ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ζητείται μηχανή αναζήτησης για αρχαιοελληνικά και βιβλικά κείμενα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 01:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνω διάφορα θέματα από την αρχαία Ελληνική γραμματεία, αλλά το google λαμβάνει υπόψη του και τις δασείες, τις ψιλές, κλπ, με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να ψάξω κάτι διεξοδικά, αφού δεν έχω ούτε πολυτονικό πληκτρολόγιο, ούτε ξέρω αρχαία Ελληνικά, ούτε θυμάμαι και πολύ το πολυτονικό σύστημα.

Υπάρχει μηχανή αναζήτησης που να μη λαμβάνει υπόψη τους τόνους του πολυτονικού συστήματος;

Ή μήπως κάποια μεγάλη συλλογή αρχαιοελληνικών και βιβλικών κειμένων χωρίς τόνους (ή με κεφαλαία);

Ευχαριστώ.


Dare To Dream

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 02:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πανεπιστήμιο tufts έχει οργανώσει το πρόγραμμα Perseus στο οποίο μπορείς να βρείς έναν τεράστιο όγκο κλασικών κειμένων, ελληνικών και λατινικών, που εμφανίζεται στα ελληνικά, στα αγγλικά και στα ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 17:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ μακεδόνα.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 00:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δες και το www.myriobiblos.gr Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 02:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.tlg.uci.edu/demoauthors.html για κάποια έργα αρχαίων συγγραφέων και εδώ για τα βιβλικά κείμενα εδώ http://www.bibles.gr/palaia.htm και εδώ http://www.apostoliki-diakonia.gr/


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 00:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ sosat και ostria.

Απορώ πως δεν το σκεφτήκανε ακόμα στο google, να αγνοούν τις περισπωμένες κλπ όπως ήδη αγνοούν τις οξείες.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 19:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυτονικό OCR έχει κανείς;

Θέλω να ρίξω μερικά αποσπάσματα από βιβλίο, αλλά το λογισμικό αναγνώρισης κειμένου που συνοδεύει το scanner μου είναι πολύ αναξιόπιστο στα Ελληνικά.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 21:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολυτονικό OCR έχει κανείς; Θέλω να ρίξω μερικά αποσπάσματα από βιβλίο, αλλά το λογισμικό αναγνώρισης κειμένου που συνοδεύει το scanner μου είναι πολύ αναξιόπιστο στα Ελληνικά.

Το μοναδικό που ξέρω πολυτονικό OCR είναι το "Αναγνώστης".

Εδώ υπάρχει η δοκιμαστική έκδοση:

http://www.ideatech-online.com/index.php?option=com_remository&Itemid=34&func=select&id=1

Απ' ότι ξέρω δεν θα το βρεις να κυκλοφορεί χύμα (emule κ.λπ.). Το κόστος του είναι υψηλό.

Η απλή έκδοση κάνει 100 € περίπου

Η Proffesional κάνει 700 € περίπου


Πάντως, σε καλό επίπεδο μετατρέπει τα πολυτονικά σε μονοτονικά το Finereader 8.0

Θέλει βέβαια κάποιες διορθώσεις με το χέρι μετά.

-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 19:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ recto.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy