ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Aleister Crowley
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
BABALON
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 01:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BABALON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do what thou wilt,shall be the whole of the Low.

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 09:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THE BOOK OF THE LAW

ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ

Για άλλους απατεώνας και τσαρλατάνος...
Για άλλους μέγας φιλόσοφος...
Για άλλους μέγα μάγος...
Για τον ίδιο; ΤΟ ΜΕΓΑΘΗΡΙΟ...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 12:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χωρις να παιρνω θεση υπερ η κατα του Aleister Crowley,
μεσα απο ενα ντοκιμαντερ του Channel 4 που ειδα και ηταν αφιερωμενο στη ζωη του,
μου εμεινε η εντυπωση οτι ο Aleister ηταν τρομερα εξυπνος, μορφωμενος και προοδευτικος για την εποχη του. αγαπουσε τη μεταρυθμιση και το καινουργιο. πιστευε επισης στον ερωτα, αγαπησε μια γυναικα και αυτο ηταν γιαυτον καθοριστικο.
οι λογοι που τον εσπρωξαν αρχικα ν ασχοληθει με τη μαυρη μαγεια μου φανηκε οτι ηταν η αναγκη του να παλεψει με τη δυναμη και το αγνωστο. βεβαια, απο ενα σημειο και περα ξεφυγε...
στο τελος περιπου της ζωης του, ειχε δημιουργησει ενα κοινοβιο στην υπαιθρο της ιταλιας, οπου αυτος και μερικοι υποστηρικτες του επιδιδονταν σε διαφορες τελετες.

ασχετα αν για καποιους ο Aleister συνδεεται με το κακο -τη μαυρη μαγεια- προσωπικα πιστευω οτι ηταν μια υπεροχη ψυχη, γεματη δυναμη και σιγουρα καλες αρχες.
Υ.Γ. τελικα πηρα θεση...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 18/02/2003 12:57:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 13:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.. ΑΝΤΙ ΕΜΟΥ...
ΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ Η ΤΕΧΝΗ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 21:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 22:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 22:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε EXEMBROTE,
πάνω που θα έσπαζα το P.C.

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flexable
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flexable  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Flexable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου .
Είμαστε πολυ μικροί για να πιάνουμε στο όνομα μας και να σχολιάζουμε Αυτόν......
Καλό θα ήτανε πριν Ξεκηνας να γράφης κάτι να ξέρης γιατί το Γράφης και πρωπαντών,να ξέρης
σε πιόν αναφέρεσε .... και ειδικότερα να το γράφης σωστά
Εγώ το θεορώ προσβολή και σε θεωρώ πλήρως άσχετο και ανώριμο με το θέμα φίλε μου Babalon
Άν Σε ενδιαφέρη να μαθης να ξεκινήσης να διαβάζης όπως κάναμε όλοι μας μόνοι μας με δικια μας προτωβουλια
και απλα επιδή εμπνευστήκαμε
Και να το καταλάβουνε όλοι παρακαλω.....
Τετια προσοπικωτητα δε χωράη ανάλυσης σε μερικές Web Σελίδες.Γιατι θα γίνη ενα μπάχαλο με τοις απόψεις
και δε θα καταλήξουμε πουθενα.
Δεν είνε παραμυθάκι με αρχη και τέλος .....
Και σε παρακαλώ Αυτο το κλείσιμο το έχω καταχωρήση εγώ,και εγώ ξέρω γιατι το γράφω .....
Για κάπιους είνε δοιάνια για άλλους είνε μαύρος η επιλόγή δική σας........
Ευχαριστώ
Do what thou wilt ...... It shall be the whole of the law
Flexable


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 20:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα μερικα πραγματα,για τον Κροουλυ.Αρχισε καλα,ηταν διαβασμενος και εξυπνος,ομως κατεληξε μαλλον ασχημα.Ισως γιατι ,απο ενα σημειο και περα δεν εκτιμησε την εννοια της ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ,με εμμονη των αποκτηματων,ενος διογκωμενου εγωισμου.Στην Ιστορια της Δυτικης Παραδοσης,του Ιαμβλιχου,γραφονται αρκετα.
Eπισης,και στο τελευταιο κεφαλαιο,του Πρακτικου Εσωτερισμου,της Φορτσουν,για την Αποκρυφιστικη κατασταση,στην εποχη της,δινονται μερικες χρησιμες πληροφοριες ,για το θεμα.

Edited by - Helios on 24/02/2003 21:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 14:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τραγουδιστής ozzy osbourne έχει γράψει ένα τραγούδι για τον Κροουλυ.
Σας παραθέτω τους στίχους :
<< Mr. Crowley, what went on in your head
Mr. Crowley, did you talk to the dead
Your life style to me seemed so tragic
With the thrill of it all
You fooled all the people with magic
You waited on Satan's call
Mr. Charming, did you think you were pure
Mr. Alarming, in nocturnal rapport
Uncovering things that were sacred manifest on this Earth
Conceived in the eye of a secret
And they scattered the afterbirth

Mr. Crowley, won't you ride my white horse
Mr. Crowley, it's symbolic of course
Approaching a time that is classic
I hear maidens call
Approaching a time that is drastic
Standing with their backs to the wall
Was it polemically sent
I wanna know what you meant
I wanna know
Iwanna know what you meant>>

Inside the Box we came, to tear your soul apart.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Λίλιθ..

Αν αναφέρεσαι στην σειρά του channel 4 “masters of darkness” δεν νομιζω οτι ο Crowley παρουσιάζεται να
αγαπησε ποτε του καμμια γυναικα απλα τις χρησειμοποιουσε στους σκοπους του..
Απο την βιογραφια του μαλλον για μισογυνης μου φαινεται.....

Καταπληκτικη σειρα παντος... και αν περιεργος δεν την βγαλαν σε βιντεο οπος συνηθως το channel 4 κανει καταφερα να γραψω τα επεισοδια με τον Crowley & john Dee…

Γιώργος


Edited by - Γιώργος on 20/02/2003 20:32:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 20:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά κοτζάμ Esoterica forum και δεν υπάρχει κανείς που να έχει μελετήσει τον Crowley και το έργο του, να μας κάνει μια ανάλυση?

From inside the Box we came, to tear your soul apart.

Edited by - Wolffaced on 24/02/2003 20:38:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flexable
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 23:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flexable  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Flexable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου δεν εχης ασχoλιθη με Site
αντε αγορινα μου τραβα για ψαρεμα....
Do what thou wilt ..it shall be the whole of the law
Flexable

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 21:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Flexable,απο αυτα που γραφεις,καταλαβαινω οτι θαυμαζεις τον Κροουλυ,και πιθανον να γνωριζεις περισσοτερα απο μας.
Γιατι δεν γραφεις την αποψη σου για τον Κροουλυ,και επιτιθεσαι σε αλλους που πιθανον δεν γνωριζουν,η εχουν αλλη αποψη?
Μου θυμιζεις τον Κελσο,στις διαμαχες του,διασπαρτες σε ολο το site.
O καθενας γραφει οτι ξερει η πιστευει,τα αφηνει εκει,και οι αλλοι παιρνουν αυτο που θελουν,ΟΚ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BABALON
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 00:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BABALON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευκαμπτε φυλαι μας,δοσαι μας τω φος τις γνοσις σωυ.
Μηλισαι μας γι αυτα πωυ μωνω εση ξαιρυς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 20:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΝΟΙΞΕ Ο ΦΙΛΟΣ BABALON ΤΟ ΘΕΜΑ Aleister Crowley.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ Aleister Crowley.
ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.
ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤ' ΟΥΣΙΑ Ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΤΟΥ.

ΑΝΑΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 15:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/portraits/portraits.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 15:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalos A.Corowley alla i meleti tou ergou tou mporei na riksi ton erebniti se poles pagides gi afto 8elei poli prosoxi kai anixto mialo! Gia emena o Aleister Crowley pantos ton katataso stous aksiologous. xoris afto na simeni oti den tou anagnorizw poles Adinamies tou, kai epikindinotites tou.

ζαργέας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 22:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ BABALON ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕΣ.
ΚΡΙΜΑ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 17:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω αν θα πρέπει γραψω το μηνημα αυτο σε αυτο το φορουμ η στα Links

Το γράφω αυτο το Link περισσοτερο για ενα φίλο που μου το ζητησε - αλλα πιστευω οτι πολλοι θα το βρούνε ενδιαφέρον..

Το τελετουργικο του (Bornless ONE ) με το κειμενο στα ελληνικα καθως και μετάφραση και σχολιασμό απο τον Κρουλει.

http://www.star418.com/brnlss1.html

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 18:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν είμαι φάν του Crowley αλλά είμαι πολύ φάν του OZZY.
Το τραγούδι Mr. Crowley είναι απο τα καλύτερα που έχει βγάλει στην μετά Sabbath εποχή.
Πάντως μεγάλο σάλο είχε ξεσπάσει όταν τον είχαν βάλει οι Beatles (και όχι μόνο) στο εξώφυλλο απο έναν δίσκο τους.
Ακόμα λένε οτι ο Jim Morison είχε αγοράσει το σπίτι στο οποίο έμενε ο Crowley.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 01:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mpravo paidia.................................thamaste allo ena ANTHRWPAKI..................enan planemeno pou taxthike yper tou ligou anti tou pollou,yper tou swmatos anti tis psixis,.........................lypamai............ama perasete ta 15 kai tis parormiseis tis efiveias to xanakouventiazoume...........................................ayto pou prsefere o alister(mesa apo tin katalixi tou) stin skeptomeni koinwnia einai to exis:exe te panta to nou sas,min afineste sta pathi sas...........gia na min katantisete san k ayton.....................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 11:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mpravo paidia.................................thamaste allo ena ANTHRWPAKI..................enan planemeno pou taxthike yper tou ligou anti tou pollou,yper tou swmatos anti tis psixis,.........................lypamai............ama perasete ta 15 kai tis parormiseis tis efiveias to xanakouventiazoume...........................................ayto pou prsefere o alister(mesa apo tin katalixi tou) stin skeptomeni koinwnia einai to exis:exe te panta to nou sas,min afineste sta pathi sas...........gia na min katantisete san k ayton.....................

dimindy εγώ δεν υποστήριξα τον Crowley ούτε και άλλοι από το forum. Απλή συζήτηση κάνουμε για αυτήν την παράξενη προσωπικότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 14:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file wolf.........................den thelw na ti pw se kanenan......................sygnwmi an to yfos mou edwse tetoia entypwsi

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 17:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mpravo paidia.................................thamaste allo ena ANTHRWPAKI..................enan planemeno pou taxthike yper tou ligou anti tou pollou,yper tou swmatos anti tis psixis,.........................lypamai............ama perasete ta 15 kai tis parormiseis tis efiveias to xanakouventiazoume...........................................ayto pou prsefere o alister(mesa apo tin katalixi tou) stin skeptomeni koinwnia einai to exis:exe te panta to nou sas,min afineste sta pathi sas...........gia na min katantisete san k ayton.....................


υπαρχει τοσο μεγάλη βιβλιογραφία και πληροφορίες στο δυκτιο
που εξηγουν η τάσονται υπερ ...για το ...αν ο κρουλευ ηταν {ανθρωπάκι} και {πλανεμένος}
και αλλες τόσες που τον θεωρούν προφήτη...
που το βρίσκω εντελως ασκοπο να αναφέρω κατι παραπάνω.......

η ερώτηση μου ειναι εχεις διαβάσει κανενα βιβλίο του Α. η καμμια απο της εργασίες του..?


Γιώργος

Υ.Γ www.google.com - 1770 results για Alister Crowley μονο.......οχι ασχημα παντός για ανθρωπάκι


Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 22:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν διάβασα το βοοκ 4 όπου περιέχει και μια πραγματεία για την raja yoga του patanjali είχα έντυπωσιαστεί διότι συνεχώς αναφερόταν στην ανάγκη να σβήσουμε κάθε επιθυμία και εγώτητα και ο ίδιος παρασύρθηκε απο εντελώς ευτελέστατα πάθη όως τα ναρκωτικά.
ακόμη και στο liber al vel legis{book of the law}κάνει πολλές αναφορές σ΄αυτό του το πάθος.
Πάντως δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι ο crowley είχε τρομερές γνώσεις πάνω στον δυτικό και ανατολικό αποκρυφισμό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 20:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάτε όλοι για τον Crowley λες και είναι κάτι αξιοθαύμαστο, απόμακρο και κρυφό. Το ξέρετε ότι στην Αμερική, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες λειτουργούν θρησκείες στο όνομά του (Θέλημα) με πολλούς οπαδούς; και μου φαίνεται σαν να βρίσκονται σε ξένο site διάφοροι και να γράφουν για τον Χριστόδουλο. Όλοι κάνετε κριτικές τι ήταν και τι δεν ήταν. Το internet είναι γεμάτο με βιβλία του και ιστορίες. Το θέμα είναι ότι όλα σχεδόν είναι αλληγορικά και ο καθένας δίνει τις δικιές του ερμηνίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 15:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά γιατί τσαντίζεστε με κάποια τοπικ. Ο αγαπητός συνφορουμίστας που το ανοιξε ζήτησε μια γνώμη η μια αποψη δεν ζητησε να τον κρίνετε αν θέλετε τσακωμόυς να ανοιξουμε ενα τοπικ να βρίσκεστε να τσακωνεστε. Το παραξενο είναι ενα μέγαλο θέμα που πιστεψτε με ο Κροουλη αποτελεί μέρος του.

Φιλικά ο τυφλος οδηγος και φύλακας της γνώσης.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 16:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τύπος της εποχή τον είχε ονομάσει ως τον "πιο κακό άνθρωπο του κόσμου". Η ζωή του ήταν ένα άθροισμα από σκάνδαλα και υπήρξε ένας "Μάγος" που, πράγμα σπάνιο, ήταν αναγνωρισμένος από εκατοντάδες μυστικιστικές αδελφότητες. Είναι γνωστός ως το Κτήνος, εννοώντας το Κτήνος του βιβλίου της Αποκαλύψεως, που ο αριθμός του είναι 666.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Stavros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑς ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΔΡΙΜΥΤΕΡΟς. Ο ΛΟΓΟς ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΥΛ KaZaa ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΝ Aleister Crowley - The Greek Qabalah.zip.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ Aleister Crowley Ή ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΊΜΟΥ...

1+1=3
Until the skies turn blue...
Until the air of freedom strikes us...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 23:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑς ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΔΡΙΜΥΤΕΡΟς. Ο ΛΟΓΟς ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΥΛ KaZaa ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΝ Aleister Crowley - The Greek Qabalah.zip.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ Aleister Crowley Ή ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΊΜΟΥ...


ναι υπάρχει είναι ένα από τα Liber
μπορείς να το βρεις και στο παρακάτω Link..
http://www.chaosmagic.com/occultlibrary/crowley/greek.htm


Γιώργος
...μπορεί να μην το ξεκίνησα ... αλλά να είσαι σίγουρος θα το τελειώσω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy