, που πήγαινε ενάντια ακόμα και σε δήθεν γκουρού και πνευματικούς γέροντες και τους «ξύπναγε», και που βράζανε απο θυμό μετά φευγόντας, σκεφτόντας πως στην ευχή κατάφερε ενα μικρό σκαθάρι να τους αποστομώσει έτσι!!!

Θα τον έβρισκες πολλές φορές να «κολυμπάει» και να «βυθίζεται» μεσ’την φύση, κάτω απ΄το αγάπημενο του δέντρο η μέσ’το αγάπημενο του ποτάμι, εκεί, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ και σε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ του εαυτού του.

Σπουδάζοντας φιλοσόφια στο πανεπιστήμιο, ένας θεός ξέρει αν σπούδαζε μόνο αυτό, αφού πήγαινε σε μαθήματα βιολογίας, χημείας, ιστορίας, και άλλων, θέλοντας να μάθει για τα πάντα! Ένας αυθεντικός αναζητητής της αλήθειας! Ήταν ο πρώτος που έμπαινε στην βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου και ο τελευταίος που έφευγε (τον τραβούσαν έξω με το ζόρι, αφού καταβρόχθιζε όλη την βιβλιοθήκη, ράφι για ράφι)

Απο μίκρος πιστεύω είχε ένα όραμα, και όσο περνάγε ο καίρος, ειδικά μετα την ΦΩΤΙΣΗ του το 1953 σε ηλικία 21 ετών και αφού είχαν ασπρίσει οι τρίχες του παντού!!! (γιατί άραγε?), αύτο το όραμα γινόταν όλο και πιό δυνατό + μεγάλωνε. Δεν ήταν άλλο απο το να φέρει μαζί και να ενώσει οτιδήποτε περιείχε ΑΛΗΘΕΙΑ εντός του, να το κάνει ΕΝΑ και έτσι να δημιουργήσει έναν κόσμο βασισμένο στην διορατικότητα όλων των ουσιαστικότερων συνεισφορών που έχουν γίνει ποτέ στήν ανθρώπινη γνώση, στην ανθρώπινη σοφία. Δεν μπορώ να κρίνω εγώ αν αύτο το όραμα το εκπλήρωσε αλλά σίγουρα προσπάθησε όσο μπορούσε. (Βλέπετε είχε και πολλά «παράσιτα» δίπλα του όπως γίνεται πολλές φορές με τέτοιες μορφές, και έπρεπε δυστηχώς να χάνει καίρο και μ’αυτά...)

Αν προσέξει κανείς πίσω απο τα λόγια του, θα καταλάβει οτι ο Osho ήταν ένας απλός άνθρωπος που όμως ξεχώριζε για τον σημαντικό λόγο ότι ήταν αρκετά πεισματάρης να παραμείνει ανεξάρτητος, αντιστέκοντας σε οποιαδήποτε πλύση εγκεφάλου, ένας άνθρωπος που δεν άνηκε σε καμία θρησκεία, σε κανένα πολιτικό κόμμα, σε καμία οργάνωση, έθνος η φυλή.

Εδώ μίλησε για τον Ηράκλειτο!!!..Αυτό που το βάζετε???  (σημ. Ο «σκοτεινός», μα στην ουσία «φωτεινός» φιλοσοφός μας είναι για μένα άπ’τις μεγαλύτερες φυσιογνωμίες που έχουν πατήσει ποτέ πόδι στον πλανήτη μας).


Ότι και να πω παραπάνω θα είναι λίγω, γι’αυτο σταματάω εδώ. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό το τόπικ γιατί του αξίζει. ;) Ευχαριστώ πολύ την ΑΤΜΑ που άνοιξε αυτό το τόπικ, και προτρέπω όλους σας να αρχίζετε να διαβάζετε OSHO, ένα συντριβάνι σοφίας που ποτέ δεν θα σταματίσει να δροσίζει και να ενθουσιάζει.

Osho…Keep playing music within me…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 02:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως Ηρθες Osho!
(χαιρομαι που θα εχω "απευθειας συνδεση" με τη δονητικη αυτη/καθως θα "προφερω" τ'ονομα του Ραζνι....:)

[Συνεχισε να πεθαινεις καθε στιγμη ως προς το παρελθον.
Τελος.
Δεν υπαρχει αναγκη ουτε καν να το χαρακτηρισεις καλο 'η κακο.
Το μονο πραγμα που πρεπει να ξερεις ειναι πως εχει τελειωσει,δεν υπαρχει αλλο πια.
Δεν προκειται να υπαρξει αλλο πια,εχει φυγει.
Γιατι λοιπον να χανεις χρονο γι'αυτο;
Ποτε να μη σκεφτεσαι το παρελθον,επειδη χανεις το παρον,που ειναι και το μονο αληθινο πραγμα στη διαθεση σου.
Και ποτε να μη σκεφτεσαι το μελλον,γιατι κανεις δεν ξερει πως θα ειναι το αυριο,τι θα ειναι το αυριο,πως μπορει να εξελιχθει το αυριο,που θα καταληξεις.
Χαραμισες τοσο χρονο χθες με το σκεφτεσαι για τη σημερινη μερα κι εκεινη δεν εξελιχθηκε συμφωνα με τις ιδεες και τα σχεδια σου,με τουτο και με τ'αλλο.
Τωρα στεναχωριεσαι γιατι χαραμισες εκεινο το χρονο σου-ξανα δεν εξελιχθηκε συμφωνα με τις ιδεες σου και τα σχεδια σου,με τουτο και με τ'αλλο.
Και τωρα στεναχωριεσαι γιατι χαραμισες το χρονο σου-ξανα τον χαραμιζεις.
Μεινε στη στιγμη,πιστος στη σιγμη,απολυτα στο εδω και τωρα,σαν να μην υπηρξε κανενα χτες και δεν προκειται να υπαρξει κανενα αυριο.
Μονο τοτε μπορεις να εισα στο εδω και τωρα ολοκληρωτικα.
Και αυτη η ολοτητα του να εισαι στο παρον σε συνδεει με την υπαρξη,επειδη η υπαρξη δεν γνωριζει κανενα παρελθον,κανενα μλλον.
Βρισκεται παντοτε στο εδω και τωρα.
Η υπαρξη γνωριζει μονο να χρονο,τον ενεστωτα.
Η γλωσσα ειναι αυτο που δημιουργει τρεις χρονους και δημιουργει στο νου σου χιλιαδες εντασεις.
Η υπαρξη γνωριζει μονο ενα χρονο,κι αυτος ειναι ο ενεστωτας.
Κι αυτος δεν περιεχει καθολου ενταση,αλλα ειναι περα για περα χαλαρωτικος.
Οταν εισαι εντελως εδω,χωρις να σε τραβανε πισω τα χτες κι ουτε τα αυριο να σε τραβανε καπου αλλου εισαι χαλαρος.
Για μενα ,το να εισαι ολοκληρωτικα στη στιγμη ειναι ο διαλογισμος ,το να εισαι περα σια περα στη στιγμη.
Και τοτε η στιγμη ειναι τοσο ομορφη,τοσο ευωδιαστη,τοσο φρεσκια.
Ποτε δεν γερναει.
Ποτε δεν πηγαινει πουθενα.]
--αποσπασμα απο τη σειρα Αμφισβητηση + τις "10 Επιγνωσεις της Συνειδητης Ζωης"-


Ατμα

---στγμ μου Εσυ, μεινε..;)---

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osho
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 04:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Love. Love has not to be asked for — it is never obtained by asking; love comes through giving — it is our own echo.
You feel my love pouring on you because you have become a river of love flowing towards me, and when your love flows like this towards all you will find the whole world flowing in love towards you.
To respond with unconditional love towards all, towards that which is, is the God-experience....

...and here am I, drowned in a deep silence! I speak, I work, but I am steeped in emptiness within. There, there is no movement. Thus I seem to be living two lives at one time.
What a drama! But perhaps all of life is a drama and becoming aware of this opens the door to a unique freedom. That which is inaction in action, stillness in motion, eternity in change—that is truth and that is existence. Real life lies in this eternity—everything else is just the stream of dreams. In truth the world is just a dream and the question is not whether to leave these dreams or not, one just has to be aware of them. With this awareness, everything changes. The centre moves. A shift takes place from body to soul.
And what is there? It cannot be told. It has never been told and it never will be! There is no other way but to know it for oneself. Death is known only through dying and truth is known only through diving deep within oneself. May God drown you in this truth!...

==OSHO==

Ειναι απιστευτο πως με τοσα λιγα και απλα λογια μπορει να σε «αγγιξει» ετσι καποια ψυχη σαν τον OSHO…

"To know oneself is to know all. And that is the only thing I emphasize; no belief, no dogma, no creed, no church, no religion. By a simple process of inner observation you come to realize yourself... Truth is within - seek not elsewhere." -- Osho --

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy