ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΥΝΕΒΗ ΣΗΜΕΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 22:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το γράφω εδώ γιατί τώρα τελευταία παρατηρείται συνωστισμός
στις ΑΠΟΨΕΙΣ... άρα οι πιθανότητες ανάγνωσης από πολλούς είναι αυξημένες

................................................

λοιπόν, στην εταιρεία που δουλεύω ως πωλητής,μας έχουν ήδη ενημερώσει
ότι μέχρι το Πάσχα,καμιά δεκαριά πωλητές,σε όλη την Ελλάδα,
θα την κάνουν μπραφ από την εταιρεία,
στο πλαίσιο του εκπληκτικού κοινωνικού προγράμματος
ΠΕΡΙΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ - ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ
(τακτική που θα αρχίσει να παίρνει διαστάσεις στα χρόνια που έρχονται
- όλες οι κωλο-εταιρείες,οι πολυεθνικές,τα ίδια κάνουν)
..................................................................

καταλαβαίνετε ότι στις τάξεις των πωλητών,επικρατεί πανικός

εγώ προσωπικά,κάθε μερά πηγαίνω (μεταξύ των επισκέψεων στους πελάτες που έχω ήδη) και σε μία συνέντευξη

προετοιμάζω το έδαφος για να μη βρεθώ χωρίς δουλειά και τίποτα από πίσω για να συνεχίσω

....................................................................

σήμερα ήταν η σειρά γνωστής τηλεφωνικής εταιρείας,η οποία μίλησε
μαζί μου την προηγούμενη εβδομάδα,την Τετάρτη συγκεκριμένα

προφανώς έμειναν ικανοποιημένοι από μένα (είμαι και ωραίο παιδί άλλωστε),γιατί χτες μου πήραν τηλέφωνο το απόγευμα και
μου έκλεισαν ραντεβού για σήμερα στις 12:30

επίσης,χτες το απόγευμα,μίλησα με τον διευθυντή προσωπικού
πασίγνωστης ξενοδοχειακής αλυσίδας από την Κρήτη,
ο οποίος ξανά με πήρε τηλέφωνο σήμερα το πρωί,πριν τις 12:30,
και με ενημέρωσε ότι την Παρασκευή θα ανέβει ξανά στη Λάρισα
και θέλει να με ξαναδεί

.................................................................

για δε την Παρασκευή,έχω ήδη κανονίσει να πάω για τριήμερο
στο Καρπενήσι και να δοκιμαστώ στο πιο γνωστό ξενοδοχείο
της περιοχής της Ευρυτανίας
(όσοι έχουν πάει Καρπενήσι ξέρουν ποιο εννοώ) και μάλιστα για συνεργασία
όχι μόνο στη ρεσεψιόν και στο φροντ όφις,αλλά και για tour operator
(κάτι που έχω ξανακάνει στο παρελθόν)
.....................................................................

οπωσδήποτε δηλαδή έχω (ή μάλλον είχα...)αρκετές επιλογές,μέχρι τις 12:20 σήμερα το μεσημέρι,την ώρα που πήγαινα στο ραντεβού
με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας
..............................................................
σήμερα στις 12:20,είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου
και εντελώς κυριολεκτικά,το χάρο με τα μάτια μου
............................................................


...μπαίνω με 60 (όχι μεγάλη ταχύτητα δηλαδή)σε μία πολύ γνωστή
στους Λαρισαίους οδηγούς και ταυτόχρονα,πολύ επικίνδυνη στροφή,
την οποία στην κυριολεξία πρέπει να έχω περάσει πάνω από χίλιες
φορές,όσα χρόνια οδηγώ στη Λάρισα

όλα καλά,όλα ωραία,από απέναντι βλέπω στο βάθος να έρχεται ένα φορτηγό και μετά...

μετά θυμάμαι ότι ένιωσα τις πίσω ρόδες να πετάνε στον αέρα,
το αμάξι να μου φεύγει ολοκληρωτικά εκτός ελέγχου,
βλέπω μία μάντρα να έρχεται με ταχύτητα προς τα πάνω μου
(δηλαδή,το αντίθετο ακριβώς),
μετά βλέπω το τοπίο γύρω μου περιστροφικά (λόγω του ότι το suzuki ignis έκανε μία ολόκληρη στροφή πάνω στο οδόστρωμα !!!!!!)),
συνειδητοποιώ δε ότι με την ολοκλήρωση της στροφής,το αμάξι πηγαίνει ολοταχώς στο μαντρότοιχο με την καγκελόπορτα,
νιώθω μία τρομερή σύγκρουση με το κάγκελο και μετά...

...μετά τα βλέπω όλα ανάποδα και το αμάξι αρχίζει και τουμπάρει
σε ένα χαντάκι,με μένα χωρίς ζώνη και τα πόδια στην οροφή,
μετά ξανά στα ίσια,δεύτερη τούμπα,ξανά στα ίσια και στοπ !
...............................................................
βλέπω έναν τύπο να κατεβαίνει πανικόβλητος το χαντάκι

κοιτάζω τα πόδια μου,τα χέρια μου,το (ανύπαρκτο) παρμπριζ

ανοίγω την πόρτα μέχρι τη μέση (δεν άνοιγε άλλο),με την αίσθηση
ότι δεν το κάνω πραγματικά

βγαίνω από το αμάξι κοστουμαρισμένος,κυριλέ,και βλέπω τον τύπο
που κατέβαινε,να κοκκαλώνει και να με κοιτά σα ζόμπι

βλέπω θείτσες και κάτι εργάτες από μια βιοτεχνία με κιγκλιδώματα
(εκεί που στούκαρα,όπως αποδείχτηκε),να καταφτάνουν πανικόβλητοι
στο χείλος από το χαντάκι

όλοι με κοιτάνε και νομίζουν ότι είμαι φάντασμα

εγώ ο ίδιος νομίζω ότι δεν ζω,ότι τίποτα δεν είναι πραγματικό,πάει πέθανα,αυτό ήταν
........................................................
συνειδητοποιώ ότι ο τύπος που κατέβαινε το χαντάκι,με πιάνει
από τους ώμους και με ρωτά αν είμαι καλά

να με πάει νοσοκομείο ??

ρίχνω μια ματιά στο αυτοκίνητο,αυτό που ακόμα το χρωστώ σε δόσεις

το suzuki ignis έχει μετατραπεί σε ένα απροσδιόριστο συνοθύλεμα
από σίδερα

ακόμα ακούγεται η μηχανή του
.............................................................

ξαφνικά,συνειδητοποιώ ότι είμαι ζωντανός και ότι αυτός που με ρωτάει, είναι πραγματικός

του απαντώ "ναι,είμαι καλά,ευχαριστώ,με το αμάξι τι κάνουμε ?"

με ρωτάει αν είμαι τρελός και αν θέλω -ξανά- να πάω νοσοκομείο

του λέω να με πάει σπίτι,στους δικούς μου
(θα πήγαινα στον αδερφό μου,αλλά ήξερα ότι ήταν πρωινή βάρδια στο πολυκατάστημα που δουλεύει - είναι ο άνθρωπος ο οποίος μαθαίνει πρώτος ό,τι άσχημο μου συμβαίνει)

ο άνθρωπος με πάει σπίτι

είναι μόνο η μάνα μου στην οποία δεν προλαβαίνω να μιλήσω
γιατί το λόγο παίρνει ο άνθρπωος που με μετέφερε και λέει :
"κυρία μου να ανάψετε κερί,ο γιος έχει άγιο και μάλιστα μεγάλο"

η μάνα μου,σαν καλή Χριστιανή,και μόνο στο άκουσμα της είδησης,
πέφτει λιπόθυμη

εγώ πανικοβάλλομαι

της κάνουμε αέρα και ευτυχώς συνέρχεται

της εξηγώ με όση ψυχραιμία είχα εκείνη τη στιγμή τι ακριβώς έγινε

ξεσπά σε κλάματα και αρχίζει με φιλάει από την κορφή μέχρι τα νύχια

ο άνθρωπος που με έφερε φεύγει διακριτικά

εγώ έχω πάθει πλάκα
............................................................

έχω πάθει πλάκα
α)γιατί ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι δεν είχα ούτε μια γρατζουνιά !!!
και
β)γιατί την ώρα που η μάνα μου έκλαιγε και με κρατούσε,εγώ άρχισα να σκέφτομαι τα...μέλη του esoterica.gr !!!!!
..............................................................

άρχισα να σκέφτομαι πως θα εξηγούσε τη φάση η medtech ? ο gigenis ?
ο jonniebegood ? η amalia ? η ostria ? ο oannhsea ? o macedon ?
o predator ? o allzaro ? η gretel ? ο dying incubus ? οι αγαπημένοι μου (άσχετα αν δεν το ξέρουν) Ψηλός και schwabe ? ο......?
η.....? η........? ο.....? ......
.......................................................

...και τόσοι και τόσοι που γράφουν ή έγραφαν ή θα γράψουν εδώ μέσα...

ο καθένας με τη δική του προσωπική ερμηνεία και κοσμοθεωρία !!

.............................................................

η πόρτα ανοίγει και στο σπίτι μπαίνει ο πατέρας μου
(ο οποίος,πάσχει από άσθμα)

βλέπει τη μάνα μου να κλαίει και μένα να την παρηγορώ

με ρωτά τι έγινε

του λέω : συγνώμη πατέρα που θα σε στενοχωρήσω,αλλά είχα ένα σοβαρό ατύχημα με το αυτοκίνητο και το αμάξι έχει γ....

ο πατέρας μου κρατά το χέρι μου

"τι έγινε αγόρι μου?" με ρωτά με μάτια ήδη δακρυσμένα
(βασικά πιστεύω ότιο επηρρεάστηκε από την εικόνα της μάνας μου)
(επίσης,νομίζω ότι η τελευταία φορά που με είπε "αγόρι μου"
πρέπει να ήταν στην ηλικία των πέντε...)

του εξηγώ ακριβώς το συμβάν και ο πατέρας μου ξεσπά σε κλάματα

έχω την εντύπωση ότι δεν τον έχω δει ξανά να κλαίει,ούτε καν όταν πέθανε η μάνα του

του ζητώ συγνώμη για το αυτοκίνητο και για τη στενοχώρια

τον ακούω να λέει κλαίγοντας "να πάει να γ.... το κωλάμαξο - εσύ είσαι καλά ? να σε πάω νοσοκομείο ?"

.....................................................


φίλοι μου,σας πληροφορώ ότι είμαι ζωντανός και αυτή τη στιγμή αυτό μου φαίνεται απίστευτο !

δεν περίμενα ποτέ να νιώσω έτσι

πρώτη φορά τρακάρω,πρώτη φορά ντελαπάρω,πρώτη φορά μου συμβαίνει τόσο συγκλονιστικό δυστύχημα και βγήκα ΑΘΙΚΤΟΣ !

δεν μπορώ να σας μεταδώσω το πως νιώθω πραγματικά αυτή τη στιγμή

απλά,χαίρομαι που μπορώ και γράφω αυτό το μήνυμα

χαίρομαι που θα το διαβάσουν άνθρωποι που δεν τους ξέρω,
πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων, και ξέρω ότι κάτι θα νιώσουν,
το ίδιο που θα ένιωθα κι εγώ

ένας άνθρωπος που τον ξέρω αλλά δεν τον ξέρω
ή
και το αντίστροφο,
έπαθε κάτι και μου το λέει

κι εγώ το ερμηνεύω έτσι

ο δίπλα μου αλλιώς

ο παραδίπλα μου κάπως πιο αλλιώς

αλλά ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά

είναι ζωντανός

και αυτό τελικά,μετράει πολύ !

μέσα σε όλα τα άσχημα,ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά !

(ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΣΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!)
.............................................................
παίδες ελικρινά σας το λέω,είμαι ζωντανός και δεν το πιστεύω !!
.............................................................

ραντεβού για δουλειά ? το αμάξι παλιοσίδερα ? δεν υπάρχει τρόπος να βρω αμάξι για το Καρπενήσι (και θα χάσω μια πιθανή επαγγελματική,
καλή ευκαιρία ? έχω ακόμα δόσεις ? η ασφάλεια δε με καλύπτει ?
θα απολυθώ στο τέλος του μήνα ?

.............................................................
ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΧΕΣΤΟΥΝΕ ΟΛΟΙ !
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ,ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ !!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ


υγ- η μάνα μου,μέσα σε όλα,με ικέτεψε να πάω να ανάψω κερί στον άγιο Νικόλαο,γιατί μου είπε ότι χτες τον είδε όνειρο
δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι είτε ανάψω κερί είτε δεν ανάψω,για μένα το ίδιο είναι
δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι μάλλον δεν πιστεύω σε αγίους και σε θαύματα
δεν προσπάθησα να της πω ότι μάλλον από καθαρή τύχη,εκείνη τη στιγμή μπορούσα και μιλούσα μαζί της
δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι πιθανότατα το όνειρό της,δεν είχε καμία σχέση με όσα έγιναν σήμερα
απλά,πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο
πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο (και ο schwabe θα με καταριέται)μόνο και μόνο για ένα λόγο
διότι μου το ζήτησε, με ειλικρινή επιθυμία, ένας άνθρωπος που πραγματικά με αγαπά
κι εκείνη τη στιγμή,το μόνο που ήθελα ήταν να ικανοποιήσω εκείνη την επιθυμία
γιατί η επιθυμία εκείνη,πήγαζε από ειλικρινή αγάπη

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !!
ΣΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΛΟΥΣ !

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 23:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσω (εκτός οικογενείας μου) για κάτι και δεν φανταζόμουν ότι θα το έκανα εδώ μέσα. Στην αρχή σκέφθηκα αν έπρεπε να γράψω γιατί θάθελα να αφήσω αυτή τη χαρά που μετέδωσε να αιωρείται εδώ μέσα. Αλλά νομίζω ότι αυτό που θα γράψω είναι ένα μοίρασμα μιας κοινής χαράς.. και θα νοιώσεις κάτι το οικείο...

Πριν από έξι χρόνια περίπου, πήγαινα σε κάποια εθνική με το αυτοκίνητο.Βράδυ. Στη δεξιά λωρίδα. Αριστερά μου έρχεται ένα μεγάλο όχημα. Δεν με βλέπει και εντελώς ξαφνικά κάνει δεξιά να μπει σε μια είσοδο ενός χωριού. Καρφόνομαι με το μικρούλικο αυτοκινητάκι μου κάτω από το θηρίο και με σέρνει περίπου σαράντα μέτρα στην εθνική.

Σταμάτησε γιατί λειτούργησε σαν φρένο το τσαλακωμένο αυτοκινητάκι που είχε σφηνώσει με εμένα μέσα φυσικά.
Το αυτοκίνητο έγινε ένα μάτσο κουβάρι. Το μπροστινό μέρος εξαφανίστηκε. Ο ουρανός βούλιαξε το τιμόνι συνθλίφθηκε, η πόρτα του οδηγού μπήκε μέσα. Τζάμια παντού σπασμένα.

Μαζεύτηκε κόσμος στην εθνική και κάποια στιγμή άκουγα φωνές να έρχονται από πολύ μακριά. Λέγαν διάφορα «να βγάλουμε τη νεκρή», «μήπως αναπνέει ακόμα να προσέξουμε» . Σε κάποιο ατέλειωτο χρόνο άρχισαν να σέρνουν το αυτοκίνητο και κατι μηχανήματα ακουγόντουσαν που προσπαθούσαν να ξεκολλήσουν τη πόρτα.

Μετά από πόσο χρόνο δεν ξέρω κάποια χέρια άρχισαν να με τραβάνε.
Με ξάπλωσαν σε ένα φορείο και τότε ένοιωσα ένα αεράκι και μου φάνηκε σαν να ξύπνησα από κάτι που έμοιαζε περισσότερο με υπνωτισμό παρά με λιποθυμία.

Τους κοιτάω και βλέπω όλους να κοιτούν ένα φάντασμα. Μου μιλάνε και μόλις τους λεώ «τι έγινε ρε παιδιά?» άρχισαν να σταυροκοπιούνται. Δε φθάνει αυτό σηκώνομαι από το φορείο κι αρχίζω να τινάζω κάτι γυαλάκια. Και συνεχίζω να απορώ «χτύπησα πουθενά ρε παιδιά?» Με ανάγκασαν να καθήσω στο φορείο και με πήγαν στο νοσοκομείο. Εγώ τους έβλεπα όλους και δεν ήξερα γιατί με κοίταζαν έτσι...

Μάλιστα στην ακτινογραφία θώρακα βρήκα και όρεξη να κάνω χιούμορ λέγοντας «γιατρέ μου έχει γίνει μεγάλη καταστροφή από το τσιγάρο?» Ο γιατρός με κοίταξε και μου λέει «δεν έχεις συνειδητοποιήσει τι έγινε έτσι?».

Αφού είδαν ότι δεν είχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ και αφού βεβαιώθηκαν ότι ούτε εσωτερικά υπήρχε κάποια βλάβη με έβαλαν να κάνω μια αξονική για σιγουριά και απλά με κράτησαν να κοιμηθώ για να δούνε μπας κι έχει γίνει κάτι που δεν φαίνεται.
ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΩΛΩΠΑΣ.

Την άλλη μέρα πήγα σπίτι μου και συνέχισα να βλέπω ότι και η μάνα μου σα φάντασμα με έβλεπε. Ολα αυτά ξεκαθάρισαν όταν πήγα στο συνεργείο και είδα το αυτοκίνητο...Μια μάζα από σίδερα που μόνο ανέπαφο σημείο ήταν το κάθισμα του οδηγού. Ανέπαφο τόσο ώστε να χωράει ένας άνθρωπος. Παρμπρίζ μέσα πόρτα μέσα τόσο ώστε να σχηματίζει σχεδόν το χώρο που χρειαζόμουν ίσα ίσα για να χωρέσω.Ολο το αυτοκίνητο μια μάζα από σίδερα.

Τότε επειδή δεν ήξερα που αλλού να πάω για να ευχαριστήσω κάποιον πήγα για πρώτη φορά σ’ένα μοναστήρι και άναψα ένα κερί. Δεν ξέρω σε ποιόν απλά επειδή όλοι μου έλεγαν πήγαινε και κάνε κάτι.

Το σπουδαίο είναι βέβαια ότι από εκείνη την ημέρα άρχισα να τα βλέπω όλα αλλοιώς. Ξεκίνησε ένα τόσο νέο είδος ζωής και σκέψης για μένα που ειλικρινά θα έλεγα ότι από το αυτοκίνητο μέσα βγήκε κάποιος άλλος άνθρωπος κι όχι αυτός που μέχρι τότε ήξερα.

Φίλε μου όταν γλυτώσεις από κάτι τέτοιο πίστεψέ με κάτι σπουδαίο γίνεται μέσα σου. Που το ανακαλύπτεις σιγά σιγά. Είναι η συνειδητοποίηση ότι ΖΕΙΣ. Κι αρχίζεις να ανακαλύπτεις ότι αυτό που τόσο δεδομένο και κοινότυπο θεωρούσες είναι κάτι που πρέπει να το νοιώσεις στη πραγματική του διάσταση. Με καμάρι!

Εγώ από εκείνη τη στιγμή άρχισα να ανακαλύπτω όλα τα πράγματα που πριν είχα αφήσει να περνούν αδιάφορα και επιπόλαια κι εγκατέλειψα όλα εκείνα που πίστευα σπουδαία και τελικά ήταν μπούρδες....

Δεν σε γνωρίζω αλλά με όλη μου τη καρδιά χαίρομαι και νοιώθω αυτό που νοιώθεις.

Να είσαι πάντα καλά και να δεις που τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Εγώ πριν από το ταρακούνημα πρέπει να κοιμόμουν έναν μόνιμο ύπνο μετά ξύπνησα για τα καλά και άλλο δεν κοιμάμαι πια.

ΥΣ - Δεν είναι φοβερός εκείνος ο χρόνος που δεν ξέρεις αν ζεις ή αν πέθανες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 23:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να εισαι παντα καλα φιλε μου αγνοων,
Να εισαι καλα και να προσεχεις παντα!!
Και να ευχαριστεις οποιον Θεο θελεις
και ειδικα τους γονεις σου
που συνεβαλλαν ωστε να ερθεις στον κοσμο (αυτοι δημιουργησαν
αυτο το πλασμα που ξερει να συνειδητοποιει το τί αξιζει τελικα
για να παλευεις ή να δοξαζεις)
και να λαμπραινεις την κοινωνια, τους φιλους σου
κι εμας τους ιδιους (αγνωστους) απο το εσωτερικα.
Να εισαι καλα που μ΄εκανες και εκλαψα τετοια ωρα
και μ΄επιασε πονοκεφαλος..

Υ.Γ.

Κανεις γονιος (ελαχιστες οι περιπτωσεις)
δεν θα αντιδρουσε διαφορετικα,
εστω και αν μεσα στις σκοτουρες τους και
στα βασανα τους ξεχναν να δειξουν ή να
ομολογησουν την αγαπη τους προς τα παιδια τους.
Γι΄αυτο κι εσυ,
να λες συχνα τις κουβεντες που δεν θυμασαι πότε τις ειχες ακουσει
τελευταια φορα απο τους γονεις σου.

Να προσεχεις!!!
Φιλια πολλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 23:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποστόλη μου να είσαι εσύ καλά και όλα τα άλλα διορθώνονται! Για καλό και για κακό κάνε και μία επίσκεψη στο νοσοκομείο να σε δουν.

Τέτοια περιστατικά σαν το δικό σου και του βασιλίσκου (να σε λέω βασιλίσκη;) είναι σοκαριστικά και σίγουρα σε βάζουν σε μια διαδικασία σκέψης και πιθανότατα αλλαγής.
Το βασικό πάντως είναι να συνειδητοποιούμε πόσο πολύτιμη είναι η ζωή, πόσο τυχεροί είμαστε που ζούμε, πόσο σημαντικό είναι να ξυπνάμε με ένα χαμόγελο το πρωί, να λέμε καλημέρα και να το εννοούμε!

Να είσαι καλά φίλε μου και αν πάρεις την δουλειά στο Καρπενήσι, εύχομαι η επόμενη συνάντηση μας να γίνει εκεί!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 01:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σαι καλά και γερός φίλε μου.Και κυρίως πάντα ευτυχισμένος και με ανθρώπους που σε αγαπάνε.Από την καρδιά μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 02:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και από μένα στο φίλο Αποστόλη,

τις ευχές μου, να σαι πάντα γερός και δυνατός με τους αγαπημένους σου ανθρώπους και μην ανησυχείς για τίποτα άλλο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 02:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι καλά!
χαίρομαι που όχι μόνο γλύτωσες από το ατύχημα, αλλά και που άνοιξες την καρδιά σου και μας αγκάλιασες, για να μοιραστείς όχι μόνο την εξιστόρηση ενός τόσο αλλόκοτου γεγονότος, μα και της ψυχής σου της ίδιας, που σε στιγμές σας αυτές που έζησες, γέννησε τόσο όμορφα αισθήματα!
Σε ευχαριστώ γι' αυτό.

Κάτι ακόμα:
Χθες που έπαθες το ατύχημα, ήταν Τρίτη και 13, του 3ου μήνα (Μαρτίου - μήνα του Άρη, αρχαιοελληνικού - και όχι μόνο - Θεού και πλανήτη, που συμβολίζει τον πόλεμο, τη σύγκρουση, αλλά και τη γέννηση μέσα από αυτήν!!). Τρίτη και 13 είχαμε και τον προηγούμενο μήνα και αυτή η συγκυρία των δύο συνεχόμενων τέτοιων ημερομηνιών, συμβαίνει με μία περιοδικότητα ετών 11,11,6,11,11,6,11,11,6,11,11,...

Είχες άγιο μάλλον, που σε προστάτεψε από την αποφράδα ημέρα - όχι τόσο αποφράδα όμως τελικά, αν κρίνω από τη διήγησή σου.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για τη δουλειά σου. Είτε μείνεις στην υπάρχουσα, είτε δοκιμάσεις για κάτι καινούργιο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 08:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών

Σου εύχομαι να είναι αυτή η τελευταία τόσο δύσκολη στιγμή στην παρούσα ζωή σου και το μόνο που θα μείνει από αυτή να είναι το δίδαγμα ότι δυστυχώς καθημερινά στους δρόμους κάποιοι παίζουν κορώνα - γράμματα την ύπαρξή μας. (Μήπως είναι αυτός ο λόγος που δεν έχω δίπλωμα και βγάζω απωθημένα;)
Φοβάμαι ότι το να θυμηθείς το esoterica μάλλον αποδεικνύει ότι κάτι προέκυψε από το χτύπημα.
Εντούτοις (και παρότι με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι προσωπικά συμμετέχω και επιτείνω την ασθένειά σου) σου υπογραμμίζω ότι είμαι ένας ακόμα (από τους πολλούς στο esoterica) που θα είμαι στη διάθεσή σου, όπως και σε οποιουδήποτε άλλου μέλους (ή συντονιστή, μην πείτε ότι σας ξέχασα και αρχίσουν τα παράπονα) για να μοιραστούμε σε αυτό εδώ το χώρο ή μέσω προσωπικής επικοινωνίας κάθε ευχάριστη (ελπίζω η συντριπτική πλειοψηφία) ή δυσάρεστη (μακριά από όλους μας) στιγμή σου. (ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΣΚΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ, ΕΤΣΙ; Αλήθεια μπορείτε ακόμα να με διαβάσετε;)
Και πάλι περαστικά, φίλε μου... κι ας μη με ξέρεις, όπως λες!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 09:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αγνοών, διάβασα το μήνυμα σου εχθές το βράδυ και μου δημιούργησε αρκετά συναισθήματα η περιπέτεια που είχες.
Το πρώτο ήταν χαρά επειδή είσαι σώος κι αβλαβής.
Αυτή η χαρά έγινε ακόμη μεγαλύτερη όταν διάβασα την αντιμετώπιση που είχες αλλά και το τι σου άφησε σε σένα ως άνθρωπο αυτή η εμπειρία.
Πολλές φορές μέσα από μια ατυχία, μέσα από μια κακή στιγμή ξεπροβάλλει κάτι το ωφέλιμο για εμάς.
Όταν κινδυνεύεις να χάσεις την ζωή σου και γλυτώνεις συνειδητοποιείς ότι ζεις.
Και δεν εννοώ μόνο από την βιολογική σκοπιά του θέματος, εννοώ κάτι πολύ βαθύτερο και πολύ πιο σημαντικό.

Σίγουρα το ότι εκ των πραγμάτων αναγκάζεσαι να ψάξεις για δουλειά και το ότι το αυτοκίνητο σου καταστράφηκε είναι καταστάσεις οι οποίες είναι αρνητικές.
Πιστεύω όμως πως όλα στην ζωή μας συμβαίνουν για κάποιο λόγο, δεν έρχονται τυχαία.
Ίσως ο λόγος που βίωσες αυτές τις καταστάσεις να ήταν για να νιώσεις αυτά που ένιωσες εχθές και για να σκεφτείς τα όσα σκέφτηκες για την ζωή και το νόημα της.
Αν συμβαίνει αυτό, τότε η Τρίτη και 13 δεν είναι η άτυχη μέρα για σένα αλλά η τυχερή.

Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά με την δουλειά σου πάντως και να έχεις καλή τύχη αν τελικά χρειαστεί να ψάξεις για κάποια άλλη.
Τέλος, θα ήθελα να σ' ευχαριστήσω κι εγώ από καρδιάς για την κατάθεση της ψυχής σου σ' όλους μας και για το γεγονός ότι μας επέτρεψες μ' αυτόν τον τρόπο να γίνουμε κοινωνοί - σε κάποιο βαθμό - των όσων ένιωσες!

Να είσαι καλά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 12:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να σας πω παιδιά ?

ευχαριστώ όλους σας ανεξαιρέτως για τα ζεστά λόγια !

η χθεσινή ημέρα θα μου μείνει για πάντα αξέχαστη
............................................................
amalia,
πολλοί άνθρωποι χτες μου είπαν το ίδιο πράγμα,για την Τρίτη και 13 του μήνα
αν και υπό άλλες περιστάσεις δεν θα ασχολιόμουν -για να είμαι ειλικρινής
δηλαδή- ,τώρα ΝΙΩΘΩ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σκεφτώ και αυτή την περίπτωση !
και όσο για την περιοδικότητα που ανέφερες,να ξέρεις ότι είσαι η πρώτη
που το επισημαίνει

..............................................................
vasiliskos,
θα αυτειεύεσαι φυσικά όταν λες ότι το σκέφτηκες πριν μας γράψεις την εμπειρία σου
εγώ διαβάζοντας τα όσα παρέθεσες,έμεινα κάγκελο και ανατρίχιασα

τελικά δεν είμαι μόνος όσον αφορά στα συναισθήματα,διότι κι εσύ ένιωσες κάτι παρόμοιο (και μάλιστα πιο έντονα απ'ότι εγώ)
όσο για το ερώτημά σου σχετικά με το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί
μέχρι να συνειδητοποιήσεις τι συμβαίνει,ένα πράγμα θα σου πω μόνο:
χτες κατάλαβα τι πάει να πει ΚΒΑΝΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ !!
και πόσο αλλάζει η έννοια του χρόνου όταν πρόκειται
να συμβεί το αναπότρεπτο...
χαίρομαι που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας λοιπόν !

................................................................
ostria,
η φωνή της λογικής !!
πήγα στο νοσοκομείο Μαρία μου και τσέκαρα το κεφάλι και τα πλευρά μου,γιατί κατά τις έντεκα το βράδι ένιωσα ενοχλήσεις
δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ,ούτε αιμάτωμα,ούτε μώλωπας,ούτε ράγισμα...τίποτα απολύτως
ακτινογραφίες καθαρές,εξετάσεις καθαρές
όσο για το Καρπενήσι,θα ήταν τέλεια να βρισκόμασταν όλοι εκεί,είναι από τα πιο ωραία μέρη στην Ελλάδα !!!

.............................................................
angi,
δεν ήθελα να σε κάνω να κλάψεις και να στενοχωρηθείς γαμώτη μου !

αν ήξερα ότι είσαι τόσο ευαίσυθητος άνθρωπος,θα σου απαγόρευα να διαβάσεις την εμπειρία μου
πάντως ξέρεις τι κατάλαβα καλύτερα από όλα χτες ?
αυτό που λες κι εσύ,ότι ναι μεν οι γονείς σου μπορεί να μην
εκφράζονται ή να εκδηλώνονται,
αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για τους μοναδικούς ανθρώπους που θα έδιναν και τη ζωή τους για σένα,για μένα,για το κάθε παιδί

είναι η πιο αυθεντική μορφή αγάπης και αναμφισβήτητα και η πιο ουσιαστική
την άλλη φορά όμως δε θέλω κλάματα !
..................................................................
dying incubus,
είσαι και από τις συμπάθειές μου ! (και σου έχω πει για ποιο λόγο)

θυμάσαι που μου έδωσες συμβουλή για τη νευρικότητά μου,
σε κάποιο διπλανό τόπικ ?
ε,δεν έχεις καθόλου άδικο !
πολλές φορές τέτοια περιστατικά σαν κι αυτό που μου συνέβη χτες,
ίσως να τα δημιουργούμε κι εμείς οι ίδιοι με τη συμπεριφορά μας

από τη χτεσινή μέρα κρατάω κάτι σημαντικό,σαν κι αυτό που ανέφερε
η φίλη μας η vasiliskos : ότι από το τρακαρισμένο αμάξι,βγήκε ένας άλλος άνθρωπος !

να'σαι κι εσύ καλά !

....................................................................
italos,kostakis,
η διάθεσή σας είναι ειλικρινέστατη και το βλέπω από τον τρόπο που γράφετε !
οι ευχές σας κρατιούνται καλά μέσα μου και τις ανταποδίδω στο διπλάσιο

είναι φοβερό το ότι σήμερα μιλάμε,είναι φοβερό το ότι διαβάζω τα καλά σας λόγια

ακόμη χρειάζομαι χρόνο για να το συνειδητοποιήσω,αλλά που θα πάει...

να είστε καλά !
.............................................................
A.Kircher,
εσένα δε σου μιλάω

να'σαι καλά ρε φίλε !
είσαι πολύ εντάξει άνθρωπος !
(αλήθεια σας λέω,ο Α.Kircher είναι πολύ ξηγημένο άτομο)

...............................................................
ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί

το εννοώ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 12:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να'σαι καλά ρε φίλε !
είσαι πολύ εντάξει άνθρωπος !
(αλήθεια σας λέω,ο Α.Kircher είναι πολύ ξηγημένο άτομο)

Όντως!

quote:
ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί

το εννοώ !


Λες?
Αν είναι όμως, όχι κάποια Τρίτη και 13 καλού κακού!

Σχετικά μ' αυτό που είπες για τη νευρικότητα μας κι ότι μπορούμε να προκαλέσουμε κάποιο ατύχημα με την συμπεριφορά μας, εννοούσες ότι μπορεί να οδηγούμε νευριασμένοι/συναισθηματικά φορτισμένοι?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 13:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ακόμη πιο "εσωτεριστικά"...

αυτό που πολλές φορές έχουν αφήσει μέλη του φόρουμ να εννοηθεί

ότι δηλαδή,τα πράγματα πολλές φορές τα προκαλούμε εμείς με τη συμπεριφορά μας

ότι αν δεν είμασταν "καλοί" κι "εντάξει" στο προηγούμενο διάστημα (με πολλούς τρόπους εννοείται),
να προκαλούμε οι ίδιοι την τιμωρία μας

συμφωνείς με αυτό ?

εγώ,μάλλον ναι τελικά !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 13:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πορτοφόλι βρήκες βγαίνοντας από το αυτοκίνητο ; αν δε βρήκες, δεν έγινε και τίποτα γιατί όπως βλέπεις συμβαίνει κι σ’ άλλους.

Πέρα απ’ τη πλάκα φίλε, χαίρομαι ειλικρινά που είσαι καλά και σου εύχομαι να μην ξαναζήσεις τέτοια εμπειρία. Μια φορά πιστεύω φτάνει.

Θέλω επίσης να σ’ ευχαριστήσω για την αγάπη που έδειξες σε όλους μας και να ξέρεις ότι αυτή η αγάπη είναι αμοιβαία.

Να ‘σαι πάντα καλά φίλε μου και σου εύχομαι τα καλύτερα.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 14:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

αγνοών
..............................................................
σήμερα στις 12:20,είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου
και εντελώς κυριολεκτικά,το χάρο με τα μάτια μου
............................................................


αυτο αξιζει για να παραβω το αυτομπαναρισμα μου αδελφε!


quote:

βγαίνω από το αμάξι κοστουμαρισμένος,κυριλέ,και βλέπω τον τύπο
που κατέβαινε,να κοκκαλώνει και να με κοιτά σα ζόμπι

εγώ ο ίδιος νομίζω ότι δεν ζω,ότι τίποτα δεν είναι πραγματικό,πάει πέθανα,αυτό ήταν


θα ηταν ενδιαφερον, αν τον ξανασυναντησεις, να τον ρωτησεις πως ακριβως σε ειδε εκεινη τη στιγμη


quote:

να με πάει νοσοκομείο ??


επρεπε φιλε!!!

εγω θα σου ελεγα να πας ακομη κι αν δεν εχεις τιποτα


quote:

"κυρία μου να ανάψετε κερί,ο γιος έχει άγιο και μάλιστα μεγάλο"


δεν ξερω τι εχεις, μιας και δεν πιστευω σε αγιους, αλλά κατι εχεις...


quote:

εγώ έχω πάθει πλάκα
............................................................
έχω πάθει πλάκα
α)γιατί ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι δεν είχα ούτε μια γρατζουνιά !!!
και
β)γιατί την ώρα που η μάνα μου έκλαιγε και με κρατούσε,εγώ άρχισα να σκέφτομαι τα...μέλη του esoterica.gr !!!!!
..............................................................

άρχισα να σκέφτομαι πως θα εξηγούσε τη φάση η medtech ? ο gigenis ?
ο jonniebegood ? η amalia ? η ostria ? ο oannhsea ? o macedon ?
o predator ? o allzaro ? η gretel ? ο dying incubus ? οι αγαπημένοι μου (άσχετα αν δεν το ξέρουν) Ψηλός και schwabe ? ο......?
η.....? η........? ο.....? ......
.......................................................
...και τόσοι και τόσοι που γράφουν ή έγραφαν ή θα γράψουν εδώ μέσα...
ο καθένας με τη δική του προσωπική ερμηνεία και κοσμοθεωρία !!


το μυαλο σου στην φιλοσοφια εσενα!

τωρα θα αποκτησουν αλλη αξια οι στιγμες σου και τα πραγματα γυρω σου


quote:

φίλοι μου,σας πληροφορώ ότι είμαι ζωντανός και αυτή τη στιγμή αυτό μου φαίνεται απίστευτο !
δεν περίμενα ποτέ να νιώσω έτσι
πρώτη φορά τρακάρω,πρώτη φορά ντελαπάρω,πρώτη φορά μου συμβαίνει τόσο συγκλονιστικό δυστύχημα και βγήκα ΑΘΙΚΤΟΣ !
δεν μπορώ να σας μεταδώσω το πως νιώθω πραγματικά αυτή τη στιγμή
απλά,χαίρομαι που μπορώ και γράφω αυτό το μήνυμα


χαιρομαι που την σκαπουλαρε ο παλιος Αποστολης που γνωριζα, αλλά χαιρομαι και που γνωριζω τον νεο Αποστολη!

με λενε Γιαννη και εχουμε κοινους γνωστους.

τον Χαρο που χου


quote:

χαίρομαι που θα το διαβάσουν άνθρωποι που δεν τους ξέρω,
πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων, και ξέρω ότι κάτι θα νιώσουν,
το ίδιο που θα ένιωθα κι εγώ

ένας άνθρωπος που τον ξέρω αλλά δεν τον ξέρω
ή
και το αντίστροφο,
έπαθε κάτι και μου το λέει
κι εγώ το ερμηνεύω έτσι

ο δίπλα μου αλλιώς
ο παραδίπλα μου κάπως πιο αλλιώς

αλλά ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά

είναι ζωντανός

και αυτό τελικά,μετράει πολύ !

μέσα σε όλα τα άσχημα,ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά !



quote:

.............................................................
παίδες ελικρινά σας το λέω,είμαι ζωντανός και δεν το πιστεύω !!
.............................................................

ραντεβού για δουλειά ? το αμάξι παλιοσίδερα ? δεν υπάρχει τρόπος να βρω αμάξι για το Καρπενήσι (και θα χάσω μια πιθανή επαγγελματική,
καλή ευκαιρία ? έχω ακόμα δόσεις ? η ασφάλεια δε με καλύπτει ?
θα απολυθώ στο τέλος του μήνα ?

.............................................................
ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΧΕΣΤΟΥΝΕ ΟΛΟΙ !
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ,ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ !!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ


εγω σε πιστευω!!!

τον εχω κανει τατου τον θανατο για να μου θυμιζει το ποσο πολυτιμη ειναι καθε στιγμη που ειμαι ζωντανος και μπορω να την απολαυσω

ειμαι ζωντανος αυτη τη στιγμη και χαιρομαι που μπορω να χαιρομαι που ειναι ζωντανος ο φιλος μου ο Αποστολης


quote:

υγ- η μάνα μου,μέσα σε όλα,με ικέτεψε να πάω να ανάψω κερί στον άγιο Νικόλαο,γιατί μου είπε ότι χτες τον είδε όνειρο
δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι είτε ανάψω κερί είτε δεν ανάψω,για μένα το ίδιο είναι

δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι μάλλον δεν πιστεύω σε αγίους και σε θαύματα
δεν προσπάθησα να της πω ότι μάλλον από καθαρή τύχη,εκείνη τη στιγμή μπορούσα και μιλούσα μαζί της


εγω δεν πιστευω στους αγιους, αλλά δεν πιστευω και στο τυχαιο

προσωπικα μαλλον κανα γλεντι στους Ασωματους θα οργανωνα, που συνδυαζεις κερι και συμποσιο...


quote:

δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι πιθανότατα το όνειρό της,δεν είχε καμία σχέση με όσα έγιναν σήμερα
απλά,πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο
πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο (και ο schwabe θα με καταριέται)μόνο και μόνο για ένα λόγο
διότι μου το ζήτησε, με ειλικρινή επιθυμία, ένας άνθρωπος που πραγματικά με αγαπά
κι εκείνη τη στιγμή,το μόνο που ήθελα ήταν να ικανοποιήσω εκείνη την επιθυμία
γιατί η επιθυμία εκείνη,πήγαζε από ειλικρινή αγάπη


μπραβο ρε φιλε!

εισαι αστερι!!!


quote:

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !!
ΣΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΛΟΥΣ !


συμφωνω!

νασαι καλα και ναστε καλα!


ΥΓ. διαβασα μερικα ενδιαφεροντα σχολια μελων για το θεμα, και την αναλογη εμειρια της Βασιλισκος που θα ηθελα να σχολιασω, αλλά εν καιρω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 14:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

αγνοών
..............................................................
σήμερα στις 12:20,είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου
και εντελώς κυριολεκτικά,το χάρο με τα μάτια μου
............................................................


αυτο αξιζει για να παραβω το αυτομπαναρισμα μου αδελφε!


quote:

βγαίνω από το αμάξι κοστουμαρισμένος,κυριλέ,και βλέπω τον τύπο
που κατέβαινε,να κοκκαλώνει και να με κοιτά σα ζόμπι

εγώ ο ίδιος νομίζω ότι δεν ζω,ότι τίποτα δεν είναι πραγματικό,πάει πέθανα,αυτό ήταν


θα ηταν ενδιαφερον, αν τον ξανασυναντησεις, να τον ρωτησεις πως ακριβως σε ειδε εκεινη τη στιγμη


quote:

να με πάει νοσοκομείο ??


επρεπε φιλε!!!

εγω θα σου ελεγα να πας ακομη κι αν δεν εχεις τιποτα


quote:

"κυρία μου να ανάψετε κερί,ο γιος έχει άγιο και μάλιστα μεγάλο"


δεν ξερω τι εχεις, μιας και δεν πιστευω σε αγιους, αλλά κατι εχεις...


quote:

εγώ έχω πάθει πλάκα
............................................................
έχω πάθει πλάκα
α)γιατί ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι δεν είχα ούτε μια γρατζουνιά !!!
και
β)γιατί την ώρα που η μάνα μου έκλαιγε και με κρατούσε,εγώ άρχισα να σκέφτομαι τα...μέλη του esoterica.gr !!!!!
..............................................................

άρχισα να σκέφτομαι πως θα εξηγούσε τη φάση η medtech ? ο gigenis ?
ο jonniebegood ? η amalia ? η ostria ? ο oannhsea ? o macedon ?
o predator ? o allzaro ? η gretel ? ο dying incubus ? οι αγαπημένοι μου (άσχετα αν δεν το ξέρουν) Ψηλός και schwabe ? ο......?
η.....? η........? ο.....? ......
.......................................................
...και τόσοι και τόσοι που γράφουν ή έγραφαν ή θα γράψουν εδώ μέσα...
ο καθένας με τη δική του προσωπική ερμηνεία και κοσμοθεωρία !!


το μυαλο σου στην φιλοσοφια εσενα!

τωρα θα αποκτησουν αλλη αξια οι στιγμες σου και τα πραγματα γυρω σου


quote:

φίλοι μου,σας πληροφορώ ότι είμαι ζωντανός και αυτή τη στιγμή αυτό μου φαίνεται απίστευτο !
δεν περίμενα ποτέ να νιώσω έτσι
πρώτη φορά τρακάρω,πρώτη φορά ντελαπάρω,πρώτη φορά μου συμβαίνει τόσο συγκλονιστικό δυστύχημα και βγήκα ΑΘΙΚΤΟΣ !
δεν μπορώ να σας μεταδώσω το πως νιώθω πραγματικά αυτή τη στιγμή
απλά,χαίρομαι που μπορώ και γράφω αυτό το μήνυμα


χαιρομαι που την σκαπουλαρε ο παλιος Αποστολης που γνωριζα, αλλά χαιρομαι και που γνωριζω τον νεο Αποστολη!

με λενε Γιαννη και εχουμε κοινους γνωστους.

τον Χαρο που χου


quote:

χαίρομαι που θα το διαβάσουν άνθρωποι που δεν τους ξέρω,
πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων, και ξέρω ότι κάτι θα νιώσουν,
το ίδιο που θα ένιωθα κι εγώ

ένας άνθρωπος που τον ξέρω αλλά δεν τον ξέρω
ή
και το αντίστροφο,
έπαθε κάτι και μου το λέει
κι εγώ το ερμηνεύω έτσι

ο δίπλα μου αλλιώς
ο παραδίπλα μου κάπως πιο αλλιώς

αλλά ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά

είναι ζωντανός

και αυτό τελικά,μετράει πολύ !

μέσα σε όλα τα άσχημα,ο άνθρωπος που ξέρω αλλά δεν ξέρω,είναι καλά !



quote:

.............................................................
παίδες ελικρινά σας το λέω,είμαι ζωντανός και δεν το πιστεύω !!
.............................................................

ραντεβού για δουλειά ? το αμάξι παλιοσίδερα ? δεν υπάρχει τρόπος να βρω αμάξι για το Καρπενήσι (και θα χάσω μια πιθανή επαγγελματική,
καλή ευκαιρία ? έχω ακόμα δόσεις ? η ασφάλεια δε με καλύπτει ?
θα απολυθώ στο τέλος του μήνα ?

.............................................................
ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΧΕΣΤΟΥΝΕ ΟΛΟΙ !
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ,ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ !!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ


εγω σε πιστευω!!!

τον εχω κανει τατου τον θανατο για να μου θυμιζει το ποσο πολυτιμη ειναι καθε στιγμη που ειμαι ζωντανος και μπορω να την απολαυσω

ειμαι ζωντανος αυτη τη στιγμη και χαιρομαι που μπορω να χαιρομαι που ειναι ζωντανος ο φιλος μου ο Αποστολης


quote:

υγ- η μάνα μου,μέσα σε όλα,με ικέτεψε να πάω να ανάψω κερί στον άγιο Νικόλαο,γιατί μου είπε ότι χτες τον είδε όνειρο
δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι είτε ανάψω κερί είτε δεν ανάψω,για μένα το ίδιο είναι

δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι μάλλον δεν πιστεύω σε αγίους και σε θαύματα
δεν προσπάθησα να της πω ότι μάλλον από καθαρή τύχη,εκείνη τη στιγμή μπορούσα και μιλούσα μαζί της


εγω δεν πιστευω στους αγιους, αλλά δεν πιστευω και στο τυχαιο

προσωπικα μαλλον κανα γλεντι στους Ασωματους θα οργανωνα, που συνδυαζεις κερι και συμποσιο...


quote:

δεν προσπάθησα να της εξηγήσω ότι πιθανότατα το όνειρό της,δεν είχε καμία σχέση με όσα έγιναν σήμερα
απλά,πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο
πήγα και άναψα κερί στον άγιο Νικόλαο (και ο schwabe θα με καταριέται)μόνο και μόνο για ένα λόγο
διότι μου το ζήτησε, με ειλικρινή επιθυμία, ένας άνθρωπος που πραγματικά με αγαπά
κι εκείνη τη στιγμή,το μόνο που ήθελα ήταν να ικανοποιήσω εκείνη την επιθυμία
γιατί η επιθυμία εκείνη,πήγαζε από ειλικρινή αγάπη


μπραβο ρε φιλε!

εισαι αστερι!!!


quote:

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !!
ΣΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΛΟΥΣ !


συμφωνω!

νασαι καλα και ναστε καλα!


ΥΓ. διαβασα μερικα ενδιαφεροντα σχολια μελων για το θεμα, και την αναλογη εμειρια της Βασιλισκος που θα ηθελα να σχολιασω, αλλά εν καιρω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 15:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε αγνοών, χαίρομαι που είσαι καλά, χαίρομαι που αυτή σου η εμπειρία, (έγραψε) τόσο όμορφα. Βγάλε μια φωτογραφία στο αυτοκίνητο, και που και που κοίτα την..

Είναι στις δυσκολίες, μα και σε τέτοιες περιπτώσεις που συνειδητοποιούμε πράγματα που όταν ζούμε με άνεση, πέρα βρέχει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 15:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θαυμάσιο που βγήκες αλώβητος, φίλε!
Ας φέρει αυτή η περιπέτεια μόνο οφέλη στη ζωή σου.
[Vasiliskos, γι αυτό είσαι τόσο ξύπνια;!]
Καλό δρόμο, φίλοι μου.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 17:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria
Μπορείς να με λες απλά Βασιλική!


Αγαπητέ αγνοών,

Το τρακάρισμα ήταν μια περίπτωση... Ενας κεραυνός που έσκασε δίπλα μου ήταν το κάτι άλλο... κι ένα λεωφορείο που έγειρε στο γκρεμό σε 3.000 μέτρα υψόμετρο (εγώ ήμουν από τη μερικά του γκρεμού) ήταν το κάτι άλλο επίσης....

Οπότε καταλαβαίνεις να μην με παρεξηγείτε όταν λέω τίποτα αρλούμπες γιατί όλα έχουν την αιτία τους !!!

Τώρα από το τρακάρισμα και μετά άρχισαν να μου συμβαίνουν διάφορα που αν τα περιγράψω στην ενότητα «ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ» θα με πουν «φεύγα».
Πάντως ότι παράξενο δεις εδώ είμαι! Πίστεψέ με δεν θα μου κάνει εντύπωση.

Εχεις δει τη ταινία Ο ΑΘΙΚΤΟΣ?
Αν ναι πρέπει να βρούμε ένα τέτοιο γκρουπ να γραφτουμε

wendigo
Με πρόλαβες είδες μολις έγραψα να μην παρεξηγείτε αν είμαι έτσι γιατί έχω λόγο σοβαρό!!!!(παρεπιπτόντως αυτό το ξύπνια το εννοούσες ή να πονέσω?

Επέστρεψε ο Τζόνι κι εγώ που έλεγα ότι θα έχω την αποκλειστικότητα να βάζω φατσούλες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 19:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αγνοών, το πάθημά σου - ή καλύτερα το μετα-πάθημα - μου θύμισε μία ιστορία εδώ στα forums, που οι παλιότεροι θα τη θυμούνται. (Μπορεί να μην την εξιστορώ με ακρίβεια, αν κάποιος θυμάται καλύτερα και θέλει να διορθώσει κάτι, ελεύθερα)

Αφορά μία κοπέλα που συμμετείχε στις συζητήσεις και που έμενε στην Ισπανία. Γλυκιά, καλοπροαίρετη και συμπαθέστατη, νομίζω για όλους. Μια μέρα λοιπόν, κάποιο μέλος των forums ανέβασε ένα email, το οποίο το έλαβε από κάποια συγγενή της κοπέλας (η οποία δήλωνε πως χρησιμοποίησε το email της για να επικοινωνήσει με τους φίλους της). Σύμφωνα με το email, στην κοπέλα συνέβη ένα ατύχημα μόλις πριν ή μόλις μετά από το γάμο της - δε θυμάμαι καλά αυτή τη στιγμή - και σκοτώθηκε!
Προσωπικά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ, το ίδιο συνέβη και για πολλούς άλλους ανθρώπους που διάβασαν το περιστατικό. Βέβαια, η ιστορία έχει και συνέχεια. Κάποιοι άρχισαν να αμφισβητούν την αλήθεια του email, άρχισαν να δημιουργούνται υποψίες ότι κάτι περίεργο υπήρχε στην όλη υπόθεση. Το ευχάριστο ήταν, πως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η κοπέλα μπαίνει στα forums, έπεσε από τα σύννεφα διαβάζοντας τον... επικήδειό της και μας διαβεβαίωσε πως έχαιρε άκρας υγείας και πως έλειπε για ταξίδι του μέλιτος (αν θυμάμαι καλά)!

Για τα πως και τα γιατί της κακόγουστης αυτής "φάρσας" δε θα αναφερθώ εδώ, μιας και έγραψα την ιστορία για άλλο σκοπό. Για μένα, το γεγονός της αποκάλυψης ότι η κοπέλα δεν είχε πεθάνει πραγματικά, ήταν σα να είχε "σηκωθεί από τον τάφο". Θυμάμαι, πως όταν είχα διαβάσει για το περιστατικό, ευχόμουν μέσα μου να έχει γίνει κάποιο λάθος - δεν ξέρω κι εγώ τι - να μην μας είχαν ενημερώσει σωστά και η κοπέλα να ήταν απλά στο νοσοκομείο σε κρίσιμη κατάσταση, να επρόκειτο για συνωνυμία, για φάρσα, να με γελούσαν τα μάτια μου και άλλα τέτοια... Είχα φτάσει ακόμα και στο σημείο να προσευχηθώ γι' αυτό (πράγμα που δεν το συνηθίζω, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιστάσεις πλέον και απευθυνόμενη σε κάποια γενικότερη Θεότητα), για να μάθω πως όχι, η κοπέλα ζούσε.
Και το έμαθα. Και δε με ενδιαφέρει εάν τελικά ήταν φάρσα, ούτε μου έμεινε κάποια πικρία γι' αυτόν που το σκέφτηκε. Σημασία είχε πως τα πράγματα είχαν ξαφνικά αλλάξει και η κοπέλα ήταν ξανά στη ζωή και ξανά μαζί μας.
Ιδιαίτερα αυτό που συνειδητοποίησα ήταν, πως χωρίς να την ξέρω προσωπικά, χωρίς να έχουμε κάποια ιδιαίτερη φιλία, παρά μόνο μία γνωριμία μέσω του διαδικτύου, είχα νιώσει πως έχασα έναν δικό μου άνθρωπο. Και ο άνθρωπος αυτός, τελικά δε χάθηκε.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 19:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιδερενιος


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 21:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου αγνοών συγκινήθηκα αφάνταστα διαβάζοντας το μήνυμά σου.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο από δω και μπρος.

Και ας ζούμε όλοι την κάθε στιγμή... σα να είναι η τελευταία, όπως έλεγε και ο Πυθαγόρας, γιατί κάτι τέτοιες στιγμές είναι σαν ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΗΣΗ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alex_crf
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 22:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alex_crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου! Φίλε αγνοών, συγχαρητήρια και από μένα!
Σε κάποιο επικίνδυνο σημείο σαν αυτό που περιγράφεις, στην περιοχή αυτή, σκοτώθηκε το περασμένο φθινόπωρο ένας στρατιώτης με τον οποίο υπηρετούσαμε μαζί. Εν πάσει περιπτώσει...

Εγώ πιστεύω πως κάποια πράγματα στην ζωή δεν είναι τυχαία. Γίνονται για κάποιον σκοπό. Για να πάρουμε ένα μήνυμα. Το θέμα είναι α) να αντιληφθούμε το γεγονός και β) να “λάβουμε” και να κατανοήσουμε το μήνυμα.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο μέρος του μηνύματος το έπιασες: πως πέρα από το τρέξιμο για τα υλικά αγαθά, υπάρχει και η ζωή μας, που είναι πιο σημαντική. Υπάρχουν οι άνθρωποι που μας αγαπάνε και τους αγαπάμε, οι οποίοι αξίζουν και να τους αγαπάμε αλλά ΚΑΙ να τους το δείχνουμε. Υπάρχουν πάρα πολλά σημαντικά πράγματα που θα θέλαμε να κάνουμε και έχουμε τις δυνατότητες να τα κάνουμε, αλλά είτε τα αναβάλουμε είτε αδιαφορούμε για αυτά, και επιδιδόμαστε σε δευτερεύοντα. Είναι κυρίως τα πράγματα που θα κάναμε αν ξέραμε ότι έχουμε λίγο χρόνο ζωής μπροστά μας. Αλλά και πράγματα που θα κάναμε αν προσέχαμε διάφορα “χαρίσματα” που μας έχουν δοθεί, και τα οποία εμείς παραμελούμε, μέσα στο άγχος για την εξασφάλιση αγαθών.

Πολλές φορές στη ζωή μου μου συνέβησαν κάποιες “συμπτώσεις”. Για παράδειγμα, πριν από λίγο καιρό. Είχα παρκάρει στην αντίθετη λωρίδα. Όταν πήγα να φύγω δεν είχα οπτική επαφή με τα διερχόμενα αμάξια, γιατί μπροστά μου ήταν ένα σταματημένο που μου έκρυβε την θέα. Πήγα να βάλω πρώτη ταχύτητα αλλά αυτή κόλλησε για δύο δευτερόλεπτα και δεν έμπαινε. Εκείνη την στιγμή πέρασε ένας που έτρεχε πολύ. Αν είχε μπει η πρώτη ταχύτητα την ώρα που προσπαθούσα, θα είχα τρακάρει.
Κάτι τέτοια σε διάφορους τομείς μου συνέβαιναν κάπου κάπου. Όμως παρατήρησα το εξής: Έχω πάει τρεις φορές στο Άγιον Όρος. Ίσως να είναι σύμπτωση, αλλά τέτοιες συμπτώσεις μου τυχαίνουν εκεί μαζεμένες. Και σε μένα αλλά και στους φίλους μου.
Αυτόν τον καιρό διαβάζω ένα βιβλίο με τη ζωή του γέροντα Παΐσιου. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει διαβάζοντας το βιβλίο αλλά και συζητώντας με Πατέρες στο Άγιον Όρος είναι ότι αν είναι να μας συμβεί ένα θαύμα, θα μας συμβεί με τον πιο “φυσικό” τρόπο. Δεν θα γίνει με “μαγικό” τρόπο, αυτόματα. Σκοπός του Θεού που κάνει τα θαύματα δεν είναι να κάνει “φιγούρα”. Αυτό το επιδιώκουν οι “μάγοι”, και όσοι επικαλούνται διάφορα πνεύματα για να κάνουν “θαύματα”. Οι άγιοι κάνουν θαύματα μετά από πάρα πολλή προσευχή και μεγάλους αγώνες. Και το μοναδικό κίνητρό τους, πάντα, είναι η ΑΓΑΠΗ. Όχι η φιγούρα και η επίδειξη δύναμης. Έχουν πολύ μεγάλη ταπείνωση όλοι οι άγιοι που κάνουν θαύματα. Οι Πατέρες μού έλεγαν, ότι αν ο Θεός μάς έκανε ένα θαύμα με τρόπο “μαγικό” και αυτόματο, θα μας υποχρέωνε να τον λατρεύσουμε. Αυτό όμως που θέλει ο Θεός, είναι να το κάνουμε στα πλαίσια της ελευθερίας μας. Και όχι νιώθοντας υποχρεωμένοι από κάτι “αυτόματο”, από μια επίδειξη δύναμής του.
Ο γέροντας Παΐσιος και η άγιοι άνθρωποι ζούσαν και ζουν πραγματικά μέσα σε ένα ζωντανό θαύμα. Θαύματα που γίνονται με απολύτως φυσικό τρόπο. Για παράδειγμα, διάβασα, ότι κάποια φορά ό γέροντας Παΐσιος περίμενε στο λιμάνι το καράβι και πεινούσε. Και σκέφτηκε “Παναγία μου, να είχα κάτι να φάω”. Και ακριβώς εκείνη τη στιγμή, ακούει έναν μοναχό που τον φώναζε από πίσω του και του έφερνε λίγο ψωμί. Έτσι απλά. Άλλο παράδειγμα: Ο γέροντας ήξερε, ότι αν έδινε το μοναδικό μάλλινο πουλόβερ που είχε σε κάποιον επισκέπτη που δεν είχε, μέχρι να τελειώσει η μέρα, κάποιος άλλος τυχαίος επισκέπτης θα του είχε φέρει εντελώς τυχαία ένα άλλο.
Εγώ όσες φορές είχα πραγματική ανάγκη και παρακάλεσα τον Θεό για κάτι, για μένα, αυτό έγινε. Με τον πιο φυσικό τρόπο. Βέβαια δεν γίνονται όλα πάντα. Κάποιες φορές ο Θεός θέλει να μας στείλει ένα “μήνυμα”. Το θέμα είναι να το κατανοήσουμε, να το “πιάσουμε”.
Σκεφτείτε κι εσείς κάποια τέτοια γεγονότα στη ζωή σας. Κάποιες “συμπτώσεις”. Τα πάντα γύρω μας κρύβουν ένα ΜΗΝΥΜΑ.
Πρέπει λοιπόν να προσπαθούμε να κατανοούμε τέτοια γεγονότα. Και αυτό γίνεται με προσπάθεια πνευματική.

ΌΛΑ ΟΣΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΠΟ...
ΤΑ ΜΑΤΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 02:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι από μένα συγχαρητήρια αγνοώντα, συγκινήθηκα κι εγώ με την ιστορία που σου συνέβη.

Ελπίζω να τακτοποιήσεις το επαγγελματικό θέμα σύντομα, και καλή καριέρα.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 08:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά,όποιος οδηγεί,μπορεί να πεί ότι σε καταλαβαίνει φίλε μου.Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε "δεί" τον χάρο με τα μάτια μας.Όπως κι εγώ,αν και δεν έχω τρακάρει ποτέ-φτου φτου!Μπορώ να σε καταλάβω πως νιώθεις αγαπητέ μου.Σε αυτό συνέβαλλε και το γεγονός ότι ο πατέρας μου αρρώστησε βαρειά αυτό τον καιρό.Ότι οι γονείς φίλως αρρώστησαν βαρειά επίσης..Μακάρι όλοι μας να σκεφτόμαστε ότι τελικά μια ζωή την έχουμε και να κοιτάξουμε να την ζήσουμε όσο πιο καλά μπορούμε,χωρίς να σκεφτόμαστε αυτά ακριβώς που ανέφερες:το αν θα έχουμε την δουλειά μας αύριο,το αν σμπαραλιάσαμε το αμάξι που χρωστάμε ακόμα σε δόσεις,το αν λογοφέραμε με τους δικούς μας κλπ.Εμείς να είμαστε καλά και όλα γίνονται!Και οι δουλειές και τα αυτοκίνητα και τα πάντα.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο και να συνεχίσεις να βλέπεις την ζωή μέσα από το καινούριο πρίσμα,που την βλέπεις τώρα.Να'σαι καλά!
Και στα υπόλοιπα μέλη του Εσωτέρικα:να ζούμε όλοι μας την ζωή σαν να είναι η τελευταία μέρα.Είναι τόσο,μα τόσο μικρή....

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 09:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών, μπορεί πράγματι να προκαλούμε εμείς τα όσα μας συμβαίνουν στην ζωή μας με τις πράξεις μας.
Οι απόψεις που θα μπορούσαν να δοθούν για αυτό θα μπορούσαν να είναι πολλές.
Κάρμα, θεία δίκη κτλ κτλ.
Όποια εξήγηση και να δοθεί για τα γεγονότα της ζωής μας θα επιμείνω σ' αυτό που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα μου.
Πως όλα συμβαίνουν για να μας διδάξουν κάτι το οποίο ήρθε η ώρα να μάθουμε.
Αν το εξετάσουμε λοιπόν μέσα από αυτό το πρίσμα και μέσα από αυτήν την ωφελιμιστική - πρώτα απ' όλα για εμάς τους ίδιους - θεώρηση ίσως αντικαταστήσουμε τη λέξη "τιμωρία" με τη λέξη "δίδαγμα".

Σ' αυτό λοιπόν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αγαπητό Alex_crf, καθώς και με το υπόλοιπο μήνυμα του.
Κι ειδικά στο ότι ένα θαύμα μπορεί να συμβεί με τον πιο φυσικό τρόπο παρά με ένα μαγικό...

Υ.Γ. maraki8, welcome back!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 10:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είδατε που σας έλεγα ότι είστε όλοι σας κατά βάθος
πολύ καλοί άνθρωποι ??

θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για μία ακόμη φορά

................................................
καλά ρε jonniebegood,πρέπει να βγούμε εκτός δρόμου για να ξαναγυρίσεις στο esoterica.gr ?

εμείς κοντεύουμε να σκοτωθούμε για σένα !

χαίρομαι απλά που σε ξανα-βλέπω και θα σου συνιστούσα να μη φύγεις πάλι...

η παρουσία σου εδώ είναι πολύτιμη,όπως και πολλών άλλων μελών

όσο για τους κοινούς γνωστούς,να βγούμε καμιά μέρα όλοι μαζί για κανά κρασάκι (μπρρρρρ !!!!!)
...............................................................
amalia,
μιλάς φυσικά για την περίπτωση της ksenitia,έτσι δεν είναι ?

τη θυμάμαι την περίπτωση,είχε αναστατωθεί όλο το φόρουμ
(μάλιστα ήταν Δεκαπενταύγουστος αν δεν απατώμαι ?)

θυμάμαι συλληπητήρια μηνύματα να καταφτάνουν σωρηδόν,μέχρι που
αποδείχτηκε ότι ήταν ... hoax ! απάτη !

δε θυμάμαι για ποιον λόγο ξεκίνησε η -κακόγουστη- φάρσα,αλλά θυμάμαι την ανακούφιση
που νιώσαμε όλοι όταν μάθαμε ότι τελικά η κοπέλα έχαιρε άκρας υγείας !

μάλιστα είχε στείλει και ποστ που έλεγε "ρε παιδιά δεν πέθανα,ζωντανή είμαι!"

...είχε και το χιούμορ της η φάση πάντως...!

.................................................................
gentleman,τυχερουλης,alex_crf,gretel,maraki8
σας ευχαριστώ όλους !!!

εύχομαι να είστε και σεις πάντα σιδερένιοι !!

iron man - black sabbath
κάτι ήξερα εγώ και τ'άκουγα παλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 11:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν ευχαριστήσεις κι εμένα, δεν σου ξαναμιλάω για να μάθεις.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lazzio
Διεγραμμένος Λογαριασμός


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 12:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lazzio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είδατε που σας έλεγα ότι είστε όλοι σας κατά βάθος
πολύ καλοί άνθρωποι ??

θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για μία ακόμη φορά

................................................
καλά ρε jonniebegood,πρέπει να βγούμε εκτός δρόμου για να ξαναγυρίσεις στο esoterica.gr ?

εμείς κοντεύουμε να σκοτωθούμε για σένα !

χαίρομαι απλά που σε ξανα-βλέπω και θα σου συνιστούσα να μη φύγεις πάλι...

η παρουσία σου εδώ είναι πολύτιμη,όπως και πολλών άλλων μελών

όσο για τους κοινούς γνωστούς,να βγούμε καμιά μέρα όλοι μαζί για κανά κρασάκι (μπρρρρρ !!!!!)
...............................................................
amalia,
μιλάς φυσικά για την περίπτωση της ksenitia,έτσι δεν είναι ?

τη θυμάμαι την περίπτωση,είχε αναστατωθεί όλο το φόρουμ
(μάλιστα ήταν Δεκαπενταύγουστος αν δεν απατώμαι ?)

θυμάμαι συλληπητήρια μηνύματα να καταφτάνουν σωρηδόν,μέχρι που
αποδείχτηκε ότι ήταν ... hoax ! απάτη !

δε θυμάμαι για ποιον λόγο ξεκίνησε η -κακόγουστη- φάρσα,αλλά θυμάμαι την ανακούφιση
που νιώσαμε όλοι όταν μάθαμε ότι τελικά η κοπέλα έχαιρε άκρας υγείας !

μάλιστα είχε στείλει και ποστ που έλεγε "ρε παιδιά δεν πέθανα,ζωντανή είμαι!"

...είχε και το χιούμορ της η φάση πάντως...!

.................................................................
gentleman,τυχερουλης,alex_crf,gretel,maraki8
σας ευχαριστώ όλους !!!

εύχομαι να είστε και σεις πάντα σιδερένιοι !!

iron man - black sabbath
κάτι ήξερα εγώ και τ'άκουγα παλιά


Καλημέρα και από εμένα !

Εύχομαι να είσαι καλά, να ξεπεράσεις γρήγορα την ένταση που σου δημιούργησε το συμβάν και να δεις τον κόσμο με μια ανανεωμένη ματιά. Όποιος και όποια έχει φτάσει κοντά στο σημείο που λες, σε νοιώθει και σε καταλαβαίνει απόλυτα.

Ξέρεις, δουλειά, καριέρες και λεφτά είναι κάτι που έρχεται και παρέρχεται. Δυστυχώς οι άνθρωποι τους δίνουν πολύ μεγάλη σημασία και το καταλαβαίνουν αυτό, όταν χάσουν ή φτάνουν κοντά στο να χάσουν το πιο πολύτιμο αγαθό που τους δόθηκε: η Υγεία.

Επειδή εγώ κάνω πέρα από το επάγγελμά μου και κάτι επικίνδυνο, θέλω να έχω τον εαυτό μου "καθαρό" και να μην "κουβαλάω" μαζί μου. Είμαι σίγουρος ότι ισχύει η φράση "όλα εδώ πληρώνονται" και αργά ή γρήγορα έρχεται η στιγμή που κάτι θα πάει στραβά και τα βρίσκουμε μπροστά μας. Είμαστε πολύ μικροί για να τα βάλουμε με το σύμπαν. Απλά δεν το ξέρουμε...

Χαμογέλασα λίγο όταν είδα ότι ήρθε ξανά στην επιφάνεια εκείνη η "υπόθεση" με την "ksenitia". Πράγματι, όταν διαδόθηκε το νέο ότι κάτι τρομερό της συνέβη, κινητοποιήθηκε το φόρουμ. Ήμουν ο πρώτος που ύψωσε τη φωνή και μυρίστηκε ότι κάτι δεν πάει καλά. Εδώ είναι το κείμενο, αν θέλει ας το ανεβάσει η Αμαλία, διάβασε το και κρίνε μόνος σου.

Δυστυχώς, κάποιες τέτοιες αλλά και άλλες κινήσεις μου με έκαναν απρόβλεπτο στα σχέδια κάποιων και δεν άργησαν να μου δημιουργηθούν προβλήματα. Εγώ ξέρεις, δύσκολα εντάσσομαι κάπου. Και αν το κάνω, πρέπει να συμφωνώ πολύ...

Και το κύριο αντικείμενο του παρόντος φόρουμ δεν είναι κάτι που με ξετρελαίνει. Για πεντακόσιους χιλιάδες και έναν λόγους, καθαρά δικούς μου. Λυπάμαι, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται. Δεν με ενδιαφέρει και γι αυτό και αποχωρώ.

Ο παρών λογαριασμός δεν ήταν δικός μου, μου δόθηκε όμως τώρα για να απαντήσω σε κάτι που ήθελα. Παρακαλώ να τον απενεργοποιήσετε, γιατί δεν θέλω να τον ξαναχρησιμοποιήσω, ούτε εγώ ούτε ο φίλος μου που του ανήκε. Το esoterica είναι παρελθόν για μένα. Εσείς συνεχίστε και κάνετε αυτό που σας αρέσει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, όσο και να είδατε κάποια πράγματα στραβά και υπερβολικά. Από εμένα, τίποτα το προσωπικό και τίποτα το υπερβολικό.

Εύχομαι σε σένα και σε όλους και όλες μια καλή και δημιουργική μέρα.

Ανδρέας "Βρίλ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 12:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ ΑΠ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΕΡΑ.
ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΡΙΝ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ
ΠΛΑΓΙΟΜΕΤΩΠΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟ ΙΧ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ
ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ 80 ΧΙΛ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΑ ΤΟΥΣ
ΑΛΛΟΥΣ ΑΠ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΠΤΑ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2007, 13:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αποστόλη,
μόλις τώρα διάβασα το θέμα σου και θέλω να σου πω ότι με συγκίνησε πολύ. Το σίγουρο είναι ότι όλοι είμαστε αδέλφια αλλά δεν το ξέρουμε δυστυχώς. Αυτό που σου συνέβει με ώθησε να κάνω κάποιες σκέψεις. Με έκανε να σκεφτώ ότι με τον τρόπο που ζούμε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους. Ότι φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε ασήμαντα τα σημαντικά και σημαντικά τα ασήμαντα. Με έκανε να σκεφτώ τους ελεεινούς ρυθμούς μέσα στους οποίους μας έχουν βάλει να τρέχουμε με το κεφάλι σκυμμένο κοιτώντας συνεχώς το ρολόϊ και ξεχνώντας να το σηκώσουμε να κοιτάξουμε τον ήλιο. Να ευχαριστήσουμε ότι πιστεύουμε για άλλη μια μέρα που μας χαρίστηκε. Να κοιτάξουμε τον ήλιο και να δούμε το μεγάλείο του. Να μπούμε πάλι στην διαδικασία να ερχόμαστε σε επαφή με την φύση και να μπαίνουμε στους ρυθμούς της.
Έχουμε πέσει όλοι στην παγίδα να κυνηγάμε ανούσιους στόχους. Να παλεύουμε μια ολόκληρη ζωή για την κοινωνική καταξίωση, για το μεγαλύτερο σπίτι, για το εξοχικό, για το καινούριο αυτοκίνητο, για το χρήμα, το χρήμα και πάλι το χρήμα... Και σιγά σιγά ξοδεύουμε το πολυτιμότερο πράγμα που έχουμε. Τον χρόνο μας που αντί να τον αναλώνουμε στο γνώθι σαυτόν το αναλώνουμε σε σκουπίδια...
Και τότε... τότε... συμβαίνει κάτι ξαφνικό αναπάντεχο και διαπιστώνουμε ότι ο χρόνος μας δεν είναι ατελείωτος ότι η κλεψύδρα της ζωής μας αλλάζει...
Στάθηκες τυχερός αγαπημένε μου Αποστόλη... στάθηκες τυχερός γιατί το χέρι της Μοίρας αποφάσισε να σου γυρίσει και πάλι την κλεψύδρα. Για κάποιον λόγο έγινε αυτό... έχεις κάποιο έργο μπροστά σου κάποιο σκοπό... Εκμεταλλεύσου τον χρόνο που σου δόθηκε... και γίνε ζωντανό πάράδειγμα για όσους ανθρώπους μπορείς να επηρεάσεις...
Φώναξέ το σε όσους περισσότερους μπορείς και όλο και κάποιον θα βγάλεις απο τον λήθαργο της ανοησίας και της ασημαντότητας. Της ματαιότητας όλων αυτών των πραγμάτων που μας έχουν επιβάλλει...
Ας ξαναδούμε στην ζωή μας τα σημαντικά. Ας καταλάβουμε ότι τα πολυτιμότερα πράγματα στην ζωή είναι δωρεάν και είναι εκεί αρκεί να θέλει κάποιος να απλώσει το χέρι και να τα πάρει απλόχερα. Ας γυρίσουμε προς την είσοδο του σπηλαίου και ας βγούμε στο φως...
Έχεις την αγάπη μου φίλε... να είσαι πάντα καλά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 10:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΥΣΤΡΑΤΙΕ ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ ???

ε,αφού ήρθε και ο vril τότε όλα είναι οκ !

κι αφού ήρθες,δεν κάθεσαι κιόλας Ανδρέα ?

δεν το ζητώ μόνο εγώ ξέρεις...
.......................................................

το τελευταίο μήνυμα του φίλου Απέριττου τα λέει όλα

σε περιπτώσεις σαν κι αυτές έχουν νόημα οι λέξεις και οι έννοιες και όλα τα σχετικά

απλά,έχουμε την τάση να ασχημαίνουμε τη ζωή μας αντί να την ομορφαίνουμε
...............................................................
σαδομαζοχιστικό ον ο άνθρωπος

μία έτσι,μία αλλιώς,ξεχνά τα αυτονόητα και τα θυμάται μόνο όταν τα "βλέπει" όλα

συμφωνείτε φίλοι μου ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy