ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Συσσώρευση κρουσμάτων καρκίνου σε συγκεκριμένο τόπο ή χώρο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 14:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου έχει κάνει εντύπωση το τελευταίο χρονικό διάστημα η αύξηση των περιστατικών με καρκίνο που δείχνει να είναι σε έξαρση στο περιβάλλον εργασίας μου. Προσπαθώ να δω το θέμα από διάφορες πλευρές, αλλά δεν τα καταφέρνω να δημιουργήσω μια πλήρη εικόνα. Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι αν το συζητούσαμε εδώ, ίσως οι δικές σας απόψεις θα διαφώτιζαν κάποιες απορίες μου ή θα διασκόρπιζαν κάποιες σχεδόν πάγιες απόψεις που τείνω να αποκτήσω.

Στο συγκεκριμένο χώρο εργάζομαι τα τελευταία 4 χρόνια περίπου. Συνολικά, συναναστρέφομαι με δεκάδες συναδέλφους στο χώρο αυτό, με αποτέλεσμα να έχουμε φτάσει στο σημείο να γνωρίζουμε αρκετά στοιχεία ο ένας για τη ζωή των άλλων, καθώς και να ενδιαφερόμαστε ως ένα βαθμό για την κατάστασή τους.

Σταδιακά, λοιπόν, αρχίζω να μαθαίνω πως η τάδε συνάδελφος στο τάδε γραφείο διαγνώσθηκε ότι πάσχει από νόσο του Hodgkin’s, η άλλη συνάδελφος από το ίδιο γραφείο ότι πάσχει από μια μορφή καρκίνου στα οστά, 3 άλλοι γυναίκες συνάδελφοι – οι 2 εκ των οποίων στο ίδιο γραφείο- ότι τους διαγνώσθηκε καρκίνος του μαστού, κ.ο.κ. Όλοι οι συνάδελφοι σε ηλικία από 38-45 ετών! Κάποιοι από αυτούς υποβάλλονται σε θεραπεία αυτό το διάστημα ενώ κάποιοι άλλοι έχουν ήδη πεθάνει.

Ομολογώ ότι έχω μπει σε σκέψεις, γιατί από τη μία ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων σε αυτό το χώρο δεν είναι σημαντικά μεγάλος ώστε δικαιολογεί τόσα κρούσματα καρκίνου ή τουλάχιστον έτσι πίστευα εγώ μέχρι τώρα. Δεν έχω ψάξει για να βρω στατιστικές μελέτες πάνω στην αναλογία πληθυσμού / κρουσμάτων. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.
Από την άλλη, αν ο αριθμός αυτός των κρουσμάτων είναι όντως μεγαλύτερος από τον στατιστικά αναμενόμενο, τότε τί προκάλεσε αυτήν την ασθένεια στο συγκεκριμένο εργασιακό χώρο; Σε τι θα μπορούσαμε να εστιάσουμε αποφεύγοντας όμως να κινδυνολογήσουμε χωρίς ουσιαστικό λόγο;

Ίσως, πάλι, το συγκεκριμένο γεγονός να μου προκαλεί το ενδιαφέρον εξ’ αιτίας της λανθασμένης γενικότερης εντύπωσης ότι ο καρκίνος είναι μια σπάνια κακή ασθένεια που δεν θα βρει ποτέ εμάς.

Ωστόσο, συνεχίζω να αναρωτιέμαι: είναι πράγματι μια λογική αναλογία το σύνολο των κρουσμάτων ή θα έπρεπε να εντοπίσουμε τις αιτίες στο συγκεκριμένο χώρο όπου όλοι μας περνάμε ένα 8-ωρο από την ημέρα μας;

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 15:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Φαιδρα οι εξης σημειωσεις:

α)ο καρκινος δεν ειναι καθολου μα καθολου σπανια ασθενεια.Καθε οικογενεια εχει και εναν δικο της ανθρωπο που πασχει.

β)οι μορφες καρκινου που αναφερεις ειναι ποικιλης αιτιολογιας.Αλλες οι αιτιες του λεμφωματος Ηodking και αλλες του καρκινου του μαστου.Θα με επιαναν μεγαλες υποψιες αν οι συναδελφοι σου προσβαλονταν απο μορφες καρκινου κοινης αιτιολογιας.Πχ αν πολλοι προσβαλονταν απο λευχαιμια..

γ)υπαρχει παραγων στο χωρο εργασιας σου που εχει ενοχοποιηθει για καρκινογενεση:πχ ιονιζουσα ακτινοβολια?πλακες αμιαντου?

δ)οσο αυξανεται ο μεσος ορος ζωης τοσο θα αυξανονται και τα περιστατικα κακοηθων νεοπλασιων.

ε)Μια στις 9 γυναικες θα προσβληθει απο καρκινο του μαστου οτι και να κανουμε.Ο καρκινος του μαστου δεν ειναι καθολου σπανια μορφη δυστυχως για μας τις γυναικες.


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 15:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α)ο καρκινος δεν ειναι καθολου μα καθολου σπανια ασθενεια.Καθε οικογενεια εχει και εναν δικο της ανθρωπο που πασχει.

Πράγματι, όσο περνάει ο καιρός αυτή είναι μια αλήθεια που επιβεβαιώνεται όλο και συχνότερα.

quote:
β)οι μορφες καρκινου που αναφερεις ειναι ποικιλης αιτιολογιας.Αλλες οι αιτιες του λεμφωματος Ηodking και αλλες του καρκινου του μαστου.Θα με επιαναν μεγαλες υποψιες αν οι συναδελφοι σου προσβαλονταν απο μορφες καρκινου κοινης αιτιολογιας.Πχ αν πολλοι προσβαλονταν απο λευχαιμια.

Τωρα που το αναφερεις, εκτος της πιθανοτητας του να παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα, τι αλλο ειναι αυτο που καθοριζει οτι αν σωνει-και-καλα πρεπει να νοσησουμε απο καρκινο, θα ειναι με τη μορφη π.χ. λευχαιμιας ή Ηοdking's ή καποιας αλλης μορφης;
Δηλαδή, αν υποθεσουμε πως ενα ατομο εχει την κληρονομικη προδιαθεση
και επιπλεον καπνιζει και διατρεφεται βλαβερά ή φτωχα σε θρεπτικες ουσιες, ποιος παραγοντας θα καθορισει τη μορφη καρκινου απο την οποια θα νοσησει, αν τελικα νοσησει;

quote:
δ)οσο αυξανεται ο μεσος ορος ζωης τοσο θα αυξανονται και τα περιστατικα κακοηθων νεοπλασιων.


Συμφωνώ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τα περιστατικά συμβαίνουν σε
ένα φάσμα ηλικιών από 38-45 ετών. Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση.
Για τις ηλικιες από 65 και άνω δεν μπορω να ξερω για τον εργασιακο μου χωρο, καθως συνταξιοδοτουνται και αποχωρουν απο την εργασια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 15:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα που το αναφερεις, εκτος της πιθανοτητας του να παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα, τι αλλο ειναι αυτο που καθοριζει οτι αν σωνει-και-καλα πρεπει να νοσησουμε απο καρκινο, θα ειναι με τη μορφη π.χ. λευχαιμιας ή Ηοdking's ή καποιας αλλης μορφης;
Δηλαδή, αν υποθεσουμε πως ενα ατομο εχει την κληρονομικη προδιαθεση
και επιπλεον καπνιζει και διατρεφεται βλαβερά ή φτωχα σε θρεπτικες ουσιες, ποιος παραγοντας θα καθορισει τη μορφη καρκινου απο την οποια θα νοσησει, αν τελικα νοσησει;

Αναλογα με την μορφη καρκινου.Πχ. το λεμφωμα hodking είναι αγνωστου αιτολογιας αλλα υπαρχει η υποψια ότι ενας παραγοντας είναι η δραση του ιου Ebstein Barr.Ο τελευταιος ιος σε συνδυασμο με την δραση του πλασμωδιου της ελονοσιας αλλα και γενετικους παραγοντες αναγνωριζεται σαν αιτια του λεμφωματος Burkitt.Τα λεμφωματα γενικα εμφανιζονται συχνα σε ατομα με χαμηλο ανοσοποιητικο ενω δεν συμβαινει το ιδιο με ολες τις μορφες καρκινου.Αν το χαμηλο ανοσοποιητικο ηταν αιτια ολων των μορφων καρκινου τοτε θα επρεπε να εμφανιζονται με μεγαλη συχνοτητα ολες οι μορφες καρκινου σε ατομα με αδυναμο ανοσοποιητικο.Αντιθετα σε αυτα τα ατομα εμφανιζονται με μεγαλυτερη συχνοτητα συγκεκριμενες μορφες καρκινου (λεμφωματα,σαρκωμα Kaposi) οι οποιες μαλιστα εχουν συνδεθει με την δραση ιων.Ειναι επισης πιθανη και η τυχαια εξαλαγη των κυτταρων.Εχει παρατηρηθει οτι σε σημεια οπου υπαρχει συχνος πολλαπλασιασμος κυτταρων (οπως στα ελκη στομαχου οπου εχουμε μια πληγη και διαρκως πολλαπλασιαζονται κυτταρα προσπαθοντας να αναπληρωσουν το κενο,στο γυναικειο στηθος ποΥ φυσιολογικα εχουμε πολλαπλασιασμο κυτταρων μηνιαιως υπο την επιδραση των ορμονων του σωματος και ισως αυτη να ειναι η κυρια αιτια του καρκινου του μαστου στις γυναικες)εχουμε την εμφανιση κακοηθων νεοπλασιων.Αλλα και πανω σε τραυματα και εγκαυματα που επουλωθηκαν (οποτε χρειαστηκε να γινει πολλ/μος κυτταρων για να κλεισουν και ισως καποιο απο αυτα τυχαια επαθε βλαβη και μετατραπηκε σε καρκινικο).Καποιες μορφες καρκινου οφειλονται σε ιους (λευχαιμια απο τριχωτα κυτταρα:αιτια ο ιος HTLV-III) ενω σε αλλες παιζει μεγαλο ρολο η δραση της ιονιζουσας ακτινοβολιας (πχ.στην Χιροσιμα και στο τσερνομπιλ παρατηρηθηκε μεγαλη αυξηση του καρκινου του θυροειδους,αιτια θεωρηθηκε το γεγονος οτι ο θυροειδης μαζευε το ραδιενεργο ιωδιο απο το περιβαλλονη,για προληψη δοθηκαν χαπια ιωδιου για να μην μαζευει ο θυροειδης το ραδιεργο ιωδιο).Υπαρχουν μορφες καρκινου που εμφανιζονται συχνοτερα σε ατομα που πασχουν απο συγκεκριμενα γενετικα συνδρομα,αλλες που οφειλονται στην παρουσια υπολοιπων εμβρυικου ιστου στον ανθρωπο (πχ τερατωματα),αλλες που οφειλονται στην επιδραση συγκεκριμενων ουσιων,αλες με κληρονομια αιτια κτλ.

Επειδη υπαρχουν τοσο πολλοι παραγοντες κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι δεν θα προσβληθεις απο καρκινο,οσες προφυλαξεις και να παρεις.Οταν οι επιστημονες αναφερονται σε προληψη εννοουν κυριως την ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ.Σαφως και μπορεις να κανεις καποια πραγματα.Να τρεφεσαι καλα,να κανεις τα εμβολια σου,να μην κανεις καταχρησεις,να ακολουθεις τους κανονες της υγεινης,να αποφευγεις τις λοιμωξεις και την ταλαιπωρια γενικα οσο μπορεις.Και να κανεις τα προληπτικα τεστ που προτεινει η επιστημη (τεστ Παπ πχ) για εξασφαλισεις μια διαγνωση σε οσο το δυνατον μικροτερο σταδιο.Ομως δεν πρεπει να επαναυομαστε και να θεωρουμε λανθασμενα οτι ειμαστε απροσβλητοι.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 07:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φ α ί δ ρ α,
Ο θείος μου και η θεία μου πέθαναν από καρκίνο με διαφορά 6 μηνών περίπου.
Τώρα υπάρχουν διάφορες θεωρίες στο κεφάλι μου, από τις οποίες δεν μπορά να υποστηρίξω καμία...
Στο σκοτάδι λοιπόν και εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 10:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oannhsea, κι εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι γιατί δεν παρατηρείται μια
παρόμοια αναλογία σε νοσούντες από καρκίνο; για παράδειγμα στο εργασιακό
περιβάλλον των φίλων μου, άλλων γνωστών μου κ.λ.π.
Θα μου πεις, βεβαια, οτι μπορει να συμβαινει αυτό και να μην εχω τροπο να
το μαθω καν για να το συνυπολογισω.
Εσάς, στο δικο σας περιβαλλον, οσοι συναναστρεφεστε με αλλους 100-110
συναδελφους στο ιδιο κτιριακο συγκροτημα, εχει πεσει στην αντιληψη σας
κατι αντιστοιχο;Θα ειχατε τροπους να το μαθετε αν κατι
τετοιο συνεβαινε ή μονο κατα τυχη θα εφτανε στ' αυτια σας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 03:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό ερώτημα είναι τι δουλειά κάνεις (είδος, υλικά, χώρος εργασίας περιοχή,κλπ), ώστε να ξέρουμε αν μπορεί να συσχετιστεί κάπως με αυτά, με βάση προηγούμενα καταγεγραμμένα αυξημένα κρούσματα,

όπως πχ στις περιοχές Οινοφύτων (λόγω των πολλών βιομηχανικών ρύπων και αποβλήτων σε έδαφος, υδροφόρο ορίζοντα και αέρα) και σε χωριά της Κοζάνης και Πτολεμαϊδας λόγω των θερμοηλεκτρικών σταθμών της ΔΕΗ

Κατά τα άλλα ο καρκίνος και τα καρδιαγγειακά είναι οι σύγχρονοι εξολοθρευτές μας (αν γλιτώσουμε από αυτά τα 2 τότε μάλλον θα "πατήσουμε" τα 120!)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 04:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συσσώρευση κρουσμάτων καρκίνου σε συγκεκριμένο τόπο ή χώρο.

Σε τετοιες περιπτωσεις το πρωτο πραγμα που πρεπει να ψαξουμε ειναι ο χωρος εργασιας καθως και η γυρω περιοχη. ειναι περιοχη οπου υπαρχει εντονη ηλεκτρομαγνητικη,μικροκυματικη ακτινοβολια απο κεραιες? υπαρχει στο κτηριο η χωρο εργασιας καποιο υλικο βλαβερο για τον ανθρωπινο οργανισμο?καποιο εργοστασιο που να εκπεμπει ρυπους?

καλο θα ητανε σε τετοιες περιπτωσεις μιας και το ποσοστο κρουσματων καρκινου ειναι αρκετα υψηλο σε συγκεκριμένο τόπο ή χώρο να καταγραφουμε την γυρω περιοχη,διοτι μπορει να μην ειναι μια απλη συμπτωση αλλα να οφειλετε σε παραγοντες που αναφερανε και τα παιδια ποιο πανω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 04:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το βασικό ερώτημα είναι τι δουλειά κάνεις (είδος, υλικά, χώρος εργασίας περιοχή,κλπ), ώστε να ξέρουμε αν μπορεί να συσχετιστεί κάπως με αυτά, με βάση προηγούμενα καταγεγραμμένα αυξημένα κρούσματα,
όπως πχ στις περιοχές Οινοφύτων (λόγω των πολλών βιομηχανικών ρύπων και αποβλήτων σε έδαφος, υδροφόρο ορίζοντα και αέρα) και σε χωριά της Κοζάνης και Πτολεμαϊδας λόγω των θερμοηλεκτρικών σταθμών της ΔΕΗ

Είναι ένα συνηθισμένο (φαινομενικά τουλαχιστον) κτιριο εντος της πολης των Αθηνων, πανω σε κεντρικη λεωφορο με διαμορφωμενους
χωρους για γραφεια. Μεσα υπαρχουν τα κλασικα:Η/Υ, επιπλα-γραφεια, βιβλιοθηκες, φωτοτυπικα, τηλεφωνα, φαξ κλπ.

Το μονο στοιχειο, οτι βρισκεται σε περιοχη κοντινη με το βουνο του Υμηττού (βλ.κεραιες κλπ) αλλα δεν μπορει αυτο απο μονο του να σημαινει κατι.
Αλλωστε, τοσες κατοικιες και τοσοι αλλοι χωροι εργασιας υπαρχουν σε περιοχες περιξ του Υμηττου.
Όσο για την υπαρξη αμιαντου, πώς μπορει καποιος να το εξακριβωσει αυτο;
Εννοω, καποιος χωρις προσβαση σε πολεοδομιες και παραπλησιες αρχες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 08:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αποκλείσουμε τις ατυχείς συμπτώσεις και θεωρήσουμε πως τα κρούσματα έχουν μια γεωμετρική πρόοδο σε βάθος χρόνου (δηλαδή, οι άρρωστοι ή εκλιπόντες συνάδελφοι πότε προσελήφθησαν, πόσο χρόνια δούλεψαν εκεί ο καθένας πριν νοσήσουν κτλ.) τότε ναι, κάτι συμβαίνει..

Χώροι όπου υπάρχουν υπολογιστές, fax, φωτοτυπικά και άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα καλό είναι να αερίζονται τακτικά ειδικά όταν πρόκειται για καινούργιο εξοπλισμό αφού στην διάρκεια κατασκευής τους τα υλικά τους εκτίθενται σε διάφορες μορφές χημικών που παραμένουν ως υποπροϊόντα (by-products στις τεχνικές οδηγίες) για ένα διάστημα στο υλικό και τα οποία τουλάχιστον κατά τις πρώτες μέρες λειτουργίας των νέων μηχανημάτων απελευθερώνονται στον χώρο γενόμενα συνήθως αντιληπτά ως οσμή (η γνώριμη οσμή των καινούργιων ηλεκτρονικών) μερικών ωρών ή το μάξιμουμ ημερών που εκλύεται από το νέο υλικό ώσπου να εξαερωθούν πλήρως.

Όσον αφορά τις κεραίες ή τους σταθμούς υψηλής τάσης, η συστηματική κοντινή έκθεση σε αυτές τις πηγές υψηλού (για να καλύπτει τις ανάγκες μετάδοσης) ηλεκτρομαγνητισμού δεν νομίζω πως προάγει την υγεία, από την άλλη πλευρά όμως θα ήθελα πολύ να μελετούσα κλινικές μελέτες (υπάρχουν) σχετικά με την συχνότητα παρουσιαζόμενων ασθενειών σε πληθυσμούς (περιοχές) εγγύς αυτών.

Και μια σχετικά ανυπόστατη σκέψη, μήπως στο κτήριο σας ή πλησίον αυτού βρίσκονται εγκαταστάσεις κινητής τηλεφωνίας; Λέω την σκέψη ανυπόστατη καθώς τα όρια ακτινοβολίας σταθμών GSM/UMTS (3G) είναι εντός όλων των επιστημονικών πλαισίων ασφαλείας -αλλά αν είμεθα καχύποπτοι.. ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by - XD on 12/02/2007 08:14:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 08:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Φαίδρα καλημέρα.
Το οτι το αντικείμενο με το οποίο ασχολείσε δεν έχει να κάνει με κάτι το οποίο θα μπορούσε να θεωρηθεί ύποπτο για καρκινογέννεση δεν λέει τίποτε. Μπορεί να υφίσταται κάποιος παράγοντας ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας τον οποίο ενδεχομένως να μην γνωρίζετε. (Π.Χ. θα μπορούσε να υπάρχει πάνω στην ταράτσα του κτιρίου σας ή σε γειτονικό κτίριο, κεραία κινητής τηλεφωνίας της οποίας την ύπαρξη αγνοείτε...)
Είναι πολύ γνωστη η ιστορία με τις λιποθυμίες στο κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ πριν αρκετά χρόνια και τότε κάλεσαν τον αείμνηστο Γιώργο Γκιόλβα να ερευνήσει τι συνέβαινε. Ανακάλυψε λοιπόν ότι υπήρχε πρόβλημα ηλεκτρομαγνητικών παλμών. Πήραν κάποια μέτρα και το πρόβλημα λύθηκε.
Επειδή αναφέρεις το θέμα των κεραιών του Υμηττού θα σου πω τα εξής. Οι ακτινοβολίες απο τις κεραίες σίγουρα δημιουργούν πρόβλημα αλλά εξαρτάται απο το πόσο κοντά είσαι ή σε τι κομβικό σημείο βρίσκεσαι. Είναι γνωστό ότι οι διάφοροι σταθμοί πληρώνουν αδρά για να βρουν ανθρώπους που θα θέλουν να δουλέψουν επάνω στις κεραίες γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και καρκινογεννέσεων και στειρότητας και ψυχολογικών διαταραχών στους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί μακροχρόνια. Οπότε οσοι πάνε εκεί δεν δουλεύουν για πάρα πολύ καιρό και έχουν και ειδικές συνθήκες εργασίας. Πόσοι επίσης ξέρουν ότι ένα απο τα πιο αγαπημένα σημεία του βουνού το οποίο επισκέπτονται πάρα πολλοί άνθρωποι ειδικά τα Σαββατοκύριακα, το σημείο της Καλοπούλας, είναι απο τα πιο επιβαρυμένα απο ηλεκτρομαγνητικά πεδία λόγω του σημείου στο οποίο συσσωρεύεται μεγάλο ποσοστό ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας; Αυτά δεν είναι φούμαρα.. έχουν γίνει μετρήσεις.
Θεωρώ λοιπόν πιθανόν ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο με την δική σας την περίπτωση...
Μετά υπάρχει και η θεωρία για τα λεγόμενα "άρρωστα"΄κτίρια. Κτίρια παλαιότερης συνήθως κατασκευής στα οποία τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν σήμερα είναι ως επι το πλείστον απαγορευμένα. (Π.χ. υπερβολική χρήση υλικών με μεγάλη περιεκτικότητα σε αμίαντο, χώροι με διαρύθμιση που δεν επιτρέπει τον καλό αερισμό κλπ).
Στο πιο μεταφυσικό του πράγματος υπάρχει και η θεωρία του ότι μια περιοχή στην οποία είναι κτισμένο ένα οίκημα, να επηρεάζεται απο αρνητικές γεωλογικές ενέργειες και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα οι παροικούντες στον χώρο αυτό, να αρρωσταίνουν συνέχεια, να παρουσιάζουν ψυχικές διαταραχές, να εκδηλώνουν θανατηρόφες ασθένειες κοκ.
Όλα αυτά βέβαια έχει αξία να τα ψάξει κάποιος αφού διαπιστώσει σίγουρα ότι το ποσοστό των ανθρώπων που παρουσιάζουν κάποια ασθένεια, είναι υπερβολικά μεγαλύτερο απο τον μέσο όρο με τον οποίο παρουσιάζονται στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο...
Να είσαι καλά και εύχομαι εσένα να μην σε επηρεάσει τίποτε!

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 09:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά...αρχίζετε να με τρομάζετε...
εργάζομαι στο υπόγειο (καθόλου καλός αερισμός),ενός κτηρίου που φιλοξενεί τουλάχιστον 3 εταιρείες που ασχολούνται με sevice ηλεκτρονικών υπολογιστών και κινητής τηλεφωνίας (ηλεκτρομαγνητικά παιδία),έξω από το γραφείο μου είναι το φωτοτυπικό...και στην ταράτσα έχουμε,δεν ξέρω και εγώ πόσες κεραίες εταιρειών κινητής τηλεφωνίας και δορυφορικού internet...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 13:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πολύ γνωστη η ιστορία με τις λιποθυμίες στο κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ πριν αρκετά χρόνια και τότε κάλεσαν τον αείμνηστο Γιώργο Γκιόλβα να ερευνήσει τι συνέβαινε. Ανακάλυψε λοιπόν ότι υπήρχε πρόβλημα ηλεκτρομαγνητικών παλμών. Πήραν κάποια μέτρα και το πρόβλημα λύθηκε.

Λοιπόν, τι μου θύμησες τώρα!
H συγκεκριμένη ιστορία όπως κυκλοφόρησε στους υπαλλήλους του Ο.Τ.Ε. ήταν πως πριν πολλά χρόνια σε «κάποιο» κεντρικό κτήριο του οργανισμού παρουσιάσθηκαν λιποθυμίες τηλεφωνητριών, οι οποίες αποδόθηκαν τότε σε αναθυμιάσεις που προκλήθηκαν από τα χρησιμοποιηθέντα σκευάσματα κατά την διαδικασία απεντόμοσης του υπογείου της υπηρεσίας από τρωκτικά τα οποία προξενούσαν βλάβες στην τηλεπικοινωνιακή υποδομή του κτηρίου.

Βέβαια, όπως καταλαβαίνουμε ουδείς μπορεί να είναι σίγουρος για το που βρίσκεται η αλήθεια.

quote:

Πόσοι επίσης ξέρουν ότι ένα απο τα πιο αγαπημένα σημεία του βουνού το οποίο επισκέπτονται πάρα πολλοί άνθρωποι ειδικά τα Σαββατοκύριακα, το σημείο της Καλοπούλας, είναι απο τα πιο επιβαρυμένα απο ηλεκτρομαγνητικά πεδία λόγω του σημείου στο οποίο συσσωρεύεται μεγάλο ποσοστό ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας;

Σχετικά με την αναφορά στην Καλοπούλα, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου πως εκεί συγκεντρώνονται υψηλά ποσοστά ηλεκτρομαγνητισμού από τις κεραίες, καθώς πρόκειται για ένα από τα σημεία του Υμηττού που φημολογείται πως εμφανίζονται παράδοξα φαινόμενα -ο συσχετισμός Ηλεκτρομαγνητισμού + Παράδοξου όπου αυτό εκδηλώνεται αναφέρετε αρκετές φορές από διάφορους «ερευνητές».

quote:

Στο πιο μεταφυσικό του πράγματος υπάρχει και η θεωρία του ότι μια περιοχή στην οποία είναι κτισμένο ένα οίκημα, να επηρεάζεται απο αρνητικές γεωλογικές ενέργειες και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα οι παροικούντες στον χώρο αυτό, να αρρωσταίνουν συνέχεια, να παρουσιάζουν ψυχικές διαταραχές, να εκδηλώνουν θανατηρόφες ασθένειες κοκ.

Πράγματι υπάρχουν δεκάδες αναφορές στην λαογραφία για γρουσούζικα σπίτια, με βαρύ ίσκιο που έφερε κακοτυχία και συμφορά στους κατοίκους τους -αρκετοί τις αποδίδουν σε (αρνητικά) Τελλούρια ρεύματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 14:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράγματι υπάρχουν δεκάδες αναφορές στην λαογραφία για γρουσούζικα σπίτια, με βαρύ ίσκιο που έφερε κακοτυχία και συμφορά στους κατοίκους τους -αρκετοί τις αποδίδουν σε (αρνητικά) Τελλούρια ρεύματα..

Τωρα μ' αποτελειωσες!
Ημουνα που ημουνα καχυποπτη με το χωρο εργασιας μου, ειναι και το σπιτι μου σε πολυ κοντινη αποσταση με τη δουλεια μου. Το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι η μια απο τις συναδελφους μου που αρρωστησαν απο καρκινο, λιγους μηνες πριν εμφανισει τα συμπτωματα, μου ενοικιασε το σπιτι οπου τωρα μενω και στο οποιο η ιδια εμενε για καποια χρονια. Τωρα πώς διωχνω την παραλογη ιδεα που μου εχει καρφωθει οτι εδω μεσα στο σπιτι μου δεχθηκε αρνητικη γεωενεργεια;
Πως ξερω οτι δεν θα επηρεαστω κι εγω;
Παρανοικες σκεψεις θα μου πειτε οτι κανω, αλλα και ο καρκινος - καρκινος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 14:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ φίλη Φαίδρα...δεν πας καλού κακού να κάνεις τίποτα εξετάσεις σε κανένα νοσοκομείο?

1ον Θα σου φύγει η ιδέα...και

2ον η καλύτερη γιατρειά είναι η πρόληψη!

Ελπίζω να ακούσεις την συμβουλή μου! Η πρόληψη σώζει ζωές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 14:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρέ φίλη Φαίδρα...δεν πας καλού κακού να κάνεις τίποτα εξετάσεις σε κανένα νοσοκομείο?
1ον Θα σου φύγει η ιδέα...και
2ον η καλύτερη γιατρειά είναι η πρόληψη!
Ελπίζω να ακούσεις την συμβουλή μου! Η πρόληψη σώζει ζωές!

Ξερεις, συνηθως οταν το σκεφτομαι ψυχραιμα, λεω οτι ολα αυτα ειναι ιδεα μου, απλοι φοβοι μου που τους μεγενθυνω.
Γι΄αυτο ομως ηθελα να δημοσιευσω αυτο το θεμα, για να δω ποσο τελικα ιδεα ΜΟΥ ειναι.
anyway, επιδιωκω μεσα στον επομενο χρονο να αλλαξω σπιτι, αλλά για δουλεια δεν προβλεπεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 15:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εξετάσεις δεν βλέπω να λες τίποτα...και με στεναχωρείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 15:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πράγματι υπάρχουν δεκάδες αναφορές στην λαογραφία για γρουσούζικα σπίτια, με βαρύ ίσκιο που έφερε κακοτυχία και συμφορά στους κατοίκους τους -αρκετοί τις αποδίδουν σε (αρνητικά) Τελλούρια ρεύματα..

Τωρα μ' αποτελειωσες!
Ημουνα που ημουνα καχυποπτη με το χωρο εργασιας μου, ειναι και το σπιτι μου σε πολυ κοντινη αποσταση με τη δουλεια μου. Το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι η μια απο τις συναδελφους μου που αρρωστησαν απο καρκινο, λιγους μηνες πριν εμφανισει τα συμπτωματα, μου ενοικιασε το σπιτι οπου τωρα μενω και στο οποιο η ιδια εμενε για καποια χρονια. Τωρα πώς διωχνω την παραλογη ιδεα που μου εχει καρφωθει οτι εδω μεσα στο σπιτι μου δεχθηκε αρνητικη γεωενεργεια;
Πως ξερω οτι δεν θα επηρεαστω κι εγω;
Παρανοικες σκεψεις θα μου πειτε οτι κανω, αλλα και ο καρκινος - καρκινος...


Ψυχραιμία, όλα αυτά όπως προείπα ανάγονται στην λαογραφία (θρύλοι, παραδώσεις, φήμες, υπερβολές, ακόμα και ανοησίες κτλ) μην δίνεις λοιπόν μεγάλη σημασία, όλα θα πάνε καλά, πρωτεύον είναι μην μπαίνουν άσχημες σκέψεις στο μυαλό σου

Edited by - XD on 12/02/2007 15:23:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 16:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για εξετάσεις δεν βλέπω να λες τίποτα...και με στεναχωρείς...

Πες το ψεμματα, ολοι μας πρεπει να κανουμε τακτικα προληπτικες εξετασεις.Τωρα που το λες, οι τελευταιες αιματολογικες εξετασεις που εκανα (για αλλο λογο) εδειξαν ελαφρως ανεβασμενα λευκα αιμοσφαιρια.Πηρα μεν αντιβιωση, αλλα εξακολουθουν να ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο το κανονικο.Δεν ανησυχω ομως, κατι τυχαιο πρεπει να ειναι.Ξερεις, χειμωνας, ιωσεις κλπ.Θα το παρακολουθω ωστοσο.
Αρχιζω τωρα να πειθομαι οτι ειμαι ενα μαλλον προληπτικο ατομο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 16:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy