ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 00:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ,ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ
ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ...

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΣΑΣ ΚΑΚΟΙ ?
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ...

DARTH VADER - STAR WARS,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΟΣ,ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ,ΑΝΗΛΕΗΣ,
ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΡΟΜΟ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ,ΦΑΝΗΚΕ
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ
ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ (ΡΕ ΜΠΑΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ? )

Ο ROBERT DE NIRO ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ", ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ
ΜΟΡΦΗ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΟΓΟΟΥΡΑ ΔΕΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ...

ALIEN,TO ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ,ΤΟΣΟ ΑΓΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ
ΚΑΚΟ ...ΧΩΡΙΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΔΙΣΤΑΓΜΟΥΣ, ΑΨΟΓΟ..ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ...

Thulsa Doom, O KAKOΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΑΝ Ο ΒΑΡΒΑΡΟΣ,ΝΟΜΙΖΩ Ο JAMES EARL JONES,
EΓΡΑΨΕ ΕΚΕΙ,ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑΝ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΗΝ
ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ-ΕΞΟΥΣΙΑ...ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ
ΞΙΦΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ,ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΝΟΥ..

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΥΣ ...ΚΑΚΟΥΣ ΣΑΣ!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 10:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΟΡΙΑ ΝΤΟΜΕΡΜΑΝ – Ο επιθεωρητής Tcheky Karyo

CapeFear – Ο ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΝΤΕ ΝΙΡΟ!!!!

Ο gary oldman στο ΛΕΟΝ (γενικώτερα ο Γκάρυ είναι πολύ κακός!)

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΩΤΟ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ !!!!

Θα θυμηθώ κι άλλους πολλούς σιγά σιγά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ GARY OLDMAN...ΚΑΙ ΣΤΟ FIFTH ELEMENT...KAKOΣ ΑΛΛΑ
ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΚΑΦΑΤΖΗΣ ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 20:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει να έχω δει αρκετές εκατοντάδες ταινίες φρίκης και τρόμου αλλά η ταινία και ο "κακός" που με συγκίνησε πραγματικά ήταν ποια άλλη απο το γουέστερν φρίκης και τρόμου "Ο καλός,ο κακός και ο άσχημος" και ποιός άλλος απο το θρυλικό πάνκακο Lee Van Cleef !

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολύ ανάλυση για το ποιόν αυτού του καθάρματος.Η φάτσα του τα λέει όλα...

Δυστυχώς και λόγω της πιθανότητας να μας διαβάζει κάποιος ανήλικος δεν μπορώ να περιγράψω την πλοκή αυτής της ταινίας,που μόνο σε "εξειδικευμενα" horror shops μπορεί να βρει κάποιος, παρόλα αυτά θα σας δείξω τις δύο τρεις πιο σοφτ σκηνές της για να πάρετε μια ιδέα για το μέγεθος της κακίας του βασιλιά του τρόμου Lee Van Cleef...

Εδώ ο κακόμοιρος Clint Eastwood σφαδάζει κάτω απο την μπότα του Van Cleef λίγο πριν ο Κακιστος τον τοποθετήσει στον τροχό του μαρτυρίου...

Εδώ ετοιμάζεται να κρεμάσει τον άσχημο της υπόθεσης Eli Wallach.Να πούμε εδώ οτι ο Eli ήταν ένα όμορφο λυγερό παλλικαρακι το οποίο έγινε σε αυτά τα χάλια όταν κατα τη διάρκεια της ταινίας ο Van Cleef τον οδήγησε στο κρεματόριο/χειρουργείο του, όπου τον υπέβαλε σε πλαστική εγχέιρηση (χωρίς αναισθητικό)!!

Και εδώ το μακάβριο unhappy end της ταινίας. Ο καλός Clint Eastwood οδηγείτε στην κρεμάλα. Στο πρόσωπο του δεν βλεπετε σημάδια γιατί ο Van Cleef τον είχε υποβάλει στο τρομερό κινέζικο μαρτύριο της σταγόνας,το οποίο δεν αφήνει σημάδια,αλλά ούτε και ίχνη βασανισμού.Μιλάμε για την προσωποποίηση του Σατανά!

Δείτε την!



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 01/03/2007 20:15:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 22:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιο λόγο που ακόμη τον ψάχνω αλλά εις μάτην (), δε μπορώ να δω ούτε 5 λεπτά κάποιο γουέστερν.
Οπότε οι πιστολιές, τα σαλούν κτλ με κάνουν να αλλάξω γρήγορα κανάλι στην τηλεόραση γιατί μου προκαλούν αρνητικά συναισθήματα.

Το συγκεκριμένο που αναφέρεις, φίλε μου Mercury, είναι από τα καλύτερα όλων των εποχών - όπως λέγεται τουλάχιστον.
Εγώ είχα δει μερικές σκηνές μόνο σε μικρή ηλικία.

Στο θέμα μας τώρα, ο "Κακός" που είναι ο αγαπημένος μου είναι ο Όλντμαν στο Dracula του Κόπολα.
Ανεπανάληπτος στο ρόλο του και πολύ ενδιαφέρων γενικά ο ρόλος του βαμπίρ...
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 05:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DARTH VADER - STAR WARS,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΟΣ,ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ,ΑΝΗΛΕΗΣ,
ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΡΟΜΟ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ,ΦΑΝΗΚΕ
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ
ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ (ΡΕ ΜΠΑΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ? )

Ο Darth είναι στην κορυφή και της δικής μου λίστας.

Από ταις γεναίκες

Η νοσοκόμα Ratched από την Φωλιά του Κούκου (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
H πιο σαδιστική και τυραννική γυναίκα που θα μπορούσε να συναντήσει κανείς. Και την έχω συναντήσει συχνά με το πραγματικό της όνομα...την λένε ΕΞΟΥΣΙΑ Πολύ κοντά έρχεται και η Annie Wilkes στο Misery

Από τους άντρηδες

Τους ξεπερνάει όλους ο Alex από το Κουρδιστό Πορτοκάλι(A Clockwork Orange)
Για μένα είναι η προσωποποίηση του κακού σε όλο του το μεγαλείο. Ληστεύει, βιάζει, σκοτώνει χωρίς οίκτο και χωρίς τύψεις. Το ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι ανάμεσα μας μέσα στις φυλακές αλλά και έξω μου δημιουργεί απέχθεια προς το ανθρώπινο γένος. Πολύ κοντά έρχεται και ο Norman Bates από το Psycho Κοιτάτε το παληκάρι πόσο αθώο φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Το κακό παρουσιάζεται συχνά με αγγελικό πρόσωπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου A. Kircher, αναφέρθηκες σε 2 πολύ καλές ταινίες:

Φωλιά του Κούκου, Κουρδιστό πορτοκάλι.

Ειδικά για τον Alex, εμένα μου προκαλούσε ανάμικτα συναισθήματα.
Κι αυτά που ανέφερες εσύ αλλά και λύπη.
Περίεργος συνδυασμός, ε?

Τώρα για το Κακό και το ότι ενσαρκώνεται μερικές φορές με αγγελικό πρόσωπο, δεν διαφωνώ.
Κι αν είναι και θηλυκού γένους, τότε αρχίζεις να σκέφτεσαι τι είναι Κακό και τι όχι...
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 02:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειδικά για τον Alex, εμένα μου προκαλούσε ανάμικτα συναισθήματα.
Κι αυτά που ανέφερες εσύ αλλά και λύπη.

Ναι η θλίψη πάντα συνοδεύει το κακό, είναι ο πνευματικός πόνος που αναλογεί στον σωματικό. Πάντως το Κουρδιστό Πορτοκάλι είναι μία από τις κορυφαίες ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου και την έχω δει μόνο μια φορά. Προτίμησα να μην την ξαναδώ γιατί με "τάραξε" πολύ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 09:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν είσαι ο μόνος που την είδε μια φορά μόνο!
Κι εγώ μια φορά την είδα, σπάνια βλέπω μια ταινία δεύτερη φορά.

Για να το κάνω, θα πρέπει να μην έχω καταλάβει καλά κάποια σημεία της ή να την έχω δει δει πριν χρόνια και να μην την θυμάμαι σχεδόν καθόλου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.326172E-02
Maintained by Digital Alchemy