ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Μηχανολογικά θέματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 01:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα πήγα σε μια έκθεση στη Θεσσαλονίκη για φωτοβολταϊκά συστήματα και συζήτησα μερικές ιδέες μου.

Όσο απίστευτο κι αν φαίνεται, ούτε ένας από τους 50 εκθέτες δεν είχε σκεφθεί την περίπτωση όπου με καθρέπτες γύρω από τα φωτοβολταϊκά πάνελ, αυξάνουμε κατά πολύ την παραγόμενη ισχύ χωρίς ουσιαστική αύξηση στο κόστος, αφού οι καθρέπτες και η στήριξή τους είναι τζάμπα, σε σύγκριση με τα φωτοβολταϊκά των 1000 ευρώ το τετραγωνικό.

Αν βάλουμε 8 καθρέπτες γύρω από κάθε φωτοβολταϊκό πάνελ, έχουμε μέχρι και 9πλασιασμό της ισχύος! Βέβαια από αυτό θα πρέπει να αφαιρέσουμε απώλειες διότι:

- κάθε είδωλο του ήλιου φωτίζει πιο "ξυστά" το πάνελ από ότι ο πραγματικός ήλιος
- η θέρμανση των κρυστάλλων κατεβάζει την απόδοσή τους (1 W ανά 0.2 βαθμούς), οπότε χρειάζεται καλή θερμο-απαγωγή με χάλκινες ψύκτρες, και ενδεχομένως ανεμιστηράκια.

Χρειάζεται επίσης κάποιο ρομποτικό σύστημα να παρακολουθεί τον ήλιο. Κι από μηχανολογικά δεν ξέρω τίποτα. Οπότε απευθύνομαι σε σένα, ΟΑNNHSEA, αν μπορείς να μου προτείνεις κανένα κιτ για μηχανολογικές κατασκευές.

Δηλαδή όπως είναι τα παιδικά lego (βραχίονες, κινούμενες συνδέσεις, μοτεράκια κλπ) όπου φτιάχνεις ότι θέλεις, υπάρχει κάτι τέτοιο για μηχανολογικό "prototyping"?

Αν υπάρχει κάτι που έχει και ρομποτικούς "μύες" μέσα, θα είναι ότι πρέπει.

Είδα μερικά ηλιακά trackers στην έκθεση, είναι απίστευτα απλά. Ένα μοτεράκι γυρίζει ένα γρύλλο, ο οποίος κινεί ένα βραχίονα, και η επιφάνεια των πάνελς περιστρέφεται από ανατολή προς δύση. Συγκρίνονται οι μετρήσεις δυο φωτοευαίσθητων διόδων, και όποτε η διαφορά μεγαλώνει πολύ, ενεργοποιείται το μοτεράκι.

Έχω και μερικά άλλα περί ρομποτικής που θέλω να σε ρωτήσω ΟΑΝΝHSEA, αν ξέρεις.


Dare To Dream

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 02:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gentleman.

Καταρχήν συγνώμη που απαντάω αν και το μήνυμα είναι για τον ΟΑNNHSEA αλλά σκέφθηκα ότι αν ήθελες μόνο την δική του απάντηση θα έστελνες μειλ.
Λοιπόν μιας και με τα μηχανολογικά δεν τα πας καλά έχω να σου προτείνω το εξής:
Χρησιμοποίησε μια βάση περιστροφής κεραίας (επίγειας) σαν αυτή που χρησιμοποιούν οι τεχνικοί για να ρυθμίσουν τις τηλεοράσεις. Είναι πολύ γερή σαν κατασκευή, φθηνή (όχι πάνω από 30 ευρώ), θα τη βρεις εύκολα, και έχει ενσύρματο ή ασύρματο τηλεχειριστήριο. Εσύ θα βγάλεις τις επαφές των μπουτόν του χειριστηρίου και θα συνδέσεις εκεί τις επαφές των ρελέ σου.
Οι δορυφορικές κεραίες έχουν με τη σειρά τους κάποια φοβερά μοτέρ περιστροφής αλλά είναι πολύ πιο ακριβά και έχουν άχρηστες για σένα δυνατότητες (εκτός αν θες και κίνηση πάνω κάτω). Κατά τη γνώμη μου πάντως προτίμησε ένα απλό μοτέρ ιστού.

Για το κύκλωμα δεν ρωτάς κάτι, οπότε υποθέτω ότι έχεις ήδη κάτι κατά νου.
Ας σου δώσω πάντως καλού κακού μια διεύθυνση για trackers και φορτιστές:
http://www.redrok.com/electron.htm#tracker





Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 05/04/2007 02:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 17:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gentleman, αν σου πω ότι έτσι νόμιζα πως δούλευαν, θα με πιστέψεις; η ανάποδη λειτουργία των μικρών κατόπτρων στα φανάρια αυτοκινήτων...
τι αποδοχή είχε η ιδέα;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 18:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gentleman,
Δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει η ιδέα σου.
Βλέπεις τα φωτοβολταϊκα δουλευούν με συγκεκριμένη ακτινοβολία ανά μ^2. Όσο και να την αυξήσεις μετά από αυτό το ποσοστό, η απόδωση θα παραμείνει η ίδια. Θα κερδίσεις όμως σαφέστατα κατά την ανατολή και δύση του ηλίου...

Λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο κιτ στην αγορά για αυτό τον σκοπό. Υπάρχουν όμως πάρα πολλά καταστήματα από τα οποία μπορείς να αγοράσεις ότι χρειαστείς (αν και είναι κάπως τσουχτερές οι τιμές τους). Το κακό όμως είναι ότι αυτό που ζητάς δεν έχει να κάνει τόσο με ρομποτική όσο με αυτοματισμούς - και δη σχετικά απλούς.
Χρειάζεσαι μόνο ένα LOGO (απλό PLC) και τα κατάλληλα εξαρτήματα όπως (ίσως) πλακέτα και βηματικούς κινητήρες - για ένα απλό σύστημα.
Από εκεί και πέρα, εκτός από αυτοματισμούς θα πρέπει να ξέρεις και άλγεβρα Μπουλ και το πως να χειρίζεσαι ένα LOGO.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 21:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήσιμο το site, οκτινόμε, ευχαριστώ. Και καλή η ιδέα με τη βάση κεραιών, αν έχουν 30 ευρώ και κρατάνε γερά ολόκληρη κεραία, είναι ότι πρέπει.

Πάντως αυτό που με απασχολεί πιο άμεσα δεν είναι ο αυτοματισμός αλλά το ακίνητο μηχανικό πλαίσιο, για το "proof of concept". Δεν ξέρω που να βρω δοκούς ή όπως αλλιώς λέγονται για να συναρμολογήσω το πλαίσιο στήριξης των καθρεπτών.

Crucifire, ήταν κανά δυο που τους άρεσε η ιδέα, και ενδεχομένως μπήκαν στη διαδικασία να το ψάξουν. Αλλά οι περισσότεροι ήταν μάλλον ουδέτεροι - εμπόριο κάνουν οι άνθρωποι, δεν είναι τίποτα εργοστάσια με τμήμα R&D. Πάντως υπήρχαν και πιο τεχνικά άτομα, συμπεριλαμβανόμενου και ενός Γερμανού που δεν μιλούσε καθόλου Ελληνικά. Από τα οποία και οι λεπτομέρειες για την επίδραση της θερμοκρασίας, όπως και για την επίδραση της ηλικίας των πάνελς. Την πιο πειστική κουβέντα την είπε ένας Έλληνας: Χρειάζεται πολύ καλή κατασκευή για θερμο-απαγωγή, αλλιώς δεν θα αποδίδει.

> τα φωτοβολταϊκα δουλευούν με συγκεκριμένη ακτινοβολία ανά μ^2. Όσο και να την αυξήσεις μετά από αυτό το ποσοστό, η απόδωση θα παραμείνει η ίδια.

Κι εγώ υπέθεσα ότι έτσι μπορεί να είναι, και πήγα στην έκθεση να το τσεκάρω. Αλλά δεν είναι έτσι. Σύμφωνα με όσους μίλησα, καθοριστικός και οριοθετικός παράγοντας είναι η θερμοκρασία, όχι η ένταση του φωτός.

> Υπάρχουν όμως πάρα πολλά καταστήματα από τα οποία μπορείς να αγοράσεις ότι χρειαστείς (αν και είναι κάπως τσουχτερές οι τιμές τους)

Για το ηλεκτρονικό μέρος έχω μια ιδέα πως μπορεί να γίνει και που πουλάνε τα εξαρτήματα. Η δυσκολία για μένα είναι:

- η επιβράδυνση της κίνησης/αύξηση της δύναμης,
- οι κινούμενοι σύνδεσμοι
- το πλαίσιο στήριξης.

Εσύ πως θα τα σχεδίαζες ΟΑΝΝΗSEA;

Και όποιος άλλος έχει καμία ιδέα πως μπορεί να γίνει; Συναργολογούμενα ράφια dexion ήμουν έτοιμος να βάλω. Aλλά μάλλον δεν θα είχαν αρκετή αντοχή για επιφάνεια 2x2 m. Τι καλύτερο υπάρχει;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 05/04/2007 21:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 22:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα κοίταξες το site που σου έδωσα; Αφού θέλεις να φτιάξεις ηλιοστάτη, γιατί δεν κοιτάς παρόμοια σχέδια; Η ιδέα σου έχει υλοποιηθεί πολλάκις.

http://www.redrok.com/main.htm#scicenter

Τα ντέξιον δεν κάνουν γι'αυτή τη δουλειά. Σκέψου ότι η κατασκευή σου θα είναι σαν πανί ιστιοφόρου σε κάθε δυνατό αεράκι. Πάντως αν εξαιρέσεις αυτό που θες να φτιάξεις με τους καθρέπτες, τότε η απλούστερη κατασκευή που έχω δει είναι αυτή:

Δες εδώ για περισσότερα:
http://www.solar-trackers.com/installation.htm

Καλή δύναμη αν το ξεκινήσεις.

Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 05/04/2007 22:29:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 07:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gentleman,
Αμφιβάλω πολύ για αυτό που σου είπανε: ότι έχει σχέση η απόδωση με την θερμοκρασία. Τα φωτόνια είναι αυτά που παράγουν το φως σε μία φωτοβολταϊκή και όχι η θερμοκρασία τους. Μπορώ να παράγω φως ακόμα και εάν η θερμοκρασία του στοιχείου είναι στου 0C.

Όσο για την σχεδίαση:
Εάν έχω καταλάβει καλά το πλαίσιο τωμ καθρεπτών θα είναι σταθερό.
Για να αντέξει σε ανέμους 9 μποφόρ θα πρέπει να έχει ένα πολύ γερό πλαίσιο που θα πρέπει να υπολογιστεί σύμφωνα με τον άνεμο και το μέγεθος της κατασκευής. Εγώ για χρησιμοποιούσα κοιλοδοκό κομμένο και κολλημένο ακτινοτά - το μέγεθος και το πάχος αυτού όμως δεν μπορώ να το ξέρω χωρίς υπολογισμούς.
Μίλησες για γρύλους - ονομάζονται ατέρμωνοι κοχλίες.
Μία σχεδίαση που επέλεγα θα ήταν να έχω τον ένα άξονα ξεχωριστό από τον άλλο. Περιστροφή στο επίπεδο ΧΥ και ταυτόχρονη στήριξη του σε μία κολώνα με ρουλέμαν και ανεξάρτητη κίνηση κατά τον άξονα ΥΖ.
Εάν έχεις autocad μπορώ να σου στείλω κάποια σχέδια από τμήματα υπαρχόντων μηχανημάτων για να πάρεις μία ιδέα.

Επίσης δες εδώ:
http://peswiki.com/index.php/Directory:Solar
Μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 00:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκτινόμε, την βρήκα και με καθρέπτες την κατασκευή που λες:

Λένε ότι αντέχει 12 μποφώρ, κι έχουν και μια φωτογραφία σε τούνελ ανέμου. Παραδόξως δηλαδή η κατασκευή εμφανίζεται ως πολύ ανθεκτική. Αλλά πουθενά δεν λέει πως γυρίζει ο άξονας, δηλαδή τι μηχανολογικά υπάρχουν μέσα και επιβραδύνετα/ενδυναμώνεται η κίνηση.

Ίσως 4 ή 6 μικροί ηλιοστάτες είναι καλύτεροι από έναν μεγάλο, γιατί τότε τα υλικά μπορούν να είναι λιγότερο ανθεκτικά. Άραγε συμφέρει να κινούνται και οι 4 ηλιοστάτες από ένα μοτέρ, με αλυσίδες;

> Αμφιβάλω πολύ για αυτό που σου είπανε: ότι έχει σχέση η απόδωση με την θερμοκρασία

Μη το αμφιβάλλεις, από φυλλάδια με τεχνικές προδιαγραφές τα διαβάζανε. Επίσης δεν είπαμε ότι παράγουν ρεύμα λόγω θέρμανσης, αλλά ότι παράγουν λιγότερο ρεύμα σε υψηλή θερμοκρασία γι αυτό και δεν πρέπει να ζεσταίνονται. Αλλά το θέμα είναι, πως περιστρέφουμε τα πάνελς, εδώ είναι το ζουμί. Δεν κατάλαβα τι προτείνεις. Ρίξε τι έχεις στο autocad, κατέβασα τον viewer της autodesk, ρίχτα εδώ ή όπου αλλού θέλεις:

http://www.megauploads.gr/

Και που 'σαι. Επειδή θα προτιμούσα να μη μπλέξω με ηλεκτροκολλήσεις και τροχούς, στα οποία είμαι άσχετος και είναι επικίνδυνα, γίνεται να κάνω τρύπες στις κοιλοδοκούς και απλά να περάσω βίδες και παξιμάδια;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 07:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με φλάτζες και με βίδες. μειώνεις την αντοχή της κατασκευής αλλά γίνεται.
Θα σου τα στείλω στο εμαιλ που έχεις δώσει στο εσοτέρικα από τρίτη όμως.

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη στην κατασκευή.
Πάντως κρατάω τις επιφυλάξεις μου για το θέμα της θερμοκρασίας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2007, 18:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με έβαλες σε σκέψεις για το θέμα της θερμοκρασίας και το ψάχνω.
Βλέπεις είχα να ασχοληθώ με φωτοβολταϊακά από την σχολή.
Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.
Το ζήτημα είναι η αύξηση της ακτινοβολίας και όχι η θερμοκρασία.

Για κοίτα και λίγο αυτό το λίνκ
http://www.elvityl.gr/active.aspx?mode=el%7B11c86f91-7eea-4d43-9f32-7f4ab64655a7%7DViewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 00:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπε "power temperature coefficient":

http://www.solarhome.org/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=1568


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 09:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Limits
Operating temperature: -40 to +85 C
Maximum system voltage: 600VDC

Temperature and Coefficients
Nominal Operation Cell Temperature (NOCT): 48 C +- 2 C
Current temperature coefficient %/K: 0.06 +- 0.01
Voltage temperature coefficient mV/K: -(155 +- 10)
Power temperature coefficient %/K: -(0.5 +- 0.05)

Gentleman,
Tι παραπάνω γράφω;
Στο μηχάνημα πέφτει η απόδωση του όταν η θερμοκρασία υπερβή τους 85C και κάποια στιγμή θα καούν τα στοιχεία. Μην ξεχνάμε ότι τα στοιχεία του εμπορίου αποτελούνται από πυρίτιο.
Τέλος πάντων. εγώ θεωρώ γελοία τα φωτοβολταϊκα στοιχεία όπως είναι τώρα. Ιδιαίτερα δε αυτό που γράφει παρακάτω:

Warranties
2 year product warranty
12 year warranty on 90% of the minimum output
25 year warranty on 80% of the minimum output

Τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής;
Τι σημαίνει εγγύηση 2 ετών σε ένα τόσο απλό σύστημα και πως ξέρει την πτώση της απόδοσης του συστήματος του στην πάροδο του χρόνου; Από την θεωρητική και μαθηματική άποψη μόνο και όχι από την χρήση του πελάτη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 12:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Τι σημαίνει εγγύηση 2 ετών σε ένα τόσο απλό σύστημα και πως ξέρει την πτώση της απόδοσης του συστήματος του στην πάροδο του χρόνου;

Ρε συ δεν είναι τίποτα καινούριο τα φωτοβολταϊκά. Πάνε 30 χρόνια πίσω, τουλάχιστον. Απλά τώρα έχει αυξηθεί πολύ η παραγωγή γιατί κάποιες κυβερνήσεις πάνε να το παίξουνε περιβαντολογικά συνειδητοποιημένες. Kαι καλά ότι αντιμετωπίζουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Και δίνουν 45 λεπτά του ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Ενώ θα μπορούσε να παραχθεί ενέργεια με άλλους ανανεώσιμους τρόπους, μόνο σε μεγάλα εργοστάσια παραγωγής, με 5 λεπτά την κιλοβατώρα ή λιγότερο. Πχ με συγκεντρωτήρες φωτός που ζεσταίνουν αλάτι μέχρι τήξεως και μια μηχανή stirling που χρησιμοποιεί τη διαφορά θερμοκρασίας για να κινήσει ηλεκτρογεννήτρια. Το λειωμένο αλάτι χρησιμεύει σαν buffer ώστε να παράγεται ρεύμα και τη νύχτα.

> Στο μηχάνημα πέφτει η απόδωση του όταν η θερμοκρασία υπερβή τους 85C

Εννοείται πως υπάρχει κάποιο όριο, από την αρχή του topic λέω και ξαναλέω ότι βασικό χαρακτηριστικό σε οποιοδήποτε τέτοιο εγχείρημα είναι η καλή θερμο-απαγωγή, δηλαδή πως να διατηρηθεί χαμηλή η θερμοκρασία με κατάλληλες ψύκτρες και ενδεχομένως ανεμιστηράκια. Αλλιώς δεν παράγεται ρεύμα.

Άσχετο: (μόνο αν ξέρεις πες μου) τι χρειάζεται για να μετατραπεί ένα ψυγείο από αντλία θερμότητας (κύκλος stirling) σε κινητήρα τροφοδοτούμενο από διαφορά θερμοκρασίας (μηχανή stirling).


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 20:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γίνεται αυτό.
Χρειάζεται καινούριος κινητήρας και καινούριο σύστημα σωληνώσεων.
Ακόμα και εάν αλλάξεις τον τριχοειδή σωλήνα με μία βαλβίδα - αντίθετης φοράς εννοείται - δεν θα καταφέρεις τίποτα ούτε καν σε θεωριτικό επίπεδο.
(Πτυχίο ψυκτικού 1990)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 17:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gentleman,
Στο mail που έχεις στο εσωτερικα που κάνει μπαν τα μηνύματα μέσω του Yahoo εδώ και τρεις ημέρες.
Έχεις κάποιο άλλο mail ή...

Y.Γ.
Δεν πιστεύω στα φωτοβολταικά.
Προτιμώ τις ανεμογεννήτριες, τους μαγνητικούς κινητήρες ή άλλα εξωτικά θέματα... Ακόμα και εάν φτάσουν στο 100% τα φωτοβολταικά δεν είναι καθόλου αποδοτικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 19:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ μεγάλο; Στείλτο εδώ: pargadreamer@30gigs.com

Στείλε και το μήνυμα απόρριψης, μήπως καταλάβω τι φταίει.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 09:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να το στείλω με τίποτα το ρημάδι.
Πάντα μου βγάζει σφάλμα και στα δύο email/
Θα προσπαθήσω από την οικία μου, απόψε ή αύριο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 23:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστεύω στα φωτοβολταικά.
Προτιμώ τις ανεμογεννήτριες, τους μαγνητικούς κινητήρες ή άλλα εξωτικά θέματα... Ακόμα και εάν φτάσουν στο 100% τα φωτοβολταικά δεν είναι καθόλου αποδοτικά...

OANNHSEA έχεις ασχοληθεί σε πρακτική βάση με κάποιο project από τα παραπάνω; Σίγουρα έχεις τις θεωρητικές βάσεις & γνώσεις, απλά ρωτάω αν προχώρησες ποτέ κάποιο σχέδιο ή το έχεις κατά νου για το μέλλον. Μιλάω δηλαδή για σχέδια στο πλαίσιο free energy.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 07:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν προλαβαίνω να συγκεντρωθώ μόνο σε ένα και έτσι τα έχω πιάσει όλα από λίγο.
Δεν πιστεύω στα φωτοβολταϊκά - αν και διάβασα την προηγούμενη εβδομάδα για ένα νέο τριδιάστατο τσιπ. Ίσως αυτό πραγματικά να δώσει το κάτι άλλο στα φωτοβολταϊκά.
Οι γνώσεις και η μικρή έρευνα που έκανα, μου λένε ότι ο κινητήρας SEG και οι μαγνητικοί μπορεί να λειτουργήσουν - όπως και η αντίστοιχη γεννήτρια τέσλα.
Όμως τα πιο χειροπιαστά (η καλύτερα αυτά που αφήνουν να λειτουργούν) είναι οι ανεμογενήτριες, των οποίων είμαι οπαδός μεχρι να βγει κάτι άλλο γιατί δυστηχώς δεν είναι και πολύ ωραίο οπτικά. Επίσης και οι γεννήτριες που ακολουθούν τον κύκλο του Στέρλινγκ είναι χειροπιαστές
Όσο για τις άλλες εναλάκτικές λύσεις θέλουν πολύ συζήτηση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy