ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς ο "μη συγγραφέας"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 13:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει άραγε δικαιολογία που ο Ιησούς δεν έγραψε ούτε ένα βιβλίο;
Είναι δυνατόν ένας λόγιος Υιός του Θεού να μην άφησε ούτε μια παράγραφο;
Περίμενε άραγε να γράψουν τα πιστεύω του οι Ευαγγελιστές 200 έως 300 χρόνια μετά την σταύρωσή του;
Γιατί άφησε όλα τα θεολογικά ζητήματα να τα λύσουν δια της ψηφορίας οι Οικουμενικές σύνοδοι;
Ήταν και αυτό θέλημα Θεού;
Μήπως έγραψε βιβλία και του τα έκαψαν οι εχθροί;
Αυτές είναι οι απορίες μου φίλοι μου. Μην θεωρείσετε κοροιδευτικό ή ειρωνικό το ύφος μου. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι δεν υπάρχουν Θεοί και δαίμονες. Απλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς στο παραπάνω ερώτημα.
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 20:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm???

Καλησπέρα από την βασιλισκο (Βασιλική)!

Αυτή την απορία, (όπως θα δεις στο φόρουμ διακατέχομαι από μανία αποριών), δεν μου την έχει λύσει και εμένα κανείς.

Η τουλάχιστον μου έχουν πει οι πιστεύοντες, ότι δεν χρειάστηκε να γράψει κάτι γιατι ο λόγος του ήταν φως και το φως αυτό μεταφέρθηκε στους μαθητές του που έγιναν εμπνευσμένοι και το μετέδωσαν πλέον γραπτώς στους υπόλοιπους.

Υπάρχει και μια άλλη άποψη, που τώρα τελευταία είναι πολύ στη μόδα, που λέει ότι και ο χριστός έχει γράψει το δικο του ευαγγέλιο το οποίο βέβαια φυλάγεται και θα εμφανιστεί ίσως κάποια στιγμή.
Μπορεί μετά το ευαγγέλιο του ιούδα, της μαγδαληνής, να βρεθεί και κάποιο άλλο.. για να περιμένουμε που ξέρεις?

Ανθρωποι είμαστε γραφή ξέρουμε, ότι θέλουμε μπορουμε να γράψουμε. Σε μειονεκτική θέση σ'αυτό το κόσμο τελικά βρίσκονται όσοι λένε τα πιο απλά και λογικά πράγματα. Είναι οι λεγόμενες "ανωριμες προσωπικότητες" για να χρησιμοποιήσω και μια αγαπητή έκφραση σε πολλούς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 21:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου, σκέψου πόσοι θεοί, θεάνθρωποι και σπουδαίοι άνθρωποι δεν έγραψαν ένα βιβλίο. Ας πούμε, έχουμε τους θεούς που έφεραν στους ανθρώπους την γραφή (σύμφωνα με τους παγκόσμιους μύθους πάντα) αλλά κανείς τους ποτέ δεν έγραψε κάτι με τα χεράκια του για να το αφήσει στους πιστούς του.
Επίσης μεγάλοι φιλόσοφοι όπως ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας, ο Απολλώνιος Τυανέας δεν έγραψαν ποτέ τίποτα (και αυτό μου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση). Οσα γνωρίζουμε για την ζωή και την διδασκαλία τους, τα γνωρίζουμε κυρίως μέσω των μαθητών τους. Γνωρίζουμε όμως -πέρα από κάθε αμφιβολία- ότι υπήρξαν ιστορικά πρόσωπα.

Οντως έχω διαβάσει για την αόριστη φήμη ότι υπάρχει το ευαγγέλιο του Ιησού αλλά δεν γνωρίζω αν στηρίζεται σε κάποια υπάρχοντα στοιχεία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 21:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm Είναι αλήθεια ότι δεν έχουμε πολλές μαρτυρίες για τον Ιησού και την δράση του , παρά μόνο από τους μαθητές του .
Οπότε είναι και απόλυτα φυσιολογικό το να μην έχουμε και κάποια κείμενα που να είναι γραμμένα από τον ίδιο τον Ιησού .
Βέβαια αυτό όμως εξηγείτε από το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός εκείνη την εποχή δεν είχε πάρει ακόμα την τελική μορφή του , και από την άλλη δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Ιησούς καταγότανε από την Ιουδαϊκή φυλή η οποία ήταν μισητή και περιφρονημένη , και για αυτόν τον λόγο δεν έχουμε και πολλές αναφορές από ιστορικούς της τότε εποχής , παρά από λίγους .
« Ο ρωμαίος διδάσκαλος της ρητορικής Μάρκος Φάβιος Κουιντιλιανός 35-96 μ.Χ. , θεωρούσε το έθνος του Ισραήλ ,- το ποιο βλαβερό στα άλλα – και συνεχίζει για τον Ιησού λέγοντας ότι « υπάρχουν άντρες που η ντροπή , τους συνοδεύει και μέσα στο τάφο τους ….. τέτοιος είναι ο ιδρυτής της ιουδαϊκής αυτής αίρεσης» .

Παράλληλα , ο ρωμαίος ιστορικός Τάκιτος 56-117 μ.Χ. γράφει ότι το έθνος του Ισραήλ είναι το ποιο σκοτεινό από όλα τα έθνη , μια φυλή που οι θεοί δεν την ανέχονται ,επειδή προσπαθούν και τελικά προσηλυτίζουν πολλούς .

Ο Ιησούς έζησε και έδρασε για περιορισμένο χρόνο σε μια γωνία της αχανούς Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας , και δεν αποτελούσε παρά μια ακόμη μισητή αίρεση ,που επηρέαζε μόνο ένα κύκλο από λαϊκά στρώματα στον πληθυσμό της Γαλιλαίας και της Ιουδαίας .

Αυτό που πραγματικά είναι άξιο απορίας , είναι το πώς είναι δυνατόν ο Αρχηγός αυτής της νέας θρησκείας , έχοντας τόσο μεγάλη δράση με τον λόγο και την διδασκαλία του , να μην τον έχουν μνημονεύσει ( πάνω στο έργο του ) , έλληνες και Λατίνοι συγγραφείς που έζησαν στο διάστημα , 50-150 μ.Χ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 22:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Elo,

τα ευαγγέλια δεν γράφηκαν από τους μαθητές του Ιησού.
Λέει η επίσημη εκκλησία:

1.
"Το κατά Ματθαίον αποδίδει η αρχαία εκκλησιαστική παράδοση στον μαθητή του Ιησού Ματθαίο. Η επιγραφή κατά Ματθαίον είναι μεταγενέστερη της συγγραφής του ευαγγελίου και μαρτυρεί την πεποίθηση της εκκλησίας από τον 2ο μ.Χ. αιώνα και εξής, ότι για το ευαγγέλιο αυτό εγγυάται η αυθεντία ενός μαθητή του Ιησού, του Ματθαίου. "(Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ, εκδ. Ελληνική Βιβλική Εταιρεία, 2003 , Κατά Ματθαίον εισαγωγή)

Για όσους δεν κατάλαβαν το ευαγγέλιο αυτό θα έπρεπε να λέγεται το "κατά με εγγύηση Ματθαίου ευαγγέλιον"

2.
Το κατά Μάρκον γράφτηκε σύμφωνα με την αρχαία εκκλησία από τον Ιωάννη Μάρκο συνεργάτη των αποστόλων Πέτρου και Παύλου. (οπως προηγουμένως σελ 80)

3.
Το κατά Λουκάν γράφτηκε σύμφωνα με την αρχαία εκκλησία από τον συνοδό του Παύλου Λουκά. (ο.π. σελ 128)

4.
"Αποτελεί σταθερή παράδοση της εκκλησίας από τον 2ο μ.Χ. αιώνα ότι το δ' ευαγγέλιο είναι έργο του Ιωάννη του μαθητή του Κυρίου. Βέβαια ο ιερός συγγραφέας πουθενά στο ευαγγέλιο δεν αναφέρει το όνομά του, δίνει όμως αρκετές ενδείξεις για την ταυτότητά του." (ο.π. σελ. 207)

Άρα ούτε ο Ιησούς ούτε οι μαθητές έγραψαν τίποτε για όσα κοσμογονικά συνέβησαν στην Ιουδαία πριν από 2000 χρόνια.
Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει η φράση "αρχαία εκκλησιαστική παράδοση": Πίστευε (ότι μας βολεύει) και μη ερεύνα.

Βασίλης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 15:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vasiliscm καλησπέρα.


quote:
Vasiliscm: Υπάρχει άραγε δικαιολογία που ο Ιησούς δεν έγραψε ούτε ένα βιβλίο;
Είναι δυνατόν ένας λόγιος Υιός του Θεού να μην άφησε ούτε μια παράγραφο;
Περίμενε άραγε να γράψουν τα πιστεύω του οι Ευαγγελιστές 200 έως 300 χρόνια μετά την σταύρωσή του;
Γιατί άφησε όλα τα θεολογικά ζητήματα να τα λύσουν δια της ψηφορίας οι Οικουμενικές σύνοδοι;
Ήταν και αυτό θέλημα Θεού;
Μήπως έγραψε βιβλία και του τα έκαψαν οι εχθροί;
Αυτές είναι οι απορίες μου φίλοι μου. Μην θεωρείσετε κοροιδευτικό ή ειρωνικό το ύφος μου. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι δεν υπάρχουν Θεοί και δαίμονες. Απλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς στο παραπάνω ερώτημα.


Πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι σέβομαι για αυτό που έχεις καταλήξει και στην συνεχεία θα ήθελα να σου πω ότι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου θα δοθούν στο θέμα πως σχηματίστηκε η Καινή Διαθήκη? Το ποτε δεν το γνωρίζω αλλά κάποια στιγμή θα γίνει.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 20:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει άραγε δικαιολογία που ο Ιησούς δεν έγραψε ούτε ένα βιβλίο;

Βεβαίως και υπάρχει. Όχι μία, εκατοντάδες. Ορίστε μερικές :

α) Προτιμούσε την αλάνα περισσότερο από την πένα. Ήταν μεγάλος αληταράς.

β) Δεν ήξερε ορθογραφία και πιθανώς σκέφτηκε "άσε μην γράψω τίποτε μπούρδες και με κατηγορήσουν και για ανορθόγραφο μετά! μου φτάνει τα όσα θα μου σούρουν, δεν χρειάζονται περισσότερα."

γ) Δεν είχε χρόνο για να γράψει.

δ) Δεν είχε που να γράψει. Συνήθως χρειάζεται ένα γραφείο για να γράψεις κάτι. Ή ένα πακέτο τσιγάρα. Δεν κάπνιζε, ούτε ήθελε να γράψει κάτι "στο πόδι".

ε) Δεν τον ενδιέφερε να γράψει αφού ήξερε πως σίγουρα θα υπάρξουν άλλοι που θα έγραφαν αργότερα γι' αυτόν. Γιατί να μπει στον κόπο ;

στ) Δεν ήξερε τι να γράψει. Προσπάθησε πολλές φορές αλλά μάταια. Στο τέλος τα παράτησε. Τι να γράψει κανείς για τον θεό αφού είναι ο ίδιος ;

ζ) Σιχαινόταν τους συγγραφείς. Του προκαλούσαν ξινίλα.

η) Δεν το σκέφτηκε καν. (αυτό θα πρέπει να το ερευνήσουμε ιδιαίτερα νομίζω)

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας


Edited by - vista on 19/03/2007 21:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 22:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Vista,

εάν δεν θες να κάνεις κάτι υπάρχουν όντως εκατοντάδες δικαιολογίες.
Σίγουρα όχι αυτές που παρουσιάζεις εδώ.
Λες κάπου οτι ο Ιησούς ήταν Θεός; Μα ήταν Θεός ή ο Υιός του Θεού;
Και σαν τέτοιος θα μπορούσε να βρει χιλιάδες τρόπους ν'αφήσει κάποια γραπτά!
Έπρεπε να το κάνουν κάποιοι αμόρφωτοι φίλοι των μαθητών του;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λες κάπου οτι ο Ιησούς ήταν Θεός; Μα ήταν Θεός ή ο Υιός του Θεού;

Νομίζεις πως υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ ενός "θεού" και του "υιού" του ; Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω απολύτως καμία.

Βασίλη, νομίζω πως ακριβώς αυτό συζητάμε. Το λόγο που ο Ναζοραίος δεν έκανε κάτι. Τον λόγο που δεν έγραψε. Η γραφή, το να κάτσω να γράψω κάτι, είναι μια πράξη, σωστά ; Ε, ψάχνουμε να βρούμε γιατί o Ναζοραίος δεν έπραξε, γιατί δεν έκανε κάτι, πιο συγκεκριμένα γιατί δεν έγραψε κάτι. Οι λόγοι που αναφέρω είναι απολύτως λογικοί. Για να καταλάβω, εσύ ψάχνεις να βρεις τους απλούς λόγους που ο Ναζοραίος δεν έγραψε, ή τους φανταστικούς ; Αν ψάχνεις να βρεις τους απλούς και τους λογικούς λόγους, τότε ο πιο απλός από αυτούς είναι πως πιθανόν ο Ναζοραίος να μην είχε χρόνο να κάτσει να γράψει ο άνθρωπος, γιατί ολημερίς κι ολονυχτίς βρισκόταν στα χωράφια, βρισκόταν στις συναγωγές, μιλούσε και επικοινωνούσε ζωντανά με τους ανθρώπους, επισκεπτόταν μέρη, σπίτια, ξέρεις πόσο πολυάσχολος ήταν ; Που να 'βρει χρόνο ο άνθρωπος να κάτσει και να γράψει ; Δεν σου φαίνεται πολύ λογικό αυτό ; Δεν θα μπορούσε να είναι μια δικαιολογία ορθή ; Γιατί σου φαίνεται περίεργο ; Από την άλλη, μπορεί πάλι να μην τον ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Κι αυτό λογικό δεν είναι ; Δεν τον ενδιέφερε, δεν ασχολήθηκε. Τον ενδιέφερε η κουβέντα, ο ζωντανός διάλογος, ήταν κοινωνικός. Γιατί δηλ. αποκλείεις - έτσι, με τόση σιγουριά - αυτούς τους λόγους ; Δεν ήταν άνθρωπος της πένας που λέμε, ήταν της αλάνας, της παρέας, της κουβέντας, ήταν διαβάτης, περπατούσε και πήγαινε από 'δω κι από 'κει, όπου τον καλούσαν, μιλούσε σε κόσμο, δίδασκε. Πιστεύεις πως ένας τέτοιος άνθρωπος χρειάζεται να γράψει ; Είναι γραπτό ο ίδιος ... Τέλος πάντων, αυτή είναι μια δική μου άποψη, ok; Δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή.

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας

Edited by - vista on 20/03/2007 00:47:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 10:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά σχετική ερώτηση είναι 'τί είδους βιβλίο θα έγραφε ο Ιησούς';

Μια γενική προτροπή (του στυλ αγαπάτε αλλήλους κλπ που έτσι κι αλλιώς την έχουμε στην ΚΔ) ή έναν κανόνα που θα καθόριζε πέραν κάθε διαφορετικής ερμηνείας τα της πίστεως αλλά και τα της οργάνωσης της εκκλησίας του και των υποχρεώσεων ιεραρχών και ποιμνίου;

Η εντύπωση που έχουμε είναι ότι θα έκανε το πρώτο, παρόλα αυτά υπάρχουν κάποια σημεία μέσα στα ευαγγέλια όπου ο Ιησούς φαίνεται να δίνει συγκεκριμένες οδηγίες στους μαθητές του πχ όταν τους στέλνει σε διάφορες περιοχές για να μεταδώσουν τον λόγο του και να προετοιμάσουν το έδαφος για μία επερχόμενη επίσκεψή του εκεί.
Αυτό δείχνει ότι είχε ένα 'οργανόγραμμα' στο μυαλό του, για την καλύτερη διεκπεραίωση του έργου του, όσο τουλάχιστον ήταν εν ζωή.
Μου είναι δύσκολο λοιπόν να φανταστώ ότι δεν είχε σκέψεις για ένα οργανόγραμμα που θα έπρεπε να ακολουθηθεί και μετά τον θάνατό του (ή την ανάληψή του αν θέλετε).

Τα στοιχεία όμως που έχουμε στα χέρια μας, δείχνουν ότι δεν είχαν δοθεί καν προφορικές οδηγίες του στυλ 'εσύ θα πας εδώ, εσύ εκεί' ή 'πώς θα οργανώσετε τις εκκλησίες μου', γι αυτό και είχαμε γρήγορα τις πρώτες προστριβές μέσα στους κόλπους των πρώτων εκκλησιών (σύμφωνα με τις πράξεις των αποστόλων) και το μόνο στοιχείο που έχουμε και αυτό μόνο από το ευαγγέλιο του Ιωάννη, είναι ότι κατά κάποιον τρόπο έχρισε τον Πέτρο αρχηγό και συνεχιστή του έργου του.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 12:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιά σχετική ερώτηση είναι 'τί είδους βιβλίο θα έγραφε ο Ιησούς';

Προσωπικά νομίζω πως αν ο Ιησούς ήθελε να γράψει, αν το είχε σκεφτεί, αν δεν ήταν αλανιάρης και προτιμούσε την πένα, αν είχε χρόνο να το κάνει, αν τον ενδιέφερε και ήθελε να μπει στον κόπο να το κάνει, αν δεν σιχαινόταν τους συγγραφείς, αν ήξερε τι να γράψει, που να το γράψει κι αν δεν ήταν ανορθόγραφος, τότε κατά πάσα πιθανότητα θα έγραφε ένα βιβλίο με ανέκδοτα για να γελάσει λίγο το χειλάκι του κάθε πικραμένου. Το ερέθισμα δε αυτών των ανεκδότων, πολύ πιθανόν, να προερχόταν από τις ίδιες τις συζητήσεις του με διάφορους ανθρώπους, από την καθημερινότητα, και ίσως ακόμη και από διάφορες ερωτήσεις που θα του έκαναν του στυλ "έχει η Βασιλεία των Ουρανών W.C;"

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας

Edited by - vista on 20/03/2007 13:03:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 22:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά!

Όπως είπε και η Όστρια στο πρώτο της μήνυμα, δεν θα πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι ο Ιησούς δεν άφησε πίσω του κανένα γραπτό μνημείο. Και άλλοι μεγάλοι θρησκευτικοί ηγέτες της αρχαιότητας, όπως ο Βούδας, αλλά και σπουδαίοι φιλόσοφοι, όπως ο Σωκράτης έκαναν το ίδιο. Ο Wittgenstein, ένας από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους της εποχής μας δημοσίευσε μόνο ένα σύντομο βιβλίο κατά την διάρκεια της ζωής του, το Τractatus. Όλα τα άλλα έργα που κυκλοφορούν με το όνομα του προέρχονται από σημειώσεις του που αριθμούν τις 20,000 σελίδες και αυτές των μαθητών του.

Υπάρχει επίσης και η άποψη πως τα έργα του Αριστοτέλη αποτελούν είτε απλές σημειώσεις της διδασκαλίας του από τον ίδιο, είτε καταγραφή των διαλέξεων του από τους μαθητές του.

Μπορεί σήμερα η απουσία γραπτών από τον Ιησού να μας παραξενεύει, αλλα νομίζω ότι στα πλαίσια της εποχής αλλά και τους περιβάλλοντος που έζησε δεν αποτελεί μοναδικό φαινόμενο.

quote:
Μιά σχετική ερώτηση είναι 'τί είδους βιβλίο θα έγραφε ο Ιησούς';

Νομίζω πως αν έγραφε κάτι, θα έγραφε μια συλλογή από παραβολές σε απλό ύφος. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν νομίζω πως θα έγραφε ένα βαθυστόχαστο και πολύπλοκο έργο όπως αυτά των προγενέστερων Ελλήνων φιλοσόφων ή των μεταγενεστέρων χριστιανών στοχαστών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 01:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως αν έγραφε κάτι, θα έγραφε μια συλλογή από παραβολές σε απλό ύφος. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν νομίζω πως θα έγραφε ένα βαθυστόχαστο και πολύπλοκο έργο όπως αυτά των προγενέστερων Ελλήνων φιλοσόφων ή των μεταγενεστέρων χριστιανών στοχαστών

Παραβολές σε απλό ύφος, θα συμφωνήσω ότι είναι ίσως το πιό πιθανό. Ελα όμως που ακόμα και οι μαθητές, που γνώριζαν κάποια παραπάνω πράγματα, ζητούσαν την εξήγηση των παραβολών... φαντάσου πόσο θα μπερδευόντουσαν οι απλοί αναγνώστες αν δεν είχαν κάποιον να τους τις εξηγήσει.


Μια άλλη ιδέα που μου ήρθε. Επειδή φαίνεται ότι οι Εβραίοι είχαν ήδη κλείσει τον κανόνα της ΠΔ (δείτε το θέμα του el.elyon) ένα βιβλίο γραμμένο από τον Ιησού, θα αποτελούσε μια ξεχωριστή Βίβλο και δεν ξέρω κατά πόσο θα τον συνέφερε τότε.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 02:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθέσουμε πως ο Ιησούς πράγματι ήταν ο Υιός του Θεού.

Ήρθε στη γη για να διδάξει τους ανθρώπους, αλλά ήρθε και σαν άνθρωπος. Γιατί; Δεν μπορούσε μήπως να εμφανιστεί με όλη τη θεική μεγαλοπρέπεια και να κάνει την παρουσία του γνωστή σε όλους;

Θα μπορούσε. Γιατί δεν το έκανε τότε;

Αν το έκανε οι άνθρωποι δεν θα Τον ακολουθούσαν μέσα από τη θέλησή τους, αλλά μέσα από την υποταγή στον ισχυρότερο, μέσα από την υποταγή τους στην ιδεολογική του ισχύ. Αντί να ελευθερώσει τον άνθρωπο θα τον έκανε δέσμιο, θα του αφαιρούσε τη δυνατότητα της επιλογής, τη δυνατότητα της άρνησης.

Θα δημιουργούσε ένα ακόμα μηχανισμό ιδεολογικής επιβολής απαραβίαστο, αφού η ιδεολογία αυτή θα πήγαζε από έναν Θεό.
Θα δημιουργούσε έναν μηχανισμό ψυχικής φυλακής απαραβίαστο στους αιώνες. Οι ανθρώπινες ιδεολογίες που επικράτησαν των χιλιάδων χρόνων της ανθρώπινης ιστορίας, θα ήταν ένα τίποτα μπροστά στην πνευματική περιχαράκωση που θα επέφερε, αν η προέλευσή του και τα διδάγματά του ήταν αδιαμφησβήτητα.

Όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο. Δίδαξε μέσα από το παράδειγμα, γνωρίζοντας τα όρια της ανθρώπινης φύσης, δεν δίδαξε τα ακατανόητα, δίδαξε απλώς αυτά που ήταν προσιτά σε όλους. Δεν διαχώρισε τους ανθρώπους σε έξυπνους και βλάκες, μίλησε σε όλους.

Και αυτοί που Τον άκουσαν, και πίστευσαν, ελευθερα έγραψαν αυτά που εκείνοι κατανόησαν. Μπορεί να μην έγραψαν όλα τα κόμματα και τις τελείες, ή όλα τα γεγονότα, αλλά έδωσαν την ουσία, όπως ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ αυτοί ελεύθερα κατανόησαν.

Μπορεί να μην μπόρεσαν να αποφύγουν την ιδεολογική περιχαράκωση, μπορεί στο όνομα της θρησκείας εκατομμύρια να πέθαναν, μπορεί ο άνθρωπος να έκανε λάθη πολλά, όμως ό,τι κι αν έπραξε, το έπραξε μέσα από το ύψος της κατανόησης που ελεύθερα μέσα του ενσάρκωσε.

Δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που όπλισε τα χέρια και τα στόματα των ανθρώπων, ήταν το ύψος της κατανόησης που οι ίδιοι είχαν για τη ζωή. Εκείνος απλά έθεσε το παράδειγμα στο ανθρώπινο βιωματικό. Δεν το επέβαλε όμως, άφησε τον άνθρωπο ελεύθερο να δώσει τις εξηγήσεις μόνος του, γνωρίζοντας πως η βιωματική του εμπειρία σε βάθος χρόνου μέσα από την πολλαπλότητα των επιλογών, τα λάθη και τις νίκες του, τελικά θα τον έφερναν στο κατάλληλο ύψος ώστε να κατανοήσει το βάθος και την ουσία των λόγων Του.

Είναι σαν ένα μονάχα νετρόνια που θέτει σε κίνηση τη σχάση στον πυρήνα. Η αιωνιότητα για μας είναι για εκείνον ο ελάχιστος χρόνος που χρειάζεται το ένα νετρόνιο να δημιουργήσει μια τεράστια έκρηξη ενέργειας.

Άρα για εκείνον δεν ήταν απαραίτητο να γράψει. Μόνο να μιλήσει, να πράξει, να κινηθεί μέσα στο ανθρώπινο βιωματικό. Κι όλα τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα ελευθερης θέλησης και χρόνου

Αυτά, αν επιλέξουμε βέβαια να υποθέσουμε πως ήταν ο Υιός του Θεού..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 18:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε/η Tryfield!

quote:
Tryfield: Ας υποθέσουμε πως ο Ιησούς πράγματι ήταν ο Υιός του Θεού.

Άρα είτε ήταν είτε δεν ήταν ο Θεός υπάρχει? Ποιος είναι αυτός ο Θεός?

Αν ήταν Υιός αυτό θα πει ότι κάποια στιγμή γεννήθηκε από τον Θεό, άρα δεν είναι από την αρχή, άρα δεν είναι Θεός?


quote:
Tryfield: Ήρθε στη γη για να διδάξει τους ανθρώπους, αλλά ήρθε και σαν άνθρωπος.

Αφού ήρθε σαν άνθρωπος άρα δεν γεννήθηκε στη γη? Αφού ήρθε και σαν άνθρωπος θες να πεις ότι ήρθε και σαν κάτι άλλο? Από πού ήρθε? Που γεννήθηκε σαν άνθρωπος? Τι ήρθε να διδάξει?

quote:
Tryfield: Αυτά, αν επιλέξουμε βέβαια να υποθέσουμε πως ήταν ο Υιός του Θεού..

Αν δεν ήταν Υιός του Θεού, τι αλλάζει:


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 20:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Tryfield,

η υπόθεσή σου πάσχει από την αρχή.

Κάνεις 2 υποθέσεις την μια μετά την άλλη. Ότι ο Ιησούς είναι Θεός και ότι ήρθε ως άνθρωπος. Μαθηματικά η πιθανότητα να ισχύουν και οι δυο υποθέσεις είναι 25% (!)

Πέρα από τα μαθηματικά ο Ιησούς δεν έγραψε βιβλίο και εμεις ψάχνουμε το γιατί.

Θα μπορούσε ακόμη και να "ευλογήσει" ή να "βοηθήσει" να γραφούν κάποια ευαγγέλια ώστε να μην υπάρχουν αμφισβητήσεις αργότερα.
Ούτε αυτό έκανε. Τα Ευαγγέλια γράφηκαν 200 έως 300 χρόνια μετά την εποχή του Ιησού.

Μα τι έκανε ο Ιησούς ώστε να μην αμφισβητηθεί ο λόγος του αργότερα; Τίποτα;

Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 01:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που όπλισε τα χέρια και τα στόματα των ανθρώπων, ήταν το ύψος της κατανόησης που οι ίδιοι είχαν για τη ζωή.
Αυτά, αν επιλέξουμε βέβαια να υποθέσουμε πως ήταν ο Υιός του Θεού..

Αν ήταν όμως Υιός του Θεού αγαπητέ Tryfield, σημαίνει ότι γνώριζε από πριν την κατάληξη της προσπάθειάς του. Για ποιόν λόγο λοιπόν ήρθε και έγινε ό,τι έγινε;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 16:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν ο Ιησούς υπήρξε - και ήταν αυτό που νομίζουμε ότι είναι, ή περίπου αυτό (αν όχι ο Μονογενής Υιός, ένας μύστης έστω), υπάρχουν οι εξής πολύ ισχυροί λόγοι για να μην γράψει:

- Διότι δεν θα ήθελε να σταθεί κανείς πάνω στα γραπτά του κείμενα και να αρχίζει να ερίζει για την ορθή τους ερμηνεία (κάτι που δεν απεφεύχθη βεβαίως), αντί να ασχολείται με την ουσία του κηρύγματός του. Διότι για παράδειγμα, θα προτιμούσε κάποιος να ασχολείται με την αγαθοεργία, από το να ερίζει για το αν σώζεται ο άνθρωπος από τα έργα του ή όχι…

- Διότι, εφ’ όσον τα κείμενά του θα αφορούσαν κάποιου είδους εσωτερική εργασία, θα προτιμούσε να αφοσιωθεί κάποιος στην εσωτερική αυτή εργασία, από το να διαβάζει σχετικά με τα αποτελέσματά της και να τα αναλύει και κριτικάρει εκ του ασφαλούς, όπως συνέβη με πλείστους όσους μύστες κατέγραψαν τις θεάσεις τους…

- Διότι θα ήθελε, αντί να ασχολούνται οι μετέπειτα μαθητές με το πρόσωπό του, να του μοιάσουν και να εμφανιστούν οι ίδιοι στη θέση του ως «Υιοί του Ανθρώπου και του Θεού»…

- Διότι θα πριμοδοτούσε κατ’ αυτόν τον τρόπο, εκείνους που θα είχαν την διανοητική οξύτητα να ασχοληθούν με το γραπτό του κείμενο, να το αναλύσουν και να το επεκτείνουν σε μια φιλοσοφική κατεύθυνση – ενώ ο ίδιος θα ενδιαφερόταν για την ποιότητα της ψυχής των μαθητών του και όχι για την οξύνοιά τους…

- Διότι θα πριμοδοτούσε κατ’ αυτόν τον τρόπο, τον δρόμο της μοναχικής επαφής του αναγνώστη προς τον συγγραφέα – ενώ ο ίδιος θα ενδιαφερόταν να ενταχθεί ο αναγνώστης του στην εκκλησία του (με μικρό και όχι μεγάλο έψιλον), δηλαδή στην μικρή ή μεγαλύτερη κοινωνία που ο ίδιος εγκαινίασε.

Έξω από τα παραπάνω, είναι πάντα πιθανόν ότι…

- Ο Ιησούς μπορεί να ήθελε να γράψει αλλά να μην είχε εμπιστοσύνη στις συγγραφικές του ικανότητες…

- Ο Ιησούς μπορεί να έγραφε κάτι ο ίδιος (μια προσευχή έστω) αλλά να μην πρόλαβε λόγω του σύντομου θανάτου του…

- Ο Ιησούς μπορεί να έγραψε (ή να υπαγόρευσε) κάτι, αλλά να μην σώθηκε…

- Ο Ιησούς μπορεί να πίστευε, ότι η δύναμη του κηρύγματός του (ή της παρουσίας του στον κόσμο) ήταν ικανή να αλλάξει τον κόσμο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και έτσι δεν χρειαζόταν να γράψει…

Και κάτι τελευταίο - στο ερώτημα εάν "Είναι δυνατόν ένας λόγιος Υιός του Θεού να μην άφησε ούτε μια παράγραφο;"

Λόγιος χαρακτηρίζεται κάποιος που έχει διαβάσει πολλά και έχει γράψει πολλά. Ο Ιησούς δεν αποδεικνύεται ότι είχε διαβάσει τίποτα έξω από τα ιερά βιβλία των Εβραίων και φυσικά δεν αποδεικνύεται ότι έγραψε τίποτα. Άρα, μπορεί να ήταν οτιδήποτε άλλο, εκτός από λόγιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 18:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm , όπως προαναφέρθηκε κανένας μεγάλος δάσκαλος δεν άφησε γραπτά. Αυτό μας δείχνει οτι ο γραπτός λόγος δεν αλλάζει κάτι στις ζωές των ανθρώπων. Μόνο η αμεση ανταλαγη ενεργειας-λόγου μπορεί να δημιουργήσει κατι μέσα μας γιατί η προσοχή οταν διαβάζουμε και οταν ακούμε κατι έχει μεγάλη διαφορά. Σκεψου το λίγο αυτο και ίσως καταλάβεις τις αιτιες που αυτοί οι ανθρωποι δεν γράφουν.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 18:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm , όπως προαναφέρθηκε κανένας μεγάλος δάσκαλος δεν άφησε γραπτά. Αυτό μας δείχνει οτι ο γραπτός λόγος δεν αλλάζει κάτι στις ζωές των ανθρώπων. Μόνο η αμεση ανταλαγη ενεργειας-λόγου μπορεί να δημιουργήσει κατι μέσα μας γιατί η προσοχή οταν διαβάζουμε και οταν ακούμε κατι έχει μεγάλη διαφορά. Σκεψου το λίγο αυτο και ίσως καταλάβεις τις αιτιες που αυτοί οι ανθρωποι δεν γράφουν.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 00:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vasiliscm , όπως προαναφέρθηκε κανένας μεγάλος δάσκαλος δεν άφησε γραπτά. Αυτό μας δείχνει οτι ο γραπτός λόγος δεν αλλάζει κάτι στις ζωές των ανθρώπων.

Συγγνώμη αγαπητέ μου αλλά δεν νομίζω να είπε κανείς κάτι τέτοιο. Κάποιοι μεγάλοι δάσκαλοι έγραψαν, άλλοι όχι. Και μην ξεχνάς ότι αν δεν υπήρχαν κάποιοι μαθητές να γράψουν γι αυτούς, το πιθανότερο, θα είχαν ξεχαστεί τελείως στο πέρασμα του χρόνου.

Τώρα βέβαια, έχω ένα άλλο ερώτημα. Τι είναι καλύτερο, να γράψει ο ίδιος ο δάσκαλος ή να αφήσει αυτή την εργασία για τους μαθητές του
(ή και τους μαθητές των μαθητών του);

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 02:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα βέβαια, έχω ένα άλλο ερώτημα. Τι είναι καλύτερο, να γράψει ο ίδιος ο δάσκαλος ή να αφήσει αυτή την εργασία για τους μαθητές του
(ή και τους μαθητές των μαθητών του);


Αν διαθέτει την ικανότητα, καλο θα ήταν να γραψει ο ίδιος για αυτά τα οποία πρώτος αυτός μιλησε και δίδαξε.

Πόσο μάλλον γνωρίζοντας ότι πολλά απο αυτά που είπε θα παραποιηθούν στη πορεία.

Ενας καθηγητής πανεπιστημίου απο την άλλη πλευρά, πρώτα αυτός εκδίδει συγγράματα και τα αποτελεσματα των οποιων ερευνών εχει κανει, και μετά οι μαθητές του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 09:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακεφαλαιώνοντας,

Ο Ιησούς επέλεξε να μην γράψει κανένα βιβλίο διότι:

Το έργο της καταγραφής των απόψεών του ανέλαβαν κάποιες δεκάδες χριστιανοί 200 έως 300 χρόνια μετά την εποχή του. Εξ αυτών έγιναν δεκτά μαπό τις Οικουμενικές συνόδους μόνο 4 Ευαγγέλια, οι πράξεις των Αποστόλων και κάποια γράμματα. Όλα τα υπόλοιπα ευαγγέλια που περιγράφουν τον Ιησού και τις θέσεις του χαρακτηρίστηκαν απόκρυφα από τις Οικουμενικές συνόδους που ακολούθησαν. Εάν οι Οικουμενικές σύνοδοι αποφάσιζαν αλλιώς θα είχαμε άλλα ευαγγέλια σήμερα ! Προφανώς οι παπάδες που συμμετείχαν φωτίστηκαν από το άγιο πνεύμα ! (μιας εκ των τριών υποστάσεων του Θεού! Οι υπόλοιπες δύο απείχαν !)

Εάν υπήρχε Ιησούς ως Θεός, θα έγραφε σίγουρα ένα βιβλίο για όλους αυτούς που τον χρησιμοποίησαν για να εξαπατήσουν και να κυβερνήσουν τον κόσμο εξ ονόματός του.

Αμήν !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 17:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vasiliscm:
«Εάν υπήρχε Ιησούς ως Θεός, θα έγραφε σίγουρα ένα βιβλίο για όλους αυτούς που τον χρησιμοποίησαν για να εξαπατήσουν και να κυβερνήσουν τον κόσμο εξ ονόματός του.»

Και να σκεφτεί κανείς ότι (δεχόμενος κάποιος την ιδιότητα και ικανότητα του Παντογνώστη Θεανθρώπου που γνώριζε τα μελλούμενα) στην ουσία ο Ιησούς φέρεται να γνώριζε τόσο το μπάχαλο που θα προκληθεί με την απρονοησία του, αλλά όσο και το απίστευτο κακό και δυστυχία που θα προκαλούσε η παρουσία του διότι:

Γέμισε ο κόσμος με εκατοντάδες χριστιανικές αιρέσεις, που ανά τους αιώνες σφάχτηκαν κατά εκατοντάδες χιλιάδες μεταξύ τους.

Η παρουσία του γέννησε τον «κακό Εβραίο» και τον Αντισημιτισμό, με τα γνωστά εκατομμύρια των θυμάτων.

Η παρουσία του διαίρεσε δισεκατομμύρια ανθρώπων ανά την οικουμένη αλλά και προκάλεσε αμέτρητα εκατομμύρια θυμάτων, καθώς οι τρεις Αβρααμικές θρησκείες έκτοτε σφάζονται για την «σωστή ερμηνεία».

Ο απίστευτα επιπόλαια γραμμένος «Θείος Λόγος» πυροδότησε το κυνήγι του αρχαίου κόσμου εις το «όνομα του Λόγου του Ιησού», όπως και τα μύρια άλλα κακά που βασάνισαν για αιώνες την ανθρωπότητα, λόγου χάρη ο μεσαίωνας και το κυνήγι μαγισσών.

Αναρωτιέμαι, ΠΩΣ γίνεται να γνώριζε κάποιος αυτοαποκαλούμενος Πατέρας του ανθρώπου όλα αυτά, ΠΩΣ γίνεται να είχε όντως μέσα στο μυαλό του όλες αυτές τις εικόνες αίματος και βίας, και να περνούσε την ώρα του μέσα σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα ιουδαϊκής γης μοιράζοντας αζύμωτο ψωμί και κρασί σε μια μικρή ομήγυρη ακολούθων…..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2007, 03:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν ήταν όμως Υιός του Θεού αγαπητέ Tryfield, σημαίνει ότι γνώριζε από πριν την κατάληξη της προσπάθειάς του. Για ποιόν λόγο λοιπόν ήρθε και έγινε ό,τι έγινε;

Στην "υπόθεσή" μου, φυσικά και γνώριζε την κατάληξη. Γνωρίζει όμως όλη την κατάληξη. Από το Α ως το Ω! Όχι από το Α ως το Β...
Άρα αυτό που εμείς σήμερα θεωρούμε ως κατάληξη είναι απλά ένα ακόμα ενδιάμεσο στάδιο στην πνευματική μας εξέλιξη.

Ας περιμένουμε την ολοκλήρωση της "διαδικασίας" για να μπορέσουμε να κρίνουμε συνολικά.

Φίλε Schwabe,

Οι αρχαίοι μύστες προφανώς γνωρίζανε για την ενότητα, για την μία Θεική Αρχή. Το ερώτημα είναι λοιπόν, αφού οι ίδιοι γνωρίζανε γιατί στους λαούς επιτρέπανε τον πολυθεισμό;

Το επιτρέψανε ακριβώς για να μην υπάρξει ο φανατισμός του νου και η πόλωση στα ανθρώπινα πεδία.

Αυτήν η θέση όμως αφορά όντα που βρίσκονται σε ένα νηπιακό στάδιο πνευματικής εξέλιξης και χρειάζονται κάποιο είδος υπεύθυνης "προστασίας". Κάπως θα έπρεπε να συνεχίσουμε στο ταξίδι της πνευματικής ολοκλήρωσης, χωρίς από την άλλη να χαθεί η ελευθερία της θέλησης και της επιλογής. Κάπως θα έπρεπε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Ο φανατισμός, η πόλωση, και η βία ήταν το τίμημα που πληρώσαμε για κρατήσουμε την βαθύτερη πνευματική ελευθερία του ανθρώπου. Να περάσουμε από ένα σύστημα πνευματικής ισορροπίας σε ένα άλλο, δηλαδή να κινηθούμε. Αλλά μέσα στην κίνηση υπάρχει πάντοτε μεταβολή, υπάρχει η αβεβαιότητα, υπάρχει το χάος, το ρίσκο, ο μετασχηματισμός.

Και ακριβώς μέσα σε όλα αυτά βρίσκεται η αλήθεια της ελευθερίας σε όλα τα επίπεδα, και στα υλικά και στα πνευματικά. Κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν ποτέ εξασφαλισμένες επιλογές ή κατευθύνσεις. Το μόνο που πραγματικά υπάρχει σε ένα ουσιαστικά ελεύθερο ον, είναι η δοκιμή και το λάθος. Όλα τα υπόλοιπα είναι περιχαρακωμένα ιδεολογήματα που το μόνο γόνιμο που προσφέρουν είναι δεξαμενές επιχειρημάτων για μια εκ του ασφαλούς κριτική.

Δεν μαθαίνεις χωρίς λάθη, και προφανώς στο δρόμο προς την "ενηλικίωση" κάναμε και θα κάνουμε πολλά λάθη ακόμη! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2007, 11:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tryfield:
«Οι αρχαίοι μύστες προφανώς γνωρίζανε για την ενότητα, για την μία Θεική Αρχή. Το ερώτημα είναι λοιπόν, αφού οι ίδιοι γνωρίζανε γιατί στους λαούς επιτρέπανε τον πολυθεισμό;»

Θεωρώ αγαπητέ Tryfield ότι μάλλον το «κλειδί» βρίσκεται στην ερμηνεία που απέδιδαν στο Έν.

Θεωρώ πως ο Ενοθεϊσμός ήταν η κυρίαρχη ιδέα, μέσα στην οποία βρίσκει χώρο και η έκφραση του Πολυθεϊσμού, και επομένως το τελικό σχήμα είναι αποδεκτό.

Το κακό εκκινεί όταν η επικίνδυνη για την ανθρωπότητα άποψη του Μονοθεϊσμού, η οποία επιτρέπει και αναγνωρίζει ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΟ, με συγκεκριμένο όνομα και ιδιότητες, με συγκεκριμένες συμπάθειες και εκλεκτούς λαούς.

Άλλο λοιπόν το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ (ελληνισμός) και άλλο το ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΝ (ιουδαϊσμός και παράγωγα του..).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 15:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας περιμένουμε την ολοκλήρωση της "διαδικασίας" για να μπορέσουμε να κρίνουμε συνολικά.

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν μπορεί να είναι παρά η συνήθης, αγαπητέ μου. Κάποια στιγμή η όποια θρησκεία χάνει έδαφος και αντικαθίσταται από κάποια άλλη, καινή ή παράγωγη της.
Ηδη, έχουμε τόσα χριστιανικά δόγματα και αιρέσεις, όσα και οι άνθρωποι που αυτοαποκαλούνται 'Χριστιανοί', οπότε μόνο τυπικά μιλάμε για έναν Χριστιανισμό.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 23:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι έγραψαν. και τί έγινε; Μήπως κατάλαβε κανείς τα γραφτά τους; Ολοι βίωσαν κάτι και το έβαλαν στο χαρτί, το δίαβασαν χιλιάδες που δεν βίωσαν το ίδιο και κατάλαβαν διαφορετικά.
Ο Πυθαγόρας φυσικά δεν έγραψε και είχε θέσει και τιμωρίες σε όσους θα εξάγουν τη γνώση από τις μάνδρες του μοναστηριού του.
Δεν ήταν αλαζόνας δεν το έκανε από φιλαυτία. Γνώριζε απλά ότι η γνώση που κατείχε δεν θα ήταν σωτήριος αλλά καταστροφική για κάποιον που δεν είχε περάσει τα 5 στάδια μύησης.
Θα ήταν μάχαιρα για τον απλό πολίτη.
Ο Χριστός είπε " δεν ήλθα να φέρω ειρήνη αλλά μάχαιρα". Μάχαιρα όμως με ήπιο τρόπο και όχι όπως παραπάνω. Γιατί αν είχε γράψει έστω κι μιά πρόταση, όλη η οικουμένη θα είχε αφανιστεί με πολέμους για αυτή την πρόταση.
Είπε λοιπόν ότι οι προτάσεις του θα γράφονται από την εκάστοτε εκκλησία και θα τηρούνται από το πετραχήλι του ξομολόγου.
Ετσι όταν ο σημερινός άνθρωπος προσφεύγει στον ξομολόγο συντετριμμένος από τα προβλήματα της εποχής του, δεν τον παραπέμπει αυτός σε γεγραμμένα Ιησού ή αποστόλων αλλά έχει την ευχέρεια να δει το πρόβλημα σαν αμαρτωλός κι αυτός και να ενθαρρύνει τον πιστό σύμφωνα με τα δρώμενα της εποχής και όχι μιας πανάρχαιας εντολής που θα είχε γράψει ο Ιησούς ή οι απόστολοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 02:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν μπορεί να είναι παρά η συνήθης, αγαπητέ μου. Κάποια στιγμή η όποια θρησκεία χάνει έδαφος και αντικαθίσταται από κάποια άλλη, καινή ή παράγωγη της.
Ηδη, έχουμε τόσα χριστιανικά δόγματα και αιρέσεις, όσα και οι άνθρωποι που αυτοαποκαλούνται 'Χριστιανοί', οπότε μόνο τυπικά μιλάμε για έναν Χριστιανισμό.


Η Βασιλεία των Ουρανών δεν βρίσκεται στα δόγματα, στις αιρέσεις, στα ονόματα, στα επίθετα, στα κείμενα, στην παράδοση, στις θρησκείες, ούτε στις φιλοσοφίες.

Η Βασιλεία των Ουρανών βρίσκεται μέσα στον κάθε άνθρωπο. Και είναι δικαίωμά του και υποχρέωσή του να την ανακαλύψει μόνος, εάν θέλει, από το δρόμο που αυτός θέλει.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τα σκηνικά και τα κουστούμια του θεάτρου στην παγκόσμια ανθρώπινη σκηνή. Τα κουστούμια και τα σκηνικά μπορούν να αλλάζουν σύμφωνα με τις μόδες (λογικής) της κάθε εποχής.

Η Αλήθεια οφείλει μέσα σε όλα αυτά να παραμένει πάντοτε σταθερή!

Σε προηγούμενο post μου, μίλησα στην "υπόθεσή μου" αναφορικά με τη στάση του Θεανθρώπου, πως ο σκοπός δεν ήταν ούτε να περιορίσει, ούτε ιδεολογικά να ευνουχίσει την ανθρώπινη νόηση. Ο σκοπός Του ήταν να ενσπείρει, να γονιμοποιήσει. Να κινητοποιήσει τέτοια γεγονότα ζωής μέσα στην παγκόσμια ανθρώπινη σκηνή, ώστε από τη μια να βιώσουμε τις λάθος και υποκριτικές μας στάσεις-αποφάσεις, και από την άλλη κερδίζοντας σε βιωματική εμπειρία να κατανοήσουμε επιτέλους -όχι την φαρισαική επιφάνεια, αλλά το Θείο βάθος των νοημάτων της ζωής.

Σε αντίθετη περίπτωση που εμφανιζόταν μόνο ως Θεός με γραπτά δικά Του και όλα τα λοιπά, ε, τότε ναι θα συμφωνούσα πως ιδεολογικά δεν θα υπήρχε τίποτα άλλο παρά μόνο ο ένας αδιάσπαστος αδιαίρετος καθολικός παγκόσμιος Χριστιανισμός.

Άρα, ή ήταν τελικά ένας Θεός που δίδαξε μεν, αλλά μας άφησε ελεύθερους δε, να λέμε και να κάνουμε τις μαλ...ιες μας! Ή ήταν ένας αγύρτης, σοφός, επαναστάτης όπως θέλετε πέστε τον που απλά έφτιαξε μια ακόμα θρησκεία.

Τουλάχιστον σε όλες τις περιπτώσεις έχουμε και κάτι να διαλέξουμε, ο καθένας για το δικό του προσωπικό βασίλειο! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 02:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν μπορεί να είναι παρά η συνήθης, αγαπητέ μου. Κάποια στιγμή η όποια θρησκεία χάνει έδαφος και αντικαθίσταται από κάποια άλλη, καινή ή παράγωγη της.
Ηδη, έχουμε τόσα χριστιανικά δόγματα και αιρέσεις, όσα και οι άνθρωποι που αυτοαποκαλούνται 'Χριστιανοί', οπότε μόνο τυπικά μιλάμε για έναν Χριστιανισμό.


Η Βασιλεία των Ουρανών δεν βρίσκεται στα δόγματα, στις αιρέσεις, στα ονόματα, στα επίθετα, στα κείμενα, στην παράδοση, στις θρησκείες, ούτε στις φιλοσοφίες.

Η Βασιλεία των Ουρανών βρίσκεται μέσα στον κάθε άνθρωπο. Και είναι δικαίωμά του και υποχρέωσή του να την ανακαλύψει μόνος, εάν θέλει, από το δρόμο που αυτός θέλει.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τα σκηνικά και τα κουστούμια του θεάτρου στην παγκόσμια ανθρώπινη σκηνή. Τα κουστούμια και τα σκηνικά μπορούν να αλλάζουν σύμφωνα με τις μόδες (λογικής) της κάθε εποχής.

Η Αλήθεια οφείλει μέσα σε όλα αυτά να παραμένει πάντοτε σταθερή!

Σε προηγούμενο post μου, μίλησα στην "υπόθεσή μου" αναφορικά με τη στάση του Θεανθρώπου, πως ο σκοπός δεν ήταν ούτε να περιορίσει, ούτε ιδεολογικά να ευνουχίσει την ανθρώπινη νόηση. Ο σκοπός Του ήταν να ενσπείρει, να γονιμοποιήσει. Να κινητοποιήσει τέτοια γεγονότα ζωής μέσα στην παγκόσμια ανθρώπινη σκηνή, ώστε από τη μια να βιώσουμε τις λάθος και υποκριτικές μας στάσεις-αποφάσεις, και από την άλλη κερδίζοντας σε βιωματική εμπειρία να κατανοήσουμε επιτέλους -όχι την φαρισαική επιφάνεια, αλλά το Θείο βάθος των νοημάτων της ζωής.

Σε αντίθετη περίπτωση που εμφανιζόταν μόνο ως Θεός με γραπτά δικά Του και όλα τα λοιπά, ε, τότε ναι θα συμφωνούσα πως ιδεολογικά δεν θα υπήρχε τίποτα άλλο παρά μόνο ο ένας αδιάσπαστος αδιαίρετος καθολικός παγκόσμιος Χριστιανισμός.

Άρα, ή ήταν τελικά Θεάνθρωπος που δίδαξε μεν, αλλά μας άφησε ελεύθερους δε, να λέμε και να κάνουμε τις μαλ...ιες μας! Ή ήταν ένας αγύρτης, σοφός, επαναστάτης όπως θέλετε πέστε τον που απλά έφτιαξε μια ακόμα θρησκεία.

Τουλάχιστον σε όλες τις περιπτώσεις έχουμε και κάτι να διαλέξουμε, ο καθένας για το δικό του προσωπικό βασίλειο!

Το νετρόνιο όταν ελευθερωθεί από τον πυρήνα στις αλυσιδωτές αντιδράσεις δεν περιορίζεται στην κατεύθυνσή του, και αυτήν η ελευθερία κίνησης που απολαμβάνει είναι και η μεγάλη του δύναμηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 18:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tryfield,

λες:

quote:
Η Βασιλεία των Ουρανών δεν βρίσκεται στα δόγματα, στις αιρέσεις, στα ονόματα, στα επίθετα, στα κείμενα, στην παράδοση, στις θρησκείες, ούτε στις φιλοσοφίες.

Η Βασιλεία των Ουρανών βρίσκεται μέσα στον κάθε άνθρωπο. Και είναι δικαίωμά του και υποχρέωσή του να την ανακαλύψει μόνος, εάν θέλει, από το δρόμο που αυτός θέλει.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τα σκηνικά και τα κουστούμια του θεάτρου στην παγκόσμια ανθρώπινη σκηνή. Τα κουστούμια και τα σκηνικά μπορούν να αλλάζουν σύμφωνα με τις μόδες (λογικής) της κάθε εποχής.

Η Αλήθεια οφείλει μέσα σε όλα αυτά να παραμένει πάντοτε σταθερή!


Εσύ που τα ξέρεις αυτά;

Σου λέω λοιπόν με την ίδια ευκολία που μιλάς κι εσύ ότι :

Η Βασιλεία των ουρανών βρίσκεται σε ένα δόγμα κι όλα τ'άλλα είναι ψεύτικα.
Η Βασιλεία των ουρανών είναι έξω από κάθε άνθρωπο !

Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις!

Ποιός θα σου πει αν είναι αλήθεια το ένα ή το άλλο ;

ΚΑΝΕΝΑΣ !

Ξέρεις γιατί;

Επειδή η Θρησκεία είναι η απάτη των εκάστοτε ιερατείων για να έχουν χρήμα και εξουσία.

Τα δήθεν ιερά βιβλία που γράφτηκαν πριν από δεκάδες αιώνες είναι η βάση τεκμηρίωσης της απάτης.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy