ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το τραπέζι ήταν στρωμένο, το πλοίο βρέθηκε ανέπαφο, χωρίς επιβάτες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο περίεργες εξαφανίσεις πληρωμάτων μικρών πλεούμενων στην Αυστραλία, απασχολούν αυτές τις μέρες τα ΜΜΕ.
Στην μία περίπτωση έχουμε ένα καταμαράν (12 μέτρα) που βρέθηκε να πλέει ακυβέρνητο χωρίς επιβάτες και στην άλλη ένα μικρό πλοιάριο (6 μέτρα) που βρέθηκε σήμερα πάλι ακυβέρνητη.

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε τα εξής: Η μηχανή ήταν σε λειτουργία, τα κομπιούτερ, το ράδιο, το GPS το ίδιο, ένας φορητός υπολογιστής είχε στηθεί πιό πέρα και λειτουργούσε επίσης, και το τραπέζι ήταν στρωμένο με τα φαγητά στα πιάτα έτοιμα για κατανάλωση... αλλά το πλήρωμα (3 άντρες γύρω στα 60) είχε κάνει φτερά.
Μόλις οι αρχές σταμάτησαν τις έρευνες για το καταμαράν, βρέθηκε ένα άλλο μικρό πλοιάριο επίσης χωρίς πλήρωμα, να πλέει πάλι έξω από τα νερά του Queensland.

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

http://www.news.com.au/story/0,23599,21606993-1702,00.html
http://www.news.com.au/story/0,23599,21606993-1702,00.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 21:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον κα άκρως περίεργο.

Η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει αρκετές αναφορές για την πειρατία στην σύγχρονη εποχή, αν και ο περισσότερες αναφορές είναι ατεκμηρίωτες. Υπάρχουν όμως και τεκμηριωμένα περιστατικά όπως αυτό του κρουαζιερόπλοιου Seabourn Spirit που δέχτηκε επίθεση πειρατών το 2005, 115 χιλιόμετρα έξω από την Σομαλία.

http://www.cbc.ca/cp/world/051105/w110544.html

Για να εξετάσουμε τα περιστατικά στην Αυστραλία θα πρέπει πρώτα να κοιτάξουμε σε αναφορές για πειρατία στα νερά της Αυστραλίας και σε σχέση με την θέση των πλοίων.

Από την άλλη, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η μηχανή ήταν σε λειτουργία καθώς και τα κομπιούτερ-GPS. Αυτό από μόνο του είναι αρκετά παράξενο, αφού οι πειρατές θα είχαν κάθε λόγο να διακόψουν τις επικοινωνίες. Άραγε κλάπηκε τίποτα; Από ότι καταλαβαίνω μάλλον όχι πέρα από την εξαφάνιση των τριών επιβατών.

quote:
Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

Όστρια εμένα μου θύμησε το πλοίο φάντασμα Mary Celeste που βρέθηκε χωρίς πλήρωμα έξω από τις ακτές της Πορτογαλίας το 1872. Όσοι δεν γνωρίζετε το περιστατικό έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Celeste


Edited by - A. Kircher on 23/04/2007 21:44:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 00:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μένα εξαφανίσεις στυλ τριγώνου των βερμούδων μου θύμισε. Ιδίως αυτό το 'το τραπέζι ήταν στρωμένο και το φαγητό στα πιάτα'. Λες και ό,τι κι αν συμβαίνει, συμβαίνει σχεδόν πάντα την ώρα του φαγητού.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 24/04/2007 00:43:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 01:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
συμβαίνει σχεδόν πάντα την ώρα του φαγητού

η ουσία του θέματος ειναι ποιός τρωει....

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 03:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τυχερούλη,
σε ευχαριστώ για την απορία που μου έλυσες στο θέμα του Βασίλη
(Τώρα θα μου πείτε γιατί το λέω εδώ; Έλα μου ντε!)

quote:
Και μένα εξαφανίσεις στυλ τριγώνου των βερμούδων μου θύμισε. Ιδίως αυτό το 'το τραπέζι ήταν στρωμένο και το φαγητό στα πιάτα'. Λες και ό,τι κι αν συμβαίνει, συμβαίνει σχεδόν πάντα την ώρα του φαγητού.

Ναι έχουν εξαφανιστεί διάφορα πλοία στην περιοχή και μάλιστα πολλά στρατιωτικά. Βέβαια εδώ στην Φλόριντα υπάρχουν και πολλές τροπικές καταιγίδες που ίσως να ευθύνονται εν μέρει.

Να και μια φωτογραφία του πλοιάριου Teignmouth Electron όπως βρέθηκε εγκαταλελειμένο το 1969 νότια των Αζόρων.

quote:
'το τραπέζι ήταν στρωμένο και το φαγητό στα πιάτα'.

Τώρα που το ξαναδιαβάζω ακούγεται ανατριχιαστικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 08:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, είναι όντως περίεργο το συγκεκριμένο θέμα με τις εξαφανίσεις.

Προσπαθώ να σκεφτώ λίγο γύρω από τα αίτια της εξαφάνισης των πληρωμάτων των πλοίων.
Αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση πειρατείας θα έπρεπε να έχουν κλαπεί διάφορα αντικείμενα.
Να γίνει πειρατεία για διαφορετικά κίνητρα μου φαίνεται απίθανο εκτός κι αν οι πειρατές ήταν χαζοί...
Αν οι άνθρωποι αυτοί ήθελαν να εξαφανιστούν και να χαθούν τα ίχνη τους για τους Χ λόγους, το έκαναν με κάποιο τρόπο.
Αλλά ξέρω κι εγώ?
Είχαν λόγους να χαθούν όλοι τους και στις 2 περιπτώσεις?
Τέλος, αν ήταν ένα άτομο θα μπορούσε να είχε συμβεί κάποιο ατύχημα, να είχε πέσει στην θάλασσα κτλ.
Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με 3 άτομα...

quote:
Ιδίως αυτό το 'το τραπέζι ήταν στρωμένο και το φαγητό στα πιάτα'.

Μπορεί πάλι να ήταν τόσο χάλια το φαγητό που να έστριψαν δια του αραββώνος!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 08:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν με αυτό είχα ασχοληθεί λίγα χρόνια πιο πριν και είχα βρει στοιχεία για τουλάχιστον 30 πλοία που εξαφανίστηκαν τα πλοιρόματα τους χωρίς να αφήσουν ίχνη. Από τον Ατλαντικό μέχρι τον Ειρηνικό και τον Ινδικό. Σε κάποια όντως υπήρχαν κοιλίδες από αίμα - σε κάποια μερική ακαταστασία αλλά ΚΑΝΕΝΑ δεν είχε αναφέρει επίθεση πειρατών. Σαν να είχαν εξαφανιστεί οι επιβάτες κάποια συγκεκριμένη στιγμή...

Σταμάτησα όμως να ασχολούμαι με αυτό γιατί δεν υπάρχει πραγματική εξήγηση. Εάν θέλετε μπορείτε να το ψάξετε περισσότερο μπορείτε να μπείτε στα αντίστοιχα μητρώα πλοίων των κατά τόπων εθνών. Θα εκπλαγείτε εάν δείτε ότι υπάρχουν και άλλα "περίεργα" εκεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πειρατεία μπορεί να έχει την μορφή απαγωγής ανθρώπων, οπότε δεν κλέβουν τίποτα ούτε υπάρχει ψάξιμο στα σκάφη. Μια άλλη περίπτωση πιό αληθοφανής ίσως είναι το λαθρεμπόριο ή το εμπόριο νακρωτικών, όπλων κλπ που απ' ότι φαίνεται συμβαίνει αρκετά συχνά στις θάλασσες.

Πάντως αν θέλουν να εξαφανίσουν ένα τόσο μικρό πλοίο, το εξαφανίζουν σχετικά εύκολα (το βυθίζουν), έτσι ώστε κανείς δεν θα το ψάξει παραπάνω.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εμενα μου θύμισε δυο πράγματα το ένα ήταν
Το mary celeste που έγραψε και ο A.kircher.
Το άλλο είναι μια ελληνική κωμωδία με τον
Παπαγιανόπουλο που σκηνοθέτησε τον
Δήθεν πνιγμό του για να γλιτώσει απ τα χρέη
.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 19:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτήν με την Κουδούνα!!!!!!!!!!!

Α ρε συ Open Mind τι μου θύμησες!!!!!

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 19:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, η πιθανότητα του λαθρεμπορίου ή της διακίνησης ναρκωτικών κτλ είναι όντως λογική.
Προσπαθώ όμως να μπω λίγο στην θέση ενός ανθρώπου που διακινεί ναρκωτικά, διεξάγει λαθρεμπόριο και σκοπεύει να φύγει μακριά.
Σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανόν να ήθελα να έρθει κι η οικογένεια μου μαζί με μένα.
Εκτός αν είχα την δύναμη να χαθώ από όλους κι από όλα!

Όσον αφορά την περίπτωση της απαγωγής - που επίσης θα μπορούσε να ισχύει - θα πρέπει να στραφούμε προς την αναζήτηση νέων στοιχείων για το θέμα αυτό.
Αν πρόκειται για αυτό, οι απαγωγείς λογικά θα ζητήσουν λύτρα.
Νομίζω πως ο αγαπητός OANNHSEA θα μπορούσε να μας βοηθήσει αναφέροντας μας αν στις εξαφανίσεις πλοίων υπάρχουν και περιπτώσεις απαγωγής - δεδομένου ότι έχει κάνει μια έρευνα για αυτό το θέμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 09:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus,
Σε αυτό το θέμα με ξεχνάς.
Όση μελέτη και να έριξα, συμπέρασμα δεν έβγαλα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΩΡΕ...
Όλες οι εξηγήσεις που έχουν δωθεί δεν στέκουν.
Κάποια πλοία ήταν εμπορικά - λογικό για πειρατές.
Κάποια από τα πλοία που ήταν όμως επιβατικά - ιδιαίτερα στον Ειρηνικό ωκεανό;
Τα μικρά τα πλοία (που είναι πάρα πολλά - αλλά ΔΕΝ το αναφέρει κανένας..), γιατί δεν έχουν λεηλατηθεί;;;;;;;
Όσο για τις εξηγήσεις που δώθηκαν για το Μαρί Σελέστ - τουλάχιστον γελοίες.
Αφήστε που προυπήρξαν πλοία που βρέθηκαν σε αυτή την κατάσταση και πολύ ποιό παλιά χρονικά (τουλάχιστον από το 1500μ.χ.) - και ναι τα πανιά και ο άνεμος που δεν φυσά είναι μία λύση, κουφή μεν, που δεν στέκει...
Ακόμα και η λύση γιγάντια αρθρόποδα να εμφανίζονται και πέρνουν τους επιβάτες έχει προταθεί!!!

Δεν μου αρέσει η θάλασσα - δεν μου αρέσουν τα καράβια.
Δεν βρίσκω καμία λογική εξήγηση επί του θέματος.
Άρα σταμάτησα να ασχολούμαι.
Μπήκα στο θέμα να σας δώσω μία ώθηση - μπας και με την συζήτηση βγάλω και εγώ κάποιο αποτέλεσμα.
Δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το θέμα - δικό σας όλο...
(Όσο και να φαίνομαι κακός)
Καλή σας δύναμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 10:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην ξεχνατε, οτι εκεινη την ωρα, "πεινανε" και οι καρχαριες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 12:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λίστα που δίνει η wikipedia σχετικά με τα πλοία-φαντάσματα. Την αφήνω στα αγγλικά επειδή βαριέμαι να την μεταφράσω τώρα.

1775: The Octavius, an English trading ship returning from China, was found drifting off the coast of Greenland in 1775. The captain's log showed that the ship had attempted the Northwest Passage, which had never been successfully traversed, in 1762. The ship and the bodies of her frozen crew apparently completed the passage after drifting among the pack ice for 13 years.

1872: The Mary Celeste, perhaps the most famous of the real ghost ships, was found abandoned between Portugal (mainland) and Portugal's Azores archipelago. It was devoid of all crew, but was completely intact. While Arthur Conan Doyle's story "J. Habakuk Jephson's Statement" based on this ship added some strange phenomena to the tale (such as that the tea found in the mess hall was still hot), the fact remained that the last log entry was 11 days prior to the discovery of the ship.[1]

1931: The Baychimo was abandoned in the Arctic Ocean when it became trapped in pack ice and was thought doomed to sink, but remained afloat and was sighted numerous times over the next 38 years without ever being salvaged.

1933: A lifeboat from the 1906 wreck of the passenger steamship SS Vanlencia off the southwest coast of Vancouver Island was found floating in the area in remarkably good condition 27 year after the sinking. Sailors have also reported seeing the ship itself in the area in the years following the sinking, often as an apparition that followed down the coast[1].

1955: The MV Joyita was discovered abandoned in the Pacific.

1990: The freighter Fisah Ketsi was discovered drifting east of Brazil without any crew and with its cargo hatch open.
2003: High Aim 6 - was a ghost ship found drifting in Australian waters with no crew on board. Despite an extensive search, no trace of the crew was ever found.

2006: The tanker Jian Seng was found off the coast of Weipa, Queensland Australia in March. Its origin or owner could not be determined and it was scuttled in April.

2006: In August the "Bel Amica" (which is one "L" short of the modern Italian spelling of "Good Friend") was discovered off the coast of Sardinia[2].
The Coast Guard crew that discovered the ship found half eaten Egyptian meals, French maps of North African seas, and a flag of Luxembourg on board.

2007: A 12-metre catamaran, the Kaz II, was discovered unmanned off the coast of Queensland, northeast Australia in April[3]. The yacht, which had left Airlie Beach on Sunday 15 April, was spotted about 80 nautical miles off Townsville, near the outer Great Barrier Reef on the following Wednesday. When boarded on Friday, the engine was running, a laptop was running, the radio and GPS were working and a meal was set to eat, but the three-man crew were not on board. All the sails were up but one was badly shredded, while three life jackets and survival equipment, including an emergency beacon, were found on board. A search for the crew was abandoned on Sunday 22nd as it was considered unlikely that anyone could have survived for that period of time.


Για το Mary Celeste στα ελληνικά εδώ
http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_030202.htm


Ρίξτε και μια ματιά στην ιστορία του Ιπτάμενου Ολλανδού (πολύ ενδιαφέρον άρθρο από το Pathfinder).
http://news.pathfinder.gr/periscopio/flying_dutchman.html

Από το άρθρο κρατάω την τελευταία παράγραφο.

"Το 1928, μια ομάδα γάλλων κινηματογραφιστών, βρέθηκε στο Μαρόκο μπροστά σε ένα εκπληκτικό θέαμα: είδαν ψηλά στον ουρανό ένα στόλο πλοίων με ανοιχτά πανιά να ταξιδεύει από τον Ατλαντικό προς το εσωτερικό της Σαχάρας. Ο στόλος πέρασε αργά στον ουρανό και χάθηκε στην έρημο. Τα πλοία φαίνονταν πάρα πολύ παλιά. Είχαν πανιά και παράξενα φλάμπουρα στα κατάρτια τους. Όταν οι φωτογράφοι συμβουλεύτηκαν ιστορικές πηγές, διαπίστωσαν ότι τα πλοία που είδαν έμοιαζαν με εκείνα που χρησιμοποιούσαν η Ισπανία και η Πορτογαλία για υπερατλαντικά ταξίδια στο 14ο αιώνα. Σύμφωνα με τα πορτογαλικά και τα ισπανικά αρχεία, οι σημαίες ήταν του ισπανικού και πορτογαλικού ναυτικού αλλά υπήρχε και ένα τούρκικο πλοίο. Ερευνώντας για την περίπτωση του τελευταίου, βρήκαν ότι μόνο μια φορά, στο 14ο αιώνα, οι ενωμένοι στόλοι της Ισπανίας και Πορτογαλίας συνόδευσαν ένα τούρκικο πλοίο στον Ατλαντικό..."

Εκπληκτικό θέαμα αν είναι αληθινό, δεν συμφωνείτε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 19:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OANNHSEA, η δική μου αναφορά σε σένα οφείλεται στο γεγονός ότι έχεις κάνει κάποια έρευνα για τις περιπτώσεις αυτές.
Αυτό που ρώτησα - έμμεσα έστω - ήταν αν θα μπορούσες να μας πεις μήπως έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις απαγωγής.

Σέβομαι πάντως την επιθυμία σου, οπότε κι αποσύρω την ερώτηση μου.

Αγαπητή Ostria, η περίπτωση του "Ιπτάμενου Ολλανδού" είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα!
Το συγκεκριμένο απόσπασμα που ανέφερες μου έφερε στο νου τους Δροσουλίτες του Φραγκοκάστελλου της Κρήτης.
Κάποιοι πιστεύουν ότι πρόκειται για τα φαντάσματα των πολεμιστών του Κάστρου, κάποιοι πιστεύουν πως είναι μια περίπτωση αντικατοπτρισμού κάποιες "παρέλασης" από τη Λιβύη.

Υποθέτω λοιπόν πως οι πιο συνηθισμένες απαντήσεις που μπορούν να υπάρξουν για αυτό το φαινόμενο θα είναι αυτή του στοιχειωμένου πλοίου από τη μία κι από την άλλη αυτή του αντικατοπτρισμού καθώς κι αυτή της ομαδικής παραίσθησης.
Όμως ο αντικατοπτρισμός μου φαίνεται απίθανος γιατί τα πλοία είχαν ομοιότητες με τα πορτογαλικά κι ισπανικά πλοία του 14ου αιώνα.

Σχετικά με το Mary Celeste, μόλις τώρα σκέφθηκα ένα υποθετικό σενάριο!
Φανταστείτε να έπεσαν θύματα πειρατών, οι οποίοι να υποχρέωσαν το πλήρωμα του σε ομαδική αυτοκτονία, να πήραν κάποια πράγματα μόνο και να έφυγαν πάλι μετά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 09:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι καλημέρα...
Η περίπτωση της πειρατείας είναι αρκετά δύσκολη, καθώς οι πειρατές όχι μόνο θα λεηλατούσαν το πλοίο μέχρι... βίδας... αλλά πολλές φορές παίρνουν και το ίδιο το σκάφος σαν λάφυρο! Μην ξεχνάμε ότι ένα κότερο κοστίζει πολύ περισσότερο πολλές φορές από το "περιεχόμενό του". Επίσης να πώ πως... αγαπημένη συνήθεια των πειρατών είναι τα πλοία που δεν μπορούν να πάρουν μαζί τους, να τα βυθίζουν για να μην υπάρχουν αποδείξεις.
Υπάρχουν και περιπτώσεις βέβαια που... όπως και σε μία ταινία που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε dvd , έπεσαν οι επιβάτες στην θάλασσα για μπάνιο... και μετά δεν μπορούσαν να ανέβουν επάνω γιατί δεν είχαν προνοήσει να ρίξουν από πρίν μία σκάλα ή ένα σκοινί...
Το στρωμένο τραπέζι με το φαγητό είναι αυτό που δεν κολάει εύκολα πουθενά... από την άλλη...για τους πειρατές ή ώρα του φαγητού θα ήταν η εύκολη ώρα για επιδρομή, αφού όλοι θα ήταν απασχολημένοι με το φαγητό και δεν θα τους έπαιρναν εύκολα είδηση... αλλά να μην πειράξουν τίποτα??? περίεργο!!!
Εχουμε μάθει τίποτα για αυτούς που ήταν πάνω στο κότερο? Μήπως χρόσταγαν πουθενά και σκηνοθέτησαν...την εξαφάνησή τους?

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 10:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus,
Γιατί είσαι τόσο ευγενικός και διπλωμάτης την τρέλα μου;;;

Σας απαντώ μόνο με λίγα λόγια και κατόπιν ψάξτε και το και τρελαθείτε μόνοι σας. Όπως την έχω πατήσει και εγώ που δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι λογικό...
Λοιπόν οι περιπτωσεις που εμφανίζονται ως πλοία που πλέουν μόνα τους είναι πάρα πολλές στα ΜΙΚΡΑ πλοιάρια. Τα πλοία με περισσότερο πλήρωμα το μαθαίνουμε από τις ειδήσεις (όχι όμως τις ελληνικές από τα κανάλια - σκουπίδια που έχουμε).
Και ναι οι περιπτώσεις του τριγώνου των Βερμούδων γίνονται γνωστές γιατί υπάρχουν πολλοί εκεί που τα ψειρίζουν, όμως το μπάχαλο γίνεται και στα άλλα μέρη του κόσμου. Ιδιαίτερα στην βόρεια Αυστραλία και στα ψαροκάικα από την Ινδονησία. Ένα πλοίο με αυστραλούς είναι είδηση, δύο πλοία με ινδονήσιους είναι στατιστική... Αφήστε που τα κανάλια απλώς έπιασαν το θέμα γιατί δεν είχαν κάποια άλλη είδηση.
Το πιο σπαστικό ξέρετε ποιό είναι;
Το ότι οι εξαφανίσεις δεν γίνονται στατιστικά κάποια στιγμή του 24ώρου για να έχεις κάποια πάτημα. Είναι τυχαίες...

Για σκεφτήτε όμως ότι και στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό - ψαράδες αγνοούνται... και η βάρκα ή το καϊκι βρίσκονται αλλά όχι οι ψαράδες... Πόσες φορές νομίζεται συμβαίνει αυτό στην διάρκεια ενός έτους στην Ελλάδα μόνο; Το ότι δεν το μαθαίνουμε νομίζεται ότι δεν έχει συμβεί;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 11:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο Oannhsea,πως αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο... τόσο που να μην του δίνουν και πολλή σημασία πια. Για τα μικρά καίκια, συνήθως λένε πως ο ψαράς μπορεί να ζαλίστηκε και να έπεσε στην θάλασσα (πολύ συνηθισμένο τα καλοκαίρια με τον δυνατό ήλιο). Μία φορά θυμάμαι είχαν βρεί στο νησί της μητέρας μου, στην Αίγινα μια βάρκα, και μετά από 2 μέρες τον άτυχο ψαρα. Τον είχε τσιμπήσει απ' ότι είπαν κάποια σφήκα, και ο κακομοίρης ήταν αλλεργικός! Στη μέση της θάλασσας δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 08:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OANNHSEA, έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι τα περιστατικά με τις εξαφανίσεις συμβαίνουν σ' ολόκληρο τον κόσμο κι όχι μόνο στο Τρίγωνο των Βερμούδων.
Και κοντά στο δικό μου χωριό είχε αναφερθεί η εξαφάνιση ενός ψαρά αλλά δεν ξέρω τι συνέβη γιατί ήμουν μικρός.
Θυμάμαι πάντως πως διάφοροι έδιναν την δική τους εξήγηση.
Κάποιοι ηλικιωμένοι μιλούσαν για τον Διάβολο, κάποιοι άλλοι έλεγαν για ατύχημα κτλ.
Η υπόθεση πάντως δεν είχε αναφερθεί στα ΜΜΕ, απ' όσο γνωρίζω.

Θεωρώ πως το θέμα των εξαφανίσεων πληρωμάτων αλλά και πλοίων έχει αρκετό ενδιαφέρον οπότε ίσως ασχοληθώ περισσότερο μ' αυτό.

Φίλε stanfromgreece, καιρό είχα να σε δω!
Σχετικά με την περίπτωση της πειρατείας μάλλον την αποκλείω δεδομένου ότι το πλοίο ήταν άθικτο.
Αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο κι οι 3 άνθρωποι ετοιμάζονταν να φάνε, οι πειρατές λογικά θα τους αιφνιδίασαν.
Μπορεί να είχε γίνει κάποια πάλη κτλ.
Απ' όσο ξέρω όμως δεν βρέθηκαν ίχνη αίματος, σωστά?
Την πιθανότητα της απαγωγής την έχω αποκλείσει γιατί λογικά θα είχαν ζητηθεί λύτρα από τις οικογένειες τους.

Οπότε ως πιο πιθανή απάντηση, μου ακούγεται αυτό που είπες:

quote:
Εχουμε μάθει τίποτα για αυτούς που ήταν πάνω στο κότερο? Μήπως χρόσταγαν πουθενά και σκηνοθέτησαν...την εξαφάνησή τους?



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν έχουμε νεώτερα από την Αυστραλία. Οι επίσημες έρευνες έχουν σταματήσει, αλλά οι οικογένειες έκαναν τις δικές τους έρευνες με μικρά πλοία.

Πάντως δεν φαίνεται να σκηνοθέτησαν την εξαφανίση τους.
Οι άντρες αγόρασαν το KAZ II στην ακτή Airlie νωρίτερα τον ίδιο μήνα και σκόπευαν να το φέρουν πίσω στο WA ακολουθώντας την βόρεια ακτογραμμή.
Οι αρχές φοβούνται ότι οι άντρες έπεσαν στην θάλασσα, αλλά οι οικογένειες τους πιστεύουν ότι μπορεί να κατέβασαν μια μικρή λέμβο για να ψαρέψουν και ξέχασαν να ρίξουν άγκυρα στο καταμαράν, οπότε το παρέσυρε μακριά το κύμα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 18:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα, ισως εδω να "κολλανε" οι Καρχαριες που ειπα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 13:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το περιστατικό πάλι από Αυστραλία αλλά το 1920
http://www.ufoarea.com/events_theyweretoo.html

Και αν νομίζετε ότι μόνο πλοία εξαφανίζονται μυστηριωδώς, κάνετε λάθος!
Το 1930 εξαφανίστηκε ένα ολόκληρο χωριό Εσκιμώων στον Καναδά με 1200 άτομα. Το πιό περίεργο αυτής της περίπτωσης: Μαζί με τους ζωντανούς, εξαφανίστηκαν και οι πεθαμένοι! Στο νεκροκαφείο όλοι οι τάφοι βρέθηκαν άδειοι!
http://www.ufoarea.com/aas_villagecanada.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 17:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria,
δεν είναι η πρώτη φορά που εξαφανίζεται ολόκληρο χωρίο...
Αλλά... για αυτή την περίπτωση, το έχεις βρει αυτό κάπου αλλού;
Δεν το έχω ξανακούσει και φυσικά δεν εμπιστεύομαι κανένα ουφολογικό στέκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 17:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το 1930 εξαφανίστηκε ένα ολόκληρο χωριό Εσκιμώων στον Καναδά με 1200 άτομα

και παλι τα τραπεζια ηταν στρωμένα και τα όπλα στις θέσεις τους...

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 17:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eκτος αν το χωριο μετακομισε, και ισως πηραν και τους νεκρους μαζι (οπως καναν οι ινδιανοι, οταν τους εδιωξαν οι Αγγλοσαξονες και Ολλανδοι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αν νομίζετε ότι μόνο πλοία εξαφανίζονται μυστηριωδώς, κάνετε λάθος!
Το 1930 εξαφανίστηκε ένα ολόκληρο χωριό Εσκιμώων στον Καναδά με 1200 άτομα.
http://www.ufoarea.com/aas_villagecanada.html

Παρακάτω βέβαια αναγράφει και τί λέει η αστυνομία.
http://www.rcmp-grc.gc.ca/history/anjikuni_e.htm
Μυθιστόρημα μυρίζει η υπόθεση...


Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως ο φίλος κόνδορας να έχει δίκιο, δεν την έχω ψάξει την υπόθεση και γω πρώτη φορά την άκουσα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 13:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για σκεφτήτε όμως ότι και στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό - ψαράδες αγνοούνται... και η βάρκα ή το καϊκι βρίσκονται αλλά όχι οι ψαράδες... Πόσες φορές νομίζεται συμβαίνει αυτό στην διάρκεια ενός έτους στην Ελλάδα μόνο; Το ότι δεν το μαθαίνουμε νομίζεται ότι δεν έχει συμβεί;

Θα κάνω λιγάκι τον δικηγόρο του διαβόλου όχι γιατί δεν πιστεύω στο "παράξενο" απλά γιατί μ'αρέσει να κρατώ τα μάτια μου ανοιχτά προς όλες τις κατευθύνσεις...

Για τα ελληνικά φαινόμενα όπου βρισκόμαστε στην Μεσόγειο παίζουνε πολλά σενάρια... Μπορεί οι ψαράδες να είδαν κάτι... παράνομη διακίνηση ναρκωτικών μέσω θαλάσσης, εμπλοκή σε σκλαβοπάζαρο λαθρομεταναστών ή ακόμη και παράνομο εμπόριο όπλων και ίσως έτσι τους εξαφανίσανε... διακριτικά και χωρίς τυμπανοκρουσίες...

Για τον ωκεανό όμως όπου ψάχνουμε "ψύλλο στ'άχυρα" οι πιθανότητες να πέσεις πάνω σε παράνομη δραστηριότητα και να γίνεις αυτόπτης μάρτυς είναι μηδαμινή. Εδώ όμως ηπισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας και οι προσωπικές επιθυμίες: Προσπάθεια απόκρυψης χρημάτων μετά από μεγάλη μπάζα... εγκατάλειψη οικογενειακής στέγης με αλανιάρα μικρούλα, και πολλά άλλα που είμαι σίγουρη ότι αν αφήσετε ελεύθερη την φαντασία σας όπως άλλωστε ξέρετε πολύ καλά να κάνετε θα βρείτε πάρα πολλά...

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να εξαφανιστείς και να χάσουν για πάντα τα ίχνη σου?

Σίγουρα όχι το αεροπλάνο!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkLord
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 17:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DarkLord  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ακουσει πολες ιστοριες για εξαφανισεις πλοιων μαλιστα εχω ακουσει για ενα πολυ παλιο πλοιο που βρεθηκε στο τριγωνο των βελμουδων απο μεσα το πλοιο ηταν αθικτο και δεν ηταν κανενας το παραξενο που ειδαν ηταν οτι τα τραπεζια μεσα ηταν στρωμενα και το φαγητο ηταν ακομα ζεστο.
Μπορω να σας πω ακομα και πως μπορει να εξαφανιστηκαν απο επιστημονες που εχω ακουσει λενε πως στο τριγωνο των βελμουδων απο καθε αλο μερος της γης εχει πολυ μεγαλα ηλεκτρομαγνητικα πεδϊα που μπορουν να σε οδηγησουν σε αλο χρονο και χορο κατι σαν μηχανη του χρονου και ενα αλο που εχω ακουσει ειναι για U.F.O που τους απηγαγαν. Στις κοντινες περιοχες του τριγωνου των βελμουδων υπαρχουν μαρτυριες απο κατοικους για U.F.O που μπαινουν και να βγαινουν απο τη θαλασσα τελικα αυτα περι εξαφανισεις μενουν ακομα ενα μηστυριο.

Edited by - DarkLord on 10/05/2007 19:41:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 17:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειχε γινει ενα περιστατικο με ενα πλοιο που επλεε στο τριγωνο των βελμουδων και εξαφανιστηκέ, τελικα το βρηκανε στο φεγγαρι

οχι
αλλο


ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 22:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkLord γιατι εσβησες το κοματι της απαντησης που ποσταρα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy