ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Λέξεις - κλειδιά του Χριστιανισμού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 17:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΗΝ : AMMΩΝ ΖΕΥΣ
ΜΑΜΜΩΝΑΣ : ΜΗ ΑΜΜΩΝ ΖΕΥΣ
ΔΙΑ - ΒΟΛΟΣ : Ο ΒΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΟΣ

Παρατηρώντας την ομοιότητα μπορούμε να συμπεράνουμε οτι ο Ιησούς όχι μονάχα είχε Ελληνική παιδεία, αλλά ούτε κάν ήταν αντιπαρατιθέμενος στην Ελληνική θρησκεία, όπως νομίζουν φανατικά οι περισσότεροι.
ΣΥΜΠΤΩΣΗ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ?

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βλέπω να έχει μεγαλύτερη ομοιότητα το Αμήν με την αμμωνία παρά με τον Αμμωνα.
Και το Διά -βολος όχι με όσους ρίχνουν βόλια κατά του διός αλλά με όσους ταξιδεύουν μέσω του Βόλου. Δια- βόλου παρεκλίνοντες είναι οι αγαθοί ταξιδευτές. Οσοι κόβουν από Λαμία - καρδίτσα - τρίκαλα δηλαδή. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 06:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΔΙΑ - ΒΟΛΟΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑ - ΒΟΛΗ.
Τί είναι πιθανότερο να ισχύει?
ΒΟΛΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΔΙΑ ή ΒΟΛΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 10:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα snoopy.


quote:
snoopy: ΑΜΗΝ : AMMΩΝ ΖΕΥΣ
ΜΑΜΜΩΝΑΣ : ΜΗ ΑΜΜΩΝ ΖΕΥΣ
ΔΙΑ - ΒΟΛΟΣ : Ο ΒΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΟΣ
Παρατηρώντας την ομοιότητα μπορούμε να συμπεράνουμε οτι ο Ιησούς όχι μονάχα είχε Ελληνική παιδεία, αλλά ούτε κάν ήταν αντιπαρατιθέμενος στην Ελληνική θρησκεία, όπως νομίζουν φανατικά οι περισσότεροι.
ΣΥΜΠΤΩΣΗ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ?

Δεν μου λες ο Ιησούς Χριστός είπε, πίσω μου σ’ έχω διάβολε ή σατανά?

Για το αλληλούια δεν έχεις να πεις τίποτα?


Για δες τι λέει η καινή διαθήκη για τα δαιμόνια. Μπορείς να μου πεις σε ποια δαιμόνια αναφέρεται? Μήπως και ο Δίας – Ζευς είναι μέσα στα δαιμόνια?

Προς Κορινθίους Α κεφ.10
14 Γι’ αυτό ακριβώς, αγαπητοί μου, αποφεύγετε την ειδωλολατρία. 15 Σε φρόνιμους το λέω. κρίνετε εσείς αυτό που λέω: 16 το ποτήρι της ευλογίας που ευλογούμε δεν είναι κοινωνία του αίματος του Χριστού; Τον άρτο που κόβουμε με τα χέρια δεν είναι κοινωνία του σώματος του Χριστού; 17 Επειδή ένας είναι ο άρτος, ένα σώμα είμαστε οι πολλοί, γιατί όλοι από τον έναν άρτο μετέχουμε. 18 Προσέχετε τον Ισραήλ κατά σάρκα: όσοι τρώνε τις θυσίες δεν είναι συμμέτοχοι του θυσιαστηρίου; 19 Τι λοιπόν λέω; Ότι το ειδωλόθυτο είναι κάτι ή ότι το είδωλο είναι κάτι; 20 Όχι, αλλά ότι όσα θυσιάζουν, στα δαιμόνια και όχι στο Θεό τα θυσιάζουν. Δε θέλω λοιπόν εσείς να γίνεστε συμμέτοχοι των δαιμονίων. 21 Δε δύναστε να πίνετε το ποτήρι του Κυρίου και το ποτήρι των δαιμονίων, δε δύναστε να μετέχετε στο τραπέζι του Κυρίου και στο τραπέζι των δαιμονίων.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 11:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για δες τι λέει η καινή διαθήκη για τα δαιμόνια. Μπορείς να μου πεις σε ποια δαιμόνια αναφέρεται? Μήπως και ο Δίας – Ζευς είναι μέσα στα δαιμόνια?

el.elyon καλημέρα .

Φίλε μου όπως και να το κάνουμε ,μόνο τα ονόματα αλλάζουνε !!!
Για τους εβραίους ήτανε ο Γιαχβέ.
Για τους Έλληνες ήτανε ο Δίας .
Και πάει λέγοντας ……
Γιαχβέ ,ανθρωπόμορφος θεός με πάθη και αδυναμίες ,Δίας επίσης το ίδιο .
Βέβαια εννοείται ότι παραλείπεις το κομμάτι ,πως όλοι οι θεοί πλάστηκαν από τις ανθρώπινες περιορισμένες αντιλήψεις ,όπως και τον βαθύτερο συμβολισμό που υπάρχει πίσω από αυτούς .
Αν και εδώ πρέπει να τονίσω ότι στον θεό των εβραίων ποτέ δεν έχω δει να υπάρχει κάποιος βαθύτερος συμβολισμός !!!!

Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι εσύ μιλάς για τον Ιησού ,όπως και να το κάνουμε όμως ο Ιησούς ήταν Υιός Θεού ( Γιαχβέ ) .
Και ότι ο Χριστός καταδικάζει την ειδωλολατρία , αναφέρεται αποκλειστικά όπως πάντα στον εκλεκτό λαό του ,γιατί βλέπεις είναι διαφορετικά το να πιστεύεις σε ανούσια είδωλα ,και διαφορετικά το να πιστεύεις σε συμβολικές οντότητες που είχανε βαθύτερο νόημα .

Άλλο είδωλο και άλλο συμβολισμός ( ουσία ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 13:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo καλημέρα σου.


quote:
elo: Για τους εβραίους ήτανε ο Γιαχβέ.
Για τους Έλληνες ήτανε ο Δίας .

Ο Γιαχβε ήταν είναι και θα είναι ο Αληθινός Θεός για τους Εβραίους ενώ ο Δίας – Ζευς ήταν για τους Έλληνες , τώρα δεν είναι!


quote:
elo: Γιαχβέ ,ανθρωπόμορφος θεός με πάθη και αδυναμίες

Δείξε μου τα πάθη και τις αδυναμίες Του!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 18:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon: Για δες τι λέει η καινή διαθήκη για τα δαιμόνια. Μπορείς να μου πεις σε ποια δαιμόνια αναφέρεται? Μήπως και ο Δίας – Ζευς είναι μέσα στα δαιμόνια?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΑΛΘΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΔΙΑ ή ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.
ΒΑΛΘΗΚΕ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΚΩΝ ΘΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.
Στην Ελληνική μυθολογία έχουμε την περίπτωση του Προμηθέα που έκλεψε την φωτιά απο τον Δία για να τον χαρίσει στην ανθρωπότητα προκειμένου να βοηθήσει το ανθρώπινο γένος. Προσέξτε ο Δίας στάθηκε αρκετά αυστηρότερος απέναντι στον άνθρωπο σε σχέση με τον θεό της Βίβλου αλυσωδένοντας τον Προμηθέα ... απλά και μόνο γιατί ήθελε να τον βοηθήσει ... για χιλιετίες ολόκληρες στον Καύκασο έως την λύτρωση του απο τον ημίθεο Ηρακλή.
ΕΤΣΙ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ - ΔΙΑΒΟΛΟΥ : ΒΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΟΣ.
Ο ΤΙΤΛΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΤΟΦΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ΕΚΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΔΡΟΜΟ, ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Η ΒΙΒΛΟΣ Η ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΓΡΑΦΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 20:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείξε μου τα πάθη και τις αδυναμίες Του!

Φυσικά αυτά είναι ένα μόνο μικρό κομμάτι από την αγαθότητα του Γιαχβέ και αυτή που λαμβάνανε οι εκλεκτοί του .
Αλλά φίλε μου δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε ολόκληρη την παλαιά διαθήκη δεν έχεις βρει κάτι που δεν σε έχει κάνει να απορήσεις .

ΓΕΝΕΣΙΣ ΚΕΦ ΛΗ΄ εγένετο δε Ήρ πρωτότοκος Ιούδα πονηρός έναντι Κυρίου, και απέκτεινεν αυτόν ο Θεός. Είπε δε Ιούδας τώ Αυνάν. Είσελθε προς την γυναίκα του αδελφού σου και επιγάμβρευσαι αυτήν και ανάστησον σπέρμα τώ αδελφώ σου. Γνούς δε Αυνάν ότι ούκ αυτώ το σπέρμα, εγίνετο όταν εισήρχετο προς την γυναίκα του αδελφού αυτού, εξέχεεν επί την γήν του μη δούναι σπέρμα τώ αδελφώ αυτού. Πονηρόν δε εφάνη εναντίον του Θεού, ότι εποίησεν τούτο, και εθανάτωσε και τούτον.

Έξοδος ΙΒ’: «Kαι διελεύσομαι εν γη Αιγύπτω εν τη νυκτί ταύτη και πατάξω παν πρωτότοκον εν γη Αιγύπτω από ανθρώπου έως κτήνους και εν πάσι τοις θεοίς των Αιγυπτίων ποιήσω την εκδίκησιν• εγώ Κύριος». 29-36: «Εγενήθη δε μεσούσης της νυκτός και Κύριος επάταξε παν πρωτότοκον εν γη Αιγύπτω, από πρωτοτόκου Φαραώ του καθημένου επί του θρόνου έως πρωτοτόκου της αιχμαλωτίδος της εν τω λάκκω και έως πρωτοτόκου παντός κτήνους…….Kαι έσται η ημέρα υμίν αύτη μνημόσυνον• και εορτάσετε αυτήν εορτήν Κυρίω εις πάσας τας γενεάς υμών• νόμιμον αιώνιον εορτάσετε αυτήν»

Iώβ Β’ «Kαι ιδού ήλθον οι άγγελοι του θεού παραστήναι ενώπιον του Kυρίου, και ο διάβολος ήλθε μετ' αυτών. και είπεν ο Kύριος τω διαβόλω• πόθεν παραγέγονας; και αποκριθείς ο διάβολος τω Kυρίω είπε• περιελθών την γην και εμπεριπατήσας την υπ' ουρανόν πάρειμι. και είπεν αυτώ ο Kύριος• προσέσχες τη διανοία σου κατά του παιδός μου Iώβ, ότι ουκ έστι κατ' αυτόν επί της γης, άνθρωπος άμεμπτος, αληθινός, θεοσεβής, απεχόμενος από παντός πονηρού πράγματος; απεκρίθη δε ο διάβολος και είπεν εναντίον του Kυρίου• μη δωρεάν Iώβ σέβεται τον Kύριον;……… …Kαι του λέει ο θεός: πού γύρναγες; απαντάει αυτός: στη γη τριγύρναγα. Θεός: πήρες χαμπάρι τον Iώβ, που είναι άμεμπτος και θεοσεβής; Διάβολος: σάμπως άδικα είναι με τόσα καλά που τού'χεις κάνει; πείραξέ του τα υπάρχοντα και τότε να δούμε τι θα σου σούρει. Θεός: ορίστε, πάρε ότι έχει και δεν έχει και κάνε παιχνίδι, μόνο τον ίδιον μην πειράξεις. (2:6) ο θεός χειροτερεύει το στοίχημα: «Iδού παραδίδωμί σοι αυτόν, μόνον την ψυχήν αυτού διαφύλαξον».

Αριθμοί» ΛΑ 7 «7 Και επολέμησαν εναντίον του Μαδιάμ, καθώς προσέταξε ο Κύριος εις τον Μωϋσήν, και εθανάτωσαν παν αρσενικόν. 8 Και εκτός των θανατωθέντων, και τους βασιλείς του Μαδιάμ εθανάτωσαν, τον Ευί, και τον Ρεκέμ, και τον Σουρ, και τον Ουρ, και τον Ρεβά, πέντε βασιλείς του Μαδιάμ και τον Βαλαάμ υιόν του Βεώρ εθανάτωσαν εν μαχαίρα. 9 Και ηχμαλώτευσαν οι υιοί Ισραήλ τας γυναίκας του Μαδιάμ, και τα παιδία αυτών, και πάντα τα κτήνη αυτών, και πάντα τα ποίμνια αυτών, και πάντα τα υπάρχοντα αυτών, ελεηλάτησαν. 10 Και πάσας τας πόλεις αυτών κατά τας κατοικίας αυτών, κατέκαυσαν εν πυρί. 11 Και έλαβον πάντα τα λάφυρα, και πάσαν την λεηλασίαν από ανθρώπου έως κτήνους...».

quote:
Γιαχβε ήταν είναι και θα είναι ο Αληθινός Θεός για τους Εβραίους ενώ ο Δίας – Ζευς ήταν για τους Έλληνες , τώρα δεν είναι .

Ακριβώς όπως το είπες el.elyon .
Ο Γιαχβέ είναι ο αληθινός θεός για τους εβραίους και ο Δίας η ανώτερη κεφαλή του δωδεκαθέου και όλου το πάνθεων θεών και ημιθέων ,όχι ο ένας θεός όπως τον αναλύουν οι γνωστοί μας αρχαίοι φιλόσοφοι .
Ψάξε το καλύτερα για να δεις .

Εσύ όμως δεν μου είπες σε ποιον θεό πιστεύεις ,στον Γιαχβε των εβραίων ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 14:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy: ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΑΛΘΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΔΙΑ ή ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

Αφού θεωρείς ότι η καινή διαθήκη δεν είναι εναντια στον Δια –Ζευς τι εννοεί ο απόστολος Παύλος με το αποφεύγετε την ειδωλολατρία?
Τα δαιμόνια είναι οι Θεοί στους οποίους θυσίαζαν. Δαιμόνια, δαίμον είναι ελληνική λέξη.

Προς Κορινθίους Α κεφ.10
14 Γι’ αυτό ακριβώς, αγαπητοί μου, αποφεύγετε την ειδωλολατρία. 15 Σε φρόνιμους το λέω. κρίνετε εσείς αυτό που λέω: 16 το ποτήρι της ευλογίας που ευλογούμε δεν είναι κοινωνία του αίματος του Χριστού; Τον άρτο που κόβουμε με τα χέρια δεν είναι κοινωνία του σώματος του Χριστού; 17 Επειδή ένας είναι ο άρτος, ένα σώμα είμαστε οι πολλοί, γιατί όλοι από τον έναν άρτο μετέχουμε. 18 Προσέχετε τον Ισραήλ κατά σάρκα: όσοι τρώνε τις θυσίες δεν είναι συμμέτοχοι του θυσιαστηρίου; 19 Τι λοιπόν λέω; Ότι το ειδωλόθυτο είναι κάτι ή ότι το είδωλο είναι κάτι; 20 Όχι, αλλά ότι όσα θυσιάζουν, στα δαιμόνια και όχι στο Θεό τα θυσιάζουν. Δε θέλω λοιπόν εσείς να γίνεστε συμμέτοχοι των δαιμονίων. 21 Δε δύναστε να πίνετε το ποτήρι του Κυρίου και το ποτήρι των δαιμονίων, δε δύναστε να μετέχετε στο τραπέζι του Κυρίου και στο τραπέζι των δαιμονίων.

quote:
snoopy: Η ΒΙΒΛΟΣ Η ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΓΡΑΦΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.

Τώρα τι να σου πω, αφού παντού και σε όλα βλέπεις την ελληνική γλωσσα λογικό είναι να πεις ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφθηκε στα ελληνικά και λογικό είναι να πεις ότι ο Δίας –Ζευς είναι παντού και ότι ο Ιησούς Χριστός είναι απεσταλμένος του Δια – Ζευς!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 14:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Φυσικά αυτά είναι ένα μόνο μικρό κομμάτι από την αγαθότητα του Γιαχβέ και αυτή που λαμβάνανε οι εκλεκτοί του .

Φίλε elo στο μικρό κομμάτι δεν είδα καμια μα καμια αδυναμία και κανένα πάθος του Γιαχβε. Αν δεν έχεις καμια αδυναμία και κανένα πάθος να δείξεις καλό είναι να προσεχείς τα λόγια σου!

quote:
elo: Ο Γιαχβέ είναι ο αληθινός θεός για τους εβραίους και ο Δίας η ανώτερη κεφαλή του δωδεκαθέου και όλου το πάνθεων θεών και ημιθέων ,όχι ο ένας θεός όπως τον αναλύουν οι γνωστοί μας αρχαίοι φιλόσοφοι .
Ψάξε το καλύτερα για να δεις .

Λοιπόν φίλε elo όταν βρεις κάποια αλήθεια θα μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε έως τότε ψάξε να τη βρεις!

quote:
elo: Εσύ όμως δεν μου είπες σε ποιον θεό πιστεύεις ,στον Γιαχβε των εβραίων ;

Στον τριαδικό Θεό, στον Ιησού Χριστό!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 18:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon:
Τώρα τι να σου πω, αφού παντού και σε όλα βλέπεις την ελληνική γλωσσα λογικό είναι να πεις ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφθηκε στα ελληνικά και λογικό είναι να πεις ότι ο Δίας –Ζευς είναι παντού και ότι ο Ιησούς Χριστός είναι απεσταλμένος του Δια – Ζευς!

Πιστεύω οτι σου έδωσα κάποιο νόημα στην έννοια της λέξης ΔΙΑΒΟΛΟΣ βάση της Ελληνικής γλώσσας και την σύνδεση της με τον Δία μέσω του Προμηθέα.
Πέρα απο αυτό δέν έχει νόημα μιά παραπέρα ανούσια συζήτηση με βάση την λογική σου.
Άν μπορούσε να μας εξηγήσεις και εσύ γιατί όχι μόνο τα Ευαγγέλια ... αλλά και η Παλιά Διαθήκη ακόμα ... γράφτηκαν στα Ελληνικά και όχι τα Εβραικά καλό θα ήταν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 01:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε elo στο μικρό κομμάτι δεν είδα καμια μα καμια αδυναμία και κανένα πάθος του Γιαχβε. Αν δεν έχεις καμια αδυναμία και κανένα πάθος να δείξεις καλό είναι να προσεχείς τα λόγια σου!

el.elyon επειδή είδα ότι κάπου πειράχτηκες ,απλά θα σου ξεκαθαρίσω ότι δεν ήθελα με τίποτα να σου προσβάλω αυτά που πιστεύεις .
Απλά σε κάθε διάλογο πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε και τον αντίλογο και να προσπαθούμε ,αν μπορούμε να δείξουμε και στον άλλον το λάθος του ή ακόμα και να μάθουμε να δεχόμαστε και το δικό μας λάθος .

Το δικό μου λάθος βέβαια είναι ότι δεν ανάλυσα αυτά που έγραψα ,ώστε να καταλάβεις ποια είναι αυτά που λαμβάνω εγώ σαν αδυναμίες ;
Αν βέβαια έχω κάνει κάπου λάθος στο σκεπτικό μου ,πολύ ευχαρίστως να δεχτώ αυτά που θα μου πεις ,αρκεί να μπορείς να μου απόδειξης ότι πουθενά δεν υπάρχουν αυτές οι αντιφάσεις .

Λοιπόν .

Στο πρώτο απόσπασμα ΓΕΝΕΣΙΣ ΚΕΦ ΛΗ΄ διαβάζουμε την πρωτοπεί του Ιούδα προς τον Αυνάν ώστε να κάνει έρωτα με την γυναίκα του αδερφού του , ώστε να αφήσει απογόνους για τον αδελφό του .
Όμως ο Αυνάν σκέφτηκε πως δεν θα ήταν δικοί του οι απόγονοι και όταν έκανε έρωτα με την γυναίκα του αδελφού του, εκσπερμάτωσε στην γη για να μην δώσει απογόνους στον αδελφό του. Και αυτό φάνηκε πονηρό στο Θεό ( δηλαδή ότι εκσπερμάτωσε στο έδαφος ) που έκανε και τον σκότωσε .
Ο Γιαχβέ ο Θεός της αγάπης σκοτώνει τον Αυνάν ,γιατί ;

Γιατί δεν εκσπερμάτωσε ,ώστε να αφήσει έγκυο την γυναίκα του αδερφού του ;

Γιατί ο Αυνάν σκέφτηκε πως οι απόγονοι δεν θα είναι δικοί του , και η πατρική περιουσία θα πήγαινε στους απογόνους του Ηρ και όχι στους δικούς του;

Η γιατί δεν ακολούθησε την θεϊκή διαταγή αυξάνεστε και πληθύνεστε;
Όπως και να έχει σκοτώνει !!!!!

Στο δεύτερο απόσπασμα ,ΈΞΟΔΟΣ ΙΒ’ διαβάζουμε την γνωστή μας ιστορία με τον Φαραώ και τον Μωυσή.
Και φυσικά τον θάνατο των πρωτότοκον παιδιών ,και βέβαια η εκδίκηση του Γιαχβε φτάνει και σε βαθμό να σκοτώσει και όλα τα ζώα «εν γη Αιγύπτω από ανθρώπου έως κτήνους και εν πάσι τοις θεοίς των Αιγυπτίων ποιήσω την εκδίκησιν εγώ Κύριος»
Η αγάπη σε όλο το ΜΕΓΑΛΕΙΟ της .

Στο τρίτο απόσπασμα IΩΒ Β’ . Ο διάβολος κλείνει συμφωνία με τον θεό ,ώστε να δοκιμάσει την πίστη του Ιώβ .
Αλλά βέβαια θα μου πείτε ότι αυτός που αγαπάει παιδεύει . ΧΑ ΧΑ .

Πάμε και στο τέταρτο απόσπασμα ΑΡΙΘΜΟΙ» ΛΑ 7 .
«Και επολέμησαν εναντίον του Μαδιάμ, καθώς προσέταξε ο Κύριος εις τον Μωϋσήν, και εθανάτωσαν παν αρσενικόν»
Τώρα ποιος Κύριος μιλάει στον Μωυσή ,πιστεύω όλοι γνωρίζουμε .

quote:
Λοιπόν φίλε elo όταν βρεις κάποια αλήθεια θα μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε έως τότε ψάξε να τη βρεις!

Όπως καταλαβαίνεις el.elyon αυτές είναι η λίγες αντιθέσεις που εννοώ.
Ο θεός της Αγάπης !!!!
Γι αυτό όταν καταφέρω και βρω την αλήθεια για τον Θεό της αγάπης και όχι τον θεό της πλάνης , να είσαι σίγουρος πως δεν θα λέγεται Γιαχβέ .
Εκτός και αν έχεις διαφορετική εξήγηση για αυτά τα λίγα ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 12:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα snoopy.


quote:
snoopy: Πιστεύω οτι σου έδωσα κάποιο νόημα στην έννοια της λέξης ΔΙΑΒΟΛΟΣ βάση της Ελληνικής γλώσσας και την σύνδεση της με τον Δία μέσω του Προμηθέα.

Ναι σωστά και εγώ σου έδωσα να καταλάβεις ότι ο Δίας με τη παρέα του είναι τα δαιμόνια που αναφέρει ο απόστολος Παύλος! Και τα δαιμόνια ελληνική λέξη είναι! Για το σατανάς δεν είπες τίποτα!


quote:
snoopy: Πέρα απο αυτό δέν έχει νόημα μιά παραπέρα ανούσια συζήτηση με βάση την λογική σου.

Ανούσιο μπορεί να είναι η λογική μου για σένα το ίδιο ωμός ανούσιο είναι και η λογική σου για μένα! Εσύ λάτρευε τον Δια και την Ελληνική γλώσσα με την λογική σου και εγώ με την λογική μου θα συνεχίζω να λατρεύω τον Αληθινό Θεό τον Ιησού Χριστό, τον Κύριο των Κυριων και Βασιλιά των Βασιλιάδων!

quote:
snoopy: Άν μπορούσε να μας εξηγήσεις και εσύ γιατί όχι μόνο τα Ευαγγέλια ... αλλά και η Παλιά Διαθήκη ακόμα ... γράφτηκαν στα Ελληνικά και όχι τα Εβραικά καλό θα ήταν.

Αφού με την λογική σου επιμένεις ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφτηκε στα ελληνικά και όχι στα εβραϊκά τι να σου πω, δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί η λογική σου επιμένει ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφτηκε στα Ελληνικά. Μπορεί η λογική σου να έχει πληροφορία από τον Δια ότι και η Παλαιά Διαθήκη είναι έργο του Όμηρου και του Ησιοδου. Πάντως η λογική μου λέει ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν γράφτηκε στα ελληνικά αλλά μεταφράστηκε στα ελληνικά! Ας ρωτήσουμε και κάποιον τρίτο να μας πει, ρώτα εσύ όποιον θες, εκτος από τον Δια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 13:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε elo.


quote:
elo: Στο πρώτο απόσπασμα ΓΕΝΕΣΙΣ ΚΕΦ ΛΗ΄ διαβάζουμε την πρωτοπεί του Ιούδα προς τον Αυνάν ώστε να κάνει έρωτα με την γυναίκα του αδερφού του , ώστε να αφήσει απογόνους για τον αδελφό του .
Όμως ο Αυνάν σκέφτηκε πως δεν θα ήταν δικοί του οι απόγονοι και όταν έκανε έρωτα με την γυναίκα του αδελφού του, εκσπερμάτωσε στην γη για να μην δώσει απογόνους στον αδελφό του. Και αυτό φάνηκε πονηρό στο Θεό ( δηλαδή ότι εκσπερμάτωσε στο έδαφος ) που έκανε και τον σκότωσε .
Ο Γιαχβέ ο Θεός της αγάπης σκοτώνει τον Αυνάν ,γιατί ;
Γιατί δεν εκσπερμάτωσε ,ώστε να αφήσει έγκυο την γυναίκα του αδερφού του ;
Γιατί ο Αυνάν σκέφτηκε πως οι απόγονοι δεν θα είναι δικοί του , και η πατρική περιουσία θα πήγαινε στους απογόνους του Ηρ και όχι στους δικούς του;
Η γιατί δεν ακολούθησε την θεϊκή διαταγή αυξάνεστε και πληθύνεστε;
Όπως και να έχει σκοτώνει !!!!!

Και αυτό φάνηκε πονηρό στο Θεό! Το να τιμωρείς τον Πονηρό δεν είναι αδυναμία αλλά Παντοδυναμία! Μόνο ο Θεός μπορεί και θα τιμωρήσει τον Πονηρό με την παρέα του!


quote:
elo: Στο δεύτερο απόσπασμα ,ΈΞΟΔΟΣ ΙΒ’ διαβάζουμε την γνωστή μας ιστορία με τον Φαραώ και τον Μωυσή.
Και φυσικά τον θάνατο των πρωτότοκον παιδιών ,και βέβαια η εκδίκηση του Γιαχβε φτάνει και σε βαθμό να σκοτώσει και όλα τα ζώα «εν γη Αιγύπτω από ανθρώπου έως κτήνους και εν πάσι τοις θεοίς των Αιγυπτίων ποιήσω την εκδίκησιν εγώ Κύριος»
Η αγάπη σε όλο το ΜΕΓΑΛΕΙΟ της .

Βλέπω έχεις αδυναμία τον Γιαχβε αλλά όχι τον Φαραώ. Μιλάς για εκδίκηση αλλά δεν λες εκδίκηση από τι, από ποιον? Ξερω η αδυναμία σου είναι μόνο ο Γιαχβε!


quote:
elo: Στο τρίτο απόσπασμα IΩΒ Β’ . Ο διάβολος κλείνει συμφωνία με τον θεό ,ώστε να δοκιμάσει την πίστη του Ιώβ .
Αλλά βέβαια θα μου πείτε ότι αυτός που αγαπάει παιδεύει . ΧΑ ΧΑ .

Εγώ θα σου πω αυτό που είπε και ο Ιώβ στον Θεό: είχα ακούσει για σένα αλλά τώρα το μάτι μου σε βλέπει!!!


quote:
elo: Πάμε και στο τέταρτο απόσπασμα ΑΡΙΘΜΟΙ» ΛΑ 7 .
«Και επολέμησαν εναντίον του Μαδιάμ, καθώς προσέταξε ο Κύριος εις τον Μωϋσήν, και εθανάτωσαν παν αρσενικόν»
Τώρα ποιος Κύριος μιλάει στον Μωυσή ,πιστεύω όλοι γνωρίζουμε .

Μπορεί να γνωρίζεις πολλά αλλά όχι την Αλήθεια!


quote:
elo: Όπως καταλαβαίνεις el.elyon αυτές είναι η λίγες αντιθέσεις που εννοώ.
Ο θεός της Αγάπης !!!!
Γι αυτό όταν καταφέρω και βρω την αλήθεια για τον Θεό της αγάπης και όχι τον θεό της πλάνης , να είσαι σίγουρος πως δεν θα λέγεται Γιαχβέ .
Εκτός και αν έχεις διαφορετική εξήγηση για αυτά τα λίγα ;

Για άλλη μια φορα δεν είδα να παρουσιάζεις καμια μα καμια αδυναμία και κανένα πάθος. Είδα την αδυναμία σου για να καταλάβεις την αγια γραφή και το πάθος σου για τον Γιαχβε! Για ποια πλάνη μιλάς? Και πως μπορείς να μιλάς για πλάνη αφού δεν γνωρίζεις την αλήθεια? Αφού είσαι σίγουρος εγώ τι να σου πω, για άλλη μια φορα θα σου εύχομαι να βρεις την Αλήθεια!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 19:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon Ανούσιο μπορεί να είναι η λογική μου για σένα το ίδιο ωμός ανούσιο είναι και η λογική σου για μένα! Εσύ λάτρευε τον Δια και την Ελληνική γλώσσα με την λογική σου και εγώ με την λογική μου θα συνεχίζω να λατρεύω τον Αληθινό Θεό τον Ιησού Χριστό, τον Κύριο των Κυριων και Βασιλιά των Βασιλιάδων!

Πιστεύω οτι δέν καταλαβαίνεις τί λέω ή δέν καταλαβαίνεις τί σου γίνεται.
ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΔΙΑ???

quote:
el.elyon Αφού με την λογική σου επιμένεις ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφτηκε στα ελληνικά και όχι στα εβραϊκά τι να σου πω, δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί η λογική σου επιμένει ότι η Παλαιά Διαθήκη γράφτηκε στα Ελληνικά. Μπορεί η λογική σου να έχει πληροφορία από τον Δια ότι και η Παλαιά Διαθήκη είναι έργο του Όμηρου και του Ησιοδου. Πάντως η λογική μου λέει ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν γράφτηκε στα ελληνικά αλλά μεταφράστηκε στα ελληνικά! Ας ρωτήσουμε και κάποιον τρίτο να μας πει, ρώτα εσύ όποιον θες, εκτος από τον Δια!

Πρωτογράφηκε στα Εβραικά ... αλλά μεταφράστηκε και έγινε γνωστή σε ολόκληρο τον κόσμο στα Ελληνικά. Τα δέ Ευαγγέλια γράφθηκαν απο την αρχή τους στα Ελληνικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 00:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για άλλη μια φορα δεν είδα να παρουσιάζεις καμια μα καμια αδυναμία και κανένα πάθος. Είδα την αδυναμία σου για να καταλάβεις την αγια γραφή και το πάθος σου για τον Γιαχβε! Για ποια πλάνη μιλάς? Και πως μπορείς να μιλάς για πλάνη αφού δεν γνωρίζεις την αλήθεια? Αφού είσαι σίγουρος εγώ τι να σου πω, για άλλη μια φορα θα σου εύχομαι να βρεις την Αλήθεια!!!

el.elyon για άλλη μια φορά προσπερνάς τα ουσιώδης και κοιτάς μόνο την επιφάνεια .

Μου λες ότι μόνο ο θεός έχει την παντοδυναμία να τιμωρεί τον πονηρό .
Χωρίς βέβαια να κοιτάς την λέξη ΣΚΟΤΩΝΕΙ .
Ο Θεός της ΑΓΑΠΗΣ σκοτώνει .
Δεν μας φτάνει ο φόβος της κολάσεως ,αλλά έχουμε και την τιμωρία στη τώρα ζωή .
Βέβαια ο πονηρός τιμωρήθηκε από τον Γιαχβε γιατί δεν άφησε έγκυο την γυναίκα του ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ .
Του αδερφού του φίλε μου ,το κατάλαβες .

Μου λες «Βλέπω έχεις αδυναμία τον Γιαχβε αλλά όχι τον Φαραώ.»
Ο Φαραώ είναι άνθρωπος ,όχι Θεός (Γιαχβε).
Παρόλα αυτά ο Γιαχβε ΣΚΟΤΩΝΕΙ ανθρώπους και παιδία φίλε μου , ΠΑΙΔΙΑ .
Και για ποιο λόγο ,για να απόδειξη την παντοδυναμία του στον άθεο Φαραώ .

Βέβαια το ίδιο ισχύει και για όλα τα άλλα ,οπότε δεν χρειάζεται καν να τα αναλύσω .

quote:
Μπορεί να γνωρίζεις πολλά αλλά όχι την Αλήθεια!

Ευτυχώς αυτό το προνόμιο το έχουν μόνο όσοι ονομάζονται Χριστιανοί ,και φυσικά μέσα τους δεν υπάρχει καμία απορία για τίποτα .
Βλέπεις το Άγιο Πνεύμα έχει κάνει καλή δουλεία .

Οπότε άσε όλους εμάς τους αμαρτωλούς τυφλωμένους να αναρωτιόμαστε για τα πάντα , και να ψάχνουμε για τον Θεό της αγάπης ,έναν Θεό που δεν τιμωρεί .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 12:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου elo.

quote:
elo: el.elyon για άλλη μια φορά προσπερνάς τα ουσιώδης και κοιτάς μόνο την επιφάνεια .

Για να δούμε φίλε μου elo ποιος προσπερνάει και ξεχνάει:«elo: Γιαχβέ ,ανθρωπόμορφος θεός με πάθη και αδυναμίες» Που είναι οι αδυναμίες και που είναι τα πάθη Του? Όχι μόνο που δεν προσπέρασα τίποτα αλλά απάντησα σε όλα και το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν υπάρχει καμια μα καμια αδυναμία και κανένα πάθος σ’ αυτά που ανέφερες! Που είναι οι αδυναμίες και που είναι τα πάθη?




quote:
elo: Μου λες ότι μόνο ο θεός έχει την παντοδυναμία να τιμωρεί τον πονηρό .
Χωρίς βέβαια να κοιτάς την λέξη ΣΚΟΤΩΝΕΙ .
Ο Θεός της ΑΓΑΠΗΣ σκοτώνει .
Δεν μας φτάνει ο φόβος της κολάσεως ,αλλά έχουμε και την τιμωρία στη τώρα ζωή Βέβαια ο πονηρός τιμωρήθηκε από τον Γιαχβε γιατί δεν άφησε έγκυο την γυναίκα του ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ .
Του αδερφού του φίλε μου ,το κατάλαβες .

Φίλε elo δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα, ότι αυτό που κάνω δεν το κάνω για μένα αλλά για σένα. Πες μου φίλε, είτε πιστεύεις στον Θεό είτε όχι, εγώ θα χάσω τίποτα? Σαφώς και δεν θα χάσω, αλλά εσύ είτε πιστεύεις είτε δεν πιστεύεις θα χάσεις τίποτα?

Φίλε μου elo, δεν μπορώ να σου περιγράψω την χαρά της σωτηρίας που προσφέρει ο Ιησούς Χριστός. Δεν μπορώ να σου περιγράψω τη χαρά της αιώνιας ζωής , δεν μπορώ να σου περιγράψω την ελευθερια που χαρίζει ο Αληθινός Θεός ο Ιησούς Χριστός. το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι μπορείς και εσύ να γευτείς την χαρά της σωτηρίας που χαρίζει ο Ιησούς Χριστός, μπορείς και εσύ να γευτείς την χαρά της αιώνιας ζωής, μπορείς και εσύ φίλε μου elo.

Φίλε elo ο καθένας αγαπάει με την αγάπη που έχει, και ο καθένας λέει την αλήθεια που γνωρίζει. Ο Θεός μας αγαπάει επειδή είναι αγάπη. Επειδή μας αγαπάει μας έδωσε την ελευθερια να αποφασίσουμε αν θα δεχτούμε την αγάπη Του ή δεν θα τη δεχτούμε! Ο Θεός είναι και δίκαιος Θεός. Το να τιμωρείς τον πονηρό είναι δίκαιο. Ποτέ ο Θεός δεν τιμώρησε τον δίκαιο αλλά τον άδικο. Άρα αγαπητέ μου elo ο Θεός δεν είναι μόνο Αγάπη αλλά και Δικαιοσύνη. Η Αγάπη και η Δικαιοσύνη του Θεού συναντηθήκαν στο Σταυρο Του Ιησού Χριστού! Ο Ίδιος ο αναστημένος Κύριος ο Ιησούς Χριστός κήρυξε το ευαγγέλιο σε όλους αυτούς τους πονηρούς που δικαία ο Θεός τότε τους τιμώρησε! Αλλά επειδή ο Θεός αγαπάει όλους τους ανθρώπους, ο Ιησούς Χριστός θυσιάστηκε για όλους! Αγάπη και Δικαιοσύνη είναι ο Σταυρος του Ιησού Χριστού! Ο Θεός δεν μπορεί να πάψει να είναι Θεός! Ο Θεός είναι Αγάπη και Δικαιοσύνη! Άρα φίλε μου elo ο Θεός της Αγάπης τιμωρεί επειδή είναι και ο Θεός της Δικαιοσύνης. Κανένας δεν θα τιμωρηθεί άδικα ή επειδή είναι δίκαιος! Ο Θεός της Αγάπης έστειλε στον σταυρο τον Υιό Του για να πληρώσει για τους αδίκους γιατί είναι δίκαιος Θεός και κάποιος έπρεπε να πληρώσει. Για αυτό όποιος δεχτεί την θυσία του Ιησού Χριστού το αίμα του Ιησού Χριστού τον δικαιώνει και είναι δίκαιος μπροστά στον Θεό αλλά αυτός που δεν την δέχεται παραμένει άδικος.
Αγάπη και δικαιοσύνη!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy